LEGERGOEDEREN Zand CLUBGARNITUREN DREEF - BURGSTEEG 5-12 ALLEEN DAT IS VIM Leiden wacht een belangwekkend seizoen L. HUETING Etaleur Plm. 10.000 H}\ Jggf JONGENS EN MEISJES v. BERKEL, Haarlemmerstraat 289 Ie en 2e Monteur Piano of Vleugel COCHIN BOOTARTIKELEN EEN FLINKE JONGEMAN en EEN JONGEN VAN 14-16 JAAR ftoucöt de wastafel llast/c a/s 'n spiegel! K. en O. in de toekomst RECHTZAKEN AFWEZIG TOT 2 AUGUSTUS au H.H. KAPPERS PAKHUIS 2e BEDIENDE Brood-* en Banketbakker 386.- 410.- 505.- «00.- PHILIPS- INFRAPHIL 36.- Verf- en Vernisfabrieken Herfst Helder N.V. IET OP DE GELE BUS MET DE DRIEHOEK WOENSDAG 14 JULI K. en O. zet haai traditie voort: Rott Phil. Orkest - Max Croiset - Charlotte Kohier - Hamlet - Faust. Als wij ons hier tot een zy het vluchtige beschouwing zetten van het programma, dat K. en O. ons in het komende seizoen zal bren gen, dan kunnen wij zonder over drijving zeggen, dat Leiden een be langwekkend seizoen wacht, een seizoen, waarmede K. en O. op wel zeer uitzonderlijke wijze haar tra ditie voortzet. Zoals dit ook in het verleden het ge val was. valt het geprojecteerde sche ma ook nu weer in twee groepen uiteen en wel voor de groene kaarthouders (de door de bedrijrven gesubsidieerde pro gamma's) en Voor de houders van gele en groene kaarten. DE GROENE KAARTHOUDERS. Geven wij eerst een overzicht van het interessante programma, dat voor de groene kaarthouders is samengesteld en dat o.a. vermeldt vijf series toneel voorstellingen in de Leidse Schouwburg, waarbij in het komende seizoen voor 't eerst ook de grote toneelgezelschap pen wbrden ingeschakeld; behalve het gezelschap Boulber en het Ned. Volks toneel zullen nu ook Oomedia en het Amsterdams Toneelgezelschap optreden. Voor de muziekliefhebbers zijn we derom 3 populaire muziekavonden in de Stadsgehoorzaal 'oelegd, waarvan 2 zullen worden verzorgd door het Rot terdams Philh. Orkest oJ.v. Eduard Flipse en één door het Philh. Orkest van de K.M.K. o.l.v. J. W. Verheyen. Voorts staat tenminste één serie ca baretavonden in de Schouwburg op het programma. Het ligt in de bedoeling om hiervoor het Gabaret „Het palet", met Willy Vervoort,-uit te nodigen. Vanzelfsprekend, zullen in dit seizoen ook de bonte-avonöen, te geven door "leden van de personeelsverenigingen, niet ontbreken, terwijl het programma wordt gecompleteerd met filmavonden, excursies en ontwikkelingswerk. GELE EN GROENE KAARTHOUDERS. Voor de houders van gele en groene kaarten zjet het ontworpen programma er als volgt uit: Ontwikkelingswerk: Behalv-e 4 cursussen Engels en een out sits algemene ontwikkeling, welke ook het vorig jaar reeds op de agenda van K. en O. prijkten, is thans ook opgeno men een cursus Fians, Spaans en voor drachtskunst, w&lke laatste onder lei ding ZiX staan van mevr. R. Driessen. Voorts kouion er nog enige korte cur sussen van 3 cf 4 lezingen, welke gege ven zullen worden door Kees Hana over „Natuurleven in eigen land", door dr Joh. v. d. Spek over een psycholo gisch onderwerp en door dr P. H. Rit- ter Jr. over „Hedendaagse boeken en scnrjjvers" teiwijl ook nog enkele lezin gen over actuele vraagstukken zullen worden gehouden. Toneelvoorstellingen etc.: Van de 4 voor deze kaarthouders te beleggen to neelvoorstellingen kunnen worden ge noemd een door het Rotterdams To neel te verzorgen opvoering van „Chris topher Blake" en een door de Haagse Comedie te geven opvoering van Shakespeare's Hamlet". Voorts komen het Amsterdams Toneel en Oomedia neg naar Leiden met een nader te be palen stuk, terwijl het zo goed als ze ker is, dat in het begin van 1949 ook nog een opvoering van de „Faust" zal worden gegeven. Daarnaast worden ook pogingen aangewend om in het komen de seizoen een operette-avond in te lassen, Van de voordrachtsavonden, welke K. en O. denkt te geven, noemen wij die van Max Croiset en naar alle waarschijnlijkheid ook die van Charlot te Kohier. Behalve 4 concerten van het Rotter dams Philharmonisch Orkest,, ligt het in de bedoeling ook 3 solisten-concer ten van jonge, begaafde kunstenhars, te arrangeren. Aan deze concerten wer ken mede Willem Hielkema, Anneke van der Graaf. Marjo Tal. Cornells Koper, Jan de Man en Victor Bougue- non. Tenslotte volgen ook voor deze groepen enkele interessante in „De La kenhal" onder te brengen tentoonstel lingen en de filmvoorstellingen op Don derdagavond. Tot zover dit alzijdig en hoogst in teressant programma. Daar K. en O. bovendien voorstaat slechts dht in Lei den te brengen, wat voor mensen uit alle godsdienstige en politieke richtin- I gen aanvaardbaar is. daarbij bijzonder lettend op het cultureel verantwoorde en bij voorkeur iets naar Leiden laat I komen, dat zonder haar in deze stad j onmogelijk zou zijn, verdient zij de warme sympathie van alle Leidenaars, die kunnen beseffen hoe mooi deze bij I uitstek sociale taak is en enig idee hebben over de grootte van het nog niet ontgonnen terrein. Voorts vernemen wij nog, dat K. «Sc O. onder auspiciën van het.Jubileum- comité-1948, de uitvoering 'zal verzor- I gen van een concert, dat hier ter stede zal worden gegeven ter gelegenheid van het 50-jarig regeringsjubileum van H.M. de Koningin. Aan dit concert, dat op 26 Augustus in de Hooglandse Kerk wordt gegeven, werken een aantal Leidse ko ren en bekende solisten mede. CHAUFFEUR VAN SCHREIEDER KRIJGT 10 JAAR. Het Bijz. Gerechtshof te 's-Graven- hage veroordeelde gistermorgen de voormalige chauffeur van Schreleder, E. Bregonje tot 10 jaar gevangenis straf met aftrek. De procureur-fiscaal eiste 14 dagen geleden 8 jaar tegen deze verdachte, die iD dienst van de S. D. had gestaan en als zodanig meerdere malen arrestanten had opgehaald. „Verenigde Maatkleer^lakers,, protesteren TEGEN DE PRIJZENBESCHIKKING „HERENMAATKLEDING-1948" De eerst korte tijd geleden opgerich te „Vereniging van Maatkleermakers" j hield gisterenavond in de „Harmonie" een protestvergadering tegen de Prij zenbeschikking Herenma-atkleding 1948. De heer W. L. Brand uit Den Haag trad als spreker op. Spr. wees aller eerst op de onbillijkheid van de prij- zenbeschikking, waarbij de opslag op het naailoon. naarmate het bedrijf kleiner is, veel lager wordt, ja zelfs zo laag dat de kleine bedrijven met ver lies moeten werken. Het schijnt, vol gens spr., de bedoeling te zijn om de kleine bedrijven de genadeslag toe te brengen en de kleine zelfstandigen fce dwingen als knechten te gaan werken bij de grootbedrijven. Hiertegen moet men in verzet komen. Hun bestaan wordt ernstig bedreigd door de nieuwe prijzenbeschikking en deze moet dus „ausradiert" worden, aldus spr. De bestaande bedrijfsorganisaties zijn in gebreke gebleven door niet tijdig te protesteren tegen de getroffen rege ling. waarin geen vakbond is gekend. Daarom is de „Vema" opgericht, die als de baksteen in de stille vijver wil fungeren, om de oude bonden tot nieuw leven en tot protest te inspire ren. De „Vema" wil de bestaande orga nisaties dus niet vervangenwel wil hy daaruit leden wei-ven, teneinde een zo krachtig mogelijk protest te laten horen. De „Vema" heeft als zelfstandige or ganisatie reeds een open brief gezon den aan de minister. Men zal zo lang blijven aanhouden tot een gunstig re sultaat is bereikt. Nogmaals wees spr. er aan het slot van zyn rede op, dat het voornaamste doel van de „Vema" voorlopig is. een krachtig protest te laten horen tegen de onbillijke Prijzenbeschikking Heren- maatkleding 1948, die de kleine bedrij ven de nekslag toebrengt. Aan het einde van de vergadering gaven de aanwezigen, die nog niet ge organiseerd waren in de „Vema", zich als lid op, terwijl zij tevens een bedrag stortten in het „Steuningsfonds". Nadat de vergadering reeds was ge sloten. kwamen nog enige leden van de B.V.K., een reeds bestaande organisatie van kleermakers, die vergaderd had den in de „Vergulde Turk". Uit de dis cussie die volgde, bleek, dat ook de B.V.K. niet tevreden is over de getrof fen prijzenbeschikking. CELEBESSTRAAT OP STAP. De buurtvereniging Celebesstraat ging dezer dagen op stap naar Apeldoorn, waar onder meer de Julianatoren be klommen werd. Tijdens de tocht, die ook over de Hoge Veluwe voerde, werd genoten van het natuurschoon. Over Amersfoort voerde de terugtocht naar Bussum, waar een genoeglijke maaltijd werd genuttigd. Nadien gaf de tocht nog gelegenheid om in Hilversum het raadhuis en de studio's te bewonderen en op Schiphol het wereldluchtverkeer in ogenschouw te nemen. Om elf uur was het gezelschap weer thuis. DANSWEDSTRIJD NED. AMATEURDANSERSCLUB. In de dansschool van de heer C. van Leeuwen aan de Oude Singel hield de Ned. Amateurdahsersclub een danswed strijd, waarbij óp leerlingen van de dansschool van de heer Van Leeuwen „uitkwamen" tegen de leerlingen van de dansschool van de heer Knol uit Haarlem. De uitslag luidde: 190 tegen 189 pnb. in het voordeel van eerstge- noemden. SAMENZANGAVOND „MAREDIJKKWARTIER" Nu de zomer haar intrede heeft ge daan, heeft het Maredijkkwartier beslo ten in samenwerking met K. O. nog weer eens een buitenzangavond te or ganiseren. En zo organiseert de buurt vereniging „Het Maredijkkwartier" op 15 Juli om 8 uur een K. O.-samen- zangavond op de Maredljk. Herman Stenz, Tllly StenzLeening en het K. O.-koor zullen deze avond mede aanwezig zijn. DEBARKATIE ZUIDERKRUIS Het s.s. Zuiderkruis komt hedenmid dag tegen 4 uur in Rotterdam aan. De debartoatie volgt spoedig daarna. OEGSTGEEST Geslaagd feest voor de oudjes De. na de oorlog weer in ere gestelde rondrit voor „Ouden van Dagen", gisteren gehouden, ls ditmaal wel bijzonder' ge slaagd. Zag het weer er ln het begin van de middag nog erg ongunstig uit, ln het verloop van de tocht ls het steeds beter geworden. Dit, en zeker ook het aantal beschikbaar gestelde auto's (er waren 36 wagens present) heeft met het comité en het groot aantal oudjes (plm. 90) al in het begin een merkbaar gunstige en vro lijke stemming gebracht. Prachtig op tijd vertrok de stoet met de politieauto voorop van af het Wllhelmlnapark met een grote omweg naar Meyendel waar tijdens de eerste pauze al direct volop werd genoten. Vandaar terug over Wassenaar werd ge reden naar Schevenlngen, door Den Haag, steeds in kalm tempo en begeleid door de motorbrigade van de Haagse politie en waarvoor de mooiste en bezienswaardigste weg was gekozen, over Voorburg naar Voorschoten waar voor de tweede pauze ls afgestapt in Restaurant „Deurloo". Van daar bereikte het grote gezelschap om streeks 7 uur weer onze gemeente waar allen ln de grote concertzaal van „Het Witte Huls" met muziek feestelijk werden ontvangen aan rijk voorziene tafels. Vóór de aanvang van het feestmaal heeft de heer M. Elshof een bijzonder woord van dank gesproken tot de autobezitters voor het spontaan beschikbaar stellen van hun wagens en vervolgens dankte spr. de direc teur van het hotel, de heer A. van Ingen Schenau voor de hartelijke ontvangst en zijn hoog gewaardeerde medewerking. Het bejaarde gouden bruidspaar Zand vliet werd bij hun binnentreden een war me ovatie gebracht. Het feestmaal verliep ln opgewekte en steeds vrolijker stemming met tot slot een danspartij o. 1. van Henni Boes. Voor dit, nog onverwacht grote feest, komt zeker een woord van hulde toe aan het comité. Het was eerst laat voordat alle oudjes weer behouden thuis waren afgeleverd. Sovjet antwoord op Britse nota ontvangen Het Sovjet antwoord op de Britse nota over de toestand te Berlijn is om 12 uur op het Britse ministerie van buitenlandse zaken ontvangen. TANDARTS KATWIJK AAN ZEE Voor spoedgevallen nemen Tandartsen BOUMAN en STEINZ waar. NIEUWE BONNEN CONSUMENTENCREDIET. De ministers van Sociale Zaken en van Financiën hebben besloten per 1 October a.s. het resterend deel van het consumentencrediet beschikbaar te stellen. Dit is f. 15,voor elke f. 100,- toegekend credlet. De credietnemers I zullen daardoor in staat zijn in de loop van dit najaar b.v. nog enige winter- fcleding aan te schaffen. Inplaats van de bonnen in het waar debonboekje zullen nieuwe bonnen, worden uitgereikt tegen inwisseling van de oude bonnen. Dit geldt ook voor de reeds geldige bonnen, welke" eventueel I nog niet zijn besteed. Er zullen dus geen nieuwe bonnen uit het waarde bonboekje worden geldig verklaard. Hierdoor wordt voorkomen, dat pro- fijt zal worden getrokken uit gestolen, gevonden, gekochte of in pand geno- men waardebonboekjes, zodat alleen de rechtmatige houder van een bonboekje de beschikking zal krijgen over het laatste deel van het crediet. Voer de inwisseling van bonnen is een regeling getroffen, welke nader wordt gepubli ceerd. De nieuwe waardebonnen 2ullen gel dig zijn van 1 October 1948 tot en met 28 Februari 1949, De uitreiking zal in Augustus kunnen beginnen. DEENSE KONINGIN EN PRINSESSEN BIJ AUTO-ONGELUK LICHT GEWOND. Koningin Ingrid van Denemarken en haar beide doohters, Prinses Margre7 the en Prinses Annemarie, zyn van ochtend licht gewond, toen de auto, waarin zij zaten en die door de Ko ningin bestuurd werd, tegen een boom reed. zy zyn opgenomen in het zieken huis te Sonderborg. Het ongeval ge beurde twee kilometer ten Noorden van het Koninklijk verblijf te Graassen op Zuid-Jutland. Nader wordt gemeld, dat koningin Ingrid een diepe hoofdwond heeft en dat de rechterknieschyf verbrijzeld is. Ambtenarenverbod komt weer in werking H.B.S. voor Meisjes met 5- en 6-jarige cursus EINDEXAMENS. Aan de Gem. H.B.S. zyn geslaagd voor het eind-examen afd. B: C. van Bork, Wassenaar; W. van Dunné, Oegstgeest; M. P. M. Erlee en M H. Feldmann, Voorburg; J. E. Fuhri Snethlage, Lel den; L. Glasbergen, Oegstgeest; H. A. H. de Haas, Leiden; H. F. Hageman, S. Jelgersma, M. O. L. Klein, G. van Ko nijnenburg, M. H. C. Mizée, W. A. M. Pley, F. T. Scheer en M. C. Smit, allen Oegstgeest: A. R. Spijker, C. M. de Wit en E. M. D. Bekkers, Leiden;. J. N. Boekee, Voorschoten; E. C. van Gastel en A. Hageman, Leiden; D. W. G. Hamer, Oegstgeest; M. J. Kleyburg, Voorburg; S. M. Olivier en C». van der Rotte, Leiden; E. -Snoek, Voorburg; J. B. E. Stokhuyzen, Leiden; J. W. Terp stra, Oegstgeest. Afgewezen 2. OVERGANGSEXAMENS. Bevorderd tot de 2e klasse; W. Baai- bergen, Y. E. Commandeur, N. van Dlest, H. Duymaer van Twist, M. A. van Dijk, A. I. Goslings, E. -J. Havers, E. Th. Honsbeek. B. C. Joosten, M. van der Kaaden, H. Kühler, A. Kuiper, W. A. L. van Leeuwen, H. M. Ledeboer. W. J. Meyer, H Pluimgraaff, P. Schlat- mann, F. J. Schneider, A Snellen, A. J. Tieleman, C. A, Verhey van wyk, L. J. Vermeulen, M. N. de Vries. A. H. Warmoltz, J. Ykema, M. van Zyp. C. R. Boer, E. Culper, C. Dietz, E. I. den Dulk, C. G. van Ewyk, D. M. Haasnoot, J. R. Helfrich, A. A. H. Hoogwerff Kroon. J. W. Kanbler, J, Kooreman, E. Lourens, C. W. de Nie, E. A. Ooms, S. Ouwer- kerk, C. J. Righart van Gelder, S. de Rooy, J. van der Spek, S. J. Szelinger. H. G. Veldmaat. A. W. Verschoor, A. H. Versteeg, E. Vryenhoek, M. A. Brinks, G Dekker, W. Docter, A. Hakkenberg, A. P. Ike, L. L. van der Kaaden, A. Knapper, J. G. Knol, D. Kollewyn, K. Kwak, M. van Leeuwen, J. I. Pels, A. H. M. Scheffer, N. Splinter, J. C. M. Vermet, E. E. van Weerlee, G. M. Zee- len, J. Steensma. Afgetvezen 10. Bevorderd tot de 3e klasse: N. C. An ker, E. A. den Baars, E. B. Cannoo, W. de Clercq, H. C. van Exter, L. Farens- bach, M. J. Fornara, C. van Gastel, E. van der Heiden, C. A. M van Heteren, G. Hoppenbrouwer, M. Jelgersma, L Kloots, J. B. Kranenveld. J. van Leeu wen, J. C. Lodder, J. C. jVIassa, C. M. M. Paddenburg, L. J. M. Plouvier, B. A. Res, D. A. Toenkkes, A. Verbree, W. H. Verhulst. G. F. de Vries, M. van Weesel, C. M. Wiegman, A. Wiersma, A. F. Re- deker, E. Bastlaans, J. H. Bouma, F. Broersma, C. I. Th. Eelsing, M, C. Feld mann, B. W. J Haneveld. E. van der Hoeven. I. van Katwyk, D J Limvers, E. I. van Looy, J. M. Luinenburg, C. E. van der Meer. L. R. A. Parqui, M. A. Peenstra, G.van Ryswijk, M. D. M. Serdyn, E. van der Staay, R. Tiggel- man, F. R. Verhoeven, M. J. Verwer, J. M E. Winkelmolen, A. Witmuts, J. v. Doorn, L. Bodde Bouman, G. Bult, C. D. H. Buys, T. Dibbetz, T. Duhoux, M. Dommers. T. van Duuren, T. Epskamp, A. C Grotenhuis, M. M. Heck, A. E. Hoogteyling, E. J. S. Hulst, E. Kerk- kamp, E. Koopman, N. van Leeuwen, G. Meurs. N. W. Prins, W. H. Post. W. M. Schelke, B. H. M. van der Spek. D. R. G. Sybesma, J. J. Veerman, G. Voortman, G. E. M. Walenkamp, T. van der Werf, M. A. R. Wolff. I Altona. Afgewezen 14. Bevorderd tot de 4e klasse M.M.S.: A. J. Doove, M. J. E. Eelsing, J. M. P. Eerhard, B. H. ten Geuzendam, C J. I de Groot, J. P. Hilgersom, C R, den Houting, N. de Kramer, L. J. Lagen- I dyk, M. van der Lecq, M. J. van der Noordaa, C. M. Overdiep, M. A. Th. Pad denburg, W. M. Parmentier, M. T. de 1 Reus, H. A. M. Schlatmann, L. Sloos, 1 J. M. Stam, J. M. Starrenburg, H. D. v. d. Steenhoven, A. M. T. van Thiel, W. S. Varkevisser, C. J. Voorbij, A. Zaalberg, J. A. T. Zyerveld, J. S. Ma ger, F. J. van Zee. E. L. C. Beye. P Borleffs, E. M. Bouwmeester, M. E. Duyvendak, D. van Dyk, L. T. M A. Elshof, Louise A. Ermers, Gertrude F. Ermers, W. H. van Gelderen. J. S, van der Ham. A. J Holleman, W. T. M. Hueber, B. M. Idenburg, C. L. Lantin- ga, M. Laurentius, C. Marree, L. C. Muller, E. W. Paddenburg, A. G. Pel, I. van Rede, C, H. A. Roosen, H. ter Schiphorst, G. M. Smit. N. van der Stoel. D. J. Veendorp, J C Vreeburg, M. Verhoef, T. C. Zylstra, T. A. H. Wortelboer. Afgewezen 9. Bevorderd tot de 5e klasse M.M.S.: B. Aten, I. Beukers, M. Bleuzé, G. E. H.Bosscnart, H. M. de Bruin, E. Doorn, H. J. Gerlings, A. H. Grulle- mans, M. C. Kamsteeg, H. E. A. Ku- sen, E. Meyer, J. M. Nieuwenhuizen, B. van Noort, E. M. van der Spek. E. C. Turion, L. Wezelenburg, T. J. wyn- beek, F. M. Ziek, C. M. Fomara, A. L. Bartstra, T. Bosse, A. C. Dekker, M. Derksema, A. R. den Duik, E. Groen, J. H. van Helden, J. W. J. van Hoek, J. C. van Hoeken, M van den Honert, W. Kalemink, E. R. Kessler, R. Lam mens, W. Mofheek, W. L. Panhuysen, M. L. de Ruyter de Wildt, L. Verhulst, G. de Clercq. Afgewezen 4. Bevorderd naar 4e klasse B: C. den Baars, H, M. Bakker, J. A. Th. Braak man, A. C. de Bruin, A. Brynen, I. van Gent, J. A. Horikx, G. E. M. Kleine, C. W. de Koek, T. E. E. Leve dag. C. A. de Mik. L. M Momiberg, E. A. Ooster hof, H. J. Pitlo, A. M. Ras, A. M. Smit, C. M. Smit, E. M. Urlus, W. H. M. Voorhoeve. Afgewezen 5. Bevorderd naar de 5e klasse B: J. E. H. Beerstecher, J. Bltbz, A. Bodde Bouman, M. E. Buit, W. van Heusden, M. M. Hoitink, E. A. Holmer, J. de Kemp, I. Kiefer, P. C. T. Schenk, A. Tromp, C. W, van der Spek, C. J Ver hey van Wijk, M. J. Zaalberg. Afgewezen 1. Bevorderd naar de 6e klasse B. G. Beyer, J. G. C. Boterenbrood, E. M. Creyghton, G. W. van Ewyk, H. G. Eygendaal, N. Feltkamp, J. G: M. God- dijn. L E. Heine, G. van der Hoeven, L. D. F. Lameyer, R, C. Lindeman, H. van der Mark, M. van Steenis, C. Vo gelenzang, M. Voorduin, L. G. Vroom, H. M. Zandvliet, A. van Zutfen. Afgewezen 2. By de behandeling van het wets ontwerp tot tussentijds ontslag van leden der Ged. Staten en van wet houders heeft de minister van Bin nenlandse Zaken, de heer Witteman, gistermiddag in de Eerste Kamer me degedeeld, dat het ambtenarenverbod binnenkort weer zal worden toege past. Dit is een bepaling in het Rijks ambtenarenreglement, by welke het de overheidsdienaren verboden wordt, lid te zijn van zekere organisaties, waaronder de communistische. Inder- tyd is het, gelijk bekend, toegepast op ambtenaren, die lid van de N.S.B. waren. t Aanslag op Togliatti Op Palmiro Togliatti, de Italiaanse communistische leider, is vanmorgen een aanslag gepleegd. Togliatti werd in de heup gewond. De aanslag geschiedde in een straat langs het palels Montecitorio, de zetel van de Kamer der Afgevaar digden, in het centrum van Rome. Togliatti werd in bewusteloze toe stand terstond naar de verplegings- inrichting van de Kamer overgebracht, alwaar hem de eerste zorgen zyn ver leend. De communistische leider had de Kamer der Afgevaardigden door een zy- uitgang verlaten, zyn aanvaller was een jonge man van 25 jaar, een stu dent, Bellante genaamd, die van dicht- by vier schoten op zyn borst loste. De aanvaller werd onmiddeliyic gear resteerd. Prof. Cervaolo, hoofdchirurg van het ziekenhuis, waar Togliatti is onderge bracht, noemde de toestand van de communistische leider „ernstig". „Ik behoud myn oordeel voor", aldus ver klaarde hy. Prof. Cervaolo heeft later 'fc volgen de bulletin Uitgegeven: .,De algemene toestand is gedrukt en hy is in een toestand van bewusteloos heid. De polsslag is zwak, maar regel matig". Togliatti zou aan het hoofd en onder, de linker long aan de milt zyn geraakt. In de Senaat en de Kamer, waar men het nieuws dadeiyk vernam, werd de vergadering geschorst, hetgeen gepaard ging met scenes van grote opwinding. Togliatti ls reeds geopereerd. Omtrent de afloop ls nog niets bekend. Eerste minister De Gasperl heeft zich naar het ziekenhuis begeven. Groepen communisten trachtten het verkeer te stremmen op de Corso del Popoio, de voornaamste straat van het stadscentrum, zy deden de autobussen stoppen en dwongen de reizigers uit te stappen. De handelaars ls verzocht hun winkels te sluiten en hun luiken neer te laten. In het stadscentrum heerst algemeen verwarring. De politie is met jeeps spoe dig ter plaatse verschenen en tracht de communisten uiteen te dryven en de orde te herstellen. Het Italiaanse departement van Bin nenlandse Zaken heeft over het gehele grondgebied maatregelen getroffen om de orde te verzekeren in geval van mo gelijke onlusten. BEURSOVERZICHT AMSTERDAM, 14 Juli. De ondertoon van de effectenmarkt was heden over het algemeen niet on gunstig. Er bleek enige vraag aanwe zig voor enkele leidende fondsen. De grootste aandacht vroegen wederom aandelen Aku. Het dividend voorstel wordt zeer spoedig verwacht en daarop vooruitlopend, verbeterde de koers 2% tot 169%. Unilever bewoog zich rondom de 300 en ook aandelen Philips weken nauweiyks van de vorige noteringen af. Ook de afdelingen der Indische cul tuurwaarden lagen aan de vaste kant. De rubberaandelen wisten by liohte vraag iets te verbeteren en HVA steeg 3% tot 222. Ook voor tabakken was weer enige animo aanwezig en <Deli- My. liep tot 157 op. De scheepvaartaan delen vertoonden geen wyzigingen van betekenis. Op de beleggingsmarkt be reikte de nieuwe lening met belasting faciliteit de 99 en kwam de conversie lening 1947 op 98 5/8. Wy verkopen vanaf DONDERDAG 15 JULI: LANGE JASSEN f 11,— i BROEKEN f 4,50, f 6,— KHAKI HEMDEN f2,50, f3,50, f4,50 Ondergoederen: HANSOPPEN JAEGER f3, LANGE ONDERBROEKEN f3,— INTERLOCKS lange en korte mouwen f 2,50 Alle goederen gewassen. IJzersterk, spotgoedkoop. Zonder punten Pakmateriaal meebrengen. gevraagd by GARAGE v. d. VELDE Wassenaar TE KOOP GEVRAAGD: 15 jaar werkzaam geweest in één van de grootste zaken van Nederland, heeft enige dagen vrij voor 't maken van vakkundige etalage's. Telefoon 25361, Leiden. TE KOOP GEVRAAGD Brieven merk en prijs aan het Bureau van dit Blad no 3735a Brieven aan het Bureau van dit Blad onder No 5097 1 Haven 14, TROOST, TeL 21664 Rij EDELACHTBAAR Sigarenfabrieken kunnen geplaatst worden voor diverse werkzaamheden. jj Aanm. aan de fabriek Oosterkerkstraat 11 Gevraagd 1ste of 2de bediende P. v. d. GROEF, Dames- en Herenkapper Rustoordstraat 1, Nieuw Vennep, Tel. 274 Gevraagd een droog of opslagplaats voor levens middelen, nette stand. Brieven Witte Singel 96. Telef. 22818. Gevraagd Banketbakkery, G. A. MASTENBROEK, Leiden, Hogewoerd 60 "Gevraagd tegen 2 Aug., flinke v.g.g.v. by A. VAN ROOIJEN. Voorstraat 59, Voorschoten. (2 Clubs en 4 Stoelen) Vooroorlogse stoffering en stoffen. 10 jaar garantie. PORSELEIN EETSERVIES te koop gevraagd. Tel. 55.29.78 Den Haag of brieven aan het Bureau van dit Blad onder nummer 5077. Ie klas Dames- en Herenkapper 39 jaar, biedt zich aan van 1 tot 18 Aug, voor seizoen of particulier. A. Ladan, M.O.K., Hilversum. GENEZING van verkoud- houd. Rheumatiek, Ischias Spit enz. kan worden be vorderd door gebruik te maken van een De ideale INFRAROODSTRALER. Prijs compleet Uit voorraad leverbaar by Nieuwe Rijn 31 /32 te LEIDEN vraagt voor de fabriekswerkzaam- heden voor het laboratorium. AanmeldenHOGEWOÊRD 10. NIETS WERKT VEILIGER DAN VIM Wat VIM, een weinig wateren in 'n wip is 't vuil verdwenen. De millioenen uiterst fijne mineraaldeeltjes doen hun werk sr>el, grondig en veilig. Elk is in een actief schuimlaagje gevatdaardoor kèn VIM niet krassen, spaart het Uw huis raad en keukengerei. Vraag steeds om VIM en laat U nooit iets anders geven I ,,°i .I, d''". ml**' "Kd». -JI SC.HUMT en. kAn niet krassen

Leidsch Dagblad | 1948 | | pagina 3