Eerste Kamer werkt grote agenda vlug af Amerikaanse resolutie in Yeiligheidsraad wil scherper optreden in Palestina WEERBERICHT Wat er in Tndië gebeurt Met een enkel woord 9 87ste Jaargang WOENSDAG 14 JULI 1948 No. 26438 LEIDSCH DAGBLAD Directeur: J. W. Henny Hoofdredactie: B. W. Menkhorst en J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f3,90 per 3 maanden;- 30 cents per week Telefoon Dir. en Adm.: 25041; Red. 21507 Witte Singel 1, Lelden - Giro no.: 57055 De regeringsopdracht Nadat op gebruikelijke wijze door de Regentes de voorbesprekingen voor op lossing van het kabinetsvraagstuk wa ren verlopen waarbij alleen opviel, dat zelfs de eenling Weiter werd ge hoord! is thans de opdracht tot vorming van een kabinet afgekomen. Verrassen zal het zeker niet, dat de aftredende premier, dr Beel, is aange zocht als vertegenwoordiger der grootste partij in de Tweede Kamer, de K.V.P. Dat lag volkomen in de lijn en beant woordt geheel aan de verwachtingen. De grote vraag was: welke opdracht zou worden gegeven. Speciaal bezien in het licht van het feit, dat de meer derheid der juist afgetreden regerings coalitie K.VP. en P. v. d. A. niet toereikend is om aanneming der grond wetsherziening te verzeker in. Zoals be kend, eist deze een 2/3 meerderheid, zo dat voor aannemen 67 stemmen in de Tweede Kamer nodig zullen zijn. K.V.P. en P. v. d. A. beschikken wel is waar over een meerderheid, 59 zetels, maar dus niet over de vereiste 2/3 meerderheid. Om daartoe te geraken, moet de rege ringsbasis derhalve worden uitgebreid. Het is echter moeilijk aan te nemen.dat enige party zal willen medewerken zon der ook regeringsverantwoordeiykheid te Bezitten! De V.VT). en de CH.U. komen daarvoor het meest in aanmer king, hetzy gezamenhjk, hetzy afzon derlijk. Waar deze partijen resp. over 8 en 9 zetels beschikken, zou met één juist de 67 gehaald kunnen worden. Het zou wel erg krap aan zyn, maar het kan Hoe luidt nu de opdracht? Aldus: het vormen van een parlementair kabinet, dat een zo groot» mogeiyk vertrouwen van de Tweede Kamer geniet! Dat wijst in eerste instantie direct op de wenselijkheid van verbreding der regeringsbasis. En dat is, geiyk reeds opgemerkt, volkomen logisch. Maar, aan de andere kant, sluit het een terugkeer van de oude coalitie K.V.P.—P. v. d. A. niet geheel uit. als zou biyken, dat alleen zodoende een kabinet zou kunnen worden gevormd, dat een „zo groot mogeiyk vertrouwen" in de Tweede Kamer geniet. Al zou de grondwetsherziening dan geducht in ge vaar komen, om niet te zeggen i mis lukken. Gerust mag men oi. daarom aanne men, dat dr Beel in eerste instantie met alle kracht zal streven naar uit breiding van de regeringsbasis. Onge twijfeld is het een landsbelang, dat alle partijen by de komende besprekingen zullen inzien, dat het landsbelang verre gaat boven het partybelang en zich offers daarvoor willen getroosten. Alleen een slagen in deze richting kan o.i. ons land voor niet te voorziene moeliyk- heden bewaren. Moeiiyk zal dr Beel het zeker hebben, doch wanneer werkeiyk het landsbelang boven alles domineert schijnt trots alles, wat overwonnen zal moeten worden aan politieke gevoeligheden als anderszins, een slagen oi. niet uitgesloten. Spoed zal moeten worden betracht, w?aar het plan is op 27 Juli de nieuwe Staten-Generaal te doen büeenkomen. Het is derhalve kort dag! Nog geen Sovjet-antwoord Volgens Duitse politieke kringen, die in nauw contact staan met de Sovjet russische autoriteiten, is de terugkeer van maarschalk Sokolofsky naar Ber- lyn „verscheidene dagen" uitgesteld, omdat de tekst van het Sovjetrussische antwoord op de nota's van de drie Wes telijke mogendheden over de Berlijnse kwestie nog niet gereed is. Zelfs liepen geruchten, dat de Sovjets niet zouden antwoorden, maar dit klinkt weinig waarsohijniyk. NIEUWE CONTROLE. MAATREGELEN. De Sovjetrussische autoriteiten heb ben gisteravond verordend, dat alle Beriyners, die naar het Westen willen gaan, slechts bij de Sovjetrussische Kommandatura interzonale passen kun nen aanvragen. Tot nog toe werden in terzonale passen afgegeven door de commandant van elk der sectoren. Duitsers uit de Westeiyke zones, die Berlijn willen binnenkomen, zullen daartoe vergunning moeten aanvragen by de Sovjet-autoriteiten in Berlyn, ook al zyn zy in het bezit van een in terzonale pas, welke door de Westelyke geallieerden is uitgegeven. De nieuwe maatregel betekent alge hele contröle door de Sovjets op het gaan en komen van Duitsers uit en in Berlyn, ongeacht de sector, welke zy bezoeken of verlaten. DE OOST-ZONE. Maarschalk Sokolofsky heeft dr Kurt Fischer, de communistische minister v. Binnenlandse Zaken van Saksen, tot president van het Duitse binnenlandse bestuur in de Oosteiyke zone benoemd. DE LUCHTBRUG. Alle leve nsmi d delenfabrieken in de Amerikaanse sector van Berlyn, zullen op grond van een bevel van het mili tair bestuur tot besparing van steen kool onmiddehyk de productie stop zet ten. Vermindering van voedselverstrek- kmg zal men door aanvoer door de lucht ondervangen. De Britse regering heeft de vliegtuig- charter-maatsohappyen verzooht zich bereid te houden voor het beschikbaar stellen ran vliegtuigen voor medewer king aan de „luchtbrug" naar Berhjn. Verslag van graaf Bemadotte Gréaf Bemadotte, de Palestynse be middelaar der V.N. heeft voor een volle zaal van de Veiligheidsraad gesproken. De vertegenwoordigers van het Arabi sche hoge comité waren afwezig uit protest tegen de uitspraak van Ma- noeilsky, volgens welke de Joodse ver tegenwoordiger als de vertegenwoordi ger van de „Staat Israël" werd be schreven. Bemadotte herhaalde, dat effectieve interventie door de Veiligheidsraad thans een beslissende factor in de Palestynse toestand zou zyn. Zyn opvatting over de huidige situa tie in Palestina formulerend meende Bemadotte o.m.: 1. Niets zou meer helpen, dan dat beide partijen duideiyk zouden begrij pen, dat het gebruik van geweld om een oplossing te vinden, niet zou wor den toegelaten. 2. Om tot dit doel ie geraken zou een ondubbelzinnige order om het vuren te staken de onmisbare eerste stap vormen. 3. Een tweede en belangrijke stap met het oog op de feitèlyke vernieling van Jeruzalem zou een "order ter deihilitari- satie van Jeruzalem als geheel zyn. Dit zou het in gebruik nemen van bewa- kingsstrydkrachten der V.N. van be- hoorlyke sterkte noodzakelyk maken. 4. Om effectief te kunnen zyn zouden deze orders gesteund moeten worden door een krachtige uitspraak en het duidelyk besef, dat er. indien een der partyen of beide zich niet aan de orders houden, onmiddeliyk gebruik zal wor den gemaakt van de voorzieningen der artikelen 41 en 42 van het Handvest. Bemadotte gaf daarop antwoord op diverse vragen. Naar aanleiding van een vraag van Arce (Argentinië) zeide de bemiddelaar, dat 1.000 man bewa- kingsstrydkrachten voor de contröle van Jeruzalem een minimum was. Hy zou echter aan 2.000 man de voorkeur geven. De Amerikaanse afgevaardigde bracht een resolutie ter tafel, waarin de toe stand in Palestina een bedreiging van de vrede genoemd wordt volgens arti kel 39 van het Handvest. De orders tot het staken van het vuren zouden van kracht moeten wor den op een door de bemiddelaar te bepalen tijdstip, doch in ieder geval niet later dan drie dagen na de da tum van de goedkeuring van de reso lutie door de Veiligheidsraad. Verder verklaart de resolutie, dat het in gebreke blyven van een van de rege ringen of welke betrokken autoriteiten ook zich naar het bevel van de Veilig heidsraad te schikken, het bestaan zou aantonen van een êchending van de vrede in d^ betekenis van artikel 39 van het handvest, welke onmiddeliyk door de Veiligheidsraad in overweging moet worden genomen, opdat verdere maatregelen genomen kunnen worden. Volgens de resolutie moet de Veilig heidsraad de regeringen en betrokken autoriteiten verzoeken met de bemidde laar te blyven samenwerken voor het behoud van de vrede'in Palestina. Voor de stad Jeruzalem moet een order uit gevaardigd worden tot een onmiddeliyk en onvoorwaardelyk staken van het vu ren. die 24 uur na de aanvaarding van de Amerikaanse resolutie van kracht moet worden. De wapenstilstandscom missie moet de nodige maatregelen ne men om deze order effectief te maken, terwyl de bemiddelaar zyn pogingen moet voortzetten om de demilitarisatie van de stad Jeruzalem tot stand te brengen, zonder afbreuk te doen aan de toekomstige politieke status van Jeru zalem, en de toegang tot de heilige plaatsen, kerkelyke gebouwen en plaat sen in Palestina te verzekeren. Ten slotte moet de Veiligheidsraad, aldus de Amerikaanse resolutie, de bemidde laar instrueren om toe te zien op de naleving van het bestand en procedures in te stellen voor het onderzoeken van beweerde schendingen van het bestand, waarby hy bevoegd is voorzover het in zyn macht ligt, maatregelen te treffen. Verder moet de bemiddelaar de Vei ligheidsraad voortdurend op de hoogte hóuden omtrent het verloop van het bestand. De wapenstilstand zal. aldus de Amerikaanse resolutie, behoudens verdere besluiten van de Veiligheids raad of de algemene vergadering, van kracht blyven totdat een vreedzame regeling voor de toekomst van Palesti na is bereikt. Engeland steunt deze resolutie for meel. Na een korte bespreking werd de zitting tot heden verdaagd. VAN DE FRONTEN. In de voorbygegane vierentwintig uur hebben volgens de binnen gekomen be richten de Joodse strijdkrachten op alle fronten het offensief aan zich ge trokken. Begin Augustus Textiel-uitverkoop n ARTIKELEN ZONDER BON EN LAGERE PRIJZEN. (Speciale Berichtgeving) Begin Augustus zo vernemen wy zullen de winkeliers in de gelegen heid worden gesteld verschillende tex tielartikelen, by keuze door de winke liers te bepalen, uit te verkopen zonder inneming van punten of tegen vermin derde puntenwaardering. Ook de pryzen van deze artikelen zul len dan verlaagd worden. Het ministe rie van Economische Zaken heeft enige tyd geschroomd deze maatregel in te voeren, omdat de contröle er op niet eenvoudig is. Door Arabieren zowel als Joden be vestigd zyn de volgende gebeurtenissen: Noordelijk front: Israëlische troepen zijn de Jordaan over getrokken en heb ben ten Noorden van Misjmar Hajarden Syrische bodem betreden. Drie vlieg tuigen hebben de haven van Haifa ge bombardeerd. Centrale front: de Joden hebben het waterpompstation Raselein, 30 k.m. ten Noordwesten van Jeruzalem, ingeno men, voorts het Arabische dorp Soeba by EJnkarim. Een Arabische poging om de Moesrara-wyk te Jeruzalem binnen te dringen, is mislukt. Egyptische troepen hebben vorderingen in de Zuidelyke voorsteden van Jeruzalem gemaakt. De Joden hebben Bethlehem gebom bardeerd, de Arabieren de Joodse ne derzetting Harel Ranat aan de weg BetlehemJeruzalem. Het politiebureau van Lydda is door de Joden in de door hen reeds bezette stad veroverd. Ten Noordooeten van Lydda hebben nog zware gevechten plaats. Egyptische Dakota's hebben de za kenwijk van Tel Aviv gebombardeerd. Zuidelyk front: Egyptische stryd- krachten zyn teruggetrokken ten gevol ge van Joodse aanvallen op Negba en Djoelis. Ontwerp pensioenregeling aangenomen (Van onze Parlementaire Redacteur). Vóór de zittende Staten-Generaal ont bonden zal worden, heeft de Eerste Kamer nog heel wat wetgevende arbeid af te doen. Gisteren had zy niet min der dan 17 punten op haar agenda, waardoor zy zich met spoed heen- werkte. De heer Schalker wérd als opvolger van de heer Koejemans (Comm.) ge ïnstalleerd. Praeses Anema en minister v. Maaxseveen wydden woorden van hulde aan de verscheiden staatsman Aalberse. By de pensioenregelingen verzekerde WISSELEND BEWOLKT. De Bilt verwacht tot morgenavond: Wisselende bewolking met enkele plaatselyke buien. Matige, af en toe nog vrij krachtige wind: uit Westeüyke richtingen. Weinig verandering van. temperatuur. 15 JULL Zon op: 4.37 uur; onder: 20.54 uur. Maan op: 15.57 uur; onder: 0.30 uur (E.K.). Hoogwater te Katwyk te 10.47 en 23.16 uur. Dit nummer bestaat uit vier pagina's minister Witbeman aan prof. Molenaar (WD), dat niets tekort was gedaan aan vóór 1 Juli 1922 ontslagen gem.- ambtenaren, die hun pensioenpremie hadden doorbetaald en die daarna als Ryksambtenaar nog bovendien in het Alg. Burg. Pensioenfonds vielen. Daar door hadden zy een maximumpensioen van 735 1120 1855 gld., tegen het algemeen geldende maximum van 1400 gld. Maar dit betekende niet, dat zij alÉüd boven het maximum, hoe hoog dit ook mocht stygen, een kop er op van f. 455 zouden ontvangen. Het ontwerp werd z.h.st. aangenomen. Ook de beraadslagingen ever 't mo- gelyk ontslag aan gedeputeerden en wethouders hadden dezelfde inhoud als die in de Kamer van Honderd. Het ontwerp werd aangenomen met 20 CKath. en Arb.) tegen 14 (%lle ove rigen plus dó heer Schneider, Kath.) stemmen. In de avondvergadering werd uibvoe- rig van gedachten gewisseld over het wetsontwerp Noodvoorziening Gemeen- tefinanciën. Minister Witteman verdedigde het ontwerp minutieus en mocht het ge noegen smaken, zyn voorstel zJist. aangenomen te zien. Van de overige agendapunten, die de hamer passeerden, vermelden wy de uitdrukkelyke vaststelling van de be voegdheid der grondkamers en der centrale grondkamer; de effectenwaar dering by belastingheffing; de wyzi- ging der wetten op de vermogensaan- wasbelasting en op de heffing-ineens; en de aanvulling van. renten krachtens de Invaliditeitswet benevens de kinder by slagregeling voor invaüiditeits-, ouder- doms- en wezenrentetrekkers. Cochran wordt opvolger van Dubois ALS LID DER C. v. G. D. De president van de Ver. Staten van Amerika, Truman, heeft de% heer H. Merle Cochran benoemd tot opvol ger van Dubois als vertegenwoordiger van Amerika in de Commissie van Goede Diensten. Gisteren werd te Veenendaal de jaarlykse bijenmarkt gehouden, waarvoor grote belangstellingbestond. Met kennersblik wordt een der volken bekeken. Foto: A.N.P.deWt. Staking in Amerikaanse vetkoolmijnen ten einde *De steenkoolmynen, die eigendom zyn van Amerikaanse staalmaatschappyen, zullen heden weer opengesteld worden, waarmede een einde komt a^n de sta king van acht dagen, waarby by na een kwart van de 400.000 arbeiders in de vetkoolindustrie betrokken was. De mijnexploitanten hebben er in toege stemd het contract van 1948 te teke nen, dat John Lewis, de mynwerkers- lelder, met de exploitanten van de zelf standige mynbedryven namens het ver enigd verbond van mynwerkers afsloot. De heer Cochran is sedert 1914 in de buitenlandse dienst van de Ver. Staten en heeft sedert November 1947 de rang van gezant. Hy werd geboren in 1892 te Crawfordsville (Indiana) en stu deerde aan de Universiteit van Arizona. Op de eerste en tweede byeenkomst van het voorbereidende comité van des kundigen voor de internationale mone taire en economische conferentie van Genève trad hij op als adviseur. Sabotage-organisatie te Batavia opgerold T.N.I.-VERBINDINGEN MET BENDEN IN NED. GEBIED. Het Bataviase „Dagblad" van heden meldt, dat een groot aantal militairen en politie-ambtenaren vannacht de kampong Mcnteng-Soekaboemi te Batavia heeft omsingeld en vele arrestaties heeft verricht. HierbU werd geen schot gelost. Volgens het blad had de militaire inlichtingen dienst reeds enige tyd het vermoeden, dat de Rep. overste Socmantri, die in het Krawangse opereert, ook cellen van zyn organisatie tc Batavia had. Er werden vele documenten gevonden en lidmaatschapskaarten van geheime organisaties. „Het Dagblad" drukt voorts een foto- copie af van een document, waarin de Minister van Defensie te Djokja aan de le luitenant van de TNL Andawid- Jaja, opdracht geeft, zich naar Batavia te begeven met „veertig pasukans" (eenheden). Als reden wordt cp het document opgegeven: „Diensten ten be hoeve van het leger." Andawidjaja heeft bekend, dat hy naar Batavia kwam om sabotage te plegen. „Het Dagblad'' schrijft: „Wü hebben hier dus een onomsto telijk bewijs dat er, in stryd met de Republikeinse beweringen, wel dege lijk verbindingen bestaan van de TNI met benden, die in de Neder landse gebieden opereren." IN INDIË REIST MEN HEEN EN WEER, Hedenmorgen heeft Raden Abdoelka- dir, in zyn kwaliteit van voorzitter der Ned. delegatie, zich per vliegtuig raar Kalioerang begeven. Met hetzelfde vliegtuig reisden ook enkele Rep. mi nisters en Soetan Sjahrir. Inmiddels is de vice-voorzitter der Ned. delcgatie.de heer Elink Schuurman, wederom naar Batavia teruggekeerd. De voor morgen op de agenda staan de vergadering der Veiligheidscommis sie gaat niet door. COMMANDEMENT ZEEMACHT IN INDIË NAAR SOERABAJA? De Soerabajese „Nieuwe Courant" I Verneemt van bevoegde zyde, dat een plan in onderzoek is tot overbrenging van 't comandement der Zeemacht in Indië van Batavia naar Soerabaja. In verband hiermede is admiraal Pinke met enkede leden van zyn staf te Soe rabaja aangekomen. In Batavia zou dan een verbindingsafdeling achter- blyven, MOH. ROEM ACHT DUIDELIJK PLAN NOODZAKELIJK. In,verband met geruchten ten aan zien van een „plan-Tahya" betreffende een directoraat voor Indonesië, zeide mr Moh. Roem, voorzitter der Rep. delega tie, dat, wat nodig is, meer is dan het uitstippelen van louter principes, n.l. een duidelyk plan, zoals dat van de heren Critchley en Dubois. De instelling van een directoraat al leen, zal volgens Roem de moeilykheden niet kunnen overwinnen, aangezien het verschil van mening tussen Nederland en de Republiek zich uitstrekt over alle gebieden. Ondernemende Zaandammers willen goudschip lossen 55 MILLIOEN GULDEN OP BODEM DER ZEE. Zodra de vrind in de Zuid-Oosthoek zit, zal de UK 230, welke thans aan 't Kalf te Zaandam ligt. de meertou wen losgooien en zullen enkele onder nemende Zaankanters een expeditie be ginnen, welke hen, indieji de opzet lukt, geen windeieren zal leggen. Zy zullen n.l. een poging doen de 454 kistjes goud, welke zich nog moeten bevinden in het wrak van het in 1917 getorpedeerde Duitse ss. „Renate Leonhardt", dat ter hoogte ran Egmond schynt te liggen, aan de oppervlakte te brengen. Het goud vertegenwoordigt een waarde van 55 millioen gulden. WIJZIGING AFWIKKELING GELDZUTVERING 1947. Saldogrens van f. 500 tot 1.1000 verhoogd Het Ministerie van Financiën deelt mede, dat in het Staatsblad van giste ren een wyziging is opgenomen van de beschikking afwikkeling geldzuivering 1947. Hierdoor is de saldogrens, waarbij inschryvingen in het Grootboek 1946 zonder machtiging van de ontvanger der belastingen aan derden kunnen worden overgedragen van f.500 ge bracht op f. 1000. Bovenstaande regeling treedt in wer king op 15 Juli 1948. BINNENLAND Het Britse onderzeebootmoederschip H.M.'s „Montclare" zal van 16 t/m 22 Juli 1948. tezamen met de onderzeeboten „Anchorite", „Alliance", „Ambush" en „Aurochs", een bezoek brengen aan de onderzeedienst van de Kon. Marine in de Rotterdamse Waalhaven. Harer Majesteit's ambassadeur te Parijs, Jhr. mr. A. W. L. TJarda van Star- kenborgh Stachouwer, Is met verlof van zijn post vertrokken. Als tijdelijk zaak gelastigde treedt op de heer W. C. Posthumus Meyjes, ambassaderaad. Binnenkort zullen weer vele stoppel- genassen worden gezaaid. De commissie voor voeder- en weldebouw van de Stich ting voor de Landbouw vestigt er de aan dacht op, dat dit zaaien tijdig moet ge schieden. Onder grote belangstelling heeft minister dr Jos. J. Glelen gistermiddag de jubileumtentoonstelling ter gelegenheid van het 30-Jarig bestaan van het Ned. Openluchtmuseum te Arnhem geopend. In de vacature ontstaan door het aftreden van de heer N. H. Blink, aan wie oeder dankbetuiging voor de bewezen diensten ontslag ls verleend ln verband met zyn benoeming tot regeringscommis saris voor de buitenlandse agrarische aan gelegenheden van het ministerie van Landbouw, Vlssery en Voedselvoorziening, ls benoemd tot voorzitter van het hoofd bedrijfschap voor akkerbouwproducten, lr J. A. P. Franke. De KX.M. zal In October van dit Jaar een dienst openen op Shanghai. De dienst zal eenmaal per week worden onderhouden met een Lockheed „Constellation". BUITENLAND De Britse communistische party heeft een beroep gedaan op de Laoour- partlj aandrang uit te oefenen „ter be ëindiging van de Britse dictatuur ln Afrika". Pierre Bourdan, voormalig Frans minister van voorlichting en ln dfe oorlog medewerker van de vrye Franse radio- omroep te Londen, Is by een bootongeval voor ae Franse zuidkust verdronken. Gemeld wordt, dat te Washington een bericht was opgevangen, volgens hetwelk aan boord van de William Carson de muiterij was bedwongen. Dit bericht was afkomstig van de „Hampton Roads" die bijstand heeft verleend aan de kapitein van de Carson. De wetgevende vergadering te Sin gapore heeft een noodwet goedgekeurd volgens welke de gouverneur, 6lr Franklin Gim6on, in feite toegestaan wordt te re geren. door middel van decreten. De wet geeft de politie uitgebreide volmachten. Uit geheel Malakka werd in de afge lopen 24 uur moord, brandstichting en geweldpleging gemeld. Dc Britse kolenmijnen produceerden ln 1947, het eerste Jaar, waarin zij eigen dom waren van de staat, 6 millioen ton meer dan in het voorafgaande Jaar, doch de nationale kolenraad, welke de mbnen beheert, boekte een verlies van 23 1/4 millioen pond. De Belgische koningskwestie VOORSTEL DORLODOT WORDT BEHANDELD. De Belgische senaat heeft besloten een wetsvoorstel van senator baron de Dorlodot (onafhank. kath.) in overwe ging te nemen, er toe strekkende de wet van 19 Juli 1945 af te schaffen op grond waarvan de zich in het buiten land bevindende koning Leopold in de onmogelykheid wordt verklaard zyn constitutionele rechten uit te oefenen en waarin wordt vastgesteld, dat slechts de beide wetgevende kamers hieraan een einde kunnen maken. De socialisten stemden tegen 'n over wegingneming. De katholieken en de communisten stemden voor, terwyl de liberalen zich van stemming ont hielden. Het betreffende wetsvoorstel zal thans tydens een der eerstvolgende zittingen in behandeling worden genomen. VAKVERBOND ACHTER TITO. Het hoofdbestuur van het' Joegosla- visch vakverbond heeft zich „geheel solidair" verklaard met de verwerping door de communistische party van de critiek van de Kominform, die volgens het bestuur een gevolg is van „onjuiste inlichtingen en een gebrek aan kennis van de toestand in Joego-Slavië". SOCIALISTEN EN COMMUNISTEN iW ITALIË. Een vergadering van de Italiaanse socialisten tezamen met de communis tische party heeft de overeenkomst voor gezamenlyke actie door de twee par- tyen bekrachtigd doch aangedrongen op ontbinding van het door de Nenni- socialisten en communisten gevormde volksfront. De communisten zeiden het socialis tisch verzoek aan hun partyleiding te zullen doorgeven. Dr L. J. M. Beel opnieuw kabinetsformateur OPDRACHT TOT VORMING VAN EEN PARLEMENTAIR KABINET. Dr L. J. M. Beel. Officieel wordt medegedeeld, dat de Regentes aan minister Beel een op dracht heeft gegeven tot het vormen van een parlementair kabinet, dat een zo groot mogeiyk vertrouwen van de Tweede Kamer geniet. De minister heeft deze opdracht in beraad genomen. Opening Ver. Vergadering Staten-Generaal 27 Juli Dezer dagen kan het Kon. Besluit tegemoet gezien worden, waarby de Minister-President wordt gemachtigd om namens de Prinses-Regentes de verenigde vergadering van de Eerste en Tweede Kamer der Staten-Gene raal op Dinsdag 27 Juli a.s. te openen. De a.s. conferentie van ministers van Buitenl. Zaken VAN GROTE WAARDE IN VERBAND MET DUITSE CRISIS. Naar wy vernemen wordt verwacht, dat de conferentie van de ministers van Buitenlandse Zaken der Wester se mogendheden, welke Maandag a.s. In Den Haag begint, twee dagen zal duren en dat als voorzitter de Neder landse minister van Buitenlandse Zaken zal fungeren. De vergaderingen worden gehouden in het ministerie van Buitenlandse Za ken. Op de eerste conferentiedag biedt de Nederlandse regering in de Trèves- zaal van het Ministerie van Binnen landse Zaken een diner aan, na afloop waarvan een receptie zal .worden ge houden. Waarnemers te Londen kennen aan deze byeenkomst, gezien tegen de achtergrond van de Duitse crisis een bUzonderc waarde toe. Zy wyzen er op, dat de 5 mogendheden, bestaande uit België, Nederland, Luxemburg, Engeland en Frankryk verbonden zijn met de V.S. in de voorstellen voor West-Duitsland, die in Londen wer den geformuleerd, en dat algemeen erkend wordt, dat deze voorstellen een van do grondoorzaken zyn van de Beriynse crisis. De coördinatie van de West-Europese verdedigingsplannen met Washington en Ottawa zal zeker een van de be- langrykste onderwerpen van bespreking zyn op de conferentie. Natuuriyk zal ook de verhouding van een Europees verdedigingssysteem, georiënteerd op de West-Europese Unie, tot andere re gionale regelingen, met name van de Scandinavische landen, bestudeerd worden. KLM HERVAT DIENSTEN OP EN VIA FRANKRIJK. De KLM hervat haar diensten op en via Frankryk. Zo zullen weer ge vlogen worden de diensten Amsterdam- Marseille—Rome en Amsterdam—Genè veRomeTunis. De eerste machine van de dienst Am sterdamParijs vertrekt vanmiddag om 4 uur naar de lichtstad. Dè stakingen in Frankrijk. De staking van het' grondpersoneel der Franse vliegvelden is gisteravond opgeheven na een bespreking tussenbet ministerie van transport en functio narissen van de niet-communistische vakvereniging. Naar vernomen werd zouden ook de employé's van de luchtveiligheidsdlenst, die lid zyn van de communistische vak vereniging, het werk hervatten. Gisteravond werkten alle diensten* weer normaal. Het uitvoerend comité van de vak bond van overheidspersoneel heeft de eerder genomen beslissing, in staking te gaan, bevestigd en alle afdelingen verzocht het stakingsbevel uit te voeren, SIAM NEEMT MAATREGELEN. De Siamese eerste minister heeft meegedeeld, dat Siamese troepen „ge reed voor actie" zijn naar aanleiding van berichten, dat „communisten en sommige andere onrust verwekkende elementen hebben samengespannen om agitatie en onlusten in het gehele land te verwekken". Op een persconferentie heeft hy te vens verklaard, dat de arrestatie van communistische leiders in geheel Slan» btvolen was.

Leidsch Dagblad | 1948 | | pagina 1