Strijd om Berlijn wordt nog steeds scherper Zware keuze voor de Franse regering Zal de Veiligheidsraad inzake Palestina scherpere maatregelen nemen! WEERBERICHT Met een enkel woord 87ste Jaargang DINSDAG 13 JULI 1948 No. 26437 LEIDSCH DAGBLAD Directeur: J. W. Henny Hoofdredactie: B. W. Menkhorst en J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f3,90 per 3 maanden; 30 cents per week Telefoon Dir. en Adm.: 25041; Red. 21507 Witte Singel 1, Leiden - Giro no.: 57055 Een erkenning! De Sovjet-autoriteiten in Berlijn hebben alle vergunningen voor Duitse motorrijtuigen om de Sovjet-zone uit Berlijn binnen te komen, ingetrokken, aldus deelde het Duitse gemeentebe stuur mede. Het gevolg van deze maatregel is, dat alle ryverkeer tus sen Berlijn en omstreken stopgezet zal worden. De Amerikaanse vliegtuigen hebben een luchtbrug-record gevestigd, door in de afgelopen vier en tw'ntig uur 1.249 ton voorraden naar Berlijn te brengen. Arthur Henderson, de Britse staats secretaris van Luchtvaart, heeft zich van de gang van zaken met de. aan voer door de lucht te Berlijn op de hoogte gesteld, vergezeld van lt.-gene- raal Noiret, de Franse plaatsvervan gende militaire gouverneur. De Britse militaire gouverneur in Duitsland, generaal Sir Brian Robert son, heeft, naar aangenomen wordt, voorgesteld, eventueel de Britse troe pen in Duitsland gedurende de periode van de Behlijnse crisis te versterken. Robertson zóu in het bijzonder de kwestie van ihet versterken der „lucht brug" naar voren gebracht hebben. Een woordvoerder van het leger sprak evenwel categorisch de persberichten tegen, dat Engeland besloten was troe penversterkingen naar de Britse zone of Berlijn te zenden. In politieke krin gen meent men, dat hiertoe niet beslo ten zou worden zonder de goedkeuring door het kabinet. Versterkingen zouden het voorzaeningsprobleem van Berlijn nog vergroten (er zijn thans minder aan twee Britse batallions in Berlijn). Mayhew, de onder-minister van Bui tenlandse Zaken, weigerde in te gaan op een vraag van Platts Mills (onaf- hankelijk-Labour) of de regering .ge zien de dreigende toestand" bereid zou zijn zich te verbinden geen militaire regelingen te treffen, voordat het par lement de kans had gekregen de zaak te bespreken. Mayhew zeide, dat de mogelijkheid onder ogen zou worden gezien om de luchtbrug te gebruiken voor het weg voeren uit Berlijn van zieken en ouden van dagen. Eden, de vroegere Britse minister van Buitenlandse Zaken, is per vliegtuig te Hamburg aangekomen, alwaar hij een receptie op het stadhuis zal bijwonen. Hfj zal heden een ontmoeting met ge neraal Robertson hebben en zal met hem doorvliegen naar Berlijn. Het hoofd van de militaire missie van India, brigade-generaal Chub Tsjand, heeft medegedeeld, dat hem door de Berlijnse gemeente-autoriteiten ver zocht was 't Berlijnse verzoek om hulp voor de VN te brengen. Hij had echter verklaard, dat dit onmogelijk was, daar India te veel zorgen thuis had en dat verschillende vraagstukken, welke het voor de VN had gebracht, zoals de kwesties Kasjmir, Zuid-Afrika en In donesië, nog niet opgelost waren. „Onze bezorgdheid is echter niet min der dan die van zovele andere leden der VN," zo besloot hij. DE „SPOORWEG-REPARATIES". Willi Besener, hoofd der spoorwegen in de Sovjet-zone, heeft verklaard, dat er een „zeer versleten traject" op de lijn Maagdenburg-Mariënbom is ont dekt. Er zouden onmiddellijk herstel lingswerkzaamheden beginnen. Hij zei- de niet, hoeveel personeel hiervoor ge bruikt werd noch hoelang de repara ties zouden duren. Het herstellingswerk aan de lijn Maagdenburg-Berlijn had voortgang. De schade was echter ge ringer dan aan de lijn Maagdenburg GAULLISTISCHE BIJEENKOMST VERSTOORD. Demonstranten hebben een Gaullis tische bijeenkomst te Tarbes OHautes Pyrenees)waar kolonel Gaston Pa- lewski, generaal De Gaulle's rechter hand, het woord voerde, verstoord. De voorzitter van de gewestelijke afdeling der RPF, werd, in de verwarring ern stig gewond, terwijl Palewski door een zijdeur uit de zaal moest ontkomen. Ijlings gealarmeerde politie ontruim de de zaal. Vlak voordat Palewski zou gaan spre ken, gingen alle electrische lichten in de zaal uit, terwijl ook de electrische stroom voor de microfoon werd afge sneden. In de algémene. verwarring die ontstond begon een groep jongeren on der de toeschouwers de Internationale te zingen, terwijl turf en stukken hout naar het podium werden geworpen. GRONDWET VOOR ZUID-KOREA. De Zuid-Koreaanse wetgevende ver gadering heeft een grondwet aanvaard voor de republiek Korea. Dit volgde 24 uur na de bekendmaking van 't „Volks comité van Noord-Korea" van een grondwet, die onmiddellijk van kracht zou worden en eventueel voor geheel Korea zou gelden. Seoel wordt in beide gevallen als hoofdstad genoemd. Op de nieuwe Noord-Koreaanse vlag zijn twee ge kruiste hamers over twee gekruiste sikkels afgebeeld. Mariënborn en Berlijn-Helmstedt. De meeste dwarsliggers aan de lijn Ber- lijn-Helmstedt moesten vernieuwd wor- 'den omdat zij of weggerot waren of verschroeid door brandende kolen. Het met Russische toestemming ver schijnende Berlijnse communistische blad „Vonvarts" heeft gisteren echter in een hoofdartikel t-oegegeven, dat de blokkade van Berlijn inderdaad bindingen zullen automatisch vrij komen, zodra de Westelijke mogend heden de weg naar Potsdam terug vinden en wanneer zij het hun ge dane aanbod in de uitwisseling van nota's tussen de Sovjet-Unie en de V.S. in Mei hebben geaccepteerd." AMERIKAANSE STRAALVLIEGTUIGEN. 15 volledig bewapende jagers met straalaandrijving zijn van het vliegveld Selfridge (VSt) gestart voor de eerste vlucht over de Atlantische Oceaan, die Amerikaanse vliegtuigen Eerst zouden 16 vliegtuigen starten, een machine weigerde echter. Het deel van de vlucht is de Amerikaanse zone van een politieke zet is en niet te wijten I Duitsland. Volgens ingewijden zou de aan „technische gebreken" aan de 'tocht in minder dan 12 uur gemaakt spoorwegen. kunnen worden, doch door tussenlan- Het blad verklaart: „De toevoerver- 1 dingen duurt de reis drie dagen. Door de C.G.T is medegedeeld, dat de brugwachters en binnenscheep- vaart-a^beiders hedennacht een sta king van 24 uur zouden beginnen. Het bij de niet-communistische Farce Ouvriere aangesloten verbond van be stuursambtenaren, dat het personee1 van prefecturen en onder-piefecturer in de departementen en van de dien sten buiten Parijs van de ministerie: van oud-strijders-aangelegenheden, ge zondheid, binnenlandse zaken, justiti: en Duitse aangelegenheden omvat heeft besloten zijn leden te verzoeken he- ondemamen. denmiddag het werk te staken wanneer niet aan hun looneisen tegemoet wordi gekomen. De bevolking aan de Belgische grens bij Rijssel profiteert van de staking der douane-beambten door in België inkopen te doen. Sommige Belgische douaneposten confiskeren echter der gelijke waar en de Franse autoriteiter hebben vallen opgesteld langs de we gen om beroepssmokkelaars op te van gen. Looneisen inwilligen of algemene staking riskeren (Van onze Parijse correspondent). Dat vroeg of laat de Franse fles moest barsten, was duidelijk voor ieder een die de ontwikkeling van het plan- Mayer met enige aandacht heeft ge volgd. De regering heeft een wedloop aanvaard tegen de tüd en zij dreigt die race thans te verliezen. 1 Juni hadden de levenskosten verlaagd,' althans ge stabiliseerd moeten zijn. Het blijkt thans, dat zelfs de kosten van de da gelijkse levensmiddelen zca-ls groen ten, vlees e.d. ondanks het gunstige seizoen gestegen zijn. De mensen nade ren momenteel het einde van hun krachten. En bovendien hebben zij het vertrouwen in het woerd van de over heid verloren. De ontevredenheid hetgeen een zachte term is is thans vrijwel algemeen. De toestand kan dus ernstig worden. En dat de stakingsbacil vooral in het ambtenarencorps zulk een vruchtbare voedingsbodem heeft gevonden, mag men zelfs onrustbarend noemen. Daar blijkt namelijk uit, dat de staat zélfs bij haar eigen dienaren onvoldoende autoriteit bezit, öf te kort is gescho ten in haar hoedanigheid van werk geefster. Mogelijk is het beide Een tweede beangstigend symptoom is, dat er een groeiende eensgezindheid valt te constateren tussen de commu nistische en de andere syndicaten. Wanneer zich" hieruit van boven af of aan de basis via de bedxyfsker- nen een samenwerking zou ontwik kelen, dan is de verdere gang van za ken met bijna wiskundige zekerheid te voorspellen. De leiders die het meeste bieden of beloven zullen door de mas sa's worden gevolgd, zodra deze het verleden vergeten. En die leiders vindt men in de CGT Zo is dus de keuze voor Schuman en de zijnen: de looneisen weerstaan en een algemene staking riskeren, of die eisen in grote lijnen aanvaarden en daarmee de -economische politiek van Mayer welke een sluitend budget im pliceert eigenhandig de laatste adem vredenheid, gezien ook de politieke at mosfeer die door de komende verkie zingen wordt bepaald, schijnt een com promis uiterst moeilijk. Nogmaals wacht Frankrijk in angst en beven de ontwikkeling der gebeurtemssen af Het Franse kabinet heeft na dagen van spoedzittingen bekend gemaakt, dat 31 milliard francs beschikbaar worden gesteld voor de verhoging der salarissen van burgerlijk personeel, van wie 70.000 in staking zijn. Vooral de ambtenaren in de lagere loonklassen hebben voordeel bij de verhoging. Volgens berichten uit Nice zijn de Franse douanebeambten aan de grens post Port Saint Louis aan de Italiaan se grens in staking gegaan. De meerderheid van de stakende zeelieden te Marseille heeft echter be sloten het werk te hervatten. Het grondpersofteel der Franse luchthavens is in staking gegaan ook in Tunis, 1500 man sterk, van wie 1200 lid zjjn van de C.G.T. Alle diensten op Frankrijk zijn stopgezet en lange-afstanddiensten die via Frankrijk gevlogen worden, zijn omgelegd. De Franse regering heeft bij decreet alle burgerlijk luchtvaartpersoneel op geroepen. dat verantwoordelijk is voor de luchthaven- en luchtveiligheids- diensten. Pineau, minister van vervoer, heeft meegedeeld, dat employe's, die geen gehoor geven aan de oproepingsorder, ontslagen zullen worden. De minister deelde voorts mee, dat maatregelen zijn genomen om de vei ligheid van het luchtverkeer te ver zekeren, indien de burgerlijke lucht vaarthavens deze niet kunnen garan deren. Drie militaire vliegvelden zijn gewaarschuwd zich voor vervanging ge reed te maken. Graaf Bernadotte gearriveerd Graaf Bernadotte ls gisteren op het vliegveld La Guardia bij New York ge arriveerd. Hij herhaalde bij aankomst hetgeen Jiy reeds op Schiphol zelde. Hij heeft de Veiligheidsraad gezegd, dat de toekomst van de Joodse staat op het slagveld zal worden beslist, tenzij de V.N. in Palestina krachtig ingrijpen. Dit is een van de conclusies, die de graaf in een rapport aan de Veiligheids raad heeft getrokken. Naar verluidt zal hij heden in een tweede mondeling rapport ingaan op de meer politieke aspecten van de toestand. Graai Ber- rnadotte berichtte, dat ,.in het algemeen af te snijden. Gezien de huidige onte- de wapenstilstand een bevredigend ver- Zaterdagavond. toen de drukte van het verkeer verdwenen was, is Rembrandt's „Nachtwacht" verhuisd. Het enorme doek moest naar een ander gedeelte van het Rijksmuseum te Amsterdam worden overgebracht. Het kostbare doek wordt door vertrouwde dragers, begeleid door politie-agen- ten onder de poort van het Rijksmuseum door naar de andere zijde van het museum gebracht. Foto A.N.P.-DHN. loop had gehad en geen gevechten van grote afmetingen gedurende de periode van vier weken in Palestina waren voorgevallen." Na de feitelijke bijzon derheden van de wapenstilstand te heb ben samengevat voegde hij er aan toe: „Ik ben er van overtuigd, dat geen der partijen eöige werkelijk militair voor deel heeft verkregen als gevolg van de uitoefening van het toezicht op de wa penstilstand. Uit zuiver militair oogpunt bezien zou er een voordeel voor de joden geweest kunnen zijn. Hun positie is in hoofdzaak defensief en de tijd is aan hun kant in zoverre dat hij hun meer mogelijkheden verschaft om hun defer^ sieve positie te consolideren en hu® militaire organisatie te verbeteren." Over het politieke aspect zegt het rapport: „De tijd verschaft de Joodse regering de gelegenheid haar politieke organisatie te versterken en versterkt psychologisch haar politieke positie. De Arabieren zijn zich hier terdege van bewust en ongetwijfeld is hun negatieve houding t.a.v. een verlenging van de wapenstilstand ten dele hieraan toe te schrijven". Met betrekking tot zijn bemiddelings poging rapporteerde graaf Bernadotte, dat de voornaamste vraagstukken, die zich voordeden waren: de verdeling, de vestiging van een Joodse staat, de Joodse immigratie en de status van Je ruzalem. „Men is zich er terdege van bewust, dat er geen kans is op een vreedzame regeling van het geschil, in dien er niet ten minste enige bereidwil ligheid bestaat bij beide partijen alle wegen te onderzoeken en wanneer niet beiden bereid zijn zich te onthouden van gewapend geweld". ""Het rapport besluit: „De vraag moet beantwoord worden of de internationale samenleving een toevlucht tot gewa pend geweld wil tolereren als een op lossing van het Palestijnse vraagstuk. De bereidheid hiertoe zou vele gevaren voor de vrede in het gehele nabije Oosten zo niet van de wereld kunnen meebrengen". Achter de schermen blijkt uit de ge sprekken van verschillende delegaties van de Veiligheidsraad, dat men het er in grote mate over eens ls, dat het thans voor de raad de tijd is, stren gere maatregelen te nemen en zich niet te beperken tot verzoek om wa penstilstand. Niet uitgemaakt is of de V. St. dan wel Engeland de leiding zal nemen. Bij ue Status Quo-lijn in de biïurt van Medan is de verhouding tussen de Nederlandse en Republikeinse militairen van dien aard, dat de Republikeinse wachtcommandant uit zijn wachthuisje aan de overkant van de brug komt om een praatje te maken met zijn Nederlandse collega. Hij heeft echter be zwaren tegen het maken van foto's in de buurt van „de Lijn". Ko Verhoven uit Bergen op Zoom, Lt. Hemelaar van „Legercontact" en Plet de Moor uit Wouw (NB.) tijdens het babbeltje. Foto A.N.P./dHN. DE COMMUNISTISCHE ACTIE OP MALAKKA. Tussen de zeventig en honderd „com- munistisohe querilla-strijders" zijn het enige kolenmijnen centrum van Malak- ka, Batoe Arang, binnengedrongen en hebben deze plaats, met behulp van machinegeweren, anderhalf uur lang bezet gehouden. Geoefende saboteurs hebben uitrus ting van vitaal belang vernield. Vijf Chinezen zijn „uitgekozen om vermoord te worden." Een tweede groep gewapen de verzetslieden heeft een aanval on dernomen op de rubberplantage Koeala Kangsar, een kleine driehonderd K.M. van Batce Arang. De Indische directeur ontkwam ea liet de plantage achter in handen der querilla-strijders. Gemeld wordt, dat de mijn-directie veertien dagen geleden om militaire be scherming verzocht heeft, maar dat er geen troepen beschikbaar waren. Een groep verzetslieden heeft het po litiebureau aangevallen en zestien poli tiemannen gedooa. Een andere groep heeft de woningen der Europeanen om singeld. Deize werden met waarschu wingsschoten binnenshuis gehouden. Over de strijd in Palestina is weinig te melden. In goed Ingelichte Joodse kringen wordt gemeld, dat het Israëlische'leger zich heeft meester gemaakt van Misjmar Hajarden. een belangrijk bruggehoofd aaft de Syrische grens. Ook Ook Ramlah is door de Joden bezet. Koning Saoed van Saoedi-^jabië heeft bij gelegenheid van het bezoek van koning Abdoellah van Transjor- danië bevestigd, van plan te zijn alle petroleumconcessies te annuleren, in dien tegen de Arabische landen sanc ties zouden worden getroffen in ver band met het Palestijnse conflict. PLAATSELIJKE BUIEN. De Bilt verwacht tot morgenavond: Wisselend bewolkt met plaatselijke buien. Matige, aan de kust tijdelijk vrij krachtige wind tussen West en Noord- West. Weinig verandering in tempera tuur. 14 JULI Zon op: 4.36 uur; onder: 20.55 uur. Maan op: 14.35 uur; onder: 0.22 uur (EK) Hoog water te Katwijk te 9.43 en 22.13 uur (Doodtij). 0it nummer bestaat uit vier pagina's BINNENLAND Namens het comité Louis Couperus- herdenking zal Vrijdag a.s. te 11.30 uur een krans worden gelegd op het graf van Couperus op de begraafplaats Oud Elk en Duinen. Het woord zal o.m. worden ge voerd door de letterkundige G. H. van 's-Gravesande en Ben van Ëysselsteijn. 4 De „Willem »Ruys" die gisteren te Rotterdam arriveerde, had o.a. aan boord de heer Claeys Bouuaert, vm. secretaris bij de ambassade van België te Den Haag en oud-secretaris van de Belgische dele gatie der C. v. G. D. De •„Willem Ruys" vervoerde ln totaal bijna 900 passagiers, o.w. 207 kinderen. Het zal nu een maand te Rotterdam verblijven ofn, zoals dat ln scheepvaart kringen heet, „geknipt en geschoren" te worden Het gaat enige dagen ln het dok en wordt voorts opgeknapt. Voor de pakketten-actie ten behoeve van Duitsland van het Landelijk Interker kelijk Bureau, waarin alle Protestantse kerken en de Oud-Katholieke kerk samen werken. werd ln twee weken tijds uit de verschillende kerken reeds eén bedrag van f. 20.000 ontvangen. De heer R. Zegering Hadders uit Emmcn, candidaat van de Volkspartij van Vrijheid en Democratie zal de v zevende zetel van deze partij in de Tweede Kamer bezetten. Om de achtste zetel dezer partij zal geloot worden tussen de heren Anker smit en Ritmeester. De heer S. E. B, Blerema uit Usquert zal voor de V.V.D. zitting nemen in de Eerste Kamer. De heer Westenbrink, wonende te Rogat bij Meppel, is op de overweg bij Koekangc onder de trein in de richting Groningen geraakt. Het slachtoffer werd zwaar gewond langs de weg gevonden en overleed enkele uren later. BUITENLAND Gisteravond ls op het vliegveld Orly by Parijs een vliegtuig verongelukt door een technische oorzaak. Het was een Dakota met 8 passagiers uit Tunis afkomstig. Geen van de 8 pas sagiers liep verwondingen op. Het toestel vatte na de landing vlam, doch de deureii van het vliegtuig ston den reeds open waardoor de passagiers er uit konden springen. Generaal Norton de Matos, de 81- jarlge voprmalige Portugese ambassadeur ln Engeland, die verleden week had mede gedeeld, dat hij candidaat zou staan bij do presidentsverkiezingen in Februari van het volgend Jaar, verklaarde: „Mijn candlda- tuur is een strijd tegen het huidige regiem in Portugal en ter vestiging van de demo cratie". Het personeel van de gasbedryven te Rome heeft ln verband met looneisen be sloten de gasdruk ln de hoofdstad met 50% te verminderen. Indien vóór heden avond over de loonkwestle geen overeen komst wordt bereikt, zal een staking wor den afgekondigd en de gasverstrekking te Rome volledig worden onderbroken. Volgens deskundigen zal de scheve toren van. Pisa over 400 jaar instorten. ZIJ hebben geconstateerd, dat de toren ieder Jaar 0.8 m.m. meer overhelt. Eerst daags zal een.begin gemaakt worden met versterkingswerken. De Amerikaanse militaire reisvergun- ningendlenst heeft medegedeeld, dat aan dr Helnrlch Bruenlng (van 1930 tot 1932 kanselier van Duitsland) een reisvergun ning ls verleend voor een bezoek aan zijn zuster Maria te Muenster (Britse zone), die ïydende ls aan een hartkwaal. De ver gunning ls uitgegeven op 15 Juni en loopt af op 31 Augustus. Bruenlng heeft een professoraat ver vuld aan de Harvard-unlversltelt te Cam bridge In Massachusetts. Uit Santa Monica (Californlë) wordt gemeld, dat de Duitse antl-fasclstlsche schryver Klaus Mann zoon van de schrijver Tomas Mann ln het zieken huis aldaar- ls opgenomen, zyn polsen waren doorgesneden. Volgens het zieken huispersoneel ls zyn toestand niet ernstig. Detectives deelden mee. dat men een badkamerdeur had moeten forceren om Mann te bereiken. William Draper, de Amerikaanse onder-minister van oorlog, en generaal Wedemeyer, chef van de strategische staf van het Amerikaanse leger, hebben een bezoek gebracht aan de Turkse minister van buitenlandse zakem Dr Hubert Ripka, die Tsjechoslo- waaks minister van buitenlandse handel was voor de regeringswijziging ln Februari J.I.. heeft thans officieel zijn aanwezigheid te Parys kenbaar gemaakt. Hy is enkele maanden geleden per vliegtuig uit Tsjecho- Slowaktje gevlucht, doch hield zich ver borgen totdat zijn echtgenote en twee kinderen ook gelegenheid tot ontsnapping gevonden hadden. De Paus heeft gisteren Mikolajczyk, de verbannen leider van de Poolse boeren partij, ln particuliere audiëntie ontvangen. Een van de negen ^artyen van het Joegoslavische Volksfront waarop de Kominform critiek leverde heeft mede gedeeld. dat zy per 8 Juli haar activiteit gestaakt heeft. Het is de socialistische partij, die onder leiding stond van Mllo- rad BelltsJ. Het bestuur verklaarde, dat het na het verkrijgen van vergunning tot hervatting van activiteit op 7 September 1945 onmogelijk was gebleken een party- congres te beleggen door het gemis van plaatselijke afdelingen. De laatste 540 Duitse krygsgevange- nen ln Engeland hebben hun kamp te Bur Saint Edmunds (Suffolk)' verlaten en zich naar Harwich begeven waar zy zich naar Duitsland zullen Inschepen. Veld maarschalk won Rundstedt. voormalig Duits bevelhebber in het Westen, die ziek is, blijft in Engeland, doch ook hij zal weldra naai Duitsland worden gebracht. Gisterochtend is te Parijs een overval gepleegd op een wagen van de onder grondse. waarin zich 18 millloen francs bevonden, bestemd voor de uitbetaling van lonen. Voor de eerste maal heeft de Amerik. minister van buitenlandse zaken Marshall persooniyk deelgenomen aan besprekingen met het ootr op het van kracht worden van de „resolutie Vandenberg" tot huiverlening aan de ondertekenaars van het pact van Brussel. Deze besprekingen hadden plaats met de ambassadeur van Groot-Brlttannlë, sir Oliver. Franks. De vakverenigingen ln de Britse zone van Duitsland hebben de Jongste geallieer de maatregelen voor ontmanteling van fabrieken ln het Ruhrgebled gecritlseerd als „economische onzin" en „afbraak om wille van de afbraak". De Democratische conventie te Philadelphia Senator Alben Barkley, mogelijk can- dMaat van de democratische partij voor het vice-presidentschap, hield de openingsrede van de nationale conven tie zonder een democratische overwin ning te voorspellen. Hy verklaarde, dat de democraten in November verdienen te winnen. Barkley viel het getuigenis der re publikeinen ten aanzien van de bui tenlandse politiek aan. maar bracht hulde aan twee republikeinen, senator Arbhur Vandenberg, voorzitter van de Senaatscommissie voor buitenlandse be trekkingen, en Charles Eaton, die lid is van de commissie voor buitenlandse aangelegenheden van het Huis van Af gevaardigden. „Zij leverden grote by- dragen tot het Europese herstelplan van de regering de grootste interna tionale poging om economische, more le en politieke stabilisatie te verkrijgen, welke ooit in de geschiedenis der mens heid is voorgekomen1.". Spionnageproces te Zagreb Gisteren is het proces begonnen te gen 90 leiders van de Kroatische Oes- tasji-organisatie, die tydens de oorlog voor de Duitsers werkte. De beschuldigden worden er van ver- daoht opnieuw uit het buitenland Joe- go-Slavië binnen te zyn gekomen om te spionneren, gewapend en voorzien van radio-zenders. De beschuldigden zouden na de in eenstorting van Duitsland naar de Britse en Amerikaanse zones van Oos- fcenrljk gevlucht zy'n, waar zy hun misdadige activiteit voortzetten. Verder zouden zy oorlogsmisdaden gepleegd hebben als agenten van het Kroatische onaf hankel y khelds-comi- té", een „terroristen-organisatie" en in dienst te hebben gestaan van Duitse en Italiaanse bezettings-auboriteiten. Ver der luidt de beschuldiging: „massa moord van burgers door martelen, doodschieten, levend verbranden enz." Een der belangrykste beschuldigden is Ljoebo, gewezen commandant van het vernieigingskamp Jasenovac, waar dui zenden Servische zigeuners en Joden vermoord zouden zyn. Generaal Bozidar Pavran, de vroe gere bevelhebber van de Oestasji, die een week geleden is gearresteerd, wordt er van beschuldigd het land te zyn binnengekomen als plaatsvervanger van Ante Pavelitsj, het voortvluchtige hoofd van de pro-Duitse regering tydens de oorlog. De laatste "zou thans een spion- nage-actie organiseren. De openbare aanklager beschuldigde het Vaticaan er van de beklaagden aangezet te hebben tot het plegen van hun misdaden, waarin de hoge geeste- lykheid in het buitenland een belang rijk aandeel zou hebben. Het St. Giro- lamo-college te Rome, dat in directe verbinding met het Vaticaan stond, zou enkele bekende Oesbasji's in bescher ming hebben genomen. DRIJVENDE BELGISCHE HANDELSBEURS. In September as. - zal vanuit Ant werpen een „dryvende Belgische han delsbeurs" de oceaan oversteken, ten einde een rondgang te maken langs de landen van Noord- en Zuld-Amerika en aldaar aan de Belgische producten een grotere bekendheid te geven. Het betreft een schip van meer dan 10.000 ton en er zal aan boord plaats zyn voor een 300-tal Belgische Inzendingen. Met het verbouwen en de huur van het schip zal een bedrag van ongeveer fr 30 millioen gemoeid zyn. De Belgisohe ambassades en legaties in de te be zoeken landen hebben hun medewer king reeds toegezegd en aan boord van het schip zullen vele recepties worden gehouden. Een geesteiyke en een dok ter zullen deel uitmaken van de be manning van het schip. Vanuit Ant werpen zal de reis naar Brazilië gaan, waar Pernambuco en Rio de Janeiro worden aangedaan. Achtereenvolgens gaat het- schip o.a. naar Montevideo, Buenos-Aires, Valparaiso, Los Ange los, San Francisco, New Orleans, Ha vanna, Philadelphia, Quebec en Mon treal. De gehele reis zal ongeveer acht maanden in beslag nemen. MUITERIJ AAN BOORD. Aan boord van het Amerikaanse stoomschip William Carson (7.175 ton) is, naar in een SOS-bericht van het schip wordt gezegd, muitery uitgebro ken onder de bemanning van 18 man. Het schip bevindt zioh ter hoogte van de kust van Portugal tussen Oporto en. Lissabon. Het SOS-bericht luidt: „zyn de toestand niet meester, kom direct." Het schip is van Genua op weg naar de VB. Verder zegt het SOS-bericht, dat een ander "Amerikaans scftiip, IrD® Hampton Roads", ln de bun^ ,ran da William Carson te zien is.

Leidsch Dagblad | 1948 | | pagina 1