Strijd tussen Republikeinen onderling Studenten dienen de vrijheid van de geest HET OOG VAN MUG Stroom van deerniswekkende Sumatraanse vluchtelingen Graaf Bernad'otte arriveerde op Schiphol RECHTZAKEN Radio-programma^ MAANDAG 12 JULI Amerikaanse fabrieken in Europa Hoffman, de administrateur van het plan-Marshall, heeft een maatregel uit gevaardigd. volgens welke Amerikaanse bedrijven drie honderd millioen dollar «uilen mogen besteden voor het oprich ten van fabrieken in Europa, onder ga rantie van de Amerikaanse regering, dat de winsten in de valuta van de landen, waar de fabrieken gevestigd zijn, in dol lars zullen worden omgezet. Hoffman beschreef in een verklaring voor de pers het plan als „een attrac tieve uitnodiging aan het Amerikaanse kapitaal een winstgevende belegging in het buitenland te zoeken." Hij verklaar de. dat het plan grote waarde kon heb ben ter ondersteuning van het herstel in Europa en voegde er aan toe, dat aan vragen om garanties beoordeeld zouden worden naar de mate. waarin dergelijke investeringen aan dit vooropgèstelde doel dienstbaar zouden zijn. Tot de garanties is machtiging ver leend door het plan-Marshall. Zij zul len ook beschikbaar zijn voor uitgevers van nieuwsbladen, tijdschriften en boe ken cn bioscoopondernemers, die het buitenlandse terrein willen betreden of hun reeds bestaande distributie in de landen overzee willen uitbreiden. Hoffman nodigde de industrie in het algemeen uit zo spoedig mogelijk ver zoeken om garanties in te dienen, zodat hij een schatting zou kunnen maken van de investeringen en peilingen zou kun nen doen naar het standpunt der onder scheidene landen ten opziohte van de entree van Amerikaans kapitaal. De garanties zullen gelden voor een periode van veertien jaren. Conversie van de vreemde valuta in dollars zal ge schieden naar de geldende wisselkoersen, door de Amerikaanse regering erkend. Er wordt geen winst gegarandeerd, en de E.C.A. biedt geen enkele verzekering aan tegen het gewone zakenrisico of po litieke risico's zoals door omverwerping van een bevriende regering. DE STAKINGEN IN FRANKRIJK. Afgevaardigden van 100.000 ambtena ren van de P.T.T. in Frankrijk hebben het stakingsbevel, dat zy Zaterdagavond wilden afkondigen tot Dinsdag opge schort. De postbeambten besloten de staking uit te stellen totdat zij de plan nen der regering inzake de salarissen, die heden bekend gemaakt werden, zul len hebben vernomen. Zaterdag zijn 3 4000 ambtenaren in staking gegaan. Op het ogenblik bedraagt het aantal sta kende ambtenaren 70.000. Een woordvoerder voor ongeveer drie millioen niet-communistische arbeiders heeft president Auriol gewaarschuwd, dat er een „kritiek punt" in de toe stand, veroorzaakt door de gestadige stijging van de kosten van levensonder houd, is bereikt. De arbeiders zouden zich niet langer verantwoordelijk achten voor wat zou gebeuren, indien er geen dringende actie wordt ondernomen om de prijzen naar beneden te brengen. PARTIJ-ZUT VERIN G IN TSJECHO-SLOWAKIJE. De Tsjechische communisten ontvin gen bevel om de aanvragen voor par tij lidmaatschap te verscherpen en de kwaliteit van de partijleden te verbe teren, Het presidium van de Tsjechische communistische partij gaf. waarschijn lijk onder invloed van Se critiek op Joegoslavië, haar leden bevel „terstond een"eind te maken aan de massa-leden wervingen en strikt het beginsel van de individuele opneming in acht te ne men, waarbij er op dient gelet te wor den, dat een degelijk onderzoek wordt ingesteld naar de persoon." Waarschijnlijk als voorloper van een lan g verwachte part ij-zuivering, kregen cle plaatselijke afdelingen tevens bevel, ce partij voortdurend van buitenlandse en kwade elementen te zuiveren. De districts-afgevaardigden kregen cpóraoht persoonlijk alle aanbevelingen van plaatselijke comité's te onderzoe ken. De commissie voor nieuwe leden kreeg opdracht alle twijfelachtige ge vallen op een wachtlijst te plaatsen en candidaten, van wie men niet geheel zeker is op de proef te stellen door hen een half jaar of een jaar in een of andere organisatie te laten werken alvorens hen voor het lidmaatschap voor te dragen. Zapotocky, de Ts j echo - Slow aakse premier, heeft verklaard, dat de po ging om tijdens het Sokol-festival van vorige week een politieke demonstratie te houden „de zwanenzang van de re actie was." Honderd personen werden naar aanleiding van de demonstratie gearresteerd. (United Press). Alarmerende voedseltoestand OPENING LUSTRUM DELFTS STUDENTEN CORPS. In het Republikeinse gebied ten Zuiden van de status-quo-lijn, welke door de Asahan-rivier wordt gevormd, hebben zware gevechten plaats gehad tussen Republikeinse strijdgroepen onderling, ten gevolge waarvan het hospitaal, dc vroegere woningen van de employés cn alle andere gebouwen van het emplacement der onderne ming Membangmocda in vlammen zijn opgegaan. Membangmocda is een rub- berondememing van de Rubbercul- tuurmij. Amsterdam. Uit Zuid-Tapanoeli komen eveneens verschillende berichten omtrent voort durende gevechten tussen de' T.N.L en andere Republikeinse strijdgroepen, waar de bevolking ten zeerste onder lijdt, zodat een steeds groter stroom vluchtelingen van Tapanoeli en Asahan naar het door de Nederlanders gecon troleerde gebied evacueert Het meren deel van deze vluchtelingen verkeert in een deerniswekkende toestand, en moet door het Rode Kruis geheel gekleed en gevoed en geneeskundig behandeld wor den. Democratische conventie te Philadelphia De conventie der Amerikaanse demo cratische partij wordt vandaag te Phi ladelphia gecpend. Vijftienhonderd af gevaardigden zjjn daar bijeengekomen voor het kiezen van de candidaten voor het presidentschap en vice-president- sohap tydens de in November te hou den verkiezingen. Men is somber ge stemd ten aanzien van de kansen der democratische partij. Nu generaal Eisenhower definitief geweigerd heeft zich candidaat te laten stellen, wordt Truman's verkiezing tot candidaat voor het presidentschap niet meer in twijfel getrokken. Gisteravond deelde senator Claude Pepper uit Flo rida nog mede, dat hij mee wil dingen naar het candid aatschaip. Zijn aanhang is echter gering. Truman heeft, naar verluidt, rechter William OTDouglas verzocht zach be schikbaar te stellen voor het candi- daatschap voor het vice-presidentschap. De leiders van de Zuidelijke staten hebben in een speciale vergadering geen eigen candidaat voor het presi dentschap, als rivaal van Truman, ■kunnen vinden, HET VETO-RECHT. De zogenaamde „kleine assemblee" van de Uno heeft de grote, gewone as semblee de vraag voorgelegd of de tijd niet gekomen is om d'e vetomacht van de grote vijl te beperken of af te schaf fen. De kleine assemblee aanvaardde een Argentijnse resolutie «met 19 tegen 7 stemmen» om in de komende herfst- zittnng aan de assemblee de vraag te stellen of een speciale conferentie zal worden belegd om wijzigingen in het Handvest aan te brengen, in het bij zonder betreffende de stem-procedure. De veto-houdende landen: Ver. Staten, Engeland en Frankrijk stemden tegen (met vier andere staten). Er waren 10 onthoudingen. Zoals bekend erkent de Sovjet-Unie het bestaan van de kleine assemblee niet. (United Press). In het Republikeinse Asahan waar zich vele Belgische en Nederlandse palmolie-ondernemingen bevinden, is men begonnen de palmolie-aanplant te kappen ten behoeve van de zogenaamde „palmiet" (de.groeitop). Als de palm olie niet gekapt wordt §terft de aan plant door verwijdering van de palmiet. De bevolking ging door honger gedre ven, hiertoe over. daar de voedseltoe stand er alarmerend is H.M. de Koningin bij „Jeugd-Stadionspel" DERTIGDUIZEND JONGEREN ALS TOESCHOUWERS. Dc Jongeren van de In de Ned. Jeugdgemeenschap verenigde jeugd organisaties hebben Zaterdagmiddag in het Olympisch Stadion te Amster dam op „Dc dag van de jeugd" onze Landsvrouwe, aan het slot van het uitgevoerde „Jeugd-Stadionspcl". ten afscheid een spontane, van jcugdigo vitaliteit tintelende, indrukwekkende hulde gebracht. Ruim 3000 jongeren, in uniform of zomer- en kampkleding, hoofdzakelijk Amsterdamse leden van de b(j de N.J.G. aangesloten landelijke jeugdorganisaties, speelden dit door dr H. Knomnga ge schreven en door Ben Groeneveld, Ben Albach en Anton Sweers geregisseerde „Jeugd-Stadionspel". Circa 30.000 jongeren, afkomstig uit alle delen van het land, behoorden tot de toeschouwers. Hartelijk toegejuicht verscheen H. M., ontvangen en begeleid door burgemeester d'Ailly en ds M. O. Steenbeek, voorzitter dei N.J.G.. om halfdrie in de Koninklijke loge op de eretribune, waar reeds hadden plaats genomen twee leden van het demission- naire kabinet, minister-president Beel en de minister v. O.. K. en W. dr Gielen, de commissarissen dei Koningin in de provincies Noord-Holland en Utrecht, ds K. H. E. Gravemeijer als vertegenwoor diger van de Ned. Herv. Kerk en de voorz. van de Katholieke Jeugdraad als vertegenwoordiger van het Episcopaat. De lustrumfeesten ter gelegenheid van het 100-jarig bestaan ran het Delfts Studenten Corps zijn Zaterdag offici eel ingezet. De ongeveer 1000 reünisten deden toen hun intocht in de feestelijk ver sierde stad. Namens de academische senaat heette de rector-magnificus, prof. dr ïr H. I. Waterman, hen harte lijk welkom, waarna ir W. H. van Leeuwen, voorzitter van het reunie- bestuur, het woord voerde. De presi dent van de Senaat, de heer M. H. Lubbers, opende hierna het lustrum of ficieel. Ir Van Leeuwen bood tenslotte na mens de reünisten f. 29.000.aan voor het Jubileumfonds en f. 2600,aan jaarlijkse bijdragen ter versterking van de financiële positie van het Corps. Tenslotte was er een druk bezochte receptie. MOTORRIJDERS SMULDEN IN DE HARINGSTAD. Vlaardingen hield Zaterdag zijn ha- ringrit. Meer dan 500 motor- en auto rijders snorden de „haringstad" binnen. Dit festijn werd gevierd in het kader van1 het 675-jarig bestaan als stad van deze gemeente. De baten komen ten goede aan een op te richten monument voor de tijdens de oorlog gevallen Viaar- dlngse vissers. Hoewel de inschrijving eerst 's mid dags om twee uur zou beginnen, kwam de eerste deelnemer, de heer C. de Roos uit Lemmer, reeds om elf uur aan. Hij was 's nachts om 12 uur uit Lemmer vertrokken. Uit vrijwel alle provincies kwamen hierna de deelnemers opzetten en zelfs een groep uit België nam aan de haringrit deel. De verst komende deelnemer de heer J. J. v. d. Laar, was uit Marum (Fr.) en had een afstand van 377 K.M. afgelegd, met zijn 4-jarig zoontje, dat eveneens in motorsport- costuum met valhelm was gestoken. De deelnemers lieten zich het zeeban ket goed smaken! DOODVONNIS VOLTROKKEN. Zaterdagmorgen werd het doodvon nis voltrokken tegen P. J. Faber, die tot de doodstraf werd veroordeeld bij sententie van het Bijz. Gerechtshof te Leeuwarden. Ik ben nog geen gebroken man Precies kwart over vijf arriveerde gis termiddag graaf Bemadotte, de bemid delaar in het Palestynse conflict op Schiphol. Hij verklaarde voor zijn ver trek nog een onderhoud te hebben ge had met Koning Abdullah over de vei ligheid van Jeruzalem. Zijn voorstel tot een nieuwe .wapen stilstand was gericht geweest aan de Arabische staten afzonderlijk: de weige ring van de secretaris-generaal van de Arabische Liga achtte hij praematuur. Graaf Bemadotte bleef nog steeds hoopvol inzake dc mogelijkheid tot vrede. Letterlijk zeide hij: „Mijn mis sie is nog niet geëindigd en van beide zijden heeft men de hoop uitgospro- Ingezonden Mededeling ken. dat ik voort zal gaan met mjjn pogingen een oplossing te vinden". Wol achtte hij de huidige stand van zaken een dieptepunt. „Maar", zo voegde hy hieraan toe, „Ik ben geen gebroken man". Graaf Bemadotte Is gisteravond nog naar Lake Success vertrokken en had de grootste lof voor Viruly en zijn man nen. De commandant van het vliegtuig, A. Viruly vertelde o.a. slechts één keer met escorte gevlogen te hebben. Hij had nimmer het gevoel ln gevaar te verke ren. Het aantal elkaar bestrijdende vlieg tuigen is trouwens niet zo groot en er bestaat weinig gevaar voor afweerge schut, omdat beide partijen In hoofd zaak alleen maar over lichte wapens be schikken. De Joden gebruiken Messer- schmitz's en de Egyptenaren Spitfires. Over de toestand zei Viruly „flat deze belangrijk beter is. dan men uit de officiële communique's zou ver wachten. Het zal buitengewoon moei lijk zijn om tot een overeenstemming te komen, omdat het standpunt van beide partijen sterk staat en men een kwestie, die jaren oud is, niet in drie weken kan oplossen. RICHTPRIJS KOOLZAAD OOGST 1949. De richtprijs voor koolzaad van de oogst 1949 is thans bepaald op f.60 per 100 kg. Deze prijs is f. 10 lager dan die voor de oogst 1948, doch heeft een sti mulerende tendenz voor de verbouw be houden. Doorgangshuis voor vluchtelingen-collegae te Zuilen geopend (Van een onzer redacteuren) »»ïn een wereld, waarin onverdraag zaamheid cn terreur hoogtij vieren, heeft onze universitaire gemeen schap en vooral de jeugd daarvan getoond, verdraagzaamheid en cha- ritas als een plicht te verstaan cn aan die plicht vorm te geven. Zy toonde zich daarin niet slechts „spes patriae", doch tevens ten volle „spes mundi". Aldus de vertegenwoordiger van de mi nister van O. K. en W., drs. J. H. Ban nier, sous-chef van de afdeling hoger on derwijs van dit departement tijdens de openingsplechtigheid van het dooi gangs centrum „Huize Zuylenveld" te Zuilen van het Universitair Asyl Fonds, Zater dagmiddag door talrijke autoriteiten uit academische en regeringskringen bijge woond, zoals de rectores-magnifici der universiteiten en hogescholen, vertegen woordigers van velerlei studentenorgani saties, het hoofd van de rijksvreemdelin gendienst, majoor J. Grevelink namens de minister van justitie, de burgemeester van Zuilen, de heer Alexander als in specteur van de Amerikaanse studenten- werkkampen in West Europa en een vertegenwoordiger van de World Coun cil of Churches. Het doorgangstehuis is bedoeld als tij delijk onderdak voor studenten, die uit andere landen verdreven zijn om gewe- tenswille ot gevlucht na aantasting van de universitaire en wetenschappelijke vrijheid, en die op initiatief van de Ne derlandse studentengemeenschap gele genheid wordt geboden hun studie in ons land voort te zetten en te voltooien. Zij worden in Zuylenveld ontvangen en ver blijven daar geruime tijd voor „accli matisering" in het Nederlandse milieu kennis van onze taal b.v. is welhaast onmisbaar voor een academische studie hier te lande waarna zy in de gele genheid worden gesteld een inmiddels gereedgemaakt onderdak te betrekken ir. een der Nederlandse universiteitsste den. om aldaar als normaal student in de studerende gemeenschap te worden opgenomen. Momenteel verblijven in Zuylenveld 21 Tsjechische studenten, die na de omwenteling in hun vaderland naar ons land zjjn gevlucht. Binnenkort wordt een groep van 41 Tsjechen verwacht, die door een Nederlandse studentencommissie in vluchtelin genkampen in Duitsland zjjn gese lecteerd. De regering heeft tot nu toe als maximum een aantal van 100 vastgesteld, dat in het kader van deze studentenactie in ons land mag worden toegelaten. De heer H. van Vloten, voorzitter van het Neü. comité voor World Student Re- lief. de organisatie die tot dusverre deze actie voerde, opende de plechtigheid met een toespraak, waarin hij hoofdzakelijk refereerde aan de woorden, die Albert Verwey in 1937 tot de Leidse universi taire gemeenschap richtte over de vrij heid van wetenschap, die studenten en geleerden verplicht soldaat te zijn in de strfjd voor vrijheid van de geest, over de gehele wereld. Spr. droeg het thans in vaste vorm gegoten werk over aan het Universitair Asyl Fonds, uit naam waarvan prof. dr. C. G. Heringa de lei ding aanvaardde in grote dankbaarheid voor het door de jeugd ontplooide initia tief en de arbeid, die dit centrum uit eindelijk tot stand bracht. Spr. verheug de zich in het bijzonder, dat ln deze actie de gehele universitaire gemeen schap van Nederland een eenheid heeft gevonden in behartiging der belangen van vrijheid en verdraagzaamheid, enig mogelijke voedingsbodem voor weten schap en vrede. Het stemt tot vertrou wen dat deze daad weerklank heeft ge vonden bij de regering, en het schenkt de hoop, dat van ons land uit deze ver dediging van de -vrijheid een verove ringstocht over de wereld zal maken, die de grondslag moge worden van eenheid der volkeren. Dr. Bannier tenslotte greep deze ge beurtenis aan om de critiek te ontzenu wen. die de internationale studentenge meenschap indertijd op ons land heeft uitgeoefend, toen de Nederlandse stu denten weigerden zich aan te sluiten bii de in Praag gevormde International Union of Students.! Ook deze spreker prees het studenteninitiatief tot inter nationale hulpverlening in een wereld van onverdraagzaamheid en terreur. VACANTIE-ADRESSEN Wfj verzoeken onze abonné's die ook tydens hun vacantie ons blad regelmatig wensen te ontvangen, hun vacantie- adres(sen) bijtijds aan ons mede te delen, met duidelijke vermelding van de eerste en de laatste dag waarop toezen ding gewenst wordt. Portokosten voor toezending aan een adres tn Nederland worden niet berekend, doch slechts 15 et. administratiekosten per adres, onverschillig de duur. Na thuiskomst wordt per kwitantie over deze kosten «voor weekabonnementen met inbegrip van het abonnementsgeld) gedisponeerd. DE DIRECTIE. NIEUWE MARSHALL-TOEWUZING VOOR NEDERLAND. Volgens de toewijzingen, die deze week in het kader van het plan-Marshall zijn verstrekt, ontvangt Nederland 4 790.944 dollar voor de aankoop van tarwe en bloem. FEESTELIJKE JAARVERGADERING DER AVRO. De heer Willem Vogt gehuldigd. In de grote zaal der studio te Hilver sum hield de Avro Zaterdagmiddag haar jaarlijkse ledenvergadering, welke ln verband met het zilveren jubileum een bijzonder feestelijk karakter droeg. De programmaleider de heer De Wolf, bood namens het personeel een ge schenk aan, n.l. het door Doeve geschil derde portret van directeur Willem Vogt. Nadat de heer Vogt het personeel hartelijk had toegesproken, hield de heer de Clercq een uitvoerige openings rede. waarin hij schetste wat de Avro ln deze kwart eeuw presteerde. De heer J. van Ernst bood namens het algemeen bestuur, de gewestelijke be sturen en de Avro-comité's uit het ge hele land een jubileumgeschenk aan: een zaaier-beeld, dat ontworpen zal worden door de beeldhouwer Pieter Starreveld. Het beeld, dat twee meter hoog zal zyn, zal worden geplaatst bo ven de hoofdingang der studio. De dag werd besloten met een diner en het bijwonen van de toneelvoorstel ling in de studio, waar „De vreemde be zoeker" werd opgevoerd. 77) Ik dacht altijd, dat je Angel erg aardig vond. Dat vind ik ook. Ze is heel amu sant en ze ziet er uit als een plaatje. Maar ze heeft geen hersens, zei kit. Moeder wilde altijd, dat ik met haar uitging. Het" kon mij zelf nooit veel schelen. Lynn zat met haar kin in haar ene hand en roerde met haar andere hand in 't kopje koffie, dat voor haar stond. Hoe zal je moeder dit van ons opnemen, Kit? vroeg ze, Ik weet het niet. Moeder is in Schotland. Ze zal niet terug zijn voor laat me eens even denken een week na onze bruiloft. Dan zal ze te laat zyn om er nog iets aan te doen of er veel drukte over te maken. En daarmee wordt mijn dierbare mama uitgeschakeld. Ze zal voor het fait accompli gesteld worden en het moe ten accepteren of niet. Hij drukte haar hand. Ze heeft wer kelijk niets tegen jou persoonlijk, Lynn. Ik geloof, dat ze je eigenlijk om diver se dingen bewondert, om je geestkracht, je doorzettingsvermogenmaar aan de andere kant Hij hield op en zij vulde voor hem aan: Aan de andere kant spijt, het haar wel heel erg, dat ik geen geld heb! Moeder heeft altyd vele luxe-nei gingen gehad, zei Kit ernstig. En. nu moet je me niet gaan vertellen, dat je meet vertrekken naar die vent in dat hotel, want voor deze ène keer zul Je toch wel eens een hele middag met my door kunnen brengen. Ze gingen naar Kew met de bus en onder de bomen, die reeds gele en rode bladeren begonnen te vertonen, zaten ze dicht naast elkaar, hand in hand, zoals gelukkige paartjes dat door ce eeuwen heen gedaan hebben. Kit luis terde nu vol belangstelling naar haar verhaal over Tigherhams, over J W. en diens pogingen om hen de genade slag toe te brengen, en over het won derbaarlijke geluk dat ze gehad had den via de onbekende jongeman uit Virginia, dat hen in staat had gesteld buiten J. W.'s bereik te komen. Opnieuw is de nieuwe wereld de arme oude wereld te hulp gesneld, lachte Kit. Dus daar had hy het op gemunt! Ze keek hem wat verwonderd aan. Ik dacht, dat J. W. een vriend van je was. Helemaal niet. Ik kan hem niet uitstaan. Het zal hem goed doen, als hij eens een toontje lager moet zingen. Wat ik het mooiste vind, is dat een klein meisje als jij hem zo iets hebt kunnen leveren. Hij nam haar hand en spreidde haar vingers uit en kuste haar in haar hand palm. Stel je even voor, twee duizend pond voor een beetje oud-Chinees por- celein. En dat alles dank zij jouw han dig optreden. O nee. dat is helemaal niet waar. Ik heb nooit een gedachte aan die jon geman gewijd en hem ook zeker niet de minste aanmoediging gegeven. Hij kwam op die dag. toen jij met je moe der en de admiraal mij opzocht. Ik be handelde hem zeer vluchtig. Hoe dan ook, het heeft gewerkt. Ik hoop dat Landon zo eerlijk zal zyn je een behoorlijk percentage van het bedrag te geven voor deze transactie. Een percentage? Natuurlijk, je behoort minstens 10 procent te krijgen voor het tot stand brengen van deze verkoop. Je verhou ding tot hem is toch strikt zakelijk, zo als je zegt, en dus behoort hij je strikt zakelijk te behandelen. Je moet hem daartoe zien te krijgen. Je kunt hem zeggen, dat ik het zo zie. Het zou voor ons een aardig douceurtje betekenen voor onze huwelijksreis. Twee honderd pond! Hij trok haar tegen zich aan en kuste haar. Ze bleven zó lang in het park onder de herfstige bomen, waarvan de gele bladeren op hen neerdwarrelden, zit ten, dat Lvnn bijna haar trein miste. De chef gaf juist het sein tot vertrek, toen Lynn hijgend het perron op kwam rennen. Hij opende de eerste de beste deur voor haar en duwde haar naar binnen. De trein was het station al uit. voordat ze weer op adem was gekomen en even om zich heen keek. Er zat slechts één mede-reiziger in de coupé. Hij zat aan het andere einde en ze her kende hem onmiddellijk. Het was de monnik, die ze in het voorjaar onder de bomen van Chanctonbury Ring had ont moet in de spookachtige omgeving van de Druiden Hy had dezelfde oude brui ne pij aan, maar zijn handen hield hij nu niet op zyn knieën, doch verborgen in de mouwen van zyn pij. Zijn ronde, onschuldige gezicht zag er even gezond en verweerd uit als toen, alleen vond Lynn hem wat magerder geworden. Goedenavond, zei Lynn zachtjes. 67). Het patrouillevaartuig zette In snelle vaart koers naar de kust endaar het weer zeer fraai en de stroom gun stig was, duurde het niet lang dat de stad ln het gezicht kwam. „Het gezicht van deze fraaie wolken krabbers roert my immer diep!" zei Jo ris Goedbloed ernstig. „En de weten schap, dat deze dolle geschiedenis op zo'n prettige wijze is opgelost, stemt my dankbaar! Hoe gelukkig ben ik te we ten. dat deze kostbare steen, het hei lige Oog van Mug, in goede handen is!" Hij zuchtte en wierp een loerende blik naar Panda's zemgordel, waarin de sma ragd verborgen zat. „Ja!" zei Panda. „Die is in goede han den! Er Is geen dief, die hem nu nog kan afpakken!' „Uw toon mag ik niet!" zei Joris. „Er is een ondertoon van sarcasme in, die my niet aanstaat!" Zo pratende waren ze aan land ge klommen en na afscheid van de offi cier genomen te hebben, stapten ze in een taxi om naar het tentoonstellings gebouw te rijden.... Ik denk niet, dat U zich my herin nert. Hy keek haar aan, en knikte her kennend Zo, zo, daar is de bosnimf, die ik dit voorjaar heb ontmoet. Ze ziet er uit als een echt stads dametje. Ik heb nog vaak aan U gedacht en ik was nieuwsgierig wat er van U geworden was, nadat U van me weg was gegaan met al mijn goede raadgevingen, hoe wel U niet van plan was. er naar te luisteren, dat wist ik maar al te goed. Maar ik heb Uw raadgevingen wel dégelijk opgevolgd, en alles is pre cies zo gelopen, als U gezegd had. Ik kreeg geen gemeubileerde kamers, maar een erg prettig baantje ergens, waar mijn moeder ook kon zijn. Herinnert U zich, dat ik U vertelde, dat mijn moeder uit Londen weg moest? Ja zeker, ik herinner me nu alles weer precies. En speelde er ook geen knappe zeeman een grote rol in Uw verhaal? Ja, en weet U, alles is in orde ge komen op een zeer zonderlinge en in directe wijze. Kijkt U maar! Ze hield haar linkerhand op, waar aan de schitterende ring prijkte. Die heeft hy me vandaag gege ven We gaan over veertien dagen trouwen! Precies zoals U altyd gewild hebt, zei de monnik en hij lachte goedmoe dig. Hij zat nu rechter op en zyn han den waren op zyn knieën. Precies de zelfde houding als waarin ze hem toen aangetroffen had- Hij ziet er inderdaad net als toen uit als een grote bruine spreeuw, dacht ze. Dus alles is in orde gekomen! Dat- wil zeggen, zo goed als. Ik weet nog niet precies, wat zijn moeder er van zeggen zal. Géén volwassen man behoort on der zjjn moeder's duim te zitten, zei de monnik. Aangezien dit een onderwerp was, waar Lynn maar liever niet al te diep op inging, begon ze snel over Iets anders. En wat hebt U in Londen gedaan? Ik kan me U eigenlijk alleen maar voorstellen, zoals U daar op die omge vallen boom in Chanctonbury Ring zat. Het is daar inderdaad een goede plek voor een mens om rustig na te zitten denken, maar ik moet ook naar andere oorden. Ik werk in de kloosterschool aan de andere kant van de heuvels. Misschien hebt U onze klok wel eens horen luiden? (Wordt vervolgd) HAAGSE GERECHTSHOF Het werd goedkoper De bollenkweker C. P. v. S. te Noordwykerhout had clan destien Jenever gestookt. Dat was volgens zijn verklaring in bezettingstijd gebeurd, maar de rechter vond dat nog zo zeker niet. De politierechter had verdachte ver oordeeld tot f. 500 boete of 2 maanden hechtenis, van welk vonnis hij ln hoger beroep kwam bij het Gerechtshof. De proc.-generaal vorderde bevestiging van het vonnis. Het Hof heeft de boete verlaagd tot f. 200 subs. 1 maand hech tenis. SCHEEPSBERICHTEN. ALDEBARAN, 10/7 van Baltimore te Rot terdam: CISTULA (T), 8/7 van Singapore te Shanghai; JAPARA. KPM9/7 van Makassar te Menado; LOOSDRECHT. 10 7 van Rotterdam te Bombay verwacht: PRINS WILLEM 4, Antwerpen—Montreal, pass. 9/7 Portland Bill; TJIMENTANG, 9/7 van Panaroekan naar Hongkong via Ma kassar; VENUS.9/7 van Barcelona naar Genua: ZEELAND. (SSM). 9/7 van New Castlo naar Rotterdam. My Nederland: MADOERA, 9/7 van Amsterdam naar Indlë, ligt op het ogen blik nog te IJmulden; MANOERAN, 9/7 van Suez naar Pangkal Penang: POELAU LAUT, 9/7 van Colombo naar Penang: RAKI. 8/7 van Philadelphia naar New York: TAWALI, 9/7 van Makassar naar Singapore. ROTTI. 9/7 van Batavia naar Singapore; VAN OLDENBARNEVELT. 8/7 van Belawan naar Batavia. K.N.S.M.DEO DUCE. 9/7 van Kopen hagen naar Amsterdam: DRACCf, 9/7 15 35 uur Beachy Head gepasseerd op weg naar Pasajes; ODYSSEUS. 9/7 om 18.15 uur Dungeness gepasseerd op weg naar, Ceuta; STENTOR. 9/7 van Piraeus naar Philippe- ville; THESEUS, 9/7 van Messina naar Malaga; VENUS. 9/7 van Barcelona naar Genua; FREECAPE. 9/7 te Rotterdam van Curaqao. ILOS. 9/7 te Tanger van Rotter dam naar Gibraltar; IRIS, 9/7 Ilo gepas seerd van Amsterdam naar Gdynia; VULCANUS. 8/7 te Pyraeus van Malta. H. West Afrika Lijnen: AMSTELKERK. 9/7 te Le Havre van Plymouth naar Ant werpen. H. Oost Afrika Lijn: AALSUM, 8/7 van East London naar Durban; BOSCHFON- TEIN, vertrekt 10/7 van Antwerpen naar Amsterdam: LEKKERKERK. 4/7 van Da kar naar Kaapstad; ZONNEWIJK, C"7 van Kaapstad naar Port Elisabeth. VOOR DINSDAG 13 JULI. Hilversum I (301 M.) KRO 7 00: nieuws; 7.15: ochtendgymnastiek 7.30: Peter Anders zingt; 7.45: morgengebed en liturgische kalender; 8.00: nieuws; 8.15: opgewekte muziek; 9.00: lichtbaken; 9.30: A. Cortot, plano; 10.00: voor de kleuters; 10.15 New Mayfalr Orkest; 10.30: sG'nool- radlo; 11.00: muziek houdt fit; 11.30' als de ziele luistert; 11.40; muziek van Schu bert; 12.00: Angelus; 12.03: Metropolo Orkest; 12.30: weeroverzicht; 12.33; Metro- pole Orkest; 12.55: zonnewijzer; 13.00: nieuws; 13.20: sopraan en piano; 13.45: uit dc bijbel; 14.00; zangspel van Joh. Wagenaar; 14.30: onder ons; 15.00: school radio; 15.30: vrolijke platen: 16.00: zie kenbezoek; 16.30: ziekenlof; 17.00: na schooltijd; 17.15: gram muziek; 17.30; wigwam; 17.45: overzeese kroniek; 18.00: gram.muzlek, 18.20: sportpraatje; 18 30: Ned. strijdkrachten; 19.00: nieuws; 19.15: viool en orgel; 19.30: voor de leugd; 19.45: Niwinklanken; 19.50: wederopbouw; 20.00: nieuws; 20 05: de gewone man; 20.12: operamuziek van Donizetti; 22.15: Eileen Joyce, plano; 22.37: actualiteiten; 22.45: avondgebed en liturgische kalender; 23.00: nieuws; 23.1524.00: strijkkwartet van Beethoven. Hilversum II (415 M.) AVRO 7.00: nieuws; 7.15: gram.muzlek; 7.50: dag opening door dr J. C. A Fetter; 8.00: nieuws, 8 15' aubade; 8.45- gram.muzlek; 9.15. morgenwyding door ds J, Loos; 9.30: waterstanden; 9.35: arbeidsvitaminen; 10.30- voor de vrouw, 10.35; gram.muzlek; 10 50: voor de kleuters; 11.00 alt en orgel: 11.45: de hond in, onze samenleving; 12.00': Zuid Afrikaanse muziek; 12.30: weerover zicht. 12.33: Blng Crosby zingt: 13.00: nieuws: 13.15: orkest John Renova: 13 45: Nederlandse liedjes 14 05: tentoonstelling De Nederlandse Vrouw; 14.20; radio matinee; 16.15: Londens Phflh. Orkest: 16.40: schoolbel; 17.00: schoollcoor; 17.20: Sky masters; 17.45: reportage tenniswed strijden op Casino te Noordwijk: 13 00: nieuws: 18.15. Tom Erlch. plano: 18 30: over de boosheid; 19.00: filmkrant; 19.30: staf muziek A'damse politic: 20.00: nieuws: 20.05: toesnraak AVRO-voorzitter; 20.15: bonte lublleumtrein; 21.30 gram.muziek: 21.50: Romancers: 22.20: buitenlands over zicht; 22.35 kamermuziek; 23.00: nieuws; 23.15: Londen onder de loupe: 23.30 24.00- Toscanlnl dlrlceert bekende werken.

Leidsch Dagblad | 1948 | | pagina 2