BRANDSTOF-CENTRALE KOK gevraagd „ENTREMETIER" 'HOTm FLUITKETELS Kongo industrialiseert steeds verder Eerste Kamerverkiezingen Laatste Berichten Er is soep en soep UIT DE RIJNSTREEK V rij tlagmorgen 10 UUR Slegtenhorst U wenst ook goed bediend te worden Zo... dat U geheel tevreden bent!! VOORUIT u.a. tf Kruideniers-bediende NEDERL. WETENSCH. BOEKHANDEL N.V. DONDERDAG 8 JULI GROEP DRIE De verkiezingsdienst van het ANP tfeelt mede: In de Provinciale Staten van de pro vincies Noord-Holland en Priesland (groep 3) werden in totaal uitgebracht 122 stemmen met een stemwaarde van 20390 waarvan op 1. WD 1282 stemmen 2. P. v. d. A. 6478 M 3 CPN 4066 4 CH 1699 5 AR 3292 6 KVP 3573 De kiesdeler bedroeg 'in deze groep 1699. De zetelverdeling is als volgt: 1. WD (restzetel) 1 2. P. v d. A. (1 restzetel 4 3. CPN 2 4 CH 2 5. AR (1 restzetel) 2 6 KVP 2 Voor Noord-Holland waren uitgebracht 72 geldige stremmen. De stemwaarde is 220. De stemmen waren als volgt ver deeld: d. A. V.VD. P. v C.P.N CH. AH. K.V.P. V.VD. P. v. d. A. C.P.N. C.H. AH K.VP- 5 lijststemmen 1100 sL 22 lijststemmen 4840 st. 16 lijststemmen 3520 st. 4 lijsistemmen 880 st. 10 lijststemmen 2200 st. 15 lijststemmen 3300 st. Voor Friesland werden uitgebracht 50 geldige stemmen. De stemwaarde is 91. De stemmen waren als volgt verdeeld: 2 lijststemmen 182 st 18 lijststemmen 1638 -st. 6 lijststemmen 546 st. 9 lijststemmen 819 st. 12 lijststemmen 1092 st 3 lijststemmen 273 st. Gekozen in deze groep werden. V.V.D.: D. I). Stikker. P. v. d. A,: P. Lieftinck. C. Woudenberg M. Tjeenk Willink. G. J. van Heuven Goedhart. C PJN.: J. Brandenburg. J. van Santen. CH.: R. Pollema. AH.: H. Algra. R. H Woltjer. K.VP.: G. C. J. D Kropman. E. H. A. Kraayvanger. GROEP VIER. In de provinciale staten van Zuid- Holland (groep 4) werden in totaal uitgebracht 80 stemmen met een stenv waarde van 21120, waarvan op: lb. A.R. 7 lijststemmen 896 st. lc. C.H.U. 6 lijststemmen 768 st. 2. K.VP. 10 lijststemmen 1280 st. 4. C.P.N. 2 lijststemmen 256 st. 5. P v. d. A. 12 lijststemmen 1536 st. Limburg In deze povincie werden uitgebracht 45 geldige stemmen. De stemwaarde is 149. De verdeling is als volgt: 2 K V.P. 30 lijststemmen 5811 st. 4. C.PU. 2 lijststemmen 298 st. r v. d.' A 4 lijststemmen st. Gekozen zijn in deze groep: AR: J. A. de Wilde. CH: J. Reyers. KVP: F. G. C. J. M. Teulings. H. J. van Velthóven. P. A. Kerstens, A M. C. J. Steinkühler, H. M. van Lieshout. A. C .de Bruijn, G. A. M. J. Ruys de Bee- renbrouck. B. M. Berger. L. F. H Re- gout. P. v. d. A.: E. Brohgersma, J. J. Kra mer. GROEP TWEE In de Prov. Staten van Gelderland, Overijssel, Groningen eri Drente (groep 2) werden in totaal uitgebracht 185 stemmen, met een stemwaarde van 22715, waarvan op: 1. KVP 5164 stemmen 2 SGP 133 3. CH 3411 4. VVD 1856 5 CPN 1853 6. AR 3437 7. P. v. d. A 6861 De kiesdeler in deze groep is 1747. Toegewezen zijn de volgende zetels: 1 KVP (.een restzetel) 3" zetels 3. CH (een restzetel) 2 4. VVD 1 5. CPN 1 6. AR (een restzetel) 2 7. P. v. d. A, (een restzetel) 4 Geldenauu in deze provincie wer den uitgebracht 60 geldige stemmen. De stemwaarde is 161. De verdeling is als volgt: 1. K.V.P. 20 lijststemmen 3220 st. 3. C.H.U. 10 lijststemmen 1610 st. V.V.D. 4 lijststemmen 644 st. I 5. CPU. 3 lijststemmen 483 st. 6. AH. 7 lijststemmen 1127 st. 7. P. v. d. A. 16 lijststemmen 2576 st. Overijssel In deze provincie werden uitgebracht 45 geldige stemmen. De Uitvaart prof. mr P. J. M. Aalberse. Vanmorgen vond de uitvaart plaats van de minister van staat, oud-minister prof. mr. P. J. M. Aalberse, oud-lid van de Raad van State, in de RU. kerk van de H. Familie, aan het Kamperfoelie plein te 's-Gravenhage. Pastoor J. A- Annegarn droeg de H. Mis van Requiem met assistentie van drie heren op. Ge zongen werd de driestemmige mis van Perosi oi.v. J. Danckaerts. De uitvaartdienst werd bijgewoond door de minister-president dr. L. J. M. Beel en door de ministers van binnen landse zaken mr dr P. J. Witteman, van sociale zaken W Drees en van justitie mr J. H. van Maarseveen. Voorts zagen wij de Pauselijke internuntius mgr P. Giobbe, een vertegenwoordiger van dc Franse ambassade, oud-minister staats raad mr L. van Angeren, de voorzitter van de Eerste Kamer prof. dr R. Kra nenburg. de secretaris van de Raad van State mr P. C. Boele van Hens broek, de oud-ministers mr dr L. N. Deckers, mr H. A. M. T. Kolfschoten en ir M. L. E. Bongaerts, de oud-burge meester van Den Haag mr S. J. R. de Money, leden van het dagelijks bestuur van de Katholieke Volkspartij en van de Katholieke Arbeiders Beweging, Max van Poll, oud-lid van de Commissie-Ge neraal in Indonesië, vertegenwoordigers van -Katholieke studentenorganisaties, mevrouw mr Van Schaik, echtgenote van de voorzitter der Tweede Kamer en de griffier der Eerste Kamer prof. mr A. L. de Block. Tal van andere wereld lijke en geestelijke autoriteiten woonden de plechtigheid bij. Op de R.K. begraafplaats aan de Kerkhoflaan, waar de begrafenis later in de middag plaats vond. liet H. M. de Koningin zich vertegenwoordigen door mr J. H. L. J. baron Sweerts de Landas Wyborgh. Bij de vele bloemstukken, die de baar dekten bevond zich een krans van de Koningin. Prof. mr C, P. M. Romme was door familie-omstandighe den verhinderd de uitvaart van prof. Aalberse bij te wonen. Een merkwaardig experiment STRAFEXCURSIE IN DE HOGESCHOOLTUIN. Onlangs kondigde de burgemeester Andriessen acht verkiezingen voor K.V.P. bevredigend Aangezien prof. Romme als fractie voorzitter der K.VP. in de Tweede Kamer in de loop van de ochtend nog niet bereikbaar bleek, heeft het A.N.P, ten vervolge op de weergegeven menin gen der andere fractieleiders, zich tot de voorzitter der K.V.P., de heer W. J. Andriessen, gewend. Deze antwoordde tevreden te zijn met de uitslag in die zin, dat hij de mogelijkheid van een 33e I zetel voor de K..VP niet had uitge schakeld. De algemene situatie over ziende moet men concluderen, aldus de •heer Andriessen, dat het Nederlandse volk 't regeringsbeleid in 't algemeen heeft onderschreven, te meer daar' net driemanschap WelterGerbrandy— Feuilletau de Bruyn niet heeft nagela ten te wijzen op het funeste ran die politiek. Bijzondere verschuivingen hebben zich bij de Katholieken niet voorgedaan. In die streken, waar zij in 1946 enige stemmen verloren hebben aan de com munisten, hebben zij die terug gewon- Jien. Ten aanzien der K.V.P. is er een verblijdende ontwikkelingr Over de toekomstige kabinetsformatie wilde de heer Andriessen zich niet uit laten. Hij merkte nog op, dat dé uit slag voor de heer Welter wel een grote teleurstelling moet zijn, waar hij in ver gaderingen waarin hij het woord voer de, de mogelijkheid van 4 a 5 zetels heeft gesuggereerd. Hij zal moeiliik tot de conclusie kunnen komen, dat de weerstand in de K.V.P. tegen de ge voerde politiek in die mate bestaat als hij gewenst zou hebben. NIEUWE BEZUINIGINGEN OP ELECTRICITEIT TE BERLIJN. De militaire gouverneurs der drie Westelijke mogendheden hebben beslo ten, dat verdere maatregelen tot be- soaring van electririte-u in de ltjjRe scetoren van Berlijn genomen zul len worden en de'electrisohe boven grondse „S-Bahn" met ingang van Ook Nederlandse belangen in Centraal Afrika (Van onze Brusselse correspondent) Op het gebied van handel en Industrie gaat ei bijna geen dag voorbij zonder dat nieuwe Belgische vennootschappen voor exploitatie van plantages, industrie of handel in de Kongo worden opge richt. De lectuui van net Staatsblad is in dit opzicht zeer leerzaam. Te Brussel wordt momenteel in de ruime paleizen van het Heizelstadion een Koloniale ex positie gehouden, waarop enkele be langwekkende dingen te zien zijn. Wij hebben er b.v. lang gesproken met de secretaris van de beroepsvereniging der Kongolese koffieplanters. Dit zijn meestal Belgen, die met een klein ka pitaal begonnen zijn. Zij nebben een aantal inlanders in dienst en komen er toe, na enkele moeilijke jaren, een be hoorlijke koffieculture op te bouwen. Het zeer sterk ontwikkelde Belgische in dividualisme ten spijt hebben deze planters zich in beroepsfederaties ver enigd en laten hun productie door offi ciële bureaux controleren en standardi- seren. Er zijn twee soorten Kongokof- fies, ,de gemiddelde, voor mengeling uiterst goed geschikte Robusta en dan de zeer kwalitatieve Arabica, die op de markt te New-York even duur gaat als de beste Haïti. Kongo blijkt een voor deze cultuur zeer geschikt klimaat te hebben, want men vindt de blanke plan ters zowel in de Evenaarsstreken van Stanleystad en Lisala als op de hoog vlakten van Kivu. In de Belgische man daatgebieden Ruanda-Urundi, waar het prachtigste negerras woont van geheel Afrika (de mannen zijn er allen, zonder uitzondering, ten minste twee meter groot, zij herinneren in gebaren en be schaving aan de oude Egyptenaren) zijn den is voor ivoor, koffie. Kongolese siga ren, kopei, Jutevezels, enz. Maar ook de industrie interesseert zien voor de Kongo. Zo is voor enkele dagen te Brussel opgericht de Metalkat, de société métallurgique du Katanga, met een kapitaal van 265 millioen Bel gische francs, dat later tot 500 millloeri frs. zal worden opgevoerd. De vennoot schap zal in samenwerking met een ge specialiseerde zinkfabriek uit Belgisch Limburg, een fabriek bouwen in Ka- tanga, om de zinkconcentraten van de grote kopermijnen van Katanga te ver werken. Het kapitaal is hier 100% Bel gisch, in tegenstelling met een onlangs opgerichte katoenspinnerij te Albevtstad, waar 60% door Belgische katoenmaa't- schappijen werd onderschreven en de 40% door de Amerikaanse Rockefeller- groep, die de fabriek netjes in onder delen i^aar Katanga bracht. Op de expositie van het Heizelstadion kan men op de Phllipsstand een mooie reproductie bewonderen van het bezoek, dat de voorzitter van de Nederlandse Kamer van Koophandel voor België en Luxemburg verleden jaar bracht aan enkele grote Kongolese Koningerv tij dens ziin studiereis in de Belgische ko lonie. Er wordt trouwens naar middelen gezocht, om de Nederlandse uitvoer n*ar Kongo te stimuleren. Deze uitvoer heeft inderdaad nog niet het vooroorlogse peil bereikt. Verzoek aan onze Weekabonné's K.VP. P. v. d. A. CPU. S.G.P. V.V.D. A.R. P. v. C.H. d. A. 4752 stemmen 3168 stemmen 2112 stemmen 792 stemmen 1848 stemmen 3168 stemmen 3432 stemmen 1848 stemmen K.VP. S.GP C.H. V.V.D. C.PU. A.R. P. v. d. 12 lijststemmen 1596 st. 133 st. 931 st. 266 st. 532 st. 798 st. 1 lijststemmen 7 lijs.tstemmen 2 lys'tstemmen 4 lijststemmen 6 lijststemmen 13 lijststemmen 1729 st. Groningen. In deze provincie werden uitgebracht 45 geldige stemmen. De stemwaarde is 98. De verdeling is als volgt De kiesdeler in deze groep bedroeg 1760. De zetelverdeling is als volgt: 1. K.VP. (1 restzetel) 3 zetels 2 P. v, d. A. (1 restzetel) 2 zetels 3 C.P.N. 1 zetel 5. V.V.D. 1 zetel 6 A.R. (1 restzetel) 2 zetels 7. P. v. d. A. (1 restzetel) 2 zetels 8 C.H. 1 zetel Gekozen waren K.V.P.: J. A. J. Barge (Leiden). H. F. M. van Voorst tot: Voorst. P. J. Witteman. P. v. d. A.: J. in 't Veld. N, A. Donkersloot. J. v. d. Kieft. J. L. Hoogland. C.P.N.: A. D. Schoonenbeiv V.V.D.: A, N. Molenaar (Wassenaar). A.R.: A Anema. J. Schipper, C.H.: J. de Zwaan (Leiden). GROEP ÊÊN. In de eerste groep (Noord-Brabant, Zeeland. Utrecht, Limburg) werden in totaal uitgebracht 187 stemmen met een stemwaarde van 25306 waarvan op: la. S.G.P. 368 stemmen lb. A.R. 1614 stemmen lc. C.H. 1786 stemmen 2. K.V.P. 16939 stemmen 3. V.V.D. 60 stemmen 4. C.P.N. 733 stemmen 5. P. v. d. A. 3806 stemmen De kiesdeler In deze groep is 1946. Toegewezen zijn de volgende zetels: Lijst lb. A.R. (een restzetel) 1 zetel Lijst lc. C.H.U. (een restzetel) 1 zetel Lijst 2 K.V.P. (een restzetel) 9 zetels Lijst 5 P. v. d. A. (een restzetel) 2 zetels Noord-Brabant In deze provincie werden uitgebracht 63 geldige stemmen.. De stemwaarde is 179.. De verdeling is als volgt: lb. A.R. 2 lijststemmen 358 st. lc. C.H.U. 2 lijststemmen 358 st. 2. K.V.P. 52 lijststemmen 9308 st, 4. C.PJN. 1 lijststemmen 179 st. 5. P. v. d. A. 6 lijststemmen 1074 st. Zeeland Hier werden uitgebracht 41 geldige stemmen. De stemwaarde is 60. De verdeling is als volgt: la. S.G P. 4 lijststemmen 240 st. lb A.R. 6 lijststemmen 360 st. lc. C.H. 11 lijststemmen 660 st. 2. K.V.P. 9 lijststemmen 540 st. 3. V.V.D. 1 lijststemmen 60 st. 5. P. v. d. A. 10 Ujststerpmen 600 st. Utrecht In deze provincie werden uitgebracht 38 geldige stemmen. De stemwaarde is 128. De verdeling is als volgt: l. S.GP. 1 lijststemmen 128 st. 196 stemmen 490 490 686 1. KVP 2 lijststemmen 3. CH 5 lijststemmen 4. VVD 5 lijststemmen 5. CPN 7 lijststemmen 6. AR 10 lijststemmen 7. P. v. d. A. 16 lijstst. Drenthe. In deze provincie werden uitgebracht 35 geldige stemmen. De stemwaarde is 76. De verdeling is als volgt: 1568 stemwaarde is 133. De verdeling is als Van Wageningen een bijzondere straf volgt: aan voor vernielers van natuurschoon. In plaats van een dagvaarding van de Kantonrechter zouden zij een oproep ontvangen, om in het arboretum te komen, waai: zij onder deskundige lei ding nader zouden worden gebracht tot de schoonheid van de natuur. Gistermiddag moesten negentien jeug dige personen in de Hogesc-hooltuin verschijnen, om zich te verantwoorden voor hun euveldaden en te worden/ge confronteerd met de natuur Het was de eerste rechtspleging op natuur-histo- risch gebied. De burgemeester, optre dende als deurwaarder, moest bij het raadplegen van de rol vaststellen, dat drie delinquenten verstek hadden laten gaan. Van'de overige zestien werden er vier met een reprimande naar huis ge stuurd met het oog op hun ontoereke ningsvatbaarheid wegens te jeugdjge leeftijd. Twaalf jongens en meisjes van acht to^veertien jaar werden onder politie- 152 stemmen j toezicht aan het wieden gezet. Deze ?an „dwangarbeid" duurde ruim anderhalf uur en bleek funest- voor de reinheid der natuurschenners. Maar de tuinbaas stond hen toe zich onder de pomp te gaan reinigen en toen waren zij gereed voor bet ondergaan van hun eigenlijke i straf. Het werd een zeer ongewone strafexpeditie. Prof Venema en tuin baas Kreuze leidden de zondaren rond: cie professor legde bijzonderheden uit van het vele moois, dat in deze tuin te zien is en de tuinbaas leverde popu laire commentaren als „En zo iets prachtigs gaan jullie vernielen". Eerst waren de.kinderen schuw en verlegen, maar gaandeweg werd bij de meesten de belangstelling wakker. „Wat is dit, wat is dat?" klonk het al spoedig en dan toonde de prof. hun de wonder- oaarlijke teerheid van de pruikeboom, liet hen de sponzige stem betasten van de Californïsche reuzenboom, of 'gaf hen solutionachtige blaadjes van de rubberboom. Het was ten slotte aller minst een strafkolonie, maar veeleer een opgewekt schoolklasje, dat zelfs als toegift in de kas mocht kijken hoe de bananen, de pindanootjes en de koffie bonen groeien! Er waren echter ook een paar delin quenten bij, die tot het einde toe on verschillig bleven en kennelijk blij wa ren, dat de straf er op zat! morgennaoht geheel stilgelegd zal war- 1 het de inlanders zelf, die koffieplantages den. Bezettings-, gemeente- en medi sche autoriteiten zullen minder eïec- triciteit mogen gebruiken; er komt een wijziging in de electriciteitsloze uren voor particulieren, verdere beperking van de toevoer voor industrieën en 75% bezuiniging op de staatverlichting. De trams en de ondergrondse zullen in de Westelijke sectoren iedere dag om 10 uur plaatselijke tijd stilgelegd wor den. Volgens de Amerikaanse bevelheb ber Howley, die de order bekend maak te. verbruikte de §-Bahn de laatste da- een eert derde vn dp bPscbikb°-° elec- triciteit in de Westelijke sectoren. exploiteren. Zij doen dat even vaardig als de blanken. Op onze vraag werd geantwoord, dat •zich ook Nederlandse planters in de Kongo beginnen te vestigen. Er is daar toe maar één vereiste, nl. genoeg kapi taal hebben en een borgsom storten om niet na enkele maanden op kosten van de Kongolese regering te moeten repa triëren. Nog winstgevender dan de koffieplan tages zijn de cacaocult.ures. Beide pro ducten worden voor bijna 80% naar Antwerpen verscheept, dat in de jongste jaren de grote koloniale markt gewor- Wi] verzoeken on-e Weekabonné's die met vacantie gaan en ons blad niet op hun vacantie-adres wensen te ontvan gen, maar toch prijs stellen op regelma tige bezorging tijdens hun afwezigheid, de abonnementskosten over de week of weken dat zij afwezig zijn, vooruit aan de bezorger te voldoen. Dit ter voorko ming van de mogelijkheid, dat do be zorger, die voor de betaling van het weekabonnementsgeld aansprakelijk is. het abonnement wegens niet-bejaling laat afschrijven. Is vooruitbetaling om een of andere reden niet mogelijk, stel dan onze admi nistratie van Uw tijdelijke afwezigheid in kennis. DE DIRECTIE. Voor de Vrouw 380 456 - 152 532 KVP 2 lijststemmen CH 5 lijststemmen VVD .6 lijststemmen CPN 2 lijststemmen AR 7 lijststemmen P.v.d^A. 13 lijststemmen Gekozen zijn in deze groep: 1. K.V.P.. J. R. M. van den Brink. H. J. M. Verheij. H. C. Nijkamp. 3. C.H.: G Kolff. G. Vixeboxse. V.VD.: R. Zegèring Hadders. CP.N.: J. P. Schalker. A.R.: W. Rip. A. W. Biewenga. 7. P. v. d. A.: R. Kranenburg, (Leiden). J. A. Jonkman. J. Cramer. H. Oosterhuis. Oude en nieuwe Eerste Kamer. Totaal aantal zetels Partijen: oud: nieuw: K.VP 17 17 P v. d. A. 14 14 AR 7 7 C.H x 5 5 CP.N 4 4 V.VP>. 3 3 Waar de Prov. Staten ongewijzigd zijn gebleven, is dit resultaat logisch! BEURSOVERZICHT AMSTERDAM. 8_ Juli. De uitslag van de verkiezingen lokte practlsch weinig of geen reactie uit. Men vroeg zich af of van de nieuw DE WAPENSTILSTAND IN PALESTINA: Naar vernomen wordt, heeft de Bel gische regering het voorstel van graaf Folke Bernadotte een wacht yan 333 Belgen naar Palestina te zenden ten- te vormen 'regering een andere koers **inde de naleving der wapenstilstands in de tot dusver gevolgde financieel en I voorwaarden te controleren, in prmci- economische politiek verwacht kan pe aangenomen. Zoals bekend zal deze worden. De beurs nam wat dit betreft j wacht een onderdeel uitmaken van een een gereserveerde houding aan Na een soort legertje van de UNO, dat in to- ietwat"weifelende dooh "prijshoudende opening, bleek enig aanbod van de be- roepshandel los te komen en liepen de koersen over de gehele linie terug. De verliezen bedrcegenin doorsnee 3 tot 4 procent. Kon. Olie liep terug tot 341%. Certificaten Hoogovens zakten van 209 tot 205, Unilever van 304 tot 301% en Philips van 264 tot 259. De markt had een zeer kalm verloop en de omzetten waren niet groot. •vil 10'O man zal tellen De rei-r ring in België zal onder vrijwilligers geschieden en de leden van de wacht zullen als „personeel" van de organisa tie der Verenigde Volkeren worden be schouwd. De wacht zal niet worden beschouwd als een onderdeel van de Belgische strijdkrachten. De Belgische regering heeft als voor- waarde gesteld, dat de wapenstilstand verlengd wordt. Het voorlichtingsbureau van de Voe dingsraad schrijft ons: Soep ls altijd een dankbaar onderdeel van de maaltijd, al thans wanneer ze haar naam met ere draagt! Ze kan zich in heel vérschil- tende gedaanten vertonen: stevig en warm in de winter, geurig en licht in de zomer. Ze wekt bij üleken en gezon den de eetlust op. Met goede sr.iaak en wat fantasie valt ér ook van de meest uiteenlopende in grediënten een lekkere soep te koken! Om te beginnen zijn er al vele moge lijkheden voor het Vocht, dat als grond stof voor de soep gebruikt wordt; men heeft de keuze uit: water, vlees- en vis bouillon, het nat van verschillende groenten, melk, peulvruchteihftater; zelfs- vruchtensap treft men in sommige landen in soeprecepten aan. f Ook in bindmiddelen is heel Wat .va riatie: van aardappelmeel, bloem, haver mout, gort en vermicelli, tot aardappe len, peulvruchten en brood. Daarbij kunnen vulsels van groenten, kaas, vlees, allerhande kruiden, vis of padde stoelen de smaak en dikte van de soep op vele manieren variëren. Het huidige vleesrantsoen laat niet toe om, zoals vroeger, echte vleesbouillon te trekken; ten hoogste kunnen we eens bouillon maken van beentjes, met een klein beetje vlees. Maar dat maakt het nog niet onmogelijk om een smakelijke soep te koken Wat hebben sómmige groenten niet een geurig en opwekkend aroma (denkt u maar eens aan de steeds bekender wordende lavas, aan selderij, jonge spinazie en bloemkool). Iedere lepel van zo'n groentennat-soep gaat u beter smaken. Bewaar daarom uw gróentennat, bind het de ene keer met bloem, de andere keer met gort- of havermout, meng er eens wat geraspte kaas of een scheutje melk door, werk met tuinkruiden en gedroogde kruiden, zoals foelie, peper, tijm en laurierblad,' en u kunt een ontelbaar aantal'verscnil- lende soepen maken. Als voorbeeld volgen enkele recepten voor 4 personen. BLOEMKOOLSOEP MET GARNALEN. 1 liter water of verdund bloemkoolnat, 1/4 melk, 1 kleine bloemkool of stukjes ovërgeschoten bloemkool, 150 g. garna len, 400 g. aardappelen, boter of mar garine, zout, peterselie, kervel. Het bloemkoolnat aan de kook bren gen en hierin de in kleine blokjes ge sneden aardappel en de in stukjes ver deelde verse bloemkool met wat zout gaar koken. Kooktijd plun. 25 minuten. Bij gebruik van een restje gekookte bloemkool, dit met de melk toevoegen. De soep nog even doorkoken. Vlak voor het opdienen het klontje boter of mar garine, de garnalen, de fijngehakte pe terselie of kervel door de soep mengen. TOMATENSOEP MET KAAS. 3/4 liter water of bouillon, lkg. soeptomaten, een uitje, 35 g. (4 eetle pels) bloem, ooter of margarine. melk, zout; geraspte kaas. De tomaten wassen en in stukjes snij den. Het uitje schillen, wassen en fijn- snipperen. De stukjes tomaat en ui In wat boter of margarine enige minuten bakken. Hierna het vocht toevoegen en alles samen gaar koken. KoakMjd plm. 1) minuten. De soep zeven, vervolgens weer aan de kook brengen, binden met de aangemengde bloem en afmaken met een scheutje melk, wat zout en ge raspte kaas (of deze laatste er aan tafel by presenteren). KOMKOMMERSOEP. 1/4 liter water, 1/4 liter melk, 4 kom kommers, kerrie, 3 bouillonblokjes, aard appelmeel, boter of margarine, 1 thee lepel zout, peterselie. De komkommer in blokjes snyden, schillen en in de boter of margarine, met wat kerfie en zout, in plm. 20 mi nuten gaar smoren. De komkommer op enkele stukjes na fynwrljven of liever nog door éten zeef wrijven. Het water, de melk en de bouillonblokjes aan het moes .toevoegen, de soep weer aan -de kook brengen en binden met wat aange mengd aardappelmeel of bloem. De over gehouden stukjes komkommer en wat fijngehakte peterselie door. de soëp roeren (en er naar verkiezing nog een klein scheutje azyn aan toevoegen). Deze soep wordt voedzamer, wanneer men er wat gaar gekookte witte bonen doorroert. In plaats van peterselie kan men ook venkel aan de soep toevoe gen. De komkommer wordt dan zonder kerrie gesmoord. •*iiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiimiiiiiiiiiiHiiiiiiiiiiiiiiiiiiiH Het Leidsch Dagblad Als van ouds de MEEST GELEZEN COURANT van Lelden en Omstreken iiiiiiiiiiiMiiiiimiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiNiiiinii! ALPHEN Burgerlijke Stand Geboren: Teunls, z. van G. C. Vroege ett T. N. Hagen; Zeeert, z. van Z. Goedhart en W. H. van Wilgen; David, z. van J. Griffioen en C. van der Vis; Georglus Willlbrordus Jaco bus Joseph, z. van H. J. v. d. Heuvel en J. J. Winkel; Johannes Arnoldus, z. van Ph. J. van der Voorn en J. Godcric; Frits Jos, z, van J. Verkerk en A. M. Klohs; Aria, d. van van 't Wout en O. van der Welle; Marie Adrlana, d. van N. H. Hul- scher en J. W. Vcrmey: Jan Willem, z. van A. van Dolder en J. E. Bestebroer; Cornells, z. van J. Habermehl en G. M. Raaphorst; IzaHk Jan, z. van C. P. den Dekker en G. BoXma; Apolonia Petronella Adrlana, d. Van S. Kakes en M. P. Rade- maker; Ingetje, d. van A. Breed\Jk en A. Koole; Johan Hendrik, z. van J. W. van Zwleten en L. v. d. Zwart. Ondertrouwd: Anton A. Bouwman, 31 Jaar en Ingetje do Lange, 23 Jaar; Jan Verduijn, 29 Jaar en Pleternolla A. ter Wal 23 Jaar; Theodorus Kwakkenbos, 28 Jaar en Cornelia Kwaak. 24 Jaar; Cornells Kloosterman, 36 Jaar en Maria Th. do HelJ, 29 Jaar; Bartus A. Wille, 23 Jaar en Geertje' M. de Jeu, 24 Jaar. Getrouwd; Teunls Mosterd, 29 Jaar en Johanna A. G. Minten, 23 Jaar; Bernar- dus Bloemberg. 25 jaar en Barbara van Velzen,25 Jaar; Jacob van der Linden, 29 Jaar en Johanna M. Verkade. 22 Jaar; Cornells Hijkoop, 43 Jaar en Nlesjo de Nljs, 41 Jaar; Arend Verduijn. 27 Jaar en Plc- tertje F. Bardelme(jer, 26 Jaar; Cornells Verduijn, 26 Jaar en Bella M. Bardel- meijer, 24 Jaar; Hendrik Koole, 26 Jaar en Maria A. van Rijswijk, 21 Jaar. Overleden: Jacobus W. van Abswoude, 70Jaar, wedr. van W. M. Zonneveld; Geertje van Hou6clt, 76 Jaar, wed. van J. M. den Hertog. BOSKOOP Burgerl. Stand Geboren: Aart Cor nells. z. van G. van Klaveren en E. van der Velden; Johannes Cornells, z. van M. J. Brand en C. A. Bode; Jan. z. van H. van Leeuwen en A. de Loos; Christina Maria, d, van G. J. van Leeuwen en M. Toor; Geraldlna, d. van K. Wensveen en W. van Beek. Gehuwd: Hugo Turkenburg 41 J. cn Aartje Hoogehdoorn 43 J. Overleden: Anthonla Catharlna Verlaan 3 Jaar. HAZERSWOUDE Burgerl. Stanu Geboren: Lena, d. v. A. Gruis éh G. Heercn; Jan, z. van J, Har- kes en H. Verbeek; Marinus, z. van L. Dorst en J. J. Goedegebuure'; Gerarda, d. van L. B. Luiten en J. Rodenburg; Leendert. fc. van B van der Mel) en M. M. van Gorkum. Getrouwd: J. P. Janson en E. O. Be- rendts; J. Harkes en A. Verbree; F. A. •Demoed en J. Vos. Overleden; Maria Wllhelmlna van Wie- ringen, gehuwd met J. van Meurs 63 J Cornells Windhorst 92 J.; Geertrulda Adrlna te Lie, weduwe van C. van Dam 76 Jaar brengen wij wederom lOOen zeer bijzondere koopjes o.a. in Damesjaponnen v.o. ook grote maten v.af f.3.— Damesmantels v.af f. 2.98 Damesrokjes vanaf f. 1 Damesblouses vanaf f. 1. Heren regenjassen v.a. f 5,- Herencostuums v.af 8.— Herenoverjassen v.af 12.50 Moquette Tafelkleed, grote maat f25.— V.o. Kinderwagen f 25,— Prima luidspreker voor distributie f 15, Viool met strqkstok f 12,50 Camouflagejassen le keus f 8,50 Mil. Werkbroeken f 7,50 Alles zonder punten, prima kwaliteiten en Spotgoedkoop -•(orskerkhof 28 hoek P.K. Koorsteeg 25 - Telef. 25476. Dan: Oude Vest 9 - Telefoon 21484 - Leiden DE KLANTEN ZEGGEN HET Restaurant „IN DEN VERGULDEN TURK" te Leiden, vraagt voor spoedige indiensttre ding een Aanmelding bij de Directie. Wij leveren: 1 PERSOONS OPKLAPBEDDEN 1 en 2 pers. SPIRAALMATRAS SEN 2 pers. INTERIEURMATRAS SEN Vraagt vrybiyvend Inlichtingen by HERENSTRAAT 9 LEIDEN - TEL. 24099. AANGEBODEN Te koop eiken dressoir (nieuw). Prils billijk. Te be vragen: Utr. Jaagpad 21. Aangeboden 2 zo goed als nieuwe vloerkleden en dito electr. wasmachine. J. A. Cavé Borgerstraat 4, (Haagweg) Lelden. Geef dc mot geen kans In Uw meubelen en stoffering. Wii hebben uitstekende mot- werende middelen. Nolets Dro gisterij. Morschweg 5. Een kano met 2 peddels. In goede staat en een slijp steen compleet met bak en stelling. Mareslngel 32, Telef. 21234. DIVERSEN Pensionhouders. I. v. m. wet Pension- en Hotelhouders 28 Juni.' zendt Uw adres v. be- langr. bericht. N.T.I, Postbus 820, Rotterdam. M Huwelijk. Netto J.man, gc- sch„ zoekt kennismaking met J. vrouw. 25—35 J. of wed. Br. Bur. v. d. Blad No^3372k leizen Vrjjdag Zondag: k. ivlMAAR-VOLENDAM-MARKEN f 6.50 TEXELf10,75 RHENEN, Ouwehands Dierenpark f 7,50 FRIESE MEREN f 11,50 VALKENBURGf 12,— Maandag: MONTFERLAND f 10.— OISTERWIJKSE VENNEN f 10.— Dinsdag: VALKENBURGf 12.— HOLTERBERGf 10.50 MONTFERLAND f 10.— BRUSSELf 11,75 Woensdag: TEXELf 10.75 RHENEN, Ouwehands Dierenpark f 7,50 GIETHOORN f Tl,— Donderdag: VALKENBURGf 12,— 'T GOOI—HILVERSUM f G 50 NIJMEGEN-BERG EN DAL f 8,75 ZEELANDf 10.— 2 DAGEN DOOR EIGEN LAND f 38.- VRAAGT ONS GRATIS ZOMERPROGRAMMA HET UW REEDS BEKENDE LEIDS AGENTSCHA lapJ Prima alum, fluitketels inhoud 2 liter, f3,20. Jan de Nie Zonen Kort Rapenbnrg 10, tri. 20025 Biedt zich aan kruideniers- zoon, 16 jaar, voor opleiding in kruideniersvak te Leiden of omgeving. Remiscstr. 50, te Katwyk aan Zee. gev. te LEIDEN Algemene Vergadering aandeelhouders op Woensdag 21 Juli 1948 nam. 13.30 uur, flijnsburgerweg 21 te Lelden. De Agenda alsmede de Ba lans en Verlies en Winstre kening ljgt ter inzage ren kantore der Venn. Leiden, 14-7-'48. De Directi*. I

Leidsch Dagblad | 1948 | | pagina 3