D©: D/S1 r Britse reserves tegenover Marshall-hulp PANDA EN HET OOG VAN MÜG RECHTZAKEN Radio-programma WOENSDA.G 7 JULI Militaire hulp voor West-Europa BESPREKINGEN BEGONNEN. Gisteren zijn op het Amerikaanse mi- ai sterie van buitenlandse zaken de mi litaire besprekingen begonnen tussen de landen van de West-Europese Unie en de V.S. teneinde de weg te banen tot directe gewapende Amerikaanse steun aan de West-Europese Unie. Behalve Amerika, België, Engeland, Frankrijk. Luxemburg en Nederland (door mr Van Klef fens) was Canada vertegenwoordigd, zodat de bestaande militaire samenwerking tussen Amerika, Engeland en het dominion in het plan verwerkt zou kunnen worden. Volgens Amerikaanse functionarissen zouden de besprekingen zich mogelijk over enkele maanden uitstrekken. Het plan bestond om verschillende commis sies te vormen voor de behandeling der verschillende aspecten van het onder werp. Tot deze aspecten behoren, aldus deze functionarissen, de mate waarin de V.S. zich met de regionale alliantie zullen verbinden ,de vraag hoe de landen van de West-Europese Unie van Amerikaans materiaal voorzien zullen worden en wat van de Europese landen in ruil verwacht zou worden. In een gezamenlijke verklaring na de zitting wordt gezegd, dat de besprekin gen „een informele en voorbereidende uitwisseling van gedachten waren aan gaande de gemeenschappelijke belangen in verband met de senaatsresolutie van II Juni 1943". Aangezien de besprekin gen een voorbereidend karakter hebben, zo gaat de v.erklarlng verder, zullen er geen bekendmakingen uitgegeven wor den voor de tijd gekomen is, dat beslui ten genomen worden. Naar bekend is. dringen de Franse functionarissen aan op een verdrag van gewapende bijstand tussen de landen van de West-Europese Unie en de V.S., volgens hetwelk de V.S. officieel ver plicht zouden zijn de landen te hulp te komen in geval van aggressie. Britse functionarissen daarentegen zijn van oordeel, dat de band tussen Amerika en de West-Europese alliantie een meer officieus karakter zou moeten dragen, hoewel Amerika positieve steun zou moeten geven in de vorm van leve ring van wapens en uitrustingen. Mijnwerkersstaking in Pennsylvania Onder de 40.000 arbeiders in «e mij nen, welke toebehoren aan staaifirma's in West-Pennsylvania, is een staking uitgebroken. Het merendeel der arbei- MAATREGELEN IN MALAKKA. De wetgevende raad van Malakka heeft een wet aangenomen, waarbij be paald wordt, dat van dagbladen, die „onjuiste verklaringen" publiceren, ge- eist kan worden, dat zij kosteloos gen door sde regering „verbeterd^" versie op nemen. De regering heeft de raad verzekerd, dat zij de pers de berichten niet wil voorschrijven, doch de macht wil heb ben, contróle uit te oefenen op publica ties waarvan men aanneemt, dat zij niet geschreven zijn in „de geest van ons leven en denken". In een andere bepaling van deze wet worden bezitters van typemachines en stencilmachines aansprakelijk gesteld, indien hun machines gebruikt worden voor het publiceren van opruiend of ander onwettig materiaal. Op overtre ding wordt twee jaar gevangenisstraf of een boete ter waarde van 250 pd.st. ge steld. FILM ALS WETENSCHAP. (Van onze Parijse correspondent). Volgend seizoen zal de filmkunst, de Jongste der muzen, haar officiële en- trée maken In de wereld der weten schap. Het vak zal heten „filmologie", kennis der filmkunst, en het zal worden onderwezen aan de Sorbonne te Parijs door de Italiaanse Professor Marie Roques. Deze eerste professor in de fil mologie heeft zijn colleges in vier on derdelen gesplitst: psychologie, studie der techniek, algemene filmologie vergelijkende vertolkingskunst. Reeds eerder had de regisseur Marcel l'Her- bier eveneens in de Franse hoofdstad een „school voor hogere studiën in de cinématografie" opgericht, die opleidt voor alle posten in het filmbedrijf en waaraan ook verbonden is een biblio theek of juister „cinematheek" welke de belangrijkste films bevat, die er in de loop der jaren vervaardigd zijn. Wantrouwen op grond van ervaring (Van onze Londense correspondent) Dat Engeland blijk geeft van een ster ke gereserveerdheid tegenover de Mar shall-hulp. welke geleid heeft tot een paar dagen vertraging van de onderte kening van het bi-laterale verdrag, is in de eerste plaats een gevolg van de teleurstellende ervaring, opgedaan met de grote Amerikaanse lening van na de oorlog. Verder kunnen de Britten, die zich ondanks de verzwakking van hun positie nog altijd een grote handelsmo- gendheid voelen, en dat ook inderdaad zijn, het moeilijk verkroppen, hun hand te moeten ophouden. De Amerikaanse lening tastte door haar beperkende bepalingen, welke men blijkbaar zonder veel kritiek aanvaard had om toch maar dollars te krijgen, de conceptie van het Britse vrijhandels- systeem binnen het raam van het Em pire aan. Om Palestina BEROEP VAN BERNADOTTE OP VEILIGHEIDSRAAD. Graaf Bernadotte, de bemiddelaar der V.N. in Palestina, heeft de veilig heidsraad verzocht op Joden en Ara bieren een beroep te doen een verlen ging van de wapenstilstand in Pal-es- d-ers in „commerciële" mijnen is een £ina te aanvaarden, sympathiestaking begonnen. Het omvat. 45.000 man. De totale kolenproductie in West- Pennsylvania, waaraan 56.000 mijnwer kers deelnemen, bedraagt slechts 20% van de normale productie. De „United States Steel Corporation" heeft mede gedeeld, dat alle 14 in haar bezit zijnde mijnen, die 11.000 arbeiders in dienst hebben, stil liggen en een dagelijks ver lies boeken van 55,000 ton kolen. De arbeiders, die werken in mijnen, waarvan de productie gaat naar zuster bedrijven, zoals staalfabrieken, bleven van het werk weg, omdat zij geen con tract hebben. De st aalfirma's weigerden een nieuw contract te sluitenomdat - de arbeiders eisten, dat geen^irbeiders in dienst mochten worden genomen, die geen lid waren van de vakvereniging van het bedrijf. Donau-conferentie TE BELGRADO. Groot-Brittannië, Frankrijk, de Sov- iet-Unie en de Verenigde Staten heb ben thans gelijkluidende nota's doen toekomen aan de Joego-Slavische rege ring met officieel verzoek een Donau- conferentie te Belgrado te beleggen te gen 30 Juli aanstaande. Aan de Joego-Slavische regering wordt voorgesteld „namens haarzelf en de regeringen van de vier genoemde mogendheden de regeringen van Bulga rije, Tsjeoho-Slowakije, Hongarije, Roe menië en de Oekraïne uit te nodigen vertegenwoordigers naar Belgrado te zenden, en ook de Oostenrijkse regering te verzoeken vertegenwoordigers met raadgevende bevoegdheid af te vaardi- De nota wordt te Londen beschouwd als een aanwijzing, dat de Sovjet-Unie het Joego-Slavisch regiem wil blijven erkennen op stuk vam buitenlandse aangelegenheden, ondanks de uitzetting uit de Kominform. In het telegram van Bernadotte aan de Veiligheidsraad wordt o.m. gezegd: „Er kan weinig, twijfel over bestaan, dat een besluit om de strijd in Pales tina te hervatten algemeen zal wor den veroordeeld en dat de partijen, die een dergelijk besluit nemen, een ver antwoordelijkheid op zich zullen ne men. die door de wereld met de groot ste ernst zal worden aanschouwd". Hieraan wordt toegevoegd: „Tenzij de partijen zelf overeenkomen de wapen stilstand rïa negen Juli te verlengen, mag worden aangenomen, dat de Vei ligheidsraad de zaak opnieuw in over weging zal nemen en zulk een actie zal ondernemen als de omstandigheden vereisen". Terwijl „Israël" wel voor verlen ging voelt, weigeren de Arabieren, al zjjn rij bereid met Bernadotte verder te onderhandelen. Kolonel Bonde, stafchef van graaf Bernadotte, zou gisteren beschoten zijn, toen hij trachtte een einde te maken aan gevechten in de buurt van het Ara bische dorp Jeba, 19 km ten Zuiden van Haifa aan de weg naar Tel Aviv. Hij bleef ongedeerd. Het hoofdkwartier der V.N. heeft be kend gemaakt, uit Haifa bericht ont vangen te hebben, dat majoor René Labavrlère, Frans waarnemer der V.N. in Palestina, aan zijn verwondingen, opgelopen tijdens een onderzoek naar een beweerde bestandsschending in het gebied van Afoeleh, 32 km ten Zuid- Oosten van Haifa, bezweken is. Frankrijk en de V. S. hebben de V. N. medegedeeld, dat 335 Fransen en Amerikanen zal toestaan zich te laten aanwerven voor de politiemacht voor Jeruzalem. Het Belgische antwoord op Bernadottes voorstel tot het aanwerven van deze politiemacht van 1000 man wordt nog afgewacht. Het is begrijpelijk, dat de Engelsen nu wat achterdochtig zijn geworden. Om zich niet voor de tweede maal te stoten aan dezelfde steen benoemden zij een hunner knapste economen Sir Oli ver Franks tot ambasadeur in de Ver enigde Staten. Het document, dat hem werd aangeboden zag er op het eerste gezicht niet aanlokkelijk uit. Wekenlang is er dan ook in Washington moeizaam onderhandeld om openlijke en bedekte aanvallen op de Britse economische zelfstandigheid af te slaan. De telefoon in Whitehall, het Londense regerings centrum, stond geen moment stil. Zin voor zin, woord voor woord werd onder de loupe genomen. Men wist wel, dat de Amerikanen het zo kwaad niet meen den, maar dat er nu eenmaal achter de schermen met vele invloeden moest rekening worden gehouden. De Britten stootten zich aan formuleringen, die eigenlijk voor anderen bestemd waren, maar die men in het voor Engeland be stemde concept liet staan, om die an deren wêer niet voor het hoofd te sto ten Wat moesten de keurige Engelsen wel denken van de stipulatie, dat Congres leden behoorlijk moesten worden ont vangen Rechtstreekse inmenging in de Brit se zaken aanvaardt Londen onder geen beding. Daarvan blijkt uit de eindfor- mulering dan ook niets. De Amerikaanse desiderata voor een stabiel beheer zijn volkomen logisch van het standpunt van de geldschieter. De interpretatie wordt aan Engeland zelf overgelaten. Dit neemt natuurlijk allemaal niet weg. dat Ame rika een sterke invloed op de gang van zaken in Europa zal uitoefenen, maar men weigert dit hier op te vatten als „dictatuur", zoals sommige verhitte hoofden willen doen geloven. Wrijvin gen zullen zich genoeg voordoen Het is een kwestie van afwegen en coördi neren van wederzijdse belangen. Op de welwillende uitleg der clausu les van beide kanten komt het nu aan. De innemende persoonlijkheid van Le wis Douglas, de Amerikaanse ambassa deur te Londen, is een waarborg, dat de goede verstandhouding tussen de twee landen gehandhaafd blijft. De Marshall hulp is niet ideaal. Dollars voor nood zakelijke kapitaalprojecten vallen er buiten. Daarom zit. men hard verlegen. Maar men beseft, dat zonder de primai re hulp, die mën nu ontvangt, Engeland in het moeras zou verzinken. Geleerd door de érvaring, gaan de Britten niet over één nacht ijs. Hoewel het verdrag geen ratificatie behoeft, zal de regering het deze week voorleggen aan het parlement. Als voorzorg tegen latere verwijten, dat men een kat in de zak heeft gekocht Zowel Lagerhuis als Hogerhuis heb ben het verdrag thans aanvaard. Het Hogerhuis zonder stemming, het La gerhuis imet 409—12 stemmen. Gisteravond vond de ondertekening plaats. Een „fortuinlijke" berging Het te Liverpool gebouwde schip „Morganser"' kwam verleden jaar tij dens zijn eerste reis naar Antwerpen, nabij Lievekenshcek op de Sohelde in botsing met een Grieks stoomschip. Het Engelse schip liep een enorm lek op onder de waterlijn en zonk als een baksteen met een kostbare lading van 2500 ton goederen. Vertegenwoordigers van Lloyd's waren unaniem van me ning, dat het schip niet meer gelicht kon worden De maatschappij, waaraan het schip toebehoorde, werd dus scha deloos gesteld en het scheepswrak bleef waar het was. het verkeer op de Schel de aanmerkelijk hinderend. Een ondernemende Belg, de heer De Smtdt uit Burcht, zette het evenwel in zijn hoofd op eigen risico te trachten de „Morganser" weer vlot te brengen en ondanks de pessimistische voorspel lingen is h^j hierin dezer dagen inder daad geslaagd. Met een heel legertje duikers heeft De Smedt enkele maan den titanenwerk verricht. Het moeizame en gevaarlijke werk wordt intussen goed beloond, want om te beginnen heeft de stad Antwerpen de gehele lading van het schip, die slechts licht door het water is bescha digd, voor een bedrag van fr 5 millioen opgekocht. Bij wederverkoop aan par ticulieren bracht dit de sinjorenstad een netto-winst van fr 15 millioen in het laatje. Behalve de genoemde fr 5 millioen ontving De Smedt nogmaals fr 5 millioen omdat hij de Schelde van het gevaarlijkewrak had bevrijd. De Engelse rederij, aan wie het schip had toebehoord, bood De Smedt voor de „Morganser" fr 40 millioen francs, doch De Smedt wenst eigenaar te blij ven van een schip, dat hein na herstel zeker meer zal opleveren. SOKOLS DEMONSTREREN. Ongeveer honderdduizend .sokols" mannelijke en vrouwelijke leden van de Tsjechoslowaakse nationale athletiek- organisatie, hebben in stromende regen een mars door Praag gemaakt en wer den daarbij door honderdduizenden toe schouwers toegejuicht Tevoren waren geruchten gegaan over de mogelijkheid van een politieke de monstratie bij deze gelegenheid en in derdaad scheen er .een zekere politieke onderstromingopgemerkt te kunnen worden. Vele groepen riepen de namen van BenesJ en Masaryk in spreekkoor, waarop door het publiek met luide toe juichingen geantwoord werd. De sokols gebruikten vrij-uit de woorden „vrijheid" en „onafhankelijk heid" doch zonder klaarblijkelijke po litieke zinspelingen. Een groep vrouwelijke sokals riep'in rhythmisoh spreekkoor: „de sokol be hoort aan de republiek, wy staan, haar niet af aan de politiek." DE GODSDIENSTVRIJHEID IN HONGARIJE. Het Hongaarse parlement heeft gis teren zuster Margit Schlachta, leidster van de Katholieke vrouwenpartij, voor een jaar geschorst „wegens'n vergrijp te- g£n de souvereiniteit van de natie" door een onderzoek vanwege de VN voor te stellen naar de godsdienstvrijheid in Hongarije. Verder werd verklaard, dat rij was blijven zitten, toen de afgevaardigden na goedkeuring van* het wetsontwerp in zake de nationalisatie van confessionele scholen opstonden en het volkslied zon gen. UITBREIDING FRANSE ZEELIEDEN-STAKING. De bond van zeelieden te Marseille heeft besloten alle bemanningen van schepen, die op Noord-Afrikaanse ha vens varen, te laten staken ter onder steuning van de staking, die sinds ver leden week uitgebroken is op schepen van de „Compagnie generale transat- lant-ique". Alle verbindingen met Noord-Afrika zullen worden verbroken, aldus de bond, totdat de eisen der bemanningen tot betere lonen en levensomstandigheden zijn ingewilligd. Aan andere Franse ha vens, die met Noord-Afrika contact hebben, is verzocht zich bij de staking 1 aan te sluiten. Prins Bernhard doopt zes DC 6-toestellen ingezonden Mededeling muggen vliegen vlooien luizen D. D. T. POEDER in de practische en voordelige stuifzak 65 cent 73) De daarop volgende morgen hielden ze een familie-raad in het kantoor. We gaan alles wat we op deze wereld schuldig zijn. tot de laatste cent afbetalen, zei Peter. Daar zijn we het over eens, niet waar Lynn? Zelfs het geld dat ik J. W schul dig ben voor mijn kamer in het hotel in Bamfield? vroeg mevr. Dickon. Ik vind eigenhjk, dat hij dat geld niet verdiend 'heeft. Ik heb hem tenslotte mijnerzijds ook een dienst bewezen door de zaak met mijn tegenwoordigheid een zekere distinctie te geven. Dat heeft hij zelf gezegd. We betalen zelfs uw rekening, zei Peter met nadruk. Dan kunnen we iedereen eerlijk in de ogen kijken. Natuurlijk moet ik haar. rekenin gen betalen, zei Dickon. Maar op dit moment heb ik geen cent. Zodra echter op gang ben, zal ik je alles af betalen, Landon, tot de laatste cent. dat zweer ik je. Ik weet, dat je dat doen zult, zei Peter vriendelijk. Je band heeft veel succes gehad. Ik nodig jullie allemaal uit om met me te dineren op de avond, dat ik voor de eerste maal voor de BB.C. op treed, zei Dickon met een groots ge- baar. Lachend namen ze zijn uitnodi ging aan, weinig vermoedend, dat ze er in werkelijkheid gevolg aan zouden hebb'en te geven, en dat nog wel bin nen de tijd van zes maanden! De vraag is nu, hoè we J. W. zul len betalen. Ik stel voor, dat L'ynn, die tot nu toe al het vuile werk met Tig- faèrhams heeft opgeknapt, zich nu van deze aangename taak zal kwijten. Wat vind jij daarvan, Lynn? Zou je het niet prachtig vinden om een chèque op J. W.'s bureau neer te leggen met het air van graag of niet! HOOFDSTUK XIV. Het zelfde mooie meisje van de vo rige keer zat achter het bureau in de ontvangstkamer van het kantoor van Peter schreef de chèque voor J, W. Ti&henhams. Lyrrn behoefde niet lang de volgende moreen uit Ze vouwde het ite wachten- J- w- wiide haar, zoals het moment lang genoeg moeten wachten. S .O6!1 111 - V e ITlAÏCip ihflfll* Aortal Hb- rrrrt- Wii nrtlrla r,„ wo-n gebroken was, de zaak met hem te be spreken. Zodra ze hem zag, wist ze, dat haar vermoedens juist waren. J. W. straalde zelfvoldaanheid uit en deed geen moeite dit te verbergen. Hij had op dit stukje papier keurig op en stak het in haar tas. Ze had haar kleren voor de stad aan en het kleine coquette zwarte hoedje op. Weet je dat dit de eerste keer is, Peter, dat je me niet tegen je zin naar de stad stuurt? Zijn gezicht stond ernstig. Ik vind het toch ook nu niet bepaald prettig, antwoordde hij. Ik ben altijd bang, dat je niet terug komt. Wat een dwaas, idee, lachte ze Hij wendde zich van haar af. Niet zo dwaas als je denkt. Er zal toch eens een dag komen, dat je werkelijk niet meer terug komt. Hij zei haar goeden- dae en liet haar traan pn ze zon nonit. meisje haar meedeelde, dadelijk ont vangen. Hijis in een erg slecht humeur, waarschuwde ze vertrouwelijk. We mis sen meneer Mercer toch zo! Hij was een echte gentleman. Altijd vol atten ties en het was prettig voor hem te werken. Lynn volgde haar door de groenge- schilderde gang en had een plezierig gevoel van gespannen verwachting. J. W, had waarschijnlijk een derge lijk gevoel, aangezien hij in de veron derstelling zou zijn, dat hij hen nu ein delijk met „Het Vrolijk Avontuur" d&kr had, waar hij hen hebben wilde: diep in de schulden en ten ondergang ge dag en liet haar gaan en ze zou nooitdoemd door het drama met de moor- weten, hoè moeilijk hij het gevonden denaar. Hij daoht ongetwijfeld, dat had, haar niet in zijn armen te nemen. I Lynn kwam om nu haar geestkracht Hij wilde nu van zijn overwinning over dit meisje genieten. Dit meisje, dat zbn ideeën overgenomen en hem gebruikt had, terwijl haar moeder hem een be spottelijk figuur had laten slaan/kwam nu bij hem om uitstel, hulp en mede gevoel smeken. Hij stak een sigaar aan en leunde achterover in zyn stoel, ge nietend van het ogenblik. Hy keek Lynn spottend aan van onder zijn zware oog leden. Zo, zo, zei hij met een zware stem. Eindelijk verstandig geworden? Ja, antwoordde Lynn benepen. Het is jammer dat jullie met je beiden niet eerder tot een juist inzicht bent gekomen. Dat is alles wat ik er van zeggen kan. Want de prijs is nu natuurlijk behoorlijk omlaag gegaan. (Wordt vervolgd) „DRIEMAAL WAS SCHEEPSRECHT". ,Een kroon in goud met daaronder in blauwe letters „Prins Bemhard" staan geschilderd op de boeg van de DC 6 PHTPB, waartegen ZKH Prins Bern-, hard gistermiddag een fles champagne liet stuk vallen. Daarmee doopte de Prins dit vlieg tuig en gaf tegelijkertijd symbolisch de namen van alle leden van het Prinse lijk Gezin jan de 6 DC 6 machines, die de jongste uitbreiding van de KLM- v'loöt voormen. In de hangar „Le Bourget" op Schip hol waren vele burgerlijke en militaire autoriteiten aanwezig; onder hen bevon den zich de ministers dr L. J. M. Beel, ir H. Vos en L. Götzen, de^öud-minis- ter G. Bolkesteijn, de commissaris der Koningin in de provincie Utrecht. M. A, Reinalda, de generaal C. Giebel, commandant van de Luchtmacht, vice- admiraal C. E. L. Helfrich, comman dant van de Zeemacht, de burgemees ters mr Am. J. d'Ailly en mr W. A. J. Visser, resp. van Amsterdam en Den Haag, dr A. Plesman, president-direc teur van de KLM. Voor de doop uitte de KLM-dlrecteur zy'n grote erkentelijkheid voor de war me belangstelling van Prins Bernhard voor de luchtvaart, die hij zelf zo en thousiast beoefent. Dr Plesman dank te het Prinselijk Paar voor de toestem ming de namen van de leden van hun gezin aan deze nieuwe machines te mo gen geven. Daarmee dragen wij de ver bondenheid van ons Nederlandse volk met Oranje over de wereld. Dr Plesman herinnerde aan zijn per soonlijke belofte aan de Prins gedaan kort- na de bevrijding: „Ik zal 'm een ruk geven." Dat de KLM slaagt dankt zij al dus de directeur aan de toewijding van het gehele personeel van hoog tot laag, aan de verdiensten van directeur Veenendaal in het bijzonder, en aan de hooggewaardeerde medewerking van de regering. Sinds 7 Januari 1946 is de KLM een rendabel bedrijf; ook dit jaar zo besloot dr Plesman zal een sluitende balans worden bereikt. De minister-president, dr L. Beel, sprak vervolgens zijn vreugde er over uit, dat deze serie voorname vliegtui gen de namen van het Prinselijk Gezin gaat dragen als een symbool van de eenheid en samenbind ing van oris volk en het Oranjehuis. Mogen deze machi nes gelukkig vliegen, zolang tot ze moe ten vervangen worden en moge dat dan zyn door nog groter, nog mooier en nog sneller vliegtuigen. Deze .DC 6-toe stellen staan nu aan het begin van een carrière, die zo hopen wij een glorievolle zal zijn voor ons land en voor de KLM. Dr Beel besloot met een woord van dank aan dr Plesman voor wat deze voor ons land heeft gedaan en doet. Vervolgens verrichtte Prins Bernhard de naamgeving. Toen de fles champagne tweemaal weigerde haar inhoud vrij te geven, merkte de Prins op: „Maakt u zich niet ongerust, drie maal is scheeps recht." Terstond na de doop bood mr W. A. Spencer, vertegenwoordiger van de Douglas-fabrieken in Europa, ZKH een in goud uitgevoerd model van de DC 6 aan, benevens vijf normaal uitgevoerde modellen voor de' Pi'inkes-Regentes en de kleine Prinsesjes. Na de plechtigheid verliet Prins Bern hard, met zijn Stlnson-toestel de na tionale luchthaven. Het stafmuziekcorps van de Amster damse politie speelde bij de komst van de Prins, bij de doop en bij het vertrek van ZKH het Wilhelmus. Kasteel door brand verloren gegaan SCHADE LOOPT IN DE TONNEN Het historische kasteel van de graven Van Horne, gelegen in de gemeente Horn bij Roermond is gisteravond door brand zwaar geteisterd en grotendeels verloren gegaan. In enkele uren brandden de Noord en Oostvleugel volkomen uit. In deze vleugels lagen de woonvertrekken van de familie, die thans het kasteel be woont, de familie Magnée. De torens aan de West- en Zuidkant en de loggia bleven gespaard. De schade aan kost baar meubilair en antiquiteiten is zeer groot. Over de oorzaak van de brand valt niets met zekerheid te zeggen. Wel staat vast, dat loodgieters met branders hebben gewerkt aan watertanks. Het interieur van het kasteel had juist een giote beurt gehad. De schade loopt in de honderddui zenden. Met deze verwoesting is tevens een kostbaar stuk zeer oude geschiede nis verloren gegaan, die terug gaat tot de dertiende eeuw. Van die tijd dateert de prachtige loggia en een der torens. Het bouwwerk zelf is uit de veertiende eeuw. Aan het kasteel Horn is verbonden de historische figuur, bekend uit de vader landse geschiedenis, van Philips de Montmorency, graaf Van Horne, die te zamen met de graaf Van Egmond op 5 Juni 1568 op bevel van Alva te Brussel werd onthoofd. Hij was de laatste graaf Van Horne. WEDEROM BOERENEMIGRANTEN NAAR CANADA. De „Kota Inten" van de Kon. Rotter damse Lloyd, die vorige week 750 Ame rikaanse studenten en professoren van Quebec naar Rotterdam bracht, vertrok gistermiddag voor de vijfde maal, thans met ruim 500 boerenemigrahten naar Canada. In Southampton embarkeren bovendien nog 225 ..displaced persons", die eveneens hun geluk in Canada gaan beproevèn. Ook ditmaal zijn de Neder landse emigranten verreweg voor het grootste deel van protestantse huize. Drie kinderen gedood door ontploffende granaat VIJF ANDERE ERNSTIG GEWOND. Gisteravond heeft te Sittard een zeer ernstig ongeluk plaats gehad. Kinde ren waren in het veld onder Sonder- bout met een splintergranaat aan het spelen. Een van de kinderen heeft dit projectiel weggegooid met het nood lottige gevolg, dat dit ontplofte bij deze in groepjes spelende kinderen. Het 4- jarig kindje J. Meussen en de 11-jarige J. Steenbakkers werden onmiddellijk gedood. De 14-jarige Feenstra is aan zyn verwondingen in het ziekenhuis te Sittard overleden. Tien andere kindë- ren zijn in het ziekenhuis opgenomen en hiervan zyn er vyf zeer ernstig ge wond. Engelse onderscheidingen aan Nederlanders ALS BELONING VOOR HUN VERZETSWERK. De Britse ambassadeur, Sir Philip Nicholls zal morgen op het Prinsenhof te Den Haag onderscheidingen uitrei ken aan ruim 200 Nederlanders voor door hen tijdens de oorlog verleende diensten, voornamelijk met betrekking tot het verzetswerk. Van de Kon. Landmacht ontvangen de kapiteins baron P. L. d'Aulnis de Bourouill uit Hoogmade en G. A. van Borssum Buisman te Wassenaar beiden de Distinguished Service Order, terwijl de luitenant P. van Nahuys te Voor schoten wordt onderscheiden met het militaire kruis. Tot honorary-comman der of the Order of the British Empire (civil division) wordt benoemd de heer A. B, Speckenbrink te Wassenaar. De „King's medal" voor moed in de zaak voor de vrijheid is toegekend aan ir. F. K. T. Beukema toe Water en B. de Groot te Leiden, mevr. B. J. Fick— Gemmeke en L. van Wijngaarden, bei den te Wassenaar en aan J. le Poole te Noordwijk. BRITS-NEDERLANDSE CULTURELE OVEREENKOMST. Hedenmiddag om 12 uur is op het Ministerie van Buitenlandse Zaken te 's-Gravenhage een Brits-Nederlandse culturele overeenkomst ondertekend. Voor Groot-Brittannië tekende de Brits© ambassadeur, Sir Philip Nicholls; voor Nederland de minister van Buiten landse Zaken, mr C. G. W M. baron van Boetzelaer van Oosterhout en de minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen, dr J. J. Gielen. De overeenkomst bedoelt het begrip te bevorderen voor de intellectuele, ar tistieke en wetenschappelijke werkzaam heid in beide landen. Een gemengde commissie van zes le den zal worden gevormd, welke minstens eenmaal per jaar beurtelings In een der beide landen bijeen zal komen en min stens vijf jaar zitting zal hebben. Voor uitvoering van het accoord zal van Britse zijde de „British Council" zorgdragen. Voor Nederland zal nog een uitvoerend orgaan worden aangewezen. De tekst van de overeenkomst zal uiter aard nog aan de volksvertegenwoordi ging ter ratificatie worden voorgelegd. HAAGSE POLITIERECHTER. De kans De rechter wilde de fabrieksarbeider J. K, uit Leidschendam een kans geven buiten de gevangenis te blijven, hoewel hij dit naar de mening van de Officier niet had verdiend. Verdachte had dief stal gepleegd op de fabriek, waarvoor twee weken gevangenisstraf werd geëist. De rechter veroordeelde vanwege het blanco strafblad tot f. 20 boete of 10 da gen hechtenis, en voorwaardelijk twee weken gevangenisstraf tmet drie jaar proeftijd. In gevecht De buffetbediende A. R. B. uit Oegst- geest was slaags geraakt met een kennis, nadat een stevige ruzieparty had plaats gevonden. De Officier wilde rekening houden met de verhitte gemoederen, en volstaan wegens de gepleegde mishan deling met f50 boete of 25 dagen hech tenis. De rechter deed er op verzoek van verdachte wat af. en legde f.40 boete of 20 dagen hechtenis op. Bonnen verkocht De koopman S. K, te Leiden verkocht distributiebonnen hetgeen niet bij een enkele maal was gebleven, de omvang was daarvoor naar de mening van de Officier te groot. Hij eiste zes maanden gevangenisstraf tegen de verdachte. De rechter veroordeelde conform die eis. 20 JAAR GEËIST TEGEN EX-BURGEMEESTER VAN DENEKAMP. A. Eikhof, voormalig burgemeester van Denekamp stond Dinsdag in Den Bosch voor de derde maal terecht. De. Almelose Kamey van het Bijzondere Hof in Arnhem had hem reeds tot 20 jaar gevangenisstraf met aftrek veroor deeld. maar de Bijzondere Raad van Cassatie in Den Haag had deze senten tie verworpen en de zaak naar het Bij zondere Hof te Den Bosch verwezen. Als burgemeester van Denekamp oefen de beklaagde een schrikbewind uit. Be klaagde arresteerde Joden, die niet uit gevangenschap terugkwamen, vorderde huizen voor de Duitsers, haalde gijze laars op en dreigde deze met zijn re volver. De procureur-fiscaal mrDeelen schil derde beklaagde als een burgemeester, die niets dan ellende over zijn gemeen te gebracht had en achtte het door het Byz. Gerechtshof te Arnhem gevelde vonnis juist. Hy eiste 20 jaar gevangenisstraf met aftrek. 63) „Wanneer ik my niet vergis, wenst de inzittende van deze vliegmachine met ons van gedachten te wisselen!"zei Jo ris Goedbloed klappertandend. Daar had hy gelyk in, want Kom SI de hoge priester van Mug boog zich over de rand van zyn toestel en schreeuwde. „Waar is de smaragd?" riep hij. „Waar is het heilige Oog van Mug? Geef hier!" Het ongeluk wilde echter, dat de priester een onduidelijke neusstem had en dat de motor van de vliegmachine) „Niet doen!" riep de piloot. „Dat is veel lawaai maakte. Zodoende was er gevaarlyk!"Maar de heilige man lui- niemand die hem verstond, zelfs nietsterde niet, Hy ging verder met zyn nadat de steeds bozer wordende priester i onzinnig werk en de gevolgen bleven zyn vraag dertien keren herhaald had. niet uit. Het inwendige van de motor Hij verloor dan ook ai het geduld, dat hy tot dusverre met zoveel moeite be waard had. „Ik laat de bom vallen!" riep hij, ter- wyi hij verwoed aan alle knoppen ruk te die hij maar zag. werd ruw beschadigd en in plaats van de bom stortte het toestel in zijn ge heel naar beneden. Met een verschrik- keiyke plons raakte het de oppervlakte van de zeespiegel.... VOOR DONDERDAG 8 JULI. Hilversum I (301 M). KRO 7.00: nieuws; 7.15: ochtendgymnastiek; 7.30: kleine Instrumentale soil; 7.45: morgen gebed en liturgische kalender; 8.00: nieuws; 8.15: opgewekte muziek; 9 00. voor de vrouw; 9.05' muziek van Tsjai- kol'ski; 9.45. schoolradio: NCRV 10.00" Glnatte Doyen, plano; 10.15: morgen dienst olv. ds F. E Hoekstra; 10.45; gees telijke liederen; KRO 11.00: ziekenbezoek; 11.45: Oeral Koozakkenkoor; 12.00 An gelus; 12.03; orkest Klaas van Beeck; 12.30: weeroverzicht; 12.33: orkest Kloas van Beeck; 12.55: zonnewijzer-; 13.00: nieuws; 13.20: gram.muzlek; 13.45: voor de vrouw; NCRV 14.00: koorzang; 14.30: muziek van Chopln; 14.40: voor de vrouw; 15 00: Omroeporkest: 16.00: bijbellezing; 16.45: gram.muziek; 16.50- Jeugdjournaal; 17.15- nationale schoolzangweastryd; 18.15 land- en tuinbouw. 18.30: Ned. strijd krachten: 19.00: nieuws; 19.15; Leger des Hells; 19.25 militrale tehuizen; 19.45 RVD antwoordt; 20.00. nieuws; 20.05: proloog; 20.15: plaatvarla; 21.00: ln de poort der academie: 21.20: muziek van Mozart; 21.30 openlucht studioconcert; 22.15: buiten lands overzicht; 22.35: muziek van Bar ber; 22.45: avondoverdenking; 23.00: nieuws. 23.1524.00: muziek van Strauss. Hilversum II (415 M.) AVRO 7.00: nieuws; 7.15: gram.muzlek; 7.50: dagope ning door dr A. Trouw; 8.00: nieuws; 8 15 feestelijke melodieën;8. 45: muziek van Bach en Hündel;; 9.15: morgenwijding door ds J. v. d. Blink; 9.30: waterstanden- 9.3o: arbeidsvitaminen; 10.30. voor de vrouw; 10.35. orkest A. Sandler; 10.50: voor de kleuters; 11.00: orgelconcert Je- ruzalemkerk Amsterdam; 11.45: uit oudo Radiobodes; 12.00: Avroleans; 12.30: weer- praatje, 12.33 Jn 't spionnetje; 12.38: be kende melodieën; 13,00: nieuws; 13.15: Metropole-orkest; 14.00: oude AVRO-ber- mnerlngen; 14.15: sollstenconcert; 15 00: voor zieken en gezonden; 16.00: afwisse lend program; 17 00: kaleidoscoop; 17.20: over dieren; 17.30: rhythmlsche muziek; 17.50: Rijk Overzee; 18.00: nieuws; 18.15: sportpraatje; 18.30; zangklasse; 18 50: Avro-receptie; 19.15: Toon van Balkom bespeelt orgel St. Jan te Den Bosch. 19.30 muziekcorps van Den Bosch, 20.00 nieuws; 20.05: programma-overzicht: 20.15: Radio Phllh. Orkest; 21.25 baanbreker in aether- land; 22.10: mannenzangvereniging Apol lo; 22.30: Lys Gauty zingt; 23.00 -i^uwa; 23.1524.00: zang en orkest.

Leidsch Dagblad | 1948 | | pagina 2