Drie prolesfnola's over de blokkade van Berlijn aan de Russen overhandigd Het „geval" Pétain Republiek klaagt in Yeiligheidsraad over handelsbelemmeringen WEERBERICHT Wat er in Indië gebeurt Met een enkel woord 87ste Jaargang WOENSDAG 7 JULI 1948 No. 26431] LEIDSCH DAGBLAD Directeur: J. W. Henny Hoofdredactie: B. W. Menkhorst en J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f3,90 per 3 maanden; 30 cents per week Telefoon Dir. en Adm.: 25041; Red. 21507 Witte Singel 1, Leiden - Giro' no.: 57055 Verdere Russische belemmeringen De Ver. Staten, Engeland en Frank rijk hebben gisteren, zoals aangekon digd, aan de Sovjet-ambassadeurs te Washington, Londen en Parijs een protestnota overhandigd tegen de blokkade van Berlijn. De nota's zijn niet gelijkluidend, maar ademen toch dezelfde geest. Publicatie zal over enige dagen plaatsvinden. Naar te Londen verluidt, is de Engel se nota geenszins een ultimatum en v/orden geer; stappen genoemd, die de Westelijke mogendheden zouden willen doen, indien Moskou de verkeersbeper- kingen weigert op te heffen. Naar men aanneemt wordt er wel sterk de nadruk in gelegd op het recht van de Westelijke mogendhedem te Berlijn te blijven. Naar verluidt wordt de mogelijkheid van een viermogendheden-bi)eenkomst ter her nieuwing van de besprekingen over het gehele Duitse vraagstuk, waar de acht- mogendhedenconferentie te Warschau om verzocht heeft, van de hand gewe zen, tenzij uit een definitieve daad van Sovjetzijde blijkt, dat de S.U. bereid is de impasse te doen eindigen, die tussen de S.U. en de Westelijke mogendheden ontstaan is over een gehele reeks poli tieke en economische kwesties inzake Duitsland. De overhandiging van deze nota's heeft de gehele Berlijnse kwestie van het niveau van besprekingen met mi litaire gouverneurs te Berlijn oij het niveau van directe onderhandelingen met Moskou gebracht. Men gelooft, dat er geen termijn voor antwoord is gesteld, noch gezinspeeld wordt op volgende stappen, indien Mos kou geen of een negatief antwoord geeft. Het protest van Washington wordt „formeel en krachtig" genoemd. Volgens een woordvoerder van het Amerikaanse ministerie van buitenland se zaken zijn de VJS. niet van plan de inhoud van de nota te publiceren. ..voor dat de Sovjet-regering een redelijke tijd gehad zal hebben om haar te bestude ren en haar antwoord op te stellen". Men verwacht, dat dit minstens twee dagen zal duren. Diplomatieke waarnemers te Washing ton trekken hier de conclusie uit, dat Marshall de Sovjet-regering een defini tieve handelwijze heeft voorgesteld en dat de drie Westelijke mogendheden drastische maatregelen zullen nemen, indien de S.U. daar geen gehoor aan geeft HET LUCHTVERKEER NAAR BERLIJN. De Amerikaanse leden van het vier- mogendhedenorgaan te Berlijn voor de regeling van het luchtverkeer, hebben de Russen medegedeeld, dat de voor schriften voor het luchtverkeer in de corridor tussen -Berlijn en de Britse zo ne „zullen worden overtreden", aldus meldt het officiële Sovjet-nieuwsbureau De Sovjetrussische vertegenwoordiger, zo luidt het bericht verder, heeft Maan dag in een schrijven geprotesteerd te gen „het Amerikaanse besluit de bepa lingen voor het luchtverkeer in de lucht- corridor naar Berlijn willekeurig en een zijdig te wijzigen". De brief bevat verder de waarschuwing aan de Amerikanen, dat de veiligheid van de vluchten door de corridor en boven Berlijn in^gevaar zou komen, indien de Russen niet op de hoogte zouden worden gesteld van vluchten van Amerikaanse vliegtuigen volgens de bestaande overeenkomsten tussen de vier mogendheden. De Ame rikaanse autoriteiten zouden door hun .eenzijdige schending" van de overeen komst betreffende het luchtverkeer naar en van Berlijn, alleen de verantwoorde lijkheid dragen voor de veiligheid van de vluchten en ook voor de overtreding van alle huidige voorschriften betref fende het luchtverkeer tussen Berlijn en de Westelijke zones. In Berlijn zijn geen bijzonderheden bekend over de Amerikaanse medede ling. waarnaar het Sovjet-nieuwsbureau verwijst. Men gelooft, dat het een mededeling betreft, dat in het vervolg, met het oog op het grote aantal vliegtuigen voor de aanvoer van voorraden naar Berlijn, het geallieerde orgaan voor de lucht vaart niet van de aankomst van elk vliegtuig op de hoogte gesteld zal wor den. STAKING SALARISBETALING GEMEENTEPERSONEEL BERLIJN. Financiële functionarissen van Ber lijn, naar het Sovjetrussisch hoofd kwartier tc Karlshorst ontboden, heb ben mededeling gekregen, dat allege- meentepersoneel van de laagste rang tot en met de burgemeester geen sa laris meer zal krijgen, „totdat de po litieke toestand is opgeklaard". De betaling was reeds enige dagen verschoven wegens de munthervorming. De meeste- ambtenaren zijn thans plat zak. Volgens de nieuwe muntwet in de Sovjetzone zou het deposito van 900 mil- lioen M.. dat er nog is, pari gecon verteerd moeten worden in de nieuwe munt der Sovjetzone, daar het eigen dom is van een openbare instantie. In politieke kringen van West-Berlijn beschouwt men deze nieuwe Sovjetactie als een nieuwe pogipg, het overwegend anti-communistische gemeentebestuur te dwingen zijn hoofdkwartier uit de WEINIG VERANDERING. De Bilt verwacht tot Donderdagavond Aanvankelijk zwaar bewolkt met plaat selijk enige regen of motregen. Later wisselend bewolkt met enkele buien. Zwakke of matige wind, hoofdzakelijk uit richtingen tussen Zuid-West en Noord-West. Geen verandering in tem peratuur. 8 JULI. Zon op: 4.30 uur; onder: 21.00 uur. Maan op: 5.52 uur; onder: 22,47 uur (N.M.). Hoogwater ie Katwijk te 4.23 en 16.58 uur (Springtij). Dit nummer bestaat uit vier pagina's Sovjetsector' terug te trekken en voor de drie Westelijke sectoren een aparte administratie te vormen HET COMPLOT Het hoofdkwartier van de door com munisten geleide socialistische een heidspartij te Berlijn noemt het docu ment over een complot te Berlijn „we derom een verdichtsel als het protocol M" (naderhand door de Westelijke ge allieerden voor vervalst gehouden docu ment over een communistisch complot om onlusten in het Ruhrgebied te ver wekken"). In kringen van de Engelse geheime dienst te Berlijn gelooft men, dat het document in de gepubliceerde vorm een vervalsing is. De eerste paragrafen zou den werkelijk door de SED gegeven in structies kunnen zijn. aldus deze krin gen, doch dan zijn er sensationele de tails van Sovjetrussische actie aan toe gevoegd, voordat het document in cir culatie kwam. Een woordvoerder van het Franse mi nisterie van buitenlandse zaken heeft herhaald, dat details van het in de pers gepubliceerde ..communistisch complot" overeenkomen met inlichtingen, waar de Franse autoriteiten reeds over beschik ten. Hij wilde geen bevestiging geven van de berichten, dat het ministerie van de Engelse ambassade te Parijs docu menten had ontvangen die het bestaan van het complot bewezen. BOELGANIN TE BERLIJN? Volgens politieke kringen, die in nauw contact staan met het Sovjet-Russisch militair hoofdkwartier, is maarschalk Nicolai Boelganin, lid van het politbu reau der S.Ü., te Berlijn aangekomen. Boelganin is minister van de gewapen de strijdkrachten en vice-voorzitter van de Sovjetrussische ministerraad. Volgens deze zelfde kringen is Mali- nin, ook bekend onder de naam Geor- gief, naar verluidt één van Sokolofs- ky's voornaamste politieke adviseurs, naar Moskou teruggeroepen en vervan gen door generaal Gribanof. Dit berioht is ook reeds enkele we ken geleden gegeven in verband met een „zuivering van het Sovjetrussisch militair bestuur." Naar verluidt heeft Wladimir Deka- nosof ,de laatste Sovjet-ambassadeur in Duitsland en later onderminister van buitenlandse zaken, sedert Januari Ber lijn vijf maal bezocht. Hij zou „direct verantwoordelijk ziin voor de politieke opneming van de Sovjetzone in de Sov jet-invloedssfeer". Kolonel Michin van het Sovjet-mili tair bestuur te Berlijn zou de verant woordelijkheid dragen voor de ..econo mische opneming, in het bijzonder wat de buitenlandse handel betreft". Het kabinet demissionair Heden hebben de ministers hun portefeuille ter beschikking van de Regentes gesteld. Dc Regentes heeft deze ter beschikkingstelling in overweging genomen en de mi nisters verzocht inmiddels al dat gene te blijven verrichten, wat zij in het landsbelang nodig achten. Rechtszekerheid en veiligheid eerste voorwaarden Tijdens zijn bezoek aan de Hoeksche Waara bracht Z.KH. Prins Bernhard een bezoek aan de Vlasserij en WarmwaterroterU te 's-Gravendeel. alwaar Hij met belangstelling de verschillende vlasproducten in ogenschouw nam. Foto ANP-de Wt. Is de ex-maarschalk ernstig ziek?' (Van onze Parijse correspondent)... Het was zéker het beste geweest, wan neer ae 92-jarige Pétain onopgemerkt zijn laatste levensdagen als „vergeten burger" had kunnen slijten. Het beste voor het land, aangezien Frankrijk aan het oprakelen van oud zeer allerminst behoefte heeft, en ook het beste voor de betrokkene, omdat eventuele cle mentie, welke hem om humane rede nen had kunnen worden verleend, thans wegens politieke redenen onmo gelijk is geworden. De bejaarde maar schalk heeft daarom geen enkele reden het „Erecomité", dat enige maanden geleden aandrong op zijn bevrijding en vervolgens door hogerhand ontbonden werd, voor haar interventie erkentelijk te zijn. Nu het „geval-Pétain", waarvoor ge durende een aantal jaren na de Be vrijding alleen historici zich interes- j seerden, plotseling acuut is geworden, omdat het medelijden, misplaatst of niet, voor de grijze soldaat is opge wekt, blijkt dat dit „geval" nog een flinke hoeveelheid politieke conflictstof bevat. De sensatie-pers uit Amerika en Frankrijk heeft zich meester gemaakt van het „geval' en laat geen gelegen heid passeren om Pétain (naar men zegt: tegen zijn wil) op het podium der publieke belangstelling te schui ven. Zij interviewen zijn vrouw, die hem elke dag een uur te zien krijgt, ze citeren zijn al of niet gefingeerde uit spraken, zij vertellen, wat hij doet en wat hij niet doet, wat hij eet en wat hij niet eet, hoe zijn cel ingericht is, welke boeken hy leest Maurois, Benoit en de mémoiresvan Churchill, wiens visie op zijn persoon hij geens zins onderschrijft en zij onthullen dat de ex-maarschalk, om zijn tijd te doden, kruiswoordraadsels oplost. Door deze belangstelling voor de „il lustere banneling van het eiland Yeu" voortdurend op te wekken en te voe den, slaagt de pers er inderdaad in een soort legende te vormen om Pé tain. die daaruit naar voren treedt als een tweede Napoleon, die, lijdend on der het onbegrip, gebukt gaat onder de ondankbaarheid van „zijn" volk. Het gaat er echter niet om, of Pétain een grijsaard is en of hij z-ich verveelt in zijn eenzaamheid, doch of hij histo risch schuldig is of niet aan de jong ste tragedie van Frankrijk. Hoezeer de visie op de persoon van Pétain zich wijzigt, is pas nog geble ken uit een rede van De Gaulle, die doorging voor zijn fanatieke tegenspeler en die tijdens de oorlog herhaaldelijk opriep- tot de strijd „tegen de leider van het verraad." Die rede getuigde van een opmerkelijke toegevendheid, want de fouten van de voormalige staatschef werden er in verklaard en bijna gerechtvaardigd door de hoge leeftijd, die hij had bereikt, toen Pé tain tot de hoogste waardigheid des lands geroepen werd. De Regering wordt door deze heroriëntering van de poli tieke opinie met betrekking tot Pétain, intussen in een moeilijk parket ge bracht. Vorig jaar reeds had zij de ge degradeerde maarschalk over willen brengen naar een geriefelijker verblijf aan de Cóte d'Azur. Thans echter moet zij haar houding t.o.v. Pétain primair laten bepalen door politieke overwegin- gen: pj wil om reden van prestige, de schijn vermijden te capituleren voor de pressie harer tegenstanders en ze is beangst voor alle ruchtbaarheid. Toen Pétain enige weken terug 92 jaar oud werd, legden enkele jeugdige en ver hitte bewonderaars kransen en bloemen neer voor het huis, dat hij vroeger in Parijs bewoonde. De manifestanten kwamen op het politiebureau terecht en de bloemen op de gemeenfcevaalt. En kele dagen nadien maakte het officiële Franse Persbureau bekend, dat de ge zondheidstoestand van Pétain sedert kort de geneesheer van het eiland gro te redenen tot bezorgdheid gaf. Dit be richt, dat door de arts bevestigd werd en gezien de leeftijd van Pétain, generlei verwondering kon baren, werd een half uur later echter door hetzelf de pesbureau even officieel weer tegen gesproken. De regering scheen haar banneling niet toe te willen staan aan een hartaanval te lijden HOE LEIDEN STEMDE KOMT U VANAVOND OOK KIJKEN? De traditie getrouw zullen de resultaten van de Tweede Ka merverkiezingen in onze stad, hedenavond kort na 6 uur op de bekende borden voor onze Bu reaux worden bekend gemaakt. „Werkman's Wilskracht" helpt mede aan de handhaving dezer traditie door de gewoonlijk zéér druk bezochte openluchtsamen komst muzikaal op te luisteren. SNEEUW IN FRANKRIJK. Hier en daar in West-Frankrijk heeft het vandaag zodanig gesneeuwd, dat het vee uit de weide gehaald moest worden. Ook in het Zuid-Oosten van Frankrijk is sneeuw gevallen. In de Vogezen zijn door hevige regens kleine overstromin gen veroorzaakt. C. v. G. D. zal worden verzocht ^edePPSienXdvragTn, In de grootste polder van Nederland, de Wieringermeer, is men begonnen met het maaien van het eerste koolzaad. De zachte winter is oorzaak, dat men 14 dagen vroeger dan andere jaren kon beginnen met het binnenhalen van de oogst, die voor een belangrijk deel over onze voedselpositie zal beslissen. Het eerste koolzaad wordt met de grote zelfbinder gemaaid. Foto ANP-Jr. terzake te rapporteren De Veiligheidsraad heeft gisteren te Lake Success de debatten over de In donesische kwestie hervat. De Republikeinse vertegenwoordiger, Palar, hield een uitvoerig betoog, waar in hij" verzocht de Raad tussenbeide te willen komen in, wat hij noemde, „de economische en politieke blokkade, waardoor de Nederlandse regering zou trachten de Republiek te wurgen." In politiek opzicht is spr. er van overtuigd, dat de blokkade zich met tertijd tegen de Nederlanders zal keren, doch bij de economische blokkade, al dus Palar, werkt de tijd niet voor ons en wordt het probleem dringender bij iedere impasse in de onderhandelingen. Palar ging uitvoerig in op de z.i. wille keurige Nederlandse interpretatie van „militaire en semi-militaire goederen en van ondernemings- en bevolkings- producten" zomede op de door Neder land ontworpen scheepvaartregelingen en douaneheffingen, welke de Indone sische handel beletten zich te ont plooien. De Nederlandse blokkade, aldus spr., is niet slechts een propaganda slagzin. Zij is een werkelijk en bestaand' feit. Op het ogenblik wordt zij intensiever uitgevoerd dan voorheen, met alle ern stige gevolgen daarvan. Daarom ver zoekt spr. de raad met de meeste klem, zijn mening omtrent deze blokkade "kenbaar te maken. Na de verklaringen en uiteenzettingen van beide partijen BINNENLAND. Prinses Margriet heeft gisteren met de kinderen yan haar klas een school reisje gemaakt naar Ouwehands Dieren park. Te zamen met schoolkinderen uit verschillende andere delen van het land werd ln een der zalen van het park- restaurant door de peuters het meege brachte 12 uurtje verorberd. De bekende toonkunstenaar Anthon van der Horst is als erkenning voor zijn grote verdiensten voor de wetenschappe lijke studie der Kerkmuziek door de Gro ningse Universiteit benoemd tot doctor honoris causa in de godsgeleerdheld. Krachtens een -aanvullend protocol op de Pools-Nederlandse handelsovereen komst, welke te Warschau ls ondertekend, zal Polen in de tweede helft van dit Jaar 290.000 ton steenkolen naar Nederland uitvoeren Deze leveranties dienen voor namelijk ter betaling van schepen, die op grond van het op 18 December 1946 ge sloten scheepsbouwprotocol ln Nederland werden besteld. In de nacht van 4 op 5 Juli zijn in een juwellerszaak op de Laan v. Meerder- voort te 's-Gravenhage tien gouden hor loges ontvreemd. De dieven maakten een gat ln het etalageraam en haalden daar door de buit binnen. De C C.D. uit Waalwfjk ls te Drunen een groot aantal frauduleuze slachtingen op het spoor gekomen. Verscheidene sla gers werden gearresteerd en ln het Huls van Bewaring te Den Bosch ingesloten. BUITENLAND. Dr Bohumll Messany, Tsjecho-Slo- waaks ambassadeur te Londen, heeft zfjn ontslag Ingediend om zijn ontevredenheid met het huidige regiem ln Tsjecho-Slo- wakfj© tot uitdrukking te brengen. sloerlje, de orde De communistische minister zonder "portefeuille ln Finland, Hertha Kuuslnen. verklaarde, dat de Folksdemocraten niet zouden deelnemen aan een coalitie-rege ring, waarin de conservatieven vertegen woordigd zouden zijn. Zij waren evenwel bereid met de andere partijen samen te werken en zouden geen aanspitiak maken op het premierschap, dat zij thans be zitten. Tijdens betogingen te Peking van uitgeweken studenten uit Manc*-'"— waarbij troepen met vuurwapens trachtten te herstellen, werden drie stu denten gedood en meer dan 10 gewond. 3000 studenten namen aan de betoging deel. ZIJ protesteerden tegen een besluit van de gemeenteraad om hen naar kam pen te zenden, waar zij voor de militaire dienst zullen worden opgeleid. Na het Incident werd de staat van beleg afge kondigd. De Japanse vice-premler, Soehiro Nisjlo (socialist) ls afgetreden in verband met verduistering van een glit van 500.000 Jen aan zijn party. Generaal Peron, president van Ar gentinië, verklaarde op een bijeenkomst van Argentijnse militairen, dat Argentinië slechts met één probleem te kampen had, nl. gebrek aan arbeidskrachten. „Door immigratie kan onze economie in even wicht gebracht worden", zo zelde hij. In de steenkoolmijn „Sacré-francais" te Dampremy (België) zijn drie arbeiders om het leven gekomen. Men vermoedt, dat zich myngas in de schacht, waarin zy werkten, heeft opgehoopt toen do luchtpomp enige tijd wegens reparatie bulten bedrijf was gesteld. Het onverwachts vertrek der Ame rikaanse vlooteskaders,, die een bezoek brachten aan Istanboel en Napels, 24 uur voor de bepaalde tyd, heeft geruchten doen ontstaan, dat dit ln verband stond met Palestina. Dit is echter officieel te gengesproken. Te Corble (Frankryk) ls een meel fabriek door brand volkomen verwoest. Do schade bedraagt 20 mill. frs. De politie vermoedt, dat moedwilligheid ln 't spel ls. De ambtenaren van de Joegoslavi sche ambassade te Moskou hebben maar schalk Tito een telegram gezonden. waar- In zij zich volkomen solidair verklaren met de maarschalk en het bestuur der Joegoslavische communistische partij. Het centrale comité van de Sovjet communistische party heeft de uitnodi ging om het deze maand te houden jaar lijkse congres der Joegoslavische partij b(' te wonen afgeslagen, aldus melat radio Moskou. Het centrale comité gaf als reden op het besluit van de Kominform ten aan zien van de Joegoslavische communisti sche partij. „De rode Ster", hel orgaan van de Sovjet-strijdkrachten, heeft een oproep gericht tot de Sovjet-vliegers, waarbij zij worden' verzocht zich te bekwamen ten einde „de slagvaardigheid der Sovjet luchtstrijdkrachten op te voeren". „Het ls onze plicht", zo heet het verder ln do oproep, „de toewydlng en bezorgdheid van het volk eervol te beantwoorden". Voor de tweede maal ln vier dagen woedt over Sjanghai een wervelstorm, met een snelheid van 50 km. per uur, ge paard gaande met geweldige regens. Ver scheidene hulzen zyn Ingestort, waarby een twintigtal personen werd gewond. In de haven zyn vier schepen gezonken. Tien personen zijn verdronken. Het ge hele zeevaart- en luchtverkeer ls onder broken. Officieel ls medegedeeld, dat de orde in Puno, een der centra van de militaire opstand in Zuid-Peru, hersteld ls en dat operaties te land en ln de lucht onderno men worden om de opstandige beweging, die zich thans beperkt tot het gebied van Juliaca, tot staan te brengen. aldus besloot Palar, De rede van de republikeinse afge vaardigde Palar, op wiens verzoek de voorzitter van de raad, Manoeilsky, de ze zitting byeenriep, werd door jhr mr J. W. M. Snouck Hurgrenje tegenge sproken. Deze zeide, dat het nuttig was m herinnering te brengen, dat de Repu bliek haar standpunt ten opziohte van de zeehandel gewyzigd had. Voorts zei- de hy, dat hy in de ochtend van 6 Juli de mededeling had ontvangen, dat de onderhandelingen over deze aangele genheid weer waren hervat. Hij meen de, dat de raad deze kwestie aan de Oommissie voor Goede Diensten moest overlaten en dat men hierin niet tus senbeide moest komen. Dat de Neder landers de invoer van medicamenten in de Republiek weigeren, zoals Palar had betoogd, ontkende hy. Hood (Australië) ondersteunde het voorstel van Palar om de CvGD te ver zoeken om rapport uit te brengen In zake de economische aspecten van de wapenstilstandsovereenkomst. Tsiang tOhina) stelde Manoeilsky voor de voorzitter van de CvGD per telegram om inlichtingen te verzoeken over de binnen- en buitenlandse han del der Republiek op het ogenblik en voorts over de redenen tot uitstel van de uitvoering van artikel 6 der Wa penstilstandsovereenkomst. Gromvko (Sovjet-Unie) stelde voor de CvGD te verzoeken binnen vyf da gen inlichtingen te verschaffen. Van Langenhove België i had be zwaar tegen het stellen van een ter mijn, waaruit gebrek aan vertrouwen ten opzichte van de CvGD zou bhj'ken. Nadat men gedurende een uur had gedebatteerd over de vorm, waarin de CvGD inlichtingen over deze aange legenheid zou worden verzocht, werd met negen tegen nul stemmen (Rus land en de Oekraïne onthielden zich van stemming) besloten, dat de voor zitter van de raad de CvGD in een telegram zou verzoeken om spoedig rapport uit te brengen ta.v. de be staande beperkingen van de binken- en buitenlandse handel der Republiek en de redenen voor het uitstel van de uitvoering van artikel 6 der^Wapen- stilstandsovereénkomst. (Dit artikel luidt: „dat handel en. verkeer tussen alle gebieden voor zo ver mogelyk zal. worden toegestaan; de noodzakelyke beperkingen zullen -wor den overeengekomen door beide party en met de hulp van de commissie en haar vertegenwoordigers, indien nodig". Red.). Hierna werd de zitting verdaagd. ARRESTATIES TE PRAAG. In Praag heeft de politie gisteravond een aantal arrestaties verricht toen op het Wenseslas-plein betogingen tegen de regering ontstonden. Van officiële zijde kon 't aantal arrestaties niet worden vastgesteld, doch ooggetuigen schatten, dat tegen middernacht ongeveer 100 tot 200 personen door de politie waren mee genomen voor een verhoor. COMMUNISME KRIJGT GEEN KANS MITS ER EEN GOED BESTUUR IS. Het A.ID. ,.De Preangerbode" publi ceerde gisteren een onderhoud met de directeur van de Internationale Bank voor herstel en wederopbouw, Eugene R. Black, die thans een bezoek aan de landen van het Verre Oosten brengt. De heer Black zeide, dat zyn bezoek een oriënterend karakter draagt. Zuid-Oost- Azië en speciaal ook Indonesië acht hy yan groot belang voor de wereld-eco nomie en daarom zeide hy „wilde ik ter plaatse persoonlyk bepaalde fei ten in ogenschouw nemen". Hy acht In donesië ernstig ontwricht en nog steeds heeft het veel te ïyden. Wat hy echter van de wederopbouw heeft gezien, acht hy verbazingwekkend. Ook had hy een grote eft-bied voor wat in Nederland aan de wederopbouw is gedaan. Wat betreft Indonesië acht de heer Black een volstrekte voorwaarde voor het herstel, dat de rechtszekerheid en de veiligheid er zullen zyn gewaar borgd. Zolang dit niet het geval is, zullen, zeide hjj, verantwoordelijke instellingen in het buitenland geen interesse tonen. Op de vraag, of hy het mogelyk acht dat er invloeden zyn, die het herstel van Indonesië trachten te vertragen, antwoordde de heer Black, dat hy ^lit zeer wel mogelijk acht, waaraan ny toevoegde, dat de communistische actie tegen West-Europa kennelijk is mis lukt, mede door tijdige hulpverlening. Waar welvaart heerst zeide hy heeft het communisme geen kans. HU acht het voor de communisten gemak- kelyker, if} Zuid-Oost-Azië in troebel water te vissen, aangezien hierdoor in direct West-Europa zou worden getrof fen, nameiyk in zyn economische be trekkingen tot dit deel van de wereld. Naar zyn mening zal, mits er een goed bestuur is, in deze gewesten het communisme geen kans krygen. SOEKARNO KREEG EEN VLIEGTUIG. Ir. Soekarno, die dezer dagen na zyn reis over Sumatra te Djokja wordt te rugverwacht, heeft van de bevolking op Sumatra een Dakota-vliegtuig ten ge schenke gekregen, dat t.z.t. naar Djokja zal worden gevlogen. DE ONVEILIGHEID OP JAVA. Maandagavond vermoordde een ben de van ongeveer 20 man, die deels goed bewapend waren, een Indonesische em ployé van de onderneming Klapa Moeng- gal, 60 K.M. ten Zuid-Oosten van Ba tavia, De vrouw van het slachtoffer kreeg een schot-door de arm.- GRIEKS-SOVJETRUSSISCHE BESPREKINGEN? Betrouwbare Griekse regeringskrin gen hebben te Athene verklaard, dat besprekingen tussen Griekenland en de Sovjet-Unie te Athene binnen veertien dagen „niet uitgesloten" zyn. Tsaldaris, de Griekse minister van buitenlandse zaken, verklaarde, dat hij niet officieel in kennis was gesteld van de aankomst te Athene van Alexander Lavrisjef, Sovjet-ambassadeur ln Tur kije, voor dergeiyke besprekingen. Hy liet echter doorschemeren, dat de moge- lykheid van besprekingen tussen tie heidelanden 3 maanden geleden „ach ter de schermen" in overweging was ge nomen. DE DOODSTRAF IN ENGELAND. Men verwacht, dat deze week een nieuwe clausule ln het strafrecht van Engeland zal worden gepubliceerd, waar bij de doodstraf voor bijzondere geval len van moord zou worden ingevoerd. Het voorstel zou binnen twee weken aan het Lagerhuis worden voorgelegd. Het zou betrekking hebben op het vermoor den van politiemannen en gevangenis bewaarders tydens de uitoefening van hun beroep en op andere moorden van byzonder wreed karakter. Men ver wacht, dat het Hogerhuis de wet in haar gewyzigde vorm zal aannemen, voordat het parlement aan het eind van de maand op zomerreces gaat en dat het Lagerhuis dit voorbeeld zal volgen. In het kabinet is de stemming in dezen verdeeld. GOUVERNEUR BRONS OP WEG NAAR NEDERLAND. Mr J. C. Brons, die jaar gouver neur van Suriname is geweest, is gis termorgen per vliegtuig uit zyn stand plaats vertrokken. Dezelfde dag had de beëdiging plaats van zyn tydelyke plaatsvervanger, mr M. de Niet, die deze functie zal uitoefenen zolang dr W. Huender nog niet in Suriname is aangekomen. Voor het vertrek van de heer Brons was er een geldinzameling gehouden onder verschillende groepen der bevolking. De heer Brons overhan digde de chèque hiervoor aan het aan biedingscomité, dat als bestemming er voor de aanleg en verbetering van kin derspeeltuinen aanwees. De heer Brons, wiens verdiensten voor Suriname door de meerderheid van de pers en de be volking worden erkend, ontving even eens verschillende geschenken. In Ne derland zal hij overleg plegen met de regering en met zyn voorganger te Havana (de heer Brons is n.l. benoemd tot Ned. gezant bij de Cubaanse rege ring). Na een vacantie van enkele we ken zal hy naar ziin nieuwe h---.nalaat® f^trekken.

Leidsch Dagblad | 1948 | | pagina 1