„K.V.P. is partij van arbeid, waarheid èn vrijheid" onrust-arsenaal van Java HET OOG VAN MUG „Particulier initiatief" op Curacao niet gunstig ontvangen De bergen van Tasikmalaga Uw Helneken's UU Meneer MAANDAG 5 JULI KORFBAL. Competitie-indeling seizoen 1948-1949 Op de Zaterdag te Den Haag gehou den districtvergadering van Zuid-Hol land. werd o.m. de competitie-indeling voor het nieuwe seizoen besproken. Voorgesteld werd de Leidse twaalftal len in de 2e en 3e klasse bij elkaar in te delen, De volgende indeling zal aan het bondsbestuur ter goedkeuring worden voorgelegd: Zuid-Holland I: Deetos. Het Zuiden, OSCR, Rozenburg. HKV, Ons Eibernest, Gymnasiasten, Achilles en Vicus Oriën- tis. Zuid-Holland II B: Barendrecht, Spangen, Gymnasiasten II, Ons Eiber nest II, Hou Stand. Olympiaan, De Algemene, Fluks en Vicus Oriëntis II. Zuid-Holland III D: ALO. Phoenix, Rood Wit, HSV II. HKV III. Gym nasiasten III, Achilles III, De Algemene II, Fluks II, Fluks III. CHRISTELIJKE KORFBALBOND. Districtsdag Zuid-Holl. Noord OOK IN DERDE EN VIERDE KLASSE WONNEN PERNIX-TWAALFTALLEN. Nadat Pernix I en II vorige week in de le en 2e klasse de eerste prijzen wonnen .hebben Pernix III en IV het Zaterdag niet minder gedaan. Pernix V kwam net iets te kort om zich in de finale tegen Pernix IV te plaatsen. Zo wel Pernix III als IV hadden in hun afdeling weinig moeite en kwamen ver diend in de finale's. Fluks II. dat winnaar van klasse 3B werd, bleek in de eindstrijd tegen Per nix III niet opgewassen te zijn en moest met 2—1 de eer aan de oranjekragen laten. Vlak voor tijd maakte Fluks II het tegenpunt, maar dit kon de Pernix- aanhang niet meer verontrusten. Pernix IV had in de 4e kl. finale heel wat moeite met VES III. In een span nende strijd, wisselden de kansen regel matig, gezien het doelpuntenverloop 10 voor Pernix IV, 1—1, 1—2. 2—2, 32, waarna het einde met 33 kwam. Ook' de verlenging bracht geen beslis sing, want nu werd het 44! Met strafschoten waren de Leidenaars echter de gelukkigen en konden zij de le prijs, evenals Pernix III, in ontvangst nemen. AUTOMOBILISME. Grote prijs van Europa EEN DERDE DODELIJK ONGEVAL. Er schijnt een noodlot op de grote motor- en autoraces van dit seizoen te rusten. Nadat eerst de Fin Lönfors tij dens de Asser T.T. de dood vond, ver ongelukten gedurende de training te Bem de beide Italianen Fenni en Var- zi. Gisteren, tijdens de auto-races oih de grote prijs van Europa, eiste het Berner circuit een derde slachtoffer. In de eerste ronde maakte de Zwitserse Maserati-coureur Kautz plotseling een geweldige slingering, hij werd uit zijn wagen gegooid en hierbij zodanig ge wond, dat hij is bezweken. De race werd gewonnen door de Italiaan Trossi op Alfa Romeo, die de 291,200 km (40 ronden) aflegde in 1 uur 59 min. 10.3 sec. met een gemiddelde uursnelheid van 146.462 km. LEIDSE BILJARTBOND. Stedenwedstrijd Leiden-Tïlburg Zondag 18 Juli vinden in de biljart zaal van café-restaurant „Zomerzorg" de jaarlijkse wedstrijden plaats tussen de kampioenen '48 van Leiden en Til burg. Verder worden er 6 uitdagings wedstrijden gespeeld tussen prominente biljarters uit Tilburg en omstreken en uit Leiden en omstreken. Voor Tilburg komen o.a. uit de gebr. v. d. Brekel, terwijl Leiden daar tegen over plaatst E. Bakker (C. Degger en C. Faas, Lisse). De returnmatch in Tilburg zal op Zondag 25 Juli plaats vinden. De spelers voor de kampioenschappen zijn: Leiden: J. v. d. Hulst le klas cadre; B. de Roo Sr, 2e klas cadre; J. Petit 3e klas cadre; T. Fasel le klas libre; E. Keijzer 2e klas libre; L. Verhoeven 3e klas libre; T. Hoek 4e klas libre; T. Herreur 5e klas libre; J. v. d. Kaafj 6e klas libre; J. Rysbergen 7e klas libre; I. Pardon 8e klas libre. Tilburg: J. v. d. Brekel 1ste klas cadre; A. Grof fen Sr 2e klas cadre; H. van Avendonk 3e klas cadre; A. Groffen Jr. le klas libre; N. v. Ham 2e klas libre; A. Smits 3e klas libre; C. Boomaars 4e klas libre; H. Scheirs 5e klas libre; C. Primus 6e klas libre; P. Kastelijn 7e klas libre; M. de Beer 8e klas libre. Spelers voor het uitdagingstournooi: Leiden: E. Bakker, C. Degger, C. Faas, J. Siera, L. Turk, P. Oudshoorn. Tilburg: C. v. d. Brekel, H. Cornclis- sen, L. v. d. Meijden, J. Remmers, A. Verhagen, J. Dikmans. BILJARTTOURNOOI IN ALPHEN. Door de biljartvereniging Royal" wordt in de maand Juli een groot tour- nooi georganiseerd, waaraan door vrij wel alle biljartverenigingen uit Alphen en omgeving wordt deelgenomen. De wedstrijden worden gespeeld in café „Zomerzorg" in de onderstaande volg orde: 7 Juli: De Heul IOns Genoegen I (Langeraar); 9 Juli: Royal IIDe PlasI (Langeraar); 14 Juli: Crescendo IIHet Rechthuis II; 16 Juli: Het Rechthuis I Royal I; 21 Juli: De Kroon IMono- pool I (Ter Aar); 23 Juli: Crescendo I De Plas II. ROEIEN. Neumeyer en Van der Meer raken in vorm JEUGDWEDSTRIJDEN VAN DE AMVJ Neumeyer en Van der Meer, de oude dubbel twee van Willem III, Neder landse en Europese kampioenen double scull, zijn thans onder leiding van hun coach dr. Marres, die tevens chef d'équipe van de nog te kiezen Olympi sche roeiploeg zal zijn, een serieuze trai ning voor de komende Spelen te Londen begonnen. Tijdens de jeugdwedstrijden, die de AMVJ Zaterdag op de Bosbaan organiseerde, startten zij bij gebrek aan een tegenstander van formaat in de eigen klasse tegen de vier zonder stuurman van Willem III, die verleden jaar het nationale kampioenschap be haalde. Het was een uitermate fraaie race, die de toeschouwers tot groot enthousiasme braoht. Na 1000 meter la gen de vier zonder nog slechts een halve lengte voor en hoewel zij in de volgende 1000 meter de voorsprong tot ruim twee lengten wisten op te voeren, heerste na afloop van de race onder de officials vreugde over de bijzonder fraaie tijden, die door beide ploegen waren gemaakt. De vier zonder stuurman 6.44.0, de dou ble scull 6.50.2 (1000 M.: 3.12.0), tijden, die wellioht een tikje geflatteerd zijn, omdat de windrichting gunstig was, maar die boekdelen spreken, indien men ze vergelijkt met vorige: iy2 minuut sneller dan drie weken geleden, toen de weersomstandigheden echter veel ongun stiger waren, maar bovendien 5.2 sec. sneller dan bij de Europese kampioen schappen in 1947 te Luzern, toen Neu meyer en v. d. Meer de' titel behaalden met 6 min. 55.4 sec. De uitslagen van de jeugd-roeiwed- strijden, waaraan jongens- en meisjes- ploegen uit Leiden, Haarlem, Zaandam, Hilversum, Utrecht en Amsterdam deel namen, luiden voor zover het de Leidse deelnemers betreft als volgt: Overnaadse Vier (1718 jaar) over 1000 M.: 1. Het Spaarne 3 min. 37.2 sec.; 2. Die Leythe 3 min. 38.2 sec.; 3. AMVJ. Overnaadse Vier (17—18 jaar) stijl- roeien over 500 M.: 1. Het Spaarne, 107 p., 2. Delftse Sport 95 p.; 3. Die Leythe 88 p. Eenheid tegenover dreiging van binnen en buiten noodzaak De Burcht was gistermiddag het ver zamelpunt van de Leidse Katholieken, die voor het laatst voor de verkiezingen een opwekking kwamen aanhoren, hun steun te geven aan de Kath. Volkspar tij. Ondanks het naar regen neigende weer was de opkomst aanzienlijk. Wethouder S. Menken opende als plaatselijk voorzitter met een korte schets van de situatie op binnenlands politiek gebied, waarin hij een bedrei ging van de trouw en aanhankelijkheid in de K.V.P. constateerde zowel buiten als binnen de Katholieke gelederen, die in strijd is met de eensgezindheid van de K.V.P. om de Katholieke belangen doch tevens het Nederlandse belang te dienen. De heer dr L. Albering, landelijk se cretaris van de K.V.P., constateerde als eerste spreker, dat de regering Beel thans by de verkiezingen ter verantwoording wordt geroepen door ons volk, en met haar de partijen die haar steunen, de K.V.P. en de Party van de Arbeid. Wy kunnen er trots op zjjn, aldus spr. dat wy de verant woordelijkheid hebben aanvaard in een tyd dat hinderlyke en uiterst onaangename maatregelen van de regering een noodzaak waren, terwyl anderen verkozen, langs de weg te staan en slechts in oppositionele cri- tiek hun stem te doen horen. Een trots ook, dat de K.V.P. zich sterk ge noeg achtte en bleek le zyn om critiek te weerstaan van anderen en uit eigen gelederen. Spr. onderwierp de belangrijkste pun ten van het tot dusver gevoerde beleid aan een beschouwing. Ten aanzien van het Indonesische beleid is reeds een flink stuk afgelegd op de weg naar de nagestreefde ontkolonisatie van de overzeese gebiedsdelen door voorberei ding van een nieuwe samenleving op basis van de Koninklijke Decemberrede, behelzende vrijheid, gelijkberechtigd heid en gelijkwaardigheid der delen en Rijksgenoten, samengaande in een Ne derlands-Indonesische Unie onder reëel oppergezag van het Koninklijk Huis. Op buitenlands gebied heeft de regering, in overeenstemming met de doelstellingen van de K.V.P., het grootse werk verricht de Benelux wezenlijk vorm te geven en de grondslagen te leggen voor een West Europese Unie. Op binnenlands gebied heeft minister Gielen een wetsregeling getroffen voor subsidiëring van het bijzonder Hoger Onderwijs op gelijke voet met het Rijks Hoger Onderwijs, terwijl een vergrote subsidiëring van de jeugdorganisaties vooral het Katho lieke volksdeel, welks jeugdorganisaties de meeste leden omvatten, ten goede komt. De algemene sociale maatregelen van minister Drees, niet resultaat van het streven van de Partij van de Ar beid doch van de Regering Beel op grond van reeds lang door de Katho lieken nagestreefde idealen, dwingen bewondering van ons volk af voor het regeringsbeleid op economisch en so ciaal terrein. Helaas heeft ook de Partij van de Arbeid zich. mét de rechtse groeperingen, verzet tegen een progres sieve toekenning van de kinderbijslag en tegen de kinderbijslag voor zelfstan digen. Na aldus de verdiensten van de rege ring Beel te hebben geschetst, somde spr. de groeperingen van tegenstan ders op, die de K.V.P. tegenover zich vindt. Evenals in 1946 zal de P. v. d. A. trachten. Katholieke zieltjes te vinden, doch ondanks het geringe succes daarmee in 1946 is thans wel gebleken, dat zij geen vat pieer heeft op het Katholieke volksdeel. Daarvoor heeft zij zich, ondanks het etiket van doorbraakpartij, te zeer doen kennen als voortzetting van de S.D.A.P. Voorts zyn er de kleinen van geest, die zich, uit angst voor het communis me, zo ver mogelijk van links verwijde ren. Zij dienen te beseffen, dat deK.VP. de sterkste burcht tegen het opdrin gend communisme vormt. Dit commu nisme overigens is een der ernstigste vijanden van de K.VP. ter linkerzijde. Na de gebeurtenissen over geheel Euro pa daalt weliswaar de aanhang' der Moskouvolgelingen in ons land. doch proefstemmlngen hebben bewezen dat zij, die in 1946 gemiddeld elf procent van ons volk wisten te lijmen, thans nog steeds 9 procent achter zich vinden. Slechts enkele woorden had spr. over voor het onwaardige gedrag van Welter, die zich enerzijds niets aan trekt van de bisschoppelijke brief en anderzijds een politiek volgt, die naar hy zelf als geschoold politicus zeer goed weet slechts voeren kan tot versterking van de partyen die hij bestrijdt: zetelverlies voor de K.VP. immers, betekent wellicht overmacht van de P. v. d. A. over de K.V.P. by de komende Kamer en derhalve bij de komende regering. Weiter bouwt bewust niet op politiek inzicht en ver stand doch op gevoelens, waarmee men in de politiek, naar ook hem be kend is niets bereikt. Spr. besloot met het uitspreken van de hoop, dat dit mocht leiden tot een werkelijke vrijheid en vrede en een waarlijke welvaart voor Europa. Als tweede spreker trad op de heer M. P. v. d. Weyden, lid van de Tweede Kamer en burgemeester van Zevenho ven, die zich gedwongen zag door de steeds dreigender wordende regenluch ten, zijn toespraak te beknotten. Uit diens betoog willen wij releveren, dat hij Welter beschouwde als de man. die een breekijzer zette in de eenheid van de Katholieken, met volkomen negatie van de nadrukkelijk geformuleerde op vattingen van het episcopaat. Spr. constateerde dat de huidige regerings coalitie vruchtdragender is geweest dan de coalitie met de protestante groepe ringen in het verleden. Spr. vergeleek voorts de doelstellin gen van de K.V.P. met de doeleinden, die de andere partijen zeggen na te streven, en die per slot van rekening alle zeer lofwaardig zyn, mits men de uitgangspunten verwaarloost. De K.V.P. kan men wat de uiteindelijke doelstellingen betreft ook party van arbeid, waarheid en vryheïd noemen, doch het gaat uiteindelijk om de be ginselen, waarop de party rust; voor de KVP zyn die beginselen de Ka tholieke levensovertuiging, waarbij Christelijke gerechtigheid veilig is gesteld. De middag werd opgeluisterd door zang van het St. Odo knapenkoor, de harmonie Triumf en declamatie van de heer Koevoets, terwyl de heer Deeren- berg als voorzitter- van de kieskring Leiden een slotwoord sprak. Als een magneet trok hij in zijn ber gen de jongelingschap uit de streek tot zich. Hieraan waren onze eigen mi litairen niet geheel onschuldig, hoewel wij hen daar niet gaarne een verwijt van zouden willen maken, want hoe moesten deze jongens uit het verre Westen de mentaliteit van. de Ooster ling kunnen doorgronden? Onze militairen deden hun plicht en nen hun adviezen ontvingen van de deze plioht was: waakzaam blijven. Die meest verdachte zijden Zij hechtten waakzaamheid in een verre van rustige geloof aan wat nieuwkomers in de streek uitte zich daarin, dat zy ïeciere J - streek hun vertelden, en deze nieuw- jongeman met wantrouwen -bekexen. bemoeienis, neemt over geheel Java de komers waren doorgaans geïnfiltreerde j Daardoor voelden deze jongelieden, terreur steeds toe. In het bijzonder de onruststokers met zeer speciale op- schuldig of onschuldig, zich onbenage- -- - - r A« noV,qrrolnlrnflin drachten. De bevolking zelf sprak wei nig, uit angst en omdat ze geen „soe- sah" wenste te krijgen; De „adviseurs" Magneet voor onrustige jeugd (Van onze correspondent te Batavia). komen. Daarby kwam, dat deze man Ondanks of „dank zij"? Red. LD.) wapenstilstand, evacuatie van re publikeinse troepen en internationale streek rondom Tasikmalaja en Tjiamls ls een haard van terrorisme, van waar uit het euvel zich over West-Java ver- DE HENLEY REGATTA. Van de finales van de Henley Regat ta die Zaterdag eindigde, luiden de voornaamste uitslagen: Skif (Diamond Sculls): 1. Mervin Wood (Austr.), 2. Bushnell (Gr. Britt.). Doublesculls1. PiessensCollet (Bel gië), 2. Quintin Rowing Club (Gr. Britt.) op twee lengten. Acht (Grand Challenge Cup)1. Tha mes, 2, Cambridge. Het is thans waarschijnlijk, dat de Acht van Thames Engeland op de Olympische Spelen zal vertegenwoordi gen. Ingezonden Mededeling het verleden. Een van de hoofdworte len vinden we in de bergen rond Ta sikmalaja. We moeten teruggaan naar de zo- breiat. Het is een kwaad, dat met tal- wisten de zaken grondig in het hon- loze wortelen vastzit in het heden en 1 derd te sturen, en dit is een van de redenen, waarom het in deze streek nooit rustig is geweest. Een andere reden is Abdul Hamid en zijn sablls. Abdul Hamid, die zich vrij- mer van 1945. In die tijd woonde er in willig naar het religieuze terrein had Tjiamis een khyai, Abdul Hamid, die 1 teruggetrokken, gevoelde een grote be- in zeer hoog aanzien was in zijn streek. hoef te om publieke redevoeringen te Bij de Japanse capitulatie riep deze houden. Vroeger waren er in dezestreek dien voor een groot deel heren, die een Abdul Hamid een Mohammedaanse honderden godsdienstschooltjes ge- bijzondere politieke scholing hebben ge- staat uit, compleet met eigen ministe- I weest, die tijdens en na de bezetting noten en door Nippon zijn achtergela- rie en een leger van fanatiek religieuze successievelijk waren verdwenen, waar- ten om de Japanse tijdbom op Java te jongelingen, de z.g. Sabils. Gelijktijdig door de jeugd was losgeslagen. De wens leggen. De instructies van de achter- echter had ook Soekarno zijn republiek van Abdul Hamid was dus alleszins gebleven TRI-officïeren luiden: het uitgeroepen en de jeugd van Tjiamis I begrijpelijk voor ieder, die er begrip verdeelde zich tussen Soekarno's TRI voor wilde hebben. Zijn doej was geen en Abdul Hamid's sabils. De TRI eoh- ander dan weer vat te krijgen op de lijk, en dit gevoel van onbehagelijkheid dreef hen de bergen in. naar Abdul Hamid. In die bergen is ook een Lt.- kolonel van de TRI achtergebleven met een staf van officieren en een briefje met instructies van „hogerhand" —wie die hogerhand dan ook zijl Zij on derhielden contact met een aantal Ja panse leiders, die zich in de bergen bij Tasik schuil houden. Dit zijn gevaarly- ke heren, die niets meer te verliezen hebben dan hun leven. Het zijn boven - ter met haar van de Japanners over genomen wapenen had al spoedig de overhand en drong Abdul Hamid en de zy'nen terug naar het religieuze ter rein. Toen de politionele actie plaats vond, streden TRI en sabils tezamen tegen de Nederlandse troepen. Onderling wa ren zij echter verdeeld en er zijn vele voorbeelden, waarin een TRI-actie door de sabils werd gedwarsboomd. Zo kreeg op een keer de Nederlandse in lichtingendienst het bericht binnen.dat de militaire post te Tjiamis door 4000 man onder Japanse leiding zou worden aangevallen. De aanval .ging niet door. Pas veel later kwam aan het licht, dat de sabils deze aanval gesaboteerd had den, omdat hij beraamd was tijdens de bidstonde. Na de actie visten enkele intellectue len uit Tjiamis Abdul Hamid te over tuigen van de nutteloosheid van zijn verzet en van de goede bedoelingen der Nederlandse overheid. Abdul Hamid be loofde hun zich rustig te zullen houden en zou dit vermoedelijk ook wel heb ben gedaan, indien de Indonesische be stuursambtenaren hem met meer tact tegemoet gekomen waren. Helaas ech- I ter had men in die tfjd niet altijd de beschikking over de juiste bestuurs ambtenaren. Men moest inzetten wat men had en maar al te dikwijls ont brak het deze mannen behalve aan er varing, ook nog aan kennis van de streek en vooral aan persoonlijke moed. In de eerste .plaats moesten zij aan het criterium van politieke betrouwbaar religieuze gevoelens van de bevolking. Deze bedoeling werd door de bestuurs ambtenaren echter misverstaan, en ook dat was niet onbegrijpelijk. Zij hadden alle redenen om Abdul Hamid met de nodige argwaan te bekijken en zijn optreden in het publiek zoveel mogelijk de kop in te drukken, hoewel zij van betrouwbare zijden de waarschuwing hadden ontvangen, deze machtige khyai vooral niet voor het hoofd te stoten. De tijd gekomenKort en goed: organiseren van onrust; het infiltreren In Pasoendankringen; het bezetten van sleutelposities. Met de Japanners achter de hand die ook hun instructies hebben! en de sabils van Abdul Hamid, die hem inmiddels uit de hand zyn gelopen, vormt de streek Tasik-Tjiamis een gevaarlijk broeinest van terrorisme en politieke infiltratie, waardoor geheel West-Java langzamerhand wordt ver giftigd. Deze golf van terreur is Abdul Hamid vermoedelijk over het hoofd geslagen. Bekend is, dat hij zich tegen brand- aan het openbare optreden van Abdul 1 stichting, moord en verwoesting in zyn Hamid werden van bestuurszijde zoveel streek heeft verzet, maar zijn sabils obstakels in de weg gelegd, dat deze volgen thans merendeels andere leiders. 1J ~'~"U Het doel van dit alles? Met deze systematische terreur en angstpropa- ganda bemest Djokja de bodem voor het toekomstige plebisciet, waarvan het tenslotte boos werd en zich met zyn sabils in de bergen terugtrok, waar ze met open armen werden ontvangen door de TRI. Voorlopig echter was deze laatste sterk in de meerderheid, vooral schone vruchten hoopt te zullen pluk- wat wapenen betrof, zodat Abdul Ha- 1 ken. Moeten wij na dit alles nog onder- Dat is zo. Het is heel natuurlijk, dat wij, nu we de zaak hier opgebouwd hebben, deze willen houden. Bovendien zou men het eigenlijk nauwelijks ver kopen kunnen noemen. Ze glimlachte met een spijtig lachje tegen hem. Het gezicht van mr Wildbone vertrok even. Misschien was hij verrast, misschien ook voelde hij zich plotseling minder goed. In ieder geval keek hij Lynn vra gend aan, zoals een man doet, die In gesprek met een vreemdeling er niet zeker van is, of deze de bedoeling van zijn woorden heeft begrepen. Ja, juist, natuurlijkmaar men heeft mij gevraagd naar voren te bren gen, juffrouw eh.... eh Lee, lichtte Lynn hem in. Ik ben juffrouw Lee en ik ben hier hoofd van de huishouding. Het hotel is eigendom van kapitein Landon. Ik moest de vraag naar voren brengen, of u en de kapitein er niet over wilden denken. Mijn cliënt is be reid er een fantastisch hoge prijs voor te betalen, tenminste dat vind ik. Wat hebben we voor keus? vroeg Lynn. Mr Wildbone keek verbaasd. Hij had nooit veel van vrouwen-verstand gedacht, maar hij had Lynn toch vrij hoog aangeslagen. Hy had zich echter kennelijk vergist. Hij moest hier met eenvoudige zinnetjes en woorden spre ken. Hy drukte zijn vingertoppen tegen elkaar aan en keek naar de vliegen. In het najaar zijn er meestal veel vliegen, vooral in de buurt van water. U bent een soort deurwaarder, nietwaar? vroeg Lynn. Ik bedoel, Uw cliënt is meneer Jones-Watson, de nieu we directeur van Tigherhans. is 't niet? Mr Wildbone keek haar verschrikt aan Ik heb nog nooit van die naam gehoord. En ik heb niets met de deur- aarder te maken. Verwachtte iemand? Lynn slikte. Het was nu een beetje laat het te ontkennen en ze voelde, dat ze een fout gemaakt had. hebt mijn visitekaartje gezien, j zei mr Wildbone. Ik -behoor tot een groot advocatenkantoor in Londen. Wij hebben hier in Engeland de vertegen woordiging van een groot advocaten kantoor in Virginia. Zo, dacht Lynn snel, moeten mensen, die levend begraven zijn zich voelen, als ze de geluiden van de ploeg, die hen uit komt graven, horen. Mijn cliënt, ik herhaal het, ls be reid een fantastische prys te betalen voor het geheel. Maar, als u en kapi tein Landon niet van het hele stel af stand wilt doen, dan zou myn cliënt er eventueel ook wel voor voelen, die enkele stukken aan te kopen, waarmee hij zijn collectie kan completeren. Ik geloof, dat de zoon van de direc teur van het museum in Virginia van de zomer hier is geweest, en aangezien hy een kenner is, heeft hij onmiddellijk ontdekt. Lynn leunde voorover. Zoudt u me willen vertellen, waar u het precies over heeft? Mr Wildbone zei vriendelijk: Maar juffrouw Lynn, hebt u dan -geen brief van ons gekregen? Mijn kantoor heeft u geschreven om u de hele zaak uit te leggen en om myn bezoek aan te kon digen. Lynn streek even met haar hand over haar ogen. Ze herinnerde zich nu, dat ze de laatste dagen niet veel aandaoht aan de binnengekomen post had ge schonken. In de algemene beroering, die de ontmaskering van Juffr. Tren- chard en Juffrouw Stubb had meege bracht, waren de zaken ophet anders zo keurige kantoor, wat achterop ge raakt. Het was heel goed mogelijk, dat er een brief was gekomen en dat deze terzijde was gelegd of onder andere post was gekomen. Het spyt me heel erg, zei ze. ter wijl ze glimlachte, maar om u de waar heid te vertellen, dit hotel heeft de laatste dagen een en ander meege maakt, moordenaarszaken en dergelij ke, en we zijn neg niet helemaal van de schrik bekomen. Lieve help, wat ontzettend voor u, zei mr Wildbone, die als advocaat be grip voor dergelijke zaken toonde. Ik bedoelde het oude blauwe Chinese por celein, dat u op het buffet in de an dere kamer hebt staan. Zoals ik u al zei, heeft de zoon van de museumdi recteur in Virginia dat porcelein gezien en Opeens ging haar een licht op en herinnerde ze zich de zoon van de museum-directeur! Die knappe, blonde, frisse jongeman, aan wie ze zo weinig aandacht had geschonken, en die er geweest was op de avond, dat Kit in gezelschap van zijn moeder en de Ad miraal haar opgezocht had. Ze herin nerde zich nu, dat hij iets gezegd had over het oude porcelein. Ze had er geen aandacht aan geschonken. Ze had al door aan Kit gedacht. Naderhand had ze ziohzelf nog even een verwijt ge maakt over gebrek aan hartelijkheid. Hij had geld op zijn tafeltje neerge legd en was rustig verdwenen. Hoeveel mensen, vroeg ze zich af, laten kansen voorbij gaan zonder ooit een tweede mogelijkheid te 'krijgen. Ze ging reohtop zitten. (Wordt vervolgd). mids eigen invloed zich niet kon ont plooien. Dit veranderde na de evacua tie van de TRI uit de z.g. „zakken". Velen vertrokken naar Djokja, weini gen bleven achter. Nu was A'bdul Ha- mids tijd gekomen. strepen, waarom het voorstel van de heren Critchley en Dubois om binnen 3 maanden algemene verkiezingen te houden, door de Republiek warm wordt aanbevolen, en door Nederland niet in overweging kan worden genomen? 61). De marconist, die eveneens door een Chinees onder schot werd gehou den, ontving plotseling een bericht van 't vliegtuig waarin de hogepriester zat. Boven Uw vaartuig vliegt machine zei het bericht. Daarin zit Kom Si, priester van Mug. Hij verlangt smaragd. Indien deze niet wordt gegeven zal hij een bom op schip laten vallen. Spoed! Haast U!" De marconist schrok verschrikkelijk en holde met zyn telegram naar de ka pitein, die met de Chinese muiters zat te onderhandelen. „Ook d&t nog!" zei de gezagvoerder. „Hoe is het mogelijk, dat dit soort din gen in de tegenwoordige tijd nog kan plaats vinden? Het lijkt warempel wel een ouderwets zeeroversverhaalSein die vent, dat zyn Chinese helpers drie passagiers overboord hebben gegooid en dat die waarschijnlijk de steen hebben! Uit!" Nu, de kapitein had gelijk, zoals we weten. De arme passagiers zwommen voor hun leven en hadden het lang niet plezierig. Maar de smaragd hadden ze inderdaad. Die zat nog steeds veilig in Panda's zwemgordel. Methoden der autoriteiten wekten ontstemming (Van onze correspondent) Willemstad, Juni: Enkele weken geleden arriveerden met de KLM uit Nederland op Cu racao 21 mensen, die zeiden tot een onlangs opgerichte Nederlandse lief dadigheidsinstelling „Particulier Ini tiatief" te behoren. Zy namen hun intrek in een der Curacaose hotels, de Passanggrahan, en eerst na enkele dagen bleek waarvoor dit gezelschap de lange reis uit Nederland gemaakt had. Het wilde Curasao een handje ko men helpen op sociaal; medisch en op voedkundig gebied en tot dat deel wa ren o.a. een dokter, een gediplomeerd sportleraar, een verpleegster, een kin derverzorgster en een jeugdleider mee gekomen. Een andere gast uit Neder land, de heer C. Meuleman, directeur van de Stichting voor Culturele Sa menwerking tussen Nederland, Indone sië, de Nederlandse Antillen en Surina me, verklaarde desgevraagd niets met dit „Particulier Initiatief" te maken te hebben, en daarom werden de 21 be zoekers aanvankelijk met enige reserve, zo niet argwaan gevolgd. Ail spoedig bleek evenwel, dat zij lovenswaardige plannen koesterden en over klaarblijkelijk onbeperkte geld middelen konden beschikken. Op hun programma stond: neutraal jeugdwerk door middel van sport, spel en toneel, volksopvoeding, rhythmische gymnas tiek, culturele scholing, bestrijding der geslachtsziekten, verbetering van de woningtoestanden enz. Met name in Curacaose kring, o.a. in de Staten, werd dit „Particulier Initiatief" met warmte ontvangen, te meer toen bleek, dat deze groep de steun had verkregen van de inmiddels afgetreden Curacaose vertegenwoordiger in Nederland, mr dr M. F. da Costa Gomez en van rege ringsautoriteiten. Ook het contact met sociale lichamen verliep naar wens. zo dat met recht hoge verwachtingen van deze Nederlanders gekoesterd werden. Notaris J. M. EL O. Quaedvlieg te Maastricht bleek president en „finan cier" te zijn en Robert R. Th. E. Lom- bert voorzitter. NAAR NEDERLAND TERUGGESTUURD. Groot was begrypelykerwys de ver bazing te Willemstad, toen bekend werd dat een zevental leden van „Particulier Initiatief" onder politie- geleide aan boord van een vliegtuig naar Nederland was gezet en dat de overige 14 leden de aanzegging had den ontvangen met de eerstvolgende gelegenheid te vertrekken. By infor matie te bevoegder plaatse bleek, dat de politie zich beroept op de z.g. transitobepalingen, welke voorschrij ven, dat transitopassagiers maximaal 14 dagen op het eiland mogen ver blijven. Volgens deze mededelingen hadden de deden van „Particulier Initiatiefna gelaten een verblijfsvergunning aan te vragen en klaarblijkelijk uit vrees, dat de 21 ten laste van het Gouvernement zouden komen ingeval de geldmidde len waren uitgeput, had de procureur- generaal hun terugkeer op grond van wettelijke voorschriften gelast. EEN DUISTER GEVAL. Deze maatregel komt evenwel in een zonderling daglicht te staan, wanneer men weet, dat het „Particulier Initia tief" te elfder ure desgevraagd een te legram van zijn in Nederland vertoe vende voorzitter had ontvangen, waar uit bleek, dat een aanzienlijk bedrag zou worden overgemaakt. Ook was de wyze, waarop deze „uiteenzetting" ge schiedde, weinig in overeenstemming met de aanvankelijke waardering, wel ke de politie voor de plannen van „Particulier Initiatief" had. Het gezel - sohap werd niet meer en niet minder dan met gevangenneming bedreigd, in geval het niet op het vliegveld zou verschijnen. Het is een duister geval. En ofschoon de Curagaose overheid wellicht formeel het recht aan haar zijde heeft, getuigt deze manier van handelen zozeer van te kort aan begrip en bureaucratie, dat de vraag gesteld kan worden, of hier andere motieven in het spel zyn. Het is n.l. een publiek geheim op Curasao, dat enkele overheidsdiensten o.a. de Openbare Gezondheidsdienst onder zeer zwakke leiding staan. De plannen, welke „Particulier Initiatief" had uitgestippeld, betekenden voor deze hoofdambtenaren een duidelijk en pin Hike correctie. Hoe echter ook, ae Curagaose aubcnteiten hebben hier een stap genomen, welke in brede kring ontstemming -heeft gewekt. Zo verna men wij. dat de Statenleden van plaa zijn weliswaar niet als College —een protest op te stellen tegen deze Duits- aandoende methodes.

Leidsch Dagblad | 1948 | | pagina 6