Na 2% jaar tropendienst weer thuis Hoe zal de uitslag der verkiezingen zijn! Wat er in Indië gebeurt Kerkelijk Leven MAANDAG 5 JULI Men mag Tsjecho-SIowakije verlaten Althans officieel. Zapotocky, de Tsjechoslowaakse mi- Blster-president heeft te Praag ver klaard, dat niemand, die niet voor de republiek wil werken, verhinderd zal worden te emigreren. Er wordt een or der opgesteld inzake hervatting der emigratie en het uitgeven van emigra tiepaspoorten, aldus Zapotocky. Hij zei- de, dat niemand clandestien behoeft te vluchten. „Hij heeft slechts één ding in gedachten te houden: wij zullen onze grens verdedigen, zodat geen verrader ooit kan terugkeren" Naar aanleiding van een R.K. order, dat geen priester zich bij parlementaire verkiezingen moet beschikbaar stellen, zeide Zapo tocky, dat de Tsjecho-Slowaakse grond wet ieder het recht garandeert te stem men en gekozen te worden en dat iede re burger van welke overtuiging ook de wetten van de republiek in acht moet nemen. Zapotocky zeide nog. dat de kerk „de godsdienstoefening niet moet gebruiken voor propaganda tegen de staat". Naar aanleiding van de aankondiging van de hervatting der emigratie wordt er op gewezen, dat drie maanden lang strenge grenscontróle is toegepast, waarbij de veiligheidspolitie 2.000 per sonen heeft gearresteerd, die getracht hebben clandestien de grens over te komen, terwijl naar verluidt 4.000 per sonen er in geslaagd zouden zijn het land zonder paspoort te verlaten. Congres Franse socialisten REGERINGSZEKERIIEID IETWAT VERMINDERD. Het congres der Franse socialistische partij heeft met een kleine meerderheid van stemmen (2582 tegen 2065) besloten aan te dringen op opheffing van het re geringsbesluit inzake schoolsubsidies reeds 60 jaar lang het struikelblok voor ieder kabinet. Men beschouwt het rege ringsbesluit, dat openbare fondsen in stelt om niet-draagkrachtige ouders bij de opleiding van hun kinderen tegemoet te komen, als een indirect middel om bijzondere R.K. scholen van geld te voorzien. Uit het jaarverslag der partij blijkt, dat het aantal betalende leden in het afgelopen jaar van 350.000 tot 290.000 is gedaald en dat dit jaar slechts voor 191.000 personen lidmaatschapskaarten zijn gereed gemaakt. De socialistische jeugdorganisatie heeft slechts 15 k 20.000 leden tegen bijna driemaal zoveel twee jaar geleden. Kort na middernacht werd met 3652 stemmen voor en 955 tegen een resolu tie aangenomen, die zich uitspreekt voor het blijven deelnemen aan de „midden weg-politiek der regering van de derde macht". In de algemene resolutie wordt gewezen op de „gevaren, welke de re publikeinse instellingen van zijden der Gaullisten en communisten bedreigen". Zij spreekt zich uit voor de bevordering van het samengaan van allen, die be sloten zijn tegen alle vormen van dic tatuur te str den en die weigeren aan te nemen, dat burgeroorlog en interna tionale oorlog onvermijdelijk zijn. Intussen echter stelt de resolutie de samenwerking met de regering afhanke lijk van de vermindering der kosten van het levensonderhoud, de vermindering der militaire credieten tot 25 procent der totale begroting, het handhaven van de beginselen der vrije scholen, de natio nalisatie en de sociale zekerheid. De kwestie aangaande de verminde ring van de militaire credieten zal on middellijke moeilijkheden met de be langrijkste partner in de coalitierege ring, de M.R.P. ten gevolge hebben, daar de credieten thans in behandeling zijn en de M.R.P. voorstander is van credie ten, welke 31 procent van de totale be groting beslaan. Men verwacht, dat de communisten geen tijd zullen verliezen om een wets ontwerp in te dienen ter afschaffing van alle staatshulp aan bijzondere scho len. Dit. zal de socialisten in een scheve positie brengen, ook al zijn zij bereid dit punt enige tijd te laten rusten. De toekomst van de Franse coalitie regering schijnt na het socialistische congres minder zeker te zijn dan te vo ren, al wordt zij niet onmiddellijk be dreigd. INSCHAKELING NIET-COMMUNISTISCHE VAKBONDEN IN PLAN MARSHALL Hoffman, administrateur van het plan-Marshall, heeft een plan bekend gemaakt om niet-commimistische vak verenigingen in het plan voor het Euro pees herstel in te schakelen. Hoffman zeide. dat hij Amerikaanse vakbondlei ders als adviseurs van de door de E.C.A naar Europese landen gezonden hoof den van missies zou benoemen. Het zou de taak van deze leiders zijn om con tact op te nemen en in contact te blij ven met Europese Vakbondleiders. N.I.P.O.-proefverkiezing Precies een week geleden zijn de en quêteurs en enquêtrices van het Neder lands Instituut voor de Publieke Opinie klaar gekomen met het ondervragen van een steekproef uit het stemgerech tigd publiek. Zij stelden aan honderden arbeiders en arbeidersvrouwen, boeren, middenstanders, kantoorbedienden, wel- gestelden, stedelingen en dorpsbewoners in één woord aan een representatief deel van het stemgerechtigd publiek de vraag: „Op welke partij denkt Woensdag, 7 Juli a.s. te stemmen?" U op zullen Dit zijn de voornemens van het pu bliek een week voor de verkiezingen: a; C .SS K.V.P 30% 30 8% Partij v. d. Arbeid 25% 28.3% Anti-Rev. 12% 12.9% C.P.N 9% 10.6% Chr. Histor. Unie 10% 7.8% V.V.D. 8% 6.4% Staatk. Geref. 2% 2.1% Andere partijen 4% 1.1% Wanneer het publiek overmorgen dus net zo stemt als het een week geleden dacht te doen, zullen de Partij van de Arbeid en de CP.N. minder stemmen krijgen dan bij de Kamerverkiezingen van twee jaar geleden. De Christelijk- Historische Unie en de Volkspartij voor Vrijheid en Democratie (toen Partij van de Vrijheid) meer. De twee rege ringspartijen, die in 1946 samen 59% der stemmen op zich verenigden, kregen in deze Gallup-enquête van een week geleden samen 55%. WAT ER DE LAATSTE MAANDEN VERANDERDE. Vergeleken met N.I.P.O's proefver kiezingen van April en Mei van dit jaar is de Katholieke Volksparty gedaald en zijn de „andere partyen" gestegen. Dit zijn de resultaten van de drie laatste proefverkiezingen. A. K.V.P. P. v. d. AH. C.H.U. C.P.N. V.VD Staatk. Geref. Andere April 32% 25% 13% 10% 9% 8% 2% 1% Mei 31% 26% 12% Juni 30% 25 12% 10% 10% 9% 9% 8% 8 2% 2% 2% 4% Groot zijn de veranderingen in de laatste drie maanden niet geweest. Over Om Palestina WEINIG KANS VOOR GRAAF BERNADOTTE. Officieel wordt thans medegedeeld dat de voorstellen van Graaf Bemadot- te, 'het volgende voorzagen: Een unie van Arabische en Joodse staten, die het gebied beslaat van het oorspronkeiyke Palestynse mandaatge bied met inbegrip van het huidige ko- ninkryk Transjordanië. Graaf Bema- dotte stelde eveneens voor, dat de ge hele Negeb (Zuid-Palestina) of 'n ge deelte er van by het Arabische gebied zou komen en geheel West-Galilea of een gedeelte er van by het Joodse ge bied Jeruzalem zou aan de Arabieren komen, waarby de Joodse gemeenschap gemeentelijke autonomie zou worden verleend. In het plan is ook nog begre pen een vrijhaven te Haïfa en een vrye luchthaven te Lydda. Moestafa Bey van de politieke afde ling van de Arabische liga heeft ver klaard, dat het officiële antwoord van de liga op de voorstellen van graaf Bernadotte „tegenvoorstellen" bevatten. Het antwoord, dat hy aan de bemidde laar had overhandigd, was een „met algemene instemming opgesteld en zeer lang document." Koning Abdoellah ran Transjordanië heeft te Amman verklaard, dat de voorstellen van Bernadotte van de hand gewezen waren en dat de Arabieren „de strijd gaan hervatten en op hun wa penen zullen vertrouwen." In kringen van de Arabische liga werd Zaterdagavond verklaard, dat de rege ring van Israël besloten had de voor stellen van Bernadotte van de hand te wyzen om de volgende redenen. 1. Het verlies van het gebied van Negeb zou de Joden dwingen tot beperking van de immigratie; 2. Volgens de voorstel len zou Israël afgesneden worden van de potasfabrieken aan de Dode Zee, een hoofdbron van inkomsten; 3. De Joden wensen Jeruzalem onder trustschap van de V.N. Uit Cairo op Rhodos teruggekeerd, heeft graaf Bernadotte vertelaard: .jnyns inziens staat de deur nog open." Frankrijk's veiligheid REDE VAN PRESIDENT AURIOL. Vincent Auriol, president der Franse republiek, heeft op het stadhuis te Straatsburg een rede gehouden over de veiligheid van Frankryk in het licht van het Duitse vraagstuk. „In tegen stelling tot een teveel verspreide me ning, is het verslagen Duitsland niet zwaar getroffen in zyn industriële macht", aldus de president. Hy legde er de nadruk op, dat „de huidige ver zwakking van de Duitse productie het gevolg is van de dwaze chaos, ontstaan door het in vieren delen van de Duitse economie in afgesloten bezettingszo nes". Hij voegde hieraan toe. dat „het by na onaangeroerde Duitse industrie- potentieel niet in handen gelaten mag worden van hen, die zich daarvan op zekere dag opnieuw kunnen bedie nen om de veiligheid van alle naties te bedreigen. Het is daarom, dat Frankryk on vermoeid zal voortgaan te trachten het Ruhr-bekken te doen internationalise ren, of in ieder geval internationale contröle te doen aanvaarden, welke al leen een werkelijke waarborg is voor de onmiddellyke veiligheid. Communisten in Finland verslagen DE VERKIEZINGSUITSLAG. De uitslag der verkiezingen in Fin land is: •zetels: winst: verlies: Agrarische Party 56 7 - Sociaal-democraten 55 5 - Democr. Volksunie (comm.) 39 - 10 Conservatieven 30 2 - Zweedse Volksparty 14-1 Liberalen 6-3 Het huidige coalitiekabinet verdwijnt, daar de sociaal-democraten en de Agra rische Party het verdrag van samen werking van 1945 hebben opgezegd. De huidige minister-president, Mauno Pekkala, en diens broeder, de minister van Justitie, Eino Pekkala, die versla gen is, zyn beiden leden van de comm. partij. Voor de post van minister-presi dent worden op het ogenblik vooral twee namen genoemd: die van de sociaal-de mocraat Fagerholm en van de leider •an de linker-vleugel van het agrarisch verbond, Urho Kekkonen. Waarsclujnlyk zouden de volksdemo craten Urho Kekkonen by de formatie van een kabinet ondersteunen. Rede van Bevin HIJ HEEFT NOG HOOP. Bevin, de Engelse minister van bui tenlandse zaken, heeft op een byeen- komst te Wymondheam (Norfolk) her haald, dat Engeland altijd bereid is de kwestie Berlijn te bespreken, indien de Sovjet-Russen dat willen, doch dat hy evenmin uithongering van 2% millioen Duitsers te Berlyn als politieke manoeu vre zou toestaan als een blokkade om de Engelse bevolking in eigen land te verslaan. Hy verklaarde echter niet zon der enige hoop te zijn, dat gezond ver stand het zal winnen. Bevin kwam krachtig op tegen bewe ringen, dat ei altijd een voedseltekort in de wereld zal bestaan en dat de mensen niet gevoed kunnen worden. Bevin deelde mee, dat de regering vastbesloten is de hulp volgens het plan- Marshall niet te gebruiken voor verho ging der rantsoenen, doch uitsluitend voor het terugverkrygen der onafhanke- lykheid „Ik beken, dat ik tot nu toe teleurge steld ben in de raad van ministers van buitenlandse zaken," aldus Bevin. „Hoe wel ik wist, dat de S.U. op economisch gebied een geheel ander standpunt zou innemen dan de V. S., Frankryk en En- het algemeen zijn waar het hier een steekproef betreft de verschillen van weinig of geen betekenis. Dat geldt b.v. voor de cijfers van de P. v. d. A. Wel van betekenis is echter de sty ging van het percentage van de „andere par tijen". Deze zyn 1% in April gestegen tot 2 in Mei en 4% in Juni. De andere partyen, dat zyn de ïyst Weiter, de Middenstandsparty, de On- afhankelyke Nationale Groep (Feuille- tau de Bruyn), de Vooruitstrevende Party voor Wereldregering (Oude S.D. A.P.) en de Rev.-Communistische Par ty. De meeste van deze partijen hebben eerst in Mei aangekondigd, dat zy aan de verkiezingen zouden deelnemen. De grootste van deze partyen in de Juni- peiling is de lijst Welter, die 1U% van de stemmen op zich verenigde. Het heeft er dus alle schijn van, dat Weiter zeker is van tenminste een zetel by de komende verkiezingen. De overige par tijen biyven onder de 1% in deze pel ling, waarby de Rev. Communisten als kleinste uit de bus kwamen met 0.2 Deze percentages zyn echter te klein om een grote mate van nauwkeurigheid te waarborgen. (Vandaar ook dat het N.LP.O. geen decimalen opgeeft.) Terwyl in de April- en Mei-peiling resp. 20 en 18 van de ondervraagden nog niet wist op welke party zy zouden gaan stemmen en of zij zouden gaan stemmen, is dit percentage in deze pei ling gedaald tot 12%. By de Kamer verkiezingen in 1946 bleek 9% van de stemgerechtigden niet, blanco of ongel dig gestemd te hebben. (Nadruk verboden). Het grensgebied van de Eems GERUCHTEN AANGAANDE TOEWIJZING AAN NEDERLAND. De met Sovjet-vergunning verschy- nende Duitse pers uit haar ongerust heid over een bericht, dat Nederland het grensgebied van de Eems zou ver krijgen. Dit bericht verscheen in het Kopenhaagse blad „Politiken", aldus meldt het Duitse persbureau A.D.N. (Sovjet zone). Het besluit zou tydens de Zesmogendhedenconferentie over Duitsland te Londen zyn genomen. Het persbureau zegt, dat het verlies van dit gebied tevens zou betekenen „het verlies van 85 der Duitse naphtha- bronnen en een volledig ophouden der Duitse olie-productie". .,Neue Zeit", het orgaan van de Christelyk-democratische Unie in de Sovjet-zone, gaf het bericht onder de kop: „Duitse olie-productie door Ne derlandse els in gevaar gebracht". Het A.N.P. tekent hierby aan, dat het grensgebied van de Eems steeds deel heeft uitgemaakt van de Neder landse verlangens met betrekking tot de grenscorrecties. Deze eis is nimmer door Nederland ingetrokken. Van een toewijzing is echter geen sprake. Ook gedurende de Zesmogendhedenconfe rentie te Londen is geen enkel besluit omtrent grenscorrecties genomen. Handelsaccoord tussen Sovjet-Unie en Nederland SCHEPEN EN HARING VOOR HOUT EN GRAAN. Naar Radio Moskou gistermorgen heeft bekend gemaakt, is te Moskou een handelsovereenkomst tussen de Sovjet-Unie en Nederland getekend. De overeenkomst voorziet in de uitwis seling van goederen gedurende 20 maahden en voor sommige Nederland se leveranties ook voor een langere ter mijn. De Sovjet-Unie zal Nederland graan, timmerhout, kali, zouten, mangaanyzer, asbest, teer, hars en andere producten leveren. Nederland zal o.m. schepen, uitrusting, rubber, kabels, verfstoffen, kinine en haring leveren. Marshall-hulp voor Nederland RUIM 6 MILLIOEN DOLLAR VOOR GRAAN, TABAK EN VEEVOER. Paul Hoffman heeft Zaterdag nieu- we aankoopvergunningen bekend ge maakt. Voor Nederland is daarbij een Marktveehandelaren niet nodig als middelaar In verband met het feit, dat de aan slag voor de verplichte levering van slachtvee is afgeschaft, is met ingang van heden de bij de levering van slacht vee gestelde verplichting tot het in schakelen van een marktveehandelaar opgeheven. De veehouder is thans der halve gerechtigd zyn slachtvee zonder tussenkomst van een handelaar ter le vering aan te bieden. HERDENKING SURINAME'S EMANCIPATIE. Zaterdagavond heeft de vereniging „Ons Suriname" op het Paleisterras te Amsterdam een bijeenkomst van Suri nam ers georganiseerd om de afschaf fing der slavernij op 1 Juli 1863 te her denken. Namens de burgemeester van Am sterdam was aanwezig wethouder mr W. F. Schokking, die in een toespraak zeide, dat Nederland zich met Surina me verheugt over het feest, vooral nu na de ontmoeting met de Surinaamse delegatieleden het bewustzyn versterkt is van de vriendschap, die Suriname je gens Nederland gevoelt. Het gezelschap „Single Sweeties" bracht Surinaamse muziek ten gehore, er werden volksdansen uitgevoerd en er was bal na. MILITAIR VLIEGFEEST OP YPENBURG. Velen zyn Zondag- en gistermiddag op het vliegveld Ypenburg getuige ge weest van het vliegfeest, dat werd ge houden ter gelegenheid van het vyf en dertig jarige bestaan van de Militaire Luchtvaart. Er waren drie punten in het programma, welke in het bijzonder de aandacht trokken de „Seafury" de schroefjager van de Marine-Lucht vaartdienst, de drie Gloster „Meteor" straalvliegtuigen van de Legerlucht- macht en het springen van vijf Neder landse parachutisten. Het programma werd beide dagen zonder noemenswaardige stoornissen afgewerkt. SCHILDERIJ UIT RIJKSMUSEUM ONTVREEMD. Dief met buit in Wassenaar gegrepen. De politie te Wassenaar heeft vorige week een 31-jarige Amsterdammer ge- arresteeerd, die in het bezit bleek te zijn van het schildery „De Rust" van Adriaan van de Velde, dat behoort tot het bezit van het Rijksmuseum te Am sterdam. De man werd gearresteerd, terwijl hy met het doek onder zy n arm over straat liep. Hij bekende het schildery uit het i sters. museum, waar hy aan de restauratie I Hierna sprak hopman H. J. Spijker van het gebouw werkte, te hebben ge- man over het doel van deze koempoelan, stolen Hij is ter beschikking van de j nl. om het geloof in de beweging te ver officier van justitie te Amsterdam ge- sterken en zich zyn roeping bewust te steld. Het sohilderij is weer aan het worden. museum teruggegeven. Na de maaltyd kwam het hoogtepunt Van de zyde van de. directie van het van de eerste dag, het kampvuur. Het stucadoor in het gebouw werkte, kon hierdoor by het sohilderij komen en heeft kans gezien het op een slimme wijze buiten het gebouw te brengen zonder dat het de overigens zeer scher pe contróle passeerde. NATIONALE KOEMPOELAN 1948 DER N.P.V. De koempoelan, die op de Goudsoerg bij Lunteren werd gehouden, werd Za terdagmiddag om kwart voor zes ge opend door de hoofdcommissaris der N.P.Vde heer W. C. Roest van Lim burg. Hij stelde H. M. de Koningin, die vele jaren een waarlyk leidster van het Nederlandse volk is geweest, tot voor beeld aan de aanwezige leiders en leid- Ryksmuseum werd over het gebeurde medegedeeld, dat het schildery behoort tot de z.g. depöt-stukken. Het is geen waardevol doek en het werd niet geëx poseerd. Het schildery was kortgeleden met vele andere doeken uit een schuil kelder in het museum teruggekeerd. Op het ogenblik worden verschillende restauratiewerken aan het gebouw ver richt, terwyi tevens voorbereidingen worden getroffen voor de inrichting van de expositie van de Pinacotheek uit München, welke 17 Juli a.s. zal wor den geopend en voor de permanente schildery ententoonstelling, welke even eens binnenkort weer zal worden open gesteld. De dief, die als assistent van een werd ontstoken met de fakkel, die H. M. de Koningin had aangestoken en die per estafette van Den Haag naar de Goudsberg was gebracht. By het kamp vuur werd „De sproke van Nedardus" opgevoerd. Gistermorgen werden diverse onder werpen besproken, o.a. „De padvinders beweging en de jeugdgemeenschap" en „Padvindery en Maatschappy", waarna de rest van de dag werd besteed aan sport, volksdansen of zang. Ten slotte hielden ds O. T. Hylkema, lid van het hoofdbestuur van de bewe ging van Europese federalisten, en mr J. Klaasesz, burgemeester van Wagenin- gen, inleidingen over „De geestelyke weerbaarheid van ons volk". Alvorens de Leldse militairen hun „blijde incomste" In de Sleutelstad maakten, poseerden zil aan de grens der ge- Leiden bereidde baar O.V.W.-ers een enthousiaste ontvangst De Leidse O.V.W.-ers van 1-4 RI.. die, zoals wy reeds hebben gemeld, na 2Va jaar tropendienst Zaterdagmiddag in de Sleutelstad zyn teruggekeerd, is een ontvangst bereid, welke zy niet licht zullen vergeten en welke een mooie af sluiting vormt van een periode, waar in zy hun leven in dienst van het va derland hebben gesteld. Het begon reeds by „De Vink", wi meente voor onze fotograaf. C. W. T. van Boetzelaer. de militairen en heette hen namens H.K.H. welkom. Hy wenste hen een blyde thuiskomst toe en een succesvolle terugkeer in de maatschappij. Namens de regering werden de terug- kerenden begroet door de minister van Oolog, lt. kolonel A. H. J. L. Fiévez, die aan het einde van zyn toespraak de mannen huldigde voor hun volmaakte plichtsbetrachting, die door geen moei lijkheden of teleurstellingen kon wor den beïnvloed. Hij verzocht de soldaten, die zich langs de railing hadden ge schaard, 'n driewerf hoera uit te bren gen op H.M. de Koningin, die als geen Foto Van Vliet het „Thuisfront", daarin voorafgegaan ander, zoals hij zeide, dag en nacnt door de plaatselyke Demobilisatieraad, aan de troepen In Indonesië met zorg hen een enthousiast welkom toeriep, j en met trots denkt. Aan dit verzoek Wy meldden zulks reeds Zaterdag. Maar I werd met donderend geweld gehoor ge- bedrag van 6.156.045 dollar intgetrok- ook hun verdere zegetocht door de geven. De overste De Boer las vervol ken, verdeeld als volgt: tarwe 4.348.945 sta^i waarby vooral in de omgeving, 1 J 1 fni>nrAmoa 1 H QfMI il Al IO T IQ— dollar, tarwemeel 1.275.000 dollar, ta bak 400.000 dollar en veekoeken 132.100 dollar. RUNDVEESMOKKEL PER PANTSER AUTO. Reeds enige tyd bestond het vermoe den, dat van uit Zeeland per pantser auto rundvee naar België werd gesmok keld. In samenwerking met de rykspo- litie te Kruiningen is de C.C.D. er in geslaagd enkele mededaders te ontmas keren. Een zekere De K. in de gem. Ierseke had op zyn bedrijf gelegenheid ver strekt voor het stallen van rundvee, be stemd voor frauduleuse uitvoer naar j België, waarvoor hem een flink bedrag werd betaald. Toen 's nachts dit vee werd afgehaald, is een koe in de sloot j geraakt en verongelukt, zodat noodge dwongen dit cadaver naar de Greko te j Hansweert moest worden vervoerd. Dit I vormde de aanleiding voor een uitge- j breid onderzoek, waarby men ontdekte, dat in een weiland van zekere K. in de gemeente Rilland, zich nog zes stuks i rundvee van prima kwaliteit bevonden, i De eigenaar er van was niet bekend en j het was duideiyk, dat de zes dieren voor uitvoer naar België bestemd waren. Wel was in de directe nabyheid van het wei land een Belg op een motorfiets aan- wezig, van wie men vermoedde, dat hy bij het complot betrokken was. Zowel K. afkomstig uit Kruiningen, nis de Belg zyn aangehouden en naar het j Huis van Bewaring te Middelburg over gebracht. Het vee is in beslag genomen. Daar het vermoeden bestaat dat het vee door andere personen per pantserauto naar België werd vervoerd, wordt het onderzoek met kracht voortgezet. A. n. GERHARD OVERLEDEN. In de ouderdom van 90 jaren is te Bakkum de heer A. H. Gerhard, oud lid der Tweede Kamer, overleden. Hij was de laatste der zogenaamde twaalf apos telen, die destijds de S.D.AP. opricht ten. Op 18-jarige leeftyd begon hy zyn loopbaan als onderwijzer aan een open bare school te Amsterdam. Toen hij 24 jaar was, werd hy hoofd van een school. Hy ontwikkelde zich tevens tot een bekende figuur in socialistische en vrijdenkers-kringen. Pas in 1913, op 55-jarige leeftyd, gaf hy toe aan een op hem uitgeoefende drang om zich beschikbaar te stellen voor het lidmaatschap der Tweede Ka mer. In dat jaar werd hy Kamerlid en tevens lid van de Provinciale Staten waar de militairen wonen, grote drukte heerste, ontvingen zij allerwegen een begroeting, waaruit zy hebben moeten concluderen „dat het vaderland hen niet was vergeten." Vreugde over dit gens een boodschap voor van Prins Bernhard, inspecteur-generaal van de Kon. Landmacht. Tydens de debar ka tie, die vlot verliep, zorgde de stafmuiziek van de Stoottroe pen voor het ten gehore brengen van weerzien heerste er vanzelfsprekend het pittige marsen, meest in de gezinnen der O.V.W.-ers, In een gesprek met de bataljonscom- die na zulk een lange scheiding weer mandant van het 1-4 RI„ J. van den verenigd waren met vrouw en kinde- Berg, zeide deze ons: „Zulke goede ren, vader en moeder, verloofden, broers en zusters. De „Indische jaren" zaten troepen krijgen we nooit meer. De hech te eenheid, die men by de OVW'ers aantreft, is prachtig. Ze hebben een harde en moeilijke tyd achter de rug. Ieder wist zich echter aan te passen en j ze hebben geleerd wat aanpakken is. i Wanneer zij eenmaal hun goede baas hebben gevonden, ben ik voor hun te- 1 rugkeer in de maatsohappy allerminst I bevreesd. Ze spelen het wel klaar. I Aan boord bevond zich tydens de reis 1 een vertegenwoordiger van de Voor lichtingsdienst, die de mannen inlichtte over wat de maatschappy hun heeft te bieden. Dit werd by zonder op prys ge steld en de vragen waren niet van de lucht." geland, dacht ik toch, dat de vier mo- Van Noord-Holland. In 1916 werd hy ge- gendheden op de een of andere wijze een j kozen tot lid van Gedeputeerde Staten, weg zouden vinden om samen te leven Hij bleef het Kamerlidmaatschap ver en te werken en zo alle kleine staten vullen tot 1931. Hij is echter daarna op zich te laten ontwikkelen in vrede en opvoedkundig gebied een werkzame fi- veiligheid. Dat hebben wy nog niet be- guur gebleven. Tal van publicaties op reikt. Misschien komt het nog je onderwysgebied hebben van zyn hand kunt niet weten". het licht gezien. Zo ging het overalMoeder en ver loofde zorgden voor een klinkende ont vangst WAT AAN DE LEIDSE BE GROETING VOORAF GING Aan deze Leidse begroeting ging een niet minder harteiyke ontvangst in Rotterdam, waar de „Kota Baroe" reeds Vrijdagavond aan de Lloydtoade arri veerde. vooraf. Zaterdagochtend om precies negen uur begroette hier de vertegenwoordiger van de Prinses-Re- AGENDA Rehoboth (Rapenburg)S.G.P. Spr. ds L. Ryksen en ds J. van Dyk, 8 uur nam. Stadszaal: C.H. Unie. van Glnkel en mr dr J uur nam. Sprekers ds B. J R. Schmal, DE BIOSCOPEN. Casino „Opoe doet aan politiek" (14 J.). Zat. en Zon. 2*. 4 3/4, 7 en 9 1/4 uur; overige dagen 2$, 7 en 9 1/4 uur. Llrio „Acrobaat ln angst" (alle leeft.) Zat. en Zon. 2J, 4±, 7 en 9 1/4 uur; overi ge dagen 2J. 7 en 9 1/4 uur. Lu.vor „De Zigeunerin" (14 Jaar). Zat. en Zon. 2, 4|, 7 en 9 1/4 uur; overige dagen 2£, 7 en 9 1/4 uur. Rcx „Zorro's zwarte zweep" (14 Jr). Zat. en Zou. 2 1/4, 4 1/4, 7 1/4 en 9 1/4 uur; overige dagen 2 1/4, 7 1/4 en 9 1/4 u. Trianon „Mademoiselle amuseert zich" (18 Jr). Zat. en Zon. 2J, 4i, 7 en 9 1/4 uur: overige dagen 2L 7 en 9 1/4 u. Greenwav (Voorschoten) „Neem mijn leven" (14 Jr). Zat. 7 en 9 1/4 uur; Zon. 2 V, 7 en 9 1/4 uur; overige dagen 8 uur. De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken te Lelden wordt van Zaterdag 3 Juli 13 uur tot Zaterdag 10 Juli 8 uur waargenomen door Apotheek Herding en Blanken, Hogewoerd 171, tel 20502 en Apotheek Reljst, Steenstraat 35, tel. 20136. Te Oegstgeest door de Oegstgeester gentes, de luit. ter zee le klasse baron 1 Apotheek, wiiheiminapark 8, tel. 26274. Militaire jeeps beschoten 8 NEDERLANDERS GEWOND. Volgens betrouwbare te Batavia ont vangen berichten zyn acht of negen Nederlandse militairen gewond, toen Vrijdag j.l, twee militaire jeeps ten Zuidoosten van Poerwokarta werden beschoten. By een tegenactie werden de aanvallers met verliezen verdreven. INSTALLATIE RAAD VAN BANDJAH Zaterdag werd in de sociëteit te Band- jermasin de Dewan Daerah Bandjar geïnstalleerd door de resident v. Zuid- Bomeo, Deelman, die de voorzitter van de raad, Mohammed Hanifiah, beëdig de, waarna de leden van de raad de eed ln handen van de voorzitter aflegden. De resident wekte de leden op steeds aan de belangen der bevolking te den ken. De autonome Daerah Bandjar kreeg alle bevoegdheden overgedragen, welke hem volgens het instellingsbe sluit toekomen, doch aangezien er nog geen organen voor de uitvoering aan wezig zyn, zullen de bestaande diensten nog korte tyd op de oude voet worden voortgezet. DELEGATIETREIN VOOR DERDE MAAL NAAR DJOKJA. Heden is vroeg in de ochtend voor de derde maal de delegatietrein naar Djok- ja vertrokken. Van de Nederlandse de legatie reisden vyftlen personen mee. Voorts bevond zich in de trein een groot aantal republikeinen, de Ameri kaanse delegatie onder leiding van Char- leton Ogburn, die Court Dubois ver vangt, alsmede 14 leden van het secre tariaat der Commissie voor Goede Dien sten. De Australische en Belgische de legatie zullen Woensdag naar Djokja vliegen, terwyl de leiders der Neder landse delegatie zich per vliegtuig naar Djokja zullen begeven, wanneer hun aanwezigheid te Kalioerang vereist wordt. BIJEENKOMST TE BANDOENG. Naar Aneta verneemt, zullen Woens dag a-s. verscheidene hoofden of pre miers van negaras en daerahs of hun plaatsvervangers te Bandoeng byeenko- men. Zij ontmoeten elkaar dan tot het plegen van overleg t.a.v. de verdere federale opbouw en de Inschakeling van de deelstaten ln de federale opbouw. O.m. worden Anak Agaoeeng Gde Agoeng en Teunkoe Mansoer te Ban doeng verwacht. Ned. Herv. Kerk Beroepen to Lin- schoten H. Goedhart te Reeuwljk; te Veen (N.Br.) J. v. Rootselaar te Ooster- wolde (Gld.); te Wllnis J. v. Malensteijn te Nleuwpoort; voor Zwolle (vac. W. C. Ligthelm) F. Bobeldijk te Oosterllttens. Aangenomen naar Rozendaal (Gld.) (toez.) dr P. ten Have, algemeen gedele geerde voor de catechese te Amersfoort; naar Gaastmeer (toez.) J. W. Brulnsma, cand. en hulpprea. te Boyl (Fr.), die be dankte voor Paesens. Bedankt voor Hoino (O) J. D. Smids te Veenhulzen; voor Stad aan 't Haringvliet H. Goedhart te Reeuwyk. Chr. Gorcf. Kerken Bedankt voor Elburg P. Zwier te Zwaagwesteinde; voor Oosterbeek M. Overduln te Nieuwpoort. Geref. Gemeenten Beroepen te Am sterdam-C.. F. Mallan, cand. te Rotter» dam. Bedankt voor Hilversum G. H. Kersten te Rotterdam.

Leidsch Dagblad | 1948 | | pagina 2