Russen weigeren opheffing Berlijnse blokkade Minister van Staat prof. Aalberse overleden Albanië zegt alle overeenkomsten met Joego-Slavië op Met een enkel woord WEERBERICHT 87ste Jaargang MAANDAG 3 JULI 1948 No. 26429 LEIDSCH DAGBLAD Directeur: J. W. Henny Hoofdredactie: B. W. Menkhorst en J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f3,90 per 3 maanden; 30 cents per week Telefoon Dir. en Adm.: 25041; Red. 21507 Witte Singel 1, Leiden - Giro no.: 57055 Onwaar en Onwaardig DE verkiezingslectuur, welke dezer dagen in de vorm van pamfletten en krantenverslagen onze brie venbussen tot berstens toe vult. bevat ettelijke bewijzen van de stelregel, dat de «politici tijdens de electorale voorbe reiding hun woorden niet op een goud schaaltje plegen te wegen en het met de waarheid in deze periode vaak niet a! te nauw nemen. ,Wie zioh daarop instelt vóór hij begint te lezen, doet verstandig en bespaart zichzelf veel ergernis. Er werden in deze tyd dagelijks vele uitspraken ge daan, welke alleen genietbaar zijn, wanneer men ze vóór de geestelijke consumptie ontdoet van het bekende korreltje zout, dat de samensteller van het politieke gerecht er met voorbe dachte rade aan heeft toegevoegd en waarvan de dosering veelal afhangt van de graad ran gematigdheid van het politieke milieu, waaruit de spreker of schrijver voortkomt. Men zal zich dus bij wijze van spreken minder verwonderen over een aperte leugen uft het communisti- sche kamp (waar men de waarheid al leen tussen aanhalingstekens en met hoofdletters lief heeft) dan over een halve waarheid uit kringen, welke tot de politieke middengroep van ons volk gerekend moeten worden. Maar des te groter ook de teleurstel ling en ergernis, wanneer een figuur uit laatstbedoelde kring zich schuldig maakt aan volstrekt onware uitspra ken en héél erg wordt het, wanneer die figuur een vooraanstaande en ge zaghebbende persoonlijkheid is als prof. mr Romme, de leider der K.V.P.-frac- tie in de Tweede Kamer en lid van de ..Commissie van 9", die kort geleden ter persoonlijke bestudering van de stand van zaken een bezoek bracht aan N ederlan-ds-Indië. VOLGENS een door het A.NP. ver spreid verslag van een politieke vergadering te Deventer zeide de heer Romme aldaar: „De Kamermeer derheid huldigt de grondgedachte, dat de nieuwe rechtsorde de gebiedsdelen van ons land in en buiten Europa als gelijkberechtigden wil beschouwen. De tegenstanders achten dit onaan vaardbaar. Zij willen het in 1942 van uit Londen door H.M. de Koningin gegeven woord doen breken" (vet van ons. Red.) Een -dergelijke voorstelling .van zaken moest de leider van Nederlands groot ste partij en bovendien nog hoogge leerd, onwaardig zijn. Het aantal der genen, dat herstel van de koloniale verhouding nastreeft, is in ons land te verwaarlozen klein, hetgeen zeer beslist niet kan worden gezegd van het aantal tegenstanders der huidige regeringspo- litiek inzake Indië. Onder die tegenstanders en wij hebben van het begin af aan door onze artikelen blijk gegeven daartoe te willen behoren bevinden zich velen (wij zelf inbegrepen), die met hart en ziel een progressieve Indische politiek voorstaan en die er niet aan denken zioh ook maar in enig opzicht te dis- tanciëren van de Koninklijke belofte van 7 December 1942. Dat de tegenstanders in hun collec tiviteit, dit woord zelfs zouden willen breken, is derhalve niet alleen perti nent onwaar, maar bovendien een be wust scheefgetrokken voorstelling van hun werkelijke motieven, welke prof. Romme niet tot eer strekt. Wij pretenderen niet te spreken na- I mens de tegenstanders, doch wü weten j ons de tolk van vélen, wanneer wij 1 stellen, dat niet de belofte van Konin- gin Wilhelmina ae scheidslijn vormt tussen voor- en tegenstanders, doch wèl de wijze, waarop de regering er naar streefb deze belofte te honoreren. DE tegenstanders, die de eenheidi van het Koninkrijk der Nederlanden als gemeenschappelijke grondslag hebben, zien in de door de regering ge kozen weg van eindeloze onderhandelin gen met een onwillige en onmachtige Republiek niet de minste waarborg, dat deze eenheid zal worden bewaard. Inte gendeel, zij beschouwen deze methode als 'n rechtstreekse bedreiging van die eenheid en de fiasco's van de Lingga- djati- en Renville-accoorden het zij zonder enige voldoening geconstateerd bewijzen slechts de juistheid van dit, hun inzicht. Wij d.w.z. véle tegenstanders wensen geen woordbreuk en in de laat ste plaats van onze geëerbiedigde Ko ningin, doch 'wij kunnen er ons even min bij neerleggen dat de wederpartij zich daaraan bij herhaling schuldig maakt en desondanks haar internatio nale positie nog gedurig tracht te ver sterken. Onder de drang der feitelijke om standigheden is het minste wat van onze regering verwacht had mogen worden, dat zij het zwaartepunt van het overleg in Indonesië reeds veel eer der had verplaatst naar de overige be volkingsgroepen, die wèl tot samenwer king bereid zijn, doch die door de Ne derlandse politiek van voortdurend toe geven aan republikeinse eisen en on begrijpelijke blindheid voor 't commu nistische gevaar, hoe langer hoe meer wantrouwend zijn gaan staan tegen over de werkelijke Nederlandse bedoe lingen. OFSOHOON wij er ons in de af gelopen weken van hebben ont houden om op elk politiek slak je zout te leggen er zou trouwens geen zout genoeg voor zijn! meenden wij toch niet te mogen nalaten tegen de hierboven geciteerde uitlating van prof. Romme een woord van ernstig protest te doen horen. En om de daarin vervatte beschuldi ging als zijnde onwaar en onwaardig met beslistheid af te wijzen! Dit is niet de stijl, waarin een staats man van het formaat van prof. Rom me behoort te debatteren. „Luchtbrug" wordt nog aanzienlijk uitgebreid In het hoofdkwartier van maar schalk Sokolofsky, de militaire Sov jet-bevelhebber in Duitsland, is Za terdagmiddag een bijeenkomst gehou den tussen hem en de drie militaire bevelhebbers. Sokolofsky's hoofdkwar tier is gevestigd te Babelsberg. Robert son, Clay en de Franse plaatsvervan ger Noiret waren aanwezig. Sokolofsky had zich bereid ver klaard van gedachten te wisselen over de verkeersbeperkingen tussen Berlijn en de Westelijke zones. Officieel is medegedeeld, dat de drie Westelijke bevelhebbers geen verzeke ring van maarschalk Sokolofsky heb ben gekregen, dat de „verkeersblok- kadc van Berlijn" zou worden opge heven. De situatie blijft te Berlijn in haar geheel dus onveranderd. De sfeer ter conferentie was „beleefd en niet onvriendschappelijk". Na de zonder gevolg gebleven con ferentie kondigde generaal Clay aan, dat de „luchtbrug naar Berlijn" ge handhaafd en versterkt zal worden. Volgens een communiqué van het Franse militaire bestuur heeft maar schalk Sokolofsky „geen gepreciseerd antwoord kunnen geven op het verzoek van de drie gouverneurs om een verze kering dat de verkeersblokkade zou worden opgeheven en een verklaring omtrent het tijdstip daarvan." In een officieel Sovjetrussische ver klaring over de conferentie van Babels berg wordt gezegd, dat de drie Weste lijke gouverneurs „zinspeelden op de moeilijke voedselsituatie in Berlijn" toen zij Sokolofsky verzochten om heropen- stellirig van de spoorlijn Helmstedt- Berlijn. Sokolofsky verklaarde de drie Westelijke gouverneurs, dat de stopzet ting op deze slechts een van de vele onderdelen was van een ingewikkelde kwestie. De Sovjetrussische autoriteiten namen maatregelen voor reparatie van de lijn, de in de afgelopen drie jaren zeer intensief was gebruikt en „natuur lijkerwijze dus reparatie behoefde". De Sovjet-autoriteiten hadden de lijn bij een vorige gelegenheid reeds doen repareren, doch toen waren zij in staat geweest een andere route naar Berlijn en de Sovjet-zone te gebruiken. Dit konden zij thans niet meer doen, daar de Westelijke bezettende mogendheden in de herfst van 1947 en vooral in 1948 systematisch maatregelen waren gaan nemen, gericht op de organisatie van de economie der Sovjet-zone. De Ame rikaanse, Franse en Britse autoriteiten hadden door hun afzonderlijke en splij ting teweeg brengende daden zelf de huidige moeilijkheden geschapen. Naar verluidt, zouden de drie Wes telijke mogendheden nu een gezamen lijk protest bü Moskou indienen, het geen de zaak „op een gevaarlijker ni veau zou brengen". De onder Sovjetrussische 'contróle staande Berlijnse radio heeft medege deeld, dat, evenals vorige Zondag is ge schied, ook afgelopen Zondag gedurende negen uren electrische stroom uit de Sovjetsector aan de Westelijke sectoren geleverd zou worden. Ook heden zal deze stroomlevering gedurende negen uren plaats vinden. De Westelijke geallieerden hebben Zaterdagavond te Berlijn een nieuwe geldmaatregel uitgevaardigd, volgens welke de arbeiders in de Westelijke sec toren van Berlijn slechts 25 procent van hun loon in Westmarken kunnen ver langen. Volgens de opvatting in zaken- kringen betekent deze maatregel prac- tisch 'n erkenning van de „roebelmark", welke door de Sovjets in hun sector is ingevoerd. In een verklaring omtrent de nieuwe maatregel wordt gezegd, dat het niet de beloellng is de gehele economie van de Westelijke sectoren te baseren op de Deutsche mark en dat het practisch on mogelijk zou zün dit te doen zonder de Deutsche mark in waarde te doen ver minderen. Gisteren landden tussen twaalf uur 's middags en middernacht 96 Engelse vliegtuigen op Gatow en 181 Ameri kaanse op Tempelhof. Een functionaris van de afdeling voedsel van het gemeentebestuur heeft medegedeeld, dat er thans voor 30 da gen voedsel in de stad is en dat de toe stand nog beter zal worden. De dagelijk se behoeften waren 766 ton meel en meelproducten, 30 ton vetten, 93 ton vlees en vis. 200 ton gedroogde aardap pelen, 77 ton suiker, 22 ton melkpoeder en 10 ton koffie. Deze hoeveelheden werden reeds dagelijks per vliegtuig aangevoerd. Volgens schippers is er in de haven van Wittenberge (Sovjet-zone) een op stopping door aken met voedsel uit Hamburg, bestemd voor Berlijn. De Duitse spoorwegmannen hebben besloten, dat het spoorwegpersoneel, dat werkeloos is door de Sovjetrussische verkeersbeperkingen, mee moest helpen aan het herstel van de lijn Helmstedt Berlijn, die tien dagen door de Sovjet autoriteiten gesloten is wegens repara tie, „die echter meer tijd zou vergen, dan oorspronkelijk verwacht was". SAMENVATTING. Samenvattend is het beeld te Berlijn aldus: Amerikaanse en Britse vliegers kon den een record aantal vluchten uitvoe ren. In de laatste 24 uur streken 161 Britse en 225 Amerikaanse vliegtuigen in Berlijn neer. In dezelfde tijd is de ri vier de Havel herschapen in een basis voor watervliegtuigen, waarin heden ochtend de eerste Sunderland-reuzen zullen neerstrijken. 10 Sunderlands van de RAF zullen vanaf Hamburg een der de luchtketen naar Berlijn smeden, de eerste 5 toestellen zijn daartoe gister middag in de monding van de Elbe ge daald. Aan het sedert enige dagen bij de be volking groeiende vertrouwen, dat de machtige demonstraties der Ameri kaanse en Britse luchtmachten boven Berlijn, het Sovjetrussische bestuur zou den doen besluiten, af te zien van een voortzetting van de blokkade is dooi de vruchteloze conferentie van Babels berg een verpletterende slag toege bracht. Officieel heet de toestand on veranderd, doch er is in politieke krin gen niemand die er aan twijfelt, dat de zaken in een ernstiger stadium zün ge komen. Eventuele stappen te Moskou om tot een oplossing van de geschillen te ko men ziet men hier met grote bezorgd heid tegemoet. Niet alleen heeft het Sov- jetrussisch bestuur na de duidelyke verklaringen, die te Washington en Londen zyn afgelegd, generlei aarzeling getoond blokkademaatregelen voort te zetten, doch daarnaast heeft men nude bruggen achter zich verbrand, waar langs een niet al te opvallende terug tocht mogelijk zou zijn geweest, zo over weegt men hier. Met een voortzetting der blokkade voor onbepaalde tijd in het verschiet vraagt men zich af, hoe lang de luchtweg de voorziening zal kunnen handhaven. Generaal Clay zei gisteren: „Zo lang het Amerikaanse volk het wenst, desnoods langer dan een jaar". Daarentegen verheelde een Britse woordvoerder niet het evidente feit, dat de operatie in de winter heel wat meer moeilijkheden zou geven dan in de zo mer. Hoe gigantisch de prestaties zün, die vooral door Amerikaanse lucht vaart-deskundigen in uitzicht worden gesteld, men kan zich nauwelüks inden ken, dat zij toereikend zouden zün om de bevolking in de winter ondraaglijk^ lasten te besparen. Vooral ook met het oog op de voortzetting der Berlijnse in dustrie kan men in de luchtvoorziening niet meer dan een tüdelük hulpmiddel zien. dat een der spelers aan het Ber lijnse schaakbord slechts uit zün tüde- lüke nood en niet uit zün onvoordelige positie kan redden. Hoe onvoordelig deze positie is, is weer gebleken uit het feit, dat. volgens een nieuwe bekendma king, in de Westelijke sectoren van Ber lijn lonen voor 75 moeten worden be taald in de valuta der Sovjet-zone, waarmee ondanks alles het Oostelüke geld tot het normale omloopgeld in Ber- lü'n is gepromoveerd, terwül de West- Duitse mark slechts spaarzaam zou wor den uitgegeven. In Oost-Duitsland blü'ft het voor eni ge tijd gestagneerde proces der politie- zuivering voortgang maken. Zü betreft vooral de politie en de eigen gelederen der socialistische eenheidspartü. die in een resolutie een meedogenloze strijd inzet tegen „vüandelilke invloeden" en Schumacher-agenten". die in de partü zün opgedoken. Men neemt hier aan, dat deze zuivering door het Sovjetrus- sisch bestuur op touw is gezet, tenein de de kansen op eventueel georgani seerd verzet in de zone uit te schakelen. De christelüke en de liberale partü der Sovjet-zone hebben hun stem ver heven tegen de communistische door dringing van het openbare leven. Mens. staatsman en geleerde van groot formaat In het pension Eykenburg te 's-Gra- venhagc, waar hy verpleegd werd, is voorzien van de Sacramenten der stervenden hedennacht om half twee overleden de minister van Staat prof. mr P. J. H. Aalberse. Met hem is een van Nederlands meest vooraanstaan de staatslieden heengegaan, die jaren lang in ons politieke cn sociale leven een grote rol spee'de. Prof. mr P. J. M. Aalberse. Prof. mr Petrus Josephus Mattheus Aalberse werd 27 Maart 1871 te Leiden geboren. Na studie aan het Gymnasium te Katwük aan den Rün, studeerde hü in de letteren en in de rechten aan de RÜksunJversiteit in zün geboortestad. In 1897 promoveerde hij in de rechten op een dissertatie, getiteld: ,.De on- eerlüke concurrentie". Onmiddellük na zün promotie vestigde hij zich in Lei den als advocaat. In 1899 werd hü ge kozen tot lid van de Leidse gemeente raad. Van 1901 tot 1903 was hü wet houder van sociale aangelegenheden en openbare hygiène. Naast deze werk zaamheden had prof. Aalberse ook een belangrijk aandeel in het katholieke leven. Van het in 1902 door hem opge richte Katholiek Sociaal Weekblad ver zorgde hy de redactie en in 1905 sticht te hü de Katholieke Sociale Actie. Van het centraal bureau daarvan werd hü directeur. In de bloembollencentra is de oogstcampagne in volle gang. Overal in de bloem bollenstreek ziet men het „bollenrooien". In manden worden de bollen, die ons zovele deviezen moeten opleveren, ter verdere bewerking naar de pakhuizen gebracht Foto ANP-Jr. Tito handhaaft zich Uit Belgrado wordt gemeld, dat Al banië alle bestaande overeenkomsten met Joegoslavië heeft opgezegd en alle Joegoslavische specialisten heeft aangezegd binnen 48 uur het land te verlaten. De Joegoslavische regering acht dit een eenzijdige handeling, „in strüd met elk beginsel van internationaal recht en eerbied voor internationale verdragen". Joegoslavië en Albanië hebben in 1946 een pact getekend, dat economische eenheid tussen de twee landen beoogde. Radio-Belgrado heeft de tekst uitge zonden van een nieuwe nota van de Joegoslavische regering aan Albanië, waarin Joego-Slavië de regering te Ti rana verantwoordelijk stelt voor de ge volgen, die eventueel uit de „eenzijdige opzegging van de Albanees-Joegoslavi sche economische overeenkomsten" zul len voortvloeien. De nota zegt o.m.: Het actieve saldo van de Joego-Slavische hulp aan Al banië, dat ongeveer 2 milliard dinar bedraagt, is het beste bewüs van de ongegrondheid der Albanese beschuldi gingen. volgens welke Joegoslavië er naar streeft Albanië zo volledig moge- lük uit te buiten. Drie maanden geleden is de Albanese regering het voorstel gedaan haar ver tegenwoordigers naar Belgrado te stu ren om in een protocol definitief de verbintenissen vast te leggen, welke de Joego-Slavische regering vrüwillig op zich heeft genomen en uitgevoerd. De regering van Albanië heeft totnogtoe geweigerd waarborgen te geven of be paalde verbintenissen aan te gaan. Met name die, welke betrekking hebben op het onderhoud van het Albanese leger, waarvan de kosten meer dan anderhalf milliard dinar per jaar bedragen. Zon der waarborgen of verbintenissen van wege Albanië kan Joego-Slavië niet ieder jaar aan dit land een bedrag van circa 4 milliard dinar verstrekken". Het hoofdbestuur van de Joego- Slavische communistische partü heeft alle communistische partüen, die aan gesloten zün bij de Kominform, uitge nodigd, afgevaardigden te zenden naar het vüfde congres van de Joego-Slavi sche communistische partü op 21 Juli. Volgens radio Rome zün botsingen voorgevallen tussen volgelingen van maarschalk Tito en aan de Kominform trouwe communisten in de Joego-Sla vische zone van het vrü'e gebied van Triëst. De politie van Triëst kwam tussen beide. BINNENLAND Te Schiedam is een 8-Jarlg meisje M. S. M. den Ouden bij het oversteken van de rijweg door een truck met aanhang wagen overreden en op slag gedood, De 24-jarige ljzerwerker J. Serier is op een terrein aan de Stadionweg te Rotter dam door een rijdende kraan meegesleurd. Hij raakte tenslotte beklemd tussen de kraan en een stapel ijzeren platen. Bü „aankomst in het Havenziekenhuis bleek hü reeds overleden. Eveneens beklemd geraakte de 29-Jarige bootsman Dirk Verboom uit Schiedam. Deze kwam tussen een zandkniiper en de bodem van het sleepschip Srida. liggend in de Spoorweghaven te Rotterdam te recht en viel bewusteloos neer. Ook hü bleek- bij aankomst in het ziekenhuis te z(jn overleden. Op 61-Jarige leeftijd is te 's-Graven- hage overleden de heer Maheboob Khan, hoofd van de Internationale Soefl-bewe- glng. Tijdens de in Zwolle gehouden 114de algemene vergadering van de Mij tot be vordering der Toonkunst werd medege deeld, dat het ledental de 6000 heeft overschreden. In de plaats van de aftre dende ondervoorzitter, mr L. F. A. M. Ogtrop, die zich niet herkiesbaar stelde, werd prof. dr E Reeser gekozen. Het vol- tend Jaar zal de Maatschappü in Leeuwar en vergaderen. BUITENLAND Door het münwerkersverbond van John Lewis en de eigenaars van de an- thracietmljnen wordt het sluiten van een overeenkomst overwogen, waarbij 80.000 mijnv/erkers zijn betrokken. De Griekse algemene veiligheidsdienst deelt mede, dat „ten gevolge van de aan houding van een negende medeplichtige aan de moord op de minister van Justitie Ladas een uitgebreide samenzwering is ontdekt in de Atheense voorstad Glypha- da", waar 96 personen In hechtenis werden genomen. Tengevolge van een ontploffing die brand veroorzaakte, is meer aan 40 pet. van de Carnegiefabrleken in Illinois ver woest; meer dan 27 personen zbn gewond, onder wie 4 zeer ernstig. Volgens een schatting van de directie van het bedrijf beloopt de schade meer dan I millioen dollar. De ramp zou veroorzaakt ziln door een te grote hoeveelheid gas in ae elec trische centrale. President Truman heeft een wets ontwerp getekend, waarbij loonsverhogin gen van 450 dollar per Jaar per 1 Juli worden toegekend aan ongeveer 478.000 postbeambten en 330 dollar aan ongeveer 840.000 geclassificeerde ambtenaren in openbare dienst. Zaterdag is Groot-Brittannlë's eerste atoom-energle-generator van grote capa citeit ln werking gesteld op het regerings- onderzoeklngsstatlon te Harwell (Berk shire). Reeds een Jaar lang heeft men er geëxperimenteerd met een generator van kleinere capaciteit. Men verwacht geleidelijk aan tot een energielevering van zesduizend kilowatt te kunnen komen. Volgens de laatste berichten uit Kozanl, ae voornaamste operatiebasis van èen Grieks legerkorps, zijn de regerings troepen door de belangrijke verdedigings linie der guerlllatroepen van generaal Markos tussen de Aoos en de Saranda- poros heengebroken. De wig zou 8 kilo meter breed en vrij diep zijn. De Saranda- poros komt ten Zuiden van het Gramos- gebergte Albanië binnen. President Jlmlnez heeft de noodtoe stand ln Panama afgekondigd wegens de heersende onrust. De nationale vergadering komt Vrijdag ln buitengewone zitting bij een om maatregelen te nemen tot herstel van de orde in het land. Volgens de onlangs gehouden volks telling is de Belgische bevolking de laatste vijftig Jaar van 6.586.592 tot 8.452.584 zielen gestegen. In Beleren worden kampen ingericht bestemd voor 40.000 Duitsers, die ln de komende 6 maanden waarschijnlijk uit Tsjecho-Slowaklje zullen worden gewezen. Te Meinaschaff, een dorpje ln Beleren zijn 61 personen tengevolge van vergif tiging overleden. Zij zouden brood ge geten hebben, waarin zich rattenkruid bevond. Aan June Furst, een Amerikaans correspondente van „Telexpress", Is „het recht ontnomen ln Joego-Slavië te blijven op grond van lasterlijke berichten". Als men ln Parijs de letters S.V.P. op het nummerbord van de telefoon draalt, wordt een verbinding tot stand gebracht met een dienst, die op geen en kele vraag, of het nu een wetenschappelijk probleem dan wel een bescheiden zaak uit het dagelijks leven betreft, het antwoord schuldig blijft. De nieuwste service van deze dienst be staat hieruit, dat hy aan vreemdelingen beschaafde Jonge mannen en meisjes van goede familie, die een uitstekende opvoe ding hebben genoten en die hun taal spreken hoe ongewoon deze ook mag zijn ter beschikking stelt. De onderhandelingen tussen Hon garije en Tsjecho-Slowaklje over de uit wisseling van grensbevolking zijn afgebro ken. De Hongaarse delegatie Is naar Boeda pest teruggeroepen. Volgens het Duitse nieuwsbureau A.D.N. (Sovjet-zone) hebben vijf mannen, van wie twee in Amerikaanse uniform, gistermorgen vroeg een poging gedaan het gebouw van de communistische partij te Wiesbaden (Amerikaanse zone) ln brand te steken. Het vuur verspreidde zich over de benedenverdiepingen, waar 10 gezinnen wonen, doch de brandweer voorkwam een ernstige iramp. In het centrum van Bombay zijn onlusten uitgebroken tussen Hindoes en Mohammedanen. 15 personen werden ge dood en 63 gewond. Er is een uitgaans verbod afgekondigd. De Ver. Staten hebben op 3 Juli de E.R.P. zendingen aan Frankrijk. Zweden, Groot-Brlttannlë en België opgeschort, omdat deze landen de bilaterale accoorden wel hebben geparafeerd, maar nog niet geratificeerd. Verwacht wordt echter, dat de parlemen taire procedure, die vereist is voor de on dertekening van deze overeenkomsten, teneinde deze uitvoerbaar te maken, weldra ln de vier landen haar beslag zal krijgen. 8 Japanse oorlogsmisdadigers zijn Zaterdag in de gevangenis van Soegamo te Tokio opgehangen wegens moord op en marteling van geallieerde krijgsgevangenen. Dit zün de eerste terechtstellingen ln Soe gamo sinds meer dan een Jaar geleden, noewel er ln deze periode meer dan 100 personen ter dood veroordeeld werden. Vermetele dieven drongen 's nachts op het Franse vliegveld Orly de kluls- kamer van de douane-loods binnen en ontsnapten met een hoeveelheid goud ter v/aarde van naar schatting 325.000 dollar, doch keken 37 millioen dollars aan Ameri kaans bankpapier over het hoofd. (United Press). Na de dood van dr Schaepman werd prof. Aalberse ln Februari 1903 voor het district Almelo lid der Tweede Ka mer. Weldra ontplooide hü daar vooral op sociaal gebied een grote activiteit. Zo nam hü het initiatief om te komen tot wettelijke maatregelen tegen de oneerlüke concurrentie en tot beperking van de Zondagsarbeid en de nachtarbeid in broodbakkerüen, bene vens tot beperking van de arbeidsduur van bakkersgezellen. Toen prof Aalberse ln Februari 1916 benoemd werd tot hoogleraar aan de Technische Hogeschool te Delft, waar hü handelsrecht, staathuishoudkunde, arbelds- en fabriekswetgeving en rmjn- •echt doceerde, trad hü af als lid der Tweede Kamer. Na 2% jaar zag men hem echter ln 's Lands vergaderzaal te- rug en wel als hoofd van het toen nieuw ingestelde departement van ar beid. Tal van sociale maatregelen kwamen onder zün bewind tot stand, o.m, de Instelling van de Hoge Raad van Ar beid, waarvan hy voorzitter werd, de Arbeidswet 1919. de vrüwillige ouder- domsverzekering, de wyziging van de Ongevallenwet, de Gezondheidswet, de Arbeidsgeschillenwet en de Landbouw- ongevallenwet, Zyn ministerschap ver vulde hü in het eerste kabinet-Ruys de Beerenbrouck en vervolgens ook in het tweede kabinet van die naam. Intussen werd in November 1922 de naam van zijn departement gewüzigd ln arbeid, nijverheid en handel. Nadat het ministerie Ruys de Beeren brouck in 1925 was afgetreden, werd prof. Aalberse opnieuw lid der Tweede Kamer. De katholieke fractie koos hem in 1931 tot haar voorzitter; gedurende een viertal jaren tot 1928 was prof. Aalberse nog hoofdredacteur van het katholieke dagblad „Het Centrum" te Utrecht Hij was jaren lang rijksbemid- delaar en vervulde tevens tal van functies in het politieke en sociale leven. Prof. Aalberse werd 27 December 1934 benoemd tot minister van Staat, in 1936 tot voorzitter der Tweede Ka mer na het overlijden van jhr. Ruys de Beerenbrouck, en in 1937 tot lid van de Raad van State, welke functie hü tot in 1946 vervulde. De overledene was commandeur ln de Orde van de Nederlandse Leeuw, groot officier in het Legioen van Eer van Frankrük, ridder van de H. Gegorius- orde, commandeur van het Grootkruis der orde van de Witte Roos van Fin land en van de Orde van Polonia Restitute. Prof. Aalberse was een uiterst hof felijk en beminnelük mens, die leder, die met hem contact had, direct voor zich innam. Hü had ook een groot werkzaam aan deel in de voorbereiding van het wets ontwerp voor de publiekrechtelüke be- dryfsorganisatie. Bü de demarcatielün liet een Ita liaans communist zich op een door Joego-Slavische aanhangers van Tito georganiseerde büeenkomst prüzend uit over maarschalk Stalin. Hy werd on middellük gedwongen het podium te verlaten. Volgens berichten uit het grensge bied van Joego-Slavië en Oostenrük zijn Joego-Slaven „in koortsachtige haast" bezig versperringen op te wer pen op de voornaamste wegen, die over de grens naar Oostenrük leiden. Langs de gehele grens zün de bomen over een strook van 160 meter breedte verwü- derd, terwül op afstanden van onge veer V/ü kilometer houten uitkükposten zün opgericht, die dag en nacht van wachten zün voorzien. Noodlottige vliegtuigbotsing 39 SLACHTOFFERS. Gisteravond is een Skymaster van de Scandinavische luchtlünen nabü het vliegveld Northolt (Londen) ln botsing gekomen met een York van de R.A.F, Beide toestellen zün geheel uitgebrand en alle inzittenden, 39 personen, kwa men om het leven. Aan boord van de Skymaster bevon den zich 32 personen, onder wie Rudolf Pobjoy, de Engelse ontwerper van het toestel. Acht van hen waren Denen, 2 Noren, 2 Amerikanen, 9 Zweden, 3 En gelsen en 1 Zwitser. Aan boord van de York bevonden zich 7 personen, o.a. sir Edward Gent, hoge commissaris voor de federatie van Malakka, die uit Colombo kwam om met de regering overleg te plegen over te nemen stappen naar aanleiding van het verzet in Malakka. De York had bijna een uur boven het vliegveld rondgecirkeld zonder te kun nen landen wegens het slechte zicht. De hotsing geschiedde kort nadat de Sky master had geseind naar Amsterdam terug te zullen vliegen, daar hij even eens wegens het slechte weer niet kon landen. Beide toestellen kwamen niet ver van elkaar by een boerderij neer. Het blussingwerk werd bemoeilijkt, daar het dichtstbüzynde water drie KJVI. ver weg was. In de omringende bomen hin gen na de ramp flarden van kleren en wrakstukken. KOEL WEER De Bilt verwacht tot Dinsdagavond: Veel bewolking met enkele verspreide buien. Wind tussen Noord en West of draaiend naar richtingen tussen Noord en West, matig, maar in de kuststreken, tüdelük vrij krachtig. Koel weer. 6 JULI Zon op. 4.28 uur: onder: 21.01 uur. Maan op: 3.15 uur; onder: 21.28 uur. (N.M.). Hoog water te Katwük te 2.49 en 15.19 uur. Dit Hvznmer bestaat aft zts pagina1»

Leidsch Dagblad | 1948 | | pagina 1