De Indonesische kwestie in de Y eiligheidsr aad WEERBERICHT Geen Viermogendheden-bestuur meer voor Berlijn De „lucht-brug" naar Berlijn Met een enkel woord 87ste Jaargang VRIJDAG 2 JULI 1948 No. 26427; LEIDSCH DAGBLAD Directeur: J. W. Henny Hoofdredactie: B. W. Menkhorst en J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f3,90 per 3 maanden; 30 cents per week Telefoon Dir. en Adm.: 25041; Red. 21507 Witte Singel 1, Leiden - Giro no.: 67055 y Geen reden voor verdergaande actie Bü de gisteren voortgezette debatten in de Veiligheidsraad over de Indonesi sche kwestie, voor de eerste maal onder voorzitterschap van Dmitri Manuisly. de afgevaardigde voor de Oekraine, leidde de heer Palar de besprekingen in door te verklaren, dat, tenzij de raad een forse houding aanneemt en met name de C. v. GJD. de vrije hand ver leent, men nooit over het huidige dode punt in de onderhandelingen tussen de Nederlanders en Indonesiërs zal heen komen. BETOOG VAN PALAR. De rapporten van de C. v. GD. aldus de heer Palar verder tonen wel aan, dat er een wijde kloof bestaat tussen Nederlanders en Indonesiërs op het stuk van de uitvoering van het be stand en de uitlegging van de Renville- overeenkomst. Indien zeide hij de thans door de C. v. G.D. gevolgde pro cedure wordt voortgezet, dan onder handelt men van het ene dode punt naar het andere. Hij wenst vrijheid voor de C. v. G.D. om alle methoden tot on derhandelen te benutten, waarbij geen harer individuele leden het recht van enigerlei vorm van veto mag hebben, waarbij hij doelde op de houding van het Belgische lid der C. v. G.D. jegens het compromis-voorstel. Palar deed een beroep op de Veiligheidsraad om aan de C. v. G.D. te doen weten dat zij vrij heid heeft om alle door haar wenselijk geachte wegen te bewandelen, welke naar haar inzicht tot een overeenkomst kunnen leiden en dat haar methoden bij beslissing van de meerderheid harer leden kunnen worden bepaald. Hierte genover is voor de Veiligheidsraad het enige alternatief, te handelen zoals hij in het geval met Palestina heeft ge daan: de benoeming van één bemid delaar. De Repub. regering heeft reeds bekend gesteld, dat zij het Australlsch- Amerikaanse voorstel, dat door de Ne derlanders volkomen van de hand is ge wezen. een aanvaardbare basis acht voor verdere onderhandelingen. Hoe kan zo vroeg de heer Palar een billijke oplossing worden bereikt, wanneer de partij, die het redelijke wenst, altijd aan de verliezende kant staat? Red. „L.D."). De heer Palar vervolgde: Terwijl enerzijds Nederland de economische hidp der Ver. Staten van Noord-Ame- rika inroept omdat in Nederland het politieke evenwicht, volgens de Neder landse regering, zonder verlichting der economische positie niet is te handha ven. „blokkeert" zij anderzijds de Re publiek, daardoor niet alleen de politie ke stabiliteit in de Republiek onder mijnend, maar zij laat er de gehele wereld onder lijden, doordien zij de vol ken der wereld belet, te profiteren van de voordelen der Indonesische hulp bronnen. Ten slotte deelde de heer Palar nog mede, van de Republikeinse regering bericht te hebben ontvangen, dat noch de Republikeinse delegatie, noch de Republikeinse regering verant woordelijk is voor het uitlekken van de berichten over het compromisvoorstel. PILLAI DOET BEROEP OP NEDERLAND. Vervolgens kwam de heer Pillai (In dia) aan het woord. Hij betoogde dat, gezien de impasse waarin het Indone sische vraagstuk verkeert, de Veilig heidsraad ten volle gerechtigd is. vol ledig te worden ingelicht over het com promis-voorstel, om dit voorstel op zijn mérites te beschouwen. Te oordelen naar de samenvatting van dit voorstel, zoals hij er uit de persberichten van heeft kennis kunnen nemen, leek het hem niets te bevatten, dat in strijd zou zijn met de beginselen der Renville- overeenkomst. ..Integendeel" aldus de heer Pillai „het schijnt er op berekend te zijn, te leiden tot een recht vaardige en voldoening gevende bijleg- ging van dit veelomstreden geschil". Ook nij wenst in de boezem der C. v. G.D. het inzicht der meerderheid te doen praevaleren en sprak namens zijn delegatie de ernstige hoop uit, dat de Nederlanders een weg zullen weten te vinden om hun bezwaren tegen het compromisvoorstel te laten vervallen en dat zij hun medewerking zullen willen verlenen bij de opbouw van een nieuwe j Indon. Republiek, een nieuwe Veremg- de-Staten van Indonesië en een nieuwe Ned.—Indon. Unie, welke in het leven zullen worden geroepen in overeenstem ming met de beginselen der Renville- overeenkomst en een monument zullen vormen voor Nederland's historische aanhang van de beginselen van vrijheid en democratie. MR VAN KLEFFENS ONTKENT BLOKKADE. Mr Van Kleffens. hierna aan het woord komend, sprak de hoop uit, dat de raad geen steun zal verlenen aan de aandrang tot wijziging in de werk methode van de C. v. G.D., daar Ne derland een voorstel tot een dergelijke wijziging niet in overweging zal kun nen nemen. De heer Van Kleffens wenste tevens van deze gelegenheid gebruik te maken om ,.af te rekenen met de legende" over een Nederlandse blokkade van de Re publiek. De waarheid is, dat invoer m niet onder Nederlands beheer staande MINDER WIND. De Bilt verwacht tot Zaterdagavond: Meest zwaar bewolkt met slechts en kele verspreide buitjes. Afnemende, maar langs de Waddeneilanden aanvan kelijk nog vrij krachtige wind, overwe gend tussen Noord-West en West. Aan houdend koel weer. 3 JULI. Zon op: 4.25 uur; onder: 21.02 uur. Maan op: 1.27 uur; onder: 17.42 uur (L.K.) Hoogwater te Katwijk te 0.19 en 12.55 u. Dit nummer bestaat uit zes pagina's gebieden in Indonesië is toegestaan met uitzondering van oorlogsmateria len. Ook de uitvoer is vrij, met uitzon dering van die van de ondernemings producten, die door de Japanners in beslag zijn genomen en nog niet aan de wettige eigenaren zijn teruggegeven. De Kon. Ned. Marine oefent toezicht uit op de invoer en verscheping van wapenen en oorlogsmateriaal, narcotica, onwettige betaalmiddelen en onwettig verkregen eigendommen. Hij voegde er aan toe, dat de Ned. autoriteiten veel hebben gedaan om een eind te maken aan de smokkelarij op grote schaal, die geleid heeft tot een belangrijke afvoer van de Indonesische-hulpbronnen. Na de rede van mr Van Kleffens volgde een langdurige discussie, in de loop waarvan bleek, dat de meerderheid van de Raad er niet voor voelt, invloed uit te oefenen op de huidige werkwijze van de C. v. G.D. De leden van de Russische en Oekrainse delegaties wa ren een ander inzicht toegedaan en herhaalden de beschuldiging, dat de C. v. G.D. in geen geval het vertrouwen van de raad kan genieten, gezien haar sympathie voor de koloniale mogendhe den. De heer Lawford (Engeland) was van mening, dat de Veiligheidsraad in de Indon. zaken niet fungeert als een gerechtelijk college. Over de vraag, of de raad wel het recht heeft om tussenbeide te komen in wat als een Nederlandse inwendige aangele genheid wordt aangemerkt, is, zeide de Engelse afgevaardigde, nooit een besluit genomen. Naar zijn mening moet de raad niet trachten, de C. v. G.D. een rol op te dringen welke, naar de Britse opvatting, niet alleen niet in overeenstemming zou zijn met het handvest der V.N., doch mo gelijk ook de kans op het bereiken van overeenstemming ten' ongunste zou kunnen beïnvloeden. Aan het eind der beraadslagingen sprak de Veiligheidsraad opnieuw zijn vertrouwen uit in de bekwaam heid van de C. v. G.D. voor de be handeling van zaken ter plaatse. De raad was echter niet in staat te be slissen. of een verdergaande actie van de zijde van de Veiligheidsraad nood zakelijk is. De Finse verkiezingen De eerste dag van de Finse verkiezin- gen is uiterst rustig verlopen. De op komst van de kiezers op de eerste dag was groot. Voor het gehele land kan een gemiddelde worden aangenomen van 50 procent. In enige districten van Hel sinki vooraTTn de arbèiderswijken stemde op deze eerste dag reeds meer dan 61 procent van het aantal kiesge rechtigden. ONDERZOEK NAAR DE EUROPESE VALUTA'S. Uit Washington wordt aan 't .Wall- street Journal" gemeld, dat de E.C.A. een speciale delegatie van monetaire deskundigen naar Eurcpa heeft gezon den om een onderzoek in te stellen naar de positie der valuta van de lan den, die Marshall-hulp ontvangen. Nieuwe Russische vliegtuigen VOLGENS GENERAAL SPAATZ. Generaal Carl Spaatz. voormalig be velhebber van de Amerikaanse lucht macht, heeft verklaard, dat de Sovjet- Unie een vliegtuig heeft gebouwd, dat „practisch elk Amerikaans industrieel gebied van belang" van Sovjet-gebied uit op de heenvlucht, zonder dat het echter zou kunnen terugkeren, kan be reiken. Generaal Spaatz schreef in het tijd schrift „Life", dat het toestel voor „het grootste deel nagemaakt" was naar het Amerikaanse type B-29. Het Sovjet toe stel is van het type „Toepolef T-U-70" aldus Spaatz. „Er is reden aan te nemen, dat de Sovjets thans verscheidene honderden van deze toestellen bezitten en een vrij groot aantal nieuwe maken". SNELHEIDSPROEVEN MET MOTOR KANONNEERBOOT. De Britse admiraliteit heeft medege deeld, dat met succes uitgevoerde proef nemingen met de door straalmotoren ge dreven kanonneerboot 2009 de laat ste uitvinding van de marine een nieuw tijdperk voor de wereldscheep vaart kunnen openen. De admiraliteit deelde mede. dat de kanonneerboot de afgemeten mijl had afgelegd met een snelheid „van meer dan 45 knopen". Verbeteringen sedert de eerste proefne mingen hadden nog een kleine snel heidsverhoging teweeggebracht. West-Duitse landen zullen Grondwet vastleggen Een aantal Nederlandse vlieger-officieren heeft op het Binnenhof te 's-Gra- venhage, ter gelegenheid van het 35- jarig bestaan der militaire luchtvaart, onderscheidingen ontvangen uit handen van H.KJH de Prinses-Regentes. In tegenwoordigheid van vele autoriteiten ontving de majoor vlieger-waarnemer J N. Mulder de Militaire Willemsorde. Prinses Juliana slaat majoor Mulder tot ridder. Foto ANP-v. d. W. Russen trekken zich terug De Sovjet-Russisohe stafchef, kolo nel Bois Kalimin, had tegen gistermid dag een bijeenkomst van de geallieerde stafchefs belegd, waarop hij 'n schrif telijke verklaring voorlas, dat 't vier- mogendhedenbestuur van Berlijn ten einde was gekomen. „Het gedrag van kolonel Howley (de Amerikaanse commandant) en het uit blijven van reactie van de zijde der Britse en Franse vertegenwoordigers op een door de Sovjet-autoriteiten inge diend protest, zowel als het afzonder lijk optreden van de Westelijke gealli eerden door het uitvoeren van 'n geld- zuivering in Berlijn, een stad welke deel uitmaakt van het economisch ge heel van de Sovjet-zone, hebben er toe geleid, dat er geen vierzijdige bij eenkomsten van het geallieerde mili- en een Sovjet-Russische wacht bij de ingang geposteerd blijven. Ondanks de beëindiging van 't vier zijdig bestuur zullen de door het bu reau uitgevaardigde orders voor Ber lijn door de Sovjets in acht woden ren, opdat het zou kunnen helpen de toestand te Berlijn op te lossen." VERKLARING GENERAAL CLAY. Generaal Clay, de Amerikaanse mili taire gouverneur in Duitsland, heeft op een persconferentie verklaard, dat „de toestanden in Duitsland zeer ernstig zijn." Hij weigerde de vraag te beant woorden of het Russische besluit, geen deel meer uit te maken van het gealli eerde militaire bestuursbureau voor Berlijn, de oorlog dichterbij gebracht had. Hij verklaarde, dat het hem „zeer moeilijk viel" de door de Russen aan genomen.^ „Zoals ^altijd eerbiedigt de gevoerde redenen hiervoor te begrijpen. ',"1 Hij betwijfelde het echter of de afwe zigheid der Russen het bestuur van de stad moeilijker zou makem Clay deelde mede, dat de Fransen per één Augustus zich bij het export import bureau zullen aansluiten. Hij verklaarde, dat hij in bet geheel niet cm troepen versterkingen voor Duits land had verzocht en niet van plan was deze in de onmiddellijke toekomst te vragen. Sovjet-delegatie dc vierzijdige over eenkomsten en dus blijven deze over eenkomsten en besluiten voor ons gelden," aldus Kalimin. Men verwacht thans dat de Westelij ke geallieerden snel zullen handelen. Te Berlijn acht men de meest waar schijnlijke stap, de oprichting van een militair bestuursbureau voor de Wes telijke sectoren van Berlijn. Na afloop zijn de stafchefs van de vier geallieerde mogendheden in een restaurant bijeengekomen om een lunch taire bestuursbureau meer kunnen j te gebruiken, die door de Russen werd plaats vinden," aldus de verklaring van 1 aangeboden. De voorzitter van het be- kolonel Kalimin. „In verband hiermede zullen de Sov jet-Russische vertegenwoordigers niet meer deelnemen aan vierzijdige bij eenkomsten van organen van het ge allieerde bestuursbureau te Berlijn." In antwoord op hem dóbr zijn colle ga's gestelde vragen zeide Kalimin ver der, dat het technisch personeel voor lopig in het gebouw van het bureau zal blijven om de archieven op te rui men, en zolang zou de Sovjet-vlag naast de andere drie blijven wapperen stuursbureau voor deze maand was een Rus. ZoaLs in een „Russische maand" ge bruikelijk, was er wodka bij de lunch. Naar de Russische stafchef verklaarde, zou dit de laatste maaltijd zijn van de Russen voor de Westelijke geallieerden. De Berlijnse gemeenteraad heeft een stemmig besloten de geallieerde be stuursraad te verzoeken om-opheldering ever Berlijns administratieve en econo mische positie tengevolge van de nieu we Sovjet-verkeersmaatregelen. Alle vertegenwoordigde partijen wa ren -het er over eens dat „de geallieer- VERKLARING GENERAAL ROBERTSON. Generaal Sir Brian Robertson, de Britse militaire gouverneur in Duits land, heeft op een pesconferentie ver klaard, dat volgens zijn informaties de Russen bij het verlaten van de verga dering van het geallieerde militaire be stuursbureau alleen gezegd hadden, dat zij weigerden verdere bijeenkomsten bij te wonen totdat zij genoegdoening had den gekregen van de Amerikaanse commandant, kol. Howley. Hoewel dit in de practijk hetzelfde effect zou kun nen hebben, was het, zo zeide Robert son, niet hetzelfde als de verklaring, dat het geallieerde bestuursbureau ont bonden was. Op de vraag of de lucht brug naar Berlijn zo versterkt zou kun nen worden, dat Berlijn niet alleen van voedsel maar ook van al het nodige de bestuursraad nog steeds het hoogste voorzien zou kunnen worden, antwoord- wetgevende lichaam in Duitsland was de Robertson: „Indien u bedeelt op I en dat er een poging moest worden normale voet en voor een lange perio- edaan het weer te laten functionne- I de, dan is het antwoord neen." Leveranciers en consumenten juichten toen het bericht bekend werd, dat de melk voortaan zonder bon mag worden verkocht. Weg alle rompslomp van ad ministratie, inlevering en weggeraakte bonnen. De melkboer te Amsterdam steekt de vlag uit. Foto ANP-Zr. Gisteren 480 ton aangevoerd Amer. legervliegtuigen hebben voor lopige luchtverkenningen van de Weste lijke sectoren van Berlijn voltooid, die ten doel hadden geschikte plaatsen te vinden voor het neerwerpen van steen kool. De beschikbare voorraad steenkool is naar schatting slechts voor ongeveer twee weken voldoende. Het vervoer van steenkool door de lucht is nog nimmer geschied. Op het door de Britten beheerde vlieg veld Gatow nabij Berlijn zijn veilig heidsmaatregelen zoals tijdens de oorlog getroffen. Vliegtuigen met voedsel kwamen zo kort op elkaar binnen, dat het vertrek van enkele vrachttoestellen werd ver traagd. Gisteren zijn vele van de grootste En gelse vliegtuigen naar Duitsland gevlo gen om deel te nemen aan de grote operatie, waarbij honderden tonnen goe deren met vliegtuigen naar Berlijn ver zonden worden. Op het vliegveld Gatow BINNENLAND. H.K.H. de Prinses-Regentes heeft gisteren op de jubileumdag van de mili taire luchtvaart in ons land. tijdens een op het Binnenhof te Den Haag gehouden plechtigheid aan de Luchtstrijdkrachten de nieuwe vlag uitgereikt, welke ter ge legenheid van het 35-jarlg bestaan onzer militaire luchtvaart bij Koninklijk Be sluit is vastgesteld. Hierna reikte zij on derscheidingen uit aan een achttal offi cieren en onder-officieren. Na sedert 21 Januari 1948 door de Nederlandse Spoorwegen te zijn beheerd onder een huurovereenkomst, is de spoor weg MechelenTerneuzen, voorzover de ze op Nederlands gebied ligt, heden In eigendom overgegaan in handen van de Nederlandse Spoorwegen Heden vertrekt zoals gemeld het s.s. „Waterman" met militairen aan boord, van Rotterdam naar Indië. Wil men de opvarenden in Port Said post bezorgen, dan dient deze uiterlijk 4 Juli ln de brie venbus te zitten: voor Batavia uiterlijk 16 Juli. Gistermiddag werd in het gezin van de monteur van de P.T.T. de heer J. W. N. van Andel te Arnhem, een dochtertje geboren. dat naderhand bleek de 100.000ste inwoonster der gemeente te zijn. Het gemeentebestuur heeft een spaarbankboekje aangeboden met een in leg van f. 100. Prins Bernhard heeft gistermiddag met de leden van de nationale demoblll- satieraad een bezoek gebracht aan het K N.I.L.-centrum te Nijmegen. Gistermiddag werd op de Benelu» tentoonstelllng, die door het magazijn „De Bijenkorf" in Den Haag, onder auspi ciën van het comité van Belglsch-Ne- derlandsch-Luxemburgsche samenwerking is georganiseerd, de 40.000ste bezoeker ontvangen. BUITENLAND. Te Athene zijn achttien leden van de Opia-organisatie ter dood veroordeeld, die van talrijke misdaden tijdens de re volutie van 1944 zijn beschuldigd. Getuigen ln het proces wegens deel neming aan oorlogsmisdaden, dat ge voerd wordt tegen voormalige hoge func tionarissen van het Duitse ministerie van Buitenlandse Zaken, hebben ver klaard, dat de groot-moefti van Jeruza lem, gedurende zekere periode maande lijks drie-en-negentig-dulzend vijfhon derd rijksmark van het natlonaal-socia- listische ministerie van Buitenlandse Zaken ontving. Volgens deze getuigen hebben andere Arabische leiders eveneens sommen ontvangen. De prijs voor de ondergrondse van New York ls van vijf op tien Amerikaan se centen gebracht. Bus- en tramgeld van vijf op zeven cent. Het nationale comité van de Britse coöperatieve beweging heeft tot alle af delingen de waarschuwing gericht zich te hoeden voor „georganiseerde commu nistische Infiltratie" in de beweging. In de Brits-Amerikaanse zone van Duitsland zullen de eieren spoedig van de bon gaan. Alle Zuld-Afrlkaanse toestellen zul len voorzien worden van witte doeken van ongeveer twee en half meter lang en zestig c.m. breed. Zij zullen door de passagiers gebruikt kunnen worden om lu geval van een noodlanding in een af gelegen plaats de aandacht te trekken. De ontmanteling van fabrieken voor herstelbetaling ls ln de provincie Hessen (Amerikaanse zone) beëindigd. Woensdagavond ls te Istanboel een Bulgaars vliegtuig met zeventien uit Bulgarije afkomstige personen aan boord aangekomen. De piloot bleek door revol verschoten gedood te z^jn. Van de passa giers waren twee personen zwaar en twee licht gewond. De Amerikaanse kruiser „Fargo'^ls, begeleid door twee destroyers, te IsWm- boel aangekomen. Aan boord bevindt zich admiraal Forest Sherman, opperbevelheb ber der Amerikaanse vloot ln de Middel landse Zee. De kruiser zal enkele dagen ln Turkse wateren blijven en vervolgens zfjn oefen tocht langs de Middellandse Zeehavens voortzetten. Gisteren ls een Italiaans verkeers vliegtuig van de HJn MilaanBrussel nabij Keerbergen, even bulten Brussel, neergestort. Vier passagiers en vier leden der bemanning zijn hierbij om het leven gekomen. 3 passagiers en de stewardess werden uit het vliegtuig geslingerd en bleven ongedeerd. Het ongeluk ls te wijten aan slecht zicht. landen dagelijks 200 vliegtuigen. Binnen enkele dagen zullen nog meer en gro tere vliegtuigen naar Berlijn vliegen als een nieuwe betonnen startbaan te Ga tow in gebruik gesteld is, en dag en nacht doorgevlogen kan worden. Het Britse ministerie van buitenlandse zaken heeft bekend gemaakt, dat „ze kere regeringen" verduurzaamde levens middelen hadden aangeboden om de voedselcrisis in Berlijn te verlichten. De Amerikaanse luchtmacht verzamelt ook een vloot transportvliegtuigen, die voor de ravitaillering van Berlijn zullen worden Ingezet. 11 Skymasters zijn al op weg naar Frankfort om deel te nemen aan de „proviand-operatie", terwijl an dere reeds op het vliegveld zijn binnen gekomen uit Hawaii, Alaska en Texas. Britse functionarissen schatten, dat alleen gisteren" 480 ton voedsel Berlijn via de lucht bereikt zullen hebben. Naar van officiële zijde te Berlijn wordt verklaard zijn alle Britse vlieg tuigen, die tot dusver werden ingezet, Dakota's. Viermotorige York-vrachtvliegtuigen zouden echter spoedig ingeschakeld wor den. Diplomatieke waarnemers geloven.dat de Franse regering, die eerst enige re serve toonde t.a.v, de ten uitvoerlegging van de aanbevelingen der zes landen te Londen, thans in volledige overeenstem ming met Engeland en de V S. handelt. President Truman heeft de verklaring van Marshall, dat de V.S. van plan zijn in Berlijn te blijven, volledig onder schreven. HEDEN STAKING IN ITALIË Inzet van een agitatie-week. Zeven millioen Italianen hebben op dracht gekregen heden een halve dag te staken als eerste daad in „een week- agitatie", die door het nationale vak verbond, waarin de communisten de overhand hebben, georganiseerd is. Al leen de openbare diensten, zoals de PTT. spoorwegen en electriciteitscentrales. zullen in werking blijven. Dit is de eerste demonstratie van na tionale onrust sinds de verkiezingen in het voorjaar, waarin de coalitie der communisten en linkse socialisten wer verslagen. De staking heeft tot doel. om tot on derhandelingen te komen over verho ging van loonpeil en gezinstoeslagen. De arbeiders hebben opdracht om all industriële activiteit van 12 uur tot mid dernacht stil te doen staan en de bus- en tramdiensten van vijf uur 's middags tot middernacht stil te leggen. BIJEENKOMST TE KOBLENZ. Gisteren zijn de Duitse minister-pre- ridenten van de elf staten in West- Duitsland te Frankfort bijeengekomen .net de drie Westelijke geallieerde gou verneurs. De bijeenkomst duurde slechts een uur. De minister-presidenten wer den door de gouverneurs gemachtigd zen constituerende vergadering bijeen e roepen voor 1 September a.s. De Britse gouverneur, sir Brian Ro bertson, verzocht de Duitsers eventueel voorstellen te doen tot grenswijzigingen. De Franse gouverneur, generaal Koe- nig, legde een schema voor van een be zettingsstatuut. Bij de opening van de bijeenkomst zeide generaal Clay, dat hij de zitting als de eerste van een aantal bijeenkom sten beschouwde „gewijd aan de ont wikkeling van een regeringsstructuur waaronder het Duitse volk grotendeels verantwoordelijk zal zijn voor het be heer van zijn eigen zaken". Generaal Clay zeide verder, dat ieder wetgevend lichaam van een staat Mij zou zijn de procedure te bepalen, waar bij afgevaardigden moesten worden ge kozen of benoemd. Het totaal aantal afgevaardigden zou bij benadering 1 op iedere 750.000 inwoners van iedere staat zijn, volgens de cijfers van de jongste volkstelling. De constituerende vergadering, aldus generaal Clay, „zal een democratische grondwet opstellen, die voor de deelne mende staten een federalistische re geringsstructuur zal bepalen, die het best is aangepast aan het uiteindelijke herstel van de Duitse eenheid". Het zou de rechten van de deelnemende staten moeten beschermen, voorzien in een toereikend centraal gezag en zekere waarborgen voor individuele rechten en vrijheden. Vervolgens zeide generaal Clay, dat de grondwet de goedkeuring van de militaire gouverneurs zou behoeven. Daarna zou deze in iedere deelnemende staat aan een referendum worden on derworpen. Indien twee derden der sta ten de voorgestelde grondwet bij meer derheid goedkeurden, zou het binnen 30 dagen na ratificatie voor alle staten gelden. Iedere wijziging van de grond wet zou de ratificatie vereisen van twee derden van de staten. De bevoegdheden, die de militaire gouverneurs zich volgens het bezet tingsstatuut voorbehouden betreffen o.m.: 1. De Duitse buitenlandse betrekkin gen; 2. De contróle over de buitenlandse handel en binnenlandse maatregelen, die de buitenlandse handel ongunstig zouden kunnen beïnvloeden, en de goede besteding van Duitsland ter be schikking gestelde gelden; 3. De uitoefening van overeengekomen contrölebevoegdheden o.m. met betrek king tot het internationale gezagsap- paraat voor het Ruhrgebied, herstelbe talingen, het peil van de industrie, de- I kartelisatie, ontwapening demilitarisatie en „zekere takken" van het weten- I schappelijk onderzoek; l 4. De bescherming van het prestige en de veiligheid van de bezettingsstrijd krachten en de voorziening van hun behoeften; 5. De waarborg, dat de goedgekeurde grondwetten zullen worden nageleefd. Behoudens deze voorbehouden bevoegd heden zullen de militaire gouverneurs hun volledige bevoegdheden hernemen, indien een toestand zch voordoet, die de veiligheid bedreigt en zo nodig ter ver zekering van de naleving van de grond wetten en het bezettingsstatuut. Wat de democratisering betreft zul len de militaire gouverneurs hun mede werking verlenen en van advies dienen. Donderdag zullen de elf premiers van. de West-Duitse staten te Koblenz bij eenkomen om de plannen der Westelijke geallieerden voor een West-Duitse „con stitutie" te bespreken. De zitting zal twee dagen duren. Waarschijnlijk zal mevrouw Schroeder, de burgemeester van Berlijn, tot de besprekingen in Ko blenz worden utgenodigd. Zuid-Slavië en de Kominform ALBANIË GAAT OVER TOT DADEN. De besturen van alle communistische partijen scharen zich natuurlijk achter het besluit der Kominform ten aanzien van Zuid-Slavië. Terwijl echter nergens van „acties" sprake is Bulgarije integen deel de goede betrekkingen zegt te zul len handhaven, gaat Albanië tot „da den" over. De Albanese minister van binnen landse zaken heeft de verkoop van Joe goslavische kranten verboden, o.a. van de Borba (het orgaan der Joegoslavische communistische partij). Voorts zou de Albanese minister van opvoeding bevo len hebben, dat alle voor Joego-Slavië gunstige uitspraken uit de schoolboeken verwijderd zouden moeten worden. Even eens zouden portretten van maarschalk Tito van de muren gehaald zijn, waar bij het tot „vechten" kwam. De diplomatieke vertegenwoordiger van Joego-Slavië in Tirana heeft bij de Al banese regering een formeel protest doen horen. De Sloveense communisten blijven Tito trouw, al betuigen zij vertrouwen in de USSR. In Zuid-Slavië is de inschrijving ge opend op een binnenlandse lening van 3'/2 milliard dinar, die bestemd is voor uitvoering van het 5 jaren-plan. STAKING IN MARSEILLE EN AAN FRANSE WESTKUST. Vandaag vertrekken geen schepen uit Marseille als gevolg van een staking, uitgeroepen door het vakverbond van zeelieden, dat aangsloten is bij het al gemeen Frans vakverbond. De stak;ng dient ter ondersteuning van de beman ningen van vier schepen van de Cie Generale Transatlantique, die Maan dag in staking zijn gegaan uit protest I tegen hun levensomstandigheden aan I boord en de inkrimping van personeel. De vissersschepen te Boulogne, Lo- riënt en Sables Dolonne, aan de West kust. bleven vandaag binnengaats uit protest tegen de herinvoering van de >rijscantróle voor vis. De regering beantwoordt dit protest door de branlstoffenlevertag aan d® i boten stop te zetten.

Leidsch Dagblad | 1948 | | pagina 1