Leidse Feesiweek van 25 fof en met 31 Augustus „Als het nog lang duurt, word ik gek Laatste Berichten Melk morgen van de bon Geen distributie gedurende de zomer, waarschijnlijk ook niet in herfst en winter UIT DE OMSTREKEN Het regeringsjubileum van H.M. de Koningin. WOENSDAG 30 JUNI Het voorlopig programma Het Jubileumcomité 1948, daarbij geassisteerd door tal van subcom missies, is nu reeds meerdere maanden druk bezig met de voor bereiding en uitwerking der fcest- plannen, welke straks ter gelegen heid van het 50-jarig regerings jubileum van H.M. de Koningin cn ter herdenking van onze 300-jarige onafhankelijkheid in Leiden zullen worden georganiseerd. Uiteraard merkt de Leidse burgerij behalve door de spaarzegelactie van al deze activiteit heel weinig, maar zij, die geregeld de wekelijkse samen komsten van dit comité bijwonen, wor den getroffen door het enthousiasme, waarmede men zich opmaakt om Leiden in de week van Woensdag. 25 Augustus tot en met Dinsdag, 31 Augustus, een waardig en tegelijk attractief feest te bezorgen. Hoewel wij reeds verschillende malen op bepaalde onderdelen van het feest programma de aandacht vestigden, heb ben de plannen thans zulk een defini tieve vorm gekregen, dat wij hieronder het schema kunnen laten volgen. Voor hal ook met het oog op de indeling der vacanties zullen velen dit ongetwijfeld op orijs stellen. Vooraf zij er nog op gewezen, dat het hoogtepunt van de Leidse feestviering valt op Vrijdag 27 en Zaterdag 28 Augustus op welke dagen ook het ge- meentepersoneel vrij-af zal hebben en merendeel der fabrieken en bedrijven gesloten zal zijn. WAT ER TE DOEN ZAL ZIJN. Maandag 23 én Dinsdag 24 Augustus: tuin tj eswedstrijd. Woensdag. 25 Augustus: bloemencol- lecte voor de patiënten in de Leidse ziekenhuizen: opening van de bloemen tentoonstelling en winkelweek, 3 en 8 uur muzikale rondgang. 8 uur herden- kihgssamenkomst in de Zuiderkerk. Donderdag, 26 Augustus: lunapark en bloemententoonstelling, 8 uur concert in de Hooglandse kerk en muzikale rond gang. Vrijdag, 27 Augustus: 8 30 uur wan deltocht, 9.30 uur fietstocht, 10 uur open luchtvoorstelling. 2 uur ruitersport op het Schuttersveld, 4.30 uur oplaten van postduiven en ballonopstijging van de speelweide van ..De Professorenwijk", 8 uur Schouwburg en muzikale rond gang. Bloemententoonstelling en luna park. Zaterdag, 28 Augustus: plm. 9 30 uur windhondenrennen op het sportterrein aan de Zoeterwoudse Singel, 2 uur bloe mencorso, 8 uur gondelvaart en Schouw burgvoorstelling. Lunapark en bloemen tentoonstelling^ ACADEMISCHE EXAMENS Geslaagd voor het doctoraal examen Wis- en Natuurkunde (dierkunde): P. H. Creutzberg (Voorburg) en L. van der Hammen (Schiedam); voor het candidaatsexamen Godgeleerdheid: F. van Nieuwpoort (Leiden), R. K. de Jong (Heilo) en J. v. d. Wiel (Leiden). LEIDSE SCHOUWBURG. Wederom aelit abonnements- voorstellingen. Het Bestuur van de Leidse Sohouw- burgvereniging stelt zich voor in het seizoen 1948/1949 wederom acht voor stellingen te organiseren. Reeds worden onderhandelingen gevoerd met de „Haagsche Comedie" onder Dirotie van Cees Laseur, „Het Vrije Toneel", onder Directie van Cor Ruys, Het Amsterdams Toneelgezelschap onder leiding van Al- bert van Dalsum, het Rotterdamsch Toneelgezelschap onder leiding van Ko Arnoldi en met „De Komedianten", het gezelschap, dat in het afgelopen seizoen met zoveel succes het Nederlandse stuk „Schipper naast God" van Jan de Har- tog gespeeld heeft met Cor van der Lugt Melsert in de hoofdrol. Het ligt in de bedoeling dit stuk ook voor de voorstel lingen te doen geven. Met de „Haagsohe Comedie" wordt onderhandeld over „De Lieve Christa- bel", het stuk, waarin Fie Carelsen haar jubileum heeft gevierd. De voorstellingen worden weer zoveel mogelijk op Maandagavonden gegeven. De prijzen der plaatsen blijven de zelfde als in het afgelopen seizoen. In verband met de definitieve reser vering van de avonden is het van het grootste belang, dat ieder zich zo spoe dig mogelijk opgeeft. TWEE BESTUURSJUBILEA BIJ HET GROENE KRUIS. In het Gulden Vlies was gisteravond het bestuur van het Groene Kruis bij een om in intieme kring twee bestuurs- jubilea te herdenken. Het was n.l. 25 jaar geleden, dat mej. F. A. Ie Poole in het bestuur zitting nam, en bijna 30 jaar geleden dat de heer Jhr C. C, Roëll zijn bestuurswerkzaamheden aan vaardde. De voorzitter, de heer J. C. Meyboom, sprak beiden in hartelijke bewoordingen toe, waarbij hij dank bracht voor het vele werk, dat mej. Ie Poole gedurende een kwart eeuw heeft verricht als penningmeesteresse en dat jhr Roëll, die lange tijd het secretari aat vervulde, in die functie en andere opzichten voor het Groene Kruis heeft gedaan. Aan beide jubilarissen werd een boekwerk aangeboden De heer H. Filippo Wzn., voerde eveneens het woord en sprak de hoop uit. dat beide bestuursleden nog enige jaren hun taak mochten blijven vervullen tot an deren gevonden zijn om hun taak over te nemen. De jubilarissen dankten met enkele woorden voor deze woorden en geschenken, waarbij jhr. Roëll nog en kele gebeurtenissen uit zijn bestuurs- locpbaan in herinnering bracht. DE FAKKEL-ESTAFETTE DER N.P.V. In aansluiting op ons bericht van gisteren inzake de fakkel-estafette der Ned. Padvindersvereniging op a.s. Za terdag, vernemen wij nader, dat de fakkel nadat zij door H.M de Konin gin op „Huis Ten Bosch" zal zijn aan gestoken door padvinders van een Haagse resp. Wassenaarse groep op de fiets naar de Haagse Schouw zal wor den overgebracht. Hier zal zij door een padvinder van de Ewout Joppenszgroep uit Voorschoten worden overgenomen, die haar naar Leiden brengt, waar de lichtdrager" om plm. 11.15 uur wordt verwacht" Bij nader inzien zal de wis selplaats hier ter stede niet bij de Am bachtsschool zijn, doch voor het Stad huis aan de Breestraatzijde. Nadat een padvinder an ae Ewout Joppenszgroep haar hier heeft overgenomen, verdwijnt hij in de richting Leiderdorp om de fakkel bij de Leiderdorpse brug aan zijn ..collega" van de Jan van Galen- E"~ ep over" te geven. Van hieruit gaat hr* n estafette via Utrecht naar de C r in Lunteren. waar men te- gm 's a vends tien uur de Koempoe- iau wordt verwacht. Maandag. 30 Augustus: feestavond in de Stadsgehoorzaal. Dinsdag, 31 Augustus: 8 uur luiden van de klokken, 8 30 uur aubade school kinderen, 9 uur kinderfeest in de Stads gehoorzaal en muzikale rondgang, 10 uur kerkelijke herdenkingen, 6.30 uur muzikale stertocht. 7.30 uur volkszang op het Stadhuisplein, 8 uur feestavond Stadsgehoorzaal en openluchtconcerten, buurt-avondfeesten. Verder is in deze feestweek nog opge nomen een vrouwenmiddag in de Stads gehoorzaal, verzorgd door de V.V.S.L., een kinderfeest op de Sociëteit Miner va, aangeboden door het L.S.C. en een tentoonstelling in „De Lakenhal", waar een overzicht gegeven zal worden van de Koninklijke bezoeken, welke aan Lei den werden gebracht. Vermoedelijk zal ook nog een versierde paardentram door Leldens straten trekken, terwijl ver schillende gevelversieringen zullen wor den aangebracht. Natuurlijk wordt in deze week de sport niet vergeten. Het hoogtepunt van de sportieve gebeurtenissen is wel de komst van de sportploeg uit. Oxford- De Leidse zwemmers, athJeten en tennis spelers zullen hun krachten meten met de Engelse gasten. De Britten arriveren 26 Augustus en vertrekken 1 September. Al-met-al een afwisselend program ma, dat zeker grote belangstelling in Leiden en omstreken zal vermogen te trekken. STUDENTENWERKBUREAU. Het Studentenwerkbureau is met in gang van heden gesloten en zal in September zijn werkzaamheden hervat ten. KINDERMARKT B.L.O.-SCHOOL. Ter gelegenheid van het 50-jarig re geringsjubileum van H.M. de Koningin zal in de B.L.O.-school aan de Caecilia- straat 65a een kindermarkt worden ge organiseerd Teneinde deze markt ook werkelijk markt te doen zijn. zou het hoofd der school, de heer Den Haan. gaarne giften voor dit doel. zowel in geld als natura, ontvangen. Waar het hier een zeer bijzondere vorm van on derwijs betreft, geloven wii zeker, dat deze oproep niet tevergeefs zal zijn. Het B.L.O -kind verdient onz° sympathie en dn ad werkelijke medewerking wel zeer bijzonder! PLANTSOENCONCERT. Het programma van het Plantsoen concert te geven door het Leids Politie Muziekgezelschap op Vrijdag as. 's avonds om 8 uur luidt als volgt: 1. The Gladiators 'Farewell, mars. H, L. Blankenburg: 2. Halewiin Symphoniesch gedicht, Ger. Boedun op. 110; 3 Dans- Suite (Naar oude wijzen in Wést-Fries land) Ger. Boedijn p 87; 4. Over the Top, mars, H J Crosby, arr P. J. Mo lenaar: 5. Avondrood, ouverture A. Dreissen; 6. Mondnacht auf der Alster, wals Osc Fetras, arr.: A. Dreissen; 7. Finale. Bij beschikking van de Minister van Financiën is de adjunct-commies J. H. G. Frissen, werkzaam ten kan tore van de Hypotheken en het Ka daster alhier, met ingang van 1 Aug. as. verplaatst naar het kantoor Maas tricht. In de ruim 13 jaren, dat hij al hier werkzaam is geweest, heeft hi] zich vele vrienden verworven. Ook in het organisatieleven is hij geen onbe kende, zo is hij oud-bestuurslid der afd. A.R.K.A. hier ter stede, en oud-sectie commandant der B.S. Burgerlijke Stand van Leiden GEBOREN: Frederikus Dlneeman z. van C. P. Schijven en G. Minke; Jacob, z. van J. van der Nle>t en J. G. van de Ven: Phl- llppus, z. van W. van Hooven en J. van der Kaaij; Hendrik, z. van W. van Hoo ven en J. van der Kaalj; Elisabeth, d. van H. van den Broek en M. J. van Dig gelen; David Hendrik, z. van D. Kreft en M. van Amsterdam: Antje. d. van A G. Bouwens en A van Duijn: Arie. z. van A Kleinhout en E. Kapteljn; Marlnus Johannes Nlcolaas, z. van M. J. Sanders en P. K. van den Oever; Maria Adrlana Marearetha. d. van P. A. Koemans en C. de Winter; Marianne Helena, d. van L. Noorduin en M. A. van den Bosch. OVERLEDEN: C. J. M. van Nieuwkerk. hulsvr. van C. P. M. de Haas, 55 J. GEHUWD: H. van Beek, jm. en C. J. Plnke, jd,; H. P. Croes. Jm, en S. Buth, Jd. De verjaardag van Prins Bernhard FEESTAVOND LEIDSE CIIR, ORANJEVERENIGING. In de vrolijk met vlaggedoek versier de en goed bezette Stadsgehoorzaal had de Leidse Chr. Oranje-vereniging giste ren ter gelegenheid van de verjaardag van Z.K.H. Prins Bernhard een feest avond belegd, welke o.m. werd bijge woond door wethouder S. Menken na mens het gemeentebestuur, de garni zoenscommandant, luit -kolonel J. A, J. van Horssen en deputaties van de 3 Oc- tobervereniging en de Vereniging Ko ninginnedag. De voorzitter van de L C.O.V., mr dr N. G. Geelkerken, heette de aanwezigen welkom om voorts met een enkel woord te herinneren aan de komst van Prins Bernhard in Nederland. Door zich veel onder ons volk te bewegen, heeft hij zich al spoedig de liefde en sympathie van de bevolking weten te venverven en is dat volk ook zijn volk geworden. Bovenal heeft hij in de moeilijke oor logsjaren. waarin hij HM. de Koningin bij Haar verantwoordelijke taak trouw terzijde stond, bewezen een voortreffe lijk Nederlander te zijn en heeft hij zich doen kennen als iemand „van vreemde smetten vrij". Het strekt Prins Bern hard eveneens tot grote eer, dat hij de geest van het Nederlandse volk zogoed heeft aangevoeld en dat hij steeds een groot aandeel heeft willen hebben in het maatschappelijk, cultureel en gees telijk leven Daarnaast kennen wij hem als een enthousiast sportbeoefenaar, wiens belangstelling voor diverse takken van sport groot is. Spr. sprak de wens uit, dat God hem nog vele jaren voor zijn gezin en ons volk mocht sparen. Nadat mr Geelkerken nog had mede gedeeld. dat in de loop van de dag een telegram van gelukwens naar Z.K.H. was verzonden, werden twee coupletten van het Wilhelmus gezongen. „Ex Animo", dat deze avond met het gemengd en het jeugdkoor haar mede werking verleende, deed ons wederom van voortreffelijke zang genieten, ter wijl haar dirigent, de heer H. de Wolff, zich ook deed kennen als een uitnemend leider van de volkszang, die met een genoeglijk praatje en deskundige voor lichting het „zaalkoor" aan het zingen zette. Het tweede gedeelte van de avond werd gevuld met de vertoning van de film „De strijd om de Matterhorn", een spannende film met tal van prachtige natuur-opnamen. Bestuur en aanwezigen kunnen op een welgeslaagde feestviering terugzien. UITGAANSDAG JE GEREF. MINNEHUIS. Gisteren was er weer eens 'n bijzon dere dag aangebroken voor de ouden van dagen van het Tehuis voor Ouden van Dagen (het Geref. Minnehuis). Die dag zouden zii een uitstapje maken per stoomboot „Succes" naar Schiphol, 's Morgens meerde de boot in de Nieuwe Rijn voor het Trijn Jacobsdochterhof en om 13 uur was alles ingeladen en hadden de oudjes plaats genomen. Velen moesten gedragen of gereden worden naar de boot Behalve de oudjes gingen mede regenten en enige predikanten en ouderlingen der Ned. Herv. Gemeente alhier. By de Spaniaardsbrug werd een groot aantal kinderen van het Kinder huis „Voordorp" opgenomen met direc trice en leidsters. De kinderen hadden muziek medegenomen, terwijl ook een piano, afgestaan door de firma Brynen, werd medegevoerd. De muziek viel bii, de passagiers goed in de smaak en gaf leiding aan de danslustigen. zowel jeug digen als ouden van dagen! Aan versna peringen ontbrak het niet. Er werd op koffie, thee, broodjes, snoepjes, kersen enz. getracteerd. Bij Schiphol stapten zy. die lopen konden, aan wal. Onder leiding van gidsen ging het gezelschap in groepen het terrein op en werden in teressante inlichtingen omtrent de vlieg tuigen en de routes verstrekt. Na een uur waren allen weer op de boot en werd de terugreis aanvaard. De stem ming bleef er in en er werd uit volle borst gezongen. Met een kleine onder breking was het weer goed. Om 21.30 uur stapten de kinderen over van de boot bij de Spanjaardsbrug en daarna de overige passagiers bij het Trijn Ja cobsdochterhof. Regenten hadden veel dank in ontvangst te nemen van de ouden van dagen. De kinderen van Voordorp waren niet minder dankbaar. Het was een welgeslaagde middag. De heer W. H. van Kampen alhier slaagde te Delft voor 't ingenieursexa men voor werktuigkundig ingenieur. Commissie van onderzoek inzake England-Spiel Zoals reeds in de Tweede Kamer ls aangekondigd heeft de minister van Oorlog een commissie ingesteld welke de organisatie en de werkzaamheden van de Nederlandse militaire inlichtin gendiensten te Londen in het tydvak 15 Mei 194020 November 1945 aan een onderzoek zal onderwerpen. In deze commissie zijn benoemd tot lid en voorzitter mr J. K. Onnen, oud president aan het Hooggerechtshof in Nederiands-Indië en lid van de Bijzon dere Raad van Cassatie, tot leden de kolonel van de Generale Staf D. H. M Tielens en de kapitein ter zee J. W. F. Nuboer. REGERING OP 7 JULI DEMISSIONAIR. De vraag is gerezen, of het thans zit tende kabinet op de dag der verkiezin gen zijn ontslag zal aanbieden. Het is inderdaad traditie in Nederland, dat van de dag der verkiezingen af een re gering zich demissionair acht. Naar ver wacht mag worden, zal ook deze rege ring van die traditie niet afwijken, zo dat een ontslagaanvrage op 7 Juli kan worden tegemoetgezien. Ver. v Vryz. Hervormden. De algemene vergadering van de Ver. v. Vrijz. Hervormden, zal 16 en 16 Juli a.s. te Sneek worden gehouden. Ds C. D. Mou- lljn van Leeuwarden zal een wijdingswoord spreken. Als referenten zullen optreden de heren ds A. de Wilde van Leek-Mld- wolda, met het onderwerp: „Het rapport van de commissie voor de symbolische ge schriften" en ds D Oosten van Enschedé, onderwerp: „Hebben de vrijzinnigen een eigen apostolische taak?" Op de agenda staat ook een boottocht op het Sneker- meer, aangeboden door de ontvangende afdeling. PRINSES-REGENTES BEZOCHT LEGER DES HEILS VELDDAG. HKH- Prinses-Reg Juliana heeft in ge zelschap van haar secretaresse, mej. mr. H. A. Sneller, een bezoek gebracht aan de velddag van het Leger des Heils, welke heden gehouden wordt in de bossen van het domein Soestdijk. H.K.H. werd verwelkomd door de lei der van het Leger des Heils, generaal A. W. Orsborn. De Prinses-Regentes woonde een gedeelte van de .heiligings- dienst bij. Bij haar vertrek werd zy door de ongeveer 10.000 aanwezigen harteiyk toegejuicht. EX-BURGEMEESTER VAN WINTERSWIJK VEROORDEELD TOT 4'A JAAR. Het Bijzonder Gerechtshof te Arn hem heeft hedenmorgen uitspraak ge daan in de zaak tegen de veearts dr W. B. C Bos. die tydens de laatste be zettingsjaren burgemeester was van de gemeente Winterswyk. Verdachte had zich te verantwoorden wegens het in zyn kwaliteit van burgemeester bloot stellen van personen aan opsporing en vervolging. Het Hof veroordeelde ver dachte tot 4Vi jaar gevangenisstraf met aftrek De eis luidde 5H jaar met aftrek, en ontzetting uit de kiesrechten voor het leven. BEURSOVERZICHT AMSTERDAM, 2-9 Juni. De beurs had heden een iets beter aspect dan de laatste dagen. Er was enige belangstelling en de lichte vraag leidde in de dunne markt al spoedig tot een verhoogd koerspeil. Kon. Olie was spoedig na opening 'n vijftal pun ten beter en belandde voor de oude aandelen uitelndeiyk op 345 en voor de nieuwe op 338. Voorts viel te constate ren een 5% koersverbetering voor Uni lever, 2voor AKU en ca. 5% voor Philips.- Opmerkelijk vast waren Holl. Amerika Lyn, die weer boven de 200 kwamen op 204 na opening op 198. HVA verliet de markt op het hoog ste punt van de dag, n.l. 221. Ook de Incourante sulkerfondsen lagen beter, voorts heerste ook een vaste stemming op de rubbermarkt en in de tabaksaf deling. In tegenstelling tot de rest van de markt waren de bankaandelen een fractie lager. De staatsfondsenmarkt vertoonde enig herstel. De minister van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening heeft, naar of ficieel wordt medegedeeld, besloten in afwachting van een definitieve beslissing, welke eerst in het najaar kan worden genomen, wanneer meer gegevens bekend zijn over de vooruitzichten voor de kraehtvoedervoorzle- ning en de uitkomsten van de teelt van ruwvoedergewassen met in gang van Donderdag 1 Juli de distributie van consumpticmelk en con- sumptiemelkproductcn voorlopig op te heffen. Voor de aflevering van melk, bestemd voor verwerking b.v. tot consumptie- Us, chocolademelk e.d. blijft het stelsel van toewijzingen tot nader order gehandhaafd. Bestaande mclkverwerkingsverboden, zoals b.v. het verbod tot het verwerken van melk in brood blijven eveneens gehand haafd. De verwachting bestaat, dat ook gedurende de aanstaande herfst en winter de opheffing van de melkdistributie gehandhaafd kan blijven. Er kunnen zich echter omstandigheden voordoen, zoals b.v. een tegenvallende melkproductie of een belangrijke toename van het verbruik, welke mede met het oog op de belangen van onze export van zuivelproducten de wederinvoering van de melkdistributie noodzakelijk zouden kunnen maken. De zuivelbedrijven en melkinrichtingen zullen van het bedrijfschap voor zuivel nader administratieve voorschriften ontvangen. KATWIfK AAN ZEE DE CHR. MIDDENSTANDS-VEREN. AAN HET TOEREN. Als weldra de vacanties zijn begonnen en honderden badgasten tydeiyk hun bivak hier opslaan, breekt er voor de nijvere middenstanders 'n drukke bezige tijd aan. Zy behoeven er dan niet aan te den ken om er zelfs eens uit te breken. Ook om eens een dagje geen muizenissen aan het hoofd te hebben, hadden de le den het besluit genomen om op 29 Juni een gezellige dag buiten de Katwykse grenzen door te brengen. Dinsdagmorgen om 7 uur stonden in de Badstraat een Daar autobussen klaar en toen de deelnemers aan de tocht, een zestigtal dames en heren ingestapt wa ren. ving de rytoer aan. De eerste pleis terplaats was het Jagershuis te Zeist. Daarna werd er gereden naar de Hoge Veluwe. waar een bezoek gebracht werd nan het Jachtslot. St. Hubertus. Daarna ving het in de rich tine A neldoorn n^ar de Julianatoren De autobussen toerden vervolgens lanes de Velnwezoom door de stadjes Harderwijk en Nykerk. Nu men toch langzamerhand in de buurt kwam, lokten in de verte de torens van Bun schoten en Snakenburg, het heeriyke palingoord. dat niet te vergeefs bezocht werd. Ten slotte werd verlangend uit gezien naar Hilversum, waar in Hotel ..Gooiland" een diner genuttied zou worden Om halfneeen des avonds werd het tüd om van hier naar huls terug te keren. Onze plaatsgenoot de heer D. M. N Bakkenes. die hier 11 jaar technisch ambtenaar is geweest van het Hoog heemraadschap Rynland, neemt met ingang van 1 Juli ontslag uit die betrek king om in dienst te treden als secre taris van de directie van de Katwijkse Knlkzandsteenfabriek te Katwijk a. d. Rijn. Zijn opvolger wordt alhier de heer G. van Marie, techn rebtenaar van Ry'nland te Halfweg. KATWIJK Ger. Kerk onderh. art. 31 K.O. In een vergadering van de kerkera den van Katwijk a. d. Riin en Kat wijk aan Zee. is na bespreking met grote eenparigheid uitgesproken, dat samensmelting van beide gemeenten verre de voorkeur verdient boven het inwonen van de ene gemeente by de andere. Het besluit zal in beide ge meenten worden afgekondigd, terwijl de approbatie der classis zal worden gevraagd. T.z.t. zal aan deputaten voor de Hoge Overheid hiervan kennis gegeven worden. De aanwezige schulden en be zittingen van beide gemeenten zullen door de samengevoegde gemeente wor den overgenomen. Het nieuwe kerkge bouw in de buurt van het raadhuis, zal omstreeks 1 Aug. a.s. in gebruik geno men kunnen worden. Met de kerk van Valkenburg (ZH), waarvan ds G. Boersma eveneens predikant ls, zal over de regeling der predikbeurten na der overleg gepleegd worden. OEOSTGEEST „WAAROM 't GAAT" In het Witte Huis hield de afd. Oegst- geest van de Partij van de Arbeid een openbare vergadering onder leiding van de heer A. Smelik, die met een kort woord de spreker van de avond inleidde. Over bovengenoemd onderwerp sprak drs D. J. van Dijk, lid van de gemeente raad van Leiden en candldaat voor de Tweede Kamer. Spr. stelde vast dat het politiek be- wustzyn helaas nog veel te weinig merk baar is en er zal te zelden openlijk uiting worden geeeven aan de politieke overtuiging. Dit wijst er oP, dat de de mocratie nog niet gezond is. Spr. be treurde het dat er niet meer het per soonlijk gesprek is tussen politieke te genstanders De Partij van de Arbeid vreest dte ooenlyke discussies niet. Niet omdat zij geen fouten zou hebben ge maakt. maar omdat men overtuigd is dat de grondwaarheden der partij on aantastbaar zfjn. Spr. ging hierna uitvoerig in op de vraag, waarom wij op de Party van de Arbeid moeten stemmen en noemde een 6-tal punten die hiertoe dwingen. Hij wees vervolgens op de zeer moei lijke omstandigheden waaronder de Re gering na de bevrijding moest optreden en stelde dan in 't- licht wat er gedaan was Terwijl wy ln 1938 met een over schot op ons nationaal Inkomen var- 130 mill, gulden circa 400.000 werklozen hadden en 4254 faillerende middenstan ders. Hil kwam tot de slotsom dat hoe be langrijk zetelwinst bil de verkiezingen ook is. het zeker nog belangrijker ls het -vt^,]wen van het volk te winnen RIJNSBIJRO „KLEUTERKRANS" Gisteren zyn de dames van de Kleu- terkrans een dagje uit geweest, 's Mor gens om 7 uur werd vanuit de Kerk straat per autobus gestart naar Den Helder. Hier werd overgestapt op de boot naar Texel, waar men de thee ge bruikte en een rondrit maakte. Om vier uur werd de terugtocht aanvaard, terwyi men ln Bergen een diner gebruikte. Om circa kwart voor elf arriveerden de dames weer in Ry'ns- burg. V ALKENBURü Zegcling tweede stamkaart Op Vrij dag 2 Juli zal in het gemeentesecretarie gelegenheid worden gegeven om de Tweede Dlstributiestamkaart. die niet voorzien is van 'n contrólezegel (groen T.D. 2 zegel) opnieuw te doen zegelen. Op ongezegelde ditstributiestamkaar- ten zullen de distributie-diensten voor taan geen nieuwe bonkaarten uitreiken. VOORHOUT Propagandavergaderlng K.V.P. In café „Boerhave" kwam de afd. Voorhout van de K.V.P. bijeen. De voorz. H. A. Allard, heette allen wel kom. Het zal by de komende verkiezin gen gaan tussen Christendom en Com munisme. Daarom moeten we onze stem met nog meer overtuiging uit brengen dan voorheen. Het afd.bestuur stelde aan de vergadering als spreker voor de heer Th. S. J. Hooy van Haar lem, lid der Tweede Kamer. Deze sprak namens de middenstand en wilde ver schillende problemen, door misverstand ontstaan, oplossen. Spr. was van me ning dat de gang van zaken in de af gelopen twee jaar goed was geweest. Aan de samenwerking met de K.VP was het te danken dat P. v. d. A. niet naar het communisme was gaan over hellen. Koe het zal gaan na de a.s. verkiezing, weet spr niet. Dit moeten we afwachten Omtrent de nieuwe par ty Weiter, hier was spr. tegen. Hi1 vond deze afbrokkeling jammerlijk. De 1 of meer zetels welke de K.VP. meer had gedacht te zullen winnen gaan nu ver loren. Hy raadt de aanwezigen aan. niet aan deze splinterpartij mede te werken. Over de Tndië-kwestle wil spr niet veel zeggen. Omtrent de algehele verarming, ontstaan Sn de oorlogsja ren, merkte spr op dat we tering naar de nering moeten zetten en naar de algehele versobering als wapen moeten grypen. De situatie in Joego-Slavië In een 17 kolommen beslaand artikel in ,3orba", het blad van de Joegosla vische communistische party, maakt de party bekend, dat zy een onafgebro ken strijd zal voeren voor het verster ken en de verdere ontwikkeling van al gehele samenwerking met de Sovjet- Unie en alle andere volksdemocratieën en zal werken voor een toekomstige bond van Joego-Slavië, Bulgarye en Al banië „op basis van nationale geiykheid" Van de in het heden en verleden ge voerde politiek van Joego-Slavië zal niet worden afgeweken, aldus het blad. Het blad publiceert het ontwerppro- gram van de party, dat 21 Juli aan het vyfde partycongres zal worden voorge legd. Zonder het geschil met de Komin- form direct met name te noemen spreekt het program, wat Joego-Slavië betreft, over „een familietwist", niet van een .onverzoenlyke botsing". Het presidium van de Tsjechoslo- waakse communistische party heeft een stemmig een resolutie aanvaard, waar in een beroep wordt gedaan op „alle eerzame Joegoslavische communisten, die getrouw zijn aan de Marxistisch- Leninistische politiek, hun leiders er toe te brengen hun fouten te erkennen of, wanneer zy dit niet willen doen, hen te vervangen". Een resolutie van gelijke strekking is aanvaard door het hoofdbestuur van de Bulgaarse communistische party en van die in Frankrijk en Italië. De „Daily Mail" schrijft by een tele fonisch onderhoud met een der per- sooniykheden van de residentie van maarschalk Tito te Belgrado vernomen te hebben, dat de maarschalk de Joego slavische hoofdstad gisteren heeft ver laten Müovan DMlas. minister zonder portefeuille en Edward Kardelj, eerste vice-minister-presldent, zouden hun woning evenpens hebben verlaten.Voorts maakt de Daily Mail gewag van een be richt uit Triëst. volgens hetwelk talrijke Joegoslavische vluchtelingen, onder wie bekende persoonlijkheden, de Ttaliaans- Joegoslavische grens hebben overschre den. Deze vluchtélingen zonden ver klaard hebben, dat in Joego-Slavië troe penbewegingen plaats hebben en dat eenheden van het rode leger zich langs dr> Joegoslavische grenzen verplaatsen. De strijd om Berlijn De „Tagliche Rundschau" (met Sov jet-vergunning) schrijft: „De huidige toestand kan niet langer duren. De door het gemeentebestuur van Berlijn gevoerde politiek biedt geen enkele waarborg om te geloven, dat zelfs, In dien de muntcrisis ls opgelost, de an- ti-Sovjetrussische houding van het ge meentebestuur geen nadelige gevolgen zal hebben voor de bevolking. Hierdoor Ls het dan ook natuurlijk, dat de vak organisaties een verzoek hebben inge diend tot afzetting van het gemeente bestuur van Beriyn." Onder de meer dan 100 vliegtuigen, die de Amerikanen gisteren naar de stad zonden, waren de eerste vier Sky- masters. Het gebruik van 39 van deze toestellen zal het Amerikaanse bestuur in de gelegenheid stellen om de 1800 ton voedsel, die dageiyks nodig zyn, aan te voeren. De Britten zonden gis teren 25 vliegtuigen en treffen nog voorbereidingen voor de vergroting van hun luchttransport. Daarby Ls men er zich evenwel van bewust, dat ock de grootst mogelijke versterking van de luchtketen het leven der stad niet voor de verlamming kan behoeden, zodra de geringe kolenvoorraden zyn uitgeput. Dit ogenblik wordt tegen het einde der volgende week verwacht. Er groeit vertrouwen in de bevolking, dat voor dien een uitweg gevonden zal kunnen worden door toegevendheid van Sovjet- zyde. Het officiële Sovjet-orgaan te Ber iyn stelt de vraag van de aftocht der Westerse bezetting plotseling minder scherp op de voorgrond en zegt, dat deze vraag in elk geval geen verband houdt met de monetaire moeiiykheden. Deze laatste zouden, zo is men aan Sovjet-zijde van mening, alsnog op te lossen zijn. Er zijn voorts tekenen, dat de melkleverantie aan het ingesloten stadsdeel spoedig zal worden hervat. Engeland heeft met Canada, Austra lië, Zuid-Afrika en Nieuw-Zeeland overleg gepleegd over de mogeiykheid van hulp der dominions by de toevoer door de lucht van voorraden voor de Westeiyke sectoren van Beriyn, zolang de Sovjet-RussLsche vervoersperkingen tussen Beriyn en de Wesbeiyke zones gehandhaafd blyven, aldus wordt uit gezaghebbende bron te Londen verno men. Dit ls besproken met de respectieve hoge commissarissen te Londen. Men wyst er echter op, dat de beslissing berust by de verschillende regeringen der dominions. Waarnemers zien dit overleg als een volkomen normale maatregel, die niet beschouwd moet worden als een „verscherping" der Britse politiek. Bevin heeft de toestand te Beriyn ln het licht vanSokolofsky's verzekering, dat het vervoersverbod slechts tijdelyk is, met Massigli, de Franse ambassa deur te Londen, besproken. In welin gelichte kringen te Londen gelooft men, dat Bevln een wyziging aanbrengt in zyn later op de dag in het Lagerhuis af te leggen verklaring over Duitsland, nu de spanning na Sokolofsky's ver zekering wat verminderd is. Men ver wacht. dat Bevin de tyd niet rijp acht om de Veiligheidsraad in het geschil te betrekken. Deskundigen schatten, dat Amerika thans ongeveer 1.000 ton goederen per dag door de lucht aanvoert. DE AARDBEVING IN JAPAN. De politie heeft thans officieel me degedeeld, dat tengevolge van de Jong ste aardbeving in Foekoei vierduizend personen om het leven zyn gekomen. Het aantal slachtoffers, met Inbe grip van de gewonden, wordt in totaal geschat op ruim dertienduizend. Twee en vijftig steden en dorpen zUn getrof fen, ruim 47.000 huizen vernield. DE ENGELSEN UIT PALESTINA. 150 leden van de Joodse havenpolitie namen het beheer over de haven van Haifa over, toen de laatste Britse man schappen ingescheept waren. De laat ste „Union Jack" werd om 12.43 uur neergehaald. Kolonel Hoffman, de Amerikaanse waarnemer, die aan de commissie der V.N. is toegevoegd, heeft heden mede gedeeld, dat hem de opdracht was ver leend „toezicht te oefenen" op het be heer van de haven van Haïfa. AMERIKAANS TRANSPORT VLIEGTUIG VERONGELUKT. De Amerikaanse luchtmachtautori teiten te Wiesbaden hebben medege deeld, dat hedenmorgen een Ameri kaans C. 45-transportvliegtuig te Ober- pfaffenhofen in Beieren is verongelukt waarby twee officieren en twee passa giers om het leven kwamen. PERZISCH PROTEST TE MOSKOU. De minister van Buitenlandse Zaken van Perzië heeft aan de pers medege deeld. dat de regering van Perzië bij de ambassade van de Sovjet-Unie te Teheran en by de Sovjetregering te Moskou protest heeft aangetekend te gen „de grensschendingen, door Sov jet-Russische elementen." BOSKOOP. Brugsluiting op Zondag Na 1 Juli 1948 worden de Hefbruggen over de Gouwe te Waddinxveen, Boskoop en Gouwsluis (Alphen) des Zondags niet meer voor de scheepvaart geopend. De vaart onder deze bruggen doop blijft open. Sovjet-druk op met Britten getrouwde vrouwen (Van onze Londense correspondent) Er is vooi de Engelse mannen, die tydens de oorlog in Moskou met Russi sche meisjes zyn getrouwd, weinig hoop meer, dat zy hun vrouwen ooit meer zullen zien en omgekeerd. Alle stap pen van de regering liepen op niets uit, want de Sovjets zyn niet bereid de vrouwen als Britse onderdanen te be schouwen. Verschillende middelen, die in de loop der laatste Jaren aan de hand waren gedaan om de Russen tot capitulatie te bewegen, werden dooi de regering als ondoelmatig of ongewenst afgewezen. Lord Vansittart had voorge steld om by v/yze van represaille een aantal Russische vrouwen van hun fa milies in Engeland te scheiden door hen naar de Sovjet-Unie terug te zen den Anderen wilden de contributies voor het „Help Rusland Fonds' stop zetten Het Ls eveneens onmogeiyk dat de Britse echtgenoten naar de Sovjet Unie zouden kunnen terugkeren. Een uitweg schy'nt er niet te zyn. Soms leek het er op, dat de Russen deze vrouwen als onderhandelingsobject wilden ge bruiken voor de uitlevering van Sovjet burgers in West-Dultsland, die niet naar hun land terug wilden. Maar ook daartoe zou de Britse regering zich be- grypelykerwyze niet lenen. Tot nu hebben de gescheiden huwe- ïykspartners alleen door briefwisseling en een enkele keer per telefoon contact met elkaar, zy worden echter door deze toestand, die nooit schynt te eindigen, bovenmenselijk op de proef gesteld. Het ls daarom niet te verwonderen, dat een der vrouwen voor de druk der Sovjet- autoriteiten ls bezweken en echtschei ding heeft aangevraagd. Een lotgenote mocht zelfs geen brieven meer naar En- celand sturen, zy probeerde toen via de Britse ambassade In Moskou met haar man In contact te komen, maar sinds een maand heeft mon daar ai niets meer van deze jonge vrouw ge hoord. Een ander slachtoffer schreef „Ik voel, dat er binnenkort, iets ergs zal gebeuren En ik ben er bang voor Elke dag ben ik bang. dat ik op straat zal worden gearresteerd Ze haten jou en my ook Ze knnnen lou niets doen, maar my wel Als het nog lang duurt, word Ik gekNooit ben ik zo bang geweest" Deze brief ls een menselijk document, dat «en schriller licht werpt op de ge schiedenis van deze eeuw dan wat ook.

Leidsch Dagblad | 1948 | | pagina 3