Russen zetten blokkade van Berlijn voort Maarschalk Tito wijkt niet Antwoord aan de Kominform wijst beschuldiging af WEE F? BERICHT Met een enkel woord Wat er in Indiê gebeurt 87ste Jaargang WOENSDAG 30 JUNI 1948 LEIDSCH No. 26425 DAGBLAD Directeur: J. W. Henny Hoofdredactie: B. W. Menkhorst en J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f3,90 per 3 maanden: 30 cents per week Telefoon Dir. en Adm.: 25041; Red. 21507 Witte Singel 1, Leiden - Giro no.: 57055 Maarschalk Tito schijnt niet van plan te zijn om te wijken en de communis- tisohe party in Zuid-Slavië nog volledig te beheersen, De partij heeft zioh gehaast om te antwoorden op de critiek van de Kom inform. Uit het lange verweerstuk ci teert Reuter o.m. het volgende: „Het centrale comité van de commu nistische partij der Sovjet-unie heeft op 27 Maart JJ. een brief naar alle leden van de Kominform behalve Joego-Sla- vië gezonden". „Deze brief bevatte ernstige beschul digingen tegen de Joegoslavisohe com munistische partij, maar deze laatste werd niet op de hoogte gesteld van de inhoud noch van het feit der verzen ding". „Spoedig daarop heeft het centrale comité van de Hongaarse communisti sche party een brief naar dat van .de Joegoslavische partij gezonden, waarin een resumé werd gegeven van de tegen de Joegoslavische party geuite beschul digingen. Afschriften van deze Hon gaarse brief zün gezonden naar alle an dere communistische party en behalve de Franse en Italiaanse". (Bedoeld schijnt alle andere by de Kominform aangeslo ten partijen). Het centrale comité van de Joego slavische party stelde vaste dat de leden der Kominform de beschuldigingen van de zyde der USSH. aanvaard hebben zonder Joego-Slavië in deze te horen. Naderhand, in April en Mei, heeft de comm. partij der Sovjet-unie drie brie ven aan de Joegoslavisohe partij gezon den met gelykluidende beschuldigingen Daarna treedt de Joegoslavische ver klaring in details met betrekking tot de resolutie van de Kominform. De verkla ring kenschetst alle beschuldigingen als .gefantaseerde laster" en zegt dat het centrale comité verklaart op deze basis niet te kunnen discussleren. De critiek, vervat in de resolutie van de Komin form, is een poging om in binnen- en buitenland de Joegoslavisohe communis- tlsohe partij en het centrale comité dier partij in discredlet te brengen. De critiek was te verbazingwekkender daar de communistische partij der Sov jet-unie een aanbod, door de J°eS0Slf; vische communistische party gedaan in een brief van 13 April, om een onder zoek ter plaatse in te stellen, had afge wezen. In deze brief stond, dat er géén bewijs van anti-sovjet-actlvltelt was noch bewijs van de beschuldiging, dat civiele en militaire specialisten uit de Sovjet-unie onder toezicht stonden van de Joegoslavisohe geheime politie. Het centrale comité ontkent "coorts, dat de klassenstrijd op het platteland niet gevoerd zou zijn in overeenstem ming met 't Marxlsme-Lenlnisme. Zulke beschuldigingen ondermijnen de socia- listisohe ontplooiing en gaven steun aan dc reactionnairen in stad en dorp. Het centrale comité wijst ook met nadruk de beschuldiging van de hand, dat de Joegoslavische communistisohe partu een nationalistische koers vol„t. De oorlog tot nationale bevrijding en de inspanningen der Joegoslavische com munistische partij hebben het tegendeel b°wezen. Dit is de grootst mogelyke his torische onrechtvaardigheid' De vyandeiyke propaganda zal de verklaring van de Kominform misbrui ken om zowel de commurdstlsctoe partij van Joego-Slavië als de Sovjet-unie te belasteren. Het centrale comité doet een beroep op dc leden van de Joegoslavische communistische party om dc rijen te sluiten als enig antwoord op de be schuldigingen". In een andere verklaring heeft het centrale comité der Joegoslavisohe com- munistisohe party de redenen opgegeven, waarom het geweigerd heeft aamwesdg te zyn op de bijeenkomst de Komin form in Boekarest, alwaar de beschul digingen tegen de Joegoslavische com munistische party besproken zijn. In de eer9te plaats aohtte het centraal comité de uitnodiging niet in de geest van kameraadschappelijke critiek", maar zy was scherp en bevatte onjuiste beschuldigingen In de tweede plaats heeft naar de mening der Joego slavische partij het centrale comitéjan de party der USSR zyn beschuldigingen niet gegrond op een werkelyke feiten- analsf?m?ar slechts op „eenzijdige ln- f°HéUs in Zuid-Slavië rustig. Maarschalk Tito heeft de berichten, dat in Joego-Slavië ten gevolge van het communiqué van de Kominform de;staa van beleg zou zyn afgekondigd, soherp tegengesproken". deblokkering van dollars VOOR JOEGO-SLAVIË. De regering van de Verenigde Staten --1 onverwijld wellicht volgende week 55 millioen gouddollar deblokberc°- die Joego-Slavië in de Verenigde Staten bèzii, 1?dus heeft een gezaghebbende persooniykheid aan een APP-vertogen woordiger verklaard. Hy voegde er aan toe dat Joego-Slavië als tegenprestatie ongeveer 20 millioen dollar zal storten voor Amerikaanse burgers, als ^^9^" ding voor het verlies, dat zij pleden hebben ingevolge de nationalisatie van sommige Joego-Slavische fabrieken. An- derzyds zal Joego-Slavië de gevorderde vergoeding betalen voor de twee Ameri kaanse militaire vliegtuigen, die in 1946 zyn neergeschoten. Dit wordt opgevat als bewys, dat de regering van Tito de betrekkingen met de Westerse mogend heden en vooral met de Verenigde Sta ten wil verbeteren. BULGARIJE HANDHAAFT BETREKKINGEN MET JOEGO-SLAVIË. Het Bulgaars nieuwsbureau heeft een officieel communiqué gepubliceerd waar- In o.m. wordt gezegd: „De beslissing van de Kominform be treffende de Joegoslavische communisti sche partij wyzigt geenszins de vriend- sohappelyke betrekkingen tussen de volksrepublieken Bulgarye en Joego- Slavië. De Bulgaarse regering zal met de Joegoslavische oprecht biyven sa menwerken overeenkomstig het verdrag van vriendschap, samenwerking en we el erzydse bijstand, dat tussen beide lan den is gesloten en dat beantwoordt aan de levensbelangen van beide volken, zy rekent er op, dat de Joegoslavische re gering dezelfde gedragslyn zal volgen. De Bulgaarse regering zal zich van alle interventie in de Joegoslavische bin nenlandse aangelegenheden onthouden, daar zy dit als een elementaire plicht beschouwt". De Belgische koningskwestie De Belgische socialistische Kamer fractie heeft geconstateerd dat het .schrijven van de koning in genendele het standpunt wyzigt dat door de so cialistische fractie sedert lang werd ingenomen." „La Libre Belgique" bericht, dat se nator De Dorlodct (onafh.) een wets voorstel tot opheffing van de wet van 19 Juli 1945 heeft ingediend. By deze wet wordt bepaald, "dat de koning de uitoefening van zyn grondwettéiyke bevoegdheden slechts kan hervatten op grond van een besluit der beide Ka mers, dat de beëindiging van de on- mcgelykheid tot regeren van de koning vaststelt. STRAALVLIEGTUIGEN OVER ATLANTISCHE OCEAAN. Het Amerikaanse ministerie van lucht vaart deelt mede, dat 16 straalvliegtui gen van het type „Lookheed 80" om streeks 7 Juli over de Atlantische Oceaan naar Duitsland zullen vliegen. Het doel van deze vlucht is „alle as peoten van het vraagstuk betreffende een expeditie van gevechtsvliegtuigen met straalaandryving over de Atlanti sche Oceaan te onderzoeken en over te gaan tot „beperkte" proefvluchten ln Duitsland". Deze vliegtuigen zullen ver trekken van de basis te Selfridge (Mi chigan) en na tussenlandingen in Mai ne, op Labrador, op Groenland en in Schotland, te Fustenfeldbruk landen. Zes jachtvliegtuigen met straalaan dryving van de R.A.F. vertrekken op 1 Juli naar de Verenigde Staten. Proces Kravchenko tot 18 October a.s. verdaagd (Van onze Paryse correspondent). Ten overstaan van een publiek, dat men zich talrijker had gedacht is giste ren de geruchtmakende reohtzaak tus sen Kravchenko en het communistische weekblad Les Lettres Franqaises te Pa- rys geopend. Deze eerste séance, waar aan noch door Kravchenko noch door de belangrykste getuigen werd deelge nomen, bracht slechts een duel tussen beide advocaten over de kwestie van de betaling der 2.000.000 francs, die nodig zyn voor de reis en het verblyf van de getuigen, van wie verschillende uit Rus land moeten komen. Een kort incident deed zich voor naar aanleiding van de identiteit van de schryver, die Krav chenko in het genoemde Franse blad had belasterd, en die met Sir Thomas had ondertekend. Volgens de communis ten verschuilt zich hierachter een Ame rikaan. die zyn ware naam niet bekend wil maken uit vrees voor represailles. De advocaat van Kravchenko betwijfelde echter dit verhaal van a tot z. De president besloot het proces te ver dagen tot 18 Oct. as. Men verwacht, dat tegen die tyd Kravchenko en de belang rykste getuigen aanwezig zullen zyn. Einde Engelse havenstakingen De havenarbeiders te Londen en Li verpool keerden hedenmorgen in grote getale naar het werk terug, waardoor practisch een eind is gekomen aan de staking, welke zeventien dagen geleden begon en op haar hoogtepunt meer dan dertigduizend man omvatte. Ook kan toorbedienden, schuitevoerders en stu wadoors gingen weer aan het werk. Eerst zullen nu de voedingsmiddelen, met het lossen waarvan reeds door mi litairen begonnen was, aan land ge bracht worden, waarna de in de loop der dagen opgestapelde goederen voor de uitvoer zullen worden ingeladen. De door de staking ontstane vertra ging in de scheepsbewegingen zal nog wel het gehele jaar door haar invloed laten gelden. Om Palestina Met 1 Juli houdt de Britse bezetting van Palestina geheel op. De laatste troepen zullen Haïfa dan verlaten heb ben. De Joden worden beschuldigd 2 En gelse tanks uit Haifa te hebben ont vreemd. De Egyptische regering heeft de ra vitaillering der Joodse kolonie in Ne- gev thans toegestaan. Hoewel officieel nog niets bekend is over de voorstellen van graaf Berna- dotte, verluidt, dat zy zouden inhou den: erkenning van een Joodse staat, die echter een deel van het gebied! zou moeten afstaan. De Arabieren zullen dergelyke voorstellen niet aanvaarden, ZWEDEN BLIJFT AFZIJDIG. De Zweedse minister van buitenlandse zaken, Unden, heeft in het parlement verklaard, dat „met het oog op de in ternationale spanning een gemeenschap- pel yk Scandinavisch onderzoek naar practisohe militaire kwesties de Zweedse regering „wenselyk voorkomt". De rege ring wenst zich echter niet vooruit te binden door overeenkomsten, welke het land zouden beroven van het recht en de mogeiykiheid om buiten een nieuwe oorlog te biyven. De Noorse en Deense regeringen had den hem medegedeeld, dat „wereldneu- traliteit haar volken onaangenaam" was, zo zeide hy Prins Bernhard's verjaardag Prinsesjes schonken zelfvervaardigde „Kunstvoorwerpen". Gisteren» was H.M. de Koningin te1 Soestdyk om de verjaardag van Prins Bernhard te vieren. In de middag was er op het concoursterrein achter het paleis een concours hippique. waarby behalve de Koningin, de Prinses-Re gentes en de oudste drie prinsesjes een beperkt aantal genodigden aanwezig was. De prinsesjes hebben de verjaardag van hun vader niet ongemerkt voorby laten gaan en ongetwyfeld zal de Prins met trots de geschenken bekeken heb ben, welke zyn dochters hem gisteroch tend aanboden. De oudste drie prinses jes meenden niet beter te kunnen doen, dan hun vader met een stukje „eigen handwerk" te verrassen. Op Soestdyk is ieder het er over eens, dat het zelf- geboetseerde hondje van Prinses Beatrix een waar kunstwerk is en naar alle waarschijnlijkheid een trouwe weergave van het origineel. Ook Prinses Irene heeft voor haar scheppingsdrang een object uit de dierenwereld gekozen. Zy heeft eveneens van boetseerklei een schaapje gemaakt. Prinses Margriet, die het in de beeldhouwkunst niet zo ver heeft gebracht als haar oudere zus jes. heeft zich dit jaar nog beperkt tot het traditionele „gevlochten matje" Meer Belgisch textiel naar Nederland? In overleg met de minister van Eco nomische Zaken heeft de Belgische mi nister v. Buitenlandse handel, de heer Vandenberg, directeur van het minis terie van Economische Zaken te Brus sel, naar Den Haag afgevaardigd met de speciale opdracht zich ter beschik king te stéllen van de diensten van de ambassade te Den Haag, om de mid delen te onderzoeken tot bevordering van de uitvoer van Belgische textiel- waren in het kader van het Nederl.- Belgisch hanrielsaccoord. HET BENELUX-HOTELWEZEN. Op initiatief van het Belgisch Natio naal Verbond van herbergiers, hotel- en restauranthouders zal op 7 Juli te Oos tende de eerste vergadering worden ge- I houden van het Benelux-hotelwezen. Deze samenkomst beoogt het ontwerpen van verdere overeenkomsten inzake tourisme. Op 8 Juli zal tot een officiële stich ting van het Benelux-hotelwezen wor den overgegaan. Door de hevige regens aer laatste dagen kunnen de putten in de straten van de hoofdstad het water niet meer verwerken, zodat soms gedeelten van straten en pleinen blank komen te staan, met alle gevolgen van dien. Zelfs op de vluchtheuvels staat men dan niet meer veilig, en bezorgen passerende auto's U een nat pak. Foto: ANP-de Wt. Lesvliegtuig moest noodlanding maken ÉÉN DODE. Gistermiddag, even na 12 uur heeft een tweemotorige bommenwerper, een z.g. Oxfordtoestel, lesvliegtuig van de Luohtvaartsohool „Twenthe", een nood landing moeten maken in een roggeveld links van de weg Oldenzaal-Ootmarsum. Het toestel was even voor 12 uur van het vliegveld „Twenthe" opgestegen. Een der inzittenden, een officier, werd ge dood, twee andere inzittenden werden licht gewond en zyn naar het ziekenhuis in Oldenzaal overgebracht. Het toestel is vrywel onbeschadigd. Nader wordt gemeld, dat by de nood landing van de „Oxford" de adjudant onderofficier vliegtuigmaker K. P. Mey er omh et leven kwam. De luitenant Van Dyk en de soldaat Bartels werden licht gewond. De V.N. voorlopig nog buiten de kwestie Kort voor middernacht is gisteren het antwoord mn de Sovjet-maarschalk |-Sokolofsky aan de Britse generaal Ro- 1 bertson gepubliceerd. In het antwoord staat, dat de verkeersbeperkingen, die op 19 Juni tussen de Westerse zone en de Sovjet-zone zyn Ingesteld, slechts van tydelyke aard zullen wezen. Deze beperkingen dienden ter bescherming van de valuta in de Sovjet-zone wegens de gescheiden geldsanering in het Westen. Sokolofsky voegde er aan toe: zoals bekend, is het militaire Sovjet-bestuur voorstander van een valutahervorming voor geheel Duitsland. Daar de Sovjet zone plotseling tegenover het feit van een afzonderlyke valutahervorming in het Westen is komen te staan, moesten maatregelen worden genomen „om de belangen van de Duitse bevolking te be schermen". Nu de valutawijziging in de Sovjet zone een feit is geworden, was de her opening van de zone-grens voor Duit sers mogelyk geworden, indien zy in- terzonale passen bezaten. Sokolofsky verklaarde in zyn brief voorts, dat hij het betreurde het autoverkeer op de weg i Helmstedt-Beriyn te moeten beperken. Dit achtte hy echter nodig in verband met de mogelyke illegale invoer van geld uit de Westelijke zones, waarvan hy de circulatie in Berlijn niet kon toe laten. AFNEMEND BUIIG. De Bilt verwacht tot Donderdagavond: Wisselend bewolkt. In de kustgebie den bijna nergens buien meer. in het binnenland voornamelyk in de namid dag plaatseiyk enkele buien. Weinig verandering van temperatuur. Zwakke tot matige wind tussen West en Noord. 1 JULL Zon op: 4.24 uur; onder 21.03 uur. Maan op: 0.56 uur; onder 15.00 uur (L. K.) Hoogwater te Katwyk te 10.44 en 23.10 u. (Doodty) Dit nummer bestaat uit zes pagina's By de bouw van een nieuwe kerk te Valkenburg bij Leiden zyn onder leiding van prof. Van Giffen uit Groningen opgravingen verricht. Het is thans ko men vast te staan, dat Valkenburg gebouwd werd op de ruïnes van niet één doch van niet minder dan zes verschillende Romeinse vestingen. De nieuwe Romeinse vestingen werden steeds op de resten van de oude gebouwd. De eer ste van deze vestingen dateert uit de tyd van Keizer Claudius (ongeveer 40 jaar na Chr.). De foto geeft een goed beeld van de thans blootgelegde over- blyfselen van deze zes vestingen. Foto: ANP-v. d. W. OPOE HERFST OVERLEDEN. In de ouderdom van 106 jaar. Opoe Herfst is niet meer. Gistermid dag om even over enen is Rotterdams oudste mwoonster die op 8 Dec. j.l. haar 106e verjaardag vierde, overleden ln het by zyn van kinderen, kleinkinderen en achterkleinkinderen. De laatste tyd ging het snel bergafwaarts met haar. Ze werd steeds zwakker en het was haar niet meer mogelyk op te staan. Haar zeer uitgebreide nakomelingschap ze bracht 16 kinderen ter wereld, van wie nog een zoon en twee dochters in leven zyn betreurt het heengaan van Opoe Herfst, die door haar vrolyk- heid en scherpte van geest het middel punt van een grote familie bleef vor men. BINNENLAND Met Ingang van morgen wordt het verbod van vervaardiging van papieren kolenzakken ingetrokken. Bil beschikking van de ministers van binnenlandse zaken en van Justitie is aan mr J. van Aartsen overeenkomstig zyn verzoek eervol ontslag verleend als lid van de commissie van advies ln zake administratieve rechtspraak, en is be noemd tot lid va ngenoemde commissie dr Samkalden, hoofd van de afdeling juridische zaken van het Ministerie van landbouw, visserij en voedselvoorziening. Bij beschikking van de ministers van verkeer en waterstaat en van economische zaken zullen de zuiveringsraden voor ver keer en voor hotel-, café-, restaurant-, ftension- en aanverwante bedryven met ngang van 1 Juli a.s. worden opgeheven. De minister van O., K. en W.. dr J. J. Glelen, is door de Franse regering benoemd tot Groot-Officier ln het Legioen van Eer. BUITENLAND Bij Harden, 370 km van Sydney (Australië) is een volle posttrein ont spoord. Drie personen vonden de dood en ten minste 50 werden gewond. De Britse minister van Financiën, sir Stafford Cripps, heeft ln het Lagerhuis medegedeeld, dat het Brltsch-Amerlkaanse accoord betreffende de voorwaarden van de Amerikaanse steun is gesloten. Het Noorse parlement heeft na lange debatten besloten de doodstraf voor ver raders en collaborateurs uit de tweede wereldoorlog niet af te schaffen. Naar het voorbeeld van een Engels schip, dat in April 1947 als drijvende ten toonstelling van de vorderingen der Britse industrie een tocht heeft gemaakt langs de Zuid-Amerlkaapse havensteden, zal begin September een Belgisch schip de havens van Noord-Centraal en Zuld- Amerlka bezoeken om de Belgische pro ducten heter bekend te maken in de nieuwe wereld. De Zweedse Rijksdag heeft met de communisten als tegenstemmers een re geringsmotie aanvaard, waarin deelneming van Zweden ln het „hulpprogramma voor Europa" wordt goedgekeurd. Marcel Lemolne, die minister van binnenlandse zaken was onder Pétaln, is tot vyf Jaar nationale onwaardigheid ver oordeeld doch de uitvoering van het von nis werd terstond geschorst ln erkenning van Lemoines verdiensten voor het verzet. 1 De Bulgaarse gezant te Washington heeft in een brief aan Trygve Lie, secre taris-generaal van de V.N., bericht, dat de Griekse regering zyn voorstel met de Griekse ambassadeur ln de Amerikaanse hoofdstad overleg te plegen over een eventueel herstel van de diplomatieke be trekkingen tussen beide landen, verwor pen heeft. De Verenigde Staten hebben bij de regering der Sovjet-Unie een protest in gediend wegens het stopzetten der leve ring van electrlclteit op Korea. (Het door de Sovjet-Unie bezette Noordeiyke deel van Korea leverde elAtrlcitelt aan het door de Amerikanen bezette Zuidelijke deel). Volgens een schatting van de Ame rikaanse reddingsploeg, die na de aard beving in Japan naar Foekoel is gegaan, zijn er te Foekoel en 39 plaatsen ln de buurt van deze stad 3155 personen om het leven gekomen en 7752 ernstig ge wond. Te Foekoel alleen hebben ongeveer 1000 personen het leven verloren. Frankryk en de V.S. zyn overeen gekomen om In het handelsverkeer met West-Duitsland en Triest de z.g. „meest- begunstigingsclausule" toe te passen, zo lang zi.1 deel hebben in de controle op deze gebieden en zolang zy door deze ge bieden op dezelfde voet worden behandeld. Sokolofsky hoopte verder, dat de spoorweg tussen Helmstedt en Beriyn weer spoedig ln dienst gesteld zou kun nen worden. Hy zeide, dat hy de ener gieke maatregelen, die de Britten en Amerikanen hadden genomen om het verkeer doör de lucht met de Westelijke zones te onderhouden, ten zeerste waar deerde. „Ik hoop in dit verband, dat de regels voor de veiligheid in de lucht in acht worden genomen". (Frankryk zal ook gaan deelnemen aan het luchtver voer!). Sokolofsky schryft verder vernomen te hebben, dat de voedselvoorraden voor de bevolking voor verscheidene weken toereikend waren. Hij hoopte, dat in die tyd de spoorbaan voldoende her steld zou zyn. Naar Reuter meldt, leerde nauw keurige studie van Sokolofsky's woor den, dat de „blokkade van Berlin" vooralsnog bestaan blyft. In overeenstemming daarmede is het volgende: De Sovjetrussische bezettings autoriteiten hebben alle scheepvaart op de Elbe, het transitovervoer naar Tsje- cho-Slowakije incluis, stopgezet, aldus maakt de Duitse bizonale vervoersad- ministratie te Frankfort bekend. In een bevel aan het gemeentebestuur van Beriyn verklaart het Russisch mili tair bestuur, dat de brieven en post pakketten voor Beriyn, gefrankeerd met postzegels van West-Duitsland, niet meer mogen worden aanvaard, Deze poststukken moeten aan de afzenders worden teruggezonden. In goedingelich- te kringen veronderstelt men, dat de autoriteiten van de Sovjet-zone van zins zyn speciale postzegels uit te geven. De Amerikaanse, Britse en Franse autoriteiten hebben de gemeenteraad er van in kennis gesteld, dat zy dit bevel als een eenzydige maatregel beschou wen, waarmede geen rekening moet wor den gehouden. öp het Deense ministerie van bui tenlandse zaken wordt bevestigd, dat de gemeenteraad van Beriyn door bemid deling van de Deense militaire commis sie te Berlijn een verzoek heeft gericht tot de Deense regering om het vraag stuk inzake de toestand te Beriyn aan de VN voor te leggen. De Deense regering heeft echter nog geen beslissing genomen. De secretaris-generaal der Ver. Na- ties, Trygve Lie. heeft besloten de Berliinse crisis nog niet aan de Vei ligheidsraad voor te leggen. Hy besloot hiertoe, kort nadat de Ver. Staten in formeel hadden voorgesteld, dat de Ver. Naties nog niet tussenbeide zou den komen. Frankrijk sloot zich hier bij aan. De komende besprekingen op Kalioerang BEIDE DELEGATIES HANDHAVEN HUN STANDPUNT. Een compromis lijkt onwaarschijnlijk. De Commissie van Goede Diensten heeft gisteravond een communiqué uitgegeven, waarin wordt medegedeeld, dat in de vergadering van de agenda commissie de republikeinse delegatie een van te voren opgestelde verkla ring aanbood, waarin zij aandringt op spoedige behandeling van de voorstel len van Dubois en Critchley als zynde de beste gelegenheid voor de oplossing van het Indonesische probleem. De verklaring, opgesteld door Mohammed Roem, zegt o.m., dat, hoewel de voor stellen voor de Republiek niet geheel aanvaardbaar zy^, omdat zy een com promis inhouden, deze tooh de beste basis vormen om de onderhandelingen onder auspiciën van de C.v.G.D. voort te zetten. In zijn verklaring verzoekt Roem de Nederlandse delegatie om in het licht van het bovenstaande en van de laatste vergadering van de Veilig heidsraad alsnog haar standpunt te wyzigen en zich accoord te verklaren met het plaatsen van de voorstellen op de agenda. Tevens deed Roem een be roep op de Belgische delegatie in de commissie om haar standpunt dien aangaande te wyzigen. Alvorens Room deze verklaring voor las, zeide mr W. Riphagen namens de Nederlandse delegatie, dat het Nederlandse standpunt „definitief" was, en dat dus de Nederlandse re gering de voorstellen niet in overwe ging kan nemen. By de aanvang van de vergadering deelde Roem mede, <jpt de republikein se delegatie bereid was de conferentie wederom in Kalioerang te ontvangen op Maandag 5 Juli voor de volgende drie-wekeiykse periode van onderhan delingen. Mr Riphagen verklaarde, dat een vertegenwoordiger van de Ned. de legatie contact zou opnemen met de republikeinse delegatie ter bespreking van de technische aangelegenheden ln verband met de byeenkomst in Kalioe rang. Het communiqué besluit met de me dedeling, dat de commissie na afloop van de vergadering in onderlinge by eenkomst besloot een telegram te zen den aan de Veiligheidsraad in verband met de recente ontwikkelingen. Dit te legram zou een antwoord zyn op het verzoek van de Veiligheidsraad van verleden week, waarin de commissie werd verzocht voort te gaan met haar pogingen om een vredelievende oplos sing te bewerkstelligen en de raad vaq, de ontwikkelingen op de hoogte te houden. Eerste Kamer DE JUBILEUMPAKKETTEN VAN DE NIWIN. Gisteravond hield de tweede voorzit ter van de Niwin, ir P. S. F. Otten, een radiotoespraak ter gelegenheid van de verjaardag van Prins Bernhard, voorzit ter van de Niwin. Ir Otten deed een be roep op alle bedryven in Nederland en overzee, evenals op alle individuele per sonen, de Niwin in staat te stellen haar programma te verwezenlyken. Verleden jaar ontving de Niwin uit privé-bijdra- gen f. 2.200.000; wy hebben uit privé- bijdragen dit jaar minstens f. 3.000.000 nodig. Laat onze jongens overzee nooit kun nen zeggen „Men vergeet ons, wy voelen ons verlaten". PENSIOENREGELING VOOR MIJNWERKERS. De vergadering van de Eerste Kamer duurde gistermiddag slechts een kwar tier, waarin evenwel niet minder dan 16 wetsontwerpen werden aangenomen, w. o. dat betreffende de goedkeuring van de internationale tarwe-overeenkomst. In de avondvergadering behandelde de Kamer het wetsontwerp inzake het mijnwerkers-pensioenfonds. In deze wet wordt bepaald, dat het ryk telken jare ten behoeve van de pen sioenkas van het Algemeen Mynwer- kersfonds van de steenkolenmynen in Limburg een uitkering doet, bedragende 8 van het totaal der over het laatst verlopen kalenderjaar door werkgevers en werknemers aan de pensioenkas be taalde bydragen, zolang dit totaal op 15 van het loon wordt gehandhaafd. Bovendien doet het ryk tot dekking van het tekort, dat als gevolg van de met ingang van 1 Mei 1945 gewyzigde pen sioenregeling der mynwerkers in de pensioenkas is ontstaan, aan het fonds gedurende zestig Jaren een uitkering van zes millioen gulden per jaar. De Kamer nam het wetsontwerp z.h.s. aan. ONTHULLING VLIEGERMONUMENT TE SOESTERBERG. Op het vliegveld Soesterberg onthulde Z.K.H. Prins Bernhard hedenmorgen het herstelde monument voor de geval len vliegers. De commandant legeriucht- maoht Nederland kolonel I A Aler, sprak tevoren een rode uit.

Leidsch Dagblad | 1948 | | pagina 1