PANBA EN HET OOG VAN MUG Amsterdam" betekent een nieuw begin in de verhouding der Kerken RECHTZAKEN Radio-programma Wat er in Indië gebeurt DINSDAG 29 JUNI Om Palestina Heden zullen te Cairo vijf premiers van Arabische staten bijeen komen om de voorstellen van graaf Bernadotte te bestuderen. De voorstellen werden gis teren door de persoonlijke vertegen woordiger van Bernadotte te Cairo, aan Nokrasji pasja, de Egyptische premier, overhandigd. Inmiddels is bericht ontvangers dat Joodse staatslieden de vredesvoorstellen te Tel Aviv bestuderen. Sjertok, minister van buitenlandse zaken van Israël, heeft een beroep ge daan op de Irgoen zwai leoemi zich bij het geregelde leger van Israël te voe gen. De Irgoen telt naar schatting 6.000 man. „Twee afzonderlijke legers kunnen niet gelijktijdig in een staat bestaan", aldus Sjertok tijdens een bijeenkomst te Tel Aviv ter gelegenheid van „solda- tendag". De soldaten van het leger van Israël hebben de eed van trouw aan de staat afgelegd. Koning Abdoellah van Transjorda- nië is te Ryad, de zomerresidentie van koning Ibn Saoed aangekomen. Ingezonden Mededeling WILLYS OVERLAND Automobielen, de enige grote AMERIKAAN op kleine bon De Station-wagon, de ideale combinatie wagen, vervoer 7 personen plus bagage, voorzien van Overdrive, benzine ver bruik circa 1 op 10. Motor 63 P.K. De Panel-delivery bestelwagen, 500 k.g. De Truck's, 2 wiel (normaal) en 4 wiel aandrijving. 1 ton, diverse modellen. Universal-jeep, Jeep service en onder delen. Dealer: KOREVAARGARAGE, G. Verberg, Leiden, Korevaarstraat 43, Telefoon K. 1710—23730 Aardbeving eri vloedgolf in Japan VELE SLACHTOFFERS EN GROTE SCHADE. Gistel-middag hebben, zoals reeds kort gemeld, hevige aardbevingen zich in midden-Japan voorgedaan, waardoor honderden personen werden gedood en gewond en duizenden huizen werden verwoest. Geweldige vloedgolven volg den op de bevingen, die verschillende plaatsen in mld-den-Java met de grond •gelijk gemaakt zouden hebben. Volgens de jongste schattingen zijn er 30.000 doden, vermisten en gewonden. Andere in Tokio binnengekomen berichten lui den, dat minstens 2 passagierstreinen verwoest zijn. De haard van de aard beving zou ongeveer 110 km ten Noord- Westen van Nagoya gelegen zijn. Vol gens berichten uit Japanse bron is een derde van Foekoel verwoest. Over de schade veroorzaakt door de vloedgol ven zijn nog geen berichten verspreid. Ook de Hawaii-eilanden zouden ge troffen zijn. Een Amerikaans legerbureau te To kio meldt, dat vijf steden tengevolge van de aardbeving zijn verwoest. Het zijn: Foekoel, Maroeoka, Mikoeni, Mat- soeoka en Kanaza. Foekoei staat in brand en alleen het massieve bureau van de prefect staat nog overeind. De branden zijn van 30 km afstand waar te nemen. De Japanse bevolking is reeds hard aan het werk om de wegen, die door ingestorte bruggen en tunnels worden v^rs^erd, te openen. HET AMERIKAAN SE LEGER. Kenneth Royall, Amerikaanse minis ter voor het leger, heeft verklaard, dat het Amerikaanse leger maandelijks on geveer 30.000 man zal oproepen, wan neer de dienstplichtwet 22 September as. van kracht wordt. De huidige sterkte van het leger Is 542.000 man. Volgens de nieuwe wet kan het leger door middel van vrijwil lige dienstneming en oproeping tot 837.000 man groeien. De toewijzingen voor 1949 zullen de omvang van het geregelde leger echter tot 790.000 man beperken. Behalve dit aantal is het •leger gemachtigd 110.000 18-jarige vrij willigers voor een jaar actieve dienst op te nemen. De opgeroepenen zullen 21 maanden moeten dienen en later met de vrijwilligers bij een der reserve- groepen worden1 ingedeeld. Wereldraad der Kerken. „Dwars door alle disharmonie worde het besef levendig van de eenheid van Christus' Kerk". (Van een onzer redacteuren) Als straks van 22 Aug. tot 4 Sept. te Amsterdam de eerste constitue rende assemblee Van de Wereldraad der Kerken zal worden gehouden, zullen daar ongeveer 1400 vertegen woordigers van ruim 140 kerken uit 40 over de gehele wereld verspreid liggende landen vertegenwoordigd z(jn om een nieuw begin tc maken in de verhouding der Kerken In het besef van haar oecumeni- - schc roeping en slaande op de basis: om Christus als God en Heiland aan te nemen, zullen zij zich bezig hou^ den met de dringende opdrachten waarvoor de Kerken thans geplaatst zijn. In verband met de wereldomvattende betekenis van deze „Kerkenvergadering" heeft de algemeen secretaris van de We reldraad der Kerken, dr W. A. Visser 't Hooft gistermiddag in het A.M.V.J.- gebouw te Amsterdam de pers een in zicht gegeven van de komende assem blee, welke in cje geschiedenis der Ker ken kan worden aangemerkt als de eer ste representatieve Kerkelijke oecume nische bijeenkomst. De meeste Kerken in de wereld met uitzondering van de R.K. Kerk, waarvan dr. Visser 't Hooft echter wel enkele on officiële waarnemers verwacht zullen de bijeenkomsten bijwonen. De Jonge Kerken uit Azië de oude Orthodoxe Kerken, evenals de kerken uit Amerika en Europa het is niet uitgesloten, dat er ook een zekere vorm van deelname De eerste bilaterale verdragen voor het plan-Marshall getekend De eerste twee der aan het plan- Marshall deelnemende landen Italië en Ierland hebben de bilaterale ver dragen met de V.S. getekend, waarin de voorwaarden zijn vastgelegd, onder welke zij in het kader van net E.RP. hulp zullen ontvangen. De tekening de zer overeen komsten ging gepa ard met een uitwisseling van nota's, waarbij de regeringen van Italië en Ierland de verplichting op zich namen om de door de V.S. bezette of gecontroleerde ge bieden in West-Diutsland, Japan en Zuid-Korea op het gebied van de han del volgens de z.g. ..meestbegunstigings- clausule" te behandelen. President Truman heeft de wet ge tekend, waarbij een bedrag van 6 030 710.228 dollar voor de hulpverle ning aan het buitenland wordt ter be schikking gesteld. DE ARRESTATIE VAN MAREK. Van gezaghebbende zijde te Londen is verklaard, dat Engeland Oostenrijk krachtig zal steunen bij zijn pogingen, Oostenrijkse burgers te beschermen te gen „willekeurige" arrestaties, zoals de onlangs verrichte arrestatie van de Oostenrijkse politieinspecteur Anton Marek door de Sovjet-autoriteiten." Naar vernomen wordt, heeft de Brit se commissaris voor Oostenrijk, gene raal Galloway, Vrijdag op de vergade ring van de geallieerde bestuursraad te Wenen een resolutie- ingediend, die „de uitoefening van willekeurige dwang maatregelen door agenten van de be zettende mogendheden" betreurt en er op aandringt, dat Oostenrijkse functi onarissen alleen door de Oostenrijkse autoriteiten dienen te worden gearres teerd. behalve warneer de arrestatie verrioht moet worden om een schen ding van de vrede te beletten. De Amerikaanse en Franse vertegen woordigers stemden met de resolutie in, doch de Sovjet-afgevaardigde ver wierp haar en weigerde de tegen Ma- rek ingebrachte beschuldiging met be wijzen te staven. Marek wordt vanspl- onnage beschuldigd. Een Franse com promis-resolutie werd door hem even eens van de hand gewezen. zal zy'n vanwege'het Moskouse Patriar chaat zullen allen tegenwoordig zijn. Doch de historische betekenis van de bijeenkomst ligt niet uitsluitend in het wereldomvattende oecumenische karak ter. Het is veel belangrijker, dat „Am sterdam" een ïiieuw begin betekent in de verhouding van de Kerken tot elkaar. Want de Kerken wensen geregeld met ejkaar in contact te komen, samen te werken in zaken, welke alle aangaan, samen te getuigen wanneer dit mogelijk is en het probleem der Christelijke een heid op Christelijke wijze te behandelen Er zal natuurlijk veel tijd moeten wor den besteed aan de vorming van de Wereldraad, welke men thans definitief haar beslag hoopt te geven en voorts aan de organisatie en het werkprogram in de komende jaren. En toch zal de nadruk van de assemblee niet op deze vragen liggen. Een bijeenkomst van Kerken mag zich niet tevreden stellen met. het oplossen van vragen van orga nisatorische aard, maar moet zich bezig houden met de dringende opdrachten waarvoor de Kerken thans geplaatst zijn. Deze opdracht nu is van viererlei aard, en wordt in principiële onderwer pen aan de orde gesteld, en wel- 1. wat is het wezen der Kerk; 2. het uitdragen van het Evangelie in deze wereld: 3. Evangelie en sociale roeping, en ten slotte: 4. Is het Evangelie een bron van gerechtigheid en voorziening in het hui dige internationale leven? Dr. Visser 't Hooft eindigde zijn uiteenzetting met er ons op te wij zen, dat straks in Amsterdam een uiterst moeilijke en moeizame po ging zal worden ondernomen om een nieuw weg in de oecumenische be weging te betreden. „Laten wij ho pen, dat hier dwars door alle dishar monie heen het besef levendig wordt van de eenheid van Christus' Kerk". Onder de bekende kerkelijke figuren die naar Nederland zullen komen en ook op deze assemblee het woord zullen voeren zijn o.a.. de aartsbisschop van Canterbury, dr. G. Fisher, dr. John R. Mott uit Amerika, de aartsbisschop van Upsala. dr. E. Eidem, prof. Karl Barth uit Bazel, ds. Martin Niemöller uit Frankfurt, prof. Emil Brunner uit Zu rich, prof. Reinhold Niebuhr uit Ame rika. bisschop E. Berggrav uit Oslo en ds. Mare Boegner uit Parijs. Beperking nachtarbeid kinderen Bij de Tweede Kamer is ingediend het wetsontwerp „voorbehoud .*der bevoegd heid tot toetreding tot het verdrag be treffende de beperking van de nachtar beid van kinderen en jeugdige personen bij niet-industriële werkzaamheden". Aan de memorie van toelichting daar op is het volgende ontleend: Het. onderhavige verdrag regelt de nachtarbeid van kinderen en jeugdige personen, die een niet-industrieel beroep uitoefenen. Voor kinderen benedenveer- tien jaar en kinderen boven die leeftijd, die nog leerplichtig zijn, stelt fret de nachtrust op een tijdvak van ten min ste veertien achtereenvolgende uren, welk tijdvak de uren tussen 8 uur 's avonds en 8 uur 's ochtends moet om vatten (behoudens een verschuiving, toegestaan bij nationale wetgeving). Voor niet meer leerplichtige kinderen boven veertien jaar en jeugdige perso nen beneden achttien jaar bepaalt het de nachtrust op een tijdvak van twaalf uur, omvattende de uren tussen 10 uur 's avonds en 6 uur 's ochtends. Ook hier is in bijzondere omstandig heden een verschuiving mogelijk. Uit zonderingen zijn overigens toegestaan ten behoeve van landen met bepaalde klimatologische omstandigheden, wan neer het nationaal belang zulks vor dert ten gevolge van bijzondere ernstige omstandigheden en voorts ten aanzien van jeugdige artsen, onder bepaalde waarborgen. Extra-toeslag op militaire standpensioenen GEEN STEUN MAAR RECHT. Ingediend ls bij de Tweede Kamer een wetsontwerp tot verhoging van mi litaire standpensioenen met een extra toeslag. Ter toelichting merkt de regering op: Het is onbevredigend, dat er een ca tegorie van gewezen militairen bestaat, die nu reeds jaren lang als gepension- neerden de overtuiging zijn toegedaan, dat hun onrecht is aangedaan. De mi nister van oorlog heeft het zich na zijn ambtsaanvaarding tot plicht gerekend, evenzeer als voor de militaire slachtof fers van de mobilisatie 19141918, ook voor de oud-gepensionneerde militairen tot een bevredigende voorziening te ge raken. Met betrekking tot de vraag, iri welke vorm aan een zodanige voorziening ge stalte moest worden gegeven, is het vol gende overwogen. Thans wordt voor de oud-gepension- neerden geldende regeling beheerst door het bphoefte-element d.w.z. beantwoor ding van de vraag of er aanleiding be staat. een oud-gepensionneerde voor een uitkering boven zijn pensioen in aan merking te brengen, is afhankelijk van de inkomsten, waarover het gezin be schikt, de grootte van het gezin en de grootte van de gemeente, waar het ge zin woonachtig is. Het wil de regering voorkomen, dat er geen bezwaren be staan om op dit punt aan de wensen van de oud-gepensionneerden tegemoet te komen door het behoefte-element te elimineren en daarmede elke herinne ring aan de steungedachte uit de weg te ruimen. De consequentie, welke hier uit voortvloeit en die aanvaard dient te worden, is deze. dat de uitkering, welke tot dusver door de stichting, bedoeld in de wet. van 26 Juni 1926 aan de oud- gepensionneerden werd verleend voor zover aan de uitkering bepaaldelijk be hoefte bestond in de vorm van 'n toeslag als een wettelijk recht aan iedere oud- gepensionneerde wordt toegekend, on geacht derhalve de factoren welke thans in beschouwing worden genomen. Gelet op het feit. dat deze stichting thans bevoegd is een bijslag op pensioen te verlenen tot zodanig bedrag, dat de gpDensionneerde, behoudens bepaalde normen welke als plafond dienden. 400 van het oorspronkelijke bedrag kan genieten, is het duidelijk, dat de toeslag, welke als een wettelijk recht aan de oud-gepensionneerde militairen zal worden verleend. 400 van het oor spronkelijke pensioen zal moeten bedra gen, waarbij voorts rekening dient te v orden gehouden met de toeslag ad 100 (tot een maximum van f.500.-) waarop, na de totstandkoming van de wet. tot verhoging- der pensioenen met een toeslag, aanspraak zal bestaan voor hen, die recht op een pensioen ontle nen uit hoofde van een ontslag verleend voor 1 Januari 1918. Overigens is het noodzakelijk met be hulp van normen een maximum te stel len ten einde te voorkomen, dat oud- gepensionneerde aan pensioen en toe slag belangrijk meer zullen ontvangen dan militairen, die krachtens de mili taire pensioenwetten van 1922 in het genot van pensioen zijn gesteld. PADVINDERS OPENLUCHTSPEL TE UTRECHT. Het 50-jarig Regeringsjubileum van H.M. de Koningin, het 1900-jarig be staan van Utrecht en het 40-jarig be staan van de Padvindersbeweging zijn de feiten, welke, de Ned. Padv. Ver. en de Verkenners van de K.J.B. deden be sluiten, om in samenwerking met het Gemeentebestuur van Utrecht een groots lichtfestijn van Historie en Vrij heid te organiseren. Aan deze show, ge titeld „Spel en Glorie", werken naast 2500 padvinders en padvindsters een ruitergroep militairen en het koor van de Kathedrale Kerk mede. Dit spel dat in het Utrechts Stadion (belangeloos door de gemeente afge staan) zal worden uitgevoerd staat on der leiding van de D C. van Utrecht, de heer H. M. Rozendaal; het draaiboek werd geschreven door de heren Bode graven en L. J. Jongeneelen, terwijl C. Schilp de verbindende teksten ver zorgde. De feesten worden gehouden op 14, 15, 16 en 17 Juli aa. GEVAARLIJKE VONDST. Hedenochtend was de doodgraver te IJzendijke (Zeeuws-Vlaander en) bezig met het delven van een graf, toen hij op 1 meter diepte op een Engelse bom van 500 pond stootte. Onmiddellijk werd de hulpverleningsdienst in Zeeland ge waarschuwd, welke de bom heeft gede monteerd en verwijderd. HET VLIEGEN TEGEN DE TORENSPITS TE LEEUWARDEN. 66) Mij ook. Misschien schei ik dan met dit bedrijf uit, als jij er op een bepaald moment tussen uit trekt. Dan word ik berenleider of zo. Hij zei dit zó plechtig en ernstig, dat ze ondanks haar ongeduld in lachen uitbarstte. Waar wil je de bereji vandaan halen? O, uit de magazijnen van het legerEn dan opeens gebeurde er iets. Hij greep haar arm en brok haar mee in de schaduw van de seringen- boom. Ze voelde hoe zijn vingers haar arm stijf omkneld hielden. Zie je dat? fluisterde hij hees. Iemand was de tuin binnengekomen door de zij-ingang en deze persoon klom nu via de blauwe regen langs het huis omhoog en liet zich door het openstaande venster van de kamer van juffrouw Trenchard en juffrouw Stubb, die natuurlijk in maagdelijke onschuld lagen te slapen, naar binnen glijden. Lieve kind, wees vlug, bel onmiddellijk de politie op, terwijl ik naar boven ren, zei Peter Lynn stond met een kloppend hart met de hoorn van het telefoontoestel in haar hand te wachten, tot ze gehoor kreeg. Dat nam in een dorp als dit al tijd enige tijd. Ze voelde haar hart bonzen en trachtte na te denken, wat haar niet gelukte. Onwillekeurig luis terde ze of ze al hulpgeroep hoorde. Dat moest toch stellig komen. Maar alles bleef stil. Spreek ik met de politie? O. wilt. u dadelijk hierheen komen. Onmiddel lijk. Ja. het hotel „Het Vrolijk Avon tuur". Nee, ik weet niet precies, wat er aan de hand is, inbraak of iets der gelijks, denk ik. Maakt u alstublieft voort! Ze hing de hoorn weer op de haak. Stel je voor, dat het niet alleen maar inbraak was. Stel je voor, dat de moor denaarZe voelde een rilling langs haar rug lopen. Peter was nu boven en alléén met een man, die in -zijn wan hoop waarschijnlijk voor niets zou staan. En Peter was nog maar nauwelijks her steld van zijn malaria-aanval. Ze deed de voordeur open, opdat de politie naar binnen kon lopen, en rende de trap op. De inbraak, of wat het dan ook zijn mocht, scheen in alle stilte plaats te hebben. Er was boven geen geluld te horen. Op het portaal kwam ze Peter met Katie tegen, die naar beneden wil den gaan. Peter steunde Katie, die deze steun klaarblijkelijk zéér nodig had. Ze namen haar mee naar 't kantoor, zet ten haar daar in een grote stoel en gaven haar wat cognac te drinken. Wat is er? Wat is er gebeurd? fluisterde Lynn. Peter zei: Luister haar haar ver haal. Ik kan er niet uit wijs worden. Zou ze een nachtmerrie hebben geliad? Katie schudde haar hoofd in een hef tige ontkenning. Het wits geen nachtmerrie, écht niet! Ik heb al lang argwaan gehad. Vraagt u me niet, waaróm. O, juffrouw Lynn, geeft u me nog een slokje van die cognacik voel mijn knieën nog bibberenU moet weten, dat ik niets gehoord had, geen enkel verdacht, ge luid, maar mfr'n argwaan en vermoe dens hielden me uit de slaap en ik ging de gang op en luisterdeen toen hoorde ik praten in de kamer. Ze rilde en stak haar hand uit naar het cognac glas. Heb je de politie gewaarschuwd, lieve kind? Je kunt nooit weten. Als ze er niet gauw bfr zijnklapper tandde ze. Vertel verder wat er gebeurde, fluisterde Lynn. Wat mijn argwaan in de eerste plaats opwekte, was het feit, dat ze hun sleutelgat met papier hadden af gedekt. Waarom zouden ze dat doen, als ze niets te verbergen hadden? En al die drukte over een extra-grendel. Gis teren heb ik stilletjes het papier van het sleutelgat weggenomen. En om zeker te zijn, keek ik er terwijl ik op de gang stond te luisteren en het ge praat in die kamer hoorde, even door heen, enen.... Door het sleutelgat van juffrouw Trenchard's kamer? Ja, lieve kind, snikte Katie, die niet ver van een hysterische aanval was, en daar zag ik haar zitten en ze bleek helemaal geen vrouw te zijnI Eenmruik hing op een stoel en ergens op dé grond lag een mannenbroek en., er zat een man. Juffrouw Stubb is he lemaal geen vrouw, maar een kerel! Ze slikte en rilde even. Lynn keek Peter vragend aan. Ze is de moordenaar, 'ik weet het zeker. Ik hoorde wat ze tegen elkaar zeiden. Iets over „weinig moeilijkheden vannacht" en „iedereen was weg". Lieve help, zei Peter zachtjes. Weet je het zeker, Katie? Zo zeker als ik weet. dat ik Katie ben. O, als de politie maar op tijd komt. Er zfrn er twee en ze zullen in'hun wanhoop tot alles in staat zijn. O hoort Ti dat? (Wordt vervolgd). Bemanning gestraft met een berisping. De Raad voor de Luchtvaart heeft uitspraak gedaan in zake het ongeluk, overkomen aan het K L.M.-vliegtuig, dat op weg van Schiphol naar Leeuwar den op 27 December i947 tegen de 78 meter hoge toren van de St. Bonifaci- uskerk te Leeuwarden is gevlogen, waar door een vleugel afbrak. Het vliegtuig bevatte 10 passagiers, van wie niemand enig letsel bekwam. Naar het oordeel van de Raad is dit ongeval veroorzaakt door een samen loop van omstandigheden ten gevolge waarvan het vliegtuig in een gevaar volle situatie is geraakt. Van invloed ls geweest de omstandigheid, dat het ac tuele weerbericht afgeleid was van een weerkaart, berustende op waarnemin gen. welke te 3 uur 's nachts waren ge daan. De Raad kan zich niet aan de in druk onttrekken, dat, indien de gezag voerder volledig omtrent do te Leeuwar den te verwachten weersgesteldheid ware voorgelicht dit hoogstwaarschijn lijk van grote invloed zou zijn geweest op de voor hen genomen beslissingen. De Raad is voorts van oordeel, dat na ontvangen peilingen de landingsproce dure terstond had dienen te zijn afge broken. Ten slotte constateert de Raad, dat de gezagvoerder in strijd met het voorschrift heeft gehandeld door de tweede bestuurder het vliegtuig op een binnenlandse verkeerslijn te doen star ten en landen. Niet voorbij gezien wordt, dat de betrokkene een grote vliegvaar- digheid bezit, gepaard aan een grote tegenwoordigheid van geest. In verband met hun tekortkomingen zijn de be trokkenen, R. W. Robinson te Amster dam en F. S. Kroon te Bussum gestraft met een berisping. SAMENSTELLING DEFENSIECOMMISSIE. Bij K.B. is. de samenstelling bekend gemaakt van de Defensiecommissie, die onlangs in het. leven is geroepen ter j vervanging van de leger- en vlootcom- missie. In de defensiecommissie hebben de zelfde Kamerleden zitting, die ook deel uitmaakten van de leger- en vlootcom- missie; alleen de heer G. Wagenaar (CPN) is vervangen door de heer J. van der Kleft (Arb.). De defensiecommissie is nu uit de volgende Kamerleden samengesteld: H. F. M. baron Van Voorst tot Voorst (KVP), Til. D J. M. Koersen (KVP), jhr mr G. A. M. J. R-uys de Beeren- brouck (KVPfr J. J. Vorrink (Arb.), E. A. Vermeer (Arb.), J. van der Kieft (Arb.), mr G. Vonk (VVD), G. Vixse- boxse (CHU>. H. A. Korthals (VVD). H. W. Tilanus (CHU), dr J. A. H. J. S. Bruins Slot (AR.) en mr A. B Roos- jen (Arb.) COMMUNISTISCHE PARTIJBE STUURDERS VRIJGESPROKEN. De Amsterda-mte rechtbank deed he denmorgen uitspraak in de zaak tegen negen leden van het partijbestuur der CPN - t.w.: A. J. Koejemans, P. de Groot, G. Wagenaar, J. Brandenburg, J. P. Schalker, S. Baruch. J. F. Reuter, J. Ht Teiwes en J. van Santen. Zij stonden op 17 Juni j.l. terecht we gens een publicatie in het dagblad ,.De Waarheid" van 23 September 1946 óver het uitzenden van militairen naar Indo nesië en de ongeregeldheden, die zich bij een demonstratie daartegen te Amster dam hebben voorgedaan. De Officier van Justitie eiste tegen alle verdachten, met uitzondering van de heer Koejemans ten aanzien van wie hij zich aan het oordeel van de rechtbank refereerde een geldboete van honderd gulden of tien dagen hech tenis. De rechtbank sprak heden alle negen verdachten vrij. Op 21 Juni j.l. eiste mr J. Fabius, pro cureur-generaal van het Amsterdamse Gerechtshof een boete van f300 tegen de oud-hoofdredacteur van „De Waar heid", de heer A. J. Koejemans, nadat deze bij vonnis van 29 Januari van dit jaar door de rechtbank was vrijgespro ken. De heer Koejemans was gedagvaard wegens belediging van het openbaar ge zag. gelegen in de publiciteit van een caricatuur. Deze toonde de minister-pre sident in gala-uniform, die een arbei der heeft neergeschoten en daarna over een bananenschil uitglijdt. Uitspraak doende, bevestigde het Hof het vrijsprekend vomiis van de recht bank. 56). „Juist!" zei de kapitein. „De ho gepriester moet ik hebben. Ik zet hem in de boeien! Wat is dat voor een toe stand op mijn schip? Dat geknoei met bommen en met de Chinese bedienden gaat me erg vervelen! Orde moet er zijn! Tucht en orde! Kom mee!" Zo sprekende stapte de zeerob naar de hut van de hogepriester, trok zijn revolver en duwde de deur open. „Handen omhoog!" bulderde hfr. „Geef je over meneer Kom SiIn de pro voosthum! Eh.. Wat bete kent dat?" „Ge vergistU!" sprak Joris Goed- bloed. „Ik ben Kom Si niet I DJ e is door een kleine ontploffingover boord ge slagen slechts de jurk die ik draag is van de aangesprokene!" „Joris!" riep Panda. „Waarom benjfr in de hut van die priester? Wat zit hier nu weer achter? Waarom geef jij je voor Kom Si uit? Heb je de smaragd soms weer?" Die laatste vraag was nog zo dom niet, zoals we weten. De echter Kom Si zwom intussen nog steeds in de zee. Hij had een kust ln de gaten gekregen en koerste daar op aan. Het zal goed zijn hem in het oog te houden. MAAGSb GERECHTSHOF. De bollenkweker C. M. van S. te Noordwijkerhout had zijn geluk beproefd ln het maken van jenever. Hij had een. apparaat voorhanden, dat echter door de ambtenaren die een Inval deden, werd ontdekt Nu was volgens verdachte het apparaat, reeds lang bulten gebruik, doch de Rijksadvocaat meende reden te heb ben. dat niet alleen in bezettingstijd de frauduleuze handeling was begaan, zo als verdachte zei. De politierechter had f. 400 boete of 2 maanden hechtenis op gelegd, en de Rijksadvocaat was van me ning dat die straf ten volle was ver diend, zodat hij bevestiging eiste. De raadsman vroeg een lichter straf, omdat het feit reeds zolang is geleden. HAAGSE RECHTBANK. De chauffeur P. V. te Lelden had misbruik van vertrouwen gemaakt door diefstal van een aantal zakken uit de fabriek waarin hij werkte. Tegen hem werd voor dat feit acht maanden gevan genisstraf geëist door de Officier. De rechtbank heeft verdachte veroordeeld tot zes maanden gevangenisstraf, waar van vier voorwaardelijk en met aftrek van preventief. De huisvrouw J. O. te Hillegom heeft terecht gestaan, omdat zij een par tijtje thee, afkomstig van diefstal, ver borgen had. en later daarvan enkele pakjes ten geschenke had aangenomen. Tegen de vrouw werd f. 100 boete of 50 dagen hechtenis, en voorwaardelijk vier maanden gevangenisstraf geëist. De rechtbank heeft haar veroordeeld tot drie maanden gevangenisstraf voorwaardelijk met drie Jaar proeftijd. Wegens diefstal van meel uit de fabriek waar hij werkte, heeft terecht ge staan de fabrieksarbeider H. M. uit Lei den. die tien jaar bij zijn patroon werk zaam was geweest, toen h\j tot de diefstal kwam. Tegen hem werd acht maanden, gevangenisstraf geëist. De rechtbank heeft verdachte veroor deeld tot zes maanden gevangenisstraf met aftrek van preventief. VOOR WOENSDAG 30 JUNI. Hilversum I (301 M.) VARA: 7.00: nieuws; 7.15: ochtendgymnastiek; 7.30: ontbijtmuziek; 8.00., nieuws: 8.15: strijd lied; 8.18; gramofoonmuziek; 8.50: voor de huisvrouw; 9.00: Elgar dirigeert eigen, werk; VPRO: 10.00: morgenwijding door ds S. v. d. Woude; VARA: 10.20: onze keuken; 10 30: voor de huisvrouw; 11.00: voordracht; 11.30: populaire muziek; 12.00: weekendorkest; 12.30: weerpraatje; 12.33: voor het platteland; 12.38: lunch concert; 13.00: nieuws; 13.15: kalender; 13.20: The Ramblers: 13.50: Luclenne Boyer; 14 00: gesproken portret van Drees; 14.15: Omroepkamerorkest; 15.00: hoorspel Jane Eyre; 15.30: ziekenbezoek; 16.00. Roodborstjes; 16.15: voor de Jeugd; 16.45: vragen staat vrij: 17.15: orkest Jack Rylton: 17.30 maatschappelijk werk in Nederland; 17.35: Vlrtuosotrlo; 10.00- nieuws: 18.15: varia; 18.20: kwar tet Jan Corduwener; 18.30: Ned. strijd krachten; 19.00: Nederland in opbouw; 19.15: verkiezingstoespraak Volkspartij voor Vrijheid en Democratie; VPRO: 19 30: voor de Jeugd; 19.40: Jeugdnieuws; 19.45: lezen ln de bijbel; VARA: 20.00: nieuws; 20.05: dingen van de dag: 20.15: Omroeporkest; 21.00: hoorspel „De vleu gelen des dageraads"; 22.15: tango- en rumbaorkest Malando; 22.45: boekbespre king; 23.00: nieuws; 23.15: orgelspel Johan Jong; 23.4024.00: rustige klan ken. HILVERSUM II (415 M.) NCRV: 7!00 nieuws: 7.15: reveille; 7.45: woord voor de dag; 8.00: nieuws; 8.15: gewade mu ziek; 8.30: gramofoonmuziek; 9.00: zie kenbezoek: 9.30: waterstanden; 9.35: mu ziek van Mozart; 10.00: Leger des Hells; 12 00: Ancora Trio; 12.30: weeroverzlcht; 12.33: cello en orgel; 13.00: nieuws; 13.15 toespraak prof. dr J. H. Bavinck; 13.20: van Rameau tot Ravel; 13.50: bariton en piano; 14.05: opgewekte klanken; 14.30: mooie rozen; 15.00: gemengd koor; 15.30: Glaconda-ensemble; 16.00: gramofoon muziek; 16.15: voor de Jeugd; 17.30: Wlmbledonreportage; 17.45: Rijk Over zee; 18.00: Ned. koren en korpsen; 18.30: de symbolische betekenis van sprookjes; 19.00: nieuws; 19.15: het nieuws uit In- dië; 19.30: verkiezingstoespraak A.R. Partij; 19.45: nieuwe platen; 19.55: Bach koraal; 20.00: nieuws; 2005: proloog; 20.15: Jeugdsamenkomst te AmstM-dam; 21.30: Sweelinck Kwartet; 22.00:^ Ned. Kamerkoor; 22.30: Emma Boynet, plano; 22.45: avondoverdenking; 23.00: nieuws; 23.15: Grand Canyon Suite van Grofé; 23.5024.00" slotaccoord. NOODLANDING VAN HELICOPTÈRE. Gistermiddag omstreeks half vier werd de enige Nederlandse helicoptère bij Nootdorp (Z.H.) door een motor storing gedwongen te landen. Bij het aan de grond komen, kantelde het hef- schroefvliegtuig, waarbij de rotorbladen' werden beschadigd. De drie inzittenden onder wie de piloot de heer E. Senger, kwamen ongedeerd uit het toestel. De rijksluchtvaartdienst heeft een onder zoek ingesteld en het toestel vrijgege ven voor transport over de weg naar Ypenburg. Het oude liedje ENE REPUBLIKEINSE INSTANTIE VERWERPT WAT DE ANDERE GOEDKEURDE. Maar intussen blijft wederopbouw onmogelijk! Rep. delgatie weigert accoord w zeeverkeer te accepteren. Het communiqué van de CvGD van gisteravond meldt, dat in de gisteren gehouden vergadering inzake econo mische- en financiële aangelegenheden de republikeinse delegatie geweigerd heeft het accoord ter verruiming van het verkeer ter zee te accepteren. Dit accoord werd in Kalloerang be reikt in de sub-commissie en zou voorts moeten worden goedgekeurd door het hoofd van de commissie. Het accoord was afhankelijk van het bereiken van soortgelijke overeenstemming voor het verkeer in de lucht binnen 'n maand. De Republiek weigerde om. op gronden, dat de „blokkade" met dit accoord niet opgeheven was en dat er geen tastbare aanwijzing was, dat een accoord t.a.v. het luchtverkeer binnen die periode kon worden bereikt. Ten slotte achtte de Republiek het nood zakelijk dat enkele van de huidige be palingen t.a,v. het zeeverkeer worden afgeschaft. Het Nederlandse lid, mr J. E. van Hoogstraten, achtte het eigenaardig, dat de republikeinse leden in de sub commissie zich destijds met iets ac coord verklaarden zonder te weten of de republikeinse regering dit wel zou goedkeuren. De voorzitter van de CvGD, Critch- ley, hoopte dat departijen alsnog een modus zouden vinden om althans een gedeelte van dit accoord administratief in werking te doen brengen en daar door de handel te helpen herstellen, welke de Republiek voor de wederop bouw zo iiudig heeft. WEER TWEE TERREUR- SLACHTOFFERS. De correspondent van Aneta in Buitenzorg meldt: Naar eerst thans kan worden gemeld, hebben sluipschut ters Zondagavond eon auto met mili tairen, die uit de ric:i4rng van Buiten zorg kwam, nabij Dramaga, beschoten als gevoig waarvan een militair zoda nig werd gewond, dat hij enige uren daarna is overleden. Voorts is de administrateur van de onderneming Baloembangan in het Soekaboemische, de heer Thung Djie Tjiong, het slachtoffer geworden van een roofoverval door een gewapende bende. Bij een poging om tegenstand te bieden werd hij door de bende be schoten en zodanig verwond, dat hij na overgebracht te zijn naar het Rode Kruis in Soekaboemi, aldaar de vol gende ochtend aan de bekomen ver wondingen is overleden. Te Pengandaran in het Tasikma- lajase (West-Java) zijn een wedana en vier zijner helpers vermoord. In ver band met de aldaar onder de bevolking heersende onrust is de wall negara, de heer Wiranata Koesoemah, derwaarts gereisd teneinde contact met de bevol king op te nemen. ALGEMENE VERKIEZINGEN IN DE REPUBLIEK? De republ. minister van justitie, de heer Soesanto, heeft in het werkcomité van het KNIP medegedeeld, dat het in het voornemen der regering ligt. ten spoedigste algemene verkiezingen te houden. Dit zal mogelijk zijn, zodra de wet op qe volksvertegenwoordiging, die thans wordt opgesteld, van kracht zal zfrn geworden. GEEN NIEUW MANDAAT VOOR REPUB. DELEGATIE. Naar „Antara" meldt, is de republi keinse delegatie uit Djokja naar Bata via teruggekeerd met hetzelfde man daat voor het voeren der onderhande lingen als zij tevoren reeds had. AGENDA DINSDAG: Oegstgeest (Witte Huis)P. v. d. A. Spr. D. J. van Dijk, 8 uur nam. WOENSDAG. Stadszaal (grote zaal): A.R. Klesvw» Spr. Jab Schouten. 8 uur nam.

Leidsch Dagblad | 1948 | | pagina 2