Wetsontwerp publiekrechtelijke bedrijfsorganisatie bij Noodtoestand in Engeland geproclameerd Kominform veroordeelt Joego-Slavische communistische leiders Amerikaanse voorziening van Berlijn Leiding berust sociaal-economische raad der Werkgevers en -nemers kiezen 2/3 leden; de Kroon de overige WEERBERICHT Met een enkel woord 87ste Jaargang DINSDAG 29 JUNI 1948 No. 26424 LEIDSCH DAGBLAD Directeur: J. W. Henny Hoofdredactie: B. W. Menkhorst en J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f3,90 per 3 maanden; 30 cents per week Telefoon Dir. en Adm.: 25041; Red. 21507 Witte Singel 1, Leiden - Giro no.: 57055 Bü de Tweede Kamer is thans ingediend het reeds aangekondigde wets ontwerp tot toepassing ten aanzien van het bedrijfsleven van de artike len 80 en 152 tot en met 154 van de Grondwet. Wij ontlenen aan de toelichting: ALGEM. BESCHOUWING Reeds geruime tijd voor de tweede wereldoorlog werd vrijwel algemeen in gezien, dat zij ongelijk hebben, die me nen, dat een maximale volkswelvaart wordt bereikt, indien het sociaai-econo mische leven aan zich zelf wordt over gelaten. De realiteit was in die dagen een harde leermeesteres, waaraan ech ter onmiddellijk zij toegevoegd, 'dat ook door onjuiste ordening schade aan de wievaart werd toegebracht. Deze laat ste constatering acht de regering uitermate belangrijk. Zij is er zich n.l. bij voortduring van bewust, dat niet slechts onvoldoende ordening schade berokkent, aan de welvaartsverzorging, maar dat evenzeer ondoelmatige orde ning een beletsel kan zijn voor het bereiken van een maximale volkswel vaart. Bij de opstelling van het onder havige ontwerp van wet heeft zij dan ook de bedoeling gehad de mogelijk heid te' openen tot een doelmatige or dening van het maatschappelijk-eco- nomische leven, waarbij ruimte wordt gelaten om op realistische wijze recht te doen aan het verschil in omstandig heden en het verschil in rijpheid der geesten, zoals dit nu eenmaal in de onderscheidene sectoren van het soci aal-economische leven wordt aange troffen. Bij de opstelling van dit ontwerp van wet is uitgegaan van de gedachte, dat men aan een lager orgaandient over te laten, wat dit evengoed of beter kan doen dan een hoger orgaan. Voor de oorlog was een belangrijke strijdvraag met - betrekking tot de so ciaal-economische ordening of deze or dening, wil zij vruchtbaar, d.w.z. doel matig zijn, dient te groeien „van on der op" of wel door de centrale over heid moet worden opgelegd. De regering heeft er naar gestreefd in het onderhavige ontwerp van wet beide opvattingen met elkander te ver zoenen. EEN RAAMWET, ZONDER STAR SCHEMA. Het ware onjuist, indien het thans aangeboden ontwerp van wet, dat het karakter draagt van een raamwet, een star schema zou verschaffen, dat in de zeer verschillende sectoren van het economisoh leven op eenvormige wijze zou moeten worden toegepast. Dit ontwerp voorziet dan ook slechts in de instelling van een algemene be drijfsorganisatie met als bestuur een sociaal-economische raad, terwijl de instelling van productschappen, hoofd bedrijfschappen en bedrijfschappen aan de wet is overgelaten. Uit de zelfstandigheid der ontworpen publiekrechtelijke bedrijfsorganisaties vloeit voort, dat de zelfwerkzaamheid der bedrijfsgenoten in deze lichamen zo veel mogelijk tot ontwikkeling moet komen, dat het zoveel mogelijk insti tuties „van het bedrijfsleven zelve" die nen te zijn. De onmisbare afhankelijk heid van het algemeen belang brengt echter mede, dat waarborgen dienen te worden geschapen, ten einde te voorkomen, dat de bepalingen van artikel 2 (dienen van het bedrijfsle ven) en örtikel 71 (gemeenschappelijk belang van ondernemingen en perso nen) van het ontwerp van wet tot een zinledige phrase worden. Het is om deze reden, dat de benoe ming van de voorzitter van een pro ductschap bij de Kroon is gelegd, ter wijl de voorzitters der bedrijfschap pen worden benoemd door de bestu ren van deze lichamen. Om dezelfde reden is bepaald, dat de voorzitter van -de sociaal-economische raad door de Kroon wordt benoemd, terwijl ten hoogste een derde van het totale aantal leden van de raad even eens door de Kroon kan worden be noemd. HORIZONTALE EN VERTICALE ORGANISATIES. Het ontwerp voorziet in de mogelijk heid van instelling van product-, be drijf- en hoofdbedrijfschappen. Bedrijf- en hoofdbedrijfschappen zijn horizon taal d.w.z. naar bedrijfstakken en sa menvattingen daarvan, productschap- AANHOUDEND KOEL WEER. De Bilt verwacht tot Woensdagavond: Wisselende bewolking met nu en dan buien, hier en daar vergezeld van on weer. Aanhoudend koel weer. Matige, aan de kust tijdelijk vrij krachtige wind tussen West en Noord. 30 Juni. Zon op: 4.23 uur; onder: 11.03 uur. Maan op: 0.45 uur; onder: 13.46 uur (L. K.) Hoogwater te Katwijk te 9.46 en 22.13 uur. Dit nummer bestaat uit vier pagina's pen verticaal, dit is naar bedrijfskolom men opgebouwde organisaties. In het algemeen zullen bedrijfschap pen, met bevoegdheden op economisch en op sociaal terrein, wel het eerst tot stand komen. Waar nodig zullen deze kunnen worden overkoepeld door hoofd bedrijfschappen. SAMENSTELLING EN WERK WIJZE VAN DE BEDRIJF SCHAPPEN. In de besturen van de bedrijfschap pen en hoofdbedrijfschappen zijn onder nemers en werknemers in het algemeen paritair vertegenwoordigd. Uit de toekenning aan de werknemers van medezeggenschap, ook op econo misch gebied, vloeit verder voort, dat deze ook in het bestuur van het pro ductschap, zij het ook hier niet noodza kelijkerwijze op paritaire basis, dienen te zijn vertegenwoordigd. DE BEVOEGDHEDEN. Het ontwerp voorziet in de toeken ning van verordende bevoegdheid aan de besturen van de nieuwe lichamen ten aanzien van nader bij de wet aan te wijzen onderwerpen. Hierbij wordt in de le plaats aan de ihstellingswetten ge dacht en de regering stelt zich voor daarbij in de aanvang de nodige terug houdendheid te betrachten. INSTELLING VAN OPENBAAR LICHAAM VOOR BEDRIJFS LEVEN. Bij de onderhavige wet wordt inge steld een openbaar lichaam voor het bedrijfsleven in het algemeen, algemene bedrijfsorganisatie geheten, waarvan het bestuur is genaamd: sociaal-economi sche raad. Voor de goede functionnering van het openbaar lichaam zelf is aan de sociaal- economische raad ten aanzien van ver scheidene onderwerpen verordende be voegdheid toegekend. Met de gedachte, dat voor het treffen van algemene regelingen op sociaal en economisch terrein de centrale overheid als regel de aangewezen instantie is en dat voor de sociaal-economische raad derhalve hier geen belangrijke taak kan zijn weggelegd, anders dan een advise rende. kan de regering Instemmen, al meent zij, dat met name op organisatorisch ge bied een mogelijkheid tot het zelfstan dig treffen van regelingen door de so ciaal-economische raad moet worden opengehouden. SAMENSTELLING, ENZ. VAN ALGEMENE BEDRIJFSORG NISATIE. De benoeming van ten minste twee derden van de leden van de sociaal- economische raad geschiedt door repre sentatieve organisaties van ondernemers en van werknemers; de overige leden worden door de Kroon benoemd. Voor alle leden geldt, dat zij stemmen zon der last of ruggespraak en dat zij dus niet optreden als mandataris van dege ne. die hen heeft benoemd. De door de Kroon benoemde leden b.v. zijn dus ook geen vertegenwoordigers van de centrale overheid, doch onafhankelijke deskun digen. In zijn adviserende functie is de soci aal-economische raad geen orgaan van de algemene bedrijfsorganisatie, doch van de Staat. Volgens het ontwerp zijn de door de Kroon aan te wijzen ministers ver plicht over alle belangrijke door hen voorgenomen maatregelen op sociaal en economisch gebied het advies van de sociaal-economische raad in te win nen. DE GELDMIDDELEN. Het karakter van de algemene be- bedrijfsorganisatie brengt mede, dat de geldmiddelen, welke zij behoeft, dienen te worden opgebracht door het bedrijfs leven. Een heffing rechtstreeks van de be drijfsgenoten zou veel bezwaar opleve ren, omdat de relatief geringe bedragen van de heffingen in geen verhouding zouden staan tot de administratieve ar beid. aan de vaststelling en inning ver bonden. Daarom is in beginsel de oplossing gekozen dat de product-, de hoofdbe drijf- en de bedrijfschappen de gel den verschaffen, die de algemene be drijfsorganisatie nodig heeft. De economische raad kan worden op geheven, zodra de sociaal-economische raad voor de eerste keer wordt samen gesteld. Deze 9 kindertjes, allemaal onder de zes jaar, zijn op weg naar de finales van de Engelse damkampioenschappen, die in Londen zijn gehouden ten bate van het „Zonneschijnfonds" voor blinde babies. Jury en publiek hebben met ver rukking gekeken naar de vlugge kleine voetjes van de kleuters. Tendy Came-# ron (tweede van links) werd jeugdkampioene. Foto ANP-R. HJIIIIIIilllilllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll^ 1 H.M. de Koningin i richt zich tot Prins Bernhard I I BIJ DE VERJAARDAG VAN DE I TOEKOMSTIGE „PRINS DER NEDERLANDEN". EE H.M. de Koningin heeft het na- volgend schrijven aan Prins Bern- hard gericht: M „Op Uw laatsten verjaardag tij- j| H dens mijn regeering, voel ik mij gedrongen U zeer hartelijk te dan- H ken voor al hetgeen Gij op zoo velerlei gebied voor ons volk en voor het' vaderland gedaan hebt, Ëj zoowel vóór als tijdens den oorlog en daarna. Nimmer zal ik verge- ten, hoe Gij mij bijgestaan hebt buiten mijn regeeringstaak gedu- rende de moeilijke jaren in Enge- land, steeds op de bres staande voor de zaak der vrijheid. Gelijk met de troonsbestijging van Juliana zijt Gij krachtens de geldende bepaling „de" Prins der Nederlanden. Ik doe een beroep H op alle land- en Rijksgenoten en S niet minder op het buitenland U zoo te noemen. Alhoewel goed be- doeld is de vergissing vry alge- meen, dat Gü in den vervolge Prins s Gemaal zoudt heeten. Deze titel Ëj heeft echter hier te lande nimmer bestaan en is daarom onaanvaard- baar. H Ik wensch U van harte toe, dat S Gij, voortgaande op den ingesla- gen weg, Uw gaven en Uw werk- kracht ten behoeve van Juliana en ons volk ten volle zult kunnen ontplooien. Willielmina. j| ^iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiüiiiiiri' Zal maarschalk Tito vallen De Kominform heeft maarschalk Tito en de Joegoslavische communis tische partij van Trotskiïsme beschul digd. De Kominform heeft eenparig een motie aangenomen, waarin wordt vast gesteld, dat de vertegenwoordigers van de Joegoslavische communistische par- Eenmaal per jaar gaan de reddingsbo ten van de Noord-Zuidhollandsche Red dingmaatschappij op de helling om in conditie te blijven voor hun menslieven de taak. De „Brandaris" van Terschel ling wordt met staen schrappers ont daan van de schelpen en andere aan was, die de snelheid van de boot rem men. Foto ANP-Jr. Het beroep op de V.N. De Bcrlijnse gemeenteraad heeft de militaire missie van „een vreemde mogendheid" verzocht de Verenigde Naties om bijstand te verzoeken in verband met het „economisch beleg" van Berlijn. Het verzoek is door de militaire mis sie der betrokken vreemde mogendheid gunstig ontvangen, maar de naam der mogendheid wordt geheim gehouden, totdat de regering van het land in kwestie beslist heeft. In de buurt van de Alexanderplatz, het centrum van de zwarte handel in de Russische sector, werd door de Duitse politie .een aantal razzia's uitge voerd. Duitsers in 't bezit van „weste lijke marken" werden gearresteerd. Zij werden vrijgelaten, nadat hun namen waren genoteerd en zij de waarschu wing kregen, dat zij bij een volgende overtreding gerechtelijk vervolgd zou den worden. De marken werden in be slag genomen. Een hoge functionaris van het Ame rikaanse militaire bestuur heeft ver klaard, dat er spoedig genoeg voedsel voor de gehele Duitse bevolking van de Westelijke sectoren van Berlijn zal komen door de Amerikaanse verbin ding door de lucht. Het ministerie van Oorlog te Wash ington heeft besloten onmiddellijk 30 tot 40 viermotorige vrachtvliegtuigen te sturen, die elk zeven ton per vlucht kunnen vervoeren. Elk der toestellen zal naar verwachting per dag minstens twee wachten naar Berlijn vervoeren en vele wellicht drie. Naar schatting zullen deze toestellen 500 ton per dag vervoeren. De functionaris deelde mede. dat de volledige voedselrantsoenen voor de BINNENLAND. Na een verblijf van 3 weken in In- dië is prof. mr C. P. M. Romme, de frac tie-voorzitter der K.VP. in de Tweede Kamer, gisteravond om half elf per vlieg tuig in ons land teruggekeerd. Door het breken van de stuurstang reed gisteren een autobus tussen Nljver- dal en Wierden tegen een boom. De boom knapte doormidden en de autobus sloeg om. Voor de meeste der 15 inzittenden en de chauffeur liep het ongeluk wel bijzonder goed af. Slechts een der passa giers, een dame uit Hengelo, moest naar het ziekenhuis vervoerd worden. De an dere Inzittenden hadden door glasscher ven verwondingen opgelopen. Zij konden de reis voortzetten, de bus werd groten deels vernield. BUITENLAND. Do politie heeft aan boord van een vaartuig ln de haven van New York een hoeveelheid verdovende middelen ter waarde van twee millloen dollar ontdekt. Zes personen zijn reeds gearresteerd. In een ziekenhuis te Bombay Is overleden de oudste zoon van wijlen Mahatma Gandhi, Hiralal Gandhl. De Egyptische minister van Buiten landse Zaken, .die enige dagen geleden zijn ontslag had ingediend, heeft zijn ontslagaanvrage thans ingetrokken. De Christen-democratische partij, een van de twee grote partijen in West- Duitsland, heeft voorstellen ingediend voor een „bezettingsstatuut" ter beper king van de bevoegdheden van de bezet tende mogendheden en het verlenen van een grotere mate van zelfbestuur aan de Duitsers. Het „statuut" zou volgens de Christen democraten van kracht moeten blijven tot de totstandkoming van het vredes verdrag en de basis moeten vormen voor het vredesverdrag. Twee nieuwe waterkrachtstations zullen binnenkort door Frankrijk in ex ploitatie worden genomen, een l£i Bre- tagne, een aan de Ivoorkust. In verband met havenstakingen Attlee heeft in het Lagerhuis mee gedeeld, dat de noodtoestand zou wor den afgekondigd om het hoofd: te bie den aan de door de havenstaking ver oorzaakte crisis. De koning is geadvi seerd in deze van zijn bevoegdheid ge bruik te maken. De regering zal dan gerechtigd, zijn alle maatregelen te nemen die noodzakelijk zijn om de voedselvoorziening in stand te houden. „Deze staking," aldus Attlee, „is er niet een tegen kapitalisten of werk gevers. Het is een staking tegen kame raden een staking tegen de huis wouwen en een staking tegen de ge wone mensen." Attlee deelde voorts mede, dat Geor ge Isaacs, minister van Arbeid, die de Britse regering vertegenwoordigde op de internationale arbeidsconferentie te San Francisco, per vliegtuig naar En geland terugkeert. Anthony Eden, plaatsvervangend lei der van de oppositie, noemde de ver klaring van Attlee „hoogst ernstig". Naar Attlee zeide, zullen de nood maatregelen zo spoedig mogelijk wor den getroffen. Dit zou naar zijn me ning zeker binnen de 48 uur zijn. Het communistische parlementslid Piratin verklaarde, dat de verklaring van premier Attlee een krachtig pro test van de georganiseerde arbeiders zou uitlokken, waarop Attlee antwoord de: „Ik gelcof niet dat u een autori- len ook van toepassing zjjn cp de verscheping van goederen. De laatste maal dat in Engeland de noodtoestand werd afgekondigd was bij een algemene staking in 1926. De auto riteiten kregen toen de bevoegdheid alle essentiële productiemiddelen, als ook het vervoer, over te nemen. De noodtoestand wordt officieel door de kroonraad afgekondigd. Deze raad komt vandaag nog bijeen en wel te Eainburg, waar de koning thans ver blijft. Lord Salisbury, leider van de op positie in het Hogerhuis, heeft ver klaard, dat de regering bij de te ne men maatregelen van de steun der op positie verzekerd'kan zijn. De wet op. de noodtoestand verleent de regering vérstrekkende bevoegdhe den, echter niet 't recht tot het in stellen van industriële arbeidsplicht. Ook maakt de wet géén inbreuk op het stakingsrecht of het recht met vreed zame middelen staking te propageren. Overtreding van de wet kan drie maanden gevangenisstraf of een boete van duizend pend of beide tot gevolg hebben. Dit mag evenwel niet geschie den zonder gerechtelijk proces. Zonder toestemming van het parle ment heide Kamers mag de wet slechts een week toegepast worden. Kort na een door Attlee vla de radio geuit beroep op de arbeiders om het Duitsers in de drie Westelijke sectoren en voor de Amerikaanse, Franse en Engelse bezettingstroepen door deze maatregel „voor onbepaalde tijd" kun nen worden gehandhaafd. Vandaag zouden meer dan honderd Amerikaanse legerdakota's op 't vlieg veld Tempelhof landen. De socialistische eenheidspartij, waar in de communisten overheersen, heeft een beroep op de Sovjet-autoriteiten gedaan om „in het belang van het werkende volk" melk uit de Sovjt-zone te verstrekken aan kinderen en zieken ln geheel Berlijn. In het Westen worden vele bespre kingen gevoerd. Men verwacht, dat binnenkort de drie Westelijke, mogendheden zich in een gemeenschappelijke verklaring tot Moskou zullen wenden. SOVJET-AUTORITEITEN HEROPENEN GRENS. De Sovjet-autoriteiten hebben voor Duitse reizigers de grens tussen Oost en West-Duitsland heropend. Alle reizigers moeten normale inter zonale passen kunnen tonen maar dat betekent niet, dat de Interzonale trei nen weer gaan lopen. „De reparatie aan de lijn Helmstedt-Beriijn zal zelfs meer tijd vereisen dan men aanvanke lijk meende." De maatregel der Sovjet-autoriteiten dient om Duitsers, die niet hebben kunnen vertrekken, toen de grens ge sloten werd, in de gelegenheid te stel len naar hun woonplaats terug te ke ren. Er Is de nadruk cp gelegd, dat de nieuwe maatregel geen invloed heeft op „de blokkade van Berlijn". CLAY BEZOCHT SOKOLOFSKY. De Amerikaanse opperbevelhebber in Duitsland, generaal Clay, heeft een bezoek gebracht aan zijn Sovjet-Russi sche collega, maarschalk Sokolofsky. Het bezoek had gistermiddag plaats in het hoofdkwartier van Sokolofsky te Berlijn. DRAPER, WEDEMEYER EN HARRIMAN NAAR BERLIJN De Amerikaanse plaatsvervangende minister voor het leger, Draper, heeft te Londen met Bevin, de Britse minis ter van Buitenlandse Zaken, de laatste ontwikkelingen in de crisis te Berlijn besproken. Draper, die naar Londen is gevlogen om besprekingen te voeren over de strategische aspecten van de Berlijnse crisis, zal later naar Berlijn vertrekken, waar hij deze kwestie met generaal Robertson en generaal Clay zal bespreken. Draper was vroeger eco nomisch adviseur van generaal Clay. Zijn missie draagt officieel het karak ter van "een inspectie-reis. Hij is ver gezeld van luitenant-generaal Wede- meyer van de Amerikaanse luohtmaeht. Verwacht wordt, dat zij twee drie weken in Berlijn zullen vertoeven. He den zal ook £verell Hamman, de rei zende ambassadeur voor het Europese herstelprogram, in Berlijn arriveren. teit voor de georganiseerde arbeiders stakers aan te sluiten, hebben de ha- Ook op een door het vakverbond bij eengeroepen vergadering hebben 1000 havenarbeiders van Birkenhead zich uitgesproken vóór hervatting van het werk op heden. Het niet-officiële stakingsoomité heeft besloten de haven van Londen tot-„ver boden" gebied te verklaren. Iedereen, die op de haventerreinen werkzaamhe den verricht, die eigenlijk door de sta kers haddén moeten worden verricht, zal beschouwd worden als een „onder kruiper". Volgens officiële cijfers zijn werk te hervatten en zich niét bij de 19.000 Londense havenarbeiders nog in ■van dit land bent. omdat zij zich er van bewust zijn dat 't noodzakelijk is de vakverenigingsstructuur te bewaren. De staking is niet-officieel." De te treffen noodmaatregelen zul- venarbeiders van Southampton beslo ten niét mede te staken. In plaats daarvan drongen zij er bij de Londen se havenarbeiders op aan, dat deze naar hun werk terug zouden keren. staking. 1100 militairen zijn begonnen met het lossen van vlees uit drie sche pen. Te Liverpool en Birkenhead sta ken thans bijna 10.000 havenarbeiders. Te Glasgow ipn Huil zijn de havenar beiders op hun werk verschenen. ty geweigerd hebben deel te nemen aan de vergadering van de Kominform te Boekarest. Voorts stelt men vast, dat de Joegoslavische communistische partij een verkeerde weg is opgegaan wat de buiten- e nbinnenlandse poli tiek, &M tdt haar betrekkingen met d« Sovjct-l'nic aangaat. In Joego-Slavië aldus de motie, duldt kïc.-s een onwaardige politiek, waar door de Russische militaire deskundi gen en het rode leger in discrediet worden gebracht. In het communiqué van de Komin form wordt de loyale leden van do communistische partij in Joego-Slavië de raad gegeven andere leiders te kie zen als de tegenwoordige hun politiek niet kunnen wijzigen. Het te Praag verschijnende commu nistische blad „Rude Pravo". schrijft dat de Joegoslavische communisten onder leiding van Tito hebben gepoogd de po litiek van de Sovjet-Unie te vergelijken met de politiek van „imperialistische mogendheden". Het communiqué zegt nog, dat de communisten in Joego-Slavië in stilte de theorie hebben aanvaard, dat kapitalis ten minder gevaar voor de onafhanke- 'ükheid van Joego-Slavië betekenen dan de Sovjet-Unie. De Kominform had daarom vastgesteld, dat de Joegoslavi sche communisten „zich van het verenig de socialistische front hebben afgeschei den en een weg hebben ingeslagen, die leidt tot verraad aan de internationale solidariteit van de arbeidersklasse." Op de conferentie van Boekarest wa ren afgevaardigden uit Bulgarije, Roe menië, Hongarije, Polen, de Sovjet-Unie, Frankrijk, Tsjecho-Slowakije en Italië aanwezig. De bekendmaking van de zijde der Kominform is ongeveer een maand na het vijfde congres der Joegoslavische communistische partij afgekomen, zo meldt Reuter nader. Dit was het eerste partijcongres sinds twintig jaar. Dit congres werd in Joe goslavische kringen beschouwd als het symptoon van een belangrijke wijziging in de partijpolitiek, want tot voor kort was de Joegoslavische communistische partij-politiek de enige ln Oost-Europa, welker leden niet als zodanig bekend waren. Ook waren de statuten van de partij niet bekend. In de laatste maan den daarentegen is er steeds sterker na druk gelegd op de rol van de communis tische partij in Joego-Slavië en werd ook het aantal leden bekend gemaakt: zeshonderdduizend. Het orgaan van de Kominform had de Joegoslavische partijleiders er op ge wezen. dat er geen contact met de mas sa's kan bestaan, indien partij-organi saties en Individuele leden van de mas sa's gescheiden worden en zich voor de niet-communisten verbergen, zodat deze zelfs niet weten, of er partij-organen ter plaatse aanwezig zijn. AFP meldt, dat in Joegoslavische communistische kringen de critiek van de Kominform een zeer sterke uitwer king heeft gehad. Gedurende de laatste drie weken zijn in het blad der Joego slavische communistische partij „Borba" artikelen verschenen, die beschouwd mogen worden als pleidooien voor de goede trouw ten opzichte van de com munistische partij der Sovjet-Unie en ten aanzien van de Sovjet-Unie in het algemeen. Drie dagen geleden heeft Pijade, lid van het politiek bureau der Joegosla vische communistische partij, een vroe ger artikel gerectificeerd door te verkla ren. dat hij het klassenonderscheid had onderschat Wat de nationalisaties betreft, wordt verzekerd, dat de volksdemocratie zien reeds sterk genoeg voelt om de besooe- Glging i an de socialisatie van het land op zich te nemen. Communistische kringen in Joego- Slavië betuigen vooral hun gehechtheid aan de USSR en aan de partij van Sta lin, terwijl zij het betreuren, dat de Sov jet-Unie de laatste tijd „een enigszins koele houding heeft aangenomen ten op zichte van Belgrado". In regeringskringen verklaart men zich onbevoegd een officiële verklaring, betreffende het standpunt van de partij af te leggen, alvorens het politiek bu reau van de partij een beslissing over deze kwestie heeft genomen, zodat de reacties zich tob- dusver beperken tot de persoonlijke mening van een of ander communistisch-mllitant. Sommige Britse persorganen beschou wen de aanval van de Kominform op de Joegoslavische communistische leiders als een „van binnen uit toegebrachte slag aan de communistische eenheid in Europa". De Manchester Guardian meent, dat „de legende van de Slavische solidari teit, door de Russische propaganda met zo veel moeite geschapen", met één slag vernietigd is. Het blad is van mening, dat de veranderingen in de Joegoslavi sche regering en partij, die de Komin form wenst, reeds aangebracht zijn". Maarschalk Tolboechin is. zoals men weet, in Joego-Slavië om een poging te doen het kwaad te herstellen en men kan nauwelijks verwachten, dat er iets gepubliceerd zou zijn, als hij niet ge slaagd was." Het blad meent verder, dat het ge beurde het vertrouwen van communis ten zal schokken. De „Times" is van mening, dat er sinds „het uitstoten van Trotsky door de bolsjewisten" niets is gebeurd, dat zo „vernietigend is voor de communistische eenheid als dit." Het blad is verder van mening, dat de bittere toon van het communiqué" de scherpte van het conflict bewijst en dat men tevens kan zien. „hoe ver d^ Rus sen willen gaan om de nauwkeurige uit voering te verzekeren van hun sinds lane uitgedacht en ver-reikend plan voor Europa". De „Daily Telegraph" wil daarente gen geen „overdreven betekenis" aan d# huidige afmeting der „huiselijke tarls- ten" toekennen.

Leidsch Dagblad | 1948 | | pagina 1