De Belgische Koningskwestie Toestand te Berlijn ongewijzigd WEERBERICHT Met een enkel woord Maatregelen belasting-invordering worden verzacht 87ste Jaargang ZATERDAG 26 JUNI 1948 No. 26422 LEIDSCH DAGBLAD Directeur: J. W. Henny Hoofdredactie: B. W. Menkhorst en J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f3,90 per 3 maanden; 30 cents per week Telefoon Dir. en Adm.: 25041; Red. 21507 witte Singel 1. Lelden - Giro no.: 67055 Waarheen glijdt de wereld af Het is al weer enige weken geleden de tijd gaat snel! dat wy als onze mening naar voren brachten, dat wij nog wel eens een geweldige zenuwen oorlog zouden moeten doorstaan, die verre uit zou gaan boven de spelden prikken, die men bezig was elkaar toe te brengen. En dan speciaal van Sovjet zijde Weinig hebben wij durven verwachten, dat reeds zo spoedig deze voorspelling in vervulling zou gaan en dat deze een for maat zou aannemen, die heel dicht het begrip „oorlog" begint te benaderen Helaas is dit laatste maar al te waar en het zou weinig minder dan struis vogelpolitiek zijn, om dit te verdoezelen. De situatie tussen Oost en West heeft een dusdanige wending genomen, dat al les mogelijk is geworden, tot zelfs het allerergste toe! Waar de sovjets iedere medewerking inzake een regeling voor het Duitse probleem saboteerden, gingen de Weste lijke mogendheden er toe over om op eigen houtje, dus zonder de sovjets, naar een oplossing te streven, waarbij West- Duitsland ook werd ingeschakeld in het Marshall-plan. Dit moge naar de letter in strijd zijn met de overeenkomst van Potsdam, het is niettemin alleszins be grijpelijk, dat het Westen ging doorzet ten. De Duitse ohaos schreeuwt om een oplossing en wanneer een der partijen dan afwijzend blijft staan, dan moet wel worden doorgezet, desnoods zonder de recalcitrant. Natuurlijk Is dat voor de laatste min der aangenaam, maar eigen sohuld plaagt het meest! Vastbesloten heeft het Westen door gezet, zich baserend op het Marshall plan. West-Duitsland moet uit de chaos worden opgeheven, mede met het oog op het Westen zelve, dat zonder een reddering in Duitsland niet verder kan komen. Zonder medewerking der sovjets is overgegaan tot een sanering van het Duitse geld. De Reiohsmark is vervan gen door de Deutsche Mark, waardoor de kansen op voorkoming van inflatie aanmerkelijk zijn gestegen en tevens de zwarte handel een dodelijke klap is toe gebracht. Voor de Russen kwam dit allerminst gelegen en zij hebben hun misnoegen tot uitdrukking gebraoht door hunnerzijds ook over te gaan tot een geldzuivering in hun zone, waarbij zij ook Berlijn be trokken. Niet alleen de Russische zone, maar ook de overige en daarmede is een situatie geschapen, die zo ingewikkeld is, dat er niet meer uit wijs te worden is. De Westelijke mogendheden hebben tot het laatst een zeer toeschietelijke houding aangenomen. Zij wilden zelfs het Russische geldsaneringsplan voor Berlijn aanvaarden, mits de sovjets voor de vroegere Duitse hoofdstad het vier- mogend/heden-pact wilden erkennen. Moskou weigerde echter en wilde de drie anderen uit Berlijn verwijderen door de ganse contröle voor zich alleen op te eisen. En nu gaat het hard tegen hard De Westelijke mogendheden hebben met de grootste beslistheid verzekerd, dat zij Berlijn niet zullen verlaten. De Amerikaanse bevelhebber, generaal Clay, ging zelfs zover te verklaren, dat slechts door wapengeweld de Amerikanen uit Berlijn weg te dirigeren zouden zijn. Zodoende is nog eens te meer tot uit drukking gebracht, dat ook het prestige een gewichtige rol speelt! Met alle ge varen daaraan verbonden Zo ooit sprake kan zijn van een „koude oorlog", dan wel nu in de oude Duitse hoofdstad. Daar zijn nu twee nieuw Marken in omloop, die echt-er niet geldig zijn buiten de betrokken zones. De Deut sche Mark geldt alleen voor de drie zones der Westelijke landen, de sovjet- Mark alleen voor de Russische zone. Welke moeilijkheden dit voor de Berlij- ners oplevert, laat zioh denken. Feitelijk zou men alle Berlljners wel kunnen ar resteren! En alsof dit nog niet genoeg is, maken de Russen het de Westelijke landen zo moeilijk als zij slechts kunnen. Alle ver keer naar Berlijn is onder voorwendse len door hen stop gezet, behalve dat door de lucht, waarmede echter niet vol doende aan te voeren is. Voorts is de stroomlevering door de Russen lam ge legd, evenals de aanvoer van levensmid delen uit de Russische zone. Zo dreigt op de ruggen der Duitsers in de eerste plaats deze controverse tussen Oost en West te zullen worden uitgevochten. Volgens geallieerde lezing is er echter nog een maand respijt ten aanzien van de noodzakelijke voorraden. Maar waarop moet dit alles uitlopen? Deze situatie is op de duur niet te be stendigen. Wie ziet een uitweg? Voorlopig sohijnt op een terugtocht van een van beide partijen geen schijn van kans. Het feit, dat Moskou onver wacht te Warsohau al zijn satallieten bijeen heeft geroepen om tegen het Westelijke streven stelling te nemen, duidt ook allerminst op geneigdheid tot een vreedzaam overleg. Moskou zal daar te Warschau zijn sa tellieten de wacht wel f,S<Si^ilf?iok aangezegd en een anti-Marshall-blok zal zijn gevormd- Maar nogmaals: hoe lang zal deze tweespalt kunnen duren zonder dat naar de wapens wordt gegrepen? De zenuwen-oorlog begint het hoogte- nunt bedenkelijk dicht te naderen en weinig is er meer nodig om tot een ge vaarlijke botsing te geraken! Toch verwachten we, dat het gezond verstand uiteindelijk de overhand zal behouden. Maar hoe. De nieuwste foto van Prinses-Regentes Juliana. Koning Leopold stelt referendum voor Koning Leopold heeft een brief ge richt aan de Belgische regering, waar in hij voorstelt een volksstemming, steunend op een wet, te houden over zijn terugkeer. Wanneer het plebisciet geen overduidelijke meerderheid ten gunste van zijn terugkeer zou ople veren, dan is koning Leopold bereid af te treden. De koning zegt o.m.: „Het ligt niet in mijn bedoeling de datum of de uitvoe ringsbepalingen van een parlementaire procedure voor te schrijven. Wanneer ik kenbaar maak dat volgens mij en de suggesties die gemaakt zijn, de oplos sing van het koningsprobleem onder de huidige omstandigheden in een volks raadpleging gezocht moet worden, dan geef ik hiermede mijn principiële posi tie weer. Er mag geen sprake van zijn, dat door mijn houding de discussies over binnen- en buitenlandse politiek thans zullen worden onderbroken of dat het parlement zich in lange debatten zal verliezen Op 7 December a.s. zal prins Boude- wijn in staat zijn te regeren. Mijn con stitutionele positie zal hierdoor echter geen wijziging ondergaan. Ik zou mij dus een grote verantwoordelijkheid op de schouders laden, indien er niets ge daan werd om een oplossing te vinden. Mijn zoon Boudewijn, die zijn studies voortzet om op te zijner tijd zijn grond wettelijke plichten en rechten uit te oefenen, zal zijn politieke en militaire verplichtingen vervullen, zodra het ogenblik hiertoe is gekomen. Zelf was ik reeds 20 jaar, toen ik naar de mili taire krijgsschool ging en ik ging voor het eerst naar de Senaat, toen ik 25 Deze laatste zinsnede schijnt er op te wijzen, dat koning Leopold er zich te gen zal verzetten, dat prins Boudewijn nog dit jaar naar België zal komen om de lessen aan de krijgsschool te volgen en zitting te nemen in het parlement, waartoe hij. wanneer hij de 18-jarige leeftijd heeft bereikt, het recht heeft Naar van betrouwbare zijde wordt vernomen, hebben zowel de socialisti sche als de katholieke ministers het schrijven van koning Leopold ter ken nisgeving aangenomen en zouden zij niet bereid zijn gevolg te geven aan het daarin vervatte verzoek een volks raadpleging te organiseren. Volgens deze kringen mag ook niet verwacht worden dat het schrijven van de koning behandeld zal worden nog voordat het parlement op reces zou gaan en zou dit worden uitgesteld tot de maand September. Wel kan worden aangenomen, dat het voorstel van de koning een levendig punt van discussie zal uitmaken in de onderscheidene partijgroeperingen en dat door de katholieke volkspartij en met name door de heer Vleeschauwer, de grote ij venaar voor de terugkomst van de koning, een wetsvoorstel tot het houden van een volksplebisciet bij de wetge vende vergaderingen zal worden Inge diend. Warren candidaat als vice-president Dewey, de republikeinse candidaat voor het presidentschap van de V.S., heeft gouverneur Earl Warren (Callfor- nië) als candidaat voor het vicepre- sidentschap gekozen. De keuze werd door de partij conven tie met algemene stemmen goedgekeurd Warren werd destijds tot gouverneur van Californië gekozen als candidaat van de republikeinen en democraten te zamen, een gebeurtenis, zoals er in het politieke leven der V.S. slechts één heeft plaats gehad. Dit werd mogelijk, omdat Warren in zijn binnenlandse po litiek beide partijen bevredigen kon. (Voor senator Vandenberg geldt iets der gelijks op het gebied der buitenlandse politiek) Warren was voorstander van een „New Deal"-programma voor de Weste lijke statfcn van Amerika. Hij is voor algemene militaire training van de Ame rikaanse jeugd ,een tegenstander van het isolationisme en een krachtig ver dediger van het plan Marshall. DE STRIJD OM MAREK. Amerika, Engeland en Frankrijk hebben in de geallieerde bestuursraad voor Oostenrijk geprotesteerd tegen het vasthouden door de Sovjet-autori teiten van Anton Marek, een Oosten rijks politie-officier, die rneer dan een week geleden uit zijn huis te Wenen is verdwenen. De Sovjet-opperbevelhebber, generaal Koerassof weigerde het protest en de daarop gegronde resolutie te aanvaar den. Gemeenteraad doet beroep op V.N. Vervalsing op grote schaal van de nieuwe in de Sovjetsector van Berlijn uitgegeven marken bedreigt de gehele economie met inflatie en dientengevol ge met voortwoekering van de zwarte handel in schaarse goederen. Gisteravond hebben Duitse gemeente functionarissen besloten de Russen en de Westelijke geallieerden te verzoeken, het gebruik van Oost- en Westmarken in de vier sectoren var. Berlijn toe te staan. Daar beide geldsoorten in de Westelijke sectoren reeds in vrije om loop zijn, wordt het verzoek practisch alleen tot de Russen gèrioht. De gemeenteraad van Berlijn heeft besloten de aandacht van de algemene vergadering der V. N. te vestigen op de toestand, waarin de bevolking van Berlijn is gebracht ten gevolge van de Russische blokkade. Vooraanstaande Amerikaanse functio narissen te Berlijn hebben verklaard, dat de Westelijke sectoren van de stad binnen een maand geheel van voedsel zullen zijn verstoken als de blokkade door de Russen niet wordt opgeheven. Het is niet mogelijk de twee millioen Duitsers in die sectoren door de lucht van het nodige te voorzien. Het vervoer van postpaketten van Berlijn naar de Westelijke zones is ook geheel stopgezet. Volgens welingelichte kringen liggen in de Sovjet-sector 60.000 pakjes op verzending te wachten. Lucille Aiard, een vooraanstaand Ame rikaans deskundige op onderwijsgebied, die een bezoek aan Berlijn, brengt als speciale adviseur van generaal Clay, is na zes uur door de Sovjet-autoriteiten te zijn vastgehouden, weer vrijgelaten. In vele staten van de Sovjet-zone is een grootscheepse inventarisatie aan de gang, die tegen het einde van deze maand moet zijn voltooid. KANSEN OP BESPREKINGEN. De „nationale raad voor vriendschap tussen de Sovjet-unie en de V.S." in Amerika is begonnen met het voeren van een campagne, die tot doel heeft de publieke opinie te winnen voor di recte onderhandelingen over alle be langrijke problemen tussen de Sovjet unie en de V. S. Men wil bij Truman en het ministerie van buitenlandse zaken op deze politiek aandringen. Men ziet echter in de standvastige houding van officiële Amerikaanse krin gen een aanwijzing, dat Marshall het verzoek van Warschau op dezelfde wijze zal beantwoorden als het recente „Sta- lin-Molotof vredesaanbod", toen hij er op aandrong, dat de Sovjet-Russen met „gespecificeerde voorstellen" voor de dag zouden komen en zouden tonen, dat hun voorstel om opnieuw te onderhan delen ernstig gemeend was. Incident in Palestina VLIEGTUIG DER V.N. BESCHOTEN. In een rapport aan de voorzitter van de Veiligheidsraad verklaart graaf Bernadotte, dat de Egyptische bevel hebber in het Negeb-district zich met steun van de Egyptische regering met geweld verzet heeft tegen het passeren van een ongewapend Joods convooi, dat onder escorte van een vliegtuig der VN op weg was naar Joodse nederzet tingen in Negeb. „Tijdens het incident vielen Egypti sche Spitfires het vliegtuig van de waarnemer der V.N. aan, terwijl het binnen door de Joden bezet gebied landde. Het toestel werd 15 maal be schoten", aldus het rapport. Graaf Bernadotte herinnert er aan, dat hij de Egyptische regering 22 Juni er van in kennis heeft gesteld, dat der gelijke voedselconvooien z.i. stroken met de voorwaarden van de wapenstilstand, daar de Egyptenaren bij verhongering der Joden tijdens de vier weken anders een voorsprong zouden krijgen, terwijl de V.N. er aan de andere kant voor zouden waken, dat door de Joden geen voedselreserves gevormd kunnen wor den. Ondanks het feit, dat de Egypti sche regering 24 Juni deed weten, dat zij deze interpretatie van de wapen stilstandsovereenkomst niet kon aan vaarden, gaf Bernadotte het convooi toch opdracht op weg te gaan, daar deze Joodse nederzettingen reeds twee weken voor het incident op hun reser ves leefden. De Egyptische premier, Nokrasj Pas ja, heeft op een persconferentie ver klaard, dat de Egyptische piloot het vliegtuig er van verdacht had, dat het een Joods toestel was. Het is duidelijk, aldus de premier, dat er nooit gescho ten zou zijn. indien de piloot er zeker van was geweest, dat het een toestel van de V.N. was. MEER WIND. De Bilt verwacht tot morgenavond: Zwaar bewolkt met tijdelijk enige re- een of motregen en later, voornamelijk aan de kust. enkele tijdelijke opklarin gen Matige, later vooral langs de Wad denzee nu en dan krachtige wind tus sen Zuid-West en West. Weinig ver andering in temperatuur. 27 JUNI Zon op: 4.21 uur; onder 21.04 uur. Maan op: 0.24 uur; onder 10.13 uur (v.m.). Hoogwater te Katwijk te 7.23 en 19.44 uur; (28 Juni te 8.05 en 20.30 uur). D«t nunwi bestaat uit zes pagina's BINNENLAND - Bil K. B. van 24 Juni ls met ingang van 1 Óctober als opvolger van de beer D. van Staveren benoemd tot voorzitter van de Centrale commissie voor de Filmkeuring generaal H. F. J. M. A. von Frytag Drabbe. De Engelse ambassadeur in Nederland sir Philips Nichols, zal 8 Juli a.s. te Den Haag aan een aantal Nederlanders „The ribbon of the Kings medal for courage of freedom" uitreiken, wegens moedige nulp aan geallieerde piloten. Prof. dr Pb. Kohnstamm is wegens zijn hoge leeftijd afgetreden als voorzitter van de Stichting voor Volksontwikkeling I.V.I.O. Hij zal worden opgevolgd door dr Ph. J. Idenburg. directeur van het Centraal Bureau voor de Statistiek. Prof. Kohn stamm heeft het ere-voorzltterschap van de stichting aanvaard. Op de Arnhemse weg zijn twee kinde ren, die zonder dat de chauffeur het had bemerkt, op een vrachtauto geklommen waren, er af gevallen. Do 5-jarige Jongen A. Stokkers, geraakte onder de aanhangwagen en werd op slag gedood. Het tweede kind, de 6-jarige A. V. kreeg een ernstige beenbreuk. Te Groningen heeft minister Van Maarseveen gistermiddag het woord ge voerd op de Jaarvergadering van de Ned. Juristenvereniging. De deelnemers aan de congressen voor ondergrondse stedenbouw en grond mechanica, welke dezer dagen in Rotter dam worden gehouden, werden gisteravond op kasteel „Oud-Wassenaar" namens de regering ontvangen door de Minister van Wederopbouw en Volkshuisvesting, mr dr J. In 't Veld en vele andere autoriteiten. Van 11 tot 18 Augustus zal ln de Gemeente Universiteit te Amsterdam het 10e Internationale congres voor Phllosophie worden gehouden. Er zijn 700 deelnemers uit ruim 30 landen, waarvan er 300 het woord zullen voeren. B() een onderzoek van een Belgische vrachtwagen te Bllchen aan de Belgisch- Duitse grens werden door Duitse douane beambten onder de lading, die uit bloem kool bestond, niet minder dan drie mil lioen sigaretten ontdekt. Het transport stond onder leiding van een vrouw, die ln een personenauto mee reed. Zij treurt nu ln de gevangenis te Aken over het verlies van haar bloemkool en sigaretten. De Ned. Fotografen-patroons-vereni- ging heeft in haar algemene vergadering te Utrecht een motie aangenomen, waarin zij ten sterkste protesteert „tegen de nog steeds geheven wordende ondernemings belasting. Zij beschouwt deze belasting als een dubbele belasting, naar Duits model, zonder enige rechtsgrond in Nederlandse zin". De Broederschap der candidaat-nota- rlssen vergaderde gisteren te Maastricht. Behandeld werd o.a. het door prof. mr G. de Grooth, hoogleraar aan de Rijksuniversi teit te Lelden, uitgebrachte praeadvies om trent „De Invloed van dwaling op rechts handelingen". De Kli M.-Constellation „Holland- Michigan" heeft gisteren Amsterdams bur gemeester de heer d'Aillly uit de Ver, Sta ten ln ons land teruggebracht. Bil K.B. zijn benoemd tot lid van de' afd. Beheer, voorzieningen voor afwezigen en voorzieningen voor rechtspersonen van de raad voor het rechtsherstel, mr A. Boon, agent van.de Ned. Bank te Dordrecht en J. A. Deknatel, directeur van de Ned. Han del Mi) N.V. te Amsterdam. BUITENLAND De eerste socialistische regering van Canada heeft een nederlaag geleden bij de algemene verkiezingen ln de provincie Saskatchewan en wel ten gunste van de liberalen. Het Poolse parlement heeft een wets ontwerp goedgekeurd, waarbij aan het kabinet toestemming wordt verleend, decreten uit te vaardigen, die wetskracht bezitten, zo meldt radio Warschau. Radio Moskou maakt bekend, dat Israël en de Sovjet-unie zijn overgegaan tot de uitwisseling van gezanten. Mevr. Golda Meyerson ls benoemd tot gezant van Israël te Moskou. Yersjef tot gezant te Tel-Avlv. De Hongaarse gezant ln de Scandi navische landen ls „om gezondheidsrede nen" afgetreden. Naar verluidt is hy het niet eens met de tegenwoordige Hongaarse regerlngspolitiek. Truman heeft epn wet ondertekend, volgens welke 205 duizend oorlogsvluchte- lincen in de komende twee Jaar ln Amerika zullen mogen Immigreren. HU verklaarde de wet „met grote tegenzin" te onder tekenen, daar zij niet overeenkwam met hetgeen hij aan het Congres verzocht had. De voorzitter van de „United Mlne- workers Union", John Lewis, heeft een nieuw contract met de meeste eigenaren van Blthumlneuse-kolenmijnen onderte kend. Hierdoor wordt het daeloon met een dollar verhoogd en worden de fondsen voor het hulp- en pensioenfonds ver dubbeld. De Italiaanse vakbeweging ln Triëst heeft een algemene staking uitgeroepen als protest tegen de communistische acti viteit op de scheepswerven. Winkels en kantoren in het centrum van de stad sloten hun deuren. In officiële kringen ie Washington verklaart men, dat alle mogelijke stap pen gedaan zullen worden om de tegen woordige positie dei Westelijke geal lieerden te Berlijn te handhaven. Men gaf echter toe. dat het onzeker was hoe ver men zou kunnen gaan indien de Sovjet-Russen de tegenwoordige blok kade zouden versterken MENING VAN BEVIN. De Britse minister van buitenlandse zaken, Bevin, heeft in het parlement de toestand in Berlijn „delicaat" genoemd. Wat het verkeer en de energie betrof, was de toestand „ernstig" „Het doet mij genoegen, te kunnen mededelen, dat de autoriteiten en de bevolking van Berlijn een grote kalmte aan de dag leggen en zich naar buiten niet door demonstratieve maatregelen geïntimideerd tonen"zo zeide Bevin. In een beschouwing over de valuta positie in Berlijn zeide Bevin. dat de Westelijke mogendheden zien bereid verklaard hadden tot de uitgifte van Oost-Duits geld in Berlijn, mits het door de vier mogendheden beheerd werd. De Russen stonden echter op uitsluitend Russisch beheer hierover „Als wij hier mede ingestemd hadden, zou zulks ge lijk gestaan hebbeT met het prijsgeven van onze rechten in Berlijn," zo ver klaarde Bevin. Op een vraag van Eden, de plaatsvervangende leider der con servatieven, of de WestelijKe mogend heden het de Sovjet-regering absoluut duidelijk hadden gemaakt „hoe ons standpunt t.a.v. Berlijn is", antwoordde Bevin bevestigend. D. P. Spierenburg tijdelijk gevolmachtigd minister Bij K.B. is aan de heer D. P. Spieren burg, adjunct directeur-generaal voor de buitenlandse economische betrek kingen, terzake en voor de duur zijner werkzaamheden als hoofd van het Ne derlands Bureau voor het Europese Herstelplan te Parijs, de persoonlijke titel van gevolmachtigd minister ver leend. Wetsontwerp Assurantie bemiddelingsbedrijf Bij de Tweede Kamer is ingediend een wetsontwerp tot regeling van het assurantie-bemiddelingsbedrijf. waar in wordt voorgesteld de inschrijving van de tussenpersonen in registers. Aan de inschrijving kunnen bepaalde, na der bij K.B. te regelen, voorwaarden worden verbonden. De regeling is slechts van toepassing op bemiddeling, welke als zelfstandig beroep wordt uitgeoefend en dus niet op hen, welke in loondienst van verze keraars werkzaam zijn. Bij K.B. kan worden bepaald, welke beroepen met dat van verzekeringsbe middelaar onverenigbaar zijn. SPANJE IN DE VEILIGHEIDSRAAD. Op de vergadering van de Veiligheids raad heeft Argentinië voorgesteld de kwestie Spanje van de agenda af te voe ren. De Sovjet-Unie en de Oekraïne stemden tegen, Argentinië voor, en de overige landen onthielden zich van stem ming. Het gevolg van de stemming is, dat de kwestie formeel op de agenda blijft staan, doch niet besproken wordt. Echter alleen voor de minder draagkrachtigen De Minister van Financiën, prof. mr P. Lieftinck, heeft maatregelen aan gekondigd ter verzachting van de moeilijkheden, welke worden ver oorzaakt door de belastinginvordering, welke thans in versneld tempo plaats vindt. Het uitzenden van de aanslagbiljet ten is lang gestagneerd, waardoor een aanzienlijke achterstand in de invorde ring is ontstaan en men zich een le vensstandaard veroorloofde, welke niet mogelijk zou zijn geweest, indien de belastingen regelmatig waren betaald. Deze achterstand is thans gedeeltelijk ingehaald en wordt in snel tempo in gelopen. Het roffelvuur van aanslag biljetten veroorzaakt nu echter moei lijkheden en spanningen. Besloten is thans, voor de invordering van de aanslagen in de inkomsten-, vermogens-, en ondernemingsbelasting en ook voor de eenmalige heffingen, dat deze laatste betreft onder be paald voorbehoud en een beper king tot de minder draagkrachtigen, alle wettelijke betalingstermijnen in het algemeen te verschuiven naar een vier maanden later vallend tijdstip, uitgezonderd natuurlijk de bijzondere gevallen, waarin de wet onverwijld ingrijpen voorschrijft of de ontvan ger dat onvermijdelijk acht. Dit alles geldt voor zover de betreffende aan slagen in 't jaar 1948 uitgaan of zijn uitgegaan. In de regel heeft men aldus gedu rende ongeveer de eerste 5 maanden na die van dagtekening van het aanslag biljet generlei vervolging te vrezen. Dan wordt opnieuw tenminste 4 maanden gewacht, voordat eventueel tot de twee de vervolging wordt overgegaan. Mocht een derde vervolging nodig zijn, dan valt ook deze weer tenminste 4 maan den later. Wanneer reeds termijnen van de aanslag zijn betaald, geldt de nieuwe maatregel alleen voor de nog niet be taalde termijnen van de aanslag. De nieuwe maatregel geldt voor de grond- en pcrsonelc-belasting. Ook niet voor de vermogensaanwasbe- lasting, voor zover deze betrekking heeft op zwarte aanwas. De bedoeling is vooral de helpende hand te bieden aan dc kleinere vcr- mogensbezitters, die in moeilijkheden dreigen te geraken. Daarom is be paald. dat de regeling, wat de een malige heffingen betreft, alleen zal gelden voor natuurlijkse personen en dan alleen indien het inkomen niet meer bedraagt dan f. 5000.en bovendien de belastbare som voor de vermogenshcffing ineens niet meer dan dc f. 35.000 bedraagt. Dit bedrag komt overeen met een vermogen van tenminste f. 50.000 voor gehuwden zonder kinderen. Vorig jaar was reeds bepaald, dat de definitieve aanslagen der inkomstenbe lasting voor de jaren t.m. 1946, ln vijf termijnen konden worden betaald. Deze bepaling is thans uitgebreid over 1947 en 1948. Ten slotte deelde de minister nog mede, dat de invordering veel vlotter verloopt, dan de autoriteiten hadden geraamd. ONZE VERLIEZEN De regering maakt bekend, dat tot haar leedwezen ln de afgelopen week de navolgende verliezen zijn gerapporteerd: Kon. Landmacht: sold. Ie kl. J. C. Decker, Maastricht; Korp. N. G. v. d. Heuvel, 's-Gravenhage; Sold. F. Schoenmaker, Andijk; Sold. J. B. J. van der Waard, Rotterdam. Kon. Marine en KN.IX». geen verliezen. De minister van Onderwijs. Kunsten en Wetenschappen, mr J. J. Gielen, bracht gisteren een bezoek aan Valkenburg, waar hij de opgravingen in ogenschouw nam, die onder leiding van prof Van Giffen talrijke bijzonderheden aan het licht hebben gebracht over de vroegere Romeinse nederzettingen op deze plaats. Na uitvoerig door prof. Van Giffen te zijn voorgelicht leidde deze minister Gielen rond langs de gevonden resten van het Romeinse Castellum, waarover wij onlangs vele gegevens publiceerden naar aanleiding van een lezing van prof. Van Giffen in Valkenburg. De foto toont minister Gielen (tweede van links) terwijl prof. Van Giffen (tweede van rechts) een en ander onder de aan dacht van de minister brengt. Foto Van Vliet

Leidsch Dagblad | 1948 | | pagina 1