Zalerdag a.s. „Olympische Dag" in leiden Brand! Brand! J. W. DUBBELAAR Kerkelijk Leven Laatste Berichten STADSNIEUWS U.V.S.-L.S.K.; Leiden-Delft WOENSDAG 23 JUNI Augustus belooft voor de Leidse ®x>rlbeoefenaren een maand te wor den, die met gulden letters in de an nalen geboekt zal worden. Immers, dan zal, zoals wjj reeds pu bliceerden, onze stad in het kader der sportuitwisseling als gastvrouwc op treden voor de Gentse en Oxfordse sportploegen. Behalve, dat wij dan na tuurlijk zeer interessante wedstrijden te zien zullen krijgen, heeft deze spor tieve uitwisseling nog een ander doel en wel het verstevigen van het inter nationale contact tussen onze stad, Gent en Oxford. Een zeer te waarderen streven dus! Deze sportverbroedering kost echter handen vol geld. Wil men zijn gasten op waardige wijze ontvangeh dan moet men nu eenmaal diep in de beurs tas ten en de Leidse sportmensen willen hun Belgische en Engelse vrienden op de juiste wijze ontvangen. De beurs van het Leidse sportcomité ziet er echter akelig plat uit. Om dit nuttige instrument te spek ken heeft men indertijd contact gezocht met de stad Delft, welke connecties on derhoudt met het Engelse plaatsje King- Giel de Roode bleef Nederlands Welter-kampioen DOOR PUNTENZEGE OP JAN NICOLAAS. Op 9 April 1946 verloor Jan Nicolaas zijn weltergewichttitel aan de Sche- veninger Giel de Roode en sinds die datum heeft De Roode deze titel slechts eenmaal verdedigd en wel gis teravond tegen Jan Nicolaas in de Apollohal te Amsterdam. Een groots gevecht is het niet gewor den. Men kon zelfs spreken van een een zijdige vertoning, want, de eerste ronde uitgezonderd, toen beide boksers het ter rein verkenden, gaven alle ronden een zelfde beeld te zien. Steeds weer was het De Roode. die het initiatief nam, maar die door het missen van de kracht voor een eindstoot, geen einde aan het ge vecht kon maken. Veertien ronden bracht de Scheveninger op ztfn naam en veertien ronden lang zag men Jan Nicolaas verdedigend door de ring gaan. Deze verdediging was nog steeds uit stekend, maar toch niet goed genoeg meer. Te vaak kon De Roode zijn stoten plaatsen. Het einde kwam dan ook met een grote puntenoverwinning van Giel de Roode. DUIVENSPORT. „De Zwaluw" te Voorschoten vloog eveneens vanaf Orleans. De prijzen werden hier behaald door J. P. v. d. Assen 1, 5. 9; J. Caspers 2,3, 10, 21; V. L. Pierlot 4; A. van Rooijen 6, 11, 13, 16, 19. 23, 24; H. Schoo 7, 8; K. I. Waasdorp 12, 14, 18; C. Zwaan 15, 26; F. Hendriks 17; H. Verhorik 20; G. van Herpen 22; C. J. Nouweland 25. De eerste duif werd geconstateerd om 11 uur 42 min. 32 sec. en bereikte een gemiddelde snelheid van 1587.32 meter per minuut. De laatste prijswin naar werd geconstateerd om 12 uur 25 min. en 51 sec. en bereikte een gemid delde snelheid van 1400.87 meter per minuut. Kampioen oude duiven zijn: 1. J. P. v Assem, 2. A. van Rooijen en 3. V. L. Pierlot. sten en eveneens financiële moeilijkhe den ondervindt. Belde steden zijn toen overeengekomen een tweetal „Olympi sche" dagen te houden met het doel de sportultwisselingskassen een welkome aanvulling te verlenen. Leiden heeft in Mei aan haar ver plichtingen voldaan en nu komt Zater dag a.s Delft op haar beurt de over eenkomst na Het UVS-terrein zal als ..Olympisch Stadion" fungeren. Op het programma staan hockey en korfbalwcdstrüden tussen de ver tegenwoordigende ploegen van beide steden. Tussen deze ontmoetingen door zullen Nieuw Brunhilde en de LTC tumdemonstraties geven. Zoals op elke goede Olympische Dag is voetbal natuurlijk de hoofdschotel. UVS zal fn het veld treden tegen het officiële elftal van de Nederlandse Luchtstrijd krachten. Een ploeg, die klinkende na men telt en zelfs een international, Keesje Rijvers (de befaamde) in de gelederen heeft. Een gang naar het UVS-terrein heeft Zaterdagmiddag dus een tweeledig doel, ten eerste heeft men het aangename be sef een steentje voor het goede doel bij te dragen (de toegangsprijzen zijn zeer laag gesteld) en ten tweede krijgt men een programma te zien. dat klinkt als een klok. UVS gaf het goede voorbeeld en stelde haar terrein belangeloos beschikbaar. Onze complimenten! HENGELSPORT. Viscollege „De Rietvoorn" hield een wedstrijd in de Ringvaart te Nieuw Wetering. De vangst was gunstig; er werd in totaal 3980 gram vis gevangen. Hier volgen de winnaars;' 1. H. Tegelaar Sr., met extra prijs grootste voorn en de wisseltak en me daille voor het grootste aantal; 2. C. Blok: 3. P. v. Vliet, 4. H. v. Veen, 5. P. Kooreman, 6. H. Tegelaar Jr., 7. G. de Boer, 8. P. Verver, 9. J. Kroon, 10. J. v. Went Verzekering dekt de schade.... Dit had voorkomen kunnen worden, als U Uw haard of kachel vakkundig had laten schoonmaken door deskundigen. Nu reeds nieuwe vuurstenen in de kachels laten zetten, bij tijdige reparatie voorkomt U het verbranden van de lak- of emaillelaag. Defecte onderdelen kun nen worden vernieuwd. Billijke prijzen! Loodgietersbedrijf en Kachelsmederij TORENSTRAAT 1, TELEFOON 2075 KATWIJK AAN ZEE (Adv.) Leiders van Leger des Heils bezoeken ons land ZENDINGSDEMONSTRATIE JEUGDRALLY NATIONALE VELDDAG. Generaal Albert Orsborn, die eerst sinds enkele dagen van een omvang rijke en Inspannende tournee door Ca nada en de Verenigde Staten in Lon den ls teruggekeerd, zal met zijn echt genote Zaterdagmorgen in Hoek van Holland arriveren. Onder de hem begeleidende staf be vinden zich twee officieren uit Pa kistan en Hindoestan, die met een aan tal officieren uit Indië deel zullen ne men aan een grootse zendings-demon stratie, welke Zaterdag 26 Juni in het Concertgebouw te Amsterdam wordt gehoudeh. Eveneens zullen in het Concertge bouw drie openbare diensten plaats vinden, onder leiding van de Generaal. In de jeugd-rally, welke Zondajm'd- dag plaats vindt, zal de Generaal de nieuwe methoden en'werkwijzen, waar mede thans in verschillende landen wordt geëxperimenteerd, toelichten. De Maandag en Dinsdag zijn geheel gewijd aan besloten samenkomsten voor officieren, welke in het Indisch Insti tuut te Amsterdam plaats vinden. Het bezoek wordt besloten met de z.g. nationale velddag in de bossen van het kroon-domein te Baarn. Ned. Herv. Kerk Beroepen: te Anke veen (toez.) B. J. v. Garderen te Maas sluis; te Terneuzen A. Barendrecht te Klundert. 25 nieuwe textielpunten geldig verklaard Het C.D.K. deelt mede, dat wederom 25 punten van de textielkaart VA 804 worden geldig veiftlaard. Ook thans wordt er op gewezen, dat van deze 25 punten er vijf als extra beschikbaar stelling zijn te beschouwen. Met ingang van 1 Juli worden geldig de bonnen gemerkt: „Textiel K vijf punten", „Textiel K Reserve" ter waarde van 10 punten. „Textiel L één punt" en „Textiel IVI één punt". De bonnen gemerkt: „L vjjf punten" „M vijf punten" „Reserve L" en „Re serve M" zijn derhalve voorlopig niet aangewezen voor de aankoop van tcx- tielgoederen. Gen.-majoor dr W. Huender gouverneur van Suriname Naar het ANP in doorgaans welin gelichte kring verneemt, wordt bin nenkort de benoeming verwacht van generaal-majoor dr W. Huender, thans hoofd van de Nederlandse militaire missie te Berlijn, tot gouverneur van Suriname. CONSULTATIEVE RAAD WEST-EUROPESE UNIE VERGADERT IN DEN HAAG. In tweede helft van Juli. Een woordvoerder van het Britse mi nisterie van Buit. Zaken heeft ver klaard, dat datum en plaats van de vol gende bijeenkomst van de consultatieve raad der West-Europese Unie binnen en kele dagen bekend zullen worden ge maakt. De ministers van buitenlandse zaken der vijf landen zullen de bijeenkomst naar verwachting bijwonen. Men ver- waoht, dat de raad in de tweede helft van Juli te Den Haag bijeen zal komen. DE REPATRIERINGSDIENST WORDT OPGEHEVEN. Met de debarkatie van de passagiers van de Johan de Witt, die gisteravond in Amsterdam arriveerde met 667 evacué's aan boord, is hedenmorgen het werk van de Repatriëringsdienst afge sloten. Deze dienst, die in allerijl in De cember 1945 zijn 'taak voor de uit In donesië repatriërenden moest opvatten, wordt n.l. met ingang van 1 Augustus a.s opgeheven. De Johan de Witt was het laatste „evacuatieschip", dat van Indonesië naar Nederland kwam. Dit wil niet zeggen, dat nu alle evacué's naar het moederland zijn gebracht, maar de weinigen, die nog in de tropen verblijven, zullen gewoon als passagiers met de lijndiensten van de maatschap pijen naar het vaderland reizen. Ze zul- Ipn bij aankomst in Nederland verzorgd worden door instanties als „Nederland helpt Indië", het „Centraal Bureau voor Oorlogsslachtoffers" enz. Een terugblik op het werk van de re patriëringsdienst leert, dat in de 2% jaar' van zijn bestaan 105.028 evacué's werden gerepatrieerd, waarvan 700 per vliegtuig. In totaal werden 3982 zieken teruggebracht, waarvan er 1224 terstónd na aankomst in ziekenhuizen en inrich tingen opgenomen moesten worden. Besprekingen inzake het compromis-voorstel vruchteloos MAAR MEN KOMT OVER HET „DODE PUNT" NIET HEEN.... In de heden gehouden vergadering van de agenda-commissie de eerste na hervatting der besprekingen kon geen oplossing worden bereikt inzake het „dode punt", dat ontstaan was, doordat .op de voorlopige agenda het Australisch-Amerikaanse compromis voorstel was geplaatst, waartegen de Nederlandse delegatie bezwaren heeft gemaakt. Dit punt was op verzoek van de Republikeinen op de agenda geplaatst, aldus verklaarde een Woordvoerder van de C. v. G. D. De bezwaren van de Nederlandse delegatie leidden ech ter tot een afzonderlijke bijeenkomst van de leden van de C. v. G. D„ die echter evenmin tot overeenstemming op dit punt konden komen. De zitting werd gepresideerd door de Amerikaan Ogburn, vervanger van Coert Dubois, die wegens ziekte verhinderd was. De C. v. G. D. verzocht ten slotte aan de Nederlanders en Republikei nen om pogingen te doen t>a.v. dit punt tot overeenstemming te komen. Een beslissing werd echter niet be reikt. De agenda-commissie besprak voorts de kwestie van de status van de eilan den rond de kusten van Java, Sumatra en Madoera. Deze week zal er geen bijeenkomst meer worden gehouden. Volgende week zullen achtereenvolgens de economi sche-. de politieke-, de sociale-, de agenda- en de veiligheidscommissie ver gaderen. Voorzover de woordvoerder van de C. v. G. D. bekend was, is tot nu toe alleen voor een van de commissies de kwestie van het zee verkeer op de agen da geplaatst. Ten slotte wees hü er desgevraagd nogmaals op, dat „geen beslissing be reikt is ta.v. het Amerikaans-Austra lische voorstel, dat voorts geen over eenstemming kon worden verkregen t.a.v. de inhoud van het communiqué over deze bijeenkomst van de agenda commissie". De volgende week te houden verga deringen kunnen, indien bijv. geen pun ten op de agenda zijn geplaatst met instemming van beide partijen wor den afgelast. TELEGRAM C.G.D. AA> VEILIGHEIDSRAAD. De Commissie voor Goede Diensten heeft gisteren de Veiligheidsraad in een telegram medegedeeld, dat de onder handelingen tussen Nederland en de Republiek heden zouden worden hervat. Dc Indonesische kwestie zal heden middag in de zitting van de Raad be handeld worden, doch waarnemers in Lake Success verwachten, dat de Raad gewag zal maken van de verbe tering in de vooruitzichten en dat zfj de afloop van de onderhandelingen in Batavia zal afwachten. Burgerlijke Stand van Leiden GEBOREN. Johannes z. van J. Vreeburg en M. J. J. Bemelman; Marjorle Ellze d. van H. W. C. Cossee en J. W. van der Stel; Elisabeth d. van L. Vermond en J. C. Dexel; Cornells Florls z. van F. Bouwman en P. Ci J. Noordover; Phllippus z. van J. van der Zanden en W. C. J. Rynbende; Frederik z van H. Trouwee en H. Delfos; Albertus Johannes z. van J. A. Asslé en I. Seljn; Maria Jacoba Catharlna d. van A. van der Reljaen en J. J. Langerak, Willem z. van J. Karstens en A. G. Neuteboom; Sheila Anna Catharlna d. van J. G. A. Veeren en E. J. Gertenaar. Maarten z. van L. Boot en P. van Dijk; Alida d. van J. Bet gen en M. Flanderhijn; Matheus z. van G. Schipper en S. M. van Staden. Catharlna Wllhelmlna Irma, d. van P. P. van Zijp en I. Wilk; Thomas Adrlanus Maria, z. van T. M. Gfjbels en C. P. van der Vooren; Nancy Dorothy Joyce, d. van M. C. C. Verra en.A. Rozenburg; Christina Annemarle. d. van A. J. Pracht en B. de Winter; Maria. d. van A. van Haarlem en G. v%n der Neut; Neeltje Klazlna. di van L. van der Zwart en j Kooyman; Johan nes Jan. z van R. van Heusden en C. van Veen; Marie Madeleine, d. van H. C. van Leljden en E. E. Roy; Hendrlcus Wilhel mus. z. van E Peterzen en A. Blokzijl. OVERLEDEN. J. van der Zeeuw, vrouw, 63 Jaar; A. Mets, man. 62 Jaar; J. van de Streek, Tnan 50 Jaar. M. J. de Helden, wed. Kau, 69 Jaar; A. M. L. de Haan. wed. Slothouwer. 73 jaar. G. de Groot zoon 4 dagen; J. van der Walle. huisvr:-van Broekhuizen 82 J. GEHUWD. M. de Klerk Wolters, Jm. en D. M. Ar- bouw Jd; H. J. Warminkhof Jm. en M. S. Rulgrok Jd; T. van Wijngaarden jm. en 6. A. yan Rijswijk Jd; T. N. van Zyp Jm. er H. Uljee Jd. i. Haring Jm. en O. VerheU van WJJk JcL Chr. Fabrieks- en Transportarbeiders bijeen GEZELLIGE JAARFEESTVIERING De afdeling Leiden van de Ned. Bond van Chr. Fabrieks- en Transportarbei ders, welke ook in het verleden aan haar jaarfeestvieringen altijd zulk een aantrekkelijk karakter wist te geven, is daarin ook gisteravond in het gebouw .Prediker" weer uitnemend geslaagd. De voorzitter, de heer Jac. van Es, heette de vele aanwezigen hartelijk wel kom, in het bijzonder de bondsbestuur- der, de heer C. v. d. Wal. de afgevaar digden van de Leidse Chr. Besturen bond en een deputatie van de afdeling Leiderdorp. Vervolgens wees spreker op de moeilijke tijd, waarin wij thans le ven en die vooral in sociaal- en econo misch opzicht vele zorgen baart. Ont stellend is daarbij tevens de afval van Gods woord. Mede in dit verband be pleitte spr. een hechte christelijke or ganisatie en een uit de wee ruimen van de vele misstanden, welke er op ver schillend terrein ook thans nog bestaan. Een waarschuwend woord liet spr. voorts nog horen t.o.v. de verderfelijke me thoden. waarvan het communisme zich thans bedient om hiertegenover ten slotte de doelstellingen van het C.N V. te belichten De heer C. v. d. Wal. die hierna wees op de geschiedenis van het C.N.V. en in verband hiermede hulde bracht aan het werk der voortrekkers, brak een lans voor de christelijke organisatie gedachte. Spreker constateerde, dat de gezamen lijke arbeidersorganisaties al heel veel hebben bereikt en zette uiteen, dat men niet zal mogen rusten voor en aleer de arbeiders ook in de sociale sector vol komen medezeggingschap hebben ont vangen Het stemt tot dankbaarheid, al dus spreker dat waarschijnlijk in de tweede helft van 1948 ook de door ons voorgestane bedrijfsorganisatie in ver vulling zal gaan. Dit stelt ons echter voor de plicht er voor zorgen, dat wü dan ook de mensen bezitten, die hieraan hun medewerking kunnen verlenen. Met verwijzing naar het buiten land. met name Tsjecho-Slowakije, waarschuwde spreker voor die stro mingen. welke trachten door politie ke stakingen aan de macht te ko men. In wezen gaat het hierbij om de vraag of er in de nabiie toekomst nog een vlak zal worden gevonden, waarop wü het recht Gods in de arbeid kunnen zoeken en waarbij de geestelijke vrijheid is gewaarborgd. Wy zullen de wereld getuigenis moeten geven dat alleen dan sociaal recht wordt gevonden, indien de norm van het le ven ligt in Gods hand en niet in de hu maniteit. Voorts zullen wij ook tegenover het radicaal communisme een ander ra dicalisme moeten zetten, n.l. dat van Gods woord, dat zegt: ..Mil is gegeven alle macht in hemel en op aarde". Na dit principiële woord werd een aantrekkelijk programma uitgevoerd, waaraan medewerkten het accordeonduo „De Anja's", het Hawaian-ensemble „De Moama's" en „Harmini" als goochelaar, die er gezamenlijk voor zorgden, dat be stuur en aanwezigen op een zeer ge slaagde avond kunnen terugzien. Na tuurlijk ontbraken op deze avond de tractaties niet. Gisteravond is de 15-jarige A. I. J., wonende in de Gasstraat. in de ouder lijke woning gestruikeld, ten gevolge waarvan hij in een ruit viel en de slag ader in de linkerbovenarm werd doorge-, sneden. Nadat de arm ter plaatse was afgebonden, heeft de E.HJD. de Jongen OUTILAGE OPENBAAR SLACHTHUIS. Nog is volgend voorstel bij de Raad Ingediend; Het op de bedrijfsbegroting van het Openbaar Slachthuis voor het dienst jaar 1947 uitgetrokken bedrag van f. 2500.voor de aanschaffing van 40 vleestransportloopkatten blijkt niet toe reikend te zijn. De levering van deze loopkatten is thans slechts mogelijk te gen de prijs van f. 125.per stuk of in totaal f. 5000.Het beschikbaar ge stelde bedrag zal daarom met f. 2500. moeten worden verhoogd. Aan het Openbaar Slachthuis bestaat voorts een groot tekort aan bruikbare IJscellen. Weliswaar werden er reeds in het vorige jaar en in dit jaar tezamen een 300-tal besteld, doch de geleverde cellen bleken niet aan de gestelde eisen te voldoen en moesten worden terugge zonden. Over de levering van de bestel de cellen wordt nog onderhandeld. On middellijke aanvulling van het tekort door een andere leverancier is echter noodzakelijk. De aan de aanschaffing van 300 cellen verbonden kosten bedra gen f. 4650.Samen met de reeds be stelde cellen, die óf door de oorspron kelijke óf door de thans gekozen leve rancier zullen worden geleverd en waar voor de gelden reeds beschikbaar zijn gesteld, zal daïi ovér 600 nieuwe cellen kunnen worden beschikt. De kosten van de ijscellen kunnen ovèr 5 jaren en die van de transport- loopkatten over 10 jaren worden ver deeld. NED. VER. VAN EX-POLITIEKE GEVANGENEN. De afd. Leiden van de Ned. Ver. van Ex-Politieke Gevangenen uit de Bezet tingstijd hield gisteravond in „Het Gulden Vlies" een ledenvergadering. De voorzitter, de heer L. Questroo begroette in zijn welkomstwoord in het bijzonder de afgevaardigde van het Hoofdbestuur, de heer B. Moerman. Nadat het voorlopig programma was vastgesteld voor het landelijk congres, dat van 1417 September hier ter stede zal worden gehouden, werd in de vaca ture J Cahen als bestuurslid gekozen de heer J. F. Beekman. Aan het einde der bijeenkomst sprak de heer Moerman de grote waardering van het Hoofdbestuur uit voor de grote steun, welke het van de zijde der Leidse afdeling ondervindt. VERORDENING OP BEHOORLIJKE BEWONING. Op 12 Juni is afgekondigd een veror dening nopens de behoorlijke bewoning van woningen. Deze verordening bevat om. bepalin gen omtrent het maximum-aantal be woners van een woning, de inrichting en het aantal van de slaapplaatsen, het onderhoud van de rioleringen e.d. Ver der wordt bepaald, dat, als een woning met ongedierte is besmet, de hoofdbe woner kan gelast worden de woning te doen zuiveren. Ook wordt een verklaring van zuiverheid geëist, voordat een wo ning of gedeelte van een woning in ge bruik mag worden gegeven. Ten slotte worden logementhouders en bestuurders van inrichtingen ver plicht, na verstrekte last opgave te doen omtrent het gebruik en de opper vlakte van tot hun inrichting behorende vertrekken. De verordening ligt gedurende 3 maanden ter Secretarie ter inzage. Hedennacht om twee uur is een brandje ontstaan in twee balen watten, welke lagen opgeslagen in een pakhuis van de firma Beuth aan de Kaiserstraat. Met een slang op de waterleiding heeft naar het Acad. Ziekenhuis overgebracht, de brandweer het vuur geblust. BUURTVERENIGINGEN STICHTEN OVERKOEPELENDE SPORT - COMMISSIE. Gisteravond hield de voorlopige Sport- commissie van de gezamenlijke Buurt verenigingen een belangrijke vergade ring in het bestuurshuls van Tuinstad- wijk. De heer M. I. Smit. voorzitter der Federatie opende deze vergadering en gaf het woord aan de voorlopige voor zitter der Sportcommissie, de heer Rumpt van Fruitkwartier. Tegenwoordig waren afgevaardigden van de Buurtverenigingen: Professo- r en wijk, Burgemeesterswijk, Fruitkwar tier, Tulnstadwjjk, Haagwegkwartier, Rodou, Maredykkwartier. Rondom de. Haven, St. Pancras en Eensgezindheid. De heer Rumpt bracht het doel naar voren om alle sportbeoefenaren uit de verschillende buurtverenigingen samen te brengen en stelde voor een bestuur te benoemen. Als voorzitter werd be noemd de heer Rumpt van Fruitkwar tier, als secretaris J. Crama van Haag wegkwartier (Van Lennepstraat 2) en als Sportleider de heer Kramp van de Professorenwijk. DE WATERVRIENDEN-JEUGD KAMPEERT. Zaterdagmiddag vertrok een dertigtal meisjes en Jongens van 12 tot 14 jaar, <van de Zwemvereniging „De Water vrienden" o. 1. v. Hans v. d. Woerd naar Noordwijkerhout om op een Kam peerterrein het weekeinde door te bren gen. Om 6 uur werd het kamp geopend met het nuttigen van de gemeenschap pelijke broodmaaltijd. Daarna werd een zwerftocht door de duinen ondernomen met als einddoel het strand, waar het hoogtepunt van het kamp beleefd werd n.l. het kampvuur. De Zondag werd doorgebracht met sport en spel in de open lucht. A.s. Zaterdag trekt wederom een groep van ongeveer 40 meisjes en Jon gens, nu van 14 Jaar en ouder, naar Noordwij kerhout. C. B. VAN DER ZEEUW f In de ouderdom van 66 jaren is plot seling overleden de heer C. B. van der Zeeuw, die zich indertijd als secretaris van de Ring Leiden van de Christelijke Zangverenigingen jarenlang uitermate verdienstelijk heeft gemaakt. Zijn werk zaamheden in die functie hebben in niet geringe mate bijgedragen tot de groei en bloei van deze Ring, vooral ook van de concoursen. De heer Van der Zeeuw was een enthousiast koorzanger en lid van de Chr Zangvereniging „Hallelujah". PLANTSOENCONCERT. Het programma van het Plantsoen- Concert te geven door de Harmonie Kapel T. en D., directeur, de heer Smol ders, op Donderdagavond as. om 8 uur luidt als volgt: 1. Jubelklanken, mars. Ernst Uebel. 2. Excelsior, ouverture. L. Reynaud. 3. Feanz. mars, F. de Ridder. 4. Les Roses du midi. wals. Joh, Strauss. 5. Telefunken, mars. Joh. Evert. Pauze. 6. Through. Night to Light, mars, E. Raukier. 7. Am Meeresstrande, wals, M. Fischer. 8. Indische Bruidsstoet, L. Siede. 9. De Postiljon van Longjumeaux, Se lectie uit de Opera, A. Adam 10. Mars-finale. STEDELIJK GYMNASIUM. Van de derde groep afd. B van de eindexamencandidaten slaagden mej. M. Ch. Muyzert (Leiden) en de heer P. H. Hugenholtz (Oegstgeest). Van groep twee afd. A slaagde nog de heer B. E. F. 'tHart (Wassenaar). Met één candidaat van groep drie afd. B wordt het examen voortgezet. SYNTHETISCHE VITAMINE D3 GEFABRICEERD DOOR NEDERLANDERS. Opnieuw is een uitvinding van inter nationale betekenis van Nederlandse geleerden met succes bekroond door het verlenen van octrooien in Nederland, verschillende andere Europese landen en de U5.A. Het betreft hier de fabri cage van synthetische vitamine D3. Het is de grote verdienste van een twee-tal jonge chemici, verbonden aan het Chemisch Laboratorium van Philips —Van Houten N.V., t.w. dr J. van der Vliet en dr W. Stevens, dat zy deze synthetische bereiding hebben ontwor pen en uitgevoerd. De D3-productie van PhilipsVan Houten N.V. is van dien aard. dat niet alleen in de Nederlandse behoefte ruim schoots wordt voorzien, doch dat grote hoeveelheden geëxporteerd kunnen wor den naar verschillende landen, hetgeen wederom een belangryke hoeveelheid deviezen oplevert. NIEUWE SECRETARIS LAND/- EN TUINBOUWBOND. In verband met. de benoeming van ir A. E Kromwyk, algemeen- secretaris van de Land- en Tuinbouwbond tot di recteur van de middelbare zuivelschool te 's-Hcrtogenbosch, is als zyn opvol ger benoemd met ingang van 1 Juli mr G. J. Vermeulen, thans verbonden aan een verzekeringsinstelling te Leiden. MOET VOLLEDIGE RUST HOUDEN. Hu is overspannen. Coert Dubois, het Amerikaanse lid der C. v. G.D- zal wegens gezondheidsre denen twee weken te Buitenzorg door brengen. Wanneer daarna geen merk bare verbetering ln zyn toestand zal zijn ingetreden, zal hy naar de Ver. Staten terugkeren, zyn terugkeer zal dan ge schieden per schip, omdat het reizen per vliegtuig hem door de doktoren ver boden is. Een onderzoek heeft uitgewe zen, dat Coert Dubois overspannen is. Hy leèd reeds eerder aan overspanning. Men heeft hem volledige rust voorge schreven. JAPANNER TER DOOD VEROORDEELD. De temporaire krügsraad te Medan heeft de Japanner Tushime Tunio, v. m. chef van de algemene politie te Bangka en Billiton .ter dood veroor deeld. De Japanner Uhio Eye, v.m. chef van de Tokotai te Bangka en Billiton werd veroordeeld tot levenslange ge vangenisstraf. ACADEMISCHE EXAMENS. Geslaagd voor het candidaatsexamen wis- en natuurkunde (L.)de heer J. Bosman (Leiden): candidaatsexamei. wis- en natuurkunde (K.)de heren A. C. Perdeck en W. van Ree (beiden te Leiden)doctoraal examen Nederlands Recht: de heren A. Tukker (Rotter dam). H. J. P. Dolk (Delft). J. de Meyer (Delft). J. W. ten Napel (Voorburg), L. H J. M. Hoogeweg Cs-Gravenhage) en W. A. Renadel de Lavalette (Schevenin- gen). NED. AMATEUR DANSCLUB. Gisteravond werden in de dansschool van de heer C. v. Leeuwen aan de Oude Singel selectiewedstryden gehouden voor de Ned. Amateur Dansclub, waarvan de uitslag luidde: Klasse A: J. Hollander—mej. R. van Leeuwen 32 pnt.; H. v. d. Bergmej. R. Tieleman.28 p. Klasse B: J. v. Munster—mej. J. Aben 21 p.; C. Pet—me J. L. Brouwer 19 p.; W. van Oosten-mej. C. v. Leeuwen 18 p. Heer en meVr. BootHansen 18 p.; H. Brouwermej. J. v. Leeuwen 18 p. Klasse C: A. van Leerst-mej. A. Koe nen 17% p.; S. Kukler-mej. S. Matters 17% p. OPENING VAN „DE BURCHT". Naar wy vernemen hebben Burge meester en Wethouders onlangs besloten het historische Burchtcomplex" te ver pachten aan onze stadgenoot, de heer P. J. van Leeuwen. Het ligt in het voornemen van de heer Van Leeuwen het café-restaurant en de zalen na een grondige restauratie van een geheel nieuwe inventaris te voor zien; de opening k^n begin Augustus a.s. tegemoet worden gezien. Dc grote Burchtzaal, welke aan plm. 450 personen ruimte biedt, zal in het byzonder een grote verandering ondergaan, o.a. door het aanbrengen van een modern toneel en van een permanente geluidsinstal latie. HET VACANTIEKINDERFEEST. Men schrijft ons: De vacantie nadert. Vele jongens en öieisjes van de lagere school kyken weer reikhalzend uit naar de dagen, dat zy met de klas onder leiding van hun on- derwyzer één of meer dagen buiten gaan doorbrengen. Dagen doorgebracht te midden van bos en hei die zy reeds lang van te voren in hun gedachten beleefd hebben, dank zy de verhalen van hun schoolkameraadjes en -vriendinnen, die deze vregudge reeds vorige jaren hebben leren kennen. Wie bezorgt aan onze jeugd deze prettige dagen? U!. met behulp van het Vacantiekinderfeest, een woord, dat bij velen van U prettige herinneringen zal opwekken. Woensdag 30 Juni gaan de leerlingen van het vyfde leerjaar de reis naar Arn hem e.o. maken. Dit betekent tfoor ruim 400 kinderen een genotvolle dag. In de grote vacantie zullen 250 kinderen klas- segewyze .voor drie dagen naar Nun- speet en Valkeveen trekken. Dit kan echter slechts doorgaan. Indien de Ne derlandse Onderwijzersvereniging, die dit Vacantiekinderfeest voor de 13de maal organiseert, op Uw steun kan re kenen. Stort Uw bydrage op giro no. 193953 of tekent in op de lijsten. Uw geld brengt vreugde en opvoeding! BONKAARTEN HALEN Dezer dagen worden weer nieuwe ais- tributiebescheiden uitgereikt, ditmaal ln het Stadhuis (Ingang Breestraat) Mee gebracht moeten word°n de stamkaar ten van alle gezinsleden, de inwisse lingsbon van de thans loperd« bon kaarten en (eventueel) de contröle- kaart voor as. en Jonge moeders Het bureau Is geopend van h%12 en 2 4% uur Morgen zyn de gezinnen aan de beurt, waarvan de stamkaart van het Hoofd een nummer heeft van 102.401 en hoger. Vandaag herdacht de heer J. J. M. van Spaandonk. kastelein van café „EIgenzorg" aan de Stationsweg alhier, be zamen met nog 25 Jubilarissen zijn zilveren Jubileum in dienst van De Rut- ten's Bierbrouwerij „De Zwarte Rui ter" N.V. te Rotterdam en exploitante van tal van lunchrooms, cafétaria's, café's en café-restaurants. Ten hoofd- kantore te Rotterdam had een harte lijke huldiging plaats, waarby eenaan- trekkeijk feestprogramma was samen gesteld. De Russische geldsanering De „Taegliche Rundschau", het offi ciële Sovjetrussische blad. heeft thans nadere büzonderhedcn over de gedsane- ring gepubliceerd. De oude bankbiljetten zullen tussen Donderdag en Maandag aanstaande kunnen worden omgewisseld. Maximaal 70 mark zal a pari worden omgewisseld. Men verwacht, dat het gemeentebe stuur van de Westeiyke commandanten order zal ontvangen de Sovjetrussische orders, voorzover deze de WesteUjke sec toren betreffen, te ignoreren. Spaargelden zullen omgewisseld wor den tot een bedrag van honddrd mark a pari en van honderd tot duizend mark in een verhouding van 5 1. Generaal Loekjantsjenko. stafchef van maarschalk Sokolofski. heeft aan mevr. Louise Schroeder .burgemeester van Berlijn, schrifteiyk bevel gegeven de Sovjetrussische geldzuivering in de stad Beriyn onmiddeliyk tot uitvoering te doen brengen. De drie Westelyke commandanten van Beriyn hebben de Sovjetrussische order tot uitvoering van de geldzuivering wat betreft de Westelyke sectoren van de stad .mul en van gener waarde" ver klaard. Alle banken in de Westelyke sectoren moesten terstond gesloten worden op be vel van de drie commandanten. Ook de winkels moesten sluiten, be halve de voedsel- en medicamentenwin kels. De orders van de Westelyke comman danten werden als „noodmaatregel" aangeduid. Volgens de orders bUjft de oude Reichs- mark in de Westelyke sectoren van waarde en moeten de pfyzen onveran derd bUiven. Binnen 48 uur zou de nieuwe Deutsche Mark worden ingevoerd! Op de zwarte markt te Beriyn worden stempels aangeboden door de Sovjets gebruikt voor het merken van de ou*de marktbiljetten in het kader van de geldzuivering. Deze practijken dreigen de Sovjet-Russische geldzuivering reeds in de war te sturen voordat er mede be gonnen is, aldus verklaarden Ameri kaanse beambten. MOLOTOF IN WARSCHAU. Molotof, de Sovjet-Russische minis ter van Buitenlandse Zaken, is heden morgen vroeg uit Moskou te Warschau aangekomen. Ook zyn te Warschau vliegtuigen uit Belgrado en Boedapest aangekomen. Aan boord waarvan zich vooraanstaan de politieke leiders bevonden. Het vliegveld stond onder bewaking van Poolse veiligheidspolitie. Onder zwaar gewapend escorte reden Molotof en leidende Poolse regerings- personen door de straten van Warschau naar een niet bekend gemaakt punt van bestemming. Men verwachtte later op de dag de aankomst van nog twee vliegtuigen uit Praag en Boekarest op het vliegveld te Warschau. FRANSMAN DOOR SOVJET-RUS GEDOOD. Een Jeep van de Internationale pa trouille werd te Wenen te hulpgeroepen omdat een Sovjet-Russische soldaat aan het schieten was op iedereen die hy zag. De patrouille trof de man aan ln burgerkleren, doch blootshoofds en barrevoèts. Hy had twee tommyguns om zyn nek hangen en een derde in zyn handen. Hy opende van dichtby het vuur op de jeep, waardoor de Frans man Mescals dodeiyk gewond werd terwyi een Amerikaan gewond werd door glassplinters en een Sovjet-Rus aan een arm verwondingen opliep. De Sovjetsoldaat duwde toen de Britse korporaal Levy zyn tommygun tussen de ribben en beval hem in het Duits: „Ry me naar Amerika". Levy reed daarop naar het hoofd kwartier van de Amerikaanse politie. Onderweg loste de Sovjetsoldaat nog een serie schoten ln de richting van een landgenoot, die hy opmerkte, echter zonder te raken. Toen hy op het Amerikaanse politie bureau was .aangekomen, deed de man erg vroiyk. Hij loste verscheidene scho tenseries in de lucht en riep: „oh, Ame rika, Amerika 1 Truman is een beste kerel" en „Rusland is niet goed". De Amerikaanse politie ontwapende en arresteerde de man. BRANDSTICHTING TE PARIJS? Er is brand uitgebroken in de opslag plaatsen naast het ministerie van we deropbouw, te Parijs. Verscheidene brandweercorpsen zyn gealarmeerd. Uit de eerste onderzoekingen zou biyken, dat men hier te doen heeft met brand stichting. BEURSOVERZICHT AMSTERDAM, 23 Juni. Vandaag was de opening iets beter en werd merendeels boven het vorig slot- pell genoteerd. De koersen vertoonden een neiging tot oplopen, zonder dat evenwel koerswinsten van betekenis be haald werden. Kon. Olie kwam op 243% voor de oude en op 337% voor de nieu we aandelen, Philips op 265 voor de oude en op 256 voor de nieuwe aandelen. Uni lever op 293, doch Aku was nauweiyks prijshoudend op 163%. In het algemeen neemt men ter beurze, wat de politieke en economische situatie van Indië be treft, een afwachtende houding aan. Aniem liep tot 107 op. De scheepvaart markt was practisch onveranderd, even als Indische credletlnstellingen. Aan delen Indische Bank kwamen weer op 120. De dollarlening was fractloneel zwakker op 102 3/16. LAATSTE POSITIE NEDERLANDSE SCHEPEN. AALSDIJK. New-OrleanjAntwerpen, pass. 22/6 Beacbv Head: ALGORAB 53/6 van Cuddalorc ii. Madras alwaar 24/6 verwacht: BERKEL 22/6 van Aarhus te Lubeck; CERAM. Amsterdam—Java. 23/6 te Aden; CLEODORF (t.) 22/6 van Co lombo te Bahrein; COLYTTO. Hull-Ceuta. pass. 22/6 Flnlsterre; ETREMA (t 21/8 van Abadan n Bombay: HEELSUM 22/6 van Ponte Nolre naar Freetown; HELICON 22/6 voor Guanta geankerd: HYDRA, Curacao-A'dam. 22/6 te Antwerpen: JO HAN VAN OLDENBARNEVELT. A'dam— Java. pass. 22/6 Malta; KELBERGEN pass. 22/6 Ouessant; LEMSTERKERK. door LUTTERKERK vlotgeslcept en 22/6 te Bahrein aangekomen: LUTTERKERK 22/6 van Bahrein n. Karachi: MACTTBA (t.) 20/6 van SIngaDore te Bombav; MAPIA 22/6 van Poeloe Samboe te Soerabaya; NIGERSTROOM 23/6 ;an Loblto te Porto Amboln; OPHIR 22/6 van Soerabaya te Batavia; PRINS FREDERIK HENDRIK, R'dam-Montreal 22/6 op 480 mijl Oost v. Bell Isle: PRINS WILLEM VAN ORANJE 22/6 van R'dam n. Chicago; PYGMALION 22/5 v. Puerto Cabello n. Houston; REM- PANG 23/6 v. Belawan to Colombo: STAD ARNHEM, F'^am-Huelva. pass. 22/6 Kaap Flnlsterre: STAD HAARLEM 23/6 van Sfax te Gibraltar: STANCAVDJIRAK 22/6 van Batavia te Plndloe: STUYVESANT, Trinidad-A'dam 22/6 vao ®onta del Gadn; TAMO 21/6 van Santos n. Montevideo; TTBA. Rosaria-Denemarken pass. 20/6 23.20 uur St. Vincent k.v.; VOLENDAM 22/6 van R'dam te Quebec; WELTEVRE DEN 22/6 van Soerabaya n. Probollngo: WILLEM R(J VS. Batavla-R'dam, 23/6 t» Singapore: ZUIDERKRUIS. Jhva-R'dam, 22/ê van Sabang.

Leidsch Dagblad | 1948 | | pagina 3