De geldzuivering in Duitsland Het grote Amerikaanse verkiezingspektakel begint Reizigers voor het Witte Huis, Washington, D. C. instappen... WEERBERICHT Met een enkel woord 87ste Jaargang DINSDAG 22 JUNI 1948 LEIDSCH No. 26418 DAGBLAD Directeur: J. W. Henny Hoofdredactie: B. W, Menkhorst en J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f3,90 per 3 maanden; 30 cents per week Telefoon Dir. en Adm.: 25041; Red. 21507 Witte 6ingel 1, Leiden - Giro no.: 57055 Ook een Russische sanering? Het Britse militaire bestuur heeft de tweede der wetten betreffende de nieuwe valuta voor West-Duit-sland gepubliceerd. De bank der Duitse staten wordt op grond van deze wet de enige in stantie, welke bevoegd is tot het uit geven van de nieuwe biljetten en mun ten, bedoeld in de eerste publicatie van Vrijdag j.l. Biljetten en munten zullen luiden in Duitse marken en in pfen- nige. De bank kan biljetten uitgeven, die haar naam niet dragen. Zij moet de coupures en de kenmerken van het geld, dat zij uitgeeft, bekend maken. Het hoofd van de financiële afde ling van het Sovjet-militaire bestuur, Maletin, verklaarde, dat de Sovjet autoriteiten verwachten, dat de Wes telijke geallieerden de „Deutsche mark" in de Westelijke sectoren van Berlijn zullen invoeren, zodra de Sov jets hun monetaire hervorming be kend maken. Dit zou tot mislukking gedoemd zijn, zo zeide hij. Er zouden „vastbesloten tegenmaatregelen" wor den genomen, „aangezien er voor Ber lijn geen ander betaalmiddel kan zijn dan die, welke in de Soi^et-zone cir culeert". Alle spaarbanken te Berlijn hebben medegedeeld, dat zij geen stortingen meer zouden toelaten. Gedurende de afgelopen dagen hadden zich voor de banken, waar duizenden Berlijners nieuwe rekeningen openden, queue's gevormd. De eerste dag van de invoering van de „Deutsche Mark" in West-Duits- land bleek een kopersmarkt met zich mee /te hebben gebracht, althans voor het ogenblik. Te Frankfort waren van de lederwinkels de etalages gevuld met handkoffers, manicure-etui's en reiskof fers. Sommige winkeliers stelden ter mijnbetalingen in om aan het geld tekort tijdens de overgangsperiode te gemoet te komen. Te Duesseldorf koch ten de Duitsers voor het eerst sedert de oorlog bloemkool, aardapelen en spi nazie vrij. De politie arresteerde te Hamburg 480 personen, nadat deze hun nieuwe marken hadden gehaald. Sommige van hen werden als „ge zocht" herkend, andere konden niet verklaren hoe zij in hun levensonder houd voorzagen. De Duitse economische commissie van de Sovjet-zone in Duitsland heeft een ontwerp-decreet goedge keurd voor een valutahervorming in genoemde zone, aldus het Duitse persbureau A.D.N., dat met Sovjet licentie werkt. Na een geheime bijeenkomst van de commissie heeft de voorzitter het ontwerp ter goedkeuring gezonden aan maarschalk Sokolofsky. De com missie heeft voorgesteld de regeling ook voor Berlijn te doen gelden. BESPREKINGEN. Generaal sir Brian Robertson, de Britse militaire gouverneur van Duits land, heeft aan maarschalk Sokolofsky de Sovjet-Russische opperbevelhebber, medegedeeld, bereid te zijn vier-mo- gendliedenbespreklngen te voeren over de geldhervorming in Duitsland, hetzij ln eigen persoon, hetzij door middel van zyn staf. In een brief aan de Sovjet-maar schalk wees Robertson categorisch de Sovjet-verklaring van de hand, dat Berlijn een deel vormt van de Sovjet bezettingszone. Maarschalk Sokolofsky heeft het voorstel tot het voeren van onder handelingen tussen de vier mogend heden aangenomen, zo wordt uit Sovjet-bron vermeld. Hedenmiddag zullen de besprekin gen aanvangen. HET VERKEER MET BERLIJN. De Amerikaanse militaire gouverneur in Duitsland, generaal Lucius Clay, heeft meegedeeld, dat voor het vervoer van de Westelijke zones naar Berlijn geen gebruik meer zal worden gemaakt van Amerikaanse militaire goederen treinen als gevolg van het feit, dat de Sovjets de lading aan een nauwkeurig onderzoek wensen te onderwerpen. Het goederenvervoer door de lucht zal worden hervat. Het zal het Russische militaire be stuur niet worden toegestaan de Ameri kaanse militaire treinen te inspecteren, aldus Clay. Zulks zou schending van de in 1945 tussen de vier partijen gesloten overeenkomst betekenen. De enige Amerikaanse militaire goe derentrein die sedert Vrijdag heeft ge poogd Berlijn te bereiken, staat nog op een zijspoor te Marienbom in de Sov jetzone. De commandant heeft strikte orders geen Sovjetbeambten in de trein toe te laten. De Duitse goederentreinen woeden, nadat zij zijn onderzocht, doorgelaten. GEEN NIEUWE ZESLANDEN- CONFERENTIE OVER DUITS LAND. Een" Labour-afgevaardigde heeft in het Britse Lagerhuis de vraag gesteld, of de minister van buitenlandse zaken nieuwe zeslandenbesprekingen over West-Duitsland overweegt teneinde de voorstellen betreffende internationale controle op de Ruhrindustrieën en de Tol van de Duitse directeuren bij die industrieën scherper te definëren. Hector MacNeil, minister van staat, verbonden aan het ministerie van bui tenlandse zaken, antwoordde: „Frank rijk heeft ons meegedeeld, dat het de aanbevelingen van de conferentie tl Londen aanvaardt, daarbij onze aan dacht vestigend op het door de Franse nationale vergadering gemaakte voor behoud. De kwestie van het weder bij eenroepen van de conferentie doet zich niet voor. Nadere besprekingen over het Ruhrgebied zullen worden gevoerd in overeenstemming met artikel 12 van het accoord". Ronald Chamberlain (Labour) vroeg vervolgens: „Geeft u toe, dat het hier om hoogst ernstige en belangrijke kwes ties gaat en dat internationaal beheer van het Ruhrgebied, waarom de Fran sen thans vragen, iets heel anders is dan internationaal toezicht daarop?" MacNeil gaf hierop geen antwoord. Warbey (Labour): „Wilt u het daar heen leiden, dat er opnieuw wordt ge tracht overeenstemming tussen de vier bezettende mogendheden te bereiken over de unificatie van Duitslnad en is u voornemens Bevin voor te stellen, dat hernieuwde pogingen in die richting worden gedaan?" Ook deze vraag werd niet beantwoord. Zweden handhaaft gewapende neutraliteit VERKLARING IN PARLEMENT. De Zweedse minister van buitenlandse zaken, Unden, heeft in 't Zweedse par lement verklaard, dat er tussen Zweden, Noorwegen en Denemarken verschil van opvatting heerst omtrent de mogelijk heid van een gemeenschappelijke ver dediging. Zweden had in Mei en Juni het initia tief genomen voor besprekingen. Men was echter overeengekomen niet haastig te werk te gaan, daar slechts een diep gaand onderzoek de drie landen in staat zou stellen om de voor- en nadelen van een dergelijke samenwerking na te gaan. De Zweedse buitenlandse politiek is niet gericht op isolationisme, aldus de minister. Het deelnemen aan het plan- Marshall toont duidelijk, dat Zweden samen wil werken.' Zweden onderhoudt een verdedigings macht, welke aanzienlijk is in verhou ding tot' zijn afmetingen. Haar taak is het land te verdedigen tegen iedere mi litaire aanval. „Met andere woorden, wij handhaven een gewapende neutraliteit", zo besloot Unden. Fins-Russische overeenkomst Radio Moskou heeft gemeld, dat 19 Juni tussen de USSR en de Finse rege ring een overeenkomst is gesloten be treffende regeling van conflicten en grensincidenten. De besprekingen hier toe, die op 8 Juni begonnen zijn, had den "plaats in een vriendschappelijke sfeer en in een geest van wederzijds be grip, zo wordt er aan toegevoegd. Zuid-Afrika tegen het communisme De minister van justitie van Zuid- Afrika, Swart, heeft te Pretoria ver klaard, dat hij bezig was de kwestie van het communisme in de unie te bestu deren, met het doel „het uit te roeien". Op een vraag, of bepaalde delen van de bepalingen betreffende nationale veilig heid, die Vrijdag door de regering wer den ingetrokken, niet nuttig zouden zijn geweest om het communisme buiten de openbare diensten te houden, antwoord de Swart: „Ja, maar ik wil deze kwestie volgens de gewone wetgeving behandelen en niet op grond van een oorlogsmaat regel". Krachtens de door de regering inge trokken maatregelen was het aan rege- ringsemployé's verboden zich aan te slui ten bij de fascistische organisatie „Os- sewabrandwag" en de „Broederbond", een geheime Afrikaans-sprekende ver eniging. AMERIKAANSE GEWAPENDE HULP AAN WEST-EUROPA. Een woordvoerder van het ministerie van landsverdediging der V.S. heeft ver klaard, dat <fe volgende stap ter voor bereiding van „gewapende Amerikaanse bijstand voor de West-Europese ver- dragslanden" diplomatieke besprekingen zullen zijn tussen de Verenigde Staten en de vijf landen der Westelijke unie: België, Frankrijk, Groot-Brittannië. Lux emburg en Nederland. Er is nog geen datum vastgesteld, zo ging de woordvoerder verder, maar waarschijnlijk zal het binnen twee of drie maanden gebeuren. Deze besprekingen zullen aan het over leg tussen de militaire staven vooraf gaan. DE KOMENDE DONAUCONFERENTIE In gezaghebbende kringen te Londen wordt verklaard, aldus meldt Reutels diplomatieke correspondent, dat Enge land op de Donauconferentie, die 30 Juli te Belgrado of te Boedapest geopend wordt, zich zal verzetten tegen elke her ziening van het vooroorlogs systeem der contróle op de Donauscheepvaart, waar de vier grote mogendheden en de lan den, waar de Donau doorheen stroomt, het niet met algemene stemmen over eens zullen zijn. Dit houdt in, dat de Slavische groep van staten niet met een enkelvoudige meerderheid de Westelijke mogendheden uit zullen kunnen sluiten van enig aandeel in een nieuwe Donau- regeling. Men verwacht, dat dit de voor naamste hinderpaal voor overeenstem ming zal zijn. De Westelijke mogendhe den willen herstel van internationale controle als voor de oorlog, de Sovjet- Unie wil de controle in handen houden van de overstaten, waar zij nu een van is. DE STAKING IN LONDEN EINDIGT. De afgevaardigden van 3.000 stakende havenarbeiders to Londen hebben bij stemming besloten morgen het werk te hervatten. De komende verkiezingen in Amerika CONGRES REPUBLIKEINSE PARTIJ Dwight Green, gouverneur van Illinois heeft in een toespraak tot het congres van de republikeinse partij te Philadel phia verklaard, dat een republikeinse president „het ministerie van buiten landse zaken van personeel zou voor zien, dat onze diplomatie in elke hoek van de wereld zou doen respecteren". „Het is een oude beproefde republi keinse traditie, dat de Amerikaanse invloed overal moet worden gevoeld, waar Amerika een wettige plicht in de wereld buiten onze poorten heeft". Wij zullen niets doen, dat een oorlog uit kan lokken en tijdens dit congres een werkelijk verbond voor vrede slui ten, aldus Green. Hij verkaarde, dat de V.S. „het recht hebben een werkelijke tegenwaarde een werkelijke tegenwaarde in vrede en veiligheid te verwachten voor de Marshall-hulp aan Europa". Deze hulp moet niet uitsluitend een voortzetting van het leen- en pachtstelsel en de schenkingen zijn, zo zei hij. Green viel vervolgens de diplomatie van de „New Deal" aan, die „een over winning had weggegooid, lang voordat onze soldaten deze hadden afgedwon gen". Deze diplomatie had de Sovjets toegestaan Berlijn te nemen. „Te Tehe ran en Yalta ging een „New Deal"-pre- sldent accoord met de Sovjet-overheer sing over Polen en een groot deel van China. Te Potsdam bevestigde een an dere ..New Deal"-president de Sovjet overheersing over de satelliet-landen en het alleen-recht der Sovjet-Unie om Oost-Duitsland en Oost-Oostenrijk te bezetten. Hun nutteloze politiek om de communistische Sovjet-Unie tevreden te stellen zette de klok van de Poolse vrij heid twee eeuwen terug en bereidde de weg voor de vernietiging van de repu bliek Tsjecho-Slowakije". Green criti- seerde daarop de regeringspolitiek ten aanzien van Palestina. De koude oorlog is een gevolg van de verzoenende politiek van de New Deal ten aanzien van het communis me, aldus Green. „Met onze beste wil en onze grootste bekwaamheid moe ten wij de uitdaging van het com munisme een infectie van een valse leer in de gehele wereld tegemoet treden" zo besloot Green. Men verwacht, dat het congres het isolationisme zal verwerpen. DE BESPREKINGEN INZAKE PALESTINA. Graaf Folke Bernadotte. de bemidde laar der VN voor Palestina, heeft ver klaard te hopen deze week voorstellen voor een regeling van het Palestijnse vraagstuk „zwart op wit" te krijgen. Hij gaf te verstaan, dat de Arabische en Joodse deskundigen zich op Rhodos bevinden voor het verstrekken van in lichtingen „teneinde ons in staat te stel len voorstellen voor de toekomst te doen". Zij zullen niet verantwoordelijk ge steld worden voor de voorstellen, aldus Bernadotte, noch zullen zij te maken hebben met de voorstellen, welke ik uit eindelijk aan twee partijen zal doen. Harold Evans, die kortelings was be noemd tot neutrale gemeentelijke com missaris van Jeruzalem is afgetreden en zal naar de V.S. terugkeren. In een brief aan Trygve Lie. de se cretaris-generaal der VN, verklaarde Evans te menen, dat het geen nut had, dat hij zijn plichten thans te Jeruzalem waarnam. Hij voegde er aan toe. dat de zaak van vrede en verzoening in Jeru zalem, die hem er toe gebracht had zijn benoeming te aanvaarden, het best ge diend zou zijn, als aan graaf Bernadotte de vrije hand gelaten werd zich met het vraagstuk bezig te houden. HAGANAH EN IRGOEN IN BOTSING. AFP' deelt mede, dat een schip met oorlogsmateriaal aankwam tussen Haifa en Tel Aviv. Het lossen zou geschieden onder bescherming van een sterke Ir- goen-afdeling, doch de Naganah, die per radio was ingelicht, zond gewapende troepen en gaf de Irgoen bevel het schip te doen vertrekken. Ondertussen had een vliegtuig van de VN het schip opgemerkt en de afvaardiging te Tel Aviv gewaar schuwd. Dadelijk begaven zich een Ame rikaanse en een Franse waarnemer naar de aangeduide plaats. De Irgoen wei gerde gehoor te geven aan het bevel van Haganah en koos stelling op ongeveer een kilometer afstand van het strand, waartegenover ook de troepen van de Haganah in stelling gingen. De onderbevelhebber van de Irgoen heeft voor de radio gezegd: „Wij delen het land mede, dat de Haganah ergens in Palestina de Irgoentroepen aanvalt en dat reeds verscheidene manschappen zijn gedood of gewond. De Joodse staat is in gevaar en de komende uren zijn beslissend want indien de Haganalf deze strijd niet dadelijk stopzet, kan een burgeroorlog uitbreken." Aankomst van enige leden van de groep der „negen mannen" op het vliegveld Kemajoran te Batavia. De „negen mannen", brengen op uitnodiging van de Nederlandse regering en de Luit.-G. G. een bezoek aan Indonesië. De heren mr E. M. J. A. Sassen, P. A. Kerstens, mr A. J. Joekes en prof. L. A. Logemann arriveerden op 16 Juni en werden o.a. verwelkomd door prof. Romme (geheel links), die met het lid. mr D. U. Stikker reeds eerder aan kwam. (Foto ANP-A.) (Van onze correspondent) Gisteren begon de voorlaatste fase van het Grote Amerikaanse Verkie- zings Spekta kei De Republikeinse Partij komt name lijk in de Convention Hall in Phila delphia bijeen om daar onder luidruch tig vergaderen tot overeenstemming te geraken, wie harer zonen in November van dit jaar de candidaat zal zijn voor de uitermate moeilijke, maar o zo be geerde taak van President der Verenigde Staten 19491952. In totaal 1094 afgevaardigden uit de 48 staten zullen hun stem uitbrengen; voor de nominatie is een gewone meer derheid (548) vereist, maar heeft een maal een candidaat de nominatie ver kregen, dan wil het goede gebruik, dat alle anderen zich terugtrekken, waarop de nominatie „met algeméne stemmen" wordt gemaakt. Naar schatting zijn er thans nog wel een lö Republikeinen, die met hoop in het hart naar de oude Quakerstad vertrekken, onder het motto „je kunt nooit weten". Het veld, dat echter een serieuze kans maakt, is veel kleiner en bestaat thans uit (in alphabetisohe volgorde) Thomas Dewey (Gouverneur van de Staat New York) Joe Martin Speaker van het Huis van Afgevaardigden) Harold Stassen (ex-Gouverneur van Minnesota en kruisvarend politicus) Robert Taft (de belangrijkste Repu blikeinse senator voor binnenlandse aangelegenheden) Arthur Vandenberg, (belangrijkste Republikeinse senator voor aangelegen heden op het gebied der Buitenlandse politiek) Earl Warren (Gouverneur van de Staat Caiifornië) WEINIG VERANDERING De Bilt verwacht tot morgenavond: Wisselend bewolkt met plaatselijke buien hier en daar met onweer. Meest mati ge wind tussen West en Zuid. Weinig verandering in temperatuur. 23 JUNI. Zop op: 4.20 uur; onder 21.04 uur. Maan op: 23.12 uur; onder: 5.27 uur (VM.) Hoogwater te Katwijk te 4.46 en 17.14 u. Dit nummer bestaat uit vier paginal BINNENLAND. Bij beschikking van de minister van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening is met Ingang van 1 Juli 1948 de zuive ringsraad voor de landbouwindustrie op geheven. Op de Rijksweg Lochem-Goor slipte een trailer met aanhangwagen en kwam in botsing met een vrachtauto. De 18- larige H. Sasbrlnk uit Haarle (gem. Hel- lendoom), raakte tussen beide werktui gen bekneld en werd vrijwel op slag ge dood. BIJ beschikking van de minister vary O., K. en W. is ingesteld de functie van adviseur, belast met het toezicht op de van Rijkswege gesubsidieerde symphonie- orkesten. Als zodanig is benoemd dr C. L. Walther Boer te 's-Gravenhage. dlo deze functie zal vervullen naast zijn ambt van Inspecteur voor het muziekonderwijs. In de loop ener serie schermutselin gen, welke onlangs plaats had in Midden- Java, tussen afdelingen van de T.N.I. en strijdkrachten van de Hizboellah (ge vechtseenheden van de Masjoemi) werden 16 leden van dc T.N.I. en 35 volgelingen van de Hizboellah gedood. De directeur van de Kon. Ned. Jaar beurs. mr J. Milius, is in gezelschap van de heer J. den Tex per vliegtuig naar Barcelona vertrokken voor een bezoek aan de 16e Spaanse Jaarbeurs. Dit is het eerste na-oorlogse officiële bezoek, dat door de Utrechtse Jaarbeurs aan een Spaanse zusterinstelling wordt gebracht. Met Ingang van 1 Juli a.s. wordt het postwisselverkeer met de Ver. Staten ln belde richtingen hervat, op de beperken de voorwaarden, die ook gelden in het overige postwisselverkeer met het buiten land. BUITENLAND. Radio Rome meldt, dat midden Juli een Italiaanse handelsdelegatie naar Mos kou zal vertrekken om oespreklngen te voeren over een handelsovereenkomst met de Sovjet-Unie. Beide huizen van de Zweedse Rijks dag hebben hun goedkeuring gehecht aan het uittrekken van een som van 205 mll- lloen kronen voor het versterken van 's lands defensie. Het Hooggerechtshof der V.S. heeft met algemene stemmen de uitspraak van een lager hof bekrachtigd waarbij de be schuldiging tegen de C.I.O., dat zij vak- vereniglngsgelden voor politieke doelein den had gebruikt, van de hand werd ge wezen. Wegens de verkiezing van Gottwald (comm.) tot president van de Tsjecho- Slowaakse republiek is Zondag J.L in alle R.K. kerken van TsJecho-Slowakije een dankmis gecelebreerd. Het Franse kabinet besloot, dat men de politiek van het bevriezen der lonen zal voortzetten en dat slechts enkele kleine plaatselijke wijzigingen eventueel zullen worden aangebracht. Bij de Pengest-fabrieken dreigt ook een staking. Overstromingen worden gemeld uit Zuid-Frankrijk, Zwitserland. Tirol en Japan. Er zijn geen slachtqffers, maar wel ls grote schade aangericht. Brigade-generaal Taylor, de Ameri kaanse openbare aanklager te Neurenberg heeft een verzoek gericht tot het Ameri kaans militair gerechtshof om de uit spraak ten aanzien van Alfred Krupp en elf medebeschuldigden, allen leden van het Krupp-wapenconcern, te herzien. Het hof had van vervolging afgezien, daar het meende onvoldoende bewijzen te hebben ln verband met een beschul diging wegensmisdaden tegen de vrede. In de fabriek van de .Hercules Powder Company" te Kenvll (New Jer sey) heeft een zware ontploffing plaats gehad waarbij drie personen om het le ven zijn gekomen en velen gewond. De ontploffing was op 80 km. afstand te voelen. Hoog boven de fabriek hing na het gebeurde een geel-rode rookwolk en op 16 km. afstand dwarrelden roet en verbrande papiersnippers neer. Het Canadese Lagerhuis heeft de internationale tarwe-overeenkomst, waar aan 36 landen deelnemen geratificeerd. De overeenkomst heeft ten doel, de tarwe- prijs voor een periode van vijf jaar te stabiliseren. Na de publicatie van een herderlijk schrijven van de R.K. aartsbisschop van Praag, dr Beran, waarin opnieuw gewezen werd op de beslissing der Tsjecho-Slo- waakse bisschoppen, volgens welke pries ters der RK. kerk geen politieke functies behoren te vervullen, aangezien de moge lijkheid vai^ bestraffing door de wereld lijke rechter in strijd wordt geacht met hun priesterlijke plichten, zijn een aan tal Tsjecho-Slowaakse priesters van hun kerkelijke functies ontheven wegens po litieke activiteit. Aangezien ddt jaar de Republikeinse nominatie voor 80% zekerheid biedt op het Presidentschap, bestaat er in Ame rika voor de Republikeinse Conventie ontzaglijke belangstelling. Kranten, tijdschriften en radio zijn er vol van en aangezien de Amerikaan nimmer rust bezit om de loop der gebeurtenissen af te wachten, zijn er tientallen „polls" (onderzoek naar publieke opinie) ge houden om te trachten de sluier op te lichten. Gepolld zijn de leden van de volksvertegenwoordiging (favoriet Taft), de leidende politieke journalisten in de 48 staten (favoriet Vandenberg), de Gouverneurs van de 43 staten (favo riet Dewey), gepolld zijn groepen zus en groepen zo, en ongeveer iedereen.En alle hebben bij deze „polls" niet de éne man kunnen aanwijzen, zij hebben het veld der waarsohijnlijken verder teruggebracht tot 4 gegadigden: Dowey, Stassen, Taft en Vandenberg, met an dere woorden precies wat wij 6 maan den geleden ook al wisten. In de laatste weken is Stassen wat teruggevallen en Dewey wat omhoog gekrabbeld. Taft is vrijwel op het oude plan gebleven. Vandenberg doet niets, maar de loep der geschiedenis drijft „Van" onweerstaanbaar op de voor grond. De aanval op het Marshall plan, waarbij gedreigd werd de geldmiddelen met bijna \Vz milliard dollar te be snoeien, kwam geheel op zijn hoofd neer en het moet gezegd: „Van" heeft weer braaf van zich afgesproken op Capitol Hill, en hij is weer in het mid den der publieke discussie geraakt. Hij is nog altijd het „dark horse", de com promis candidaat bij uitstek, voor al diegenen, die menen dat noch Dewey, noch Taft de vereiste 548 stemmen zul len halen en de oplossing dus gezocht moet worden in de richting van een compromis. Aan de andere kant kan Vandenberg thans niet anders dan sterk de rol van internationalist blijven spe len, hetgeen hem bij een lang niet on belangrijke sector der Republikeinse Partij minder populair maakt. Aangezien iedereen momenteel voor spellingen doet, welnu dan hier nog één er bij: Dewey krijgt de nominatie. Zou echter Taft een blok worden op het pad van Dewey, dan zal Taft daar zelf weinig zijde bij spinnen, maar gaat de nominatie naar Vandenberg. Dewey en „Van" zijn beide goede stemmentrek- s kers in November. Slechts indien de 1 Conventie te overmoedig wordt en de kansen der Partij te hoog aanslaat, lijkt een candidatuur van Taft mogelijk. Stassen zou een candidaat zijn, die goed bij het publiek ligt, maar het zal wel niet nodig zijn om hem de candi datuur te geven. De jonge Stassen zou eventueel een goede Vice-President kunnen zijn, maar dan alleen met Van denberg als President, want noch De- wey, noch Taft lusten Harold. Het kan niet ontkend worden, dat1 Taft's positie strategisch de meest be- j langrijke is. Realiseert hij zich de on- mogelijkheid van een eigen candida tuur, dan heeft hij het in zijn hand om zijn blok gedelegeerden hun vrijheid terug te geven. resp. die steun in de ring te gooien voor iemand, die vcor Taft acceptabel is, hetgeen zouden kunnen zijn Dewey, Vandenberg en Warren. In mindere mate heeft Van denberg een dergelijke positie en in dien hij zelf niet zou willen, dan zou men kunnen verwachten, dat „Van" Groot Grieks offensief ingezet NAAR HET EINDE VAN DE GUERILLASTRIJD? Aan een nieuw offensief tegen de Griekse guerillastrijders nemen zes di visies regeringstroepen in het gebied van West-Macedonië deel. Drie divisies voe ren de strijd en drie houden zich ge reed om eventueel guerillastrijders de pas af te snijden. Dit is, aldus Reuter, tot nu de groot ste operatie door Griekse regerings strijdkrachten tegen de troepen van ge neraal Markos. De regeringsluchtmacht heeft reeds installaties en opslagplaatsen gebombar deerd. Ook de marine staat gereed om de regeringstroepen bij te springen. De generale staf der regering bewaart het stilzwijgen over de resultaten. Men verwacht, dat de guerilla-strjjd nu spoedig zal zijn gebroken. Perscorrespondenten in Macedonië ma ken melding van een bericht, volgens hetwelk de militaire autoriteiten een boodschap van generaal Markos, de Griekse partisanenleider, onderschept hebben, waarin hij het Joegoslavische staatshoofd, maarschalk Tlto, dringend om militaire hulp heeft verzocht. Veertig van honderdnegentien officie ren en manschappen der Griekse vloot zijn door een Atheens militair gerechts hof ter dood veroordeeld, wegens sabo tage ten gunste van het communisme. 19 anderen werden tot levenslange ge vangenisstraf veroordeeld, negen tot tien jaar en tien tot twee jaar. 41 be schuldigden werden vrijgesproken. Staking in België geëindigd De vertegenwoordigers van werkgevers en werknemers in de Belgische metaal nijverheid zijn gisteren tot een accoord gekomen. De staking die 6 dagen heeft geduurd is hiermede geëindigd. De katholieke en socialistische vak bonden hebben de arbeiders verzocht het werk heden te hervatten. Op grond van de bereikte overeen komst zal de zgn. stiptheidspremie van 5 procent ,te rekenen van 1 Juni 1948 af, in het loon worden opgenomen'. Verder zal de exportbelasting van 3 procent voor de metaalnijverheid en de staalindustrie worden gehandhaafd tot 31 December 1948. De opbrengst van deze uitvoerbelasting zal aan de ar beiders van de staalindustrie en de metaalnijverheid ten goede komen in een vorm, die nog nader door de rege ring zal worden bepaald. Ook de ar beiders in de mijnindustrie zullen van het aldus te scheppen fonds profiteren. Verder zullen in gevallen waar het loon onrechtvaardig laag is, maatrege len worden genomen om dit op een re delijker peil te brengen. De regering zal verder nog voor 31 December a.s. een bedrag van fr. 600 millioen ter beschikking stellen in de vorm van zgn. „uitrustingsbons". Het betreft hier waardebons, waarop de arbeiders huishoudelijke artikelen en kleding kunnen aanschaffen. Met be trekking tot de burgerlijke mobilisatie is een accoord tot stand gekomen, waar van nog geen details bekend zijn. Aan genomen wordt echter, dat deze nog uit de oorlogsdagen afkomstige maat regel zal worden ingetrokken. Ten slotte heeft de regering toege zegd. nog vóór het einde van de par lementaire zitting de reorganisatie van de Nationale Bank van België, van de nationale maatschappij tot het ver strekken van credieten aan de industrie en de structuurhervormingen in de be drijven in stemming te zullen brengen. zijn invloed ten gunste van Dewey doet gelden, POTVERTEREN IN CONVENTION HALL Gaan we thans over tot de eerste ballotage. Met grote reclameborden met partijslogans maken de verschillende delegaties onder het daverende geblaat van hoempa-orkesten een rondgang door de Convention Hall. Tot op dat ogenblik lijkt de 'Conventie nog meer op een dagje potverteren dan op een ernstige politieke bijeenkomst. Vervol gens betreden de delegatievoorzitters het spreekgestoelte, in alphabetisohe volgorde gerangschikt naar de staat varu herkomst. Eerst Alabama, dan Arizona, Arkansas, Caiifornië enz., enz. tot Wyo ming toe. De eerste bailotage is dit keer onbelangrijk. Uit beleefdheid ten opzichte van verdienstelijke figuren uit de eigen staat zullen dit jaar heel wat „favorite sons" candidaat worden ge steld, het merendeel waarvan verder geen schijn van kans maakt. Bij deze eerste ballotage verwacht Dewey 329 stemmen, Taft 250, Stassen 175 en Van denberg favorite son van Michigan 41 stemmen. Niemand heeft dus de vereiste meerderheid en het spel gaat nu in ernst beginnen. Bij de tweede ballotage vallen de meeste favorite sons uit en de vrijkomende stemmen gaan naar de grote gegadigden. Verwacht wordt, dat al deze groten in stemmen- tal vooruit zullen gaan, zonder noch tans de 548 te halen. Nu wordt het voor de delegaties uitkijken. Wie lijkt sterk? Dan met hem meegaan, want het is altijd leuk om op de winner gestemd! te hebben. Deze onverwachte verschui vingen in de richting van de vermoe delijke winner worden hier genoemd „to climb on the band wagon", in gqed Hollands: met de# muziek meehollen. Wie er tijdens de 2de, 3de en 4de bal lotage niet in slaagt vooruit te komen, is vrijwel ten dode gedoemd, men begint hem dan aan alle kanten af te vallen. Dewey hoopt bij ongeveer de 4de bal lotage zijn meerderheid te hebben. Is hij er dan nog niet, dan zal de zahk wel op Taft zijn vastgelopen en dan b >gint het gebakkelei en geconfereer pas goed. Komt men de eerste dag niet tot een resultaat, dan wordt er 's avonds in de hotelkamers zwaar aan hoge politiek gedaan, worden delegaties bewerkt; worden politieke gunsten in het vooruitzicht gesteld. Meer dan de helft van alle nomina ties geschiedde in het verleden bij de eerste ballotage. Maai' het kan z'.c'n voortslepen tot van 5 .tot 50 ballotages toe en het record wordt gevormd 'J or 103 -«allotages uitgestrekt óver 9 verga deringen. eer. teken ^an *r?nTl vze Interne partiivernee dheld Dit is de situatie Deze week zullen de persbureaüx het rrote nieuws vnn Philadelphia uit de were c) ln flits".n, Laat ons de adem inhouden en het ooc gespitstl

Leidsch Dagblad | 1948 | | pagina 1