Redding van drenkelingen door viiegiuighuip HET OOG VAN MUG Weiter uit de radio „weggeregeld" 1S4S De betekenis van de Grondwet Door prof. A. J. C. Riiter KET VROLIJK AVOttTUUR MIEP VRAAGT: RECHTZAKEN Geschenk van Kon. Marine aan Australische Marine De Eon. Ned. Marine heeft aan de Kon. Australische Marine een geschenk Sfmgeboden om de samenwerking die tussen beide vloten in de oorlog be stond levendig te houden en de dank voor die samenwerking uit te drukken. Het geschenk bestaat uit een schilderij van 1 meter bij 1.40 nieter waarop de Nederlandse schilder J. W. Heytlng uit Amsterdam een tafereel uit de slag in de Javazee heeft uitgebeeld, met als middelpunt de Australische kruiser Perth, geflankeerd door de belde Neder landse kruisers Hr Ms de Ruyter en Hr Ms Java. De ondercommandant Zee macht in Ned. Indië, schout bij nacht G. B. Salm, heeft het schilderij aange boden in het marinedepot Filinders bij Melbourne, schout bij nacht Salm hield daarbij een toespraak. „Jehova's getuigen" contra het Rode Kruis Tijdens de collecte ten bate van het Rode Kruis, welke Zaterdag overal in ons land werd gehouden, hebben zich te Utrecht enige ongeregeldheden voor gedaan. In Utrecht werd juist een con- g"'s van „Jehova's getuigen" gehouden, waaraan 7000 leden deelnamen. Velen van hen liepen met borden op rug en horst op de trottoirs en deden, naar de secretaris van de afd. Utrecht van het Rode Kruis mededeelde, een poging het slagen van de Rode Kruis-collecte te verhinderen. Zij traden hinderlijk op tegen de col lectanten. aldus de secretaris en voorts rieden zij het publiek af giften in de bussen te storten. Zij gaven voor deze actie als reden op, dat „de mannen door bloedtransfusies gereed gemaakt worden voor oorlogsdoeleinden". Het bestuur van ..Jehova's getuigen" deelde mede, dat het na onderzoek ge bleken is. dat ..inderdaad enkele leden buiten hun boekje zijn gegaan". Van enige georganiseerde actie was in dit verband geen sprake. „De schuldigen zullen ter verantwoording worden ge roepen", aldus het bestuur van Jehova's getuigen". WIJZIGING BELONING JEUGDIG PERSONEEL IN RIJKSDIENST. De ministerraad heeft besloten met ingang van 1 Juli a.s. enige wijziging te brengen in de beloningsregeling voor het jeugdige personeel in Rijksdienst. Deze wijziging hangt samen met de af schaffing van de aftrek voor ongehuw- den voor het Rijkspersoneel. De jeugd loonregeling, welke tot nu toe was af gestemd op salarisschalen voor onge huwde volwassenen, zal voortaan aan sluiten bij dc overeenkomstige wedde- bedragen voor gehuwde volwassenen in 's Rijks dienst. De jeugdlonen zullen thans naar gelang van de aard dei- werkzaamheden en de persoonlijke prestaties bedragen: 14 j. f. 3540, 15 j. f. 40—55. 16 j. f. 50—70, 17 j. f. 60—60, 18 j. f. 70—95. 19 j. 80—105 en 20 jaar f. 90—120. VERGADERING KON. NED. VER. „ONS LEGER". De Kon. Ned. Ver. „Ons Leger" hield Zaterdag te 's-Gravenhage haar jaar vergadering. De aftredende hoofdbe stuursleden Bernsen en Boots werden herkozen. De voorzitter, generaal Ouden dijk, reikte de zilveren legpenning der Prins-Mauritsmedaille uit aan kolonel J. K. H. de Roo van Alderwerelt, luit- kol. W. H. Schukking en aan de familie van wijlen luit.-kol. D. van den Berg. Deze legpenning wordt toegekend aan hem of haar, die op zeer verdienstelijke wijze heeft bijgedragen tot de kennis van de geschiedenis der Nederlandse strijdmacht te lande. ITALIANEN SMULLEN VAN SPECULAAS. Een bakker te Den Bosch is er in ge slaagd „Bossche speculaas" van een speciaal recept naar Rome over te bren gen. Over dit aloude Nederlandse pro duct was men in Italië's hoofdstad in dc wolken en niet alleen uit Rome, maar ook uit andere steden van Italië zijn reeds vele orders gevolgd. Reizigers naar Rome hadden het gebak in speciale blikverpakking meegenomen. Men over weegt thans het product door de lucht te vervoeren .opdat het vers ter plaatse zal komen. MAANDAt \X7_ C O von Ha 71'i'Ha „art liicf "xxtrtlfrt*"*» Haau MAANDAG 21 JUNI Was hij te laat of Zaterdagavond zou de heer Ch. J. I. M. Weiter voor de „lijst Welter" via Hilversum II in de Haagse studio van de Ned. Radio Unie van half acht tot kwart voor acht een verkiezingsrede houden. De heer Weiter werd evenwel eerst enige minuten na halfacht voor de luisteraars verstaanbaar. Een storing zou hiervan de oorzaak zijn geweest. Dit bemerkende begon spreker zijn toe spraak opnieuw, waardoor hij uiteraard niet om kwart voor acht gereed kwam. Op dit tijdstip werd de heer Weiter „weggeregeld" en begon het programma van de K R.O. weer. Van KRO-zijde vernemen wij hierover het volgende: De heer Weiter werd om nalfacht aangekondigd, doch was te laat, want eerst cm twee minuten na r.alf acht begon hij zijn rede, die evenwel niet doorkwam. Er is toen een gramofoon- plaat gedraaid. Om vier minuten over half acht was de storing weer opgehe ven en kon de heer Weiter zich voor de luisteraars verstaanbaar maken. Hij ls op dat tijdstip zijn toespraak opnieuw begonnen. Alhoewel spreker om kwart voor acht zijn tekst nog niet had uitge sproken moest hij op gezag van de al gemene regie van de KRO toch worden „weggeregeld" (uitgeschakeld), omdat anders het verdere programma in het gedrang zou komen, zoals bijv. de uit zending over beide zenders van dc riadionieuwsdienst en de rede van mi nister Gielen over Anjerdag via Hilver sum II. Een algemene instructie bij de omroepverenigingen wijst er dan ook op, dat ieder programma-punt prompt op tijd moet beginnen en eindigen. On langs is het nog voorgekomen, zo deelde men ons mede. dat ook de voorzitter van de KRO, professor Kors, door zijn eigen omroepvereniging werd „weggere geld", omdat hij niet binnen het vast gestelde tijdstip zijn toespraak beëin digde. Van de zijde van ..lijst Weiter" deelt men ons mede: Daar men in Den Haag voorzag, dat j de heer Weiter niet precies om 7.30 u. 1 achter de microfoon zou kunnen plaatsr nemen omdat hij kort voor dat tijdstip ■iOg niet was gearriveerd, verzocht men de Hilversumse studio een plaat gereed te houden „voor het geval de uitzending iets later zou beginnen". Om één minuut na half acht had de heer Weiter zijn plaats in de Haagse spreekcel ingenomen en begon Irij zijn rede uit te spreken, welke evenwel niet doorkwam. Eerst zeven minuten na half acht was spreker verstaanbaar voor de luisteraars en begon hij wederom met zijn toe spraak. welke uiteraard om kwart voor acht niet geheel beëindigd was. Op dat tijdstip werd de heer Weiter uitgescha keld. Onmiddellijk na de mislukte uitzen ding heeft de heer Weiter protesttele- grammen gezonden naar de Minister van O., K. en Wdr J. J, Gielen. de voorzitter van de Radioraad, prof. Ger- brandy en de voorzitter van de KRO, prof. Kors. waarin hfj ten krachtigste tegen afbreking van zijn radio-rede, door een zogenaamde technische storing, protesteert. Dringend verzoekt hij in de gelegenheid te worden gesteld op een andere dag zijn rede volledig uit te spreken. Twee doden bij vechtpartij in balzaal POLITIE CONTRA POLEN. Zaterdagavond kregen een Pool en een Belg op een bal te Elsden ruzie om een Nederlands meisje. Toen wacht meesters tussenbeide wilden komen, traohtten enige andere Polen hun land genoot te ontzetten. De politiemannen moesten eerst van de gummistok gebruik maken en losten daarna een waarschu wingsschot. Ten slotte waren zij genood zaakt te vuren. De Pool K. werd in het hoofd ge troffen en overleed tijdens het ver voer naar het ziekenhuis te Maas tricht De wachtmeester Op de Ven en een marechaussee, die assistentie kwamen verlenen, werden bij het be treden van de balzaal ook door enige Polen aangevallen, waarbij de eerste met een stoel zodanig op het hoofd werd geslagen, dat hy met een schedel - basisfractuur naar het ziekenhuis te Maastricht moest worden overge bracht. Gistermorgen is hy daar over leden. Dit slachtoffer was dertig jaar oud, gehuwd en vader van één kind. WINTERLANDSCHAP IN ZOMER. Hevige hagelbui boven Kapclle/Biezelinge. Gistermorgen om ongeveer 6 uur heeft een hevige hagelbui gewoed boven Ka- pelle-Biezelinge, het fruitcentrum van Zeeland. Starten en daken vertoonden na korte tijd een winterse witheid en aan de fruitbomen werd schade aangericht. DE PRIJS VOOR ZOUTEVIS. Voor zoutevis, welke niet alleen uit Noorwegen en IJsland wordt geïmpor teerd, doch eventueel ook op onze eigen vissersschepen en hier te lande zal wor den vervaardigd, zijn uniforme prijzen vastgesteld. In de winkel mag openge sneden zoutevis thans worden verkocht voor ten hoogste f. 1.45 per kg en zoute vis aan moten voor ten hoogste f. 1.65 per kg. Drie dansende Prinsesjes voor de U.N.A.C. DE „VAN DIJKJES" HADDEN VEEL SUCCES! Dat ook het Prinselijk gezin de steun- actle voor de U.N.A.C. een zeer goed hart toedraagt, bleek nog eens. toen onder aanwezigheid van het Prinselijk gezin' de prinsesjes, Beatrix, Irene en Margriet, als leerlingen van de ballet school van de danseres Gabrielle Des- free, deelnamen aan een ballet-uitvoe ring welke ten bate van de U.N.A.C. werd gegeven in „Ons Gebouw" te Hil versum. Dc middag begon met een openbare les, waaraan de zusjes Cissy van Dijk in de kleuterklas en Emmie en Mien- tje van Dijk in de kinderklas deelna men. De Van Dijkjes waren de schuil namen voor de Prinsesjes, die later ook optraden in een fantasie sprookje „Wolkine" op muziek van Schumann. In de kinderklas vervulde Beatrix een dubbelrol: zij danste eerst als „wolk" en later als aanstellerige dame, ter wijl Irene een verlegen meisje uit beeldde. Margriet gaf haar aandeel in het kleutcrklasjc. De Prinses-Regentes woonde de ge hele uitvoering bij, de Prins een ge deelte. De leidster van de balletgroep Gabriëlle Desfree danste zelf solo. Aan het slot voerden de grotere leerlingen een sprookjesballet uit- Er waren van zelfsprekend veel bloemen ook voor de drie Prinsesjes en een hartelijk applaus Ruim f. 1000.— bracht deze middag voor de U.N.A.C. op, KANTOORBEDIENDEN KWAMEN IN AMSTERDAM BIJEEN. N.V.V. zal achter hen staan. 70 afdelingen van de Alg. Bond „Mer- curius", te zamen bijna 20 000 leden ver tegenwoordigende, zonden hun afgevaar digden naar het tweejaarlijkse congres van deze bond, dat in Amsterdam is gehouden. De heer J. Wauters van de Belgische Bediendenbond, oogstte grote bijval toen hij vertelde van de symbolische half uurstaking. waarmede de Belgische bankbedlenden hun verlangens naar positieverbetering hadden weten door te zetten. De heer Surrhoff, lid van het ver- bondsbestuur van het N.V.V. richtte zich tot de werkgevers. Hy zegde na mens het N.V.V. toe. dat dit met heel zijn invloed achter de bedienden zou gaan staan. Als lid van het bondsbestuur werd gekozen de heer W. van der Vlerk te Rotterdam. Bureaux P.R.A.C. 1 Juli gesloten NOG 100 ZWARE COLLABORATIE DOSSIERS. Op 1 Juli as. zullen de afdelingen collaboratie van de politieke recherche worden opgeheven. De dossiers zijn gro tendeels afgewerkt en voorzover dat niet het geval is zullen zij door ambte naren van de afdeling collaboratie, die met dat doel de betreffende procureurs fiscaal assisteren, worden afgerond. In het geheel is er nog een honderdtal ge deeltelijk afgewerkte dossiers van zwaar dere collaboratiegevallen. De lichte ge vallen zullen fiscaal behandeld worden. Prinselijk Paar met „Piet Hein" op reis NAAR TERSCHELLING, TEXEL EN DEN HELDER. Donderdag en Vrijdag a.s. zullen de Prinses-Regentos en Prins Bernhard met het prinselijk jacht „Piet Hein" een bezoek brengen aan de eilanden Ter schelling en Texel, gevolgd door een be zoek aan de gemeente Den Helder en de Koninklijke Marine aldaar. Het ligt in de bedoeling in Den Helder enige schepen en inrichtingen van de Kon. Marine te bezichtigen. Bovendien zal het Prinselijk Paar gedeelten van de zeilwedstrijden van de Kon. Marine Jacht Club en de athletiekwedstrijden O. en O. bijwonen. PROEVEN TEN DIENSTE DER VISSERIJ. Invloed van net-type op de vangst. In de haven van Den Helder arri veerde Zaterdagmorgen het Engelse vaartuig „Platessa" uit Lowestoft, dat door de Internationale raad voor zee- onderzoek is aangewezen voor proeven ten dienste van de visserij. Schipper Turréll heeft de Engelse bioloog Mar- getts aan boord De heer L. K. Boere- ma, bioloog bij het Ned. Visserij-onder zoek, is aan boord van een Texelse kot ter, die tezamen met de „Platessa" van daag tot Vrydag plm. 30 mijl N.W.Texel ter visvangst zal gaan. Beide schepen vissen met verschil lende nctsoorten, maar de maaswijdte ls dezelfde. Het ligt in de bedoeling te onderzoeken, welke de invloed is van het type net op de samenstelling j van de vangst door de landen, aan gesloten bij de internationale raad voor zee-onderzoek. Het zal nog geruime tijd duren voor dat de onderzoekingen in een zodanig stadium zijn gekomen, dat een rapport kan worden gepubliceerd. DE PROVINCIE ZUID-HOLLAND EN HET REGERINGSJUBILEUM. Bijeenkomst te Delft op 1 September Ged. Staten van Zuid-Holland over wegen ter gelegenheid vanhet a.s. re geringsjubileum van H.M. de Koningin van provinciewegc een plechtige bijeen komst te Delft te beleggen op 1 Septem ber a.s., waartoe o.m. zullen worden uit genodigd de leden der provinciale sta ten met hun echtgenoten. Ged. Staten vragen de staten met het oog op de.aan deze plechtigheid verbon den kosten te worden gemachtigd voor dit doel uitgaven te doen tot een maxi mum van f. 5.000. VII De Grondwet van 1848 is nog altijd de grondslag van de Nederlandse staat, al is zij in de loop der jaren gewijzigd en aangevuld. Tooh zal het-, na wat in vorige artikelen werd uiteengezet, dui delijk zijn, dat zelfs deze bij uitstek Nederlandse wet niet tot stand is gekomenals het logisoh gevolg van de politieke ontwikkeling in Nederland alleen. Er spelen andere factoren mee, en sommige daarvan kunnen ons het woord „toeval" op de lippen brengen. De stoot tot déze hervorming kwam van buitenaf. Men vreesde een heerhallng van de gebeurtenissen in het buiten land, al kunnen wij ons de Nederland se arbeider van die jaren moeilijk op de barricaden voorstellen en al was de burgerij in ons ocg te bedaard en gematigd om tot een geweldige revo lutie over te gaan, hoe krasse klanken er soms ook klonken. De koning wilde, mede onder de Indruk van de gebeur tenissen in Frankrijk en Pruisen, uit verschillende motieven de rust verze keren door de oppositie aan het roer te helpen. Zo kon een kleine minder heid in de Kamer haar plannen ver wezenlijken. Was Europa niet in rep en roer geweest, dan zou er ook een herziening van de grondwet hebben plaats gevonden, maar stellig een van veel beperkter draagwijdte. Bijzondere factoren, „toeval", zo men wil. spelen echter in de historie zo vaak een rol en behoeven n:ets af te doen aan de waarde van instellingen en hervormingen, die mede onder hun invloed tot stand komen. De waarde van deze hervormingen en instellingen wordt bepaald door haar kwaliteiten. Het zijn haar zeer hoge kwaliteiten ge weest, die de grondwet van 1848 nu reeds gedurende een eeuw haar in vloed hebben doen behouden. Welke waren het? De grondwet van 1848 bracht 'n mo derne staat. Nog niet onze moderne staat, wel te verstaan, maar een, die in dat jaar modern was. Hier nu springt de eerste grote verdienste van Thorbeckes werk in het oog: het heeft in 1848 een staat geschapen, waaruit dc onze zich, met behoud der grondbeginselen, geleideiyk heeft kunnen ontwikkelen. Dc deugdelijkheid der fundamenten, dc ruimheid der vormen en de vruchtbaarheid der gedachten, die by het ontwerpen van de grondwet hebben voorgezeten, lie ten een dergelijke ontwikkeling toe. Het grootste verschil tussen de staat van 1848 en die van heden is wel dit, dat de grondwet, zoals zij werd aangenomen, de macht legde in han den van de gezeten burgerij: 't kies recht was afhankelijk van de som, die men in de belastingen bijdroeg. Dc gezeten burgerij nu was in deze jaren Een unicum in Europa Iedere zomer opnieuw eist de zee haar tol! Vele zwemmers wagen zich in al te groot vertrouwen in eigen kracht te ver uit de kust, met treurige gevolgen. De Haagse reddingsbrigade heeft nu contact gezocht met de N.V. Aero Hol land, met het resultaat, dat deze lucht vaartmaatschappij hulp heeft toegezegd bij eventuele reddingswerkzaamheden. Deze samenwerking heeft men zich als volgt gedacht: Wanneer een van de vijf reddings- postcn van de Haagse reddingsbrigade een zwemmer opmerkt, die zich te ver uit dc kust bevindt, wordt het vlieg veld Ypenburg telefonisch gewaar schuwd. Daar wordt dan een Fokker S 9 uit de hangar gesleept en op de startbaan voor het vertrek gereed ge zet. Bevindt dc onvoorzichtige zwem mer zich in levensgevaar, dan geeft de reddingspost de plaats aan en het vliegtuig start onmiddellijk. Op het duin en op het strand zullen mensen gereed staan, die door middel van vlaggen de piloot de richting moe ten wijzen. Wanneer deze de zwemmer ontdekt heeft, gaat hij in glijvlucht op hem af en werpt hem enige reddings gordels van klein formaat toe. Proeven nebben uitgewezen, dat het mogelijk is deze gordels in de onmiddellijke nabij heid van de drenkeling te werpen. De piloot blijft als morele steun boven de zwemmer cirkelen totdat de reddings boot de man heeft opgevist. De inscha keling van vliegtuigen bij het redden van drenkelingen is, zo verzekerde men ons, uniek in Europa. FEUILLETON 59) Je teint is zo mooi geworden, zou dat door de buitenlucht komen, Lynn, je ziet er uit om in te bijten. Ze kon niet verklaren, waarom zyn woorden haar irriteerden. Ze vond het allerminst het geschikte ogenblik om over haar teint te praten. Ze glimlach te om haar geïrriteerdheid te verber gen. Het was heel erg, dat ze zich on geduldig tegenover Kit, die ze zo wei nig zag, veelde. Misschien kwam het juist wel daardoor, clat ze elkaar wei nig zagen. Zoals hij gezegd had, ze moesten elkaar eigenlijk iedere dag zien, niet all-een zo nu en dan eens in een restaurant of een dergelijke gele genheid. Gedurende de gehele lunch betrapte ze zich er op, dat ze moeite moest doen om haar aandacht by zijn verhalen te bepalen. Ze was vol van het onderhoud, dat ze des middags zou hebben, en van alle problemen, die hier uit voort zouden kunnen komen. Als ze een en ander maar met Kit kon be spreken. Maar hij had klaarblijkelijk geen belangstelling. Na enige tyd was de lunch, het enige lichtpunt voor haar die dag, voorbij. Er was nu niets meer om naar uit te kijken. Ze gingen liet restaurant'uit en stonden even op het trottoir. Lynn's hand in die van Kit. De mensen keken naar hen en glim lachten met sympathie bij de aanblik van de knappe zeeofficier en het klei ne meisje met het donkerblonde haar en het zwart fluwelen hoedje, Jonge typistes, die hen passeerden op weg naar hun werk op de diverse kantoren, keken met afgunst naar hen en wensten zichzelf in Lynn's plaats. Kit, kunnen we elkaar niet er gens treffen voor de thee? vroeg Lyrrn. Ze wilde hem dolgraag die middag nog weer zien. Hy was lief en hield van haar cp zyn eigen, luchtige manier, Hy besefte niet, hoe alleen zy eigenlijk stond met de last van een hotel en een Eonderlinge moeder op haar jeugdige schouders. Als ze met hem een afspraak kon maken om samen ergens thee te drinken, dan had ze tenminste nog Iets om naar uit te kijken na haar bezoek aan Tighenhams, dat waarschyniykniet toy zonder aangenaam zou zyn. Als Kit het maar uit zichzelf had voorgesteld! Maar hij keek spijtig. Lieveling ik zou het dolgraag doen. maar ik heb moe der beloofd, dat ik iets met haar zou ondernemen, als jij niet mee kon gaan naar een middagvoorstelling van een theater of iets dergeiyks. Het spyt me heel erg, maar ik had begrepen, dat jy vanmiddag bezet waus. En met een iet wat geforceerde vrolijkheid voegde hy er aan toe: Je weet, hoe mijn dier bare mama is. Ze meet nu eenmaal een man om zich heen hebben. Ze glimlachte dapper en trachtte het beeld van een gezellige zitkamer in Mevrouw Lessing's flat met Angel Jo- nes-Watson op theebezoek uit haar ge dachten te zetten. Waarom kon me vrouw Lessings niet zeggen: Breng Lynn mee terug voor de thee. Ze glim lachte, vast besloten hem niet te laten merken hoe het huilen haar nader dan het lachen stond. Een verstandig meis je laat een man nooit zien, hoe ge- makkelyk hy haar tot tranen kan bren gen. Ze liet hem een taxi wenken en knikte hem vriendelyk goeden dag, ter- wyl ze wegreed, en achterom kijkend door het raampje, zag ze hoe hij een bus nam in de tegenovergestelde rich- IriR terwyi haar taxi haar naar 't cen trum, naar Tigherhains, bracht. HOOFDSTUK XI. Het schitterende kantoor van de fa. Tighermans zag er wat stoffig en min der verzorgd uit dan de vorige maal, dat ze er een bezoek had gebracht, zo- ais de bonoons en pausseneen van het eigen fabrikaat van Tigherhams er minder smakelijk uit gaan zien, als ze lange tijd in de etalages van de lunch rooms liggen. Maar toen ze eenmaal binnen was, bleek alles er even keurig en verzorgd als voorheen uit te zien. Het jonge meLsje in het ontvangst-kantoor zag er even stralend uit als het meisje, dat éï- de vorige 'keer had gezeten, met veel lippenstift en peroxyde haren. Ze sche nen hier nogal eens van meisjes te ver anderen. Waar bleven al die kinderen? Misschien trouwden ze met directeuren van grote zaken en leidden verder een luxe-leventje. Meneer Mercer is gestorven, weet u, zei het jonge meisje op opgewekte toon, alsof ze aankondigde, dat één van de goederen van de firma niet meer verkrijgbaar was. Ik weet het Maar ik dacht, dat misschien degene, die hem opvolgt, een paar minuten voor me kan vry maken. Het betreft eenzakeiyke aange legenheid, n.l. het hotel „Het Vrolijk Avontuur", in Fittleford. Het beeldschone meisje verzocht Lynn even te wachten, opdat ze kon gaan in formeren. Lynn ging het kleine wacht kamertje binnen, waar een stapel tijd schriften met ezelsoren lag. Hier had ze ook zitten wachten op die spannende dag, enige maanden geleden, toen ze meneer Mercer voor de eerste maal opgezocht had. Tóen was alles goed voor hen gelopen, waarom zou het dit maal verkeerd gaan? Lynn kon echter het gevcel niet van zich af zetten, dat het ditmaal niet zo goed zou lopen. Het jonge meisje wenkte haar. De nieuwe directeur zou haar ontvangen, Lynn volgde haar door de gekleurde gang en zag de deurknop omdraaien. Hier is juffrouw Lee voor u, meneer. De groene zonneschermen waren neergelaten en de kamer was hierdoor vol van een dof, getemperd, groenach tig licht, waardoor Lynn het gevoel had alsof ze In een groot reservoir met wa ter terecht kwam. De diverse kantoor mandjes stonden keurig op het enorme bureau, precies als bij meneer Mercer, en de twee honingpotten, waarin inkt zat, zoals ze wist, stonden naast elkaar. Maar in de grote bureaustoel, waarin eens de bleke, vriendelyke meneer Mer cer gezeten had, zat nu de dikke J.W. met een grote sigaar in zyn mond. Zijn uitpuilende cgen met zware oogleden keken haar spottend en enigszins boos aardig aan. Kom binnen, myn beste juffrouw Lee, zei J.W. vriendelyk. Om u de waarheid te zeggen, ik verwachtte u min of meer. (Wordt vervolgd) i lB' H IFj i Kent U Spitskool? 49). „Wel. wel!" sprak Joris. „Ik ontmoet U tamelijk dikwijls, kleine vriend! En in moeiiykheden als steeds! Gelukkig is Uw vaderiyke vriend Joris Goedbloed in de buurt om U te helpen! Maar vertel mij eerst, wat er aan de hand is, dan zal ik zien, wat ik voor U kan doen!" „Schiet op!" riep Panda. „Daar ligt een bom! En wanneer dc smaragd niet binnen een ....ehhalf uur by de Chinezen is, vliegt het schip de lucht in!" „Aha!" zei Joris. „Vandaar, dat ze een beloning uitloven en de dief geen straf geven! Welaan, ik heb geluk! Ik zal U van Uwe touw an bevrijden, waar de Panda! Maar verder kan ik be- zwaarlyk gaan. De bom moet hier voor lopig blyven, want anders kan lk mijn beloning niet opstryken!" Joris had. al pratend, de touwen losgemaakt en Panda sprong meteen tussen de kolen door naar de bom om die onschadelyk te maken Menig Engelse en Hollandse huisvrouw verrast haar gezin in de zomer zeker eenmaal per week met deze malse, ge zonde en bovendien niet kostbare groente. Mevr. LotgeringHiilebrand geeft de volgende recepten: PIKANTE SPITSKOOL. 1 kg. spitskool, 1/4 theelepel sambal oelek en/of peper, mosterd, ulenpoeder, zout, 40 gr. marg./boter, 1 groene kom kommer. gort, ei. Sny kool in fijne reep jes, kook ze even in water met zout. Laat droog uitlekken. Snijd marg./boter in platte pan en fruit hierin üienpoeder, sambal oelek en/of andere krulden. Voeg kleine porties kool toe, laat steeds kerende hee^ en geurig worden en licht kleuren. Doe ze op hete. open vleesschaal Geef er rauwe groene komkommer bij, gevieren deeld on In vingerlange stukken eesnoden. Eet ze met gekookte gort, hard gekookt el en zo nodig saus of Jus SPITSKOOL MET TOMATEN EN NIEUWE AARDAPPELEN. 1 kg. spitskool, zout, 4 laurlerblaadle, stukje foelie, peterselie, tomatenpurée.' bloem of sago. 50 gr. marg./boter. Kook kool in grove stukken in water met zout, foelie en laurier gaar Laat uitlekken. Snijd kool fijn. Verdun puree (vers of ge conserveerd) met koolnat tot 1/4 liter. Bind saus met bloem of sago mot melk dun aangeroerd. Laar doorkoken en klop 20 gr. marg./boter door. Meng kool door saus, laat 5 min stoven, maak on smaak af. Geef er gekookte nieuwe aardappelen met 30 gr. marg./boter on veel fyhè pe- tersolle dmgeschuri by. TOT DE VOLGENDE KEEF MIEP KOMT WOENSDAG WEER. PUBL. OENTRö BUR. V. d. TUINBOUW VEILINGEN. (Adv.) I wel is waar de politiek bewuste en actieve groep de kleine midden standers en arbeiders begonnen eerst na 1870 tot politiek besef te komen zy was toch een smalle basis, die weldra te smal zou blyken. Zoals j Thorbecke zelf voorzien had. Dit was I echter te verhelpen zonder de grond- wet in haar wezen aan te tasten. De grondwet van 1848 betekende het eind van het autocratisch koningschap: zij schiep een constitutionele monar- 1 chie. De koning werd onschendbaar, j de ministers werden verantwoordelyk. Voor alles wenste Thorbecke dat de volksvertegenwoordiging een nationale kracht werd, die de natie invloed op de regering gaf en haar aan de staat I bond. Daartoe werd de Tweede Kamer I voortaan by reohtstreekse verkiezingen gekozen. De leden der Eerste Kamer, cp wier behoud Thorbecke zelf geen prijs stelde, werden nu niet langer door de koning benoemd, maar door de pro vinciale staten aangewezen. Om de volksvertegenwoordiging voldoende in vloed en contróle op de regering te verzekeren, werd zy met belangry-ke reohten toegerust, de Eerste Kamer overigens wat minder rykelyk dan de Tweede Kamer: zo het recht van ini tiatief, van amendement en van en quête. De grondwet van 1848 bracht zeker- nog geen volledige democratie het kiesrecht was zeer beperkt maar zij legde er wel de grondslag voor. De staat, groeide op deze grondslag tot een democratische, naarmate het kiesrecht werd uitgebreid tot algemeen kiesrecht toe. Daardoor en door de geleidelyke groei der politieke partyen heeft de Nederlandse staat zioh, op het door Thorbecke gelegde fundament, gelei delijk ontwikkeld tot de parlementaire democratie, die wy thans kennen. Een tweede voortreffelijke eigen schap, die de gTondwet van 1848 kenmerkt, is, dat zy zo volkomen paste by de aard van het Nederland se volk. Zy was geen copie van een der vele constituties, die in Frankrijk tot stand waren gekomen, zy was geen staatsregeling, in grote trekken aan de Britse gelyk, zoals Schlmmel- penninck wenste. Hoezeer de grond wet van 1848 ook een vernieuwing betekende, zij sloot nauw aan by die trekken, die van ouds her de Neder landse staat en maatschappij geken merkt hadden: de Nederlandse drang naar vrijheid en het verlahgen, dat de kleine gemeenschappen in de staat provincie, gemeente, waterschap zichzelf zouden besturen, zy 't onder toezicht van het landsbestuur. De grondwet betekende daarom niet minder een vernieuwing: een moderne staat werd opgetrokken onder gebruik maken van oude elementen, die nog al- tyd hecht en beproefd waren. Het is juist de grote verdienste van Thor becke, dat hy oud en nieuw zo harmo nisch wist te verenigen. De grondwet oeschermt de vrijheid van de Nederlander op politiek en geestelyk gebied met een kring van waarborgen. De burgers die voor staat en wet geiyk worden verklaard, wor den in hun vrijheid gehandhaafd ook tegen de staat of zbn organen. De grondwet beschermt hen tegen rechte lijke willekeur, zy geeft hun het recht van petitie, de vrijheid van drukpers, het recht van vereniging en vergade ring. Zij erkent de vrijheid der kerken en wijst staatsinmenging cp hun ge bied af. De betekenis van deze rechten is de Nederlander tientallen jaren by- zonder gewoon en simpel voorgekomen: hy kon zeggen en in druk verspreiden wat hij dacht, hy kon byeenkomsten beleggen om zijn denkbeelden te pro pageren en verenigingen stichten, om ze te verwezenlijken. Zyn kerk kon vry cn onbelemmerd leren en handelen. De staat maakte geen versohil tussen de ene burger en de andere en politie of justitie konden hem niet voor onbe perkte tyd, zonder verhoor of vonnis, gevangen zetten. Een Duitse bezetting heeft de Neder lander evenwel van de waarheid doordrongen, dat ook een volkomen tegenovergestelde wtfze van regeren mogelijk is en dat 't juist deze rech ten en vrijheden zijn, die het leven menswaardig maken. Men heelt later op maatschappelijk gebied door sociale wetgeving dc volstrekte vrij heid van het individu moeten inper ken, opdat de economisch zwakkeren niet in verdrukking zouden komen. Thorbecke's waarborgen, voor politie ke en geestelijke vrijheid heeft men echter dankbaar en wijselijk in ere gehouden! Feiteiyk houdt het verlangen naar zelfbestuur der kleine gemeenschappen met deze drang naar vryheid nauw verband! De grondwet van 1848 bracht de erkenning van dat zelfbestuur van provincie, gemeente en waterschap. De Maastrichtenaars kregen zekerheid, dat de zaken van him stad, de Friezen dat de belangen van hun provincie niet meer van boven af geregeld zouden worden door Den Haag, maar door hen zelf overeenkomstig hun eigen inzich ten. Het bestuur van de kleine ge meenschappen werd bevryd van de vergaande inmenging van een centraal ambtelijk apparaat en kwam nagenoeg volledig in handen van de vertegen woordiging der leden van die gemeen- schaopen. Dit garandeerde niet alleen vryheid en een goed bestuur, 't schiep bovendien oefenscholen voor de groei ende democratie: in gemeente en pro vincie rypten het Nederlandse volk en zyn vertegenwoordigers door een kleine tot geschiktheid voor een, groter taak: het landsbestuur. De grondwet, zo betoogde Thorbecke in 1848, moest geen loutere vorm, maar een nationale kracht vormen. Men kan, na honderd jaar, met een gerust hart verklaren, dat zij dat in derdaad geworden is. HAAGSE RECHTBANK. Auto-roof. Uit de auto van een Amerikaanse dame te Wassenaar had de los-werkman L. N. P. een tasje gesto len, waarin zich een belangryk bedrag aan geld, benevens sieraden bevond. Ook de expeditieknacht J. W. S. was hierby betrokken en had geholpen de sieraden te verkopen. De rechtbank heeft P. ver oordeeld tot tien maanden gevangenis straf, waarvan zes maanden voorwaar delijk en S. tot twee Jaar gevangenis» straf.

Leidsch Dagblad | 1948 | | pagina 2