Waf Christiansen fen laste gelegd wordt De geldzuivering in de Duitse Westelijke zones WEERBERICHT Marshall-plan eindelijk afgedaan Met een enkel woord 87ste Jaargang MAANDAG 21 JUNI 1948 No. 26417, LEIDSCH DAGBLAD Directeur: J. W. Hermy Hoofdredactie: B. W. Menkhorst en J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f3.90 per 3 maanden; 30 cents per week Telefoon Dir. en Adm.: 25041; Red. 21507 Witte Singel 1, Leiden - Giro no.: 57055 Russische zone is gesloten De Duitsers begonnen reeds Zondag morgen vroeg in de rij te staan voor de bureaux te Frankfort en elders, waar zij veertig oude marken voor een gelijk aantal nieuwe zouden kunnen inwisse len. Volgens berichten uit verschillende delen van de Britse zone is de uitdeling van het nieuwe geld gisteren .redelijk glad" verlopen. Mensen, die buiten hun woonplaats vertoefden en daarvan geen melding bij de politie hadden gemaakt, kregen geen nieuw geld. Men gelooft dat er enkele tienduizenden in die positie verkeren. Een omroeper van het onder Russi sche controle staande station van radio Berlijn deelde de luisteraars mede, dat „deze Zondag een droeve dag voor Duitsland" was. Ter gelegenheid van de geldzuivering in West-Duitsland gaf dit station de gehele dag ernstige muziek. Gemeld wordt, dat de bewaking aan beide züden van de grens tussen de Britse en Russische zone is ver sterkt. Aan Russische zijde was het aantal wachten verdubbeld. De Britse grensbewaking was met Noorse troe pen en Duitse provinciale politie ver sterkt. Maarschalk Sokolofsky heeft in een brief aan zijn Britse. Franse en Ame rikaanse collega's de valutahervorming in West-Duitsland ..onwettig" genoemd. Zijn brief eindigde aldus: „Het doet mij anderzijds genoegen, dat de afzonderlijke munthervorming niet tot de Westelijke sectore nvan Berlijn zal worden uitgebreid. Naar mijn mening spreekt het vanzelf, dat in Berlijn slechts één geldsoort in omloop mag zijn. De invoering van twee valuta's zou niet al leen het economische leven van Berlijn dat in de Sovjetzone ligt en econo misch daarvan deel uitmaakt onder mijnen. doch ook dat van de Sovjet zone. Zulks zou niet door de Sovjet- autoriteiten Kunnen worden toegestaan." „Ik heb nota genomen van uw wens, dat de handelsbetrekkingen tussen de Westelijke zones en de Sovjetzone blij ven bestaan. Ik geloof, dat het niet no dig is u er aan te herinneren, dat ik steeds voorstander ben geweest van de grootst mogelijke ontwikkeling van de handelsbetrekkingen tussen onze zones." Gisteren zijn meer dan 800 personen gearresteerd, die met ladingen oud geld bij Helmstedt de Sovjetzone binnen wil den komen. Volgens het Sovjet nieuws bureau ANN zijn de laatste 48 uur 5.800 van dergelijke smokkelaars gearresteerd. Te Berlijn zijn in de gehele stad de oude reichsmarken nog geldig. De smok kelaars hadden tot 400.000 mark bij zich De waarde der Engelse sigaretten, eens „de meeste stabiele valuta in Euro pa" genoemd, is snel gedaald tot een tiende der voorafgaande waarde. Koffie, tevoren op 300 k 500 mark per pond stond, wordt nu met het nieuwe geld voor 45 mark gekocht. De schouwburg- priizen zijn ook gedaald. Velen, die in de Westelijke zones aan het wisselbureau verschenen om hun nieuwe geld in ontvangst te nemen, wer den gearresteerd, omdat zij herkend wer den als personen, die voor verschillende overtredingen door de politie gezocht werden. Naar verluidt zou maarschalk Soko- lofski de Sovjetrussisclie bevelhebber in Duitsland, het advies van de Duitse eco nomische raad in zijn zone, met een geldsanering in Oost-Duitsland te wach ten totdat de positie van Berlijn duidelij ker zal zijn geworden, aanvaard heb ben. Generaal Robertson, generaal Clay, respectievelijk de Britse en Amerikaanse militaire gouverneurs in Duitsland, en generaal Nolret, de Franse plaatsver vangende militaire gouverneur, zullen naar verwachting vandaag bijeenkomen om te spreken over een gemeenschap pelijke actie naar aanleiding van het stil leggen van het interzonaal verkeer door de Sovjet-autoriteiten. Volgens de laatste berichten van de grenspost Helmstedt zijn er geen voer tuigen doorgelaten in de richting Ber lijn. Ook twee Nederlandse dagbladcor respondenten, die op weg waren maar Berlijn, werd de doorgang geweigerd. Goederentreinen voor Berlijn worden doorgelaten, maar de controle duurt lan ger dan gewoonlijk in verband met het zoeken naar bankbiljetten van de oude uitgifte. De gemeenteraad van Berlijn heeft besloten zich met het Sovjet-militaire bestuur in verbinding te stellen naar aanleiding van het stranden van naar schatting 3.000 Berlijners in de Weste lijke zones, tengevolge van het verbod op het interzonale verkeer. Volgens een Britse officier laten de Sovjet-autoriteiten slechts Sovjet-bur gers door en Joegoslaven, die hun woon plaats in de Sovjetzone hebben. De zwarte markt schijnt geheel plat te liggen. In het Ruhr-gebied bestaat grote vrees, dat In West-Duitsland ten gevolge van de geldsanering een grote werkloosheid zal intreden. Volgens be voegde kringen zouden vele werkgevers grote aantallen arbeiders moeten ont slaan die zijn aangenomen op lonen in de oude „practisch waardeloze" valuta TIJDELIJK ENIGE REGEN. De Bilt verwacht tot morgenavond: Vanavond en vannacht tijdelijk enige lichte regen. Morgen overdag half tot zwaar bewolkt, doch overwegend droog weer. Matige tot vrij krachtige wind tussen Zuid en West. Vrij koel. 22 JUNI. Zon op: 4.20 uur: onder 21.04 uur. Maan op: 22.36 uur; onder 4.27 uur (V. M.) Hoog water te Katwijk te 4.04 en 17.14 uur (Springtij). Dit nummer bestaat uit zes pagina's en die nu in nieuw geld betaald zouden moeten worden. Het „normale zaken leven" zou tenminste enige maanden lang ontwricht zijn en wegens gebrek aan gereed geld zou de vraag naar ver- bruiksgoederen sterk dalen. In Essen zouden de stedelijke autoriteiten van plan zijn zeker maatregelen tegen de ver wachte werkloosheid te nemen. Deze maatregelen zouden aangenomen zijn ondanks hun bestrijding door de socialistische eenheidspartij. Volgens het Duitse nieuwsbureau Dena zou langs de gehele Oostelijke demar catielijn in Duitsland een strook nie mandsland van 19 tot 40 km breedte zijn gevormd door Russische troepen en Duitse politie. Dena voegt er onder her haling van ..vertrouwelijke berichten" aan toe, dat de Russen de grens heden morgen vroeg onverwachts geheel willen sluiten. Voorlopig willen Britse functionaris sen de Sovjet-Russische maatregelen er kennen als begrijpelijke voorzorg tegen geldsmokkel. Het feit, dat onderscheid is gemaakt tussen pasagiersverkeer, dat stilgelegd is. en goederenvervoer per trein en te water, dat onder controle voortgang vindt, heeft voldoening ge wekt. Het betekent, dat de voorziening met essentiële goederen van de drie Wes telijke sectoren van Berlijn niet onmid dellijk bedreigd wordt. De verdere ontwikkeling in de betrek kingen tussen de Sovjet en de Westelijke mogendheden zal, naar door waarnemers verklaard wordt, afhangen van de maat regelen, welke de Sovjets betreffende geldsanering in de Oostelijke zone. met inbegrip van Berlijn, zullen nemen. Men verwacht, dat het wel verschei dene weken zal duren aleer men een duidelijk beeld van de Sovjetrussische plannen zal kunnen krijgen. De Britse autoriteiten te Berlijn heb ben een bijzondere luchtdienst tussen Berlijn en de Britse zone ingesteld in verband met het stil leggen van bet overige verkeer. Het Duitse economische bestuur heeft bekend gemaakt, dat een verordening van de Britse militaire regering, die de distributie en de aanloop van een groot aantal artikelen beperkte, is opgeheven. Pannen, serviezen, fornuizen, electri- sche apparaten voor huishoudelijk ge bruik, naaimachines, kinderwagens, fiet sen, radiotoestellen en uurwerken mogen thans vrij door fabrikanten en winke liers worden verkocht, evenals kantoor behoeften, met inbegrip van schrijf- en stencilmachines, en een aantal land bouwgereedschappen. Voorts is de verkoop van medische in strumenten aan artsen die van teken en precisie-instrumenten aan ingenieurs vrijgegeven. Ook de verkoop van motor rijtuigen aan hen, die over een voor rangsverklaring beschikken, is niet lan ger aan beperkingen onderhevig. HEDEN EINDE VAN STAKING IN BELGIË? Na afloop van het buitengewoon con gres van het algemeen Belgisch vak verbond heeft de algemeen secretaris van de centrale van arbeiders in de metaalbedrijven meegedeeld, dat waar schijnlijk heden bevel zal worden gege ven het werk te hervatten. Frankrijk's lot weer ernstig bedreigd ALDUS DE GAULLE. Generaal De Gaulle heeft in een rede te Verdun verklaard, dat Frankrijks lot wederom ernstig wordt bedreigd. Hij zinspeelde op de „illusies van on ze Britse en Amerikaanse bondgeno ten" t.a.v. Duitsland en drong op nieuw aan op een hervorming van de Franse staat. Hij herinnerde terloops aan „de grote rol", die maarschalk Petain had ge speeld in de historische veldslag bij Verdun in 1916. Militaire waarnemers zien in deze verwijzing het begin van een campagne om de kloof tussen de Gaullisten en de voormalige aanhan gers van Petains Vichy-regering te overbruggen „De omstandigheden", al dus De Gaulle, ,,zyn van dien aard, dat ik moet herinneren aan de fouten, die gemaakt werden en de geallieerde over winning in de eerste wereldoorlog". On ze buitenlandse politiek werd, zij het morrend, gekoppeld aan de kortzichtige opvattingen, die men aan de overzijde van het Kanaal huldigde. Hieraan is het te wijten, dat een groot leider uit de grote oorlog (maarschalk Petain), dezelfde man, die zijn land de onver gankelijke dienst bewees de slag bij Verdun te winnen, op zijn hoge leeftijd niet kon optornen tegen de stroom van nederlagen en de strijd moest opgeven. Thans voelt Frankrijk, dat zijn lot nogmaals ernstig bedreigd wordt. Bin nenlandse economische en sociale chaos zijn koren op de molen van hen, die hun dictatuur op armoede willen vesti gen. Twee derde van Europa en een groot deel van Azië worden door de Sovjet-Unie beheerst en vormen een machtig instrument van overheersing, vooral, als de drang naar een herboren Duits Rijk vroeg of laat zich daarbij aansluit. Wij beleven nu, dat een on geschikt openbaar gezag, dat spreekt namens een verachtelijke parlementaire meerderheid, waarvan een ieder weet, dat zij slechts een zwakke minderheid in het land vertegenwoordigt, het lot van Frankrijk in de waagschaal stelt door zijn standpunt inzake Duitsland". Alle sirenes van de torens der kathe draal te Verdun begonnen te loeien toen De Gaulle op het punt stond zijn rede te openen. Het lawaai duurde 10 minuten en de menigte, die De Gaulle wilde horen, protesteerde luidkeels. Toen de sirenes waren afgezet de draden werden door de politie doorgesneden zeide De Gaulle: „Het is gemakkelijk een openbare demonstratie te verstoren, doch onmogelijk haar te verhinderen. Zoiets versterkt slechts de kracht van de R.P.F.", Deze opmerking werd met luid applaus begroet. Schepen en troepen voor graaf Bemadotte De V.N. hebben officieel de mede deling ontvangen, dat 3 Amerikaanse torpedojagers en 1 Franse korvet on middellijk aan graaf Bemadotte ter be schikking zullen v/orden gesteld. Zij zullen gebruikt worden als patrouille vaartuigen. Zaterdagavond zijn veiligheidstroe pen, die graaf Bemadotte zullen bij staan, per vliegtuig uit New York ver trokken. Voor het vertrek werden zij geïnspecteerd door Trygve Lie, secre taris-generaal der V.N. JOODS KAPITEIN DOOR ENGELSEN GEARRESTEERD. Uit het Britse militaire hoofdkwar tier wordt gemeld, dat de kapitein van het Joodse schip „Pan York" Zaterdag gearresteerd is. De kapitein, een Palestijnse burger, genaamd Gad Hilb, zal voor een spe ciaal Brits militair hof terecht staan, wegens „opzettelijk ongehoorzaamheid aan een bevel van de luit.-generaal Mac Millan, de Britse bevelhebber in Pa lestina, door te weigeren gespecificeer de inlichtingen te verstrekken omtrent de bestemming van het schip en een Engels kapitein toe te laten. Kapitein Hilb voert aan, dat de Brit se vloot niet gerechtigd was toegang tot zijn schip te eisen alvorens vertegen woordigers van de havenautoriteiten van Haifa aan boord waren gegaan. De Pan York zou tegeliik met de Pan Crescent, in het geheim vertrokken zijn van Cyprus, waar beide schepen door de Britse autoriteiten vastgehouden werden. Geen verdere vordering van Amerikaanse effecten? C. J. baron Schimmelpenninck van der Oye, lid van het bestuur van de Ver. voor de Effectenhandel te Amsterdam, is te New York gearriveerd. O.m. zal hij de kwestie van de vordering der Ame rikaanse effecten door de Nederlandse regering bespreken. Hij wees er op, dat de liquidatie van in Nederlands bezit zfjnde Amerikaanse effecten voor het ogenblik is gestaakt. Gevraagd naar de reden hiervan deelde hij mede, dat de Nederlandse regering de beschikking wilde hebben over een bepaald bedrag in dollars, totdat het Marshall-plan in werking zou gaan treden, hetgeen thans het geval is. Baron Schimmelpenninck van der Oye verklaarde voorts er van over tuigd te zijn, dat de Nederlandse re gering niet tot verdere vordering van effecten zal overgaan. Pract'sch onveranderd gebleven De gemengde commissie, samenge steld uit leden van Huis van Afge vaardigden en Senaat der V.S., is Zaterdagavond overeengekomen, dat de eerste periode van de hulp aan Europa volgens het plan-Marshall 15 maanden zal bedragen. President Truman werd gemachtigd zo nodig het bedrag, dat hy nodig acht, in 12 maanden te verlenen. De som waarover men het eens werd bedraagt 6.030.710.228 dollar, dat is bijna het volle bedrag, dat het ad ministratieve lichaam der Marshall hulp heeft trachten te verkrijgen. Men gelooft te Washington, dat de Ruim veertienduizend arbeiders in de Londense haven staken: 116 schepen lagen Zaterdag in de Tilbury Docks stil. Rust in de anders zo bedrijvige haven van Londen. (Foto ANP-R.) bezuiniging in het programma van het Europees herstel hiermee prac tisch van de baan is. Deze som betekent een compromis tussen het bedrag dat het Huis van Afgevaardigden had voorgesteld (5 980.710.288), en dat, waar de Senaat zijn goedkeuring aan hechtte (6.125.710.228). De periode van 15 maanden komt overeen met het voorstel van het Huls (de Senaat had 12 maanden voorge steld). De aan de president gegeven vol macht "deze som in 12 maanden te be steden, indien hij dit noodzakelijk acht, betekent in de practijk, aldus Reuter, dat de administratie van het plan de vrije hand heeft het grootste gedeelte van de besnoeiing ongedaan te maken. Het Huis van Afgevaardigden en de Senaat hebben gisteren beiden het compromis wetsvoorstel omtrent de Marshallhulp goedgekeurd. Het wetsontwerp behoeft nu nog i slechts de handtekening van president Truman. Het congres Is^op reces gegaan. De administratie voor de economische samenwerking heeft binnen het kader van het plan-Marshall tot dusver de grootste toewijzing gedaan: 215071075 dollar aan zes landen, te weten Frank rijk, Denemarken, Italië. Nederland, Griekenland en Groot-Brittannië met inbegrip van het Duitse bizonie, Triëst en Frans Noord-Afrika. Voor het eerst was industriële uit rusting in de toewijzing opgenomen (o.a. landbouwmachines, turbines, radia toren en tractoren). Nederland krijgt voor 5.699.000 dol lar kolen en voor 650.000 dollar kunst mest. Frankrijk krijgt o.a. zwavel, sta len en tinnen platen, staal, hout, ma chine-onderdelen, petroleumproducten, zinkoxyde, nikkel en koper. Italië ont vangt o.m. een hoeveelheid staal en koper. Engeland krijgt o.m. petroleumpro ducten, tabak, aluminium, zwavel, ko per, sinaasappelsap, graan, bloem, kaas en vlees. Hij staat 21 Juli te Arnhem terecht Op 21 Juli a.s. zal Christiansen voor het Büz. Gerechtshof t© Arnhem te rechtstaan, beschuldigd van het neer schieten van gijzelaars en het nemen van andere repressaille-maatregclen jegens de Nederlandse burgerbevol king. Als getuigen zijn opgeroepen Rauter, Schreieder, Lages en Fullriede. In de tenlastelegging, wordt hij er van -beschuldigd dat hij in Nederland tussen 10 Mei 1940 en 15 Mei 1945 als „Wehrmachtsbefehlhaber in den Nieder- landen" misbruik gemaakt heeft van zijn macht door opzettelijk in strijd met de wetten en gebruiken van de oorlog. Nederlandse gijzelaars te doen dood schieten, nadat te Rotterdam in Aug. 1942 door een of meer toen onbekende personen een poging tot een aanslag is gedaan op een spoortrein, waarmede Duitse militairen werden vervoerd. Vijf, aan de aanslag onschuldige Ne derlanders werden toen neergeschoten, t.w. mr R. Baelde, C. H. R. Bennekers, mr C. E. G. graaf van Limburg Stirum, W. Ruys en A. baron Schimmelpenninck van der Oye. Voorts heeft hij, nadat te Haarlem omstreeks 30 Januari 1943 een Duitse militair door een of meer onbekende personen was doodgeschoten, er op aan gedrongen. dat als vergeldingsmaatre gel een aantal Nederlandse burgers zou worden doodgeschoten. Als gevolg hiervan werden tien perso nen doodgeschoten. Voorts zou Christiansen nadat te Put ten een aanslag was gepleegd op enige in een auto gezeten Duitse militairen, als vergeldingsmaatregel een groot deel der weerbare mannelijke bevolking van Putten gevangen hebben laten nemen en ter wegvoering naar Duitsland heb ben doen overgeven aan de S.S., ten gevolge waarvan deze mannen op en kele uitzonderingen na naar Duitsland zijn gedeporteerd en het merendeel hunner aldaar onder afschuwelijke om standigheden om het leven ls gekomen. Ten slotte zou hij vrouwen en kinde ren en ouden van dagen uit hun woning in Putten hebben laten verdwijnen en een groot aantal huizen in Putten in brand hebben doen steken en laten verwoesten. De Amer. wapenleveranties aan Europa VOORLOPIG VAN WEINIG BETEKENIS. Naar Reuter van een Amerikaanse regeringsambtenaar verneemt, heeft de regering der V.S., schoon ongaarne, be slist, dat dit jaar slechts zeer kleine hoe veelheden Amerikaanse wapens en mu nitie naar de West-Europese landen ge zonden kunnen worden. De regering der V. S. zou alleen van besluit veranderen, indien „een ernstige Europese crisis, waarbij Rusland betrok ken zou zijn" zou optreden en indien dan het Amerikaanse congres toestem ming zou geven een andere koers in te slaan. Echter was, zo gaat de officiële ver klaring voort, het ministerie van buiten landse zaken der V.S. ervan overtuigd, dat de Sovjet-unie „geen directe agres sie tegen enig land in Europa zou voor bereiden gedurende ten minste de zes komende maanden." GROTE OVERSTROMING IN CHINA. Volgens het nieuwsbureau „Central News" hebben overstromingen, de grootste sedert 100 jaar, in de Chinese provincie Foekien in de omstreken van Foltsjau reusachtige schade aangericht. Het water heeft duizenden HA. blank gezet. Volgens officieuze schattingen be draagt het aantal doden 10.000. 10.000 woningen zouden verwoest zijn. Het grootste hotel van de stad Foetsjau is ingestort. 500 personen verloren hier bij het leven. Overheidsdiensten functio neren niet meer. SOVJET-ACTIE IN OOSTENRIJK? De Sovjet-Russische autoriteiten heb ben thans mededeling gedaan van de arrestatie van de Oostenrijkse hoofd inspecteur Anton Marek, die verdacht werd van „organiseren van spionnage tegen de Sovjet-Russische bezettings troepen." Volgens Tass zijn verschillen de andere hoge ambtenaren van het Oostenrijkse ministerie van Binnen landse Zaken bij de zaak betrokken. Volgens verklaring van Oostenrijkse zij de was Marek bezig met een onderzoek naar het lot van „talrijke ontvoerde ambtenaren van de Oostenrijkse rege ring" en waren er „onmiskenbare aan wijzingen" dat bij verschillende van die verdwijningsgevallen de Sovjets betrok ken waren. Volgens de socialistische „Arbeiter- zeitung" zou er in de buurt van Wenen een gecamoufleerde Sovjet-Russische gevangenis bestaan waar honderdzestig Oostenrijkse politieke gevangenen zou den worden vastgehouden. AMNESTIE IN TSJECHO-SLOWAKIJE De Tsjecho-Slowaakse president, Gott- wald, heeft een amnestie voor gewone misdadigers bekend gemaakt, alsmede de voorwaarden, waarop politieke ge vangenen om amnestie of verzachting van hun vonnissen kunnen verzoeken. Gewone misdadigers, die minder dan een jaar gevangenisstraf hebben gekre gen, zullen worden vrijgelaten. De straf van de andere zal met een jaar worden verminderd. De politieke gevangenen moeten individueel een verzoek om be handeling van hun zaak indienen. Aan Tsjecho-Slowaakse burgers, die naar het buitenland zijn gevlucht, wordt eveneens amnestie aangeboden, mits zij binnen drie maanden terugkeren. BINNENLAND. Het Noorse schip ..Lionel" van 5600 ton, dat gisteravond de Noordersluis in IJmuiden uitvoer met bestemming de Hoogovens, heeft een van de meerstoe- len ter plaatse, die door de Duitsers vernield is en dientengevolge onder wa ter ligt, aangevaren. waardoor hete schip aan de bodem werd beschadigd. Een 43-Jarige Brabantse koopman heeft ln Amsterdam een treurige uit gaansavond gehad De vrouw, waarmee hij uit was, „moest zich even verwijderen om haar sleutel te halen", maar keerde niet terug. De koopman miste toen f. 10.000 en zijn horloge! In de Rosestraat te Rotterdam Is de daar wonende 3-Jarlge C. de Haan by het onoplettend oversteken door een auto ge grepen en gedood. De Internationale leiders van het Leger des Hells, generaal en mevrouw Al- bert Orsborn zullen na een bezoek aan Canada en Amerika deze week ons land bezoeken. De 33-Jarige landarbeider J. Groe nendijk. varende met een roeiboot op het Volkerak, ls onder de gemeente Ooltgens- plaat verdronken. De boot maakte water en daar G. bang was, dat de boot vol zou lopen, sprong hij er uit, doch hij ver dronk. Het slachtoffer was drie maanden gehuwd. De Broederschap der notarissen ln Nederland komt 30 Juni ln Jaariykse al gemene vergadering bijeen te Leeuwarden. Het m.s. „Johan de Witt", dat met 667 repatrlërenden uit Indië op weg naar ons land ls, zal Woensdagmorgen om 3 uur IJmuiden bereiken. Met de debarcatle ln Amsterdam kan dan 's ochtends om 9 uur een aanvang worden gemaakt. In het Sint Jozef-ziekenhuis te Maastricht is Zaterdag, na een langdu rige ziekte, ln de ouderdom van 74 Jaar overleden mr dr N. J. L. Brantjes. oud gouverneur van Curasao. BUITENLAND. Nadat van officiële zijde twee maan den lang hierover het stilzwijgen werd bewaard, ls thans bekend gemaakt, dat ln Zuid-Slavië, Zujovic, voormalig minis ter van financiën, en Hebrang. oud- minister van de lichte Industrie. - ontsla gen werden, „omdat zij de Internationale reactie ln de kaart speelden". Maarschalk Smuts ls Zaterdagavond per vliegtuig te Athene aangekomen. Hij werd verwelkomd door koning Paul en koningin Frederica. De Franse Nationale Vergadering heeft besloten tot toestemming voor huurverhoging per 1 Januari aanstaande. Egypte zal aan Engeland een protest doen toekomen tegen de „eenzijdige" be slissing, volgens welke voor de Soedan een uitvoerende raao en een wetgevende ver gadering werden ingesteld. Kardinaal Mindeszenthy. R.K. pri maat van Hongarije en 15 bisschoppen, die tegen de nationalisatie van kerken en scholen hebben geprotesteerd, ver klaarden dat zy nimmer afstand zouden doen van hun recht om met alle wette lijke middelen „herstel van rechten" te verkrygen. Toestellen van de Amerikaanse han- delsluchtiyn maken per dag twee vluch ten van Frankfort naar Engeland met la dingen. die een onderdeel vormen van een hoeveelheid door de Nazi's geroofde gouden staven en munten tot een waarde van 15 mlllioen pd. st., die gesmolten en door een drlemogendhedencommlsslc voor herstelbetalingen te Londen als herstel betalingen verdeeld zullen worden onder de landen, die daar aanspraak op maken. De premier van Italië, De Gasper 1, heeft meegedeeld, dat een wetsontwerp aan het parlement zal worden voorgelegd, volgens hetwelk strafmaatregelen zullen worden genomen tegen hen, die binnen veertien dagen na een bepaalde datum verborgen wapens niet Inleveren. Graaf Mountbatten, de laatste on derkoning en de eerste gouverneur-gene raal van het dominion India, heeft over radio New Delhi een afscheidsrede uitge sproken. Hij wordt als gouverneur-gene raal van India opgevolgd door Sir 1 Cha- kravarty Rajagopalacharl, de 69-jarige gouverneur van West-Bengalen, die reeds vele jaren een vooraanstaande figuur ln India is. Radio Koblenz maakt bekend, dat de Franse autoriteiten hebben bevolen de grens van de Franse zone in Duitsland naar Zwitserland tydeiyk te sluiten. De vertegenwoordigende raad van de Britse tandartsenvereniging, welke 8000 van de 15 000 tandartsen ln Groot-Brlt- tannlë als leden telt, heeft met grote meerderheid besloten niet deel te nemen aan de nieuwe nationale gezondheids dienst van de Labourregerlng. Te Llnz (ln Oostenryk) ls op een vergadering, waarop verscheidene honder den emigranten uit 18 landen vn Oost en midden-Europa aanwezig waren, het „Europees boerenverbond" gesticht. Er werd een bestuur van 7 leden gekozen. Het „Europees boerenverbond" wil strijden voor het „herstel van de democratie ln alle landen, die gebukt gaan onder het Sovjetjuk". Drie personen zijn levend verbrand en vijftien anderen liepen ernstige ver wondingen op toen brand uitbrak ln een trein, welke op weg was van Saint Etienne naar Vlllare ln het Franse depar tement Loire. By de Belgische Kamer van Volks vertegenwoordigers ls een wetsvoorstel ingediend tot wyzlglng van artikel 9 van het wetboek van strafrecht, volgens het welk de voltrekking van doodvonnissen openbaar ls. De regering wil dit af schaffen. De Chileense regering heeft ver klaard, dat er een „nieuwe opstandige beweging" bestaat, die zij toeschryft aan „de communisten". Aan de militaire auto riteiten ls opgedragen maatregelen te nemen. Prins opende tentoonstelling der Luchtstrijdkrachten Z.K.H. Prins Bernhard opende Zater dagmiddag de Luchtstrijdkrachten- tentoonstelling, die tot en met 4 Juli a.s. op het vliegveld Ypenburg zal worden gehouden. De Prins arriveerde in een een-moto- rig sporttoestel. Er was een erewacht opgesteld van personeel der luchtstrijd krachten. De militaire kapel van het commando luchtvaarttroepen uit Nijme gen speelde het „Wilhelmus". De Prins werd begroet door hoge officieren der luchtstrijdkrachten en werd begroet door de minister van O. G. mr J. A. Jonkman. De commandant Legerluchtmacht Nederland kolonel I. A. Aler sprak een welkomstwoord en uitte woorden van warm gevoelde dankbaarheid tot de Prins, omdat deze voortdurend actief de luchtvaart bevordert. Het gezelschap begaf zich vervolgens naar de grote hangar van de N.V. Frits Diepen Vliegtuigen, waar „het niet vlie gende gedeelte" der tentoonstelling is ondergebracht. De prins knipte hierna 'n lint door, waarmee de tentoonstelling geopend was. Ten slotte werd een rond gang over de tentoonstelling gemaakt. Brengt blijheid en koopt een anjer MINISTER GIELEN RIEP OP TOT STEUN. Zaterdagavond hield de minister van O., K. en W., dr Jos J. Gielen, in ver band met de Anjeractie 1948 een toe spraak over Hilversum II, waarin hij er op wees, dat de witte anjer naast het symbool van vrijheid en van verzet te vens het symbool van blijheid, offer vaardigheid en dankbaarheid is. Wanneer van u gevraagd zal worden, aldus spr., op 29 Juni as. de lievelings bloem van de Prins te dragen en hier voor een bijdrage te willen storten op de girorekening van het Prins Bern hard fonds, dan vragen wij u hiermede blijheid te willen brengen bij de schep pers onzer cultuur en dusbij uzelf. Is er iets, dat in deze donkere wereld meer nodig is? Brengt blijheid, nu gü dit kunt en de witte anjer zal op Anjerdag-1948 voor u zelf en voor anderen het getuigenis zijn van uw levend besef van saam horigheid! Met allen voor allen! En de grote Anjer-actie op 29 Juni zal dan vanzelf een succes worden, aldus besloot minis ter Gielen. Ontploffingen te Cairo VELE SLACHTOFFERS. Gisterochtend vroeg hebben zich in de Joodse wijk te Caïro twee ontploffin gen voorgedaan, ten gevolge waarvan 25 personen werden gedood en 54 ge wond, van wie 37 zwaar. Acht hulzen werden totaal vernield. Reddingsploe gen zijn nog bezig onder het puin be dolven slachtoffers te bevrijden. De oorzaak van de ramp is nog niet bekend. Naar verluidt, zouden in de betrokken Joodse huizen springstoffen zijn opge slagen. Een onderzoek wordt ingesteld. GROTE BRAND VERWOEST SANTA LUCIA. Voor de tweede maal in 21 jaar is Santa Lucia, de hoofdstad van Gran Canarias, één der aan Spanje behorende Canarische eilanden, door een zware brand verwoest. Het 1400 ton metende Engelse korvet „Sparrow" is op bevel van de admiraliteit uit Trinidad naar Castries, de haven van de 20.000 inwo ners tellende hoofdstad van het eiland, vertrokken en wordt daar heden ver wacht. De eerste medische goederen zijn per vliegtuig naar het eiland onderweg, waar 1000 personen dakloos zijn geworden en schaarste is aan voedsel en andere arti kelen. In Santa Lucia staat geen groen- tenwinkel of drogisterij meer overeind. Volgens een later bericht van het eiland is men aan het plunderen ge slagen. UITSLUITING VAN COMMUNISTEN UIT HET ENGELSE LEGER? Trevor Evans, verslaggever van de „Daily Express" verklaart in een artikel, dat de Engelse regering thans ook de gewapende strijdkrachten van commu nisten zal „zuiveren". Volgens Evans worden reeds stappen ondernomen om de communisten uit de commando's ln het midden en Verre Oosten te ont slaan. Hij voegt er aan toe, dat deze week een officiële bekendmaking wordt verwacht over het verwijderen van com munisten uit de artillerlefabrleken ea •ekeepswerven ven het leger.

Leidsch Dagblad | 1948 | | pagina 1