Herziening wet autovervoer personen Frans parlement keurt Londense aanbevelingen goed Procedure-regeling is niet geschonden JANSENe TILANUS PANDA EN HET OOG Kdi lll»4 Sfreekvergunningen mogen geen monopolistisch karakter dragen 0Doorziffen_ VROLÜK AV0KTUUR MIEP LACHT: Radio-programma VRIJDAG 18 JUNI Bij de Tweede Kamer is een wets ontwerp ingediend tot herziening van de wet-Auiovervoer personen. Om het trolleybusvervoer behoorlijk te regelen zuilen deze bussen in 't ver volg eveneons onder deze wet valien. Aanvragen cm vergunningen voor autobusdiensten en groopsvervoer, ver zoeken om verlenging en dergelijke zul len voortaan niet meer moeten worden ingediend bij de inspecteur-generaal van het verkeer, doch rechtstreeks bij de commissie-vergunningen personenver voer. Deze commissie is in haar beleid afhankelijk van de inzichten van de mi nister. Doordat een vertegenwoordiger van Ged. Staten in de commissie zit ting heeft en de gemeentebesturen wor den geraadpleegd in zake de vaststel ling van begin- en eindpunt per auto buslijnen v/ordt veronachtzaming van het regionaal of plaatselijk belangvoor- komen. De schadevergoeding is thans nog be perkt tot autobusdiensten bij het steeds aan wisseling onderhevige groeps- vervoer bestaat daaraan geen ernstige behoefte. De minister is van oordeel, dat deze schadevergoeding ten laste be hoort te komen van die ondernemers van personenvervoer, die bij de beslis sing, waarmede de vergoeding samen hangt, gebaat zijn De streekvergunningen zullen geen formeel monopolistisch karakter dra gen. Het kan nodig zijn, dat een ver voersgebied rechtstreekse verbinding krijgt met een in een ander vervoers gebied gelegen plaats, of wel, dat een langs de grens van een vervoersge bied lopend traject, in verband met plaatselijke omstandigheden, over enige afstand binnen het aangrenzend vervoersgebied komt te liggen. Naast deze streekvergunningen be staat voor het groepsvervoer behoefte aan vergunningen, die gelden voor het gehele land, zoals voor vervoer van per soneel, in dienst bij of werkzaam voor bepaalde diensten of bedrijven, of naar Werd Masaryk toch vermoord? TSJECHISCH OUD-GEZANT IN AMERIKA MEENT VAN WEL. De vroegere Tsjechische ambassadeur in de Verenigde Staten, Jurat Slavik, die 3 Maart aftrad, omdat hij zich niet verenigen kon met de communistische staatsgreep in zijn vaderland, verklaar de in een interview, dat Jan Masaryk vermoord werd. waarschijnlijk in op dracht van Moskou. Slavik zei zijn moord-theorie te base ren op bewijzen, welke hem verstrekt waren door Tsjechen, die hun vaderland ontvlucht waren en op inlichtingen uit Praag zelf. Slavik zei letterlijk: „Ik ben er nu van overtuigd door getuigen dat Masaryk werd gedood en waarschijnlijk gebeurde dit op orders van Moskou en volgens plannen van de geheime politie. Ik ben er van overtuigd, dat hij gedood werd bij een poging zijn eigen leven te ver dedigen. Er zijn bewijzen, dat Jan Ma saryk werd gedood in een gevecht met een groep politiemannen, die hem trachtte te arresteren. Zelfs de medische lijkschouwing bewees, dat hij reeds dood geweest moet zijn, toen hy uit het raam van het Czernin-paleis werd geworpen. Er werd bloed gevinden op de venster bank en zijn borstkas was gebroken, terwijl zijn lichaam tekenen droeg van harde slagen". Slavik zei reden te hebben om aan te nemen, dat tenminste vier personen de apartementen van Masaryk bezochten en hem beschuldigden plannen te heb ben om Tsjechoslowakije te veria' Hij was van mening, dat Masaryk tij dens een hooglopend gesprek eeii re volver getrokken had en tenminste twee van zijn bezoekers had neergeschoten voordat hij zelf werd gedood. „Oogge tuigen zagen de politie twee lijken ver wijderen kort voordat Masaryk dood onder zijn venster gevonden werd". Ten slotte was Slavik van mening, dat ex-president Benesj streng bewaakt wordt en geen gelegenheid zal hebben het land te ontvluchten. (United Press). wisselende werkobjecten. De minister wenst niet terug te keren tot het stelsel van het reglement-Autovervoer-perso- nen, waarin voor eigen vervoer geen vergunning doch slechts inschrijving was voorgeschreven, zoals dit ook met het vervoer van goederen met vracht auto's het geval ls. De minister meent niet te kunnen voldoen aan de wens, welke van ver schillende zijden werd geuit, de beslis sing omtrent vergunningen voor huur auto's op te dragen aan de commissie- Vergunningen personenvervoer, in plaats van aan de gemeentebesturen. Het is evenwel wenselijk voor te schrijven.dat de gemeentebesturen, alvorens een be slissing te nemen, een niet bindend ad vies van een op personenvervoersgebied deskundig lichaam inwinnen. Voor iede re provincie zouden een of meer advies commissies voor het huurautovervoer kunnen worden ingesteld, waarin zeker een vertegenwoordiger van het huur- autobedrijf zitting zal moeten hebben. Londen staat in het teken van Ascot, Zelfs op een baby-motorfiets gaan de heren met grijze hoge hoed naar de rennen. Een opname uit Londen's stra ten. Foto: ANP-R. De parlementaire onschendbaarheid VRIJHEID VAN HET WOORD IN „DEMOCRATISCH" HONGARIJE Mevrouw Schlachta, leidster van de Christelijke vrouwenbond in Hongarije, is voor 'n jaar van zitting in 't parle ment uitgesloten wegens een ten dele gisteren door ons weergegeven rede, waarin zij de nationalisatie van confes sionele scholen veroordeelde. De voorzitter van de betrokken parle mentaire commissie heeft verklaard, dat mevrouw Schlachta de Hongaarse demo cratie heeft beledigd door voor te stel len, dat een delegatie van de VN onder zoekt of er werkelijk vrijheid van gods dienstige overtuiging in Hongarije be staat. (Reuter). Amerikaans vliegtuig neergestort 41 DODEN. Een vliegtuig van de „United Air Lines" is nabij Mount Cannel (een stad in Pennsylvania) brandend neer gestort. De raad voor de burgerluchtvaart deelde mede, dat bericht was ontvan gen, dat er geen overlevenden waren. Het neergestorte vliegtuig is een van de toestellen, die vliegen van San Diego naar New York, met 37 passa giers en een vier koppen tellende be manning aan boord. Volgens ooggetuigen is er niets van het toestel overgebleven en zou het tegen een hoogspanningsdraad zijn op gevlogen. Een groot stuk van het om liggende bos ging in vlammen op. Het toestel is een viermotorige „Douglas DC Y'", een type, dat pas onlangs, na gedurende meer dan vier maanden niet te hebben gevlogen wegens con structiefouten, v/eer in de algemene dienst opgenomen werd. DE WEST-EUROPESE UNIE. Churchill overhandigt Attlee resoluties Haags congres. Attlee, de Britse eerste minister en Bevin, minister van buitenlandse za ken, hebben beloofd, de voorstellen voor het bijeenroepen van een Euro pese assemblée ter bespreking van de eenheid van Europa te bestuderen. Attlee ontving een deputatie van 20 afgevaardigden naar het onlangs in Den Haag gehouden congres voor een verenigd Europa en discussieerde V2 uur met hen. Aan het hoofd van de deputatie stond Winston Churchill. Hij overhandigde Attlee afschriften van de economische, politieke en culturele re soluties, die door het Haagse congres werden aangenomen. Het onderhoud verliep „uiterst hartelijk". Kabinet Schuman kreeg slechts 8 stemmen meerderheid Gisterochtend vroeg heeft de Franse Nationale Vergadering zij het on der voorbehoud de aanbevelingen van de Zes mogendheden conferentie over de unificatie van West-Duitsland aangenomen. De stemverhouding van 297 togen 289. Deze stemming bete kende tevens een vertrouwensvotum voor de regering Schuman en vond plaats na een stormachtig debat over de buitenlandse politiek, dat vijf da gen in beslag nam. Uit de krappe meerderheid van acht stemmen blijkt wel dat 'n sterke stem ming tegen de resultaten van de Lon dense conferentie bestaat en in de orde van de dag, waarbij de Assemblée haar goedkeuring gaf, werd er bij de regering op aangedrongen om naar her ziening van de Londense overeenkomst te streven. De reeds wankele regering van Schu man werd verder verzwakt door de ge ringe meerderheid waarmede de As semblee de leiding der buitenlandse za ken dooi- minister van Buitenlandse Zaken, Bidault, goedkeurde. Schuman had het lot van zijn regering aan de uitslag der stemming geknoopt. Het aanstaande debat over de eco nomische politiek betekent zelfs een nog ernstiger bedreiging van het regiem Schuman eil het is zeer wel mogelijk dat de openlijke opstand der arbeiders in het gebied van Clermont Ferrand de inleiding tot een nieuw communistisch offensief is. In de motie waarmede de Assemblée de zes mogendhedenovereenkomst goed keurde, werden opnieuw de Franse eisen gesteld in zake internationale contröle op de industrie van het Ruhr-gebied, in zake speoifieke veiligheidsgaranties bij het terugnemen der bezettingstroe pen en in zake decentralisatie van de Duitse regering, terwijl verder wordt aangedrongen op het voortzetten der pogingen tot het bereiken van over eenstemming met Rusland over de toe komst van Duitsland en over de poli tieke en economische reorganisatie van Europa. In de motie Wordt er op gewezen dat de Londense aanbevelingen geen en kele Franse eis hebben kunnen bevre digen. De Assembleé meent evenwel dat verwerping een te betreuren breuk zou betekenen in dé vriendschappelijke be trekkingen tussen Frankrijk en de an dere vijf mogendheden. (United Press). Twee leden dei C. v. G. D. zeggen Teleurstelling over afwijzing voorstel Het Australische en het Amerikaanse lid der Commissie van Drie hebben officieel medegedeeld, dat zfj verbaasd zijn door de prominentie, die hun ver trouwelijke voorstellen aan dr Van Mook en Moh. Ilatta hebben gekregen De voorstellen zijn overhandigd „toen de onderhandelingen bijna tot stil stand gekomen waren. Het leek nogal vanzelfsprekend, dat één of meer ver tegenwoordigers der Commissie zou den bijdragen tot oplossing van do moeilijkheden tussen beide partijen. Aan publicatie werd niet gedacht, be halve indien de eindafrekening zou moeten worden opgemaakt van wat de Commissie had trachten te doen". Beide leden zijn van mening, dat geen procedure-regeling is geschonden. Het communiqué zegt verder: „De Australische en Amerikaanse leden der Commissie waren vanzelfsprekend te leurgesteld, te vernemen, dat het „wor king paper", waarin de betreffende voorstellen zijn vervat, niet kan worden besproken. Naar hun mening valt het „working paper" binnen het kader van hetgeen beide betrokken partijen trach ten te bereiken. Deze leden betreuren het diep, indien hün moeite de zaak eerder bemoeilijkt dan bevordert, zoals de Nederlandse regering heeft ver klaard. DE STAKING IN CLERMONT FERRAND. Een woordvoerder van het Franse mi nisterie van binnenlandse zaken ver klaarde, dat 17 stakers en 104 politie agenten gewond zijn. 65 stakers bevin den zich in arrest en 1500 politieman nen patrouilleren door de stad. Gister middag was het rustig in de stad. De enige nog bij de staking betrokken fa brieken zijn de bandenfabriek van Ber- gougnan waar de ongeregeldheden begonnen drie bandenfabrieken van Michelin en het station. Beide partijen wachten het resultaat af van de nieuwe onderhandelingen, die gistermiddag be gonnen zijn. Aan 'n oproep tot 'n sympa thie-staking aan regerings- en gemeen- tebureaux werd geen gevolg gegeven. Nadat de stakers uit de Bergougnan- fabriek waren verdreven, werden machi negeweren ontdekt. 30 leden van de mo biele garde en soldaten bevinden zich in het ziekenhuis. LONEN IN DUITSLAND WORDEN HOGER. De Amerikaanse, Britse en Franse commandanten van Berlijn hebben hun goedkeuring gehecht aan een loonsver hoging van maximaal 20% in hun sec tors. In de Russische zone zal op 1 Juli een loonsverhoging van kracht worden. FRANSE CGT GELAST ALGEMENE STAKING. Het door de communisten beheerste Franse vakverbond CGT heeft voor mor gen in geheel Frankrijk een algemene staking van een uur gelast. Gestaakt zal worden van 11 tot 12 uur Zaterdagochtend. Het bestuur van de CGT hesft een communiqué uitgegeven, waatin wordt gezegd dat de staking ten doel heeft alle arbeiders in de geleeenheid te stel len hun solidariteit, té tonen met de stakers te Clermont Ferrand en uiting te geven aan faun wens een einde te zien gemaakt aan „de agressie en pro vocatie van de zijde der regering". Aan de verbonden vakverenigingen is ver zocht „met klem de vrijlating van alle gearresteerde arbeiders te eisen, collec tes ten behoeve van de kameraden te Clermont te organiseren en 't onmid dellijk ontslag van de minister van bin nenlandse zaken te eisen. (Reuter). Ingezonden Mededeling SEDERT 1B69 VERMAARD OM DE VOORTREFFELIJKE RIVALITEIT ONDERGOED Jhr Van Vredenburch „bestuurder" van Tanger De controle commissie van de inter nationale zone van Tanger heeft in haar vergadering van gisteren be noemd tot administrateur (bestuur der) van de internationale zone van Tanger, jhr mr H. F. L. van Vreden burch. Naar verwacht wordt, zal jhr Van Vredenburch deze post niet voor Aug. of Sept. van dit jaar betrekken. Hij is opvolger van admiraal Magelhaes Correla. De functie van „administrateur" (be stuurder) voor de zone van Tanger is ingesteld bij de conventie van Parijs van 1923, welke conventie in 1928 na der werd geamendeerd tot „finaal pro tocol voor het statuut van Tanger." Volgens dit statuut berustte de sou- vereiniteit over de stad en het gebied van Tanger bij de sultan van Marokko, die aldaar door de zgn. „mendoeb" werd vertegenwoordigd. Deze mendoeb trad op als voorzitter van de wetge vende vergadering, welker besluiten ten uitvoer werden gelegd door een admi nistrateur, die door twee assistent-ad ministrateurs terzijde werd gestaan. De besluiten van de wetgevende vergade ring waren echter volgens het. protocol onderworpen aan de goedkeuring van een internationale controle commissie, waarin zitting hadden de consuls van die staten, die het tractaat van Alge- ciras hadden ondertekend, volgens welk tractaat Tanger tot internationaal, neutraal, gedemilitariseerd gebied was verklaard, autonoom en onder de sou- vereiniteic van de sultan van Marokko (1906). De tweede wereldoorlog veran derde deze toestand ingrijpend. Na de Duitse doorbraak in het Wes ten in 1940 namen Spaanse autoriteiten de bevoegdheden van het bestuurs lichaam van Tanger in handen en werd de vertegenwoordiger van Sultan. Si Mohammed Taxi El Mendoeb, verdre ven. Tanger kwam onder Spaans bestuur tot aan het einde van de oorlog. Op 11 October 1945 werd het interna tionaal bestuur over Tanger opnieuw ingesteld, waarbij de Fransman le Fur voorlopig opnieuw tot administrateur werd gekozen, welke post hij tevoren reeds 12 jaar had bekleed. Korte tijd later werd definitief tot administra teur benoemd de Portugese admiraal Magelhaes Correia. DE STRIJD IN GRIEKENLAND. Spitfires van de Griekse luchtmacht hebben bommen geworpen op het hoofd kwartier van de guerilla-leider, gene raal Markos, stellingen en troepencon centraties der guerilla's. Volgens berich ten uit Joannina bombardeerde artille rie van het Griekse leger de stellingen der guerilla'sin het gebied van de berg Grommos ter voorbereiding van een groot offensief langs het bergachtige Pindus-gebied, grenzend aan Albanië. De strijdkrachten van generaal Mar kos ondernamen aanvallen op het dorp ASpranghelos. dat de weg van Joannina naar Kalpak! beheerst en bliezen twee bruggen op ten Zuid-Westen van Ko- nitza om de opmars van het Griekse leger te vertragen. Koning Paul is uit Athene vertrokken om een bezoek te brengen aan het strijdtoneel HET VERKEER MET BERLIJN. Generaal Sir Brian Robertson, de Britse militaire gouverneur in Duitsland, heeft aan maarschalk Vassily Sokolof- sky, de Russische gouverneur, voorge steld Britse technici te laten meehelpen aan het herstel van de brug over de Elbe op de hoofdverkeersweg tussen Ber lijn en het Westen. De brug, die bij Maagdenburg ls gelegen, werd wegens herstelwerkzaamheden Dinsdag gesloten. Het geallieerde vervoer ondervindt thans grote vertraging, doordat gebruik ge maakt meet worden van een pont. De Russen hebben vandaag verordend, dat niet meer dan 8 voertuigen per uur via Helmstedt over de grens naar het Oosten mogen worden toegelaten. Als reden werd opgegeven, dat de thans gesloten Elbe-brug te veel gebruikt werd. PROGRAMMA DER NIEUWE TSJECHO-SLOWAAKSE REGERING. De nieuwe Tsjecho-Slowaakse pre mier, Antonin Zapotocky, heeft ztfn re gering aan de nationale vergadering voorgesteld. Zapotocky zette zijn programma uit een. De voornaamste taak der regering zal bestaan in de zorg voor tijdige uitvoering van het twee-jarenplan, dat op 28 October a.s. verwerkelijkt moet zijn. Daarna zal een aanvang worden gemaakt met het vijf-jarenplan voor de opbouw van 's-lands nieuwe eco nomie. Het vijfjarenplan beoogt een verho ging van de consumptie per hoofd van zestig procent, vergeleken met het vooroorlogse peil. DAGORDER VAN GOTTWALD. President Klement Gottwald heeft bij het aanvaarden van 't opperbevel over de Tsjecho-Slowaakse strijdkrachten in zijn eerste dagorder verklaard dat de gebeurtenissen, die sedert de oorlog in het land hebben plaats gehad, „voor goed de terugkeer van een nieuiw Mün- chen onmogelijk hebben gemaakt." Hij verklaarde: „In het verleden is bewe zen, dat de misdadige bourgeoisie niet in staat was om de vrijheid en onaf hankelijkheid van de republiek te be houden." „Onze binnenlandse en inter nationale positie is gezonder dan zij ooit is geweest. De republiek wordt ge garandeerd door de nieuwe orde van de volksdemocratie en door de verdra gen met de Sovjet-Unie en do andere Slavische landen, alsmede met de an dere democratische landen. Deze vor men de voornaamste garantie voor de verdediging van het vaderland en de voornaamste bron van onze militaire kracht, dank zij de innerlijke eenheid vair ons volk," aldus verklaarde Gott wald. Ingezonden Mededeling VfFT tooc twwory Mac*. wwUato i0t btx ertoo FEUILLETON 57) De telefoon ging. Ze nam de hoorn op, haar hart klopte. Lynn, eindelijk. Kit's stem was zorgeloos en had niets van de boze toon in zijn brief. —Luis ter eens meisje. Ik heb een onver wachte extra vrije dag. Morgen. Kom hierheen en geef me eindelijk weer eens gelegenheid je goed te bekijken. Als je dit keer wéér zegt, dat je niet kunt komen, bega ik de een of andere mis daad. Ze dacht snel na. Natuurlijk zou ze kunnen gaan. Ze had opeens een idee. Ik vind het enig, Kit. Zullen we op de bekende plaats lunchen? Ik kan niet laat blijven. Ik zal je alle akelige dingen, die hier gebeurd zijn, vertellen, als ik je zie. Er zijn hier allerlei moeilijkheden. Heb je ruzie met die vent gehad? O nee, niet met Peter. Er was och ik vertel je alles wel, als we elkaar zien. Het spijt me. dat je geen ruzie met hem hebt gehad, zei Kit vrolijk. Ik geloof, dat ik aardig jaloers op die vent begin te worden. -- O, Kit! Er waren nog vele dingen, die ze zeggen wilde, maar een bitse stem waarschuwde, dat de drie minu ten om waren, en Kit was verdwenen. Ze stond even met gesloten ogen te overdenken, hoe uitermate onredelijk hij altijd was. Hij sprak over jaloezie, ter wijl Peter niets meer dan haar baas was en hijzelf eeuwig en altijd met Angel uitging. Het had natuurlijk geen zin er over te piekeren, maar onwillekeurig deed je het toch En dan kwam Kit en stelde hel zo voor. alsof hij degene was, die zifK beledigd moest voelen. Soms had Ee het gevoel, dat hij het opzettelijk •eed Dat hij wist, dat hij haar pijn deed en dat ze er met hem niet over wilde spreken, omdat ze dat nu een maal niet over zich kon verkrijgen. Mis schien komt morgen alles wel in orde, dacht zij. Misschien zal hij na de lunch over de tafel leunen en mijn beide han den in de zijne nemen. Misschien zal hij morgen zeggen,. ..misschien, maar ze wist, dat ze het zelf niet geloofde. Ze vertelde Peter, toen ze boven kwam, dat ze de volgende dag naar Londen ging. „Er zijn enkele dingen, die ik wil doen, en ik ga lunchen met Kit en kom met de trein van 5.30 terug". Uitstekend. Het zal Je goed doen er eens even tussen uit te trekken. Maar je komt terug, hèl Ze lachte en klopte hem op zijn hand. Waarom vraag je dat? Och, er zijn diverse redenen. Mis schien is mijn vertrouwen geschokt door Minnie Mockit, Dora Diplock en dergelijke figuren, die zeiden, dat ze kwamen en het dan niet deden Het blad met zijn lunch stond naast hem. Ze lichtte een deksel op van een van de dekschalen en zag, dat hij niets gegeten had. O Peter, je hebt nog niets aangeraakt. Wat moet ik met je be ginnen? —Het spijt me erg. Ik weet, dat het een uitstekende omelette is, maar ik heb er geen zin in. Je kunt niet van me verwachten, dat ik zal eten als een paard, terwijl ik hier maar lig niets te doen. Maar de dokter zegt, dat je moet eten. Je wordt anders nóg magerder! Dik worden is altijd een nachtmer rie voor me geweest. Hij was aan de beterende hand, wist Lynn, maar nog niet fit genoeg om het verpletterende nieuws inzake meneer Mercer te verwerken. Toen ze met Kit aan het telefoneren was geweest, was het plan opeens bij haar opgekomen om zelf bij Tigherhams aan te gaan en te zien, hoe men daar nu tegenover hen zou staan. Misschien zou ze, als ze de zaak handig en tactvol aanpakte, het droevige nieuws in een wat mildere vorm aan Peter kunnen meedelen, als ze hem de verzekering kon geven, dat de nieuwe directeur van Tigherhams de plannen van meneer Mercer geheel uit zou voeren en volgen. Peter mocht nog helemaal niet opstaan de volgende morgen, maar hij deed het toch en in een kamerjas strompelde hij naar het raam. Het leek een hele afstand en zijn knieën knikten, maar hü kwam er. Hij keek uit het raam en wachtte tot hij Lynn de gemeente-Weide in de verte over zag steken. Ze zag er zo klein en tenger uit. in haar keurige zwarte Jas met het coquette stadshoedje op, en om de een of andere reden leek zij hem erg jong en hulpeloos. In plaats van haar te kunnen helpen lag hy hier in dit af- schuweiyke bed. Een plotselinge drift en opstandigheid tegen zyn lot maak ten zich meester van Peter. Hij wilde zichzelf niet bekennen, hoezèèr hij wenste, dat hy de man in Londen was, naar wie Lynn op dit moment onder weg was: dat hy op het punt stond haar mee uit te nemen voor een lunch in de stad en misschien daarna een bioscoop- of revuetheater Dat hij daar naast haar in het donker zou zitten, haar hand in de zyne. Woedend dacht hy: Als die zee man haar voor de gek houdt, draai ik car hem z'n nek om. Dat doe ikz'n nek. Hy was zó opstandig en uit zyn hu meur, dat hy Katie, die even by hem kwam, ruw afsnauwde. Maar Katie, die haar broer Dan gewend was geweest, schonk er niet veel aandacht aan. HOOFDSTUK X. Lynn's plezier in haar vrije dag werd getémperd door de gedachte aan haar bezoek aan Tigherhams. Het vooruit zicht van dit bezoek drukte als een loden last op haar. Zou Kit haar van de trein halen? Ze hadden afgespro ken, dat ze elkaar in het restaurant zouden treffen, maar misschien kwam hij wel aan het station. Hy wist welke trein ze nemen zou. Haar hart klopte, toen ze uit de trein stapte en ze keek verlangend naar de wachtende men sen, of er misschien 'n knappe lachen de zeeofficier bij was met zijn pet een beetje schuin op het hoofd. Hy was er echter niet. Zoals steeds maakte ze excuses voor hem. Hij logeerde in zijn moeders flat en mensen, die by me vrouw Lessings logeerden, konden niet met hun tijd doen, wat ze wilden. Ze haastte zich naar de plaats, waar ze afgesproken hadden. Hy zat in 't ver trouwde hoekje en sloeg de ingang gade. Liefste, wat heerlijk dat je er werkelyk bent! Ik had het gevoel, dat je me niet meer zien wilde! (Wordt vervolgd) (en is zeer tevree) 47). „Dat is onmogelyk!" zei de Ka pitein. „Wy hebben die snert-smaragd niet meer! Dat lamme ding is alweer gestolen! We kunnen hem niet aan jul lie geven!" „Veel jammei 1" zei de Chinees. „Héél veel jammei! Want wij moeten die Oog van M'g telug hebben! Andels die schip in die lucht! Boem!" „We hebben hem niet!" schreeuwde de geplaagde kapitein. „Dan moet U zien, dat U hemklijgt!" sprak de Oosterling schouderophalend. „Kan niet helpen! Kom Si, de plies- tel van M'g wil dat zö!" En na die woor den liep hij kalm weg, Stapper en de kapitein verslagen achterlatend. De arme zeerob besloot een poging te doen de smaragd terug te krygen, want hy wist dat de Chinezen niet zouden aar zelen him dreigement uit te voeren. Even later liep er dan ook een ma troos met een scheepsroeper over het dek. „Als de dief van de smaragd de steen terug brengt, zal hy een beloning ont vangen en niet gestraft worden!" riep de zeeman. Hy riep dat in alle hoeken en gaten om zoveel mogelijk kans te hebben, dat de dief hem zou horen. Laten we hopen, dat het lukt. Zij heeft deze week bloemkool gegeten, zoals nog nooit, zy wist niet. dat er zo veel mogelykheden waren, om bloem kool klaar te maken. Zy is heel tevreden over de hulp die haar en de andere huis vrouwen is verleend en zij hoopt van harte op een NIEUWE GROENTEWEEK Mevrouw Lotgerlng-IIillebrand zeg* Kyk uit naar Micp, zij komt zeer spoedig weer. Publ. Centr. Bur. v. d. Tuinbouwveilingen (Adv.) DE PALESTIJNSE KWESTIE. De Joodse zender meldde vanochtend, dafde premier van Israël in de Natio nale Raad heeft meegedeeld, dat de Joodse staat bereid is zelfstandig met alle Arabische staten vredesonderhan delingen te beginnen. In verband met de klacht Van Israël bij de V.N. dat de Britse regering de pijpleiding naar Haifa en de aldaar aanwezige voorraden ruwe olie naar de Libanon overbrengt, heeft een woord voerder van het Britse ministerie van Buitenlandse Zaken verklaard, dat En geland zich niet verplicht acht de Joodse staat van olie te voorzien. Volgens een hardnekkig gerucht, dat te Lake Success gaat, worden binnen kort in de Veiligheidsraad pogingen verwacht om het bestand in Palestina te verlengen, zo mogelijk voor onbe paalde tyd. (Reuter). NATIONALE RAAD VAN ISRAËL. „Wij zyn bereid als zelfstandige natie vredesonderhandelingen te voeren, maar een „compromisvrede" wijzen wy van de hand," zo verklaarde de minis ter-president Ben Goerion bij de ope ning van de Nationale Raad van Is raël. Vervolgens sprak hy van het mis lukken van de Arabische poging om de staat Israël onder de voet te lopen" en maakte hy bekend, dat de voorlopige regering de Arabische voorwaarden als onaanvaadbaar beschouwt. Te Damascus is officiëel bekend ge maakt dat Joodse strijdkrachten het bestand in Palestina gisteren geschon den hebben, zy verwoestten een Ara bisch dorp, 14 km ten Noorden van Caphernaum, zo wordt medegedeeld. Het dorp werd aangevallen en in brand gestoken. Graaf Folke Bernadot- te, de bemiddelaar der V.N., en zyn waarnemers in Syrië, worden, aldus de mededeling, van het gebeurde in ken nis gesteld. ^lllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllilH 1 NAAR EEN GENOEGLIJKE 1 1 OUDE DAG! 5 Oe wonderen zyn de wereld nog EE niet Uit! H Dezer dagen is de 74-jarige mej. EE Egberdina ten Kate uit de buurt- I Ej ïchap Westerhaar, (gem. Vriezen- veen) in ondertrouw gegaan met de 84-j. Christiaan Beugelink uit Kloosterhaar, eveneens gemeente Vriezenveen. Deze beide oudjes EE willen elkander zeker een genoeg- Ej Lijke oude dag bezorgen! illlllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllln VOOR ZATERDAG 19 JUNI. Hilversum 1 (301 M.) VARA 7.00: nieuws; 7.15: ochtendgymnastiek; 7.30: gram,müzlek; 8.00: nieuws; 8.15: strijd lied; 8.18: lichte klanken, 9.30, muziek van Borodin; VPRO 10.00: morgenwijding door ds P. Oort; VARA 10.20: feuilleton; 10.35: muziek vati Schubert; 11.00: voor de continubedrijven; 12.00: Brussels sa lonorkest; 12.30. weerpraatje; 12.33: zang en orkest. 13.00: Ned. strijdkrachten; 13.30: J. Jong, orgel; 14.00: voor de AJC; 14.15: gevarieerd programma; 15.00: het NVV; 15.16: tango- en rumba-orkest Malando; 16.00: chrlsteiyke bezwaren; 16.16: ama teurs; 16.45: voor de rijpere Jeugd; 17.15: Radio Phllh. Orkest; 18.00: nieuws; 18.16: sportpraatje; 18.30: Ned. strijdkrachten; 19.00: artistieke staalkaart; VPRO 19.30: de wereldraad der kerken: 19.45: voor Ned. in Duitsland; VARA 20.00: nieuws; 20.05: dingen van de dag; 20.16: ln de winkel van Slnkel; 21.15; socialistisch commen taar; 21.30: weekendorkest; 22.00: hoor spel „De bronzen fles"; 22 30: J. Jong, orgel; 23.00- nieuws: 23.15 orkest Ray Ventura; 23.40—24.00: kwartet Jan Cor- duwener. Hilversum II (416 M.) KRO 7.00 nieuws; 7.15; gram.muzlek; 7.45: morgen gebed en liturgische kalender, 8.00: nieuws; 8.15: opgewekte muziek; 9.00: voor de vrouw; 9.05: gram.muzlek; 9.30: waterstanden; 9.35: Strauss; 10.00: voor de kleuters: 10.15: muziek houdt fit; 11.00: ziekenbezoek: 11.45: schoolradio* 12.15: W. Francois, orgel; 12 30: weer- overzlcht; 12.33: orkest Klaas van Beeck; 12.65: zonnewyzer; 13.00: nleüws; 13.20: orkest Klaas van Beeck; 13.50: film eh toneel: 14.10: gram.muzlek; 14.40: om- roepkamerorkest; 15.15 Jonge kunstenaars stellen zich voor; 16.45: kiosk; 16.00: musetteorkest; 16.20: Katholiek amateurs toneel; 16.30: de schoonheid van het Gregoriaans; 17 00: wigwam; 18.00: plano duo; 18.15: journalistiek overzicht; 18 30: actualiteiten; 18.40: Splneuza; 19 00: nieuws, 19.16 Kareol Septet; 19.45: kamp vuren langs de evenaar; 20.00: nieuws» 20.05: Anjerdag: 20 10: gram.muzlek; 20.20: lichtbaken: 20.50: Italiaanse operamuziek: 21.20: KVP-nleuws; 21.25: Pluvier knapt het op; 22.00: weekendserenade: 2.2 45: avondgebed en liturgische kalender: 23.00: nieuws; 23.15—24.00: Ned. Jeugd orkest.

Leidsch Dagblad | 1948 | | pagina 2