FRODENT 300 Leidse huisvrouwen met vacanfie De Nederlandse krijgsmacht in internationaal verband tu<r^dS hmS cLt^jiuu^dL^ <$y £l CALVEs „Kerkelijke Gezinszorg" brengt huismoeders 5 dsgen in vrije natuur DONDERDAG 17 JUNI Voordracht ▼an generaal H. J. Kruis Op uitnodiging van de Vereniging voor Staatkunde sprak gisteravond de luit-generaal mr H. J. Kruis in het Academiegebouw over „De Nederlandse krijgsmacht in internationaal verband". In het begin van zijn rede zette spre ker uiteen, wat te allen tijde de doel stelling van een krijgsmacht dient te zijn: het beschermen van de belangen van de staat en het behoud van zijn territoir. Hoewei deze doelstelling steeds onveranderd dient gehandhaafd te wor den'neemt dit niet weg .dat de taak van de Ned. krijgsmacht in de laatste jaren grondig is gewijzigd. Zo was tot 1940 nauwelijks plaats om te spreken van een Ned. krijgsmacht in internationaal verband. Nederland voerde toen een po litiek van neutraliteit en zelfstandig heid, waarbij het land steeds getracht heeft zich buiten internationale jcon- flicten te houden. Zo heeft de Ned. krijgsmacht in de eerste wereldoorlog al haar krachten aangewend om onze neutraliteit te beschermen, hetgeen haar toen ook is gelukt. Daarnaast heeft de krijgsmacht tot taak de landsverdediging welke zich in eerste instantie beperkt tot de tijd totdat hulp van bondgenoten komt opdagen, voorts het openhouden van onze lucht- en zeeverbindingen en het handhaven van de orde en rust in eigen land (de binnenlandse veiligheid). Hongaars parlement aanvaardt schoolnationalisatie BESTAAT ER VRIJHEID VAN GODSDIENST? De Hongaarse nationale vergadering heeft een wetsontwerp aanvaard strek kende tot nationalisatie van de scholen, de stemmingsuitslag was: 230 stemmen voor, 63 tegen. Margit Schlachta, de leidster van de christelijke vrouwenbond heeft in het parlement geëist, dat de minister van Buitenlandse Zaken, Erik Molnar, een V.N.-delegatie zal verzoeken de situatie in ogenschouw te nemen om vast te stellen of er in Hongarije werkelijk vrij heid van godsdienstige overtuiging be staat zoals in de vredesverdragen wordt gewaarborgd. Zij zeide, dat de leerlingen van de volksuniversiteit, welke door de regering is opgericht, elkander groetten met de woorden „Er bestaat geen God", waar op het antwoord: „Er is er nooit een geweest Zij legde het parlement 2.449 protesten tegen de wet voor, ondertekend door katholieke organisaties. Kardinaal Hindszenthy, de Rooms- Katholieke primaat, heeft in een brief aan Gyula Ortuay, de min. van onder wijs. medegedeeld, dat de R.K. kerk de onderhandelingen met de staat over de confessionele-scholen niet wenst voort te zetten. Na de bekendmaking van de uitslag zongen de kamerleden staande de na tionale hymne. Alleen zuster Schlachta bleef zitten: haar werden allerlei bele digingen toegevoegd. Er werd een motie aangenomen, krachtens welke zuster Schlachta voor de commissie inzake de parlementaire onschendbaarheid zal moeten verschij nen. Het parlement ging voor onbepaalde tijd uiteen. REIZEN NAAR SOVJET-ZONE VAN DUITSLAND. De Sovjet-autoriteiten in Duitsland hebben een nieuwe regeling uitgevaar digd voor het reizen naar de Sovjet zone. Het betreft het reizen van Duit sers uit de Westelijke zones. Het zal nog slechts mogelijk zijn de Sovjet-zone te betreden met schriftelijke goedkeuring van de Sovjet-autoriteiten of van de Duitse organen onder hun controle. In de toekomst zullen Duitse particu lieren slechts dan de Sovjet-zone kun nen betreden, wanneer zij de noodzaak van hun reis kunnen aantonen. Zaken lieden zullen de zone kunnen binnen komen, als uit hun papieren blijkt, dat hun bezoek legaal is en in het belang van de interzonale handel. Vervolgens wees spreker er op, dat onze krijgsmacht zich ook in 1939 op maakte om deze taken te vervullen. Toen ons land echter op 10 Mei werd overvallen, zag zij zich tot landsverde diging geroepen. Het valt te betreuren, dat zij daarin niet is geslaagd, maar volgens spreker is dit niet haar schuld, aangezien het Nederlandse volk reeds in voorgaande jaren t.o.v. zijn landsverde diging ernstig heeft gefaald en het leger verwaarloosd. Nadat spreker gewag had gemaakt van het optreden van de Ned. krijgs macht buiten bezet gebied, wees hij er op, dat bij het beëindigen van de oorlog aan onze neutraliteitspolitiek een einde was gekomen. Dit blijkt al heel duide lijk aan ons lidmaatschap van de Ver enigde Naties, welk lichaam internatio naal wenst samen te werken. Spr. acht dit een zeer nobel streven. Hoewel er heden ten dage mensen worden gevon den, die aan het optreden van de V.N. twijfelen, is het volgens spreker onjuist om hier een pessimistisch geluid te doen horen. Wij moeten dit spel blijven mee spelen en vertrouwen in de internatio nale samenwerking stellen. Nadat luit-generaal Kruis een uit eenzetting had gegeven van 't Handvest der V.N., wees hij er op, dat onze krijgsmacht thans tot taak heeft om in het kader der V.N. mede te werken aan de handhaving van de vrede. Voorts heeft zij tot taak om bij een eventuele schending van ons grondgebied, die ver dedigingsmaatregelen te treffen totdat de V.N. hun maatregelen hebben be kend gemaakt. Hierna weidde spreker uit over het door de vijf Westerse mogendheden ge sloten Brusselse pact, waaraan ook een militaire samenwerking ten grondslag ligt. In dit verband drong spreker aan op een regelmatig militair contact, in het bijzonder met België. Wordt mo menteel de samenwerking tussen België en Nederland voorbereid door een aan tal commissies, die het bewapenings vraagstuk en dc organisatie der lands verdediging bestuderen, de samenwer king tussen de vijf Westerse mogendhe den geschiedt door een permanent stafcomité, dat in Londen zetelt. Luit.-generaal Kruis, die vervolgens nog een ogenblik stil stond bij de hui dige wereldsituatie en daarbij vooral aandacht wijdde aan de verhouding RuslandAmerika, wees er op, dat nog altijd met een botsing tussen beide we reldmachten rekening moet worden ge houden. In dit verband merkte hij op, dat een krijgsmachtbouwer wel pessi mistisch moet zijn, aangezien hij altijd met een mogelijke oorlogsdreiging moet rekening houden. Het is sprekers overtuiging, dat ons land meer hulp nodig heeft dan dat het zichzelf kan geven en daarvoor zijn wij op Amerika aangewezen. Spr. hoopt, dat deze hulp zich gaat manifesteren voordat event, toe geslagen wordt. Ook het Brusselse pact acht spreker van grote beteke nis, want hierdoor zijn wij thans verenigd. Dit zal echter eerst dan voldoende zijn als wij ook geza menlijk bewapend zijn. Spr. ge looft, dat wanneer dit pact stevig wordt en ook dc steun van Amerika in voldoende mate aanwezig is, wij gezamenlijk een krijgsmacht kunnen opbouwen, welke Europa in een ze ker bewapeningsevenwicht brengt. Ten slotte behandelde spreker nog de vraag wat onze krijgsmacht thans in concreto moet doen. Volgens spr. is dit in de eerste plaats de noodzakelijke zorg voor onze binnenlandse veiligheid. Nog altijd moeten wij rekening hou den met het feit, dat het spel, dat in Tsjecho-Slowakije is gespeeld, wordt voortgezet. Naarmate wij ech ter inwendig sterker worden is de kans geringer, dat zulks gebeurt. Voorts zullen wij ook goed geoefende en bewapende troepen moeten heb ben om ons tegen een strategische overval te verweren. Spr. eindigde met er op te wijzen, dat ons volk de noodzaak zal moeten inzien om een goede krijgsmacht in interna tionaal verband op te bouwen. Een der gelijke krijgsmacht zal moeten worte len in ons volk en wat dat betreft, meent spr. in die richting hoopvolle geluiden te vernemen. Zij zullen echter nog moeten aanzwellen en zich in kracht en daden moeten omzetten. COLORADOKEVERS IN LAND VAN MAAS EN WAAL. Ook in verschillende dorpen in het land van Maas en Waal is de colorado kever gesignaleerd. Er zijn aardappelvelden waar dui zenden larven zich op het aardappel loof hebben vastgezet. Men is op grote schaal met de bestrijding begonnen. - /c/ifji q_<£. i-e/Lu-ujQJLt. At QuAfL. 6*- r>_ c TSJECHISCHE VLUCHTELINGEN VLOGEN NAAR ENGELAND. Op het vliegveld van de RAF in Man- ston (Kent), arriveerden gisteren 21 Tsjechische vluchtelingen, onder wie twee jongens en twee vrouwen. De vluchtelingen hadden de reis gemaakt per Tsjechische Dakota, terwijl zij on der de neus van Tsjechische wachtpos ten op het vliegveld waren opgestegen. De vluchtelingen zeiden, dat de tocht reeds wekenlang was voorbereid en dat sommigen zich vlak in de buurt van het vliegveld hadden schuilgehouden om op het ogenblik van vertrek zich aan boord te begeven. (United Press). DE OMVANG DER MARSHALL-HULP Het Amerikaanse Huis van Afge vaardigden heeft gisteren geweigerd het voorstel van de Senaat, voor de Marsha'll-hulp een som van 6.125.7101225 dollar uit te trekken, over te nemen en de kwestie verwezen naar een ge mengde commissie, welke een compro mis moet trachten te vinden. In welingelichte congreskringen is men van mening, dat morgen een defi nitief besluit door Huis en Senaat ge nomen zal zyn, doch dat'tenslotte 500 millioen dollar minder toegewezen zal worden dan het aanvankelijk begrote bedrag van 5.300.000.000 dollar. Ingezonden Mededeling PUDDING CUSTARD - MAÏZENA Ernstige mijnexplosie in 's-Gravenzande AL VOOR DE VIJFDE MAAL. Voor de vyfde maal na de bevrijding is gistermorgen tijdens het demonte ren een mijn ontploft op het terrein van de voormalige mjjnopruimings- dienst onder de gemeente 's-Graven zande. De ontploffing bracht ernstige scha de toe aan de in de omgeving staan de woningen en tuinderijen. Gelukkig deden zich geen persoonlijke ongeval len voor; wel liepen talrijke mensen kleine snijwonden op ten gevolge van rondvliegende glasscherven der ge troffen druivenkassen. Vele woonhuizen in de omgeving ga ven na de ontploffing een trieste oor- logsaanblik. De bevolking en vooral de familie Kling, die nu voor de vijfde maal is getroffen, is de moed in de sohoenen gezonken. Meermalen is reeds verzocht met het ruimen der mijnen de explosie-plaats te verleggen, maar hieraan is nog steeds geen gevolg ge geven. De gebroken ruiten zijn voor de zo veelste maal dooi* papier of karton vervangen. Op vele daken liggen nog slechts gebroken pannen. En wie de ramen dichtspijkerde en in de donkere kamer de lamp wilde aansteken, be merkte tot zijn schrik, dat ook de electrische leiding in ongerede was ge raakt. De burgemeester van 's-Gravenzande spoorde de bevolking aan, de schade zo spoedig mogelijk te herstellen. Van overheidswege zegde hy toe, alles te doen wat in zijn vermogen lag. Vermoed wordt, dat zioh bij het z.g. „uitbranden" der mijn, gassen hebben ontwikkeld, die de ontploffing hebben •veroorzaakt. DE DRUIVEN IN HET WESTLAND ZIJN GEKRENT. Oogst-verwachtingen voor dit seizoen gunstig. CVan onze corresp. in het Westland). Buitengewoon vroeg is men dit jaar in het Westland begonnen met het z.g. krenten van de druiven, het werkje, waarbij het gewenste aantal korrels aan een tros wordt bepaald, en het te veel verwijderd. Het koele voorjaar heeft het werk gunstig beïnvloed, en rustig aan is dit zo belangrijke werk voor de druiven- cultuur uitgevoerd. In het algemeen zijn de druiventrossen dit jaar uitstekend gevormd; de tros sen zijn lang met niet te veel korrels. Zoals het er thans uitziet, kan een behooriyke druivenoogst worden ver wacht. Ingezonden Mededeling 56) Stel je voor, dat degene die de leiding daar over zou nemen, onmiddellijk het geld terugeiste? Ze slikte even en voel de zich koud worden. Hoe zonderling, dat Peter de situatie als het ware van het begin af aan gewantrouwd had. Het leek nu inderdaad op zoals hij het altijd noemde een hinderlaag. Niet dat Meneer Mercer er iets aan doen kon, maar het Lot had deze hinderlaag gelegd. Ze leunde voorover met haar gezicht in haar handen en probeerde ha te denken. Als meneer Mercer ge weten had, dat hij ging sterven, dan had hij waarschijnlijk wel de een of andere voorziening getroffen ten aan zien van „Het Vrolijk Avontuur". Maar hij had het niet geweten, hij was op weg geweest naar een restaurant in de stad om te gaan dineren en was over reden door een vrachtauto. Wat zouden ze nu moeten doen? Tot wie moesten ze zich nu om raad wen den? Totdat Peter goed genoeg was om met hem een en ander te bespreken, was het maar het beste om er met niemand over te praten. Als hij de krant wilde hebben, zou ze hem zeg gen, dat de dokter verboden had, dat hij zich met lezen vermoeide. Of ze zou hem de krant voorlezen, en het catastrophale bericht overslaan. Ze stond op en ging naar de zitkamer en keek om zioh heen; het pas gewreven meubilair glansde in het morgenzon licht Er hing een aangename geur van meubelwas vermengd met rozengeur en verbrand hout. Een van de meisjes had lange takken rose delphinium in een gTote vaas op het buffet gezet naast het oude blauwe porcelein. Lynn keek er met welgevallen naar en ze voelde hoe ze een grote liefde voor dit oude huis met alls wat er bij behoorde, was gaan koesteren, Wat er ook gebeurt, dacht ze, we zullen het nooit aan J. W. verko pen. Er zullen ook nog wel andere mensen zijn, die een goedé prijs willen geven voor een zaak als deze en die bereid zijn het, evenals meneer Mer cer als een goede belegging te zien. Wat hebben we niet allemaal bereikt en wat hebben we nog een plannen? Juffrouw Trenchard kwam de trap af met haar grote parasol, haar biblio theekboek, een speciaal luchtkussen en enige plaids. Deze dingen had ze iedere morgen bij zich als ze zich in de dek- stoel op het grasveld ging installeren. Juffrouw Stubbe kwam even later naar beneden en zag ei' meer dan ooit uit als een zielig bedeesd muisje. Zie knik te Lynn op een geheimzinnige manier toe. Wat vannacht betreft, is alles in orde. Ze heeft niets gehoord en dus heb ik haar niets verteld. Dat was het beste, zei Lynn. Ze ziet er zo sterk uit, zei juf frouw Stuibb, maar ze is het hele maal niet. Ze leeft op haar zenuwen, weet U, Ik heb soms de grootste moei te met haar. Een zware stem riep haar. Ik kom Joan, antwoordde juffrouw Stubb on middellijk en haastte zich weg. De middagpost bracht haar een brief van Kit; hij schreef: Ik kan je zeggen, dat ik me ellendig voelde, toen ik Je telegram gisteravond kreeg. Je doet tegenwoordig nooit meer iets voor mij, Lynn. Dat hotel en die kerel nemen je geheel en al in beslag. Ik had alles voor een avond alleen met jou voor bereid en daar laat je 'me op het al lerlaatste moment in de steek Er Stond nog veel meer in dezelfde geest in. Niets om haar op te vrolijken of om haar onbehaaglijke stemming wat te verlichten. De dag kroop voorbij. Het was niet gemakkelijk om haar somberheid voor Peter te verbergen. Ze dwong zichzelf tot vrolijkheid, telkens als ze naar bo ven ging om naar hem te kijken. HU vroeg niet om kranten, en ze was er blij om, hoewel het betekende, dat zijn hoofd en ogen hem nog pijn deden. Alles was geruime tijd voor de wind gegaan. Maar nu opeens scheen een en ander mis te lopen. De zomer liep op z'n eind. De populieren langs het ri viertje begonnen er wat vermoeid en stoffig uit te zien. En op sombere mo menten als dit had Lynn zelf het ge- wel, dat het leven langs haar heen ging. De lente van het leven was zo snel voorbij, en wat had- ze gehad? Ze zag Kit practised nooit, en als er eens een kans was hem te ontmoeten, dan kwam er altijd iets tussen. (Wordt vervolgd) De Kerk aan het werk. 46). „Leg de kleine spionnetjes-man maal tussen de kolens!" beval de eerste Chinees, „dan vliegt hij stlaks met de bom in die lucht!" „Tsjj kw'm haha!" riepen de twee anderen vrolijk en zo gebeurde het. Panda werd in een bunkerruim gegooid en de drie Oosterlingen verwijderden zich snel. En terwijl de arme Panda vergeefs met zijn touwen worstelde om los te komen, liep de eerste Oosterling regelrecht naar de kapitein, die met Stapper over de gestolen smaragd sprak. „Veleelde Kapitein luistelen!" stelde de Chinees voor. „Kom Si, de pliestel van M'g moet smalagd terug hebben! Binnen eenuul! Andels boot in die lucht! Boem!" „Wat?!" riep de brave zeeman ver bluft!" .,Ik begrijp wat hij bedoelt!" zei Stap per angstig. „Wanneer we niet zorgen, dat die smaragd binnen een uur bij eén van die Oosterlingen is, laten ze het schip in de lucht vliegen!" „Ja!" riep de Chinees. „Met bom! Bom ln luim! Boem! Over een uul! Tsjjj k'm pug!" Grote groepen vrolijke vacantiegan- gers zwermen in deze maanden uit naar bos en hei, naar strand en zee, naar duin en dal, terwijl door menig een ook al weer een buitenlandse reis is besproken. De dagelijkse beslom meringen worden dan vergeten en bü het vertrek verlustigt men zich in het zalig nietsdoen, dat men tegemoet gaat. Zo is het voor velen, helaas niet voor allen. Want ér is een grote groep mensen, die nooit aan vacantie toe komt en dat zijn juist diegenen, die haar het meest nodig hebben: de huismoeders uit de arbeidersgezinnen, 't Mag dan al eens een dagje zijn, dat zij er op uittrekken, maar een hele week van gezapige rust, verlost van kousen stoppen en verstellen (o, die textiel!), de zorg voor de kinderen, was sen en koken, het wegen en wakken om met het huishoudgeld uit te komen, neen, dat schijnt voor haar niet weg gelegd. En al is het in de meeste geval len dan zo, dat moeder zich beschei den op de achtergrond houdt en het dan maar aan haar zoon of dochter gunt, ook zij heeft recht op vacantie. Met een „Ik kan zo moeilijk gemist worden", weert zij in de regel alle op Koperstaven voor goudstaven verkocht DE^ KLEUR WAS „BEWONDERENSWAARDIG". De Rotterdamse politie heeft de 45- j. smid A. R. aangehouden, alsmede de kooplieden N. A. H„ J. A. N. en W. den H„ die een zwendel in z.g. „gouden" staven hadden geënsceneerd. De staven bestonden echter uit lood, omgeven door een laag koper, het ge heel enige malen gedompeld in een goudbad. Een fabrikant betaalde f.60000 voor een staaf, die een bewonderenswaardige goudkleur had, en nam zijn „goud" mee. Maar enige tyd later kwamen er vlek ken op de staven. De fabrikant kreeg daardoor achterdocht, nam een spijker en toen hij die gemakkelijk in het me taal kon slaan, be'merkte hij tot zijn ontsteltenis bedrogen te zijn. Hij mengde de politie in de zaak, die de zaak „rond" maakte op het og iblik, dat er opnieuw bii de Kralingse plas een staaf verhan deld werd, nu voor f40.000. Gebleken is, dat de gearresteerde kooplieden als con tactmannen optraden. Het wordt niet uitgesloten geacht, dat er nog andere z.g. goudstaven „in omloop" zijn. CONFERENTIE CHR. HIST. VROUWENGROEPEN. Nadat de jaarvergadering was gehou den, zette de centrale raad voor Chris telijk Historische Vrouwengroepen haar derde en laatste conferentiedag in het Geref. zendingscentrum te Baarn voort. Mevr. Koster van Loon sprak over „Ons werk bij de komende verkiezingen". In de middagzitting sprak jkvr mr C. W. I. Wttewaall van Stoetwegen, die als onderwerp had gekozen: „Waar het bij deze verkiezingen om gaat". Spreekster wees er op. dat het in de komende vier jaren niet alleen om het Indische beleid gaat. doch dat ook andere belangrijke problemen de aandacht zullen vragen. Zy besprak de hangende grondwetswij ziging zoals deze door de Chr. Hist. Unie wordt gezien. De conferentie werd besloten met een rede door mr dr J. van Bruggen over Indië. BELASTINGHEFFING VAN OUDE PENSIOENEN. De vroegere wet op de inkomstenbe lasting kende de bepaling, dat van be paalde categorieën van vóór 1 Mei 1915 ingegane pensioenen en lijfrenten de eerste f. 1-000 slechts voor de helft aan de belasting was onderworpen. De minister v. Financiën heeft thans goedgekeurd, dat deze bepaling met ingang van 1946 ook voor de tegenwoor dige belastingen van toespassing wordt geacht. Teneinde deze tegemoetkoming te kunnen genieten dienen belanghebben den een daartoe strekkend verzoek in te dienen by de inspecteur der belas tingen, bij wie tevens nadere inlichtin gen kunnen worden verkregen. DE ANJERKAARTEN ZIJN ONDERWEG! Verkoop vrijheidswimpcltjes begint 22 Juni. De 2% millioen groen-witte anjer- kaarten van het Prins Bernhardfonds. die door de P.T.T. in het gehele land bezorgd zullen worden, zyn vandaag naar de diverse postkantoren vervoerd. De kaarten ?ullen dezer dagen huis aan huls worden afgeleverd. Voorts zdjn in de afgelopen dagen 3 Vi millioen rood-wit-blauwe wimpeltjes, 70.000 affiches en 55.000 toonbankkaar- ten verzonden. De verkoop van de by de anjers behorende vryheidswimpel tjes zal Dinsdag 22 Juni a.s. beginnen en duren tot Anjerdag zelf, dus tot 29 Juni. OPNIEUW BRAND IN KAMP LAREN. Gisteravond brak door kortsluiting brand uit ln een barak van het kamp te Laren die gebruikt wordt voor les geven en koorrepetities. De uit gedeti neerden bestaande kampbrandweer, la ter geassisteerd door de brandweer uit Laren, was ln korte tyd het vuur meester en slaagde er in een groot ge deelte van de loods te behouden. Op het kort na de brand gehouden appèl ont brak niemand. TALRIJKE VOETBALPOOLS OPGEROLD. Hoe de dclencmcrs bedrogen werden. Na een uitgebreid onderzoek, dat zich over ons gehele land en België uit strekte, heeft de Rotterdamse politie in nauwe samenwerking met de Belgische een groot aantal personen gearresteerd, betrokken by de ongeoorloofde voetbal pool-ondernemingen. In de laatste tijd werden opgerold de Belgische Pari Mu- tuel-pool, Strangs-pool en Zetters-pool en in ons land de Hollandia, Union Jack en Meteoor. Het bleek, dat slechts 45 pet. van de inzet ten goede kwam aan de deelnemers, terwyl door ont breken van een behooriyke contróle het zelfs niet zeker was, of dit percentage werkelyk aan de spelers werd uitge keerd. De Belgische politie heeft reeds 30 verdachten aangehouden. Deze had den op grote schaal belastingen ontdo ken en z.g. „Barnum-reclame" gemaakt, d.w.z. geadverteerd met pryzen, die aan de winnaars uitgereikt zouden zyn, doch welke niet geheel overeenkwamen met de werkelyke uitkeringen in België. haar uitgeoefende aandrang om nu toch ook eens met vacantie te gaan, af. Onder de vele verenigingen en orga nisaties, welke zich dit „huismoeders probleem" hebben aangetrokken be hoort sedert kort ook de N.H. Kerk, in. wier kring dit probleem thans grote actualiteit heeft. De basis hiertoe is reeds gelegd in de oorlogsjaren 1942 1943, toen de Byzondere Kerkelyke Gezinszorg, welke ressorteert onder de „Raad van Kerk en Gezin", in het le ven werd geroepen een lichaam, dat aanvankelyk was opgezet om morele, geestelyke en eventueel ook finan ciële steun te verlenen aan die gezin nen, waarvan de man in Duitsland was te werk gesteld. Uit die tyd stammen ook de vrouwenmiddagen, welke heden ten dage nog met zoveel zegen worden voortgezet en in welke kring in feite dit vacantiewerk is geboren. Bij het einde van de oorlog werd de B.K.G. betrokken by de repatriëring, de kinderuitziending en de uitdeling van H.A.R.K.-goederen. Maar ook aan deze met veel tcewyding en verantwoorde lijkheidsbesef aangevatte werkzaamhe den kwam 'n einde, waarna de tyd geko men was, dat men zich moest her oriënteren op taak en werkwyze. De ge zinnen loslaten? De band, welke velen met de Kerk hadden gevonden, ver breken? Het zou van weinig inzicht en verantwoordelijkheidsgevoel getuigen t. o.v. de roeping, welke de Kerk ook in deze heeft te vervullen. Vandaar dan ook, dat werd besloten voort te bouwen op de fundamenten, welke in oorlogs tijd zdjn gelegd en die sindsdien zulk een merkbaar resultaat hebben gehad. NED. HERV. DIACONIE BEGREEP HAAR TAAK. De Diaconie der Ned. Herv. gemeente te dezer stede vatte dit werk aanvanke lijk met één maatschappelijk werkster, mej. Swets, aan. Al spoedig bleek haar arbeid zo veel omvattend te zyn, dat mej. van Nes aan haar werd toege voegd. Beiden hebben de grondslag ge legd voor een stuk actueel kerkelyk werk. op welke grondslag heden ten dage wordt voortgebouwd door de da mes H. M. van Tiel en J. H. Kapteyn. Zoals reeds opgemerkt, is in de kring van de vrouwenmiddagen dit kerkelyk vacantiewerk geboren. Aanleiding hier toe was een uitstapje, dat plm. 250 huisvrouwen, bezoeksters van deze mid dagen, enkele jaren geleden naar Was senaar maakten. Dit is toen zulk een succes geworden, dat het plan rijpte om er gezamenlijk nu eens een paar dagen, als het kon een week, op uit te trekken. Voor dit doel werd spontaan door de huismoeders f. 0.50 per week terzyde ge legd. De „Raad van Kerk en Gezin", wel ke dit door Leiden aangevatte werk, met vreugde begroette, het gaarne wenste te stimuleren en het tot voor beeld voor heel de Kerk stelde, legde voor tien jaar beslag op het prachtig gelegen buitengoed „De Kcyenbcrg" te Renkum, dat onlangs officieel werd geopend en waar thans de Leidse huisvrouwen en -moeders de eerste gasten zijn. De algehele leiding van de Keyenberg is in handen van een sociale werkster en twee assistenten, die geassisteerd worden door een kleine staf huishou delijk personeel. Byna 300 Leidse huisvrouwen, ver deeld over 7 kampen van 5 dagen, zul len daar in de komende weken he denochtend is wederom een groep ver trokken nu eens werkelyk vacantie hebben, zonder dat zy ook maar ergens voor behoeven te zorgen. Uitstapjes naar de Grebbeberg en het dierenpark Rhenen staan op dit met zorg samen gestelde programma. Maar ook aan de ernst is gedacht, want ontspanning en evangelisatie gaan hier hand in hand. Zo wordt behalve de dagopeningslitur gie en de avondbespreking ook een mid dag gewyd aan een bybelkring, welke door één der Leidse predikanten wordt verzorgd. En zo krijgen dan 300 Leidse huis vrouwen via dit werk der Kerk 5 dagen vacantie. Het is kort, wellicht te kort. Maar toch het lykt lang, wanneer de dagen zo gevuld zyn, als op de Keyen berg het geval is. Bovenal worden zij geestelyk en lichamelijk eens evenge- tild uit de sleur van elke dag en keren zy na een vyfdaagse retraite terug in haar gezin om met frisse moed en ver nieuwde kracht haar taak als huis vrouw en moeder wederom te aanvaar den. Het moet tot dankbaarheid stemmen, dat ook op dit terrein de Kerk aan het werk is gegaan, de Ned. Herv. Diaconie haar roeping heeft verstaan en dat Gezinszorg ook werkelyk gezinszorg wil zyn! Republiek juicht compromis voorstel toe ACHT HET NIET IN STRIJD MET RENVILLE-OVEREENKOMST. In een heden door de Rep. regering uitgegeven communiqué zegt deze, dat zij het Australisch-Amerikaanse com promisvoorstel beschouwt als een der goede dingen, die kunnen dienen als basis voor het voortzetten der onder handelingen, voor een oplossing der hangende geschillen cn het bereiken van de gewenste politieke overeen komst. Volgens de mening der Rep. regering houdt het voorstel niets in, dat in strijd is met de beginselen der Renville-over eenkomst, Het communiqué zegt ver der, dat de redenen, welke door de Ne derlanders worden opgegeven voor ver- - werping van het voorstel, niet duideiyk zyn." „Indien de Nederlandse regering een verdere diepe studie van het voorstel zou maken, kan men verwachten, dat de regering alsnog haar inzichten zal veranderen." De Rep. regering hand haaft haar standpunt, dat de bemidde ling der C.v.G.D. noodzakelyk is voor de oplossing van het geschil tussen Ne derland en de Republiek Volgens de Rep. regering bevat het voorstel alle factoren, die in de loop der onderhan delingen zyn gerezen en het voorstel is bedoeld om te voorkomen, dat de on derhandelingen op een dood punt zul len geraken. AGENDA DONDERDAG: Stadszaal (Foyer)C.H. Unie. Spr. H. W. Tllanus. 8 uur nam. VRIJDAG: Rehoboth: S.G.P. Spr. de heren J. Eochove en A. Vergunst, 8 uur nam.

Leidsch Dagblad | 1948 | | pagina 2