Hoe staat regering tegenover de gemeenten? m De maallijdverzorging in hotels, restaurants enz. EN HET OOG VAN MUG Als een vader tegenover studerende zoons Vlees dit jaar niet van de bon MIEP LACHT: BLOEMKOOLWEEK WOENSDAG 16 JUNI De „onaanvaardbare" yoorwaarden van Washington INZAKE DE MARSHALL-HULP. Zoals wij onlangs reeds meldden, feebben de 16 Marshall-landen een „verenigd front" gevormd tegenover sommige punten in het oorspronkelijke Amerikaanse ontwerp van de bilaterale overeenkomsten, die moeten worden gesloten tussen de V.S. en de ontvan gende landen, 'n Nieuw Frans ontwerp van deze overeenkomsten werd door de 16 landen goedgekeurd en vormt thans de basis van de huidige onderhandelin gen met de regering der V.S. De Euro pese landen hebben unaniem op de volgende punten aangedrongen:. 1. De bepaling betreffende overleg over eventuele devaluatie van valuta's meet zijn op basis van volkomen ge lijkheid en de suggestie, dat om een dergelijk overleg alleen door de V.S. zou kunnen worden verzocht, is niet aanvaardbaar; 2. Elke verplichting inzake tariefver lagingen meet niet verder gaan dan de belofte, die de landen reeds hebben gedaan docr hun instemming te betui gen met het internationale handels- charter te Havanna; 3. Een straffere formulering van de inhoud van het Amerikaanse ontwerp is noodzakelijk ter vermijding van eventuele misverstanden omtrent de interpretatie er van. Op het laatste punt wordt door de Europese diploma ten de nadruk gelegd, niet omdat zij de bedoelingen van de huidige Ameri kaanse onderhandelaren wantrouwen, doch omdat zij inzien, dat met het oog cp de komende verkiezingen in de V.S. en een mogelijke wijziging in de rege ring, het zeer wel mogelijk is, dat twee soorten onderhandel aren dit jaar een overeenkomst zouden kunnen sluiten en deze het volgende jaar ten uitvoer leg gen. Franse en Britse functionarissen de voornaamste deelnemers aan de lo pende besprekingen zijn het er over eens, dat de valutakwestie het grootste en neteligste vraagstuk is. Ofschoon zij weigeren de juiste tekst van het nieu we Franse ontwerp te onthullen, beto gen zij met klem, dat het overleg over en mogelijke devaluatie van valuta's met wederzijds goedvinden tot stand moet komen en niet op verzoek van slechts één van de ondertekenaars in dit geval natuurlijk de V.S. Verder wordt met nadruk verklaard, dat geen devaluatie van meer dan 10% kan wor den toegestaan zonder overleg met en toestemming van het internationale monetaire fonds v De onderhandelingen, die te Wash ington gevoerd worden en waaraan de Britse en Franse ambassadeurs deel nemen, hebben geleid .tot een volledige meningsuitwisseling met het Ameri kaanse ministerie van, Buitenlandse Zaken. Hoewel naar verklaard wordt, het nog enige tijd zal duren alvorens de overeenkomsten zullen worden ge sloten, verwacht men in Britse nooh Franse kringen een absolute impasse. Londense aanbevelingen in Franse Assemblee Gistermiddag is het debat over de buitenlandse politiek in de Franse As semblee voortgezet. Uit de verschillen de redevoeringen bleek een gevoelen van ongenoegen bij vertegenwoordigers van alle richtingen over de politiek, ■waaraan zij uitgenodigd Worden hun steun te geven. De radicaal Paul Bastid drukte het aldus uit: „Ik ben er niet zeker van, of er een oplossing voor het Duitse probleem bestaat, doch wanneer .er een is, dan bestaat deze in het aller eerst opbouwen van de West-Europese Unie alvorens de Duitse kracht te doen herleven; de politiek van Londen doet juist het omgekeerde". Bidault zou hedenmorgen op een bij eenkomst van het kabinet mededeling doen van de resultaten van de op het laatste ogenblik te Londen gevoerde be sprekingen. Kort daarna zal de Natio nale Vergadering waarschijnlijk over de Londense aanbevelingen stemmen. (Reuter) ATOOMONDERZOEK IN ENGELAND. Het Britse «instituut voor atoom onderzoek heeft een nieuw apparaat geconstrueerd, dat X-stralen met een spanning van dertig millioen Volt voortbrengt, die het waarschijnlijk mo gelijk maken kwaadaardige gezwellen diep in het menselijk lichaam te be strijden. Het nieuwe apparaat, synchrotron ge naamd, wordt thans gebruikt als proef model voor het ontwerpen van* syn- chrotronen van zeer grote capaciteit, waaronder een van 100 millioen Volt met een gewicht van 150 ton. (Van onze parlementaire Redacteur). De regering staat tegenover de ge meenten als een vader tegenover zijn studerende zoons. Deze moeten ook met hun toelage zien toe te komen; maar dat betekent toch niet, dat zij van alle zelfstandigheid zijn beroofd. Zo ongeveer sprak de minister van Blnn. Zaken tegen de experts in ge meentelijke aangelegenheden in de Tweede Kamer, die al Vrijdag Jl. te gen hun „pipa" aan het mopperen waren geslagen over het wetsontwerp Noodvoorziening Gemccntei'inanciën, en die dat thans hadden voortgezet. En blijkbaar gedachtig aan zijn zalige studententijd verzuchtte de heer Wit- teman, liever wethouder van finan ciën in een grote gcmêente te willen zijn dan minister van financiën. Wel ke boutade een gerede lach toverde op het gelaat van de heer Lieftinck, die de beraadslagingen met belangstelling volgde. Van de 1013 gemeenten zijn er geen twee. die in precies dezelfde omstan digheden verkeren, aldus de heer Wit- teman. Er is dus een ingewikkeld sys teem nodig, om aan elks bijzondere om standigheden tegemoet te komen. Men bedenke, dat het hier een noodvoorzie ning betreft; die wel een grote stap vooruit betekent, doch een groter zelf standigheid nog in het verschiet moet laten. Dit brengt de huidige algemene toestand niede. En zal er wel ooit een' tijd komen van volkomen vrijheid voor de gemeenten? De minister betwistte dan, dat de bijzondere uitkeringen een .zwak punt in het stelsel zouden uitma ken. Met zuiver objectieve normen komt men er nooit. Het fondssysteem brengt de noodzaak mede van een verdelende rechtvaardigheid. Het Rjjk staat voor dat fonds 8% van 's Rijks belastingen af. De commissie- Oud had 8.2% geadviseerd; maar de aanvankelijke raming der belastingen bleek te laag. Ook is sindsdien art. 158 der Pensioenwet gewijkigd, hetgeen de lasten der gemeenten met 10 millioen vermindert. Door deze nova was de re gering tot een percentage van 7,6 geko- Docher van Spaak in het huwelijk getreden (Van onze correspondent te Brussel). Gisterochtend is de dochter van de Belgische premier Spaak, mej. M. Spaak, in het huwelijk getreden met een zoon van de Britse admiraal Palliser. Deze pleolitigheid, die met een ongekende praal en praoht werd voltrokken, geves tigde de geruchten, dat mej. Spaak tot de Kath. godsdienst is overgegaan.'Het kerkelijk huwelijk werd voltrokken in de kapel van heb Pauselijk Nuntiaat, waar de pauselijke ambassadeur mgr Cento een gelukstelegram van de Paus voorlas. De Nederlandse ambassadeur in Brussel en het hogere ambassadepersoneel waren bij de plechtigheid tegenwoordig. HET NIEUWE TSJECHISCHE KABINET. President Gottwald heeft zijn goed keuring gehecht aan de samenstelling van het nieuwe Tsjeohoslowaakse kabi net van Antonin Zapobocky, dat slechts enkele kleine verschillen vertoont met het na de Februari-gebeurtenlssen door Gottwald gevormde. Zdenek Fierlinger, voorzitter van de soc.-dem. partij, is benoemd tot plaats vervangend minister-president. De com munistische vakverenigingssecr. Augus- tin Kliment vervangt Fierlinger als minister van industrie. Dr Jan Sevcik (Slowaaks democraat), voormalig staatssecretaris in het minis terie van defensie, is tot tweede plaats vervangend minister-president- benoemd. Vdlem Siroky (Slowaaks communist) be hield zijn post van derde plaatsvexwan- gend minister-president. Bohumil Laus- man (soc.-dem.), voormalig plaatsver vangend minister-president, die bij de jongste algemene verkiezingen geen can- didaat was, verlaat het- kabinet. Volgens het Tsjechoslowaaks nieuws bureau heeft dr Benesj het volgende te legram aan Gottwald gezonden: „Mijn heer de president, u is de hoge eer te beurt gevallen het hoogste ambt In onze geliefde republiek toegewezen te krij gen. Ik feleciteer u en groet u hartelijk." (Reuter) men Nu verwijt men mij, dat ik het tot 8% heb opgevoerd (hilariteit). Al zijn dit fracties van percenten, het gaat toch om enorme bedragen. Wij .komen nu op 220 millioenn, tegen 178 millioen, door de commissie-Oud geschat. De kortingsregeling is door de rege ring met 50% gemitigeerd. Het systeem is hierbij, om zoveel mogelijk belastingen daarbij, in te begrijpen; waardoor de vrijheid van handelen der gemeenten wordt vergroot. Bij de rangschikking dei- belastingen heeft men eerst de normale genomen £n dan die minder regelmatig voorkomen, als b_v. de brandassurantie- belasting. Ook.de straatbelasting moest hierin worden opgenomen. De dwang, hierbij uitgeoefend, was niet groot. Ten bewijze hiervan citeerde spr. uit de be treffende circulaire aan Ged. Staten van Zeeland. Ook inzake de vermakelijk heidsbelasting zijn enige circulaires aan de gemeenten gericht. Niet als een soort dictatuur maar bij wijze van verstan dige raadgeving. Nu moet men niet zeggen, dat er dus eerst is overvraagd. Er is overleg gepleegd. De 35% voor de bioscopen en 20% voor de rest vormen absolute minima voor de toepassing van het kortings artikel. Maar ik blijf de gemeenten in haar eigen belang aanraden,v uit deze belastingen te halen wat er in zit. Want de opbrengst is geheel voor de gemeenten zelf, waardoor zjj an dere belastingen minder hoog kunnen maken. De classificatie is langs empirische weg gemaakt en berust op de feitelijke tosstand. De \*>orgestelde«noodregeling, die voor drie jaar geldig is, is berekend naar de status quo van 1947 om haar op de meest recente gegevens te doen steunen; maar zij wordt niet daarop be vroren. Verschil te maken tussen Ned. en buitenlandse films is centraal niet mo gelijk. Doch de gemeenten zijn vrij,, om sommige films minder te belasten; mits zij er maar aan denken dat zij verplicht zijn volgens de kortingsregeling om het verschil door andere belastingen te compenseren. De uitgaven voor de volksgezondheid worden van geval.tot geval bekeken. Het was niet mogelijk om uit het gemeente fonds van te voren een deel te reser veren voor de zwaar getroffen gemeen ten. Doch er wordt wel degelijk rekening mede gehouden. Natuurlijk wil de minister bij de com missie-Oud er op aandringen, om zo spoedig mogelijk met een definitieve re geling te komen. Maar spr. gelooft dat men zulks gerust aan die commissie kan overlaten. De stemming over het wetsontwerp in zijn geheel werd vandaag bepaald. DRIE VLIEGENDE FORTEN VERMIST. Drie vliegende forten, op weg van Santa Maria (Azoren) haar Corsica, worden vermist. De vliegtuigen zijn Maandag vertrokken en sindsdien is niets meer van hen vernomen. Omtrent het aantal personen, daj; zich aan boord van de machines bevond, werd niets medegedeeld. De bemanning van een vliegend fort telt meestal echter tien koppen. Nader wordt gemeld, dat- het eskader van drie vliegende forten Dinsdagmor gen vroeg van Santa Maria (Azoren) is vertrokken, Het laatste bericht ontving men gisteren te 13.30 gmt. van het com mandovliegtuig, dat meldde, dat het naar de Azoren terugkeerde met een brandende motor, aldus deelde de kust wacht mede. Van de andere twee ma chines is geen boodschap ontvangen. AMERIKA ERKENT BOMBARDEMENT VAN KOREAANSE VISSERSSCHEPEN. De Amerikaanse luchtmacht in het Verre Oosten heeft toegegeven verant woordelijk te zijn voor het bombarde ren van een aantal vissersvaartuigen bij oefeningen ter hoogte van de kust van Oost-Korea op 8 Juni j.l., waarbij vol gens de Koreaanse autoriteiten 11 sche pen tot zinken werden gebracht en 14 vissers het leven verloren. Uit na dit „betreurenswaardige inci dent" genomen foto's is gebleken, dat zich een aantal kleine schepen in de gevaarlijke zone bevond, die waarschijn lijk aan de aandacht zijn ontsnapt, omdat ter plaatse rotspunten boven het water uitsteken. Nieuw onderzoek in zaak Schreieder? BESLISSING BIJ MR J. VAN VOLLENHOVEN. De minister van Justitie heeft mr J. v. Vollenhoven te Rotterdam, uit genodigd op te treden als raadsheer- commissaris bij het onderzoek, dat van justitiële zijde zal worden ingesteld naar de gedragingen van Schreieder gedurende de bezettingsjaren. Ook zal een onderzoek worden ingesteld naar het England-Spiel, aldus het „Alg. Dagblad". Zoals bekend, was mr Van Vollen hoven president van de Rotterdamse Kamer van het Bijzondere Gerechts hof, welke de zaak behandelde. Hij heeft toen, doelende op het England- Spiel gezegd, dat de schuldigen moe ten worden opgespoord en dat zjj, eventueel strafbaar bevonden, hun straf niet mochten ontlopen. Mr Van Vollenhoven heeft nog niet besloten, of hij op het verzoek zal ingaan. BURGEMEESTER D'AILLY OP NEDERLANDSE CLUB TE NEW YORK Burgemeester d'Ailly is door de Ne derlandse club te New York een diner aangeboden, waarbij hij verwelkomd werd door mr Van Kleffens. Burgemeester d'Ailly sprak over het in Augustus in Nederland te vieren gouden jubileum van Koningin Wilhel- mina en had het eerste exemplaar van het officiële gouden gedenkboek mee gebracht. Voorts had de burgemeester 500 speld jes van het ter gelegenheid van het re geringsjubileum ingestelde kank^rfonds bij zich voor vérkoop onder de leden van de Nederlandse club. Het eerste speldje, dat tijdens het diner bij opbod werd verkocht, werd voor 250 dollar het eigendom van een vroegere inwoner van Amsterdam. Het tweede exemplaar, dat op Amerikaanse wijze werd verkocht, bracht 420 dollar op. Geen gebakken aardappelen en drastische beperking van vetten In de Ned. Staatscourant is gepubli ceerd de „Beschikking Horecabedrijven 1948" van de minister van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening, waarin de nieuwe regeling voor de verzorging der maaltijden e.d. van hotels, restau rants enz., is vastgelegd. Volgens de nieuwe voorschriften mo gen warme maaltijden in het algemeen uit ten hoogste vier gangen, t.w. voor gerecht, soep, hoofdschotel en toespijs of fruit, bestaan. Het toevoegen van een vijfde 'gang is slechts toegestaan, indien deze bestaat uit oesters, kievits eieren, verse kreeft, asperges, haring of fruit. Buiten de hoofdschotel mag geen vlees woTdcn verstrekt bij of verwerkt in soep of nagerecht. Bij de bereiding van aardappelen mogen geen voe- dingsvetten worden verwerkt, zodat gebakken aardappelen van het menu verdwijnen. Patates-frites mogen al leen in inrichtingen worden bereid, die daarvoor een speciale toewijzing ontvangen. Het verbruik van voe dingsvetten wordt beperkt. Zo mag boter-saus slechts worden verstrekt by de hoofdschotel. Deze saus dient minder dan 50% voedingsvetten te bevatten. Gesmolten boter mag niet verstrekt worden. In of bij de toespijs mag geen voedlngsvet worden verwerkt of, verstrekt. De vleesportie per warme maaltijd voor de volksrestaurants en cafétaria's (prijsklassen A en B) wordt gebracht cp 75 gram (vers gewogen, zonder been) of 112% gram (vers gewogen, met been). Voor de restaurants der overige prijsklassen wordt de vleespor- tie per warme maaltijd gebracht op 90 gram, resp. 135 gram. Het aantal dag schotels op de menukaart mag ten hoogste 10 bedragen. Voor de koffiemaaltijd geldt 'n maxi male vleesportie van 50 gram en/of 15 gram voedingsvetten. Het aantal vlees loze dagen blijft'gehandhaafd op twee, n.l. Dinsdag en Vrijdag. Voorts is het verboden gerechten, ge heel of gedeeltelijk bestaande of bereid uit vlees met eieren in herkenbare vorm, te verstrekken. Dit verbod geldt alleen niet voor uitsmijters. Saucijzen broodjes en daarmee gelyk te stellen producten mogen niet verstrekt wor den, evenmin als op bon gedistribueer de versnaperingen. Hetzelfde geldt voor kaas of producten, waarin kaas is ver werkt, behalve in logies-verstrekkende bedrijven bij het ontbijt. Anders dan als deel van-of verwerkt in een maal tijd en als broodbelegging, mag vlees niet verstrekt worden (b.v. een bal ge hakt). Het verstrekken van belegde broodjes met vlees blijft toegestaan met 'n hoeveelheid vlees volgens reeds bestaande normen, Het verstrekken van koffie of thee als drank is slechts geoorloofd, indien in de betreffende inrichting gelegen heid bestaat, koffie en thee per kop te betrkken, dus niet uitsluitend per potje of met complet. Bij thee-complet of koffie-cornplet mag ten hoogste 40 gr gebgk of koekjes worden verstrekt. Ingezonden Mededeling Minister Mansholt zegt Misschien in de toekomst 600 gram in 14 dagen In de jaarvergadering van de Friese Slagershond, te Leeuwarden, waar schuwde minister Mansholt in een rede voor een te groot optimisme ten aan zien van de afschaffing der rantsoene ring van vlees, welke afschaffing zeer gróte onrust tengevolge zou hebben. Onze vleespositie toch is afhankelijk van de toestand op de graanmarkt, terwijl de toekomstige veevoederimport weer zal afhangen van onze deviezen- positie. Met grote waardering sprak de minister over de Marshall-hulp, waar door wij in staat zijn geweest al het beschikbare veevoeder te kopen en te betalen. Van Juli 1848 tot Juli 1949 verwach ten wy een vleesproductie van 200.000 ton geslacht gewicht, incl. huïsslach- SENAAT VERLAAGT OORSPRONKE LIJK BEDRAG MET f. 145 MILLIOEN. De Amerikaanse Senaat heeft met 64 tegen 15 stemmen besloten het bedrag van de hulp aan het buitenland, dat door het Huls van Afgevaardigden dras tisch was verlaagd, te brengen op 6.125.710.228 dollar voor een tijd van twaalf maanden. Het bedrag, waartoe het Huis besloot, was 5.980.710.228 dol lar voor 15 maanden. Het wetsontwerp gaat nu ter goed keuring terug naar het Huis van Afge vaardigden. Men zal trachten het Huls te bewegen het ontwerp, zoals dit door de Senaat is gewijzigd, te aanvaarden. DE AMERIKAANSE MARINE. De Amerikaanse Senaat heeft gister avond een uitgaaf van 3,686.733.250 dol lar ten behoeve van „de krachtigste oorlogsvloot ter wereld" goedgekeurd, waarmede het door het Huis van Afge vaardigden vastgestelde bedrag nog met 125 millioen dollar werd verhoogd, O.m. zal zes millioen dollar worden besteed voor de bouw van het grootste vliegdek- schip ter wereld. Voor vliegtuigen in dienst van de marine zal het komende jaar 30 millioen dollar worden uitge geven. Het marine-personeel zal in dat jaar tot 527014 officieren en man schappen worden uitgebreid. ting, waar tegenover een behoefte staat van 192.000 ton, volgens de te genwoordige rantsoenen van 2(10 gram met de zelfvoorziening. Als de eigen productie dus niet gro ter lycrdt kunnen de rantsoenen niet woraen verhoogd. Overschot Van vléés zullen wij pas krijgen als er voldoende veevoeder is. Aan deze rede waren enkele medede lingen vooraf gegaan. O.a. werd me dedeling gedaan van het feit, dat er uit de lopende import geen schapen vlees meer komt; dat er dit jaar geen kans bestaat dat het vlees van de bon gaat. Wel is er een kans, dat het rantsoen in de toekomst wordt ver hoogd tot 600 gram in de 14 dagen. Handel met Sovjet-Unie voor 90 millioen gulden per jaar In de op Donderdag 10 Juni in Mos kou geparafeerde handels- en beta lingsovereenkomst tussen Nederland en de Sovjet-Unie is vastgesteld, dat voor iedere periode van twaalf maanden de partijen contingenten voor de weder zijdse leveringen zullen overeenkomen. Voor de eerste periode van twaalf maanden bedraagt de totale waarde van de leveringen voor elke partij on geveer 90 millioen gulden. SAMENSTELLING COMMISSIE VOOR ARUBA. De commissie voor onderzoek van de toekomstige status van Aruba is als volgt samengesteld: Voorzitter: prof. dr G. A. van Poelje, leden: dr J. E. M. Arends, dr J. R. Arends, R. J. Beaujon, mr dr M. F. da Costa Gomez, J. E. Croes, dr W. Ch. de la Try Ellis,' J. H. A, Eman. dr P. Henriquez, C. W. J. Jonckheer, L. A. C. Lacle, mr L. P. M. Loeff, W. F. G. Mensing, W. R. Plantz, mi- dr D. Simons en A, E. Wever. Tot secretaris tevens lid van de com missie werd benoemd: mr J. van Andel Gzn., tot secretarissen: L. C. M. Ker- stens en H. A'. Hessling. De leden der commissie zullen van daag de reis naar Aruba aanvaarden in gezelschap van de heer J. A. Eman en dr da Costa Gomez. 55) Op het portaal en in de zitkamer en het kantoor. Ik heb ze opzettelijk aangelaten. U was kennelijk in een verkwis tende bui, zei Jaggers. Maar. hoe dan ook, er is vast iemand met Schots Ibloed in z'n aderen later dan U naar hoven gegaan, die alles weer -uitge draaid heeft, want er was géén licht aan, toen ik beneden kwam. Ben je daar heel zeker van? vroeg Lynn langzaam. Even had ze aan zichzelf getwijfeld, of ze wel werkelijk de lichten aange laten had, maar onmiddellijk daarna wist ze het weer heel zeker, dat ze het gedaan had. En opnieuw kreeg ze dat onbehaaglijke gevoel, dat haar de af gelopen nacht ook bekropen had. Ze hield dit gevoel de rest van de mor gen. Zodra ze een ogenblik niet veel te doen had, zat ze te piekeren over het feit, dat er iets gebeurd was hier in huls, dat ze niet helemaal kon ver klaren. Als Peter niet ziek was ge weest, zou ze het met hem besproken hebben. Maar Peter had nog hoge koorts én de dokter had voorgeschre ven, dat hij vandaag nog -heel rustig gehouden moest worden. Tenslotte begon Lynn er over met Katie. Het is vreemd, zei Katie naden kend. U gelooft niet. dat er iemand binnengelopen was en zich verborgen hield tijdens de opschudding, die de hond van de kolonel veroorzaakte, en daarna, toen alles weer rustig was, er tussen uit glipte? Maar ik heb alle ramen en deuren nagezien. Dat is waar. Hoe dan ook, het is zonderling, dat kunnen we zeker zeg gen, merkte Katie op. En natuur lijk kan Jaggers zich ook vergissen. Mannen! Daar kun je nooit staat op maken. Juffrouw Lynn.' Hoewel Jaggers beter is dan in doorsnee. Hier zlin de kranten juffrouw, misschien wilt U de kapitein zijn ^xemplaar brengen. Ze legde ze op de lessenaar en ver dween om Minna te ondervragen. Katie, Minna en Minna's zuster kon den allen goed met elkaar opschieten en er heerste dus een aangename ver-"' standhouding. Lynn deed slechts een maal per week de ronde door de keu kenafdeling om een vriendelijk babbel tje met Minna te maken, voor zover er van. babbelen gesproken kon worden ten aanzien van de weinige woorden, die ze in een -gemeenschappelijke taal uit konden brengen, eri om de voorra den na te gaan. Er waren diverse brie ven voor Peter, voor het grootste deel rekeningen, die betaald moesten wor den, en enige reclame's. Niets belang rijks. Ze Het een en ander op zijn bu reau liggen. Ze kon hem vandaag beter met niets lastig vallen. Ze hing nog even in het kantoor rond met de vage hoop, dat Kit haar misschien op zou 'bellen. Ze kon hem zélf niet bellen, aangezien ze dan riskeerde Mevrouw Lessings aan het toestel te krijgen. Om wat te doen, nam ze een van de kran ten op en begon er in te lezen. Plotse ling voelde ze zich verstijven en haar mond kurkdroog worden, toen haar oog viel op een bericht, dat met een grote kop was aangekondigd. Ze zou nooit weten, hoe lang ze daar onbewegelijk met de krant in haar handen bleef staan. Ze was niet in staat na te den ken, totdat het vertrouwde slaan van de oude klok op de trap haar tot de werkelijkheid terugriep. Door Tiet open luik zag ze kolonel Partington de trap afkomen met z'n hond. zijn wandelstok opnemen en verdwijnen op een van die eindeloze wandelingen van hem. Phyl lis en Celia waren in de zitkamer bezig met asbakken ledigen en bloemen schikken. Ergens verderaf hoorde ze Jaggers tegen Katie zeggen Het zou wel eens kunnen gaan regenen, geloof je ook niet? Nee, ik slaap niet, ik ben klaar wakker, zei ze tot zichzelf. Wat Ik hier lees, is waar. Ze las de vreselijke tijding opnieuw: Tragisch ongeval in de City ver oorzaakt de dood van een bekende Lon dense zakenman. De directeur van een groot levensmiddelen-concern streft on derweg tijdens het vervoer naar het ziekenhuis. De lieer Charles Mercer, die Ze kon niet verder lezen en ging in een steel zitten. Ze voelde alles om zich heen draaien. De klok tikte en tikte. Verder was er gee ngeluld. En dan kwam na de eerste grote schok verdriet op zetten en tranen liepen over haar wan gen. Hij was zo'n goede, lieve oude man geweest, en zo'n beste vriend voor hen. Hoe hadden Peter en zij kunnen den ken, dat ze hem, toen ze hem onlangs naar de Fitleford-bus brachten voor de laatste maal goedendag zeiden! Wat zal er nu verder gebeuren? vroeg ze zich moedeloos af. Wat moes ten ze nu doen? Als het hoofd van een grote firma sterft, wat gebeurt er dan? In hoeverre werden hierdoor zakenre laties van de firma met derden aange tast? Er zou natuurlyk iemand anders de plaats van mijnheer Mercer in gaan nemen. Maar hoe zou diens houding zijn, ten opzichte van „Het -Vrolijk Avontuur", dat nu eenmaal een troetel kind van meneer Mercer was geweest? (Wordt vervolgd) (zij vindt het leven nog zo gek niet.) 45). Panda snelde intussen gang in, gang uit en misschien zou er een kans geweest zyn, dat hij ontsnapt was, wan neer de beide stokers niet waren komen opdagen. Maar, zoals we gisteren heb ben gezien, hadden de beide stokers de roep van hun vriend gehoord en snel den ze ter plaatse, ongelukkig, nèt van de andere kant. Voordat Panda dan ook precies begreep, wat er eigenlijk aan de hand was kwamen de twee sto kers de gang vóór hem instuiven en stortten zich boven op hem. De eerste achtervolger, ook niet mis, viel daar boven op en nu ontstond er een gewel dige vechtpartij. Panda zelf kon niet veel doen, hij lag onder en was maar klein. Maar de drie Oosterlingen maak ten een drukte en een kabaal als by een veldslag en gaven elkaar een flink pak klappen. Ten slotte kwam er ech ter enige orde in de hoop ledematen. Panda werd er uitgezocht en stevig ge- Publ. Centr. Bur. v. bonden.... zy heeft reden om te lachen: de zorg voor het eten is deze week veel gemak kelijker te dragen. Zij vindt het een uitkomst zo'n Mevr. Lotgering.Hillebrand geeft voor deze week nog twee geschikte recepten: BLOEMKOOL MET KERRIESAUS. 1 grote bloemkool. I 1. kooknat, 40 g. bloem. 50 g. margarine. 1 lepel kerrie, 2 zomeruitjes, l d.l. melk. Kook bloem kool op gewone wijze, houd ze warm in dekschaal. Laat intussen kerrie en fyn- gemaakte ui zachtjes bakken in marga rine. Voeg bloem toe, daarnsr vloeistof. Laat 5 min. zachtjes doorkoken-. Maak op smaak af en giet de saus over de kool. Smaakt goed met garnalen en aard. purée. BLOEMKOOLSCHOTEL met gebakken worst. 1 grote bloemkool, 1 kg. ge kookte aard., bloemkoolnat-, melk, noot muskaat, paneermeel, 50 g. boter, aroma. Kook bloemkool, maak ze fijn, vermeng ze met nootmuskaat. Maak purée van aardappelen, vloeistof, boter, aroma. Vul hete schotel afwisselend met bloem kool en purée: strooi op bovenste laag purée wat afzonderlijk gebakken paneer meel. Geef hierbij dikke plakken bon- vrije bloecfcvorst, vlug gebakken. a. Tuinbouwveilingen (Adv.) Kruideniers vragen hogere winstmarges ZIJ VERDIENEN MINDER DAN ARBEIDERS. De drie kruideniersvakorganisaties: de Alg. Ned. Kruideniersbond, de Chr. Kruideniersbond en de R.K. Kruide niersbond, hebben zich tot de minis ters van Landbouw, Visserij en Voed selvoorziening en van Economische Zaken gewend met een adres over wat deze organisaties noemen het on houdbare vraagstuk van de handels marges, welke gelden voor de kruide nierszaken. De kruicleniersorganisaties zeggen, dat het vaststaat, dat het by de huidige detailharidelsmarges onmogelijk is, ook voor goed geleide, efficiënte onderne mingen, het kruideniersbedrijf in stand te houden, of tot een zodanig onder- nemersloon te geraken, dat daaruit een gezin zou kunnen worden onderhouden. De drie bonden dringen er met klem by de genoemde ministers op aan- op de meest korte termyn de totstandkoming van de verbetering van de handelsmar ges over de gehele linie voor de krui deniers te willen bewerkstelligen. De toestand is zo, dat in een goed geleid bedrijf de kruidenier zelfs bij een omzet van f.1500.per weck (dat. is een zeer goede zaak) nog niet het loon behaalt van een arbeider. De overheid zeggen de bonden is in haar opzet om de prijzen van het levensmiddelen-pakket laag te houden, met betrekking tot de krui deniers!) ranchc te ver gegaan en hier door drukken de lasten, welke op ge heel de bevolking moeten drukken, speciaal op een bepaalde groep onder nemers,. namelijk de kruideniers. Ook de drie middenstandsbonden zul len zich tot de ministers wenden. Luit. Adm. C. EL. L. Helfrich 1 October met pensioen Naar wy vernemen zal luitenant-ad miraal C.*E. L. Helfrich, bevelhebber der zeestrijd'krachten, op 1 October a.s. op eigen verzoek, de Marinedienst met pen sioen verlaten. TAPIJTEN ONTDEKT. GROTE SMOKKELHANDEL IN Ambtenaren der invoerrechten en ac cijnzen hebben in Noord-Brabant een grote smokkelhandel in tapyten ont dekt. Naar schatting zyn er verschei dene duizenden tapijten mee gemoeid. Ongeveer 50 personen zyn bij deze smokkelhandel betrokken en ruim 10 arrestaties werden verricht. De hoofdda ders zyn de gebroeders M. uit Chaam, die met familieleden in Chaam en tra wanten uit Oosterhout en Dongen een bende hadden gevormd. Zy had in Oos terhout een magazyn, van waaruit de tapyten per auto naar het Westen wer den vervoerd. GEDELEGEERDEN INTERNA TIONALE ARBEIDSCONFERENTIE. Bij K.B. zyn o.m. benoemd in de dele gatie van Nederland naar de 31ste In ternationale Arbeidsconferentie, welke tegen 17 Juni te San Francisco is by- eengeroepen, tot regeringsgedelegeerden: Magister dr J. G. Stokman, O. F. M., lid van de Tweede Kamer der Staten- Generaal, voorzitter der delegatie; B. Krijger, secretaris van staat, hoofd van het departement van Sociale Zaken te Batavia; tot. adviseur, tevens plaatsver vangend regeringsgedelegeerde: mej. mr G. J. Stemberg, lid van de Raad van Beheer van het Internationaal Ar beidsbureau; tot adviseur der regerings gedelegeerden, tevens secretaris der de legatie; mr J. Aeg. Timmerman, amb tenaar aan het Ministerie van Sociale Zaken. RING NA 38 JAAR TERUG! Toen 38 jaar. geleden de landbouwer C, W. S. te Rozenburg nog verloofd was, verloor hy zyn ring. Dezer dagen vond men by werkzaamheden op het land de ring weer terug. VACANTIE-DEVIEZENPOT VOOR FRANKRIJK LEEG. Naar „Trouw" van de zijde van de ANWB verneemt, doet de vacantie- ganger, die dit Jaar zijn vrye dagen in Frankryk hoopte te kunnen doorbren gen, beter al zijn plannen te laten va ren, omdat 't deviezencoiitlngent, waar over ons land beschikt, totaal is uit geput AGENDA DONDERDAG-: Stadbzaal (Foyor)C.H. Unie. Spr. H. W. Tllanus. 8 uur nam. VRIJDAG: Rehoboth: S.G.P. Spr. de heren J- v. Bochove en A. Vergunst, 8 uur nam.

Leidsch Dagblad | 1948 | | pagina 2