Amerikaans-Australisch Compromisplan voor onderhandelingen Veiligheidsraad verwerpt Sovjet-resolutie HET RODE KRUIS Voorlopige afbreking der onderhandelingen in Indië Nederlandse regering om instructies gevraagd Met een enkel woord Geheim agent Lauwers contra Schreieder Onmogelijk dat arrestanten alles vertelden Van Klef fens zegt Marshall ivaar 't op staat! WEERBERICHT 87ste Jaargang WOENSDAG 16 JUNI 1948 No. 26413 LEIDSCH DAGBLAD Directeur: J. W. Henny Hoofdredactie: B. W. Menkhorst en J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f3,90 per 3 maanden; 30 cents per week Telefoon Dir. en Adm.: 25041; Red. 21507 Witte Singel 1, Leiden - Giro no.: 57055 ER bestaat in de gehele beschaafde wereld geen embleem, dat een zo danige internationale bekendheid, erkenning en waardering geniet als het rode kruis op witte achtergrond, dat in 1859 na de slag bij Solferino de Zwit serse arts Henry Dunant koos als het symbool voor een wereldorganisatie, welke zich de bijstand aan gewonden in oorlogstijd ten doel stelde. De zaak van het Rode Kruis is bij uitstek een aangelegenheid van barm hartigheid en naastenliefde en als zo danig verre verheven boven alle ver schillen van ras, godsdienst of nationa liteit. Dat zij niettemin overal ter we reld haar nationale vertakkingen heeft, vindt zijn grond in de organisatorische noodzaak om de idealen op de meest doeltreffende wijze tot practische ver wezenlijking te brengen. Hier te lande is de Nationale Rode Kruis-organisatie ontsproten aan het Initiatief van Koning Willem III, die bij K.B. van 19 Juli 1867 bepaalde: „Er zal zijn een Nederlandse vereniging tot het verlenen van hulp aan zieke en ge wonde krijgslieden in tijd van oorlog, hetzij Nederland er al dan niet bij be trokken is". IN de loop der jaren is deze doelstel ling geleidelijk op een bredere basis gesteld, waardoor de vredesopdracht allengs is uitgegroeid tot een taak, wel ke veelzijdiger is en aanzienlijk meer omvat dan oorspronkelijk de bedoeling was. De beperkte plaatsruimte laat niet toe hierop dieper in te gaan. Als voor naamste taken van het Nederlandse Rode Kruis mogen hier slechts worden genoemd de hulpverlening bij rampen, welke de permanente paraatheid van hulpcolonnes (personeel en materiaal) vereist, de uitzending van medische teams, welke momenteel o.a. zulk voor treffelijk werk verrichten in Indië bij de inrichting en leiding van noodhos pitalen en hulpposten zowel ten bate van „onze jongens" als de van deskun dige hulp nagenoeg verstoken Indone sische bevolking, de verstrekking van medicamenten, kleding en voedsel, de inzameling eri verzending van millioe- nen boeken en tijdschriften, de aan stelling van zgn. welfare-helpsters in militaire hospitalen, hier en Overzee en het zegenrijke werk van de Bloedtrans fusiedienst, welke in de afgelopen ja ren honderden zieken en gewonden het leven heeft gered. Wist U, dat alleen in 1947 dank zij de instelling van de Leidse „Bloedbank" uitsluitend in het rayon Leiden meer dan 1200 bloedtrans fusies konden plaats vinden? Dank zij de onbaatzuchtige menslievendheid en offerbereidheid van enkele honderden bloedgevers en -geefsters bleef een misschien even groot aantal mensenle vens gespaard! En dan spreken we nog niet eens van het nuttige werk der Moedermelkcen- trale. de bijna 800 hulpposten langs onze hoofdverkeerswegen en het veel omvattend werk der diverse informatie- bureaux, waaraan velen na de oorlog het eerste contact met hun dierbare verwanten in het buitenland of in Indië te danken hebben. WAAROM wij dat alles hier me moreren? Omdat in de week van 1419 juni over het gehele land een grote inzamelings-campagne' wordt gehouden ten bate van het Nederlandse Rode Kruis. Deze campagne zal ditja^r een bijzonder intensief karakter heb ben, daar het noodzakelijk is de finan ciën van het Nederlandse Rode Kruis op peil te brengen. Door de vele drin gende hulpverleningen na de bevrij ding, zowel hier te lande als ijl Indië, zijn de reserves uitgeput. Het Rode Kruis heeft gemeend direct met volle inzet hulp te moeten verlenen waar dit noodzakelijk was, doch zou zijn werk zaamheden niet op de juiste wijze kun nen voortzetten, indien het niet in kor te tijd over voldoende geldmiddelen zou beschikken, niet alleen om de lopende uitgaven te bekostigen, maar ook om de uitgeputte fondsen, die volgens de statuten voorgeschreven zijn, o.a. mo bilisatie-fonds en rampenfonds, ieder f. 500.000.— groot, aan te vullen. Er is na de bevrijding scherpe critiek geoefend op de gedragingen en (ver meende) nalatigheden, van het Rode Kruis gedurende de oorlogsjaren. Vele daarin vervatte verwijten zijn door op verzoek van het Hoofdbestuur-zèlf inge stelde, (doch uiteraard niet door haar benoemde) commissies ontzenuwd en weerlegd. Misschien niet alle en mis schien enkele ook niet ten volle. Het zij zo. Maar men mag niet vergeten, dat in deze jaren onder uitzonderlijk moeilij ke omstandigheden en met tegenwer king van de Duitse bezetter moest wor den gewerkt. In ieder geval heeft deze critiek een remmende invloed uitge oefend op het vereiste spoedige herstel van een zo nuttige en voor de lijdende mensheid werkende organisatie als het Rode Kruis ondanks mogelijke men selijke tekortkomingen in het verleden ongetwijfeld is en moét blijven. Het feit, dat uitsluitend in de na oorlogse jaren aan de hulpverlening een bedrag van niet minder dan f. 107 milliocn werd ten koste gelegd, bewijst dat een goed-functionerende Rode Kruis-organisatie een nationaal be lang en een nationale noodzaak is. Het recht van critiek ontslaat geenszins van de plicht tot daad werkelijke medewerking. Men is volko men vrij in de keuze van de vorm, waarin men die medewerking wil ver lenen en waarbij het bovenstaande uiterst summiere overzicht van het veelomvatende arbeidsterrein van het Ned. Rode Kruis mogelijk tot richt snoer kan dienen. Een gemakkelijke gelegenheid tot practische steunverlening wordt even wel a.s. Zaterdag geboden, wanneer hier ter stede de jaarlijkse collecte wordt gehouden. Moge er gebruik van worden gemaakt in een mate, welke in overeenstem ming is met de behoeften dezer instel ling. welke en dat is juist het mooie ervan voor de voortzetting van haar zegenrijk werk uitsluitend afhankelijk Is van particuliere bijdragen. Geen Leidenaar zal zich willen ont trekken aan de morele en financiële verplichting, welke deze wetenschap Oplegt! Plan lijkt op verdragen Engeland-India en Ver. St.-Philippijnen United Press heeft kennis kunnen nemen van de tekst van het compro misplan, dat de Commissie v. Goede Diensten aan beide partijen in In dië heeft voorgelegd, ten einde de huidige impasse in de onderhandelin gen tussen de Ned.-Indische en republikeinse delegaties op te heffen. De Amerikaanse gedelegeerde, Coert Dubois, heeft 't document op 10 Juni aan luitenant-gouverneur-generaal dr H. J. van Mook, overhandigd, ter wijl de Australische gedelegeerde Thomas Critehley, terzelfder tijd een copie daarvan te Djokjakarta aan de republikeinse minister-president Mo hammed Hatta voorlegde. Het plan werd uit naam van de Verenigde Staten en Australië overhandigd. De Belgische gedelegeerde R. Herremans, heeft zich buiten deze stap gehouden. Het document verklaart: „Wij zijn van mening, dat de principes, die hieronder uiteengezet worden, de werkelijk essentiële belangen van beide partijen zullen garanderen en tot elkaar brengen." Het plan dringt er bij de Nederlanders en de Repu bliek op aan de „geest en de letter" van de „Renville"-overeenkomst te aanvaarden. Hier volgen de voornaamste punten: 1. Het houden van verkiezingen in geheel Indonesië binnen drie maan den en het makeif van een begin met de vorming van een constituerende vergadering. De verkiezingen dienen gebaseerd te zijn op geheime stem ming. 2. De wetgevende vergadering moet het karakter dragen van een voorlopig parlement. 3. De uiteindelijke politieke overeen komst moet een unie omvatten, die aan Nederland en de Verenigde Staten van Indonesië gelijk deelgenootschap als souvereine onafhankelijke staten toe kent. Koningin Wilhelmina en haar wettige opvolgers zullen aan het hoofd der unie staan. 4. Het voorlopige parlement kiest een voorlopige federale regering, welke een president aanwijst die op zijn beurt een premier en een volledig kabinet be noemt, welfce verantwoording verscHlil- digd zijn aan 't voorlopige parlement. 5. Een luitenant-gouverneur-generaal krijgt het vetorecht over daden van de voorlopige regering, die indruisen tegen het Handvest der Verenigde Naties en het statuut der unie, en voorts de bevoegdheid 't gébruik van de strijdkrachten in Indonesië te lei den na overleg met de voorlopige re gering. 6. De samenstelling van zes gemeng de oommissies, belast met de aanwij zing der staten, die de Verenigde Sta ten van Indonesië zullen uitmaken, de teruggave van buitenlandse bezittingen, die ziöh in Republikeinse handen be vinden en de vorming van gemengde Nederlands-Indonesische militaire sta ven, die de vermindering der strijd krachten van beide partijen ten uitvoer zullen leggen, 7. De Nederlanders dragen alle be voegdheden van binnenlands zelfbe stuur onmiddellijk over aan de voor lopige regering en de Republikeinen doen hetzelfde met alle vormen van souvereiniteit, waaronder de buiten landse betrekkingen, de muntcontróle en de strijdkrachten. Het plan benadert, aldus United Press, de politieke aspecten van het Britse accoord met India en de eco nomische aspecten van de overeen komst tussen de Verenigde Staten en de Philippijnen. Volgens de bepalingen van het Aus- tralisoh-Amerikaanse plan wordt aan de Nederlanders 'n economisch „meest begunstigingsverdrag" gegarandeerd. Verklaard word: „Het principe van non-discriminatie is van toepassing op alle economische betrekkingen tussen de Verenigde Staten van Indonesië en het Koninkrijk der Nederlanden." De Nederlanders zouden ten aanzien van, de binnenlandse belastingen, In- en uitvoerrechten e.d. dezelfde ver plichtingen hebben als de burgers van de Verenigde Staten van Indonesië. PLAN VOLGENS DR VAN MOOK ONAANVAARDBAAR. Wij vernemen, dat dr Van Mook namens de Ned. regering medegedeeld heeft, dat bovenbedoeld plan niet in overweging kan worden genomen. De reden tot dit besluit zal worden uit eengezet in een communiqué van de Ned. Regering, waarvan de publicatie nog vandaag te Batavia wordt ver wacht Marshall-plan geconcentreerd in 12 maanden De Amerikaanse Senaat l£eft zich gisteravond uitgesproken voor het terug brengen van de uitgaven volgens het program voor hulp aan het buitenland op een basis van 12 maanden in plaats van 15 maanden, zoals door het Huis van Afgevaardigden .was aanbevolen. DE RAMP MET DE „KJOEBENHAVN". De politie te Alborg heeft bekend ge maakt, dat er 33 lichamen van het wrak van de Deense stoomboot „Kjoeben- havn" geborgen en geïdentificeerd zijn. Er worden nog 15 personen vermist. Het aantal geredden bedraagt 258. De toekomstige gouverneur van Curasao Een dezer dagen is de benoeming te verwachten van de heer L. A. H. Pe ters, momenteel als landbouwraad ver bonden aan de Nederlandse Ambassade te Washington, tot gouverneur van Curasao, als opvolger van dr P. Kasteel. Foto: ANP—deWt. In een communiqué van de C. v. G. D., dat heden is gepubliceerd, aldus meldt Aneta uit Bataria, wordt o.m. gezegd, dat de Ned. delegatie heden aan de C. v. G.D. heeft medegedeeld, het raadzaam te achten „voorlopig" de besprekingen met de Republiek af te breken „in verband met de publicatie van een strikt vertrouwelijk document, op 10 Juni door de heer Dubois aan de Luit. G. G. overhandigd". Het communiqué vermeldt verder, dat het desbetreffende schrijven van de Ned. delegatie is ondertekend door de heer van Vredenburch. Deze zegt in dit schrijven o.a., dat de Ncd. delegatie aan de Ned. regering om instructies heeft gevraagd. In afwachting dezer instructies acht de Ned. delegatie het raadzaam, de besprekingen tussen de delegaties voorlopig af te breken met uitzondering van die betreffende de uitvoering van het bestand. Het communiqué vermeldt voorts, dat deze brief werd bezorgd vlak voor de op heden uitgeschreven vergadering der agendacommissie, op welke vergadering derhalve alleen de C. v. G. D. en de republ. delegatie aanwezig waren. De voorzitter, de heer Herremans, las in deze vergadering de brief van de heer van Vredenburch voor. (Zie verder pag. 3) De Afsluitdijk Jaarlijks worden door het stormweer duizenden basalt blokken van de Afsluitdijk weggeslagen. In de zomermaanden wordt de schade hersteld. Thans zijn de herstelwerkzaamheden in volle gang: het dijkgedeelte van de voorgrond is weer gereed, het aansluitende gedeelte wordt bijgestort. Foto: ANP/Jr. BINNENLAND. Het hoofdbestuur van het Ned. Rode Kruis deelt mede. dat van de Nederlandse Bank toestemming kan word;n verkregen tot overschrijving uit geblokkeerd tegoed voor giften van f. 500 en hoger, ten bate van het Ned. Roode Kruis. BUITENLAND. Radio-Vaticaan meldt, dat de paus Myron Taylor, president Trumans speciale afgezant bij het Vatlcaan, in particuliere audiëntie heeft ontvangen. Onder leiding van de Britse en Australische regeringen wordt een wapen bestudeerd, dat een atoombom 1500 km. ver kan voeren. De kosten der onderzoe kingen worden' op 10 mlllioen dollar ge raamd. Volgens het dagblad „Le Peuple" zullen in 1949 door het toedoen van de nationale maatschappij voor goedkope woningen en de nationale dienst voor klein grondbezit in België voor 2 mil liard frs aan woningen worden gebouwd. Vanmorgen vroeg zijn troepen en versterkingen gerequlreerd en naar de Industriestad Clermont Ferrand ln Mid den-Frankrijk gezonden, nadat 80 perso nen werden gewond ln een Veldslag tussen de politie en stakers in een fabriek. De politie maakte hierbij gebruik van traan gas en de stakers van gummistokken, stalen kogels en flessen zwavelzuur. De gevechten duren nog voort. De Maandag te Londen begonnen staking van havenarbeiders heelt zich uitgebreid: 4000 arbeiders hebben 't werk neergelegd. Een Donauconferentie in uitzicht INITIATIEF VAN DE SOVJETS. De Sovjetrussische ambassade te Washington heeft het Amerikaanse mi nisterie van Buitenlandse Zaken doen weten, dat de regering der S.U. er in toestemt, op 30 Juli een conferentie van de vier grote mogendheden en de Do- naustaten te houden. Het voorstel om deze conferentie te Belgrado te hou den acht de S.U. echter niet aanvaard baar, omdat de Joegoslavische regering de Sovjetrussische heeft doen weten, dat de noodzakelijke faciliteiten voor een dergelijke conferentie op die datum moeilijk verleend zullen kunnen wor den. Zij stelt voor de conferentie te houden in de hoofdstad van een der an dere deelnemende Donaustaten. De S.U. gaat er eveneens mee accoord dat Oostenrijk met raadgevende be voegdheid wordt uitgenodigd. Het voorstel tot het hoyden van de conferentie te Belgrado stamt oorspron kelijk van de S.U. Sinds de Amerikaans-Sovjetrussische uitwisseling Van zienswijzen van enkele weken geleden is dit de eerste maal, dat Moskou er in heeft toegestemd met de V. S. besprekingen te voeren over wat Marshall „een specifiek onderwerp" heeft genoemd. Churchill dient van repliek Winston Churchill heeft in een schrif telijke verklaring bekend gemaakt, dat hij het jaarsalaris van 2000 pond, dat hem toekomt als leider der conservatie ven in het parlement niet tpucheert en evenmin de 2000 pond pensioen, waarop hij als alternatief van dit salaris aan spraak kan maken als voormalig pre mier. Hy legde deze verklaring af, nadat de plaatsvervangend premier Morrison in een rede had gezegd, dat Churchill vaker niet dan wed ln het Huis aanwe zig is, maar ook als hij afwezig is zijn salaris blijft trekken, „Hbld." Een van de agenten, die in oorlogstijd boven ons land zyn gedropt en in handen van Schreieder zjjn gevallen, heeft zijn schildering van het Eng land-Spiel gegeven. Het is de reser ve-eerste luitenant H. RL G. Lauwers. Zijn lezing van wat er gebeurd is wykt aanmerkelijk af van die van Schreieder. Hij heeft aan het A.N. P. verteld wat er naar zijn mening is gebeurd. Is volgens luitenant Lauwers het England-Spiel begonnen. Dat was na de arrestatie van Taconis en Lauwers. Dat de overgeseinde waar schuwingen niet tot hun recht zijn ge komen, verklaart Lauwers uit een van de volgende drie oorzaken: 1. een volkomen gebrek aan het on derkennen van de gevaren van een splonnagesysteem; of 2. verraad; of 3. het spelen van een welbewust spel, waarbij men het ene plan heeft laten mislukken om het andere te doen slagen. Schreieder heeft tegenover het A.N.P. ontkend, dat een naaste bloed verwant van majoor Bingham in Ne derland voor de Duitse inlichtingen dienst zou hebben gewerkt. Lauwers zegt echter, dat wel degelijk een fami lielid van Bingham in ons land voor de Duitsers heeft gewerkt. In Engeland was men door de moe dige vlucht van Dourlein en Ubbink op de hoogte van het England-Splel. Het is een raadsel waarom deze mensen nooit zijn gerehabiliteerd. Engeland vaarders hebben ook op de catastrofale gevolgen van het England-Splel gewe zen. Kolonel Somer heeft er een Jaar lang tegen gewaarschuwd. Toen de Engelsen zagen, dat het „spel" niet langer gespeeld kon worden, hebben zij Bingham ontslagen en wilden zij alle verbindingen met Nederland verbreken. Reden: Nederland was niet geschikt voor droppings en de Nederlanders be grepen geen splonnagewerk. Lauwers noemt Sohreleders bewering onjuist, dat hij alle verbindingen tussen Nederland eri Engeland controleerde. In 1942 zijn vele agenten buiten majoor Bingiham om gedropt. Deze zijn niet in handen van de Duitsers gevallen. Als voorbeeld noemde luitenant Lau wers: toen een illegaal marconist naar Engeland seinde of het nog altijd o.k. was met Lauwers, heeft Engeland hem bevolen geen contact met Lauwers te zoeken. Hij was toen allang gevangen genomen en had Engeland hiervan op de hoogte gebracht. De. goede behandeling van de agenten in Haaren is volgens Lauwers groten deels het werk van Giskes geweest. Agenten zijn nooit mishandeld. Onder geschikten van Schreieder hebben ech ter mensen, die indirect met het Eng- land-Spiel te maken hadden, zwaar mis handeld, bijvoorbeeld sergeant R. Bier man. Engeland vele malen gewaarschuwd Bij Lauwers' arrestatie in Maart 1942, vijf maanden nadat hij met Taconis was gedropt (bij Ommen) wisten de Duitsers al hoe de geheime agenten hun berich ten oodeerden. Ook wisten zü, dat er een security-check bestond. Hieronder moet men al de mogelijk heden verstaan, welke een geheim agent bezat om zijn berichten zo te stellen, dat men in Engeland wist van wie zij af komstig waren. Ook kon de agent daar door aangeven of hij ln vrijheid of ge vangen was. Iedere agent had een eigen security-öheck. Luitenant Lauwers acht het uitgesloten, dat de tijdens het Eng land-Splel gevangen genomen agenten allen hun check zouden hebben prijsge geven zoals Schreieder beweert. De agenten ontvingen in Engeland een buitengewoon harde opleiding en waren met de uiterste zorg geselec teerd. Lauwers acht het daarom on aannemelijk, dat zij door intimidaties of beloften konden worden overge haald om alles te vertellen. Wel acht hü het mogelijk, dat de Duitsers by toeval het een en ander te weten zjjn gekomen. In de eerste tijd hebben de agenten gebruik gemaakt van een geheugencode. Deze was yoor alle agenten hetzelfde en berustte op een verwisseling van cijfers. Eerst nadat de Nederlanders in Enge land zich met het England-Spiel zijn gaan bemoeien is een andere code inge voerd. t*oen kon een agent het bericht, dat hij had opgesteld, zelf niet meer ont cijferen. En ook de Duitsers niet. Alleen in Engeland kon men het decoderen. Kriminalsefcretar Bayer heeft Lauwers als eerste na zijn arrestatie verhoord. Drie weken later kwamen de Duitsers hem vertellen, dat hij alles gelogen had, Zij zelden, dat zij dit door vergelijkin gen hadden kunnen vaststellen. Luitenant Lauwers had, indachtig aan de hem in Engeland gegeven instructie dat een geheim agent het nooit op een „third degree" mocht laten aankomen (omdat hij dan misschien alles zou zeg gen) overeenkomstig die instructie zijn code aan de Duitsers bekend gemaakt. Maar zijn seourity-check heeft hij nooit aan de Duitsers verteld. De Duitsers bevalen hem met Enge land in contact te treden. Dit heeft hij gedaan, omdat er dan een mogelijkheid zou zijn om Engeland te waarschuwen. Hij kroop achter zijn seintoestel. In al zijn berichten hü seinde zelf van eind Maart 1942 tot midden October 1942 liet hy uitkomen, dat er iets büzonders aan de hand was. Dit deed hy op de speciale wüze, welke hem in Engeland was geleerd. Op nog vyf andere manieren seinde hü, met medewerking van de ook gevangen genomen agent Jordaan, in „open taal", dat hü was gevangen genomen. Ook heeft de agent Jordaan steeds in zün berichten gewaarschuwd. Luitenant Lauwers heeft altijd ge dacht, dat hü door de Secret Service was uitgezonden. Eerst later bleek dit niet het geval te zün. Wel stond het parachutisten bataljon onder contróle van die dienst. Nog voor het England-Splel begon stond een Engels burger aan het hoofd ervan. De Engelse militairen majoor Blunt en kapitein, later majoor, Bing ham, hebben hem vervangen. Onder hen Geen Russische waarnemers naar Palestina De Veiligheidsraad heeft gisteravond zonder discussie besloten, dat zün voor zitter aan de regeringen van alle lan den. zowel leden als niet-leden van de V.N., zal verzoeken mede te helpen ter voorkoming van immigratie ln Palesti na of de Arabische staten van perso nen, die inbreuk zouden kunnen maken op het Bestand. De raad nam dit besluit na ontvangst van een desbetreffend verzoek van graaf Folke Bernadotte, bü de hervat ting van het debat over het verzoek van de Sovjet-Unie tot het zenden van Sovjet-Russische waarnemers naar Pa lestina. Andrei Gromyko (Sovjet-Unie) stelde een nieuwe resolutie voor, volgens wel ke een waarnemerscopps zou worden opgericht, bestaande uit 30 tot 50 per sonen, bij te dragen door alle leden van de Veiligheidsraad, behalve Syrië. ..Waarom zou iemand zich verzetten tegen de deelneming van Sovjet-mili taire v/aarnemers in .Palestina", zo vroeg Gromyko. „Waarom zouden de VjS. het recht hebben 21 waarnemers, alsmede schepen en vliegtuigen te zen den, terwül de Sovjet-Unie niet in staat is zelfs maar rijf waarnemers te stu ren?". Gromyko verklaarde, dat hy om deelneming verzocht van niet meer dan vijf waarnemers en dat er „absoluut geen wettige reden was. waarom zü zouden worden uitgesloten". Jose Arce (Argentinië) was van me ning, dat de bemiddelaar moest worden toegestaan de vrüe hand te hebben ln het kiezen van zü'n eigen waarnemers. De Sovjet-resolutie werd verworpen, daar voor aanvaarding van een voor stel een meerderheid van twee derden van alle elf leden nodig is. De Sovjet- Unie en de Oekraine stemden voor; de negen andere leden onthielden zich van stemming. Na de verwerping der resolutie vroeg Gromyko: „Is het toevallig, dat de ver werping van het Sovjet-voorstel ge schiedt op een tüdstip, waarop sommige personen suggereren, dat de wapenstil stand van vier weken niet echt bedoeld is om de Palestünse kwestie te rege len?". „Wü vragen ons terecht af. of de wapenstilstand niet In elkaar ls ge zet, opdat bepaalde staten een nieuw handeltje kunnen maken achter de rug van de V.N. om en ten koste van de Joodse en Arabische volkeren. De om standigheden waaronder het Sovjet- Voorstel wordt ^rworpen dwingen ons er toe de positie van sommige staten, in het büzonder van de V.S., nauwlet tend in het oog te houden". De Palestijnse kwestie De secretaris-generaal van de Arabi sche Liga, Azzam Pasja, heeft de be middelaars der V. N. voor Palestina, Bernadotte, een uitnodiging gezonden voor „een vriendschappelijke inleidende ontmoeting met Arabische staatslieden te Caïro". Bü zün aankomst te Caïro heeft graaf Bernadotte aan de pers verklaard, dat geen enkel Incident het bestand ernstig ln gevaar heeft gebracht. Hü verwacht te de Arabische premiers gisteravond op het Egyptische ministerie van Bui tenlandse Zaken te ontmoeten. Engeland heeft er In beginsel ln toe gestemd, te zoggen voor het vervoer door de lucht en over zee ten behoeve van waarnemers der V. N. in Palestina, aldus wordt uit gezaghebbende bron te Londen vernomen. Wü hebben tot nu toe vüf vliegtui gen, als uitrusting voor de waarnemers, van de V. S. ontvangen, aldus verklaar de Bernadotte. Vele waarnemers zün reeds op hun post, enige in de havens van inscheping der Joodse immigranten. (Reuter). STAKING BELGISCHE METAALBEWERKERS. Vandaag zullen ongeveer 250.000 arbei ders in de Belgische metaalindustrie het werk neerleggen, daar de onderhande lingen tussen de regering en vertegen woordigers der arbeiders gisteravond werden afgebroken. De arbeiders eisen een loonsverhoging van 5 en een premie van 5 van hun basisionen, die zü sinds het begin van dit Jaar voor „trouwe opkomst" ontvingen. Indonesië wijd open voor Sovjet-propaganda TIJD VERKWIST DOOR REPUBLIKEINSE TEGENWERKING. U. P. verneemt, dat dc Nederlandse ambassadeur mr E. N. van Kleffens en minister Marshall twee uur ge sproken hebben over de gevoelens bü de Nederlandse regering, dat op het ogenblik tüd verkwist wordt, doordat to weinig vorderingen gemaakt wor den bü de uitvoering van de Renrille- overeenkomst, welke het gevolg zou zün van gebrek aan medewerking van de züde van dc Republiek. Van Kleffens zou er by minister Mar shall tevens met nadruk de aandacht op hebben gevestigd, dat Radio Moskou heeft meegedeeld, dat spoedig consu laire autoriteiten uitgewisseld worden tussen Moskou en de Republiek, waar bij Van Kleffens aantekende, dat. wan neer deze mededeling juist is, dit een schending betekent van de Renville- overeenkomst, welke voorziet, dat Ne derland souverein is op het gebied van buitenlandse aangelegenheden, totdat de Ver. Staten van Indonesië zyn ge vormd. In de tweede plaats heeft hü er op gewezen, dat door de aankomst van Russische consulaire ambtenaren de huidige moeiiykheden worden ver groot en Indonesië wüd open komt te liggen voor Sovjet-propaganda. VRIJ VEEL WIND. De Bilt verwacht tot morgenavond. Aanvankelyk tüdeiyke opklaringen, maar mprgen weer toenemende bewol king met later op de dag plaatseiyk enige regen. Matige, nu en dan vrU krachtige wind tussen West en Zuid. Weinig verandering van temperatuur, 17 JUNI. Zon op: 4.19 uur; onder 21.02 uur. Maan op: 16.46 uur; onder 2.00 uur (E. K.) Hoogwater te Katwijk te 0.02 en 12.33 u. Dit ter bestaat uit vier pagina's

Leidsch Dagblad | 1948 | | pagina 1