yfyivdage") AKK£RÏj£L Langs de fabrieksschoorstenen van Gronau Bij grotere waakzaamheid was treinontsporing ij Voorschoten voorkomen bij STADSNIEUWS Naar een „New Lookvoor Nederland Voor de Vrottiv Ons Distributiehoekje -ATERDAG 12 JUNI Vijftig jaar Koninklijke bezoeken aan Leiden De directeur van het stedelijk ihu- seum De Lakenhal, die er reeds zo me nigmaal in is geslaagd in dit museum een interessante tentoonstelling in te richten, vertelde gisteravond via de derde lijn van het gemeentelijk radio- distributienet het een en ander over de expositie, welke daar in het kader van de jubileumfeesten zal worden ingericht' en waarbij de organisatoren zich voor ogen hebben gesteld een zo volledig mogelijk fotografisch overzicht te ge ven varï de bezoeken, welke H.M. de Koningin gedurende haar vijftigjarige ambtsperiode aan Leiden heeft ge bracht. Behalve dat op deze tentoonstelling een Interessante collectie foto's te zien zal zijn van de talrijke bezoeken, welke H.M. aan de Leidse universiteit bracht, waarbij o.a. wordt teruggegaan tot het jaar 1905 en vanzelfsprekend ook haar erepromotie in 1925 de aandacht heeft, zal men ook de Koningin zien rijden op een nog niet .gedempt Kort Rapen burg en in straten waar voorheen zwaar geboomte stond. Maar pok de personen vragen op ,,deze plafren uit de oude doos" onze belangstelling: dames in lange witte jurken (new look?), heren met vreemde bolhoedjes en vervaarlijke snorren, agenten met helmen etc. etc. In één opzicht zal van het program ma worden afgeweken en wel wat be treft de inhuldigingsfeesten van 1898 toen de Koningin uiteraard niet in de stad kon komen, maar er toch braaf feest is gevierd Spfreker deelde mede. dat reeds een zeer uitgebreide collectie fotomateriaal vanaf 1925 bijeen is, maar dat van vroeger perioden nog gaarne een aanvulling wordt verwacht. Zij die nog over foto's uit de vroegste perio den van H.M.'s regering beschikken, worden verzocht zich met de directie van de Lakenhal tel. 20029 in verbinding te stellen. De heer P. Herfkens heeft in deze uitzending-nog het een en ander ver teld van de tüdens de jubileumfeesten te houden kinderspel^, waarvoor zeer in het bijzonder de dag van 31 Aug. is bestemd. In wijken, waar geen buurt vereniging gevestigd is, wil het comité gaarne de behulpzame hand bieden. RAADSZITTING OP 28 JUNI. De eerstvolgende vergadering van de Gemeenteraad zal vermoedelijk worden gehouden op Maandag 28 Juni a-s. NIEUWE KOERS EN DE VERKIEZINGEN. In de vergadering van de 'D.S.J.V- Nieuwe Koers, afd. Leiden, voerde de heer A. J. Jongeleen het woord over de verkiezingen. Deze eerste vergadering door het nieuwe bestuur, gevormd door Wim v. d. Laan, voorzitter; Tony v. d. Woerd, secretaresse; Bob Huter, pen ningmeester; Trudy v. d. Woerd; Dlck Ligthart Schenk; Dlck Vlasblom en Dlck Wassenaar) belegd, was zeer goed bezooht. Nadat de voorzitter de bijeen komst geopend had, gaf hij het woord aan de heer Jongeleen. Deze begon uiteen te zetten, dat de verkiezingen nodig zijn voor de Grond wetsherziening noodzakelijk geworden door de verhouding met de republiek Indonesië. Daarna kwam hij aan de hoofdschotel en wel „Het -huisbezoek". Dit is een zeer belangrijk onderdeel van de verkiezingsstrijd, want het ge sproken woord doet veel meer dan wel ke andere actie ook. Vooral moeten we oppassen voor het communisme. Na elke oorlog is er een verschuiving naar uiterst links, maar dat verdwijnt meestal langzamerhand weer. Ook vóór 1940 groeide de C.P.N. in verschillende grote steden al, maar hieraan had de werkloosheid de grootste schuld. In de pauze werden onder de aanwe zigen 20.000 pamfletten verdeeld over de jongerenbijeenkomst op 17 Juni in Oud-Hortuszicht, ter verspreiding over de hele stad.» Na de pauze volgde nog een geani meerde discussie, waarna de voorzitter om kwart voor elf de vergadering sloot. EEUWFEEST STED. GASFABRIEK. Gezellig besluit der feestelijkheden. „Gezelligheid kent geen tijd" was de leuze waarmede gisteravond talrijke me dewerkers (sters) waren bezield, toen zij op uitnodiging van de Personeelsvereni ging Lichtfabrieken aan boord gingen van de stoomboot „Succes" om na een gezellig boottochtje nog eens na to pra ten in Café-Restaurant „Allemansgeest" over het succesvolle, verloop van de Eeuwfeestviering.. Opgewacht door liet „Ere-comité" on der aanvoering van onze Stedenmaagd, was er dra een goede stemming, welke nog werd verhoogd door de geestige toe spraak van de Directeur der bedrijven, de heer Y Ykema. Bijzondere dank bracht spr. aan de damesleden van Nieuw Brunhilde onder leiding van mej. Ort, de leden van de fabriek zelf, als mede aan de voorzitter der P.V. en de heer D. Ie Feber voor het vele werk bij het historisch kijkspel „100 jaar Gas" gedaan. Allen ontvingen namens de di rectie in verschillende vorm een blijvend aandenken. Qp de melodie van het bekende suc- cesjied uit de Revue „Hopsalderire" com poneerde de heer J. Paddenburg een even succesvol bootlied, dat hartelijk werd medegezongèn, yraarna een afwis selend programma, onder leiding van ..Geraldini" de talryke aanwezigen lot diep in de nacht bezig hield! BONKAARTEN HALEN. Dezer dagen worden weer nieuwe dis tributiebescheiden uitgereikt, ditmaal in het Stadhuis (ingang'Breestraat). Mee gebracht móeten worden de stamkaar ten van alle gezinsleden, de inwisse lingsbon van de thans lopende bon kaarten en (eventueel) de contróle- kaart voor aa. en jonge moeders. Het bureau is geopend van 8%12 en 2 4J4 uur. Maandag zijn de gezinnen aan de beurt, waarvan «de stamkaart van het Hoofd een nummer heeft tussen 54.001 tot en met 59.400. ZOMERKAMPEN VOOR LEIDSE JONGEREN. De L.C.K.V. organiseert er tien. De Leidse Christelijke Kampeerver eniging, welke reeds ruim 25 jaar zo merkampen voor Leidse jongeren orga niseert en zich daarbij steeds op interker kelijk standpunt heeft gesteld, heeft ook voor deze zomer weer een tiental kam pen op stapel gezet. Behalve zeven jon genskampen en één meisjeskamp. is er ook een gemengd kamp in de plannen opgenomen, terwijl de week van 31 Juli tot 7 Augustus geifeserveerd blijft voor bijzonder kampwerk. Vijf van deze kam pen worden in de prachtige omgeving van Nunspeet gehouden, terwijl de L.C.K.V. dit jaar voor het eerst ook de beschikking heeft gekregen over een ter rein in Elspeet. dat vlak aan een bos rand ligt. Er is in deze kampen plaats voor plm 50 'personen, zodat ook dit jaar wederom 500 Leidse jongens en meisjes in deze kampen een week van sport en spel tegemoet kunnen gaan, die hen lichamelijk- en geestelijk zal ver kwikken. De eerste kampweek, zowel te Nunspeet. als te Elspeet, zal van 17 tot 24 Juli worden gehouden. Reeds thans blijkt de belangstelling voor deze kam pen weer buitengewoon groot te zijn, zodat de voorzitter van de L.C.K.V., de heer A. J, -v. d. Pompe, (Leeuwerik straat 19), verwacht, dat zij binnenkort volgeboekt zullen zijn. RADIO-AMATEURS EN SMALFIL- MERS BEWONDEREN NIEUW INSTRUMENT. Donderdagavond organiseerden de afdelingen Leiden van de Ver. v. Ra dio-amateurs „VERON" en de Neder- ZAKENJUBILEUM N.V. v.h. FIRMA W. F. PAAUW. Hartelijke huldiging en druk bezochte receptie. Onder zeer- grote belangstelling .is gisteren het 40-jarig bestaan van de N.V. Lith Metaaldrukkerij en Vernis- inriohting v.h. fa. W. F. Paauw Zn. herdacht, welke gelegenheid door het personeel ls aangegrepen om van zijn waardering en hoogachting te getuigen voor het werk en de voortreffelijke lei ding va'n de beide directeuren, .de heren J. Paauw en B. Verschel. Allereerst vond deze dag een huldi ging plaats in het bedrijf, waar als eer ste spreker het woord voerde de heer Jac. Paauw uit Hoorn, die in zijn kwa liteit als commissaris een overzicht gaf van de gestadige groei van het bedrijf, in welk verband hij hulde bracht aan de huidige directie. Nadat de heer B. Vorschel herinnerd had aan de pret tige samenwerking, waarvoor hij .zeer in het bijzonder het personeel bedank te, heeft de bedrijfsleider, de heer H. Veldhuijzen. die reeds «meer dan 30 jaar aan het bedrijf verbonden is, namens het personeel het woord gevoerd. Spr., die de ontwikkeling der firma uitvoerig schetste, herinnerde er daarbij aan. dat hiervoor de grondslag werd gelegd in een pakhuis aan de Van dei' Werffstr. Onder zeer primitieve omstandigheden op dfeze plaats met drie man personal begonnen, bedroeg de -productie bij een 11-urige werkdag pl.m. - 50 „kisten in Teneinde aan het bedrijf Twenthe eindigt niet bij de slagboom! (Van een bijzondere medewerker. „Ze moesten al die smokkelaarsnes ten eenvoudig platbranden," aldus de opinie van in Duitsland werkende landgenoten over huizen, vooral her bergen, welke men precies heeft ge bouwd op de kruisjeslijn van de grens. In de gelagkamer bevind je je nog op Nederlands grondgebied, ter hoogte van de achterdeur echter op Duits. En intussen is de meegevoerde baal koffie plotseling „Bohnenkaffee" geworden cn de jenever luistert voortaan naar de naam „Schnaps". De sluizen van de smokkelhandel vereisen tie voortdu rende aandacht van onze douanebe ambten, die zich overigens geen enkele illusie maken over hetgeen er nog aan hun scherpe blikken ontsnapt. Dan zijn ei; de reeds eerder genoemde gevallen van boeren, die regelmatig hun land verlaten moeten om „in den vreemde" te ploegen, te melken en te oogsten. In dat licht gezien kunnen ook nie tige grenscorrecties, zoals de regering deze heeft voorgesteld ter hoogte van Losser ongeveer, van be- de" nodige expansie te geven, werd de SSf-v™" verplaatst. Nu ëerrt taa tat i 'a« rijden weer Zuidwaarts, lands® Smalfilmliga een gezamenlijke zijn vleugels wijd uitslaan en werd de 2papn°ili® „Dï's?Vred bijeenkomst om te luisteren naar het- productie gaandeweg opgevoerd tot 250 ^"Selsen een T-force hotel hebben geen lr Graanstra te vertellen had i kisten per dag. Ook de personeelsuit- P/V v5er ver" over een Amerikaans toestel, waarmede breidlng hield .hiermede gelijke tred en en meer fabriek^c^ór^Sn op in hét beeldvenste'r van de voorruit. geluid magnetisch wordt vastgelegd en weergegeven, de zg. Brush Soundmir- ror. Een groot aantal belangstellenden bezette 't zaaltje van Hótel „Rijnland" om deze nieuwigheid te bewonderen en te beluisteren. De heer Graanstra wekte verwonde- i tjesklok aan werd opgevoerd tot 30 man. Nadat spr. ook nog het een en ander had verteld van de Mer ander de fabricatie-methó- den, welke het bedrijf zeer ten -goede I kwamen, bood de heer J. Goedraad na- mens het personeel een Friese stoel- Burgerlijke Stand van Leiden GEBOREN: Hlllechien Catharina, d. van L. Hemmes en J C. Postma; Lydia, d. van J. M. van Cullenburg en L. van der Vis; Johannes, z. van P. A. van der Aar en J. van der Wolf; Jacob, z. van L. I. Epnennaam en K. Versteeg; Willem, z. van J. Wessel en S.' A. van Hoeven: Pranolscus Adrlanus Christlaan, z van C. G. Zorn en W. K. Enzler OVERLEDEN: M. de Waay, vr„ 47 jaar; R. D. Faber. man. 56 jaar; A. M. Fagel, vr„ 67 jaar; J. Trouwee. man, 67 jaar; C. Zwetsloot, vr 54 )pt: C. I. RodewJJk. zn.. 22 Jafir; G, E. S'roip. man. 72 jaar: T. Ouwerkerk. wèdr.. 68 ja^r; A. van Kuijk, man, 68 jaar. ring bij de aanwezigen toen hij de ope ningswoorden van de -voorzitter van de VERON, de heer Westrik, enige minu ten na de opening door middel van deze soundmirror via de luidspreker liet herhalen Vanzelf spr ékend oogstte deze demon stratie een groot sucoes bij de radio amateurs en de smalfilmers. De laa-t- sten zien in deze uitvinding een moge2 lijkheld hun films met geluid te bege leiden op een wijze, die voor de be roepsfilm niet behoeft onder te doen. Met dank aan de heer Graanstra. ging de bijeenkomst om half elf uiteen. Zichtbaar ontroerd dankte de direc teur, de heer J. Paauw, voor deze hul diging. In aansluiting op deze huldiging vond in de middaguren in „Het Gulden Vlies" een receptie plaats. Temidden van een fraaie bloemenschat ruim 100 bloemstukken waren aangedragen hebben directie en commissaris tal van gelukwensen mogen ontvangen. Tal van zakenrelaties, w.o. de heer H. H. Tiele- man als één der eerste cllëntèn uit 1908, de heren De Jong en Mazurel namens de afd. Leiden van. de Alg. Ned. Graf. Bond en voorts veie colle- Waarschuwing van bestuurder voorgaande trein, bereikte volgende bestuurder niet meer Van de zijde der Ned. Spoorwegen wordt medegedeeld, dat het onderzoek naar de oorzaak van de ontsporing, die op 20 April Jl. tussen Voorschoten en Leid- schendam heeft plaats gehad, heeft be vestigd. dat hier sprake ls geweest van een zg. spoorstfatting (hetgeen wij in dertijd 'reeds uit betrouwbare bron ver namen. Red. „L.D."); Ter plaatse van het ongeval bevond zich een proefvak van 180 meter lengte, aangelegd volgens het zg. systeem E.S.T., dat in ons land reeds sedert vele»jaren over honderden kilometers lengte met goed gevolg In gebruik is, doch niet op de' allerdrukste banen. In het buitenland evenwel vindt dit systeem EST op grote sohaal toepas sing. De buitenlandse ervaring was voor de N.S. aanleiding ook in ons land op een druk bereden baanvak dit systeem op zijn bruikbaarheid te be proeven en te onderzoeken in hoeverre het grotere onderhoud, dat dit spoor vereist, zal opwegen tegen de geringere aanlegkosten. Het grotere onderhoud bestaat o.m. uit de bijzondere zorg. die moet worden besteed aan het openhou den van de. voegen tussen de spoorsta ven, opdat men de "uitzetting tenge volge van hege temperaturen kon mee maken, zonder onder te grote spanning te geraken. De wijdte der railvoegen was op het bedoelde baanvak voldoende voor nor male Apriltempcraturen, doch het met het onderhoud belaste personeel heeft niet gerekend op de plotseling optre dende warme dagen, ten gevolge waar van de railvoegen zich hebben geslo ten en het spoor ten slotte door de$ grote spanning is „gespat" Hoewel het plotseling intreden van warme dagen op een abnormaal Vroeg tijdstip als verzachtende omstandigheden is aan' te merken, is wel gebleken, dat bij grotere waakzaamheid deze spoor- spatting voorkomen had kunnen wor den. Voorts is gebleken, dat de bestuurder van de trein, die aan de ontspoorde, trein voorafging bü aankomst in Lei den heeft gerapporteerd, dat het spoor op de bewuste plaats een kleine af wijking vertoonde. Dit bericht is door de stationschef tc Leiden onmiddellijk telefonisch doorgegeven aan Den Haag rnet de opdracht de bestuurder van de Wat zal er moeten geschieden met de industrie hier, voor zover zij eventueel zou komen te liggen binnen de.door Ne derland gevraagde gebieden? Daar zijn slechts weinig twijfelgevallen, omdat' er langs onze tegenwoordige Oostgrens maar enkele fabrieken gelegen zijn, welke specifiek-Duits mogen heten en van vitale betekenis voor hun achter land. Zo'n geval is b.v. de Emslander Kartoffelmehl- und Dextrinefabriek te Emlichheim. De productie bedraagt 4000 ton aardappelmeel en 500 ton dextrine; op het ogenblik liggen de cijfers vermoe- ga's en vrienden hebben hier hun op wachting gemaakt en hun beste wen sen voor de bloei van het bedrijf uit gesproken. Gisteravond is het feest in „Oud- Hortuszicht" voortgezet voor het per soneel. Na een begroetingswoord van de heer B, Vorschel werd een vrolijk programma afgewerkt, waarvoor men zich de medewerking had verzekerd van het M.V.C.-cabaret oJ.v, de heer Lou Marti, zeer geslaagde avond. delijk wat lager, omdat de nood aan consumptie-aardappelen hoog gestegen is. Op alle grote stations kun je Duit sers zien sjorren aan een zakje piepers. De genoemde fabriek vormt de schakel tussen de verlaten veengebieden en de textielcentra van Westfalen en het Rijn land. Zij is vrijwel de enige leverancier in de Britse zone en zou, ook na an nexatie, voor Duitsland moeten worden behouden, te meer, waar wij zelf over belangrijker aardappelmeelfabrieken be schikken. Een soortgelijk geval is dat van de „Westfalia" te Vreden, een z.g. picker- fabriek, inderdaad van groot gewicht voor de gehele West-Duitse textielin dustrie, Nederland is op dit gebied self supporting dank zy het eigen bedrijf te Eibergen. Er zal dus moeten worden ge streefd naar een oplossing, waarbij in nieuw-Nederland gevestigde industrieën blfjven werken ten behoeve van het Duitse achterland, Geheel anders ligt de toestand t.a.v. de spinnerijen en weverijen in de bocht welke Twenthe scheidt van de Oostelij ke Achterhoek. Boven Gronau, Vreden en Birgden rijzen hoge fabrieksschoor stenen uit, merendeels van spinnerijen en weverijen. Grenscorrectie zal in dit gebied aanmerkelijke verbetering te weegbrengen en tevens een Industrie insluiten, welkè geheel of grotendeels reeds Nederlands Is. Twentse fabrikan ten stichtten aan het emde van de vo rige eeuw in Gronau bedrijven, toen tarievenverschlllen daartoe aanleiding schenen te geven. Zij hebben daar ove rigens weinig plezier van beleefd. De deviezen-politiek der Duitsers had ruï neuze gevolgen en de eigenaren moch ten protesteren zfo hard zij wilden, zo dra er conjunctuurkenteringen kwamen of opvlammend „Deutschtun", altijd' waren de Nederlandse wevers uit het grensdorpje Glanerbrug het kind van de rekening. Deze industrie kan rustig worden geannexeerd. Het Duitse bedrijfsleven wordt daar nauwelijks door geschaad, omdat de omgeving van Goesfeld cn Bochelt en Borken nog een reusach tig reservoir behoudt aan spin- cn weefcapaciteit. In 1945 telde ons land ongeveer 45.000 weefgetouwen. Door toevoeging van de in Duitsland ge vestigde weverijen zou dit aantal toe nemen met ea. 2000 getouwen. Veel belangrijker is de stijging van de na tionale spincapaciteit; d.w.z. met 17% van de productie over 1945. Voorheen bestond het personeel van de fabrie ken in dit gebied voor bijna 40% uit Nederlanders. De gehele streek vormt trouwens éen tamelijk zuivere afspiegeling van ons In de permanente Europese com missie voor de bestrijding van kinder vellende trein te waarschuwen om op verlamming, welke dezer dagen te Brus- dezc plaats rekening te houden met sel is opgericht, heeft van Nederlandse een mogelijke onregelmatigheid in zijde o.a. zitting genomen prof. dr J. - het spoor. Helaas heeft dit bericht D. Vcrlinde van het Instituut voor Pre- Zondag: Selderijsoep peultjes, kalfs- de bestuurder van de ontspoorde trein ventieve Geneeskunde alhier. vlees, aardappelen maizenapuddlng niet bereikt. I met aardbeien (compóte). of twintig naar het Oosten ging ver leggen. Al met^ al werd het een eigen katoenland. Legio zijn er de na- men, die eindigen op -ink en -ing, vele familierelaties bestaan er over en weer en het dialect, dat men er hoort spre- ken is dat van Twenthe, Speciaal hier Ter gelegenheid van dit jubileum zou er zeer weinig veranderen, indien heeft de heer J. Starrenburg namens de men een geografische lijn een kilometer fa. Boonsboppel te Waddinxveen nog een - glas-in-lood-raam aangeboden. ACADEMISCHE EXAMENS. Geslaagd voor het doctoraal examen Geneeskunde; A C. Arntzenlus (Wasse naar) en P. Lelchtman (Lelden); voor hét artsexamen le gedeelte: mej. H- F.- v. d. Nleuwenhulzen (Den Helder) en A. Cankrlen (Lelden); A. P. J. Vreeburg (Llsse) en J. B. Crol (Wassenaar): voor het artsexamen 2e gedeelte: mej. T. Elshove ('s Gravenhage) en C A. Relchardt ('s Gravenhage) en A. P. Maas- sen (Lelden). Op veler verzoek zal aan de Chris telijke school aan de Stadhouders!?an /hoofd de heer R. Kramer), in het ver volg ook een Septenibercursus verbon den zijn. Een wooid van bezinning DE BREUK. Wanneer wij net Scheppingsverhaal lezen uit Genesis 1. dat geweldig die<pe evangelie, dat vandaag kon gesenreven zijn, zo actueel is net!, horen wij tel kens het bekende refrein: en Gcd zag i dat het gced was. Na de laatste schep pingsdag staat er' zelfs dat het zéér goed was. Daar zit de aanduiding in van een climax En die is er ook; want de kroon van de schepping is de mens. Alles wordt voor die mens in gereed heid gebracht alvorens hij geschapen wordt: licht, lucht, land, tijd, voedsel <wïnt zo is het wezen en de bedoe ling van de scheppingsdagen als de elkaar opvolgende elementen, nodig voor de mogelijkheid van het bestaan). Alles is er door God verordineerd, God die spreekt en het is er, die gebiedt en het staat er. En in dit alles, kroon van alles: de mens geschapen naar Gocté beeld en gelijkenis. Alles zéér goed. En dan ineens is er: de breuk! Ge nesis 3: de mens die de roeping ver speelt en het gebod overtreedt. En met dit hoofdstuk doet de zonde intrede in de wereld. Wat over zonde is gedacht en gezegd, is eindelocs veel. Maar het komt altijd weer neer op wat er het wezen van is: de egocentriciteit;- het „ik" als middelpunt in plaats van God. En dit is zó radicaal, dat alles wat zich aan tegen-goddelijkheid in deze wereld openbaart, tot dit wezen van de ik-middelpuntigheid is terug te voeren, ja daarvan alleen zijn uitgangspunt heeft. Deze breuk gaat door alle tijden en geslachten en mensen heen. Men kan dit ellendig vinden of er zioh tegen verzetten, maar het evangelie windt er geen doekjes om: zij hebben allen ge zondigd en derven de heerlijkheid Gods. Ook zij, die wij als goede en edele figuren aanmerken, weldoeners der mensheid, begenadigden op allerlei ter reinen van wetenschap en cultuur. Bij alle nadenken over dit ingrijpen de probleem, waar niemand uit komt, en vfaarin elke oplossing faalt in de botsing met de werkelijkheid, zou een mens pessimist .kunnen worden. Of fatalist. Wat geeft het alles?, wij.schie ten er toch nooit mee cp, en wij komen er niet uit. Maar het evangelie heeft deze weldaad voor ons bewaard, bij alle misère van de breuk: wij behoeven geen [pessimisten of fatalisten te wor den. En als wij het soms waren, dan wil dit evangelie er ons van genezen. Want in dat geweldige hoofdstuk van. de breuk, waarin de breedte en de diepte en de angstwekkenheid zonder verbloemen wordt getoond, wordt te gelijk aanschouwd, hoe deze breuk wordt overbrugd en geheeld. God laat het er niet bh, dat Zijn schepping in de war is gestuurd. God wil dat de hoogste roeping van ons zal wezen: „mens te zijn"; Hij komt tot ons met deze vernieuwde roeping. En wanneer wij zo talloos vele keren niet zonder schaamte moeten zeggen en zuohten: wat hebben wij er van gemaakt!, dan wil God in een direct levensverband met Jezus Christus ons die nieuwe op dracht doen zien en aanvaarden. Als wij daarbij soms struikelen, staat Hij klaar om ons bij de hand te vatten en weer op te richten. W. H. K. Maaltijden in Juni Het Voorlichtingsbureau van de Voe dingsraad meldt In Jum komen de zomergroenten in hun volle glorie voor de dag'n bron van gezondheid voor alle jonge en oudere mensen door hun rijkdom aan voe dingsstoffen en door de geur en kleur, cie ze aan iedere maaltijd kunnen ge ven. In de zomer zijn het immers juist de groenten en vruchten, die de maal tijd zo gezellig en smaakvol maken! Laten wij daarbij ook een dankbaar gebruik maken van de vltaminenrijke tuinkruiden (liefst zelfgekweekt) en deze in soepen, sausen, rauwe en ge kookte groenten verwerken. Suiker-extraatje van 125 gram .voor schooljeugd TRACTATIE TER GELEGENHEID VAN REGERINGSJUBILEUM. Ten einde bij te dragen tot de vie ring van het als regeringsjubileum van H.M. de Koningin op scholen voor voorbereidend en verplicht Lager On derwijs heeft de Minister van Land bouw, Visserij en Voedselvoorziening toestemming verleend, dat via de nog nader tc instrueren plaatselijke distri butiediensten toewijzingen zullen wor den; verstrekt overeenkomende met maximaal 125 gram suiker per leer ling. Deze toewijzingen moeten in een keer worden aangevraagd en wel tus sen 4 Juli t.m. 28 Augustus. De schoolbesturen zullen zelf kunnen bepalen op welke wijze zij deze tractatie zullen uitvoeren, hetzij door het ver strekken van- versnaperingen dan wel van versnaperingen en limonade. Hierbij dient er rekening ïpede gehouden te worden, dat b.v. per flfesje limonade ga- zeuse over het algemeen 25 gram suiker gemoeid is. De organisatoren van de schoolfeesten zullen voor het aanvragen van de toewijzingen moeten bepalen van welke hoeveelheid zij versnaperingen- toewiizjagen en voor welke hoeveelheid zij sulkertoewijzingen ter verkrijging van limonade wensen te ontvangen. De kosten van deze tractatie kunnen niet voor rekening van de overheid worden gebracht, terwijl de honorering van de toewijzingen via het openbaar onderwijs door de gemeenten, voor het bijzonder onderwijs door de schoolbe sturen in ontvangst genomen worden. Voor andere feestelijkheden ter gele genheid van het regeringsjubileum zul len geen extra-toewijzingen worden ver strekt, zodat het voor buurtverenigingen of andere organisatoren geen zin heeft hiervoor verzoeken bü de directie van de Voedselvoorziening van het ministe rie van Landbouw, Visserij en Voedsel voorziening of het C. D. K. in te dienen of hierover te corresponderen. „OUDE MEESTERS" UIT ENGELAND NAAR MAURITSHUIS. De Engelse koning heeft er in toege stemd tien Nederlandse „oude mees ters" en een aantal tekeningen uit zijn kunstverzameling te Windsor Castle af te staan voor een in Augustus in het Mauritshuis te houden tentoonstelling ter gelegenheid van het gouden rege- i ringsjubileum van Koningin Wilhelmi- na, o.m. „Meisje aan het spinet" van I Vermeer, twee Rembrandts en een Al- bert Cuyp. (U.P.) 1 Opbrengst buitengewone heffing IZ2 milliard beneden raming Het staat wel vast, dat de oorspron kelijke raming van 3,5 milliard gul den voor de Vermogensaanwasbelas- tingen en 1,6 milliard voor de Heffing- ineens niet zullen worden bereikt. Men rekent op een opbrengst, welke zal liggen tussen 3 en 314 milliard gulden. Voor deze lagere opbrengst van de buitengewone heffingen zijn verschil lende oorzaken aan te wijzen. Na het tot stand komen van de zeer globale -schattingen, zijn namelijk talrijke te gemoetkomingen in de wetten en in de uitvoeringsvoorschriften opgenomen. Verder blijkt steeds meer, dat uit ach terstand en navordering van de nor male kohierbelasting over de Jaren 1940 tot 1945 grotere bedragen binnenko men, dan zijn geraamd. Daar deze be dragen als schuld mogen worden afge trokken bij de vaststelling van het ver mogen per 31 December 1945 voor de buitengewone heffingen, hebben zij daar een lagere opbrengst ten gevolge. NIEUWE LEDEN EN CORRESPON DENTEN ACADEMIE VAN WETENSCHAPPEN. H.K.H. de Prinses-Regentes heeft de volgende benoemingen van de afd. Na tuurkunde der Kon. Ned. Akademie van Wetenschappen bekrachtigd: Tot gewoon lid prof, ir J. Th. Thysse, buitengewoon hoogleraar te Delft; tot buitenlands lid prof. dr R. G. Harrison, oud-hoogleraar aan de Yale University te New Haven. Conn. U.S.A.; tot corres pondent de heren dr H. J. de Boer. Ba tavia. dr M. A. Lieftinck, Buitenzorg; dr M. H. van Raalte, ld-: prof. dr W. Radsma, Batavia; prof. dr A. J. Rutgers, Gent; dr J. W. J A Stein S.J.. Rome: dr H. J, Toxopeus. Buitenzorg en prof. dr P. M. van Wulfften Palthe, Batavia. LAATSTE POSITIE-OPGAVEN SCHEPEN. AALSDIJK. 11 6 v New Orleans n. Antwerpen; ALHENA, Rctterdam-^Rlo de Janeiro, pass. 9/6 St. Vincent; BLOMMERSDIJK, 11/6 v. Londen te Antwerpen; DELFTDIJK, 10/6 v. Van couver te San Francisco; HEDEL, 9/6 v. Montreal n Rotterdam; KOTA AGOENG. Newport—Java, 11/6 te Port Said; LEERDAM, Rotterdam—New York, 11/6 te Antwerpen; MAASLAND, 16/6 v. Amsterdam te -Buenos 'Aires; PRINS JOHAN WILLEM FRISO. 10/6 v. Quebec te Avonmouth; STUYVE- SANT, 10/6 v. Paramaribo n. Trinidad. Ingezonden Mededeling „verloren dagen", heette het vroeger. Nu niet meer nu zijn er "AKKERTJES"! Een paar per dag. wég pilo en narigheid! Kon. Ned. Ver. y. Luchtvaart VIERDE HAAR 40-JARIG FEEST. In hotel de Wittebrug vierde de Kon. Ned. Ver. v. Luchtvaart haar 40-jarlg feest. De voorzitter, oud-minister en oud-directeur-generaal der P.T.T., dr ir 1 M. H. Damme, sprak aan het diner een welkomstwoord tot de vele aanwezige autoriteiten. De secretaris-generaal van Verkeer en Waterstaat, mr Spitzen, roemde de ju bilerende vereniging als een paedagoog en een pionier. Luitenant-admiraal Helfrlch, bevel hebber der zeestrijdkrachten, gaf uit drukking aan de warme belangstelling der Marine voor de luchtvaart. De heer Victor Boin huldigde namens de Belgische zustervereniging dr Ples- man en memoreerde, omdat aan de dis ook de pionier-vliegers Van Meel en I Versteegh aanzaten, de figuur van Jan j Olieslagers. Generaal-majoor C. Giebel, chef Lucht machtstaf, dankte voor de grote hulp welke vele leden van de jubilerende ver eniging aan de militaire luchtvaart heb- j ben bewezen. Voorts hebben nog het woord gevoerd de oud-president, ir F. de Vogel, lr van Hoogstraten en de heer Medenbach, de beide nog ln leven zijnde oprichters, (Prof. Vening _Meinesz, de heer Pruym- boom, namens de Delftse Studentenaero- club, de heer Pahud de Mortanges de K.N.V V.L- huldigend namens de gehele Nederlandse sport, de heer Hoff, voor de Rijksluchtvaartdienst en ten slotte de vice-president van de Belgische Aero- club. MR E. N. VAN KLEFFENS v ERE-DOCTOR TE LANCASTER. De Nederlandse ambassade in Washing ton heeft medegedeeld, dat aan mr van Kleffens door het Franklin Marshall College te Lancaster, Pennsylvania, het' eredoctoraat in de rechten is aange boden. (UP.). Econ. Unie vereist steun uit buitenland Het- A.N.P. verneemt van bevoegde Nederlandse zijde, dat tijdens de bespre kingen der Benelux-ministers op het Chateau d'Ardennes, in verband met de principiële beslissing tot het vormen van een economische unie per 1 Januari 1950, op de volgende punten in principe over- ng is bereikt. a. Het zo spoedig mogelijk terug keren naar vrije consumptie; b. Het wederzijds verlagen van de subsidies c. Nastreving van een gecoördineer de investeringspolitiek; d. Handhaven van het monetaire evenwicht. Van bevoegde zijde werd er tevens op gewezen, dat de subsidieverlaging geens zins een overeenkomstige stijging van prij2£n en lonen tot gevolg zal hebben. Het ls duidelijk, dat Nederland zich in overgangsperiode nog geen vol ledig vrije goederenuitwisseling met Bel gië zal kunnen veroorloven, zo werd medegedeeld en dat maatregelen moe ten worden getroffen om de voorziening op een zodanig peil te brengen, 'dat deze vrije uitwisseling na 1 Januari 1950 een feit kan zijn. Om dit te bewerkstelligen zal een beroep moeten woeden gedaan od buitenlandse financiële steun. PARAFERING NEDERLANDS-SOV- JETRUSSISCHE HANDELS OVEREENKOMST. „Beide partijen zeer tevreden". Gisteravond is te Moskou een handels overeenkomst tussen de Sovjet-Unie en Nederland geparafeerd, welke voorziet in een uitwisseling van goederen. Gedurende twee maanden ls door een Nederlandse missie te Moskou met de Sovjet-Russen onderhandeld. Een Nederlandse woordvoerder ver klaarde, dat beide partiien zeer tevre den ware t doch hii deed geen nadere mededelingen MOGELIJKHEID BESTEMMING BUITENGE W. DIENSTPLICHTIGE. De minister van Oorlog, tevens mi nister van Marine a.i„ heeft aan de burgemeesters een rondschrijven ge richt, waarin wordt medegedeeld, dat' ook voor ingeschrevenen voor de lich ting 1949 de mogelijkheid bestaat om tot buitengewoon dienstplichtige te worden bestemd, indien twee broeders dienen of gediend hebben. Een aan vraag daartoe moet voor 1 Augustus 1948 worden ingediend ter gemeente secretarie, Ufd. militaire zaken. Maandag: Spitskool, gebakken bloed worst. aardappelen yoghurt. Dinsdag: Postelein, ei, aardappelèn pannekoek met stroop. Woensdag: Spinaziesla met tuinkrui den, garnalen, aardappelen g'ries- meelpap. Donderdag: Tuinbonen (met bonen kruid), gebakken spek, aardappelen fruit. Vrijdag: Tuinbonensoep bietjes, gestoofde makreel, uiensaus, aardappe len. Zaterdag: Gort mét kerriesaus en splockworst, kropsla fruit, R^pEPTEN VOOR 4 PERSONEN. Tuinbonensoep: 1 liter tuinbonennat (kookvocht, aan gevuld met water of melk), (een restje fijngemaakte tuinbonen), 2 bouillon blokjes, 30 A 40 g (3 A 4 eetlepels) bloem (al naar de dikte van het nat), boter of margarine, veel gehakte peter selie, wat zout. Het tuinbonennat met de bouillon blokjes aan de kook brengen en bij- binden met de aangemengde bloem. Een klontje boter of margarine en op het laatst de gehakte peterselie er aanj toevoegen Spinaziesla: \k kg spinazie, 2 lepels azijn of sla-, saus, zout, peper, basilicum, dille, ker vel, tym, bieslook, venkel (gekookte aardappelen). De spinazie wassen, zeer fijn snijden en vermengen met azijn, zout ,en peper of slasaus, met de fijn gehakte tuinkruiden en desgewenst wat fijngemaakte aardappelen. Gestoofde makreel: De makreel schoonmaken en met Iets zout inwrijven. De vis met een klontje boter of margarine leggen in 'n pan netje of vuurvast schaaltje, waarvan de bodem met een laagje water bedekt is. De makreel op een zacht pitje gaar stoven of met paneermeel bestrooid in de oven gaar laten worden (in 15 20 min.). Men kan het vocht bijhinden en als saus bij de vis geven. Gort'met plockworst en kerriesaus: Ruim 1 liter water, 350 g (3 kopjes) gort, 2 grote uien, 150 g plootoworst, peper, zout, 30 g (2'4 eetlepel) boter of margarine Voor de saus: liter bouillon (byv. van 1 bouillonblokje en M 1 water), 1 uitje. 30 g (2!4 eetlepel) boter of margarine. 30 g (ruim' 3 eetlepels) bloem, zout. kerriepoeder, scheutje melk. De gort wassen en in ruim 1 liter water gedurende 24 uur laten weken. Vervolgens de gort in A 1 uur gaar koken in het weefcwater met zout. De worst in blokjes snijden, de uien snip peren en goudgeel frulten in de boter of margarine. Op het laatst de plock worst even meeverwarmen. Dit mengsel door de gaargeworden gort roeren, alles gced verwarmen en op smaak afmaken met peper en zout. Voor de saus: Het uitje snipperen en met kerriepoeder in de boter of de margarine fruiten. De bouillon toevoe gen en het vocht binden met de aan gemengde bloem. De saus op smaak afmaken met een scheutje melk en wat zout. De gort warm opdienen met de saus en ei- kropsla bU geven. EXTRA SUIKERRANTSOEN VAN 500 GRAM VOOR DE INMAAK. Voor de inmaak zal dit jaar een extra rantsoen suiker worden verstrekt. Ia de bonnenlijst van 2 Juli zal voor alle leeftijdsgroepen een bon bekend ge maakt worden voor 500 gram suikw.

Leidsch Dagblad | 1948 | | pagina 2