Tussentijds ontslag bestuurscolleges en Pensioenregelingen Geweldige brand teistert Rotterdams A.T.O.-wagenpark Opleiding van beroepsofficieren te Breda Wat er in Indië gebeurt WEER BERICHT Auto's voor Praagdienst in vlammen opgegaan Met een enkel woord 87ste Jaargang ZATERDAG 1Z JUNI 1948 No. 26410 LEIDSCH DAGBLAD Directeur: J. W. Henny Hoofdredactie: B W. Menkh rst er» J! Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f3.90 per 3 maanden; 30 cents per week Telefoon Dir. en Adm.: 25041; Red. 21507 Witte Sing 1 1, Lelden Giro no.: 67055 Hét Palestijns conflict bernadotte onderzoekt bestandsschendiftgen. Graaf Polke Bernadotte, de bemidde laar van de V. N. in de Palestijnse kwestie, heeft gisteravond het volgen de communiqué uitgegeven: „In de loep van de eerste dag van het bestand in Palestina is door de bemiddelaar een klacht ontvangen vol gens welke vier los van elkander staan de schendingen van het bestand door Joodse strijdkrachten zouden hebben plaats gehad. Voor elk van die geval len heb ik onmiddellijk aan waarne Sjarifoeddin's volksfront wenst handhaving van leger Sjarifoeddin! voorzitter van het de mocratisch volksfront de voormalige Sajap Kiri of concentratie van links georiënteerde Republikeinse partijen neeft in een interview verklaard, dat het zo goed als zeker is. dat hij weer in de regering zal worden opgenomen. mers van de V.N. instructie gegeven indien ten minste de wijzigingen door tot onderzoek ter plaatse en zo spce- ga^P.- ^md^e stand van zaken dig mogelijk uitbrengen van rapportf Jj" betrekkelijk zeker. Sjari- hierover foeddin voegde hier aan toe, dat de ka- «n, M De commissie heeft doen uitkomen lie ver geen Brits materiaal te gebruiken om politieke complicaties te vermijden. JOODS OPPERBEVELHEBBER? GESNEUVELD. Een woordvoerder van de staat Is raël heeft medegedeeld, dat David Marcus, de opperbevelhebber van de Israëlitische strijdkrachten aan het front van Jeruzalem, Donderdagavond op zijn post in de heuvelen van Jeru zalem gesneuveld is, „terwijl hy poogde de weg vrij te maken voor voedselaaai- voer voor de bevolking van Jeruzalem." Marcus diende in de tweede wereldoor- leg als kolonel in het Amerikaanse leger. De hoofdweg tussen Tel Aviv en Je ruzalem is gisteren voor het Joodse verkeer geopend, tengevolge van de Joodse successen in de strijd, die gis teravond in het gebied vrtn Latroen werd gevoerd, aldus meldt Reuter. SCHIP MET JODEN OP WEG NAAR PALESTINA? Een landingsvaartuig met ongeveer 800 Joodse vrijwilligers en wapenen aan boord zou volgens havenbeambten uit Port du Bouc nabjj Marseille met be stemming Palestina zijn vertrokken. •Het schip zou de Altalena zijn. va rende onder Panamese vlag. De vrijwil ligers naar men zei van vele natio naliteiten zouden uit kampen nabij Marseille zijn gekomen. De Deense scheepsramp VERMOEDELIJK 150 DODEN. Nader wordt gemeld, dat het aantal slachtoffers van de mijnontploffing aan boord van de „Kjoebenhavn" vermoe delijk 150 bedraagt. De uitgeputte overlevenden deden ont stellende verhalen over de ramp. Me rendeels sliepen zy, toen de ramp zich voltrok. Een koopman uit Aalborg ver telde, dat er aan boord een paniek uit brak, zodra men besefte, dat het schip zinkende was. Mannen en vrouwen sprongen, gedeelteiyk ontkleed, te wa ter. Familieleden werden in de ruwe zee van elkaar gescheiden. Duikers zyn op het wrak aan het werk om de lijken, die zich nog in het schip zouden kunnen bevinden, naar de oppervlakte te brengen. Alle opvarenden waren, naar men meent te weten, van Scandinavische nationaliteit. Deense marine-deskundi gen zyn begonnen met een onderzoek naar de wyze, waarop de myn met het schip in aanraking is gekomen. Volgens officieuze rapporten zou het een Mag netische myn betreffen van een gedu rende de tweede wereldoorlog veelvul dig gebruikt type. LONDENSE AANBEVELINGEN IN FRANS PARLEMENT. De Franse minister van buitenlandse zaken. Georges Bidault, heeft gister avond het debat geopend in de Franse Nationale Vergadering over de aanbe velingen van de Londense conferentie ten aanzien van West-Duitsland. Alle ministers waren aanwezig toen Bidault zyn pleidooi begon voor aanvaarding van de aanbevelingen waarvan eventuele verwerping tot de val van de Franse re gering zou kunnen leiden. Bidault kreeg, na zyn rede, welke by- na twee uren duurde, applaus van leden van de MRP, waartoe hij zelf behoort, en enkele gematigden. De zitting werd hierna verdaagd. Men verwacht, dat de minister-presi dent aan de stemmihg op Dinsdag as. de vertrouwenskwestie zal verbinden, en dat hij aldus een. hoewel kleine, meer derheid zal verkrijgen. POOLSE BESCHULDIGING. De Poolse regering heeft de Britse bezettings-autoriteiten er van beschul digd de terugkeer van de Poolse kin deren, die tijdens de oorlog naar Duits land zijn weggevoerd, tegen te werken. Volgens officiële ramingen van Pool se zyde zyn van de 300.000 naar Duits land weggevoerde Poolse kinderen uit de Sovjet-Russische zone reeds 20.000 naar hun vaderland teruggekeerd, doch slechts 6000 uit de Westerse zones. De woordvoerder van de Poolse re gering, generaal Victor Grosz, verklaar de, dat deze kwestie geen betrekking heeft op de Franse en Amerikaanse zones. SLOWAAKS KABINET AFGETREDEN Het Slowaakse kabinet, met dr Husak aan het hoofd, heeft zyn ontslag inge diend krachtens de nieuwe grondwet. Dr Husak zal besprekingen beginnen met de politieke partijen voor de vorming van een nieuw kabinet OPNIEUW WARM. De Bilt verwacht tot morgenavond: In de nanacht op sommige plaatsen vorming van nevel, mist of lage wolken banken. Morgen overdag overivegend zonnig weer met ongeveer dezelfde tem peratuur als vandaag. Enkele verspreide, onweersbuien. In het Noorden van het land meest matige wind tussen Oost en Noord, elders tydelijk veranderiyke wind. front wenst te bereiken, is de handha ving van het Republikeinse leger. Het VoiKsfront is van mening, dat de hui dige Republikeinse politiek de verkeerde kant uitgaat. Het zal als deelhebber aan het regeringsbeleid naar verandering streven. Wat Tweede Kamer aanvaardde. Het geval Schreieder (Van onze parlementaire redacteur) De Tweede Kamer is gisteren toch nog tot resultaten gekomen Behalve enige hamerstukken deed zy de beide wetsontwerpen af. die haar al deze hele week hebben bezig gehouden. Het ene. tot het mogelyk maken van tussentyds ontslag aan gedeputeerden en wethou (Arb.) tot het invoegen van extra waar borgen tegen lichtvaardig ontslag, werd door de minister overgenomen. Een amendement-Krol (CH) tot behoud van de rechten op wachtgeld en pensioen van event, ontslagen wethouders en gede puteerden werd met algemene stemmen aanvaard. Een amendement-Hooy (Kath.) om de wet op 1 Januari e.k te doen expireren, werd met 3845 stem men verworpen, waarna het wetsont- ders die het vertrouwen resp. van Prov. weip ,xU met 4^_34 stemmen de hamer Staten en Gemeenteraad hebben verlo- passeerde, ren, vergde nog slechts een. paar stem- 1 - mingen. Het sub-amendement-Algera (AR) tot invoeging van de woorden „op grond van revolutionnaire gezindheid", waarover de stemmen Donderdag staak ten, werd thans verworpen met 34 tegen 49 stemmen. Een amendement-Scheps Tot besluit van zyn tocht naar de Achterhoek heeft ZK.H Prins Bern- hard Donderdagavond deelgenomen aan een bruiloft in de boerdery van boer Veltkamp by Lochem, wiens zoon Hendrik Jan die dag, in het huwelyk was getreden met Jantje Tuiters Exel. Foto ANP/de Wt. Gisteravond is een geweldige brand uitgebroken in dc loods „San Francisco" van de Holland-Amerika-lyn, gelegen langs^ de Zuidzijde van de Rijnhaven te Rotterdam. Wagens van de A.T.O., die daar haar garage voor de Praagdienst heeft, gingen geheel in vlammen op en een grote hoeveelheid benzine en olie ging verloren. De brandweer, die met veel materiaal aanwezig was ook drijvende spuiten namen aan het blus- singswerk deel "heeft met meer dan 20 stralen en met schuimblusseTS het vuur bestreden. Na twee uur was men dc brand in zoverre meester, dat met dc nablussing kon worden begonnen. De wetsontwerpen tot nadere regelin gen van pensioenen een doolhof, waarin menigeen verdwaalde! brach ten de Kamer aLsnog tot langdurige dis cussies over tal van amendementen, die, trots het „hiertoe en niet verder" van regeringszijde, door de voorstellers wa ren gehandhaafd. De meeste dier voor stellen sneuvelden; veelal bij stemming met zitten en opstaan. Dat opstaan werd gemakshalve een „blyven staan"! Aan genomen werden een amendement om aan ambtenaren, die vóór Maart '42 ont slag hebben genomen, alsnog gelegen heid te geven voor hun pensioen' door te betalen, en een amendement om een ongelijkheid in de pensioenregeling voor openbare en byz. onderwijzers weg te nemen. De wetsontwerpen zelf werden z.h.st. aangenomen. HET GEVAL-SCHREIEDER. Van het Vrijdagse vragenuurtje maak te de heer Goedhart (Arb.) gebruik om inüchtingen in te winnen over *het in vryheid stellen van de beruchte Duitser Schreieder. De minster van Justitie wees er op. dat hem niets bekend was van een buitcnvervolging-stelling. Schreieder is op vrye voeten gesteld. Natuurlijk kan een vervolging nog altijd plaats heb ben: hetzy op klacht van belangheb benden. hetzy dat de procureur-fis caal daartoe nog reden vindt. Intus sen is dc mogelijkheid om Duitse amb tenaren te vervolgen beperkt, en wel op grond van de wetgeving, op initia tief van de Kamer zelve na de senten tie van de Byz. Raad van Cassatie. Dg minister vertrouwt, dat de parle mentaire enquête-commissie haar aan dacht aan het z.g. Englandspiel zal wy- den. Ook de minister van Oorlog en van Marine a.i. heeft zynerzyds een onder zoek gelast. Dit sluit niet uit, dat ook een justitieel onderzoek terzake wordt ingpsteld Op vragen van de heer Koersen (Kath.) om uitkering van een voorschot aan landbouw en veeteelt werd geant woord, dat de regering hiertoe niet kan overgaan, omdat daartoe eerst de mid delen zouden gevonden moeten worden. De Kamer ging tot Dinsdag a.s. naar huis. TWEE DOODVONNISSEN 1?" HONGARIJE. Gratie voor pastoor. Het militair gerechtshof te Boedapest heeft de zaak behandeld tegen zes per sonen, die als verantwoordelyk werden beschouwd voor het in het Hongaarse dorp Poespetri voorgevallen school- stryd-incident, waarbij een politieman werd gedood. Zekere Miklós Kiralyfalvi, die voor de moord op de politieman aansprakeiyk gesteld wordt, is tot de strop veroor deeld, evenals de pastoor van het dorp, Johan Asztalos, die als de aanstichter van de moord wordt beschouwd. De laatste werd door de president der Re publiek begenadigd en zyn straf veran derd in levenslang. Vier anderen werden veroordeeld tot gevangenisstraffen, van levenslang tot tien jhar. De Hongaarse regering heeft by de creet alle gebouwen en andere eigen dommen van de confessionele scholen overgenomen. ONZE VERLIEZEN De regering maakt bekend, dat tot haar leedwezep in de afgelo pen week de navolgende verliezen zyn gerapporteerd- Kon. Landmacht: Sold. P. van den Berg uit Bergen (N.-H.). Kon. Ned.-Ind. Leger: Soend. cav. 2de kl. Oesman Ned.-Indië. Kon. Marine: Geen verliezen. DE GRIEKS-BULGAARSE BETREKKINGEN. Naar de Griekse ambassadeur te Washington zyn regering heeft meege deeld, heeft de Bulgaarse ambassadeur in de V. S. van zyn regering opdracht ontvangen te onderhandelen over een spoedig herstel van de normale betrek kingen met Griekenland. Tezelfdertyd wordt uit betrouwbare communistische kringen te Athene ver nomen, dat de party opdracht heeft ge geven „met elke concessie" naar een accoord met de regering te streven. Naar in regeringskringen vernomen wordt, maakt de step deel uit van een „vredes offensief" door de guerillaleider generaal Markos. RUSSISCHE TREIN DOOR ENGELSEN AANGEHOUDEN? Volgens het onder Russische controle staande Duitse nieuwsagentschap Is een Russische militaire trein, rydende van Moskou naar Parys, Vrijdag door de Engelsen aan de grens van de Brit se en Sovjet-zones aangehouden. De Britse functionarissen zouden van de Russische treinwacht geëist hebben zich van haar uniform te ontdoen en haar wapens achter te laten alvorens de reis voort te zetten. Ook zouden zy 'een lijst van alle goederen in de trein geëist hebben. De trein vervoerde monsters voor de Paryse tentoonstelling van de Internationale Democratische Vrouwen- liga. Een Britse officier, belast met het toezicht op het betreffende grensstation te Helmstedt.zeide niets van het inci dent af te weten, Jïoor zover ik weet moeten alle Russisdne treinen, die door de Britse zone zouden ryden, te Helm stedt de grens passeren". (Reuter). Regeling volgens nieuwe inzichten Zoals bekend, zal 1 September a.s. de opleiding van de cadetten voor lopig zal een honderdtal worden toe gelaten aan dc Kon. Militaire Aca demie te Breda worden hervat na een onderbreking van ruim acht jaar. Blijkens een brochure, samengesteld door het Ministerie van Oorlog (en des gewenst aan te vragen by het bureau R en V., nieuwe Frederikskazerne 's-Gravenhage) is de wyze van onder richt aan toekomstige beroepsofficieren tegelykertijd opnieuw geregeld. Naar aanleiding hiervan hebben wy een onderhoud gehad met Juit.-kol. G. J. Ié Fèvre de Montigny, hoofd van de sectie opleidingen van de Generale Staf Ten einde de legerleiding In staat te stellen een zo goed mogelyke keus uit de candidaten te doen, hen zelf te be hoeden voor een overhaaste beroeps keuze en'de saamhorigheid in het offi cierscorps te bevorderen, is, aldus luit.- kol. Ie Fèvre de Montigny besloten, de Omstreeks zeven uur merkten de be woners van Katendrecht de brand in het z.g. Molukkencomplex, een enkele honderden meters lange betonnen loods van de H.' A. L., waarvan de havenzijde na Dolle Dinsdag door de Duitsers was opgeblazen. De ravage is na de oorlog weggeruimd en reeds was „havenherstel" bezig aan de nieuwe kademuur, welke het mogelijk zou maken de loodsen aan de waterzijde weer te dichten en bruik baar te maken voor opslaggoederen. Daar de A.T.O. echter garageruimte no dig had en wegrijden van haar trucks en vrachtauto's door onbevoegden langs de open zyde niet mogelyk was, had zij een door betonnen schotten afgeschoten deel van het complex voor enige tyd ge huurd eri bestemd voor de Praag-dienst. De aanwezigheid van die betonnen schotten is oorzaak geweest, dat de enorme vuurzee hier een halt werd toegeroepen en tot de ongeveer 60 M. lange ingeperkte ruimte beperkt bleef. Zodra de bewoners van Katendrecht de brand ontdekten, namen zy geen halve maatregelen. Zy waarschuwden niet alleen politie en brandweer, maar forceerden ook -met vereende krachten een van de loodsdeuren en toen ze een maal daar 'doorheen waren en gewaar werden, dat een gemakkelyk door het vuur bereikbare ruimte, die geheel met vaten benzine gevuld was, eveneens was afgesloten, beproefden zy ook op deze deur hun krachten. 'Het gelukte eerst deze deur uit haar voegen te werken, toen zy een der vrachtwagens als ram- mei gebruikt hadden. Nu werden alle hens opgetrqmmeld om te redden wat er te redden was. Ruim twintig wagens, kleinere zowel als grote schier onhanteerbare wagens werden door tientallen helpers naar buiten geduwd en in de Veerlaan en de Delistraat in veiligheid gebracht. I Ook zag men velen met volle en ledige j benzinevaten rollen, die ver buiten be- reik van het vuur werden opgestapeld, i Maar ten slotte werd'de hitte ondraag lijk en de geweldige rookontwikkeling I de grauwe, torenhoge rookkolom men waren weldra langs de gehele ri vier te zien dreigde de helpers te verstikken, zodat van verdere ber gingspogingen moest worden afgezien. De brandweer was inmiddels met groot materiaal, zowel autospuiten als de bé kende bootjes van de havendienst, ter plaatse en in alleryl werden tientallen slangen uitgelegd, waardoor met grote stromen water de vuurhaard bestreden kon worden. Omstreeks negen uur was het ergste gevaar geweken, maar een deel van het wagenpark was volkomen vernield. Ook een groot aantal vaten olie en benzine werd een prooi der vlammen. De oorzaak van de brand is onbekend. Mogelijk wordt geacht, dat iemand tegen Onder de vele Nederlandse luchtvaartpioniers, die vandaag aan de vliegfeesten op Soesterberg deelnemen, bevindt zich ook de heer Marinus van Meel. die in het strenge verbod in gerookt heeft en 1909 bij Henri Farman in Etampes leerde vliegen. een.eindje sigaret achteloos heeft weg- Marinus van Meel in 1911 in zyn Farman-vliegtuig met de eerste passagiers, geworpen. I dje hy vervoerde: de gebr. Van Dyk en hun zuster Foto A®P. 13 JUNI Zon op: 4.20 uur; onder 21.00 uur; Maan op: 11.15 uur; onder 1-05 uur (N. M.) Hoogwater te Katwyk te 8.03 en 20.38 u. (14 Juni te 9.10 en 21.45 uur). BINNENLAND. By K,B. van 5 Juni ls met Ingang van 7 Juni J.l. benoemd bij de generale staf tot lult-generaal (reeds tijdelijk luit.-generaal) de generaal-majoor mr H J, Kruis. Kolonel A. A. J. J. Thompson, com mandant van de 1ste lnf. brigaaegroep van de C-dlvisle „7 December" is benoemd tot plv. chef van de general staf te Batavia. Lt. kolonel D: Blanken, thans comman dant van 3-1. volgt hem als commandant van de 1ste lnf- brlgadegroep op. Vertegenwoordigers van jeugdorgani saties uit 17 landen, die lid zijn van de United Nations, komen van 1219 Augus tus te Londen bijeen in een conferentie over het onderwerp: „Werk en vrije tijd". Uit ons land zal een delegatie van 27 personen worden afgevaardigd waarin alle geestelijke stromingen vertegenwoordigd zyn. In aanwezigheid van vertegenwoordi gers van regeringsinstanties, van de uni versitaire wereld, van de Kamers van Koophandel, e.a. heeft dr W. F. Lich- tenauer. voorzitter der K. v. K. voor Zuid- Holland, gistermiddag in de grote aula van i het Indisch instituut het Economisch Drie- 1 Van 15 Juni a.s. al zal het stelsel voor de toekenning van benzine aan buiten landse toeristen in Frankrijk worden ge- wyzlgd. De reizigers, die in het buitenland verblyven. zullen van die datüm af in de filialen van de Bank van Frankrijk bsn- zinebonnen tot een beloop van 500 liter per maand kunnen krijgen tegen voorleg ging van hun paspoort en hun verkeers- vergunning. Burgemeester d'Ailly van Amsterdam is gistermiddag op het vliegveld Laguardia aangekomen,, waar hy namens de burge meester werd verwelkomd door de heer Wallander en daarna op het stadhuis door burgemeester O'dwyer. BUITENLAND. Het Roemeense kabinet heeft een wetsontwerp aanvaard tot nationalisatie van mynlndustrle. bankbedryf. verzeke- rlngsbedryf en transportondernemingen en het doorgezonden naar de grote nationale vergadering. De Siamese politie heeft bekend ge maakt, dat de contróle van de zuidelijke Siamese grens ls verscherpt om de infil tratie van communisten uit Malakka te verhinderen. In Bangkok zou de commu nistische activiteit zijn toegenomen. Duitse handelaren van de vier bezet- Te Malacka (Slowakije) zyn ten ge volge van een botsing tussen twee militaire vliegtuigen 9 personen om het leven ge komen. De Columbia is te Portland opnieuw buiten haar oevers getreden, waardoor een gebied van 16 km breedte werd over stroomd. Het vliegveld van Portland en woningen van duizenden personen, die enkele dagen geleden werden geëvacueerd, zijn ondergelopen. De Tsjecho-Slowaakse nationale ver gadering heeft dr Benesj een boodschap gezonden, waarin zijn heengaan betreurd wordt en de dank van de natie betuigd de Tsjecho-Slowaakse republiek, aldus meldt het Tsjecho-Slowaakse'nieuwsagent- wordt voor zijn arbeid voor het welzijn van schap. De republikeinse senator Arthur Van- denberg heeft er bh de Amerikaanse senaat opnieuw op aangedrongen, zo spoedig mo gelijk een plan te ontwerpen voor militaire en politiek steun aan de Europese landen 1 f-^en een eventuele agressie. j De vorige Dinsdag heeft een vliegtuig van onbekende herkomst verscheidene Koreaanse vissersboten gebombardeerd en landen congres geopend, georganiseerd i tingszones zullen in dc toekomst mits in tot zinker, gebracht. Tenminste veertien h f t-,. miron He «iif nocco h-Nederlands-het bezit van een uitnodiging van een personen zijn omgekomen, aldus een met n, 'even. ue ujken van ae vyi passa- - vertraging te Seoel ontvangen politie-1 g'ers werden geborgen, doch de piloot door het comité van Belgisch' Luxemburgse samenwerkte" Vele sprekers Engelse firma, in Groot-Brittannië ban voerden er het woord. I delsrelzen kunnen maken. rapport. Brug bij Haagse Schouw volgende week open Naar de KNAC verneemt, zal in het Jaegin van de volgende week de brug by de Haagse Schouw weer geheel voor het verkeer worden opengesteld. Gouverneur Kasteel treedt in Juli af zal in de buitenlandse dienst treden. Gouverneur Kasteel van Curasao heeft de Staten meegedeeld, dat de Neder landse regering hem een functie in de buitenlandse dienst heeft aangeboden en dat hy daarom zal verzoeken in Juli van zyn ambt als gouverneur ontheven te worden. engels vliegtuig verongelukt Donderdagavond is een gecharterd Engels vliegtuig, dat op weg was van Birmingham naar het eiland Man op de zuidwestelyke kust van het eiland neer- meenschap doet een dringend beroep :estort. Alle Inzittenden kwamen om op alle andere gemeentebesturen in Nederland om dit voorbeeld van het gemeentebestuur van de Residentie tt volgen. toekomstige officieren niet dadelyk na de beëindiging van liun middelbare schoolopleiding tot de Academie toe te laten. Evenals zulks voor de oorlog reeds gedeelteiyk het geval was, gaan de aspirant-officieren voor de infan terie, cavalerie, artillerie en militaire administratie na een opleiding tot ge oefend soldaat nu eersl naar de school voor reserve-officieren van hun wapen. De opleidingstyd aldaar is voorlopig vastgesteld op acht maanden, Daarna wordt beslist, wie ten slotte beroeps officier zal kunnen worden. De candi daten voor de technische wapens wor den, in verband met de speciale eisen aan de opleiding verbonden, na een elementaire opleiding van drie maan den terstond op de KMA geplaatst, zo dat dus alle toekomstige officieren de gewone recruten-opleiding volgen. Daar voor worden zy opgeroepen, nadat de Minister van Oorlog over hun verzoek om in aanmerking te komen voor de opleiding tot beroepsofficier dit ver zoek moet voor 15 Juli a.s. worden in gediend op gunstige wyze heeft be slist en de keuring en test hebben uit gewezen, dat de betrokkene geschikt is voor de officiersopleiding. Bü het medische en psycho-tech nische onderzoek wordt, niet alleen gelet op de schoolopleiding en dc al gemene ontwikkeling, maar eveneens op de karaktereigenschappen. Het verschil ten aanzien van de voor dc oorlog gevolgde methode van of ficiers-opleiding ligt niet zo zeer in het verloop van de opleiding, als wel in de wyze waarop het onderricht zal worden gegeven.' In het bijzonder zal daarbij de klem toon worded gelegd op karaktervor ming, ontwikkeling van saamhorig heidsgevoel en het bevorderen van zelftucht en plichtsgevoel,. De inter- naatsvorm is daartoe aangewezen. De candidate!*, die zich thans aan melden, worden in September as. in- gelyfd en worden dus bij gebleken geschiktheid omstreeks September 1949 tot de KMA toegelaten. Voor de candidaten van de technische wapens vangt de cursus aldaar om en naby 1 Januari 1949 aan. De eerste cursus cp 1 September a.s. wordt uitsluitend be gonnen met degenen, die reeds een school voor reserve-officieren hebben doorlopen. Omtrent de opleiding aan de KMA, die varieert van 2 tot 5 cursus jaren, kan nog worden' medegedeeld, dat aan de Academie een speciale cur sus zal worden verbonden voor techni sche offipieren van de Luchtmacht en eveneens voor de tot de luchtmacht be horende verbindingsofficieren. 50 jaren kampwerk der n.c.S.v. Deze zomer ls het 50 jaar geleden, dat de Ned. Christen-Studenten Vereniging haar eerste kamp te Hattem (Gld.) hield. Hiermede introduceerde zy als eerste vereniging het kamperen hier te lande. Thans zijn er jaarlyks 40 kampen met ongeveer 1600 jongens en meisjes. Ter gelegenheid van het 50e jaar der jongenskampen en 45e Jaar der meisjes kampen organiseren de kampcommissies resp. een jubileumkamp aan „De Was- klok" te Nunspeet gedurende 26—28 Juni en een lustrumreunie op „Woud- schoten" te Zeist van 1213 Juli. dag van de jeugd 1948. Het gemeentebestuur van Den Haag heeft besloten aan alle leerlingen van openbare inrichtingen van onderwys, die willen deelnemen aan „De dag van de Jeugd 1948" te Amsterdam op Za terdag 10 Juli a.s. in het Olympisch Stadion, waar het grote Jeugdstadion- spel wordt opgevoerd ter gelegenheid van het Gouden Regeringsjubileum, in de morgenuren vrijaf te geven. Tevens heeft het gemeentebestuur aan bestu ren van inrichtingen voor By zonder Onderwys verzocht een .zelfde gedrags- ïyn te willen volgen. Het bestuur van de Ned. Jeugd Ge- 1 wordt nog vermist.

Leidsch Dagblad | 1948 | | pagina 1