Schitterende zege van Nederlands elttal PANDA EN HET OOG VAN MUG Wat niemand verwachtte Verrassend element in aanval bracht Oranje de overwinning Radioprogramma 87ste Jaargang LEIDSCH DAGBLAD Donderdag 10 Juni 1948 Tweede Blad No. 26408 Toen wy gisteravond na even in de kleedkamer elf triomphantelijk lachende Oranjemannen te hebben bewonderd en nadat wij tevens hadden geconstateerd, dat ons nationale bezit .Abe's knie" de stryd goed had doorstaan op een hoofdstedelijke tramtreeplank levensgevaarlijke toeren verrichtten om Leiden weer te bereiken, hebben wij met grote vreugde naar de opgewonden gesprekken in het binnenste van dat populaire ver voermiddel geluisterd. Heel de tram juichte om de prachtige overwinning van ons Nederlands elftal, om die schitterende zege op de sterkste conti nentale ploeg: de Zweden Een resultaat, dat eigenlijk niemand in Neder land had durven dromen. Weliswaar werd die overwinning met de kleinst mogelijke cijfers behaald, maar door de kracht van de tegenstander is zij niettemin waardevoller dan elk ander succes dat de Oranjeploeg na de oorlog heeft geboekt. Want hadden de Zweedse couranten niet geschreven na het schamele spel van Nederland tegen Noorwegen „We gaan naar Amsterdam om de Nederlandse ploeg een geduchte les te geven" en waren niet bijna alle Nederlandse bladen unaniem van mening hoewel men een slag om de arm hield door op het verrassende element in het Hol landse voetbal te wijzen dat het wel op een flinke Oranje-nederlaag zou uitdraaien? Maar hoe kon het ook anders; de faam van het Zweedse voet bal was gevestigd: Engeland had bijna op eigen grond het onderspit moe ten delven en dan die schitterende lijst van internationale wapenfeiten. En daar verliest me die fameuze ploeg zomaar en verdiend van dat kleine Holland vonden wij iets beter dan Schijvenaar, die naar onze mening te traag ingrijpt. Slechts een bezwaar hadden wij tegen hun spel; zij stelden zich teveel voor het doel op, waardoor de Zweedse vleu gelspelers doorlopend vrij stonden en meermalen onnodig gevaarlijke momen ten voor het Nederlandse heiligdom ontstonden. Kraak, die voor rust weinig te doen had, kreeg in de tweede helft voldoende gelegenheid te bewijzen, dat hij nog steeds Neerlands beste doelver- dediger is. En dan onze voorhoede, die voor de rust in een zeer hoog tempo speelde. De Oranje-aanval zigzagde door de Zweedse verdediging heen, dat het een lust voor het oog was. Wilkes en Rij vers, die voortdurend van plaats ver wisselden waren die periode meester van het terrein. Wilkes was voortreffe lijk in zijn passeren, hij was geweldig actief en wij zagen de Rotterdammer dingen doen, die wij in lange tijd niet van hem zagen: hij haalde nJ. zelf de ballen op! Rijvers was als van ouds weer overal te vinden en jongleerde als een geboren circusartist V. d. Tuyn speelde een nuttige partij. Hij was snel en handig met de bal, van zijn voet kwamen enkele goede voorzetten en menigmaal legde hij zijn medespelers de bal afgemeten voor de voeten. Aanvals leider Roozenburg, technisch geen groot voetballer maar een sjouwer eerste klasse, was dan op de linker- dan weer op de rechtervleugel te vinden. Slechts Lenstra viel iets uit de toon, waarbij wij echter direct moeten aanmerken, Nederlandse voorhoede speelde in hoog tempo Hoe kwam het eigenlijk, dat die be roemde Zweedse voetbalmeesters tegen Oranje het onderspit moesten delven? Ja hoe kwam het, dat die gevreesde Zweedse aanval, geleid door de zwart harige brandweerman uit Norrköping, Gunnar Nordahl van wie experts ver klaarden, dat hij de solide vaardigheid van de Engelse spelmentaliteit weet te combineren met het temperament van. een Zuiderling, geen enkele maal Kraak wist te passeren? Wel, dat kwam o.i. door het enthou siaste en besluitvaardiger spel van de 11 Oranjemannen, die wisten dat zij technisch de mindëren waren, maar die zwoegden van de eerste tot de laatste minuut. Want technisch waren de Zwe den inderdaad beter, dat zal ieder die de wedstrijd heeft bijgewoond moeten toegeven. De Nederlanders vertoonden in hun aanvalsspel echter een betere taktiek, zij hanteerden met grote vaar digheid het gevaarlijkste wapen in de voetbalstrategie: de verrassing. Een element, dat in het Zweedse spel vol komen ontbrak, zij werkten veel te methodisch. Iets wat wel heel duidelijk aan het licht kwam in de tweede helft, toen de Zweden een enorm zwaar offensief be gonnen, dat echter door veel te ver doorgevoerd samenspel in de ondoor dringbare Nederlandse verdedigingsgor del vastliep. Menigmaal hebben de Zweedse buitenspelers een prachtige scoringskans gehad, maar het leek of hun een schietverbod was opgelegd, want al stonden zij er nog zo mooi voor, de bal ging toch naar het binnentrio, waar Gunnar Nordahl en Gren te lang zaam waren met het gevolg, dat een Hollands been meestal precaire situaties wist te voorkomen. TERLOUW DE BESTE MAN. Natuurlijk ontstonden er ook gevaar lijke momenten voor het Nederlandse doel maar daar stond een man, die in de meest onaangename situaties zijn hoofd wist koel te houden: Terlouw, voor ons de beste man van het veld. Overal zag men het hoofd van de DCV- er opduiken. Koppend en trappend bleef hij in vrijwel elk duel zijn tegenstan ders de baas en dat wil wat zeggen te gen een man als Nordahl, die Terlouw het leven wel heel zuur heeft gemaakt. Ook De Vroet en Stoffelen speelden een uitmuntende wedstrijd. Van Stoffelen hebben wij wel eens beweerd, dat zijn tijd voorbij was, maar na Noorwegen en gisteren moeten wij eerlijk toegeven, dat wij ons hebben vergist. De Ajaxied speelde in grootse vorm, met lange pas ses zette hij zijn voorhoede aan het werk en na de rust vonden de Zweden in hem een groot struikelblok. Van Bun dat de Fries te weinig in het spel werd betrokken om hem goed te kunnen be oordelen. Na de rust zakte het hoge tempo van onze aanval en ging men meer defen sief spelen, maar dat neemt toch niet weg. dat zij in de eerste helft hun re putatie gevestigd hebben. Zelfs zou het heus niet gek geweest zijn, als de stand toen 30 inplaats 10 voor Nederland zou zijn geweest. Maar wij zijn ook zo al meer dan tevreden. DE ZWEDEN. Opmerkelijk was het feit, dat bijna alle hoekschoppen van de Zweden slecht werden genomen. Gewoonlijk kon Kees je Rijvers, die daarvoor speciaal naar achteren kwam, dé bal uit een corner opvangen en naar de voorhoede expe diëren. Het Zweedse elftal heeft eigenlijk met 12 spelers de strijd gestreden, dank zij een merkwaardige afspraak inzake de invallersregel. Overeengekomen was en wel op voorstel van de Zweden, dat voor de rust twee spelers mochten worden vervangen en na de rust één, terwijl de doelverdedigers de gehele ontmoeting op een plaatsvervanger mochten reke nen. Dit was een afspraak, welke toch wel zelden in internationaal voetbal wordt gemaakt en zij kwam de Zweden wel buitengewoon van pas. Want toen linksbuiten Nilsson in de tweede helft, na twintig minuten, hinkende het ter rein verliet, werd zijn plaats ingeno men door Joensson, zij het dat Carls- son, verreweg de gevaarlijkste man in de Zwéedse voorhoede, van rechts naar links verhuisde en de invaller dus als linksbuiten fungeerde. Het oordeel over scheidsrechter Tors- sen was niet onverdeeld gunstig. Zijn optreden was aarzelend, hij floot teveel op waarschuwingen van de beide Ne derlandse grensrechters en menigmaal had de Belg een straffere en vooral meer kloeke beslissing moeten nemen. Hoewel de Zweden geenszins ruw of unfair speelden, was hun optreden toch enkele malen bij het hardhandige af. Een grove fout maakte de Belgische arbiter, toen hij de tijd in de eerste helft helemaal vergat entwee mi nuten te lang liet spelen. Plotseling keek hij naar zijn klokje en toen klonk het fluitje wel sterk en doordringend. Dat kwam door de schrik. En in de tweede helft revancheerde Torssen zich door een minuut te kort te laten spe len. AANTREKKELIJKE EERSTE HELFT De Vroet won de toss en dus trapte Nordahl af. De eerste aanvallen van betekenis waren voor de gasten, maar al spoedig bleek dat Nederland niet van plan was zich door hen te laten inslui ten en al in de tweede minuut ontstond een dot van een kans toen Wilkes, na een formidabele dribble, de bal zuiver overgaf naar Rijvers, die, zij het in moeilijke positie echter huizenhoog overschoot. Onmiddellijk hierop noteer- De Zweedse doclverdediger Lindberg heelt de bal weggestompt. Lenstra staat gereed om op te springen. p0to ANP-v. d. W. den we weer een goede Nederlandse aanval, die helaas tot hetzelfde resul taat leidde. Midvoor Roozenburg was tot op de rechtervleugel afgezwenkt en gaf een afgemeten voorzet, die ditmaal door Wilkes tot in de tribune werd ver werkt. Dit was het spelbeeld uit de eer ste minuten, een hoopvol beeld, maar de wedstrijd was pas begonnen, de Zwe den waren misschien nog niet aan veld en bal gewend en dus bleef het oppas sen. Dit bleek vooral noodzakelijk, toen de Zweden zich langzamerhand wat los werkten en onze achterhoede aan vankelijk nogal onzeker optrad. Dit gold echter niet voor Terlouw, die er van het begin af aan goed het oog in had, maar des te meer voor Schijvenaar en Van Bun, die wel veel werk verzetten, maar slecht plaatsten. Overigens was het korte tik-tak spel der Scandina- viërs een kolfje naar de hand van onze defensie en het duurde dan ook gerui me tijd eer Kraak een bal aanraakte. ^Illlllllinilllllllllllllllllllllllllllllllllllllllilllllllllllllllllllll!^ Hoe de Zweden over de g wedstrijd dachten. I S De heer Koek Nederland heeft b een klasse beter gespeeld dan in ee Oslo, waar ik een kijkje was gaan nemen. De beide binnenspelers hebben de basis gelegd voor de overwinning en dan Terlouw, de stopperspil, een uitstekende speler. Over zijn elftal was de heer Koek, die voorzitter van de K.C. is, niet j= erg te spreken. De voorhoede speelt technisch voortreffelijk, maar doel- j= punten kan zij niet maken. Een fout, die zich nu wreekte. S Gunnar Nordahl beweerde, dat j§ de Hollandse zege absoluut ver- EE diend was. „Wij kunnen niet schle- ten", aldus de beroemde Zweed, „al geef ik toe, dat de Nederlandse verdediging er ons niet veel kans toe gaf. Wij hebben enkele goede p kansen gehad maarGunnar schudde mistroostig het hoofd. ^jiiiiiiiiiilillliiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiliiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimi WILKES SCOORT. Na 10 minuten gebeurde het onge looflijke: Nederland nam de leiding. Niet dat dit doelpunt onverwacht kwam, maar niemand durfde het een voudig te hopen, dat de Oranje-ploeg de zo gerenommeerde Zweden aan zou kunnen. Maar hoe dan ook, het gebeurde en wel op zeer fraaie wijze. Uit een aanval door het centrum be landde de bal bij Wilkes, die zich han dig vrij maakte en schoot, eerst kwam de bal tegen een Zweeds been, van waar hij weer bij onze linksbinnen terecht kwam; toen schoot Wilkes nog maals enraak. (10). Onmiddellijk volgden nog twee ge vaarlijke aanvallen van Oranje, die ech ter niets opleverden. Het was een lust onze ploeg in deze periode aan het werk te zien. Wilkes bleek zbn oude vorm te pakken te hebben, Rijvers sjouwde weer van het ene eind naar het an dere en tussen hen in opereerde Roo zenburg als een handige midvoor. Op de rechtervleugel hadden we in Van der Tuyn een snelle buitenman, terwijl Abe Lenstra, hoewel niet in de vorm van de vorige interlandwedstrijden, een aantrekkelijke wedstrijd speelde. De Zweedse voorhoede daarentegen bleef in het korte spel volharden, zodat onze verdediging steeds tijdig kon in grijpen, zonder dat Kraak er aan te pas behoefde te komen. Het eerste schot van betekenis kreeg onze doelman pas in de 18e minuut te stoppen en dit schot luidde dan ook tevens een periode in van sterk Zweeds aanvalsspel. De Ne derlandse defensie had nu intussen ruimschoots de tijd gehad om zich in te spelen en het ging, naarmate de eer ste speelhelft vorderde, veel beter. Zo konden De Vroet en Stoffelen meer aandacht aan het steunen van de voor hoede gaan besteden. Een opgelegde strafschop werd on ze ploeg door scheidsrechter Jorssen onthouden, toen Wilkes, na drie, vier man gepasseerd te hebben en alleen voor doelman Lindberg gekomen, op werkelijk ruwe wijze werd gevloerd. Tot groto verontwaardiging van het publiek liet de arbiter echter door spelen alsof er niets aan de hand was. Dat had 20 kunnen zijn en het zou, gezien het spelbeeld, niemand, zelfs de Zweden niet, hebben verbaasd. Aan de andere kant ontsnapte ook ons doel aan een doorboring, toen 50) Met het vertrek van de twee leraren van de school, die met vacantie waren gegaan, kwamen twee kleine kamers ■vrij voor ongeregelde gasten. Meestal waren ze bezet door mensen, -die op een wandeltocht waren, of echtparen •uit Londen, die het weekend buiten wilden doorbrengen. Zo nu en dan kiwam er een stel op de huwelijksreis, dat hand! in hand langs het riviertje wandelde, en alles van de wereld, maal tijden incluis, vergeten scheen. De welverzorgde thé-complets van „Het Vrolijk Avontuur" hadden grote bekendheid gekregen tot ver in de om trek. Minna, de Tsjechische, was plot seling op de proppen gekomen met een zuster, die een buitengewone gave voor het maken van taarten en cakes bleek te bezitten. Als de twee zusters samen in de keuken werkten, plachten ze hun nationale liederen te zingen, die won derlijk droefgeestig klonken. Lynn ver wonderde er each wel eens over, dat ondanks dit treurig gezang de melk niet zuur werd en de cakes en taartjes altijd uitstekend slaagden. Meneer Mercer kwam zo nu en dan voor een weekend over om een kijkje te nemen. Eens op een keer bleef hij zelfs een week logeren, toen hij een hevige aanval van zijn ingewanden had. In die week wist hij Peter's zorgen over het geleende geld volkomen weg te praten. Meneer Mercer was een harte lijke gast, die vol waardering voor alles was, grote interesse in alles toonde en steeds gaarne aanmoediging en advie zen gaf. Hij kwam gedurende die week in hoog aanzien te staan bij de oude dames en de kolonel. Maar met de hond van de kolonel kon hij niet op schieten. De dans-schuur werd op een Zater dagavond geopend. Meneer Mercer kwam speciaal over voor die gelegen heid. De appels hingen al aan de bo men en vertoonden rose kleurtjes. De pruimen lokten vele wespen in de tuin. Het was een prachtige dag, die Za terdag. Hun bedrijvigheid zou voortaan dus niet met het serveren van de thee afgelopen zijn. Phyllis en Celia hadden er in toegestemd om overwerk te doen en te helpen bij het ronddienen van eenvoudige hapjes. Ze hadden nieuwe cretonne jurken aan en rode schoen tjes, en zagen er uit als plaatjes, De schuur zelf was alleraardigst geworden met de ruwe houten banken en tafels en de gekleurde ruiten tafelkleedjes en gordijnen. Ze hadden de hele dag hard gewerkt om alles in orde te maken. Er zou een band uit de stad komen voor één avond. Daarvoor had Meneer Mer cer gezorgd. Ze zouden tegen zes uur met de bus komen en te middernacht weer vertrekken. In de keuken stonden grote bladen met allerlei heerlijkheden, die door Minna en haar zuster waren klaar gemaakt. Katie werkte gestadig door en was een geweldige hulp. Het was verwon derlijk, hoeveel werk zy deze laatste dagen verzet had. Er is telefoon voor U. juffrouw Lynn, riep ze Lynn na, die de tuin in liep met een blad, vol met allerlei ge rechten. Ze rende naar binnen. Peter kwam juist het kantoor binnen op het mo ment, dat ze de hoorn weer op het toestel legde. O Peter, het was Kit. Hij is aan wal en wil, dat ik naar de stad kom. Uitgerekend vanavond! Dan moet je gaan, dat is vanzelf sprekend, zei Peter, en het klonk wel gemeend. Maarhet is Zaterdag van daag. En de schuur wordt Vanavond geopenden er zijn 30 tafeltjes be sproken. Nu, we zijn met een heel stel ster ke mensen hier en ik geloof wel, dat we het aan kunnen. Misschien niet zo goed, als wanneer jij er bij was, mijn lieve handige kameraad, maar toch goed genoeg. Hij stak een cigarette aan en wend de zijn blik af, opdat zij niet de uit drukking in zijn ogen kon zien. Katie zal uitstekend als gastvrouw fungeren. Maak je geen zorgen, zei Pe ter. Ik neem aan, dat je in de stad blijft logeren? Ja, hij heeft een kamer voor me besproken in een hotel in de buurt. Ik kom met de eerste trein terugik zou eigenlijk niet willen gaanJuist vanavond, Peter.... alleen, de laatste keer, dat hij aan wal was, kon ik ook al niet Je moet natuurlijk gaan. Trek dus zo gauw mogelijk je beste spullen aan. dan zal ik je naar het station brengen. Ik moet toch de instrumenten van de band gaan halen. Wat was ze dwaas geweest ooit ang stig te zijn over Peter's gevoelens voor haar. Ze waren gewoon goede vrien den, en niets meer, dacht ze opgelucht, en ze liep snel naar boven om zich te verkleden. Katie, ik ga naar Lon den. Kit is er. Wat? Gaat u er vanavond tussen uit! zei Katie ontsteld. O, Juffrouw Lynn. (Wordt vervolgd), De prijzen van vroege aardappelen GEEN VOLLEDIGE VRIJHEID VOOR AFZET. De minister van Landbouw heeft be sloten, een onlangs namens de gehele georganiseerde tuinbouw in Nederland tot hem gericht verzoek om volledige vrijheid voor de afzet van vroege aard appelen uit de oogst 1948, niet ten volle in te willigen. De minister is bereid, geen prijs- en afzetregelingen vast te stellen voor de vroege aardappelen, voorzover zij zijn bestemd voor consumptie in het bin nenland. Met de gevraagde vrijheid ten aan zien van de export dezer aardappelen kan de minister zich evenwel niet ac- coord verklaren. In stede daarvan, heeft hfj de volgende regeling vastgesteld: 1, Voor de grote maten, n.l. groter dan 50 mm. wordt de export, al naar gelang van de vraag in het buitenland, toegestaan, geheel onafhankelijk van de veilingprys; 2. Voor de kleinere maten wordt de export slechts toegestaan, indien de veilingprijs is gedaald tot onderstaand niveau in de daarbij vermelde perioden: Tot 4 Juli f. 12.per 100 kg.; van 4/7 —11/7 f.11.per 100 kg.; van 11/7 18/7 f.10.— per 100 kg.; van 18/7—25/7 f. 3— per 100 kg.; van 25/7—3/8 f.8 per 100 kg.; na 8/8 f. 7.40 per 100 kg. PERMANENTE COMMISSIE TEGEN KINDERVERLAMMING. Zeven Europese landen, België, Enge land. Frankrijk, Luxemburg, Nederland, Zweden en Zwitserland, hebben een per manente commissie voor de bestrijding van kinderverlamming opgericht na een conferentie, die in de afgelopen dagen te Brussel werd gehouden. Van Bun Nilsson even te veel vrijheid gaf en de Zweedse linksbuiten alleen voor Kraak gekomen precies tegen diens voet kogelde. Enige ogenblikken later floot de scheidsrechter voor rust. ZWEDEN NA RUST STERK TN AANVAL. Zó aantrekkelijk en fraai de strijd in de eerste helft soms was geweest, zo'n teleurstelling was het spel na de her vatting. Speciaal in de voorhoede was het verband plotseling zoek. Waar ble ven nu die snelle dribbles van Wilkes, waar zijn felle schoten? Waar de ver warring stichtende switches tussen Rij vers en Van der Tuyn en waar het goe de spelverdelen van Roozenburg? Ge lukkig echter kon de achterhoede steeds opnieuw het hoofd bieden aan de nu gevaarlijker wordende Zweedse aanval len. De blauw-witten hadden in de rust blijkbaar het consigne gekregen meer te schieten, want het aantal malen, dat Kraak thans op de proef werd gesteld was groter dan In de eerste helft. De Stormvogels-man verwerkte echter alles op zijn bekende rustige en stijlvolle wij ze en zo bleef de nul op het scoring- bord. Hoe sterk de Zweden nu ook kwa men opzetten, hoe zwaar de druk op het Nederlandse doel ook werd, de aan vallen, door de Nederlandse aanval op gezet, bleven gevaarlijk en twee maal kort achter elkaar kon de ietwat stijf spelende doelman Lindberg zijn handen warmen aan venijnige schoten van Rij vers en Van der Tuyn. Toch konden we ons niet aan de indruk onttrekken dat Nederland de zaak wat te slap aan pakte. Het leek alsof men dacht aan dit ene doelpunt genoeg te hebben en dit was toch wel een geheel verkeerde opvatting want de aanvallen der Zwe den waren gevaarlijk genoeg om ten slotte succes op te leveren. Dat dit succes niet gekomen is voor de gasten kan gevoegelijk od naam wor den gezet van Terlouw, die stopperde alsof hij zijn leven niet anders gedaan had, vooral het kopwerk van de Krim- penaar was af en de grote Gunnar Nor- 'dahl heeft dan ook geen plezierige avond gehad. In de 20e minuut van de tweede helft raakte de Zweedse linksbuiten Milsson gewond. Hij werd vervangen door de Malmö-speler Joensson. die rechtsbuiten ging spelen, terwijl Carls- son naar de linker-vleugel verhuisde. Hoewel Nederland regelmatig de kans kreeg om de voorsprong te vergroten, toonden de Zweden zich nu toch beslist de meerderen. Qua techniek en uithou dingsvermogen waren zij de onzen de baas, maar een factor hadden zij tegen, een factor die hun misschien zelfs de overwinning heeft gekost: het verras sende element in hun aanvallen ontbrak volkomen. Het spel was te doorzichtig en te breed en dit gaf de Oranje-ver dediging steeds weer de gelegenheid op fcijd schoon schin te maken. Zij het dan ook. dat er bij dit wegwerken ontzettend slecht werd geplaatst. Pas tegen het einde kwam er wat meer tekening in de strijd. De Zweden zagen dat het zo niet ging, kwamen steeds feller opzetten en begonnen nu elke schietkans te benutten, het Oranje team zag het gevaar hiervan, voelde dat de gelijkmaker ieder moment zou kun nen komen en gooide er, onder de leuze: aanvallen is de beste verdediging, nog even een schepje op. Enkele snelle ren nen van Van der Tuyn stichtten nog even verwarring in de Zweedse defensie en ook Lenstra wist soms gevaarlijk door te breken, maar altijd kwam er een Zweeds been of hoofd tussenbeide. Zo bleven de defensies de baas en na dat Kraak een paar maal fraai had in gegrepen. floot scheidsrechter Jorssen het einde van deze aantrekkelijke, voor de rust zelfs fraaie wedstrijd, waarvan het resultaat, een 1—0 overwinning, zeer zeker hoog mag worden aange slagen. 40). Na het eten wandelden Panda en Stapper over het dek en genoten van het mooie weer. De heer Stapper was zeer opgewekt, omdat hij dacht, dat zijn zorgen nu ten einde waren en Panda was enigszins bedrukt, omdat hij Wist, dat Joris weer vrij rondliep. Nu, Panda had gelijk met zijn bedruktheid, dat bleek al spoedig. Toen ze langs de hut van de hofmees ter kwam bleef de heer Stapper plot seling staan. „Ik hoor iets vreemds!" zei hij. „De hofmeester schijnt niet in orde te zijn! Volg je me? Huh? Hoor je het?" Panda luisterde en hoorde 'n vreemd gezucht en gesteun in de hut. Een ang stig voorgevoel bekroop hem en vlug liep hij naar de deur. Die was niet ge sloten, zodat hij gemakkelijk binnen kon stappen. In zijn kooi lag de hofmeester, aan handen en voeten gebonden en met een prop in de mond. „Wat is hier gebeurd?" riep Stapper verschrikt. „De smaragd!" riep Panda. VOOR VRIJDAG 11 JUNI. Hilversum 1 (301 M.) VARA 7.00: nieuws; 7.15: ochtendgymnastiek; 7.30: The Masqueraders; 8.00: nieuws; 8.15: strijdlied; 8.18: operettemuziek: 8.50: voor de hulsvrouw: 9.00: lichte mor genklanken; 9.30: symphonlemuz.; VPRO 10.00: morgenwijding door ds J. Zuurdeeg; VARA 10.20: populaire muziek van 25 Jaar; 10.30: voor do vrouw; 10.45: H. van Roon, plano; 11.15: voordracht; 11.30: J. Jong orgel: AVRO 12.00: middagconcert; 12.30: weerpraatje; 12.33: sportagenda: 12.38: bekende melodieën; 13.00: nieuws; 13.15: The Seven Wings; 14.00: kook kunst: 14.20: hedendaagse Franse kamer muziek; 15.00: voordracht; 15.20: werken van Lehar en Kunneke; VARA 16.00: Om- roepkamerorkest; 16.30: voor de Jeugd. 17.00: plano en orgel; 17.20: wij en de muziek: 18.00: nieuws; 18.15: felicitaties; 18.30: Ned. strijdkrachten; 19.00- donk om de bocht; 19.15: accordeonorkest; VPRO 19.30: waar ls Uw God? 19.50: tien voor acht; 20.00: nieuws; 20.05: orgelconcert; 20.30; na drie Jaar; VARA 21.00: verzoek programma; 21.30- lekenrechtbank; 21.50 op vleuglen van muziek; 22.00: buiten lands overzicht; 22.15: swing and sweet; VPRO 22.40: vandaag; 22.45: avondwlj- dlng; VARA 23.00: nieuws; 23.16—24.00; eymphonlsch concert. Hilversum II (415 M.) KRO 7.00: Ingezonden Mededeling EEN LEKKERE VERSTERKING VOOR DE KINDEREN Kinderen, die overdag zo ge weldig beweeglijk kunnen zijn, hebben een krachtige voeding nodig. En ook nog bij talloze andere gelegenheden zal Moe der zoeken naar een verster kend voedsel, wat haar kind goed doet en graag gegeten wordt. Maak dan eens een lekkere kop De Gruyter's cacaomalt. De kin deren smullen er van en cacao malt is buitengewoon versler- kend en voedzaam. Geef cacao malt iedere dag voor het naar bed gaan. Dat kan, want cacao malt is zonder bon. Van 11.Juni tot 17 Juni een extra tractatie er bij, want bij ieder busje De Gruyter's cacao malt 100 gram pepermunt (op bon) gratis^ 8,5 SOVJETS WILLEN ER NIET UIT! De Sovjet-autoriteiten hebben het Brits verzoek om het omroepgebouw van Berlijn te ontruimen van de hand ge wezen. Luit-generaal Dratvin, de Sovjetrussi- sche stafchef, verklaarde in zijn brief aan generaal-majoor Westropp, de Brit se plaatsvervangende stafchef, dat de uitzendingen van Radio Berlijn sedert Mei 1945 onder Sovjetrussische controle gestaan hebben, dus nog vóór de Britse troepen Berlijn binnenkwamen. Over een nieuw gebouw valt niet te denken, aldus het schrijven. VOETBAL. Het Goudse elftal dat Zondag tegen Alphen ln het veld komt. ziet er ala volgt uit: doel: B. v. d. Filer (ONA); achter: P. Scholten (Gouda), J. Valk (Ona); midden: Th. de Jong (Donk), C. Ver steeg (Haastrecht), A. Grootendorst (Gouda): voor: A. de Jong (Olympla), H. Walthle (Gouda). Th. v. Willigen (Ona). P. Fre- derlks (Moordrecht), P. Huyzer (Gouda). MOTORSPORT. DE RONDE VAN ZUID-HOLLAND. De K.N.M.V. verkreeg van het Minis terie van Verkeer en Waterstaat de ver gunning tot organisatie van de Zuid- Holland grensrit VII, in motorrijders kringen meer bekend onder de naam „Ronde van Zuid-Holland". Deze ronde zal Zaterdag a.s., met start en finish te Wassenaar, plaats vinden. De route loopt via Gouda en de IJssel- en Lekdijken naar Amerongen, om ver volgens via Jutphaas en IJssel6teyn naar Gouda terug te keren, waar wordt ge- pauseerd. De deelnemers worden hier tussen 1 en 3 uur verwacht. Het tweede traject loopt over Lindschoten en Woer den naar Ouderkerk, daarna via Uit hoorn en Meye naar Zwammerdam en ten slotte langs Leimulden en Hillegom naar de Ruigehoek. Tussen Ruigehoek en de Haagse Schouw krijgen de deel nemers dan nog een 30 km. vrij zwaar terrein te verwerken. Te ongeveer 7 uur worden de eerste rijders weer te Was senaar terugverwacht. GOEDE TIJD VAN L. VAN MENS. Gisteravond hield de zwemvereniging „Vitesse" uit Den Haag onderlinge wed strijden, waarbij een aantal gegadigden uit de Kring Den Haag waren uitgeno digd om selectie-wedstrijden te zwem men voor de Nationale Kampioenschap pen. O.m. kwamen in deze wedstrijden onze stadgenoten L. v. Mens en H. Cas- pers uit op het nummer 200 m. school slag dames. L. v. Mens zwom de 200 M. in de zeer goede tijd van 3 min. 8.2 sec. H. Caspers noteerde 3 min. 17.8 sec. DUIVENSPORT. „De Zwaluw", Voorschoten Wed vlucht vanaf Pont St. Maxence. afstand 340.06 km. De duiven werden om 9 uur ln vrijheid gesteld met Z.W. wind. De uitslag luidt: H. M. Verhoork 1, 5; A. van Rooyèn 2, 3, 6, 11. 21, 22; V. L. Pierlot 4. 27; J. P. v. d. Assem 7. 10. 15; F. Hendriks 8. 9 17; A. W. Querreveld 12, 20; H. Schoo 13. 26; K. I. Waasdorp 14; G. Teske 16. 24; G. J. Zwaan 18; C. Zwaan 19. 25. 29; A. de Graaf 23. 28. De eersto duif werd geconstateerd om 12 uur 44 min. en 12 sec. en bereikte een gemiddelde snelheid van 1517,31 meter per minuut. De laatste prijswinnaar word ge constateerd om 1 u. 15 min. en 4 soc. en bereikte een gemiddelde snelhold van .1333,75 meter per minuut. WATERPOLO. AZC I—GOUWE I (DAMES). In het Alphense zwembad speelden de Alphense dames tegen de dames uit Wad- dlnxveen. De thuisclub bleek nog veel te moeten leren, zodat het niemand ver wonderde. dat de Gouwe ten slotte met een 2—0 overwinning uit 't water kwam. AZC III—GOUWE IV. Het derde zevental van de AZO deed het tegen het vierde team van Waddlnxvcen niet slecht, vooral Hans van Campen toonde zich een kracht van betekenis. Alle drie doelpunten kwamen dan ook van hem en daar de bezoekers geen schutters ln hun midden hadden, eindigde deze wedstrijd met een 30 overwinning voor AZC. nieuws; 7.15; proménadeconcert; 7.45: en fiti- ipgei I nate van Franck; 9.30: waterstanden; 9.35 morgengebed en liturgische kalender; 8.00: nieuws; 8J5: opgewekte muziek; 9.00: so- schoolradio; 10.25; muziek houdt fit; 11.00 ziekenbezoek; 11.35: als de ziele luistert; 11.45: gram.muziek; 12.00: Angelus; 12.03: H. Kruyt, plano; 12.30: wecroverzlcht; 12.33: orkest Klaas van Beeck; 12.55: zonnewijzer; 13.00: nieuws; 13.10: orkest Klaas van Beeck; 13.60: van man tot man; 14.00: symphonlseh concert; 15.15: vro lijke klanken; 16.00: Utrechts studenten koor en -orkest; 16.30: A. Cortot Bpeelt Chopin; 17.00: na schooltijd; 17.15: orkest zonder naam; 17.35: Davlscup Engeland - Noderland; 17.45: wat hot buitenland leest; 18.00: orkest zonder naam; 18.20: Spaönse kamermuziek; 18.50: actualitei ten; 19.00: nieuwe; 19.15: Nederland op zee; 19.22: appèl ex-pol. gevangenen uit bezettingstijd; 19.30: oude melodieën; 19.46: over spreken; 20.00: nieuws; 20.05: de gewone man; 20.12: Zilvervloot; 20.35: rondetafelconferentie; 20.65: Radio Phllh. Orkest; 21.55: bijbels hoorspel; 23.00: nieuws: 23.1524.00: internationale, dans- orkesten. AGENDA DONDERDAG. Hogewoerd 87 o ,,De Lichtdragers". Lezing over het tualisme". 8 uur nam. Christengemeensch^>

Leidsch Dagblad | 1948 | | pagina 5