Een vraagteken onder de tropenzon STADSNIEUWS (roven, CALVÉ's Het strand van Sanoer en een vrouw Criminaliteit in Engeland ging met sprongen omhoog Laatste Berichten DONDERDAG 10 JTJNI Dodelijk ongeval op de Breestraat Hedenochtend, omstreeks kwart voor liegen, vond op de Breestraat ter hoogte van de Sociëteit Minerva een ernstig ongeluk plaats, dat de 56-ja- rige R. D. F., technisch ambtenaar by de Rijkswaterstaat, wonende te Hen gelo en tydelyk verblyf houdende te dezer stede, het leven heeft gekost De man, die zich op dit tijdstip per fiets op de Breestraat bevond, raakte op nog niet geheel verklaarde wijze de getuigenverklaringen spreken elkaar te gen onder een vrachtauto, beladen met stenen. De chauffeur kon de aan rijding volgens zijn verklaring onmoge lijk voorkomen, waarna de zwaar bela den auto het .slachtoffer overreed. De E.H.D. heeft het zwaar verminkte lijk naar het Acad. Zlekenhujs overge bracht. Operaconcert der Italianen DE MUREN TRILDEN Het is zeker niet alles meer goud wat blinkt aan de operastemmen van de eer tijds zo gevierde tenor Luigi Fort en de sopraan Diana Micelli. Maar ook met het zilver was het gehoor blijkbaar bij zonder tevreden Als daarbij nog komt de sonore, wel dadig klinkende bas van Eraldo Coda, die ver boven beide eerstgenoemden uit steekt en ook door zijn beschaafde voor dracht opvalt, dan wordt het toch wel een goede avond. Namelijk voor hen, die aardigheid hebben in een omvangrijk bouquet opera-aria's en duetten. De be trekkelijk nog jonge bariton Mario Bo laffio schaarde zich als vierde in dit klaverblad, maar wij hielden vele malen ons hart vast bij diens formidabel krach tige. maar toch erg rauwe toongeving. Hoe lang nog zullen diens stembanden tegen dergelijke geforfieerde spanningen bestand zijn Wat kalmer aan, an ders breekt vroeger of later het lijntje beslist Diana Micelli zoekt het succes ook dikwijls in uiterste expansie: klank en nog eens klank is het parool! Haar ademtechniek ls kolossaal ontwikkeld, maar de toon wordt soms scherp. De jaren laten zich, evenals bij Fort, gelden. Haar resonans is geweldig, zodat deze in de oren galmt en trilt, vooral wanneer de Stadszaal met haar weetkaatsende accoustiek, slechts matig gevuld is. In Luigi Fort's „bel canto" komt zo af en toe wel de herinnering aan vroegere glorie om de hoek kijken en in ieder geval bezit hij routine. Aller succes was bij het niet zeer cri- tisch gestemde publiek uitbundig, zodat er ook nog vele toegiften werden „afge dwongen", waar het viertal intussen toch wel op gerekend had Henk Bijvanck was een uitnemend en stimulerend accompagnateur, die ook in composities van de Falla (Danse rituelle) en Schubert (Impromptu) vele staaltjes van virtuositeit ten beste gaf. Deze warwinkel van operafragmenten deel meermalen de muren trillen van geluid, maar hoe harder 't klonk, des te mooier het gevonden werd. Zodat de liefhebbers van het genre wel genoten hebben! KRANIGE REDDING. Het 8-jarige Hongaarse meisje Mag- dalena Steinbach, tijdelijk verblijvend bij de familie Bugel aan de H. Morsch- weg, raakte gisteren in de brede en vrij I diepe spoorsloot aan de Hoge Morsch- weg alhier. De 10-jarige Leunis Lou- werse, wonende aldaar, sprong onmid dellijk te wrater en wist haar behouden aan de kant te brengen. ACADEMISCHE EXAMENS. Geslaagd zijn voor 't candidaatsexamen Geneeskunde: de dames H, J. Boks (Hil versum). P. van Hilten Cs-Gravenhage), J. v. d. Wijst (Haarlem) en de heren H. J. Ronner (Voorburg), W. E. de Haes (Echt), W. F. E. Smelik (Oegstgeest), D. Suurmond Cs-Gr a venh&ge), M. E. Nordlohne (Goes), D. C. Verhagen (Lei den), G. V. M. de Meijer (Yzendijke), G J. H. den Ottolander Cs-Graven hage), D. G. Bliek (Amsterdam), A. C. Borstlap (Schiedam), A. L. Kroft (Al phen a.d. Rijn), A. A. Idema (Maas tricht) en H. de Mol van Otterloo (Am sterdam). 40-JARIG JUBILEUM BIJ N.V. v.h. L. E. NIEUWENHUIZEN. Gisteren was het 40 jaar geleden, dat de heer W. Briër in dienst trad bij de N.V. v.h. L. E. Nieuwenhuizen te dezer stede. Nadat de jubilaris per auto van huis was gehaald, werd hij in de bovenzaal van de „Harmonie" in tegenwoordig heid van het fabrieks- en kantoorper soneel alsmede enkele vertegenwoordi gers allereerst toegesproken door de directeur, de heer F. H. Nieuwen huizen Segaar, die de jubilaris in een van veel waardering getuigende toespraak huldigde met dit feit en in herinnering bracht, dat ook wijlen Brier's vader 47 jaar by de fir ma werkzaam was geweest. Namens de directie bood hy de jubi laris een enveloppe met inhoud en een prachtige bloemenmand aan, benevens de erepenning en het getuigschrift van de Nederlandse Maatschappij voor Ny- verheid en Handel. Vervolgens werd de jubilaris toegespro ken door de penningmeester van het Jubileumfonds, de heer H Casterop, die hem mede namens zijn collega's huldig de en hem een theemeubel, een kistje sigaren en een tabakspyp aanbood. Aan zijn echtgenote werd een mooie bloe menmand overhandigd. Vervolgens sprak de bedrijfsleider, de heer M. Heyn, die de grote plichtsbe trachting van de jubilaris naar voren bracht en getuigde van de prettige sa menwerking. De procuratiehouder, de heer C.Lau haalde enige aardige oude herinneringen op en overhandigde hem namens het kantoorpersoneel, de chef en enkele ver tegenwoordigers een enveloppe met in houd. In welgekozen woorden dankte de ju bilaris allen, de hoop uitsprekende, dat hy het 50-jarig jubileum nog zou mo gen vieren. Ingezonden Mededeling £r gaat njjzts PUDDING CUSTARD MAÏZENA Nog een dodelijk ongeval Ook thuis heeft het de jubilaris niet aan belangstelling ontbroken. EERSTE ZOMERCONCERT PIETERSKERK. Woensdag 23 Juni a.s. vindt het eerste THANS OP DE RIJNZICHTBRUG. Hedenochtend is de 67-jarige J. T wonende aan de Morschweg, op de Rijnzichtbrug met zyn rijwiel aange reden door een hem acht er oprijdende en met pulp geladen aanhangwagen, waarvan de verbinding met de tractor onklaar was geraakt. De EH.D heeft het slachtoffer met zware inwendige kneuzingen naar het Acad. Ziekenhuis vervoerd, waar hij kort daarop is overleden. N.V. ZAALBERG'S DEKENFABRIEK. Aan de op 21 deaer te houden alge- zomerconcert in de Pieterskerk plaats,vergadering van aandeelhouders rt fi." VI TT T.—n XT /.R f ft i ,.i nl, ft «..li - met medewerking van Jaap Stotyn, hobo en Leo Mens, orgel. Stotyn speelt werken van Loeillet en Corelli en voor orgel staan o.a. de Echo fantasie van Sweelinck en de a-moll der N.V. Kon, Ned. fabriek van wollen dekens v.h. J. C. Zaalberg Zoon zal worden voorgesteld over 1947 een divi dend van 8% uit te keren. De netto winst na aftrek van belastingen, af- gramma. prelude en fuga van Bach op het pro- I sohry vingen, en reserveringen bedraagt f. 105.417,47. De vooruitzichten zyn, hoewel de resultaten over de verstreken maanden van het boekjaar 1948 gun stig kunnen worden geacht, bepaald ongunstig tengevolge van stagnatie in de wolvoorziening en de te verwachten maatregelen van overheidszyde. OEOSTGEEST Openbare vergadering van V.V.D. De Volkspartij voor Vrijheid en De mocratie hield in „Het Witte Huis" een openbare vergadering, welke met een korte inleiding van de w.n. voorzitter werd geopend. Mevr. mr E. A. J. Scheltema-Conradie.lid van 't dag. bestuur van de WD en lid van de gemeenteraad te Haarlem sprak over „De inzet der komende verkiezin gen". De inzet, aldus spr., is niet de grond- wetswyziging, maar deze is slechts de aanleiding daartoe. De grondwetswyzl- ging opent wel mogelykheden tot op lossing van het Indonesische probleem, maar dan een oplossing waarbij men nog naar alle kanten kan gaan. Het gaat er bij de komende verkiezingen om of men al of niet voldaan is over het bewind van het huidige kabinet. Spr. meent dat er veel ontevredenheid is. De WD afgevaardigden stemden vó6r de grondwetswijziging omdat zij hierin niets zagen waartegen de WD bezwa ren had. Het zou niet eerlyk zijn ge weest, om tegen te stemmen, maar dat houdt in het minst niet in, dat men met eens is met het beleid. De VVD staat vryheid in het bedryfsleven voor en wenst dat de goede ambtenaren behoor lijk worden gesalarieerd, maar dat dan ook de slechte ambtenaren zo vlug mo gelijk verdwynen. Zij waarschuwt ons niet te stemmen op de AH.-candidaten, die de onvrijheid bevorderen, in welk verband zij o.m wyst op de actie van de Chr Vrouwenbond om de tentoon stelling de Nederl. Vrouw 1898—1948 op Houtrust inplaats van alleen des mor gens, de gehele Zondag gesloten te nanciële politiek welke h.i. nauw sa- houden Zij behandelde ook nog de fi- menhangt met het bedryfsleven. De V VD staat de vrUe ontwikkeling van het bedrijfsleven voor en daarom behoort flIllllllllllllllillllllllilllllllllllllllllilllllllllllllllllllllllllllllllH De ere-promotie van Smuts. PRINSES JULIANA EN PRINS 1 BERNHARD ZULLEN PLECHTIG- HEID BIJWONEN. EE De Senaat der Leidse Universiteit ontving zojuist bericht, dat H. K. H. Prinses Juliana en Z. K. H. Prins Bernhard de uitnodiging om op 18 Juni aJs. de ere-promotie van Veld- p maarschalk Smuts in de Pieters- kerk by te wonen, hebben aanvaard •%lllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll|||||||||||||||||li' VIJFTIG JAAR KONINKLIJKE BEZOEKEN. De directeur van het Stedelijk Mu seum „De Lakenhal", de heer E. Pelinck, zal morgenavond te kwart over zéven uur via de derde lyn van het gemeente lijk radio-distributienet, het een en an der vertellen over de in dit museum te houden tentoonstelling „Vijftig jaar ko ninklijke bezoeken aan Leiden". In aan sluiting op deze causerie zal de heer P. Herfkens een uiteenzetting geven over de hier ter stede in het kader van de jubileumfeesten te houden kinderfees ten. BONKAARTEN HALEN. Dezer dagen worden weer nieuwe dis tributiebescheiden uitgereikt, ditmaal in het Stadhuis (ingang Breestraat). Mee gebracht moeten worden de stamkaar ten van alle gezinsleden, de inwisse lingsbon van de thans lopende bon kaarten en (eventueel) de contróle- kaart voor a-s. en jonge moeders. Het j K.B~. van 11 Mei 1948 Stobi. I 183, zodra bureau is geopend van 8%12 en 2Rijnland daartoe een opdracht ont- 4% uur. I vangt. Morgen zyn de gezinnen aan de De staat van af- en overschryving beurt, waarvan de stamkaart van hetop de begroting gewone dienst 1947 Hoofd een nummer heeft tussen 48 6011 werd vastgesteld tot een totaal van tot en met 54.000. f. 154.238,53. Tevens werd vastgesteld Zaterdag vindt geen utreiking plaats. een suppletoire begroting 1947 gewone ZILVEREN JUBILEUM. A.s. Maandag hoopt de heer S. Heems kerk zijn zilveren jubileum in dienst van de N.V. Meelfabriek „De Ryn" v.h. Fa. Wéd. T. J. Bots te herdenken. HOOGHEEMRAADSCHAP RIJNLAND Afscbrid van de heer P. Ravestcin als hoogheemraad. In de gisteren alhier gehouden ver enigde vergadering van het hoogheem raadschap van Rijnland werd medede ling gedaan van de beëdiging van de heren Rip, Kempenaar, Driehuizen en Van Wassenaar v. Catwijok als hoofd ingelanden en van de heren Eyken en Timmers-- als hoofdingeland-plaatsver vangers. Dé wnd. dykgraaf herdacht de na lange ziekte overleden technisch-amb ten aar van Rynland te Spaarndam, C. J.J. van Beyeren en gaf uiting aan de grote erkentelykheid van het bestuur voor alles, wat deze uitstékende amb tenaar voor Rynland heeft gedaan. De hoofdingeland, P. van der Linde, te Goüda werd benoemd tot plaatsver vangend hoogheemraad. Besloten werd tot verlaging dei- rente van drie geldleningen en tot het sluiten van drie andere geldleningen tegen een lagere rentevoet, ter aflos sing Van lopende geldleningen met ho ger réntevoet. Het bestuur werd gemachtigd tot ge- déeltehjke restitutie van pensioensbij dragen over 1947 op de voet van het dienst met een totaai aan uitgaven en ontvangsten van f. 4.838,60 en voor de buitengewone dienst met een totaal aan uitgaven en ontvangsten van f. 116.266,07. Daarna werd de rekening van Ryn land over 1947 vastgesteld, voor de ge wone dienst ontvangsten f. 18.811,93, uitgaven f. 846.062,91, batig saldo f. 172.749,02, en voor de buitengewone dienst: ontvangsten f 721.005.89, uitga ven f. 752.940.89, nadelig saldo f. 31.935. Daarna wijdde de wnd. dijkgraaf woorden van waardering aan de op 1 Juni jJ. afgetreden hoofdingeland, N. T. Geertzema te Heemstede, die ock enige jaren zitting had ais plaatsver vangend hoogheemraad en die ach niet opnieuw beschikbaar heeft willen stel len met het oog op zyn leeftyd. Spr. betuigde de dank van het bestuur voor het vele, dat de heer Geertzema als bestuurslid voor Rynland heeft gedaan. Tenslotte wees spr. op het feit, dat de heer P. Ravestèin heden voor het laatst als hoogheemraad de verenigde vergadering bijwoont, daar hy wegens het bereiken van de 70-jarige leeftyd als zodanig op 1 Augustus a.s. aftreedt. Spr. memoreerde, hoe de heer Rave- stein in 1927 hoofdingeland werd en in 1936 hoogheemraad. Als kweker te Aalsmeer heeft de heer Ravestein steeds een open oog gehad voor de be tekenis van en goede hoedanigheid van het boezemwater en heeft hy al dade lijk in 1927 gewezen op het gevaar van verzouting voor de cultures te Aalsmeer. Hij vond esn gewillig oor by het bestuur. Sindsdien heeft het zout gehalte van de boezem een onderwerp van voortdurende zorg voer Rynland uitgemaakt en komen klachten over te hoog zoutgehalte feitelijk niet meer voor. Ook overigens heeft de heer Ra vestein een groot aandeel gehad in de taak van Rynland. Spr. betuigde hem de dank van het bestuur voor alles wat hij voor Rynland deed. By het te Den Haag gehouden examen der H.C.V. slaagde voor costu- mière mej. T. de Gunst alhier. (Van een byzondere medewerker). Ik lig aan Sanocrs strand en om mij heen voel ik iets, dat lijken moet op hel Paradijs. De zee is blauw en hel der cn byna spiegelglad tot daar, waar in de verte de witte branding breekt op riffen van koraal. Een en kel^ witte prauw ligt uitgebleekt op het smalle strand, een blanke strook tussen de blauwe wydheid van dc open zee en Bali's welig kustgebied. De avond valt. De fluistering van de zee, het ruisen in de klappers, zyn als het eeuwig lied, dat over Bali streelt. Het lied, waarvan ik iéts ge hoord. ge/ien, begrepen heb. Een lied met heldere accooidrn, maar ook met £cn dat troebel is. Voorstel tot afschaffing der doodstraf op het verkeerde moment (Van onze Londense correspondent) HET ONVERMURWBARE HOGERHUIS. Maar dit liet zich niet vermurwen. De grote meerderheid, hoewel niet al lemaal principiële Voorstanders van de doodstraf, achtte het risico van af schaffing op dit moment te groot. Bo vendien zou de publieke opinie er even min aan willen. Hiertegenover werd betoogd, dat het parlement op de ge vaarlijke helling komt, wanneer het Gallup-steekproeven en dergel. voet stoots als maatstaf aanvaardt. De „Man in the street" heeft het niet al tijd by het rechte eind. De volksverte genwoordiging is met haar groter ken nis van zaken beter tot oordelen in staat. De voorstanders van de afschaf fing menen, dat wat voor 34 anden een succes bleek te zyn. ook diend? cp te gaan voor Engeland. Men moet de Het Hogerhuis, dat toch al niet op te beste voet staat met het Lagerhuis, hetwelk snode plannen uitbroedt om de beperkte macht van de Lords nog ver der te beknotten, heeft de handschoen opgenomen. Als regel accepteert het Hogerhuis in grote lijnen de uitspraken van het rechtstreeks gekozen deel van het parlement, doch thans riep het een J ofnei.iiig aer doodstraf aandurv.i om- onverbiddelijk „neen" tot het besluit om dat het 'z.g. gunstige tijdstip er voer de doodstraf als experiment voor vijf zich :n de pi actyk r.r eenmaal looit jaar op te schorten. De regering is nu t voordoet. Weiltiyke moord" werkt in een eigenaardig parket gekomen, door het voorbeeld, rat de staat ?eeft Want eigeniyk is het grootste deel van i vaak aanmoedigend op de misdaad het kabinet het gloeiend eens met de i Lord Douglas, de voormalige bsvel- bezadigde Peers. Het land wordt op het i hebber der Blitse r.e, had ze s 7.:jn ogenblik geterroriseerd door een leger I functie neergelegd, mede uit de afkeer misdadigers, die vaak voor de gruwe- I voor de doodstraf, die hy op grote lykste dingen niet terugdeinzen. Na de J schaal moest toepassen. Velen, zoals de oorlog ging de criminaliteit met spron- i Aartsbisschop van Canterbury, namen gen omhoog. Duizenden deserteurs zijn i een tussenstandpunt in. Zy wilden de in de onderwereld terechtgekomen,1 doodstraf behouden voor de zwaarste meer onbevoegden dan ooit bemachtig- gevallen Hoe nu uit de impasse te ko- den vuurwapens, er is een schrikbarend men? Het Hogerhuis kan een wet al- tekort aan politiepersoneel. Daarom leen maar twee jaar ophouden. Daar- achtte de regering de huidige periode om hebben de tegenstanders van de af- wel de meest ongeschikte om het er op schaffing belang bij 'n compromis, dat te wagen met het op non-actief stellen 1 beide Huizen kunnen aanvaarden. Van van de beul. Het Lagerhuis was ook j de regering wordt verwacht, dat zij het juist de middenstand In de rijen onzer maar half overtuigd, dat dit het goede eenmaal ingenomen standpunt niet partij thuis, aldus spr. Ook stelde zy in het licht dat de VVD een politiek voert in Chr. geest buiten het dogma om en daarom gaan steeds meerdere prot. chris- telijken inzien dat dit voor hen de juiste weg Ls. Met een opwekking zich te voegen in de rijen van de WD, besloot zy haar mei aandacht gevolgde rede.,Door en- k*'' aanwezigen werd gebruik eemaakt var -'e gelegenheid om vragen te stel ler die door spr. werden beantwoord. Hierna sluiting. ogenblik was Het betreffende amende ment haalde maar een meerderheid van 23 stemmen Sommige ministers waren voor afschaffing, maar ze konden de eigen regering niet in moeilijkheden brengen en hielden zich daarom bij de stemming afzijdig, zoals Attlee en Mor rison. Toen het besluit eenmaal geval len was. verklaarde het kabinet zich solidair met de democratische uit spraak. waaraan het niet wilde tornen en ook om een eenheidsfront te vor men tegen het Hogerhuis. i meer zal loslaten, ook om niet voor het Hogerhuis uit de weg te gaan. Maar mcgelyk voeit zij toch nog voor een compromis, omdat de minister in meerderheid tegen afschaffing waren. Chuter Ede, de minister van Binnen landse Zaken, wordt er inmiddels van beschuldigd, dat hij de grondwet heeft zeschonden door tydens de behande ling van het ontwerp de doodstrai niet meer toe te passen. De kenners van het staatsrecht breken zich thans het hoofd om uit de puzzle te komen. Extra bon voor suiker JAM VAN DE BON? (Speciale berichtgeving) Naar wy vernemen wordt overwo gen om een extra bon voor suiker be schikbaar te stellen voor de inmaak. Voorts bestaat de kans, dat over en kele maanden (zo mogelyk In Sep tember) de jam van de bon zal gaan. HET REPUBLIKEINSE ANTWOORD. T.a.v. het Republikeinse antwoord op de Nederlandse nota meldt AFP- Naar men meent te weten, geeft de Republikeinse regering in haar anti woord haar voornemen te kennen het op 22 Mei te Praag tussen Soeripno en de ambassadeur van Rusland gesloten accoord niet aan het parlement ter be krachtiging voor te leggen. In dit ant woord zou tevens de mening worden verkondigd, dat de erkenning van de Ne derlandse souvereiniteit over Indonesië tydens de overgangsperiode nog niet het onderwerp van een accoord uit maakt, doch eenvoudig de basis voor een politiek accoord tussen de Repu bliek en Nedérland vormt. KONINGIN EN REGENTES BETUIGEN DEELNEMING. H.M. de Koningin en de Prinses Re gentes hebben afzonderlijk telegrafische deelneming betuigd aan de nagelaten betrekkingen van de vijf slachtoffers van de ontploffingsramp te Arnhem. HERDENKINGSDIENST VREDE VAN MUNSTER. Hedenavond te 19.30 begint over de beide lenders van Hilversum de uitzen ding van de herdenkingsdienst in de Nieuwe Kerk te Amsterdam ter gelegen heid van het feit, dat 300 jaar geleden de Vrede van Munster werd gesloten. FRAAIE OPLICHTSTERS! Door de recherche te Oss werden aangehouden de dames H. M. van B. te Oss en haar nicht H. M. H. van der W. uit Vierlingsbeek, die samen bij een alleenwonende oude man te Geffen ruim f. 500 gestolen hadden. Hierna had mej. v. B. diezelfde man op geraf fineerde wijze nog ongeveer f. 2.000, afhandig gemaakt. Ook kwam aan het licht, dat dezelfde dames ongeveer twee jaar geleden te Utrecht een man had den beroofd van f. 4.000,Een groot gedeelte van dit bedrag was reeds uit gegeven, o.a. voor een bontmantel. LAATSTE POSITIE-OPGAVEN DER SCHEPEN. ABBEDIJK, 9/6 v. Antwerpen te Rot terdam; AMSTELKERK, 9/6 v. Lagos te Lome; BLOMMERSDIJK, New York AntwerpenRotterdam, 9/6 te Lon den; SIBAJAK, 9/6 v. JBemararig te Scerabaya; AARDIJK, Rotterdam-Vera Cruz, 10/6 v. Antwerpen; SOMMELS- DLJK, BataviaNew York, 9/6 van Penang; WESTLAND, Amsterdam Buenos Aires, 9/6 te Santos. Uniformen konden niet tegen de regen EN DAAROM WERD DE PARADE AFGELAST!! Duizenden Londenaren waren van morgen samengestroomd om de parade ter ere van de verjaardag van de Ko ning gade te slaan. Een uur voordat de parade zou beginnen, kondigden ech ter luidsprekerwagens aan, dat de Ko ning de parade afgelast had „vanwege het weer. Teleurgesteld verspreidde zich de menigte, onder wie men buiten landse diplomaten met grijze hoge hoe den en dames in modieuse „new look" kon waarnemen, terwyl de zon helder scheen. Aan de parade zouden 67 officieren en 1755 onderofficieren en manschap pen deelnemen in de schitterende schar- laken-wit-zwarte parade-uniform en reeds maanden van te voren had men geëxerceerd. Een uur tevoren echter kregen zij op dracht hun laarzen, die zy reeds sedert de ochtend aan het poetsen waren, weer uit te trekken. Men kon namely k in het tegenwoordige Engeland van gestrenge soberheid niet het risico nemen, dat een stortbui zich over de scharlaken unifor men zou ontlasten, daar deze er niet zo voed tegen kimnen en moeihjk te ver vangen zyn. De Koning zou zich te oaard, in de uniform van kolonel-gene raal van de „British Guards-regiments", vergezeld door een bereden gevolg van officieren, naar het paradeveld begeven, terwijl prinses Elizabeth, de Koningin en enkele andere leden van de Konink- lyke Familie zouden toekyken Het was 'lp eerste keer na de oorlog, dat de praal- uniformen weer by deze gelegenheid ge dragen zouden worden. Enige tyd van te voren waren er re gen- en onweersbuien boven Londen ge weest en weerkundige waarnemers had- HET HUIS VAN LEIVIAJEURE. Het huis ,&i\ de Belgische kunst schilder Lemajeure Is er één tcerist op Bali geweest de laatste 16 jaar. die niet een bezoek heeft gebracht aan de schilderswoning by het strand van Sa- i noer? Een wonderlyk huis; in zijn ga- I lerijen en zyn vertrekken gewijd aan één enkel ding: Bali. In heel zyn over dadige schildersrykdom de vormgeving van één geest: die van Lemajeure. Geïnspireerd door één vrouw: de Ba linese danseres Pollok. Schilderyén overal aan de wanden, ïyst aan lyst, doek aan doek. Tekenin gen op panelen, tot zelfs in de man- dikamer. Balinese vrouwen bij een vy- ver, Balinese vrouwen bij een weefge touw. Balinese vrouwen in een dans, met een waaier of een bloem. Maar altijd één wezenstrek gelijk op ieder doek, op iedere figuur: Pollok, de vrouw van de schilder. Zijn enige mcdel. Zes tien ja ai- geleden vestigde de Belgisohe schilder Lemajeure, na allerlei omzwer- j vingen door Noord-Afrika en Voor- Indië, zich op Bali, aan het strand van Sanoer. Dit was een land, een volk, een natuur, die weerklank vonden in zijn ziel. Bali, het land met zyn ver draagzame Hindoestischo godsdienst, die de eeuwen weerstaan heeft en waar uit de grootste kunstwerken zyn voort gekomen, had hem iets te zeggen. De mensen, kunstzinnig tot in de toppen van hun vingers ook letterlijk, want onder de duizenden Balinese houtsnij- óers zyn er verscheidene, die een Eu- i ropees formaat evenaren of overtref fen zonder dat ze ooit enige theoreti sche kennis hebben opgedaan had den iets dat hem onweerstaanbaar aan trok en in de natuur van het Eiland der Goden vond hy alle elementen, waaraan zijn schildersziel behoefte had. BEURSOVERZ1CHT AMSTERDAM, 10 Juni. De effectenmarkt richtte haar be langstelling vandaag naar enige minder courante waarden. Sinds geruime tijd ontstond een open hoek in aandelen Alg. Exploratie, die gedaan werden van 65. tot 69ia Voorts was er enige be langstelling voor de preferente Crediet- en Handelsvereniging Banda, op 50, alsook in Aniem, Indische Gas en In dische Spoor; aandelen Indische Bank werden vernomen op 125 tegen gisteren 121%. Men bracht de belangstelling in veroand met de jongste reis van onze minister van Financiën. Daarnaast wa ren ook courante Indische fondsen vast gestemd, zoals UVA, die een koerswinst vertoonde van 6%, Amsterdam Rubber met 4%, terwyl ook Deli-My. weer iets aantrek.. In het verdere verloop bleef dit verhoogde koerspeil gced gehand haafd. Voor Kon. Olie kon aan de zeer lichte vraag slechts voldaan worden te gen hogere koersen. De nieuwe aande len liepen op van 336 tot 341. AKU trok aan tot 167. Unilever verhief zich bo ven het vorig peil. Philips enige punten beter. Scheepvaart Unie betrekkelyk vast. Amsterdamsche Bank 1%% beter, j Koloniale Bank liep op tot 104. De bin nenlandse dollarlening tot 102 3/8. POLLOK: HET KNAPSTE DANSERESJE. Pollok. het knapste cn incest begaaf de danseresje uit wydc omtrek, werd zijn model. Zij poseerde dagelyks voor hem en na drie jaar trouwde Lema jeure met haar. Zy was toen 21, niet jong meer voor een bruid op Bali. Hy was 55. Honderden malen heeft Lamajeure baar sindsdien geschilderd. Zy hangt overal tussen het rykgesneden goud en rode loofwerk van lambriseringen, lijsten en deurposten, in het gedemp te licht van het schildershuis, dat een weldadige tegenstelling vormt met het laaiende licht van het tropi sche strand. Zy kykt de bezoeker aan. van alle wanden, soms vyf, zes maal van één schilderij. Maar zy doet mécr! Want zij is et in lovende ïyve en zij bestiert met een paar jonge meisjes, die als rozenknoppen zyn in de frisheid van haar prille jeugd, het huishouden, waar iedere gast welkom is en mee kan eten. Het is een gastvry huis daar aan het strand van Sanoer. De schilder, 68 jaar en gerimpeld, maar nog vief en helder, laat U door alle vertrekken dwalen, vertelt over zyn werk, stelt zyn, mandikamer beschikbaar als verkleed hok, is dan plotseling verdwenen en verschijnt een half uur later even plot seling weer op een oud paard, waarep hij druipend van het water in zijn kor te brcfekje, zo de zee uit komt gereden. RECLAME? Zyn vrouw ondertussen, een vrouw in de volle rypheid der jaren, die in een Europese salon geen slecht figuur zou slaan en die Engels en Frans spreekt, zorgt door haar kleding en door de kleding van de meisjes, dat de Balinese sfeer tot haar recht komt. En wie taxeert hoeveel toeristen, bekoord door de sfeer van het huis en van de gastvrouw} een doek willen meenemen? Ik lig aan Sanoers stand en om my heen voel ik iets, dat lijken moet op het Paradijs. De avond valt. De fluis tering van de zee, het ruisen van de klappere, is als 't eeuwig lied, dat over Bali streelt. Ik hoor in het lied het vers van Sa noer en begryp het niet. Is hier een mens, die in zijn kunstenaarsbestaan volkomen harmonie vond? Is alles echt hier, bij dit strand van Sanoer? Of is het schyn cn klatergoud en staat er boven dit bestaan dat éne woord, dat scherp ontnuchtering brengt, waar eerst betovering was: „Reclame?" den nog meer buien voorspeld. Voor Buckingham Pallace verzamelden zich 'n grote menigte en hier en daar hoorde men de kreet „de koning". Hij liet zich echter niet zien. Allerlei geruchten ver spreidden zich. Er zou een aanslag op de koning beraamd ziin of de koning zou olotseling ziek geworden zyn. Militairen konden zich niet herinneren, dat de pa rade ooit eerder wegens het weer was afgelast DE PROCESSEN TE NEURENBERG. Het Tribunaal te Neurenberg heeft 23 directeuren der I.G. Farben-industrie schuldig bevonden aan samenzwering tot een oorlog, NIEUWE VERKEERSBELEMMERING IN DUITSLAND OP HANDEN? In geallieerde kringen beschouwt men het bericht in de met Sovjet-licentie verschijnende „Berliner Zeitung". dat een brug op de autoweg van Beriyn naar de westelijke zones nodig herstel behoeft, als een aanwijzing dat de Sov jet-Russen nieuwe stappen zullen doen om het verkeer der westeiyke geallieer den te belemmeren. Volgens het betrokken bericht be vindt zich de tijdelyke houten brug over de Elbe by Maagdenburg, thans de enige open route naar en van Berlijn, in een zeer slechte toestand. Herstelwerkzaamheden zouden een volledige onderbreking van het ver' rer langs die weg betekenen en geruime tijd vergen, daar de brug enkele hon derden meters lang is, zo schryft het blad. ROEMEENSE EX-KONING GETROUWD. Ex-koning Michael van Roemenië en Prinses Anne van Bourbon Parma zyn vandaag in de troonzaal van het Ko- ninkiyk Paleis te Athene door aartsbis schop Damaskinos, de orthodoxe pri maat van Griekenland, in het huwelijk verbonden. De prinses werd ten huweiyk gegeven door haar oom, prins Erik van Dene marken. Koning Paul van Griekenland was de bruidsjonker van ex-koning Mi chael, die het gala-uniform van een Roemeense generaal droeg. De troonzaal was voor de gelegen heid veranderd in een Grieks-orthodoxe kapel. Prinses Anne biyf Rooms-Ka- tholiek. In Italië zyn 25.000 boerenarbei ders in staking gegaan. By K. B. is aan mr J. H. van Maar- seveen, minister van Justitie, verlof ver leend tot het aannemen van het Groot kruis in de Kroonorde van België. LEIDERDORP SLAGIÏ- OF GUOTE EN KLEINE STADSPOLDER. In de vergadering van stemgerechtigde ingelanden van de Slagh- of Grote en Kleine Sladspoldcr werd de rekening over het Jaar 1047 vastgesteld In ontvangsten op f. 7122.13J, In uitgaven op f. 3444.19, aldus met een batig saldo van f. 3677,941. Be begroting voor 1948 werd vastgesteld voor ontvangsten en uitgaven op f. 14.846,92J. De omslag werd bepaald op f.25 per H A (vorig jaar f.20). Voorts werd voor een grootte van 4.40.55 H.A. nog een laatste omslag opgelegd van f. 275 per H.A. De laatste omslag zal ln totaal een bedrag van f. 11.606.81 op brengen. De vergadering besloot deze op- brehgst te beleggen ln obligaties van 3 1/4Ti Ned. staatslenlngcu. Het Jaar 1948 ls het Jaar van de eersto begroting van de verkleinde polder, dto thans een grootte heeft van 90.01.03 H.A. omslagpllchtige grootte. De polder heeft ook een naamsverande ring ondergaan en heet voortaan Slagh- ol Stadspolder. Mir.nwKOOP TOCH SNOEKEN! Do gezamenlijke beroepsvissers zyn al zeer snel op het onlangs genomen besluit, het snoeken tot September te verbieden, teruggekomen Thans ls dit besluit her roepen en heeft men gelukkig blijk ge- f;even te beseffen, dat noch het elgenbe- ang noch dat van de Ingezetenen met een dergeiyk verbod was gediend. De snoekl lefhebbers kunnen nu ook ln Nieuwkoop hun hart weer ophalen I MARKTBERICHTEN LEIDEN, 9 Juni. Coöp. Groontcnvelllng. Per 100 kilo: andijvie f.7—21; kroten f.37; peulen f.40120; postelein f.720; ra barber f. 5.60-7.70; veldsla f. 3-11: spinazie f. 526; aaodbelen f. 150320; anljbonon f. 135145; stambonen f. 140; waspeen f, 2845; aardappelen f. 718; tomaten f.72—150; tomaten (bonken) f.74—118; doperwten f. 69; uien f. 21—37; spitskool f.1119; tuinbonen f.32. Per 100 stuks: bloemkoool Ia f. 1029; Idem I f. 521; Idem II f.516; Idem III f. 5—9; kom kommers la T. 4964; Idem I f.4254; ld. II f.3647; Idem UI f.3044; Idem (stek) f. 1042; sla I f. 2,60—6.90; Idem IT. f. 2,603.70; perziken f. 13—54. Per 100 bos: peterselie f. 1.505; sclderlo f. 4.60 6.90; kroten f. 10—16; peen f.1141; ra dijs f. 2,504,80; uien f.3—14,30. IJMUIDEN, 10 Juni. Stoomtrawlers IJm. 6 Norma Maria f.34000; IJm. 25 Flamingo f.2230; Kustvissers: IJm. 249 f. 160; IJm. 241 f. 260; IJm. 213 f. 660; IJm. 229 f 820; IJm. 343 f.420; Um. 5 f.630: HD 131 f.390: HD 25 f.870; Vo- lendam 9 f. 49Ö; Volendam 60 f560; EH 20 f.320; Urk 69 f.230: Urk 60 f.2380; Urk 16 f.3090; Urk 22 f.2180; Urk 126 f.690; Urk 202 f. 2600; OD 8 f.100. Aanvoer van 30 kisten tarbot en tong; 1000 klisten makreel; 430 kisten schol: 80 kisten schar; 100 kisten bot; 200 kisten kabeljauw; 700 kisten schelv.; 100 kisten wijting; 80 kisten leng; 200 kisten kool- vis; 50 kisten diversen. Haring. Aanvoer: KW 47 21 kantjes eigen vangst; overgenomen v/d. KW 2 6 kantjes; v/d. IJm. 283 17 kantjes; v/d. IJm. 268 38 kantjes; v/d. KW 73 15 kant jes; v./d. KW 54 6 kantjes; v/d. KW 25 8 k.; v/d. KW 4 10 k v/d. KW 14 34 k. KATWIJK AAN DEN RIJN. 9 Juni Groenten veiling. Sla f. 3,106,50: bospeen f. 28,10—35; radys f. 2,10—4,50; rabarber f. 5,10—7,10; bloemkool IA f. 33,00 39,10; spitskool 1.1020; sla-ulen f. 3,10 9; stoofsla f. 1112; aardbeien f. 1,20 1,75; peterselie f.44,10; selderie f. 6,20 10;boskroten f9,2011; 6plnazle f. 6—10; bonenkruid f. 2,803,10; kervel f. 2,60 2.70; aardappelen grote f. 13.8025: idem Drlel. f. 11—22; idem Kriel f. 7,80— f. 18.—. KATWIJK AAN ZEE, 10 Juni. Be stek hetzelfde als gisteren. Praalrapport KW 144 3 kantjes: KW 86 1 kantje; KW 83 5 kantjee; KW 38 1 kantje; KW 18 2 k„ KW 67 3 k.. KW 49 1 k., KW 29 2 k.. KW 20 5 k.. KKW 147 19 k„ KW 2 17 k„ KW 140 8 k., KW 54 19 k.. IJm. 268 10 k„ IJm. 283 9 k. Sch. 353 6 k.. Sch. 107 14 k.. Sch. 44 21 k.. Sch. 130 2 k.. Sch. 151 2 k.. Sch 175 24 k„ Sch. 22 21 k.. Sch. 123 1 k„ Sch. 50 6 k.. 8ch. 171 4 k.. Sch. 173 10 k Sch. 19 4 k.. Sch. 16 5 k„ Sch. 68 3 k. Gemiddelde van Schevenlngen was 20 kantjes, van Vlaardingen 4 kantjes. Do Schevenlngers hebben wat Zuidelijker ge vist.. SCHEVENINGEN. 10 Juni. Besom mingen Sch 52 f. 400; Sch 10 f. 900- ScJi 119 f. 160; Sch 11 f.780; Sch 205 f.330; Sch 62 f. 600: Sch 111 f. 90; Sch 165 f 75- Sch 150 f. 60; Sch 187 f. lOOj TH 1 f. 50* V* 15 f. 300; AD 17 f. 300; UK 1Ofl f. 55(L

Leidsch Dagblad | 1948 | | pagina 3