Beraadslaging pensioenregelingen geschorst DAGREIZEN CEBUTO Geen verhoging maximumpensioen iot f 5000.- Wat er in Indië gebeurt I Roem en Ruzie I Naar een New Lookvoor Nederland Door de olievelden van de Bentlieimer Bocht REISBUREAUX REIZEN ZONDER ZORGEN Kerkelijk Leven DONDERDAG 10 JUNI Sovjet-protest •an Nederland en Amerika TEGEN „OPHITSENDE" PERSARTIKELEN. Radio-Moskou meldt, dat de Sovjet- tJnie protesten heeft gezonden nqar de Nederlandse en Amerikaanse regeringen naar aanleiding van „bot oorlog aanhit sende" persartikelen. Het protest aan Nederland betreft een artikel in „Het Vrije Volk" van 13 April, dat volgens de Sovjet-regering „provo catief" is, „tot oorlog aanhitst" en zou aandringen op „het laten vallen van Amerikaanse atoombommen op Sovjet- russische industriële centra". Het protest aan de V5. verwijst naar „ongebreidelde propaganda voor een nieuwe oorlog, die in de V.S. wordt ge voerd" en citeert een artikel in „News Week" van 17 Mei als een „in het oog vallend voorbeeld". Het artikel bevat volgens het Sovjet-protest „lasterlijke verzinsels, gericht tegen de Sovjet-Unie, waarin de Sovjet-Unie als agressor wordt afgeschilderd, die naar het heet zich voorbereidt op een aanval tegen de V.S.". De protest-en brengen de resolutie van de algemene vergadering der V.N., waar in oorlogspropaganda wordt veroordeeld, in herinnering. Afschriften van de protesten aan Nederland en de V.S. werden tegelijker tijd overhandigd aan Trygve Lie, secre taris-generaal der V.N. (Reuter). LORDS HANDHAVEN EIGEN BEVOEGDHEID. Een film over Van Meegeren Maar desondanks zullen zü worden beknot. Het Britse Hogerhuis heeft het wets ontwerp van de regering, strekkende tot beperking van de bevoegdheid van het Hogerhuis tot het ophouden van wet geving. verworpen met 177 tegen 81 stemmen. Volgens de door de regering te kennen gegeven bedoeling zal de wet thans van kracht verklaard worden, ondanks de oppositie van het Hogerhuis, volgens de bepalingen van de wet op het parlement. Volgens deze bepalingen verkrijgen wets ontwerpen automatisch kracht van wet, wanneer zij in drie opeenvolgende zit tingen binnen twee jaar tijds door het Hogerhuis verworpen zijn. De bedoeling van het regeringswets ontwerp is te verzekeren, dat, wanneer de regering tijdens de komende zitting een ontwerp indient bijvoorbeeld tot nationalisatie van de staalindustrie, dit ontwerp, ondanks het Hogerhuis, kracht van wet zou kunnen verkrijgen voor het einde van de zittingsduur van dit par lement. Lord Jowitt zeide Dinsdag, dat die zittingsduur waarschijnlijk in Mei 1950 zou aflopen. SMUTS CONTRA COMMUNISTEN. Generaal Jan Smuts, oud-premier van Zuld-Afrika, heeft „de gevaarlijke nieu we techniek van verovring zonder oor log", welke „door het communisme wordt gebruikt om de wereldmacht te verkrij gen", veroordeeld. Smuts hield een rede ter gelegenheid van zijn installatie als kanselier van de universiteit van Cambridge, een erepost, waarin hij Winston Churchill opvolgt. HÜ verklaarde, dat de grote taak, die de wereld te vervullen heeft is .de ding van Europa in materieel, politiek en geestelijk opzicht" ..De nieuw- uro logie", aldus Smuts „heeft haar eigen techniek van agressie gevormd, geheel verschillend van de oude vormen van oorlog. Door het nieuwe aanzicht en door de passende nieuwe techniek kun nen de wereldmachten en wereldover-, heersing zonder oorlog worden verkre gen". Het zou een onmetelijke ramp be tekenen indien de Westerse beschaving onder de voet zou worden gelopen en aangepast aan de Sovjetrussische om standigheden .aldus Smuts. Daarom moet deze „vijfde colonne" een halt worden toegeroepen, zo zeide hij. TUMULT IN ITALIAANSE KAMER. (Van onze Franse correspondent). Wat ons een goede dag toch te wach ten stond, zal dan nu geschieden: de Amerikaanse filmproducers hebben zich meestor gemaakt van het geval-v. Mee geren. De 22-jarige zoon van de welbe- kende magnaat Samuel Goldwyn ver wacht men inderdaad binnenkort in Parijs, waar hij de leiding op zich zal nemen van de opname van de film „Di plomatiek Paspoort", waarvan het sce nario geïnspireerd moet zijn door het bewogen leven van onze landgenoot wijlen de schilder van Meegeren. De film zal worden gespeeld door Amerikaanse en Engelse artisten, waaronder Victor Fransen en opgenomen in Parijse stu dio's en aan de Cóte d'Azur. Men stelt zich voor direct twee versies in het Frans en Engels te vervaardigen. Weldra zal men dus Van Meegeren ter keuze in het Engels of het Frans uitleg gingen kunnen horen geven, hoe, waar om en waartoe hij Vermeer's meester werken imiteerde. Wij zijn zéér be nieuwd Eerste olieconcessie in Nederland De Staatscourant van gisteren bevat een Koninklijk Besluit, waarbij aan de N.V. „Nederlandse Aardolie Maat schappij", gevestigd te 's-Gravenhage, onder de benaming „Schoonebeek" concessie wordt verleend voor de ont ginning van bitumina, zoals aardolie en aardgas, over een oppervlakte van ongeveer 15.000 hectaren in de gemeenten Coevorden, Schoonebeek, Dalen, Emmen, Slecn en Gramsber- gen (provincies Drente en Overijsel). De concessionaris is verplicht aan de Staat der Nederlanden jaarlijks 10% van de bij zijn opsporings- en ontgin ningswerkzaamheden te maken winst uit te keren. Deze uitkering zal niet minder be dragen dan f. 1 voor iedere door de concessionaris gewonnen kg-ton bruto watervrije ruwe olie. De eigenaren van grond, vallende binnen het concessieveld, hebben recht op een jaarlijkse uitkering door de con cessionaris naar de maatstaf van 50 ct. per hectare of op een uitkering ineens van f. 12,50 per hectare, naar verkie zing van de concessionaris. Afgevaardigden raakten slaags. Gisteravond heeft zich gedurende 20 minuten een formele veldslag afgespeeld in de Italiaanse Kamer van afgevaardig den. waarbij 200 afgevaardigden waren betrokken. Er werd geslagen, geschopt en met meubilair gesmeten: afgevaardigden rol den over de vloer en inktpotten en zwa re leren actetassen vlogen door de zaal. Drie afgevaardigden moesten na afloop op een eerste hulppost behandeld wor den. Het tumult ontstond naar aanlei ding van een uitwisseling van sarcasti sche opmerkingen, waarbij de commu nisten toespelingen maakten op beïn vloeding van christen-democraten door het Vaticaan. De aanhangers der regering bleven het antwoord niet schuldig, waarop de com munisten en uiterst linkse socialisten als één man hun plaatsen verlieten en hun tegenstanders te lijf gingen. Premier De Gasperi en de leider der communisten. Togllatti. keken van af hun plaatsen toe DE SOVJET-CONTROLE TE BERLIJN. De Britse grenspolitie meldt, dat hon derden Duitsers, die van en naar Berlijn reizen, terug moesten keren bij de Sov jet controle-post op de autoweg tussen Helmstedt en Marienborn, steden resp. aan de Britse en Sovjetrussische zijde van de grens. Als reden voor deze maatregel werd opgegeven, dat „de interzonale passen der Duitsers veeleer gestempelde dan werkelijk geschreven handtekeningen van de betrokken functionarissen dra gen". Volgens Britse grensbeambten zou de maatregel een der „tegenmaatregelen" kunnen zijn, waarmee in de communis tische pers is gedreigd, indien Engeland zou voortgaan te verzoeken om de Sov jetrussische ontruiming v&n Radio- Berlijn. (Hetgeen intussen is geweigerd - Red.). DE ITALIAANS-JOEGOSLAVISCHE GRENSKWESTIES. Naar uit betrouwbare diplomatieke bronnen vernomen wordt, hebben de Britse, Franse en Amerikaanse ambas sadeurs te Rome er in toegestemd deel te nemen aan een bijeenkomst van am bassadeurs der grote vier ter bespreking van de grenskwesties tussen Italië en Joegoslavië. Het antwoord van de Rus sische ambassadeur wordt nog afge wacht. De bijeenkomst werd voorgesteld, nadat de plaatsvervangers der minis ters van buitenlandse zaken te Londen een nota ontvingen van het Italiaanse ministerie van buitenlandse zaken, waarin verzocht werd om bemiddeling in deze kwestie. Interpellatie perszuivering toegestaan (Van onze parlementaire Redacteur). Van alle zijden deden gisteren de leden hun wensen horen om de pen sioenregelingen van de burgerlijke overheidsdienaren op alle mogelijke onderdelen te verbeteren, hoezeer de minister had gewaarschuwd en voor het grootste deel zijn „onaannemelijk" had doen klinken. Het liep er op uit. dat de beraadslagingen werden ge schorst. Minister Witteman besprak alle ge uite wensen uitvoerig en deelde ze in drie categorieën in: 1. de verlangens, die zo grote financiële lasten met zich souden brengen, dat de regering ze tot haar spijt afwijzen moest. Hiertoe be horen de verhoging van het maximum pensioen tot f. 5.000, de verhoging va-n het gezinspensioen-maximum, de ver hoging van het minimum invaliditeits pensioen, en het vervroegde pensioen. 2. de verlangens, die niet passen in het systeem onzer wetgeving, waartegen dus juridische bezwaren rijzen. Hiertoe re kende de minister de wensen met be trekking tot de pensioenen, van wie on eervol zijn ontslagen; het vrijlaten van het verhaal op evt. inkoopsommen door de lagere organen; het laten vallen van vroeger gepensioneerden onder nieuwe regelingen 'voor wie evt. wel een tij- i delijke toeslag gegeven kan worden); het berekenen /an het pensioen na-ar de grondslag van drie of zelfs naar één (het laatste) dienstjaar; de inkoop van wachtgeld; het geven van pensioen aan gescheiden echtgenoten, die dus eigen lijk geen echtgenoot meer zijn. 3. De rest van de verlangens, die misschien v/el voor verwezenlijking vatbaar zijn, doch die dan door de in te stellen commissie eerst dienen te worden on derzocht. Deze commissie moet klein gehouden worden, wijl zij op korte termijn, n.l. nog voor het einde van dit kalender jaar, haar arbeid gereed moet hebben. Zij zal vrij zijn in hetgeen zij behan delen wil. Maar in het parlement kun nen al die technische zaken niet voor bereid worden. De grenzen tussen de bovengenoemde groepen zijn niet nauwkeurig aan te geven. Maar verder dan in de voorstel len is vervat, kan de regering niet gaan Waarmede trouwens de groepen, met welke is onderhandeld, hebben in gestemd. Het wordt tlj-d te trachten, tot een sluitende begroting te komen, aldus de heer Witteman, Het gaat niet aan, dat de Kamer steeds opnieuw incidentele besluiten neemt, die jaarlijkse lasten opleggen. Dan krijgen wc inflatie, waardoor Moh. Hatta eerst Woensdag naar Batavia? Volgens „Antara" zal Moh. Hatta inplaats van Maandag eerst de vol gende week Woensdag naar Batavia ver trekken voor zijn onderhoud met dr. Van Mook. Republikeins antwoord wordt vanmiddag overhandigd Mohammed Roem en de sultan van Djokja, die heden met een lijntoestel op het vliegveld Kemajoran arriveer den, zullen in de namiddag aan dr. van Mook het Republikeinse antwootd overhandigen. Morgen zullen zij weer naar Djokja terugkeren. Met hetzelfde vliegtuig arri veerden in Batavia de heren van Vre- denburoh, Coert Dubois, Hadji Agoes Salim en de secretaris-generaal der Re publikeinse delegatie Soedjono. Coert Dubois zal ook een onderhoud hebben met de landvoogd. Salim is om gezond heidsredenen naar Batavia gekomen. ^Illllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllg juist het zwaarst getroffen zullen worden de vaste Inkomens uit salaris of pensioen, die men thans bevoorde len wil. De minister ontkent geenszins de bestaande spanning tussen inkomen en uitgaven. Maar bestaat die span ning alleen voor de overheidsdiena ren? Dc levensverzekeringmaatschap pijen kunnen niet alleen geen toeslag geven (gelyk w(j wel doen aan de overheidsdienaren), maar zullen zelfs door de verlaging van de rentevoet misschien een korting op liaar uitke ringen moeten toepassen. Spr. deed een dringend beroep op de leden, het wetsontwerp niet in ge vaar te brengen, doch wijze zelfbeper king te betrachten, anders zou hij schorsing der beraadslagingen moeten vragen teneinde zijn ambtgenoot v. Fi nanciën te kunnen raadplegen. Na replieken, waarbij de Kamer per sisteerde, stelde de voorzitter schor sing voor; waartoe werd besloten. De Kamer zette zich alsdan aan het wetsontwerp om het mogelijk te ma ken, dat Prov. Staten en Gemeentera- .den resp. gedeputeerden en wethouders afzetten indien deze het vertrouwen hebben verloren. De sprekers van AR. en C.H. ver klaarden zich tegen. Zij achtten de gronden waarop het voorstel steunt, niet juist: er diende eerlijk in te staan, dat het tegen de communisten gaat. Voorts achten zij het voorstel zelf in strijd met de democratie en met het vertrouwen, dat tussen de genoemde colleges en de door hen gekozenen meet bestaan. De communistische spreker noemde het voorstel een product van gelegen heidswetgeving van gering gehalte. De woordvoerders namens Kath. en Arbeid verklaarden zich voor het ont werp, mits aan enige bezwaren hun nerzijds tegemoet gekomen zou worden. De minister zou vandaag antwoor den. Aan het begin der vergadering werd aan de heer Burger zijn interpellatie over de perszuivering toegestaan en deze bepaald op een nader te bepalen dag Zij zal gaan over de naleving van gedane uitspraken; over het ontslag van enige leden van de Raad van Be roep; over de uitvoering van het des tijds aangenomen amendement-Burger; en over de geruchten, als zou de Te legraaf-outillage aan „Elsevier" worden verkocht De heer Hoogcarspel (Ccmm.) vroeg verlof om de minister van Bimi. Zaken te interpelleren over het weigeren van j zalen aan zijn partij. Over dit verzoek zal vandaag worden beslist. DE REIS VAN PRINS BERNHARD DOOR OOST-NEDERLAND. Na zijn bezoek aan Doesburg heeft Prins Bernhard gisteren zijn reds voort gezet via Varsseveld, Aalten, IJzerlo, Dinxperlo, Sinderen en Ulft. 's Avonds begaf de Prins zich naar Ruurlo, waar hij bij de burgemeester, H. G. I. baron van Tuyll van Serooskerken, de nacht doorbracht. OFFICIEEL GEDENKBOEK INHULDIGING PRINSES JULIANA. Het officieel gedenkboek ter gelegen heid van de troonsbestijging van de Prinses-Regentes van het Koninkrijk zal verschijnen onder redactie van jhr mr F. Beelaerts van Blokland, mr Arn. J. d'Ailly, ir J. W. Albarda, dr J. J. C. van Dijk, dr G. H. J. van der Molen, mr dr S. J. R. de Moncliy, dr C. G. C. Quarles van Ufford, prof. dr J. E. de Quay en mr J. R. H. van Schalk. Als secretaris van de redactieraad treedt op M. J. Leendertse te Rozendaal (Gld.). HET STRAND BIJ SCHEVENINGEN GEZUIVERD. De coloradokever-invasie is niet door een tweede penetratie gevolgd. Te Sche- veningen is het Zulderstrand nu prac- tisch gezuiverd. De schoolkinderen zijn vanmorgen om 9 uur nog naar het Noor- derstrand gegaan dat om 10 uur ook practisch schoon was. PRIJZEN STAATSLOTERIJ. In de 504e Staatsloterij, 2e klasse, 2e lijst, viel de f. 5000.op no. 20755, de f. 2000.op no. 8769, de f. 1500.op no. 10238 en de f.1000 op no. 1060, 5339, 12326 en 18542. De stralend-vrije, glanzende te norstem van de Pool Jan Kiepu- ra, jonglerend met hoge a, b en c's in forte en pianissimo, hoorde ik weer eens in de film „Betove ring om La Bohème". Lang voor de oorlog maakte ik zijn glorieus debuut mee in de Weense opera, waaraan deze film, waarin hij ook als jong zanger debuteert, zo sterk herinnert. Hij werd die avond op slag een wereldsensatie! Niet alleen beschikte Kiepura over een prachtige, ja unieke stem, waarmee hij alles en ieder een overwon, maar ook over het onvervalste theater-temperament, dat een echte operaliefhebber tot extase brengt. Zijn verschijning werkte als een electrisercnd wonder, waarbij van zelfsprekend zijn veroverend uiter lijk en uitstekend toneelfiguur de opgewonden toehoordsters extra in vervoering brachten. Er ontstond destijds een formele Klepura-rage: iedereen was door 't dolle heen! Als een orkaan wervelde het „Hoog Kiepura" door de enorme operazaal. Met een Maria Jeritza of een Maria Nemeth, resp. in Turandot of Norma en in talrijke andere opera's ben ik dikwijls onder de ban geraakt van zijn grandiose stempracht. En het was een vreugde te con stateren, dat daarvan nog niets is ingeboet. 't Spreekt vanzelf, dat 't voor beroemde tenoren als een Slezak of Piccaver, een bittere pil was plotseling door zo'n jong broekje verdrongen te worden. Er heerste dan ook onder, hen en de vrouwelijke partners dik wijls een nerveuse stemmirig, die tot heftige scènes aanleiding gaf. Wie de jalouzie in de theaterwe reld kent, weet daarvan mee te praten! Nu moet gezegd, dat Kiepura het wel eens wat bont maakte. Hij was een grappenmaker,' die zijn succes wist uit te buiten. Dan haalde hij streken uit bewust of onbewust?, die eigen lijk niet in overeenstemming wa ren met de waardigheid en de ho ge traditie der Staatsopera. Wat te zeggen van deze „truc"? Hij liet, na 't oorverdovend ap plaus de andere solisten zeer beleefd r voorgaan, sloot als laatste nog even heel vlug het gor dijn, boog allercharmantst en het applaus, nu alleen voor hèm, steeg tot 't ongehoorde. Ondertussen stonden zijn collega's zich achter het gordijn te vertrappelen van nijd. De sopraan Lotte Lehmann kreeg 't als gevolg van die grap eens zó op haar zenuwen, dat zij niet in staat was de volgende acte te zin gen. Totdat Kiepura zijn verontschul digingen aanbood en ook de di rectie woorden van troost gespro ken had. Toen kwam de zangeres pas tot bedaren en kon er lustig verder gezongen worden. De jeugdgrappen van Kiepura verhinderden natuurlijk niet, dat hij aanbiedingen uit de ganse we reld kreeg en nu nog altijd zijn reputatie glansrijk handhaaft. Zijn opkomende roem heeft ze ker de nodige ruzie veroorzaakt. Maar de ruzie heeft 't ongenadig tegen de roem moeten afleggen. Hem nu opnieuw te horen in samenzang met zijn vrouw Martha Eggerth, was een goede herinne ring aan de tijd, dat z'n stem zo maar uit de hemel kwam vallen! Toch hoor ik de echte stem lie ver dan die op de lopende mecha nische band. Maar deze wereld neemt wel eens méér schijn voor werkelijkheid... FANTASIO. 5i|iiiiii!iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniirH' Ingezonden Mededeling Grote zijde-diefstal te Enschedé ZEVEN PERSONEN GEARRESTEERD. De recherche te Enschedé heeft een omvangrijke zijde-diefstal opgespoord, welke sedert Januari is gepleegd in de fabriek van Gerh. Jannink en Zoon te Enschedé. De daar werkzame B. M. is er in ge slaagd in enkele maanden tijds ongeveer 1000 m. gebleekte züde. welke geschikt is voor het maken van lampekappen te ontvreemden. M. nam de stof bij het verlaten van de fabriek mee onder zijn kleren of in een tas. Hij was de hoofd man van een complot, dat de zijde ver handelde en in het Westen van het land, met name in Amsterdam en Haar lem, tegen de prijs van ca. f.4.- per meter aan de man bracht. In verband met deze affaire zijn 7 per sonen naar het Huis van Bewaring te Almelo overgebracht. De politie heeft nog enige honderden meters zijde kun nen achterhalen. STUDIECONFERENTIE OVERZEESE GEBIEDSDELEN. 17 afgevaardigden uit verschillende landen in hoofdzaak politici be nevens een groot aantal leden van „The allied circle in the Netherlands", verte genwoordigers van het corps consulaire en diplomatique kwamen gistermiddag bfjeen in het Indische Instituut te Am sterdam. waar door de voorzitter van the Allied Circle. Hylke Halbertsma. de Internationale Studieconferentie over Overzeese Gebiedsdelen, die tot 12 Juni zal duren geopend werd. BINNENKORT WEER GELEGENHEID TOT AANVRAGEN VAN WERKKLEDING. Het CDK deelt mede, dat op nader plaatselijk te bepalen dagen wederom individuele aanvragen om werkkleding kunnen worden ingediend door perso nen, werkzaam in een zelfstandig be roep of in bedrijven met minder dap vijf werkkleding dragende arbeiders. In aanmerking komen slechts zij, die se dert 31 Januari 1948 geen werkkleding hebben ontvangen. Voorts kunnen een aanvraag indienen zij, die reeds collectief vanwege een be drijf werkkleding hebben ontvangen, doch die thans in 'n zelfstandig beroep of in 'n bedrijf met minder dan vijf werk kleding dragende arbeiders werkzaam zijn, mits zij een verklaring van hun vroegere werkgever overleggen, dat de werkkleding eigendom bleef van het bedrijf. Bestrijding van schadelijk gedierte per hélicoptère MODERNE PROEFNEMING IN HAARLEMMERMEERPOLDER. In de Haarlemmermeerpolder is van morgen een proefneming gedaan met het bestrijden van schadelijk gedierte met behulp van een hélicoptère De of ficier-vlieger E. C. Sengers startte met de PH-HAA. 'Sikorsky S 51 van de Stichting voor hefschroefvliegtuigen van Ypenburg en een half uur later daalde hij op een klein veldje in het Noorde lijk gedeelte van de Haarlemmermeer polder De sproeier, die onder de hélicoptère is gemonteerd, is in samenwerking; met het Ministerie van Landbouw door de BPM geconstrueerd De erwten worden besproeid met DDT. Deze besproeiing heeft bovendien een nuttig effect op de wormstekigheid. Door een methode toe te passen, van fy'ne verneveling van een geconcen treerde DDT-opIossing, behoeft geen grote hoeveelheid water te worden meegenomen. In zes uur tijd werden 110 HA, verspreid liggende over 27 be drijven. volgens schema, besproeid. De hélicoptère vloog met een snelheid van 45 km per uur 1 a 2 meter boven de grond. In 40 seconden kan een HA worden besproeid. De neerwaartse luchtstromin gen, die bij de grond wervelingen doen ontstaan zijn een waarborg, dat ook de onderkant der bladen met het verdel gingsmiddel in aanraking komen. Men was over de bereikte resultaten tevre den. ZWEEDSE POPPEN VOOR PRINSESJES. De vier Nederlandse Prinsesjes zullen binnenkort elk een Zweedse pop krijgen, een z.g. „Dalikarlia". De poppen, die bijna een meter groot zijn en tot in de kleinste onderdelen precies hetzelfde zijn gekleed als de jongens uit de streek, waarnaar ze zijn genoemd, zullen deze zomer worden aangeboden door het Zweedse koor „Orphei Draegnar". (UP.) DR SCHWEBEL BUITEN VERVOLGING. Dr Schwebel, die gedurende de be zetting Beauftragte voor Zuid-Holland was. is reeds enige tijd geleden door de procureur-fiscaal bij het Bijzondere Gerechtshof in Den Haag buiten ver volging gesteld. H\j wacht op 't ogen blik te Vught op zijn uitgeleide naar Duitsland. per extra CEBUTO DIESEL VALKENBURG en omgeving ZEELAND met grote rondtoer ARNHEM - NIJMEGEN Vraagt uitgebreid programma. LEIDEN Doezaslraat 32 Tel. 25971 •n inlichtingkantoren der N.S. NED. HERV. KERK. Beroepen te Nieuwdorp C. L. v. d. Broeck te Oosterland (Z.). Te Wlerlnger- meer (vac. J. Germans (toez.) S. G. J. Goverts te Oud-Vossemeer. Aangenomen naar Steggerda-Flnkega (Fr.) M. T. Germs te Metslawier. Bedankt voor *Zonnèmaire (Z.) T. C. E. da Costa te Oudenbosch. GEREF. KERKEN. Beroepen te Anjum. G. K. Geerds te Drijber. Te 's-Gravendeel G, Visser te Haastrecht. Te Willemstad (N.Br,) A. A. Oostenbrink te Oostburg. Te Zevenhui zen (Gr.) A. G. Luiks, em. en legerpred. te Leeuwarden. Te Edam H. E. Horstman, laatstelijk pred. v. d Bethel-Temple in Corporation ln Amerika, woonachtig te Amsterdam. Aangenomen naar Mechelen (België) G. D. L. Brederveld te Vlagtwedde. GEREF. KERKEN ONDERH. ART. 31 K.O. Beroepen te Rozenburg D. Los. cand te Kampen. CIIR. GEREF. KERKEN. Tweetal te Amsterdam-W„ (2e pred.pl.) J. G. v. Minnen te Delft en J. H Velema te Bunschoten. Beroepen te Elburg P. Zwier te Zwaag- westelnde. Bedankt voor IJmuiden J. P. Geels te 's-Gravenhage-O. Voor 's-Gravenzande N. de Jong te Middelharnls. HERDERLOOS. Nu ds B Eysenga het beroep aangeno men heeft naar de Ned. Herv. gem- van Barneveld ds J. Jongeleen naar de Chr. Geref. kerk te Bussum en ds H. Schuit, Geref. predikant een benoeming tot le- gerpredlkant ln Ned.-Indlë zijn alle Prot. gemeenten te Noordeloos vacant. DE ZELFSTANDIGHEID DER PROT. KERK IN INDONESIË. „De algemene synode van de Protestant se kerk ln Indonesië te Buitenzorg is ge komen tot een geheel nieuwe regeling van de verhouding tussen de zelfstandig heid van de vier tot haar behorende ker ken en de eenheid van de Protestantse kerk ln Indonesië ln haar geheel", aldus luidt de boodschap, welke de synode voor alle kerken en wordende kerken ln In donesië heeft opgesteld. In genoemde re geling heeft Iedere zelfstandige kerk on der eigen synode de volle verantwoorde lijkheid voor haar eigen arbeid. De synode ontwierp een schema voor een nieuwe organisatie, een werkorde ge baseerd op de presbyterlale kerkorde. GENERALE SYNODE DER NED. HERV. KERK. De Generale Synode der Ned Herv. Kerk zal van 814 Juli a s. bijeenkomen op „Woudschoten" te Zeist. In deze verga-j dering zal o.m. een begin worden ge maakt met de behandeling van het ont werp kerkorde. 1 (Van een bijzondere medewerker) Laten wij de door de commissies ter bestudering van het annexatievraag- stuk geprojecteerde alternatieve lijnen even buiten beschouwing, ons dus be palende tot de oorspronkelijke ge- biedseisen der regering, dan zou, wordt onze rekening gehonoreerd, de Neder landse bevolking toenemen met 145.000 zielen, waaronder 19.000, die reeds on ze nationaliteit bezitten. Voorts is er een groot aantal vrou wen, die door haar huwelijk Duits zijn geworden. Dat grote waakzaamheid geboden zal zijn ook bij sommige van deze lieden spreekt vanzelf. Ons land zou worden uitgebreid met een opper vlakte van ca. 1750 km2, terwijl een grensverkorting wordt verkregen van 161 km. De huidige kronkellijn be draagt 525 km. De Duitsers mogen dan al beweren, dat die grens de natuurlijke terreinge steldheid heel aardig volgt, onze douane weet wel beter. Een van de gewichtigste grenscorrecties we kunnen beter spre ken van annexatie zou verkregen wor den door het afsnijden van de Bent- heimer Bocht, een uitstulping, welke Oost-Drenthe van Twenthe scheidt, de de communicatie bejnoeilijkt. de bewa king lastig maakt en kostbaar, de smok kelhandel een goede kans biedt en vele steden en dorpen tot een kwijnend be staan veroordeelt. Er is nog meer dat dit gebied voor ons zeer interessant maakt: de olie. Wij zouden niet gaarne beweren, dat Duitsland deze olie niet even hard nodig heeft aks wij en wellicht zou hier een regeling zijn te treffen, waardoor het onder Nederlandse hege monie niet geheel van zijn bronnen werd afgesneden. SCHERPE CONCURRENTIE. Door een land, dat een tamelijk ge trouwe copie vormt van Drenthe, lopen kilometerlange pijpleidingen. Diesel treintjes puffen langs wegen, die er zeer nieuw en ten dele nog zeer geïmprovi seerd uitzien. Grote tankswagons van de Deutsche Reichsbann staan voor de ge bouwen van de raffinaderij. In de scha duw van de vele boortorens gaat de boer zoveel mogelijk zijn gang. Rond de bron nen graast het vee en de kievit houdt er toezicht op haar snelle kiekentjes. De pomparmen knikken onafgebroken en automatisch „ja". Traag kruipt een don kere, taaie brij langs de wanden van de installaties. Wat achteraf rijzen de sil houetten op van de zoveel rankere Ne derlandse boortorens onder Schoonebeek. De twee vormen staan daar tegenover elkander als de stukken van een schaak spel en inderdaad: on geen enkel punt, waar Nederland en Duitsland elkander raken, wordt met vinniger concurrentie gespeeld. De spelers zijn geologen en boormeesters, de Inzet is olie DOOR DE DUITSE BRIL. Men moge het schouwspel van onze zijde dozijnen malen hebben aan schouwd. het krijgt een geheel nieuw as pect. wanneer men het gadeslaat vanuit de Bentheimerbocht bij Emlichheim. Hier speciaal wordt de man, die de Duit sers in de rug nadert en zich als Neder lander ontpopt verre van vriendelijk ontvangen Begrijpelijk, door Duitse bril gezien. Vroeger heeft men hier Neder land altijd door de verkeerde kant van de verrekijker gadegeslagen. Nu men daar thans op de luiste wiize doorheen kijkt, ziet dit Nederland er plotseling zeer dreigend en machtig uit. De Duitse mannen zijn nors of schuw en de lei dende mensen komen bovendien meestal niet uit de streek. Zii hebben klachten Ds S. M. CUPERUS OVERLEDEN. In de ouderdom van 73 jaar ls te Har- degarfip (Fr.) overleden ds S. M. Cupe rus, Ned. Herv. emeritus predikant. Hij was achtereenvolgens predikant te Kre- terp-Slegerswoude. Hulns en Lekkum. Ds Cuperus was een van de eerste pre dikanten. die ook ln de Friese taal preek te. Hij was enige Jaren voorzitter van bet Selskip foar Fryske tael en skrlfteken- nlsse en bestuurslid van het Fries genoot schap voor Geschied-, Oudheid- en Taal kunde. over de wijze, waarop de onzen tappen. Jullie installaties zijn zoveel sterker, zeggen zij, en jullie passen Querbohrung toe, zodat wij het aan onze bronnen merken. Vraag er niet naar de produc tiecijfers, want de waarheid hoort ge toch niet. Is ook overbodig, want die cijfers hebben we in de zak. Gelukkig is Coevorden gelegen in het hart van vele waters en watertjes, het Schoonbeker- diep, de Aa, enz. en zij zijn juist in staat om de voorposten van beide partijen ge scheiden te houden. Emlichheim leverde over April 1947 een olieproductie van 3425 ton. De la gen van Georgsdorf en Lingen-Dalun gaven resp. 11679 en 3371 ton. Het to tale potentieel der bronnen wordt ge raamd op 2.139.000 ton. Niet onwaar schijnlijk zit er ook ten Zuiden van Winterswijk nog olie in de groncL Bo ringen, die vele jaren geleden te Corle op Nederlands gebied werden verricht, wijzen in die richting. Burgerlijke Stand van Leiden GEBOREN. Aloysius Josephus Petrus, z. van P. L. Boerman en M. L. A. Jaspers; Cornelia Su sanna. d. van J. van den Berg en C. GIJzenij; Johanna Maria Josephina, d van A J. J, van Haasteren en C.'J- de Vrind; Anna Elisabeth, d. van H. o. van derHeldo en C. Sorgdrager; Rudolfina Maria Catha- rlna Hendrika. d. van J. M. van Eljken en C. A. M. Dingjan; Johanna Sara, d. van A. Ciere en H. van Duuren; Gerarda Ma ria. d. van A. H. Markwat en T. J. M. Wijfje. ingrld Oliva. d, van P. J. Heljkoop en H. C. van Pagée: Ferdinanda, d. van H. J. van der Pluljm en J. W. van der Linden: Barend Hendrik Constant, z. van H. A. J. Franke en W. A. Entzlnger; Johanna, d. van W. SJardyn en H. Stokkel; Elisabeth d. van N. van den Hout en A. R. E. van Bommel; Johnny Wilhelm, z, van J. J. Thljssen en N. Cramer; Henrlcus Petrus, z. van G. H. van der Hoorn en E. C. Valenten; Maria, d. van J. P. v. der Lin den en E. Montagne; Anna Cornelia Adriana, d. van A. J. Zwart Voorspui) en G. van den Brink. OVERLEDEN. G. Hoving, huisvr. van P. Pras 54 jaar. M. A. Kerkhof, dr 4 weken; E. Bootsma wednr 75 Jr; C. M. Schelvis dr 3 maanden. GEHUWD. N. Slegtenhorst Jm en E. Dlssevelt wed.; A. Hoovenagel gesch. en E. C. P. Keljzer jd; B. Konstapel en C. van Biezen: N. Kops jm en A. L. Leusslnk Jd; T. W. Lepelaar lm en J. de MelJ Jd; L Schlp- ~"-t*Jm Üj aanboord jm en J. Kuisen jd; G. Ubink jm en S. M. van Duuren Ir* Klein jm en J. C. den Dubbele SCHEEPSBERICHTEN. AARDIJK, 8/6 van Rotterdam to Ant werpen; ALGENIB, R'damRio de Ja neiro 9/6 te Antwerpen; HEDEL. 8/6 van R'dam te Montreal; PRINS JOHAN WILLEM FRISO, QuebecAvonmouth. pass. 8/6 Fasnet; PRINS WILLEM VAN ORANJE, ChicagoRotterdam, pass. 8/6 Bell Island; BLOEMFONTEIN. BeiraAm sterdam, 9/6 v. Teneriffe; BOSCHFON TEIN, 8/6 v, Lorenzo M&rquez te Durban; AMSTELKERK 8/6 v. Lagos n. Lome: CONGOSTROOM. 8/6 v. Amsterdam naar Hamburg; WESTLAND, Amsterdam Buenos Aires. 8/6 v. Rio de Janeiro; NIEUW AMSTERDAM New York—Rot terdam, wordt 11/6 te Cowes verw.; AL- DABI, 9/6 van Buenos Aires te Montevi deo; BANTAM. 9/6 van Soerabaya naar Semarang; KEDOE. vermoedelijk 12/6 v. Batavia naar R'dam; MARIEKERK, Rot terdamJapan. 9/6 te Hongkong; SIBA- JAK. 9/6 van Semarang naar Soerabaya. KN.S.M. BREE HELLE. 8/6 v. Ham burg naar Bremen; DANAE, 8/6 te Bar celona van Gibraltar naar Genua; HEL DER. 8/6 van Madeira naar Antwerpen; ILOS, 8/6 van Tarragona naar Valencia; TRAJANUS. 8/6 te Famagusta van Bei roet naar Limasol; VAN OSTADE, 8/6 v. CuraQao naar Punta Cardon. Nederland BALI, 9/6 van Port Said naar Halllfax; CELEBES. 8/6 van Port Said naar Londen; JOH. DE WITT, 8/6 Perlm gepass., van Batavia naar Holland: LOMBOK, 8/6 van Colombo naar Bom bay; RADJA 8 6 van Kaapstad naar Port Elisabeth; REMPANG. 8/6 te Semarang van Makassar naar Batavia: RONDO, 8/9 te Port Swettenham van Penant; naar Singapore. Kon. Holl. Lloyd WESTLAND 4/9 van Rio de Janeiro (ultrrts).

Leidsch Dagblad | 1948 | | pagina 2