„Professorenwijk" gaat clubhuis bouwen Dr K. II. E. Gravemeyer: „Kerk moet niet geïsoleerd staan" stijging op Laatste Berichten Kerkelijk Leven RECHTZAKEN Federatie van Diaconieën in N.H. Kerk. WOENSDAG 9 JTTXT Diaconie dienst van barmhartigheid De Federatie van Diaconieën in de Nederlands Hervormde Kerk, classis Leiden, belegde gisteravond een verga dering in „De Doelen". Als spreker trad op dr K H. E. Gravemeyer, algemeen gedelegeerde van de Generale Synode van de Ned. Herv. Kerk, die een in leiding hield over het onderwerp: „Hoe moet men de diaconie zien in het Ont werp van de Nieuwe Kerkorde?" Wij zijn, aldus spr., vanavond bezig de Kerkorde te maken. Mislukt de nieuwe Kerkorde, dan is dat ook onze schuld, want het maken van de Kerkorde is niet al leen een zaak van de Synode, maar van de gehele Kerk. Voorts behandelde spr. speciaal de diaconale arbeid. Deze arbeid moet men zien in het licht van de diakonia van Christus. De taak van de diaconie wordt gegeven in art. 4 van het ont werp KerkordeAan de diakenen is toebetrouwd van Godswege de dienst van de barmhartigheid jegens de gemeente en de wereld. Ook vooral de wereld moet in het werk betrokken worden, want de Kerk moet niet geïsoleerd staan,, maar uitdragend werk verrichten. Onder de verdere plichten van de diaken noemde spr. o.a. nog het be heren van de dlakonale gelden, het bij wonen van de Kerkdienst en het me dehelpen bij het Heilig Avondmaal. In de ordonnantiën, die nader op de verschillende onderdelen ingaan, wordt er nog eens bijzonder op gewezen, dat I de diaconie een dienst van barmhar- j tigheid is. Spr. legde vervolgens de nadruk op het gescheiden-zijn van de ambten. Hij waarschuwde er echter voor dat dit gescheiden-zijn niet te ver wordt doorgevoerd, want onderling moet er contact blijven bestaan tussen de ambten. Heel belangrijk is ook 't con tact van de diaconie met andere instel lingen, waarbij men echter op moet passen, dat de diaconie haar karakter bewaart. Ook de bijzondere werkzaamheden, als gezinszorg, ziekenverpleging en so ciale zorg, vragen de aandacht. Daar voor worden de diakenen bijgestaan door organen van bijstand, welke ge specialiseerd zijn op een bepaald on- d6Nauw met dit alles verbonden is de GEEN GEMEENTELIJK ISOLEMENT. Spr. waarschuwde ook voor een "ge meentelijk isolement Naar alle kanten moet men contact opnemen, waartoe mede kan werken de Diakonale Raad, die reeds zeer nuttig werk heeft ver richt. Tenslotte zei spr. dat de diakenen volledig deel moeten hebben aan de kerkeraadsvergaderingen, teneinde geheel en al bij het bestuur der Kerk betrokken te worden. Na de pauze was er gelegenheid tot het stellen van vragen. Vele aanwezi gen maakten hiervan gebruik, waardoor een levendige discussie ontstond. Openbare zitting Centraal Stembureau De voorzitter van het Centraal Stem bureau voor de verkiezing van de leden der Staten-Generaal deelt mede, dat de in art. 50 der kieswet bedoelde openbare zitting van het Centraal Stembureau voor de nummering van de ingediende lijsten van candidaten voor leden van de Tweede Kamer der Staten-Generaal zal worden gehouden op 14 Juni 1948 in het lokaal van het gemeentehuis, voor heen voor de vergaderingen van de raad bestemd, des voormiddags te 12 uur. GRATIEVERLENING VOOR W. J. PONS. Bij K.B. is gratie verleend aan de 41-jarige Willem Johannes Pons, tot de doodstraf veroordeeld bij sententie van het Bijz. Gerechtshof te Amsterdam op 3 April 1947. De doodstraf is verwisseld in een levenslange gevangenisstraf. aan het einde van de deze verenigini De Sitterlaan. Teneinde deze opstijging zo attrac tief mogelijk te maken, zullen er voor het publiek ook verschillende wedstrij den aan worden verbonden, zoals een hoogte-schattingswedstrijd (op welke hoogte wordt de vlag afgeworpen)een regionale diaconie d.w.z, de samenwer- kinder-ballonjacht en een sweepstake (waar en wanneer zal de ballon lan- Plm. 20 Leidenaars mogen „luchtreis" medemaken Nu het meer dan 20 jaar geleden Is, dat in onze stad een luchtballon het luchtruim koos en dus onze jongere generatie dit toch altijd weer grote gebeuren van „het ver tellen" heeft, terwijl de ouderen onder ons nog altijd een herinne ring bewaren aan die laatste sen sationele vlucht, welke Van Pottum in 1925 voor ons blad maakte en toen tot aller ontzetting een jongen als onvrijwillige passagier de lucht reis, hangende onder aan de mand, medemaakte, heeft het bestuur van „De Professorenwijk" besloten om in het kader van de hier ter stede te houden jubileumfeesten een bal lonopstijging te organiseren. Het heeft zich daartoe met de Haag se balloncommandant, de heer J. Boes man, in verbinding gesteld, met wie in principe is overeengekomen, dat deze ballonopstijging zal plaats vinden in de namiddag van Vrijdag 27 Augustus, en Deze opstijging, met de daaraan ver bonden attracties, welke in overleg met het Jubileum-comité-1948 is georgani seerd en die in een Maandagavond ge houden ledenvergadering van .De Pro fessorenwijk" is besproken en toege licht, zal pl.m, 2 uur In beslag nemen, zodat wij mogen verwachten, dat Lei- de° die daS een ..kijkspel" in haar midden zal hebben, waarvoor duizen den belangstelling zullen tonen. Prins Bernhard in Oost-Gelderland Prins Bernhard is gisteren zijn tocht door Oost-Gelderland begonnen, waar hij reeds verschillende plaatsen bezocht. De avond bracht hij door ten huize van de Commissaris van de Koningin te Arnhem. Millioenen Coloradokevers langs de kust wel van het terrein der speelweide van SCHOOLJEUGD IN DE „FRONTLINIE' kin" van de diaconieën uit omliggende gemeenten, die samen iets tot stand kunnen brengen, dat één gemeente on mogelijk is; gedacht wordt bijv. aan een rusthuis. BONKAARTEN HALEN. Dezer dagen worden weer nieuwe dis tributiebescheiden uitgereikt, ditmaal in het Stadhuis (ingang Breestraat). Meegebracht moeten worden de stam kaarten van alle gezinsleden, de inwis selingsbon van de thans lopende bon kaarten en (eventueel) de contröle- kaart voor a.s. en jonge moeders. Het bureau is geopend van 8Vfe12 en 2— 4V& uur. Morgen zijn de gezmnen aan de beurt, waarvan de stamkaart van het Hoofd een nummer heeft tussen 43.201 tot en met 48.600. STICHTING KLEUTERDAGVERBLIJF „MARGRIET". In 1947 bedroeg het aantal verpleeg- dagen 12.320. In meer dan één opzicht getuigt het zo juist verschenen jaarverslag van de Stichting Kleuterdagverblijf Margriet van de bijzondere zorg en toewijding, welke deze sympathieke stichting ook in het jaar 1947 wederom over de aan haar zorgen toevertrouwde pupillen heeft uitgestrekt. Het aantal verpleeg- dagen bedroeg in het afgelopen jaar niet minder dan 12.320. Er werden 183 kin deren in 4 kuren van 3 maanden opge nomen, terwijl het gemiddeld aantal kleuters, dat in .Margriet" een vriende lijk onderdak had, per dag 45 bedroeg. Het stemt het bestuur tot grote dank, dat in 1947 ook de verpleging en ver zorging der kinderen kon verlopen vol gens het in 1946 reeds ingevoerde sche ma, hoewel een tekort aan geschoold personeel bij de uitvoering daarvan dik wijls moeilijkheden gaf. Een tweede moeilijkheid, echter van organisatorische aard, was de omstandigheid, dat er, verhoudingsgewijze, meer kinderen be neden 2 jaar ter verzorging werden aan geboden; de opvoeding van deze heel kleine kinderen stelt bijzondere eisen aan het personeel en het huis. Over het algemeen echter kan men tevreden zijn over het verloop der verpleegkuren. Heel veel is er in het afgelopen jaar ook ge- experimenteerd om te komen tot een bevredigende verzorging van de ver schillende groepen van kinderen. Voor epidemieën van besmettelijke kinder ziekten werd het huis gespaard. Hoewel het pand Boerhaavelaan, wat ligging, localiteiten voor de kleuterver zorging en tuinarrangement betreft, aan de daarvoor te stellen eisen voldoet, woekert men met de ruimte voor de hulsvesting van het intern personeel en de administratie, terwijl ook de keuken noodzakelijk uitbreiding behoeft. Waren er aanvankelijk enige moeilijk heden te overwinnen met de financiën, thans zijn deze grotendeels opgelost en beschikt de stichting over een voordelig saldo van ruim f. 1325. Dank wordt in dit verslag gebracht aan de afgetreden bestuursleden, de he ren H. Stoffels, die vanaf de oprichting het voorzitterschap bekleedde, en N. van Ginkel, die geruime tijd de financiën be heerde. Werd het presidium overgeno men dóór prof. dr P. J. Gaillard. de functie van de heer N. van Ginkel ging over in de handen van de heer P. L. P. van Royen. DE B.L.O.-KINDEREN OP REIS! Door de prachtige omgeving is het een genot van Leiden uit een schoolreisje te maken. Dit ondervonden de BLO- kinderen. die dank zij ideaal zomerweer, intens genoten hebben van 't reisje naar Wassenaar. Na een rit door de prachtige lanen werden 't Dierenpark en Duinrell bezocht. Innig voldaan kwamen de kinderen weer thuis. Dank aan allen, die dit reisje mogelijk maakten. Mr W. Ch. E. A. de Vries alhier, Is benoemd tot adspirant-ambtenaar van de buitendienst bij het ministerie van buitenlandse zaken, in het bijzonder voor dienst in het Verre Oosten.- Maandag zullen de heer en mevr. A. C. ZirkzeeWeyers, Utrechtse Jaag pad 33, de dag herdenken, dat zij vóór 55 jaar in de echt werden verbonden. den), terwijl het in de bedoeling ligt voorts nog van het terrein enige hon derden duiven op té laten. Voor dit laatste zal de medewerking van de Leidse Postduivenvereniging worden in geroepen. Als bijzondere attractie is met de ballonvaarder overeengekomen, dat, indien de weersomstandigheden zulks toelaten, tot 5 maal toe de ballon aan een kabel tot pijn. 60 meter -hoogte zal worden opgelaten. Tijdens deze „vluchten" zullen on geveer 20 Leidenaars, die bij loting worden aangewezen, de luchtreis gratis mogen medemaken. Economische Unie 1 Januari 1950 een feit De ministers van Buit. Zaken van Nederland, Luxemburg en België heb ben in het Chateau d'Ardennes de maatregelen vastgesteld, die genomen moeten worden, om zo spoedig moge lijk tot een economische unie van Ne derland, en de Belgisch-Luxemburgse Unie te komen. Ztf zijn van mening, dat door de toepassing dezer maatre gelen de Unie op 1 Januari 1950 wer kelijkheid zal kunnen zijn. De minis ters zullen op zijn laatst in Januari 1949 nogmaals vergaderen, ten einde het resultaat van de genomen maat regelen te bespreken. Neem spoedig Uw brandstoffen af DAN IS ER WEER PLAATS VOOR NIEUWE AANVOER. Zoals gemeld heeft de vakgroep de tailhandel in brandstoffen aan het Mi nisterie van Econ. Zaken bericht, dat er moeilijkheden bij de huisbrandvoorzie ning dreigen te ontstaan. De Haagse afdeling'van de vakgroep heeft gistermiddag uiteengezet welke moeilijkheden er te verwachten zijn, wanneer het publiek niet iets meer me dewerkt. Hoofdzaak wordt geacht, dat men zo spoedig mogelijk de brandstoffen, waarop men volgens de ingeleverde bonnen recht heeft, afneemt. Wanneer de thans aanwezige voorraden by de detail- en groothandel resp door de cliënten en de detailhandel afgenomen worden, is er weer plaats voor de aangevoerde en nog aan te voeren brandstof. Dan ook zal men in de herfst of winter niet in de kou be hoeven te zitten. AANTAL MOTORRIJTUIGEN PER 1 JUNI 1948. De KNAC raamt het totaal aantal motorrijtuigen per 1 Juni *48 op 226.300, verdeeld als volgt: personenauto's 76.000, bussen 4800, motorrijwielen en driewie lers 79.000. vrachtauto's en tractoren 66.500. Op 1 Mei 1940 waren deze ge tallen resp. 104 000 76.000. 4.700. 71.500. 66.500. De kwaliteit van het motorrij tuigenpark staat nog aanzienlijk ten achter bij dat van voor de oorlog. Voor wat betreft het personenwagen park. dat thans meer dan anderhalf maal intensiever wordt gebruikt dan voor 1940, moge dit blijken uit het feit, dat ongeveer 3/5 deel van vooroorlogs fabrikaat is. BIJ BESTRIJDING. Van Hoek van Holland tot benoor den Zandvoort is gistermiddag en -nacht een grootscheepse invasie van coloradokevers op onze kust begonnen. De meeste zwermen zjjn ten Noorden van de Schevcningsc haven terecht gekomen, terwijl ook Katwijk aan Zee en Noordwyk tienduizenden kevers te zien geven, die over het gehele strand zijn versprejd en hun weg naar en door de duinen zoeken. Gelijk in Katwijk en Noordwijk het ge val was, is ook in Den Haag de school jeugd ingeschakeld bij de bestrijding van de dieren. Gemeentelijke en Rijks-in stanties hebben toestemming gegeven, dat het onderwijs op de scholen wordt gestaakt om onze landbouw tegen deze ernstige dreiging in bescherming te doen nemen door de jeugd. Voorts zijn in diverse kustgemeenten alle gemeente werklieden en ander gemeentepersoneel ter verdelging van het ongedierte, naar het strand en de duinen getogen. HET BEZOEK VAN PRINS BERNHARD AAN OOST-GELDERLAND. Prins Bernhard vertrok vanmorgen uit Arnhem naar Doesburg. Van de rand van de gemeente af tot het cen trum van Doesburg stonden langs de te volgen weg eindeloze rijen leerlingen van de ambachtsschool, padvinders, jeugdigen en ouden van dagen, die de Prins toejuichten. Geëscorteerd door ruiters kwam Z.K.H. op het stadhuis, waar de burgemeester, de heer R. W. Keiser, als eerste van de zes inleiders, die tie Prins voorlichtten over Does burg en de Achterhoek, de Prins toe sprak. Inleveren verklaringen voor verbinden ingediende candidatenlijsten De voorzitter van het Centraal Stem bureau voor de verkiezing van de leden der Staten-Generaal deelt mede, dat het Centraal Stembureau van de hoofdstem- bureaux van alle kieskringen de mede deling, bedoeld in art. 48 der kieswet, heeft ontvangen welke geldige lijsten van candidaten bij hen zijn ingeleverd voor de op 7 Juli 1948 te houden stem ming voor de verkiezing van de leden van de Tweede Kamer der Staten- Generaal. De termijn voor het Inleveren van verklaringen voor het verbinden van in gediende candidatenlijsten (art. 50, le lid, der Kieswet) en voor het indienen van verklaringen voor het verkrijgen van een voorkeurnummer (art. 50, 5e lid, der Kieswet), loopt derhalve van 9 tot en met 12 Juni 1948. Regeringsopdrachten aan Ned. kunstenaars voltooid De Nederlandse regering heeft voor dit jaar wederom opdrachten aan Neder landse kunstenaars verstrekt. Thans zijn de volgende voltooide opdrachten bin nengekomen: 1) Een Nederlandse opera, getiteld „Philomela", waarvoor Jan Engelman de tekst schreef en Willem Andriessen de muziek componeerde; 2) een toneelstuk van A. Defresne voorlopig getiteld: „1948". De conclusie van de schrijver is, dat het gezin de kern van het bestel, van het leven en de maatschappij uitmaakt. 3) Een toneelstuk van Jan Derks, dat het regeringsjubileum behandelt. Ook geschikt voor openluchtspel. 4) Ben van Eysselsteyn is nog bezig met het schrijven van „De bazuinen van Jericho", dat zich ook goed leent om door amateurs te worden gespeeld. 5) Een officieel Jubileumsgedicht van de hand van prof. dr W. A. P. Smit. waarvoor Dick van Gelder een rand maakte. 6) Een gedenkplaat in vier kleuren met tekst van Bertus Aafjes en Plet Worm. Verheugenis over resultaten Benelux-conferentie TE NEMEN MAATREGELEN TER VERWEZENLIJKING ECONOMISCHE UNIE. In bevoegde kringen te Brussel toont men zich verheugd over de tijdens de conferentie der ministers van de Bene- lux-groepering op het Chateau d'Ar dennes bereikte resultaten. Toch zullen nog vele moeilijkheden overwonnen moeten worden. Volgens een woordvoerder van de Bel gische regering zullen de maatregelen, welke België, Nederland en Luxemburg moeten treffen voor de verwezenlijking van de Economische Unie bestaan uit: 1. Geleidelijke afschaffing van deNe- dei-landse politiek, wat betreft de sub sidie-verstrekking; 2. Geleidelijke ver mindering van de economische beper kingen in Nederland, vooral wat betreft het verstrekken van in- en uitvoerlicen- ties; 3. Het Invoeren van een gelijk be lasting- en tarievennlveau tussen Ne derland en de beide andere landen. Nederland zou het hferult voortvloeien de verlies kunnen compenseren uit de bedragen, welke vrijkomen door het afschaffen der subsidies; 4. Het mede delen van investeringsprojecten door elk der Benelux-landen aan de partners in de Benelux. OM TE SMULLEN! Het m.s. „Marken", is gisteravond uit Batavia te Rotterdam aangekomen met o.a. bijna drie millloen kg. suiker aan boord. Dit is de grootste partij suiker, die na de oorlog uit Indonesië in de Rotterdamse haven is aangekomen. Morgen wordt Rep. antwoordt op memorandum overhandigd Onze correspondent te Batavia tele grafeerde ons hedenmiddag: Volgens een republikeins woordvoer der in Batavia zal het antwoord van zijn regering op het memorandum van de Nederlands-Indische regering mor gen worden overhandigd door Roem en Sjahrir, die eveneens besprekingen zullen voeren over het aanstaande onderhoud tussen Van Mook en Hatta. Uit informele bron wordt vernomen, dat het antwoord zal bevatten ten eerste een erkenning van punt één van de additionele punten der Ren- ville-overeenkomst, waarbij echter wordt vastgehouden aan de oorspron kelijke beperking, gegrond op de uit spraak „you are what you are" tot de Verenigde Staten van Indonesië zijn gevormd, en ten tweede de verklaring, dat het 22 Mei door Soeripno gesloten verdrag eerst na ratificatie van kracht zou worden en dat derhalve in feite nog geen enkel verdrag tot stand ge komen is. Directeur Wereldbank naar ons land en Ned. Indië Eugène R. Black, de directeur voor de V.S. van de Wereldbank is gisteren per vliegtuig uit New York naar Londen naar Amsterdam te gaan. Daar zal Black besprekingen voeren met de Ned. regering en persoonlijkheden uit het bankwezen. Het is zijn voornemen, 21 Juni naar Ned.-Indië te vertrekken, waartoe hij een uitnodiging van de Nederlandse autoriteiten ontving. „Wü willen daar een kijkje nemen om te zien, hoe de situatie is. Dit is een zeer belangrijke aangelegenheid, aldus Black. De toekomst van Ned.- In die is voor het economische leven van Nederland van groot belang en Nederland is een belangrijk lid van de Wereldbank". De Ver. Staten van In donesië zullen lid van de Wereldbank kunnen worden, indien zü in staat zijn de verschuldigde bijdrage op te bren gen. UITSTEL OMTRENT BESLISSING DER REP. DEELNEMING. AAN E.C.A.F.E. De economische commissie der Ver. Naties voor Azië en het Verre Oosten heeft heden met 6 tegen 5 stemmen be sloten de beslissing inzake het verzoek der Republiek tot deelneming aan de conferentie uit te stellen tot de volgende zitting der commissie, Engeland, Nederland, de Ver. Staten, Frankrijk, de Philippijnen en Nieuw- Zeeland stemden voor dit uitstel, terwijl India, Pakistan. Australië. Rusland en Burma tegen stemden. China en Siam verUt^ken! Omstreeks 13 JunTdeTkt M onthielden zich van stemming. PRIJSVERHOGING VAN KAARSEN. Ten gevolge van de stijging van de prijs voor stearine moesten de Ned IIerv> Kerk Beroepen: te Noord voor kaarsen in een nieuwe regeling broek w p stratingh te Beerta; te Eem Hoe het nieuwe clubhuis van „De Professorenwijk" er zal uitzien. Een tekening naar het ontwerp van architect D. L. Landman. DOUZAWINKELIERS EN DE A.S. FEESTELIJKHEDEN. Onder leiding van de heer G. P. Ber gers kwamen gisteravond de winkeliers van de Douzastraat in Royal" byeen ten einde zich te beramen op hetgeen deze winkelstraat ter gelegenheid van het a.s. regeringsjubileum van H.M. de Koningin heeft te doen. Algemeen was men van mening, dat de Douzastraat, gezien „haar optreden" bij vorige feestelijkheden, ook ditmaal Ingebruikneming zo mogelijk nog dit jaar Tijdens een gisteravond in ..In den Vergulden Turk" gehouden vergade ring van .De Professorenwijk" heeft de voorzitter, de heer P. D. Beversluis, een uiteenzetting gegeven van de plan nen, welke het bestuur koestert voor de bouw van 'n clubhuis. Aan de hand van een door de architect, de heer D. L. Landman, ingediend ontwerp, gaf spreker een inzicht van de indeling van het gebouwtje, dat op de speelweide van de Professorenwijk zal worden op getrokken. Naast een portiersruimte, waarin ook het spelmateriaal kan wor den opgeborgen en dat tevens zal moe ten dienen voor kleedgelegenheid. is een vergaderlokaal geprojecteerd, wel ke plaats zal bieden aan ruim 100 per sonen In totaal zal het clubhuis een oppervlakte beslaan van 5 bij 12 me ter. Hoewel dit gebouwtje, met het oog op de uitbreidingsplannen der ge meente, een semi-permanent karakter zal dragen, wordt er toch rekening mee gehouden, dat bij een eventuele ver plaatsing der .speelweide, nog veel van het hiervoor thans benodigde materi aal kan worden gebruikt. Wat de kosten betreft, deelde de heer Beversluis mede. dat deze zullen wor- van f. 2000 aangeboden, welk bedrag het bestuur zich voorstelt in enkele jaren uit eigen kasmiddelen af te los sen. Nadat de bij B. en W. reeds aan gevraagde bouwvergunning zal zijn af gekomen, hoopt men spoedig met de bouw te beginnen. Zo mogelijk zal het gebouwtje, dat ook van sanitair, gas en electriciteit zal worden voorzien, nog dit jaar in gebruik worden ge nomen. Met het oog op de nog steeds precaire materiaalpositie, zal in hoofd zaak oud materiaal worden gebruikt. Na een uitvoerige gedachtenwisse- ling werd het bestuur met algemene stemmen tot de bouw en inrichting van het clubhuis gemachtigd. In een van veel waardering getui gende toespraak heeft de voorzitter vervolgens afscheid genomen van de heer P. A. Knaap, die de vereniging sinds de oprichting als bestuurslid heef t gediend. Hem werd het ere-lidmaat- schap der vereniging aangeboden, het geen gepaard ging met de overhandi ging van een stoffelijk aandenken. In de vacature van de heer Knaap werd de heer C. van Bentveld tot bestuurs lid gekozen. Met hem keert één der oprichters in het bestuur terug. Voorts is in deze vergadering nog een comité geïnstalleerd, dat plannen zal a. :M»lAUflnM iron Dnn worden vastgelegd. Van deze gelegenheid is tevens gebruik gemaakt, om de klem- handelsmarge, welke niet ruim was, enigszins te verhogen, waarmede aan het verzoek van de handel werd tege moet gekomen. De verbrulkerspryzen zijn dientengevolge in totaal met onge veer 10 verhoogd. Een pak van 300 gram kost thans f. 1.10. Voor kaarsen voor ritueel gebruik zijn nu ook maxi mum-prijzen vastgesteld. Hebben Joden en Arabieren bestand aanvaard? ANTWOORDEN AAN BERN'ADOTTE OVERHANDIGD. Graaf Folke Bcrnadotlc, de bemidde laar van de V.N. in Palestina, heeft het antwoord van de staten van de Arabische Liga op zijn bestandsvoor- stel voor Palestina heden om 12.30 uur plaatselijke tyd ontvangen. De aard van dit antwoord wordt angstvallig geheim gehouden. Ofschoon Bernadotte in zijn nota heeft ver klaard, dat hU als antwoord een rechtstreeks „ja" of „neen" op zijn bestandsvoorstel wenst, zijn er aan wijzingen, dat de Arabieren op som mige punten opheldering zouden wensen. Salch Djabr, de vroegere Iraakse premier, die thans als adviseur van de Iraakse minister van buitenlandse za ken optreedt, heeft kort voordat het Arabische antwoord werd overhan digd een onderhoud met Bernadotte gehad. De radio van de „New York Ti mes" heeft een bericht uit Amman omgeroepen, waarin verklaard wordt, dat alle Arabische staten het bevel van de V.N. om het vuren te staken heb ben aanvaard. Dr. Chaim Weizmann, president van Israël, heeft te Parijs op een perscon ferentie medegedeeld, dat Israël be reid is liet bestand in Palestina te aanvaarden. Uit Tel Aviv wordt bericht, dat de regering van Israël haar antwoord op hel voorstel van Bernadotte ,aan de vertegenwoordiger der V.N. te Tel Aviv heeft overhandigd ter overbrenging naar Cairo. Over de aard van het antwoord werd niets medegedeeld. De Marshall-hulp ERNSTIGE EUROPESE BEZWAREN. Naar Reuter's diplomatieke corres pondent van betrouwbare zijde ver neemt zullen deze week te Washington de onderhandelingen aanvangen over de bilaterale overeenkomsten, welke de landen, die aan het plan Marshall deel nemen met de Ver. Staten zullen slui ten. De administrateur van het herstel programma. Paul Hoffman, heeft on langs ontwerpovereenkomsten aan elk der deelnemende landen doen toekomen Naar verluidt worden deze ontwer pen, welke vrijwel identiek zijn, in hun huidige vorm onaanvaardbaar geacht door elk der 16 betreffende landen. De bezwaren zijn, naar aangenomen wordt, gebaseerd o.m. op de volgende factoren: 1. De toon van het ontwerp wordt algemeen onnodig aanmatigend geacht: 2. Het feit, dat sommige der verplichtingen, welke de Europese lan den moeten aangaan eenzijdig zijn ge formuleerd, terwijl zij redelijkerwijze wederkering zouden moeten zijn. Zo zouden bijv de ontvangende landen zich voor vier jaar moeten verplichten, ter wijl het Amerikaanse aandeel In het Europese herstel van Jaar tot jaar zal Worden vastgesteld op grond van een beslissing van het Congres; 3. Het ont werp schijnt in bepaalde opzichten nog verder te gaan dan de voorwaarden van het Handvest voor de internationale handel, dat nog door geen enkel land is geratificeerd; 4. Het ontwerp moet vermoedelijk in strijd worden geacht met de statuten van het internationale monetiare fonds, vooral wat betreft de valuta-devaluatie, terwijl het voorts aan Amerika een onaanvaardbare bevoegd heid zou geven om Europese landen te dwingen tot devaluatie over te gaan. Mr Harriman, de permanente verte genwoordiger van Hoffman te Parijs, Is op de hoogte gesteld van de Europese bezwaren tegen de ontwerpovereen komst. FOETSJOU DOOR BRAND VERWOEST. Een hevige brand heeft de belangrijke Chinese haven en hoofdplaats van de provincie Foekien, Foetsjou, verwoest Meer dan 1200 hulzen zijn in de vlam men opgegaan en 12.000 personen zijn dakloos. Het aantal slachtoffers is niet bekend. De schade wordt geraamd op ongeveer 1 millloen Amerikaanse dollars. EXTREEM IN ALLES Te Moskou ls heden een temperatuur van 33 graden Celslus in de schaduw geregistreerd (ruim 91 graden Fahren heit). Dit is sinds zeventig jaar de hoog ste temperatuur In begin Juni. Op het terrein van de machine- goed voor de dag wil komen. uu..vu Enkele plannen werden besproken,1 den bestreden uit een binnenkort te 1 het regeringsjubileum van H.M. de Ko- welke nader zullen worden uitgewerkt, houden bouwstenen-actie, waarvoor tij- ningin, terwijl verder van gedachten Aan het eind van de avond verzorgde dens deze vergadering reeds een bedrag is gewisseld over het in het leven roe de heer N. v. d. Horst een filnuverto- van f. 300 beschikbaar werd gesteld, pen van een zg.n. comité Vrouwen- hing. ook is reeds een renteloos voorschot I hulp. beramen tot de inrichting van een j fabriek Reineveld te Delft, is gister- Oranje-feest-markt ter gelegenheid van middag de 35-j. N. de Zwart tussen |TV| J~ 'een tijdens werkzaamheden met een 'n zandspuit-installatie bekneld geraakt. Zwaar gewond werd de man naar het gasthuis overgebracht, waar hij 4 uren later ls overleden. nes-Bulten J. Zwynenburg te Hulzen (N.-H.) Aangenomen: naar Ingen (toez.) P. de Vries, cand. en hulppred. te Dell (Gld.), die bedankte voor Drelschor (Z.) (toez.) en voor Lathum-Giesbeek; naar Wierden (O.) (toez.) H. A. v. Slooten te Haaften (nad. besl.); naar Ens (N.O.P.) J. v. Dok te Gieterveen; naar Leldschendam J. v. Leusden te Burgwerd; naar Koog a/d. Zaan H. J. v. Dijk te Terwolde. Bedankt: voor Druten-Leeuwen J. H. Renting te Helnkenszand. Geref. Kerken Beroepen: te Wllnls H. J. Oldemans. 11. Herst. Evang. Luth. pred. te Den Helder; te Rotterdam-Kralln- gen A. G. Luiks, em.- en oud-legerpred. te Leeuwarden; te Voorburg (vac. C. B. Ba- vlnck) J. H. Mulder te Vlaardlngen; te Emmen (vac. J. H. Blnnema) A. G. Luiks, em.- en oud-legerpred. te Leeuwarden; to Andijk (vac. G. Morslnk) H. R. Groene- velt te Onderdendam; te Wolvega S. E. Wesbonk te IJmulden; to Den Bommel H. J. Oldemans, laatstelijk Herst. Evang. Luth. pred. te Den Helder. Bedankt: voor Groningen (vac. P. van Strlen) A. v. d. Weg te Bussum; voor Nleuwendilk G. Brouwer to Harllngen; voor Ocgstgeest-Morsch-R(Jnd!Jk G. Visser te Haastrecht. Chr. Geref. Kerken - Tweetal te Ouder kerk a. d. Amstel D. Drlessen to Vlaar dlngen en J. C. v Ravenswaay.te Zaam- slag; to Rotterdam-C., D. H. Blesma to Drogeham en J. P. Geels te 's-Graven- hage-O. Bedankt: voor Veenendaal J. H Velema te Bunschoten. Evang. Lutli. Kerk Aangenomen: naar 's-Hertogenbosch, Breda, Heusden P. C. Roodenburg te Alkmaar. Bedankt: voor 's-Gravenhage (vac. A. W. C de Wit) J. G. Bahnmtlller te Hil versum. Geref. Genieenten Tweetal te Hilver sum G. H. Kersten te Rotterdam en H. Ligtenberg to Rotterdam. OEGSTGEEST, DS G. VISSER BEDANKT Ds G. Visser. Geref. predikant te Haastrecht, heeft bedankt voor het beroep van de Geref. Kerk (Morsoh- Rijndijk) VOORSCHOTEN Korte nood Gisterochtend moest een luchttaxi van Frits Diepen wegens motorstoring 'n noodlanding maken op het weiland van de heer Droog aan deLeidse weg alhier. Nauwelijks was het toestel aan de grond of de motor begon weer te draaien, weshalve het toestel zijn weg vervolgde. BEURSOVERZICHT AMSTERDAM, 9 Juni. Het publiek toont weinig animo, doch aangezien groot aanbod achterwege blijft, lopen de koersen niet terug. Amsterdam Rubber trok van 164& tot 169 aan, blijkbaar in nawerking van de aan aandeelhouders gedane mede delingen. HVA liep 6% op. Het slot kwam voor Amsterdam Rubber op het hoogste punt, n.l. 172, voor HVA op 223 en voor Deli-Mij. op 162. Kon. Olie liep van 347voor de oude aandelen terug tot 342, waarna 345genoteerd werd. Philips nauwelijks prijshoudend, even als Unilever en Hoogovens. AKU was iets boven het vorig peil. Scheepvaart papieren waren iets zwakker. De bin nenlandse dollarlening liep op tot 102 l/A De bomaanslag te Den Haag TEGEN AMBTENAAR 10 JAAR GEËIST. De Haagse rechtbank heeft de zaak behandeld tegen de 33-jarige oud-amb tenaar van het Bureau Nationale Vei ligheid, F Bakker, die betrokken is ge weest bij de bomaanslag op de Prin.se- gracht in Den Haag op 5 December 1946. De officier van Justitie, mr De Llndt, verklaarde verdachte schuldigen heeft 10 jaar gevangenisstraf tegen hem geëist De reeds door de Hogere Krijgsraad veroordeelde verdachten, sergeant De Boer en baron Van Heemstra, werden als getuigen gehoord. De officier van Justitie was van me ning, dat Bakker in de gehele affaire een beslissende stap heeft gezet. Boven dien was verdachte op de hoogte van de plannen van De Boer, om helse ma chines te vervaardigen, waarvoor hij zelfs de flessen heeft geleverd. Bakker zelf verklaarde de plannen van De Boer nooit als ernstig te heb ben beschouwd, maar als een soort „Spielerei". AGENDA WOENSDAG. - Italiaans operaconcert. 8 1/4 Stadszaal uur nam. Antara meldt, dat Dahler, de strijd genoot van Douwes Dekker, na twet maanden ziekte te DJokJa is overleden. De Republiek gaf hem een staatsbegra fenis.

Leidsch Dagblad | 1948 | | pagina 3