HET OOG Voorgestelde herzieningen van de Bioscoopwet Nederlands elftal staat voor een zware taak WOENSDAG 9 JUNI Verbod voor kinderen onder 14 jaar programma's Geen variété op de De commissie voor het uitbrengen van advies, betreffende de herziening van de Bioscoopwet, heeft in haar he den uitgebracht rapport vooropge steld, dat de overheid een positieve taak heeft bij de bevordering van de film in aesthetische en algemeen cul turele zin. Inmiddels blijkt de com missie eenstemmig van oordeel, dat Mi de keuring van films geen positief criterium dient te worden aangelegd. Voor zover het gaat om de positieve bevordering van de vertoning van goede films ligt hier, zoals reeds thans het ge val is, bij uitstek een taak voor het par ticulier initiatief, met name de film clubs, filmliga's, filmacties, instituten voor volksontwikkeling enzovoorts, die het publiek moeten opvoeden in het gaan zien van goede films. Mede met het oog hierop heeft de commissie overwogen, of deze organi- saties haar arbeid niet doeltreffender zouden kunnen verrichten, indien zij subsidie van de overheid zouden ontvan gen. Wat het negatieve criterium betreft, meent de commissie dat dit voor vol wassenen kan worden gehandhaafd, er daarbij van uitgaande, dat de Centrale commissie voor de keuring van films de gestelde normen met gestrengheid toepast. Ten aanzien van de keuring voor de jeugd is men niet algemeen ingenomen met het bestaande stelsel, en eenstem mig besloot de commissie de betrokken HET SOCIALISTENCONGRES TE WENEN. Tegen fascisme en communisme. Op het internationale socialistencon gres te Wenen is een resolutie aange nomen, volgens welke de Oost-Europese volksdemocratieën worden gekenschetst als „de negatie der burgerrechten en de onderdrukking der menselijke vrij heid". De resolutie werd voorgesteld door de Oostenrijkse vice-kanselier doctor Adolf Schaerf. De resolutie zegt, dat er in sommige landen nog een fascistisch re giem bestaat of de neiging zo'n regiem te vestigen, terwijl in andere landen „onder politieke en economische druk van de Sovjet-Unie regeringen gevormd zijn, die onder de naam van volksde mocratieën in feite dictaturen zijn". Volgens de resolutie wordt in deze landen het privé-kapitalisme door staatskapitalisme vervanger». In waar heid zouden deze landen zowel demo cratie als socialisme verloochenen. Naar de mening van de conferentie is het socialisme onverbreekbaar met de de mocratie verbonden en dient, het de politieke democratie uit te breiden tot economische democratie. Tot dit doel willen de socialistische partijen de wet geving en het bestuur hervormen. Dit laatste, aldus de resolutie, dient ont daan te worden van alle bureaucratie. De conferentie gelooft dat de materiële veiligheid van het individu een der meest fundamentele menselijke rechten is en dat de geestelijke en politieke emancipatie der naties afhangt van hun economische bevrijding. Met betrekking tot Spanje en Griekenland besloot de conferentie een beroep on de Europese regeringen te doen om „de laatste spo ren van het fascisme" uit Europa te verwijderen. De conferentie besloot een commissie van deskundigen te benoemen voor de bestudering van nationale en interna tionale problemen van' geleide econo mie. (Reuter). DE OVERSTROMINGEN IN AMERIKA De rivier Kootenay, een van de vele zijrivieren van de Columbia, is 350 mijl ten Oosten van Vancouver nabij Preston (Brits-Columbia) bulten haar oevers ge treden. waardoor ruim 3.000 ha land overstroomd werd. Het aantal verdronkenen in het ge hele overstromingsgebied bedraagt thans 29. 545 personen uit Vanport worden nog vermist. ministers te adviseren, om voor kinde ren beneden de veertien jaar een alge heel verbod voor filmbezoek in te voe ren. Hiervan uitgezonderd zou men willen zien de voorstellingen waar films wor den vertoond, die voor alle leeftijden zijn goedgekeurd, indien deze door de kinderen worden bezocht onder geleide van hun ouders, voogden, onderwijzers of andere opvoeders. Uiteraard zou dit verbod zich ook niet moeten uitstrek ken over kinderfilms. De mogelijkheid tot gemeentelijke na keuring moet naar het oordeel van de commissie uit de Bioscoopwet verdwij nen. Een drietal leden kon hiermee niet instemmen en voegde een minderheids- nota aan het rapport toe. Voor eeh zogenaamde aanvullende be voegdheid van de gemeentebesturen is overigens naar de mening van de com missie in de nieuwe wet geen plaats. Ten slofte meent de commissie te moeten adviseren tot een absoluut ver bod om andere vertoningen deel te doen uitmaken van een filmvoorstel ling. Zij is van mening, dat bij het optreden in filmprogramma's van zan gers, voordragers, acrobaten en der gelijke artisten onvoldoende toezicht wordt gehouden, zodat veel van het gebodene op dit gebied de grenzen van het toelaatbare overschrijdt. Bovendien meent men. dat er bij het publiek slechts weinig behoefte aan der gelijke voorstellingen bestaat. Een der gelijk verbod zou zich natuurlijk niet moeten uitstrekken tot vertoningen, die dienen ter demonstratie of toelichting van films, terwijl uiteraard ook de zoge naamde explicatie hierbuiten dieht te vallen. Tweede Kamer bespreekt Pensioenregelingen EEN LANGE AGENDA. (Van onze parlementaire Redacteur). Gisteren kwam de Tweede Kamer voor een lange agenda bijeen. Voorzit ter v. Schalk stelde een rantsoenering van de spreektijd voor, waartoe beslo ten werd. Zonder gedachtenwisseling en zJi.st. keurde de Kamer een zevental wets ontwerpen goed. Hiervan dienen ver meld het machtigen van de regering tot toetreding tot een internationale overeenkomst inzake enige diploma's, de verzorging en de sociale zekerheid van zeelieden; en de bekrachtiging van een Indische ordonnantie ter voorko ming van benadeling van de deviezen- positie van Ned.-Indië. Acht sprekers van diverse partijen voerden langdurig het woord over een nadere vaststelling van de pensioen regelingen. Hetgeen minister Witteman, naar hij zelde, met schrik en teleur stelling vervulde en de vraag deed stellen, waar ben ik eigenlijk aan be gonnen; al was het maar een techni sche en partiële herziening. De bedoeling was geweest, af te stappen van het bezettingsrecht ter zake, en om van deze gelegenheid ge bruik te maken, om bovendien de wet ten op 23 punten materieel te verbe teren. (Het gaat hier niet om de voor genomen toeslag met 25%. Die komt straks aan de orde)En nu komen de sprekers en verlangen verbeterirfg op nog meer punten; de heer v. sleen (Arbeid) noemde er zelfs nog 21. Hier onder behoren de verhoging van het maximum-pensioen van 4 tot 5 mille en niet tot 4500 guld., gelijk het voor stel luidt. In de M.vJV, heb ik met redenen aangegeven, waarom die na dere verlangens (nog) niet verwezen lijkt kunnen worden, aldus minister Witteman. Dat komt alles aan de orde bij de algehele en definitieve wijziging van de pensioenwetten, waartoe spoe digst een commissie zal worden inge steld. Ik heb mijn motivering juist ge geven, om die commissie straks alzij dig materiaal te leveren. Hier verzocht de heer Witteman, zijn rede heden te mogen voortzetten. Twee houwers onder steen bedolven en gedood Bij het vernieuwen van ijzeren stut- werk in een steengang op de 380-Meter- verdieping van de mijn te Kerkrade zijn gistermiddag, waarschijnlijk door plotseling optredende druk, twee kappen doorgebroken. Ten gevolge daarvan werden twee houwers, J. V. Scheitgens en H. Oligschlaeger, beiden 46 jaar oud en woonachtig te Kerkrade, onder neer vallende stenen en kolen bedolven en gedood. Beide slachtoffers waren ge huwd en resp. vader van één kind en van vijf kinderen. Het drama met de „Jan van Gent" HET ZEILBOOTJE WAS VOLGELOPEN. De schipper J. H. Foppen, die met zijn zoon met de botter de „HK 10" de ver miste BM „Jan van Gent" de haven van Harderwijk binnenbracht, vertelde na zijn binnenkomst hoe hij het veronge lukte zeilscheepje had gevonden. Omstreeks acht uur gistermorgen waren zij op 17 km. Z.Z.O. van Har derwijk, Enkhuizer koers, toen zij bo ven het spiegelgladde wateroppervlak een giek en een mast zagen uitsteken. Zij voeren langszij en zagen een vol gelopen zeilbootje met de boordrand net onder de waterspiegel drijven. Toen zij de kuip voor een gedeelte hadden leeggehoosd kwam het lichaam van een jonge man uit het water vrij, die met zijn zwaargewonde hoofd on der de voorplecht zat vastgëkneld. Op de bodem van de boot lagen een armbandje, met de naam van het slachtoffer J. Brei en de letters M. A. R. N., een manicuurétuitje en ,een bosje sleutels. Toen de boot geheel boven water was gebracht kon de schipper op de voorste ven ln rode letters de naam „Jan van Gent" lezen. Met zijn droeve vondst koerste hij direct naar Harderwijk. Om het' been van het slachtoffer zat een verbandwindsel, dat aan stuurboord van dé boot was vastgeraakt. De schipper vermoedt, dat de „Jan van Gent" de volle wind in de zeilen heeft gekregen en toen is omgeslagen. De ?eilen waren totaal aan flarden gescheurd, Hij ver moedt, dat de beide meisjes over boord zijn geslagen of gesprongen, doch de jongeman daartoe geen kans heeft ge zien. De giek en mast lagen kruislings over de kuip toen de schipper de boot vond. De a.s. Wereldconferentie van Universiteiten TER BEVORDERING VAN ONDERLING BEGRIP. De Utrechtse universiteit zal, gelijk gemeld, zich belasten met de organisatie van een wereldconferentie van universi teiten, welke volgens besluit van de Unesco voor de eerste maal in de ge schiedenis der universitaire wereld bijeen zal komen van 2 t.m. 13 Aug. a.s. Reeds is een werkcomité in het leven geroepen onder voorzitterschap van de oud-burge meester van Utrecht, mr dr G. A. W. ter Pelkwijk. Vertegenwoordigers van universiteiten uit vele landen zullen hun gemeen schappelijke problemen tot oplossing trachten te brengen met als doel de be vordering van onderling' begrip. Verder wil men blijvende hulpmiddelen creëren voor het tot stand brengen van een samenwerking tussen Unesco en de uni versiteiten. Ruim 300 gedelegeerden uit 42 landen zijn uitgenodigd aan de con ferentie deel te nemen. LUCHTVAARTOVEREENKOMST NEDERLAND—CANADA. Tussen Nederland en Canada is een luchtvaartaccoord gesloten, .volgens het welk beide landen het recht krijgen luchtdiensten op eikaars grondgebied te openen, aldus wordt medegedeeld door het Canadese ministerie van Buitenl. Zaken. Voorlopig zal tussen beide lan den echter uitsluitend een directe trans atlantische dienst gevlogen mogen wor den. Voor Canada werd het accoord ondertekend door Lionel Chevrier, de minister van verkeer en voor Nederland door onze gezant, mr J. H. 'van Royen. (U. P.) Leids Zaterdagelftal voor wedstrijd tegen Den Haag Zaterdag a.s. te 4.30 uur zal, zoals wij reeds meldden, op het terrein van de ver eniging Quick Boys te Katwijk een wed strijd worden gespeeld tussen de vertegen woordigende K.N.V.B.-elftallen van de Za terdagmiddagcompetitie van de afdelingen Lelden en Den Haag. Het elftal van de afdeling Lelden is als volgt samengesteld: B. Versluis (ARC.) doel; P. Oosthoek (Rijnsb. B.) en H. Vis (Quick B.) achter: N. de Jong. J. de Best en A. de Lange (allen Quick B.) midden; J. v. d. Linden (A.RC.), L. Schaap (Quick B.), M. Verdoes (aanv.) (Quick B.), G. Zandbergen (Rijnsb. B en D. Zui derduin (Quick B.) voor. Reserves: C. Batelaan (Lelden), P. Barn- hoorn (Quick B.), P. van Heusden en Van Wilgen (A.R.C.) en C. v. d. Kraan (Lel den) K.N.V.B.-afdeling Leiden RESULTATEN VAN ZATERDAG EN ZONDAG. A: Altlor (A)—ZLC (A) 3—2. B: UDO (A)—Roodenb. (A) 1—3. C: VVSB (A)Teyllngen (B) 3—1. E: VNAGWS 1—6. F: ARC—DOSR (A) 0—2. Juniorenbeker: SJC (A)—RCL 5-0. „L.V.B.-Slteutels" eindstrijd' Llsse 1 ASC 1 2—1. Besllsslngscompetltle (Bekercompetltle) Oranje Gr. 1Roodenb. 3 12.; VVSB 2 Kagla 1 1—0; Kagla 1Roodenburg 3 34; LFC 3VVSB 2 4—0; Kagla 1 Oranje Gr, 1 14. NederlandZweden. Een overwinning zou verrassend zijn Wie herinnert zich niet de vorig jaar op het Arsenal-terrein gespeelde wed strijd EngelandZweden? De Britten, die nog nimmer op eigen grond van een buitenlandse ploeg hebben verloren, moesten toen verbe ten vechten om dat trotse record to kunnen handhaven. De Zweden hiel den Albions Zonen zó volmaakt in bedwang, dat de uitslag, 42 voor Engeland, bijna als een blamage voor de Engelse voetbal-grootmeesters mocht worden beschouwd. De Zweden speelden minstens zo goed als hun gastheren en het feit, dat de scheidsrechter zelfs een strafschop aan de Scandlnaviërs moest toekennen be wijst voldoende, dat de Engelse defen sie het tegen de bewegelijke Zweedse voorhoede allerminst gemakkelijk had. En het elftal, dat in Londen zo'n prachtige wedstrijd speelde, is op drie veranderingen na hetzelfde, dat straks om zeven uur in het Olympisch Stadion te Amsterdam tegen het Ne derlands elftal zal aantreden. Iedereen zal het dan ook met ons eens zijn, dat het Nederlandse elftal vanavond voor de zwaarste wedstrijd van het internationale seizoen komt te staan en dat wij ons afvragen of Oran je, dat na de oorlog nog geen enkele thuiswedstrijd verloor, ook maar een kleine kans maakt deze prachtige serie tegen de Zweden te handhaven. Be kijken wij de resultaten, die het Zweed se elftal in 1947 boekte van Dene marken werd gewonnen met 41 en 6—1; van Noorwegen met 50 en 41; van Finland met 70 en van Polen met 54 en dan de reeds vermelde prestatie tegen Engeland dan krij- NEDERLAND. gen wf) alleen maar koude rillingen bij de gedachte wat dan wel het Neder landse elftal tegen deze Zweedse man netjesputters staat te wachten. Het krachtsverschil is voor ons nog in op bouw zijnde elftal te groot. ^Illl!lllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllilllllllllllllllllllll^ Zó speelde Nederland tegen Zweden. (Ol.Sp.) (Ol.Sp.) (Ol.Sp.) I (Ol.Sp) (Ol.Sp.) Sportsplioters De interland handbal-wedstrijd Ne derlandZweden, welke gisteravond te Den Haag werd gespeeld, ls in een 125 overwinning voor de Zweden geëindigd. In de Haagse Dierentuin kwamen gisteravond Nederlandse en Belgische amateurboksers ln de ring. Evenals te Amsterdam wonnen ook nu weer de Ne derlandse vertegenwoordigers. Zes van de acht partijen waren voor Oranje. Het Internationaal schaaktournool te Karslbad, in Bohemen. ls Maandag offi cieel geopend. Hiermede werd een in 1907 ontstane traditie voortgezet. Onze landge noot Prins begon het tournool niet on verdienstelijk en behaalde een overwin ning op de Pool Gawllkowskl. Voor de eerste maal na de oorlog zullen ln Den Helder weer de jaarlijkse Marinekampioenschappen gehouden wor den. Het programma omvat athletlek, schermen, voetbal, zwemmen en tafel tennis. Ongeveer 300 deelnemers hebben zich opgegeven en ook de Marva zal van de party zijn. 1908 Londen: 1908 Den Haag 1912 Stockholm 1919 Amsterdam 1919 Stockholm 1920 Antwerpen 1924 Parijs 1924 Parijs 1927 Amsterdam 1929 Stockholm 2—0 53 4—3 3—1 5—4 1—1 1—3 1—0 2—6 De stand ls dus: gesp. gew. gel. verl. doelg. Nederland 10 6 1 3 25-25 5 Zweden ..10 3 1 6 25-25 ^lllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllr Toch moeten wij aan de andere kant niet uit het oog verliezen, dat het Ne derlandse elftal Juist tegen veel ster kere tegenstanders, waarvan de roem als het ware reeds ver vooruit gedra gen is, dikwijls veel beter speelt, ja, eigenlijk boven haar stand voetbalt. Voetbal is nu eenmaal geen rekensom metje en het zou zelfs kunnen gebeu ren, dat Oranje een zulk uitstekend te genspel zou kunnen vinden, dat wij nog voor grote verrassingen zouden komen te staan, Wij behoeven slechts te wijzen naar de recente voorbeelden, t.w. de wed strijden tegen Zwitserland en de Wol verhampton Wanderers. Maar gerust zijn wij er niet op. Zo luidt de Opstelling; KRAAK (Stormvogels) VAN BUN (MW) SCHIJVENAAR (EDO) STOFFELEN (Ajax) V. d. TUYN - (HDVS) RIJVERS (NAC) TERLOUW (DCV) ROOZENBURG (Neptunia) DE VROEDT (Feyenoord) WILKES (Xerxes) LENSTRA (Heerenveen) JORSSEN BELGIË SELL. NILSSON (Malmö) LIEDHOLM (Norrk.) ROSEN (Malmö) G. NORDAHL (Norrk.) LEANDER (AIK) GREN (Gothenb.) CARLSSON (AIK) ANDERSSON (AIK) ERIK NILSSON (AIK) KNUT NORDAHL (Norrk.) TORSTEN LINDBERG (Norrköping) 49) Hoewas zijn naam, vroeg Lynn verwonderd. J.W. De grote Jones-Watson. Nee, hij woont hier niet, maar hij trekt op en neer en dit weekend komt hi.1 hier. Hij woont in Londen. In een vreselijke flat met veel glas en staal. Hü vindt het prachtig. In ieder geval dank ik U voor Uw goede raad. En als het me mocht gelukken in één van zijn hotels met een band te gaan spelen, dan hoop ik dat U met Uw vriendje op mijn muziek komt dansen. Dan zult U me kunnen zien met mijn harmonica. Het is werkelijk iets bijzonders! Als ik ai- leen maar aan dfe slag kon komen. Be dankt ook voor deze plaats aan Uw tafeltje. Mijn naam is Dickon. Dickor. Jones Watson. Lynn keek hem na en verbaasde zich over het verschil in uiterlijk tussen de beide broers. Ze had medelijden met /hem. Het zou niet aangenaam zijn om één van J.W.'s minder geslaagde fami lieleden te zijn. Het was maar goed dat ze hem niet verteld had. wie zi' was en waar ze vandaan kwam. Als hii naar het Grand Hotel ging, zou hü zeker haar moeder ontmoeten. Peter wachtte haar op bij de bus halte. Hij zat op een heg en riep haar toe: Is alles in orde? Ja, zei ze. Moeder voert de een of andere mysterieuse acte op. Maar ze ziet er best uit, hoewel ik bang ben dat ze meer geld uitgeeft, dan ze zich veroorloven kan. Hij had haar hand genomen, toen hy haar uit de bus hielp, en onbewust hield hij deze vast, terwijl ze de gemeente- weide overstaken. Lynn zette haar hoed af en liet de wind door haar haren wielen, Wat was het prettig zó thuis te «omen.. Is hier ook alles in orde? Ja, zei hij, alleen hebben we bezoek van de politie gehad. O Peter, waarom? Hij lachte. Het was alleen maar een formaliteit in verband met de moorden, die hier in de omtrek zijn gepleegd. Ze wilden weten, wie bij ons logeren. Ze keken het gastenboek in en stelden enige vragen. Ik was bang, dat de oude dames beneden zouden komen en hen zien zouden. Stel je voor, dat ze het op de zenuwen hadden gekregen, terwijl jjj afwezig was. Hebben ze iets gezien? Nee, het geluk was aan onze kant. Weet je, wie ze zoeken? Een ontvluchte deserteur wordt (verdacht, heb ik begrepen. Er schijnt hier de een of andere bende in de buurt aan het werk te zijn. Maar de politie liet zich er verder niet over uit. Hij lachte. Het dwaaste was de ko lonel. Hij was dodelijk verschrikt. Hij dacht dat ze zijn hond kwamen ha len, die achter schapen aan gejaagd had. Natuurlijk nam hij het voor zijn hond op. De schapen hadden het beest beledigd of iets dergelijks Toen hij de politieuniformen in mijn kantoor zag, kreeg hy haast een flauwte. De Kolonel! Voor een seconde kwam er in Lynn verdenking tegen hem cp en ze voelde een rilling over haar rug lopen. De weekenden hadden ze vaak grote sommen geld in het kantoor. En alle moorden waren roofmoorden ge weest! Maar even snel als de verden king opgekomen was, zette ze deze weer van zich al als volkomen onzinnig. Ze wisten van de Kolonel meer dan van één van de andere gasten. Zelfs de Admiraal kende hem van naam. „Een vooraanstaand militair," had hij hém genoemd. Jammer, dat hij niet thuis is. Ik had hem graag ontmoet. Ze zou nooit te weten komen of Pe ter dezelfde gedachte gehad had. maar in ieder geval zei hij, half lachend, half ernstig; „We moeten de deuren en ramen van het kantoor goed sluiten, Lynn, en speciale aandacht aan de safe besteden. Zfj-n vingers omknelden de hare even in een steviger greep, dan liet hij haar hand los en haar bezorgde gezichtje ziende, zei hij: Ik geloof niet dat je bezorgd behoeft te zijn. Er zijn altijd te veel mensen in en om een hotel aan wezig, en te veel telefoontoestellen. Kijk niet zo ernstig. Ik maakte een grapje. Ze lachte en vergat de hele geschie denis voor het ogenblik. Maar iets er van bleef in haar gedachten hangen, en als ze het niet druk had of als ze des nachts eens wakker lag, piekerde ze er over. Je moest er echter niet aan toegeven! Als je dat begon te doen, dan hoorde je 's naohts overal geluiden. Lynn betrapte zichzelf op de wens, dat haar moeder terugkwam, opdat het bed aan de andere kant van de grote kamer, dat nu tot divan was gemeta morfoseerd, weer beslapen zou worden. Ze zorgde er echter wel voor, dat Peter niet aohter haar dwaze angsten kwam. Juffrouw Trenchard en Juffr. Stubb zaten altijd in de keurige, gestreepte dekstoelen op het grasveld en deden kleine wandelingetjes om de kinderen in het zwembad en in de boten op het riviertje gade te slaan. Pihyllis bracht hen altijd thee op een speciaal blad, dat op een aparte tafel neergezet werd, ver verwijderd van de gewone mensen, en ze ontving voor deze zorg zo nu en dan een behoorlijke fooi. De lieve oud jes, zoals ze meestal genoemd werden, vonden het prettig dat alles op zeer speciale wijze voor hen gedaan werd. Ze betaalden goed en dus had nie mand daar bezwaar tegen. (Wordt vervolgd) ZWEDEN. DAMMEN. De Rynsburgse damclub „R.D.C." speelde voor de zomercompetitie de vier de ronde. Hier zijn de uitslagen: le kl. A: S. Heemskerk A. Vletter 02; W. Leeuwenburg—P. v. Egmond 11; B. Bedeker—F. A. Verkuil 1—1; afgebr. partij A. VletterW. Leeuwenburg 11. 4e ronde le kl. B: J. v. d. MeijF. Laterveer 11; uitgestelde partij F. La- terveer—H. Ravensbergen 20. ATIILETIEK. De R.K. A.V. „Holland" te Llsse - be reikte bij de Zondag J.l. te Velsen gehou den wedstrijden verdienstelijke resulta ten, De beste prestatie leverde H. Paar- dekoper door twee eerste plaatsen te be zetten nl. het vèrsprlngen met 'n sprong van 6.08 meter en de 100 meter in 12,8 sec. De verdere uitslagen waren: 800 M.: 2de H. Elfering 2.13 min,; 3de C. Zuiderduin 2,15 min. 80 M.: 3de P. Bruinen 11 sec. 400 M.: 3de K. Slootbeek 59,8 sec. Olymp. Eestafette: 2de „Holland". DUIVENSPORT. P.V. „De Luchtkllevers" te Llsse hield een wedvlucht voor oude duiven van af Pont St. Maxence, afstand 358 K.M. De duiven werden gelost om 9 uur. aankomst lste vogel 12 uur 54 min. 58 sec. De uitslag luidt: Jac. van Es 1. 13, 30; P. v. d. Zwet 2, 14. 19; J. Beelen 3. 24. 25; P. Kops 4, 10; Jac. v. d. Poel 6. 26; A de Wit 7, 20; H. v. Diest 5; J. Sumegl 8, 15. 23; H. A. v. Kesteren 9, 10, 11, 21; G. Paardekooperl2. 17, 28; T. Asschenberg 15; A. v. d. Berk 18; J. Duindam 27. DE DANAÏDEN BEHAALDEN GROOT SUCCES. Adspiranten winnen eerste prijs. De Haagse Korfbalbond had het aardige idee om op 5 Juni Jl. een open nationaal adsplranten-tournooi te organiseren. Uit Lelden werd hieraan deelgenomen door de Gymnasiasten Korfbalclub de „Danaïden". Deze Jonge vereniging maakte een goed debuut door ln haar afdeling eerste te worden. De tegenstanders waren respectievelijk Ready A (20). Ons Eibernest B (10), Phoenix B (30) en Hou Stand (30). Er werd gespeeld ln 8 groepen, waarvan elke winnaar moest spelen tegen die van de volgende afdeling. De Danaïden kwamen ln de finale uit tegen Ons Eibernest C, welke wedstrijd werd gewonnen met 10. WATERPOLO. DE ZIJL DOOR A.Z.P.Z. GESLAGEN. Reeds direct na de uitworp kreeg de Leidse middenvoor een niet te missen kans, die echter toch onbenut bleef. De Amersfoorters waren stukken sterker en met de rust hadden zil reeds een 30 voorsprong. Ondanks goed doelverdedigen van Dragt bracht A.Z.P.Z. ln de tweede helft de stand op 50. Bij onze stadgenoten trad een duidelijk gemis aan uithoudingsver mogen naar voren. Prevoo redde ten slotte de Leidse eer ln deze weinig fraaie wedstrijd. DE ZIJL 3 SPEELDE GELIJK. D.K.R. 3 begon de we&strild met een doelpunt, maar De Looff bracht de par tijen spoedig weer op gelijke voet en daarna zorgden Roman, en Sanders, na een goede rush. voor een 31 voorsprong voor De Zijl. Een ver schot van de Utrechtse middenvoor stopte de Leidse doelman wel, maar hij kon de bal nittt voldoende onder controle krijgen (23). Een fout in de Leidse achterhoede had kort voor het einde de gelijkmaker ten gevolge (3—3). L.Z.C. OEFENT TEGEN HOOFDKLASSER Donderdagavond worden in de Zwem inrichting „De Zijl" de volgende wed strijden gespeeld: LZC 3Merwede 3 (reserve 2e klasse C) en als oefenwedstrijd LZC 1SVH 1. Zoals men weet ls SVH een zeer sterke hoofdklasser, zodat LZC voor een zware opgave wordt gesteld. De Leidse ploeg komt ln de volgende formatie uit: Doel: P. Versluis; ach[ter: H. v. d. Reyden, J. Elzlnga en J. Ydens; voor: H. Versluis, P. Lut en F. Tegelaar. Aanvang 8 uur. STERKE DEELNEMING AAN NATIONAAL TOURNOOI VAN „DE SLEUTELSTAD* Hoofdklassers strijden om „L. D." wisselbeker. Aan het nationaal waterpolotournooi van de L.Z. en P.C. ,,De Sleutelstad", hetwelk Zaterdag a.s. zal worden gehou den. en zeer waarschijnlijk door de Bur- Semeester van Lelden, Jhr F. H. van linschot zal worden geopend, nemen de volgende ploegen deel; In afdeling A (Hoofdklasse K.N.ZB.) spelen H.Z. en P.C. (Den Haag) U.Z.S.C. (Utrecht). H.V.G.B. (Haarlem) en „Het LJ" (Amsterdam) om de Leldsch Dag blad wisselbeker. In afd. B (2e klassers) zullen L.Z.C. (Lelden), de Zijl (Lelden).Brandenburg (Bllthoven) en DZV (Delft) de strild aanbinden om de Nieuwe Leldsche Cou rant wisselbeker, terwijl ln afd. C (3e klassers) Zwip (Den Haag) Zlos (Den Haag). Blauwe Beugel (Aalsmeer) en de Sleutelstad uit zullen maken wie voor 1948 houder van de VooJCman-wisselbe ker zal worden. Verder ls voor Iedere afdeling een 2e en een 3e prils beschikbaar. De prijsuitreiking zal plaats vinden ln Café Rest. Royal aan de Doezastraat De wedstrijden vangen aan om 18 uur precies en worden gehouden ln de zwem inrichting „De Zijl". HENGELSPORT. De hengelsportvereniging „Forel" open de het seizoen met een wedstrijd om de wisselbeker ln de Ringvaart. Na 2 x 1 uur vissen bleken er totaal 28 maatvissen te zijn gevangen. De heer Beekman won met 6 vissen voor dit Jaar de beker, welke vordg jaar gewonnen was door de heer Delfos. Verder wonnen de heren L, de Ridder met de eerctfce en N. Delfos met de zwaar ste vis leder nog een prils. BRIDGE CLUB „DE SLEUTELS" De uitslag van de derde wedstrijd voor de driehoekscompetitie luidt: Rood:, team Visser wint van de teams v. Tuin en Thoolen; team v. Tuin wint van team Thoolen. Groen: team v. Wingen wint van de teams v. d. Star en v. Noort; team v. d. Star wint van team v. Noort. Zwart: team Leeuwin wint van de teams Smittenaar en Beyer; teamSmit- tenaar wint van team Beyer. Grijs: team v. Os wint van de teams Reekers Jr. en De Haan; team Reekers Jr. v/int van team De Haan. Wit: team Stichter wint van team Schouten met 23 m.p.; team Sier wint van team Schouten met 2 m.p.; team Schouten wint van taem Sier met 2 m.p. Promoverende teams zijn: v. Wingen; Leeuwin; v. Os; Stichter. Dregaderende teams zijn: Thoolen; v. Noort; Beyer; De Haan. Stand na drie wedstrijden: v. Tuin (8)v. Wingen (8)Visser (6)v. d. Star (6)Thoolen (6)Leeuwin (6)v. Noort (8); Smittenaar (7): Reekers Jr. (4); Beyer (3); v. Os (8); De Haan (4); Schouten (4); Sier (4); Stichter (2). 39). Toen de avond gevallen was en alle passagiers rustig hun maaltijd in de eetzaal nuttigden, werd het stil aan dek. Op de brug liep de stuurman, die de wacht had rusteloos heen en weer, maar verder leek het hele schip verla ten. Nee, toch niet helemaal. Uit de duisternis van de hutten maajete zich een donkert gedaante los, die onhoor baar voortsloop. De opmerkzame lezer zal reeds begrepen hebben, dat 't Joris Goedbloed was, die de duisternis had afgewacht om uit zijn schuilplaats te komen. Hij begaf zich regelrecht naar de hut van de hofmeester en klopte daar bescheiden aan. De hofmeester opende zijn deur en keek naar buiten. „Wie is daar?" vroeg de brave zee man. „Ik!' zei Joris, boven op hem sprin gend. „Ge moet me verschonen, goede vriend!" vervolgde hij hijgend onder het vechten, „ik heb anders een hekel aan deze ruwe methoden, maar Ik heb geen andere keus!" Radio-p r ogram ma VOOR DONDERDAG 10 JUNI. Hilversum I (301 M.) AVRO 7.00: ileuws; 7.15: ochtendgymnastiek; 7.30 .ram.muzlek. 7.50. dagopening door dr V. Trouw. 8-00: nieuws; 8.15. zang en or- :est; 8.45: werken van Offenbach; 9.15 aorgenwljdlng door ds B. J. Lletaert; 9.30 utte van Purcell; 9.45: arbeidsvitaminen; 0.30. voor de vrouw; 10.35: gram.muzlek; 0.50: voor de kleuters; 11.00: romantische nuzlek; 11.45: lezing over Palestina; 12.00: Avroleans; 12.30: weerpraatje; 12.33 ln 't spionnetje; 12.38: orkest Deprlnce; 13,00. nieuws; 13.15: Virtuose Sextet; 13.45: G. Hüsch, bariton: 14.00: voor de vrouw; 14.20: sollstenconcert; 15 00: voor zieken en gezonden; 16.00. gevarieerd programma; 17.00: kaleidoscoop; 17.20: over dieren; 17.30: Vaudeville strijkorkest; 18.00. nieuws; 18.15: Davlscup Engeland- Nederland; 18.30: Ned strijdkrachten; 19.00: sportpraatje: 19 10: de oorlogsgra venstichting; 19.15: Radlovolksmuzlek- school; 19.45. RVD antwoordt; 20.00: nieuws; 20.05: echo van de dag; 20.15. Kurhau6Concert Residentie-orkest; 21.45: hoorspel „De tunnel onder het Kanaal"; 22.20: orgel en zang; 22.45: onder vier ogen; 23.00: nieuws; 23.15—24.00: schla gers na 1920. Hilversum II (415 M.). KRO 7.00: nieuws; 715: Omroep Kamerkoor; 7.45: morgengebed en liturgische kalender; 8.00 nieuws: 8.15: opgewekte muziek; 9.00: voor de vrouw; 9 05; kwintet van Verhey; 9.30: waterstanden; 9.35. Belgische en Nederlandse marsen; 9 45; schoolradio; NCRV 10.00: Brandenburgs concert van Bach; 10.15: morgendienst olv. ds P. Boes; 10.45; orgelspel; KRO 11.00: ziekenbezoek; 11.45: gram.muzlek;-12.00: Angelus; 12 03: zang cn plano; 12 30: weerpraatje; 12.33: Metropole-orkest: 12.55: zonnewijzer; 13.00 nieuws; 13.20: Metropole-orkest; 13.45: voor de vrouw; NCRV 14.00: vrolijke klanken; 14.40. voor de vrouw; 15.00: so praan en piano; 15.30: werken van Cou- perin; 16.00:bijbellezing; 16.45: gram. muzlek; 17.00: jeugdjournaal; 17.30: Sid ney Torch, orgel; 17.60: rijk overzee; 18.00 populaire pianomuziek: 18.15: het C.N.V. op mars: 18.30: orkestmuziek; 19.00: nieuws; 19.15: Leger des Hells; 19.30: ac tueel geluld. 19.45: beroepsleiding voor de Jeugd; 19.55' Bachkoraal; 20.00 nieuws; 20.05- proloog; 20.15: Plaatvarla; 21.00: klankbeeld over de Hollandse moleo; 21.20R. Casadesus, plano: 21.30: Om roeporkest; 22.15: de vaart der volken; 22.35: sonate van Vivaldi; 22.45: avond- overdenking; 23.00. nieuws; 23.25—3A-0ÏLJ BBC symphonle-orkest.

Leidsch Dagblad | 1948 | | pagina 2