President Benesj afgetreden Democraat in hart en nieren, valt hij ten offer aan de „volksdemocratie" WEERBERICHT De Zeslanclen-conferentie over W est-Duitsland Sovjets achten verdere samenwerking onmogelijk Met een enkel woord Wat er in Indië gebeurt 87ste Jaargang DINSDAG 8 JUNI J 948 No. 2640(5 LEIDSCH DAGBLAD Directeur: J. W. Henny Hoofdredactie: B. W. Menkhcrst en J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f3.90 per 3 maanden; 30 cents per week Telefoon Dir. en Adm.: 25041; Red. 21507 Witte Sing"! 1, Leiden - Giro no.: 57055 Zoals al enige tijd werd verwacht, is dr Edvard Benesj afgetreden als pre sident van Tsjecho-Slowakije. Totdat een nieuwe president gekozen is, zul len de presidentiële volmachten by het kabinet berusten, dat deze week nog de nieuw gekozen algemene vergadering by een zal roepen ter verkie zing van een nieuwe president, die het ontslag van het kabinet zal aan vaarden en de vorming van een nieuw kabinet zal goedkeuren. Het schtfnt er op te duiden, aldus Reuter, dat de ontslagaanbieding van Benesj betekent, dat hij de nieuwe grondwet niet heeft getekend. Tot nu toe is geen der nieuwe con stitutionele wetten in werking getreden Men verwacht, dat op een kabinets zitting premier Gottwald gemachtigd zal worden de ontslagbrief te contrasig neren, zoals de grondwet dat vereist. Van de vele geruchten omtrent de plannen van Benesj is wel het be trouwbaarste, zo vervolgt Reuter, dat de president in afzondering in zijn zo- mertehuis zal blijven om te herstellen en zijn mémoires te voltooien. Benesj is gereed gekomen tot Mün- chen en zal nu de geschiedenis van de republieU schrijven van 1943, de onder tekening van het verdrag met de Sov jet-Unie tot heden. In politieke kringen acht men het „vrijwel zeker", dat Gottwald president zal worden. Zapotocky, vakverenigings leider en thans vice-premier, zou dan premier worden en Fierlinger (sociaal democraat), minister van industrie, vice-premier. Siroky (Slowaaks commu nist) zou zijn post als tweede vice-pre- mier behouden. In zijn brief aan Gottwald. waarin Benesj van zijn besluit kennis geeft, schrijft hij ojti.: „Ik dank het volk voor zijn vertrou wen en toegenegenheid, welke immer een grote steun voor mij hebben bete kend en welke lk geprobeerd heb niet te beschamen. Ik wens mijn dierbare medeburgers, hun verantwoordelijke vertegenwoordigers en hun regering toe, dat de republiek gespaard moge blijven van alle rampen en dat allen mogen leven en werken in verdraagzaamheid, liefde en vergevingsgezindheid. Late men de anderen vrijheid gunnen en zelf vrijheid genieten. Ik vertrouw op de goede genius van ons volk en op een schone toekomst voor onze dier bare republiek". GOTTWALD BETUIGT DANK. Gottwald verklaarde o.m.: Ik geef zeker uitdrukking aan de mening van de gehele regering, wan neer ik mijn grote spijt betuig over het feit, dat dr Edvard Benesj zijn functie neerlegt. Zoals uit zijn brief blijkt, heb ik lang genoeg gepoogd hem er van af te brengen. Wij kunnen niet anders doen dan kennis nemen van zijn ver klaring en hem onze meest hartelijke dank te betuigen voor de grote dien sten. welke hij aan het volk en de re publiek heeft bewezen. Ik zou er de nadruk op willen leggen, dat Benesj, ofschoon hij de functie van president van de republiek neerlegt, al tijd herdacht zal worden in de geschie denis van de strijd van het Tsjecho- Slowaakse volk voor vrijheid en onaf hankelijkheid, voor een vooruitstreven de staat, waarin sociale rechtvaardig heid heerst. ,Sta mij toe tot slot voor te stellen, dat aan dr Benesj, in waardering voor zyn verdiensten voor de natie en de staat, een levenslang pensioen worde verleend gelijk aan het salaris van de president van de republiek en eveneens gebruik voor het leven van het kasteel van Lany". Dit voorstel werd aanvaard. De nieuw gekozen nationale verga dering is bijeengeroepen tegen 10 Juni. Dan zal de regering aanbevelen op 14 Juni een vergadering te beleggen voor het kiezen van een nieuwe president. Bernadotte zocht een uitweg. Graaf Folke Bernadotte, de bemid delaar der VN., was Maandag bezig met de organisatie van het eerste con- tróle-lichaam over de nakoming van het bestand in Palestina, Het Amerikaanse bericht, volgens hetwelk hij besloten had, dat mannen van weerbare leeftijd tijdens het be stand Palestina binnen zouden mogen komen, indien zij niet gemobiliseerd werden, noemde Bernadotte „niet juist". De staat Israël heeft de V.N. mede gedeeld, dat hij er in toestemt de im migranten van weerbare leeftijd, die Palestina gedurende het voorgenomen bestand van vier weken zullen binnen komen, af te zonderen. De Egyptische premier, Nokrasjy Pas ja, heeft medegedeeld, dat het ant woord van de Arabische staten op de wapenstilstandsvoorstellen der V. N. Woensdagochtend aan graaf Bernadot te zal worden overhandigd. Volgens te Kyrenia ontvangen berioh- ten heeft koning Abdoellah van Trans- jordanië medegedeeld, dat Joods bezit in de Libanon, Irak en Egypte gecon- fiskeerd zal worden als repressaille voor schade, die door Joden aan Ara bische steden is toegebracht, LORD HENDERSON IN FOREIGN OFFICE. Tot toegevoegd parlementair onder secretaris van het Britse ministerie van Buitenlandse Zaken is benoemd Lord Henderson. Het zal om. tot zijn taak behoren behulpzaam te zyn by het bestuur van de Britse zones van Oostenrijk en Duitsland. Lord Hender son is de zoon van wijlen Arthur Hen derson, voor de oorlog Labour-minister van Buitenlaiidse Zaken, WARM De Bilt verwacht tot morgenavond: Zonnig en warm weer met in de na middag een kleine kans op onweer in het Zuiden van/ het land. Zwakke tot matige wind overwegend uit Oostelijke richtingen. 9 JUNI. Zon op: 4.41 uur; onder: 20.57 uur. Maan op: 5.33 uur; onder: 23.40 uur (N.M.) {Hoogwater te Katwijk te 4.40 en 17.11 u. DE LEVENSLOOP VAN DR BENESJ. Edvard Benesj werd 28 Mei 1884 te Kozlany, een dorp bij Pilzen, als laat ste zoon van een gezin van 10 kinderen geboren. Dank zij de offers, door zijn ouders gebracht en de hulp van zijn oudste broer, die naar de Verenigde Staten uitweek, kon hij studeren. Dr Edvard Benesj In de eerste dagen van de oorlog 19141918 begaf Benesj zich naar Ma- saryk en maakte met hem een plan voor revolutionaire actie op. Masaryk ging naar Italië, vanwaar hjj zich naar Engeland begaf, terwjjl Benesj te Praag bleef om een net voor inlichtingen en pro-geallieerde propaganda te organi seren. In September 1915 verliet Benesj op zijn beurt Bohemen en voorzien van een vals paspoort begaf hij zich naar Parijs. Tot algemeen secretaris van het na- tionaal Tsjechisch comité benoemd, had hij als taak de geallieerden te overtui gen van de noodzakelijkheid de dub bele monarchie te vernietigen en de onafhankelijkheid aan de Tsjechoslo- waakse natie terug te schenken. 14 September 1918 werd zijn werk met succes bekroond: de geallieerden erkenden de nationale raad als voor lopige regering van de Tsjecho-Sio- waakse republiek en 28 October werd te Praag en in het buitenland de on afhankelijkheid geproclameerd. Benesj woonde neg als minister van Buiten landse Zaken de vredesconferentie bij, alvorens 24 September 1919 naar zijn bevrijd vaderland terug te keren. Hij leidde hierna het ministerie van Bui tenlandse Zaken, totdat hij in 1935 pre sident van de republiek werd ter ver vanging van Masaryk. De volgende jaren stortte het na Versailles toegepaste internationale sys teem ineen. Polen en vervolgens Joe- go-Slavlë scheuren zich van hun wes telijke bondgenoten los. Oostenrijk be zwijkt en in 1938 ls de beurt aan Tsjecho-Slowakije. De politiek van de regering te Praag, die tot alle conces sies bereid was, welke verenigbaar wa ren met de souvereiniteit en de onaf hankelijkheid der republiek, stuitte op de brutale Duitse chantage. De geallieerden, die voor een even tuele oorlog slecht waren voorbereid, eisten nieuwe concessies en legden ten slotte aan Tsjecho-Slowakije het vonnis van München op. Benesj boog. nam ontslag en ging in October 1938 op nieuw in ballingschap. Hij begaf zioh in 1939 naar Londen, waar hij. een nieuw Tsjecho-Siowaaks comité vormde. In December 1943 ging Benesj naar Meskou, waar hij met de USSR een nieuw7 verdrag van weder zijdse bijstand tekende. In Maart 1945 verliet Benesj Lon den om 14 Mei d.a.v. als overwinnaar te Praag terug te komen. Op de ver jaardag der onafhankelijkheid, 28 Oct. 1945, werd hy eenstemmig tot presi dent der republiek herkozen. Na de verkiezingen van 1946 wees Benesj Gottwald, de leider van de com munistische party de belangrijkste aan om de nieuwe regering te vor men. Op diens advies aanvaardde hij in Februari 1948 het ontslag van 12 ministers, tot de gematigde partyen behorende, terwijl hij de nieuwe rege ring-Gottwald goedkeurde. Op dezelfde dag verliet president Bensj het kasteel van Praag om zich naar zijn persoon lijke residentie te begeven. Socialistische conferentie te Wenen VERSNIPPERING VAN DUITSLAND ONTOELAATBAAR. De internationale socialistische con ferentie te Wenen heeft een resolutie aangenomen, waarin de hoop wordt uit gesproken, dat de vier bezettende mo gendheden in Duitsland gemeenschap pelijk een oplossing zullen vinden, waar door de verdeling van dat land en „der halve de verdeling van Europa in tweeën wordt verminderd. 14 landen stemden voor de resolutie, Luxemburg stemde blanco. Bovengenoemde resolutie zegt o.m., dat „de verdeling van Duitsland in een aantal kleine politieke delen onverenig baar is met de Unie van Europa, waar naar wij streven. De conferentie ziet in een verenigd democratisch Duitsland op basis van een federatief systeem, dat door het Duitse volk in vrije verkiezin gen wordt aanvaard en waarin Pruisen niet langer een bevoorrechte plaats in neemt, de voornaamste factor voor de verwerkelijking van de vrede". Voorts hebben de afgevaardigden een manifest goedgekeurd, waarin zij „het stelsel afkeuren, dat in sommige lan den is ingevoerd onder de naam van volksdemocratie, maar in werkelijkheid neerkomt op dictatuur". Voorts werd een motie aangenomen, waarin de vertegenwoordigde socialis tische partijen de verbintenis aangaan haar regeringen te verzoeken, onver wijld een gecoördineerde en doeltref fende actie te ondernemen om Europa te bevrijden van de laatste overblijfse len van het fascisme, namelijk in Span je en Griekenland. De conferentie besloot een beroep te doen op alle Italiaanse socialisten om zich weer te verenigen. Er werd een commissie, samengesteld uit een afge vaardigde van elke vertegenwoordigde partij, gevormd, welke de kwesties van socialisatie der industrie en plan-eco nomie zal bestuderen. (Reuter). GENERAAL EN CONSULATEN IN DUITSLAND. Bij K B. zijn opgericht consulaten- generaal der Nederlanden te Berlyn, Hamburg en Diisseldorf; consulaten der Nederlanden te Oldenburg, Kleef, Hann over. Dortmund, Mülheim a. Ruhr, Keu len, Aken, Baden-Baden, Koblenz, (tij delijk gevestigd te Bad-Ems), Frankfort a. Main. Muenchen en Stuttgart en vi- ce-consulaten der Nederlanden te Gro- nau, Emden en Bremen. Zondagmiddag heeft Veldmaarschalk Montgomery te Portsmouth e'en gedenk teken onthuld ter herinnering aan de mannen, die deelgenomen hebben aan de invasie van Normandië, vier jaar geleden. Foto ANP/R. Schreieder buiten vervolging gesteld HIJ PLEEGDE GEEN OORLOGS MISDRIJVEN. De Procureur-Fiscaal by het Byz. Gerechtshof te 's-Gravenhage heeft de vooral door het z.g. „England Spiel" bekende Kriminal Direktor Jozeph Schreieder bulten vervolging gesteld. Omtrent de motivering van deze bui- tenvervolgingstelling vernemen wij: Het Engeland Spiel" was, voor wat de be trokken Duitse ambtenaren betreft, een knap stuk contra' spionnagewerk. Van door Schreieder gepleegde oorlogsmis drijven is niets gebleken. Integendeel is komen vast te staan, dat Schreieder, die een zeer knap maar ook een correct po litieambtenaar was, zijn invloed heeft aangewend om zyn werk. dat tot het zakelyk verantwoorde beperkt bleef, bui ten het bereik te houden van de dras tische en misdadige practijken van an dere Duitse autoriteiten. Schreieder heeft zich bereid verklaard nog enige tijd in ons land te blijven ter beschik king van de Nederlandse Justitie voor het verstrekken van inlichtingen. VOLKSDEMOCRATIE TE WARSCHAU BIJEEN. Alsv tegenhanger van de internatio nale realistische conferëntie te Wenen is te Warschau eveneens een „socialis tische" conferentie gehouden, waaraan werd deelgenomen door vertegenwoor digers der Hongaarse, Tsjeohoslowaak- se, Italiaanse, Finse en Poolse partijen zomede door een Franse deputatie. Een drietal resoluties werd aangeno men. In de eerste wordt de internatio nale arbeidersklasse verzocht al haar steun te verlenen aan de strijdende staat Israël; in de tweede wordt het economisch herstel der „volksdemocra tieën" verklaard door hun samenwer king met de USSR en de eenheid der arbeidersklasse, terwijl de derde het „imperialistisch offensief der Ver. Sta ten veroordeelt. Oost-Europese naties, zo zegt de re solutie, kunnen gezonde economische betrekkingen met de Verenigde Staten onderhouden en op doelmatige wijze Amerikaanse credieten gebruiken, mits die verstrekt worden op voorwaarden welke de nationale souvereiniteit en onafhankelijkhid niet bedreigen, het geen de promotors van het plan Mars hall echter weigeren te aanvaarden, Situatie te Berlijn steeds moeilijker In aansluiting op hetgeen wU giste- ren nog konden melden over de beslui ten der Zesmogendhedenconferentie te Londen, zij neg medegedeeld, dat de regeringen van de Vei*. Staten, Enge-# land en Frankrijk het er over eens zijn, dat er geen sprake kan zijn van een algemeen terugtrekken van haar strijd krachten uit Duitsland voordat de vrede van Europa gewaarborgd is en ook niet zonder voorafgaand overleg. Bevestigd werd, dat aan Duitsland niet opnieuw moet worden toegestaan een agressieve mogendheid te worden en dat vóór liet terugtrekken van de H.M. de Koningin heeft gistermiddag een bezoek gebracht aan Tiel en omge ving. HM. de Koningin arriveert aan het stadhuis te Tiel, waar zij een be spreking had met de burgemeesters van Tiel en omliggende gemeenten. Naast H.M. de Koningin de burgemeester van Tiel. Foto ANP-v. d. W. bezettingsmacht een overeenkomst ge sloten zal worden tussen de betrokken regeringen ten aanzien van de nodige maatregelen van demilitarisatie, ont wapening en contróle op de industrie en met betrekking tot de bezetting van sleutelgebieden. Er zal ook een inspec tiesysteem moeten komen om de na leving van de voorzieningen betreffende ontwapening en demilitarisatie van Duitsland te verzekeren. Dc delegaties besloten voorstellen met betrekking tot bepaalde kleine wijzigingen van de Duitse Westgrens aan haar regeringen voor te leggen, waarbij dient opgemerkt, dat de de legaties van de bezettende mogend heden een welwillende houding aan genomen zouden hebben t.a.v. de kleine Belgische territoriale eisen, doch geadviseerd hebben tegen de grotere eisen van NEDERLAND en Luxemburg. De „streefdatum" voor de vorming .van een Westduitse constituerende ver gadering is, gelijk eerder gemeld, 1 September, waarna de verkiezingen voor een voorlopige regering in het voorjaar van 1949 zullen plaats heb ben, Daar de Londense conferentie geen overeenstemming bereikte over de vorm van de federale constitutie voor Duits land, heeft de constituerende vergade ring tamelijk veel vrijheid bij de op stelling van haar ontwerp. In goed ingeliohte kringen te Londen acht men het onwaarschijnlijk, dat de economische fusie van de Franse zone met de Bizone tot stand zal komen vóór de oprichting van een voorlopige Westduitse regering. Onmiddellijke besprekingen tussen Engeland, Frankrijk, de V.S. en de Benelux over de samenstelling van het internationale controle-lichaam voor het Ruhrgebied staan op het program. In dit lichaam zullen, naar men meent te weten, waarschijnlijk de bezettings autoriteiten minstens tot de vorming van een Westduitse regering namens Duitsland stemmen. Totdat de econo mische fusie tot stand is gekomen, zul len dit in. feite de V.S. en Engeland zijn. BINNENLAND. Gisteren is in Soerabaya op feeste lijke wijze het Britse consulaat heropend, onder grote belangstelling van militaire, ambtelijke, consulaire en handelskringen. - Aan de Tweede Kamer ls een adres gezonden, waarin namens de algemene ledenvergadering der K.N.A.C. er op wordt gewezen, dat het niet Juist en ook niet billijk wordt geoordeeld, de personen auto's aan een weeldebelasting te onder werpen. aangezien zij geenszins luxe- voorwerpen zijn. Deze weeldebelasting toch zou. aldus het adres, een fiscale lastenverhoging-bij-aankoop van ruim 60 pet meebrengen, hetgeen vooral op kleine bedrijven een veel meer .dan onbetekende last kan leggen. Maandag 5 Juli zal Z K.H. Prins Bernhard zijn voorgenomen bezoek aan de Hoeksche Waard brengen. Het Neaerlandse Postmuseum zal in de gebouwen van de N. V. Gebr. Gerzon's Modemagazijnen te Amsterdam van 12 Juni tot 24 Juli en te 's-Gravenhage van 7 Aug. tot 11 Sept. een tentoonstelling houden getiteld „Meer dan vijftig jaren Koninginnezegels". De voorzitter van de Stichting Het Prinsenhof, dr S. H. Stoffel, ls benoemd tot ridder ln de Orde van de Nederlandse Leeuw. Bij de opening van het gerestau reerde Prinsenhof werden hem de orde tekenen'overhandigd door de minister van 0 .K. en W., dr Jos J. Gielen. De A N.W.B. deelt mede, dat men thans, indien men een deviezentoewijzing voor toeristische doeleinden voor Frank rijk of Zwitserland heeft verkregen cn de reis per motorrijtuig onderneemt, een kleine toewijzing extra-deviezen kan ont vangen, nl. de tegenwaarde van f. 30 in Belgische francs en voor een reis naar Zwitserland bovendien de tegenwaarde van f.30 ln Franse francs. By de Tweede Kamer is ingediend het wetsontwerp „machtiging tot het van Rijkswege garanderen van geldlenin gen ten behoeve van de stichting en in richting van de gebouwen en terreinen "van gesubsidieerde bijzondere universi teiten en hogescholen" BUITENLAND Generaal Jar Smuts, de gewezen premier van Zuld-Afrika heeft bij zijn aankomst op het vliegveld van Londen verklaard, dat er geen gevaar voor bestaat, dat Zuld-Afrlka het Britse gemenebest zal verlaten als gevolg van de overwinning van de nationalisten bij de laatste ver kiezingen, Meer dan 35.000 arbeiders zyn te Ludwigshafen (Franse zone) in staking gegaan wegens de lage voedselrantsoenen. Door de staking ligt het werk ln de I. G. Farbenfabrlek en andere bedrijven stil. De als Duitser geboren Oostenrijkse componist Richard Strauss, die Vrijdag 84 jaar wordt, ls te Garmlsch-Partenklr- chen door een denazlflcatle-hof gezuiverd. De Senaat der Veren. Staten heeft met 67 tegen 7 stemmen een voorstel verworpen, dat de afschaffing van de rassen-afzondering in het Amerikaanse leger beoogde. Een delegatie van Finse journalisten ls Maandag in Moskou aangekomen. Zij waren uitgenodigd door de Vereniging voor culturele betrekkingen met het buitenland. In de Engelse en Amerikaanse sec toren van BerUJn ls een begin gemaakt met de distributie van Engelse en Ame rikaanse sigaretten. Het rantsoen bedraagt zeven sigaretten per week. Volgens telegrammen van nationalis tische zijde hebben de regerlngsstrijd- Krachten ln China een krachtig tegenof fensief ingezet op twee fronten in Noord- China. VUURPROEF VOOR VERHOU DING OOST-WEST. In diplomatieke kringen te Londen beschouwt men de publicatie van de aanbevelingen over West-Duit-sland als een beslissende vuurproef voor de be trekkingen tussen de Westeiyke mo gendheden en de Sovjet-Unie. In België is de reactie gunstig: in Frankrijk daarentegen niet. Gaullisten en communisten dringen er by het parlement op aan deze voorstellen niet te accepteren. Men acht hier niet vol doende waarborgen aanwezig tegen hernieuwde Duitse agressie. De „Volksraad", het permanent co mité van het van Sovjetrussische zyde gesteunde „Duitse volkscongres", heeft een ,;pleohtig pretest" aangetekend te gen de aanbevelingen van Londen. Het protest was ingegeven „door een grote bezorgdheid voor het verzekeren van 'n vry, onafhankelijk en democratisch Duitsland." De aanbevelingen zyn vol gens het protest de eerste stap naar de splitsing van Duitsland. Het Ruhrge bied zal uit de Duitse economie gelicht worden en onder ongelimiteerde bui tenlandse contróle worden gesteld, niet om de productieve krachten van dit gebied te gebruiken voor het Duitse volk, doch voor de belangen van het Westers blok, aldus het protest. Ook de Duitse sociaaldemocratische Partij heeft bezwaren geuit. SAMENWERKING DER VIER ONMOGELIJK? Volgens Reuter melden „Duitse poli tieke kringen, in nauw contact met het militaire Sovjet-bestuur", dat dc Sovjetbevelhebber in Duitsland, maar schalk Sok'olofsky, en zijn voornaam ste adviseurs naar aanleiding van het Londense communiqué over de toekomst van Duitsland vergaderd hebben en tot de slotsom zyn geko men, dat „de besluiten van Londen alle vroegere overeenkomsten tussen de vier mogendheden te dezer zaken voortaan onmogelijk is." Volgens Reuter zijn functionarissen van alle Westerse mogendheden van opinie, dat de overeenkomst van Lon den „een hernieuwde druk" - van de zijde der Sovjet-Unie tengevolge zal hebben om de vertegenwoordigers der westelijke mogendheden „uit Berlijn te verdrijven". HET SPEL BEGINT AL! Het So.vjet-nieuwsbureau SNB meld de vandaag, dat het Britse militaire bestuur de Sovjet-bezettingsautoriteiten heeft verzocht haar radiostation, dat uitzendingen naar de Sovjet-zone van Duitsland verzorgt, uit de Britse sector van Berlyn te verwijderen. Het nieuwsbureau zinspeelt op „te genmaatregelen" in verband met dit verzoek. De Sovjets hebben het radiostation in gebruik genomen, toen zdj Berlijn bezetten. De Britten gaven hun toe stemming het te blyven gebruiken, ol- schoon de studio in het hart van de Britse sector ligt en de zender in de Franse sector. Palestina in Veiligheidsraad De Veiligheidsraad is gisteren slechts kort byeen geweest ter bespreking van de Palestijnse kwestie. Gromyko (Sov jet-Unie) zeide, dat de S.U. bereid is waarnemers naar Palestina te zenden. Enkele minuten nadat de Raad bij een was, werd een rapport ontvangen van de bemiddelaar der VN., graaf Folke Bernadotte, waarin hy de ver wachting uitsprak over' „het succes of de mislukking" van zijn onderhande lingen te kunnen rapporteren. Graaf Bernadotte stelde de raad voor de dis cussies over de wapenstilstand tot 9 Juni. wanneer hy verwachtte verslag uit te brengen, op te schorten. De vergadering werd daarna tot Don derdag verdaagd. Republikeins antwoord op Nederlandse nota verzonden HATTA AANVAARDT VAN MOOK's UITNODIGING. Aneta's speciale correspondent uit Kalioerang verneemt, dat het Republi keinse antwoord op de Nederlandse nota heden na een bespreking met de leden van de C.v.G.D. verzonden is. Mogelyk zal Hatta's bezoek aan dr Van Mook, dat volgens de laatste be richten Maandag zal plaats vinden, by- dragen tot het scheppen van 'n goede sfeer. Aneta's speciale correspondent ver nam van officiële zijde, dat Hatta de uitnodiging tot „informele gesprek ken" met dr Van Mook heeft aan vaard. Dit geschiedt op voorwaarde dat deze geen afbreuk doen aan de betekenis van de C. v. G. D. en het werk der delegaties. Het Republikeinse antwoord op de Nederlandse mededeling is door de Re publikeinen met de C. v. G. D. bespro ken. INDONESIË THANS DONDERDAG IN VEILIGHEIDSRAAD. De Veiligheidsraad heeft gisteren na enige discussie besloten de Indonesi sche kwestie in de vergadering van Donderdag te behandelen. Dan zullen de twee nieuwe rapporten van de C. v. G. D. en het rapport over West-Java besproken worden. ONAFHANKELIJKHEIDSACTIE OP NIEUW GUINEA. Op Nieuw Guinea heeft de Indonesi sche Onafhahkelijkheidsparty op een vergadering in Seroei besloten aan drang uit te oefenen op de Nederland se en de Oost-Indonesische regering, opdat er een „Volksraad" gevormd kan worden en Nieuw Guinea zich zelf zal •kunnen regeren. In de resolutie, die werd aangenomen, wordt er op op aan gedrongen volksvertegenwoordigers te kiezen voor de Nederlandse commissie van onderzoek komt. Benelux-ministers confereren op het Chateau d'Ardennes OPRICHTING HOGE ECONOMISCHE RAAD WORDT OVERWOGEN. Nederlandse, Belgische en Luxem burgse ministers nemen thans deel aan de besprekingen, welke in het Chateau dArdennes, sedert Zondagavond wor den gevoerd. De besprekingen zullen vooral ten doel hebben na te gaan welke maat regelen genomen kunnen worden om te zorgen, dat de economische stelsels in de drie landen binnen afzienbare ter- mUn geen al te grote afwykingen meer zullen tonen. In dit verband zou dc oprichting van een Hoge Economische Raad van de Unie worden overwogen, in de geest zoals deze reeds voor de Belgisch- Luxemburgse Unie bestaat. Aan de besprekingen nemen voor Nederland deel: de ministers L. J. M. Beel, P. Lieftinck, C. G. W. H. baron van Boetzelaer van Oosterhout, W. Drees, S. L. Mansholt en J. R. H. van den Brink. De ministers hebben gistermorgen in het bijzonder de vraagstukken, die sa menhangen met de productie der drie landen, met de prijzen- en loonpolitiek en met het plan-Marshall bestudeerd en verklaarden, dat deze conferentie geen onmiddeliyke resultaten zal ople veren. VERRUIMING RIJVERBOD OP ZONDAG. Voor hen, die uit het buitenland komen. De minister van Verkeer en Water staat heef tbepaald, dat aan zyn be schikking verbod van het ryden op Zon dag wordt toegevoegd: Op hen, die. op Zondag uit het bui tenland komende, de grens overschrij den, is, voorzoverre het de Zondag van grensoverschrijding en de rit naar hun woonplaat-s betreft ,het in het eerste lid bepaalde (het gebruik van een motor rijtuig is op Zondagen verboden, be houdens voor zoverre daartoe door de rijks (hoofd) inspecteur schrifteiyk ont heffing is verleend) niet van toepas sing. mits zy in het bezit zyn van een door de in de grensplaats gestation- neerde ambtenaren der invoerrechten en accijnzen dan wel door de Kon. Mare chaussee afgegeven verklaring omtrent de plaats en de datum van de grens» overschrijding, en deze verklaring op eerste vordering aan de opsporingsamb tenaren, bedoeld in art. 9 der wet, be hoorlijk ter inzage geven.

Leidsch Dagblad | 1948 | | pagina 1