R.K. Studentenver. „Sancfus Augusfinus" De Zesmogendheden-conferentie te Londen Laatste Berichten 1 „VIJFTIG JAAR VORSTIN" UIT DE OMSTREKEN MAANDAG 7 JUNI (Viering van het elfde lustrum De R.K. Studentenvereniging „Sanc- tus Augustinus" te dezer stede, welke temidden van het Universitaire leven als principiële studentenorganisatie een betekenisvolle plaats inneemt, viert momenteel haai elfde lustrum. De reünisten, die dit lustrum bij woonden, werden des Zaterdags aan het station opgewacht en verwelkomd, waarna zy deelnamen aan een samen zijn in het „Eigen Huis" aan het Ra penburg. Gelijktijdig werd in Rehoboth een kinderfeest gehouden, dat door het St. Maartensclubje was georganiseerd. Een intieme borrel en een diner in „In den Vergulden Turk" voltooiden het programma van de eerste dag. Gisteren werd een heilige mis opgedragen in de St. Lodexvijkskerk door de studenten pastoor prof. dr H. L. M. van Rooyen. Des middags sprak prof. van Rooyen in het eigen Huis over de idealen, verwe zenlijking en toekomst van de Civitas Academicae. Op deze inleiding volgde een heftige discussie, waarbij van de zijde der reünisten werd opgemerkt, dat het werk van de vooroorlogse studen tengeneraties thans wel eens wat te weinig wordt gewaardeerd. Het tegen deel werd echter onmiddellijk aange voerd. De tweede dag werd besloten met een galavoorstelling in de Schouwburg van het toneelspel „De droom en de sirene" geschreven door de heer W. Th. Pos en opgevoerd door leden van de vereniging. Voor deze uitvoering bestond grote be langstelling. De feestelijkheden van vandaag wer den geopend met een pontificale Heilige Mis in de St. Lodewijkskerk, welke werd opgedragen door de bisschop van Haar lem, mgr J. P. Huibers, die daarbij werd geassisteerd door deken Homulle als presbyteer-assistens, pater Van Rooyen en pastoor v. d. Schoot OT.M„ als diaken en sub-diaken en de pas toors Beukers en Smitz als troon- diakens. TOESPRAAK MGR. HUIBERS. Tijdens deze plechtigheid heeft mgr Huibers een toespraak gehouden, waar in hij er op wees, dat het eerste begin sel van de hoogste wijsheid is door te dringen tot God en onvoorwaardelijk aan Zijn woord te geloven. Deze wijs heid steunt op de vaste grondslag van het goddelijk fundament, op welk fun dament geen falen mogelijk is. Wanneer wij God echter willen kennen, dan is de- eerste en zekerste stap op deze weg de kennis van ons zelf. Hoe meer wij ons zelf echter leren kennen, des te meer zullen wij leren verstaan, dat er een grote afstand is tussen God en ons zelf. Wy' zullen in deze weg ons- zelf moeten leren haten en God lerên be minnen. Dan ontstaat ook de schone begeerte naar het apostolaat en krijgen wij een groot medelijden met hen, die dat geloof en die kennis missen. Ver volgens wees de bisschop er op, dat het leven van hen, die geroepen zijn straks anderen voor te lichten en te leiden, gekenmerkt moet worden door een goed en echt christelijk voorbeeld. Het kan zijn. dat wij ons zelf daarbij overschat ten in kennis en kracht, maar dit wordt weer ondervangen indien wij ons laten leiden door de priesters en door hen, die ons van Godswege als wegwij zers zyn gegeven. Bovenal zullen wij er voor hebben te zorgen, dat de eenheid onder ons wordt bewaard. Juist van deze eenheid gaat grote kracht uit, een eenheid, welke God bij de stichting van Zijn Kerk heeft gewild. Nadat mgr. Huibers er op gewezen had, dat de toekomst ook van de huidige studenten generatie veel verwacht en dat er onder de aanwezigen velen zullen zijn, die straks op hoge posten zullen worden geroepen, zette hij uiteen van hoeveel belang het is om als principiële chris tenen door het leven te gaan. Moge Maria U bij de voorbereiding van Uw levenstaak beschermen en moge de goede God U in de komende jaren ten zegen zijn, aldus besloot mgr Huibers. PLECHTIGHEID IN DE ACADEMIE. Hedenmiddag om twee uur ving in het Groot-Auditorium der Universiteit een plechtigheid aan, waarin de prae- ses van de jubilerende vereniging, de heer C. W. F. H. v, d. Muysenbergh, de lustrumrede uitsprak, waarna de feest rede werd gehouden door prof. H L. van Breda OJ^M. uit Leuven, die daarin enkele gedachten ontwikkelde over cultuur en openbaring.. Voorts vond in deze bijeenkbmst de installatie plaats van de ere-leden, prof. dr P. H. van Laer en prof. dr W. J. M. A. Assel- bergs (Anton van Duinkerken), alsmede de riddering van enige oud-leden. Wij komen daarop morgen terug. Ere-promotie veldmaarschalk Smuts in de Pieterskerk Aangezien is gebleken, dat voor de ere promotie van veldmaarschalk Smuts aan de Leidse Universiteit meer belang stelling bestaat dan aanvankelijk werd verwacht, is besloten deze promotie op 18 Juni a.s. niet in het Groot-Audito rium te doen plaats hebben, maar In de Pieterskerk, waar ruim 1800 belangstel lenden kunnen worden ondergebracht. In de Pieterskerk ontvingen ook Hare Majesteit Koningin Wilhelmina op 9 Fe bruari 1925 en Winston Churchill op 10 Mei 1946 hun ere-doctoraat van de Leidse Universiteit. R.K. GEM. ZANGVERENIGING PULCHRI STUDIO. Viering van het zilveren jubileum. Gisteren vierde de R.K. gemengde zangver. PulchTi Studio haar zilveren jubileum. De geestelijke adviseur, kape laan W. Bende, droeg 's ochtends om 9 uur in de kapel van de Voorzienigheid de Heilige Mis op, waarna de leden zich in de Harmonie aan een gezamenlijk ontbijt verenigden. Vervolgens werden bij monde van de voorzitter van het feestcomité, de heer H. C. Snelderwaard, de zilveren jubilarissen gehuldigd, t.w. de voorzitter, de heer J. van Wisse, de secretaris, de heer J. v, d. Veer en de penningmeesteresse mej. A. C. van Zijp, benevens twee leden, mej. T. Lovink en mevr. SnelderwaardNiekerk, die alle lijf sinds de oprichting lid zijn. Om één uur volgde de receptie, waar velen de jubilerende vereniging de ge lukwensen kwamen aanbieden, w.o. de geestelijkheid van de verschillende pa rochies. 's Middags was er een gemeen schappelijke maaltijd, terwijl het feest met een gezellige avond besloten werd. REVUE- EN CABARETGEZELSCHAP „DE SPEELDOOS". Opvoering van „Filmmaniakken". Het gezelschap „De Speeldoos", dat zich tot nu toe steeds had toegelegd op het. spelen van revue's, was van die ge woonte Zaterdagavond eens afgeweken en zette zijn leden ditmaal een toneel spel voor. Dank zij de bemiddeling van de Arbeiderstoneelvereniging D.O.S. had „De Speeldoos" deze in de Schouwburg belegde avond beslag weten te leggen op Henk Bakkers „Filmmaniakken", een niet nieuw, doch wel amusant stuk. De heer H. Dongelmans heette de vele aanwezigen hartelijk welkom, waaraan hij de mededeling verbond, dat „De Speeldoos" in September wederom een revue hoopt op te voeren, terwijl ook nog twee Zaterdagavonduitvoeringen (met bal) op het programma staan. Direct hierop werd het doek voor het eerste bedrijf gehaald, waarin wij kennis maakten met de beide filmmaniakken Watt en Half Watt (Nard Boer en Ida v. d. Woerd)In het verdere verloop van het spel volgden wij hen in tal van kos telijke avonturen als gast van het pen sion „De Duinroos". Hoewel er enkele zwakke plekken wa ren, hebben de aanwezigen zich dank zij de vlotte intrige best geamuseerd. COMITÉ AUTOTOCHT OUDEN VAN DAGEN. Het zetfoutenduiveltje heeft ons Za terdag lelijke parten gespeeld en wel bij de vermelding van het gironummer van de penningmeesteresse van het Comité Autotocht Ouden van dagen, dat moet lulden 494684 (t.n.v. mej. J. G. den Ol der, Zoeterwoudse Singel 4). De heer H. J. Lek, inspecteur bij de Raad van Arbeid te dezer stede, is tijdens een Zaterdag te Utrecht gehou den vergadering van inspecteurs gekozen tot voorzitter van de Ver. van Inspec teurs der V.O.V. in Nederland. Ons Distrilnitipliockje RANTSOENBONNEN VOOR BOTER OF MARGARINE. Het Centraal Distributiekantoor deelt mede. dat de distributiediensten in den vervolge eenvoudigheidshalve uitslui tend rantsoenbonnen voor boter of uit sluitend rantsoenbonnen voor margarine zullen uitreiken aan hen, die voor rant soenbonnen voor deze artikelen in aan merking komen. Zowel op de rantsoen- bonnen voor boter als op die voor mar garine is n.l. naar keuze boter, marga rine of vet verkrijgbaar. DE BEGRAFENIS VAN MEVR. I. BOER—SCHAAP. Onder overweldigende belangstelling vond Zaterdag omstreeks het middag uur op Rhijnhof de teraardebestelling plaats van mevr. I. BoerSchaap, die Donderdag j.l. na eeen langdurige ziekte is overleden. In gevoelvolle woorden bracht bij de groeve prof. dr S. T. Bok, I sprekende namens de Leidse gijzelaars, i die 7 maanden in Vught en Michtels- l gestel door de Duitse bezetters gevan- gen werden gehouden, een eenbiedige hulde aan het grote aandeel, dat mevr. I Boer, wier echtgenoot eveneens als gij- zeiaar in Vught vertoefde,'heeft gehad in de hulp, die de Leidenaars voorzover daartoe mogelijkheden bestonden in die benarde maanden aan de gevange nen hebben kunnen verlenen. Dank zij haar onvermoeide arbeid bleven de ge vangenen zelfs in hun afgeslotenheid een band gevoelen met Leiden, die kracht geschonken heeft de moeilijk heden van die tijd te dragen. Prof. Bok legde een treffende bloe menhulde van de gijzelaars, die meren deels door hun aanwezigheid de ge sproken woorden van dank accentueer den. op het graf.. Voorts sprak nog een oud-verpleegde van Kareool, die de overledene dank bracht voor de aan déze inrichting in velerlei opzicht verleende steun. Een zeer grote bloemenschat bracht veler laatste hulde aan de overledene tot uit drukking. NED. CHR. HANDELSREIZIGERS VER. De afdeling Lelden der N.C.H.V. kwam in spoedvergadering bijeen om nog enkele punten betreffende de aan sluiting bij het C.N.V. nader te bespre ken. Na een geanimeerde discussie werd met algemene stemmen besloten op de komende algemene vergadering mede te delen, dat de afdeling accoord gaat met bovengenoemde aansluiting, waardoor zij een van de grootste afdelingen in den lande zal zijn. De 1ste secretaris, de heer B. Coderts werd gelukgewenst met zijn benoeming in het hoofdbestuur, waar hij de pro paganda te verzorgen krijgt en zich on getwijfeld de juiste man op de juiste plaats zal betonen. Nadat nog enige huishoudelilke za ken waren afgewikkeld werd deze ver gadering met dankgebed gesloten. Ónze oud-stadgenoot de heer N. Segaar, Oost-Indisch ambtenaar met verlof, 1.1. Chef-Technisch ambtenaar der 1ste klasse bil het Dep. van Verkeer en Waterstaat te Batavia, werd per ul timo Mei j.l. eervol ontslag verleend en als zodanig gepensionneerd. N.I.W.I.N.-BAL. Het plaatselijk Niwin-comité, dat men moet bewonderen voor zijn grote activi teit, daar waar het de behartiging van de belangen van onze jongens in Indië betreft, had Zaterdagavond in samen werking en hartelijke medewerking van de heer J. Alphenaar in de Foyer der Stadsgehoorzaal een bal georganiseerd, waarvan de opbrengst was bestemd voor de Niwin. Na een kort inleidend woord van de heer Alphenaar, waarin hij allen dankte, die aan het welslagen van deze avond op zulk een royale wijze hadden willen medewerken, openden „The Happy Players" o.l.v. de heer J. Coster, met hun vrolijke klanken dit feest en zorgden er verder de gehele avond voor, dat de stoelen niet lang bezet bleven. Daartus sen door gaf de heer Alphenaar, die op zeer verdienstelijke wijze geassisteerd werd door de heer Th. Schrijver uit Den Haag, met zijn echtgenote een motor polka ten beste, in Biedermayercostuum gedanst. Veel waardering kon ook het Rumba-duel en de tango-1948 wegdra gen. Natuurlijk waren er ook enkele at tracties, waarvan vooral de ballonnen- dans grote vreugde verwekte. En zo vloog deze door ruim 200 personen be zochte avond om en moest de secretaris van het Niwin-comité. de heer J. C. A. Kips, die in een hartelijk dankwoord, waarin hij speciaal de heer Alphenaar betrok, aan alle prettige feestvreugde voor velen een wellicht nog te vroegtijdig eind maken. GEÜNIEERDE LOGE VAN THEOSOPHEN. „Zich uitleven". Het onderwerp van de bijeenkomst van gistermorgen was „Zich uitle ven". Deze term heeft in de oren van velen een ongunstige klank en te recht. Want zij is een symptoom van de zedelijke verwording van onze tijd. Het is een zich overgeven aan de aandriften., die van onze neigingen, hartstochten en begeerten uitgaan en de praktijk leert overvloedig, dat dit nimmer leidt tot blijvend goeds. Zulk een levenshouding wordt dan echter, veroordeeld op grond van zedelijke normen, die hun gezag alleen ontlenen aan een beroep op 's mensen emotio nele natuur of aan vrees. Voor een generatie, waarin het verstand ster ker spreekt dan het gemoed, missen zij de nodige overtuigende kracht. Die kan slechts worden geput uit Oosterse wijsheid. Volgens haar psychologie heeft het menselijk bewustzijn een tweeledig karakter, waarvan de ene pool zich richt op het leven in de stof. de andere op de geest. Het tur bulente animale leven van de mens sleurt maar al te makkelijk de eerste pool met zich mee. zodat het bewust zijn onontvankelijk is voor de influis teringen van het hogere geestelijke centrum In ons. zich door de driften der lagere natuur laat leiden en hen door middel van de lagere rede zslfs schijnbaar rechtvaardigt en hen tot een levensbeschouwing verheft Zoal niet grote ellende, materieel, lichame lijk en moreel de onmiddellijke uit komst is, schept de hedonist zich een slagboom op de weg naar geestelijke groei en de oorzaken voor moeilijkhe den in dit leven of in volgende levens, die onvermijdelijk hun tol zullen vra gen. Wat de mens zaait, zal hij oog sten. En er valt te bedenken dat de hedonist bij ieder onzer op de loer ligt; en zich bij tijd en wijle ook doet gelden. De taak van ieder innerlijk ontwaakt mens is zijn lagere compo nenten zo te leren beheersen, dat zij van heerser dienaar van de ganse mens worden en het lagere bewust zijn dientengevolge zo rustig wordt, dat. de hogere pool zich via de lagere in ons denken en doen kan doen gel den. Haar stuwende kracht te aan vaarden is de geoorloofde vorm van „zich uit te leven". Inplaats van het lagere zelf, leidt het Hogere Zelf dan ons leven en voert de mens naar zijn geestelijke bestemming. PRIJZEN STAATSLOTERIJ. In de 504de staatsloterij 2de klasse eerste lijst is de f. 20.000 gevallen op No. 12296, de f. 1500 op No. 18484 en de f. 1000 op No. 18720. ZILVEREN JUBILEUM. Zaterdag herdacht de heer H. Roo sendaal zijn zilveren jubileum In dienst van de N.V. „Het Motorhuis", alwaar hij als garage-employé aan de Hoge Rijn dijk werkzaam is. Des middags werd de jubilaris met vrouw en dochter per auto naar „Liberty" gebracht, waar directie en personeel hem een hulde hebben be reid. De heer J. G. Boon wees er in zijn toespraak op. dat de jubilaris zich altijd had doen kennen als een betrouwbaar en rechtschapen mens, die in zijn werk f'n voorbeeld was te noemen voor leder een. Spr. deelde mede dat de directie hem had opgenomen in het eigen pen sioenfonds en bovendien overhandigde hij hem een enveloppe met inhoud, ter wijl aan zijn echtgenote bloemen werden aangeboden. Namens het personeel werd het woord gevoerd door de heer M. de Bruin, voor zitter van het jubileumfonds, die wees op de prettige omgang met de jubilaris en hem een radiotoestel en zijn echt genote een fraaie mand met bloemen aanbood. Hierna bleef men nog enige tijd ge zellig bijeen. Hulp aan Universitaire Wereld van Indonesië WORLD STUDENT RELIEF NEEMT TAAK VAN A.S.V.O. OVER. Het Nederlands Comité voor World Student Relief, gevestigd Rapenburg 34 alhier, heeft besloten de hulpver lening aan de universitaire wereld van Indonesië ter hand te nemen. Sinds October 1946 was deze hulpverlening geheel in handen van het Algemeen Studentencomité voor Overzeese Ge bieden, welk comité naar het inzicht van W.S.R. in de ten-nitvoer-legging van de op zich genomen taak is te kortgeschoten. In een vergadering, bijeengeroepen door de minister van Onderwijs, Kun sten en Wetenschappen, en gehouden door vertegenwoordigers van dit mi nisterie, de universiteiten, Roepi, Chung Hwa Huy, ASVO. Indië-Contact, Ned. Studenten Raad. International Student Service en World Student Relief ter be spreking van contact met en hulpver lening aan de Indonesische universitaire wereld door de Nederlandse universi taire gemeenschap, deelde de voorzitter van W.S.R. het bovenvermelde besluit mede. waarop door genoemde vertegen woordigers medewerking werd toege zegd. De uitvoering van een en ander wordt ongedragen aan een onderafdeling van V/SR., de Commissie-Indonesië, zete lend op het algemeen secretariaat. Ra penburg 34 te Leiden. Besloten Is. dat de acties ven W.SJR van het komende iaar in hoofdzaal: gericht zullen ziin on deze niéuwe taak. waardoor de aandacht voor het tot dusver verrichte werk ten hatp van Post-Ruronese studenten enigszins moet. worden benerkt. Nog deze maand zal W.SJR., het belang be seffend van sorekende daden, voor een waarde van f. pnno aan reliefgoederen naar Indonesië versrheoen. ROvK ARTFN HALEN. Dezer dagen worden weer nieuwe dis tributiebescheiden uitgereikt, ditmaal in het Stadhuis (ingang Breestraat). Mee gebracht moeten worden de stamkaarten van alle gezinsleden, de Inwisselings bon van de thans lopende bonkaarten en (eventueel) de cnntrölekaart voor a.s. en jonge moeders. Het bureau is geopend van 8'ó12 en 2V2 uur. Morgen zijn de gezinnen aan de beurt, waarvan de stamkaart van het Hoofd een nummer heeft tussen 32.401 tot en met 37,800. VOOR DE RECLASSERING. De Zaterdag gehouden straatcollecte voer de Reclassering heeft opgebracht, tezamen met de tot dusver op andere wijze binnengekomen giften ter gele genheid van de reclasseringsdag, het bedrag van f. 2015,11. Mogelijk worden neg girostortingen ontvangen. PROF. DR. POSTHUMA KOMT UIT AMERIKA TERUG. Prof. dr Posthuma, directeur van de Ned. Bank, die in opdracht van de Ne derlandse regering in de Ver. Staten en Canada besprekingen heeft gevoerd over geblokkeerde saldi, is per vliegtuig naar ons land vertrokken. Hij verklaarde, dat zijn besprekingen bevredigend verlopen en dat hij in de loop van deze week ver wachtte weer naar de V.S. terug te keren. Bij K. B. Is dr H. M. Hirschfeld be noemd tot lid en voorzitter van de Ne derlandse delegatie van de Raad voor de Economische Unie, waarvan voorzien Economische Unie, welke voortvloeit uit de douane-overeenkomst van de Bene- lux-landen. H.M. de Koningin bezocht de Over-Betuwe Na het bezoek aan de Bommeler Waard, bracht HM. de Koningin he denmorgen een bezoek aan Tiel en aan verschillende Betuwse gemeenten. Toen omstreeks halfelf de Konink lijke trein het station van het rijk vlag gende Tiel binnenliep, begroette Haar een duizendkoppige enthousiaste me nigte. Op het perron waren aanwezig de Commissaris der Koningin in de provincie Gelderland, jhr dr C. G. C. Quarles van Ufford en de burgemeester van Tiel de heer N. F. Cambier van Noo ten. Buiten het station was een haag van kinderen van alle Tielse scholen ge vormd. Hier werden H.M. bloemen aan geboden. Bij de nijverheidsschool voor meisjes werd de Koningin een taart aangeboden, die door de meisjes zelf was vervaardigd. In de Waterstraat stond epn honderd tal dames, gekleed in de nationale feestrok. Mevr. De Bruyn van Teng- bergen, echtgenote van de burgemees ter van Ophemert, bood H.M. een pop aan, gekleed met de nationale feest rok, „voor de prinsesjes". Ook liet de Koningin de auto stoppen toen zij het oud-burger-mannen- en vrouwen huis passeerde. Hier werden door de 83-jarige mevr. Van DamPost aan H. M, namens alle oudjes bloemen aange boden. Op het stadhuis ontving de Koningin op Haar uitdrukkelijke wens een 15-tal weduwen en wezen. In de raadszaal wa ren een aantal genodigden bijeen, onder wie de burgemeesters van de gemeenten Wadenoijen, Maurik, Llenden, Kesteren Echteld en Zoelen, voorts enige leden van Gedeputeerde Staten. De burge meester van Tiel. zlln ambtgenoot van Echteld en het hoofd van het streek- bureau voor de wederopbouw, hielden inleidingen over de toestand van de stad do streek en over de wederopbouw. De Koningin volgde de causerieën met zeer veel interesse. Hierna vervolgde Zij haar rondrit door de stad. DE „WATERMAN" IN HET VADERLAND TERUG. Met 1300 man troepen aan boord, n.l. twee bataljons van het regiment stoot troepen en onderdelen van de Kon. Ma rine en van het K.N.I.L., alsmede 14 journalisten, is de „Waterman" heden morgen om halfacht de Nieuwe Water weg bij Hoek van Holland binnengeva ren. Tegen halftien arriveerde de „Wa terman" aan de Lloydkade te Rotter dam. Er was een geestdriftige ontvangst. Minister A. H. J. L. Flévez sprak na mens de regering de manschappen toe, waarna met de ontscheping begonnen werd. EXTRA TREINEN VOETBAL WEDSTRIJD NEDERLAND—ZWEDEN In verband met de voetbalwedstrijd NederlandZweden Woensdagavond ln het Stadion, zullen de spoorwegen een aantal extra treinen laten lopen, waar voor op de verschillende stations mate rieel In reserve wordt gehouden. De VARA geeft om 19.00 uur van deze wedstrijd een reportage over Hilver sum I. De reporter is Ir van Emmenes.1 Opwinding wordt geacht ongegrond VERZOENENDE TOON VAN NEDERLANDSE ZIJDE. De R.V.D. te Batavia heeft het vol gende communiqué uitgegeven; „Sinds korte tijd vinden van Republi keinse zijde talrijke uitlatingen plaats, die bij oningewijden de indruk zouden kunnen wekken, dat de besprekingen tussen de Nederlandse en Republikeinse delegaties zijn vastgelopen en dat op korte termijn met verscherping van de toestand rekening moet worden gehou den. De recente uitlatingen als door de heren Soedirman en Soekarno gedaan, volgens welke de Republikeinse leger leiding het nodig zou vinden te mobili seren en Nederland zijn pogingen zou voortzetten om de Republiek te vernie tigen, zijn uiteraard niet geëigend om voor de delicate onderhandelingen de gewenste stemming te scheppen. In tegenstelling met de Republi keinse uitlatingen wordt de aandacht gevestigd op een reeks van op verzoe nende toon gestelde uitlatingen van Nederlandse zijde, zoals de rede van de Luït.-G.-G. by de opening van de conferentie te Bandoeng, het recente communiqué, dat na het bezoek van de gedelegeerden van het opperbestuur aan Hatta uitgegeven werd, terwijl met nadruk wordt verzekerd, dat ook het aan deze overhandigde bescheid eenzelfde geest ademt. Gehoopt wordt, dat spoedig bekend heid zal kunnen worden gegeven aan de verdere stap van de landvoogd, die aan deze ongegronde opwinding een einde zou kunnen maken", aldus het commu niqué. REPUBLIKEINS ANTWOORD OVER ENKELE DAGEN. Aldus verzekert Moh. Hatta. Aneta's speciale correspondent tc Kalioerang meldt, dat de Republi keinse premier drs Moh. Hatta, ver klaard heeft, dat het Republikeinse antwoord op dc Nederlandse rege ringsmededeling „binnen enkele da gen" zal worden overhandigd. Hatta verklaarde de Nederlandse medede ling niet als ultimatum te beschouwen en zeide niet te weten, hoe het Repu blikeinse antwoord dient te worden overhandigd. De aangelegenheid zal echter door de Republikeinse delega tie te Kalioerang worden geregeld. Op de vraag, wanneer Soeripno uit Praag in Djokja zal aankomen, zeide Hatta: „Dat weet Ik nog niet." Hatta ontkende wederom, dat er enige sprake van mobilisatie was, zoals gezegd in het interview van generaal Soedirman. In dit verband wees hij er op, dat 40.000 Republikeinse soldaten gemobiliseerd en te werk gesteld zijn bij de opbouw, ter wijl de demobilisatie steeds voortgaat. Ten aanzien van het plebisciet zeide Hatta, dat de Republiek nooit het plebisciet had verworpen. Dit dient echter te worden gehouden in de be twiste gebieden. De Nederlanders, aldus Hatta, hielden echter vast aan het standpunt, dat het- plebisciet in geheel Java, Madoera en Sumatra moest worden gehouden. Mo menteel wordt een andere wijze gezocht Belangrijke suggesties voor de West-Europese Wederopbouw Naar vandaag is meegedeeld, ls op de Zeslandenconferentle te Londen over Duitsland besloten tot „stappen van vi taal belang in de richting van de eco nomische wederopbouw van West-Euro pa in deelgenoot-schap met een herbo ren, democratisch Duitsland". In het communiqué zijn de bijzon derheden opgenomen over de aanbeve lingen, die eenstemmig zijn aangeno men door de delegaties van Engeland, Frankrijk, de V. S., België, Nederland en Luxemburg. Overeenstemming is be reikt over het volgende: 1. Internationale contröle van het Ruhrgebied door een lichaam, dat is samengesteld uit vertegenwoordigers van Engeland, de V. S., Frankrijk, Ne derland. België, Luxemburg en Duits land. Duitse vertegenwoordigers zullen voorlopig worden gekozen door de be trokken bezettende mogendheden. 2. Instelling van een constituerende vergadering voor West-Duitsland. De militaire gouverneurs van de drie wes telijke bezettingszones van Duitsland zullen een vergadering bijeenroepen van de minister-president van de Duitse staten in hun zone. De ministers-presi dent zullen gemachtigd worden een constituerende vergadering voor geheel West-Duitsland bijeen te roepen, die tot taak heeft de grondwet voor een toekomstige West-Duitse regering voor te bereiden. 3. De vorming van een militaire vei ligheidsraad voor de Westelijke zones van Duitsland gedurende de periode dat Duitsland bezet is. Als de bezetting van Duitsland be ëindigd is, zal, zo zijn de zes landen overeengekomen, in het Westen een systeem van controle en toezicht op de industrie worden gehandhaafd ter waarborging van de ontwapening en de demilitarisatie. (Reuter). De aanbevelingen bonden speciale voorzieningen in voor een nauw con tact tussen de militaire gouverneurs en de vertegenwoordigers der landen van de Benelux in Duitsland betref fende aangelegenheden, die de be langen van de Beneluxlanden raken. Bovendien zal de Beneluxvertegen- woordigers volledig gelegenheid wor den gegeven om op de hoogte te blij ven van de ontwikkeling in de weste lijke zones. Zoals eerder is medegedeeld, is over eengekomen, dat er voor het politieke en economische welzijn van de landen van West-Europa en van een democra tisch Duitsland, nauwe samenwerking cp economisch gebied moet bestaan. Deze samenwerking, die Duitsland in staat zal stellen deel te nemen aan en by te dragen tot het herstel van Euro pa, is op 16 April verzekerd door de opneming als volle leden van de ge combineerde zone en de Franse zone in de organisatie voor Europese eco nomische samenwerking. De instelling van een Internationaal contröle-llchaam voor het Ruhrgebied brengt niet de politieke afscheidingen van het Ruhrgebied van Duitsland met zich mede. Het lichaam stelt zich ten doel toezicht te houden op de verdeling van steenkool, cokes en staal van het Ruhrgebied, opdat aan de ene kant de industriële concentratie in dat gebied geen instrument van agressie wordt en aan de andere kant ten goede zal ko men aan alle landen, die samenwerken in een economisch program voor Euro pa, uiteraard met Inbegrip van Duits land zelf. Een ontwerp-overeenkomst, de bepalingen voor de oprichting van het contröle-lichaam inhoudend, is aan het communiqué, dat aan de betrokken regeringen zal worden voorgelegd, ge hecht. Deze overenkomst zal worden gesloten door de V.S., Engeland en Frankrijk als bezettende mogendheden. De Benelux-landen zullen volledig in geschakeld worden bij de voorbereiding van de meer gedetailleerde overeen komst, als voorzien in artikel 12, en werden geraadpleegd wat betreft het tijdstip, waarop het lichaam zal be ginnen te functioneren. s=üiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii""iniiiiiiiiiiiiiiiin Onze Jubileum-uitgave: g Daar de oorspronkelijke oplage reeds thans op enkele tientallen exemplaren na uitverkocht ls, hebben wij haar met 500 exem- plaren verhoogd. Een verdere verhoging of tweede druk ls met het oog op de tijd niet mogelijk. EE Wie nog niet besteld heeft en wel van plan is deze bijzondere uit- gave te kopen, wachte daarom niet langer, doch bestelle het boek zo spoedig mogelijk! De prijs be- draagt slechts f. 1.90 per stuk. EE Gireer dit bedrag aan ons, stort EE het op onze girorekening 57055 of draag het af aan ons bureau of aan een onzer agenten of bezor- gers. Een ontvangstbewijs wordt EE per post toegezonden. DE DIRECTIE. <llllllllll!illllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllirri om tot de oplossing van deze kwestie te komen. De Republikeinse regering weet nog steeds niet, welke soort overeenkomst door Soeripno is afgesloten, zodat in dit stadium de Republikeinse rege ring geen beslissend antwoord kan geven betreffende de kwestie van ra tificatie. Hatta besloot met te zeggen, dat wegens de slechte verbindingen met de buitenwereld het nu zelfs nog niet bekend Ls of Soeripno reeds het bericht van zijn terugroeping om bij zonderheden over de overeenkomst mede te delen, beeft ontvangen. HATTA VOOR FESPRF.KINGEN UITGENODIGD. Van officiële zijde wordt te Batavia medegedeeld, dat dr van Mook de Re publikeinse premier, drs Moh Hatta, heeft uitgenodigd voor het houden van besprekingen. MAN UIT TREIN GEVALLEN. Doordat hij de deur van de trein opende om te zien of hij reeds dicht bij het station Barendrecht was, is gis teravond omstreeks halfelf de 52-j. ga- ragekneoht A. van der Vugt uit Rijs- oord uit de trein gevallen, die van Dordrecht kwam. Hij viel in het gras van de spoorbaan en brak een zijner benen op twee plaatsen, terwijl het an der gewond en zijn schouder ontwricht werd. LAATSTE POSITIE-OPGAVEN DER SCHEPEN. ALGORAB. 5/6 van Rotterdam te Bombay; ABBEDLJK, 5/6 van Havan na te Antwerpen; ALDEBARAN, Am sterdam-Hampton Roads, pass. 6/6 Scillies; ALPHERRAT, wordt 8/6 van Australië te Rotterdam verwacht; AN- NENKERK, Australië-Rotterdam. 7/6 te Genua; NEDERLAND <t), Bahrein- Rotterdam, pass. 7/6 Gibraltar; SOM- MELSDIJK, Batavia-New York, 5/6 te Median. Biedt Benes ontslag aan? President Benes van Tsjecho-Slo- wakijc heeft het kabinet een brief overhandigd, waarin hjj zijn ontslag aanbiedt, zo verneemt Reuter uit be trouwbare bron. Men verwacht spoedig een officiële verklaring. BELGISCHE VISSERSVLOOT WEER NAAR ZEE. Conflict bijgelegd. Het conflict in de Belgische zeevis serij is opgelost en de regering heeft besloten de volgende eisen in te willi gen. 1. Beperking van de invoer via de douane-kantoren te Wuestwezel en Antwerpen-haven, 2. Strenge toepassing van sancties bij nlet-naleving van de wettelijke bepa lingen. 3. Oprichting van een gemengde commissie samengesteld uit ambtenaren en vertegenwoordigers der bedrijfsorga nisaties. 4. De Invoer van vis kleiner dan 40 cm blijft verboden. 5. Verbod van alle zendingen met consignatie. In de Belgische vissersplaatsen heerst over deze regeling grote vreugde. Vandaag zal een groot gedeelte der Belgische vissersvloot weer uitvaren. LISSE Het conflict in Bloembollencultuur De afdeling Lisse van dc Algemene Vereniging voor Bloembollencultuur heeft in een oproep aan de afdelin gen verzocht adhacsie te betuigen aan het verzoek dat tot de algemeen voorzitter van de vereniging is ge richt, om zyn functie te blijven waar nemen. De afdeling verzoekt alle af delingsbesturen op deze wijze er toe te willen medewerken, dat de onder gang van de organisatie wordt voor komen. Burgerlijke Stand van Leiden GEBOREN: Johannes Martlnus Tarcislus Maria, z. van J. H. A. Brugmans en J. T. van Bergo Henegouwen: George Albert, z. van P. van Noort en J. L. M, G. Schrijvers; Clara Elisabeth Agnes Alida M^rla, d. van G. J, F. Dijkstra en E. C. Swaanenburg; Helena Gerdlna Andrlna Maria, d. van W. van Westbroek en A. E. van den Broek; Clarlet Francisco, d. van T. A. Wouters en F. Menten; Hanna, d. van G. Verdoes en A. M. J. Feldmann; Elisabeth, d. van A. van der Vijver en C. van Kampen; Hedy Fernande, d. van F. Pipper cn A. J. E. Tumbelaka; Antonius Petrus Maria, z. van W. W. van der Zon en C. Mulder; Gernrdus Johannes, z. van G. Karreman en J. A. Bekoop; Leendert Jan, z. van A. J. de Geus en M. Zwecrus; Cornells Maar ten Gerardus, z. van C. de Bock en H. H. Teegelaar. OVERLEDEN: A. C. Zandbergen, huisvr, van W. Jun- trerius 50 laar; C. A. M. Fianen. d.. 4 Jaar; A. Oppelaar. huisvr. van A. van Ingen Sehenau. 64 Jaar. BEURSOVERZICHT AMSTERDAM, 7 Juni. Van enige activiteit op de fondsen- markt is geen sprake. Enige belangstel ling ging uit naar de oliehoek, waar oude aandelen Koninklijke van bepaal de zjjde gekocht werden en een vijftal punten hoger noteerden, waarbij de koers der nieuwe aandelen zich aan-, sloot. Het slot kwam weer iets lager op circa 252 Vt voor de oude en 342voor de nieuwe aandelen. Met grote belang stelling heeft men kennis genomen van de mededeling aan aandeelhouders der Rubber Cultuur Mij. „Amsterdam", welke mededeling over het algemeen niet ongunstig werd opgevat en waar uit met name de opmerking werd ge noteerd, dat naar verwachting de uit gaven voor rehabilitatie en exploitatie gedekt kunnen worden uit de opbrengst der oogsten van 1948. De opening was 3% lager op 163, waarna enig herstel tot 167 volgde. HVA wist het vorig koerspeil niet te handhaven. De koers van Deli Mij. verbeterde circa 3%. Op de Scheepvaartmarkt werd het jaar verslag van de Holland Amerika Lijn niet onverdeeld gunstig opgenomen. De koers wist zich dan ook niet op het vorig peil te handhaven. Unilever lag goed prijshoudend, en oude en nieuwe aandelen Philips wisten zich te hand haven AKU prijshoudend op 168. Staatsfondsen vertoonden slechts kleine verschillen. Integralen waren fractio- neel beter op 82. De Binnenlandse dol larlening trok een fractie aan. Groot boekinschrijvingen 1946 liepen tot 99 terug. NOORDWIJK Een R.K. Kerk te Noordwijk aan Zee De plannen voor een R.K. Kerk te Noordwijk aan Zee verkeren in een zo vergevorderd stadium, dat binnenkort tot de aanbesteding zal worden overge gaan. Het zal voorlopig een stenen noodkerk worden, die gebouwd zal wor den op het terrein aan de Nieuwe Zee weg nabij de watertoren. RIJNSBURG Tramontsporing stagneerde verkeer met Noordwijk Zaterdagmiddag omstreeks 12 uur liep de tram. die om 11.40 uit Noord wijk naar Leiden vertrok, in de bocht bij de Boerenleenbank uit de rails. Vooral de achterste wagen maakte vTeemde capriolen tijdens de enkele ogenblikken, dat de tram nog vijftig meter doorreed na het derailleren. Eerst werd een stuk heg meegenomen van het woonhuis „De Eikel". Tenslotte kwam de tram tot stilstand,, toen de achterste wagen over een greppel hing en zich de weg versperd zag door een mast van de bovenleiding, die de wagen nogal beschadigde. Toch viel de scha de in totaal nogal mee, en na enig« uren werken kon om vier uur 't tram verkeer weer normaal voortgang vin- én. Gewonden worden er niet betreurd.

Leidsch Dagblad | 1948 | | pagina 3