I In het „Prinsenhof" herleeft de historie Om Djokja's kleur Gaat Palestijns bestand a.s. Donderdag in? Actie voor volledig Marshall-plan Jm WEERBERICHT De Belgische Koningskwestie Met een enkel woord 87ste Jaargang MAANDAG 7 JUNI 1948 No. 26405 LEIDSCH DAGBLAD Directeur: J. W. Henny Hoofdredactie: B W. Menkhrrst er) J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f3.90 per 3 maanden: 30 cents per week Telefoon Dir. en Adm.: 25041; Red. 21507 Witte Sing 1, Leiden - Giro no.: 57055 p ERST 2Vz jaar nadat het - in doods- f- strijd - krampende Nippon als uiterste -1—1 consequentie van zijn in ons Oost-In disch gebiedsdeel gevoerde en voor het Nederlandse gezag dodelijk funeste po litiek het aanzijn schonk aan de „Re- poeblik Indonesia" begint in ons land eindelijk in breder kringen het besef door te dringen, dat niet gerechtvaar digde nationalistische verlangens de basis van het Djokja'se bewind vormen, doch dat hieraan andere factoren ten grondslag liggen. Het is merkwaardig om te constate ren hoe tal van Nederlandse persorga nen, welke aanvankelijk het republi keinse streven naar nationale zelfstan digheid beschouwden als een normale uiting van zuiver de-iAratisch volksbe wustzijn, onder de invloed van de feite lijke ontwikkeling der omstandigheden, langzamerhand unaniem tot de slotsom zijn gekomen, dat deze evolutie met echte democratie toch eigenlijk niets uitstaande heeft. Het begrip „democratie" is in de ja ren 1940'45 over de gehele wereld, in zonderheid in de door de totalitaire sta ten overheerste gebieden en daarvan zeer speciaal in Nederland met zyn uit gesproken vrijheidslievende bevolking uitgegroeid tot een verheven ideaal, dat in het „nationale zelfbeschikkingsrecht" zijn meest concrete formulering vond. Waren wij niet allen van bewondering vervuld voor de unieke militaire pres taties van de Sovjet-legers, die ondanks gigantische verliezen de „geheiligde" Russische bodem zuiverden van de ver raderlijke en terecht gehate Duitse over weldiger? Deze bewondering bestaat he den ten dage nog. maar er is sindsdien een sterk gewijzigde instelling ontstaan ten aanzien van de uiteindelijke werke lijke Russische doelstellingen. Er is in de gehele democratisch denkende we reld nauwelijks meer iemand, die niet geleerd heeft de Sovjet-idealen anders te verklaren dan uit zuiver-imperialis- tische motieven, uit het streven naar de verwezenlijking der wereldrevolutie, het Alpha en Omega der Sovjetleer. PIECIES dezelfde geestelijke evolutie, doch dan in engere, nationale zin, heeft zich ook voltrokken met betrek king tot de waardering jegens 't Indone- sisch-republikeinse streven naar „natio nale" zelfstandigheid. Evenals voortdu rende agressie in Oost-Europa en de negatieve en saboterende houding der Sovjet-vertegenwoordiger in U.N.O. en Veiligheidsraad de ogen der wereld heb ben geopend voor het communistische gevaar, zo heeft ook het opportunisti sche standpunt van de Djokja'se machtshebbers, aan politiek-denkend Nederland geleerd onderscheid te ma ken tussen schijn- en ware democratie. De eerste vindt haar belichaming in de „Repoeblik Indonesia" dato 17 Aug. 1945. de tweede in de rede van HM. Koningin Wilhelmina dd 7 December 1942. Het blüft onze vaste overtuiging, dat een verkeerde ofschoon psy chologisch verklaarbare interpre tatie van het begrip „progressieve politiek" het Nederlandse regerings beleid t.a.v. de Indonesische kwes tie sinds 1945 heeft bepaald. Het uiteindelijk oordeel zjj aan de historieschrijver voorbehouden, doch in afwachting daarvan moge toch in alle bescheidenheid door de he dendaagse waarnemer worden vast gelegd, dat het inzicht van hen, die zich van de beginne af aan tot „de oppositie" hebben gerekend zon der zich nochtans als reactionair te beschouwen door de loop der ge beurtenissen meer en meer wordt bevestigd. MET uitzondering van de commu nistische pers en vooral onder de in druk van het door Soeripno te Praap- gelegde officiële contact tussen de Re publiek Indonesië en de Sovjet-Unie, stellen steeds meer Nederlandse pers organen de eis, dat „Djokja moet kleur bekennen". Welnu, die kleur kan voor niemand meer twijfelachtig zjjn:zjj is vuur-rood cn voert de hamer en sikkel als haar embleem. Het valt. zowel uit Nederlands-natio naal als uit federalistisch Indonesisch standpunt diep te betreuren, dat de in cidentele politieke constellatie hier te lande, welke deze Republiek in het za del hielp en haar ten onrechte inter nationaal relief schonk, met het oog op de komende verkiezingen hoogstwaar schijnlijk niet zal toelaten deze erken ning tot uiting te brengen Wanneer momenteel èn de regerings partijen èn de deelstaten in de Indone sische Federatie aan Djokja de eis stel len kleur te bekennen, dan is het dui delijk. dat Djokja die vraag niet wil en niet kèn beantwoorden. Immers, zou Djokja het enige juiste antwoord op die vraag geven en zich openlijk tot het communisme bekennen, dan zou het in deze gelukkig nog altijd overheersend anti-communistische we reld het laatste restje sympathie en in ternationaal prestige verspelen. Daarom zal Djokja ook nu weer het rechtstreekse antwoord schuldig blijven en de zaak trachten slepende te houden. Doch daarmede is tegelijkertijd voor de zoveelste maal haar Onwil en On macht voor ieder, die de nuchtere waar heid onder ogen durft te zien, overdui delijk aangetoond Joden op Cyprus In hongerstaking Graaf Bernadotte, de bemiddelaar der V. N. heeft in het afgelopen week einde besprekingen gevoerd met Harold Evans, de gemeentelijke commissaris der V. N. voor Jeruzalem, de voorlopige minister van Buitenlandse Zaken van de staat Israël Mosje Sjertok, Koning Abdoellah van Transjordanië en ver scheidene andereArabische autoriteiten Men neemt aan, dat (zoals reeds ge meld) Bernadotte geheel de vrije hand heeft om het eens te worden met par tijen aangaande een interpretatie van dat gedeelte van het bestandsbesluit der V. N-, dat handelt over de even tuele Joodse immigratie in Palestina gedurende de vier weken van het be stand. In de omgeving van Bernadotte is men van opinie, dat de wapenstil stand in werking zou kunnen treden, als men over het zoëven genoemde punt een accoord zou bereiken. Faris el Choery, de Syrische voorzit ter van de Veiligheidsraad, heeft be kend gemaakt, dat Bernadotte, hem te lefonisch uit Palestina heeft meege deeld, dat hij verwacht in staat te zijn „zeer spoedig" een datum te kunnen vaststellen voor het staken van het vu ren in Palestina. El Choery deelde mee, dat hij tevo ren de bemiddelaar der V. N. had ge telegrafeerd, dat de Veiligheidsraad wenst, dat geen van beide partijen mi litair voordeel zal hebben tijdens de voorgestelde wapenstilstand van vier weken. Reuter verneemt te Amman, dat als voorlopige datum voor een wapen stilstand in Palestina is vastgesteld Donderdag a.s. DE CONTROLE VAN HET BESTAND De controlecommissie voor het be stand in Palestina zou samengesteld worden uit militaire waarnemers van de drie landen, die de eerste bestands commissie in Jeruzalem vormden. Deze landen zjjn België, Frankrijk en de Ver. Staten. Groot-Brittannië, dat aan graaf Ber nadotte heeft bericht bereid te zijn mede te werken, zou aan deze controle niet deelnemen. JODEN IN HONGERSTAKING. 24.000 op Cyprus door de Engelsen ge- interneerde Joden hebben een honger staking van 24 uur aangekondigd in verband met het verbod voor weerbare Joden om naar Palestina te vertrekken Zij hebben zich telegrafisch tot de secretaris-generaal der V. N., Trygve Lie, gewend om voor de gevolgen van het verbod te waarschuwen. DE IMMIGRATIE IN PALESTINA. De „New York Times" meldt uit Lake Success, dat volgens berichten uit betrouwbare bron graaf Bernadotte zou hebben besloten, dat mannen van mili taire leeftijd gedurende een eventueel bestand ln Israël mogen binnenkomen, wanneer worden. zij daar niet gemobiliseerd De vijandelijkheden duren nog steeds voort. De Joden zeggen Kakoen. 6 K.M. ten N.W. -van Toelkarim te hebben in genomen, waarbij 200 Iraakse officieren en soldaten zouden zijn gedood.- Een aanval van Joodse stormtroepen op de oude stad van Jeruzalem, zou door de Arabieren zijn afgeslagen. Uit Arabische bron wordt nog verno men, dat ten Zuiden van Tel Aviv een hevig gevecht gaande is. „ZEGENINGEN" DER MODERNE TECHNIEK. Amerikaanse bestuurbare projectielen. De Amerikaanse marine werkt aan een bestuurbaar projectiel, dat vijandelijke vliegtuigen op een afstand van 11 km. kan neerhalen. Het is een van een pro peller voorzien racket, dat draadloos van een moederschip af kan worden be stuurd en tegen 1950 gereed zal zijn voor gebruik door de marine. De marine is voornemens voor oefen doeleinden 50 dezer nieuwe raketten te bouwen: zij kosten 25.500 dollar per stuk, Een ander bestuurbaar projectiel is ontworpen voor gebruik door de troe pen; dit kost een half mlllioen dollar. (Reuter) Wanneer zal de mensheid zo ver zijn, dat dergelijke bedragen niet meer wor den ten koste gelegd aan haar eigen ver nietiging? - Red.). Hoffman bepleit militaire samen\verking om Sovjet-agressie te weerstaan Marshall en Lovett, hebben het voor nemen te kennen gegeven om zich per soonlijk naar het Capitool te begeven teneinde het volledigee bedrag der door de regering aanvaarde credieten voor een duur van 12 maanden te verdedl gen. Hoffman, administrateur van het E.N.P. zal er mede belast worden de door de regering voorgestelde cijfers voor de begrotingscommissie te verde digen. Senator Mac Grath. voorzitter van het democratisch nationaal comité, ver klaarde in het Huis van Afgevaardig den, dat het Huis, indien het de credie ten met 25 pCt zou verminderen ..op een beslissend ogenblik van de historie de communisten rechtstreeks in de kaart zou spelen". VANDENBERG NEEMT DE LEIDING. Senator Arthur Vandenberg. de voor zitter van de senaatscommissie voor buitenlandse betrekkingen, heeft de toe wijzingscommissie van de Senaat ver zocht persoonlijk te mogen getuigen voor tenietdoening van de door het Huis van Afgevaardigden aanvaarde beperking van het plan Marshall. Men ziet in dit verzoek een aanwij zing, dat Vandenberg persoonlijk de lei ding zal nemen van een actie in de Se naat voor herstel van de oorspronkelijke toewijzingen. REDE VAN HOFFMAN. De directeur van de E.C.A., Paul Hoff man, heeft gisteren het Amerikaanse volk verzocht de handen in elkaar te slaan om te arbeiden en offers te bren gen „ten einde te vermijden, dat de we reld opnieuw een periode van bloed en tranen zal kennen". Hoffman verklaarde, „dat de liefde van het Amerikaanse volk voor zijn vrije instellingen en voor de vrijheid in het algemeen verder moet gaan dan de Amerikaanse kusten en verder dan de zee". Hij herinnerde er aan, „dat er in West-Europa 260 millioen personen zijn, Indonesië morgen of Woensdag in Veiligheidsraad De Veiligheidsraad hoopt reeds mor gen of Woensdag a.s. de rapporten van de C. v. G. D. betreffende Madoera en West-Java te kunnen behandelen. HOGERE TEMPERATUREN. De Bilt verwacht tot morgenavond: Minder bewolking en overwegend droog weer met hogere temperaturen. Matige wind uit Zuidelijke richtingen. 8 JUNI. Zon op: 4.41 uur; onder 20.57 uur. Maan op: 4.34 uur; onder '22.45 uur (N. M.) Hoogwater te Katwijk te 3,59 en 16.26 u. (springtij) Het eerste D.C. 6-toestel van de K1.M. is gisteren in de dienst op genomen. Het was de PH-TPM met gezagvoerder H. Dill, die voor zijn eerste reis naar Zuid-Aimerika vanSchiphol startte. Gezagvoerder Dill legt voor het vertrek aan de heer Martin, directeur van de K.L.M aan de hand van de kaart de reisroute uit. Foto Anp-Klm. met wie de Verenigde Staten een ge meenschappelijk erfdeel, n.l. de christe lijke beschaving, bezitten". „Deze volkeren verenigen zich heden onder de bescherming der Verenigde Staten en deze vereniging vormt de sterkste hoop, dat een nieuwe wereld- oorloc zal worden voorkomen. Hitier zou zijn offensief in 1939 niet begonnen zijn", zo ging hij verder, „indien hij tegenover de verenigde strijdkrachten van alle vrije naties der wereld was komen te staan. Thans zal Stalin evenmin het zelfde doen, indien de vrije naties zich militair voorbereiden om een aanval te trotse ren." ..De taak van de E.C.A. kent geen en kel precedent in de geschiedenis," zo zeide Hoffman. „Door de toewijzing van levensmiddelen, staal, steenkolen en an dere Amerikaanse producten trachten de Ver. Staten bij te dragen tot het her stel van verscheidene Europese naties, die thans lijden onder de rampspoe dige gevolgen van verschrikkelijkste oor log. welke de wereld ooit heeft gekend. Evenals de Sovjet-Russen met de ove rige wereld de slavernij en de voedsel- nood willen delen, wensen wij," zo zei hij, „dat de wereld onze vrijheid en onze invloed zal delen". Het is duidelijk geworden, aldus Hoff man, „dat de Sovjet-Unie, een medo- genloze dictatuur en waarschijnlijk de meest machtige, die de wereld ooit gekend heeft, een weldoordacht program lan ceert om alle vrije instellingen te ver nietigen," Er is thans een duidelijk omschreven grens tussen de „barbaarse, zich aggres- sief uitbreidende en onverzadigbare dic tatuur van Stalin en de vrije Westerse beschaving, die zich ontwikkeld heeft door twintig eeuwen christendom, ge grond op de brede basis van Griekse en Romeinse cultuur". Nooit te voren zijn zovele landen be reid geweest gezamenlijk op te treden en de dingen, die hen scheiden, van de hand te wijzen. „Wij moeten militair samenwerken om aggressie te weerstaan, of wii dat gaar ne willen of niet. De meesten van ons houden niet van dat denkbeeld. Het lei derschap van de vrije wereld berust thans bij de Verenigde Staten", zo be sloot Hoffman zijn rede, die uitgespro ken werd voor studenten te South Bend. (A.F.P.). Nu al eeuwen achtereen hebben de contouren van het „Prinsenhof" zich weerspiegeld in het stille water van het „Oude Delft", dat een van de meest pittoreske grachtjes van Delft mag worden genoemd. Maar er is in die eeuwen bijkans voortdurend gebouwd, verbouwd en soms ook weer afgebroken. Het in omstreeks 1380 door de priester Jacob Jan gestichte „Heilige Huys", is één van de rijkste kloosters in de Nederlanden gewor den, het kreeg nog meer faam toen vorstelijke personen cn andere aan zienlijke vreemdelingen een gedeelte van het klooster als logement gingen gebruiken bij hun bezoek aan Delft, het is beroemd geworden en van his torische betekenis sinds Prins Willem van Oranje er zich in November 1572 voor goed vestigde en er op 10 Juli 1854 om het leven werd gebracht In het gerestaureerde Prinsenhof te Delft Is in verband met de Nationale Herdenking van de V*cde van Munster een tentoonstelling georganiseerd. Zaterdagmiddag heeft H.K.H. Prinses Juliana, na bijwoning van de her denking in de Nieuwe Kerk, een bezoek aan deze tentoonstelling ge bracht. H.KJH. Prinses Juliana wordt door de heer mr J. K. v. d. Haagen, chef van de afd. Oudheidkunde en Natuurbescherming van het Departe ment van O., K. en W. voorgelicht over de slag om 's-Hertogenbosch, waarvan een maquette tentoongesteld is. Rechts van de Prinses Minister- President, dr. Beel. Foto Anp-vdW. Restauratie na acht jaren voltooid (Speciale reportage) Bouwmeesters met zeer uiteenlopende inzichten hebben door de jaren heen de hand geslagen aan het omvangrijke gebouwencomplex, dat nu „Prinsenhof" heet, en een restauratie, zoals die, wel ke thans heeft plaats gevonden, onder leiding van prof. N. Lansdorp, kan dan ook slechts een compromis zijn van diverse architectonische bouwstijlen en begrippen. Principieel kon er maar één goed uit gangspunt zijn, te weten: het complex, waarvan de architectuur minstens vijf tijdsfasen aanduidt, weer zö op te trek ken, dat het voldoet aan de vormgeving, zoals de Prins die gekend heeft! Prof. Lansdorp heeft ons verzekerd, dat hij in die opzet volledig geslaagd zou zijn, als men hem z'n gang had laten gaan. „Monumentenzorg" tolereerde dat ech ter niet, had soms andere inziohten cn weigerde bovendien enige noodzakelijk geachte veranderingen toe te staan, waardoor b.v. niet alle muren en ramen ln hun oude vorm konden worden ge transformeerd. Oplossing in zicht? Onze Belgische correspondent telefo neerde ons hedenmorgen: De koningskwestie gaat naar een definitieve oplossing. Premier Spaak zal Woensdag onmiddellijk na de conferen tie der Benelux naai* Zwitserland ver trekken, om er koning Leopold op de hoogte te brengen van de resultaten van zjjn onderhandelingen met de mi nisters en katholieke en socialistische meerder heidsgroepen Zaterdag j„ vergaderden de meest vooraanstaande liberalen, leden van kamer en senaat, liberale staatsminis ters en oud-minosters. Het blijkt nu dui delijk dat de gematigde koningsgezin- den in de liberale partij aan de win nende hand zijn tegenover fanatieke anti-koningsgezinden. Dit is van enonn belang voor de oplossing van de ko ningskwestie. Inderdaad bestaat er in het parlement een katholiek-liberale meerderheid, die bij een referendum of een parlementaire enquête, de be slissing zou kunnen geven. Volgens een liberale krant in de hoofdstad zou Ko ning Leopold tegen het eind van deze week een boodschap tot de Belgische regering richten met het verzoek een BINNENLAND. Tot permanent vertegenwoordiger van Nederland by het Europese bureau der V. N. te Genève is benoemd Jhr dr W. H. J. van Asch van Wijck. met de per soonlijke titel van gezantschapsraad. De heer Van Asch van Wyck was vroeger hoofdambtenaar op het secretariaat van de Volkenbond. Over de verhouding van rijk en provincie heeft de raad van de Friese beweging een schrijven gezonden aan het bestuur van de provincie Friesland. Daarin heet het. dat het een Fries be lang is. dat aan de achteruitstelling op verschillend gebied een eind komt en aan de gelijkheid voor de wet van alle Neder landers Inderdaad uitvoering wordt ge geven. Zeventien Nederlandse burgemeesters, die een rondreis maken door België, zijn Zaterdagmorgen op het stadhuis te Leu ven ontvangen. Zij bezochten de gebou wen der universiteit en begaven zich vervolgens naar Meehelen. Tot besluit werd hun een receptie aangeboden ln het Rubenshuis te Antwerpen. Het Tweede Kamerlid mr C. P. M. Romme ls gistermorgen om 7 uur met het Indië-vllegtulg van de K.L.M. van Schiphol naar Batavia vertrokken ter "bij woning: van de tc Bandoeng te houden Federale conferentie. Ter gelegenheid van het 25-jarig Jubileum van de ver. „De Hollandsche Molen" ls ln samenwerking met het ge meentelijke comité voor Heemkennis in Amsterdam Zaterdag een tentoonstelling van Interessante modellen Hollandse mo lens geopend. Uit alle provincies kwamen Zater dagmorgen vele honderden leden van de Ver. tot bevordering der belangen van slechthorenden naar Lunteren ter bijwo ning van de Jaarlijkse reünie, welke ge houden werd op het met rood. wit en blauw gepavoiseerde terrein van de Zen dingsstudieraad. De voorlopige natuurbeschermings- raad ls als volgt samengesteld: lid en voorzitter mr dr W. G. A. van Son6beeck; lid en ondervoorz. prof. dr G J. van Oordt; lid en secretaris Jhr mr M. van der Goes van Naters; leden: Jhr W H. de Beaufort, H. Cleyndert Azn.. H. Manders. mr dr P. G. van Tienhoven, prof dr T H. Weevers, dr J. A. van Steyn, directeur van het Staatsbosbeheer, dr lr F. Bakker Schut, directeur van de Rijksdienst v. h. Nationale Plan, adj.-secretaris mr M. C Bloemers, adj. secretaris lr W. G. van der Kloot. Het 22ste Internationale muziekfeest van de „International Society for Con- temparary Music" (Int. ver voor heden daagse muziek) is Zaterdag in het Con certgebouw +e Amsterdam geopend, In Baarle-Nassau ls door de C.C.D. een omvangrijke smokkelaffalre ontdekt, waarby naar schatting een honderdtal boeren uit de gemeenten Baarle-Nassau, Alphen. Chaam en Ullcoten betrokken zijn. Veevoeder, op Nederlandse toewijzin gen verstrekt, werd aan Belgische afne mers verkocht Als hoofdschuldige werd gearresteerd de te Baarle wonende vee voederhandelaar A. van H. Het gaat hier om een partij van enkele honderdduizen den kilogrammen. Het onderzoek duurt voort. De centrale van Chrlstelijk-Hlsto- rische Vrouwengroepen zal van 14 t/m 16 Juni een conferentie houden ln het Ge reformeerd Zendingscentrum te Baarn. BUITENLAND. Op voorstel var. de communistische partij en waarschijnlijk aangemoedigd door het Finse succes, hebben zowel Hon garije als Roemenië aan de Sovjet-Unie vermindering van hun herstelbetalingen verzocht. De door de Belgische regering inge stelde sancties tegen het persbureau Belga zijn opgeheven. Alpinisten hebben ln de bergkloof van Spluga bij Aslago (Italië) de ge raamten van 30 Duitse soldaten ontdekt. Te Zuebeck ls een typhusepidemle uitgebroken. Er zijn 161 gevallen gemeld. In Beleren ls eveneens een nieuwe epi demie uitgebroken. Tijdens een proefvlucht ls ln de buurt van een vliegveld In Californlë een zgn. vliegende vleugel neergestort en verbrand. De uit vijf koppen bestaande bemanning kwam om het leven. De Turkse minister van defensie. Munlr Bellsel, die sedert September 1947 deze functie heeft waargenomen, heeft ontslag genomen. Gisteravond heeft het ln Groot- Brlttannië hevig geregend en een orkaan met een snelheid van 80 km. per uur heeft overstroming en schade in ver schillende delen des lands veroorzaakt. De rivier de Conway ls bulten haar oevers getreden Nabij de kusten verkeerden vele kleine schepen in nood en reddingboten zijn uitgevaren. eind te maken aan de huidige toestand. Dit wijst erop, da,t hij zeer ver staat van de abdicatie-gedachte en dat, in tegendeel, de vorst beslister dan ooit staat op zijn koninklijke prerogatieven. Na afloop van een koningsgezinde ver gadering te Ostende heeft de oud-minis ter van de Belgische regering te Lon den, Prof. de Vleeschhouwer, ver klaard, dat het vaststaat, dat de Kroon prins in September naar België zal te rugkeren, om in de senaat zitting te nemen, dat de koning de idee van een volksraadpleging aanvaardt en zich bij het resultaat daarvan zou neerleggen. De vorst aanvaardt echter niet. aldus de minister, dat de koningskwestie als een gewone politieke verkiezingskwestie behandeld wordt. Hoe Frankrijk de Vietnamese kwestie oplost ONAFHANKELIJK. DOCH BINNEN FRANSE UNIE. Een overeenkomst, waarbij Frank rijk de onafhankelijkheid van de ïn- dochinese republiek Vietnam binnen de Franse Unie erkent, is getekend aan boord van het Franse oorlogs schip „Duguay-Trouin. Ondertekenaars waren de Franse hoge commissaris in Indo-China, Bollaert, ex-keizer Bao Dai van Annam en ge neraal Ngoejen Van, hoofd van de nieu we Vietnamese regering. De Vietnamese regering heeft een decreet uitgevaardigd tot verkiezing van een constituerende vergadering zo dra de omstandigheden dit zullen toe laten. De centrale regering zal worden bij gestaan door een raad, een voorlopige nationale vergadering en een gemengde raad, welke de verschillende economi sche belangen van Vietnam zal verte genwoordigen. De voorlopige vergadering, samen te stellen uit door de gewestelijke gouver neurs aan te wijzen vertegenwoordi gers, zal zodra de omstandigheden dit veroorloven haar taak overdragen aan de nationale constituerende vergadering De gemengde raad zal bestaan uit 36 leden, vertegenwoordigend de gewesten Annam, Tonkin en Cochin-China. Acht tien der leden zullen Fransen zijn. Deze raad zal waarschijnlijk om de zes maan den vergadereib en advies geven over economische en sociale problemen. De gewestelijke gouverneurs zullen worden bijgestaan door voorlopige regi onale vergaderingen en gemengde ra den. (Reuter). EX-KONING MICHAEL. Officieel wordt gemeld, dat ex-koning Michael van Roemenië en Prinses Anne1 de Bourbon-Parma op 10 Juni te Athene in het huwelijk zullen treden. „Jammer," zei prof. Landsdorp, „dood jammer1" ONDANKS DE DUITSERS. De werkzaamheden hebben in totaal ruim acht jaren geduurd. Voor een zo omvangrijk object en voor een arbeid, die bovendien met de grootst mogelijke piëteit moest geschieden, is dat niet veel, vooral niet als men bedenkt, dat de oorlogsjaren belangrijke vertraging, hoewel niet stilstand van het werk hebben gegeven. Ondanks alle verboden van de bezetters is alle dagen door gewerkt en voor één van de kelders zag men zelfs kans tienduizend kilogram cement te gebruiken, welke bestemd was voor bunkerbouw! Een ernstig bezwaar was bij de re stauratie gelegen ln het feit, dat niet van alles een behoorlijke tekening of gravure bewaard is gebleven. Zo zijn dsfcundigen er van overtuigd, dat het torentje aan de achterzijde van de ka pel, welke in gebruik zal blijven bh de Waalse gemeente, indertijd een spits heeft gedragen, maar nergens vindt men een aanduiding daaromtrent. De spits staat er nu op en architectonisch zowel als historisch ls z'n vorm ver antwoord. zegt prof. Lansdorp. Het kon echter niet anders, of bij de bouw moest hier de fantasie aanvullen, wat de te kening naliet te bewijzen.... ALS IN DE ABDY VAN MIDDELBURG. Intussen staat het wel vast, dat met de restauratie van het .Prinsenhof", voltooid in een jaar, zo vol herinnerin gen als 1948, een belangrijke daad ia verricht, die ook buiten onze grenzen de aandacht zal trekken. Vandaar dat de gemeente Delft in het naastliggende pand een café-restaurant wil bouwen, naar het voorbeeld van de beroemde Abdy te Middelburg. Gezeten onder het bladerdak van oude bomen zullen de bezoekers daar een prachtig uitzicht hebben op het fraaie gebouwen-com plex en op de moestuin, die als ln vroeger tijden door ouden van dagen zal worden onderhouden. En dwalend door het „Prinsenhof" zullen zij rijke stof vinden voor historische overpein zingen, niet het minst in de kamer cp de eerste verdieping, hoek Schoolstraat —Oude Delft, die door de Prins is be woond, op de wenteltrap met de door glas beschermde kogelgaten, en in de Spinkamer, die enige jaren achtereen als vergaderzaal heeft gediend voor de Staten van Holland, in een tijd, waar in de sterke vesting Delft meer veilig heid bood dan Den Haag! UNIEKE EXPOSITIERUIMTE. Het .prinsenhof" is nu merendeels ingericht als tentoonstellingsgebouw. Tot en met 30 September is er in niet minder dan 25 zalen de expositie, betrekking hebbende op de Vrede van Munster, een expositie, die t-en doel heeft ons de tijd van de Tachtigjarige Oorlog zo levendig mogelijk voor ogen te voeren. In hoofdzaak geschiedt datx door gravures, welke in die jaren bij alle belangrijke gebeurtenissen werden vervaardigd. Maar vele documenten, kostbare schilderijen, gobelins, teke ningen en prenten, wapens en harnas sen werken er toe mede aan deze ten toonstelling een zeer bijzonder cachet te verlenen. In de romantische sfeer van het his torische en unieke „Prinsenhof" wordt een stellig onvergetelijke in druk gegeven van het leven cn wer ken, van het strijden en lijden van onze voorouders in jaren, die in me nig opzicht herinneren aan de perio- PROTEST VOORZITTERS DUITS VOLKSCONGRES. De voorzitters van het Duitse Volks congres. Wilhelm Pieck, Otto Nuschko, en professor Kastner hebben protest aangetekend bij de geallieerde contróle raad te Berlijn en bij de opperbevel hebbers van de vier bezettende mogend heden naar aanleiding van de aas» houdingen, in de Amerikaanse en Franse sectoren van Berlijn, van Duitsers, die propaganda voeren voor hei rcXcren- *um-

Leidsch Dagblad | 1948 | | pagina 1