Binnenkort overeenkomst groentenlevering naar Duitsland De a.s. Tweede Kamerverkiezing lu de kieskring Leiden reeds 10 lijsten ingediend Officiële publicatie Laatste Berichten Benelux-grenzen blijven gesloten voor toeristen RECHTZAKEN Kerkelijk Leven VRIJDAG 4 JUNI Reden vond aan het Stadhuis te Leiden de indiening plaats van Candida tenlysten voor de verkiezing van leden der Tweede Kamer ln de I-'eskring Leiden (VII). Tot hedenmiddag 3 uur waren reeds -de volgende 10 lijsten ingediend: Katli. Volkspartij 1. J. Groen 2. W. Stelnmetz 3. Th. S. J. Hooij 4. J. H. v. Maarseveen 5- L. G. Kortenhorst 6. A. H. Nolte 7. M. P. v. d. Wedden 8. P. J. M. Aalberse 9. W. M. W. v Lanschot 10. C, J. v. d. Ploeg 11. P. S. van Leeuwen 12. A. J. M. Angenent 13. E P Clijnk 14. N. J. Hooijschuur 15. W. J. Dijsselbloem 16. M. P. A. Meissen 17. W. L. M. Groffen. P. v. d. A. 1. W. Drees 2. J. A. W. Burger 3. N. Sfufkens 4. H. J. Hofstra 5. S A. Posthumus 6. J Emmens 7. C. Hamelink 8. mevr. Chr. A. deRuy- terDe Zeeuw 9. G. J. N. M. Ruygers 10. P. C. de Jonge 11. J. P. van Praag 12. J. Spronkers 13. A. J. v. d. Weel 14. A. J. Jongeleen 15. H. B. Ehgelsman 16. L. P. v. Oorschot 17. A. D. van Dijk 18. H. van Es 19. mevr. E. J. v d. BroeckeDe Man 20. D, J. van Dijk. Anti-Rev. Partij 1. J. Schouten 2. C. v. d. Heuvel 3. P. S. Gerbrandy 4. E. P. Verkerk 5. A. B. Roosjen 6. J. A. H. J. S. Bruins Slot 7. A. Stapelkamp 8. H. J. A. Meyerink 9. J. Terpstra 10. J. Algera 11. J. Fokkema 12. C. v. d. Zaal 13. A. W. Biewenga Wzn. 14. G. Moll 15. J, Smallenbroek 16. F. L, van Muiswinkel 17. A. War- naar 18. N. G. Geelkerken 19. A. J. Meyer 20. P. C. Monster. Chr.-Hist. Unie 1. H. W. Tllanus 2. J. J. R. Schmal 3. H. K. J. Beernink 4. Tj. Krol 5. J. de Ruiter 6. H. Kikkert 7. Jhr C. W. I. Wttewaall van Stoetwe gen 8. W. F. E. baron v. d. Feltz 9. F. H. v. d. Wetering 10. J. W. de Jong Schouwenburg 11. G. Verschoor 12. Corn, van Dijk 13. W. Cnossen 14, H. C. Kranenburg 15 P Jouwsma 16. F. A. Nelemans 17. L. Krol 18. H. K. van Minnen 19. Mevr. J. Koster—Van Roon 20. A. C. Bensen. Volkspartij voor Vrijheid en Democratie 1. P. J. Oud 2. H. A. Korthals 3. F. den Hartog 4. Mevr. A. Forta- nier—De Wit 5. G. Vonk 6 J G. H. Cornelissen 7. R. Zegering Had- ders 8. G. Ritmeester 9. H. J. An- kersmit 10. J. J. G. S. Falkena 11. W. C. Wendelaar 12. J. J. Feringa 13. P. Merkelijn 14. P. Herweyer 15. G. de Grooth 16. J. L. Verhagen 17. Mevr. J. F. Schouwenaar—Frans- sen 18. J. A. Overwater 19. H. A. M. Roelants 20. J. G. Bettink. Staatk. Geref. Partij 1. P, Zandt 2. C. N. van Dis 3. D. Kodde 4. J. van Dijk 5. J. van Bochove 6. C. Smits 7. P. J. Dors man 8. A. Vlasblom: 9. G, van AUTOMOBILISME. Eerste Internationale Autorace in ons land 7 AUGUSTUS A.S. OP CIRCUIT VAN ZANDVOORT. De Voorzitter van de K.NJV.C., jhr mr J. Th. M. Smits van Oyen heeft in de jaarvergadering, welke men zie elders hedenmiddag te Den Haag ls gehou den, medegedeeld, dat de Club ln staat is voor het eerst na de oorlog weer een sportgebeuren te organiseren van bij zondere betekenis. Dat is voornamelijk te danken aan het voortvarende ge meentebestuur van Zandvoort, dat de thans in aanleg zijnde toerweg in de duinen beschikbaar stelt voor het hou den van een Internationale wegwed strijd, de eerste welke in ons land zal worden gehouden. Aangezien in ons land geen materiaal aanwezig is. dat geschikt is om in een wedstrijd als deze uit te komen heeft de Club zich, dank zij de bemiddeling van haar zustervere niging de Engelse Automobiel Club, ln verbinding kunnen stellen met de Bri tish Racing Drivers Club, welke gaarne bereid was haar leden op te wekken aan deze internationale wegwedstrijd in ons land deel te nemen. Het resultaat van de besprekingen is geweest, dat op 7 Augustus e.k. op het circuit van Zandvoort, dat ongeveer 4.5 K.M. lang is en door een prachtig deel van de Zandvoortse duinen voert, een twintigtal Engelse coureurs van naam zullen uitkomen. Spr. achtte het van belang er vooral op te wijzen, teneinde ieder misverstand weg te nemen, dat hierbij alleen sprake is van het rijden met speciale racewa gens, die een speciale brandstof gebrui ken, zodat noch van materiaal- noch van benzineverspilling sprake zal zijn. DAMMEN. ROOZENBURG BIJNA NEDERLANDS DAMKAMPIOEN. De stand na de 11e ronde voor het nationaal damkampioenschap luidt: 1. P. Roozenburg 17 pnt; 2, 6, en 4 R. C. Keller, H. Laros en D. v. d. Staay 14 pnt; 5. C. Suyck 13 pnt; 6. en 7. W. Huisman (Leiden) en G. v. Dijk 12 pnt; 8. en 9. B. Dukel en P. K. Th. Leyte 1) pnt: 10, 11. en 12. A. Jurg, J. Jurg en A. Ligthart 9 pnt; 13. P. Beers 8 pnt; 14. C. Doornbos 1 pnt. Er zijn nog twee ronden te spelen, zodat het vrijwel zeker ls, dat de titel door Roozenburg zal worden veroverd. SCHERMEN De Tenckinck wisselbeker weer in Leiden Gisteravond werd onder leiding van de heer Gijsberti in de schermzaal van de Haarlemse politie de halfjaarlijkse sabelwedstrijd gehouden tussen de équi pes van de P.S.V. .Haarlem" en de LP.S.V. De wedstrijd werd door de L P.S.V. gewonnen met 10 tegen 6 par tijen, zodat de wisselbeker weer voor een half jaar naar Lelden verhuist. Na afloop reikte de schenker van de beker, de heer E. H. Tenckinck, de prijzen uit D J. Verzijden (Leiden) en J van Rijswijk (Haarlem) ontvingen ieder een medaille voor de schermers met het minste aantal ontvangen tref fers (9 resp. 12 on tv. t.). G. J. Endlich (Haarlem) veroverde de prijs voor de beste stijl. 't Foort - 10 A. J. Schot 11. D. v. d. Ent Braat - 12. J. Hamstra 13. A. J. Kersten 14. A. de Redelijkheid 15. G A. Zijderveld 16. T. de Jong H.Azn. - 17. F. de Bruyn 18, D. Dekker 19 J Vermeulen 20. S, v. d. Weerd. C. P. N. 1. G. Wagenaar 2. P. de Groot 3. C. Borst 4. H. Gortzak 5. J. Hoogcarspel 6. G. van Praag 7 J. Haken 8 B J. Stokvis 9. mevr. W. v. d. Muijzenberg-Willemse 10. P. P. J. Metsoher 11. H. van Weizen 12. J. H. Hermans 13. J. H. C van Renssen 14. A. C. Koenen 15. J. P. Schalker 16. J. v'. Santen 17. mevr. H. J. van Ommeren-Averink 18. mevr. M. E. Nobbe-Odinot 19. B. Geleynse 20. W. Kramer. Oude S.D.A.P. en Partij voor de Wereldregering 1. G. Kruit 2. mevr. H. Meyers- Kehrer 3. L. B. v. d. Miuyzenberg 4. mej. M. C. Bouwmeester 5. C. M. Philippus 6. H. v. d. Brug 7. mej. C. M. M. Hissink 8. J. C. Louwerse 9. C. C. J. de l'Espinasse 10. A. de Winter 11. S. W. Kuiper 12. D. A. Noordewier 13. J. Verheul 14. P. H. v. Oalmthout 15. mej. J. M. G. 5. Ie Rutte 16. N. van Diejen; 17. mevr. J. Th. Zwollo-Reuvekamp; 18. D Captein. Lijst Walter 1. Ch. J. I. M. Weiter 2. M. L. F. Bajetto 3. J. W. H Zalis 4. P. J. Th. Scheefhals 5. H. J. M. Hendrlk- sen 6. H. W. C. Simons 7. R. C. A, F. J. van Lissa Nessel 8. H. Th. A. M. Cuypers 9. g. Kemper 10. F. P. O. M. Koch 11. J. E. van Ravesteyn 12. J. R. M. Keunen 13. W. J. M. Vergnes 14. C. Smal 15. J. L. A. Zwarts 16. M. W. v. d. Dungen 17. V. N. Boon 18. N. H. v. Muijden 19. L. J. H. de Leijer 20. mevr. J. M. KnaapenFermont. Onafh. Nationale groep 1. W. K. H. Feuilletau de Bruyn 2. N. W. van Hartingsveldt 3. F. K. M. Steup 4. A. A. Ch. Bakker 5. M. R. Loze 6. J. G. Steneker 7. P. J. Enk 8. H. J. Ewoudt Vermeulen 9..A. Th. H. Winter 10. mevr. E. S. B. v. d. Roemer-Varekamp 11. W. A. Veenhoven 12. J. C. de Vos 13. H. J. Schmidt - 14. C. Poortman 15. J. Schouten 16. P. Cool 17. W, O. Thaarup van Tienen 18. W. Belonje 19. H. Slurink'20. G. L. Tichelman, Koninklijke onderscheiding mr W. de Clercq Officier ln de Orde van Oranjc-Nassau. Op voorstel van de Minister van On derwijs, Kunsten en Wetenschappen is de heer mr W. de Clerq, secretaris van de Ver. De Ambachtsschool, door HX.H. de Prinses-Regentes by besluit van 15 Mei ji. benoemd tot officier in de Orde van OranjeNassau. Mr De Clercq werd 8 April 1915 door het gemeentebestuur van Leiden be noemd tot lid van het bestuur der Ver eniging De Ambachtsschool, in opvol ging van de heer P. A. Wernlnk. Het vele werk, verbonden aan het se cretariaat der Ambachtsschool, heeft mr De Clercq gedurende ruim 33 jaren met de meeste nauwgezetheid verricht. Op voortreffelijke wijze heeft de heer De Clercq zich in de loop der jaren in de materie van het Nijverheidsonderwijs weten in te werken. NED. BOND VAN HOTEL-, CAFÉ- EN RESTAURANTPERSÖNEEL. Herdenking van het Gouden Jubileum. Gisteravond is ln „Oud Hortuszicht" het 50-jarig bestaan gevierd van de Ned. Bond van Hotel-, Café- en Restaurant- personeel, waarvan de Leldse afdeling sinds 15 November 1901 deef uitmaakt. Om ongeveer half elf opende de voor zitter van de feestcommissie, de heer A. Sparre, de avond met een woord van welkom, waaraan hij een woord van dank verbond voor de organisatie van deze samenkomst, waarin vooral de heer De Graaf een groot aandeel heeft gehad. De twee Anja's brachten hierop met vrolijke accordeonklanken direct al een recht feestelijke stemming, welke later op de avond nog werd verhoogd door het optreden van „De Hawaian Stars" en de heer Geraldine als goochelaar en telepaath, Daartussendoor zorgde de heer Alb. Gerritsen voor genoeglijke conférence, terwijl het geheel werd overgoten door een „muzikale saus" van Hofenks orkest. Tijdens deze feestvergadering heeft de bondsvoorzitter, de heer Van Hllst, nog uitvoerig stil gestaan bij de geschiede nis van de Bond, waarbij hij ook terug greep op de eerste schuchtere pogingen, welke reeds in 1878 hier ter stede wer den aangewend door de Vereniging van bedienden, oppassers en kellners „Een dracht zij ons doel" en welke ten doel hadden het verkrijgen van een ziekte uitkering en het organiseren van ge zellige avonden. De contributie van deze vereniging, ./elke slechts een kort be staan beschoren was, bedroeg 3 cent per week. Vervolgens weidde spreker uit over de oprichting, in 1898 te Den Haag, van de thans jubilerende Bond, waarbij zich in 1901 de Leidse afdeling heeft aangesloten. Na nog gewezen te hebben op de vele misstanden, welke moesten worden overwonnen, waarbij hij vooral hulde bracht aan hen, die in de eerste tijd met taai geduld en krachtig door zettingsvermogen hebben weten vol te houden, wekte de heer Van Hilst allen op om aan de uitbouw van de organi satie, welke op de bres zal blijven staan voor de verbetering van de maatschap pelijke positie der bij haar aangesloten leden, krachtig mede te werken. Een geanimeerd bal besloot deze ge slaagde feestviering, waarop feestcom missie en leden met voldoening kunnen terugzien. Gouden doctoraten Op de volgende data zal het 50 jaar geleden zyn, dat de daarbij genoemde heren aan de Leidse universiteit tot,doc- tor promoveerden 20 Juni: dr H. J Coert, te 's-Graven- hage in de geneeskunde; 22 Juni: mr A. D. H. Fockema Andreae, oud-president van het Gerechtshof te Arnhem, in de rechtswetenschap; 23 Juni: mr J. Joris- sen, te Windhoek (Zuid-Afrika), in de rechtswetenschap: 25 Juni: mr Van Drooge, advocaat te Dordrecht, rechts wetenschap. ACADEMISCHE EXAMENS. Geslaagd voor het candidaatsexamen rechtsgeleerdheid: C. Krol (Wassenaar), P. G. Meyer Viol (Wassenaar), mej. G. M. Ament (Bloemendaal) DISTRIBUTIE!)IENST LEIDEN. De uitreiking van bonkaarten voedings middelen 808. tabaks-versnaperingen- kaarten 808, toeslagkaartjes aan Jonge en a.s. moeders vindt ln de week. welke 7 Juni aanvangt plaats volgens onder staand schema: Maandag 7 Juni27001 t/m. 32400, Dinsdag 8 Juni 32401 t/m., 37800, Woensdag 9 JurJ37801 t/m. 43300, Donderdag 10 Juni 43201 t/m. 48600, Vrydag 11 Juni 48601 t/m. 54000 Voor de uitreiking, welke gehouden wordt ln het Stadhuis, zijn de loketten feopend van 8.30 tot 12 uur en van 2 tot .30 uur. Meegebracht dienen te worden: Stam kaarten van alle gezinsleden, inwlssellngs- bonnen van de thans lopende bonkaart, eventueel contrölekaart moeders (voor toeslagkaar tj es LUIGI FORT KOMT ZINGEN. De tenor Luigi Fort, die voor de oor log vele jaren achtereen bij de Opera Italiana in Nederland is opgetreden, is na een onderbreking van tien Jaren wederom in ons land. Op Woensdagavond 9 Juni a,s. zal hij optreden in de Stadsgehoorzaal en te zamen met Diana Micelli, Mario Bolaf- fio en de bas Eraldo Coda tal van opera-fragmenten uit het Italiaanse „bel-eanto" ten gehore brengen. Luigi Fort.^die drie jaren in de oorlog met de Italia'anse partisanen in de ber gen van Piemont heeft gevochten, trad het laatste seizoen vele malen in de grootste theaters van Italië op. ZAKENJUB ILEUM. Ter gelegenheid van het 40-jarig be staan van de N.V. Lith. Metaaldrukke rij en vernisinrichting v.h. firma W. F. Paauw en Zn. te dezer stede, dat deze maand zal worden herdacht, zal de di rectie Vrijdag, 11 Juni, 's middags van 2.30 tot 5 uur, in „Het Gulen Vlies" een receptie houden. HET GROENE KRUIS. Ledenvergadering der afdeling Leiden. Gisteravond had een ledenvergadering van de vereniging plaats ln het gebouw Pieterskerkgracht 9. Wegens verhinde ring van de voorzitter en vice - voorzitter nam de heer H. Filippo W. Fzn. het presidium waar. Na vaststelling der no tulen van de vorige vergadering werd het jaarverslag over 1947 door de secre taris voorgelezen. Een nieuw ledenre- gister met alphabetisch kaartenregister is samengesteld. -• De wijkverpleegsters zusters Evelein en Van den Bosch brachten in .1947 8210 bezoeken en hebben 14 maal laat ste hulp verleend. Een woord van dank komt toe aan de wijkverpleegsters en aan de zusters ,die bij verlof en ziekte waarnamen, voor de betoonde toewij ding bij haar arbeid. De nieuwe magazijnlokalen kwamen in het voorjaar van 1947 gereed en vol doen aan redelijke eisen. Deze verande ring maakte een uitgaaf van f500. nodig. Er werd een bedrag van f.,3600.— besteed voor de aankoop van nieuwe rnagazljnartikelen en f350.voor on derhoud. De grote vraag maakte het aanschaffen van 21 kinderweegschalen noodzakelijk. Van de overige aange schafte verplegingsartikelen vermelden wy slechts een Philips infra-rood lamp. In totaal zijn er in 1947 1500 artikelen uitgeleend. Ook in 1947 heeft de secretaris de registers van uitlening bijgehouden. De leden zijn er vaak niet van doordron gen dat zij door spoedige 'terugzending n& het gebruik der verplegingsartikplen de administratie heel wat eenvoudiger zouden maken; ook het aantal in om loop zijnde artikelen zou minder groot behoeven te zijn. Het ledental is in 1947 van 1253 tot 1366, dus met 113, gestegen. De penningmeesteres, mej. F. A. Le Poole, bracht een finantieel verslag uit onder overlegging van 'n balans en een exploitatierekening. Het saldo vlerlies groot f. 855 wordt door afboeking op de algemene reserve gedekt. Dhr. F. A. Wempe bracht namens de kascommissie verslag uit van het onder zoek van boeken en bescheiden. De om vang der boekhouding is zodanig, dat de commissie zich tot steekproeven moest bepalen wat haar aanleiding gaf het bestuur in overweging te geven een betaalde kracht aan te wijzen om de arbeid van de penningmeesteres te ver lichten. Voor het gevoerde beheer werd décharge verleend en de penningmeeste rs oogstte de dank der vergadering voor haar werk. De voorzitter bracht de kascommissie, de heren Van Alphen, Heynis en Wem pe. dank voor de moeite die zü zich hebben gegeven. Het bestuur zal met de wenken der kascommissie rekening hou den. Aan de orde kwam voorts een nieuw huishoudelijk reglement. Tegen het in gediende ontwerp werden geen bezwa ren gemaakt en het werd met alge mene stemmen vastgesteld. De voorzitter sloot daarna deze slecht bezochte vergadering. CHR. JEUGDVER. NOMATEG. Gaat in kerkelijk verband werken. De reeds 20 Jaar hier ter stede be staande Chr. Jeugdvereniging ,Noma- teg". wélke tot op heden niet in enig kerkelijk verband was opgenomen, heeft besloten om ln het vervolg haar arbeid te zien als kerkelijk jeugdwerk voor de wijken II en VII der Ned. Herv. Ge meente. In verband hiermede zal het bestuur van Nomateg zodanig worden uitgebreid en gewijzigd, dat het voortaan een jeugdwerkcommissie wordt, welke onder verantwoordelijkheid der wijkbesturen het jeugdwerk organiseert en leidt. Dit zal betekenen, dat niet alleen het jeugd werk, dat thans door Nomateg werd verricht, zal worden voortgezet, maar dat ook andere vormen van jeugdwerk in de toekomst door deze commissie zullen worden voorbereid en geleid. Op ons Bureau liggen ter Inzage de passagierslijsten van de „Oranje" en de „Johan de Witt", die vermoedelijk resp. op 14 Juni en 22 Juni in Amsterdam arriveren met repatriërenden uit Indië. DE PRINSES REGENTES IN ZUTPHEN. Geheel onverwachts heeft de Prinses Regentes gistermiddag aan de Jeugdge vangenis in Zutphen een bezoek ge bracht met het doel zich van deze tak van het gevangeniswezen op de hoogte te stellen. Soedirman wil zaken in eigen hand nemen EN DE T.N.I. VOLLEDIG IN STAND HOUDEN De Rep. legercommandant, lt. ge neraal Soedirman, heeft aangekon digd, dat er binnenkort een algehele mobilisatie moet worden uitgevaar digd om de Nederlandse agressie te weren. Soedirman verklaarde dit in een Interview met ;,Merdeka", te Solo. De speciale correspondent van Ane- ta te Kalioerang verneemt voorts, dat Soedirman eergisteren te Djokja heeft verklaard, dat de T.N.l. volle dig in stand zal blijven. Hy zeide: „Indien de Rep. regering en onze de legatie zouden toegeven aan de Ned. eisen tot opheffing van de T.N.Ï. en de buitenlandse betrekkingen, zou dit voor het Rep. leger aanleiding zijn om „de zaken in eigen hand te nemen". Hedenochtend zou Moh. Hatta met Moh. Roem een bespreking hebben. De Rep. delegatie is reeds in onderlinge vergadering bijeen geweest óm de Ned. mededeling te bespreken. SOEKARNO GAAT SUMATRA INSPECTEREN. Hedenochtend is president Soekarno voor een inspectiereis van een maand naar Sumatra vertrokken. Hij wordt vergezeld door minister Soekiman. de hoge commissaris voor Sumatra Gene raal Soedirman zou de reis ook mee maken, maar om onbekende redenen heeft hy van dit voornemen afgezien. Bij het vertrek waren Mohammed Hat ta, Hadji Agoes Salim, Sjharir en de sultan van Djokja aanwezig. Bemadotte beveelt staakt het vuren en wapenstilstand Graaf Folkc Bemadotte. de bemidde laar van de VN in de Palest, kwestie, heeft „staakt het vuren" bevolen in Palestina met ingang van Zondag a.s. te 09.00 uur Jeruzalemsc tijd, en wapenstilstand met ingang van Maan dag aanstaande te 18.00 uur Jeruza- lemse tijd, aldus verneemt Reuter te Amman. CEYLON VERZOEKT TOELATING TOT V.N. De regering van Ceylon heeft verzocht om toelating tot het lidmaatschap van de V.N. Deviezenpositie laat openstelling niet toe! (Speciale Berichtgeving) De kapitaalkrachtige landgenoot heeft weinig moeilijkheden meer om zijn toe ristische verlangens te bevredigen. In het kader der handelsaccoorden kan hij reizen maken naar Zwitserland, Frank rijk, Engeland Scandinavië en zelfs Oostenrijk en de zwarte valuta-markt stelt hem in staat om it ralson van vele kostbare Hollandse guldens ginds niet alleen zyn verbiyf te veraangenamen, maar ook al die artikelen te kopen, wel ke z'n hart begeert! Nederland telt echter meerdere mil- lloenen inwoners, die niet tot de groep der kapitaal-krachtigen kunnen worden gerekend. Ook bij hen leeft de zucht tot een tocht naar de verre einder, tot een reis door de wijde wereld! En zy zouden in grote meerderheid voorlopig al lang tevreden zyn, indien de Nederlandse autoriteiten, die de deviezen moeten verschaffen, in zoverre hun medewer king zouden willen verlenen dat tot die „wilde wereld", naast de hiervoor ge noemde landen, voortaan ook België en Luxemburg zouden worden gerekend. BELGISCHE WAARNEMERS NAAR PALESTINA. Op uitnodiging van graaf Folke Ber- nadotte zullen 20 Belgische waarnemers naar Palestina gaan om toezicht uit te oefenen op de uitvoering en de eerbie diging van de wapenstilstand van vier weken. Zal Benes aftreden? „OM GEZONDHEIDSREDENEN". In politieke kringen te Praag circule ren betrouwbare mededelingen, volgens welke de mogelijkheid groot zou zijn dat President Benes zeer binnenkort zal aftreden om gezondheidsredenen. De doktoren zouden de president een langdurige periode van „volkomen rust" hebben voorgeschreven. Algemeen verwacht men, dat het af treden van Benes onafhankelijk zal zijn van de beslissing over de nieuwe grond wet. De termyn voor ondertekening van de grondwet loopt over vier dagen af. De mening wint steeds meer. veld. dat Clement Gottwald, de communisti sche minister-president, Benes zal op volgen. EERSTE NA-OORLOGSE TARAKSINSCHRIJVING. Op de eerste na-oorlogse tabaksin schrijving in „Frascatl" te Amsterdam, zijn partyen aangekocht voor de Neder landse sigarenindustrie en de Neder landse handel, alsmede door Engelse en Zwitserse handelaren. 200.000 ton tot Mei 1949 Blykens mededeling van het centraal bureau van de tuinbouwveilingen wordt de totstandkoming van een overeenkomst voor groentenlevering aan de Duitse burgerbevolking zeer binnenkort tegemoet gezien. De onder handelingen zijn in het laatste sta dium. Dit contract zal lopen tot 1 Mei 1949. Het omvat de levering van 87.500 ton vroege- en zomergroenten en 112.500 ton late- en wintergroenten. Het aanbod van Nederland, onder conditie van leveringsplicht, ls geba seerd op nauwkeurig onderzoek. Binnen landse markt noch export naar andere landen mogen door" deze levering ln gevaar komen. Op de zomer-iy'st komen 10.000 ton tomaten en 8000 ton kom kommers voor alsmede 10.000 ton an dijvie. Van Amerikaanse en Duitse zyde is verzocht de hoeveelheid andUvie sterk in te krimpen, aangezien dit product in Duitsland onbekend ls. Ook de aange boden hoeveelheden van 35.000 ton koolraa.p wordt te hoog geacht. De groenten zijn tegen een gemiddel de prijs per ton franco grens aangebo den. waarby 'rekening met de kostprys middels een „giydende schaal" gehouden wordt, zodat de kweker vrywel onafhan- keiyk van het geteelde product een re gelmatige opbrengst ln geld per opper vlakte eenheid ontvangen kan. Tot en met 20 Mei j.l. werd ruim 2.500 ton groenten naar Duitsland ver zonden. Burgerlijke Stand van Leiden GEBOREN: Constance Louise, d. van G. F. W. Meijer en J H. Boom; Cornells Abraham Adam, z. van C. Versluijs en E. J. A. Jongeling: Josephus Theodorus Hendrlkus. z. van C. J. van der Zwet en C. M. A. KuNten; Ma- rinus, z. van J. van Vliet en A. T. Nijssen; Martha, d. van J. Maler en H, Kellermann Slotemaker: Leborius «Hendrlkus, z. van C. L. Menken en A. M. Peltenburg: Evert Albertus. z. van J, Achterberg en M. Hoo- geduin; Jannetje, d. van D. de Gier en H. Faas. ONDERTROUWD: A. W. H. Dubbeldeman Jm 26 Jaar en J. Matters Jd 19 Jaar; J. Koster jm 24 Jaar en G. de Groot Jd 22 Jaar; M. T. van der Poel Jm 30 Jaar en J. M. de JOng, Jd 25 laar; C. L. Seyn Jm 26 Jaar en G. Glas bergen Jd 25 Jaar; H. van Varlek wedr. 62 Jaar en J. Boezaard wed. 46 Jaar; T. J. Schrama Jm 30 Jaar en H. Geugjes Jd 26 Jaar; T. H. Oei Jm 25 Jaar en K. N. Llem Jd 24 jaar; J, Heljloo Jm 25 Jaar en G. HAAGSE RECHTBANK. Gevolgen van echtelijk drama te Zoeterwoude Reeds enkele malen had de echtgenote van de rywielhersteller L. G. v. d. A. te Zoeterwoude de w-oning verlaten, na on- „Vrijgemaakte Herst. Evang. Luth. Kerk" gesticht Van de zyde van het „Comité van actie", dat zich om de kortgeleden uit zijn ambt by de Hersteld Evangelische enigheid met haar man. Op 9 Nov. had j Lutherse gemeente te Amsterdam ont- de man zich aan de woning van zynzette ds B. E. J. Bik heeft gevormd, schoonouders vervoegd, in de mening wordt ons medegedeeld, dat dit comité dat zijn vrouw daar zyn zou. Er ont- een eigen kerkgemeenschap heeft ge- stond een woordenwisseling, waarop v.sticht, de ..Vrijgemaakte Hersteld Evan- d. A. uit een revolver enkele schoten gelische Lutherse Kerk". Een nieuw loste, waardoor zowel schoonmoeder als j kerkbestuur, alsmede ouderlingen, dia schoonvader werden getroffen. De vrouw ken en vertegenwoordigers, werden op kreeg een schot door haar schouder, het geen niet van ernstige aard was, doch de man was er lebjker aan toe, mede doordat hy na de emoties een beroerte had gekregen. Hy is nog niet geheel her steld. Wegens poging tot doodslag had v. d. A. zich thans voor de rechtbank te verantwoorden. Hy zeide dat het schot per ongeluk was afgegaan, toen zyn schoonvader een klap op zyn arm had gegeven, en hy zyn vinger aan de trek ker van het wapen had. Volgens verd. had hy het wapen ln zijn zak gehou den, doch dit kon niet Juist zyn volgens de rechtbank, daar wel degeiyk was ge richt. De vrouw van verd., als getuige dé charge gehoord, verklaarde bij haar man te zullen biy'ven, daar alles nu weer in orde zou zyn. De Officier vorderde mede op grond van het psychiatrisch rapport, vier jaar gevangenisstraf met aftrek van preven tief, en daarna ter beschikking stellen van de regering. De verdediger, mr L. A. J. M. Jonkergouw, wees er op dat verd. in overspannen toestand verkeerde, en vroeg clementie. Janssen Jd 25 Jaar; J. van Wakeren Jm 28 Jaar en G. C. Gortzak Jd 25 Jaar; R. C. Krooshof Jm 26 Jaar en E. van der Hoogt Jd 24 jaar; J. Laurier Jm 28 Jaar en G. van Leeuwen Jd 23 Jaar; M. H. Rozler Jm 26 Jaar en M. G. ter Beek ld 26 Jaar; A. van Voorst Jm 27 Jaar en H. E. Plekaar jd 28 Jaar. OVERLEDEN: G. Schaap, hulsvr. van W. Boer, 40 laar; J. van den Hoek, man, 81 Jaar; P. W. J. Alkemade. z., 4 Jaar; J. de Gooyer, man, 30 Jaar; P. H. Gilberts, man, 46 Jaar. BEURSOVERZICHT AMSTERDAM. 4 Juni. De bekende toonaangevende aandelen gaven de gehele middag enige affaire te zien. zy het dan ook dat de omzet ten in deze fondsen niet van grote af- 0. metingen waren. Het koersverloop was j snee iets lager. De belangstelling voor deze vergadering gekozen. Ned. nerv. Kerk Beroepen te 's-Gra- venmoer A- E. Kolkert te Bunschoten: te Nykerkerveen H. A. Labrle te Ermelo, Aangenomen naar Helenaveen (toez.) H. K. Quéré te Numansdorp. Bedankt voor Hlen en Dodewaard N, Kooreman te Scherpenlsse; voor Slledrecht (3e pred.pl.) D. J. de Reus te Lage Zwa- luwe; voor Montfoort P. J. F. Lamens te Elspeet. Geref. Kerken Aangenomen naar Vreeswijk D. J. Velslnk te Musselkanaal. Geref. Kerken onderli. art. 31 K.O. Tweetal te Groningen (Oranjewijk) J. Smelik te Apeldoorn en L. L. v. d. vliet te Ten Post (Gr.); te Groningen (Ooster- wyk) R. H. Bremmer te Zwolle en L. Selles te Steenwyk. Beroepen te Zuldwolde (Gr.) D. Los, cand. te Voorburg. Chr. Geref. Kerken Beroepen te Has selt (O.) B. v. Smeden te Kampen. Bedankt voor Baarn N. de Jong te Mid delhar nis. Aangenomen naar Schevenlngen C. v. d. Weole te Harderwijk. Bapt. Gemeenten Aangenomen naar Ter Apel (Gr.) J. de Jong te ^-Gravenhage. voltrok zich een kleine daling en de koersen gingen allerwege een paar pun ten achteruit, vervolgens werd goed weerstand geboden en de kleine verlie zen werden merendeels geheel inge haald. In aandelen Deli-My. werd we derom vrij druk zaken gedaan. waaürij de koers, na op 161 te zyn ingezet, ach teruitliep tot 157Vaterwyi daarna weer een verbetering intrad tot ca. 160 en de koers vervolgens zo goed als statio nair bleef. Oude en nieuwe Koninklijke werden geregeld in eeh open hoek ver handeld. Oude aandelen schommelden tussen 347 en 350 en nieuwe aandelen tussen 337% en 340. Op de Scheepvaartmarkt waren de koersen niet of niet noemens waardig veranderd. Unilever opende op 297, daalde tot 293% en keerde tot het punt van uitgang terug. Philips ln door- Het is vooral de Toeristische Studie- Commissie van het Comité Benelux, dat nu al maandenlang ilvert voor de ver- wezeniyking van deze idee. Tot heden echter volkomen zonder resultaat! En omdat zij vreest dat die ook in de ko mende maanden zonder succes zal blij ven, heeft zij het nodig geacht aan de Pers opening van zaken te doen. Dat dit baten zal, betwyfelt de commissie waarschyniyk zelf. Het ligt voor de hand dat het Comité Benelux streeft naar openstelling der grenzen en het zal daarby van geen enkele zyde principiële bestrydlng vinden. Het comité heeft daarom aan de rege ring gevraagd een regeling te ontwer pen opdat nog vóór het aanstaande sei zoen een bevredigende oplossing wordt gevonden. Het vond bij de autoriteiten evenwel weinig meer dan sympathie. Overwegingen van financiële aard moe ten noodgedwongen de doorslag geven! Nadrukkeiyk stelt de regering vast, dat de financiële situatie van Neder land tegenover België van die aard is, dat zich reeds thans grote moeliyk- heden voordoen in het wederzyds be talingsverkeer. Sinds Juni 1947 is cr een maandelijks delicit van ruim 20 millioen gulden en dat moet in goud of dollars worden aangevuld. Het zou onverantwoord zyn deze precaire po sitie nu nog te verzwaren ten bate van het toerisme. De regering voorziet dat vooral in het begin de toeloop naqr België zeer groot zal zyn, zo aanzienhjk dat zy het daar voor benodigde „werkkapitaal" aan de viezen op niet minder dan 3000 millioen gulden meent te moeten schatten! zy ls niet bereid een dergeiyk bedrag be schikbaar te stellen, zy heeft daarna ook de voorstellen afgewezen, welke een gedeeltelyke openstelling van de gren zen nastreefden, zy weet zeer wel dat 90 éi 95 pet. der Nederlanders, die nu naar België en Luxemburg reizen, dat illegaal doen, d.w.z. met behulp van de zwarte valuta-handel, zy weet even eens dat al die mensen, die per tou- rincar of extra-trein voor een enkele dag naar Antwerpen en Brussel gaan, zwarte" frankjes hebben gekocht om hun vertering te betalen. Het comité heeft gevraagd om althans 125.000 gulden per maand voor de zomer af te staan ten bate van die eendags-reizlgcrs. Er zal niets van komen! Het enige wat het comité heeft weten te bereiken, is dat hoogstwaarschijn lijk in verband met de zeer hoge kosten van een paspoort binnen kort weer bewijzen van Nederlander schap beschikbaar zullen worden ge steld voor reizen naar België en Luxemburg! onregelmatig. By de opening werd in de meeste gevallen gehandeld op on geveer het peil van de vorige slotkoer- sen. waarby enkele soorten iets hoger en andere iets lager waren. Weldra Indische fondsen was gering, de koer sen nauweiyks of niet gewyzigd. Bank aandelen waren zo goed als onveran derd. De koersen van de Ned. Staats fondsen waren vrijwel onveranderd. MARKTBERICHTEN LEIDEN, 4 Juni 1948. Aangevoerd 7 Fokstieren; 2 Slachtdieren; 78 Kalf- en Melkkoeien f. 400—750, handel tam; 50 Varekoeien e.a. f. 300500, z. mat; 60 Vette koelen; 22 Pinken f. 200300, z. mat; 1 Vet kalf; 303 Nuchtere slachtkalveren; 91 Weideschapen f. 60 —80 z. mat; 2488 Lammeren f. 20 35, z. mat; 1 Zeug; 43 Mestvarkens f. 50—70, z. mat; 555 Biggen f. 40—55, tam; 17 Paarden f. 200750, z. matig; 7 Veulens; 35 Bokken en geiten f. 3050 z. mat. Kaasmarkt, 4 Juni 1948 Goudse kaas per 100 kg. Ie soort f. 170173 inclusief opzet recht; Idem 2e soort f. 166—169 inclusief opzetrecht, aantal partyen 78; Leidsé kaas le soort f. 155 162, inclusief opzetrecht, aantal par- tyen 5. Handel flauw. IJMUIDEN, 4 Juni. Besommingen: Motorloggers: Sch. 9 f.9690. Kustvlsaers KW 52 f.1550; KW 72 f. 1440; KW 21 f. 1380; IJm. 204 f. 1700; IJra. 240 f. 1750; KW 5 f. 1130; UK 52 f. 2410; UK 242 f.1520; UK 2 f.470. Aanvoer 35 kst. tarbot en tong; 35 kat. poon; 30 kst. kabeljauw; 45 kst. wUtlnsr: 60 kisten schelvis; 475 kisten schol; 70 kisten schar; 120 kisten makreel; 50 kis ten diversen. Harlngaanvoer: Sch. 353 18 knt. eigen vangst; overgenomen van de KW 54 84 KW-2 50 knt.; van de KW 73 39 knt. 37 knt.; van do KW 14 26 knt.; van de KW 2 50 knt.; .van de 73 39 knt. KATWIJK AAN ZEE, 4 Juni Praai- rapport van hedenmorgen: KW 83 1 kantje, KW 67 3 k., KW 18 1 k., KW 86 6 k., KW 38 1 k., KW 147 3 k.. KW 54 7 k., KW 44 14 k„ KW 43 2 k., KW 42 1 k., KW 175 1 k„ KW 22 4 k., KW 170 28 k., KW 130 8 k., KW 50 16 k., KW 123 8 k.. KW 173 9 k., KW 167 7 k. Geen vangst hadden: KW 49, KW 32, KW 39, KW 20, KW 110, KW 45. KW 127. Thuls- stomend zyn: KW 144 en KW 97. De gemiddelde vangst van de Schevening,se loggers bedroeg 13 kantjes, van de Vlaardingers 6 kantjes. Tot nog toe visten de schepen met 60 netten, doch met ingang van vandaag ls dit verhoogd tot 80 netten. De haringprijzen stegen by de afslag van hedenmorgen tot f. 140 f. 160 per kantje. Morgen is er weer afslag. ROELOFARENDSVEEN, 3 Juni - Groen- tonvelling. Aardbeien 7092 ct„ idem afw. 38—56 per i pond; kropsla f. 3-6,60; aard appelen f. 2427; bospeen f. 18-45; bloem kool f. 1848; prei f. 1011 p. 100; peulen I f. 6.408.80; Idem II f. 4.306,10; dop erwten f. 6.407,10; capucyners f. 8.50-10: snijbonen f. 17—20; idem stek f. 11—12.50 per 10 kg. SCHEVENINGEN. 4 Juni. Besommin gen: SCH 7 f. 10.800; SCH 62 f.400; SCH 183 f.1380; SCH 67 f.520; KW 61 f.80; SL 31 f.1480. SCHEEPSBERICHTEN. ALPHARD, Buenos AiresRotterdam, 2/6 te Rlo de Janeiro; GAASTERKERK, JapanRotterdam, 3/5 te Antwerpen: GROOTEKERK, Rotterdam—Australië, 2/6 van Bombay; RIDDERKERK, Japan Rotterdam, 3/6 te Manilla; WIELDRECHT (T), 3/6 van Hongkong naar Shanghai: ORANJE, BataviaAmsterdam, pass. 2/6 Kaap Guardaful; ALBLASSERDIJK. 1/6 van Coatzacoalcos te Vera Cruz; ARNE- DIJK, 2/6 van Philadelphia te New York; ESSO AMSTERDAM. BaltimoreAruba. gass. 2/6 Kaap Henry: NIEUW A MS TER- AM, 3/6 van Curacao te New York, ver trekt 6/6 vandaar naar Rotterdam: SI- BAJAK. 2/6 8 uur to Sabang. 3/6 7 uur te Belawan verwacht; ZEELAND. (Kou. R'd Lloyd), 1/6 van Boston te New York, K.N S.M.BREE HELLE. 2/5 van Bom bay naar Amsterdam; DIRFHYS. 1/6 van Chrlstobal naar Curacao; GANYMEDES, 1/6 van Rlo Grande te Santos: HERMES. 2/6 van Chrlstobal naar Havanna; NIOBE. 3/6 van Rotterdam naar Helslngfors; STENTOR. 2/6 van Algiers naar Tunis; STUYVESANT. 2/6 to Curacao van La- guera naar Paramaribo; TITUS, 2/6 te Pyraeus van Ismlr naar Canzona; VAN OSTADE. 2/6 van St. Thomas n. Curacao. My Nederland: JAVA, 3/6 te Aden van Frnemantle: LOMBOK. 2/6 van Penang naar Colombo: VAN DER WAALS. 3/6 to Alexandrlë van Port Said. K.P.M.: BANJOEWANGI. 2/6 van Suea RotterdamBatavia. K.H.L.EEMLAND, 1/6 van Santo® (thuisreis).

Leidsch Dagblad | 1948 | | pagina 3