Geen Britse wapens voor Midden-Oosten 4 Sept. Troonafstand Koningin Wilhelmina ordt Marshall-hulp verminderd? Begrotingscommissie stelt verlaging 25% van voor Onvruchtbaar debat in Veiligheidsraad Inhuldiging Koningin Juliana 6 September Tarwe geheel voor consumptie Stem der Benelux-landen werd voortdurend gehoord Maar speciale Nederlandse verlangens secundair beschouwd.... WEERBERICHT Mei een enkel woord 87ste Jaargang VRIJDAG 4 JUNI 1948 No. 26402 LEIDSCH DAGBLAD Directeur: J. W. Henny Hoofdredactie: B. W. Menkhcrst en J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f3.90 per 3 maanden; 30 cents per week Telefoon Dir. en Adm.: 25041; Red. 21507 Witte Sing'l 1. Leiden - Giro no.: 57055 De besrrtfingscommissie van hel Amerikaanse Huis van .Afgevaardigden heeft voorgesteld de bedragen, welke de regering der V. S. heeft gevraagd voor het Marshall-plan en de andere programma's voor hulpverlening aan het buitenland, met 25 procent te ver lagen. De commissie stelt voor een bedrag van 5.980.710.228 dollar beschikbaar te stellen voor algemene hulpverlening in de periode van 15 maanden, eindigende op 31 Juli 1949, terwijl president Tru man had gevraagd om gelden voor de periode van 12 maanden tot 30 April 1949. De commissie heeft het bedrag voor de hulpverlening aan Europa vastge steld op 4 milliard dollar, hetgeen een verlaging betekent van 245 millioen dol lar t.o.v. het door de regering gevraag de bedrag. Ofschoon het door de voorgestelde totaalbedrag slechts ongeveer 7 procent verschilt met het door de regering ge vraagde totaalbedrag, komt de wijzi ging in feite neer op een verlaging met 25 procent, daar de commissie zich slechts met het uittrekken der gelden wil accoord verklaren, indien de perio de van 12 maanden, waarvoor zij zijn bestemd, wordt verlengd tot 15 maan den. De commissie verklaarde in haar rap port, dat het niet toegestaan zal zijn om in de periode tot 1 Juli 1949 meer uit te geven dan in het door haar ge wijzigde wetsontwerp is vastgesteld. Zy voegde hier aan toe, dat het congres in Januari a.s. weer bijeenkomt, zodat in geval van nood dan de nodige stap pen kunnen worden genomen. In kringen van het congres bestaat weinig twyfel, dat het Huis van Afge vaardigden de door de commissie voor gestelde verlagingen zal goedkeuren. In dergelijke gevallen vestigt de regering gewoonlijk haar hoop op de Senaat, die zij er toe hoopt te kunnen bewegen om de verlagingen althans gedeeltelijk on gedaan te maken. HOFFMAN HEEFT HET GELD NODIG. De administrateur van het E.R.P;, Hoffman heeft verklaard: „Als wij het programma behoorlijk willen uitvoeren, hebben wij het volle bedrag nódig". In welingelichte kringen verklaart men, dat de komende dagen sterke druk van Hoffman en Marshall, mogelijk zelfs van president Truman, op het Congres zal worden uitgeoefend en dat zij zullen trachten het gevaar van een verlaging der toewijzingen en de moge lijke invloed op het moreel in Europa te dramatiseren, In het verslag, dat is gevoegd bij het voorstel, wijst de toewijzingscommissie er op dat door de vooruitzichten op een goede oogst in talrijke landen de cre- dieten lager konden zijn dan oorspron kelijk geraamd. De commissie meent dat het succes beslist niet in gevaar wordt gebracht door vermindering wat betreft de aan kopen van katoen, tabak en wol. Bo vendien acht zij het mechanisatie-pro- gram voor de landbouw te ver doorge voerd. De nadruk wordt vooral gelegd op belang van het economisch herstel van Duitsland, „waarvan het economisch herstel van geheel Europa afhangt". De commissie wenst, dat het contrölesy- steem voor de Duitse steenkool- en staalproductie wordt gewijzigd, opdat het herstel van deze industrieën kan worden bespoedigd. ARGENTIJNS PRESIDENT TOT AFTREDEN GEDWONGEN. Het Argentijnse ministerie van Ma rine meldt, dat president Morinigo, wiens aftreden door „Guion Rojo" („de organisatie rode standaard") was ver zocht, tot aftreden is gedwongen. Het ministerie voegt hieraan toe, dat de „Guion Rojo" dr Manuel Frutus, president van het Oppergerechtshof, heeft verzocht als president op te tre den tot Natalicio Gonzalez, de nieuw- gekozen president, op 15 Augustus a.s. deze functie overneemt. AFP méldt nog dat in het gehele land rust en orde heersen. SOVJET-UNIE DOET AFSTAND VAN HERSTELBETALINGEN. Het Finse ministerie van buitenland se zaken maakte bekend, dat de Sovjet- Unie besloten heeft af te zien van een deel der door Finland te verrichten her stelbetalingen. De waarde van het be drag der kwijtgescholden betalingen is ongeveer 180 millioen gulden. Het besluit van de Sovjet-Unie wordt in Helsinki toegejuicht. Finland zou 789.000.000 gulden aan herstelgoederen, gebaseerd op de prij zen van 1938, in 8 jaar tijds van 1944 af hebben moeten betalen. Aan de andere kant wordt het besluit in Helsinki uitgelegd als een gebaar om de communisten te helpen bij de alge mene verkiezingen op 1 en 2 Juli a.s. (Reuter) RUSLAND „ADVISEERT" DENEMARKEN. Rusland heeft via haar ambassadeur in Denemarken dit land geadviseerd om zich op geen enkele wijze in te laten met de Zes mogendheden conferentie in Londen, zo onthulde de Deense minister van buitenlandse zaken, Gustaf Ras mussen, tijdens een debat in het Lager huis. (United Press). Het Joods-Arabisch conflict. Het Britse ministerie van Handel heeft medegedeeld, dat „voor enige tüd" alle vergunningen voor export van oorlogsmateriaal naar 't Mid den-Oosten, te weten Egypte, Irak, Palestina, Transjordanic, Syrië, de Libanon, Saoedi-Arabië en Jemen, zyn ingetrokken. Het Britse verbod is in overeenstemming met de resolutie van de Veligheidsraad ten aanzien van een wapenstilstand in Palestina, aan genomen op 30 Mei j.l. In deze resolutie worden alle betrokken regeringen verzocht een embargo op de levering van wapenen aan het Midden-Oosten in te stellen. In .diplomatieke kringen te, Londen verklaart men, dat het Britse besluit, om nog voor de officiële wapenstilstand maatregelen te nemeri, „een daad van geloof in het succes van %graaf Folke Bernadotte", de bemiddelaar der VN is. Bij officieuze waarnemers te Londen js men zeer sceptisch gestemd ten aan zien van de mogelijkheid om een wa penstilstand te bewerkstelligen. JOODS-ARABISCHE TEGEN STELLINGEN IN VEILIGHEIDSRAAD. Arabische en Joodse woordvoerders hebben in de Veiligheidsraad interpre taties van het voorstel tot staken van het vuren gegeven, die diametraal te genover elkaar stonden. Djamal Bey Hoessein! van het Ara bische Hoge Comité zeide, dat de kwes tie van toezicht op de naleving van Hoe hevig de strijd in Palestina was, blijkt uit deze foto van de gedeeltelijk verwoeste stad. Foto A.NP. het bevel de „beslissende factor" was. De Joden, zo zeide hij, hebben veel er varing opgedaan met het smokkelen van mensen en wapens in Palestina. De kwestie der immigratie was ook een „uiterst gevoelig punt". Volgens de let ter en de geest van het bestand meest immigratie van beide kanten worden stopgezet. De Arabieren aanvaardden •hetU>estand, dat hen aan handen en voeten zou binden, terwijl de Joden in het bezit van hun buit waren. Het be stand had geen zin als de Joden van het standpunt uitgaan, dat Palestina moet worden verdeeld, Djamal Bey besloot met een beroep op Amerika, de Sovjet-Unie, Italië, Frankrijk en de Balkanlanden om de controle op wapenvervoer te verscher pen en het vertrek van Joodse immi granten uit hun' havens te beperken. Aubrey S. Eban bracht namens het Joods Bureau het Britse verbod tot Joodse immigratie van Cyprus ter spra ke. Hij verklaarde, dat de Joden daar onwettig worden vastgehouden, in ieder geval sinds het einde van het mandaat. Ten aanzien van de verdeling van Pa lestina zeide Eban: „Israël zal nimmer met iemand in onderhandeling treden over zijn status of onafhankelijkheid". Op dit punt kwam de Franse afge vaardigde, Parodi tussenbeide door op te merken, dat het niet de tijd was om over de „interpretaties" van het be-s standsvoorstel te debatteren. De raad moest zijn volle vertrouwen aan de be middelaar schenken. Vorzittér Faris el Choery ging hier mee accoord en gaf als zijn mening te kermen, dat de raad de bemiddelaar de vrije hand moest laten bij de regeling van de voorwaarden voor het bestand. Hfj verdaagde de vergadering tot Maan dag a.s. DE JODEN OP CYPRÜS. Een woordvoerder van het Britse ministerie van Buitenlandse Zaken heeft meegedeeld, dat Joden, die de leeftijd hebben om soldaat te zijn, gedurende de vier weken van de wapenstilstand niet buiten de kampen op Cyprus mogen. Vermoedelijk zal dit gelden voor man nelijke Joden tussen achttien en vijfen veertig jaar. Vrouwen, kinderen, zieken, invaliden en oude mensen zouden naar Palestina mogen gaan, maar de Britse regering had grond om aan te nemen, dat het merendeel der 24.000 Joden op Cyprus militaire opleiding heeft genoten. In dc Nederlandse Staats courant van heden komt de volgende bekendmaking voor: H.M. Koningin Wilhelmina en H.K.H. de Regentes Prin ses Juliana hebben mij gemach tigd mede te delen, dat de af stand van de Kroon door H.M. Koningin Wilhelmina zal ge schieden op 4 September a.s., weshalve op die dag H.K.H. Prinses Juliana de regering zal aanvaarden. De plechtige beëdiging en inhuldiging van de nieuwe Koningin zal plaats vinden op 6 September a.s. De Minister-President, (get.) BEEL. De bouw van de nieuwe Ryksvisafslag te IJmuiden, die de door de Duitsera vernielde gaat vervangen, vordert goed. Een groot gedeelte van het buitenwerk is gereed; men is bezig de zalen in te richten. In het najaar hoopt men de nieuwe visafslag, die een lengte heeft van 180 meter, in gebruik te kunnen nemen. Foto ANP-v. d. W. BEZUINIGINGSWET IN FRANSE ASSEMBLEE. De Franse Nationale Vergadering heeft het eerste deel van de wet tct ontslag van 150.000 ambtenaren met 350 tegen 261 stemmen aangenomen. Te gen stemden o.m. de communisten en een klein deel van radicalen, Gaullis ten én gematigden. MR.P. en socialis ten stemden voor. Volgens de aangenomen tekst heeft de regering het recht een bepaald aan tal ambtenaren in vaste dienst te ont slaan. Graanregeling oogst 1948 Leveringsplicht gebaseerd op dorsresultaat Vooralsnog zal het noodzakelijk zijn zowel voor import- als voor inlandse granen een zodanige regeling te treffen, dat de overheid in staat is de beschik baar komende hoeveelheden te kunnen dirigeren naar die plaatsen, waar zij het meest en in de eerste plaats nodig zyn. De belangrijkste richtlijnen en be palingen, welke voor de granen van de oogst 1948 zullen gelden, houden o.m. in, dat de tarwe practisch geheel voor consumptie beschikbaar zal moe ten komen. Het vrijgeven van tarwe voor vecvoedcrdoeleinden zal niet plaats kunnen hebben, noch door het vrijgeven daarvoor aan de telers zelf, noch door levering aan mengvoeder- fabrikanten. BERNADOTTE IS OPTIMISTISCH. Graaf Folke Bernadotte, de bemidde laar van de V. N. inzake de Palestijnse kwestie, zeide „zeer optimistisch" te zijn over het vooruitzicht van het be stand, dat „een militaire kwestie is en van kracht zal worden, zodra dit van militair oogpunt uit mogelijk is. ARABISCHE VERKLARING. Een hoge militaire autoriteit te Bag dad heeft verklaard, dat de Arabische legers zullen blijven vechten „voor de bevrijding van Palestina", totdat de Veiligheidsraad de voorwaarden voor een wapenstilstand van de politieke commissie vaa de Arabische Liga heeft aanvaard. „De Arabische legers nemen sterke posities in een halve cirkel rondom Tel Aviv in en zijn op elke willekeurige tijd gereed om aan te vallen", aldus deze zegsman, die hieraan toevoegde: „Onze legers hebben overal het initiatief in handen". STRIJD DUURT VOORT. Inderdaad blijkt uit de diverse leger- berichten, dat de strijd onverminderd voortduurt. Het heeft geen zin de we derzijdse successen te vermelden: het is het oude liedje, dat beide partijen overwinningen behaalden en vijande lijke aanvallen bloedig afsloegen De andere granen zullen door het ver strekken van z,g. „toewijzingen uit eigen oogst" in zodanige hoeveelheden op de bedrijven der telers achtergehouden mo gen worden, als redelijkerwijze voor voe dering van de eigen veestapel nodig is. Andere granen, welke niet voor ver bruik op de eigen bedrijven toegewezen worden, zullen verplicht geleverd moe ten worden ten behoeve van de brood graanvoorziening (rogge) dan wel an dere consumptiedoeleinden (b.v. grut terswaren) en/of de veevoederdistribu tie. Behoudens nader bekend tê maken uitzonderingsgevallen zal de leverings verplichting voor telers in de provin cies Groningen, Drente, Friesland, Nrd.-Holland, Z.-Holland, Zeeland en' in het N.W. kleigebied van Noord- Brabant, worden gebaseerd op de wer kelijke dorsresultaten welke op dors- briefjes ter kennis van dc plaatselijke bureauhouders moeten worden ge bracht. Het vervoerverbod van granen blijft gehandhaafd. Vervoer is alleen toege staan op geleidebiljetten. Aflevering van graan door telers mag alleen plaats hebben tegen inneming van een afleveringsbewys aan erkende graan handelaren en/of erkende zaaizaadhan delaren. «Handelaren zullen granen in het al gemeen slechts mogen afleveren aan verwerkers tegen inneming van z.g. „be stelbonnen." Malan vormt nieuw kabinet GEEN AFSCHEIDING VAN ENGELAND VERWACHT. Dr Daniel Malan .leider van de Zuid- Afrikaanse Nationalistische Partij, die bij de onlangs gehouden algemene ver kiezingen generaal Smuts versloeg, heeft de vorming van een kabinet bekend ge maakt. Hij zelf treedt op als eerste mi nister en minister van Buitenlandse Zaken. Naar de mening van politieke waar nemers is het onwaarschijnlijk, dat Zuid-Afrika zich van het Britse Ge menebest afscheidt en een republiek wordt onder de regering van Malan. De nieuwe regering, aldus de waar nemers, zal er allereerst naar streven het vertrouwen en de vriendschap van het aanzienlijke Engels-sprekende deel van de Unie te winnen. De benoeming van de „sterke man" der nationalisten, J. G. Strydom, die als de leider van de extreme republi keinen wordt beschouwd, op de betrek kelijk onbelangrijke post van minister voor het grondbezit, wordt als een teken beschouwd, dat de regering extreme kwesties zal vermijden. Mogelijk zal het communisme worden verboden. De nationalisten verwerpen de eis der communisten tot gelijke be handeling van zwart en blank. Het is niet waarschijnlijk, dat de im migratie geheel zal worden stopgezet. Immigratie uit Nederland en de Scan dinavische landen zal waarschijnlijk worden aangemoedigd; hoewel de na tionalisten niet tegen immigratie van Duitsers zijn. zullen deze vermoedelijk niet op grote schaal worden toegelaten, daar men de gevoelens van het Engels sprekende volksdeel zal wensen te ont zien. (Reuter) Van „Heil Hitler" naar „Heil Moskou" OOST-DUITSLAND'S POLITIEKE REUZENZWAAI. Het secretariaat van de „Duitse Volksraad" deelt mede, dat in de Sovjetrussisohe bezettingszone van Duitsland 11.025.152 personen hun handtekening hebben geplaatst voor een verenigd Duitsland, dit is on geveer 86 procent van het aantal stemgerechtigden. DE ONDERGRONDSE VERGASSING IN BELGIË. Naar de Belgische minister van mijn bouw en energie in de Belgische Senaat verklaarde, zijn de proeven, betreffende de ondergrondse vergassing van steen koollagen in de streek van Luik met een volledig succes bekroond. Voordat tot een toepassing op grote schaal zal worden overgegaan, zal even wel nog meer ervaring moeten worden opgedaan en de minister wees er in dit verband op,-dat men in de Sovjet-Unie acht jaar in een stadium van proefne mingen heeft verkeerd, alvorens men tot de practische verwezenlijking kon over gaan. BIJNA OVERAL DROOG WEER. De Bilt verwaoht tot morgenavond: Kcude nacht met cp enkele plaatsen vorming van nevel of mist. Morgen overdag weer toenemende bewolking en iets hogere temperaturen dan vandaag. Vrijwel overal droog weer. Zwakke tot matig naar Zuidelijke richtingen draai ende wind. 5 JUNI. Zon op: 4.23 uur; onder 20.54 uur. Maan op: 3.06 uur; onder 18.46 uur (L. K.) Hoogwater te Katwijk te 2.06 en 14.28 u. BINNENLAND Gisteravond brak door onbekende oorzaak brand uit In een loods op het terrein van het bewaringskamp te Laren. Het vuur greep snel om zich heen en de loods, waarin hout en goederen waren opgeslagen, brandde geheel af. De vuurgloed was tot ver in de omtrek zichtbaar. De Alg. Ned. RIolenaarsbond herdacht zijn gouden Jubileum met een receptie, diner en feestavond te Utrecht. Tegelijk werd ook het vijftig Jarig bestaan gevierd van het bondsorgaan „De Molenaar". De belangstelling uit officiële en han delskringen was buitengewoon groot. Ter gelegenheid van de opbnlng van de nationale tentoonstelling ter herden king van de Vrede van Munster in het gerestaureerde Prlncenhof te Delft zal de Prinses-Regentes morgenmiddag a.s. een bezoek aan Delft brengen. Uit betrouwbare bron te Londen wordt vernomen, dat de eerste voltallige zitting van de consultatieve raad van de West-Europese Unie tegen het midden van de volgende maand te Den Haag zal wor den gehouden. Deze raad heeft tot taak het werk van de permanente commissie, de permanente militaire commissie en de economische, sociale en culturele commissie van de West-Europese Unie te coördineren. Uit welingelichte bron wordt ver nomen, dat 26 Juni is vastgesteld als de datum waarop de evacuatie der Britse troepen uit Palestina zal zijn voltooid. Woensdag 30 Juni zal In Krasna- polsky te Amsterdam het Nationaal con gres 194,8 van het bad- en zweminrichtings wezen gehouden worden, Gistermorgen heeft de minister van Economische Zaken de commissie kolen- olie geïnstalleerd. Deze commissie zal de verschillende aspecten van het vraagstuk kolen-olie onder het oog zien en daar over aan de minister advies uitbrengen. Zij staat onder voorzitterschap van prof. dr lr J. Goudrlaan. Gistermiddag heeft veldmaarschalk Montgomery in het Britse ministerie van oorlog de Ned. 2e luitenant A. van Duyn onderscheiden met de Order of the British Empire. Luitenant van Duyn ls ln Juli 1944 per parachute ln Nederland neerge laten en verschafte belangrijke gegevens over de startplaatsen van V-wapenen, Aan de Nederlandse generaal-majoor D. van Voorst Eveklnk werden de versierselen van Commandeur ln de Order of the British Empire uitgereikt. In de laatste weken neemt de illegale grensoverschrijding van Duitse kinderen ln het Llmtmrgse grensgebied hand over hand toe. De Nederlandse grensbewaking heeft aan het toezicht hierop de handen vol. want de kinderen komen ln de grens dorpen overal bedelen om etenswaren, terwijl ln enkele gevallen ook diefstallen worden gepleegd. In een inlichtlngenstapd op de Utrechtse najaarsbeurs ln September a.s. zal getoond worden wat het export- Êotentleel is van de Britse en Amerikaanse ezettingszone van Duitsland, De Minister van Oorlog heeft be paald, dat de groetpllcht ten aanzien van de dienstkleding dragende leden van het Ned. Rode Kruis is afgeschaft, terwijl van hen de militaire groet niet meer mag worden verlangd. De heer Til anus. voorzitter van de Chr. Hist. Unie en lid van de commissie van negen ter voorbereiding van de Ronde tafelconferentie met Indonesië, zal eerst na de verkiezingen en de daarop volgende formatie van een nieuw kabinet, naar Indonesië vertrekken, BUITENLAND Naar verluidt zullen ex-koning Mlchaël van Roemenië en prinses Anne de Bourbon-Parma einde volgende week te Athene in het huwelijk treden. De Hongaarse bioscopen, waarvan de meeste sinds het einde van de oorlog het bezit zijn van politieke partijen, worden genationaliseerd. Een militaire rechtbank te Salonlki anderen tot levenslange gevangenisstraf- heeft een guerlllastrijder ter dood en vijf fen veroordeeld. 13 guerilla's kregen ge vangenisstraffen van 10 tot 20 Jaar; 78 anderen werden op vrije voeten gest?ld. Luxemburg en Italië hebben een overeenkomst gesloten betreffende de aanwerving van Italiaanse arbeiders ten behoeve van de landbouw in Luxemburg. Alle onkosten zijn voor rekening van ae Luxemburgse regering, terwijl de Italianen dezelfde sociale rechten zullen genieten als de Luxemburgers. In de Sovjet-Unie ls 8.400.000 roebel over 475 personen verdeeld, die de Stalln- prijs en andere beloningen ontvingen voor het ontwerpen van vliegtuigen, oorlogs schepen en tanks. Pavel Blaho, onder-voorzitter van de Slowaakse Vrijheidspartij en commissaris voor de posterijen heeft illegaal het land verlaten. 22 Joegoslavische passagiers en een zeskoppige bemanning landden in een Joego-Slavisch vliegtuig op het vliegveld Barl. Een lid van de bemanning en een der passagiers hebben de piloot onder bedrei ging met wapens gedwongen het vliegtuig op een Italiaans vliegveld aan de grond te zetten, Onze Londense correspondent telefo neerde ons: De zo juist geëindigde 6 mogendhe- den-conferentie oVer West-Duitsland is voor de Benelux-landen niet ge heel bevredigend geweest, hoewel het overdreven is te zeggen, dat het ver loop voor lien over de gehele linie teleurstellend was, zoals enkele di plomatieke waarnemers suggereren. De speciale verlangens, die Nederland koestert, werden blijkbaar in dit sta dium van de Europese politiek nog steeds als van secundair belang be schouwd. Kwesties als de Nederland se export naar Duitsland en 't Rot terdamse 1 transito-verkeer konden bovendien in het kader van Benelux, welke door een gemeenschappelijke delegatie was vertegenwoordigd, op deze conferentie niet aan de orde ko men. Zij werden slechts zijdelings in een vertrouwelijk gesprek met ge neraal Clay ter sprake gebracht, doch voorlopig zonder enige perspec tieven. Het Nederlandse verzoekschrift be treffende voorlopige grenscorrecties Werd kort aangeroerd en er schijnt het vooruitzicht te bestaan, dat een spe ciale commissie uit de grote mogendhe den dit onderwerp nader in studie zal nemen. Er is echter 'tot nu toe op dit punt niets definitiefs bereikt, 'oena..t dan dat het vraagstuk opnieuw onder de aandacht van de betrokkenen is ge bracht. Dit was zeker nodig, omdat bleek, dat de meeste gedelegeerden, ondanks de uitvoerige memoranda der Nederlandse regering, op een vroeger ty-dstip ingediend, niet op de hoogte waren van de hoofdzaken daaruit. Er is weliswaar niets gewonnen, maar Nederland heeft ook niets prijsgegeven. Aanleiding tot grote moeilijkheden gaf de kwestie der nog steeds bestaan de onderlinge- discriminering door de geallieerden op de buitenlandse belan gen in Duitsland. Wat Nederland be treft, liggen die vooral in de Ruhr. De vele klachten, die daarover in de laat ste jaren werden geuit, bleken niet zon der reden. Het was voor Benelux on aanvaardbaar, dat drie Jaren na de oorlog met deze belangen geen reke ning werd gehouden. Zjj beschouwden, de afwijzing van het principe der non- discrimlnering zelfs als een motie van wantrouwen jegens de kleine landen. Het is echter een stap in de goede richting, dat thans tenminste de mo gelijkheid voor gemeenschappelijke be sprekingen over dit onderwerp is ge opend. Op de conferentie kwam herhaaldelijk het verschil tot uiting tussen de con tinentale en andere opvattingen, Bene lux stond dan ook vaak aan de zijde der Fransen. Het bereikte compromis acht men ook van Nederlandse zijde bevredigend. Benelux nam zeer intensief aan de debatten deel en dat de stem der kleine landen voortdurend gehoord is, beschouwden zij, hoe gering de di recte resultaten ook mogen zijn, reeds als een grote winst. Verwacht wordt, dat als gevolg van deze conferentie de samenwerking van Nederland en zijn partners met de grote geallieerden, hoofdzakelijk via de diverse economische en mili taire missies in Duitsland, belangrijk nauwer zal worden. ft De tijd voor experimenten in Duits land achtte men ln conferentiekringea thans gunstiger dan in een latere pe riode, omdat ln verband met de po litieke ontwikkeling in dat land, re» kening zal moeten worden gehoudea met verrassingen.

Leidsch Dagblad | 1948 | | pagina 1