Hef „Voiksbegeren" der Duitse communisten Toenemende belangstelling Montessori-onderwij s voor Laatste Berichten DONDERDAG 3 JUNI fci September opening van nieuwe school Evenals in vele andere plaatsen van ons land neemt ook hier ter stede de belangstelling voor het Montessori-ondenvys sterk toe. Heeft de door de Stichting Montcs» sori-ondcrwys te Leiden en Oegst geest geëxploiteerde Montessori- kleuterschooi aan de Zoeterwoudse Singel momenteel reeds een wacht lijst met 60 kinderen, ook voor de met September in het schoolgebouw aan het Schuttersveld te opennen school voor voorbereidend Montesso ri-onderwijs blijkt grote animo te bestaan. Zo werden in drie dagen t\jds reeds ruim 40 leerlingen inge schreven, terwijl ook de aanmeldin gen voor de tegelijkertijd in dit ge bouw te openen eerste klasse lagere school, waar ook volgens de door dr Montessori aangegeven methode les zal worden gegeven, de verwach tingen verre overtreffen. Ten einde meerdere belangstelling voor deze vorm van onderwijs te wek ken, is van gemeentewege gistermid dag in het schoolgebouw aan het Schut tersveld een tentoonstelling geopend van Montessori-materiaal en Montesso- ri-werk. Onder hen, die deze middag blijk van hun belangstelling gaven merkten wl) o.m. op de inspecteur van het lager onderwijs, de heer H. A. Vriend, de presidente van de Stichting Montessori-onderwijs te Leiden en Oegst- geest, mevrouw C. J. Niekerk—Blom, de heer J. W. Harting, voorzitter van Volksonderwijs en secretaris van de afd. Leiden van de Ned. Onderwijzersvereni ging, afgevaardigden van de adviesraad van het Openbaar Onderwijs te dezer stede en van de Centrale Ouderraad en yoorts enkele hoofden van Montessori scholen en onderwijzend personeel. De wethouder van Onderwijs, de heer J. C. van Schalk, heette alle aanwezi gen hartelijk welkdm om daarna zijn dank uit te spreken voor de inrichting van deze tentoonstelling, waaruit in meer dan één opzicht de grote sym pathie spreekt, welke men voor deze vorm van onderwijs heeft. Hoewel het stelling voor dit onderwijs betrekkelijk gering is in Amsterdam zijn in to taal bijna 20 Montessori-kleuter- en lagere scholen deed het hem genoe gen, dat hierin thans een kentering valt te bespeuren. Nadat de heer Van Schalk een artikel had voorgelezen, dat door hem voor ruim 20 jaar gepubliceerd was in het hier ter stede uitgegeven Ouder blad en waarin al een lans voor het Montessori-onderwijs gebroken werd, deed hij enkele mededelingen over de met September te openen Montessori- kleuter- en lagere school, waarvan hij hoopte, dat zij een goede, voorzichtige en solide basis zouden leggen voor de jeugd, die deze scholen denkt te bezoe ken. Verschillende sprekers hebben hierna hun gelukwensen uitgesproken. De heer J. W. Harting. die dit deed namens de Ned. Onderwiizersvereniging en Volks onderwijs. achtte de opening van deze scholen een aanwinst en uitbreiding voor het openbaar onderwijs te dezer stede en zegde namens beide organisa ties een hartelijke medewerking toe. Mevrouw C. J. NiekerkBlom, presi dente van de Stichting Montessori-on- derwiis te Leiden en Oegstgeest, wees vervolgens op de groei, waarin zich de door deze stichting geëxploiteerde scho len in Oegstgeest feen voorbereidende en een lagere) en te Leiden (een voor bereidende) mogen verheugen. Spreek ster hoopte op een prettige samenwer king en voor wat de school aan de Zoeterwoudse Singel betreft op de be schikbaarstelling van meer ruimte, aan gezien deze school reeds thans een wachtlijst van 60 kinderen heeft. Vervolgens voerden nog het woord de heer Eigenstein. hoofd van een Montes sorischool te Amsterdam, de heer J. Revs, wnd. hoofd van de Montessori school te Oegstgeest en de heer J. En- trop, hoofd van de Schuttersveldschool. Hierna was er gelegenheid tot bezichti ging van de tentoonstelling, welke een uitgebreid beeld gaf van de door dr Montessori voorgestane methode en de resultaten van dit" onderwijs, in aan sluiting waarop mej. Rohde nog een causerie hield over het Montessorl- kleuteronderwijs. Morgenavond en Zaterdagmiddag is spreker wel eens heeft verwonderd, dat I er nog gelegenheid om aan deze ten- in een gemeente als Leiden de belang- toonstelling een bezoek te brengen. LEDENVERGADERING LEIDSE KUNSTKRING „VOOR ALLEN". Gunstige resultaten. De Leidse Kunstkring „Voor Allen" kwam gisteravond in „In den Vergulden Turk" bijeen. De voorzitter, de heer P. v. d. Hoeven, sprak in deze ledenvergade ring een kort openingswoord, waarin hij het 't volgend jaar te herdenken zilve ren jubileum memoreerde. De secretaris, de heer J. de Jong, gaf een overzicht van de activiteit van de Kunstkring, waarbij spr. opmerkte, dat de concerten goed bezocht waren en dit tot verheugenis stemde, gezien de daling van het leden tal. De secretaris deed voorts een be roep op de vrienden van de Kring om haar trouw te bljjven. De voorzitter sloot zich bij dit laatste volkomen aan en bracht tevens een woord van hulde aan mej. Rijnders, die thans in Indië vertoeft, voor de nauwgezetheid, waar mede zij haar bestuursfunctie had ver vuld. Uit brieven van mej. Rijnders bleex, dat ook in Batavia kort geleden een Kunstkring was opgericht. De penningmeester, de heer L. Gerver- dinck, legde rekening en verantwoording af. Uit zijn verslag ontlenen we een batig saldo van f. 90.hetgeen een mooi resultaat genoemd mocht worden. De begroting 1948/1949 wees een tekort aan van f.950, maar gelet op het feit, dat de werkelijke uitgavennimmer de inkom sten overtroffen, sprak de heer Gerver- dinck de wens uit, dat het ditmaal ook mee mocht vallen. Bij acclamatie werden de heren L. Gerverdinck, mr A. J. Sormani en N. J. Swierstra als bestuursleden herkozen en de heer C. Lau gekozen. In de kascommissie werden benoemd de heren Ducroix, Van Katwijk en Scholte. De contributie bleef ongewijzigd, maar wel wees de voorzitter er op, dat het steeds moeilijker wordt door de hogere prijzen voor artisten en verhoging der belasting om behoorlijke concerten te verzorgen. Voor het komend seizoen had het bestuur zich echter van goede con certgevers verzekerd en wanneer de be langstelling zou zijn, zoals in het afge lopen jaar, dan was contributieverho ging nog niet noodzakelijk. Het pro gramma omvat: 19 October, de Zwitserse pianist Aeschbaoher; 22 November, een sonate-avond door Machula, cello en Van der Pas, piano; 20 December de violiste Bobesco en haar echtgenoot Genty, piano. Dit laatste concert even eens een sonate-avond. Op 18 Januari 1949 speelt Gerard Hengeveld, piano en op 15 Februari treedt de sopraan Mea Naberman op. Ten slotte komt in Maart d.a.v., de juiste datum is nog niet be kend. de pianist Cor de Groot weer voor de Kunstkring optreden. Namens de leden spraken de heren Ducroix en Lau woorden van dank en waardering tot het bestuur voor het vele werk, dat het voor de leden op cultureel gebied had verricht. FELLE UITSLAANDE BRAND IN VOORMALIGE BOERDERIJ „DE WAARD". Stal over lengte van 10 m. uitgebrand. Gistermiddag werd de brandweer ge alarmeerd voor een brand, welke was uitgebroken in de 70-meterlange stal van de voorm. boerderij „De Waard" aan de Van Speijkstraat, welke ln eigendom toebehoort aan de heer Bink. De brand, welke was ontstaan in een gedeelte, dat was onderverhuurd aan de heer G. Elfrink, die daar een klom- penhande! ln gevestigd had. liet zich aanvankelijk ernstig aanzien. Bij de komst van de brandweer hadden de vlammen zich reeds medegedeeld aan het dak, waarvan een gedeelte over een lengte van 20 meter afbrandde. Maar orxk het inwendige van de stal, waarin veel orandbaar materiaal was opgeslagen, brandde over 'n lengte van 10 meter geheel uit. De oorzaak is te wijten aan het feit, dat de heer E. bij het aanmaken van een kachel, waar voor 450 met synthetische lak geverf de klompen lagen te drogen, bij ver gissing benzine inplaats van terpentijn gebruikte. Met drie stralen op de wa terleiding heeft de brandweer het vuur geblust en de brand gelocaliseerd tot het bij de heer E. in gebruik zijnde grleelte Een eveneens' in de stal on dergebrachte bloemenopslagplaats van de bloemenhandelaar S. Nieuwenburg bekwam veel waterschade. 30 JUNI VACANTIEKINDERFEEST. Ditmaal naar Arahm. De leerlingen van de 5e klas der openbare scholen te dezer stede, die telkenj are, dank zij de zorgen van het Comité Vacantiekinderfeest. een één- daags uitstapje maken, zullen dit jaar op Woensdag 30 Juni een bezoek aan Arnhem brengen. BONKAARTEN HALEN. Dezer dagen worden weer nieuwe dis tributiebescheiden uitgereikt, ditmaal in het Stadhuis (ingang Breestraat). Mee gebracht moeten worden de stamkaar ten van alle gezinsleden, de inwisse lingsbon van de thans lopende bon kaarten en (eventueel) de contrólekaart voor a.s. en jonge moeders. Het bureau ls geopend van 8%12 en 24% uur Morgen zijn de gezinnen aan de beurt, waarvan de stamkaart van het Hoofd een nummer heeft tussen 21.601 tot en met 27.000. A.s. Zaterdag vindt geen uitreiking plaats. DE SPAARSALDI DALEN De door de Ned. Spaarbankbond gepubliceerde cijfers wijzen uit, dat in de maand April 1948 bij de algemene spaarbanken werd in gelegd f. 24.774.893 en terugbe taald f. 32.872.921, Het spaarbe- drag daalde dus met. f 8.098.028. De spaarbank voor de stad Am sterdam publiceert gegevens over .Mei 1948, waaruit blijkt dat de inbreng in deze maand f. 1.439.534 en de terugbetaling f. 1.559.763 bedroeg. Bij de spaarbank te Rotterdam bedroeg de inleg in Mei f. 2.211.435 en de terugbetaling f. 2.680.699. ACADEMISCHE EXAMENS Gepromoveerd tot doctor in de genees kunde. op proefschrift getiteld „Enige beschouwingen aangaande het Carcino ma Colli Uteri", de heer C. A. M. v. d. Heijden Cs-Gravenhage). NED. VER. E.H.B.O. De Ned. Ver. EJLB.O. afd. Leiden heeft gisteravond de diploma's uitge reikt aan de geslaagde candldaten. Na een kort welkomstwoord door voor zitter J. D. Slegtenhorst, werd in 't bij zonder dank gebracht aan dr J. v. Dam voor zijn opleiding aan de assistenten, hem werden enkele boekwerken aan geboden 1 alsmede aan het dagelijks bestuur van de E.H B.O.-Raad, de di verse afgevaardigden van de zusterver enigingen en de talrijk opgekomen be langstellenden. De uitreiking werd omlijst door het zeer geslaagde optreden van het Dubbel- mannenkwartet „Sempre Avanti" onder leiding van de heer Joh. v. d. Broek en de acrobatengroep de Sando's. Bij de diploma's werd de gebruikelijke verbanddoos overhandigd. DE JUBILEUMFEESTEN. Morgenavond te kwart over zeven uur, zal de heer H. J. Barentsen. via de derde lijn van het gemeentelijk radio-distri butienet een causerie houden over de hier ter stede in het kader van de Ju bileumfeesten te houden bloemencol- lecte, in aansluiting waarop de heer P. Herfkens enkele mededelingen zal doen over de te organiseren kinderfeesten. Morgenavond zal in de Remon- starntse Kerk een lezine worden gehou den door dr Sydney M. Berry over de Congregationalistische Kerk in Enge land. Dr Berry is algemeen gedelegeerde van deze kerk en vertoeft momenteel op het vasteland om contacten te leggen met geestverwante kerken en groepen. De congregationalisten zijn in het bij zonder verwant aan de Remonstrantse Broederschap. Deze heeft hem dan ook met vreugde begroet op haar algemene vergadering. In het verslag betreffende de feest avond van de toneelver. „Door Oefep'ng Beter" stond vermeld dat een plaquette werd aangeboden dr de „Nar". Dit moest zijn van het Er. e Leidse Klucht en Revuegezelschap De heer G F. C Bakker, zendings- leraar te dezer stede, heeft een toezeg ging van beroep ontvangen van de Ned. Herv. gemeente te Nuenen (N.-Br.). Teraardebes telling A. M. de Blauw GROTE BELANGSTELLING OP „RHIJNHOF". Onder zeer grote belangstelling vend hedenmiddag op„Rhijnhofde teraar debestelling plaats van het stoffelijk overschot van de-heer A. M. de Blauw, in leven oud-directeur van Gemeente werken te dezer stede en luit.-kolonel der Genie b.ö. Onder hen, die hier van hun medeleven blijk gaven, merkten wij o.m. op de burgemeester, Jhr mr F, H. van Kinschot, de gemeentesecretaris, mr J. Bool en wethouder A. J. Jonge- leen, die het gemeentebestuur vertegen woordigden, ir G. L. Driessen, oud-ai- recteur van Gemeentewerken, ir D. Boogerd en ir D. IJ. Lem, resp. direc teur en adj.-directeur van Gemeente werken, de heer G. F. E. Kiers, hoofd ingenieur-directeur van de afdeling Zuid-Holland van de Volkshuisvesting, de heer H, Harmsen namens het Fonds .1815 van oud-militairen en nagelaten betrekkingen, de heren H. H. Tieleman, E. H. Moens en J. P. A. Brand namens het bestuur van de Sociëteit Amicitia, alle hoofden van dienst en het nage noeg voltallige personeel van de dienst van Gemeentewerken, waarbij zich ook rverschillende oud-hoofden van dienst hadden gevoegd, tal van oud-genie-of- ficieren, w.o. zich o.m. bevonden de luit.-kolonel b.d. M, Raammakers en de oud-hoofdingenieur van Waterstaat, de heer P. Post v. d. Steur en voorts zeer vele vrienden van de overledene en vele anderen. Nadat de met een bloemenschat ge dekte kist met het stoffelijk overschot ln de aula was opgebaard, voerde als eerste spreker dr H. P. A. Smit namens de familie het woord, die herinnerde aan de grote hartelijkheid en rechtscha penheid van de heer De Blauw. De burgemeester, die vervolgens het woord voerde, bracht het vele werk van de heer De Blauw voor de gemeente, welke hem bovenal dierbaar was, in de herinnering. Tijdens zijn bijna 25-jarige ambtsvervulling heeft hij zeer veel tot de stadsverfraaiing en ontwikkeling mo gen bijdragen. Vooral hiervoor zal hem het gemeentebestuur steeds dankbaar blijven. Nadat architect W. M. Dudok van Heel nog gewezen had op de uitzonderlijke karaktereigenschappen van de heer Blauw, sprak ir D. Bogaard namens het personeel van Gemeentewerken nog een woord van afscheid, daarbij wijzend op de talloos vele werken, welke onder di rectie van de heer De Blauw in Leiden zijn tot stand gekomen. Aan een helder verstand, een uitstekend geheugen en een buitengewoon organisatietalent paarde hy een openheid van karakter, welke hem steeds belangstellend deed staan voor het wel en wee van zijn me dewerkers. Deze karaktertrek, aldus spr., heeft hem in de bezettingstijd in gevan genschap doen raken, waaruit hij, dank zij ingrijpen van medische zijde, werd ontslagen. Zeer heeft het hem gekrenkt toen hem op 23 Februari 1944 onge vraagd ontslag uit de dienst werd ver leend, hetgeen gelukkig in de na-oorlogse tijd door een besluit van de raad is on gedaan gemaakt en waarbij hem volle dig rechtsherstel werd toegekend. Een lang leven hadden wij U, aldus spreker, nog gegund. Helaas is dit anders be schikt. Rust in vrede. Nadat ir J. Sbhreuders namens de vele vrienden een 'woord van afsoheid had gesproken, deed dit de gep. gen.-majoor J. C. Hardeman namens de vele „wa penbroeders" en de heer H. Harmsen namens de Commissie van het Fonds 1815, Hierna werd het stoffelijk overschot uitgedragen en ter aarde besteld, waar na een broer van de overledene, ir W. de Blauw, dankte voor de belangstelling en het medeleven bij dit overlijden van zovele zijden ondervonden. Aan de Economische Hogeschool te Rotterdam slaagde voor het doctoraal examen economische wetenschappen de heer J. C. Voorzaat, alhier. Burgerlijke Stand van Leiden GEBOREN: Johanna Christina, d. van A. P. Brons geest en J. Lolkes de Beer; Theodora, d. van B. Cool en H. van Stek; Frederlk Jan Roland, z. van L. P. Bouwmeester en N. Alcock; Hendrik, z. van J. KeJJzer en J. M. C. van den Hoed; Pleter, z. van D. Bergman en J. Bodaan; Johannes Petrus, z. van G. Dreef en M. J. van der Steen; Peter, z. van A. F. Nix en A. R. Bauer- mann; Pleter, z. van J. Kop en M. Ba- rendse; Margaretha Antje, d. van J. van Ark en E. Lambooy; Johannes Andreas Maria, z. van A. J. Verhoogt en A. M. Belt; Willempje Helena, d. van J. van der Lult en C. H. G. van Velsen; Harmen, z. van T. J. Slijkhuis en B. Veldhuis; Hans, z. van E. van de Water en G. de Jong. OVERLEDEN: L. J. van der Horst, hulsvr. van C. Zwet sloot, 74 Jaar; D. Schuiling, z.p 10 Jaar. GETROUWD: G. van der Helde lm en J. de Neef Jd; H. Arnoldus Jm en S. M. Ligtvoet Jd; A. Bijkerk Jm en M. J. van der RelJden Jd; G. Eellnk Jm en J. Pret Jd; P. Eradus Jm en P. Hoppenbrouwer Jd; P. J. de Graaf gesch. en H. Middelham Jd; C. T. Hoppen- brouwer Jm en J. C. van der Laan Jd; J. C. van Kempen Jm en J. M. G. van Steijn Jd; H. J. Heetwinkel Jm en J. T. Post Jd; B. Kluivers Jm en J. Bon Jd; C. H. Kop Jm en M. T. Straathof jd. Hoe'moet crisis met Republiek bezworen worden? WEINIG KANS OP HERVATTING DER POLITIONELE ACTIE Volgens betrouwbare zegslieden te Bataria zouden er twee wegen open staan om een einde aan de crisis te maken, indien het Rep. antwoord aan de Nederlanders onaanvaardbaar zou blaken. Het ene alternatief zou zijn, het geschil wederom voor te leggen aan de Veiligheidsraad en het andereover te gaan tot onderhandeling op basis van de onlangs informeel door de Commissie v. G. D. gedane nieuwe voorstellen voor een regeling van het geschil. Volgens betrouwbare bronnen uit bel de partijen is het weinig waarschijn lijk, dat, indien de onderhandelingen mochten worden afgebroken, het zou komen tot een hervatting van de po litionele actie. In brede Ned. kringen heerst de opvatting, dat de Republiek niet langer de beheersende politieke factor in de Archipel is en dat het grootste deel van de aandacht dient te worden geschonken aan de ver langens der niet-Republikeinse Indo nesiërs. Andere bronnen achten het in het belang van de Republiek, het geschil buiten de Veiligheidsraad te houden en er alles op te zetten om bij de onder handelingen haar huidige gevaarlijke politiek te verlaten en de alternatieve voorstellen van de C. v. G. D. te aan vaarden. De Voorstellen der Commissie v. G.D. zouden voorzien in een alternatieve oplossing in het ontwerp van de toe komstige deelstaten en verder betrek king hebben op een oplossing voor de volksstemming, waardoor een weg zou worden geopend tot een bespoediging van het toetreden van de Republiek tot de federale interim-regering. Een en ander zou het vestigen van bui tenlandse betrekkingen door de Re publiek, zoals de overeenkomst met Rusland, overbodig maken. Alvorens naar Sumatra te vertrekken, heeft Soekarno in een radioboodschap het volk er toe aangespoord, de een heid, welke zij bezwoer bij de viering van de 40ste verjaardag van de natio nalistische. beweging, welke verleden maand viel, in practijk te brengen. Ingezonden Mededeling Xast van zenuwen? Mijnhardc's Zenuwtabletten helpen U er overheen. LEIDERDORP POLDERFINANCIËN. In de vergadering van stemgerechtig de ingelanden van onderstaande polders werd omtrent de rekening 1947 en de omslagen voor 1948 als volgt besloten. Polder Achthoven: rekening 1947 In komsten f. 5807.36. uitgaven f. 5107.13 batig saldo f. 700.23; begroting 1948 in komsten en uitgaven f. 6235.91 by een omslag van f. 7.50 per hectare. Kalkpolder: rekening 1947 inkomsten f. 1871.60, uitgaven f. 1809.23, batig saldo f 62.37; begroting 1948 inkomsten en uitgaven f. 1528.75 by een omslag van f 14.per hectare. Munnikkenpolder: rekening 1947 In komsten f. 3426.80, uitgaven f. 2853.09, batig saldo f. 573.71; begroting 1948 in komsten en uitgaven f. 3516.96 by een omslag van f. 14.per hectare. VOORSCHOTEN Burgerlijke Stand Geboren: Nico- laas Dirk Leendert, zv A. Verstoep en H. van Wenden; Elisabeth Maria, dv C. Rovers en W. Broeders. Gehuwd: Johannes Mourits 39 j. en Helena Visser 31 j.; Gerardus Bernar- dus Waayer 27 J. en Henrica Johanna van Gent 24 J. Rijkspostspaarbank Gedurende de maand Mei werd by de Rykspostspaar- bank op het postkantoor alhier, inge legd f. 20.523,05 en terugbet. f. 20.240,51 Het troepenschip „Waterman", dat onderweg is van Indië naar Nederland, wordt onvoorziene omstandigheden voorbehouden omstreeks Maandag 7 Juni in de haven van Rotterdam ver wacht. Aan boord bevinden zich, zoals bekend, 1300 demobiliserenden en ver lofgangers. Geen aanslag voot 1948 tot verplichte veelevering Hoewel het vleesrantsoen nog aan- zienlyk beneden het vleesverbruik van voor de oorlog ligt en de vleesdistributiq, niet binnen afzienbare tyd kan worden opgeheven, zijn de vooruitzichten zoda nig gewijzigd, dat de veeaanslag niet meer nodig is om de verplichting tot levering van vee op nader vast te stel len tijdstippen op te leggen, aldus het Ministerie van Landbouw, Vissery en Voedselvoorziening. Mede opdat bezuiniging van bete kenis op personeelskosten kan worden verkregen, heeft de minister thans be sloten voor 1948 geen aanslag vast to stellen. De veehouders kunnen dus voortaan zelf bepalen, op welk tydstip zy hun voor de slacht bestemd vee wensen af te zetten. Wel zal op het tydstip van le vering invloed worden geoefend door een variërend schema van pryzen voor slachtvee. Zeven ministers naar België De Nederlandse ministers Beel, van Boetzelaer, van den Brink, Lieftlnck, Drees, Mansholt en Vos zullen zich a.s. Maandag naar België begeven ten einde deel te nemen aan een bijeenkomst van ministers der Benelux-landen, te houden in Chateau d'Ardennes in de Belgische Ardennen. Ook de Belgische ambassadeur in Ne derland zal aan de besprekingen deel nemen. Crediet van 300 millioen Belgische francs aan Nederland Een woordvoerder van het Internatio nale Monetaire Fonds heeft de berich ten bevestigd, dat Nederland van het I.M.F. een crediet van 300 millioen Bel gische francs heeft ontvangen. Hij wees er op, dat dit een van de weinige ge vallen is, dat het Fonds aan een lid een crediet heeft verleend in andere valuta dan Amerikaanse dollars. BURGEMEESTER D'AILLY NAAR NEW YORK. De burgemeester van New York, de heer William O'Dwyer heeft, ter gele genheid van het 50-jarig bestaan van „Greater New York", de burgemeester van de moederstad Amsterdam uitgeno digd, als gast van de stad het eerste hoogtepunt der voor deze herdenking georganiseerde feestelykheden, t.w, de reusachtige parade op Zaterdag 12 Juni „New York at work", georganiseerd door de gemeenteiyke diensten en bedryven, openbare nutebedryven en handel ed nyverheid, by te wonen. De burgemeester van Amsterdam heeft deze uitnodiging aangenomen en zal 10 Juni per K.L.M. naar New York ver trekken. HET VERHOOGDE VETRANTSOEN VOOR DE JEUGD. Zoals bekend wordt het rantsoen voe- dingsvetten voor de leeftydsgroepen B en C met ingang van 6 Juni a.s. ver hoogd met 125 gram per week. De op de bonnenlijst van deze week voorko mende bonnen 434 Reserve (B-kaart) en 437 Reserve (C-kaart) geven recht op het kopen van 500 gram boter of margarine of 400 gram vet. Zolang de tegenwoordige bonkaarten in gebruik zyn, is het om distributie-technische redenen niet mogeiyk de verhoging van het rantsoen voedingsvetten voor deze leeftijdsgroepen gelijkmatig te verstrek ken door b.v. eens per 14 dagen een bon aan te wyzen voor 250 gram. Volstaan moet worden met eens per vier weken een bon aan te wyzen van 500 gram. DIVIDEND PHILIPS 9%. In de vergadering van commissaris sen der N.V. Philips Gloeilampenfabrie ken te Eindhoven werd besloten aan de jaarlykse algemene vergadering van aandeelhouders voor te stellen over het boekjaar 1947 uit te keren een dividend van 6.6% op de 6% cumulatief prefe rente aandelen en een dividend van 9% op de gewone aandelen. Jacht op wandluizen en handtekeningen (Van onze Berlijnse correspondent). Het „Volkscongres voor eenheid en rechtvaardige vrede", is begonnen met een actie, welke drie weken zal duren en ten doel heeft handtekeningen te verzamelen van Duitsers, die hun in stemming willen betuigen met 't stre ven naar een „ongedeeld democrat. Duitsland". Buitenstaanders zouden kunnen me nen, dat heel Duitsland, althans de overgrote meerderheid van het Duitse volk, zonder aarzeling zulk een cam pagne begroet en ondersteunt en dat geen der bezettingsmogendheden er principiële bezwaren tegen kan hebben, Er is dan ook een felle stryd om ont brand tussen de Duitse partyen, een strijd, waarin zich zelfs de bezettings- autoriteiten hebben- gemengd. „Eenheid en Vrijheid" is een parool, waarop geen aanmerking te maken zou zyn, als degenen die het verkondigen en het als een politiek waipen gebrui ken, het in de oorspronkelijke politie ke en zuivere betekenis opvatten en er geen hoogst bedenkeiyke politieke ma noeuvres mee wilden camoufleren. In werkelijkheid namelijk is de inzameling van handtekeningen een primitieve of schoon wellioht niet ondoeltreffende poging der Duitse communisten om hun beweging nieuw leven ih te bla zen, om de indifferente massa der be volking uit de slaap te wekken en een verwarring te stichten, waarvan de uit stralingen ook in de Westelijke zones van Duitsland merkbaar zullen zyn. Op de Berlijnse schuttingen en pe perbussen hebben de sociaal-democra ten plakkaten gekleefd met de waar schuwing: „Wie op de ïyst tekent, ver klaart zich aocoord met de Oder-Neis- se-grens". In de vergaderingen der burgeriyke party en wordt het commu nistische „Voiksbegeren" gekarakteri seerd als landverraad. De socialisten, christen-democraten en liberalen te Beriyn hebben hun kiezers op 't hart gedrukt er niet aan mee te doen. Daar mede is reeds by voorbaat de als een Prijzen voor gezouten haring TOT 15 JULI VOORLOPIG VRIJ. In het voedselvoorzieningsblad no. 45 van Vrydag 4 Juni a.s. wordt een nieu we pryzenverordening voor haring en haringproducten van het bedryfschap vopr visserijproducten gepubliceerd, waarin dezelfde maximum verkooppry- zen voor haring en haringproducten als voor de vorige teelt golden, zyn op genomen. Tegclyk met deze prijzenverordenlng wordt een uitvoeringsbesluit van de voorzitter van het bedryfschap gepu bliceerd, waarby bepaald wordt, dat voor gezouten haring tot 15 Juli 1948 geen maximum prijzen zullen gelden. verrassende coup bedoelde actie gere duceerd tot een partymanouvre van, men zou kunnen zeggen: zonale bete kenis. In de Westeiyke zones, waar elk pu bliek optreden van het zogenaamde „Voikskongress" is verboden, wordt ook het „Voiksbegeren" beschouwd als een onaangename storting en derhalve zo veel mogeiyk tegen gegaan. In do Franse en Amerikaanse zone vindt het in het geheel niet plaats en in de En gelse zone onder het voorbehoud, dat de inzameling van handtekeningen niet in het openbaar wordt gehouden, doch uitsluitend door colporteurs, die van huis tot huis gaan, mag worden uit gevoerd. Te Beriyn ls het geharrewar nog groter. Alleen in de Russisohe sec tor hebben de heren van het volks congres de vrije hand. In de overige sectoren daarentegen worden hun de grootste moeiiykheden in de weg gelegd. De communisten moesten derhalve hun toevlucht nemen tot huisbezoek, waar by zij biykbaar niet altyd even kies keurig waren in hun aanbevelingen. Er wordt zelfs verteld, dat zy hier endaar met blancoiysten op de proppen kwa men en beweerden, dat zy adhaesie- betuigingen inzamelden voor een actie tegen wandluizen. Hun Russische be schermers hielpen een handje, door ge bruik te maken van een vaagheid in de contrólecompetenties ten aanzien van het Beriynse Verkeerswezen, op grond waarvan zy het voorstelden alsof de „S-Bahn" (de spoortrein, die ver schillende delen van Beriyn verbindt en door alle sectoren loopt) exterrito riaal is. Op de perrons van de „S- Bahn"-statlons verschenen dan ook op Zondagochtend volkscongres-functiona rissen met tafeltjes, stoelen, transpa ranten en stapels Ujsten om handteke ningen te vergaren. In de Franse sec tor duurde dit spel niet lang. Weldra verschenen patrouilles van de Franse militaire politie om de ïysten in be slag te nemen. Toen het op de stations in de Amerikaanse en Engelse sector tot opstootjes en vechtpartyen kwam, werden ook daar de collectanten van handtekeningen gedwongen hun tenten af te breken en ae plaat te poetsen. HET DOEL HEILIGT DE MIDDELEN. Met welke middelen en op welke wyze in de communistisch gecontroleerde ge bieden van Duitsland de actie van het volkscongres rich afspeelt, moge ten slotte blyken uit de woorden van de voorzitter van een bedryfsraad der po litie in een Oost-Beriyns district, die aan de vooravond van het „voiksbegeren" ten aanïiore van zyn. agenten o.a. verklaarde „Wie niet op de Ujst van het „Voiksbegeren" tekent, is voor de politie onduldbaar en moet maar zien, dat hy in een van de Wes- teiyke sectoren zyn brood verdient!" De Beriynse Correspondent van een Engels blad vertelt, dat hy zich als buitenlander op een ïyst by het Silezi- sche station kon inschryven zonder dat men van hem een persoonsbewys ter inzage verlangde en een Duits Journa list. die hem begeleide, schreef zyn naam op drie verschillende ïysten, waarmede wel afdoende is bewezen, dat de betekenis van 't resultaat der actie een zeer twijfelachtig karakter zal dragen. Deze maand is het 100 jaar geleden, dat begonnen werd met het droogmalen van de Haarlemmermeer. Drie grote stoomgemalen werden in werking gesteld, de .Xynden", de „Cruqius" en de „Leeghwater". Nog steeds zorgen rij voor de bemaling van de polder. Het stoomgemaal Xynden" zoals het aan de dyk van de Haarlemmermeer staat 100 jaar na ln werking stelling. Een der slachtoffers van trambctsing overleden De heer C. W. Koppens uit Den Haag, chauffeur van de HTM, die by de trambotsing by Wassenaar ernstig werd gewond, is hedennacht in het zie kenhuis aan de Zuidwal te 's-Graven- hage overleden. De toestand van de heer J. Vermeulen uit Wassenaar, die by het ongeluk de uit de richting Den Haag komende tram bestuurde, is zor gelijk. NEEDER EN VAN VREDENBURCII CONFEREREN MET COMM. v. G. D. De correspondent van Aneta te Ka- lloerang meldt: Hedenochtend te 11 uur ontvingen de heren Van Vredenburch en Neher de leden der C v. G. D, Dubois, Critchley en Herremans. De heer Van Vreden burch deelde aan Aneta mede, dat ty- dens dit bezoek de boodschap van de Ned. Regering aan Moh. Hatta ter ken nis van de C. v G. D. is gebracht. De heer Court Dubois deelde aan Aneta nog mede, dat hy na het bezoek aan de heren Neher en Van Vredenburch geen commentaar had te geven. Het onder houd van de heren Neher en Van Vre denburch met dra Moh. Hatta duurde ruJm een halfuur OMVANGRIJKE VEESMOKKEL NAAR BELGIË ONTDEKT. Joodse Staat. De Arabieren zouden het vuren niet staken indien niet aan deze twee voorwaarden zou worden voldaan. (Reuter) Amerikaans functionaris door Sovjets vastgehouden Dr Harry Franklin, de Amerikaanse plaatsvervangende ohef van de afdeling burgeriyke aangelegenheden te Beriyn, is gisteravond, toen hy eeh bezoek bracht aan de Sovjetrussische sector van de stad, door de Sovjets aangehouden, aldus is officieel medegedeeld. Volgens kolonel William Babcock, plaatsvervan gend Amerikaans commandant, was Franklin voor legitieme zaken in de Sovjetrussische sector. De Sovjet-auto riteiten hebben beloofd Franklin heden morgen los te laten. Men wacht daarom «3EURSO VERZICHT Na de opleving, die de fondsenmarkt gisteren aan de dag heeft gelegd, was de belangstelling vandaag weer prac- tlsch geheel verdwenen. Het koersver loop bood heden weinig variatie, me rendeels werd iets boven het slotpeil van gisteren genoteerd, zonder dat daarin verder wyzlgingen van belang optraden. Kon. Olie was betrekkelijk vast en kwam voor de oude aandelen juist iets boven de 350. Nieuwe aande- len 340. De overige internationale ge- De Utrechtse politie ls op het spoor oriënteerde fondsen bleven merendeels gekomen van een uitgebreide veesmok- op het vorig peil gehandhaafd, doch kei, die vanuit Weert In Limburg by de Philips liep tegen het slot een kleinig- Belgische grens bedreven werd. Zesheid terug. Wat de cultuurfondsen be leden van__het complot zyn reeds gear- j treft, alleen in Deli-My. was weer enl- resteerd. Hoewel de polltie-autoritelten aannemen, dat minstens 100 stuks vee door deze arrestanten naar België zyn gesmokkeld, hebben de gearresteerden tot dusverre slechts toegegeven 67 koelen over de grens te hebben gebracht. VOORWAARDEN DER ARABIEREN. Moeilijk in te willigen De Syrische minister-president heeft verklaard, dat de Arabieren het tweede ge activiteit en werd verhandeld tussen 164% en 162% HVA teruglopend na goed pryshoudende opening. Amster dam Rubber ontbrak het aan iedere belangstelling, zodat uitsluitend 'n slot- notering van 166, dus 4% lager tot stand kwam Van de Scheepvaartaan delen lagen aandelen Holland Amerika Lyn enige punten beter. De stemming was bier min of meer verdeeld. Op de obligatie vertoonden staatsfondsen bevel van de Veiligheidsraad tot staken! slechts minieme verschillen Van de van het vuren geaccepteerd hadden on- nieuwe 3% lening werden de stukken der twee hoofdvoorwaarden; afzien van zonder belastingfaciliteit niet geno de verdeling en verdwynen van de teerd. Groothof 1948 deed 991/16.

Leidsch Dagblad | 1948 | | pagina 3