VACANTIE CEBUTO Zeventig sportmensen uit Oxford komen eind Augustus naar Leiden LAIJRA-rijders lachten en regen om wind REISBUREAUX REIZEN ZONDER ZORGEN De Amerikaanse leger-sterkte RECHTZAKEN Wat er in Indië gebeurt H.M. de Koningin bezocht de Bommelerwaard GROTE BELANGSTELLING VOOR GETEISTERDE GEBIEDEN. 3LM. de Koningin heeft gistermid dag een bezoek gebracht aan de Bora- melenvaard, ten einde zich op de hoogte te stellen van de vorderingen der herstelwerkzaamheden en de al gemene toestand In het getroffen ge bied. Te Ammcrzodcn op het kasteel van die naam heeft H.M. zich lang durig onderhouden met jhr dr O. G. C. Quarlcs van Ufford, Commissaris der Koningin in Gelderland, in het bijzijn van talrijke autoriteiten uit de streek. Tijdens het gesprok zijn vele proble men, o.m. op het gebied van de weder opbouw en landbouw aan de orde ge komen. Na het oponthoud te Ammer- zoden heeft H.M. een autorit gemaakt door Zaltbommel, Bruchem, Kerkdijk, Well, Ammcrzoden, Hedel, Velddriel, Kerkdriel en Rossum, van welke plaat sen sommige, met name Well, Ammer- zoden en Hedel tijdens de oorlogswin ter wel bijzonder zwaar getroffen zijn. Te Hedel mocht de in uitvoering zijnde ruilverkavelingswerkzaamheden de aan dacht van H.M. hebben. De tocht eindigde te Zaltbommel. Ondanks het zeer slechte weer en stro mende regen, was er veel belangstel ling in de verschillende dorpen. Op verscheidene punten werden H.M. bloe men aangeboden en onderhield de Ko ningin zich met inwoners. Het bleek ons. dat men het bezoek van H.M. bui tengewoon waardeerde, temeer daar men, wetende dat de Landsvrouwe be hoefte aan rust heeft, mocht constate ren, dat Zij de vermoeienissen van deze tocht in slechte weersomstandigheden niet schroomde, om zich op de hoogte te stellen van de toestanden ln deze zo zeer geteisterde streek. DE PROFESSOREN ECONOMISCHE FACULTEIT AAN DE VRIJE UNIVERSITEIT. De Stichting van de Economische fa culteit aan dc Vrije Universiteit heeft thans haar beslag gekregen. Als gewone hoogleraren werden be noemd: J. Zijlstra te Rotterdam, doc torandus in de economie, tot gewoon hoogleraar in de theoretische economie, dr F. L. van Muiswinkel te 's-Graven- hage tot gewoon hoogleraar in de be- dryfshuishoudkunde- en prof. dr Z. W. Sneller te Rotterdam, tot gewoon hoog leraar in de economische geschiedenis. Tot buitengewone hoogleraren zijn voorts benoemd: prof. dr W. F. de GaayFort man voor het onderwijs in privaat-en arbeidsrecht en prof. mr H. J. Hellema voor het belastingrecht en de leer van de openbare financiën. Rede van de Paus De Paus deed gisteren via de radio een beroep op de wereld om alle krach ten in te spannen om het na-oorlogse weifelen tussen vrede en oorlog te hel pen overwinnen en sprak er zijn tevre denheid over uit, dat de voorlopige be- standstoestand in Palestina was afge kondigd, waardoor enige hoop daagde. Hij zei verder: „Onder de politieke vraagstukken, die een bevredigende op lossing vragen, is het overbodig te zeg gen, dft de oplossing voor een wereld vrede op de eerste plaats komt." „Met grote droefheid zien wij, dat de vlam van de oorlog, die reeds brandde in Griekenland en het aloude China thans is opgelaaid op de plaatsen, waar tweeduizend jaar geleden de vredes boodschap verkondigd werd." De Paus vervolgd: „Hoe kan het bloed van mensen blijven stromen in het land, dat de Godmens redde met Zijn bloed, waardoor redding en verlossing gebracht werd aan alle mensen. Hoe kan de chris telijke wereld met onverschilligheid zien, dat het Heilige land, dat iedereen na dert met de grootste eerbied en wier grond gekust wordt met liefde, opnieuw door troepen vertrapt wordt en door bombardementen geslagen. Hoe konden zij de vernietiging der heilige plaatsen toestaan, de verwoesting van het graf van Christus? God geve, dat het gevaar van zulk een verschrikkelijke kwelling I voorgoed mag vermeden worden." (Uni ted Press). BENES' GEZONDHEID SLECHTER? In versdhillende-niet-officlële kringen to Praag wordt verklaard, dat de ge zondheidstoestand van president Benes de laatste dagen verslechterd is, zodat men, ofschoon momenteel geen levens gevaar aanwezig schijnt te zijn, over hem in ongerustheid verkeert. De president zou. tezamen met juris ten, nog doende zijn de tekst van de nieuwe grondwet te bestuderen. Met de nationalisaties zou hij zioh bij voorbaat reeds eens verklaard hebben, doch de mogelijkheden van contróle op de re gering zou hij niet voldoende achten. Volgens de grondwet is de president bevoegd het ontwerp naar de Nationale Vergadering terug te zenden met aan bevelingen voor amendementen, doch wanneer de assemblee haar besluit be vestigt, wordt de grondwet, met of zon der de goedkeuring van de president, van kracht. Tegengaan van lichtvaardige echtscheidingen INSTELLING VAN „GEZIN8- RECHTERS," EN „GEZINSRADEN". Bij de Tweede Kamer is een wetsont werp ingediend tot het tegengaan van liefchvaardige echtscheidingen. In de toelichting wordt om. opgemerkt: De thans bestaande toestand komt in hoofdzaak hierop neer, dat echtelieden, die in gemeen overleg tot echtscheiding willen overgaan, hun huwelijk binnen enkele weken kunnen ontbinden. Slechts voor de vorm vindt in zulk een geval een proces plaats, ter louter formele vol doening aan de bepalingen der wet. De bezwaren, welke aan de bestaande pract.jjk op het gebied der echtscheiding kleven, zijn zeer ernstig. In de eerste plaats werken lichtvaar dige echtscheidingen lichtvaardige hu welijken in de hand. Voorts wordt de vrouw in en door het huwelijk als regel afhankelijk van de man. Ontbinding van het huwelijk geeft de vrouw slechts zelden haar economi sche zelfstandigheid terug. De ruime toepassing die het insti tuut der echtscheiding aldus geleide lijk verkregen heeft, maakt, dat men in brede lagen van ons volk in echt scheiding niet langer een tot het uiterste te vermijden expedient zal zien. Dientengevolge dreigt in de maat schappelijke opvattingen een sterke waardedaling van het huwelijk, die ten dele helaas een feit Is. Daarom is de minister van oordeel, dat het aanbeveling zou verdienen de poging tot verzoening op te dragen aan een gespecialiseerde rechter, in het ont werp aangeduid als „gezinsrechter", als mede aan een uitbouw der voogdijraden, z.g. „gezinsraden", die hem kunnen voor lichten over de toestand van het gezin. De wet behoort een grote mate van soepelheid bij de uitvoering van de ver zoeningspoging toe te laten. Congres der Internationale Landarbeiders federatie DUITSE ORGANISATIES MOGEN WEER TOETREDEN. In Amsterdam wordt thaas het con gres van de Internationale Landarbei dersfederatie gehouden, onder presidi um van J. F. Duncan, vertegenwoordi ger van de Schotse Landarbeiders-or ganisatie. 23 vertegenwoordigers van landarbeldersoganlsaties uit Denemar- kea Engeland, Nederland, Noorwegen, Oostenrijk, Schotland en Zweden ne men er aan deel. Uit het verslag van het secretariaat der Federatie over de werkzaamheden in de periode April 1946 (toen het laat ste congres te Londen werd gehouden) tot 1948 bl(Jkt, dat het aantal leden van de organisatie van haar oprich ting in 1920 te Amsterdam af tot heden is gedaald van 2.104.200 tot 371.700. Deze sterke daling is te wijten aan het uit treden van Duitsland, Italië, Yoego- slavië, Letland, Litauen, Hnogarije, Bel gië en Frankrijk. DONDERDAG 3 JUNI Verbetering salarispositie Rijkspersoneel BINNENKORT DEFINITIEVE VOORSTELLEN. Een der reeds aangekondigde verbe teringen in de salarispositie van het Rijkspersoneel verkreeg onlangs de Ko ninklijke Bekrachtiging, t.w. de verla ging van de pensioenpremie. Het ligt in het voornemen tc bevor deren, dat de overige aangekondigde verbeteringen van de salarispositie t.w. de verlaging van het pensioen- premievcrhaal tot 7% procent, de af schaffing van de ongehuwdenaftrek, de verhoging van de wedden boven dc f. 3600 per jaar met 5 procent van het basis-bedrag en de verhoging van de garantielonen voor gehuwden met f. 200 per jaar worden opgenomen in de algemene maatregel van bestuur, welke de technische herziening van het Rijksbezoldigingsbesluit zal be vatten. Het is te verwachten, dat de Rege ring binnen afzienbare tijd definitieve voorstellen ter zake zullen bereiken. Aan de Kroon zal worden voorge steld het complex van vorenstaande maatregelen te doen ingaan op 1 Ja nuari 1948, zodat, na verwezenlijking der voorstellen, in vele gevallen een herberekening der reeds uitbetaalde salarissen zal plaats vinden. Met kracht ls de studie ter hand ge nomen, welke is vereist om te komen tot pensioen-voorziening voor de arbeids contractanten. HET TOERISTENVERKEER MET BELGIË EN LUXEMBURG. Verzoek om herinvoering der bewijzen van Nederlanderschap. Tijdens een in hotel Wittebrug ge houden persconferentie van de toeristi sche studie-commissie van het comité Benelux, heeft jhr W. Boreel, bestuurs lid dezer commissie, er zijn teleurstel ling over uitgesproken, dat er in ons land nog geen regeling getroffen ïsvoor een uitwisseling op grote schaal van toeristen met België en Luxemburg. Jhr Boreel deelde vervolgens mee, dat een telegram gericht is aan de minister van Buitenlandse Zaken, waarin het Comité Benelux er op aandringt, alles in het werk te stellen om nog vóór de as, zomervacantie de herinvoering van bewijzen van Nederlanderschap toe te staan bij de overschrijding van de Ne derlandse grens, voor bezoek aan België en Luxemburg. Ten slotte werd er de aandacht- op gevestigd, dat er nog volop gelegenheid bestaat voor jongens en meisjes van 14 —20 jaar om deel te nemen aan de in dividuele uitwisseling met Belgische en Luxemburgse leerlingen. Nederlandse scholen zingen voor de Wereldomroep! Zoals gemeld hebben gisteren de leerlingen van enkele open bare scholen te dezer stede een opname verzorgd, welke Zondag 13 Juni, via de P.C.J.-zender zal worden uitge zonden. Onze foto toont de leerlingen van de Drie Octoberstraatschool in actie. Vier dagen op de fiets Nog geen uitvallers! Ondanks het feit, dat de weerberich ten voor de tweede dag van de LAU RA-tocht niet best waren en de Bilt helaas zeer juist voorspeld had is de stemming er bij de deelne mers toch niet slechter op geworden. Integendeel, deze tegenslag is voor de rijders een prikkel geworden om eens te tonen wat men op de flets kan preste DE DOODSTRAF IN ENGELAND. Met 181 tegen 28 stemmen, heeft het Hogerhuis het wetsontwerp verworpen, waarbij de uitvoering van de doodstraf in Groot-Brittannië, voor een periode van 5 jaar wordt afgeschaft. Men meent dat het Lagerhuis, dat deze wet reeds had goedgekeurd, voet bij stuk zal houden en het dientenge volge tot een conflict tussen het Lager huis en de pairs zal komen. Sedert de goedkeuring van het wets ontwerp door het Lagerhuis wordt automatisch door de minister van Bin nenlandse Zaken aan alle gevangenen, die ter dood zjjn veroordeeld, gratie verleend. Hun straf wordt in levens lange hechtenis omgezet. Het congres besloot een voorstel over de positie van buitenlandse arbeiders in de landbouw voor te leggen aan het Wereldvakiverbond. Daarin stellen de vergaderde vakbonden zich op 't stand punt dat elke arbeider -het recht moet hebben zijn arbeidsterrein vrijwillig te kiezen. De buitenlandse arbeiders moe ten onder dezelfde loon- en arbeids voorwaarden werken als de eigen arbei ders. Inzake het al of niet toetreden van de Duitse landarbeldersorganisaties tot de Internationale Federatie, werd na langdurige debatten besloten zulks goed te keuren, omdat „de Duitse ar beiders niet bestraft mogen worden voor de verkeerde richting, die zij in het verleden mochten hebben ge volgd." De Palestijnse landbouworga nisatie, die zich in principe tegen aansluiting der Duitsers had ver klaard, zal van dit besluit in kennis worden gesteld. UITSLAANDE BRAND IN ZUTPHEN. Gistermiddag brak brand uit op de tweede verdieping van een winkelpand in de binnenstad te Zutphen. waarvan de bovenverdiepingen bewoond worden door twee gezinnen. De brand ontstond in een keuken, waar een petroleumver- gasser tijdens het visbakken door de vrouw des huizes omviel. Toen de brand weer verscheen laaide het vuur reeds hoog op. Met zes stralen pakten de brandweerlieden van de daken der be lendende percelen de vuurhaard aan. Niet voorkomen kon worden, dat de zolderverdieping geheel uitbrandde en aan de tweede verdieping grote schade werd aangericht. ONDERSCHEIDING VOOR MINISTER MANSHOLT. De Nederlandse ambassadeur te Parijs heeft ln de Ambassade een diner gege ven ter ere van het bezoek van minister Mansholt, waartoe verschillende voor aanstaande persoonlijkheden uit de Franse landbouw waren uitgenodigd en waarbij ook de Franse minister van Landbouw, Pfimlin, aanwezig was. Deze overhandigde aan minister Mansholt de eretekenen van „Commandeur du mé rite agricole". DE VERHOOGDE BELASTING OP CONSUMPTIE-IJS. De ondervakgroep consumptie-ijsbe- reidlng deelt mede: In verband met het feit dat de wij ziging van de prijzenbeschikking voor consumptie-ijs nog niet is afgekondigd, terwijl de verhoogde omzetbelasting (weeldebelasting) met ingang van 1 Juni door de consumptie-ijsbereiders- en -verkopers moet worden betaald, heeft de ondervakgroep consumptie-ijs- bereiding aan de minister van Finan ciën een telegram gezonden met het verzoek, de verhoogde omzetbelasting te doen Ingaan op de dag, dat de ver hoogde prijs berekend mag worden. TE HOGE VOORLOPIGE BELASTING AANSLAGEN TE ROTTERDAM. Op desbetreffende schriftelijke vragen van het lid der Eerste Kamer, profMo lenaar, heeft de minister van Financiën geantwoord, dat op de inspectie der be lastingen te Rotterdam, le afd. in een beperkt aantal gevallen bij het bereke nen van nadere voorlopige aanslagen voor het jaar 1946 ten onrechte het voor het jaar 1947 geldende tarief is toege past in plaats van het tarief, dat voor net jaar 1946 van kracht was, waar door in de meeste van deze gevallen een tè hoge aanslag is opgelegd. Maatregelen zijn getroffen om her haling te voorkomen. VERMINDERING RANTSOEN- WAARDE PAARDENVLEES. Destijds is het rantsoen paardenvlees dat op een vleesbon van 100 gram ver krijgbaar was, vastgesteld op 150 gram, ten einde de verkoop van paardenvlees ten opzichte van andere vleessoorten aantrekkelijk te maken. De verkoop van bevroren vlees en schapenvlees heeft in vele gevallen voor de runderslagers een omzetvermlndering teweeg gebracht, waar tegenover staat dat de omzetten van de paardenslagers sterk zijn gestegen. Hier en daar heb- bijen deze debiet-verschuivlngen onge wenste vormen aangenomen. Ten einde het nog verder scheeftrek- ken van normale verhoudingen te voorkomen, zal met ingang van Vrij dag 4 Juni de rantsoenwaarde van paardevlees tot nader order worden verminderd. De nieuwe vleesbonnen geven per 100 gram vlees recht op het kopen van 125 gram paardevlees. „Nu wordt het pas een prestatietocht", vertelde ons gisteravond een druip natte jonge dame. die bij het eindpunt haar stempelkaart kwam inleveren. Met lekker zonnig weer, zoals op de eerste dag rijd je natuurlijk prettiger en geniet Je veel meer van de natuur, maar het uithoudingsvermogen gaat eerst een flink woordje meespreken als Je zoals vandaag bijna 90 km. tegen een harde wind en een stromende regen hebt moeten opboksen". De dag van gisteren bracht de Laura- mensen langs de Westkanaalweg en de Amstel naar het Kalfje in Amsterdam. Tot hier was het nog wel gegaan; de wind zat achter en het was nog droog, maar toen ging het mis. Op weg naar Hilversum kreeg men de wind en regen schuin tegen, zodat het er niet gezelliger op werd. Het gevolg hiervan was. dat zich grote groepen gingen vornlen, die om 'de beurt de lei ding namen en er zodoende toch een behoorlijk gangetje in bleven houden. Van Hilversum werd naar Utrecht ge peddeld en van de Domstad weer langs de Rijn naar Alphen. Het is vlug ge schreven, dat weten wij, maar wij vra gen ons af hoevele malen de rijders op dJt traject naar de lucht hebben geke ken in de hoop Aeolus en Pluvius te ver tederen. Maar het bleef maar stromen en regenen en af en. toe niet zo zuinig ock, waardoor deze dag er een is ge worden, die niet gauw zal worden ver geten. Maar hoe Ijverig de weergoden hun best hebben gedaan de Laura-tocht een dodelijke nekslag te gevenVanmor gen vroeg vertrokken alle deelnemers weer in een buitengewoon goede stem ming. engeen uitvallers! Een echte Hollander laat zich nu een maal niet door wind en regen uit het veld slaan. Vandaag gaat het weer langs de Oude Rijn naar Utrecht en vandaar over Bilt- hoven naar Baarn en Soestdyk. Via Hil versum, Vinkeveen, Wilnes en Woerden wordt weer terug gereden naar Alphen. Dit is de langste tocht van de vier n.l. 130 K.M. PAARDENSPORT. Prins Bemhard nam deel aan Bennekoms concours hippique Dr W. Ohoop Koopmans, de Neder landse consul-generaal ln Amerika, heeft gisteren ln het gemeentehuis van Brook lyn de dank overgebracht van de bevol king van Breukelen aan de padvlndsters van Brooklyn, die voedsel en kleding ge schonken hebben aan de Inwoners van Breukelen. Ingezonden Mededeling 8 dg. Valkenburg-Ardonnen F. 1 37.50 6 dg. Brabant-Balglé F. 120.— 6 dg. Zaal.-Belg. badplaatsen F 112 6 dg. Door geheel Nederland F. 1 29.— 6 dg. Oott-Nadarland F. 100.— 4 dg. Zuld-Llmburg F 56.— 4 dg. Frlosland F. 82.— 2 dg Rond het Uselmeer F. 37.50 3 dg. Zuld-Llmb.-Valkonb. F. 52.50 3 dg. Zeeland-West Belgli F. 55 2 dg. Gelderland-Arnhem F. 29.50 en vele andere. Prima hotels, deskundige leiders, goen paspoort. VRAAGT PROGRAMMA LEIDEN: Dotzailraal32-Tel.25971 an inllchtlngkanioren der N.S. DE WEST-EUROPESE UNIE. De Britse parlementsleden, die het congres van Europa te Den Haag heb ben bijgewoond, hebben besloten de aandacht van de regering te vestigen op de „wenselijkheid om de inhoud van de op het congres aangenomen resolu ties te aanvaarden". De resoluties handelden over de poli tieke, economische en culturele aspec ten van een Europese Unie. Men besloot een deputatie te zenden naar premier Attlee, welke hem de re soluties zal voorleggen en hem „naar zijn reacties zal vragen". (Reuter). 200.000 ONTHEEMDEN NAAR DE V.S. De Amerikaanse Senaat heeft na een debat van ruim elf uur de wet aangenomen tot toelating in de V.S. van in totaal 200.000 ontheemden uit Europa in 4e ;oop van een periode van twee jaren aanvangende 1 Juli as. Het wetsontwerp werd aangenomen met 63 legen 13 stemmen. Zal 1 Maart a.s. 800.000 man bedragen EN EEN LUCHTMACHT VAN EEN HALF MILLIOEN! Het Amerikaanse leger wil met een maandelijkse aanwas van 30 000 man per maand op 1 Maart 1949 zijn sterkte hebben opgevoerd tot 790.000 man. in dien het Congres de wet op de lichtin gen aanneeemt. Het leger beschikt over 8% millioen ton ammunitie van allerlei aard (in 1939 was er practisch niets) en verder over 2% millioen geweren en 7.9 millioen ton tanks, vrachtauto's, lorrie's. kanonnen en andere uitrusting. Het leger hoopt 1 Juli met de lichting te beginnen, doch houdt rekening met de mogelijkheid, dat deze tot September of October moet worden uitgesteld. De commissie voor de toewijzingen aanvaardde een budget voor leger en luchtmacht ten bedrage van 6.509.939.000 dollar, het grootste ooit in vredestijd voorgekomen. Het bedrag is bedoeld voor een mi litaire macht van 1.234.500 man, waar van een luchtmacht met 'n maximum- sterkte van 444.500 man. Tezamen met de nog overgebleven gelden van vorige toewijzingen zal er voor leger en luchtmacht voor het op 1 Juli aanstaande beginnende jaar een totaal van 12.438.731.829 dollar beschik baar zijn. Volgens mededeling van generaal Omar Bradley, chef-staf van het leger, is de Sovjetrussische strijdmacht mo menteel ongeveer vier millioen man en veertienduizend vliegtuigen sterk. Deze strijdmacht zou snel het grootste ge deelte van Lmopa, het Nabije en Mid den-Oosten. Korea en zelfs China on der de voet kunnen lopen, aldus Brad ley, en vormt een geduchte ijzeren vuist voor óe „agressieve politiek van Moskou." Wanneer er oorlog zou ko men, zou de in het wetsontwerp voor ziene Amerikaanse strijdmacht slechts een stopper betekenen in afwachting van het bijeenbrengen van voldoende reserves. Zowel Bradley als James Forrestal drongen opnieuw aan op algemene mi litaire oefening. Forrestal verklaarde, dat de internationale situatie verslech terde en dat Amerika het getij tegen had. ATHLETIEK. Nederlandse ploeg voor A.A.A.-kampioenschappen De Nederlandse athletlek-ploeg voor de jaarlijkse A.A.A.-kampioenschappen, die 2 en 3 Juli a.s. in het White City Stadion te Londen zullen worden ver werkt, is als volgt samengesteld: 100 yards: Klein (VI. en L.); 1 mijl: De Ruyter (A.V. '23); 3 mijl: Slijkhuis (A.A.C.); 6 mijl: Lataster (Avon); 2 mijl steeple: Walstra (Vitesse). Overdijk (A.A.C.) zal 19 Juni aan het Britse marathon-kampioenschap deel nemen. KORFBAL. Het Belgische twaalftal Voor de korfballandenwedstrijd Ne derlandBelgië, welke wedstrijd Zon dag as. te Den Haag wordt gespeeld, is het Belgische twaalftal als volgt sa mengesteld: Aanval: dames: J. Laurents (Voor waarts, M. P. Ceulemans (Scaldls) en de heren P. Schepers (Voorwaarts) en B. Pauwels (Espero). Middenvak: dames: M. Beukelaer en Rooth (beiden Meeuwen) en de heren K. van Eeckaute en F. Torfs (beiden Voor waarts). Verdediging: dames: K. CrammPe ters (Meeuwen), L. VerdonckMichiel- sen (Meeuwen) en de heren F. Ver donck (Meeuwen) en P. Rooth (Meeu wen). VOETBAL. BESLISSINGSWEDSTRIJD MEERBURGZWART-BLAUW. Het nationaal concours hippique te Bennekom werd gistermorgen voortge zet. Er was een zeer talrijk publiek aan wezig, dat ondanks de regen, die in de stromen neerviel, de verrichtingen der ruiters met belangstelling gade sloeg. Z.K.H. Prins Bemhard woonde ook nu het concours van begin tot einde bij. Terwijl de landelijke ruiters in de by- ring hun dressuurproeven aflegden, werd begonnen met het springconcours B, waarvan de uitslag luidt: 1) Irish Dream, D. H. Pasman, Den Haag, geen fouten 71 sec. 2) Patrick, W. G. Hendrickx, Grae them, geen fouten 72 sec. 3) Mansueta, W. G. Scheerens, Vught, geen fouten 76 sec. Z.K.H. Prins Bernhard reed het par cours op Priest in 134 sec., 26 fouten (3 weigeringen). Het 2de paard van de Prins. La Moitie, bereden door P. Oost hout, maakte een foutloos parcours in 83 seconden. Uitslag springconcours M. A. 1) Marieke, G. G. C. de Bruin, Utrecht, geen fouten 113 sec. 2) Duplessi, N. Uytendaal, Breda, 4 fouten, 98 sec. 3) Cheer O, J. H. W. Pasman, Wasse naar, 4 fouten 102 sec. Prins Bernhard reed het parcours op Priest in 138 sec., 26 fouten. De lande lijke ruiters, die op dit concours een uitstekende figuur sloegen en het mid dagprogramma openden met een grote parade, werden door de Prins geïnspec teerd. BRIDGEN. MULLER—POLAK NATIONAAL BRID GE-KAMPIOEN. De laatste wedstrijd van de Nederl. Bridgebond voor het nationale kam pioenschap (paren) werd Zaterdag en Zondag te Utrecht gespeeld. De einduitslag luidt: 1. Muller—Polak (Rotterdam) totaal 371; 2. Denker Vos (Amsterdam) 347!»; 3. v. d. Werff- v. Bemmel (Den Haag) 345%; 4/5 Bak ker—Fry da (Arnhem) 340%; 4/5. Mid delkoop—Beekmans (Gorinchem) 340%; 6. v. Berge Henegouwen—Spier (Am- hem) 339; 7. Koers-Hermanides (Apel doorn) 335%; 8. RengelhartHeidstra (Amsterdam) 324; 9. Visser—Koch (Lei den) 320%; 10. FabelDona (Haarlem) 316; 11. Rolling—Gorki (Rotterdam) 298; 12. v. d. Kuyl—Bolwit (Eindho ven) 282. In de eerste klasse plaatsten zich één Burgerhof f-Koch en in de tweede klasse Heinen—Klesser. Sportsplinters Een Zwaluwenploeg zal op 13 Juni te Bratislawa een wedstrijd spelen tegen de Slowaakse combinatie Lvicata (de jonge leeuwen). De ontmoeting zal ge- ieid worden door de Pool maj. Schnei der. Inzake de overgang van de Cana dese kunstrijdster Barbara Ann Scott tot het professionalisme wordt nog ge meld, dat zy een contract getekend heeft met de „Music Corporation of America", een organisatie, waarvan de bekendste film- en radio-artisten lid zyn. De jaariykse H.L.O.-proeven vin den dit jaar voor de 15de maal plaats en zullen worden afgenomen van 22-26 Juni as. De proeven omvatten de-on derdelen: lopen, hoog- en vèrspringen, balwerpen, wielryden, zwemmen, klim men en wandelen. BRAZILIAANSE VOETBAL-PERIKELEN. „i,^lster^ond, EPeeIde de Engelse club uit de tweede divisie |o0UJl1??inpt0Il. te R1° de Janeiro de vtlfde wedstrUd van haar Bra ziliaanse toer, welke de eerste ze ge voor de Engelsen opleverde. Zü wonnen met 2—1. Tijdens het spel stormde een aantal toeschouwers het veld od H» d* Engelsen aan, waaróp de politie Ingreep en enkele bel hamels arresteerde. Niemand werd gewond. f. 88.000 BOETE VOOR BRUYNZEEL. Gisteren hadden zich voor de tucht rechter voor de prijzen ln het arrondisse ment Haarlem te verantwoorden C. Bruyn- zeel, directeur en A. Schipper, onderdirec teur van de N.V. Bruynzeel deurenfabrlek te Zaandam, wegens het berekenen van te hoge prijzen. Een boet van f. 88.483.50 werd opge legd hetgeen overeenkomt met het totaal van de bedraden, welke voor ameublemen ten, kasten, bedden enz. te veel werden gevraagd. Inschrijvingen van Njord en Die Leythe voor roeiwedstrijden van De Hoop STERKE BUITENLANDSE DEELNEMING. Voor de internationale wedstrijden, die „De Hoop" op 11, 12 en 13 Juni a.s. op de Bosbaan organiseert en waarbij tevens het programma voor de Holland-beker wordt verwerkt, heeft Njord op de volgende nummers ingeschreven: Oude Vier; Overnaadse Vier, Jonge Acht B; Overnaadse Skif; Jonge Skif A; Oude Twee; Jonge Vier B; Over naadse Twee en Jonge Acht A. Die Leythe schreef ln voor de W. Hultzer Vier en de Oude Twee. Aan deze wedstryden, die een inter nationaal roelfeest van de bovenste plank beloven te worden, zal worden deelgenomen door sterke buitenlandse roeiploegen, t.w. See KlubLuzem (Zwit serland), de Antwerp Skulling Club, de Thames Rowing Club, Nordiska een gemengd Noors-Zweedse Studenten- ploeg, Soc. Roy Naut Anversoise, Victoria Lake Rowing Club (Zuid- Afrika), Sport Naut. Univ. Bruxellesen de Beeringen Rowing Club (België). De Zuid-Afrikaanse ploegen zyn on derweg naar Henley en waarschy'nlijk naar de Olympische Spelen. De Oude Twee van de Antwerp Sculling Club bestaat uit Piessens en Collet. Deze ploeg is officieel door de Belgische Roeibond ingeschreven als selectie voor de Olympische Spelen. Ook bij de dames is een groot aantal inschrijvingen. DRIE NIEUWE GOUVERNEURS VOOR SUMATRA. Volgens Antara zyn by besluit van president Soekarno drie nieuwe gou verneurs voor Sumatra benoemd, name- Jük: dr Moh Amtn voor Noord-Suma- tra, dr Moh Rashid voor Midden Suma tra en dr Moh Isa voor 21uid-Sumatra. Zy waren vroeger vice-goirverneurs. Oud-gouverneur Hassan is thans be noemd tot staatssecretaris. „De Amerika-anse vloot, die thans in de Middellandse Zee ligt, is daar voor het tweevoudige doel om ventuele on ruststokers te waarschuwen niet te trachten een van de vrije landen van Europa onder de voet te lopen en ge reed te zyn om de Amerikaanse stryd- krachten in het ergste geval te ver plaatsen," aldus heeft admiraal Louis ^uouuju vwr een piaats m ae 4 Denfield, chef van de marine-operaties, KNVB gespeeld tussen Meerburg twee weken geleden verklaard. I Zwart-Blauw. Voetbal- en tennis-uitwisseling met Gent Naar wy vernemen zullen in de week yan 26 Augustus tot en met 2 September, in het kader van de sportuitwisscling, 70 sportbeoefenaren uit Oxford de gast van onze stad zyn. Op het programma staan de volgende sporten: tennis, athle- tiek en voetbal. Dc tenniswedstrijden zullen worden gespeeld op Zondag 29 en Maandag 30 Augustus en Woensdag 1 September. Alle drie de Leidse tennisverenigingen zullen om beurten de uit 10 personen bestaande Engelse tennisploeg ont vangen. De organisatie van I Lie organisatie van de athletickont- Op het terrein van Rouwkoop aan de moeting is in handen van de Leidse wyngaardenlaan te Voorschoten wordt Athlctiek Commissie; deze wedstrijd Zondag a.s. om 2 uur de beslisslngs- j vindt plaats op Zondag 29 Augustus, wedstrijd voor een plaats ln de 4e kl. j aanvang 1 uur. De Britten komen met joeeld tussen MAPrVnvw ov. I 30 athleten. Over de juiste datum van de voetbal- I wedstrijd wordt nog geconfereerd. Het Oxford-elftal heeft n.l. verzocht om deze wedstrijd op 24 Juli te doen verspelen; mocht dit echter te bezwaariyk zyn, dan komen zü met de grote ploeg mee en wordt er op Zaterdag 28 Augustus gevoetbald. BESTE LEIDSE TENNISPLOEG TEGEN GENT. Naar alle waarschynlykheid zal Zon dag 4 Juli a.s. een Gentse tenniscombi- natie in onze stad een wedstrijd spelen tegen een Leidse ploeg, die zal worden samengesteld uit de beste spelers (sters) waarover de Sleutelstad momenteel be schikt. De returnontmoeting zal 5 en 6 September in Gent plaats vinden. GENTSE VOETBALPLOEG KOMT MET 4 INTERNATIONAALS. Op 22 Augustus a.s komt het Genta» voetbalteam, waarin niet minder da» vier internationaals spelen, o.a. linksb. Freddy Chaves, voor «en wedstrijd naar onze stad.

Leidsch Dagblad | 1948 | | pagina 2