Communisme in Indië neemt onrustbarend toe TRIUMF DER REDE De conferentie der Zes te Londen Vorming van West-Duitse constituante tegen 1 September a.s. Arabische eisen in Palestina Joodse immigratie zal niet worden geduld Een ongenaakbare Karei Doorman liep binnen bij de Hoek Met een enkel woord WEERBERICHT 87ste Jaargang DONDERDAG 3 JUNI 1948 No. 26402 LEIDSCH DAGBLAD Directeur: J. W. Henny Hoofdredactie: B. W. Menkhorst en J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f3.90 per 3 maanden; 30 cents per week Telefoon Dir. en Adm.: 25041; Red. 21507 Witte Singel 1, Leiden - Giro no.: 57055 DE NAAMLOZE figuur, die in deze gecompliceerde tijd als geschied schrijver wordt aangeduid, heeft alle reden om de datum van de lste Juni 1948 met gecalligrafeerde letters in zijn wereld journaal te vermelden. Immers deze dag kenmerkte zich door drie belangrijke gebeurtenissen in de internationale politiek, welke van vèr- strekkepde betekenis voor de histori sche ontwikkeling kunnen zijn, al zal men er verstandig aan doen daaraan niet ól te optimistische verwachtingen te verbinden en zich vooral realistisch op hun waarde te bezinnen. Niettemin was de dag van gisteren een triomf van de Rede over de vaak onbekende en ongebreidelde krachten en machten, welke onze hedendaagse wereld ondanks de zo duur betaalde les sen van een recent verleden, regelrecht naar de ondergang dreigen te voeren. Een ondergang, die door in verhou ding tot de wereldbevolking betrek kelijk weinigen wordt begeerd en die zich desondanks in steeds scherper con touren aftekent, omdat door veel te ve len nog altijd niet wordt ingezien, dat de beschaving der mensheid de kostbare inzet vormt voor dit macabere spel DAAR WAS dan als eerste verheu gend symptoom de aanvaarding door beide in Palestina strijdende partijen van het voorstel der Verenigde Naties om gedurende vier weken de wapens te laten rusten ten einde in deze periode de basis te kunnen leggen voor een vreedzame oplossing van het con flict. Zowel de voorlopige regering van de jonge staat Israël als de politieke commissie der Arabische Liga verbon den aan die aanvaarding verschillende voorwaarden, waarvan de naaste toe komst zal moeten uitwijzen of ze geen onoverkomelijke hindernis zullen vor men op de door de V.N. geslagen brug, maar in ieder geval stemt het tot grote voldoening, dat beide partijen in de hitte van de strijd het oor hebben wil len verlenen aan de stem van de U.N.O., die toch in de eerste plaats werd opgericht om een duurzame vrede op aarde te verwezenlijken. Een dergelijk resultaat kan het pres tige van dit lichaam niet anders dan ten goede komen: een versterking ove rigens, waaraan dit college dringend be hoefte had na de talrijke teleurstellin gen, welke zijn optreden van de op richting af aan heeft gewekt. De door de V.N. aangewezen bemid delaar en voorzitter van het Internatio nale Rode Kruis, graaf Bernadotte is inmiddels op dit brandpunt van onrust aangekomen en met ingehouden adem ziet de wereld toe of hij zijn boven- menseiyk-schijnende taak tot een goed einde zal weten te brengen. Het aantal moeilijkheden is enorm groot; de standpunten zijn fundamen teel verschillend; de wederzijdse „goede wil" niet steeds boven alle twijfel ver heven. Zal het niettemin lukken? Wan neer het waar is, dat een goed begin het halve werk vormt, kan de Juni maand véél goeds tot stand brengen! DE TWEEDE blijde noot in de Juni- ouverture klonk te Londen, waar de zes Westelijke mogendheden (Amerika, Engeland, Frankrijk en de drie Benelux-partners) na zeven weken moeizame onderhandelingen een ge meenschappelijke grondslag vonden voor hun houding tegenover West-Duitsland. Ongetwijfeld herbergt het terrein ook hier nog ettelijke voetangels en klem men, doch waar vier mogendheden in hun onderling overleg reeds eerder faalden, stemt het tot grote voldoening, dat zes staten tot overeenstemming konden geraken, zij het dan ook, dat de stem van Uncle Sam in dit sixtet do mineerde. Van bijzonder belang is daar bij, dat aan West-Duitsland de ge legenheid zal worden geboden zich staatkundig te organiseren en dat in de internationale contröle- commissie over het Ruhr-gebled ook vertegenwoordigers van West-Duitsland zullen worden opgenomen, al zullen dan ook, volgens de geruchten, Amerika en Engeland te zamen het meeste gewicht in de schaal leggen. Ook al stelt men zich op 't standpunt, dat macht geens zins identiek is met recht, een realis tisch begrip voor de verhoudingen ver eist nu eenmaal de erkenning van Amerika's praevalerende rechten op medezeggenschap, waarbij men evenmin uit het oog behoeft te verliezen, dat de ontzagwekkende offers van 't Marshall plan stellig niet uitsluitend voortsprui ten uit altruïstische motieven. Intussen bedenke men wel, dat de Londense overeenkomst in geen enkel opzicht een bindend besluit inhoudt, doch alleen een basis vormt voor de discussies, waaraan dit resultaat bin nenkort in de belanghebbende landen wordt prijsgegeven. 1. De Benelux-landen zullen als gelijk waardige deelgenoten aan het overleg inzake de Duitse vraagstukken met Amerika, Engeland en Frankrijk blijven deelnemen, behalve waar het kwesties betreft, die uitsluitend het militaire be stuur aangaan; 2. Krachtens het besluit van de 16 Marshall-landen in Parijs zal West- Duitsland volledig vertegenwoordigd zijn in de permanente planning-organen voor het Europese herstelprogramma. Op internationale contróle van het Ruhr-gebied is om twee redenen aange drongen: om te voorkomen, dat de hulp bronnen van de Ruhr niet gebruikt wor den om het Duitse militarisme te doen herleven en te verzekeren, dat de voor naamste industriële grondstoffen eerlijk verdeeld worden onder de landen in Europa, die ze nodig hebben voor hun economisch herstel. De behoeften van Frankrijk zijn verzekerd door een nieuwe bekrachtiging van de wisselende schaal voor steenkool- en cokesleveranties, oorspronkelijk vastgesteld op de confe rentie van de ministerraad te Moskou; 3. Toegestaan wordt, dat tegen 1 Sep tember een constituerende vergadering, bestaande uit vertegenwoordigers van de 11 „Lander" van de drie Westelijke zo nes van Duitsland wordt samengesteld. Aan de respectieve „L&nder" wordt over- Zoals gisteren reeds aangekondigd, hebben de zes mogendheden (Amerika, Groot-Brittannië, Frankrijk en de drie Benelux-landen), die hebben deelgeno men aan de conferentie te Londen over Duitsland, gisteravond bekend gemaakt, dat de besprekingen hebben geleid tot overeenkomst over aanbevelingen, die het gehele terrein bestrijken, aldus schrjjft Router's diplomatieke correspondent. Internationale controle over Ruhrgebied Naar te Londen verluidt, zyn de voor naamste aanbevelingen van de Zesmo- gendhedenconferentie de volgende: 1. De vorming van een Duitse con stituerende vergadering tegen 1 Sep tember; 2. Een internationale contróle van zeven mogendheden (de 6 deelnemende landen en afgevaardigden van West- Duitsland) over de verdeling van de voornaamste producten van de in dustrie van het Ruhrgebied, voorna melijk steenkolen, cokes en staal; 3. Een voorziening voor de bezetting van de vitale gebieden van West- Duitsland na de beëindiging van de militaire bezetting van de drie weste lijke zones en gemeenschappelijk over leg en maatregelen van de Westelijke mogendheden betreffende de demili- tarlsatie van Duitsland. Hoewel deze gebieden niet genoemd worden, zouden zij het Ruhrgebied en een gedeelte van het Rijnland omvatten; 4. Een valuta-herziening voor de drie Westelijke zones, waarschijnlijk ingaande de volgende maand. Waarnemers te Londen zijn van me ning, dat men op alle voorname punten vrijwel geheel tot overeenstemming is gekomen. De reden waarom slechts ge rept wordt van een algemene overeen stemming is, te vermijden, dat de 6 be langhebbende regeringen, en met name Frankrijk, voor het feit gesteld worden, aanbevelingen te ontvangen, die te voren gepubliceerd zijn of genoodzaakt zijn deze aan hun respectieve parlementen ter ratificatie voor te leggen, die hier tegen him stem zouden kunnen verhef fen, omdat zij voor een voldongen feit geplaatst zijn. De punten van overeenkomst kunnen als volgt worden samengevat: den gekozen volgens algemeen direct kiesrecht zoals door Amerika en En geland voorgesteld of door de rege ringen der „Lander" worden benoemd, zoals door Frankrijk is voorgesteld; 4. Een verzekering, dat de grenselsen van de Benelux t.a.v. Duitsland zo spoe dig mogelijk behandeld zlluen worden, is gegeven, doch zonder de definitieve toezegging, dat dit zal geschieden vóór de vorming van een Duitse regering, waarop, zoals men weet, de Benelux- delegatte met klem heeft aangedrongen; 5. Een voorziening voor het handhaven van sommige geallieerde troepen in strategische gebieden van Duitsland, na dat de bezettingstroepen voor het groot ste deel zijn teruggetrokken. Van gezag hebbende zijde wordt vernomen, dat noch deze gebieden, noch een vastge steld tijdslimiet voor een verdere bezet ting zijn gespecificeerd. Verder zou, naar men gelooft, nog een bezettingsstatuut zijn voorgesteld, dat de betrekkingen van de drie westelijke be zettende mogendheden tot elkaar en tot de voorlopige Duitse organisaties regelt in de periode na de oprichting van de nieüwe Duitse constituerende vergade ring. Ten slotte zou nog een voorziening getroffen zijn voor de bescherming van gelaten of de leden hiervan zullen wor- geallieerde eigendommen in Duitsland. De Arabische regeringen hebben in haar antwoord op het voorstel van de Veiligheidsraad tot een wapenstilstand opnieuw te kennen gegeven, dat zonder garanties 'n wapenstilstand slechts een onrustige tussentijd zou zijn, die zou leiden tot ongeregeldheden op groter schaal en verdere gewelddaden. De Arabische voorwaarden Het Arabische antwoord bevat de vol gende 9 punten: 1). De Arabische regeringen bevesti gen opnieuw, dat zij niets liever willen dan de terugkeer van de vrede in Pa lestina. Zij verklaren echter nogmaals, dat garanties hiervoor noodzakelijk zijn, daar door het ontbreken hiervan de tussenpoos slechts zou kunnen lei den tot ongeregeldheden op groter schaal en verdere geweldplegingen. 2). De Arabische regeringen hebben er nota van genomen, dat de Veilig heidsraad rekening gehouden heeft met de opmerking der Arabische landen.dat een wapenstilstand het enige middel is om een juiste oplossing te vinden en juicht derhalve de benoeming van een bemiddelaar toe. 3). Het voornaamste doel van de be middelaar is een vreedzame en recht vaardige oplossing van het Palestijnse vraagstuk te bereiken. De Arabische re geringen zijn er van« overtuigd, dat de bemiddelaar, evenals de leden van de wapenstilstandscommissie tot de con clusie zullen komen, dat iedere oplos sing, waarbij de politieke eenheid van Palestina niet wordt gehandhaafd en waarbij geen rekening gehouden wordt met de wil van de meerderheid van de bevolking geen kans op succes heeft. 4. Ongetwijfeld ligt het niet in de bedoeling van de order „staakt het EN TEN SLOTTE was er de verheu gende uitslag in de Franse Natio nale Vergadering, waar een zeer grote meerderheid der afgevaardigden het redelijk verstand liet spreken boven het politieke sentiment en de regering- Schuman trouw bleef Het ging hier om een drastische bezuiniging, welke moest worden bewerkstelligd door het ontslag van in totaal 150.000 ambtenaren, waar van reeds eerder 30.000 waren ontslagen en welke door het kabinet van zo nood zakelijk belang werd geacht, dat de premier er de vertrouwenskwestie aan verbond. Dit bracht in het bijzonder de socialisten, waarvan vele hun zetel te danken hebben aan het ambtenaren corps, in een moeilijk parket, afgezien nog van het feit, dat hun principiële partij-instelling zich verzette tegen een dergelijke rigoureuze maatregel. Ge lukkig kon evenwel binnenskamers een alle partijen bevredigend compromis worden bereikt, waarbij de scherpste kantjes werden afgevijld en waardoor een regeringscrisis kon worden voor komen. Een dergelijke oplossing recht vaardigt wederzijdse concessies ten volle! Alleen de communisten stemden una niem tegen Het opschrift boven dit artikel is toepasselijk op alle drie behandelde on derwerpen, maar geldt in het bijzonder de houding van het Franse parlement! HM. de Koningin heeft gistermiddag een bezoek gebracht aan de Bommeler- waard. H.M. de Koningin tijdens Haar bezoek aan Ammerzoden in gezelschap van de Commissaris der Koningin Jhr Quarles van Ufford en de burgemeester van Ammerzoden, de heer Van Erp. Foto: ANPDe Wt. vuren" om de deuren van Palestina, die thans door dc Zionisten beheerst worden, te openen voor Joodse immi granten, die de eerste gelegenheid af wachten om het land binnen te ko men met het enige doel zich by de Zionistische terroristen te voegen. Dit vormt do grootste bedreiging van het bestaan van de Palestijnse Arabieren en do handhaving van de veiligheid in het Midden-Oosten. 5). De Arabische regeringen zijn van gevoelen, dat het geenszins de bedoe ling is van de veiligheidsraad de zionis ten te laten profiteren van de order „staakt het vuren" door meer personen in Palestina toe te laten, die ofschoon zy immigranten heten te zyn, in wer- keiykheid getrainde combattanten zijn. 6). De Arabische regeringen zien gaarne de benoeming tegemoet van een efficient en onpartydig lichaam, dat nauwlettend toeziet op de uitvoering ,van het besluit van de Veiligheidsraad en de bepalingen, die voortspruiten uit de order „staakt het vuren". 7). De Arabische regeringen zijn niet van oordeel, dat de resolutie van de Veiligheidsraad een geschikte waarborg inhoudt, dat de andere party de bepa lingen van de order „staakt het vuren" in acht zal nemen. Daarom willen de Arabische regeringen medewerken met de bemiddelaar en de wapenstilstands commissie. 8). De Arabische regeringen aan vaarden de uitnodiging van de Veilig heidsraad om het vuren te staken ge durende vier weken met ingang vaneen nader vast te stellen tydstip. 9). Door het aanvaarden van deze uitnodiging, ondanks het mislukken van alle vroegere pogingen om een recht vaardige oplossing te bereiken, hetgeen te wyten is aan de onverzoeniyke hou ding der Zionisten, hebben de Arabi sche regeringen biyk gegeven van haar oprecht verlangen met de V. N. samen te werken om een oplossing te vinden, ondanks het feit, dat haar legers de si tuatie in Palestina thans beheersen. (Reuter). Vergeefse bestorming van de Kolos (Van een onzer Redacteuren). Gistermiddag hebben wü ons kunnen overtuigen van byzondere kwaliteiten van de ruim dertienduizend ton me tende nieuwe Karei Doorman, die trots de Nieuwe Waterweg binnenliep op weg naar Rotterdam: althans van zee uit volkomen ongenaakbaar! Op uitnodiging van de Marine Voor lichtingsdienst scheepten wy ons in op de marinesleepboot RS 8, om het mach tig grijze gevaarte, dat door de regen slierten buiten de pieren opdoemde, te gemoet te varen, doch al spoedig bleek de vry onstuimige zee, waarover ver- raderiyke buien trokken, geen kans te bieden om de Karei Doorman te ente ren, waarop besloten werd binnen de pieren de aanval te ondernemen. Op de Waterweg werd bovendien schout by nacht J. J. L. Willinge, comman dant zeemacht Nederland overgenomen van de duikbootjager Queen Wilhel- mina, die voordien tevergeefs gepro beerd had, de nieuwe oorlogsbodem te benaderen. Ofschoon de Karei Doorman aan stuurboordzyde de statietrap had laten zakken om het overspringen te verge- makkeiyken, slaagden de opvarenden van de RS 8 er niet in, op een enkele uitzondering bij de eerste enterpoging na, van vaartuig te venvisselen. Toen by een derde enterpoging, steeds bemoeiiykt door scherpe windvlagen en door een sterke stroom de Ka- rel Doorman kon met het oog op do bestuurbaarheid in de Nieuwe Water weg niet stilliggen doch moest met een tienmyisvaart doorstomen do journalist Hollander uit Rotterdam met zyn hoofd tussen beide schepen bekneld raakte doordat een verrader- lyke golf de RS 8 tegen de torenhoge wanden van de Karei Doorman wierp, werd besloten van verdere pogingen af te zien en werd de terugtocht naar dc Hoekse Berghaven aanvaard, ook om zo snel mogelijk medische hulp te kunnen bieden aan het slachtoffer. De Zwarte Zee en een tweede sleep boot begeleidden inmiddels de Karei Doorman naar Rotterdam, waar het schip des avonds in de Merwedehaven meerde. Bommenwerpers en jagers van het vliegveld Valkenburg dreunden voortdurend laag over het schip om de begroeting uit de lucht althans beter te doen slagen dan de ontvangst te water. DE TAAK VAN GRAAF BERNADOTTE. Graaf Folke Bernadotte, de bemid delaar der V. N. in Palestina, heeft in een aan Trygve Lie, secretaris-generaal van de V. N. gezonden telegram voor gesteld, dat aan de partyen een termijn van „enkele dagen" zal worden verleend alvorens het bevel tot staking der vy- andeiykheden van kracht zal worden. Graaf Bernadotte verklaarde, dat deze termijn noodzakelijk was, om een inter nationale contróle vast te stellen, in zake de door de beide partijen getrof fen maatregelen en wederzydse be schuldigingen betreffende de schen ding van het bestand te voorkomen. Hy stelde voor dat hijzelf en de com missie van het bestand, na raadpleging van de partyen, de datum zou vaststel len, waarop het vuren dient te worden gestaakt. De Veiligheidsraad heeft zich accoord verklaard met een termyn van 3 dagen. Inderdaad worden van weerszoden reeds beschuldigingen geuit betreffen de bestandsschendingen, hetgeen ge paard gaat met dreigementen tot her vatting van de strijd, indien de tegen- Monseigneur De Jong he d'Ardoye verklaart Sociale hulpactie noodzakelijk „Het communisme in Indonesië neemt onrustbarend toe. Het is voortreffelijk georganiseerd en geld speelt geen rol. De militaire bezettingen en de ..poli tionele actie" hebben het land ge ruïneerd. Naast grote rijkdom heerst op Java bittere misère. De grote on dernemingen en plantages betalen hongerlonen en sociale hulp ontbreekt. Volgens de statistieken van October van het vorige jaar zijn meer dan een gistermiddag jlt, de Franse BINNENLAND. Na een kort ziekbed overleed te 's-Gravenhage, op bijna 60-Jarlge leeftijd de oppervoorzanger der Ned. Israëlitische Gemeente, H Rabinovltch. De opvarenden van het m.s. „Kota Baroe", dat met troepen van Batavia naar Rotterdam op thuisreis is, kunnen ln Port Said post ontvangen, mits deze niet later dan 9 Juni a.s. ter post wordt be zorgd. Naar AJ.P. meldt is te Parijs door Georges Bidauli. minister van Buiter.l. Zaken, en Jhr mr A. W. L. TJarda van Starkenborch Stachouwer, ambassadeur van Neder land te Parijs, een Frans-Nederlands reis- en Immigratieverdrag getekend. De bekende componist-dirigent Jos Vranken ls gistermorgen plotseling, na aankomst te Daune. waar hy zyn enige dochter ging bezoeken, overleden. Gisteren ls te Ottawa een luchtvaart- overeenkomst tussen Nederland en Canada getekend, waarbij deze landen elkaar vol ledige luchtverkeersrechten verlenen. By K.B. zijn de leger- en vlootcom- rnlssle opgeheven. Tegelijkertijd is inge steld een defensiecommissie die tot taak heeft een onderzoek ln te stellen naar de doeltreffendheid van de besteding, vol gens de bestaande wetten, der tot ver zekering van de weerbaarheid beschikbaar gestelde gelden en persooniyke diensten. Ook mr E. Sassen, lid van de Com missie van Negen ter voorbereiding van de Ronde-tafel-conferentie met Indonesië, zal binnenkort naar Bandoeng vertrekken tot bijwoning van de Federale conferentie. 11 Juni a.s. wordt ln ons land ver wacht mr dr J. A. E. Bulskool, voorzitter der Surinaamse delegatie van de Ronde tafelconferentie met West-Indlë. Zijn ver blijf houdt verband met de voorbereiding van de twee phase der Rondetafelconfe rentie met de West. Ook de heer W. R Plantz van de Curaqaose delegatie wordt binnenkort voor dit doel hier verwacht. De heer H. J. Averink te Haarlem, die benoemd verklaard werd ln de vaca- ture-KoeJemans als lid der Eerste Kamer, heeft de benoeming niet aangenomen. In diens plaats ls thans benoemd de heer M. D. Proper te Haarlem. Morgen zal een van de oudste luclitverbindtogen van de K.L.M. haar zilveren Jubileum vieren; dan ls het n.l. 25 Jaar geleden, dat de luchtverblndlng AmsterdamParijs werd geopend. Prof. dr J. R. M. van den Brink, minister van Economische Zaken zal ge durende het verbiyf van minister Mans- holt ln Frankryk, het Departement van Landbouw. Vlsserii en Voedselvoorziening ad-Interim waarnemen. BUITENLAND. In Joego-Slavlë ls de algemene mili taire oefening ingesteld om het land ln geval van oorlog te beschermemn. De oefening begint op school". Vrouwen onder de 27 Jaar. die geen kinderen onder de zeven Jaar bezit ten. moeten aan de voorbereidende oefe ningen deelnemen. 1 Officieel ls medegedeeld, dat de po litie te Athene 44 personen gearresteerd heeft, die lid zouden zyn v3n de „waak zaamheidscommissie van de communis tische partij", leiders van de „partij-po- libie". zy zullen binnenkort voor een militaire rechtbank worden geleid. Luchtmaarschalk Higglns, die ln de eerste wereldoorlog de Britse lucht macht bij het Rynfront commandeerde, is op 72-jarlge leeftyd overleden. Het aantal door de Belgische krijgs- gerechten veroordeelde en zich nog ln gevangenschap bevindende politieke de linquenten bedraagt momenteel 4.482, van wie 365 vrouwen zlln. Meer dan 16.000 veroordeelde politieke delinquen ten werden ln vrijheid gesteld nadat 1/3 of 2/3 van hun straftijd was was verlo pen. De collecte van de Unac (United Nations Appeal for Children) ln Zwit serland heeft, totdusver, ruim vier mll- lloen Zwitserse francs opgebracht. BIJ een plotselinge overstroming veroorzaakt door een ondergrondse wa terader ln een myn nabij Bochum, zijn negen mynwerkers verdronken. Volgens een verklaring van de Bel gische minister voor kolen en energie zijn ln 1947 zeven mlllloen werkdagen ln de mijnen verloren gegaan ten gevolge van verzuim. De waterstanden ln de staat Oregon (N. Am.) hebben hun hoogste peil be reikt, zodat het ergste gevaar voor ver dere overstromingen thans geweken schijnt. Men schat de tot nog toe door de overstromingen veroorzaakte schade op ongeveer 130 mlllloen dollar. Bilna zes tigduizend mensen zlln dakloos of ge- evacueerd. miliioen inlanders bij de communisti sche partij ingeschreven". Dit deelde monseigneur De Jonghe d'Ardoye, de apostolische delegaat voor dp Indische archipel, mede in een inter view, aldus „De Volkskrant". Hy heeft een jaar in de archipel vertoefd en is thans voor drie maanden naar Europa gekomen, waar hy, gelyk gemeld, na zyn bezoek aan Rome en Nederland, zyn geboorteland België zal bezoeken. De heersende mening, zo vervolgde monseigneur De Jonghe, dat het com munisme in Islamietische gebieden geen vaste voet zou kunnen krijgen, is on juist. Vroeger mag dit zo geweest zyn, maar de Koran, het gebed, de vasten en zelfs Allah zyn voor vele Muzelman nen heden niet meer dan holle woorden en de Islam is ontaard in een soort na tionalisme, dat alle nieuwe politieke richtingen in zich opneemt. Buitendien is er een zekere analogie tussen de Is lam en het communisme. Zij hebben vóór alles gemeen, dat zy beide het Christendom haten. Toch heeft een hooggeplaatste chef van de Islam mij nog in Januari plechtig verklaard: „wy willen met u samenwerken om het com munisme te bestryder Onder de leidende Islamieten in Indo nesië bestaan twee stromingen: één vóór en één tegen het communisme. De eerste is ongetwyfeld de sterkste. De tweede zoekt contact met het Christendom. Gevraagd naar de sociale toestanden, antwoordde monseigneur Dr Jonghe d'Ardoye: „Toen ik in 1947 naar Java kwam, vond Ik een chaotische toestand. Vandaag is er verbetering te bespeu ren. Op verscheidene plantages en in sommige industrieën begint men so ciale hulpacties te organiseren. Daar- by staat de Bataafse Petroleum Maat schappij voorop en ik heb met grote voldoening geconstateerd, dat deze de oplossing van het sociale probleem met grote energie ter hand neemt Dat is ook het beste middel om het communisme te bestryden". party de order „staakt het vuren" niet onmiddeliyk opvolgt. Zowel het Arabisch Legioen, als de Egyptische en Iraakse strijdkrachten hebben legercommuniqué's uitgegeven, waarin melding wordt gemaakt van eigen acties en Joodse aanvallen. PROTEST VAN JODEN OP CYPRUS. De 24.000 Joden, die op Cyprus zyn gedetineerd wegens hun poging om Pa lestina (vóór de beëindiging van het Britse mandaat) illegaal binnen te ko men, hebben by de V. N. geprotesteerd tegen het Britse besluit om tydens de vier weken wapenstilstand het maan- deiyks quotum niet voor vertrek naar Palestina vry te laten. Lords handhaven de zweep De Britse regering is in het Ho gerhuis in de minderheid gesteld. Zij steunde een amendement, waarby de afschaffing van het toedienen van zweepslagen ais straf wordt geëist, maar de Lords hebben zich met 29 tegen 17 st. voor het behoud van deze straf uitgesproken. DE BELGISCHE KONINGSKWESTIE. In gewoonlyk welingelichte kringen te Brussel is men van mening, dat Ko ning Leopold's definitieve besluit, of hy naar België zal terugkeren of ten be hoeve van rijn zoon afstand zal doen van de troon, vandaag aan premier Paul Henri Spaak is overhandigd. De koning heeft zyn nota opgesteld na de geheime besprekingen met Spaak gedurende het vorige weekeinde naby Genève. Spaak zal hierover vermoediyk mor gen een verklaring afleggen. VERKLARING VAN MAARSCHALK SOKOLOFSKY. „De Sovjet-Unie is niet voornemens de Sovjet-zone van de rest van Duits land af te scheiden of haar in enige vorm by de Sovjet-Unie in te ïyven", aldus heeft Maarschalk Sokolofsky, de Sovjet militaire gouverneur ln Duits land tegenover leden van de Chr. Dem. Unie verklaard. Maarschalk Sokolofsky gaf deze ver zekering op 27 Mei j.l. Hy verklaarde, dat de Sovjet-Unie alle Duitse aspira ties betreffende de unificatie van het land zou steunen. Hy verzekerde de christelyk-demo- craten tevens, dat er in de Sovjet-zone geen nieuwe onteigeningen van land of bezit zullen plaats hebben. Hy verklaar de, dat „Duitsland's eenheid de vorming van een enkele Duitse democratische regering vereist" en dat een rechtvaar dige vrede „alleen met een verenigd Duitsland tot stand kan worden ge bracht". Hy voegde hieraan toe, dat de uit breiding van de handelsbetrekkingen en de economische samenwerking van de Sovjet-zone met Midden- en Zuid- Europa „zeer belangrijk" is. BUIÏG De Bilt verwacht tot morgenavond: Wisselend bewolkt met enkele buien, plaatselijk met wat hagel of onweer. Weinig verandering in temperatuur. Wind tussen West en Zuid, aanvan« kelijk krachtig vooral langs de Wad' denkust, later wat afnemend. 4 JUNL Zon op: 4.24 uur; onder 20 53 uur. Maan op: 2.51 uur: onder 17.23 uur (L.K.) Hoogwater te Katwijk te 1.20 en 13.46 i|

Leidsch Dagblad | 1948 | | pagina 1