Prof: dr. William E. Hocking eredoctor van de Leidse Universiteit De Palestijnse kwestie Wapenstilstand door Arabieren aanvaard? Slechte boter ging naar België Zij smaakte naar.. haring WEERBERICHT Wegens wetenschappelijke verdiensten en de vervulling van het eerste Harvard-gasthoogleraarschap Met een enkel woord 87ste Jaargang DINSDAG I JUNI 1948 No. 2640Ö LEIDSCH DAGBLAD Directeur: J. W. Henny Hoofdredactie: B W. Menkhorst en J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f350 per 3 maanden: 30 cents per week Telefoon Dir. en Adm.: 25041; Red. 21507 Witte Singel 1, Leiden - Giro no.: 57055 Volgens uit Cairo binnengekomen Arabische berichten hebben de Ara bieren het voorstel van de Veiligheidsraad om het vuren in Palestina voor vier weken te staken reeds aangenomen en zal deze beslissing worden be kendgemaakt op de vergadering van de Arabische Liga te Amman in Transjordanië. Het enige Arabische voorbehoud zou zijn, dat de Joden geen voordeel uit de toestand trekken en dat tijd wordt gegeven om dat strijdkrachten op de hoogte to brengen. Oud Jeruzalem staat in brand Reuter verneemt van Britse militaire zijde, dat de Arabieren de door hen verovërde Joodse oude stad Jeruzalem In brand steken „als hygiënische maatregel". JOODSE OPROEP TOT VOORT ZETTING VAN DE STRIJD. De premier van Israël, David Ben Goe- rion, heeft de Joodse burgers van Jeru zalem meegedeeld, dat sterke strijd krachten te land en in de lueftt de stad binnenkort zouden ontzetten.Hij deed een beroep op hen stand te houden on danks de val van de oude stad. Inderdaad zijn volgens het officiële Joodse Legerbericht in Palestina Zon dag voor het eerst Joodse gevechtsvlieg tuigen in actie gekomen. Zy hadden boven het gebied van Toelkarem Ara bische vliegtuigen aangevallen en wa ren voorts actief geweest boven Arabi sche verbindingswegen en militaire ob jecten. Ook in het gebied van Ramleh, tussen Tel Aviv )en Jeruzalem, vielen Joodse vliegtuigen aan. Een luchtaanval, in samenwerking met artillerie, werd uitgevoerd op het dorp Lydda. Arabische pogingen om het dorp Lajjoen in deze streek te her overen, waren mislukt. VAN DE FRONTEN. De toestand aan de fronten in Pa lestina is op grond van Joodse en Ara bische mededelingen als volgt: Noordelijk front: Het Iraakse leger is minder dan acht km. van Tel Aviv, de hoofdstad van Israël, verwijderd. De Naganah deelt mede, dat zij drie dor pen nabij Nazareth heeft veroverd. Centraal front: Volgens een Iraaks communiqué is er zware schade toege bracht aan Joodse convooien op de weg Tel AvivJeruzalem. Een Joods woord voerder verklaarde, dat Joodse strijders orders van het Arabische legioen voor een nieuwe'aanval op de Joodse wijken van Jeruzalem, hebben onderschept. Jordaan-front: De Joden hebben de nederzetting Sjaar Hagolan, die on langs door de Arabieren werd heroverd, beschoten. GEEN BRITS-AMERIKAANSE CONTROVERSE. De Britse eerste minister, Clement Attlee, heeft in het Lagerhuis ontkend, dat er een verschil zou bestaan tussen Groot-Brittannië en de V. S. aangaan de Palestina. Een verklaring omtrent Palestina zou nog niet worden afgelegd, aangezien de Veiligheidsraad nog doende was een be stand te bewerkstelligen en „het zou ongelukkig zijn, indien een verklaring werd afgelegd, die op enigerlei wijze de mogelijkheid vanaanvaarding in de weg zou staan". Op een vraag van het conservatieve lid Anthonie Eden, of Engeland alles deed om beide partijen te bewegen tot ondersteuning van de door de VN. aan vaarde «resolutie, antwoordde Attlee: „Jawel, mijnheer". Tevoren had de onderminister van Buitenlandse Zaken, Mayhew, een aan tal vragen beantwoord, speciaal in ver band met de door Engeland op grond van vedragen aan de Arabieren gele verde oorlogsuitrusting. Afgezien van deze leveranties, zei Mayhew, was Pact van Brussel impliceert VOLGENS FRANS STANDPUNT. De Franse minister van Defensie, Henri Teitgcn, heeft verklaard, dat Frankrijk onder de militaire clausules van het pact van Brussel in het ge heel geen militaire verplichtingen op zich heeft genomen. Het ingestelde permanente militaire comité, aldus de bewindsman, is een voudig een internationale militaire con ferentie tussen buurstaten, waarvan geen enkele van plan is ooit een van de andere de oorlog te verklaren en die alle geografisch van elkaar afhankelijk zijn. Er is niet besloten een gemeen schappelijk opperbevel in te stellen: het permanente militaire comité is opge richt binnen het kader van de V.N. Teitgen verklaarde verder, dat het Franse vredesleger 660.000 man sterk zou zijn. Dit was het minimum waar mede kon worden volstaan, de overzeese gebiedsdelen en de bezetting van Duits land in aanmerking genomen. Hiervan zouden 195.000 man in Frankrijk zelf gestationeerd zijn. Hij voegde daaraan toe, dat om eco nomische redenen is overeengekomen de diensttijd tot 15 maanden te beperken. Persoonlijk achtte hij 18 maanden ideaal en nodig uit een oogpunt van opleiding bezien. „geen direct bewijs" dat er Brits oor logsmateriaal werd geleverd aan Egyp te, Irak of Transjordanië, bestemd voor Palestina. Ongetwijfeld, aldus Mayhew, maken de Arabieren sinds 14 Mei in Palestina gebruik van wapenen, die zij in de voor afgaande Jaren van Groot-Brittannië geleverd hadden gekregen. Op het ogen blik werd geen oorlogsmateriaal naar het Midden-Oosten gezonden, op grond van het besluit van de Veiligheidsraad. De 3.790.000 pond sterling, die Groot- Brittannie aan Transjordanië heeft betaald, worden, zo had Groot-Brittan nië vernomen, gebruikt voor de verde diging van dat land. Toen Sydney Silverman (Labour) hem vroeg, tegen wie Transjordanië zich dan op het ogenblik verdedigde, gaf May hew geen antwoord, ondanks luid ge roep van andere leden dat hij antwoor den moest. Min. Lieftinck ten voorbeeld De Belgische minister van Financiën heeft bjj algemene maatregel besloten opnieuw een gedeelte van de in het kader van de geldzuivering geblokkeerde gelden vrij te geven. Tot dusverre is reeds 60 van het geblokkeerde geld vrijgegeven. Welk gedeelte thans zal worden gede blokkeerd en op welke wyze men over het geld zal kunnen beschikken, zal nog nader worden bekend gemaakt. (Reuter) HUGH DALTON WEER IN BRITSE REGERING. Officieel wordt meegedeeld, dat de voormalige Britse minister van Finan ciën, Hugh Dalton, die vorig jaar af trad, omdat hij ontijdig gegevens over de begroting aan een journalist had verstrekt, in de Britse regering terug keert als minister voor het hertogdom Lancaster. Dit is „een ministeriële si necure", die, aldus Reuter, dient om belangrijke ministeriële functies op an der gebied te dekken. In de laatste tyd was de minister voorN Lancaster ver antwoordelijk voor de Britse zone in Duitsland, maar er wordt meegedeeld, dat de betrokken bewindsman deze taak niet meer zal vervullen. Dalton volgt Lord Pakenham op, die tot minister van Luchtvaart is be noemd. Deze treedt in de plaats van Lord Nathan, die is uitgetreden. Bevin zal verantwoordeiyk blijven voor de Britse zones in Duitsland en Oosten rijk. Dalton zal ongeveer de functie hebben van een minister zonder por tefeuille en speciale opdrachten krij gen. PLAATSELIJKE BUIEN. De Bilt verwacht tot morgenavond: Wisselend bewolkt met plaatseiyke buien, hier en daar met onweer. Zwakke tot matige wind overwegend tussen West en Zuid. Weinig verandering in temperatuur. 2 JUNL Zon op: 4.25 uur; onder 20.51 uur. Maan op: 2.28 uur; onder: 14.51 uur ;<LK.). Hoogwater te Katwijk te 11.53 en 12.00 uur. In de te Amsterdam onder voorzitter schap van de heer J. Linthorst Homan gehouden vergadering van de Alg.Ned. Zuivelbond, heeft de heer M. Brinkman, zuivelconsulent by de Belgische Boeren bond mededelingen gedaan over de op heffing van de distributie van zuivel producten in België (met uitzondering van margarine en import-boter) en de gevolgen daarvan. Daarby zeide hij, dat sinds op 1 Mei jJ., toen in België practisch volle vrij- heid in de zuivelsector is ontstaan, de toestand zich op dit gebied treurig heeft ontwikkeld. Er zyn geweldige schom melingen in de prijs van de binnen landse boter geweest, de veilingpryzen varieerden van 120 fr. tot 67 fr. per kg. De pry zen werden sterk beïnvloed door de vanwege de regering op 80 fr. vast gestelde consumenten-ver koopprijs van import-boter, waarvoor van tyd tot tijd een bon werd aangewezen. De Belgische binnenlandse boter no teert thans ongeveer 86.70 fr. De Bel gische regering is overgegaan tot het vry geven, nadat men zich verzekerd had van de import van geweldige hoe veelheden boter. Zo zal Denemarken dit jaar 15 millioen kg. leveren, Argentinië 10 millioen kg." en zelfs uit Noorwegen stroomt de boter naar België. Ook Ne derland biyft by deze import niet achter. In Maart j.l. leverde Nederland 1 mil lioen kg. boter aan België. Dit was koel - huisboter en bleek een zeer onaangena me smaak te bezitten. De boter kreeg in België al spoedig de naam „Haring- boter" en vond weinig aftrek. Op het ogenblik aldus de heer Brinkman is de situatie aldus, dat de uit Neder land geïmporteerde boter van uitste kende kwaliteit is, doch dat de kopers resoluut in dozen verpakte Nederlandse boter welgeeren en alleen vatenboter willen accepteren. De heer Brinkman merkte nog op, dat de Nederlanders hun kaasexport naar België kunnen opvoeren met enige millioenen kg. boven het voor oorlogs peil, ómdat het verbruik van kaas in België mede in verband met de hoge vleesprijzcn, aanzienlijk is gestegen. De voorzitter van de A.N.Z., de heer Linthorst Homan zeide hierna, dat ook in Nederland bekend is geworden, dat bepaalde koelhuisboter ongelukkig is behandeld. De verpakking heeft te wensen overgelaten en de boter is bo vendien via de binnenscheepvaart vervoerd. Ook de heer J. A. Geluk, secr. van de AN.Z. zeide, dat dit geval in Nederland in hoge mate wordt betreurd en hy gaf de verzekering, dat de boter, die Ne derland in de toekomst aan België zal leveren, van uitstekende kwaliteit zal zyn. Uit de op' de vergadering gehouden besprekingen bleek voorts dat de export van kaas, gecondenseerde melk en melk poeder steeds meer op gang begint te komen, zodat verwacht mag worden, dat deze belangryk groter zal zyn dan verleden jaar. De Senaat van de Leidse Universiteit heeft gisteren besloten aan prof. dr William E. Hocking, gasthoogleraar gedurende de cursus 19471948 van wege de Harvard-Leiden Fundatie, het ere-doctoraat in de faculteit der letteren en wysbegeerte te verlenen wegens byzondere verdiensten op het terrein van de wysbegeerte en wegens de wyze, waarop prof. Hocking het eerste gasthoogleraarschap vanwege genoemde stichting heeft vervuld. Het ligt in het voornemen, dit ere-doctoraat uit te reiken tydens 'n plech tige senaatszitting op Dinsdag 15 Juni as. Als promotor zal optreden prof. dr J. J. L. Duyvendak, decaan van de faculteit der letteren en wysbegeerte. Een verheugend oordeel over ons land Prof. dr W. E. Hocking, die op 25 Oc tober 1947 met het uitspreken van een inaugurele rede in het Groot Audito rium over persvryheid in Amerika de gastleerstoel van Harvard-University te Leiden voor de eerste maal bezette, nam Op het vliegveld Kemajoran bij Batavia werd de Constellation Ph-TDB ge doopt tot het vliegtuig „Batavia". De doop geschiedde in tegenwoordigheid van een 40-tal genodigden, door de burgemeester van Batavia, de heer R. Th. Praaning. Foto ANP/A. Prof. dr W. E. Hocking. vorige week afscheid van deze werk kring aan de Leidse Universiteit in een slotcollege, waarin hy zich vol lof uitte over zy'n Leidse tyd, die hem de over tuiging had geschonken, dat Nederland, vergeleken by eldefS in Europa, door een opvallend sterk herstel op materi eel en geestelyk gebied en door speci fieke karakter-instelling in staat zou blyken een belangrijke rol te vervullen in het herstel en de hernieuwde bloei van de West-Europese beschaving en samenleving. Dit verheugende oordeel wint nog aan betekenis wanneer men enerzyds de uitzondei jke verdiensten in aanmer king neemt, die prof. Hocking zich ge durende een lange en wyd georiënteer de wetenschappelijke ontwikkeling en loopbaan heeft verworven en anderzyds oog heeft voor de positie, welke prof. Hocking tydens de vervulling van het hoogleraarsambt te Leiden bekleedde. De Harvard-Leiden Fundatie, die zich in engere zin ten doel stelt de weten schappelyke en algemene universitaire betrekkingen tussen de universiteiten van Harvard en Leiden o.m. door tU- deljjke bekleding van hooglerSarsfunc- ties in de vorm van uitwisseling, te be vorderen. richt zich tevens in ruimere zin op bevordering dier betrekkingen tussen de wetenschappelyke kringen in de Verenigde Staten en Nederland in het algemeen. In zoverre moet dit eer ste gasthoogleraarschap, dat thans op voor prof. Hocking zoeervolle wijze wordt afgesloten, tevens worden opge vat als een nauw wetenschappelyke contact tussen beide landen als geheel. BANDEN VAN GROTE BETEKENIS Rekening houdend met de zich alom in de wereld veranderde levensbe schouwing met welke wijziging ook ons land gelijke tred zal dienen te houden, waiineer wü onze internatio nale positie op wetenschappelijk en cultureel terrein willen handhaven en met de groeiende betekenis van de Nieuwe Wereld voor de West-Euro- pesc samenleving, mag in de eerste plaats Leiden zich gelukkig achten zulk een actief aandeel te mogen bij dragen tot het vormen van een hech te brug over de Oceaan, doch past te vens geheel Nederland waardering voor de directe wijze, waarop het deel kan nemen aan het leggen van de noodzakelijke en vruchtdragende ban den tussen de oude en de nieuwe we reld. Van Lelden uit heeft prof. Hocking niet alleen met het gehele Nederland se universitaire leven direct nauw con tact gehad, doch tevens met het phi- losophisch belangrijke centrum Leu ven en met diverse universiteiten in de Amerikaanse zone van Duitsland, waar hij colleges gaf in de rechtsphi- losophic. Ook thans vertoeft Prof. Hocking wederom in Duitsland. Door deze activiteit heeft hij mede bijge dragen tot het leggen van Nederland se contacten met Duitsland, dat voor ons als achterland een zo belangrijke rol moet gaan spelen, willen wij onze cultuur en economie ten volle kunnen ontplooien. EEN WETENSCHAPPELIJK UNIEKE VEELZIJDIGHEID. Gelijk gezegd verhogen de byzondere verdiensten van het wetenschappelyke werk van prof. Hocking de betekenis van dit alles in niet geringe mate. Prof. Hocking verwierf in Amerika en Europa na een veelzydige studie niet minder dan vyf, ten dele ere-doctoraten, n.l. een pliilosophische, twee letterkundige en twee theologische, waaraan dan thans een tweede eredoctoraat in de philosophic wordt toegevoegd, zynwerk bracht hem in nauw contact met do Amerikaanse. Europese en Oosterse be schavingen die hy met een verwonder- ïyke bevattelijkheid wist te doordrin gen en zich eigen te maken. Zyn studie bleef niet beperkt tot één eng gebied, doch strekte zich tevens ver over de grenzen daarvan uit over aanverwante terreinen, die hem een welgefundeerd oordeel verschaften over een uitzonder- lyk ruim terrein van wetenschap en cultuur*. De omvang en geaardheid van zyn talrijke publicaties leggen daarvan een onmiskenbaar getuigenis af. Zyn weesgerlg denken, dat in vele opzichten leidinggevend is «voor de hui dige Amerikaanse denkwUze. kenmerkt zich door een verdediging van het waar deringsoordeel tegenover het zynsoor- deel, een gelijkwaardige schatting van de zedelijke waarden tegenover intel lectuele waarden. Niettemin wordt hy wetenschappeiyk tot de idealisten gere kend. Een van zijn belangrijkste publica ties, speciaal in verband met de re actie die het uitlokte, was zijn aan deel in het op persoonlijke waarne ming gebaseerde boek over de invloed en de waarden der zending in het Verre Oosten, ..Rethinking Missions": tegenover de liberale opvattingen, die daarin tot uiting kwamen, reageerde prof. Kraemer door de publicatie van zijn „The Christian Mission of the Church", dat nadien zulk een grote bekendheid heeft verkregen. De belangrijke taken, die prof. Hocking in Amerika mede opgedragen kreeg, typeren de waarde, die men aan zyn oordeel hecht in uiteenlopende vraag stukken. Temeer stemt de thans beëin digde bezetting van de gasthoogleraars- stoel in Leiden tot vpldoening, welke dan ook van academische zyde tot uit drukking wordt gebracht door het ver lenen van het doctoraat honoris causa. Prof. Hocking verlaat ons land met zyn echtgenote op 25 Juni met de „Veendam". Hoopvolle perspectieven te Londen EINDE DER BESPREKINGEN IN ZICHT. Er bestaat thans weer meer hoop, dat de besprekingen over Duitsland, die door de zes westelijke mogendhe den te Londen worden gevoerd, spoe dig zullen eindigen. Men meent in betrouwbare kringen te weten, dat de Franse delegatie, die tot nu toe voorstandster was van een constituerende vergadering voor West- Duitsland, welke door de regeringen van de verschillende Duitse staten zou worden benoemd, thans heeft voorge steld, dat de beslissing tussen benoe ming en directe verkiezing door het volk moet worden overgelaten aan de Duitsers zelf. Indien dit compromis voorstel wordt aangenomen, is het enige resterende geschilpunt het tijdstip, waarop de voorgestelde constituerende vergadering moet worden ingesteld. De Fransen zouden eveneens een compro mis-voorstel ten aanzien van dit laatste punt hebben gedaan. De Fransen zou den instemmen met de instelling van een constituerende vergadering op elke willekeurige datum na 1 September, re kening houdende met het practisch mo gelijke. Men heeft de indruk, dat de Ameri kaanse concessies aan het Franse stand punt ten aanzien van de internationale contróle op het Ruhrgebied en meer onlangs ten aanzien van een of andere verzekering betreffende Amerikaanse wapenleveringen aan West-Europa in een niet te ver verwy derde toekomst de taak van de Franse regering, om tege moet te komen op de twee resterende geschilpunten, hebben vergemakkeiykt. -A— BINNENLAND. H.M. de Koningin heeft gistermid dag een bezoek gebracht aan de tentoon stelling. welke door de werkgemeenschap van Arnhemse kunstenaars in het expo sitielokaal van hun Apeldoornse collega's aan de Loolaan wordt gehouden. Met Ingang van heden zullen lucht postpakketten tot een gewicht van kg. verzonden kunnen worden naar Argenti nië. Canada, Columbia. Costa Rica, Cura- Qao. Suriname, Trinidad, Unie van Zuld- Afrlka, Uruguay. Venezuela en de Ver. Staten van Amerika, tegen een afzon derlijk verlaagd tarief. Met ingang van vandaag geschiedt ook het vervoer naar Gibraltar, Malta, IJsland. Algerlë en Tunis van brieven en briefkaarten zonder heffing van lucht recht. De 70-jarlge mevr. A. H. Riemsdijk Nering Bögel uit Apeldoorn, die uit een rijdende trein tussen Naarden en Bussum is gevallen, ls in het Diaconessenzieken- huis te Naarden aaen de bekomen ver wondingen overleden. Niet dr Ph., maar mr P. J. Idenburg te Lelden heeft als voorzitter van de Mij voor Letterkunde de dichter Roland Holst toegesproken op zijn 60ste verjaardag. Als opvolger van dr B. Hunningher ls tot directeur van het coördinatiebureau voor toneel benoemd de heer H. W. Plei ter, doctorandus in de economie. Z,KH. Prins Bernhard zal ln het kader van zijn bezoeken aan de verschil lende delen van het land, over enkele weken een bezoek brengen aan de Hoek- sche Waard. Het hoofdbestuur van de Alg. Ned, Bond van Gepenslonneerden omvat tende 70 afdelingen, dlo samen 34.000 le den tellen organiseert in samenwer king met de Alg. Militaire Pensloenbond en de Bond van Gepenslonneerden der Ned. Spoor- en Tramwegen een demon stratieve vergadering ln' de grote zaal van de „Dierentuin" te Den Haag op Maan dag a.s., ter bespreking van de wijzigin gen ln de Pensioenwet 1922. Tot voorzitter van de Alg. Reken kamer ln Ned.-Indië ls benoemd de heer J. Ramaer, die by dit college voorheen de functie van tijdelijk wnd. voorzitter be kleedde. Weer ls de Kon. Rotterd. Lloyd een nieuw schip ryker geworden, nl. het m.s. „Garoet", het eerste van een serie van vijf 12.000 tonners. De mlllloenste bezoeker van Schip hol was de heer Pauw uit Amsterdam, die Zondagmiddag met, vrouw en dochtertje een bezoek bracht aan de luchthaven die 22 maanden geleden 26 Juli 1946 weer voor het publiek werd openge steld. Het kasteel „De Cloeze" te Lochem, dat enige maanden geleden door de Ned. delmij was aangekocht met de bedoeling er een recreatieoord voor haar personeel van te maken, ls door deze bankinstel ling weer verkocht, omdat de restaura tiekosten te hoog bleken te zijn. Eige naressen zijn thans geworden de Ka nunnikessen van het H. Graf. een orde, die zich wijdt aan geloofsverbreldlng en -verdieping. „De Cloeze" zal tot studie huis worden Ingericht. BUITENLAND. Binnenkort zal tussen Bern en Brussel een een nieuWe luchtlijn van de Belgische Luchtvaartmaatschappij Sabena geopend worden. Er zullen drie vluchten per week gemaakt worden. Te Moskou ls een Deense handels- commissie onder leiding van de minister van handel, Jens Krag, aangekomen. Te Wenen ls een proces begonnen tegen 26 leden van de politie, die er van verdacht worden zich goederen van smok kelaars en zwarthandelaren toegeëigend te hebben. Karl Wowes, ln dienst van de Franse bezettingsautoriteiten, zou de lei ding van de bende hebben. De Amerikaanse negerzanger Paul Robeson weigert mede te delen of h(j lid van de Comm. Partij is. Wel deelde hij mede, dat zijn zoon opgevoed werd ln dè Sovjet-Unie en daar volledig verlost was van ras-vooroordelen. Ik zelf, voegde hy er aan toe, kon op Russische grond voor het eerst ln mijn leven als een volwaar dig mens rondlopen. Het communiqué, dat aan het eind van de besprekingen zal worden uitge geven, zal, zo wordt thans voorspeld, slechts een algemene verklaring bevat ten, ten einde elke suggestie te vermij den, dat de resultaten van de confe rentie, welke in aanbevelingen vervat zullen zyn, als vaststaande feiten aan de regeringen van de deelnemende mo gendheden of Duitsland zullen worden voorgelegd. (Reuter) Bulgarije eri Polen verstevigen vriendschaps-betrekkingen INTENSIVERING VAN ECONOMISCH VERKEER. Na het bezoek aan Polen vah de Bul gaarse regeringsafvaardiging is te War schau een officieel communiqué ver strekt, waarin wordt verklaard: „Tydens de besprekingen die plaats gehad hebben in een atmosfeer van warme vriendschap en goede verstandhouding, hebben beide partyen de mening uitgesproken dat het verdrag van samenwerking, vriendschap en wederzydse bystand een middel tot gemeenschappelyke verdediging en tot stryd voor de wereldvrede is. Beide par tyen hebben bovendien hun volledige overeenstemming van opvatting vastge steld betreffende alle vraagstukken, waarby de twee landen zyn betrokken, en inzonderheid ter zake van het Duit se vraagstuk." In het communiqué wordt voorts ge zegd, dat een gó .engde commissie ter uitvoering van de overeenkomst van economische samenwerking, die vijf jaar van kracht is,, op 5 Juni zal fey- eenkomen. Bovendien zullen beide fcartyen ter gelegenheid van de hernieuwing van het Pools-Bulgaarse handelsaccoord, in Sep tember e.k. trachten het goederenver keer tussen Polen en Bulgarije .zoveel mogelyk uitbreiding te geven. Het communiqué zegt verder, dat de Poolse regering de verbintenis aangaat de Bulgaarse industrie technische steun te verlenen in het kader van de Poolse Industrie. Tenslotte zullen de diplomatieke ver tegenwoordigingen van Polen te Sofia en van Bulgarije te Warschau verhe ven worden tot ambassades. VERVOERSSTAKING TE BERLIJN. De leiders van de vakvereniging van transportarbeiders te Beriyn hebben besloten een staking van 18.000 metro-, bus- en tramemployé's uit te roepen. De staking zal morgen beginnen en 24 uur duren. De Britse autoriteiten in de stad staan met sympathie tegenover de eisen der employé's, te weten een loons verhoging van 25%, een bonloze mid- dagmaaltyd en hogere voedselrantsoe nen, aldus verklaarde een Britse woord voerder. De Britse autoriteiten zijn van me ning. dat door de staking evenwel niets kan worden bereikt, daar elk besluit ten aanzien van de eisen moet worden genomen door het militair bestuurs bureau, dat er reeds met sympathie te genover stond. (Reuter). .Nederland-Australië afgebroken OVER DE OORLOGSSCHULDEN AD 40 MILLIOEN POND. Naar Reuter uit gezaghebbende bron in Canberra verneemt, zyn de bespre kingen tussen de Australische en do Nederlandse regeringen over de Ne-* derlandse oorlogsschulden aan Austra lië afgebroken. Men ziet thans de enige oplossing in rechtstreekse besprekingen tussen de Australische eerste minister, J. B. Chif- ley en de Nederlandse minister-presi dent, dr L. J. M. Beel. Het betreft hier een oorlogsschuld van ongeveer veertig millioen Australische ponden. AF.P. meldt nader, dat minister Chlf- ley, voor het vertrek naar Den Haag aan de Nederlandse delegatie, die de onderhandelingen heeft gevoerd, ver klaarde, dat de onderhandelingen niet konden worden hervat, tenzij op basis van de eisen, die door de Australische regering zyn geformuleerd. MARKOS BEREID TOT ONDERHANDELEN. De radio van generaal Markos, de lei der van de Griekse guerillastryders, heeft medegedeeld, dat de Griekse gue rillastryders bereid zyn besprekingen te beginnen over „elke voorstel, dat be doeld ls het bloedvergieten van broeders onderling te doen eindigen". De „mo- narcho-fascisten" moesten deze sugges tie echter niet opvatten als een teken van zwakte, aldus werd er aan toege voegd. Ter gelegenheid van de viering van de 90ste verjaardag van Koning Gustaaf van Zweden wordt een herinnerings biljet van 5 kronen aitgegeven Dit bankbiljet wordt echter verkocht voor 10 kronen. De byna negentig-jarige Koning Gustaaf ontvangt van de eerstn Minister Tage Erlander het eerste hezlnneringsbiljet. Foto: A. N. P./Tenbu

Leidsch Dagblad | 1948 | | pagina 1