1848 Revolutie in Europa Door prof. A. J. C. Riiter De triomf ener jonge Spaanse zangeres Een wereld zal voor haar open staan! Fiscus draineert de kapitaalmarkt Geef geblokkeerde gelden na belastingbetaling vrij! RECHTZAKEN „VIJFTIG JAAR VORSTIN" I 51 VOOR DE JEUGD Radio-programuia 87ste Jaargang LEIDSCH DAGBLAD Zaterdag 29 Mei 1948 Tweede Blad No. 26398 De oppositie, die in Nederland in de jaren 1840—1848 opkwam, was slechts een zeer flauwe en eenzijdige afspiegeling van de krachten, die in dezelfde periode Europa in spanning hielden. Vergeleken bij vele andere Europese landen was Nederland een oase van rust en kalmte. De tijdgenoot vatte dat als een zegen op, maar dit was slechts betrekkelijk waar: die rust be wees, dat Nederland op politiek en op sociaal-economisch gebied nog steeds niet tot intens leven gewekt was, al was er verbetering, vergeleken bij de jaren voor 1840. Europa ging sedert lange tijd, van het einde der acht tiende eeuw af, gebukt onder het pauperisme. Het betekende, dat een niet gering deel van de bevolking, nagenoeg permanent zonder arbeid was. Het betekende verder, dat deze mensen lichamelijk en geestelijk de genereerden, zelfs in die mate, dat zij vaak nauwelijks meer als werk krachten te gebruiken waren, zo er groter vraag kwam. Heel West-Eu ropa werd door deze ramp getroffen, ons land niet uitgezonderd: het was een vrij gewoon verschijnsel, dat in grote Nederlandse steden een kwart of een derde deel der bevolking van bedeling leefde. ren de Duits-Oostenrijkers, Hongaren en tal van Slavische volkeren verenigd in een staat, die allerminst nationaal was. Wie liberaal dachten in Oosten- rijk-Hongarije voelden ook nationaal, maar dat betekende in dit geval, dat zij zelfbestuur wensten voor 't gebied van bun eigen natie: Hongaarse, Boheemse of welke andere ook. Het nationaal ge kleurde liberalisme, dat in Duitsland en Italië de staatkundige eenheid bevor derde, dreigde dat in de Donaumonar- chie te vernietigen. IV. Daarnaast verwekte de opkomst van de industrie, in Engeland en Frankrijk in de eerste plaats, ernstige ontevre denheid en spanningen. Stellig had de industrie deze goede zijde, dat zij ar beid schiep. Evenwel, zij schiep niet alleen werk voor mannen, maar ook voor vrouwen en kinderen en dat alles onder omstandigheden en tegen lonen, die de weldaad van de arbeid vaak in. een vloek deden verkeren. De industri ële bedrijven waren bovendien uiterst gevoelig voor de conjunctuur en stieten in een tijd van crisis en malaise de talloze arbeidskrachten, die zij aange trokken hadden, snel terug in werke loosheid. Zo v/aren er permanent spanningen op sociaal gebied, die echter niet de zelfde kracht of betekenis hadden. De paupers waren voor het politiek en maatschappelijk bestel nog niet zeer gevaarlijk: de ellende had hen veelal apathisch gemaakt. De arbeiders kwa men echter meer dan eens in verzet, zo in Frankrijk en in Engeland. Het uitte zich in woelingen, die vaak bloe dig onderdrukt werden, in stakingen en ook in organisatie. Te groter wer den die spanningen, toen in 1845 een aardappelziekte deze volksvoeding bij uitstek* zeer schaars en duur maakte. De eerstvolgende jaren kwam er op dit gebied nog niet veel verbetering, ook omdat de tarweoogst in 1846 voor een groot deel mislukte. Een economische crisis, die in die jaren de landen van Europa teisterde, maakte de situatie nog ongunstiger. Intussen, deze span ningen beroerden de onderste lagen van de maatschappij, die politiek en sociaal nog onmondig waren en aan hun verlangens weinig kracht konden bijzetten. Het socialisme, dat aan het verzet der arbeiders leiding zou gaan geven, kreeg in deze jaren in Enge land, Frankrijk en in het Rijnland eerst vorm en inhoud. Het bracht be roering te weeg, maar het effect was nog uiterst gering. Niet dat pas opkomende socialisme, doch liberalisme en nationalisme be heersten, soms op merkwaardige wijze vermengd, het politiek toneel in Eu ropa. Het liberalisme roerde zich krachtig in bijna ieder land: in En geland, Frankrijk en Duitsland, ook in Oostenrijk-Hongarije, Italië en Spanje. Het had niet in ieder land hetzelfde voor tomen en het werd ook niet uit één bron gevoed. Het leefde sterk onder intellectuelen, b.v. in Duitsland, waar de universiteiten brandpunten waren, maar ook onder de gezeten burgerij zeer sterk b.v. in Frankrijk die zich van zijn maatschappelijk belang in de veran derde wereld steeds sterker bewust werd en politieke macht voor zich op eiste. De liberalen, die eens in de Franse revolutie een groot deel van hun wensen vervuld hadden genen, waren door de reactie, die daarop ge volgd was. zeer teleurgesteld: zü wa ren vastbesloten wijzigingen in de re gering van hun land door te zetten. Het liberalisme nu had een veelal merkwaardig huwelijk aangegaan met het nationalisme. Een sterk sprekend, ceheel eigen voorbeeld daarvan boden Duitsland en Italië. In beide gebieden vormde het volk inderdaad een natio nale eenheid, maar er was geen natio nale staat: zowel Duitsland als Italië waren in tal van rijkjes verdeeld, die alle autocratisch geregeerd werden en sterk onder de invloed stonden van net reactiormaire Oostenrijk. Zoals t libe ralisme zich richtte tegen de autocra tie van deze vorsten, zo richtte het zich ook tegen de staatkundige versplinte ring van het land. Het wenste in^Duits land en Italië een nationale staat met een liberale grondwet. Ook in Oostenrijk-Hongarije bestond deze band tussen liberalisme en natio nalisme, maar het effect hiervan was tegengesteld aan dat in Duitsland en Italië. In Oostenrijk-Hongarije tochwa- scheepsberichten. ALCINOUS, Java—Liverpool, pass 27/5 Gibraltar; ALCOR 28/5 van Porto Alegro te Rio de Janeiro; BACCHUS 27/5 van Curacao n Maracaibo; BERKEL. Lubeck- Skelleftea, 27/5 8 mijl West van Gotland; HELDER. Curagao-Antwerpen, pass. 27/5 Guadeloupe; HESTIA. pen. pass. 27/5 Dungeness; KAMERLINGH ONNES. R'dam-Java. 27/5 6 uur v. Aden. KEILEHAVEN, Newport MonSanta Cruz, 27/5 op 160 mf)l Noord van Teneriffe; "KELBERGEN, Newport MonSavona, passT27/5 FlnisterreKERTOSONO 29/5 van Soerabaya te Macassar verwacht; LIN- DEKERK 26/5 van Basra te Kuwait, LOE- NERKERK 28/5 van Calcutta te Rotter dam; MOLENKERK R'dam—Japan, 27/5 te Alexandria REMPANG 28/5 van Soe rabaya te Moenoekan: f' Pue+no? AiresRio de Janeiro, 28/5 te Santos, RIJN. Huelva-Vlaardlngen, pass. 27/5 Fl nisterre- STAD ARNHEM. R'dam-Huelva. Sass 27/5 Wight; VALERIUS 27/5 nog te Bangkok; WINTERSWIJK 28/5 van Am sterdam naar Gdynia; SAPAROEA 25/5 v. Singapore n. Los Angeloe; SABANGAN 22 /5 van Seattle n. Perz Golf, STRAAT MALAKKA 25/5 van Hongkong n. Shang hai; TJISADANE 25/5 van Hongkong n. Amoy; UTRECHT 25/5 van Portland (Or.) naNedertlndS— JOHAN DE WITT 27/5 v. Fulo Samboe n. Sabang: ORANJE pass. 27/5 Sabang: REMPANG 27,J5 van Soera baya naar Makassar; SUMATRA 27/5 te Singapore van Penang; TAWALIpas8. 27/ 5 Kaap Guayaquil n. Colomoo. VAN DER WAALS 27/5 van Port ,Soeda2T Holl.Oost Afrika Lijn BLOEMFON TEIN 27/5 van Kaapstad n. Teneriffe; BOSCHFONTEIN 27/5 van Mosamblque n. EeHoll.West-Afrika Lijn STAD LEI DEN 27/5 Vllssingen gepass. n. Hamburg. Oceaan TITAN 25/5 te Suez n. Am- st k'h'l. salland 27/5 van Montevi deo' thuisreis; lionel 27/5 (thuisreis) van Pernambuco. Oost-Afrlka Llln LIEVE VROUWE- KERK 26'5 te Genua van Marseille naar Port Said; RIJNKERK 27/5 te R'dam v. Antwerpen; ORANJEFONTEIN 26/5 te Port Elisabeth van Kaapstcd n. East Lon den. Mij Nederland BALI 27/5 van Co lombo naar Suez; JOHAN DE WITT 27/5 te Poeloe Samboe. van Batavia n. Sabang; SUMATRA 26/5 van Penang n. Singapore. opstandelingen verhinderden de erken ning van de nieuwe koning en dwongen de uitroeping van de Republiek af. Dan is de beurt aan Oostenrijk-Hongarije. De Hongaren komen in beweging, de Slavische minderheden worden onrus tig en in Wenen breekt een oproer uit. In Duitsland komt Berlijn in opstand en weldra verspreidt zich de beroering over geheel Duitsland. De voorstanders van de Duitse eenheid beginnen een krachtige actie. In de aanvang is er aan concessies geen gebrek. Het duurt echter niet lang. of de reactie zet in en geleidelijk wordt ae beweging in de onderscheidene landen onderdrukt, vaak met bloedig geweld. Rusland, de burcht der autocratie in Europa, stelt Oosten rijk zelfs een aanzienlijke troepenmacht ter beschikking, om Hongarije te on derwerpen. Zo is het directe resultaat van 1848 voor de liberale en nationale beweging niet bijster groot geweest. Indien men evenwel van dit directe resultaat afziet, zyn de gebeurtenis sen van dat jaar belangrijk genoeg: ze kondigen een opmerkelijke ver schuiving aan in de politieke en so ciale krachtsverhoudingen. Het was duidelijk, dat de burgerij in gans West- en Midden-Europa aandeel in de regering wenste. Daarnaast was echter nog iets anders gebleken. Bij de grote revolutionnaire bewegingen, die zich in de bakermat der revolu ties, Frankrijk, tot nu toe hadden voorgedaan, was de leiding steeds in handen geweest der burgerij, terwyl „het volk", de arbeiders, als een naamloos en onmondig leger der re- Europa was, in deze jaren, door al volutie volgde, deze spanningen een vulkaan gelijk; in In Duitsland. Italië en de Donau- 1848 komt dan nog betrekkelijk on- i monarchie is de situatie in 1848 in verwacht de uitbarsting. i hoofdzaak niet anders, al doen zich met Het begint in Italië. De 12de Januari name in Duitsland nu ook andere in breekt een opstand in Palermo uit, op I vloeden gelden. In Frankrijk echter is slag verspreidt zich de beweging over de toestand thans gewijzigd: de arbei- gans Italië, waar de Paus en de vorsten i ders wensen niet alleen op de baricaden aan de eisen der liberalen tegemoet te vechten, zij stellen nu, geleid door komen. Deze gebeurtenissen worden socialistische voormannen als Louis echter al heel spoedig volkomen in de Blanc, hun eigen eisen. Zij dwingen de schaduw gesteld door wat in Frankrijk uitroeping van de republiek af, zij ver- geschieden gaat. De 22ste Februari krijgen de erkenning van een recht op breken relletjes in Parijs uit, die al arbeid, zij stellen zich achter Blanc. spoedig een ernstig karakter aannemen j wanneer hij de proef wil nemen met de en er toe leiden, dat Koning Louis I socialistische „ateliers nationaiux". Hun Philippe eerst zijn minister Guizot laat I actie wekt een krachtige reactie op en gaan en vervolgens zelf afstand doet zij verliezen de strijd. De aanwijzing, van de troon ten gunste van zijn klein- I die dit alles inhield, viel echter niet zoon. Het mocht met meer baten: de mis te verstaan. (Van onze Muziekredacteur). Zij, die in de Zangafdeling van het Internationaal Concours te Scheve- ningen excelleerde en toen reeds als op slag aller harten won, de 18-jarige Spaanse zangeres Maria de los An geles Morales, vierde haar glansrijke triomfen opnieuw tijdens het Gala concert van gisteravond. Stel U voor een eenvoudig, natuur lijk en nog volkomen ongerept meisje met een bezield, gevoelig gezichtje, dat de krankzinnig zware aria's met verbijsterend hoge liggingen, van Mozart. Verdi en Donezetti met een kristalheldere, lichte, jubelende colo ratuur-sopraan, zó stralend rein in het kopregister voortbrengt, dat iedere pure inzet, hoe ongemeen moeilijk ook, onmiddellijk pakt en staat. Waar heeft dit meisje met het frêle figuurtje en dat smalle middeltje, de kracht en de steun vandaan voor zulk een summum aan adembeheersing, noodzakelijk om deze als van de hemel geschonken stem het nodige evenwicht en het daartoe noodzakelijke uithou dingsvermogen te geven?Het heer lijkste en meest volmaakt denkbare „bel canto", waarvoor indertijd de Ita liaanse leermeesters jaren rekenden, om het te bereiken, klinkt jubelend juichend en onschuldig op, gelijk bijv. in Mozart's „Alleluia" uit het motet „Exsultate jubilate". Een jonge, onberoerde en wondervol le stem, overryk aan schakering: nu eens staalhard, dan weer mals en ver zadigd ran souplesse en daarbij een technische virtuositeit zonder weerga en zonder enige overdrijving naar vals effect. Tevens een „pur sang" muzi kaliteit cm er ontroerd en bewogen van te worden. Z-o was 't ook in de door Anton Dresden begeleidde Spaan se liederen van Granados, Turina en de Falla, als verrassingen aangekondigd en voorgedragen met eveneens een na tuurlijk talent, waarin geest en tempe rament om de voorrang streden. Mogelijkheden in deze reeds zo ver edelde sopraanstem liggen intussen voor de toekomst nog besloten, speciaal wat de lagere regionen betreft, waarin Goede week voor de visserij NA 1 JUNI IS GEHELE HARINGVLOOT OP ZEE. (Van onze deskundige medewerker). Met de trawlvisserij werden deze week goede resultaten bereikt. Om de Noord werd weinig gevangen, op de kust daar entegen was er een zeer goede visserij, waarvan vooral de kleinere vaartuigen profiteerden. Er werden mooie besommingen gemaakt. In de hal werd wel de beste trek gedaan. Doordat er deze week bakolie beschikbaar gesteld werd, bestond er een goede vraag naar vis en brachten alle sorteringen, de schol in cluis, geregeld de maximum-prijs op. De aanvoeren waren bevredigend. Met de haringvisserij gaat het rede lijk. Aanvankelijk werd er goed gevan gen. Dinsdag en Woensdag daarentegen was de vangst gering. De schepen zijn iets noordelijker gegaan en bevinden zich thans even over de 57 gr. N.B. Er wordt druk gejaagd, zodat er bijna iedere dag afslag gehouden werd. De belangstelling is zeer goed. De kwa liteit van de haring is uitstekend, doch ze vallen nogal groot van stuk. De pri meurs brachten circa f. 200.a f. 220. per kantje op. Maandag jongstleden waren er ongeveer 1300 kantjes aan de afslag en de prijs fluctueerde toen om de f. 160.per kantje. Nadien zijn de noteringen, zoals te verwachten was, aanzienlijk terug gelopen en Donderdag werd f. 100.per kantje gemaakt. Dins dag jongstleden heeft de tussengroep zee gekozen en op 1 Juni a.s, vaart de rest van de vloot uit. Zoals bekend zijn de prijzen voor de maatjes tot 15 Juli a.s. vrij. Het zal echter te bezien staan of overheidsmaatregelen dan nog nood zakelijk zullen blijken te zijn, daar de haringvloot in vergelijking tot vorig jaar een flinke uitbreiding heeft ondergaan, zodat bij een normale vangst iedereen van dit voedzame product zal kunnen profiteren. de reeds nu aanwezige donkere onder grond nog groeien kan. De voortreffe lijke studie's onder leiding van de be roemde Lola Rodrigues de Aragón de den haar reeds op 11-jarige leeftijd de eerste prijs winnen op eenwedstrijd voor zang èn dans. Wij kunnen, gezien haar gratie ook dit laatste volledig begrijpen. De machtige ovatie's na dit begenadigde zingen schenen niet te zul len ophouden! Naast de aangeboden kolossale mand met bloemen in de Spaanse kleuren (geel-rood) stond zij temidden van een verrukt opdringende, enthousiaste menigte en dankte met de gevoelige charme van heel haar jonge wezen, die ook dit superieure, ongelofe lijk heldere en zuivere zingen van het begin tot het eind had gekenmerkt. De stem van deze Spaanse zangeres is waarlijk hèt niet te evenaren hoogte punt van het concours geworden! Het leek alsof Schuurman en het Residentie-Orkest van deze hoogte dit maal niet onder wilden doen: bezield en geïnspireerd klonken Beethoven's ouverture Leonore III en die voor Wa genaars „Cyrano de Bergerac", zoals wij het in de Stadszaal nimmer van hen hoorden. In Hans Henkeman's „Primavera", doorzichtig voor kleine bezetting geschreven, wedijverden Sto- tyn (hobo) en Prins (fluit) om het hardst en zachtst in zoete melodie en na de openbaringen der sopraan, speel den zij -nog de Falla's dansen uit ..El sombrero de tres picos" als fonkelend besluit. Voor deze Maria de los Angeles Mo rales intussen, ligt van nu af aan de wereld open, of liever aan haar voeten! Want zij beschikt nu letterlijk over alles, wat een grandiose carrière waar borgt, zowel op het terrein der lied kunst als op dat der opera, gezien de lieftalligheid der actie, waarmee zij haar glorieuse zang telkens zonder eni ge gemaniëreerdheid ondersteunde! Zulk zingen is de manifestatie van het goede en edele, dat uiteindelijk in een geteisterde wereld zal zegevieren 1 En dan te bedenken, dat er op 't con cours zeker een tiental of meer zange ressen rondliep, wier wellicht anders geaarde, maar evenzeer gave kunst nauwelijks voor deze ideale behoefde onder te doen. Men wordt er stil van.... H. (Van onze financiële medewerker). Er zyn tot dusver blijkbaar geen fac toren. die de effectenbeurs uit haar lethargie kunnen opheffen. Of er Amerikaanse effecten zullen worden gevorderd en daarvoor herbelegging zal moeten worden gezocht, of er gunstige jaarverslagen worden gepu bliceerd en hoge dividenden worden uitgekeerd en door de jongste koers daling het rendement van vele aan delen aanmerkelijk is verhoogd, dit alles wordt geneutraliseerd door het simpele feit dat de fiscus bezig is door middel van bijzondere, heffingen om van de gewone belastingdruk maar niet te spreken de kapitaal markt te draineren, zodat de gelden voor aankoop van effecten en het deelnemen in nieuwe emissies naar het zich thans laat aanzien, meer en meer gaan ontbreken. Wat geeft het als men 4 of 6 rendement van zyn geld kan maken als men geen spaar gelden meer heeft! Het is daarom geen wonder dat in financiële kringen opnieuw verzet rijst tegen de ook door ons meer dan eens gegispte „afwikkeling" van de geldzui vering, waarvoor de Minister thans een ontwerp van wet heeft ingediend. Men herinnert zich dat hiervoor in het be gin van 't jaar een Beschikking is ver schenen, waarbij ten aanzien van de ge blokkeerde gelden werd bepaald wat met die gelden kan worden gedaan, nadat ze van een geblokkeerde rekening voor zover meer dan f. 500 met toestemming van de belastingdienst naar een Op tierekening zijn overgebracht. Van deze Optierekening mag in de meeste geval len hoogstens f. 3500 naar een beleg- dingsrekening worden overgeboekt, ten laste waarvan bepaalde belastingen mo gen worden betaald, terwijl het hierop geboekte bedrag overigens in vijf jaar lijkse termijnen, voor het eerst op 1 Juni a.s. vrij komt. In de Beschikking was bepaald dat voor het restant van de Optierekening door de Minister ef fecten zouden worden aangewezen, ter wijl daarvoor ook 3 Investeringscer tificaten kunnen worden gekocht thans ook 31/4 welke geleidelijk In vijf jaar zouden worden verhandel baar gesteld. Deze certificaten hebben een looptijd van 20 jaar, maar de aflos sing begint eerst op 1 Jan. 1959, m.a.w. de eerste 10 jaar vindt geen aflossing plaats. In het Ontwerp van Wet, dat nu ver schenen is, komen enkele wijzigingen voor, waarvan de voornaamste is dat de Minister geen effecten zal aanwijzen, welke voor het saldo der optierekening kunnen gekocht, zodat de houders van geblokkeerd geld. dat niet voor belastin gen kan worden gebruikt, in de meeste gevallen op de Investeringscertificaten zijn aangewezen. Tegen deze „afwikkeling" van de geldzuivering rijst nu terecht bezwaar, omdat zy in feite geen afwikkeling, maar een verlenging der geldblokkade is en het als een eis van recht en bil lijkheid wordt beschouwd, dat iemand, die aan zijn fiscale verplichtingen heeft voldaan, weer de vrije beschik king over zijn geld krijgt. Door aankoop van Investeringscertifi caten blijft niet alleen "het geld nog geruime tijd geblokkeerd, maar ook le veren ze een niet denkbeeldig koers- rlsico op, zodra ze niet meer voor be lastingdoeleinden worden gekocht en aan de invloed van een eventuele wijzi ging in de rentestand onderworpen zijn. Vooral het feit dat ten laste van de Optierekening geen effecten mogen worden gekocht en niet op nieuwe emis sies kan worden ingeschreven, is zoals thans reeds blijkt fnuikend voor de ont wikkeling van het bedrijfsleven, dat Eerste maximum geldboete voor „zwartbouw" AFBRAAK VAN DE NIEUWBOUW NIET MEER MOGELIJK. Een exportfirma van textiel, de N.V. De Vries en Buren te Amsterdam, heeft zonder rijksgoedkeuring haar kantoren in de panden Waterlooplein 113 en Jodenbreestraat 814 laten verbouwen en verfraaien. Deze ver bouwing ter waarde van ongeveer f. 200.000.- werd by stukjes en beetjes uitgevoerd om te vermijden, dat de aandacht der autoriteiten op deze zwartbouw" gevestigd zouden worden. Dit is echter toch gebeurd en een dezer dagen werd een der directeuren deswege door de politierechter te Amsterdam ver oordeeld tot de maximumgeldboete van f. 10.000.—. Dit is de eerste maal, dat de maxi mumgeldboete werd opgelegd. Afbraak van de nieuwbouw is niet mo gelijk aangezien het gebouw dan ineen zou storten. Mocht de firma alsnog de rijksgoedkeuring krijgen om de onder tussen gestaakte bouw te voltooien, dan zal deze toch in zo sobere mate ver leend worden, dat het beoogde effect van de bebouwing geheel verloren zal gaan. HET VERRAAD DER VLAARDINGSE GEUZENGROEP. De voormalige politie-commissaris te Apeldoorn J. F. de Buck, die terecht stond wegens medeplichtigheid aan het verraad van de illegale geuzengroep te Vlaardingen. werd door het Bijz. Hof te Arnhem veroordeeld tot zes jaar inter nering. De eis luidde 10 Jaar. De loonscheerder aan het werk.Eens per jaar worden de schapen ontdaan van de voor onze kleding-industrle zo kostbare vacht. Het is nu tijd van het schapenscheren. Foto: ANPJr. VIJF JAAR GEADVISEERD VOOR EX-COMMISSARIS VAN GRONINGEN Gistermiddag adviseerde het Gronin ger Tribunaal in de zaak tegen de ex- commissaris van de provincie Gronin gen, C. F. Staargaard, een internering van 5 jaar met aftrek en verbeurdver klaring van f. 25.000,alsmede ontzet ting uit de beide kiesrechten. HAAGSE RECHTBANK. Olie-diefstal De fabrieksarbeider H. v. G. uit Alphen aan den Rijn heeft zich voor de Haagse rechtbank te ver antwoorden gehad wegens diefstal van een grote hoeveelheid lijnolie uit een opslagplaats. Tegen verdachte werd door de Officier een jaar gevangenis straf met aftrek van preventief geëist, omdat de diefstallen over een lange ter mijn zijn gepleegd. De rechtbank heeft verdachte con form de eis veroordeeld. Letsel door schuld De landbouwer J. D. B. uit Haarlemmermeer heeft te recht gestaan wegens veroorzaken van letsel door schuld, doordat hij te Rijp- wetering mej. H. met 'n door hem be stuurde auto heeft aangereden. Tegen verdachte werd een maand hechtenis geëist. De rechtbank heeft hem veroor deeld tot een maand hechtenis, en in trekking van het rijbewijs, gedurende een jaar. Heling bij de P.T.T. De besteller bij de P.T.T. te Noordwijk D. B. had goederen aangenomen, die van diefstal afkomstig waren, doch met die laatste omstandigheden was hij niet bekend, zo had hy betoogd, nu hij wegens heling zich had te verantwoorden bij de Haag se rechtbank. De rechtbank heeft hem veroordeeld tot f.50 boete of 25 dagen hechtenis, en voorwaardelijk drie maan den gevangenisstraf met drie jaar proeftijd. vro'e behoefte aan nieuw kapitaal heeft. De minister meent dat van 'n eenzijdige marktpositie als gevolg van geforceerde verkopen door aangeslagenen in de be lastingen nog geen sprake is. maar het beursverioop van de laatste weken is een bewijs voor het tegendeel. De zware belastingdruk en de geldzuivering be ginnen zich langzamerhand op heel ons bedrijfsleven te wreken en waar onge twijfeld grote bedragen vrij geld voor belastingen worden gebruikt, behoeft het zeker geen monetaire bezwaren op te leveren als de geblokkeerde gelden, na afdoening van fiscale verplichtingen, teh behoeve van een gezonde ontplooiing van handel en industrie kunnen wor den gebruikt. Laat ons hopen dat men dit in de Kamers de Minister duidelyk zal kun nen maken. En in elk geval heeft de aankoop van Investeringscertificaten geen haast. HJIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIillllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll Onze Jubileum-uitgave Oplage reeds voor ruim driekwart Êf verkocht! Onze lezers, die deze uitgave nog s E niet hebben besteld, maar wel van EE plan zijn dit te doen, raden wy om teleurstelling te voorkomen EE niet langer te wachten. Reeds thans is de oplage voor meer dan drie- e kwart verkocht E De jongste radio-rede van H.M. E de Koningin, waarin Zij medede- ling deed van Haar voornemen, af- stand van de troon te doen ten E behoeve van Prinses Juliana, wordt. e in haar geheel in deze uitgave op- E genomen. E De prijs, welke bij bestelling be- taald moet worden (desgewenst per E giro 57055 of postwissel) bedraagt E slechts f. 1.90. DE DIRECTIE. RAADSELS voor allen om uit te kiezen; de groteren (1116 jaar) vyf, de kleineren (711 jaar) drie goede oplossingen. Naam. leeftijd en adres onder de raadsels. Inzenden naar Bureau Leidsch Dagblad, of naar Wasstraat 38, tot uiterlyk Dinsdagmorgen 9 uur. I. (Ingezonden door Nellie v. Rossum). Op de kruisjes van onderstaande woor den komt van links naar rechts en van boven naar beneden een vriend van het huisgezin te staan, xxxx 1. het gevraagde woord, x 2. Europese hoofdstad, x 3. stekelig dier. x 4. meisjesnaam. II. (Ingezonden door Marfjtje Sta- vleu). Mijn geheel is een plaatsje in Friesland van 9 letters. 1, 2 is een mu zieknoot, 4. 5. 6, 7 een drank, een 7, 6, 8. 1 is een grote man, 6. 9 is een afge korte meisjesnaam, 3 is de onbekende. III. (Ingezonden door Jacquelientje Kat). Verborgen bloemennamen. 1. Kianfara, 2. Ragtlerm, 3. Riafse: 4. Neamono; 5- Zundenichdoso. IV. (Ingezonden door Anke Warring). Wie is een ijzervreter? V. (Ingezonden door Willy Potters). Mijn geheel ls een mooie bloem. Mijn le deel is een hemellichaam, mijn 2e deel (zonder staart), wordt bij het vissen ge bruikt, mijn 3e deel een deel van een plant. VI. (Ingezonden door Gerrit Ligtvoet). De beginletters van onderstaande woor den, van boven naar beneden gelezen, noemen iets, waar jullie elke week ver langend naar uitzien. 1 1. een radió-omroepvereniging. 2 2. jongensnaam. 3 3. lichaamsdelen. 4 4. bloem. 5 5. ander woord voor beest. 6 6. dier, bekend om koppigheid en domheid. 7 7. papier-ophaaldienst. 8 8. iedere. 9 9. delen van de tijd. 10 10. De van Biscaye. 11 11. Meisjesnaam (ook voorzet sel). VII. (Ingezonden door Ria Collee). Over welke weg wordt dikwijls gespro ken ofschoon hij nooit begaan, wordt? VIII). (Ingezonden door Carla v. d. Weterink). Ik ben bij rijk en ben bij arm. bU heer en ook bij vrouw, Maar in de hitte kom lk nooit, en ook nooit in de kou, 'k Ben steeds aan 't strand, nooit in de zee, en nooit in bos of ven, Maar op de meren zwalk is steeds, Weet jij nu wie ik ben? OPLOSSINGEN der raadsels uit het vorige nummer. 1. Schilderij; schil, de, rij. 2. Marseille; 1. Moesi, 2. Aar, 3.Reuss, 4, Seine, 5. Eem, 6. Isar. 7. Loire, 8. Lease, 9. Ebro. 3. Oost, West, thuis. best. hut, el, stoot, web. Suus, boos, stoet, 4. Da. Han, Jan, kan, man, pan, van. 5. Zondag (zon en dag), of Maandag (maan en dag). 6. Niemand; want hooi is gemaald gras. 7. Een pauw. 8. Hagelstenen. Beste raadselnichtjes en -neefjes, Nu: gauw zoeken naar je naam; eerste bij uitslag loting, en als hij daar niet staat, dan toch in elk geval bij de na men der goede oplossers. Dat laatste feest hebben we allen! En de zes ge lukkigen gefeliciteerd! Ik hoor toch wat over je boek? Geniet er van! Verder starten we met de hele raadselkring weer voor de nieuwe prijsraadsels, waarvan de loting over 4 weken plaats vindt. Ik herhaal voor nieuwelingen: wie 3 of 4 keer per maand genoeg goede oplossingen inzendt (boven de raadsels staat, hoeveel», loot mee voor een boek. Om de 4 weken worden boeken verloot: drie onder de groteren, en drie onder de kleineren. Iedere goede oplosser heeft dus een kans. Tevens komen om de 4 weken de namen van alle goede oplos sers in de krant. Nu, raadselkring, toon wat je waard bent, en zorg voor een stapel brieven met goede oplossingen. Tot volgende week. Ali Nagtegaal: ja. Allen hartelijk gegroet door jullie Raadseltante, Mevr. M. J. BOTERENBROOD. GOEDE OPLOSSINGEN der raadsels voor de Groteren ontvangen van: Greetje Koelewijn, Wim Kramer. Fred Neuteboom, Ali Nagtegaal, Maria v. d. Marei, Janna v. d. Marei, Llesje Gijs man, Marijke Groenendijk. Carla v. d. Weterink, Corrie Schaart, All Smolders, Ineke Segaar, Wlm Schouten. Geeske Somer, Wüly Vavier, Wim Verhart, Henny Veldhuizen, Miek v. d. Stok, Corrie Blansjaar, Betsy Balkenende. Willy Marks, Nini de Nie. Janny Kiel, EUy Kiel, Jannetje Haasnoot, Tinie Hoogervorst, Lientje Looyenstein, Gree tje v. d. Leeden, Ineke David, Dik Arentsen, Nelly Boezelijn, Henk Bin nendijk. Jans v. d. Meulen, Tom Muller, Bepple Bourgeois, Klaas Bastinck, Greetje Dorrepaal. HAAGSE GERECHTSHOF. De straf verzwaard Mej. M. van B. te Sassenheim was door de Politierech ter veroordeeld tot twee weken gevan genisstraf wegens diefstal, en kwam van dit vonnis in hoger beroep. Dat pakte slechter uit, want de Proc. Generaal vorderde nu een maand gevangenis straf. Het Hof heeft arrest gewezen, en een maand gevangenisstraf opgelegd. en van de Kleineren: Mary de Meyere, Arno Marks, Anja Marks, Ronny Haanstra, Wim Haasnoot, Maaike Fluyt, Rla Collee, Aat Collee. Elly Brandt, Ellie Brandt (Bilderdijk- str.), Theo Burgerhout. Piet Balkenen de. Rietje Balkenende, Hans v. d. Kwaak, Gerhard Kramer, Jacquelientje Kat, Jan de Nie, Wim Brouwer, Joop Crama, Nelie Verhart, Coby v. Ouwee- len, Nellie v. Rossum, Anneke Schrijver. Willy Rijnhart, Doorke Reeser, Tinie Stol, Riet Schouten, Frans Spierenburg, Kees Spierenburg, Joke Smittenaar, .Toosje Segaar, Marijtje Stavleu, Ida Sandberg, Willy Sloos. ^Illllllllllllllllliilllllllllllllllllllllllllllillllllllllllllllllllllllll^ ONZE PRIJSRAADSELS De drie prijzen voor de Groteren EE zyn na loting toegekend aan: E Willy Potters. 13 jaar. =E Fred Neuteboom. 14 jaar E Marijke Groenendijk, 14 jaar. De drie pry zen voor de Kleineren zijn na loting toegekend aan: p Mary de Meyere, 10 jaar. EE Maaike Fluyt, 9 jaar. E Kees Spierenburg, 8 jaar. EE De prijzen kunnen aan ons j§ E Bureau worden afgehaald a.s. E Woensdagmiddag tussen 12 en 1 of EE 4 en 5 uur Red. „L.D." IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIH VOOR ZONDAG 30 MEI. Hilversum I (301 M.) VARA. 8.00 nieuws: 8.15; strijdlied; 8.18: Midland Light Orchestra; 8.30; Nederland vacan- tieland; 8.40: Intermezzo; 9.12: sport; 9.15: verzoekprogramma; 9.45: geestelijk leven; 10.00: Paul Godwin TtIo; 10.30: briefgeheim; 11.00: ochtendconcert; AVRO 12.00: lunchmuzlek; 12.30; Zondagsclub; 12.40: dameskoor Artl; 13.00: nieuws; 13.15: Romancers; 13.50: spoorwegen spre ken: 14.00: sonatine van Buson; 14.05: boekbespreking; 14.30: Omroeporkest; 15.45: fllmpraatje; 16.00: orkest V. Sil vester; 16.30: sport; VARA: 17.00: kinder koor De Merels; 17.20: M. Lllbet. gitaar; 17.30: Ome Keesje; 17.45: sport; 18.00: nieuws; 18.16: in gesprek met de lezer; 18.30: Ned. Strijdkrachten; 19.00: studio- dienst ds J. M. de Jong; AVRO: 20.00: nieuws; 20.05: actualiteiten; 20.15: waltz- tlme; 20.45: hersengymnastiek; 21.15: meditaties bij New Look; 21.55: deel IV hoorspel „Villa Roze"; 22.30: twee eeuwen muziek uit vyf landen; 23.00: nieuws; 23.1524.00: Franse melodieën. Hilversum II (415 M.) KRO: 8.00: nieuws: 8.15: oud Boheems koraal; 8.25: inleiding; 8.30: hoogmis Dooperkerk Zutphen; NCRV: 9.30: nieuws; 9.45: BBC- koor; 10.00: dlen6t Baptistengemeente Hengelo, voorg. d6 A. A. Hardenberg; 11.30 na de dienst; KRO: 12.15: apologie; 12.35: Orkest zonder Naam; 12.55: zonnewijzer; 13.00: nieuws; 13.20: Orkest zonder Naam; 13.40: viool en plano; 14.00: gevarieerd programma; 14.40: klein orkest; 15.30: zomeractje; 15.40: muzikale tombola; 16.10: sport; 16.25: Vespers; NCRV: 17.00: kerkeiyke cantates: 17.30: Jeugddienst Ned. Herv. Kerk Huls ter Helde, voorg. ds H. A. Visser; 19.00: geesteiyke liederen; 19.15: kent gy uw bybel? 19.30: nieuws; KRO: 19.45: panoduo; 19.50: boekbespre king; 20.05: de gewone man; 20,12: Pon tificaal Lof van E. W. Mulder; 20.45: deel II hoorspel „Het standbeeld van de ge neraal"; 21.20: Mia van Bruckner; 22.05: nationale reclasseringsdag; 22.15: Nieuw Londens Strykorkest; 22.37: actualiteiten. 22.45: avondgebed en liturgische kalen der; 23.00:* nieuws; 23.15—24.00: licht concert. VOOR MAANDAG 31 MEI. Hilversum I (301 M.) VARA: 7.00: nieuws; 7 15: ochtendgymnastiek; 7.30: selecties; 8.00: nieuws; 8.15: strijdlied; 8.18: lichte klanken; 9.15: muziek van Franck; VPRO: 10.00: morgenwijding door ds J. J. Thomson; VARA: 10.20: Gershwin Medley; 10.30: voor de vrouw; 10.45: zie kenbezoek; 11.20: zang uit de 18e eeuw; 11.40: verkoopkunde; 12.00: Vlncentlno; 12.30: weerpraatje; 12.33: voor het plat teland; 12.38: negro spirituals; 13.00: nieuws; 13.15: kalender: 13.20: Ramblers: 14.00: muziek voor twee plano's: 14.30: zomer en gezondheid: 14.45: zigeuner orkest; 15.15: hoorspel „Het doek valt"; 16.15' La Favorita van Donizetti; 17.00: de school is uit; 17.30: musetteklanken: 17.45: dikhuiden op Sumatra; 18.00: nieuws; 18.15: varia; 18.20: lm Welssen. Róssl; 18.30: Ned. strydkrachten; 19.00: klanken uit Amerika; 19.15: West Fries programma; 19.45: brandgevaar ten plat- telande; 20.00: nieuws; 20.05: de natio nale reclassering: 20.15: Vaudeville strijk orkest; 20.50: radiodebat: 21.10: cabaret: 21.45: Nederland ln Opbouw; 22.00: Meester Trio; 22.30: tango- en rumba orkest; 23.00: nieuws; 23.1624.00: dans muziek. Hilversum II (415 M.) NCRV: 7.00: nieuws; 7.15: reveille; 7.45: woord voor de dag; 8 00: nieuws; 8.15: Te Deum Lau- damus; 9.00: Blanche Tarjus, plano; 9.15: ziekenbezoek; 9.30: waterstanden; 9.35: morgenklanken; 10.15: Cellosonate van Beethoven; 10.30: morgendienst o.l.v. ds J. Kok; 11.00: werken van Grétry; 11.15: voordracht; 11.40: Mozartprogramma; 12.00: werken van Rosslnl; 12.30: weer- overzlcht; 12.33: Metropole Orkest: 13.00: nieuws; 13.15: orgelconcert P. v. d. Kerk- hoff; 14.00: schoolradio; 14.35: leerlingen- koor Geref. Kweekschool: 15.05: vroiyke klanken; 15.15: Kamerorkest; 16.00: by- bellezing; 16.45: sonate van Bach; 17.00: voor de kleuters: 17.15: Die Gelre Sangers; 17.45: Glaconda Enzemble; 18.15: sport; 18.30: verzoekprogramma; 19.00: nieuws: 19.15: boekbespreking; 19.30: actueel ge luld; 19.45: de vyf Zapakara's; 20.00: nieuws; 20.05: minister Drees over de na tionale reclassering; 20.15: vocaal kwar tet; 20.45: slot hoorspel „Stanley"; 21.30: de Varianten; 22.00: Hollands Strijkor kest; 22.45: avondoverdenking; 23.00: nieuws; 23.15—24.00: Tsjechisch Fhtlh. Orkest.

Leidsch Dagblad | 1948 | | pagina 5