Ambtsaanvaarding van prof. dr J. Haantjes Problemen van de Belgische automobilist Laatste Berichten Officiële publicaties Amerikaanse wagens thans het meest gevraagd UIT DE RIJNSTREEK Hel Leidscb Dagblad Ds. R. Blommaert neemt zijn beroep naar Rotterdam aan Blijft voorlopig consulent schap in leiden waarnemen. Naar wij vernemen heeft ds R. Blom maert, predikant der Waalse gemeente te dezer stede, een toezegging van be roep van de Waalse gemeente te Rot terdam aangenomen. Hoewel het met het oog op de wo ningpositie in Rotterdam nog niet ze ker is wanneer ds Blommaert Leiden zal verlaten, ligt het in 2yn bedoeling by' een eventueel vertrek uit deze gemeen te, voorlopig nog het consulentschap te blyven waarnemen. Ds Blommaert, die op 7 Maart 1926 de evangeliebediening in de Waalse ge meente van Middelburg aanvaardde, deed op 20 April 1941 als opvolger van wylen ds L. G. M. Bresson zijn intrede in de Leidse gemeente. DE KOMENDE JUBILEUMFEESTEN. Koopt spaarzegels en loten! In zijn gisteravond over de derde lijn van het gemeentelijk radio-distributie net gehouden causerie heeft de pen- ningmeester van het Jubileumcomité! 1948, de heer F. Verstegen, een verge lijking getrokken tussen de bevrijdings dagen van 1648 en nu en er daarbij cpgewezen hoe toen zowel als thans een Oranje Nederland grotelijks aan zioh verplichtte. Spr. deed daarom een dringend beroep op de burgerij om het kcmende jubileumfeest op waardige wijze te vieren. Naast de bekende, ju- bileumspaarzegel-actie, waarvan wij" de bijzonderheden reeds herhaaldelijk-heb ben vermeld, heeft het comité thans ook een verloting in het leven geroe pen. waarvan de opbrengst eveneens zal strekken tot versterking van de feest- kas. In totaal zullen -10,000 loten in om loop worden gebracht. propaganda-avond „zuiderkwartier'. De Leidse Speeltuinvereniging „Zui derkwartier" had gisteravond in het Patronaatsgebouw te Oegstgeest, in sa menwerking met de Buurtver. vóór Maatsch. en Cultureel werk „De Tuin- stadwijk" een propaganda-avond ge organiseerd. Ondanks het naderend einde van het seizoen en voor velen de grote afstand, bleek hiervoor toch grote belangstelling toen de voorzitter de heer M. Smit de bijeenkomst opende met een hartelijk welkom. Het doel, aldus spr., is enerzijds de behoefte om eens "een avond aange naam samen te zijn, anderzijds is het nodig om wat meer propaganda te ma ken en daardoor het ledental tot uit breiding te brengen, waardoor hij de aanwezigen opwekte. Ons werk is uit sluitend gericht op het belang van de kinderen en daarvoor is een hechte sa menwerking van de ouderen toch nood zakelijk. En ook daarom nodigde spr. allen uit om. eens een kijkje te komen nemen in de speeltuin. Hij deelde vervolgens nóg mede, dat de Korfbalclub „Zuiderkwartier" enige tijd rustend is geweest, maar thans weer actief werkzaam. Ook hiervoor Is aller steun nodig. Na een korte inleiding van de regis seur de heer P. de Man, heeft de toneel club „Zuiderkwartier" opgevoerd het kluchtspel „Amor en bananen" van Jac. Braun. Het publiek toonde zich terecht zeer dankbaar. In de pauze is nog een goed geslaag de verloting gehouden. Aan de regisseur werd na afloop met een passend woord van dank een souvenir aangeboden. Met een gezellig bal werd deze uitstekend geslaagde avond besloten. Vermelden wij nogde gewaardeerde muzikale medewerking van „De Tuin- stadwijk Band". zaterdag 29 mei Als opvolger van prof. dr W. v. d. Woude In het Groot Auditorium van de Rijksuniversiteit alhier aanvaardde dr J. Haantjes gistermiddag het ambt van gewoon hoogleraar in de algebra, ana lytische en beschrijvende meetkunde als opvolger van prof. dr W. van. der Wou de, met het uitspreken van een inau gurele oratie „Over enige grondbegrip pen uit de meetkunde". Prof. Haantjes wees in de aanvang van zijn voordracht op de schijnbaar tegen PROF. Dr J. HAANTJES. strijdige uitspraken over de wiskunde als wetenschap, die enerzijds als diena res. anderzijds als koningin der weten schappen wordt betiteld. Elk dezer be schrijvingen wijst echter op een speci aal aspect van deze wetenschap, die enerzijds als hulpmiddel bij andere we tenschappen wordt aangegrepen, an derzijds zelfstandig leiding geeft en: dè weg wijst bij de beoefening yan weten,-, schap. Dit tweeledig karakter kenmerkt alle stadia der ontwikkeling, waarin nu eens ae dienende functie, dan weer het ideaal van schoon en recht- mathema tisch denken zelve de onderzoekers voor ogen heeft gestaan. Gedurende de eeuwen van en na Eu- Clides blijft de hoofdgedachte der meet kunde die der Grieken. Krommen, waarvan een constructie met behulp van passer en lineaal niet mogelijk is, worden in de meetkundige wetenschap niét toegelaten als zynde onbehoorlijk. Het moet tot omstreeks 1600 duren, voordat Descartes de meetkunde be vrijdt van dit keurslijf, waarin zij voor al door- de opvattingen van Plato, ge wrongen is en waaraan naar 't schijnt alleen Archimedes ontkomen is.Des cartes was de grondlegger van de ana- lytisohe meetkunde, waarin de rol van passer en lineaal wordt overgenomen door de veel minder bepérkte algebra. Aanvankelijk bepaalde deze analytische meetkunde, de bepaling van punten door coördinaten ten opzichte van een vastgesteld assenstelsel en de omschry- "ving van een Ijjn ten opzichte van der gelijke assen door een ineaire vergelij king of een vergelijking van hogere macht; zich tot het platte vlak, later bësefte men dateen stelsel van drie coördinaten, derhalve analytische meet kunde van de drie dimensionale ruim te, even gerechtvaardigd was, en ten slotte groeide ook het inzicht, dat ana lytische meetkunde als zuiver wiskun dige wëtenséhap ook op meer-dimen- siöhale ruimten kon worden toegepast, hoewel het voorstellingsvermogen deze 'zuiver wiskundige visie niet kan be vatten.. Spr. beschreef de vorderingen, die deze zuiver wetenschappelijke zienswy ze en practijk 'hebben doorgemaakt, mede door het werk van Newton, Leib nitz, Poisson, Riemann, Poncelet en Gauss, om daarna, stil te staan bij de pogingen van anderen, om de meetkun de te bevrijden van de hleroglyphen van de algëbra, waarin zij door die ont wikkeling: verstrikt dreigde te geraken, en bti de" baanbrekende arbeid van de Russische wiskundige Lobatschewsky, die in; het begin van de 19e eeuw het akioina-stélsel van Euclides, waarop zelfs de meest theoretische meetkunde van die ty£ berustte, aantastte, en uit wiens werk de niet-Euclidische meet kunde is voortgekomen. Heden ten da ge is de meetkunde voornamelijk een kwestie van analyse en verzamelings- leer, waarin de oude terminologie der grondbegrippen gehandhaafd wordt, niet 'uit gebrek aan fantasie, doch op grond V£|fi .wezenlijke, waarden dier be grippen. De gebruikelijke toespraken besloten deze inauguratie, waarna een drukbe zochte: receptie^ plaatsvond. NEDERLANDSE SCHOLEN ZINGEN. De kinderafdeling van Radio-Neder land Wereldomroep verzorgt momenteel een aantal uitzendingen" onder de titel „Nederlandse scholen zingen", waartoe in verschillende plaatsen van het land opnamen worden gemaakt van zingende schoolkinderen. A.s, Woensdag is Leiden aan de beurt. Dan zal de klasse van de heer Franke van de school aan de 3 Octoberstraat (hoofd de heer Paulussen) een geheel eigen gemaakt en voorbereid program ma uitvoeren, waarin opgenomen lied jes, dialogen, e.d. Dit programma zal op gramofoonplaten worden opgenomen en t.z.t. worden uitgezonden. HUMOR OP POSTZEGELS. In de vergadering van de Leidse Ver eniging van Postzegelverzamelaars wer den de punten van de huishoudelijke vergadering spoedig afgehandeld. Be noemd werd de afgevaardigde voor de bondsvergadering ln Breda, terwijl vyf nieuwe leden werden geboekt. Hierna hield de heer J. C. Horree een zeer inte ressante causerie over „Fouten en hu mor op de postzegels". Deze causerie werd met aandacht door de aanwezigen gevolgd en beloond met een welverdiend applaus. Na de causerie volgde een verloting en de velling, waarna men nog bijeen bleef om te ruilen. BONKAARTEN HALEN. ■Dezer dagen worden weer nieuwe dis tributiebescheiden uitgereikt, ditmaal in het Stadhuis (ingang Breestraat). Mee gebracht moeten worden de stamkaar ten van alle gezinsleden, de inwisse lingsbon van de thans lopende bon kaarten en (eventueel) de controlekaart voor a.s. en jonge moeders. Het bureau is geopend van 8%12 en 2 4% uur. Maandag zyn de gezmnen aan de beurt, waarvan de stamkaart van het Hoofd een nummer heeft tussen de 1 tot en met 5400. VERZENDT NIWIN - JUBILEUMPAKKETTENJ Sedert kort bestaat er oök in onze' stad gelegenheid tot verzending - vajr jubileum/pakketten naar „de jongens overzee". Zoals bekend bedragen j de kosten yah deze -pakketten, welke speciaal zijn sa mengesteld in verband met het gouden,- rgeriugsjubileum van H.M. de Konin-1 gin, slechts f. 1,50, terwijl de inhoud, bestaande uit versnaperingen, toiletar tikelen en rookgerei, een waarde ver tegenwoordigt van f. 4,—. De pakketten kunnen evenwel slechts worden besteld tot 22 Juni a.s. by de navolgende adres sen: mevrouw Cra-bbendam, Kamerlingh Onineslaan 53; firma Hasselman en Pander, Breestraat 146; J. A. C. Kips, Tiboel Siegenbeekstraat 27; firma B. de Koning, Donkersteeg 2; mevrouw G, Lem, Lorentzkade 42; firma H. Wale- ikaanp, Prineessekade. De pakketten wordèn verzonden door. de Niwin onder insluiting van 't adres van de afzender, zodat de koper t.z.t. rechtstreeks een dankbetuiging van de gelukkige ontvanger tegemoet kan zien. NATUURFILMS VOOR DE JEUGD. In de Chr. Lagere School aan het Noordeinde vonden hedenmorgen korte filmvoorstellingen plaats die tot doel heb ben de liefde voor de natuur bij het kind te stimuleren. Deze voorstellingen gingen uit van de stichting „Natuur en Jeugd", die dergelijke voorstellingen over het gehele land organiseert. Meerdere voorstellingen in Leiden zhl- len volgen, doch deze eerste maal waren de leerlingen van de meisjes-tMÜLÖ (mej. Sturing) en de openbare lagere school van de heer Wisse, benevens de school waarin de voorstelling zelve plaats had, aan de beurt. De kinderen volgden geboeid de na tuurfilm, die de heren Sluyter uit Sche- veningen en Voorhoeve uit Voorburg na een kort inleidend woord en met ge sproken uitleg vertoonden. Deze stichting wil de liefde voor de natuur bevorderen en het baldadige vandalisme, dat zowel in de steden als op het land na de oorlog hoógtij viert, bestrijden. Daartoe kunnen filmvoor stellingen als deze zeker een krachtig: aandeel bijdragen. Huize Doorn definitief Nederlands bezit VERZOEK VAN DUITSE EX-KROÖNPRINS BESLIST .--J AFGEWEZEN. Naar wy vernemen, heeft het Be heersinstituut het verzoek van de Duitse ex-kroonprins om niet langer als vijandelijk onderdaan te worden beschouwd, afgewezen. ONTEIGENING STATIONSWEG. De Burgemees'vfcr van Leiden brengt- ter kennis van belanghebbenden, dat van het College van Algemene Commissarissen voor dé ,vt-dcropbouw de aanzegging ls ontvan- e. dat het overgaat tot onteigening ten name van de gemeente Leiden van een p =-el en twee perceelsgedeelten aan de St a t ionsweg be op deze onteigening betrekking heb ban stukken liggen gedurende twee weken voor een ieder ter kosteloze Inzage op de gemeente-secretarie, afdeling Alge mene Zaken. Lelden. 29 Mei 1948. De Burgemeester voornoemd, F. H VAN KINSCHOT. VERKIEZING TWEEDE KAMER. De Burgemeester van Lelden brengt ter openbare kennis, dat op 4 Juni a.s.. bij de voorzitter van bet hoofdstem-bureau voor de verkiezing van de leden der Tweede Kamer der Staten-Generaal in kieskring VII (Lelden) ter secretarie dier gemeente, van des rv-r-"*" "egen uur tot des namiddags vijf uur lijsten van can- e f?n voor de- op 7 Juli a.s. te houden r' •-•air de verkiezing van.de leden de Tweede Kamer der Staten-Generaal k 11 Ingeleverd. SCHEVENINGEN, 29 fMei Besom Leiden 29 Mei 1948. mingeir Sch. 6 f 7600; Sch. 18 f. 1700: De Burgemeester voornoemd, Sch. 177 f.970; Scli. 205 f.210; SI. 31 F. H. VAN KINSCHOT, f.2000; KW 61 f.200. ACADEMISCHE EXAMENS. Causerie voor de Leidse Philatellsten. Geslaagd voor het candldaatsexamen Ned. Indisch recht: de heren G. W. van Riet Paap Cs-Gravenhage), A. Gudde (Leiden) en Ph. H. Maas (Voorburg); doctoraal examen Ned. Indisch recht: de heer E. Bender (Amsterdam)docto raal examen Nederlands recht: de he ren J. Gerretsen 's-Gravenhage) en B. B. de Groot (Voorburg)arts examen le gedeelte: de heren I. D. Johannis Noordwijk), J. Boevé (Rotterdam) en dr E. A. H. Scholten (Overveeen): arts examen 2e gedeelte: de heer R. A. de Goede (Leiden). BRIDGECLUB „V.O.G." Na de le ronde van de bekercompeti tie (3e serie) is de stand van de kop groep: le klasse: 1. Hr en mevr. Smit 75 pnt. 2. VïugtGaykema 71 p., 3. Wijnnobel Sloos 65% p., 4.BonteEpskamp 61% p., 5. Hr en mevr. Zaro 61% p. 2e klasse: 1. PlanjePlanje 79 p., 2. Schoutenv. d. Burg 75% p., 3. Hr en mevr. Horreé 70% p., 4. BlomBrocaar 70 p., 5. Hr en mevr. Ammerlaan 65 p. 3e klasse: 1. Hr en mevr. Brouwer 69% 2. mevr. LichteKriek 67%, 3. mej. de WolfKlarenbosch 65%, 4. mevr. Kla- renboschBelt 62 p., 5. Nieuwland—Til- borg 61% p. 'iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiimii -Krachtens het besluit vijandelyk ver mogen zijn de Duitse vermogens in Nederland aan de staat ver vallen. Het -is echter mogelijk, een verzoek in te dienen betreffende met- toepasselijkheid' van dit besluit, van welke mogelijkheid de ex-kroonprins gebruik maakte. Zijn bezittingen in Nederland waren in hoofdzaak be perkt tot Huize Doorn. Nu het verzoek van de .ex-kroonprins is afgewezen, is Huize Doom jiefinitief-Nederlands be- zit geDieven. -£'" Grote brand op het sJi. „Rossum" zal waarschijnlijk verloren gaan. Hedenmorgen omstreeks halfticn is in de Amsterdamse haven brand uit gebroken in het voorruim van het 2118 b. r. t. metende s.s. „Rossum" van dg'.redeiaj Vinke en Co. Het schip werd geladen met copra en katoen. De Amsterdamse brandweer rukte met groot materieel uit, evenals drie drijvende motorspuiten, de „Jan van -der -Heijden", de „Jason" en de Ijs beer". De brand nam zulk een omvang, dat men het noodzakelijk heeft geacht het schip van de Surinamekade weg te slepen. Het wordt thans in de richting Van de Oranjesluizen gesleept, van waar men het naar open zee hoopt te dirigeren. De brand is ontstaan door werkzaam heden met lasappartén, die aan het schip werden uitgevoerd. Het schip zal naar alle waarschyniyk- heitï geheel verloren gaan. I Geheimzinnige Republikeinse regeringsverklaring SOERIPNO KREEG REEDS IN DECEMBER EEN ALGEMENE MACHTIGING. Het Republikeinse persbureau „Anta- ra" meldt, dat in een verklaring van de Republikeinse regering betreffende de Russisch-Republikeinse betrekkin gen wordt gezegd, dat dr Soeripno naar Djokja is teruggeroepen om rap port uit te brengen over de feitrtyke stand van zaken. In de verklaring wordt voorts gezegd, dat de Republi keinse regering tot op heden nog niet weet, wat bedoeld wordt met de over eenkomst tussen Rusland en de Re publiek. Het is mogelijk, dat de erkenning door de Sovjet-Unie een unilaterale actie was, aldus de verklaring, waarin toege voegd wordt, dat ingeval de Republikeinse gezant te Praag, dr Soeripno, werkelijk be trekkingen met Rusland heeft ge vestigd, deze actie gesteund werd door de algemene machtiging, welke hem December vorig jaar is verleend om betrekkingen met de Centraal- Oost-Europese landen tot stand te brengen. De verklaring eindigt: „Intussen blijft de buitenlandse politiek van de Repu bliek zoals in de verklaring, aan de Commissie v. G.D. gezegd is. namelijk dat de Republiek onder de huidige om standigheden haar buitenlandse betrek kingen niet zal uitbreiden. NEDERLAND NEEMT GEEN GENOEGEN! T.a.v. de vergadering te Kalioerang van de politieke commissie, waarom trent de woordvoerder van de C.v.G.D. slechts kon mededelen, dat deze gewyd was aan de kwestie van de Republikein se buitenlandse betrekkingen, verneemt Aneta's correspondent, dat deze voor namelijk behandelde de uitwisseling van Russische en Republikeinse consuls. De Republikeinse delegatie verwees hierbij naar de verklaring van Hadji Agoes Salim aan Aneta t.a.v. deze kwestie. Deze verklaring bevat het officiële standpunt van de Republikeinse dele gatie, Mon Roem. Aneta's zegslieden verklaarden, he den, dat de Nederlandse delegatie hier mee geen genoegen kon nemen. Vereist werd een duidelijke uitspraak of de overeenkomst al dan niet tot stand kwam. Aan Nederlandse zydc was toen reeds bekend, dat. Soeripno te Praag verklaarde, n.l. dat Soeritsno door Soe- karno gemachtigd was overeenkomsten aan te gaan. LAATSTE POSITIE NED. SCHEPEN. ABBEKERK, 29/5 van Syney naar Brishane; ALGORAB, Rotterdam-Bom bay. pass. 28/5 Perim; BOISSEVAIN. 28/5 van Penang naar Mauritius; CON- GOSTROOM, Lobito-Amsterdam, 29/5 te Le Havre; ERNA en 5 andere coasters 28/5 vm. van Port Said naar Gibraltar; INDRAPOERA, Rotterdam-Batavias 28 Mei n.m. van Aden; JOHAN DE "WITT, Batavia-Amsterdam, 29/5 te Sabang; KAMERLINGH ONNES, Rotterdam— Java, pass. 28/5 Kaap Guardafui; MAASKERK, Duala-Amsterdam, 28/5 van Plymouth naar Havre. MALVINA (t.), 28/5 van Miri naar Hongkong om te dokken; ORANJE. Batavia-Amster dam, 29/5 te Colombo; ORANJEFON TEIN, 28/5 nog te Port Elisabeth;- PO- LYDORUS, Batavia-Amsterdam, 28/5 te Marseille; PRINS WILLEM II, 28/5 20 mijl Zuid-West Startpoint naar Rotter dam; TALISSE, 29/5 van Rotterdam te Sydney; WATERMAN, Batavia-Rotter- dam, 28/5 6 uur te Suez. ALKEMADE kleinhandel in groenten en fruit. Vrijdagavond kwam in tegenwoordig heid van de heren Aaltens en Verhage van het hoofdbestuur en Geestelijk Ad viseur pastoor Ligthout. bovengenoemde vereniging in café v. d. Geest in verga dering bijeen. Tot definitief bestuur werden gekozen H. F. v. Ruiten uit Roelofarendsveen voorz., A. C. Boxce en N. v. d. Berg beide te Nieuwe Wetering reps, penningm. en secr., en P. van Em- mink Rypwetering en A. H. v. d. Meer Oude Wetering als bestuursleden. Twee nieuwe leden traden toe n.l. G. v. d. Zwet te Rijpwetering en J. van Egmond te De Kaag. Het woord werd gevoerd door de heren Baltus en Verhage van het hoofdbestuur, waarna pastoor Ligt- hart een opwekkend woordje tot de ver gadering sprak. Na een geanimeerde rondvraag sloot de voorz. deze goed be zochte vergadering, n AAA-geN-..A7L7visenöVbourgvAu BOSKOOP Burgerl. Stand Geboren: Poullne Cornelia, d. van N. Boere en T. Roos; An- thonle Cornells, z. van S Anders en E. (Van onze Brusselse correspondent). In 1947 importeerde België 46 765 auto's, wat vier keer meer is dan in 1946. In dit laatste jaar was Engeland de grootste leverancier met 3824 auto's, ge volgd door de Verenigde Staten, die 3400 wagens leverden. In 1947 ging de voorkeur der Belgen zeer sterk naar de Amerikaanse wagens uit Niet minder dan 18.625 USA-wagens werden op de Belgische markt geplaatst. Engeland verloor niet alleen de eerste, doch ook de tweede plaats als leverancier, want Frankrijk leverde 14.800 wagens, gevolgd door Albion met 10.100 stuks. Op het eerste gezicht is deze uitge sproken achteruitgang van de Engelse automobiel in België moeilijk verklaar baar. Wy zyn daarom eens gaan praten met een groot auto-handelaar te Brus sel, die ons de zaak heel wat duidelijker heeft gemaakt. Men kan in België zo zei hij niet dezelfde berekening ma ken als in de Europese landen, die over een wegennet beschikken dat over het algemeen in goede conditie is. De Neder landse automobilisten, die buiten de mooie autoweg van BrusselAntwerpen ook de provinciale banen kennen, weten daar van mee te spreken. Welnu, de relatief goedkope Britse wagentjes blij ken na enige tijd voor hun Belgische bezitters een dure geschiedenis te zijn. Het breken van de veren is by deze modellen geen zeldzaamheid, terwijl an derzijds toch bekend is. dat zij ln Ne derland, dank zij de uitstekende wegen, normaal hun dienst doen. Werd niette min een belangrijk contingent van deze wagens in België verkocht, dan was dit het gevolg van de korte leveringstermij nen der Britten. In 1947 is het al an ders geworden. De Fransen verschenen toen op de markt. In verband met het gebrek aan Belgische francs hebben de Parijse instanties er blijkbaar op aan gedrongen om de Belgische bestellingen een prioriteit op die van andere landen te geven. In elk geval zijn de ln België zo goed bekende Citroen. Peugeot en Renault's momenteel met een termijn van 2 i 3 weken verkrijgbaar. Hier schuilt echter een grote moeilijkheid in de prijsverhoging van de Franse wagens, waartoe, na de grote stakingen en on lusten in Frankrijk, besloten werd. Het Is dus zeer de vraag, of het zuinig ver bruik en de wegvastheid van de Franse wagens het zullen halen tegen de steeds scherper wordende concurrentie met de Amerikanen. De Ford Mercury, die hier tegen ca. 120.000 frs. geleverd wordt, zal weldra goedkoper zijn dan de gemid delde Franse modellen. Een andere Amerikaanse wagen, de zware impor santé Kaiser-Frazer, vormde in het Bel gische parlement het onderwerp van een debat in verband met de beperking van de „nutteloze" invoer uit de USA, waar mede gedoeld werd op de dollars, die voor aankopen van allerlei ingemaakt fruit, nylons en dure Parkervulpennen besteed worden. Een lid van de Tweede Kamer verklapte, dat de Kaiser op de Amerikaanse wegen bijna niet te zien ls en speciaal ln België afzet vindt om het daar heersende snobisme van de „dure" wagen. Er ls inderdaad een waardegrens vastgesteld: wagens boven de 1500 ét 2000 dollars mogen niet ingevoerd wor den en alleen de Prins-Regent en de Aartsbisschop van Mcchelen verkregen toestemming om enkele Rolls-Royce- wagens te bestellen. Naast hun relatief billijke en in elk geval renderende prijzen bieden de Amerikaanse wagens het voordeel een veel grotere „service" ter beschikking van hun Europese cliëntèle te stellen. Bovendien wordt het grootste gedeelte van de Amerikaanse wagens te Antwer pen bij Ford en General Motors gemon teerd met de geïmporteerde onderdelen. Dit brengt dan nog eens het voordeel mede, dat de Belgische arbeiders in deze montage-industrie een broodwinning vinden, dat de textiel-industrie grote hoeveelheden ameublementstoffen be steld krijgt, evenals de electrotechnische industrie, radio's, lampen, rubber, leder, etc. Het nieuwe Benelux-toltarief heeft deze tendens tot de montagebouw ln de hand gewerkt. Terwijl op de afge werkte. geheel met koetswerk en onder delen voorziene, auto's een hoog invoer recht van 24% van de waarde wordt ge heven. is het invoerrecht op auto-on derdelen vrij gering. GEEN STUGING DER PRIJZEN. In verband met het in werking treden van het Benelux-tarlef per 1 Januari had men een stijging van de autoprijzen verwacht. Dit gevaar blijkt echter voor lopig niet te vrezen. Veel wagens wor den nog uit voorraad geleverd tegen de oude prijzen en wat de nieuw geïmpor teerde modellen betreft, zijn de hande laren van oordeel, dat de prijs ongeveer dezelfde kan blijven, mits de winst marges worden herzien en de productie wordt opgevoerd. In Amerika is men druk bezig de mogelijkheden te onder zoeken om in de constructie het nog steeds schaarse staal te vervangen door aluminium, ten minste voor zekere on derdelen. De modellen, die dit Jaar nog op de markt komen, zouden reeds een belangrijke wijziging in de constructie hebben ondergaan, maar men kan zich terecht afvragen of het ten goede zal zijn. van Eenlge; Anna Maria, dochter van C. Hogendoorn en M. Scherpenzeel; Maria Johanna, d. van J. van oer Kool) cn C. M. van Homert; Henrlcus Gerardus Jo seph, z. van J. G. Mathot en P. Nleuwe- steeg; Nelly Magda Klazlna, d. van K. KoolJ en G. van Grieken. Overleden: Relnhard LodewiJk Lapldoth 75 J. Gehuwd: Johannes Donkers 27 J. en Wil - helmlna Maria Houtman 27 J.; Jan v. Dorp 27 J. en Wlllempje Gerarda Hulsman 29 J.; Abraham van den Hoek 27 J. en Trijntje Hoogerdijk 24 J.; Johannes van Gijzel 24 J. en Lydia van Tol 22 J. HAZERSWOUDE Vrijdagavond hield de Christelijke Oranje Vereniging „Hazerswoude Dorp in het. Hotel „Het oude Raadhuis" al hier. haar ledenvergadering. Ds J. Ous- soren opende, las enige verzen voor uit Exodus 15 en ging voor in gebed. Het door het bestuur gemaakte plan en programma werd de leden voorgele zen, waar met algemene stemmen mee accoord werd gegaan. Het programma luidt als volgt: Maandag 30 Augustus met de feestelijkheden te beginnen. Des n.m. van 8 tot 9 uur kerkdienst, daarna om 9.15 uur kinderzang. Dinsdag 31 Augustus v.m. 8 uur koraalmuziek voor het Raadhuis, te geven door de Chr. Muziekvereniging de „Harmonie" van Hazerswoude, daarna het opstellen van de versierde rijtuigen die aan de op tocht deelnemen, N.m. 2 uur beginnen met de volksspelen, n.m. van 7 tot 8 uur gecostumeerd voetballen, daarna krui wagen-race. Woensdag 1 September kin derfeest en des avonds groot vuurwerk. In de kas is een batig saldo van f 720.85.- Gouden huwelijk Op 6 Juni a.s. hoopt het echtpaar Jozef van der Werf en Anna van der WerfVoskuil hun gouden huwelijksfeest te herdenken. De bruid is 76 jaar en de bruidegom 72 J. Beiden genieten nog een goede gezond heid. De collecte voor de Zending heeft in totaal opgebracht tezamen met de opbrengst der busjes de som van f373.75.—. NIEUWKOOP De Emmabloemcollecte welke in de gemeente Nieuwkoop-Noorden Woens dag j.l. ls gehouden heeft het mooie be drag van f. 150.59 opgebracht. Zwemmen is een mooie sport Doch 't nuttigst als het reddendwordt. :i!ltl|[|!llllllll!ll[[|[lllll[llllll[ll[llll[lllllll!ll!lll[lllllllll!lllllllllljll!llllllll|l[lllll: MARKTBERICHTEN KAUWGOM door BRAM BREKEMA. Rue de la Paix, Parijs. In de rijke etalages van de grootste en duurste ju welierszaak der Franse hoofdstad schit tert en flonkert het van louter goud en kristal, waartussen de felle ogen der diamanten en de vurige diepten der robijnen de voorbijganger fascineren en hem stil doen staan in een hypnose van bewondering en begeerte. In de winkel, achter de toonbanken, die in hun gla zen binnenste schatten van het zuiver ste water bewaren, troont Guillaume. dienstknecht en schatbewaarder, eerlijk als een diamant zelve en onkreukbaar als een goudstaaf. Zijn onberispelijk zwart costuum en zijn verblindend witte boord worden bekroond door een onver anderlijke glimlach, beleefd en superi eur tegelijk. Hij spreidt met gedistin geerde gebaren het zachte fluweel over de glazen plaat, waarop hij met duim en wijsvinger een diamanten ring of een flikkerende dasspeld plaatst, om de klant, wiens Bugatti of Mercedes buiten wacht, een illusie van onweerstaanbare schoonheid voor ogen te toveren. Guil laume verstaat zijn vak Terwijl hij ze dig en zwijgend wacht op het besluit van de koper, verliezen zijn arendsogen geen moment de kleinodiën in de han den van- de klant. Hij bewaakt zijn schatten met fanatieke vasthoudend heid,. en zfln reputatie, dat nog nooit een boef.de gelegenheid kreeg, een sie raad uit de zaak te ontvreemden, ter wijl Guillaume in de nabijheid was', is zyn trots en zijn oogappel. Een trots, die beledigd, .en-een oogappel, die gekwetst wérd op de dag, dat Guillaume een mo ment zijn aandacht verspilde aan een niesbui:-*- De dame in de weidse bontjas, die op die dag binnenschreed, leek in staat de Niagara te doen bevriezen door één blik. Giullaume voelde zich sterk tegen alle vrouwelijk schoon en tegen alle distinc tie, doch dit deed hem een ogenlbik ver stijven. Gelukkig merkte hij plots, dat de dame, bijna onzichtbaar, gom kauwde en dit deed haar in zijn achting dalen, zodat hij er in slaagde superieur te blij ven. De dame wenste diamanten han gers te zien. Het fluweél kwam te voor schijn en de hangers eveneens. De dame stelde hoge eisen. Zij had talloze aan merkingen en spoedig lag een tiental specimina voor haar uitgestald. Een tiental? Guillaume wist met rotsvaste zekerheid, dat er precies elf waren en hij deed vlak na zijn niesaanval de blik semsnelle ervaring op. dat er een ver dwenen was. „Ik kan werkelijk niet besluiten", kreunde de dame hautain „Ik kom nog wel eens met mijn manZy glim lachte koud en draaide zich om, ten einde in de richting van de deur te schrijden. Doch Guillaume schoot van achter zijn toonbank als een raket naar diezelfde deur, schoof er de grendels voor en zei met ijs in zijn stem: „Wan neer u niet kuht besluiten, dan verzoek ik u ook die ene hanger in ons bezit te laten, mevrouw,, ik beschuldig u van po ging tot diefstal De dame protesteerde verontwaardigd en met priemende blikken doch Guil laume maakte korte metten. Tien mi nuten later was de politie reeds bezig met een verhoor en dertien minuten la ter wera de deftige klant aan de lijve onderzocht door een vrouwelijke politie assistent. Toen leed Guillaume de nederlaag van zijn leven. Er werd niets gevonden. Noch in haar kleding noch in haar tas bleek het kleinood aanwezig te zijn en het was een totaal wanhopige, was bleke, jammerlijke schaduw van de vroegere Guillaume, die de dame en de politie na enkele nutteloze uren zag vertrekken. Guillaume zakte op een stoel en dacht na. Hij dacht ingespan nen en fanatiek. Er moest een fout zijnErgens moest de politie een ver gissing gemaakt hebben. Zijn hersenen kraakten - hij verdedigde zijn reputatie en zijn prestige met een wanhopig en onverzettelijk denkenDeze dame met de kauwgom was zijn doodsvijan- din geworden, die hij met denken en alsmaar denken zou moeten verslaan. Deze dame met de kauwgomMet de kauwgomMet de kauwgom. KauwKAls de vonk van een diamant, die van donker in licht komt, schoof langzaam en zorgvuldig langs de brein. Guillaume stond op. Als een kat sloop hij naar de plek, waar de dame zijn hangers bewonderd had. Zijn hand schoof langzaam eo znrgvuldig langs de rand van de toonbank. Een kreet van triomf. Vastgekleefd aan een plakkend stukje kauwgom, dat onder de rand van de toonbank had gezeten, lag de han ger In de palm van zijn hand. Guillau me werd actief. Uit een kast haalde hy een stukje glas, dat ongeveer de vorm van een sieraad had. Dit plakte hy met de kauwgom vast op de plek, waar hy de hanger had aangetroffen en daarna belde hy de politie. De donkere, gesoigneerde man. die later in de winkel kwam en naar een ring vroeg, kon geen keus maken en excuseerde zich, voordat hy wegging. Giullaume knikte glimlachend en be leefd en zei: „Een moment alstublieft". De twee politiemannen achter het gor dijn traden als oncommando te voor schijn en zy behoefden niet lang te zoeken om het stukle glas ,dat nog steeds aan een vies balletle kauwgom zat vastgeplakt, in de zak van de don kere man te vinden. En Guillaume glimlachte tevreden, streek zich een oluisje van de revers en nam zich voor, nóóit ,meer te niezen. NIEUW VENNEP. Medische dienst Deze wordt Zon dag verzorgd door dr. E. v. d. Weg. WOUBRUGGE Raad deelt woningen uit Burgemeester Van Wagenlngen sprak gisteravond by de opening van de raads vergadering te Woubrugge over de aan gekondigde troonsafstand van de Ko ningin en deelde voorts mede, dat by de herstellingswerkzaamheden in de Ned. Herv. Kerk gebleken is dat de binten, waarop dak en toren rusten in dusda nige toestand verkeren, dat op advies van Monumentenzorg voortaan de klok niet meer zal worden geluid. Besloten werd by de herdenkingsplech tigheden van dit jaar 80 cent per kind beschikbaar te stellen voor de feesten, en van verdere by dragen af te zien. Goedkeuring is verkregen op het besluit tot grondaankoop voor de woningbouw. De heer Zwetsloot verwonderde zich over het besluit, om een gedeelte van het Noordeinde gesloten te verklaren, waar door een deel van de Inwoners wordt geïsoleerd. De voorz. merkte op, dat dit gedeelte alleen tegen onverantwoord hoge kosten te herstellen zou zyn. Het vermenigvuldlglngscyfer voor de schoolgeldheffing werd op 2 vastgesteld. B. en W. stellen voor de oorspronke- ïyke koopprys van de grond voor de woningbouw te Hoogmade te verhogen en daarvoor f.2025.— beschikbaar te stellen. De raad ging daarmee accoord. Besloten werd, het vaststellen van regelen omtrent de toepassing van art. 1 van de woonrulmtewet uit te stellen tot de volgende vergadering. Over verhuur van de nieuwe wonin gen te Hoogmade en delegatie van wo- ningverhuur aldaar, benevens naamge ving van een straat te Woubrugge wordt met gesloten deuren vergaderd. Na heropening worden de namen van de nieuwe huurders bekend gemaakt. De vrygekomen woningen zullen door B. en W. na overleg met de commissie van advies worden toegewezen. Met al gemene stemmen werd besloten de nieu we straat tussen Schoolstraat en Kerk straat Dr. Loohlaan te noemen. By de rondvraag komt de heer Zwet sloot nogmaals terug op de wegafslui- ting ln het Noordelnde. Vrijstelling blykt alleen door Ged. Staten gegeven te kunnen worden, ook voor de bewo ners. Nadere besprekingen over prijsver laging van het sportterrein', waarover de heer Schraverus vragen stelde, bly- ken nog even te moeten wachten. De alhier gehouden „Slmavi"-col- iecte heeft opgebracht de som van f. 96.69. Burgerlijke Stand Geboren: Petro- nella Martina Maria d. van J. A. Edelaar De Haas; Adrlanus Johannes Petrus z. van Th. v. d. Meer—Straathof; Wilhelmus Hendrlkus Johannes z. van Th. v. d. Meer- Broekhof; Huberta Jacoba Maria d. van H. J. WetterhahnHeemskerk; Joannes Petrus Henrlcus z. van P. F. W. v. Buy- tenenAlkemade; Wilhelmus Jozef z. v. W. de WinterTurk; Annle Geertrulda Maria d. van M. C. v. d. Berg—Pennlngs; Theodorus Johannes z. van A. J. Mooije- kindDuindam. Overleden: P. G. Verste- ge. 12 Jaar, A. C. de Klerk, 10 Jaar. J. G. M van GIJlswiJk. 1 Jaar. Ondertrouwd: J. C. Akkerboom. 26 Jaar en C. J. Geerllngs 22 Jaar. Gehuwd: N. J. de Jong en J. v. d. Berg; L. Schaap en M. N. Mens; Th. C. Zuiderduin en A. W. C. Hoeks. <lilllllllll!lllllllllllllllllll!ll|[|||||||||||!!!l||||||!|j||||||||I||||||||||| De krant voor iedereen.

Leidsch Dagblad | 1948 | | pagina 3