Afdeling Leiden Ned. Chr. Grafische Bond HEDERL. TAAL en CORR. Wat er in Indië Films van cleze week: Lusteloos 7AKKERTJE ZATERDAG 29 MEI Zuivering Nederlanders in Duitsland binnenkort beëindigd. BE MASSA HUNNER GEDROEG ZICH GOED. Be politieke zuivering van in Duits land wócridcht'ige Nederlanders 'zal. be houdens enkele honderden beroepszaken en een aantal' moeilijke hationaliteits- kwesties, binnen drie maanden beëin digd zijn. Dezuiveringsraden, bestaan de uit de consuls met twee vertegen woordigers der Nederlandse kolonie, sullen dan 70 'tot 80.000 dossiers hebben afgewerkt. Over het algeméén is, naar de'voor zitter van dé te Berlijn gevestigde cen trale Raad van Beroep, kolonel Mille- naar, mededeelde, gebleken, dat de massa der van ouds in Duitsland ge vestigde Nederlanders zioh goed gedra gen heeft. Het aantal dérgenen aan wie op grond van hun verleden geen pas poort kon worden verstrekt, varieert in de consulaire, districten tussen 3 en 1%. Alle Nederlanders waren principieel aan de zuivering onderworpen. De zui veringsraden hebben in het algemeen dezelfde maatstaven aangelegd, die in Nederland bij de zuivering hebben ge golden. Zij hebben bij de beoordeling der gedragingen evenwel rekening moe ten houden met de omstandigheid, dat de betrokkenen vaak zeer lange tijd in Duitsland hebben gewoond; en dat door het Nazi-bewind een bijzonder sterke druk op hért. is uitgeoefend. Van een aart talonbetrouwbare ele menten zijn zodanige'feiten aan 't licht gekomen, dat zij aan de Nederlandse justitie werden overgeleverd. Minister Mansholt besprak internationale Coloradokeverbestrijding DRINGEND VERZOEK AANWIJZINGEN OP TE VOLGEN. Gisteravond heeft minister S. L. Mansholt een radiorede gehouden over de internationale coloradokeverbestrij ding. Hij deed-.een dringend beroep op al len, wie dit aangaat, om nauwkeurig de aanwijzingen van de Plantenziekten- kundige Dienst op te volgen. Alleen daardoor kupnen wij de plaag onder de knie krijgen. En dit gaat niet alleen de landbouwendebevolking aan, want zeer velen in den lande telèn aardappelen voor éigen gebruik, in volkstuinen, in tuinen bij de woningen of op kleine gehuurde stukjes grond. Het zijn nu juist al die kleine per ceeltjes, die ons de grootste moeilijkhe den 'bezorgen, omdat de bestrijding van de coloradokever daar. veelal op geheel onvoldoende wijze geschiedt, aldus spr. Ook d'e medewerking van burgemeesters en politieambtenaren is van niet te on derschatten belang. Uitvoerig besprak de minister vervol gens de pogingen om de coloradokever door internationale samenwerking te bestrijden. Een verdere ontwikkeling van de samenwerking zal onze agrari sche export zegenrijk beïnvloeden. Daar om Is er ons zoveel aan gelegen deze bestrijding te doen slagen. De resulta ten reiken verder dan het verdelgen van dit insect alleen." Eerst over enige maanden beslissing over melkdistributie Het ministerie van Landbouw, Visse rij en Voedselvoorziening deelt mede, dat, nu in dit voorjaar de melkproduc tie niet. onbelangrijk hoger is dan in het afgelopen jaar, wederom ernstig onder ogen is gezien of het mogelijk zou zijn de' distributie van consumptie- melk geheel of .grotendeels op te hef fen. Het bedrijfschap voor zuivel heeft aan de minister het advies uitgebracht op korte termijn over te gaan tot het opheffen van de melkdistributie, met dien verstande; dat men het verbruik van consumptiémelk voor 'industriële doeleinden, hotels enz., wil blijven be perken. Gezien het feit, dat nog geenszins vaststaat, hoe het verloop van de melkproductie deze' zomer en de ko mende winter zal zijn, acht de mi nister het echter beter, dat een be slissing nog enige maanden wordt uit gesteld. Niet alleen kan dan een be ter inzicht worden verkregen in de melkproductie, anderzijds kan dan iets meer bekend zijn over de vee voedersituatie in de komende winter. De vragen, hoe de hooi-oogst dit jaar zal zijn, hoe de vooruitzichten zullen zijn voor de teelt van ruwvoedergewas- sen en hoe de kraölitvoedervoorziening van onze rundveestapel'in de komende winter wordt, kunnen thans nog niet worden beantwoord^ Het Nederlandse volk zal dus nog enige maanden geduld moeten heb ben voordat een definitieve beslissing wordt genomen. Ingezonden Mededeling Volgeps beproefde snelle methode. Kon. Erk. PITMANSCHOOL PLANTSOEN 65 - TELEF. 26558 Schuman stelt vertrouwenskwestie De Franse minister-president. Robert Schuman. heeft naar aanlèiding van het wetsontwerp tot inkrimping van het ambtenarencorps de kwestie van vertrouwen gesteld. De stemming zal plaats vinden op Dinsdag aanstaande en wanneer de uitslag negatief is. zal dit automatisch het ontslag van de minister-president ten gevolge hebben. Van socialistische zijde verzet men zich krachtig tegen, het wetsontwerp tot ontslag van in totaal honderdvijftig duizend ambtenaren. OM ITALIË'S KOLONIËN. De plaatsvervangers der ministers van buitenlandse zaken van de Vier grote mogendheden hebben een schema opge steld van hun werkzaamheden, die voor 15 "September moeten uitlopen op een beslissing van de raad van ministers, wil deze aangelegenheid niet in handen gegeven moeten worden van de alge mene vergadering der V. N. De viermogendhedencommissie van onderzoek, die een- bezoek heeft gebracht aan de betrokken gebieden, zal haar rapporten over Eritrea en Somaliland 15 Juni en cjat over Libye 25 Juni gereed hebben. 10 Juli-zullen de plaatsvervangers be ginnen met het horen van de zienswijze van belanghebbende regeringèn over d£ gebeurt Belangrijke besprekingen in politieke commissie JHR VAN VREDENBURCH VANDAAG NAAR BATAVIA. Tc Kalioerang heeft men de indruk gekregen, dat de vergadering van gis termiddag van de politieke commissie zeer belangrijk Ls geweest-, omdat als resultaat daarvan jhr Van Vredcn- burch vandaag wederom naar Bata via gaat en niet voor Dinsdag terug verwacht wordt, terwijl uit goedinge- lichte bron vernomen wordt, dat het kabinet van de Republiek gisteravond in verband met deze vergadering bij een zou komen. Commissie van G. D. over Republikeinse protesten JHR VAN VREDENBURCH BETREURT DE HUISZOEKINGEN. Een communiqué van de Commissie- v. G. D. meldt, dat de Rep. delegatie te kennen heeft gegeven, dat de Rep. ver tegenwoordiger te Lake Success opdracht heeft gekregen, een bespreking in de Vei ligheidsraad te verzoeken ten aanzien van de Federale conferentie te Ban doeng. Tevens zou een uiteenzetting van het Rep. standpunt, met betrekking tot de Bandoengse conferentie rechtstreeks naar Lake Success worden gezonden. Met betrekking tot. de huiszoekingen zegt het communiqué, dat de heer Van Vredenburch „betreurde", dat deze heb ben plaats gehad en dat de heer Van Vredenburch het standpunt van de Comm. v. G. D. deelde, dat volgens een bestaande informele afspraak, de leden der delegaties immuniteit genieten, wan neer zij zich in het territoir der andere partij bevinden. Hy zeide, dat de Ned. regering niet tevoren was geraadpleegd, omdat de betrokken autoriteiten de kwestie ern stig en dringend achtten cn dat, in dien de Ned. regering en de Ned. de legatie waren geraadpleegd, de huis zoeking niet zou hebben plaats ge vonden. DE REP. BUITENLANDSE BETREK KINGEN IN POLITIEKE COMMISSIE De woordvoerder-van de Commissie y. G. D. was gisteravond gemachtigd mé-, de te delen, dat de politieke commissie der onderhandelingsconferentie de kwestie van de republikeinse buitenl. betrekkingen heeft besproken. Op een latere vergadering zullen deze bespre kingen worden voortgezet. Poeradiredja voorzitter Federale Conferentie Bij acclamatie is in een door dr Van Mook geleide bijeenkomst van de Fede rale conferentie te.Bandoeng de premier van de Pasoendan, mr Adil Poeradiredja gekozen tot voorzitter van de conferen tie. Indiening wetsontwerp tarwe-overeenkomst Bfj de Tweede Kamer is ingediend een ontwerp van wet tot goedkeuring van de internationale tarwe-overeenkómst van '6 Maart 1948. Aan demeirtorïëvan toe lichting ontlenen wij, dat de tanve-In>- port vari Nederland in dé jaren 1934— 1938 bemiddeld 690.000 ton bedroeg. Deze import zou voor de- komende jaren bij een eigen tarwe-areaal van 110.00(5 ha. in 1947 86.000 HA en in 194? vermoe delijk bijna 100.000 HA en bij een tar- we-verbruik per hoofd gelijk aan het verbruik in de jaren 19341938. yoor de komende jaren ongev. 950.000 a= 1.000.000 ton moeten bedragen. Vermoedelijk zal deze importbeliocfte groter ziin als gevolg van de ook in dc e.k. jaren nog te verwachten tekorten aan vlees en andere levensmiddelen. Bij de gecontracteerde hoeveelheid van 750.000 ton tarwe 85.000 ton is be stemd voor Indonesië,'Suriname en de Nederlandse antillen wordt derhalve 70 tot 77 van de tarwe-importbc- hoefte gedekt door aankopen uit de Ver. Staten, Canada en Australië. Wordt daarnaast in aanmerking ge nomen het aandeel, dat deze drie expor terende landen in de totale uitvoer heb ben, dan blijkt dat dit aandeel van 72% in de jaren 19231928 is toegenomen tot 83% in 1947. In de eerst vermelde jaren bedroeg het aandeel van Argentinië rond 1714 en van Oost-Europa en enkele kleinere exportgebieden rond 10 Voor 1947 bedroegen deze cijfers resp,. 12%. en 5% Door de thans ter goedkeuring over legde overeenkomst wordt onze tarwe- importbehoefte dus voor 70 a 77 ge dekt in landen, die tezamen circa 83% van de totale export voor hun reke ning nemen. Staat de overeengeko men hoeveelheid dus in redelijke ver houding tot hetgeen op de wereld markt voor export beschikbaar zal -ko-, men, bovendien is de te verkrijgen be langrijke mate van zekerheid voor dc Nederlandse broodvoorziening van niet te onderschatten betekenis; De regering heeft om deze redenen gemeend zich tot de genoemde hoeveel heid te kunnen verplichten. SMOKKELAARS IN DE VAL. Een dode. Donderdagavond stuitte in de Ber- geykse barrière bij Valkenswaard een ploeg smokkelaars op dienstdoende rijksambtenaren. De smokkelgróèp, die trachtte te ontkomen, werd door de ambtenaren achtervolgd, waarbij ver schillende waarschuwingsschoten wer den gelost, nadat gesommeerd wasr om stil te staan. Op zeker moment kwam een der commiezen te vallen, wat ten gevolge had, dat zijn wapen afging en op 50 meter afstand een der smokke laars, de 25-j. M. uit Valkenswaard in de rug trof. Het slachtoffer, vader van drie kinderen, overleed spoedig. JAARVERGADERING NED. VER. E.H.B.O. Tijdens de jaarvergadering van de Ned. Ver. voor E.H.B.O., werd de jaar lijkse grote gouden „dr C. B. Tilanüs - medaille verleend aan de N.Z.-Holland- se Reddingmaatschappij, gezien, het feit, dat deze instelling E.HJB.O.-werk ver richt. Schipper Mees Toxopeus van de „In- sulinde" nam de medaille in ontvangst. De E.H.B.O.-jaarvergadering werd te Den Haag gehouden wegens het 50-ja- rig jubileum van de Haagse afdeling... De voorzitter, dr E. E. A. Oterdoom, drong aan op een officiële erkenning door de minister van Sociale Zaken.van. het E.HJB.O.-eenheidsdiploma en. riep de leden op. zich steeds meer té .ont-, wikkelen tot goede helpers om de maat schappij te dienen. Aan d? beschermvrouwe der vereni ging H.K.H. Prinses-Regentes Juliana, werd een telegram van troi-7" en aan hankelijkheid gezondhn- Minister van Boetzelaer spreekt met Russische ambassadeur UITWISSELING VAN CONSULS IN STRIJD MET RENVILLE- OVEREENKOMST. Officieel wordt medegedeeld: „Op uitnodiging van de Minister van Buitenlandse Zaken heeft de Sovjet ambassadeur, de heer V. A. Va'lov, gisteren met baron Van Boetzeiaer op diens departement een onderhoud gehad over de overeenkomst tot het uitwisselen van consuls, welke vol gens het officiële persagentschap Tass, te Praag tussen de Sovjet-Unie - en de republiek Indonesië is afgeslo ten. pe minister van Buitenlandse Zaken heeft dc Sovjet-ambassadeur er o.a. op gewezen, dat het aangaan van dergelijke betrekkingen door de Republiek in strijd is met de door haar aanvaarde Renville-beginselen, welke uitdrukkelijk vermelden, dat de souvereinitcit over geheel Indonesië voor het tijdperk tot de overdracht van souvereiniteit aan de Ver. Staten van Indonesië, blijft berusten bij het Koninkrijk der Nederlanden." ONDERSCHEIDING VOOR DR A. PLESMAN. Dr A". Plesman, directeur van de KLM is onderscheiden met het commandeurs kruis van Tunesië. De uitreiking ge schiedde door de Franse ambassadeur namens de Bey van Tunis, tijdens een bijeenkomst op de Franse ambassade, bij gelegenheid van het bezoek derTu- nesiërs; die op het ogenblik op uitnodi ging-van de KLM een tocht door-ons land maken. JUBILEUMLEPELS H.M. KONINGIN WILHELMINA. Ter..gelegenheid van het 50-jarig re geringsjubileum van H.M. de Koningin heeft de N.V. Gerofabriek te Zeist een tweetal gedenklepels in de handel ge-" bracht, resp. ter lengte van 15 en 1114 cm en ontworpen door Georg Nilsson. Op beide lepels komt de erenaam „Moeder des Vaderlands" voor, en op de grootste is bovendien hét bekende .,Wy wijlen ons zelf zijn en blijven" ingestempeld. OOGSTKAMPEN VOOR DE JEUGD. Aanmelding nog mogelijk. Evenals vorig jaar heeft de Stichting voor dc Landbouw de hulp van de Ne derlandse jeugd ingeroepen voor het oogsten van de poot aardappelen. Daar 't aantal aanmeldingen dat via de scho len de-jeugdorganisaties is binnengeko men. niet toereikend is om in de be hoefte te voorzien is thans de moge lijkheid. opengesteld zich rechtstreeks op te geven bij de Nederlandse jeugd, gemeenschap CHenri Polaklaan 14, Am sterdam). Circa ÏOÓO jongens van 16 23 'jaar kunnen zich neg voor deelne ming aan de oogstkampen voor de jeugd individueel aanmelden. FOKKERFABRIEKEN WAARSCHIJNLIJK OP SCHIPHOL. De directie der Fokkerfabrieken deelt mede, dat met Zeer grote medewerking van de gemeente Amsterdam alle po gingen in het weik worden gesteld om de Fokkerfabrieken voor Amsterdam te behouden en de nieuwe fabriek bij Schiphol te doen verrijzen. Er zijn ech ter nog moeilijkheden van verschillende aard, doch naar de directie mededeelt is.de hoop gewettigd,.dat ook deze zul len wordeii opgèlost. (Foto Van Vliet). VJ.n.r. de heren A. Verlind, H. Kalkhoven, C. D. J. Jansen en N. Hoogkamer, die allen hét gouden C.N/V-insigne ontvingen en waarvan de laatste reeds 36 jaar één aer drukkers van dit blad is, de heer H. A Chaudron, onder wiens lèiding deze samenkomst stond en de bondsvoorzitter, de heer J. Hofman. midden der Leidse afdeling was,«herin nerde aan de vele verdiensten van de heer Hofman in de vakorganisatie en bood hem namens de Leidse afdeling een geschenk aan. Met een enkel woord dankte de heer Hofman voor deze on gedachte hulde, waaraan hij nog een op wekking verbond om steeds aan de be ginselen van de christelijke vakbewe ging trouw te blijven. De avond, welke een geanimeerd ver loop had. werd verder afgewisseld met liet optreden van het Chr. Mandoline en toneelgezelschap „Sempre Avanti", waarvoor de aanwezigen grote belang stelling aan de dag legden. Vooral het toneelspel „Voor één dag dame" had veel succes. LEIDSE SMALFILMERS VERTOONDEN HUN WERK. Gisteren is te Plymouth, gelijk ge meld, het Engelse vliegkampschip „Ve nerable" aan de Nederlandse Marine overgedragen, dat als nieuwe „Karei Doorman" aan de Nederlandse vloot is toegevoegd. De Nederlandse vlag wordt gehesen, de Engelse wordt gestreken. Foto ANPR.. Vier leden ontvangen gouden C.N.V.-insigne De afdeling Leiden van de Ned. Chr. Grafische Bond, die met haar ruim -200 leden in de christelijk grafische wereld een vooraanstaande plaats in neemt, heeft gisteravond in het ge bouw „Prediker" op feestelijke wijze haar 40-jarig bestaan herdacht. Bij ontstentenis van de voorzitter stond deze avond onder- leiding van de heèr H. A. Chaudron, die-de aanwezigen, waaronder zich afgevaardigderï pievóri- den van de Leidse Chr. Besturenbond en enkele zusterorganisaties, hartelijk welkom heette. Vervolgens gaf spreker een overzicht van de'groei van de af deling. Met 15 leden in 1908 opgericht, telt de afdeling thans ruim 200 leden. De heer T. Schotanus-it Utrecht, één der oprichters van de afdeling, bood hierna de gelukwensen aan om er ver volgens op te wijzen, dat de sociale po- sitië van de werknemers in liet grafisch bedrijf sinds de oprichting van de af deling veel is ve'rbeterd. - De bondsvoorzitter, de heer J. Hof man, die de felicitaties van het HJB. en het C.N.V. overbracht, herinnerde dan de moeilijke omstandigheden, waaronder werd begonnen, in welk verband hij nulde bracht aan het pionierswerk der oprichters. Ook spreker wees op de ver betering. welke sindsdien in de sociale positie der grafische werkers is inge treden. Om dit te illustreren bracht hij in herinnering, dat de afdeling Leiden ih 1910 in een loonactie gewikkeld was. In die tijd bedroeg het loon bij een 60- urige werkweek f. 11.—. Thans is hierin, door het in het leven roepen van een CA.O., wel zeer veel verbéterd. Spre ker wekte tenslotte de aanwezigen op om krachtig mede te werken aan de uitbouw van de organisatie, welke zeer binnenkort haar 4000ste lid zal hebben ingeschreven. UITREIKING GOUDEN C.N.V.-INSIGNE. Nadat de heer Hofman nog gewezen had op de z.i. noodzakelijke verbetering van de pensioenen in het grafisch be drijf, ging hij over tot de uitreiking van het gouden C.N.V.-insigne aan vier Te- dep der afdeling, die reeds 25 jaar lid van de christelijke vakbeweging zijn. Het waren de heren A. Verlind, H. Kalk hoven, C. D. J. Jansen en N. Hoogka mer. Voor het „front van de troep" spelde de heer Hofman hun het ereme taal op de borst. Gelijktijdig werd aan deze jubilarissen een oorkonde uitge reikt. 'Hierna had ook de heer Hofman, die ln verband met het bereiken van de pensioengerechtigde leeftijd binnenkort als bondsvoorzitter zal aftreden, nog een kleine hulde in ontvangst te nemen. De heer Chaudron, die er op wees, dat de heer Hofman deze avond voor het laatst in zijn kwaliteit als bondsvoorzitter te- Een interessante avond. Donderdagavond organiseerde de Leid se: afdeling van de Nederlandse Smal filmliga in het .Gulden Vlies" 'n avond ter kennismaking met hun werk. De voorzitter, de heer Emile Timan, opende tnet een uiteenzetting van doel en plannen der Leidse Liga en zei ten- .slotte niet beter te kunnen doen dan aan de vele aanwezigen een aantal smalfilms te laten zien uit eigen kring. Mevr. A. Levend-Voorhoeve projec teerde haar films „Grootouders Perike len" en „Wishful Dreaming". Deze films toonden welk een .succesvol werk in huiselijke kring te maken valt, mits men planmatig te werk gaat, de came ra met inzicht en overleg hanteert en te voren een idee uitvoerig op papier stelt. Ir B. M. Krol, de penningmeester, vertoonde zijn 8 mm films „Inspiratie in Glas" en „Kermis", de laatste film met muzikale begeleiding. In de eerste zag men het ontstaan van een beeldje in glas en de tweede film gaf een im pressie van een kermis, waarin de ma ker zijn uitgesproken filmische gaven ten toon spreidde. Het lid E. S. Huizer vertoonde een frisse en photographisch zeer verant woorde film van de Kaag. Nadat de heer Timan in de pauze alle belangstellende filmers had opge wekt lid te worden van de Leidse Liga (secretariaat Fagelstraat 24) vertoonde hij zijn 8 mm films „Wodakeh" en „Wa ter" met geluid. Wodakeh is een india nen-kinderspel op het buiten Poelgeest, zeer fijn van photographie en vol span ning, terwijl Water van min of meer documentaire inhoud is. Water in be weging, water in rust, bevroren en voortbewogen door de schoepen van een watermolen, zeer harmonieus tezamen gevlochten en mét toepasselijke muziek begeleid. Al het gebodene oogstte een dank baar applaus van de toeschouwers, waarvan de meesten zioh als lid van de Leidse afdeling der Nederlandse Smalfilmliga opgaven. Trianon Sinds Charley Chaplin zijn dwaze bolhoedje mitsgaders slobber- brpek en rottinkje definitief %an de kapstok heeft gehangen, noemt hij zich deftig Charles Chaplin. Na zijn „Dicta tor" heeft hij een nieuwe creatie ge schapen „Monsieur Verdoux", waarin hij niet alleen de titelrol vervult, .maar ook. zoals trouwens in zijn laatste film's gèbr.uikëiyk, de regie voert, terwijl hij bovendien de illustratieve muziek com poneerde. Ofschoon deze film zich op een 'geheel ander niveau beweegt, is Mr. Verdoux toch in zekere zin de tegen hanger van zijn „Dictator". Mr Verdoux heeft met deze geridiculiseerde figuur hoogstens het snorretje gemeen: voor het overige is hij de correctheid, welge- manierdhèid en zachtmoedigheid in per soon. die niet voor niets 35 lange jaren versleet als eérzaam bankbediende. 'Maar tóén kwam de grote revolutie in zijn leven: teneinde zijn aangebeden ge zin meerdere welstand te verschaffen, werd hij op zekere noodlottige dag poly- gamist-van-professie met geen andere bedoeling zich zo spoedig mogelijk meester te maken van de spaarduitjes der slachtoffers van zijn gefingeerde verliefdheden om ze daarna in de ver brandingsoven definitief te liquideren. Op deze wijze brengt de ogenschijnlijk zo zachtzinnige, romantische en teer hartige Mr. Verdoux niet minder dan tien vrouwen om het leven. Natuurlijk blijven dergelijke euveldaden nooit on gestraft en deze merkwaardige Blauw baardfiguur eindigt zijn leven dan ook ender de-valbijl er guillotine, doch vóór het zover is, laat Chaplin ons niet al leen 'genieten van zijn voortreffelijk spet doch bovenal van de kostelijk-ge- typéerde; tegenstellingen in deze twee-, slachtige Mr, Verdoux en van zijn vaak urange, maar toch altijd originele hu mor. De.moraal „één moord is een mis daad, vele moorden vormen een zake lijk. object", welke hij in het einde aan dit gebeuren verbindt, is evenals in .,De dictator".lè" gezocht, om indruk te kun nen maken. Nietemiri waarderen we deze Mr Ver- doüx. uit'cineastisch oogpunt aanzien- ltik'-v'ée-1 hoger dan de genoemde persi flage op het autoritaire régime, waar van Hitler en Mussolini helaas "niet de enige exponenten vormden, al noemen zy zich dan ook hyper-democraat! Rex Deze week een film met een „ster" in de hoofdrol die slechts weini gen tot hun lievelings-verschyning op het witte doek zullen promoveren, maar die toch wel de nodige aandacht en be langstelling verdient: de kangoeroe Chut, die als jong dier in de mensen wereld terecht, komt, daar door een deel met liefde wordt opgenomen, by een ander deel mikpunt wordt van allerlei plagerijen, waarin sommige mensen zo sterk kunnen zyn als het tegen weer loze dieren gaat. Enfin, weerloos is dit dacht gevangen houdt voert ook deze dier nietl Een geschiedenis die de aan- film tot een bevredigend einde. Het „wilde Westen" boeit de aanwezigen in het voorprogramma. Luxor Een van de moeiiykste op gaven die een mens gesteld gunnen worden, is het vellen van een oordeel over eigen tyd en jong verleden. Deze moeilijkheid wordt te sterker, wanneer het een oordeel geldt over een probleem, dat men zelf aan den ïyve ondervonden heeft doch dat behandeld wordt door anderen, die het zelfde probleem onder andere omstandigheden hebben ervaren. Zulks is het geval met de film „Mis leide jeugd", die handelt over een onge veer 12-jarig Duits jongetje, dat in een Amerikaans huisgezin wordt opgeno men in de jaren, dat de Engels-Duitse .oorlog reeds uitgebroken was, doch. Amerika nog haar „neutraliteit" hand haafde. De jongen blijkt door de beest achtige nazi-propaganda dusdanig te zijn geïnfecteerd, dat aanpassing aan de democratische denkbeelden van de Amerikanen onmogelijk ïykt. Wanneer de jeugdige „nazi", die zichzelf be schouwt als een belangrijk spion in het geallieerde wapenarsenaal en een pio nier van de nationaal socialistische ide ologie in de „gedegenereerde". Ameri kaanse samenleving, tot regelrechte mis daad komt uit volslagen wanbegrip voor waarheid en recht, dan barst de bom. aanvankeiyk schijnbaar naar de ver keerde kant, later naar het biykt in we zen ten goede. Een probleem, dat afschuwelijke actualiteit bezit nu de democratische wereld staat voor de moeiiykheden van de heropvoeding van de Duitse jeugd en samenleving, uitgebeeld in een naar onze smaak wat gechargeerde vorm: hier stuiten wy echter op de moeiiykheden, waarover wij in de aan- van schreven. Hoewel velen mét ons deze versie van het probleem, een te sterke „tegenlicht opname" zullen vin den, verdient de film in het opzicht van ondubbelzinnige aanduiding van het probleem meer dan gewone belang stelling. Casino De Franse film „Macadam", waarin verteld wordt van het leven in .en om een pension van enigszins dubi eus allooi, heeft zich in zo grote be langstelling mogen verheugen, dat tot prolongatie werd besloten. Lido. Men vindt het tegenwoordig biykbaar erg interessant te grasduinen in de psychiatrie, met alle daaraan ver bonden gevaren en misverstanden voor het lekenpubliek, dat meer verstand heeft van het uiteriyk der filmsterren, dan van de Innerlijke roerselen der men sen, die door de scenarioschrijvers of re gisseurs onderhanden worden genomen. Dit even terzyde, omdat men niet me nen moet, dat psychiaters altijd zo te werk gaan als in de film „De zwarte spiegel" met een goede tweeling-zuster- dubbelrol van Olivia de Havilland', waarin de jalouzie van de ene zuster byna de dood van de ander ten gevolge heeft. Robert Sdodmak zorgde vanzelfspre kend voor een uitstekende regie, maar we kunnen de gedachte niet van ons af zetten, dat deze film nu eens werd op gezet, om erg geleerd en ingewikkeld te doen en daarmee te speculeren op de mode der massa, om belang te stellen ln zaken, die achter het yzeren gordyn van het bewustzijn beter bewaard kunnen biyven, dan dat zy er zioh zelf mee gaan bemoeien, zonder deskundige leiding. - Met dat al: een verzorgde film, al zyn de dialogen wat lang en wat de behan delde problemen betreft, wel erg opper vlakkig. Een woord van bezinning. WAT HEBBEN WIJ ER VAN GEMAAKT. Op gevaar af dat het een dooddoe- ner-aohtige frase is, een cliché, een uitgeholde en versleten spreekwijze, moet het toch telkens weer werden ge zegd, dat wij leven in een tyd van grote nood. Jaren geleden schreef prof. Aalders dat byzonder indrukwekkende boek „De nood des tyds", en het is nog steeds niet verouderd. Sedert dat verschynen, maar ook daarvoor reeds, heeft ieder een, die zichzelf respecteerde, over zyn eigen tijd gesproken als over een tijd van nood. Daar zal natuurlijk aanlei ding toe geweest zijn; immers 'tspreekt vanzelf dat in iedere periode allerlei factoren gevonden worden, welke iemand de gedachten van „nood" kun nen by brengen. Ook wy spreken en denken daarover in deze zelfde zin. Maar wy zullen er danig voor moeten oppassen hiervan geen frase te maken, omdat het nu eenmaal behoorlijk en normaal zou zq'n het zo te zeggen. Wat hebben wij er van gemaakt? •Dat is een samenvatting van een gehele reeks van vragen en gedachten, waarover wy tezamen in het Zaterdag- artikel van het „woord van bezinning" willen gaan nadenken. En wy willen öaarby proberen de stand van zaken scherp onder ogen te zien om mogelyk daarna de weg te vinden, die ons uit deze nood voeren zal. Ja, wat zou het er in de wereld tcch heel anders kunnen uitzien! Heel an ders dan het nu is. Want wy zyn het er wel over eens dat wij in een kapotte samenleving verkeren. Aan wie de schuld? En behendig-gewiekst als we zijn, hebben wy imet een vlotheid en gemakkeiykheid het voorbeeld nage volgd van Adam en Eva, die, toen God him de vraag stelde waarom de sa menleving kapot gegaan was, de schuld van zich af gewenteld hebben. Zo sterk zelfs, dat met zoveel woorden de schuld bij God zelf terecht kwam: de vrouw die gij my gegeven hebt; en: de slang die gij geschapen hebt. Moet dit zo doorgaan? Het is een dwaasheid, ja een goddeloosheid om zo op te treden. Zo komen wy er nooit uit; zo wordt het integendeel nog erger. Als wij de samenvattende vraag stel len „wat hebben wij er van gemaakt?", dan wordt dit 'n zeer persooniyke his torie. Want. dan treedt het aan de dag, hoe wy het zelf zyn die Gods geboden In onze eigen kleine dagelijkse omge ving steeds hebben overtreden. Dat wy er kortom niets van hebben terecht ge bracht wat als taak en roeping ons in het leven was meegegeven. Want „wij" betekent een samenleving in allerlei denkbare bindingen. wy zyn er niet mee klaar om aan allerlei mensen en Instanties de sohuld te geven en op een hooghartige en in de grond van de zaak kortzichtige ma- uier ons van de zaken af te maken. En al ligt het in de iyn van ons vlees en bloed om te vragen: wat heeft die an der er van gemaakt?, en daarop onze critiek te spuien, er zal alleen iets goeds kunnen geboren worden, wanneer wy, wat b.v. telkens in de Psalmen te lezen staat, bereid worden te vragen: wat heb ik er van gemaakt! Ja, om uit te komen bij de bede van de verachte tollenaar in de tempel: o God, wees my zondaar genadig! Er zijn ons nog kansen gegeven; vele en grote kansen. Laten wy ze zien, en naar de geboden ons door God gegeven leven, voordat de nood missohien ca tastrofaal worden zou. W. H. K. Ingezonden Mededeling Neem 'a Vlees vergiftiging met dodelijke afloop? Er doen hier ter stede geruchten de ronde aangaande een geval van vlees vergiftiging met dodelyke afloop. Het betreft hier een 19-jarige jongeman, die deze weëk in het Academisch Zieken huis is overleden na het gebruik van ongekeurd vlees, dat de belegging vorm de van een broodje, dat de jongeman had gekocht in een automatiek hier ter stede. Van politionele zijde vernemen wij, dat de gerechtehjke schouwing niet het bewys heeft opgeleverd, dat de dood is veroorzaakt door het gebruik van dit vlees, terwijl voorts sohynt vastgesteld, dat de jongeman zich reeds vóór het nuttigen dezer consumptie onwel ge voelde. AGENDA BEDEN. In den Vergulden Turk: Aandeelhou dersvergadering N.V. Boekhandel en Druk- .h. E. J. Brill, 11 uur voorm. korf) v. Zoeterwoudse weg: Aandeelhoudersver gadering N.V. Ned. Electrolaschmy, 114 u. voorm. Wassennar (Kasteel Duinrell): Kunstcentrum Sinl v. d. Brom en P. A. Maclaine Pont, 8 uur nam. DONDERDAG. Pieterskerkgracht 9Ledenvergadering afd. Lelden „Het Groene Kruis". 8 u. nam. DE BIOSCOPEN. Casino „Macadam" (18 Jr). Zat. en Zond. 2,30, 4,45, 7 en 9,15 uur; overige dagen 2,30, 7 en 9,15 uur. Lido „De zwarte spiegel" (18 Jr). Zat. en Zond. 2,30, 4,45, 7 en 9,15 uur; ove rige dagen 2,30, 7 en 9,15 uur. Luxor „Misleide Jeugd" (14 jr). Zat. en Zond. 2,30. 4.45, 7 en 9,15 uur; overige dagen 2,30, 7 en 9,15 uur. Rex „De boksende Kangeroe" (alle leeftyden). Zat. en Zond. 2,15, 4,30 ert 9,15 uur; overige dagen 2,15, 7 en 9,15 u. Trianon „Monsieur Verdoux" (18 jr). Zat. en Zond. 2, 4,15. 6,45 en 9,15 u.; overige dagen 2,30, 6,45 en 9,15 uur. Greenwav (Voorschoten) „Het gebeur de morgen" (14 jr). Zat. en Zond. 7 en 9,15 uur; overige dagen 8 uur. De avond-., nacht- en Zondagsdienst der apotheken te Leiden wordt van Za- terdaag 29 Mei 13 uur tot Zaterdag. 5 Juni 8 uur waargenomen door de Apotheek Herding en Blanken, Hogewoerd 171, tel. 20502 en de Apotheek Reijst, Steenstraat 35. tel. 20136. Te Oegstgeest door de Oegstgeester-Apo- theek, Wilhelminapark 8. tel. 26274. De Zondagsdienst der huisartsen te Lei den wordt van hedenmiddag 2 uur tot Maandagmorgen 8 uur waargenomen door de doktoren Van Leeuwen. Meyboom, Si mons en Stoffers. Te Oegstgeest door dr Varekamp. tel. 21916. De dienst der dierenartsen wordt mos gen waargenomen door d« heren Com mandeur en Weening.

Leidsch Dagblad | 1948 | | pagina 2