Joden in oude wijk van Jeruzalem geven zich over WEER BERTCHT Erepromotie maarschalk Smuts Met een enkel woord 87ste Jaargang ZATERDAG 29 MEI 1948 No. 26398 LEIDSCH DAGBLAD Directeur: J. W. Henny Hoofdredactie: B. W. Menkhorst en J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f 3.90 per 3 maanden; 30 cents per week Telefoon Dir. en Adm.: 25041; Red. 21507 Witte Singel 1, Leiden - Giro no.: 57055 VRAAGSTUKKEN Het blyft een bont toneel, hetgeen de wereld te zien geeft. En, helaas, er is daarbij slechts heel weinig, dat reden tot optimisme mag geven. Finland is juist een crisis te boven gekomen, die wel is waar elegant is op gelost maar niettemin weinig overtui gend. De communistische minister van binnenlandse zaken had het vertrouwen van het parlement verloren typisch, dat het juist als in Tsjecho-Slowakije weer dit ministerie betreft! en moest dientengevolge aftreden. Toen hy wei gerde, trok president Paasikivi de con sequentie voor hem en ontsloeg hem, geheel volgens de goede en enig juiste opvatting van de democratische ge dachte. Een minister, die niet het ver trouwen van het parlement geniet, is immers niet te handhaven. De communisten waren echter op dit ministerie wel zeer gebrand, want zelfs met behulp van stakingen volgens ter- reur-principe werd aangedrongen, op deze post wederom een communist te benoemen. In hoofdzaak hebben zij hun zin doorgedreven, want de nieuwe func tionaris, een vroegere sociaal-democraat, die evenwel tot het „Volksfront" is over gegaan, is na veel vijven en zessen op deze post te land gekomen. Finland mag wel scherp toezien, wat er op dit mini sterie plaats vindt, wil het voor verras singen a la Tsjecho-Slowakije ver schoond blijven Nog geen beslissing in Veiligheidsraad Volgens een communiqué van het Arabische legioen hebben de Joden in de oude stad zich onvoorwaardelijk overgegeven. Het legioen zal alle wa pens en oorlogstuig ontvangen. Alle combattanten worden krijgsgevange nen. Vrouwen, kinderen en non-com battanten zullen ter beschikking van het Rode Kruis gesteld worden. Gis teravond hadden 350 strijders zich met wapens en uitrusting overgegeven. Ongeveer duizend vrouwen en kinde ren zijn aan het Rode Kruis overge geven. De overgave blijft voortgaan, zo besluit het communiqué. De Joden in deze wyk hebben zich twaalf dagen lang krachtig verdedigd. Er zouden zich 1500 tot 1600 Joden in de oude stad bevonden hebben. De strijd in Jeruzalem heeft sedert November ji. bij tussenpozen gewoed. Bij de beëindiging van het Britse man daat op 15 Mei j.l. staken de troepen van het Arabisch legioen van koning Abdoellah van Transjordanië de grens fy At *i u uu van Palestlna over. Op 18 Mei bezetten p^yerkie^gen^in^Zuid-Mrika hebben I deze troepen, nadat de artillerie Jeru- x Wa zalem had beschoten, stellingen in de oude stad en drongen de. verdedigende Joden terug op een klein gebied, waar zij werden belegerd door een leger, dat op zijn beurt door andere Joden werd eveneens een uitslag gebracht, die be halve voor Engeland ook de wereld wei nig goeds belooft. Veldmaarschalk Smuts, die jarenlang de teugels van het bewind in handen heeft gehouden is onverwachts door de nationalisten ingesloten, rip-r Ipirilnp- van rir Malan verslasen! ?t;i. onder leiding van dr Malan verslagen! Wel is waar met kleine meerderheid, maar het feit ligt er niettemin. In de eerste plaats voor Engeland, dat toch reeds met zorgen wordt achtervolgd, is deze gang van zaken een lelijke streep door de rekening, want deze verkiezings uitslag betekent een geduchte knauw, aan het Britse gemenebest toegebracht. Zelfs al neemt men aan, dat Malan in zijn streven gematigd zal moeten zijn, daar zijn meerderheid aan een zijden draadje hangt, toch zal de band met het Britse imverium veel en veel losser wor den en bovendien in het gemenebest verwarring stichten, want in Indië stuit Malan ongetwijfeld op scherpe tegen stand. hetgeen de keus van Indië al dan niet toe te treden tot het Britse impe rium wel eens zou kunnen beïnvloeden in ongunstige zin. Geldt dit voor Engeland, dat toch reeds onder zorgen gebukt gaat, voor de wereld is deze verkiezingsuitslag even eens een tegenvaller, daar het zonder twijfel Zuid-Afrika. dat als verbindings schakel tussen West en Oost zozeer van betekenis is, losser maakt van het Wes telijk front en in ieder opzicht een meer geïsoleerde plaats zal doen innemen, Ge lukkig betekent de overwinning van Ma lan echter geen winst voor het commu nisme en dat verguldt de pil enigszins! Vermoedelijk zal Smuts, die zelfs in zijn eigen kiesdistrict werd verslagen, zich voorlopig uit de politiek terugtrek ken. Of zijn rol evenwel geheel zal zijn uitgespeeld, betwijfelen we. want Ma lan zal zijn program denkelijk wel niet ten uitvoer kunnen brengen, zodat de mogelijkheid van nieuwe verkiezingen in kort tijdbestek niet uitgesloten is te achten. De meeste zorg blijft momenteel wel de Palestijnse kwestie baren. Is Enge land er niet in kunnen slagen om Ara bieren en Joden tot elkaar te brengen en een oplossing te geven aan deze netelige kwestie, ook de Verenigde Na ties schijnen niet in staat deze rebus op bevredigende wijze op te lossen. Het geen op zich zelf niet behoeft te verba zen, want hier schuilen zoveel voetan gels en klemmen, dat alleen een Salo- mo's oordeel uitkomst zou kunnen bren gen. Steeds nijpender wordt het inzicht, dat met het geval Palestina het bestaan dei- Verenigde Naties is gemoeid, maar niettemin blijven de tegenstellingen zo danig, dat niemand de uitweg kan aan tonen. In hoofdzaak is dat zeker te wij ten aan het feit, dat bij de stichting van de nieuwe Volkenbond de oude fout is gemaakt: de nieuwe machinerie beschikt in wezen over geen kracht of macht en dat wreekt zich. Alles, wat successievelijk wordt voor gesteld, stuit af op het verzet van een van beide partijen .Trouwens ieder voor stel is nu eenmaal ten gunste of ten ongunste van de belanghebbenden in deze materie. Of de Joden zullen moeten afzien van hun bijna verwezenlijkte droom van herstel van een eigen Joodse staat of de Arabieren zullen moeten toe geven en een gedeelte van Palestina moeten prijs geven. En voorlopig denkt geen van beide direct betrokkenen er aan om afstand te doen! De Arabieren schijnen zelfs vast van plan desnoods de Verenigde Naties te verlaten, hetgeen zou betekenen een vol ledige breuk met de ganse Mohamme daanse wereld met alle gevolgen van dien Het toepassen van economische sanc ties tegen de Arabieren zou al een zeer tweesnijdend zwaard ziin, daar dit na tuurlijk beantwoord zou worden met stopzetting der olie-leveranties, waarbui ten de wereld moeilijk kan en een mili tair ingrijpen zou ongetwijfeld de Sov jets in het Midden-Oosten brengen, zo dat men zich nog wel eens zal bedenken voor en aleer daartoe over te gaan! Maar wat dan? Knap. wie daarop het antwoord vermag te geven. Men heeft het gevoel in deze materie meer laten spreken dan het nuchtere verstand en nu zit men met de brokken! Uit Britse militaire bron verluidt, dat de strijd om het nieuwe gedeelte van Jeruzalem, nu de oude stad zich aan het Arabische legioen heeft overgegeven, thans voornamelijk woedt rondom La- troen aan de weg van Jeruzalem naar Tel Aviv. De Arabieren melden, dat zy de Joden in dit gebied hebben terugge dreven. Van Joodse zijde wordt gemeld, dat Beit Jdz, ten Zuiden van Latroen, door de Joden is veroverd. IN DE VEILIGHEIDSRAAD. In de bijeenkomst van gisteren van de Veiligheidsraad beloofde China zijn -steun voor de Britse voorstellen ten aan zien van Palestina, Inhoudende een wa penstilstand van vier weken en embargo op wapenzendingen naar beide partijen gedurende die periode. De woordvoerder van het Joodse bu reau, Eban, deed een uitgebreide en in bittere bewoordingengestelde aanval op de Britse voorstellen. Volgens Eban werd in deze resolutie van de Arabieren niet meer gevraagd zich te schikken naar de wil van de Veiligheidsraad, doch wordt van de Veiligheidsraad ge vraagd zich te sohikken naar de wil van de Arabische staten. In de voorstellen van Cadogan was geen geest van neu traliteit te vinden. De Arabische staten zouden hun hulpbronnen kunnen mobi liseren voor het volgende stadium van de aanval. Een embargo op wapenver schepingen naar Palestina zou niet ver hinderen, dat vliegtuigen in Egypte werden ingevoerd, kanonnen in Trans jordanië, en tanks in Syrië en de Liba non. Het voorstel tot sancties ingeval van weigering der partyen aan deze re solutie gehoor te geven was volgens Eban een poging om Israël te benade len, wanneer dit weigerde de voorwaar den te aanvaarden. De Russische afgevaardigde verwierp de Britse resolutie. Vervolgens kwam de Russische resolutie ter sprake, waarin wordt verklaard, dat de toestand in Pa lestina een bedreiging voor de vrede is en hoofdstuk 7 van het Handvest dient te worden toegepast. De Canadese afgevaardigde, die tevo ren had verklaard, dat het Britse voor stel een aanvaardbare basis voor bespre king was, wees de Russische resolutie van de hand. Hij wilde eerst weten, tot welke economische en militaire sancties de grote vijf zouden besluiten als de or der tot staken van het vuren niet werd opgevolgd. De Amerikaanse afgevaardigde, Austin, deelde mede, dat de Ver. Staten de door de Sovjet-unie ingediende resolutie, zul len steunen. Autoriteiten te Washington voorspel len, dat, ofschoon de Russische resolutie in de Veiligheidsraad door de V.S. zal worden gesteund, zy niet voldoende stemmen zal krijgen om te worden aan-vraagt voor zijn dochter. genomen. Men gelooft voorts, dat de VB. voor het Britse voorstel zullen stem' men als de Russische resolutie wordt verworpen. DE BRITSE HULP AAN DE ARABISCHE STATEN. John Taber, voorzitter van de toewy zingscommissie van het Amerikaanse Huis van Afgevaardigden, heeft aan de pers medegedeeld, dat de commissie er van overtuigd is, dat de Engelsen géén Amerikaanse gelden gebruiken om strijd van de Arabische staten tegen de Joodse strijdkrachten in Palestina te finan cieren. Hy verklaarde, dat het ministerie van buitenlandse zaken in antwoord op een vraag der commissie had medegedeeld, dat Engelands betalingen aan koning Abdoellah van Transjordanië worden gedaan op grond van een verdrag en geschieden in ponden sterling en niet in Amerikaanse dollars. DOCHTER VAN MOSJE SJERTOK GEVANGEN Volgens het Arabische blad „El Assas" zou een dochter van Mosje Sjertok, de minister van buitenlandse zaken van Israël, door de Arabieren gevangen zijn genomen. Zij was in kapiteinsuniform, aldus de berichten en bestuurde een pantserauto van de Haganah. Sjertok zou aan koning Abdoellah een brief ge zonden hebben, waarin hij besoherming NU EN DAN REGEN. De Bilt verwacht tot morgenavond: Af en toe regen, hier en daar met onweer. Naar Westelijke richtingen draaiende wind. Vrij koel. 30 MEI Zon op: 4.28 uur; onder 20.47 uur. Maan op: 1.52 uur; onder 11.17 uur. (V. M.) Hoogwater te Katwijk te 8.47 en 21.17 u (31 Mei te 9.46 en 22.19 uur). Sovjets in het ongelijk gesteld! VOOR HET INTERNATIONALE HOF. Het Internationaal Gerechtshof heeft in een openbare zitting zijn adviseren de mening uitgesproken over de voor waarden van toelating van een staat tot het lidmaatschap van de V. N. (artikel vier van het Handvest!. Deze vraag werd door de Algemene Vergadering der V. N. aan het hof voorgelegd. De vraag luidt als volgt (resolutie van de Alge mene Vergadering van 17 November 1947) „Is een lid van de V. N., waaraan wordt gevraagd zich krachtens artikel vier van het Handvest in de Veilig heidsraad of in de Algemene Vergade ring uit te spreken over de toelating van een staat tot het lidmaatschap van de V. N., juridisch gerechtigd zijn goed keuring van het lidmaatschap afhanke lijk te stellen van voorwaarden, waarin niet uitdrukkelijk is voorzien in het eerste lid van het artikel? In het bij zonder, kan een dergelijk lid, terwijl het erkent, dat de bedoelde voorwaarden door de betrokken staat zullen worden nagekomen, zijn goedkeuring afhanke lijk stellen van de extra-voorwaarde, dat andere staten, tezamen met die staat, worden toegelaten tot het lid maatschap van de V. N.?" Het hof heeft deze vraag met ne gen tegen zes stemmen ontkennend beantwoord. De zes rechters, die een afwijkende mening hadden, hebben een verklaring opgesteld over de redenen, welke aan hun conclusie ten grondslag liggen. Twee andere leden, die mét de uitspraak accoord gingen, hebben een individuele uiteenzetting van hun standpunt aan schappen uit verschillende delen van het hoofdrapport toegevoegd. het land het koninklijk paleis op de (Zoals bekend werd genoemde vraag verjaardag van de koning bereiken. pillllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllM Hoogstwaarschijnlijk op Vrijdag 18 Juni a.s. 1 te Leiden E De ere-promotie van veldmaarschalk ]an Christian Smuts, de I zo juist afgetreden minister-president van Zuid-Afrika. die enige 1 hjd geleden op grond van zijn verdiensten voor het herstel van de vrede en de Verenigde Naties door de Senaat der Leidse Universiteit I werd benoemd tot doctor honoris causa in de rechten, zal hoogst- 1 waarschijnlijk plaats vinden op Vrijdag 18 Juni a.s. Als promotor zal daarbij optreden prof. mr M. van Bemmelen. In tegenstelling met de ere-promotie van Winston Churchill. 1 welke plaats vond in de Pieterskerk, zal deze plechtigheid worden I gehouden in het Academiegebouw. I De minister-president, dr L. Beel zomede de ministers van I Onderwijs. Kunsten en Wetenschappen en van Buitenlandse Zaken en de gezant der Zuid-Afrikaanse Republiek zullen vermoedelijk tot de eregasten behoren. iillllllllllllllllllllllllllllllllilllllllllllllllllllllllllllllHIIIIIIIIIIIIIIIIIUIIIIIjlllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllltlllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllI aan het Internationaal Gerechtshof voorgelegd, daar de Sovjet-Unie de toe lating van Finland en Italië afhanke lijk stelde van de gelijktijdige toelating van Hongarije, Bulgarije en Roemenië). De zes rechters, die een afwijkende mening waren, toegedaan, zijn: Basde- vant (Frankrijk), Winiarski (Polen), McNair (Engeland, Read (Canada),Zo- ricic (Joego-Slavië) en Krylof (Sovjet- Unie). TSJECHO-SLOWAAKSE REFUGE'S BIJEEN. Te Londen zijn 23 Tsjecho-Slowaakse parlementsleden, die na de regerings wijziging zijn uitgeweken, bijeen geko men. Er waren 37 personen uitgenodigd, doch een veertiental kon door reismoei- lykheden niet aanwezig zyn. Ter bijeenkomst werd een verklaring aanvaard, waarin een veroordeling werd uitgesproken over de nieuwe Tsjecho- Slowaakse grondwet en alle sedert de regeringswijziging genomen maatrege len. De Sovjet-Unie werd beschuldigd van inmenging in de binnenlandse Tsjecho-Slowaakse aangelegenheden, terwijl de wijze, waarop morgen in Tsjecho-Slowakije algemene verkiezin gen zullen worden gehouden, eveneens veroordeeld werd. KONING GUSTAAF WORDT NEGENTIG JAAR. In Zweden treft men voorbereidingen voor de viering van de negentigste ver jaardag van koning Gustaaf op 16 Juni aanstaande. Er zijn plannen voor een grote optocht door Stockholm, waar aan de koning zelf en vele leden van de koninklijke familie zullen deelnemen. Middels een estafette zullen huldebood- NIEUWS VOOR BERLIJN. De Amerikaanse autoriteiten te Ber lijn hebben medegedeeld, dat het verbod op de circulatie in de Amerikaanse zone van bladen, die met Sovjet-licentie ver schijnen, 1 Juni opgeheven zal worden. Hays, de plaatsvervangende Ameri kaanse militaire gouverneur, deed hier van mededeling in antwoord op een brief van zijn Sovjetrussische collega, Dratvin. Hays verklaarde, dat deze stap geno men wordt in de veronderstelling dat men maatregelen zal treffen, ten einde ook een Vrije stroom van nieuws naar de Sovjet-zone mogelijk te maken. SCANDINAVIË GAAT PRATEN. Denemarken heeft het initiatief ge nomen tot het bijeenroepen van een conferentie van Scandinavische eerste- ministers en ministers van buitenlandse zaken. Vermoedelijk zal deze 5 Juni plaats vinden. Schepen van de Scandinavische zee machten zullen voor de eerste maal ge zamenlijk manoeuvres houden dez# zomer. Vermoedelijk uit politieke overwegin gen worden beide berichten half gede menteerd, doch beide gebeurtenissen zullen plaats hebben. Voor het eerst na de bevrijding is gisterochtend een eskader van Zweedse oor logsschepen, bestaande uit de kruiser „Fylgia" en de torpedoboot jagers „Nörr- köping" en „Stockholm" in de Amsterdamse haven aangekomen. Ter gelegen heid van het bezoek van dit smaldeel, dat tot 2 Juni in de hoofdstad blijft liggen, zullen verscheidene officiële ontvangsten plaats hebben. De kruiser en de torpedobootjagers in het Noordzeekanaal op weg naar Amsterdam. Foto: ANP—v. d. W. Marshall tegen de Sovjet-Unie Na de verkiezing in Z.-Afrika ONGERUSTHEID IN ENGELAND. EUROPA BEHOEFT GEEN VREES TE KOESTEREN. Marshall, de Amerikaanse minister van buitenlandse zaken, heeft in een rede voor de „General Federation of Womens Clubs" te Portland (Oregon) de Sovjet-Unie er van beschuldigd een „berekende en cynische propaganda campagne" te voeren teneinde de ern stige Amerikaanse pogingen ora eer lijke onderhandelingen te beginnen voor de regeling der wereldvraagstuk ken teniet te doen." „Indien de Sovjet-Unie van zekere handelwijzen en daden, welke de we reld sinds het beëindigen van de vijan delijkheden in een toestand van onge rustheid en verwarring hebben gehou den, zou afzien, zou zij 'n geheel nieuwe internationale sfeer scheppen. Als zy dit deed. zou zij niet stuiten op enig gebrek aan begrip van de zijde der Amerikaan se regering", zo zeide Marshall. Daarentegen waarschuwde de minister de Verenigde Staten dat de volken van Europa de „voortdurende vrees koeste ren, dat zij niet op ons kunnen rekenen, dat wij van plan zullen veranderen, dat wij een officieel aanvaarde politiek, zo als het Europese herstelplan, zonder op zegging zouden laten varen zonder acht te slaan op de vernietigende gevolgen, die een dergelijke wankeling ten gevol ge zou hebben." Die vrees is ongegrond! Niettemin verklaarde hij, dat „sinds het begin van dit jaar „uitstekende vor deringen" waren gemaakt in de strijd voor een veilige vrede en de terugkeer van algemene welvaart in de wereld." „Ik ben er zeker van", aldus Mars hall, „dat het vasthouden aan de vaste koers, die wij volgen, zal leiden tot de oplossing van de ergste moeilijkheden en tenslotte de weg zal banen tot een gezonde basis voor de vrede." Deze koers alleen kan de democratiën redden. Uitvoerig lichtte hij dit nader toe. VRUCHTBARE BESPREKINGEN De vier geallieerde bevelhebbers van Berlijn zyn gisteren van 10 uur 's mor gens tot 1.15 uur des nachts bijeenge weest. Het diner werd overgeslagen. De enige overeenstemming, die tijdens deze zitting van 15 1/4 uur werd bereikt, was over de onderbreking van de zitting voor de lunch, zo meldt Reuter. Alle onderwerpen van bespreking werden successievelijk onopgelost van de agen da afgevoerd. BINNENLAND. Vijftien Nederlandse studenten ln de geologie, die thans een studiereis ln Noor wegen maken, bevinden zich momenteel ln het gebied van Gjövik en Llllehammer. De Nederlandse diplomaat dr Maas Geesteranus, die Noorwegen bezoekt als vertegenwoordiger van de wereldbeweging voor federalisme, heeft voor een aantal belangstellende Noorse parlementsleden gesproken. De stichting Nationale hulpactie Rode Kruis (Hark) zal op 16 Juni a.s. ln restaurant „Esplanade" te Utrecht haar officiële slotbijeenkomst houden. De di recteur der Stichting, de heer C. Jong- koen, zal verslag uitbrengen over de werkzaamheden van de Hark en minister Drees een toespraak houden. De minister van Financiën a.l. heeft mede namens zijn ambtgenoten van Bin nenlandse Ziaken. van Wederopbouw en Volkshuisvesting en van Verkeer en Wa terstaat aan de voorzitter van de Tweede Kamer bericht, dat het ontwerp van wet tot regeling van de bijdragen wederop bouw publiekrechtelijke lichamen 1946, krachtens machtiging van H.K.H. de Re gentes wordt Ingetrokken De gezondheidstoestand van mevrouw Fie Carelsen gaat goed vooruit. Hoewel zij nog geen bezoek mag ontvangen en vol komen rust werd voorgeschreven, zijn er echter alle aanwijzingen om een volledig herstel tegemoet te zien. Het zal echter I nog wel een paar weken curen voordat de actrice het ziekenhuis zal morgen ver i laten. De minister van Wederopbouw en Volkshuisvesting mr dr J. ln 't Veld, hield gisteren besprekingen ln het gebouw van het provinciaal bestuur te Utrecht met de burgemeesters van het gewest. BUITENLAND. De Sovjet-Russische kolonel Tasso- Jef, die vrijwillig de Sovjet-Russische dienst had -verlaten en ln Groot-Brlttan- nlë was aangekomen op 6 Mel J.l., Is ach teraf van plan veranderd en ls op 20 Mei naar ae Sovjets teruggebracht. Tas- sojef, die hoofd was van de Sovjet-Rus sische schadevergoedingsmissie te Bremen, is in een speciaal Brits vliegtuig naar Berlijn teruggevlogen. Generaal Mac Arthur, geallieerd op perbevelhebber ln Japan, heeft- Bridges, de voorzitter van de Senaatscommissie voor de toewijzingen, per telegram geant woord, dat hij niet voor de republikeinse nationale conventie ln Juni wil terugke ren. omdat zijn terugkeer op dit tijdstip verkeerd begrepen zou kunnen worden en veroordeeld als door politieke motleven geïnspireerd. Een Amerikaans militair gerechtshof te Berlijn heeft een schilder van Russische origine tot tien Jaar gevangenisstraf ver oordeeld wegens het helpen ontvoeren van een 23-Jarigë vrouw, die voor haar huwe lijk Sovjet-onderdaan was, naar een com mandopost in de Sovjet-sector van Berlijn. De grootste ambtenaren-vakbond ln Engeland namelijk die van de lagere amb- i tenaren, heeft op de Jaarlijkse conferentie te Prestatyn ln Wales een nieuw be stuur gekozen met een anti-communis- tische meerderheid. Amerika zal militaire surplusgoede- ren ter waarde van 59.995.087 dollar aan Perzië leveren: Dwlght Grlswold, ae leider van de Amerikaanse hulpmissie in Griekenland, heeft verklaard, dat, tenzij de guerilla- strljders in Griekenland meer hulp gaan ontvangen dan op heden, zij in de loop van dit Jaar voor 75 pet. „opgeruimd" zouden worden. Spoedig daarna zou het Griekse volk onafhankelijk worden van Amerikaanse militaire bijstand. Gistermiddag heeft ln een Antwerps warenhuis de officiële opening plaats ge had van een Benelux-tentoonstelllng, zo als ook te Brussel ls ingericht. Het tram- en metropersoneel van Berlijn, ln totaal 20.000 man, heeft be sloten een staking van 24 uur af te kon digen, welke Woensdag a.s. zal worden gehouden ter ondersteuning van de eisen met betrekking tot voedsel en lonen. Het verkeer zal hierdoor vrijwel geheel worden stilgelegd. Vllmar Ljungdahl, ln 1936 minister van financiën ln Zweden, ls gearresteerd, daar hij er van verdacht wordt zich we derrechtelijk staatsfondsen tot een totale waarde van bjjna 1 mlllloen kronen te hebben toegeëigend. Ljungdahl ls afge vaardigde van de volkspartij der boeren in de Rijksdag. Kenneth Royall, Amerikaans minis ter van het leger, heeft verklaard, dat de Amerikaanse soldaten de „voorposten der democratie bewaken langs de grenzen van de communistische gebieden ln Europa en Korea". Royall verklaarde dat er 100.000 soldaten in Duitsland, Oostenrijk De 41 Amerikaanse staatsburgers, die op weg naar Palestina door de Libanese autoriteiten zijn gearresteerd, hebben zich bereid verklaard regelrecht naar de V. S. terug te keren, zo deelt het Amerikaanse departement van buitenlandse zaken mee. De Libanon had dit als voorwaarde voor hun vrijheid gesteld, In de omgeving vso Bergen (België) zijn verscheidene gevallen van typhus ge constateerd. Het handelsinstituut Waroc- que te Bergen ls ln verband hiermede gesloten. De geneeskundige dienst heeft de Inwoners van deze streek verzocht het water voor het gebruik te koken. Te Eupen zijn verscheidene melkkoeien aan veetyphus bezweken. Grapler, hoofd van het kabinet van Spaak, heeft thans het gerucht volgens hetwelk Spaak zich binnenkort naar Pregny zou begeven om daar koning Leopold te ontmoeten, tegengesproken. De Chileense regering heeft zich bij de Verenigde Naties beklaagd over het vasthouden van de ex-ambassadeur Davld Cruz ln -de Sovjet-Unie. sinds de verbre king der diplomatieke betrekkingen (de voormalige Sovjet-ambassadeur en enige leden van zijn stad bevinden zich nog te Santiago). BIJ een aardbeving ln Peru, die 50 seconden duurde, werden 4 Dersonen ge dood en 12 gewond. De slachtoffers zijn allen woonachtig ïn de stad Canete, 33 myi ten Zuiden van de hoofdstad. De stad werd zwaar beschadigd. De bevolking van de Lima ontvluchtte ln paniek de stad. (United Press). De Britse autoriteiten te Berlijn Uit de definitieve uitslagen van de ver kiezingen in Zuid-Afrika blijkt, dat de nationalistische partij, nadat zij de voorzitter der Kamer uit haar leden zal aangewezen hebben, nog slechts een meerderheid van vier stemmen heeft. In politieke kringen is men de mening toegedaan, dat de persoon, die zal aan gewezen worden om de nieuwe regering samen te stellen, het ongetwijfeld zeer moeilijk zal hebben om mei) een zo ge ringe meerderheid te regeren. Sommige waarnemers leiden daaruit af, dat spoe dig nieuwe verkiezingen niet tot de on mogelijkheden behoren. Londen is natuurlijk zeer ongerust. Dit baseert zich vooral op het volgende: 1. Malan stond tijdens de oorlog een neutrale houding jegens Duitsland voor en de nationalistische party zou gerug- gesteund worden door een anti-Engelse, de negers vyandige en antisemitische organisatie, de „Ossewa-brandwag", die een groot aantal Boeren omvat, alsook door de geheime vereniging „Die Boe- renbroederskap". 2. De hoofdoorzaak van Smuts' ne derlaag moet worden gezocht in zyn voorstellen tot verbetering van de rechtspositie der 9 millioen negers, wel ke voorstellen, hoe gematigd zy ook mogen wezen, onaanvaardbaar worden geacht door de Boeren, d. i. het meren deel van de blanke bevolking. Trlëst z(jn en 136.000 ln Japan, Korea en hebben voorgesteld alle lonen te Berlijn elders ln de Stille Oceaan. met 15 procent te verhogen. Malan. 3. Malan's verheffing tot het bewind brengt niet alleen Zuid-Afrika's lid maatschap van het Britse gemenebest in het gedrang, maar dreigt eveneens een spanning met India te verwekken in verband met de nog steeds scherp omstreden rechtspositie van de Indiërs in Natal en elders. Het is niet uitgeslo ten dat dit tot een regelrechte econo mische en politieke boycott van Zuid- Afrika door India leidt. Engeland zou dan party moeten kiezen in een geschil tussen leden van het gemenebest onder ling ONZE VERLIEZEN De regering maakt bekend, dat tot haar leedwezen in de afgelopen week de navolgende verliezen zyn beleden Kon. Landwacht: Huzaar le kl. F. J. van de Poel, Apeldoorn. Sold. G. Vermeer, Vlaardingen. Kon. Ned.-Ind. leger en Kon. Ma rine: geen verliezen.

Leidsch Dagblad | 1948 | | pagina 1