Twee nieuwe resoluties in Veiligheidsraad inzake Palestina WEERBERICHT Een Rwbees ontdekt 'op de De wederwaardigheden van een schilderij uit Joods bezit Mét een enkel woord Wat er in Indië gebeurt 87ste Jaargang VRIJDAG 28 MEI 1948 No. 26397i LEIDSCH DAGBLAD Directeur: J. W. Henny Hoofdredactie: B. W. Menkhorst en J Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f3.90 per 3 maanden; 30 cents per week Telefoon Dir. en Adin.: 25041; Red. 21507 Witte Singel 1, Leiden Giro no.: 57055 Een van Engeland, een van de Sovjet-Unie In de Veiligheidsraad is gisteren het debat over de Palestijnse kwestie voort gezet. Jamal Bey Hoesseini heeft namens het Arabische hoge comité, wijzende op „de geografische, ebhnisohe en traditionele eenheid der Arabische staten van zovele eeuwen", verklaard, dat in de afgelopen dertig jaren onder druk van Britse wa penen Joodse immigranten van ver scheidene nationaliteiten „aan de Ara- strekt zou worden voordat de nieuwe staat „volledig bestond". Truman's woorden betreffende het „volledig bestaan" van de staat Israël betekende dat geen lening verstrekt zou worden voordat de huidige voorlo pige regering van Israël op hechte basis geplaatst zou zijn en voordat de Ver enigde Staten de huidige erkenning de faoto omgezet zouden hebben in een volledige „de jure" erkenning. Truman verklaarde verder, dat, voor zover hij wist, nog geen verzoek om een lening was ingediend. „Wanneer een bieren van Palestina waren opgedron- verzoek wordt ontvangen, zal het in gen", zodat „een rebelse minderheid' was opgebouwd, welke thans aanspraak tiet gelden op „vestiging van een,Joodse staat in ons land met geweld van wa penen." Hoesseini zeide, dat een staken van het vuren voor de Zionistische organisa tie de enige nog nodige stap zou zijn om alles te krijgen wat zij eiste. Anderzijds zouden de Arabieren door het aanvaar den van een wapenstilstand impliciet de Joodse staat erkennen, tegen welke zij strijden, aldus Hoesseini. Het verschil in positie van beide partijen bij een wa penstilstand doet het voor elke Arabier onzinnig zijn een order „staakt het vu ren" onvoorwaardelijk te aanvaarden, „De Arabieren kunne?' niet zichzelf ver raden en daarom weigeren 'zij de order van de Veiligheidsraad te aanvaarden". Warren Austin (Verenigde' Staten) zeide, dat zijn delegatie gepoogd had de raad er toe te krijgen vast te stellen, dat er een inbreuk op de vrede was |e- maakt, doch dat zij daarin gefaald had. Het initiatief zal nu moeten worden overgenomen door andere leden van de raad, aldus voegde hij er aan toe. Wij zullen gaarne van huninzicht kennis nemen over wat de raad in dit stadium te doen staat. In een door Gromyko ter tafel ge brachte resolutie werden Joden en Arabieren opgeroepen binnen zes en dertig uur het vuren te staken en werd gevraagd vast te stellen, dat er een bedreiging van de vrede bestond als omschreven in artikel 39 van het Handvest der V. N. Sir Alexander Cadogan, de leider van de Britse afvaardiging, derfde mede, dat Groot-Brittannië bereid was de wapenleveringen aan Egypte, Irak en Transjordanië op te schorten, mits de Veiligheidsraad besloot een embargo te Teggen op levering van militaire goederen aan Arabieren en Joden. Verder deelde hij mede, dat een-en- twintig Britse officieren, toegevoegd aan de Transjordaanse troepen, zou den worden teruggenomen uit de dienst by het Arabische legioen, dat thans de aanval op Jeruzalem leidde. In totaal dienden 37 Britse officieren bij het Arabische legioen, van wie 21 door Britse diensten zijn gedetacheerd. De overige 16 zijn individueel bij de Transjordaanse regering in dienst. Cadogan diende een resolutie in, waarin op beide partijen een beroep wordt gedaan alle actie gedurende vier weken te staken, in die tijd geen militair personeel of mannen van weerbare leeftijd in Palestina binnen te brengen en evenmin oorlogsmate riaal en alle mogelijke voorzorgen te nemeh ter bescherming van de heilige plaatsen en de stad Jeruzalem. Bij niet gehoor geven aan dit beroep door eeh der partijen of beide zou beraad slaagd moeten worden volgens hoofd stuk zeven van het handvest. Cadogan verklaarde voorts Instructie ontvangen te hebben de raad mede te delen? dat dè eerstkomende termijn van de overeenkomstig het bestaande ver drag aan de Transjordaanse regering te betalen subsidie op *12 Juli vervalt en dat deze financiële verplichting voor die datum herzien zal worden In het licht van de door de V. N. genomen beslis singen. Hierna werd de zitting verdaagd. Een Arabische beschuldiging, dat de Joden putten en water zouden vergifti gen, werd van Joodse zijde met klem tegengesproken. BOODSCHAP VAN TRYÓVE LIE AAN BEVIN. Naar verluidt, heeft Trygve Lie, de secretaris-Generaal der V. N., door middel van een afgezant tegenover- Bevin, de Britse "minister van buiten landse zaken, verklaard, dat de gehele toekomst van de Verenigde Naties af hangt van het al of niet vinden van een oplossing voor het Palestijnse vraagstuk. HU zou uitdrukking gegeven hebben aan zijn bezorgdheid over zekere ver wikkelingen in de Britse politiek inzake dit vraagstuk. De afgezant was com mander Robert Jackson, de plaatsver vangende secretaris-generaah die voor een geheime missie naar Londen gevlo gen is, waar hij enkele dagen verbleef en een bezoek bracht aan Bevin en-en kele andere leden van de regering. Te Londen zijn geen bijzonderheden om trent de besprekingen bekend gemaakt. TlfcjMAN VERBOND ZICH NIET INZAKE LENING AAN ISRAËL. President Truman heeft ontkend zich op enigerlei wijze verbonden te hebben ten aanzien van het verstrekken van een lening aan de staat Israël. Hij deed ver staan, dat een dergelijke lening niet ver- MINDER WIND. De Bilt verwacht tot morgenavond: Aanvankelijk zwaar bewolkt met enige regen in het Oosten van het land, later opklarend. Op sommige plaatsen van nacht wat minder koud, overigens onge veer dezelfde temperatuur als vandaag. Wind matig, later zwak, overwegend uit Noordelijke richtingen. 29 MEI. Zon op: 4.29 uur; onder: 20.46 uur. Maan op: 1.35 uuronder: 10.05 uur (V.M.) Hoogwater te Katwijk te 7.52 uur en 20.21 uur. overweging genomen worden". Hij be doelde waarschijnlijk, dat hij Weizmans vraag niet als een formeel verzoek be schouwde. Verder verklaarde Truman, dat het eventueel opheffen van het embargo op wapenzendingen aan Israël afhing van de actie van de Veiligheidsraad. De VN. had verzocht, ter voorkoming van bloed vergieten, wapenverschepingen stop te zetten. Dat verzoek gold nog steeds. VAN DE FRONTEN. Van de fronten i§ feitelijk niets naders te vermelden, al duurt vooral in en om Jeruzalem de strijd hardnekkig voort. Koning Abdoellah van Transjordanië heeft een bezoek aan Jeruzalem ge bracht en o.m. het graf van zijn vader, koning Hoessein, in de Omar-moskee bezocht. AMERIKA WIL WORDEN INGELICHT. Het Huis van Afgevaardigden der V.S, heeft thans evenals de Senaat verlangd, dat de regering een onderzoek zal in stellen naar de wijze, waarop Groot- Brittannië financiële steun verleent aan het Arabisch legioen. De commissie voor de toewijzingen heeft om een rapport verzocht, alvorens ze stemt over de Ame rikaanse fondsén ten behoeve van de hulp aan Europa. SYRIË EN DE OLIECONCESSIES. De Syrische regering heeft een com muniqué uitgegeven, waarin gedreigd wordt met annulering van olieconcessies wanneer de Verenigde Staten „voort gaan met druk uit te oefenen op de V. N.". VERKLARING OPPERRABBIJN VAN EGYPTE. De opperrabbijn van Egypte heeft te genover de Egyptische Joden verklaard, dat het hun plicht was het Zionisme te bestrijden, indien Egypte zich in staat van oorlog hiermede bevond. Gevraagd naar de plicht van de Egyp tische Joden en of zy wapens moesten dragen om voor Egypte te strijden, ant woordde hij: „Daaromtrent is geen twij fel. De religie van Mozes is niet ver keerd uit te leggen. De wet van de staat is onze wet, zijn macht is onze macht." BERECHTING MOORD OP GANDHI BEGONNEN. Het proces tegen de moordenaar van Gandhi en zijn acht medeplichtigen, is gisteren te Delhi geopend, 115 dagen na de dood van de Mahafcma. Een talrijke menigte nieuwsgierigen, in toom gehou den door een zeer strenge ordedienst, verdrong zich voor 't „rode fort", waar het proces plaats vindt. Het proces is tot 14 Juni verdaagd. De verkiezingen in Z.-Afrika SMUTS VERSLAGEN. Het bericht over Smuts' overwinning in Zuid-Afrika is onjuist. Toen hedennacht nog slechts 8 zetels verdeeld moesten worden op grond van nog nadere uitslagen, hadden de partij van Smuts en de labourgroep samen even veel zetels (71) als de combinatie van de party van Malan en de Afri kaanse party. Generaal Smuts, de Zuid-Afrikaanse minister-president, is bij de algemene verkiezingen in zyn eigen district, Standerton, verslagen. Smuts werd verslagen met 224 stem men door een nationalistische tegen stander, W. C. du Plessis. Smuts heeft iFStanderton 24 jaar vertegenwoordigd sedert zyn nederlaag in het district Pretoria in 1924. De stemmen-aantal- len waren 3759 tegen 3535. Naar 'de mening van Zuid-Afrikaanse politieke waarnemers wyst de nederlaag van generaal Smuts in de algemene verkiezingen uit, dat het land een re- geringswyziging wil, ten goede of ten kwade. Als oorzaken van het overscha kelen der sympathieën naar de natio nalisten v/orden genoemd: de afkeer van de ook na de oorlog gehandhaafde contrólemaatregelen en het feit, dat de waarschuwing van de nationalisten voor .,het zwarte gevaar" niet alleen by de Afrikaners, doch ook by een aan zienlijk deel van de Engels sprekende- bevolking weerklank heeft gevonden. Nader wordt gemeld dat Smuts zyn meerderheid in het parlement heeft verloren aan de nationalistische party van dr Malan. Verwacht wordt, dat Smuts het ontslag van zijn rege- ring zal aanbieden aan de gouver neur-generaal, Gideon van Zijl. Deze zal vermoedeiyk dr Malan belasten met dé vorming van een nieuwe re gering. De nationalisten hebben 70 zetels verworven. Negen Afrikaanse leden zul len samengaan met de nationalisten. De verenigde party (Smuts) heeft vijfen zestig zetels; zy zal gesteund worden door drie Zuid-Afrikaanse negerleden en zes Labour-vertegenwoordigers. (De verhouding tussen de „verbonden" groe pen wordt volgens deze cijfers dus:' ne gen-en-zeventig onder leiding van Malan tegen vier-en-zeventig on der leiding van Smuts). DE S.U. EN DE EXECUTIES IN GRIEKENLAND. De Sovjet-Unie heeft in een nota aan de Griekse regering het' Griekse ant woord op de Sovjetnota van 13 Mei, waarin geprotesteerd werd tegen de exe cutie van communisten in Griekenland, onb'evredigena genoemd. Griekenland had geantwoord, dat men in de S. U. blijkbaar niet op de hoogte was van de ware situatie in Griekenland en dat niemand om zijn polibieke overtuiging geëxecuteerd was. In de nieuwe Sovjetnota wordt her haald, dat de executies de verontwaar diging van de bevolking der S.U. heb ben gewekt en dat ^n onmiddeliyke beëindiging van deze executies ver wacht wordt. (Van onze correspondent te Parijs). De wederwaardigheden van het schil- dery Bacchus, het welk aan Rubens wordt toegeschreven en tijdens de jong ste Foire de Paris werd ontdekt, vormt een spannend verhaal in vijf bedrijven, dat, wegens de vele verrassingen, die het behelst, goed zou kunnen dienen als stof voor een detective-story of als sce nario voor een film. De lezer oordele zelf: EERSTE BEDRIJF: Een vermogend man van Joodse af komst die in een kasteel in het Zuiden van Frankrijk woont, vertrouwt, wan neer de Duitsers zyn streek bezetten, een zyner kostbaarste schilderijen toe aan een kennis, die zich dat vertrouwen niet waardig toont. Na de oorlog blykt het doek verdwenen te zyn. TWEEDE BEDRIJF: Een antiquaire, monsieur Dubteuil, wandelt, ten tyde van de bezetting op een der Parijse vlooienmarkten. Zijn oog valt op een schilderij. „Niet onverdien- stelyk", denkt ie. dat daar ergens op het troittoir ligt tussen een partytje oude vloerkleden, fietsbanden en wat roestig huisraad. Voor de som van 3500 francs ongeveer f. 100.— in die dagen gaat het doek over In zyn handen. DERDE BEDRIJF: Monsieur Robert, wynhandelaar van Een bus van de GA.D.O., komende uit de richting Hogezand, reed naby Gro ningen tegen een paal en vervolgens in het Winschoterdiep. De bus in het ka naal tydens de werkzaamheden om het voertuig weer op de wal te brengen. beroep, slentert langs de Boulevard Raspail en ontwaart in de etalage van de heer Dubreuil voornoemd, een schil- dery dat zyn professionele belangstel ling op vermag te wekken: het is twee meter hoog en het stelt een Bacchus- figuur voor de God der goede dran ken die wydbeens, met een panter aan zyn voeten, op een boomstronk zit terwyl hy een vol wijnglas naar zyn ietwat gezwollen lippen brengt, en in een staat verkeert, welke in Nederland se politierapporten lnet het adjectief „kennelyk pleegt te worden omschreven Opnieuw verwisselt het schildery van eigenaar. VIERDE BEDRIJF: De wynhandelaar Robert myn schrijft inmiddels Mei 1948 heeft zyn stand op de Paryse Jaarbeurs ingericht op een manier die hyzelf even kunst zinnig als toepasselyk acht. Op een zeer in het oog lopende plaats tussen flessen Anjou, Bordeaux d'Oignon en andere, merken, hangt daar Bacchus, die nog steeds op aanstekelyke wyze van het zoete druivensap geniet. Onder de twee en een half millioen bezoekers, wier ogen door Bacchus worden aangetrok ken, bevindt zich de huisknecht van de Joodse kasteelheer wiens zalen eens door ditzelfde schilderij werd versierd. De butler herkent het doek en stelt de politie van zyn ontdekking in kennis. Het vyfde en laatste bedrijf kunnen wy hier thans nog niet beschryven, aangezien het momenteel nog Jiet voor werp van onderzoekingen vormt van politionele autoriteiten en technische experts. Enkele punten dienen n.l. nog te worden opgelost: by voorbeeld de kwestie wie der respectievelyke eige naars mogelyk in de onschuld zyns har ten heeft gehandeld. Een andere vraag, die zich opdringt, betreft de echtheid van de signatuur. Het schilderij is in verband daarmede aan experts in han den gegeven. Doch sedert de poets, die wylen de heer v. Meegeren dedeskundi- gen in deze delicate materie heeft ge bakken, zyn zy zéér voorzichtig gewor den en houden zo gaarne enige slagen om de arm. Voor een definitieve uit spraak gevoelen de heren dan ook voor lopig nog uitgesproken Weinig. Het kan heel goed een Rubens zyn, verklaart er een. Maar hét doek zou ook best af komstig kunnen wezen, meent een an dere geleerde, van een leerling van de Vlaamse meester. Mogelijk ook heeft hy het persoonlyk geretoucheerd. Of misschien heeft men hier met een copie te maken die Rubens zelf van een eigen schildery vervaardigd heeft. Hy deed dit vaak. Er zyn dus verscheidene hy pothesen. Maar de styi van Bacchus is, zou men willen zeggen, ongezouten Ru bens. Een doek, dat veel overeenkomst met het onderhavige vertoont, bevindt zich trouwens in het museum te Le ningrad. De heren deskundigen zoeken het maar uit. Lijst van beschuldigingen tegen Sovjet-Unie Marshall heeft naar de senaatscom missie voor buitenlandse betrekkingen een lyst gezonden van daden der Sovjet unie, die verhinderd zouden hebben een biliyke vrede te bereiken. De lyst om vat, zo wordt uit bevoegde bron verno men, een opsomming van meer dan drie dozyn feiten, welke worden voorgesteld als schendingen door de Sovjet-unie van verdragen, welke in de laatste jaren met de V.S. en verscheidene andere'lan den zyn gesloten. HK.H. Prinses Juliana heeft Woensdag avond in het Indisch Instituut te Am sterdam als ere-voorzitster van het Ne derlandse Comité United Nations Appeal for Childron (UNAC) de première by- gewoond van de Zwitserse film „Achter de wolken". In de hal van het Indisch Instituut bood Jetje van- Oranje onze Prinses Regentes bloemen aan. Foto ANP-dHn. Iemand die geld niet belangrijk vindt Air-commedore Frank Whittle, een der uitvinders van het straalvliegtuig, Heeft een scm van 48.000 pond sterling geweigerd, welke hem door de Britse regering was aangeboden in verband met de nationalisatie van de „Power Jets"-maatschappy, die het vliegtuig had gebouwd. Whittle verscheen Woens dag voor de koninklijkecommissie voor uitvindingen, die hem mededeelde dat hy recht had op minstens 50.000 pond sterling. Whittle, wiens wetenschappelyk werk vergeleken wordt met dat van Stephen son, pionier van de spoorweg, en met dat van James Watt, die een ware omftiekeer bracht in de techniek van de stoommachine door zyn uitvinding van de afzonderlijke condensator, is de enige onder de uitvinders van 't straal vliegtuig, die zijn octrooien niet depo neerde en nooit zyn rechten op hun ingebruikneming deed gelden. Reuter meldt nader, dat te Londen officieel is bekend gemaakt, dat Whitt le ondanks bovenvermelde weigering van de Engelse regering een beloning van 100.000 pd.st. zal ontvangen voor „zijn prestaties" op het gebied der vliegtuigbouwkunde. STABILISATIE DER EUROPESE VALUTA'S. Harriman, de reizende ambassadeur van de E.C.A., sprak zich gisteren voor de begrotingscommissie van de Ameri kaanse Senaat beslist uit tegen de voor stellen, volgens welke Amerika er op dient te staan, dat de aan het plan Marshall deelnemende landen voorge schreven plahnen tot> stabilisatie der valuta ten uitvoer moeten brengen als voorwaarde voor het voortzetten van de hulpverlening door de V.S. Hy deel de mede, dat de E.C.A. voornemens is een groep financiële adviseurs aan te stellen, die met de West-Europese lan den zullen samenwerken by de pogin-' gen, die deze landen ter stabilisering van hun valuta's in het werk zullen stellen. Harriman deelde verder mede, dat de deelnemende landen zich verbonden hebben om stabilisatiemaatregelen te nemen en dat deze verbintenis zal wor den opgenomen in de bilaterale verdra gen, die deze landen met de VB. zullen sluiten. Mochten" wy constateren, dat een land geen stappen neemt om finan ciële stabiliteit te bereiken, dan zullen wy alle ons ten dienste staande midde len moeten gebruiken om te bewerk stelligen, dat het betrokken land toch hiertoe overgaat. BINNENLAND. Op 21 Juni a.s. zal een Nederlandse delegatie In Frankfurt besprekingen ope-* nen met de autoriteiten van de Brlts- Amerikaanse zone van Duitsland. ZIJ heb ben ten doel te komen tot het sluiten van een handelsovereenkomst tussen Neder land en de bl-zone. De „Staatscourant" van gisteren be vat o.m. een beschikking uitvoering wet sociale verzekering gedetineerden en een beschikking slopen of veranderen van wind- of watermolens. In de openbare vergadering der Eer ste Kamer op Dinsdag a.s. des namiddags te halftwee zal o.m. behandeld worden de motie van orde van de heer Van Santen, betreffende erkenning van de staat Israël. In de 's avonds voort te zetten openbare vergadering zijn aan de orde de wets ontwerpen: wijziging van het 6de hoofd stuk der Rijksbegroting 1947 en wijziging en aanvulling van de Hoger Onderwijswet De minister van Oorlog heeft een commissie ingesteld, welke zal nagaan en advies zal geven in hoeverre het Ministerie van Oorlog aansprakelijk Is Op de algemene vergadering van de I In een rapport over de eerste drie Nederl. Handelsreizigersvereniging te Rot- maanden van dit Jaar betreffende zijn ter dam gehouden, werd het "fuslerapport goedgekeurd. Een voorstel tot het verho gen van de ziekte-uitkering tot minimaal f. 2,50 per dag werd verworpen. BUITENLAND. De Amerikaanse Senaatscommissie voor de toewyzlngen heeft zich er met 17 tegen 2 stemmen voor uit gesproken ge neraal Mac Arthur te verzoeken naar de^ Verenigde Staten terug te keren om een verklaring af te leggen over de situatie in het Verre Oosten. „La Dernière Heure" meent te weten dat de Belgische eerste minister Spaak door het sécretariaat des konlngs ls uit genodigd zich naar Pregny ln Zwitserland te begeven ten êlnde koning Leopold te ontmoeten. Van dit gerucht ls te bevoeg- der plaatse echter geen enkele bevesti ging verkregen. Ter gelegenheid van het einde der manoeuvres, die een groep van 200 Nederl. militairen ln de Belgische Ardennen ln samenwerking met het 1ste lanclers. dat te Spa gestatlónneerd ls. heeft gehou den. had te Spa een plechtigheid plaats ln bijzyn van baron Du Roy de Bllcqul. ommandant van de Belgische afdeling voor Hp cchflHP trwphrarhtaan we°en en van overste Stout, van het NcderlSfcdse voor de scnaoe, toegeoraent aan we^en ,eger Deze laatste legdo bloemen neer door militaire voertuigen. Als voorzitter bet; gedenkteken der doden. Daarna ver- zal optreden de kotonel der genie. A. trok de uit 80 tanks bestaande colonne Burgdorffer. in de richting van de grens. bestuur over de Brits-Amerikaanse zone van Trlëst verklaart de bevelhebben der zone, generaal-majoor Alrey, dat bet pro bleem van de toekomst van de Adrlati- sche haven opgelost kan worden door deze zo spoedig mogelijk bij Italië in te ïyven. Twintig Britse ambtenaren zijn tij delijk geschorst met behoud van salaris krachtens het besluit der regering, amb tenaren, die met het communisme of fas cisme sympathiseren, uit alle posten te verwijderen, die van belang zijn voor de landsverdediging of veiligheid van de staat. Twaalf der geschorsten zijn tech- nlcl voor het station voor atoom-onder- zoek te Dicot nabij Readin, 1 De Albanese regering heeft Trygve i Lie er van op de hoogte gebracht, dat de I Albanese volksdemocratie bereid ls de hervatting van normale diplomatieke be trekkingen met Griekenland ohder ogen te zien. zo de Griekse regering de wens te kennen geef* ten spoedigste aan df huidige spanning een einde te maken. Een onmogeiyke voorwaarde Arbeiders in de staalindustrie ln iet Ruhrgebled hebben besloten 1 en 2 Juni te staken uit protest tegen de be noeming van dr Hermann Reusch. naar hun zeggen niet vrij van nazl-sympa- thleën. in een commissie voor de verho- i I ging der staalproductle. I De Bulgaarse ministerraad heeft be sloten alle mineralen, zowel onder als boven de grond, tot staatseigendom te verklaren. Dit besluit heeft geen betrek king op het eigendom van vreemde mo gendheden, die opgenomen zijn ln het vredesverdrag van J0 Febr. 1947. De Amerikaanse democraat Mans- field heeft voor de subcommissie voor de begroting van het Huis van Afgevaar digden verklaard, dat de V. S. ln de fa brieken Hanford ln Washington nieuwe atoomwapens vervaardigen, „die even be langrijk zijn als de atoombom". Het militair gerechtshof heeft do heer Romsee, die tijdens de bezettings periode secretaris-generaal van het Belgi sche ministerie van binnenlandse zaken was, tot 20 Jaar buitengewone hechtenis veroordeeld. De staat ontvahgt frs 10 mll- liopn schadevergoeding. Kardinaal graaf Von Preyslng, bis schop van Berlijn, heeft de katholieken van zijn bisdom verboden het Volkscon gres en het door het Volkscongres geor ganiseerde referendum te steunen. Het Engelse Lagerhuis heeft een» verzoek van de oppositie, om een parle mentair onderzoek naar de omstandighe den, waaronder de namen van parle mentsleden zonder hun toestemming zou den zyn toegevoegd aan het adhaesletele- grafn aan Nennl. leider der pro-cnmmu- j nlstlsche socialisten, voor de Italiaanse I verkiezingen, afgewezen. Meister Drees tegen premievrij pensioen f. 4500.als maximum. In de Memorie van Antwoord over het wetsontwerp in zake de ambtena- renpensioenen, verklaart minister Drees zich tegen de invoering van een premievrij pensioen. Invoering van een premievrij pensioen, zo zegt hjj, zou betekenen een verhoging van de sala rissen der ambtenaren. Aangezien op dit punt reeds verschil lende maatregelen genomen zyn en de regering voornemens is verdere verbe teringen in de salarispositie van het Rykspersoneel aan te brengen, waartoe o.m behoort een verlaging van de op de ambtenaren te verhalen bydragen in de premie voor eigen pensioen van 4!4 tot 2%, meent de minister het vraag stuk van premievrij pensioen thans te kunnen laten rusten. Verder deelde de minister mede, dat de regering zich ryp beraden heeft over het maximum pensioen. Zjj kan echter geen termen vinden verder t« gaan dan een bedrag van f. 4500. Wat de arbeidscontracten betreft acht dé minister het gewenst de pensioenuit zichten van deze categorie van personen eerst dan in een pensioenregeling op te nemen, als de algehele herziening van de rechtspositie der arbeidscontracten aan de orde komt. REPUBLIEK ZAL STAAT ISRAËL NIET ERKENNEN. Volgens mededeling van het A.F.P. heeft Agoes Salim nog medegedeeld, dat de Republiek niet voornemens is, het aantal harer diplomatieke betrekkingen met het buitenland verder uit te breiden. Salim zeide verder, dat de Republiek de staat Israël, die naar de mening der Republiek, „Palestina heeft overwel digd", niet zal erkennen. Met betrekking tot de binnenlandse politiek acht Salim de ideale oplossing voor de gehele Indische Archipel een staatkundige strictuur, analoog aan die van de Zwitserse staat. DE OPENING DER FEDERALE CONFERENTIE TE BANDOENG. By de opening van de Federale confe rentie te Bandoeng waren tegenwoordig de gedelegeerden van het opperbestuur de heren Neher en jhr mr H. L. F. van Vredenburch, Raderf Abdoelkadir, Lt.-Generaal S. H. Spoor, voorts de Walis Negara van Madoera, Pasoendan, Oost-Sumatra en vele anderen. De con ferentie wordt gehouden ln hqt parle mentsgebouw van Pasoendary DRUKBEZOCHTE RECEPTIE IN BANDOENG. Gisteravond werd in Bandoeng ter gelegenheid van de Federale Conferen tie door de Wali Negara van Pasoendan, Wiranata Koesoemah, een receptie ge geven, waarby tegenwoordig waren dr en mevr. Van Mook, de ministers Lief- tinck en Götzen, jhr mr Van Vreden burch, de heer Neher, de Wall's Negara van Madoera en Oost-Sumatra, gede legeerden en andere autoriteiten. LAATSTE VERZET IN OOST-INDONESIË VERDWENEN. Drie voornaamste verzetsleiders op Bali gaven zich over. De drie voornaamste verzetsleiders op Ball hebben zich aan het zelfbestuurs college aldaar overgegeven. Tot nu toe gaven zich tevens 20 volgelingen over; naar men verwacht, zullen nog meer volgen. De leiders van de verzetsbewe ging verklaarden by de overgave te wil len meewerken aan de wederopbouw en erkenden, dat zy verkeerd gehandeld hebben. Thans is de laatste rest van het georganiseerd verzet in Oost-Indo- nesië verdwenen. By de overgave van de leiders stelde de Oost-Indonesische regering de voorwaarde, dat de schul digen aan misdryven voor de strafrech ter zouden worden gebracht. MILITAIRE RESSORTEN DJOKJA EN SOLO OPGEHEVEN. Het Republikeinse persbUreau Antara meldt, dat de Republikeinse defensie raad heeft besloten tot opheffing van de speciale militaire ressorten Djokja en Solo per 1 Juni. Na de politionele actie was in deze gebieden een speciale staat van beleg afgekondigd, waar de militaire gouverneur het bestuur uit oefende. EERSTE EXPORT VAN AUSTRALIË NAAR INDIË. Aneta's correspondent te Melbourne meldt, dat volgens de Ned.-Indische handelscommissaris, J. van der Noorda, de eerste grote Australische export naar Indonesië zal bestaan uit meel, boter en levensmiddelen in blik. In Sydney verklaarde de voorzitter van de vereniging van Australische im porteurs en exporteurs, J. Litchfield, dat hy vreesde, dat de twee en een half jaar achterstand, die Australië op de Indi sche markt ten opzichte van andere landen heeft, de handelskansen aanzien- lyk kleiner gemaakt heeft. SOEKARNO 2 JUNI NAAR SUMATRA. Soekarno zal 2 Juni per vliegtuig een reis naar Sumatra maken. De Republiek heeft een Amerikaans vliegtuig gechar terd, waarmee republikeinse ambtenaren naar Sumatra zullen worden vervooïd. 100.000 GETRAINDE QUISLINGS IN AMERIKA. Paul Griffith, de vroegere comman dant van het Amerikaanse Legioen, heeft tegenover een senaatscommissie, die het wetsontwerp ter beteugeling van de communisten onderzoekt, verklaard ,.100.000 getrainde en geharde Quislings van het communistische front bedreigen de Verenigde Staten. Wy .hebben thans de grootste vyfde colonne van mogelijke saboteurs, verzwakkers van het moreel, verraders en vernielers uit de moderne tijden in ons midden". Hy zeide voorts, dat deze „Quislings" gesteund werden door „naar schatting een millioen ka meraden, sympathiserenden én gedu peerden".

Leidsch Dagblad | 1948 | | pagina 1