DrH.J. van Mook opent conferentie te Bandoeng Commissie Donner rehabiliteert Baron van Harinxma volkomen Blijft gehandhaafd in ambassadeurs-functie Ie Brussel WEERBERICHT Grootmoeder van het Britse Rijk Wat zal de Veiligheidsraad doen na het antwoord der Arabieren? Met een' enkél woord ©7ste Jaargang DONDERDAG 27 MEI 1948 No. 26396' LEIDSCH DAGBLAD Directeur: J. W. Henny Hoofdredactie: B. W. Menkhorst en J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f3.90 per 3 maanden; 30 cents per week Telefoon Dir. en Adm.: 25041; Red. 21507 Witte Singel 1, Leiden - Giro no.: 57055 Aan het zeer uitvoerige verslag derbuiten de Committees om, in betere oommissie-Donner, welke een onderzoek instelde naar de werkzaamheid van on ze gezant, de heer B. Ph. baron Van Harinxma thoe Slooten te Brussel ais voorzitter van het „London Committee" van het' Ned. Rode Kruis en als verte genwoordiger van de Hoge Commissaris te Lissabon gedurende de oorlogsjaren, ontlenen wij: Met betrekking tot de werkzaamheid van. baron Van Harinxma als vertegen woordiger te Lissabon, heeft, geljjk ver meld, de commissie-Cleveringa een rap port uitgebracht, hetwelk blijk geeft van een nauwgezet onderzoek en een zorgvuldige afweging van de in aan merking komende gezichtspunten. De conclusie luidt, dat van gegronde rede nen voor ernstige klachten niet is ge- blèken. De heer Van Harinxma heeft in uiterst moeilijke omstandigheden stellig werk verricht, dat gewaardeerd verdient te worden. Wat de commissie-Vorrink ten deze heeft voorgebracht, mist naast hetrap- port-Cleverlnga zelfstandige waarde. Opent 't rapport van de Oommissie- Vorrin'k tegenover dat van de CommLs- sie-Cleveringa generlei nieuw gezichts punt, hetzelfde geldt naar het oordeel van de commissie voor wat na de pu blicatie van het rapport-Cleveringa in de pers is verschenen. De commissie heeft bevestiging ge vonden van hetgeen de commissie- Cleveringa vermeldt op het pujit van het gedrag van sommige uitgeweke nen, n.l., dat dit niet steeds vlekke loos is geweest en dit by de maatre gelen ten aanzien van de Engeland vaarders in het algemeen een belem merende factor is geweest. De Oommissie-Donne;r heeft zich meer in het bijzonder rekensohap gege ven van de vraag, of n.l. baron Van Harinxma niet te zeer en te lang aan uitsluitend legale evacuatie heeft vast gehouden. Uitgangspunt moet hier zijn, dat baron Van Harinxma met legale evacuatie was belast. Dat de methoden stroef werkten, langdurig oponthoud met al de daar aan verbonden bezwaren opleverden en dus geredelijk tot klaehten aanlei ding gaven, staat wel vast, maar is niet een bewijs, dat langs andere weg betere resultaten hadden kunnen worden bereikt. Het standpunt ten deze van baron Van Harinxma, dat de officiële instan ties met het zich inlaten met illegale evacuatie uiterst voorzichtig moeten zijn, teneinde de nog legaal bestaande gelegenheden niet in gevaar te bren gen, komt de commissie niet ongegrond voor. Zijn standpunt, dat een indien onvermijdelijk geworden illegale eva cuatie afzonderlijk moest worden geor ganiseerd, 'kan de commissie billijken. Evenmin als de commissle-Cleveringa vindt dus de commissie-Donner aan leiding om de algemene lijn ten deze van het beleid van baron Van Ha rinxma aanmerking te maken. conditie zijn geweest dan de Nederlan ders, valt in genen dele ten ongimste van het London Committee van het Ne derlandse Rode Kruis uit. Integendeel wordt met lof over de werkzaamheid van het London Committee van het Ned. Rode Kruis en in het bijzonder van baron Van Harinxma gesproken. Tot hare conclusie komend, aarzelt de Commissie-Donner niet aan de minister als haar gevoelen kenbaar te maken, dat de grieven over de werk zaamheid tijdens de oorlog van nir baron Van Harinxma thoe Slooten geen grond geven hem niet in zijn tegenwoordige positie van H.Ms. Am bassadeur bij de Belgische regering te handhaven. Naar aanleiding van dit rapport, heeft de minister van Buit. Zaken aan de heer Van Harinxma thoe Slooten me degedeeld, dat hij zich geheel met deze conclusie waarmede het op de heer Van Harinxma thoe Slooten betrekking hebbende onderzoek is afgesloten kan verenigen en dat er voor hem der halve geen enkele aanleiding is om uit het beleid en het optreden tijdens de wereldoorlog van de heer Van Harinx ma enige consequenties te trekken ten aanzien van zijn huidige functie. Compromis in Finland KILPI OPNIEUW BENOEMD. Paasikivi, de Finse president, heeft Eino Kilpi, die als sociaal-democraat tot opvolger van Leino werd aangewe zen als minister van binnenlandse za ken, doch van wie later werd bericht, dat hij deze post niet wilde blijven be kleden en dat hij zijn lidmaatschap van de sociaal-democratische partij had verloren door zich candidaat te stellen voor de Volksdemoc-ratische partij, thans als Volksdemocraat opnieuw tot minis ter van binnenlandse zaken benoemd. Voorts hebben nog enige mutaties plaats. Deze kabinetswijziging is het resul taat van een compromis, waarmede alle partijen accoord gaan. Het blijkt niet gemakkelijk te zijn geweest de sociaal democraten te overtuigen, maar ten slotte zouden zij hebben toegestemd om dat een van hun grote leiders minister wordt. De communistische partij krijgt voldoening op zekere punten, maar heeft haar eisen betreffende de keuze van Leino's opvoger moeten intrekken. Zij had geëist, dat deze opvolger com munist was. Kilpi, is wel lid van de de mocratische volksunie, doch niet bij de communistische partij aangesloten. De communistische invloed stijgt door de benoeming van min. Leino Kus- jinen tot minister zonder portefeuille. Kule voorzitter van de democratische volksunie, heeft zich via de radio tot de stakende arbeiders gericht en hun ver zocht het werk te hervatten. Het cen traal comité, dat was samengesteld om de stakingsbeweging te organiseren, heeft van zijn kant bevel gegeven da delijk het werk te hervatten. De «commissie komt vervolgens tot de werkzaamheden van baron Van Ha rinxma als voorzitter van het London Committee. De hoofdgrief is, dat niet is zorg ge dragen, dat de politieke gevangenen pakketten hebben ontvangen. De secretaris der Oommissie-Donner heeft een uitvoerig onderzoek in Lon den ingesteld. Daarbij is gebleken, dat geen van de Londense Committees van de Rode Kruis-verenigingen der1 ver schillende landen vanuit Londen ten aanzien van de pakketverzending der politieke gevangenen iets heeft kunnen doen. Vergelijking van de werkzaamheid van het Nederlandse London Commit tee met die van de landen, waarvan de burgergevangenen langs andere wegen, „Het volk wenst vrijheid, orde en recht" Bij de opening van de federale con ferentie te Bandoeng heeft de Luit.- G.-G., dr. H. J. van Mook, een rede uit gesproken, waarin hij er o.a. op wees, dat geheel Nederland In deze tijd geen gelukkiger dag zal kennen dan die, waarop Indonesië als geheel zal zijn opgericht en naast Nederland zal ko men te staan. Hiervan geeft het her haalde bezoek ook nu weer van de Nederlandse ministers duidelijk blijk. „Wij kunnen niet meer genoegen ne men met de ruwe schets, die er mis schien aantrekkelijk uitziet, maar waar op geen architect bouwen kan. Wij moe ten beginnen met uitgewerkte tekenin gen te maken van het geheel en zijn onderdelen", aldus spr. „De Ver. Staten van Indonesië zullen echter niet tot stand kunnen komen of in stand kunnen blijven, indien de Ne- garas er een eigen leger op na zouden houden, en de terugvoering van talrijke jonge mensen tot de civiele maatschap pij zal niet op afdoende wijze kunnen geschieden, tenzij de federatie als geheel zich daarmee bezighoudt. Maar dit wil alweer niet zeggen, dat die gedeelten van de Republikeinse strijdkrachten, die ge- De eerste prijswinnares in de afdeling zang van het Internationaal Muziekcon cours te Scheveningen, de 18-jarige Maria Los Angeles Morales (Spanje), wier fenomenaal succes 8 maal terug komen tengevolge had. PLAATSELIJK OCHTENDMIST. De Bilt verwacht tot morgénavond: Koude nacht en ochtend met plaatse lijk mist en weinig wind. Morgen over dag weer toenemende bewolking, doch droogweer met zwakke tot matige wind uit Zuidelijke richtingen en iets hogere temperaturen. 28 MEI. Zon op: 4.30 uur; onder: 20.45 uur. Maan op: 1.12 uur; onder: 8.52 uur (v.m). Hoogwater te Katwijk te 7.08 en 19.34 uur. Marshall over Oostenrijk „Het verloop der besprekingen betref fende het vredesverdrag met Oostenrijk is de toetsteen voor de oprechtheid van de wens tot internationale samenwer king" zo heeft Marshall op een pers conferentie verklaard. Hij heeft bevestigd, datde bijeen komst der afgevaardigden van de mi nisters van Buitenlandse Zaken te Lon- 'den „tijdelijk was geschorst, terwijl de regering der Verenigde Staten trachtte na te gaan of er nog een redelijke basis was om deze onderhandelingen voort te zetten". Vervolgens heeft hij verklaard dat „het sluiten van een voor Oostenrijk aanvaardbaar vredesverdrag van het grootste belang is voor de vrede en de veiligheid in Europa „Eens te meer heeft hij bevestigd dat „de organisatie in het kader waarvan het vredesverdrag kon worden besproken, voor iedereen open blijft". Hij heeft er aan toegevoegd, dat de Amerikaanse regering geenszins bereid is de Joego-Slavische territoriale eisen betreffende Zuid-Karintheie en Stier marken te aanvaarden, evenmin als de 150 millioen dollar herstelbetalingen, die Joego-Slavië eist. Ten slotte heeft hij de mislukking der besprekingen toegeschreven aan uit stelmanoeuvres" waartoe de Sovjets 18 maanden lang tijdens meer dan 325 bij eenkomsten hun toevlucht zouden heb ben genomen. schikbheid en geest bezitten om het fe derale leger aan een deugdelijke kern te helpen, daarvoor niet in aanmerking zouden komen". Ten aanzien van het muntstelsel merkte spr. op, dat volledige sanering volstrekt onmisbaar is voor de oprich ting van de Ver. Staten van Indonesië. De regering zal zorg dragen, dat stefeds een regeringsvertegenwoordiger in Ban doeng aanwezig is. Als algemeen verte genwoordiger is aangewezen mr van Dif- felen, adviseur-generaal van het minis terie van O., K. en W., terwijl prof. mr Enthoven als juridisoh adviseur de con ferentie zal bijstaan. In zijn slotwoord wees de Landvoogd er op, dat openbaarheid een der beste waarborgen is voor een goede behande ling van zaken en een eerlijk afwegen van lnziohten. In de wereld wordt telkens en bijna altijd door alle partijen betoogd, dat spanning leeft bij en strijd gevoerd wordt door „het volk". Maar in wer kelijkheid is het volk vreedzaam. Het wenst vrijheid, maar ook orde; recht zowel als gelegenheid zijn arbeid te verrichten. „Moge uw en onze arbeid er toe bij dragen die spanning en strijd binnen Indonesië te verminderen, waardoor het volk van de lasten daarvan bevrijd zal worden en uw land sterker in de wereld zal komen te staan". Queen Mary, de 81-jarige (Van onze Londense correspondent). Koningin Maxy is gisteren 81 jaar oud geworden. Qud is zij alleen in jaren. Wie haar door Londen ziet gaan, kaarsrecht nog, ke gelaat zo jeugdig houdt, is ongetwij feld haar levendige belangstelling voor de dingen om haar heen. Zij heelt een adoratie voor het toneel en er zijn maar weinig stukken, die zij niet gezien heeft. Ook films ziet zij graag. Ze heeft een grote interesse voor archeologie. Indien er iets van belang te voorschijn komt, gaat ze, als het kan, zelf kijken. Haar met haar parasol tippend op de grenei, dagen zijn meestal bezet. Zij bezoekt zou haar misschien zestig geven. Britse Koningin-Moeder is nog nog regelmatig tentoonstellingen, zie kenhuizen en fabrieken, of andere in stralende vitaliteit. Bijna dagelijks gaat stellingen, die haar aandacht vragen, zij er op uit voor een wandeling of met Zij is trots op Elizabeth, haar lieve- de auto om een of andere sociale func- lings-kleindcchter, die in zovele opzdch- tie te vervullen. Wie haar gadeslaat, ten op haar gelijkt, weet het: Dit is majesteit. Haar levens- Het lot is haar lang niet altijd wel- stijl is er van doordrongen. Maar er is j gezind geweest. Haar eerste verloofde, nauwelijks iemand in Engeland, die de Hertog van Clarence, breeder van dichter bij de gewone mensen staat, dan haar latere echtgenoot, ontviel haar deze elegante oude dame. door de dood. Iri 1919 stierf haar zoon Dat bleek vooral in de oorlog, toen i Prins John, in 1935 ontviel Koning ze in een dorpje in het Westen woonde j George haar. Met droefheid vervhl- en er midden in de gemeenschap stond. I de haar de abdicatie van Edward VIII In de soldaten-cantines voor haar huis in 1936. Een grote slag was de dood van stond zij 's avonds aardappelen te bak- J haar andere zoon, de Hertog van Kent, ken. Op VE-dag zong zij twee uur lang die tijdens de oorlog bij een vliegtuig met de opgetogen menigte alle volks liedjes en Schlagers mee! Queen Mary is het middelpunt van de uitgebreide Koninklijke Familie, die in alles geraadpleegd wordt. Wat deze krachtige vrcuw met het karakteristie- plekje in zijn hart. ongeluk omkwam. Hoe Engeland ook het verleden de rug wenst toe te keren, voer Koningin Mary, de grootmoeder van het Britse volk, heeft elke Engelsman een zwak Als afgevaardigden naar de Federale conferentie te Bandoeng zijn voor de Nederlandse groep aangewezen: mr C. C. van Helsingen, G. Pastor, J. Verboom, ir E. D. Wermuth, mr J. S. Sinninghe Damsté, J. H. Smit, K. Reens, mr P. A. Blaauw, prof. mr G. J. Resink en mr H. J. Roethof. ^iiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiuiiiH SCHOOLJEUGD WERKT VOOR I H UNACE Een even aardig als origineel middel om steun te verlenen aan de U.N.A.C. is dat van de Delftse Schoolvereniging. De leerlingen ver- richten in hun vrije tijd allerlei karweitjes voor kennissen of fa-mi- lieleden, zoals schoenen poetsen, fiets schoonmaken, boodschappen doen enz. Van hun „werkgever" EE ontvangen zij dan een schriftelijk bewijs over het verrichte werk en het verdiende loon. Het bewijs plus het loon wordt op school ten bate van de U.N-A.C. afgedragen. De kinderen moeten het geld zelf hebben verdiend. Wat zij van de ouders toegestopt krijgen zonder er iets voor te hebben gepresteerd, EE komt niet als bijdrage in aanmer- king. De Speaker van het Engelse Lagerhuis, Colonel Clifton Prown heeft de „eerste steen" gelegd van het nieuwe .Lagerhuis, dat hersteld wordt van »de schade, in luchtoorlog boven Engeland toegebracht. De plechtigheid werd bijgewoond door de Eerste Minister Attlee, Winston Churchill en vele andere leden van Parlement en Regering. Dit is een nieuwe luchtfoto van de Engelse parlements gebouwen Links in het midden ziet men het steigerwerk, waar het nieuwe La gerhuis gebouwd wordt. Men ziet de ligging van de Engelse parlementsge bouwen aan de Thames met links de beroemde Big Ben en rechts de Vic toria Tower. Foto: ANP-Bn, Verkiezingen in Frankrijk Een woordvoerder van de Franse re gering heeft medegedeeld, dat de ver kiezingen voor vernieuwing van de helft der departementale reden in Frankrijk in October aanstaande ge houden zullen worden, overeenkomstig de bestaande wettelijke voorschriften. BIJEENKOMST TSJECHOSLOWAAKSE BALLINGEN IN LONDEN. Vooraanstaande Tsjechoslowaakse bal lingen, onder wie ten minste 30 voor malige afgevaardigden, zullen morgen te Lortden voor het eerst sinds de coup in Februari bijeenkomen. De secretarissen- generaal van de vier niet-communisü- sche partijen hebben de vergadering be legd om zich te beraden over de werk zaamheden in de toekomst en de samen werking met het oog op de verkiezingen, die as. Zondag in Tsjecho Slowakije ge houden worden. NEDERL. AANKOOPCOMMISSIE IN V.S. BLIJFT GEHANDHAAFD. De heer F. E. C. Everts, voorzitter van de Nederlandse aankoopcommissie te New York heeft verklaard, dat de Ne derlandse regering besloten heeft deze commissie te handhaven. De aankopen, die zü momenteel in de V.S. verricht, hebben een waarde van gemiddeld 1 millioen dollars per maand. Er worden hoofdzakelijk machinerieën voor het Ministerie van Verkeer en Energie, als mede materiaal voor regeringsinstanties aangekocht. Opheffing Australische boycot van Ned. schepen De vakbonden der Australische trans port- en havenarbeiders hebben beslo ten tot opheffing van de boycot op het laden en lossen van Nederlandse sche pen, welke zij sedert September 1945 'hadden gehandhaafd. Hierbij stelden zij als voorwaarde, dat de Australische re gering het embargo op wapenzendin gen naar Indonesië zal handhaven. De tiieuive bonneri Voor het tijdvak van 30 Mei t/m 12 Juni 1948 geeft elk der volgende bonnen recht op het kopen van: Bonkaarten KA, KB, KC 806 409 Algemeen: 1600 gram brood (geldig t/m 5 Juni); 410 Algemeen: 3 eieren; 411 Algemeen: 400 gram brood of 1 rantsoen gebak; 413 Algemeen: 250 gram zachte zeep 250 gram soda; 415 Algemeen: 750 gram suiker, boter hamstrooisel en of 1500 gram jam, stroop enz., of 750 gram versnape ringen; 405 Reserve: 800 gram brood (geldig t/m 5 Juni); 408 Reserve: 400 gram brood «(geldig t/m 5 Juni). Bonkaarten KD, KE 806 909 Algemeen: 400 gram brood (geldig t/m 5 Juni); 910 Algemeen: 3 eieren; 911 Algemeen: 400 gram brood of I rantsoen gebak; 913 Algemeen: 500 gram zachte zeep 500 gram soda; 915 Algemeen: 750 gram suiker, boter hamstrooisel en of 1500 gram jam, stroop enz., of 750 gram versnape ringen 905 Reserve: 400 gram brood (geldig t/m 5 Juni); 908 Reserve: 500 gram bloem of zelf rijzend bakmeel of kindermeel of kinderbiscuits. Tabaks- en versnaperingenkaarten enz. QA, QB. QC 802 55, 59 Tabak: 2 rantsoenen sigaretten of kerftabak: 57 Versnaperingen: 200 gram versna peringen of 200 •gram suiker, boter hamstrooisel enz. of 400 gram Jam, stroop enz.; 60 Versnaperingen: 100 gram versna peringen of 100 gram suiker, boter hamstrooisel enz. of 200 gram jam, stroop enz. Bovengenoemde bonnen kunnen reeds op Vrijdag 28 Mei worden gebruikt. Zachte zeep en soda zullen niet overal direct verkrijgbaar zijn. Niet aangewezen en vernietigd kun nen worden de bonnen: 364, 365, 864 865 melk. 370. 371, 372, 377, 874, 876, 877 reserve. Germaine Deveze winnares pianoconcours TWEEDE PRIJS VOOR CLAUDE BARBIZET. De pianiste Germaine Deveze, Frank rijk, heeft de pianoscctie van het in ternationale Muziekconcours gewon nen. ZU verwierf 8 van de 11 stemmen in de jury. Op het galaconcert van Zaterdag as. zal zy het pianoconcert van Tsjaikowski ten gehore brengen. Do tweede prijs was voor Pierre Jean Claude Barbizet, Frankrijk, met 7 van de 11 jurystemmen. Er werden twee zilveren medailles uit geloofd, n.l. aan Maria Heroyorgou, Grie kenland en de Hongaar Robert Weiss. De twee bronzen medailles waren voor Peter Walfish, Palestina, en de Engels man Ronald Smith. De eerste prijswinnares is leerlinge van Armand Ferte. Barbizet, Maria He royorgou en Walfish zijn leerlingen van de Franse pianlste-paedagoge' Margue rite Long. Verklaring van Marshall BINNENLAND. De „Westerdam" vertrekt morgen uit New-York met meer dan 16.000 kg. her stelgoederen aan boord, die bestemd zijn voor verdeling onder de gemeenten van iedere provincie in Nederland. - Op de Nederlandse ambassade te Washington ls een cheque overhandigd van de leerlingen van de hoogste klas van de Washington University ten be drage van 160 dollar. Het geld ls be stemd voor studenten ln Nederland, die als gevolg van hun werk ln de verzets beweging ln een ziekenhuis verpleegd worden. - Naar de New-York Times" uit ex porteurskringen te New-York verneemt, mag Nederland Amerikaanse auto-onder delen vla Canada kopen tegen betaling ln Amerikaanse dollars ln het kader van het Europese herstelprogramma. - Er bestaan plannen om ook ln Moerdijk, waar ln de oorlog zeer zware gevechten zijn geleverd en waar diverse oorlogsgraven liggen, 'n oorlogsmonument op te richten. De bedoeling ls, bij de ha ven een groot kruis of een hoge gedenk naald te laten verrijzen. Bij het Inhalen van enkele auto's op de Breebrug te Rotterdam ls een motor, waarop de 20-J. student L. R. Rotgans uit Amsterdam als duorijder zat, aan het slingeren geraakt en omgeslagen. De stu dent viel tegeu een tegemoetrijdende tractor en liep een schedelbaslsfractuur op. aan de gevolgen waarvan hij is over leden. De 44-Jarige W. Koekendal ls gister middag tijdens een onweer te Rotterdam bij de Waalhaven door de bliksem gedood. H.K.H. de Prinses-Regentes woonde gisteren ln het Indisch Instituut te Am sterdam de voorstelling bij ,dle werd ge geven'van de film „Achter de Wolken", ten bate der U-N.A.C. Onder de talrijke aanwezigen bevonden zich de ministers Drees, Witteman, Van Boetzelacr van Oosterhout en Maarseveen, alsmede enige commissarissen der Koningin en prof. mr R. Kranenburg, voorzitter van de Eerste Kamer. De laatste verwelkomde de Prin ses-Regentes ln de hal van het Indisch Instituut. BIJ K. B. ls benoemd tot onderdirec teur van het Nederlandse Beheersinsti tuut mr E. A. J. A. M. van Spaendonck, hoofd van het cecretariaat van het Ne derlandse Beheersinstituut. Ambtenaren van de P.R.A.C. te Gro ningen hebben tijdens een collaboratie- onderzoek bij J. ter Horst, fabrikant te Veendam, tussen een hoop lompen een bedrag van f. 85.000 gevonden. Ook op andere adressen zijn nog zeer belangrijke geldsbedragen aangetroffen, welke even eens afkomstig waren van J. ter H. die in verzekerde bewaring ls gesteld- Men con stateerde ln zijn boeken enorme knoeie rijen. Een eskader van Zweedse oorlogs schepen zal voor het eerst sinds de bevrij ding ons land bezoeken. Het zijn de krui ser „Fylgia" en de torpedoboot Jagers „Norrkóping" en „Stockholm", die mor genochtend vroeg ln IJmulden zullen binnenvallen en omstreeks halftlen ln Amsterdam worden verwacht. De tentoonstelling „Jeugd van Ne derland" zal gehouden worden ln de tweede helft van 1949, vermoedelijk ln Augustus en misschien gedeeltelijk ln September. Er ls nog niet bepaald, welke stad de tentoonstelling zal herbergen; vermoedelijk ln Amsterdam of Den Haag. BUITENLAND. De Installatie te Parijs van een vaste Duitse commissie voor het plan-Marshall. Is ln de economische raad van de Brits- Amerikaanse zone medegedeeld. De voor zitter van deze commissie zal dr From mel zijn. Franz Bachmann. voorzitter van de S.E.D. ln Zehlendorf (Amerikaanse sector van Berlijn) is door Duitse politie gear resteerd en overgebracht naar een Ame rikaanse militaire gevangenis. De Duitse economische commissie meldt, dat een circulatie- en clearlngs- bank voor de Sovjet-Russische zone ls op gericht. Doel van deze bank Is de geld circulatie te regelen en voornamelijk met de overige bezettingszones en het bui tenland het betalingsverkeer te organi seren, De Economie Coöperation Admini-, stratlon heeft aan de Turkse regering medegedeeld, dat zij bereid ls onderhan delingen te openen over een lening van 10 millioen dollars aan Turkije voor het kwartaal AprilJuni 1948 van het Euro pese herstelprogramma. Be vin. de Britse minister van bui tenlandse zaken, heeft ln het Lagerhuis het denkbeeld, dat bilaterale besprekingen gevoerd dienden te worden met de Sov- jet-Unie omtrent belangrijke punten van de buitenlandse politiek, verworpen. I Officieel blijkt thans het antwoord der Arabische landen op de order „staakt het vuren" geheel te zijn als gisteren ge meld. In de Veiligheidsraad is het Ara bische standpunt uitvoerig uiteengezet. Een volslagen weigering ls het niet, maar de voorwaarden zijn voor de Joden na tuurlijk niet aanvaardbaar. De Amerikaanse minister van buiten landse zaken, Marshall, heeft verklaard, dat de V.S. nog steeds wachten op wat de Veiligheidsraad ten aanzien van Pa lestina doet, alvorens een besluit wordt genomen met betrekking tot het ophef fen van het huidige embargo op de ver zending van wapens naar Israël. Marshall zei voorts, dat de besprekin gen tussen de Amerikaanse ambassadeur te Londen, Lewis Douglas, en functiona rissen van de Britse regering „speciale besprekingen" waren en dat hij wegens het feit, dat Douglas' rapporten nog ln studie zyn, geen commentaar kon leve ren op de kwestie van de mogelijkheid van een gemeenschappelijk Engels-Ame rikaans plan, dat thans ioov Palestina wordt uitgewerkt. Marshall weigerde commentaar te le veren op het gemelde plan om Israël een lening tot een bèdrag van honderd mil lioen clollar te verstrekken. Marshall verklaarde ten slotte, dat de erkenning van de staat Israël door de V. S. eveneens de erkenning van de grenzen van deze staat betekende, zoals deze- door het delingsplan waren vast- gèsteld. Israël heeft nogmaals de order „staakt het vuren" aanvaard, mits de tegenpartij er zich ook aan houdt. Zestien Dakota's en drie vliegende forten van de Amerikaanse luchtmacht zijn op het vliegveld bij Nicosia (Cy prus) geland' voor het geval evacuatie van Amerikaanse burgers uit het Mid den-Oosten noodzakelijk zou worden. Naar schatting bevinden zich meer dan 12,300 Amerikanen in het Midden- Oosten. Van hen zijn ongeveer 4000 in Palestina en 5000 in Saoedi-Arabië. De Britse minister van buitenlandse zaken, Bevin, heeft in het Lagerhuis verklaard dat Engeland's verplichting ming er van in strijd is met de verplich tingen aan de V.N. Volgens de laatst ontvangen inlich tingen waren er 37 Britse officieren ln dienst by het Arabisch legioen. Er zijn geen Britse officieren te Jeruzalem, al dus Bevin. Naar hy meende te weten, had slechts één officier aan een gevecht in Pales tina deelgenomen. Van de fronten is weinig nieuws, In Jeruzalem wordt nog hevig gevochten, blijkbaar met wisselend succes, doch met de Arabieren in de meerderheid. Vliegtuigen van de Joodse luchtmacht hebben getracht wapens en ammunitie voor de Haganah en de Irgoen per pa rachute neer te laten in het door de Joden beheerste gedeelte van de oude stad Jeruzalem. Alle drie de uitgewor pen parachutes met ammunitie vielen in Arabische posities. m Het parlement van Pakistan heeft een resolutie aangenomen, waarin een be roep wordt gedaan op de regering „geen enkele soort erkenning te verlenen" aan de „zogenaamde staat" Israël en zich tegen de toelating er van tot de V. N. te verzetten. Naar verluidt heeft de politie te Caïro een inval op grote schaal gedaan in de door Joden beheerde „Soclété d'avences commerciales", een van Egypte's groot ste bank- en handelsorganisaties. Ver schillende arrestaties zouden zijn ver richt. NIEUWE BEZWARENDE FEITEN TEGEN DIRECTEUR DER WAGONS LITS. De 64-j. H. M. Hansen uit Overveen, directeur van de Wagons-Lits, is uit zjjn voorlopige hechtenis ontslagen, maar onmiddeliyk daarop weer in verzekerde bewaring gesteld. Slechts vyf minuten heeft hij van zyn vrijheid geprofiteerd. Naar gebleken is, zyn tot dusverre nog niet gepubliceerde nieuwe feiten betref fende de Wagons-Lits-affalre aan het licht gekomen. Gezien dit nieuwe voor de heer H. bezwarende materiaal, achtte de Officier van Justitie de in vryheid- stelling van verdachte niet gerechtvaar digd. t, - De Officier verzocht onmiddeliyk» om Britse legerofficieren aan de Trans- gevangenneming van de verdachte, het- jordaanse strydkrachten toe te voegen, geen de president van de economisch© slechts zal ophouden, indien de nako-1 rechtbank, mr J. Meihuizen, inwilligde

Leidsch Dagblad | 1948 | | pagina 1