DE RODE KAARTEN OP TAFEL WEERBERICHT Situatie in Palestina ongewijzigd 16 millioen kinderen verkeren in zware nood Harder werken - Spaar de ondernemer! De inhalige Fiscus - Huurverhoging op de duur onvermijdelijk Met een enkel woord 87ste Jaargang WOENSDAG 26 MEI 1948 No. 2639? LEIDSCH DAGBLAD Directeur: J. W. Henny Hoofdredactie: B. W. Menkhorst en J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f 350 per 3 maanden; 30 cents per week Telefoon Dir. en Adm.: 25041; Red. 21507 Witte Singel 1, Leiden - Giro no.: 57055 BLIJKENS een elders in dit Blad afgedrukt bericht van het Franse nieuwsbureau AF.P. naderhand door het Russische persbureau Tass be vestigd heeft de regering van de Re publiek Indonesië via haar vertegen woordiger te Praag zo juist een over eenkomst gesloten met de Sovjet-Unie tot het aangaan van diplomatieke be trekkingen in de vorm van de vestiging van wederzijdse consulaten. Dit is een leerzaam bericht, want er blijkt in de eerste plaats uit, dat de Republiek momenteel reeds vaste rela ties onderhoudt met de communistische regering van Tsjecho-Slowakije, het geen tot dusverre niet algemeen bekend was, doch daarentegen volkomen in strijd met de bepalingen van de aan boord van de Renvillegesloten over eenkomst, welke uitdrukkelijk vaststel de, dat tijdens de overgangsperiode d.w.z. in afwachting van de totstand koming der Ver. Staten van Indonesië Nederland exclusieve souvereiniteits- echten zou bezitten. Reeds eerder werden er verschijnse len gesignaleerd, waaruit zonneklaar bleek, dat de Republiek ook nu weer niet van plan was haar vrijwillig ge maakte afspraken na te komen en dat zij rustig doorging haar buitenlandse betrekkingen te verstevigen. Er heerst hier te lande in vele krin gen een wonderlijke "instelling ten aan zien van het republikeinse volksdeel. Toen dezer dagen de Nederlandse dele gatie voor de tweede maal te Djokja arriveerde voor de hervatting van het politieke gesprek, dat in eerste instan tie geen enkel resultaat had opgele verd, mede doordat de ontvangst aan het station de sfeer bij voorbaat gron dig had bedorven, achtten velen het een hoopvol voorteken voor het verdere verloop der besprekingen, dat inciden ten ditmaal achterwege bleven. Dit ge voel van opluchting bewijst slechts, dat ook zy, die beweren volledig vertrouwen te stellen in de goede wil en de machts positie der republikeinse bewindhebbers, in de grond van hun hart er van over tuigd zijn, dat beide elementen afhan kelijk zijn van factoren, welke aan ster ke wisselingen onderhevig zijn c.q. waar over die bewindhebbers zeif niet de minste contröle en zeggenschap bezit ten. MINSTENS even belangrijk even wel als de onweerlegbare feiten dezer verdragsschendingen er is ook in dit opzicht niets nieuws onder de republikeinse zon! is de kenne lijke voorkeur, welke Djokja voor Mos kou toont. Na Tsjecho-Slowakije komt de Sovjet-Unie het eerst in aanmerking als natie, waarmede de republikeinse regering diplomatieke betrekkingen wil onderhouden. Dit moet toch een pijnlijke ervaring zijn voor allen, die beweren, dat het met die oommunistische invloeden in de Indonesische republiek niet zo'n vaart zal lopen 1 En hopelijk zal het in de aanhef dezes *vermelde bericht ook leerzaam zijn voor onze Nederlandse regering, die nationaal en internatio naal stelling neemt tegen het toene mende communistische gevaar, doch in haar Indische politiek in dit opzicht ziende blind en horende doof is. Djokja zelf heeft thans de rode kaar ten op tafel gelegd. Het is te hopen, dat Batavia en Den Haag 't Juiste tegenspel zullen vinden! Het borreltje smaakte plotseling niet meer ZAKEN EN POLITIEK IN FRANKRIJK. (Van onze oorrespondent te Parijs). Ondanks de actie, welke de Regering heeft ondernomen om overvloedig ge bruik van alcohol tegen te gaan, wor den er In Frankrijk dagelijks toch nog heel wat borreltjes acnter het dasje geworpen (om 'n populaire Parijse uit drukking te gebruiken). De man, die in dit domein na de bevrijding 't hoog ste omzetcijfer bereikte, was de fabri kant van 'n nieuw tamelijk onschul dig apreratief, dat onder de naam Matho in korte tijd een grote populari teit verwierf. Plotseling echter zag de firma 'haar omzet dalen, ofschoon de prys van het nat niet uitzonderlijk ge stegen was en de kwaliteit gehand haafd. Het leek een mysterie. De ver klaring is aldusafgunstig op het suc ces, hadden concurrenten betcend doen maken, dat in de merknaam Matho de initialen waren verwerkt van de com munistische heer Maurice Thorez, die de voornaamste aandeelhouder van de fabriek zou wezen. Het bericht werd di rect door de fabrikant in kwstie gede menteerd. Doch de roddel had inmid dels haar ondermijnend werk reeds ge daan ten koste van de populariteit, de ai name en de portemonnaie van de fa brikant van Matho. Men kan intussen niet zeggen, dat een en ander sterk pleit voor de unanieme genegenheid, welke ae Fransen geenoemoe heer Tho- xez toe dragen...., GROTE BRAND IN STOCKHOLM. De Zweedse radiozender meldt, dat een brand, die als de grootste sedert het begin der eeuw m de Zweedse nooiastad werd aangemerkt, in de Noordelijke wyk van Stockholm een geheel blok ge bouwen in de as heelt gelegd. In enkele uren tijds werden een tien tal industriële gebouwen en opslag plaatsen vernield. De uit hout opgetrok ken gebouwen bevatten onder meer aanzienlijke voorraden benzine, die ont ploft zijn. De schade wordt op 7 millioen kionen geschat. AANVANKELIJK NOG REGEN. De Bilt verwacht tot morgenavond: Aanvankelijk zwaar bewolkt met op vele plaatsen regen, hier en daar met onweer, later opklarend. MeeSt matige wind tussen Zuid en West, tijdelijk draaiend naar Noordwest. Morgen over dag iets kouder dan vandaag. 27 MEI. Zon op: 4.31 uur; onder: 20.44 uur. .Maan op: 0.40 uur; onder: 7.42 uur. (VM.) Hoogwater te Katwijk te 6.23 en 18.51 u. Bevin wil nog niets zeggen De Britse minister van buitenlandse zaken, Bevin, heeft "in het Lagerhuis verklaard, dat er een onderzoek wordt ingesteld, dat ten doel heeft zich er van te vergewissen, dat het aanvaarden door ,de Joden van het bevel „staakt het vuren" door alle afdelingen van de Joodse strijdkrachten in acht zou wor den genomen. Dit, zo zeide hij, was no dig „met het oog op het feit, dat bij een vorige gelegenheid de Joodse strijd krachten het staakt het vuren hadden geschonden, hetgeen leidde tot de hui dige strijd" (Dit 'slaat natuurlijk op de Irgoen- en Stern-groepen!). Bevin ver klaarde, dat hij niet bereid was een ver klaring over Palestina af te leggen, voor dat duidelijk wis geworden, of de Ara bische staten eveneens accoord zouden gaan met het staakt het vuren. Toen Churchill vroeg, of hij „het grote belang" van het volgen van een politiek van onpartijdigheid voor ogen wilde houden, antwoordde Bevin: „Ik heb dat gedaan. Mijn-geweten is daar omtrent zuiver". Bevin zei In antwoord op verdere vra gen, dat hij thans geen verdere verkla ring over Palestina kon afleggen met het oog op „belangrijke besprekingen, die nog plaats hebben". Het schijnt, dat ook besprekingen met Frankrijk en de deelnemers aan de West-Europpse Unie plaats vinden. WEIZMAN BIJ TRUMAN. Dr Weizman, de president van Israël, heeft op een persconferentie na zijn conferentie van een half uur met Tru man op het Witte Huis verklaard, dat zijn bezoek „bevredigend" was geweest. Hij zeide, dat Truman zijn voorlopige instemming had uitgesproken met een lening van negentig a honderd millioen dollar aan Israël, behoudens nadere vaststelling van details in overleg met de verschillende regeringsinstanties. Weizman heeft voorts bij Truman aangedrongen op onmiddellijke ophef fing van het embargo op wapenverzen ding naar Israël. Hij koesterde enige hoop ten aanzien van deze kwestie, waarvan Truman had toegegeven dat zij dringend was. Verder verklaarde hij, dat de troepen van Israël bereid waren Jaffa en Acre te verlaten, zodra de vijandelijkheden gestaakt zouden worden, doch legde er de nadruk op, dat de Joden nog steeds van mening waren dat Jeruzalem van hen behoorde te zijn ofschoon het hun door het verdelingsplan niet is toege wezen. FRONT-NIEUWS. De toestand aan de verschillende fronten in Palestina is thans als volgt: Zuidelijk front: de Egyptische troe pen, die zich sinds het weekeinde met het Transjordaanse Arabische legioen hebben verenigd, bezetten de fortën nabij de kust 13 K.M. ten Noordoosten van Gaza, na een strijd van negen uur, waarbij 500 Joden gedood zouden zijn. De Joden hebben nederzettingen ten Noorden van Gaza op de Egyptische troepen terug veroverd. Centrale front: een hevige strijd blijft woeden te Jeruzalem. De Arabieren be schieten de Joodse wijk in het oude ge deelte der stad. In de niéuwe stad wordt van huis tot huis gevochten. De Haga- nah meldt, dat de Arabieren geen nieuwe vorderingen hebben gemaakt In de nieuwe stad. De Joden te Ramath Rachel, negen K.M. ten Zuidoosten van Jeruzalem, hebben een sterke Arabische aanval afgeslagen. Het Jordaan-front: de Joden hebben vijandelijke concentraties aan de Oost kust van het meer van Tiberias gebom bardeerd, Hareb van Syrische troepen gezuiverd en twee Joodse nederzettin gen ten Zuiden van Samach in de Jor- daan-vallei terug veroverd. De Arabie ren hebben deze nederzettingen later ge bombardeerd en Samach met machine geweervuur beschoten. De Iraakse strijd krachten hebben de nederzetting Reit Yoesif, 20 K.M. ten, Zuiden van het meer van Tiberias, uitgebrand. Het Noordelijk front: De Haganah meldt, dat Libanese artillerie het vuur heeft geopend op de Joodse nederzetting Ramat Naphtali aan de Palestijns-Liba- nese grens. De regering der Verenigde Staten heeft bij de regeringen van Syrië en Egypte een krachtig protest ingediend wegens de blokkade van de Palestijnse kust. In alle kampen voor ontheemden in de Amerikaanse bezettingszone van Duitsland is vanwege het Joodse bureau een mobilisatiebevel aangehangen voor alle Joodse mannen en vrouwen van 17 tot 35 jaar. Wie aan deze oproep tot het doen van militaire dienst in Pa lestina geen gehoor geeft, verliest het recht tot vestiging in de staat Israël. Overeenkomst Sovjet-Unie en Republiek Radio Moskou heeft, zo meldt AFP, zojuist bekend gemaakt, dat de Sov jet-Unie en de Republiek Indonesië een overeenkpmst gesloten hebben, strekkende tot vestiging van diploma tieke betrekkingen tussen beide lan den en de uitwisseling van consuls. De onderhandelingen werden ge voerd door de Sovjetrussische ambas sadeur le Praag en de bij de Tsje- choslowaakse regering geaccrediteerde Indonesische gezant. De Griekse kinder-roof AFKEURING BALKANCOMMISSIE DER V.N. De onderzoekscommissie van de V.N. in de Balkanlanden. heeft eenparig een verslag goedgekeurd over de ontvoering van kinderen door de partisanen „wier gevangen houden in Albanië, Bulgarije en Joegoslavië inbreuk maakt op de internationale gebruiken en een belem mering is voor hbt herstel der betrek kingen als goede buren van Grieken land". De onderzoekscommissie heeft beslo ten een afschrift van haar verslag aan de Albanese, Bulgaarse en Joegoslavi sche regéringen te overhandigen, met het verzoek om deze praktijk tegen te gaan en behulpzaam te zijn om deze kinderen met bekwame spoed naar Griekenland terug te zenden. Griekenland werd uitgenodigd om met de betrokken landen besprekingen te voeren, om deze kwestie in het reine te brengen. Oproep van Prinses-Regentes Pleidooi voor de UNAC De Prinses-Regentes heeft gister avond in paleis Soestdyk in haar kwaliteit van ere-voorzitster der Ne derlandse afdeling van de „United Nations Appeal for Children" (UNA C) in een radio-rede een beroep ge daan op het Nederlandse volk om zich te scharen in de rjj van 50 lan den, die deze wereldactie voor het noodlijdende kind maken tot een ge beurtenis van grote betekenis. In de woorden „De Verenigde Naties hel pen het kind", aldus de Prinses-Re gentes, „klinkt niet alleen de nood kreet van millioenen kinderen, die ten onder dreigen te gaan, maar ook de roep van de volkeren om waarach tige internationale samenwerking." Het is in deze donkere tijden een be moedigend feit, dat de UNO door het oprichten van het internationale Kin dernoodfonds en door de organisatie van dit wereldappèl 'n practische daad heeft gesteld. Na de bezettingsjaren in de herinnering te hebben teruggeroe pen, toen honger, kou en gebrek aan geneesmiddelen ook hier het leven der kinderen bedreigden, vestigde de Prin ses-Regentes de aandacht op het ont stellende feit, dat op dit moment naar Het m.s. ,3eatrix" van de Stoomvaart Mij. „Zeeland" is bij de Koninklijke Maatschappij „De Schelde" weer geheel gerestaureerd. Het gepavoiseerde schip wordt van de werf naar de sluis gesleept. Foto: ANP-Dt. schatting 200 300 millioen kinderen in deze wereld niet die voeding ont vangen, welke voor hun gezonde ont wikkeling nodig is. Het gaat thans om die kinderen, voor wie het uitblijven van hulp lichamelijke of geestelijke on dergang betekent. Want naast de di recte dreiging van ziekte en dood, staat het wellicht nog grotere gevaar van verwildering, wanhoop en doffe apa thie. In dergelijke ontberingen leven thans ongeveer 20 millioen kinderen in Eurcpa en talloze millioenen in andere werelddelen. Ongeveer 4 millioen kinderen in door de oorlog geteisterde landen van Eu ropa ontvangen voeding, kleding en medische verzorging van het interna tionale Kindernoodfonds, dat ook al in het door langdurige oorlog geteis terde China hulp verleent. Door ge brek aan fondsen, die de UNAC thans wil bijeenbrengen, blijven 16 millioen kinderen in Europa en veel meer mil lioenen daarbuiten nog overgeleverd aan mensonterende omstandigheden, die een aanklacht vormen tegen onze generatie en een gevaar zijn voor de toekomst. Er zijn in Nederland ten onrechte nog velen, vervolgde de Prinses-Regen tes, die de oproep van „De Verenigde Naties helpen het kind" nog niet heb ben gehoord of er niet naar luisteren willen, omdat zij menen genoeg te heb ben aan eigen zorgen. Nederland heeft nog te worstelen met economische moeilijkheden, die groter zijn dan velen zich realiseren. Maar niettemin leven* wij op een niveau, dat ons in staatstelt over de grenzen heen te kijken naar andere landen, waar kinderen omko men of voor hun leven naar lichaam en ziel geschonden worden door gebrek, als niet spoedig hulp op zeer grote schaal wordt geboden. Tegenover deze nood moeten wij onze menselijke roe ping en onze internationale plicht ten volle weten te verstaan. De Prinses-Regentes eindigde haar toespraak met haar vertrouwen uitte spreken in de medewerking, die het Nederlandse Comité „UNAC" zal on dervinden van alle lagen der bevol king, zowel van de kerkgenootschap pen, de werkgeversorganisaties, vak verenigingen, onderwijskringen, sociale instellingen en de publiciteits-orga- nen. VERKIEZINGEN IN ZUID-AFRIKA. Heden zullen in Zuld-Afrika alge mene verkiezingen plaats vinden. De laatste verkiezingen werden 6 jaar ge leden gehouden. Het Nederlands Elftal, dat hedenavond te Oslo zal uitkomen tegen het Noorse voetbalelftal Is gistermiddag per extra vliegtuig van de K.L.M. van Schiphol naar Oslo vertrokken. Foto ANP-K.L.M. Sovjets drijven te Berlijn naar nieuwe moeilijkheden Tijdens een bijeenkomst van de plaats- vervangers der geallieerde militaire be velhebbers te Berlijn heeft de Sovjet kolonel Jelizarof zijn goedkeuring ont houden aan een autorisatie tot stich ting van een afdeling der Europese Unie te Berlijn. In dit verband verklaarde Jelizarof, dat hij Churchill, een der vooraan staande figuren in deze Unie, voor een oorlogsophitser hield en dat de Euro pese Unie naar zijn mening op een nieuw conflict aanstuurde, gericht als zij was zo zei hij tegen de Sovjet- Unie en de volksdemocraten. Ook was hij de mening toegedaan, dat deze be weging Duitsland wenste te verdelen en de Duitsers in het kader van een poli tieke en militaire verbintenis met het Westen wilde gebruiken om een nieuwe oorlog te ontketenen. De Franse vertegenwoordiger ver klaarde daarop, dat Churchill In de tweede wereldoorlog ieders respect had afgedwongen. Hij werd bijgevallen door de Amerikaanse vertegenwoordiger, ter wijl de Britse gedelegeerde, Nelson, de uitlatingen van kolonel Jelizarof bele digend achtte. Hij protesteerde en meende, dat „alle volkeren ter wereld, die nog vrij denken" aanvallen op Churchill met geringschatting van de hand zouden wijzen. Voorts heeft kolonel Jelizarof een protest doen horen tegen de aanwezig heid van verbindingsofficieren dér Westerse mogendheden op het hoofd bureau van politie in de Sovjet-zone. Jelizarof verklaarde, dat dezé officieren zich geïnstalleerd hebben zonder toe stemming van wie ook". De Sovjet autoriteiten zouden zich voor de nood zaak gesteld kunnen zien, voegde hij er aan toe, &n „deze abnormale toestand een einde te maken", Hij achtte de aan wezigheid der verbindingsofficieren in strijd met orde en rust in de Sovjet zone. Kolonel Babcock (V.S.) gaf daarop te kennen, dat de Amerikaanse autori* teiten verbindingsofficieren wilden zen den naar alle gebouwen, diè onder con? tróle van de vier mogendheden staan. De Britse vertegenwoordiger sloot zich daarbij aan. INTERNATIONALE CONGRES LIBERALEN BESLOTEN. Het 2de wereldcongres der liberalen te Zürich is gisternamiddag beëindigd met de goedkeuring van verscheidene reso luties. De congressisten hebben ojn. België, Nederland en Luxemburg dank gezegd voor hun aandeel in de actie, te komen tot een verenigd Europa. Zij hebben een beroep gedaan op de betrokken regerin gen, om de problemen, die gerezen zijn in verband met het lot van de Europese vluchtelingen, die nog in concentratie kampen verblijven, zo spoedig mogelijk op te lossen. De congressisten hebben bovendien hun eisen bekend gemaakt inzake de vrije economie, de vrijheid van menings uiting en de beroepsvrijheid en hebben er op gewezen, dat alle gevallen moeten voorkomen, worden, waar de regeringen, gebruik makende van hun volmachten, de grondwet geweld zouden aandoen. Het wereldcongres heeft bovendien als voorwaarde voor de vrijheid van meningsuiting gesteld, de herziening van het huidige distributiestelsel van kran tenpapier en van papier voor het druk ken van boeken en de afschaffing geëist van overdreven belastingen. Het heeft besloten een Informatiecen trum en een redactiecomité op te rich ten, die belast zullen zijn met de publi catie van een maandblad. Rapport adviescommissie prijspolitiek Op de duur zal de stijging van de kunnen blijven op het prijspeil, zegt prijspolitiek, die op verzoek van de verslag heeft uitgebracht over haar 1946. Tegenover de verhoging van door de stijging van de werkprestatie, bevredigend. Zij vindt "het dan ook worden genomen om die weer op het denkt daarbij aan de invoering van De commissie vindt, dat het redelijk is, dat de baten, voortspruitend uit de verlaging van productiekosten als ge volg van door de bedrijven zelf gefi nancierde onderzoekingswerkzaamheden, een zekere tijd aan de bedrijven zelf ten goede komen. De fiscus, die slechts afschrijvingen op basis van de aan schaffingswaarde in aanmerking neemt, zet het mes in een groot bedrag, dat in schijn slechts winst is. Daardoor kun nen de bedrijven niet voldoende reser veren voor vervanging. De commissie acht wijziging van dit standpunt zeer dringend nodig. BINNENLAND. - Gelijk bekend, voerden de Niwin en de Nationale Monumenten Commissie en kele maanden een actie voor het verkrij gen van de kolenbonnen 78 BV en 81 BV de bonnen, waarop men het bij de aan koop van kolen te veel betaalde geld kreeg gerestitueerd. Thans is deze actie administratief beëindigd. - Uit Tunis arriveerde gistermiddag op Schiphol een achttal Tunesische auto riteiten en journalisten, dat tot Zaterdag a s. als gast '('an de K.L.M. In ons land zal verblijven, o.a. de Tunesische minister van handel en nijverheid Dubois Beren- ger, de president van de K. v. K. te Tunis Badra en de president van de K. v. K. In Frankrijk Couderc. Op het Jongste congres van de Ne derlandse moderne Middenstandsbond ls besloten de naam te veranderen ln „Ne derlands Verbond van Middenstandsver enigingen" Hierdoor ls het mogelijk ge worden ae vakorganisaties en standsver enigingen op nieuwe maatschappelijke basis bijeen te brengen. - Van 17 Juni t/m. 16 Augustus wor den bijzondere postzegels voor sociale en culturele doeleinden uitgegeven ln de frankeerwaarden van resp. 2, 6, 10 en 20 cent, met een toeslag boven de frankeer - waarde van resp. 2, 4, 5 en 5 cent. Van de netto-opbrengst ls de helft voor sociale en de andere helft voor culturele doel einden bestemd. Uit het rapport, dat de Commissie voor onderzoek naar beursspeculatie van het Amerikaanse Huls van Afgevaardig den beeft uitgebracht, blijkt, dat 3 Ne derlandse particulieren en 6 Nederlandse handelsondernemingen op de beurzen ln de V.S. hebben gespeculeerd ln goederen tot een totale waarde van 3 millioen dol lars. en dat 17 personen van Nederlandse nationaliteit, woonachtig in de V. S. heb ben gespeculeerd ln diverse goederen met een totale waarde van 6.587.Ö00 dollars. Minister Lieftinck heeft heden een krans gelegd op het ereveld Antjol bij Batavia, waar burgeroorlogsslachtoffers begraven ziln. Zondag a.s. zal de apostolisch dele- gaat te Batavia, monseigneur De Jonghe d'Ardoye, zich per Constellation naar Europa begeven voor het doorbrengen van een kort verlof. Hij zal o.a. te Rome, Den Haag en Brussel vertoeven. Op de onbewaakte overweg nabij de Plaggeweg te Nunspeet ls gisterochtend de 54-J. J. Rens uit Doornspijk onder de sneltrein Amsterdam-Groningen geraakt. Het slachtoffer zag de sneltrein niet na deren. doordat het uitzicht werd belem merd door een vuilnistrein, die op een zijspoor op de sneltrein reed. Te Rome ls gisteren de Italiaans- Nederlandse handelsovereenkomst onder tekend door de Italiaanse minister van buitenlandse zaken en de Nederlandse gezant te Rome. Deze overeenkomst ver vangt de per einde October 1947 geëin digde overeenkomst, welke tot einde April J.L voorlopig was verlengd. De directeur van de Kon. Ned. Jaar beurs mr. J. Hlllus, ls gisteren met de „Veendam" naar Amerika vertrokken, alwaar hij de Jaarbeurs zal vertegenwoor digen op de International World Trade Fair, welke van 31 Mei tot 12 Juni te Toronto ln Canda zal worden gehouden. De minister-president, dr Beel, heeft uitvoerig geantwoord op vragen van het Tweede Kamerlid Sassen (K.VP.) betref fende de gebeurtenissen bil de aankomst der Ned. delegatie te Djokja. Uit dit uitgebreide overzicht blijkt, aldus de mi nister, op welke wijze genoegdoening is verschaft, terwijl tevens Republikeinse maatregelen zijn genomen, om herhaling te voorkomen. Aan voortzetting der be sprekingen staan geen verdere belemme ringen ln de weg. BUITENLAND. In een te Neurenberg gevoerd proces tegen de voormalige Duitse ambassadeur bif het Vatlcaan, von Weiszacker, ls een beëdigde verklaring van de voormalige Britse minister van buitenlandse zaken, lord Hallfax. voorgelezen, waarin deze verklaart, dat Von Weiszacker hem be kend was als anti-nationaal-socialist. De ministers van buitenlandse zaken der Benelux zullen op 7 Juni a.s. In het Chateaü des Ardennes (Zuid-België) bij een komen ten einde besprekingen te voeren over de volgende etappe op de weg naar de economische unie fissen België, Nederland en Luxemburg. Daar de ministers niet vergezeld zullen zijn van deskundigen wordt aangenomen, dat slechts de principes zullen worden vast gelegd. Volgens persberichten ls generaal Karei Janousek, tijdens de oorlog Inspec teur-generaal van de Tsjecho-Slowaakse luchtmacht ln Groot-Brlttannlë. gearres teerd bij een poging om uit Tsjecho- Slowakije te ontsnappen. Acht personen kwamen om het leven en 70 werden gewond, doordat een goe derentrein nabij Boedapest op een passa- gierstrein reed. By een autobusongeval ln de buurt van Glasgow zyn 50 personen gewond, onder wie zes ernstig. Een reusachtig gedenkteken ter ere van het Sovjet-leger zal ln het park van Troptow, ln de Sovjet-sector van Beriyn, worden opgericht, op een oppervlakte van 500 vierkante meter. Het monument zal gedeelteiyk worden opgetrokken met het marmer en graniet, dat door Hitier zo kwistig werd gebruikt by do bouw van de Rijkskanselary. De General Motors Corporation heeft het uurloon van haar 225.000 man perso neel met 11 dollarcent verhoogd. Tevens bood de General Motors deze loonsverho ging ook onmiddellijk aan aan de 40.000 arbeiders werkzaam ln de electro-lndustrle van deze maatschappij. Door deze overeenkomst ls een staking vermeden, welke as. Vrijdag zou uitbre ken. Verwacht wordt, dat door .de huidige overeenkomst ook een oplossing van de staking by de Chrysler, welke 73.000 man omvat, gestimuleerd zal worden en dat ook nieuwe loonovereenkomsten by an dere bedryven zullen volgen. sociale lasten niet zonder terugslag de centrale adviescommissie voor de minister van Economische Zaken werkzaamheden sedert 19 November deze loonkosten staat enige verlaging maar volgens de commissie is die on dringend nodig, dat er maatregelen vooroorlogse peil te brengen. ZU taricfloonstelsels. Over de vraag of de winstmarges in enkele branches thans niet te laag zijrn vastgesteld, bestaat geen eenstemmig heid in de commissie. Het merendeel is van oordeel, dat zy voldoende zyn. De utility-regelingen hebben naar om standigheden goed gewerkt. Er moet getracht worden de subsidies op het levensmiddelenpakket zo snel mogelijk .te verminderen. Men zal zeer voorzichtig moeten zijn met het vry- laten van de pryzen van groenten, fruit en aardappelen. Verhoging van de huren acht de com missie op de duur onvermijdeiyk, zowel om de eigenaars enigszins tegemoet te komen als ook om de financiering van de nieuwbouw mogelijk te maken. Voorzichtigheid is echter geboden om het evenwicht tussen lonen en pryzen niet te verbreken. Hoewel bepaalde groepen van de be volking moeite hebben om met het loon rond te komen, meent de commissie dat een algemene loonsverhoging geen op lossing kan brengen, derhalve handha- ving van de gevolgde loonpolitiek. Dat sluit niet uit, dat voor bepaalde groe pen zekere looncorrecties noodzakelijk kunnen blijken. BRITS-AMERIKAANS VLIEGTUIG-INCIDENT. De Daily Telegraph meldt, dat een Amerikaans straaljachtvliegtuig by Oki nawa, ten Zuiden van Japan, waar schuwingsschoten gelost heeft in de richting van een vllegboot van de Britsh Overseas Airways, welke uit haar koers geraakt was. De vliegbqot moest op aan- wyzing van het Amerikaanse grondper soneel to Okinawa landen voor identi ficatie en kon na oponthoud van een uur de reis voortzetten. De Amerikaan se luchtmacht kon nog geen verklarlc* omtrent iet incident verstrekken

Leidsch Dagblad | 1948 | | pagina 1