D©1 PANDA EN HET OOG VAN MUG van Euwe in ons land terug Wat er in Indië gebeurt Officiële publicaties Radi o-programma DINSDAG 25 MEI Niet-koop-actie der bloemenhandelaren geëindigd IN BESPREKINGEN, NIET DOOR STAKING. ZAL NAAR OPLOSSING WORDEN GESTREEFD. Het landelijk comité uit de bloe menhandel, dat de leiding had in de sinds tweede Pinksterdag gevoerde nlet-koop-actie heeft gisteravond in de volgende verklaring het einde van deze voor de gehele bloemenhandel funeste staking aangekondigd: „Op grond van diepgaande bespre kingen, gevoerd met vertegenwoordi gers van de bloemenkwekers uit den lande, heeft het landelijk comité be sloten de grote vernietiging van pro ducten en nationaal vermogen stop te zetten en de handel van dit moment normaal voortgang te doen vinden. Beide partücn zün besloten onmid dellijk besprekingen te openen, welke de grondslag moeten vormen tot een hechte samenwerking tussen de par tijen in de toekomst". Het leek gisteren reeds aannemelijk, dat een einde van de actie in zicht was, aangezien beide partijen, met volledige handhaving van hun standpunt in het tot de actio leidende meningsverschil, een voorkeur tot uiting brachten om de geschilpunten door besprekingen )n plaats van door onverantwoordelijke ontwrichting van de bloemenhandel en door massale vernietiging van produc ten tot een oplossing te brengen Nu dit vermoeden reeds op zo korte ter mijn bewaarheid is, schijnt ons de vraag gerechtvaardigd, in hoeverre de gehele actie verantwoord is geweest. Geen van de partijen heeft tot dus verre iets toegegeven, de situatie op de geschilpunten is nog gelijk aan die, die negen dagen geleden aanleiding tot de actie werd. Nu voor honderdduizend naar de vernietigingsplaatsen is ge voerd, de gemoederen door de felheid van het conflict nog meer dan voor- heen in beweging zijn gekomen, het erkenningsstelsel door opschorting van de erkenningseisen voor langere tüd is ontwricht en de handel door dit alles zwaar is gedupeerd, blijkt het plotse ling mogelijk in vrede rond de tafel te gaan zitten om de hangende problemen te bespreken. Laat ons hopen, dat in die besprekingen inderdaad de „hechte sa menwerking tussen de partijen" wordt bereikt, die het landelijk comité met de voor de deur staande onderhandelingen beoogt te scheppen, opdat voorkomen worde, dat andermaal de natuurlijke en gezonde tegenstellingen in liet' vak tot een ongezonde strijd „op leven en dood" voeren. Gewijzigd is de situatie op de ge schilpunten gelijk gezegd niet. De handel heeft zich verplicht de twee procent veilingskostcn (d.i. twee van de drie procent aan de bron geheven omzetbelasting) te betalen tot een de finitieve oplossing van de problemen is verkregen. De veilingbesturen handhaven tot nog toe het standpunt van de rechtvaardigheid dier heffing. Toen hedenmorgen de veilingen alom in den lande weer op volle toeren draaiden, waren de omstandigheden gelijk aan die van 15 Mei DE SCHOOLSTRIJD IN HONGARIJE. Een herderlijk schrijven van de pri maat van IJongarije, kardinaal Winds- zenthyl, waarin elke compromis betref fende 't confessionele onderwijs wordt verworpen, is Zondag in de meeste Hongaarse kerken voorgelezen. Na er op gewezen te hebben, dat de regering in Februari j.l. had beloofd de katholieke scholen te handhaven, wordt de regering in dit schrijven verweten geweigerd te hebben kath. schoolboeken te laten drukken. Insgelijks wordt de regering in dit schrijven ten laste ge legd, dat in de pas genationaliseerde scholen een louter materialistisch on derwijs wordt gegeven en dat de wer kelijke wil der katholieke ouders wordt miskend. Dienaangaande stelt de pri maat van Hongarije het houden van vrjje en geheime verkiezingen voor, waarbij de gelegenheid zou worden ge boden zich over het principe van het confessionele onderwijs uit te spreken. Tot slot verklaart de kardinaal, dat de kerkelijke sancties waarover hij het in zijn jongste herderlijk schrijven heeft en die ten opzichte van degenen, die verantwoordelijk zijn voor de afschaf fing van de vrije scholen, worden over wogen, desnoods getroffen zullen wor den. Nederlandse Landmacht neemt deel aan Belgische manoeuvres ZIJ WORDEN IN DE ARDENNEN GEHOUDEN. Het Belgische Ministerie van Defensie maakte bekend, dat in overeenstemming met het accoord dat kortgeleden door de minister Fiévez en De Fraiteur te Den Haag is gesloten, aan het Nederlandse leger toegestaan is deel te nemen aan manoeuvres in de Ardennen. Een deta chement ter sterkte van 200 man is gis terochtend met 80 voertuigen de grens te Wuustwezel overgetrokken, waar het werd ontvangen door een Belgisch of ficier. Het Nederlandse detachement zal t/m 26 Mei in de omgeving van Spa in kam pen worden ondergebracht en zal in dit gebied met auto-colonnes in geacciden teerd terrein oefeningen houden. Vertegenwoordigers van het Belgische leger zullen als waarnemers aan deze manoeuvres deelnemen. Opwekking van de Prinses-Regentes TEN BATE VAN DE NATIONALE REC'LASSERINGSDAG. „Wil materiele wederopbouw gepaard gaan met moreel herstel, dan zal de reclasseringsarbeid gedragen moeten worden door het gehele Nederlandse volk in al zün geestelyke geledingen. Het is daarom, dat Ik u aller aan dacht vraag voor het werk der reclas sering". Aldus luidde een ppwekking van de Prinses-Regentes H.KH. Juliana tot het verlenen van steun en medewerking aan de Nationale Reclasseringsdag, die op Zaterdag 5 Juni as. in ruim 1000 ge meenten van ons land zal worden ge houden. PRINS ASCHWIN UIT DE VER. STATEN TERUG. Met Prins Bernhard naar Soestdük. Per KLM lyntoestel landde gister ochtend op Schiphol Prins Aschwin, die in de Ver. Staten verschillende univer siteiten heeft bezocht. Op het vliegveld was o.m. ter begroeting aanwezig Z.K H. Prins Bernhard. Per Dakota vloog Prins Bernhard met zijn broer naar Soester- berg vanwaar het per auto naar het paleis Soestdijk ging. HULP AAN TSJECHISCHE VLUCHTELINGEN. Oprichting van een comité. Er heeft zich een comité gevormd, dat allereerst hulp zal verlenen aan Tsjechen en Slowaken, die thans nog in Duitsland in kampen vertoeVen en elke dag verlangend uitkijken naar hulp uit het Westen. De vluchtelingen heb ben vooral dringend behoefte aan kle ren en toiletartikelen. Mocht de Nederlandse regering, die terzake reeds veel goede wil heeft ge toond door haar bereidverklaring in ons land een bepaald aantal studenten uit Tsjecho-Slowakije toe te laten, la ter nog aan andere Tsjecho-Slowaken verlof geven zich hier te vestigen, dan hoopt het comité die vluchtelingen in het maatschappelijk en economische leven te helpen vinden. Het comité is aldus samengesteld: prof. dr J. P. Kleiweg de Zwaan (voor zitter), dr G. Bolkestein, dr H. P. Hei- neken, mr G. J. van Heuven Goedhart, dr L. G. Kortenhorst, prof. dr G v. d. Leeuw, W. H. de Monchy en W. Valk (secretaris, voorlopig ook penningmees ter). INSTITUUT „FILM EN JEUGD" OPGERICHT. Opgericht is het instituut „Film en Jeugd", dat zich ten doel stelt: a. het bevorderen, stimuleren en eventueel verrichten van onderzoekin gen naar de invloed van de film op de gedragswijzen, geestelijke gezondheid en sociale maatstaven van jeugdige personen en groepen; b. het advüeiëh tot maatregelen op grond van resulta ten dier onderzoekingen; c. het steu nen, bevorderen en initiëren van stre vingen, welke volgens het oordeel van de Stichting zich bewegen in de rich ting van groter zorg nopens de jeugd met betrekking tot filmvertoningen. Het a.s. 3 October-ieest. De heer P. Boot benoemd tot erelid In afwijking van de traditie werden de gebruikelijke Januari- en Mei-verga deringen der 3 October-Vereniging gis teravond in de bovenzaal van „De Turk" gecombineerd gehouden, hetgeen overi gens geen nummeriek-verdubbelde be langstelling van de zijde der leden ten gevolge had. De voorzitter behoeft het nog ver meld te worden, dat hü W. van der Laan heet? gaf in zijn openings woord daarvan de verklaring, n.l. dat het in verband met de laat-binnenko- mende rekeningen niet mogelijk was de boekhouding eerder af te sluiten en her dacht voorts de overleden leden C. J. de Jongh en W. F. van der Steen, die gedurende vele jaren In diverse com missies het bestuur trouw ter zijde heb ben gestaan. Nadat hij nog had medegedeeld, dat het bestuur aan het Jubileumcomité 1948 ter herdenking van de 50-jarige regering van H.M. de Koningin een sub sidie had verleend van f. 1000.-. las de secretaris, de heer E. W. Wichers Rol- landet de notulen, welke onveranderd werden goedgekeurd. Diens jaarverslag schonk uitvoerige aandacht aan de mede dank zij de gun stige weersomstandigheden bijzonder goed geslaagde feestviering 1947, waar van alle onderdelen de revue passeerden. Speciaal werd gewezen op de histori sche betekenis van de traditionele uitdeling van haring en wittebrood, welke een grotere animo rechtvaardigt dan uitsluitend uit de kringen der het minst-met-aardse-goederen bedeelden. Wie zin heeft voor historie en tracutie moge beseffen, dat'in 1574 andere maat staven golden, waarbij een herinnering aan de hongerwinter 1944'45 wellicht het hare ertoe moge bijdragen om dit traditioneel gebruik op een bredere maatschappelijke grondslag te plaatsen! Presidentele dankbetuigingen en een hartelijk applaus der leden getuigden van de waardering voor dit uitmuntend verzorgde jaarverslag. De penningmeester, de heer C. J. van Spall, kon melding maken van een ba tig saldo van ruim f. 1500 -, daar de ontvangsten f. 55.108.- en de uitgaven f.53.585 - bedroegen. De belangrijkste inkomsten waren: contributies f. 6.600.-; standplaatsen Schuttersveld f. 21.880; en- LeidenJe melkhandelaren adviseren „Distributiemaatregelen handhaven" Het bestuur der Federatie van Melk- handelarenorganisaties in Nederland deelt mede. dat minister Manshplt dui delijk heeft gemaakt, dat de oplossing van het vraagstuk „melk van de bon" niet bevorderd wordt door het stellen van een ultimatum, waarvoor de rege ring niet kan zwichten. Het dagelijks bestuur der Federatie heeft thans op grond van verschillende beslissingen en besprekingen besloten de leden te adviseren de voorgeschre- distributie-maatregelen te handhaven". SPAANSE GEZANT IN ONS LAND. De nieuwbenoemde Spaanse gezant in Nederland. Emillo Navasquez, is gis termiddag met het KLM-toestel uit Ma drid op Schiphol aangekomen. De ge zant, die vergezeld werd door zijn echt genote, zal in de loop van deze week zijn geloofsbrieven aan Prinses-Regen tes overhandigen. De voltallige Spaanse legatie was op het vliegveld ter verwel koming aanwezig. treés idem f. 22.047..-; cabaret f. 1.796.-; de uitgaven: optocht f.21.314.-; avond feest Schuttersveld f. 21.540.-; cabaret f. 1.783.-. Gehoord de rapporten van accountant en kascommissie(?) werd de penning meester onder dankzegging gedéchar- geerd. Tot leden der nieuwe kascommissie werden benoemd de heren A. Collee, J. Brouwer en F. J. de Jong. De periodiek-aftredende bestuursleden de heren W. van der Laan en B. de Koning, werden met vrijwel algemene stemmen herkozen, terwijl in de vacatu res. ontstaan door het bedanken van de heren P. Boot en J. W. Cahen, als be stuursleden werden gekozen de heren J. H. C. Laman en M. de Marcas. De heer P- Boot die gedurende 29 jaar deel van het bestuur uitmaakte, werd op voorstel van het bestuur met algemene stemmen benoemd tot ere-lid. Nadat de contributie voor het komen de jaar wederom was bepaald op f. 1.50, stelde de voorzitter het feestprogramma 1948 aan de orde, dat wij schreven bijna: uiteraard geen sensationele afwijkingen bevatte. „Ex Animo" orient het programma op Donderdag 30 Sep tember met een wiidingsdlenst in de Pieterskerk: Vrijdag 1 October is er tap toe en openstelling van het Lunapark. Zaterdag 2 October is de grote dag. Het begin is als gewoon: reveille, koraalmu- ziek. uitdeling van haring en wittebrood, militaire mars. poppenkastvoorstellingen In de binnenstad en een wielerwedstrijd. Dan volgt om 1 uur de grote histori sche optocht. Het onderwerp lag ditmaal voor de hand: de 300-jarige herdenking van de Vrede van Munster, welke een einde maakte aan de 80-jarige vrijheids strijd tegen de Spaanse onderdrukker. De heer Bernard de Koning, sedert lan ger dan een kwarteeuw de onvolprezen voorzitter - der Optochtcommissie kon digde aan. dat hij dit jaar voor het laatst als zodanig zal optreden, waarna hii zijn functie zal overdragen aan dr N. A. Commandeur, 'die hem nu al enige jaren trouw terzijde staat. De Vroegere ge meente-archivaris. dr mr W. J. Verburgt uit Wassenaar, was zo vriendelijk het bestuur en de Optochtcommissie de ge wenste historische gegevens te verstrek ken. De optocht zal uit tien groepen be staan met in totaal ongeveer 350 deelne mers, waarvan vele ruiters, tal van praalwagens, karossen, de gouden koets e.d. Het heeft in dit stadium nog wei nig zin de lezers te vermoeien met een opsomming van de namen der verschil lende hoogwaardigheidsbekleders, die in de stoet gullen voorkomen. Trouwens, de aankleding en verdere verzorging is be langrijker dan de namen en in dit op zicht is er alle reden om de resultaten met volledig vertrouwen in het beleid van de heer De Koning en zijn staf te gemoet te zien. De 3 Octobervereniging is er zich volledig van bewust ten deze een reputatie te moeten hoog houden! Het ligt in de bedoeling van het bestuur aan de deelnemers aan de optocht na afloop een bioscoopvoorstelling aan te bieden. De cabaretvoorstelling in de Stadsge hoorzaal zal dit jaar vermoedelijk wor den verzorgd door een amateurgezel schap uit Alkmaar, terwijl het gebrui kelijke „luisterrijke vuurwerk" het avond feest op het Schuttersveld zal besluiten. Dit concept-feestprogramma werd door de ledenvergadering in zijn geheel goed gekeurd en de verdere uitwerking aan het bestuur toevertrouwd. De rondvraag leverde weinig belang rijks op..waarna te ruim halfelf de ver gadering onder dank aan de leden voor de opkomst we:d gesloten. Lenstra niet naar Oslo OOK TEMMING BLIJFT THUIS. Naar het A.N.P. verneemt zal Abe Lenstra, die als linksbuiten in het Nederlands elftal was gekozen voor de wedstrijd tegen Noorwegen, de reis naar Scandinavië niet meemaken op medisch advies. Naar men weet heeft Lenstra in de wedstrijd tegen de Wanderers een blessure opgelopen en de geneesheer achtte het beter, dat hü vandaag niet naar Oslo zou ver trekken. Bij de reserves is Temming van DOS gekezen De Utrechtenaar trqf het wel heel ongelukkig, toen hü gisteravond uit de bus in Rotterdam stapte, op weg naar de laatste training en daarby door zijn enkel zakte. Ook Temming zal dus de wedstrijd door de radio moeten volgen. De keuzecommissie van de KNVB heeft besloten alsnog naar Oslo mee te nemen de ADO-speler Clavan. Het de finitieve elftal zal, in verband met het uitvallen van Lenstra en Temming, pas Woensdag in Oslo worden samenge steld. BAKKERS BAKTEN ZEVEN DOELPUNTEN. De bakkers van de Leidse Broodfa briek Ds Zeeuw hebben gisteren, hun witte pakken verwisseld voor een fleu rige voetbaluitrusting en traden in het veld voor een vriendschappelyke ont moeting tegen de Raad van Arbeid. Behalve brood bakken bleken de ge zellen ook te kunnen voetballen en na een zeer prettige en sportief gespeelde wedstrijd konden de Raad van Ar beid- mannen met een 71 nederlaag weer achter hun lessenaars plaats nemen, (ruststand 11). Arbiter De Klink leidde tot ieders genoegen. CRICKET. AUSTRALIË IN ENGELAND. Er toert momenteel weer een Austra lisch team door Engeland. In hun eer ste wedstrijd tegen M.C.C. scoorden de Australiërs 552 runs. waarna de MCC voor 189 aan de kant zat. In de tweede innings verloor de MCC 1 wicket voor 27 runs, toen de speeldag verstreken was. Vader Reshevsky telefoneerde tweemaal naar Amerika (Van onze schaakmedewerker) Met de Leave-treln uit Beriyn. die gisteravond om halfzeven te Ltreeht binnenliep, keerde de van de vijf schaakreuzen voor het wereldvenster het minst door de schaakgodin begun stigde dr Max Euwe ln ons land terug. Behalve mr Rueb, voorzitter van de In ternationale Schaakbond, de heer Zlt- tcrstcyn, president van de K.N.S.B. en de Nederlandse officials, bevond zich ln zijn gezelschap ook de Amerikaan Res hevsky. die hedenmiddag om twee-uur weer inct de „Veendam" ons land heeft verlaten. De Amerikaan had een zeer begrijpelijke haast, want tydens het Ingezonden Mededeling muggen vliegen vlooien luizen «nx. D. D. T. POEDER in de practisch e en voordelic je stuifzak 65 cenl 86) Dat leert me, dat ik "aiooit zo maar zonder navraag introducties weg moet geven, dacht hü woedend. Nu, eens op een goede dag 2ullen we onze rekeningen wel vereffenen! De sfeer, die ze getroffen hadden, was precies wat hü beoogde in zijn diverse hotels. De sfeer van het bui tenhuis. Hij wist, dat hü hoe hü het ook probeerde op de een of andere wüze er altijd net naast was. Hü keek bewonderend naar het oude eikenhouten buffet met het blau we porcelein er op. Hü vond dat de diverse bloemen buitengewoon mooi geschikt waren; waar hadden ze die oude houten kannen gevonden? Door de open deur kon lüj in de eetkamer ïojken: kleine tafeltjes stonden daar keurig gedekt, het zag er alles zeel- verzorgd uit. Dat meisje, peinsde J. W„ had ik zelf moeten inpikken. Wat ben ik stom geweest. Zün blik viel op de gordijntjes in blaiuw-wit en rood-witte ruitjes. Hij herkende het materiaal. Tigherhams had het hem maanden geleden aange boden tegen een fantastisch lage prü's Hij had het niet genomen, 3>mdat hij meende, het niet te kunnen gebrui ken. En iedereen in zün firma was het met hem eens geweest, dat het niets voor hun zaken was. Als hy gordijnen voor zyn eetzalen dacht, dan moest het iets van zware wollen stof met franje zün. Of iets met grote bloem- patronen. Drie keer zo duur en lang niet zo aardig, daoht J. W. ontstemd. Phyllis en Cel ia deden de ronde en leegden, zoals Katie hen dit geleerd had, de asbakken en schudden de kus sens op. De meisjes zagen er zo aar dig "uit, dat ze van het toneel wegge lopen leken te zyn. Goede manieren hadden ze ook, ze kwamen kennelijk uit een behoorlyk milieu. Waar krij gen ze deze vandaan, dacht J. W. ra zend. Personeel bezorgde hem nacht merries.- Katie en Lynn hadden een nieuw uniform voor de meisjes ont worpen. Ze droegen nu jurken, ge maakt uit oude cretonne gordynen, vol met rozenknoppen en blajuwe guirlan des en in hun haren droegen ze bij passende blauwe lintjes om hun krul len uit het gezicht te houden. Dat was ook een uitstekend idee! Hü moest hier een aantekening vanmaken. Zü moesten bij hem ook eens breken met die eeuwige zwarte jurken met witte manchetten en kraagjes, kanten schor tjes en zwarte kousen! Op dit moment kwam mevrouw Gale het vertrek binnenschryden. Ze droeg een opvallende jurk van hardgroen fluweel en een hardgroen fluwelen strikje in haar roodgeverfde haar. Alle namaak-diamanten armbanden, die ze haar vier echtgenoten had weten af te zetten, had ze om haar dunne ar men gedaan. Ze maakte hoe dan ook ongetwijfeld een zeer rijke in druk. Ze zag er bovendien, dacht J.W., die haar opmerkzaam opnam, buiten gewoon meegaand en opgewekt uit. Precies het soort oude dame, dat me delijden zou hebben met zo'<n stel jon ge dwazen en hun moeilijkheden, die haar zou hebben kunnen vangen. Ze er zeker zouden komen, als de winter eenmaal zün intrede had gedaan. Hij zag de zaak opeens overduidelijk: dit was de ryke oude dame, waarop ze •hun hoop gebouwd hadden! De vaste gast, die hen door de moeilyke tüd heen zou moeten helpen. J. W. klopte de as van zijn sigaar van zyn borst en van de rest van zün kleren, waar hy" deze gemorst had. Hy' liep de kamer door en ging in 'n stoel zitten, die dicht genoeg by' mevrouw Gale stond om gemakkelijk een praat je met haar te kunnen beginnen. Mevrouw Gale was niet iemand met wie het moeilijk was om in gesprek te komen. De moeilijkheid kwam pas, als je met de conversatie op wilde hou den. Ze was al spoedig verdiept in al lerlei anecdotes uit haar opwindend verleden en haalde foto's voor de dag. Dat ben ik in de een of andere zwaai, onderste-hoven, maar dat zou ik nu niet meer kunnen! Ze had er niet veel tijd voor nodig om haar grote welstand kenbaar te maken en óm met haar diamant-koop man voor de dag te komen. Ze bab belde voort gonder 'directe grote on waarheden te vertellen, waarop men sprak over haar buitenlandse reizen, en over haar flat in de stad, maar vertelde niet, dat de huur, die momen teel een by ziende vrij gezel, met een byziende hond, betaalde, haar voorzag van het nodige zakgeld. Maar lieve help, zei J. W. na een poosje, toen hun vriendschappelyk ge sprek ver genoeg gevorderd was, „hoe raakt een hoogstaande vrouw als U hier in dat gat verzeild? U hebt kleu ren en licht en vrolükheid nodig." Me vrouw Gale keek hem aan met een waai'derende blik. Dat waren inder daad de dingen, die ze hebben wilde, maar als ze er over sprak, duwde men haar een stofdoek in de handen! Of de een of andere schop, waarmee ze in de tuin zou moeten werken. Ze mompelde iets over een rustkuur en doktersvoorschriften. Natuurlijk moet U rust hebben, maar dan in een behoorlijke omgeving. U moet in een van myn hotels ko- mëh wonen. B,v. het Grand Hotel in Bamfield. Dat is meer in uw lün. Daar valt wat te beleven. Er zün concerten. Ik zou U een mooie kamer met bad kamer kunnen geven (Wordt vervolgd). 26). De Chinees liep zonder dralen naar de hut van Panda en Stapper en zocht het stuk zeep op de wastafel. Maar hoe hü ook keek en snuffelde, er was geen zeep te zien. „Bah!" mompelde hü. „De velwaalde Vleemdelingen zyn viezelikken! Hebben niet zeep! Hebben onwaalhedens vel- i teld! Hebben gekokt! Bah! Niet zeep! Niet Oog van Mug in zeep Gil! We zul len de lakkels klügen! We zullen zwaald gebluiken!" En boos snelde hü naar het ruim te rug om Stapper en Panda een gevoelig lesje te geven. Op dezelfde tüd maakte Joris Goedbloed zy'n avondwandeling over het dek. Hü voelde zich zeer tevre den en neuriede een liedje in zichzelf. „Het leven is nog niet zo kwaad 1" mompelde hy, terwül hü gemakkelü'k tegen een luchtkoker ging leunen en naar de maan keek. „Tjonge, wie had kunnen denken, dat die schurken de smaragd in een stuk zeep zouden druk ken? Het was maar goed, dat ik ter plaatse was om het te zien! Anders had ik lang kunnen zoeken! Enfin de steen is nu in goede handen!" tournool werd hem een zoon geboren, die h(| dus pas na bijna drie maanden zal kunnen aanschouwen. Vader Res- lievsky kon echter niet zo lang wachten en heeft van uit Moskou tweemaal naar huls -getelefoneerd om het stem geluid van de jonggeborene te beluis teren. Aan het station werd het gezelschap verwelkomd door de familieleden, terwijl de Nederlandse Schaakbond vertegen woordigd was door de heren Van Harten en Modderman. De eerste, die uit de trein stapte, was Euwe. In looppas spoed de hij zich naar de bagagewagen en ter wijl hii doende was de vele kofferstukken in combinaties op de tegelvelden van het perron op te stellen, konden wij consta teren, dat hij er best uitzag en de teleur stellende resultaten hem blijkbaar niet al te zeer ontmoedigd hebben. Euwe was vol lof over de ontvangst ln Moskou, zal nu eerst enige weken uit rusten. en zal daarna aan een tournool In Plymouth deelnemen. Wie daar zijn tegenstanders zullen zün. behalve natuur lijk een aantal Engelsen. Is nog onbekend. Met een auto ls dr Euwe vervolgens naar Amsterdam doorgereisd. Meer byzonderheden vernamen wü van de heren Rueb en Zittersteyn, waarmede wü naar Den Haag terugreisden. ZIJ ver telden ons, dat de organisatie in Moskou voortreffelijk was, maar dat Den Haag er zeker niet voor onder deed De zaal was wel ls waar groter en eveneens de belang stelling maar dat behoeft ln een millioe- nenstad als Moskou en de enorme popu lariteit, die het schaken in Rusland ge niet, geen verwondering te wekken. An ders dan in Den Haag. waar het publiek aan tafeltjes in de gelegenheid was irfet een eigen schaakspel de party en op de voet te volgen en te analyseren, was de zaal in Moskou als schouwburgzaal inge richt. Hadden de Russen in Der. Haag soms over een te rumoerig publiek ge klaagd. ln Moskou was het zeker niet rustiger. Een besliste factor in het voor deel van Den Haag was het noteren van alle zetten op de demonstratieborden. In Moskou voerde men de zetten alleen op de demonstratieborden uit en Iemand, die tydens het spel binnen kwam. moest maar raden wat er tevoren was gebeurd' Men had in Rusland grote bewondering voor het spel van Reshevsky. en 'heeft voortdurend rekening gehouden met de mogelijkheid, dat hij winnaar zou kun nen worden. In 3 van de 5 partijen tegen Botwlnnik heeft hij een winststelling be reikt. en indien hij zich geheel aan het schaakspel zou gaan wijden, acht men het lang niet onmogelijk, dat hü by een vol gende gelegenheid nog beter uit de bus zal komen! Het volgende Jaar zal de candldaten- wedstrijd, waarvan dc winnaar ln 1950 een tw.eekamp om de titel met Botwinnik zal spelen, hoogst waarschijnlijk ln Ame rika plaats vinden. Dit. zal ln het congres van de F.I.D.E. op 11 Augustus a.s. in Stockholm worden beslist. Sportspüinters De golf speler J. F. Dudok van Heel werd in de eerste ronde van de Britse open kampioenschappen versla gen door John Niven met zeven en zsg Niven speelde schitterend en deed i/ slagen over de twaalf holes. De Zuid-Hollandse amateur-boks- ploeg zegevierde gisteravond in de Haagse Dierentuin met 73 over een Londen's team. Voor de derde ronde om de „L.V.B. Sleutels" speelt DOCOS Woensdag avond aan de Haagweg tegen ASC II. Aanvang 7 uur. K.N.V.B.-afdeling Leiden UITSLAGÉN VAN ZATERDAG. 2A: Leiden 2Lisser B. 2 13. 3B: Rijnsb. B. 4Woubrugge 2 41. 4A: Ter Leede 4Lisser B. 4 00; SVOW 3—Valken B. 2 1—1. 4B: Lisser B. 5MSV 2 5—0; Leiden 4Noordwijk 6 24. Junioren: A. Rijnsb. B. (A.)CNV 21. C: Rynsb. B. (B)Lisser B. 01. Adspiranten: B: Alphia—UVS (b) 1—1; Oranje Gr.Lisser B. 20. C: Juick B. (c)RCL 1—3; SVOW— UVS (c) 4—3. Zaterdagmiddagbeker: U: Lugdun. 2Leiden 1 13. W. DOSR 1—Rynsb. B. 1 1—5. X: LFC 1—Katwyk 1 3—2. Juniorenbeker: G: RCLQuick B. (B) 2—1. H: Quick B. (A)—ARC 2—1. UITSLAGEN VAN ZONDAG. 4 B: LDWS 5—St. Bern. 2 3—1. 4C: AZL 4Stompw. B. 3 11; LD WS 6—Foreholte 4 5—0. Junioren: C: VTL—UVS (D) 1—3. D: Weter. B. (A)—Altior (A) 0—1. G: Rypweter.Altior (B) 40. H: Stompw. B.WSB (C) 10. „L.V.R.-Sleutels" N: Lisse 1—LDWS 1 4—2. O: LFC 2—ASC 1 1—1. TENNIS. FRANSE INTERNATIONALE KAMPIOENSCHAPPEN. In de achtste finales van het dames dubbelspel werden mevr. Welss (Argen tinië) en mevr. Borren (Ned.) met 61, 63 uitgeschakeld door de dames Dole- schell (Oost.) en Kormoczy (Hong.). LEIDSE SCHAAKBOND. Philidor II heeft goede kansen op promotie. Gisteravond speelden Philidor II en V.T.L. hun laatste promotie-wedstrijd voor een plaats in de tweede klasse. De zeer felle strijd is nog niet beslist, want bij de stand 44 zün twee partüen af gebroken, en deze worden over 14 da gen verder gespeeld. In de party van het derde bord staat Galjaard echter beter, terwijl Van den Burgh met een iets mindere stand, doch lopers van ongelijke kleur, wel remise zal houden. Aangezien Philidor n aan een gelijk spel voldoende iheeft voor promotie, ziet het er naar uit, dat Philidor II de club van de Touwfabrieken uit de tweede klasse zal verdringen. De uitslagen wareij: J. van Deventer (V.T.L.)A. Geyer (Philidor II) Vz-Vt, A. Smit-J. Buurman 1—0, P. Kuiper—Jac.Galjaard afg., P. J. Preenen—E. W. van den Burgh afg., J. NievaartJ. van Leeuwen 01. J. Witkamp—P. Barkema VzVz, H. Stou te— A. H. J. v. d. Meulen 0—1, J. van Dijk—C. J. W. Conijn, 1—0, W. F. Smit J. A. P. Moonen 1—0, H. J. Dingjan J. H. Aalbersberg 01. DAMMEN. SPANNING IN RIJNSBURG. De uitdagingsmatch tussen Leeuwen burg en Brink heeft wel een meer dan spannend verloop. Aanvankelük leek het. dat Brink zonder veel moeite de wedstryd zou winnen. De eerste twee partüen brachten hem n.l. evenveel zege's. Maar Leeuwenburg herstelde zich en nu na 7 ronden is de stand weer gelijk (77). Vanavond zetten de beide RÜnsburgse dammatadoren de strüd voort. DELEGATIETREIN TE DJOKJA AANGEKOMEN. Ditmaal geen incidenten. Aneta's speciale correspondent te Kalioerang meldt, dat de delegatietreln gisteravond na dertien uur reizen om 1630 uur (Djokja-tyd) te DJokja is aangekomen. Noch tydens de reis, noch bij aankomst te Djokja zyn incidenten voorgevallen. By de status quo-lün werd de bewaking van de trein door de repu bliek overgenomen. Onmiddellük na aankomst vertrok men met auto's riaax Kalioerang, waar een gezamenlijke maaltijd in een hotel van Kalioerang plaats vond. De Burgemeester houdt a.s. Woensdag spreekuur van 11 tot 12 uur. De Wethouder van Sociale Zaken de heer S. Menken, is verhinderd Woensdag spreekuur te houden. VOOR WOENSDAG 26 MEI. Hilversum I (301 M.) VARA 7.00: nieuws; 7.15: ochtendgymnastiek; 7.30: orgel en plano; 8 00. nieuws; 8.15: strijd lied; 8.18: operetteselecties; 8.50: voor de- hulsvrouw; 9.00: lichte klanken; 9.30: muziek van Mozart; VPRO 10.00: mor genwijding door ds H. A. Enklaar; VARA 10,20: onze keuken; 10.30: voor de huis vrouw; 11.00: populair programma; 12.00: .Ramblers; 12.30: weerpraatje; 12.33: on vatbaar maken voor diphterie; 12.38: Kilima Hawallans; 13.00: nieuws; 13,15: kalender; #13.20: Vaudeville-orkest; 14 00: gesproken portretten; 14.15: kamermu ziek van Brahms; 15.00: hoorspel voor de Jeugd; 15.30; Roodborstjes; 15.45: zieken bezoek; 16.15. vragen staat vrij; 16.45: het stond ln de krant; 17.15: Lucienne Boyer zingt; 17.30: maatschappehjk werk ln Nederland; 17.35: gram.muziek; 17.45: nieuws; 18.00: Ned. Strijdkrachten; 18.25: reportage ir A. Emmenes van Noorwegen -Nederland; 20.30: operamuziek; 21.30 uit Neerlands verleden; 22.18. viool en plano: 22.45: A. Roland Holst zestig Jaar; 23.00: nieuws: 23.15: Bruce Lowe zingt; 23.30 24,00: nieuwe Amerikaanse platen. Hilversum II (415 M.) NCRV 7.00: nieuws) 7.15: reveille; 7.45: woord voor de dag; 8.00. nieuws; 8.15: gewijde mu ziek; 8.30: opgewekte klanken; 9.00: zie kenbezoek; 9.30: waterstanden; 9.35: wer ken van Elgar en Walton; 10.30: morgen dienst o.l.v. ds Jac. Lisscnberg; 11.00: kwartet van Sibelius; 11.30: hoorspel over Stanley: 12'.00: Metropole-orkest; 12730: weeroverzicht: 12.33: gemengd omroep koor; 12.55: Prot. Interkerkelijk Thuis front; 13.00: nieuws; 13.15: van Rameau tot Ravel; 13.50: dlvertlmeno van Mo zart; 14.00- Bondsdag Geref. vrouwen te Spakenburg; 15.15: Rubinstein speelt Chopin; 15.30: Toonkunst Kamerkoor; 16.00: voor postzegelverzamelaars; 16.15: igd: 17.-" tropei ren en korpsen; 18.30: het bevolkings- voor de Jeugd: 1 7.30: lichte klanken; 17.45: onder de tropenzon; 18.00: Ned. ko- vraagstuk ln Nederland; 19.00: nieuws; 19.15: het nieuws uit Indië; 19.30: ac tueel geluid; 19.45- Engelse les voor ge vorderden; 20.00: nieuws; 20.05: proloog; 20.15: dubbel vier; 20.30: hoorspel van Stanley 21.15: Radio Philh. Orkest; 22.15: Holanda Sextet; 22 45: avondoverdenking: 23.00: nieuws; 23.1524 00: werken voor strykorkest. AGENDA HEDEN. StadszaalJubileumconcert Orkestge bouw orkest o. 1. v. Pierre Monteux. 8 uur nam. WOENSDAG: Stadszaal: Verkiezingsvergadering KVP. Spr. dr Olierook en Paul de Waart, 8J- uur nam. Middelstegracht 3: Gemeente Gods, uur nam.

Leidsch Dagblad | 1948 | | pagina 2