De Arabieren onder voorwaarden bereid bevel „staakt het vuren" te aanvaarden Geëist terugkeer tot status van 15 Mei! WEERBERICHT Het internationaal muziekconcours te Sclieveningen Schilferende uitvoeringen der muzikale jongeren Met een enkél woord 87ste Jaargang DINSDAG 25 MEI 1948 No. 26393 LEIDSCH Directeur: J. W. Henny Hoofdredactie: B. W. Menkhorst en J. Brouwer DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTRÉKEN f3.90 per 3 maanden; 30 cents per week Telefoon Dir. en Adm.: 25041; Red. 21507 Witte Singel 1, Leiden - Giro no.: 57055 Indien men op deze kaart ziet, welke belangen de Ver. Staten Gr.-Brittannië en de Sovjet-Unie In de Arabische landen hebben, dan blijkt wel, dat deze olieconcessies een optreden in het geschil in Palestina niet vereenvoudigen. De waarde van de concessies is zeer groot. De Amerikaanse concessies in Saoedi-Arabie vertegenwoordigt alleen al een waarde die het vijfvoud van de totale kosten van het Marshall-plan te boven gaat. Voeg hierbij nog de enorme investering (175 millioen dollar) die de aanleg van de Trans-Arabische pijp leiding vraagt, en het grote probleem ligt voor u: Of ingrijpen in de ruzie tussen Israël en de Arabische landen en de waardevolle gebieden verliezen, of niet ingrijpen en,. de belangen van de oliemaatschappijen sparen en toezien 5°®.d® wordt verstoord. Voorlopig heeft men zich nog geplaatst achter de Veiligheidsraad, die echter aan haar uitspraken wegens het ontbreken van sancties geen kraoht kan verlenen. Op dezelfde wijze waarop het dus voor de Ver Staten zaak is goede vrienden te blijven met Saoedi Arabië is dit eveneens het geval met Engeland tegen over Trans Jordanië en Irak. Deze landen en Syrië hebben concessie verleend aan Engeland, de Ver. Staten. Frankrijk en Nederland. De Veiligheidsraad heeft besloten de aanvangstermijn voor de wapenstil stand in Palestina op Woensdag te 17 uur te stellen. Dus een verlenging van de termijn! Dit op verzoek der Arabische landen. Het Amerikaanse ministerie van bui tenlandse zaken heeft medegedeeld, dat de V.S. de Arabische staten officieel er van in kennis hebben gesteld, dat zij „ernstig verontrust" zijn over de toe stand in Palestina, en dat zij een direct beroep op hen heeft gedaan gehoor te geven aan de order „staakt het vuren" van de Veiligheidsraad. Welingelichte kringen menen, dat de aanvaarding of verwerping van dit „laat ste Amerikaanse beroep" beslissend kan zijn voor het al dan niet opheffen van het uitvoerverbod van wapenen naar Palestina. Sommigen houden het voor mogelijk, dat president Truman het em bargo opheft, wanneer hij confereert met president Weizmann van Israël. Deze is per trein te Washington aan gekomen, waar hij begroet werd door hoge functionarissen van het Witte Huis en het ministerie van buitenlandse za ken. Van gezaghebbende zijde te Washing ton wordt echter vernomen, dat de Arabische staten zijn overeengekomen aan de order van de Veiligheidsraad, het vuren te staken in Palestina, ge hoor te geven, op voorwaarde van te rugkeer tot de status quo, zowel in politiek als militair opzicht van 15 Mei. Hetgeen dus zou neerkomen op niet- erkenning van de staat Israël en stop zetting der Joodse immigratie 1 Onnodig te zeggen, dat de Joden daaraan niet denken. DE BEMIDDELAAR VOOR PALESTINA. Trygve Lie, algemeen secretaris der V.N., heeft een beroep gedaan op de Arabische staten, de Joodse staat en de Engelse regering, te zorgen voor een veilig geleide voor graaf Bernadotte, be middelaar der Vü. voor Palestina. Zuid-Afrika erkent Israël Jan Smuts, de Zuid-Afrikaanse mi nister-president, heeft per telegram aan Mosje Sjertok mededeling gedaan van de beslissing van de regering de staat Israël te erkennen. Zuid-Afrika is het eerste land van het Britse gemenebest, dat Israël er kent. Volgens gewoonlijk welingelichte krin gen was Engeland niet van te voren in gelicht. Er waren geen tekenen, dat an dere dominions het Zuid-Afrikaanse voorbeeld zullen volgen. De Joodse ge meenschap begroette de erkenning na tuurlijk met groot enthousiasme. Door de stap van Zuid-Afrika is de Britse delegatie te Lake Succes nog meer geïsoleerd geraakt. Het niet erkennen door Engeland en het vasthouden aan de militaire clausules van de verdragen met Egypte, Irak en Trans-Jordanië heeft Engeland reeds de oppositie van de Sovjet-Unie en de V..S. bezorgd. In de toekomst zal de te volgen politiek van Engeland in het Midden-Oosten nu ook verschillen van een van zijn domi nions. Het voorval zal, naar te verwachten is, nieuwe moeilijkheden veroorzaken bij de coördinatie van de opvatting van het gemenebest inzake de vraagstukken van het Midden-Oosten. Dit probleem zal onder ogen gezien worden op een „ge menebest-conferentie", waarvoor men thans plannen maakt. VEEL BEWOLKING. De Bilt verwacht tot morgenavond: Meest zwaar bewolkt met tijdelijk enige regen. Veranderlijke wind. Op de meeste plaatsen iets minder koud, voor al des nachts. 26 Mei. Zon op: 432 uur; onder: 20.42 uur. Maan op: 24.00 uur; onder: 6.37 uur (V. M.) Hoogwater te Katwijk te 5.41 en 16.08 uur. In aansluiting hierop wordt nog ge meld: Engeland zal wapens en uitrus tingen blijven zenden naar Egypte en de andere Arabische staten met welke het geldige verdragen van wederzijdse bijstand heeft aangegaan. Engeland zal deze landen van wapens en uitrustin gen, waarop zij volgens de verdragen recht hebben, blijven voorzien, zo wordt van bevoegde zijde te Londen vernomen. DOUGLAS WEER BIJ BEVIN. De Amerikaanse ambassadeur te Lon den. Lewis Douglas, heeft voor de twee de maal binnen 48 uur een bezoek ge bracht aan Bevin in verband met de Palestijnse kwestie. Men meent, dat het gesprek gelopen heeft over de politiek, welke gevolgd zal moeten worden, wan neer de Arabieren weigeren aan de op roep van de V.N. tot staken van het vu ren gehoor te geven. Volgens welingelichte kringen zou Groot-Brittannië nog steeds gekant zijn Geen definitief resultaat te Londen? DE ZES-MOGENDHEDEN- CONFERENTIE. Couvé de Murville, de voornaamtse Franse afgevaardigde ter conferentie der zes landen over Duitsland, zal morgen naar Londen vertrekken. In gewoonlijk welingelichte kringen te Parijs verwacht men, dat Vrijdag een gemeenschappelijk communiqué over het werk van de con ferentie zal worden uitgegeven, zonder dat de conferentie er in geslaagd Is al de verschillen tussen de Amerikaanse en „continentale" zienswijzen t.a.v. een effectieve contróle van het Ruhrgebied in het belang van de West-Europese economie en veiligheid te overbruggen. In bevoegde Franse kringen wordt er ,op gewezen, dat de Londense conferentie er een is van deskundigen en haar aanbe velingen niet bindend zijn voor de respectieve regeringen. Volledige overeenstemming tussen de Westerse geallieerden met betrekking tot Duitsland moet derhalve nog bereikt worden door besprekingen op regerings niveau. WALLACE VOORALSNOG NIET NAAR MOSKOU. Personen uit de omgeving van de voor malige Amerikaanse vice-president Hen ry Wallace hebben verklaard, dat de be richten als zou deze zich eerlang naar Moskou begeven om besprekingen te voeren met Stalin, volledig uit de lucht gegrepen zijn. Wallace is inderdaad van oordeel dat een dergelijke conferentie in de huidige omstandigheden geen resultaten kan op leveren, daar hij slechts als een gewone burger zou kunnen optreden. Dezelfde persoonlijkheden betwijfelen zelfs, of de regering Wallace een paspoort voor Mos kou zou verlenen. tegen het instellen van sancties jegens de oorlogvoerende partijen volgens ar tikel 39 van het Handvest, waartoe de Verenigde Staten wel hun toevlucht zouden willen nemen. Sommige waarnemers opperen de mo gelijkheid, dat Groot-Brittannië. zijn verzet tegen sancties handhavend, een compromis zou willen door de veertig Britse officieren, die bij het Transjor- daanse leger dienst doen, terug te roe pen en voor onbepaalde tijd met verlof te zenden. Bevin zal morgen in het parlement antwoorden op twee vragen over de Britse steun aan de Transjordaanse strijdmacht. VAN DE FRONTEN Gistermiddag was er in de toestand aan de Palestijnse fronten geen veran dering van essentiële betekenis sedert het weekeinde ingetreden, hoewel de strijd wordt voortgezet. Vooral in Jeru zalem. De vertegenwoordiger van de Franse regering te Amman heeft er bij koning Abdoellah nogmaals op aangedrongen de troepen van het Arabische legioen order te geven de Heillige plaatsen te ontzien. Een gelijk verzoek is gericht tot Mosje Sjertok, de minister van buitenlandse zaken van Israël. Over en weer hebben enige luchtbom bardementen plaats. Vooral Tel Aviv was het doel der Egyptische vliegtuigen. De Oostenrijkse kwestie GEEN VOORTZETTING BESPRE KINGEN, TENZIJ OP REELE BASIS. De Amerikaanse regering heeft mede gedeeld niet bereid te zijn de bespre kingen over het vredesverdrag met Oostenrijk te hervatten alvorens er „een te rechtvaardigen basis voor voortzetting van de besprekingen" be staat. De „te rechtvaardigen basis" heeft in het bijzonder betrekking op verzeke ringen betreffende de handhaving van de Oostenrijkse grens van 1937 en het beginsel van het niet verplichten tot herstelbetaling. De plaatsvervangers zijn het laatste bijeen gekomen aan het begin van deze maand. Toen reeds verklaarde Reber.de Amerikaanse vertegenwoordiger, dat de voortzetting van de besprekingen geen zin had, tenzij de Sovjet-Unie zou ver zekeren, dat noch territoir, noch her stelbetaling van Oostenrijk geëist zou den worden. De besprekingen liepen vast naar aan leiding van de Joegoslavische eisen tot herstelbetaling en het afstaan van grondgebied. Engeland, Frankrijk en de V. S. achtten de Joegoslavisch eis tot inlijving van Oostenrijks gebied in Zuid- Carinthië ongegrond, terwijl de Sovjet- Unie van oordeel was. dat hij gebaseerd was op ethnologlsche en historische gronden. Reber heeft besloten naar Washing ton terug te keren. En woordvoerder van het Engelse ministerie van Buiten landse Zaken, beschouwde deze stap als een uitstel, niet als een totale mis lukking der besprekingen van de plaats vervangers. Weer een Sovjet-veto NU INZAKE TSJECHO-SLOWAKIJE. De Sovjet-Unie heeft haar veto ge steld tegen de oprichting van een com missie van onderzoek betreffende de gebeurtenissen in Tsjecho-Slowakije. Tevoren had Gromyko zijn veto uit gesproken over het in- stemming bren gen van een voorstel, waarin de vraag werd opgeworpen, of het veto van toe passing zou kunnen zijn, wanneer de meerderheid van de raad voorstandster zou blijken van instelling van een com missie voor de Tsjecho-Slowaakse kwes tie. Het was de 24ste maal, dat de Sovjet-Unie een veto uitsprak. Vervol gens kwam dan het veto tegen de in stelling van de betrokken commissie. Dus de 25ste! ONTEIGENING VAN WINKELS TE BELGRADO. Te Belgrado wordt officieel medege deeld, dat 1.150 kleinhandel-winkels in de afgelopen drie dagen zijn onteigend. De meeste hiervan zijn reeds door de stad of staat en de coöperatieve bewe ging overgenomen. Overeenkomstige ont eigeningen worden gemeld uit andere delen van het land. In een officiële verklaring over deze maatregel wordt gezegd, dat de activi teit van de kleinhandelaren in het ver leden „in strijd was met de socialisti sche doeleinden van de huidige handel". Te Belgrado werden in de afgelopen drie jaar wegens speculatie, hamsteren en zwarte handel 7000 boetes aan .klein handelaren opgelegd. Naar wordt verklaard werden ver scheidene tienduizenden guldens aan buitenlands geld ontdekt bij invallen in de winkels. Een ernstig auto-ongeluk heeft .plaats gehad in het Belgische dorpje Froid- veau nabij Dinant. Een vrachtwagen met aanhangwagen, geladen met bomen, sloeg door onbekende oorzaak van de weg af en stortte naar beneden. In de val verwoestten de beide wagens een woning. Het verwonderlijke van het geval is, dat zowel de inwoners van het huis, een echtpaar en twee kinderen, vrijwel ongedeerd onder de puinhopen vandaan gehaald werden, als het feit, dat de bestuurder van de vrachtwagen geen kwetsuren opliep. Foto: ANP-Ba. Manifestatie van hoogste techniek en artisticiteit (Van onze muziekredacteur) Het grote internationale muziekcon cours te Scheveningen, georganiseerd door Philips Radio in samenwerking met de Maatschappij Zeebad Scheve ningen, is begonnen! Rond en in de Kurhauszaal is 't één „zang en klank", buiten van 't zachte zeegeruis, binnen van de jeugdige deel nemers en deelneemsters, de mcesten met reeds veel vermaardheid, die er in een edele strijd kampen: violisten, vocalisten en pianisten, onder het ge hoor van een jury, bestaande uit niet minder dan 47 leden, allen corypheën der muzikale wereld, experts op hun speciaal gebied. Onder hen treffen wij de namen aan van Willem Andriessen, Sem Dresden, Louis Zimmerman, Theo van der Pas, Berthe Seroen, Jo Vincent en Louis van Tulder om maar enkele der Neder landers te noemen en dan vele bui tenlanders: een Yehudi Menuhin, Na than MUstein, Stefi Geyer, Adhan Aeschbacher, Kathleen en Marguérite Long en een serie anderen met wereld reputatie en -naam. Verscheidene hun ner zien wij op de balcons van de Kur hauszaal, waarvoor de 28 vlaggen wap peren van de hier door de talloze musici vertegenwoordigde landen. Voor de muziekliefhebbers is deze Kurhauszaal thans een waar lustoord: zoveel muzikale beroemdheden zien wij er verzameld op deze eerste dag der openbare, audities, waarop de violisten, die de uiterst gestrenge selectie, welke geheel in het geheim geschiedde, gepas seerd zijn. En ook nu worden de namen der op- tredenden niet bekend gemaakt, zij tre den onder een nummer op. Ook de jury leden kennen hen niet; hun beoordeling geschiedt naar uiterste objectiviteit. Wij herkennen in de gegadigden echter ver schillende jeugdige musici, die zich reeds een uitstekende naam op het podium wisten te verwerven. Het indrukwekkende aantal wisselende juryleden is gevolg van het feit, dat men onder hen het verschijnsel der „luister moeheid" wilde uitschakelen. Immers: wat hier van hen reeds tijdens de voor selectie waarbij een keuze gedaan moest worden uit niet minder dan 315 inschrijvers gevergd werd grenst aan het „ongehoorde". Dit proefspelen duur de enige dagen achtereen tot midder nacht. Vereist werd een gemiddelde van 7, om tot de openbare auditie toegelaten te worden. BINNENLAND. Onder grote belangstelling heeft ir. F. G. Waller, directeur der N. V. Ned. Gist en Spiritusfabriek te Delft, Zaterdag zijn zilveren jubileum gevierd. Binnenkort zal de regering nan de Staten-Generaal het voorstel tot ratifi catie van Nederlands toetreding tot de Internationale tarwe-overeenkomst voor leggen. 70 kunstenaars, voornamelijk letter kundigen, hebben zich ln een schrijven tot de minister-president gewend, waarin zij er met klem op aandringen, dat de mi nister-president de nodige stappen zal ondernemen om te komen tot erkenning van de staat Israël. Op 3, 4 en 5 Juli a.s. zal een aantal Nederlandse burgemeesters een bezoek brengen aan België waar zy de gast zul len zijn van de burgervaders, die ln Sep tember J.l. enkele dagen ln Nederland verbleven. Naar Ned. Oost-Indië kan zeepost worden verzonden met het m.s. .Willem Ruys", dat 29 Mei a s. vertrekt. Op die datum vertrekt ook het s.s. ..Boskoop" naar de West, waarmee eveneens zeepost verzonden kan worden. Uiterlijk 26 Mei a.s. de stukken ter post bezorgen. In Kopenhagen zijn 26 functiona rissen van de Nederlandse politie aange komen, grotendeels bestaande uit Am sterdammers, om een bezoek van 26 Deense politiemannen aan Nederland te beantwoorden. Het betreft hier een uit wisseling op vriendschappelijke basis. Er bestaan thans plannen om alle Franse gesneuvelde militairen, die ln 1940 in Nederland gevallen zijn, voor zo ver hun lichamen niet door de families zyn opgevraagd, over te brengen naar het kerkhof te Kapelle, waar nu reeds plus minus 70 gevallen Fransen begraven liggen. BUITENLAND. Voor de eerste maal sedert 15 Jaar heeft de zwart-rood-goude vlag, de kleu ren van de Weimar-republlek, die door de Duitse „Volksraad" als het kenteken van het nieuwe Duitsland ls erkend, op een overheidsgebouw te Berlijn gewapperd, nl. op het hoofdgebouw van Radio-Berlljn (onder Sovjet-Russische contróle) by de aanvang van het referendum over de een heid. Het Amerikaanse militaire bestuur van Beleren heeft aan vyf Spaanse uni versiteitsprofessoren vergunning gewei gerd deel te nemen aan een reeks weten- schappeiyke en letterkundige voordrach ten, die door het ministerie van eredien sten ls georganiseerd en aanstaande maand te Muenchen zal plaats vinden. Als motief werd opgegeven, dat de Spaanse hoogleraren „geep bevoegde vertegenwoor digers van de democratische gedachte" waren. Vernomen wdrdt -dat de Hongaarse gezantschapsraad te Warschau Paul Forst- ner verdwenen ls, enkele dagen nadat hy van zijn regering opdracht had gekregen naar Boedapest terug te keren. Forstner zou voor enkele dagen uit Polen vla Zwe den naar Groot-Brlttannlë zJjn vertrokken. De Deense minister van financiën heeft te Elseneur opnieuw verklaard, dat Denemarken zich niet moet aansluiten by het blok der Westerse landen, doch dat het zyn landsverdediging moet versterken. Charles Franklin Brannan. tot op heden onderminister van landbouw van de Verenigde Staten, ls door president Truman tot minister van landbouw be noemd als opvolger van Anderson, die een Senaatszetel voor Nleuw-Mexlco ambieert. In aanwezigheid van Belgische mi nisters, alsmede de gezant van Luxem burg en de Nederlandse consul-generaal mr. H. van Romburg, ls ln een groot wa renhuis te Brussel een aan de Benelux ge wijde tentoonstelling geopend. „Niets belet ons. onze economische betrekkingen met de Sovjet-Unie uit te breiden. Niets zal echter meer bijdragen tot de rust van ons bestaan dan een Wes- teiyke unie en haar onmisbare waarborg: do Atlantische Unie", aldus de voorzitter van de Bfelgische Kamer Van Cauwelaert tijdens een lezing te Clney. Prof. Wllly Messerschmidt. de Duitse vliegtuigontwerpen ls door een zuiverings hof te Augsburg tot 2000 mark boete ver oordeeld. HU werd bestempeld als een mee loper van de Nazi's. Een Bourgondische dodenstad, be vattende 50 sarcofagen uit de 6de en 7de eeuw, ls dezer dagen aan de voet van de Tourvière een heuvel te Lyon bloot gelegd. De op deze sarcofagen voorko mende opschriften en de bestudering der geraamten hebben het mogelijk gemaakt vast te stellen dat de stad Lyon ln het genoemde tydperk een kolonie van Ger maanse oorsprong had opgenomen. Gisteravond hoorden wij enkele der 13 heren- en damesviolisten, die door de critische naald der meestermusicl gekro pen waren en zich thans voor een even eens critisch gestemd auditorium heten horen, doch dat, getuige het telkens op getogen applaus, ten hoogste tevreden was. Gespeeld werden concerten van Beet hoven, Mendelssohn, Brahms, Wie- niaowsky, Tschaikowsky en andere be kende werken uit de vioollitteratuur, be geleid door voortreffende accompagna- teurs als Anton Dresden, Geza Frid, Ge rard Hengeveld, Felix de Nobel, Luctor Ponse en George van Renesse (excusez du peu!). Iedere deelnemer moest een werk van Bach en Paganini spelen, alsmede een der moeilyke vioolconcerten. Er bleek een grote voorkeur te bestaan voor het vioolconcert van Brahms D gr. t. Met verwondering en bewondering luis terden ook wij naar de rijpe prestaties der jeugdige musici het neusje van de zalm uit alle delen der wereld! die aan de top der internationale klasse staan. Hoe enorm is het technische, zowel als artistieke niveau toch geste gen, was onze conclusie tijdens het be luisteren .van zulke reeds prachtige ver tolkingen. Wy benijden de juryleden in tussen om hun verbysterend moeilijke taak niet. Naar recht en billijkheid aan één hunner de erepalm toe te wyzen, lijkt ons 'n heksentoer,. Gelukkig is hun verscheidenheid ook wat de artistieke inzichten betreft waarborg voor een eerlyke en zuivere beoordeling. De prijs winnaars zullen ongetwijfeld een schit terende kunstenaarsloopbaan tegemoet gaan: want om uit deze serie jonge prominenten als uitverkorenen naar vo ren te treden, houdt in dat men tot de allergrootsten zal gaan behoren' of wellicht reeds behoort! Vandaag treden de vocalisten ofr, mor gen de pianisten en dan volgen de gala concerten met de pryswinnaars als so list. Hij, die de muziek liefheeft en boven dien getuige wil zijn van de opmerke lijke ontwikkeling der uitvoeringsprac- tijk van de muzikale jongeren, kan deze week in het Kurhaus stellig zijn hart ophalen! Want dit is een evenement in het Nederlandse muzlekgebeuren. H. DE UITSLAG DER JURY VIOOLSECTIE. In de afdeling viool zijn twee eerste prijzen verleend, n.I. aan Michel Szwalbe, een in Zwitserland woonach tige 28-jarige Pool en aan de 14-jari- ge Fransman Christian Ferras. De tweede pry's was voor het Hongaarse meisje Elisa Cserfalvy. De zilveren medaille is toegekend aan de Nederlander Theo Olof, twee bronzen medailles, resp. aan Hedi Gigier uit Oostenrijk en aan de Ne derlander Herman Krebbcrs. EEN OPZIENBAREND HOOG NIVEAU. De beide eerste prijzen bedragen elk f. 2.000.De tweede prijswinnares is 22 jaar oud. De beide eerste prijswinnaars zullen Donderdagavond op het gala-concert met het Residentie-orkest in het Kur haus optreden. Ferras speelt het eerste deel van het vioolconcert van Tsjalkofs- ky, daarna Szwalbe het gehele concert van Mendelssohn. De jury, die van oordeel is, dat vrij wel alle 13 violisten, die tot het open baar concours werden toegelaten, een opzienbarend hoog niveau hebben be reikt, meende in de twee eerste prijs winnaars, die twee generaties verte genwoordigen, twee artisten ontdekt te hebben, van wie de 14-jarige zon der overdrijving een sensatie en de 28-jarige een rjjp artist genoemd kan worden. Omdat beide gelijk waren in presta tie, heeft de jury het juist gevonden in afwijking van het oorspronkelijk plan twee eerste prijzen toe te kennen, elk gelijk aan de aanvankelijk uitgeloofde ene eerste prys. Naar het ANP nog verneemt is er een wijziging in de Jury gekomen, daar Be- nedetti Michelangeli en Carlo Zecchl, Italiaanse juryleden van de sectie piano LOON-EISEN IN FRANKRIJK. De Franse vakverenigingen hebben do regering oni een loonsverhoging van 20% verzocht. Het antwoord, dat zij van de minister van Arbeid, Daniel Mayer, ontvingen, werd door hen als een wei gering beschouwd. Mayer verklaarde tegenover journa listen, dat hy de eisen niet weigerde te onderzoeken en dat hy deze aan de re gering zou voorleggen. De secretaris-generaal van het alge meen vakverbond (C.G.T., communis tisch) zei: „Wij hebben de regering on ze eis tot een loonsverhoging van 20 voorgelegd, daar de kosten van levens onderhoud sedert December j.l. met 20% zijn gestegen. Wij hebben tevens een automatische herziening der lonen geëist, telkens wanneer de kosten van levensonderhoud met 10% zyn geste gen". De echte Amsterdammer mist sinds de oorlog het gebimbam van de Amster damse Koopmansbeurs. De vijand heeft de Beursbengel gestolen en de Amster damse koopman kon niet meer door het klokkengelui aan zyn middagtaak-ter beurze worden herinnerd. Morgen zal de nieuwe Beursbengel wor den afgeleverd en weer in de toren wor den gehesen. Zij zal echter in de toe komst electrisch worden geluld en daar voor moeten enige veranderingen in het klokkenhuis worden aangebracht. Hier mede ls men thans bezig. Een doorzicht van het klokkenhuis FotoANP-DHN. Communisten dreigen in Finland MOSKOU ACHTER DE ACTIE. De leiders van de Finse Volksdemo- cratlsche partij (een coalitie van com- munisten en linkse socialisten) hebben gedreigd een algemene staking uit te zullen roepen, tenzy president Paasikivi vertegenwoordigers der Volksdemocrati- sche party benoemt tot minister van binnenlandse zaken en onderminister van buitenlandse zaken. Zij dreigden eveneens het regerings gebouw „te omsingelen", wanneer de president en het kabinet bUeenkomen om te beslissen over de nieuwe benoe mingen. Een actie-comité is gevormd. In de haven van Helsinki en 5 andere havens zijn reeds stakingen uitgebroken. Kringen, die nauw contact met pre sident Paasikivi onderhouden, beweren, dat de president waarschijnlijk niet aan de eisen van de volksdemocratische par ty zal voldoen. De ontslagen minister Lelno heeft op een meeting het volgende verklaard: „Myn ontslag en de daarna plaats ge had hebbende gebeurtenissen zijn het gevolg van reactionnaire aanvallen op onze» democratie. Wij wensen een volks democraat als minister van binnenland se zaken." Uit de zaal werd geroepen: „Wy willen dezelfde man terug op de zelfde plaats." „Indien niet goedschiks dan maar kwaadschiks." Radio Moskou, dat gedeelten heeft omgeroepen uit een verklaring van „het bestuur der Finse communistische par tij" naar aanleiding van Leino's ontslag, noemt het ontslag een grondwetsschen ding en een capituleren voor „de Ame rikaanse reactie". Volgens de verklaring heeft men hier te doen met een begin van onderdrukking der linkse arbeiders beweging, waaruit crises en militaire avonturen als in 1939 zouden moeten voortvloeien. Wijziging in de regering vóór de ver kiezingen kan niet worden geduld. De verklaring dringt er voorts op aan, het democratische front te versterken door uitschakeling van de macht van het groot-kapitaal. Zij propageert natio nalisatie der grote industrieën en ge leide economie. Een niet-communistisch lid van de regering, die ongenoemd wenste te blij ven, verklaarde tegenover Reuter: „We kennen de communistische plannen en zullen niet gedogen, dat zij uitgevoerd worden. De politie en het leger zijn te hulp geroepen. JOHN LEWIS GEDAGVAARD. De nationale raad voor arbeidszaken heeft John Lewis en het mijnwerkers- vakverbond er van beschuldigd te heb ben geweigerd over een collectief con tract met de mijnen in de Zuidelijke staten te onderhandelen en aldus de wet TaftHartley te hebben overtre den. Op verzoek van de advocaat van de nationale taad heeft de rechter van de federale rechtbank John Lewis ge last op 1 Juni voor de rechtbank te verschijnen. zich hebben teruggetrokken. Zij zijn van oordeel, dat de bij de voorselectie aan gelegde maatstaveh te streng waren. Zij stelden er echter prijs op met na druk te verklaren, dat zij overigens vol lof zijn voor de organisatie van het concours en dat zfj het verloop met be langstelling biyven volgen, zy achtten het voornoemde bezwaar echter te over wegend om in de jury zitting te kun nen blijven houden.

Leidsch Dagblad | 1948 | | pagina 1