Njord's Oude Vier nam revanche op Triion Jonkman nam taak van Lenstra over Holland ditmaal sterker dan Pro Palria! Ti vee nieuwe baanrecords Cijferparade I Mier zet men over Roodenburg vierde terugkeer in 3 e klasse met 10 doelpunten 87ste Jaargang LEIDSCH DAGBLAD Maandag 24 Mei 1948 Tweede Blad No. 26393 Leidse successen op Hollandia xoeileest (Van onze sportredacteur) „Krak" zei 't tafeltje in de tuin van 's Molenaarsbrug cn „Hoera" brul den de Njord-supporters tussen de resten van het overleden meubel stuk, want zojuist had de omroeper bekend gemaakt, dat Njord's Oude Vier bij de eerste piketten al drie lengten voor lag op Triton, de Varsity-winnaar. Druk gesticulerende Njord-mannen wandelden, tot hun middel in de Oude Rijn, vast een eind in de richting van de nog ach ter de bocht verborgen strijders, anderen, die deze liefhebberij nog iets te fris vonden, gaven uiting aan hun vreugde door als apen in de vlag- gestokken te klimmen. Er hing een geladen spanning in de lucht, die ook de neutrale toeschouwer onwillekeurig aangreep; hier werd een strijd uitgevochten tussen twee grote rivalen, een strijd die nog aan be langrijkheid won, omdat achter de ploegen, in de boot van de kamp rechter, Prins Bernhard de race op de voet volgde. De nederlaag, die Triton in dit nummer moest incasseren, werd hierdoor dubbel bitter. Op 1000 meter was de voorsprong van Njord reeds tot 6 lengten uitge- gegroeid en met een prachtige lange slag, gelijk inroeiend en prima waterwerk liep zij steeds verder uit. Onder donderende toejuichingen ging de Leidse Oude Vier dan ook met een straatlengte voorsprong door de finish. Oe in Utrecht geleden nederlaag was gewroken en de tweede dag van de Hollandia-wedstrijden was met dit eerste beslis sende nummer op waardige wijze ingezet. NJORD VERBETERDE TWEE BAANRECORDS. Njord bij de heren en De Vliet bij de dames hebben de naam van de Leidse Universiteit in de roeierswereld een nog iets geduchter klank gegeven. Behalve de reeds vermelde zege van de Oude Vier, verbeterden de Jonge Acht A en de Jonge Vier B beiden het baanrecord, terwijl De Vliet alle damesnummers won, waarvoor was ingeschreven, uitgezon derd stijlroeien Beginnelingen Vier. Ook Laga, dat het hoofdnummer de Oude Acht won. mag over de bereikte prestaties meer dan tevreden zijn. Even els Njord behaalden de Delftenaren vier overwinningen. De tweede dag werd begonnen m,et het hummer Jonge Skif A. De eerste heat was voor de Laga-man De Wolf, die met ruim verschil baas bleef over Fuhri Snetlage van Triton. In de tweede race werd Nieuwenhuys van Njord eerste na een zeer spannende strijd met Reiding. van De Amstel. De finale ging dus tus sen De Wolf en Nieuwenhuys, die in een grote zege voor eerstgenoemde ein digde. De Laga-Skiffeur roeide in een prachtige stijl, waartegen Nieuwenhuys, die een slechte balans toonde, niets had in te brengen. Bij de Beginnelingen Skif werd Njord in de serie uitgeschakeld door Spaarne, dat in de finale van Triton won. De Dames Dubbel Vier eindigde in een zeer gedecideerde zege voor De Vliet. De Leidse dames roeiden dit nummer met een soepele lange slag in hoog tem po en reeds halverwege de baan lag Nereus vier lengten achter, welke bij het finishen tot acht lengten bleek te zijn opgelopen. De Vliet had met de Dames Acht van Nereus meer moeite. Bij de tweede boei lagen de Leidse meisjes een halve lengte voor, die eerst in.de eindspurt, waarbij het zeer gelijkmatige inroeien van de Nereusploeg bijzonder opviel, tot een lengte vergroot kon worden. Met 6.29.2 stond sinds 1926 het baan record Jonge Acht A op naam van Laga. Lang genoeg vond Njord en roeide de zelfde afstand in 6.28.8, daarbij de re cordhouders met 2% lengte kloppend. Het nummer Jonge Vier B bracht de spannendste strbd van de dag. Bij de Pannenfabriek 1000 m.) ging Spaarne met 1 lengte aan kop, 500, meter verder had Njord de achterstand ingelopen, welke situatie tot 200 meter voor de finish ongewijzigd bleef. Nek aan nek streden beide ploegen een felle eind sprint, maar het uithoudingsvermogen en waterwerk van de Leldenaren bleek beter, centimeter na centimeter schoven zij naar voren om met een lengte voor- sprong als eerste afgeschoten te wor den. In welk hoog tempo er werd ge roeid, bleek voldoende uit het feit, dat de tijd van Njord (7.18.4) tevens een nieuwe record betekende. Het oude stond sinds' 1926 op naam van Triton. HET HOOFDNUMMER.. Het hoofdnummer, waarvoor uitderaard der zaak natuurlijk de meeste belang stelling bestond en dat men als slot stuk bewaard had, ging tussen Laga, Njord en Willem III. In het Leidse kamp heerste een groot optimisme, zeer be grijpelijk overigens. Immers, in de Vrij dag gehouden voor wedstrijden had Njord een ruime overwinning op Laga en een veel betere tijd dan Willem III geno teerd. Vandaag zou de race echter een ge heel ander karakter dragen. Direct na de start nam Willem III een kleine voor sprong op Laga, daar achter Njord. Bij de eerste rij vlaggen had Laga Willem III ingelopen met Njord nog steeds op de derde plaats. De Cementsteenfabrlek werd gepasseerd met Laga aan kop, Willem III een halve lengte teruggeval len en de Leidse ploeg nog steeds als hekkesluiter. Maar toen begon de gro te strijd. In hoog tempo roeiend liep Njord eerst Willem III in en viel toen Laga aan. Echter te laat, de homogeen roeiende Delftenaren waren niet meer te bereiken en gingen met 4 seconden voorsprong door de finish. Het was een boeiend slotstuk van een prachtige sport dag. ER WAS WEER SFEER EN TRADITIE. Welke roeier kent Bloemen-Bertha niet? Zonder haar kan men een roeiwed- strijd haast niet indenken. Zij behoort tot de traditionele omlijsting en daar hadden wij Bertha Zaterdag bijna niet gezienwant zij heeft zich solidair verklaard met de bloemenstaking en kon dus de kinderen Flora niet aan de man brengen. Gelukkig is Bertha een slimme vrouw en met een grote korf clublintjes scharrelde zij toch. gestoken in haar prachtvolle matrozenpak, tussen'de dui zenden toeschouwers. Zelfs mocht zy enige woorden voor de radio spreken de PJC verzofgde een reportage naar Indië en Bertha was hierdoor zó ge roerd, dat zij de journalisten onder haar lintjes bedolf, „Dag lieve'heren in In dië'", waren haar laatste woorden voor de microfoon. Het was daar in Alphen weer een ge zellige drukte: zover het oog reikte zag men langs de lage zijde één deinende mensenmenigte, waartussen de fel ge- Ideuröe jasies van de studenten vrolijk afstaken. Snelle motorboten kliefden door de Oude Rijn, de wind speelde met de vlaggen: in de tuin van 's Molenaars- brug hield het eveneens traditionele Hoempa-orkest er de stemming in en dan natuurlijk het voornaamste: de roeiers zorgden voor prachtige sport. Kortom het- was feest daar in Alphen. Maar het hoogste nunt van dit festijn was toch het moment, toen, om drie uur. Prins Bernhard. vergezeld van mi nister Van Kleffens, op het wedstrijd terrein arriveerde. De Prins to - de grote belangstelling, volgde in De Trekvogel", de boot van do kamprechter, enkele races en com plimenteerde de winnende damesploe- gen, hetgeen Z.K.H. met bloemen ver gezeld deed gaan. Later ging Prins Bern hard met minister Van Kleffens aan boord van de „Windekind", het jacht van de heer v. d. Giezen uit Krimpen a.d. IJsel waar het gezelschap de thee gebruikte. Na mooie start liet de wind de zeilers in de steek Middagrace moest worden afgelast. De derde Hollandia-dag, die traditie getrouw uit zeilwedstrijden op het Braassemermeer bestaat, verkreeg ook nu weer een grote belangstelling. Niet tegenstaande de donkere wolken, ble ven de weersomstandigheden gelukkig gunstig. Alleen de wind, die zich in de beginne vanuit het Noorden op nog krachtige wijze over de zeilers ontferm de, staakte draaiend naar oord-Oost ten laatste geheel de strijd, zodat de wed strijden eindigden in een grote drijf- partij. Ruim 80 deelnemers verschenen aan de start en gezien de Noordenwind werd op de start-toren de blauwe vlag gehe sen, ten teken, dat de baan, de meer rond gezeild moest worden. Als eerste gingen de Valken door de start, met de Qtio Vadls van H. J. Hoogenboom aan de kop. Bij het ingaan der tweede ron de speelde de strijd'zich hoofdzakelijk af tussen Josyta, Quo Vadis en Taran- telle, resp. Ridder, Hoogenboom en Hoppe. Hoogenboom nam weer de kop, maar moest deze, bij het ronden van de eerste boei, door ruimte geven, afstaan ^iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiifniiiiiii^ Boven een nauw gangetje lonken deze sierlijk geschilderde letters de bezoekers van de Hollandia-roei- wedstrijden bij aankomst op het terrein van de strijd uitnodigend toe. En aan de ingang van dat gan getje staat een dikke, glunderende meneer ontzagwekkend siiel rijk te worden, want het merendeel van de bussen arriveert aan de hoge zijde van de Rijn en wil men iets van de races zien, dan moet men juist aan de andere kant zijn. Men offert dus bij de Rockefeller in spé aan de ingang, de somma van vijf centen en begeeft zich pontwaarts. Nu moet men niet ver onderstellen, dat een indrukwek kende veerpont gereed ligt, niets van dat alles, de dienst wordt on derhouden door drie kleine roei bootjes met een capaciteit van ten hoogste zes personen elk. Niet erg natuurlijk, maar toch bedenkelijk als de gezagvoerder van zo'n note- dop twintig passagiers tegelijk tracht mee te nemen. Men krijgt dan ook een zeer onplezierig gevoel, wanneer men de borden van het vaartuig steeds dieper in de Rijn ziet zinken, schichtig probeert men zich op de enkele beschikbaar ge stelde vierkante centimeters in evenwicht te houden, onderwijl overwegende dat het water nat en het pak pas gestoomd is. Wij hebben by insiders eens ge ïnformeerd of er wel eens ongeluk ken zijn gebeurd. Het bleek echter, dat zolang de Hollandia-feesten plaats vonden, er nog nooit een schipbreuk geconstateerd isTot vanmiddag dan altijd. Een zeer overladen pontje wilde n.l. met een sierlijke zwaai aan de aanlegsteiger meren en nam een grote slok Rijn water. Te groot, want de moede praam zonk uitgeput in de schoot van de Rijn. Nu is het daar ter plaatse zeer ondiep en wordt men hoogstens tot de knieën nat, de haast van de passagiers om de vaste wal te be reiken werd hen echter noodlottig Het ging allemaal te vlug en te gejaagd: geen mens kwam dan ook met één droge draad aan de wal. Ja toch één man bracht het er vrij goed af: een student, die medite rend op de achtersteven zijn pijp stond te roken, rustig bleef staan dampen en de schade tot een natte broek beperkt zag. Onmiddellijk na het drama heb ben wij de directie van de maat schappij geïnterviewd. Over de oorzaak was men het nog niet eens, maar men was zeer verheugd, dat het aan de kant gebeurde, want, zo vertelde men ons, de gezagvoer der kon niet zwemmen.'... VOETBAL. Om het kampioenschap van Neder land: HeerenveenEDO 52; Go Ahead—PSV 3—2; BW—Haarlem 3—2 Promotie-Degradatie 3e kl.: Leer damVIOS 20 (Leerdam prom.) ONA—HBC 4—2. 4e kl.: Dubbeldam—Tonegido 22 (Tonigido blijft derde kl.); VNDRoo- denburg 310 (Roodenb. prom.). Om de KNVB-beker: IWWest Fri- sia 5—2; TJVS—DWV 1—2; DWS-VVA 03; HollandVriendenschaar 21: Neptunus—DHZ 2—0; Unitas—DFC 12; PFCFort una 03; Wageningen —Willem 2 4—3; Zwolse Bovs—WSV 1—0; Ede—CHRC 0—3; NO AD—Con cordia SVD 11; ODCRoermond 02; AchillesHeracles 2—0; Emmcn Helpman 5—1; Limburgia—De Valk 72; De SpechtenSportcl. Emma 3—4 ZATERDAGMIDDAGVOETBAL. Promotie/degradatie: Groote Lindt Noordwijk 12 (Noordwyk prom.); DOTO '33—WGZ 2—3. KORFBAL. Kampioenschap van Nederland NaasHe Zuiden 15. TENNIS. Hoofdklasse: DDV 1Leimonias 1 6—6; Victoria 1—Park Marlot 1 84; Leimonias 2—Hilv. LTC 1 8—4. Leidse clubs Overgangski.: Leimo nias 4—Leidse Stud. MLTC 1 44; Hil- verheide 1—Leidse LTC 1 3—5. 2e kl.: Leidse Stud. MLTC 2—Racke teers 2 6—2; Leidse Hout 1—Hillegers- berg 4 71. 3e kl.: Leidse Stud. MLTC 4—Ten nessee 1 2—6; Leidse LTC 2—HCTC 2 6—2. 4e kl.: Leidse LTC 4De Bellenmep pers 1 62. HOCKEY. Bekerfinales: Amsterdam-beker: Tyl- burg—HHIJC 1—3. Tresling-beker: HU AC—Adelborsen 1-2. Verstoorde illusie. ONVERWACHTE NEDERLAAG VAN U.V.S. Na de bemoedigende resultaten van de blauw-witten in de zes gepasseerde bekcrontmoetingen, is ons deze ze vendeen helaas laatstewed strijd tegen de tweede klasser DWV, min of meer tegengevallen. Natuurlijk gunnen wy deze voetbal lers uit Amsterdam-Noord gaarne het zoet der overwinning, maarde sterksten waren zij gistermiddag niet. Daarvoor was hun spel te veel „kick and rush en te weinig doordacht, waardoor UVS, vooral vóór de pauze, met aantrekkelijke aanvallen tal van scoringskansen kreeg, die echter door te weinig doortastendheid slechts één doelpunt, van Tonny Kantebeen, ople verden, waar keeper De Waard door een grandiose misser nog het zijne aan deed. Het kwam ons deze middag voor. dat het gehele UVS-elftal aan een zekere voetbalmoeheid laboreerde eneer lijk gezegdwij kunnen ons dat na een inspannende competitie, gevolgd door een zestal bekerwedstrijden, vol ledig indenken. Zagen wij dus vóór de ^ust een over wegend aanvalend UVS, nè. de pauze verkeerden beide doelen meerdere ma len in gevaar, doch tot acht minuten voor het einde wisten De Waard en Breyer alle gevaar te keren. Totdat op een gegeven ogenblik scheidsrechter Koos van Gelderde bekende een vrije trap tegen Deviléc toekende, een listig voorzetje van Monteba, een vergeefse sprong van Breyer en via tal van benen caramboleerde het le der in de UVS-touwen. En deze 1—1 stand zou voor de Leidenaars het ein de betekenen, want in de bekerwedstrij den moet steeds de thuisclub winnen. Dus met een laatste krachtsinspan ning trok al wat blauwwitte shirts droeg, nogmaals ten aanvalwaar door een snelle uitval over rechts aan de Amsterdamse rechtsbuiten Donker sloot een niet te missen kans op sco ren verschafte, en UVS was de gesla gen ploeg. ''iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiitiiiiiiitiiiiniiiiitiiiiiitiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiitiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiKn aan Hoppe, die de leiding niet meer af stond. Ook de regenbogen zeilden een goede wedstrijd. De rivalen L. de Wit, C. van Staveren en L. v. d. Steur hiel den elkaar goed in het oog en zoals ge woonlijk gaven zij elkaar niets toe. Ten slotte ging de Annemarie van L. de Wit als eerste door de finish. In de Pampus- klasse werd wel de spannendste ffcee gezeild. Bij de finish lagen 5 van de 6 deelnemers nog in één groep bij elkaar en met een onderling minimum verschil slaagde Sievert er in als eerste binnen te komen. Bij de Draken ging de strijd hoofdzakelijk tussen Tims en Van Wijk. Ook In de overige klassen werd er in de beginne met veel animo gestreden. Jam mer echter, dat by het ingaan der 2e ronde de wind ging liggen, hetgeen ook de strijdlust by de deelnemers deed ver flauwen. Dat de snelheid niet groot was, bewezen de laatste binnenkomers, die eerst over halfvier aanlegden. Een uniek verschynsel, hetgeen ten gevolge had, dat de middagrace kwam te vervallen. Hierna werden door de heer Ernst Crone de prijzen met een toepasselijk woordje uitgereikt, waarby de burgemeester van Alkemade, de heer J. M. H. L. Hoynck van Papendrecht "tegenwoordig was. De uitslagen waren: Drakenklasse: 1. Sterna (J. C. Tims); 2. Puzzle (G. van Wyk); 3. Eska (W. Klomp Jr). Regenbogen: 1. Annemarie (L. de Wit); 2. Hollandia (C. v. Staveren). Pampus: 1. Sieverts; 2. Watergeus (W. J. J. A. Couwenberg); 3. Eider (B. Ouwerkerk). Valken: 1. Tarantelle (E. J. Hoppe); 2. Josyta (W. A. de Ridder); 3. Quo Vadis (H. J. Hoogenboom). 12 M2 klasse (Sharpie): 1. Mustang (Sj. Kraan)2, Piasjager (A. D. T. Laagwater); 3. Werdon (W. Dobber). Olympiajollen: 1. All-weather (Jac. F. Stap); 2. Vagebond (Th. van Helvert); 3. Pinguin II (B. Markus).- 16 M2 klasse Vergrote BM: 1. Annie III (Gebr. Both); 2. Agna Borda (M. H. van Tok)3. Gouwe Nimf III (J. v. Bergen). 12 Voetsjollen: 1. Vas-y (J. W. Ver hulst); 2. Waterbaby (mej. J. S. Key); 3. Recumsch (A. Zegers). DE UITSLAGEN Jonge Skif A: le heat: 1. Laga 8.02; 2. Triton 8.16.6 2e heat: 1. Njord 8.21.2; 2. Amstel 8..31. Beslissing: 1. Laga 8.14.2; 2. Njord (op 10 lengten). Beginnelingen Skif le heat: 1. Spaarne 8.23.2; 2. Njord 2e heat: Triton, roeit over. Beslissing: 1 Spaarne; 2. Triton. Oude Vier Beslissing 1. Njord 7:12.2; 2. Triton. Oude Twee Njord (roeit over) 8.19.8 Jonge Acht A Beslissing: 1. Njord 6..28.8 (nieuw baanrecord); 2. Laga 6.46; 3. Nautilus. Jonge Vier B: Beslissing: 1. Njord 7.18.4 (nieuw baanrecord) 2. Spaarne; 3. De Hoop. Lichte Vier Beslissing: 1. Laga 7.42.2; 2. Spaarne; 3. Njord. Beginnelingen Vier Beslissing: 1. Laga 7.42; 2. Njord 7.50.2 3. Nereus. Jonge Twee A Beslissing: 1. Hoop 8.35.6; 2. Spaarne; 3. Laga. Jonge Vier A Beslissing: 1. Nereus 7.26; 2. Hoop 7.45.8; 3. Laga. Oude Acht v Beslissing: 1. Laga 6.42.2; 2. Njord 6.46.2; 3. Willem III (op lengte). DAMES Dubbel Vier Beslissing: 1. De Vliet 4.50; 2.Nereus 5.17. Oude Acht Beslissing: 1. De Vliet 4.51.8; 2. Nereus 4.58.8. Beginnelingen Skif (stijl)1. De Vliet; 2. Spaarne. Beginnelingen Vier (stijl) 1. Spaarne; 2. De Vliet. Jonge Vier (styi)1. Spaarne; 2. Nereus. Jonge Skif: 1. Maas 4.49; 2. Hoop 4.50; 3. Laak. Strafschop bracht B.V.V. de zege Het staat thans wel als een paal boven water, dat de strijd om de hoog ste Nederlandse voetbaltitel alleen nog gaat tussen Heerenveen en BVV, zo dat a.s. Zondag de wedstrijd in Den Bosch tussen deze twee rivalen van beslissende betekenis kan zijn. Wint Heerenveen dan is de strijd ook inder daad beslist. De club van Lenstra behaalde op eigen terrein een klinkende 5—2 overwinning op EDO, die des te opmerkelyker was, omdat Abe nog niet geheel genezen van een tegen de Wolverhampton Wan- deres opgelopen knieblessure ditmaal minder opvallend dan gewoonlyk speel de en, wat meer zegt, geen enkel doel punt scoorde. Lenstra spaarde zich ken- neiy k en wierp zich nimmer in het heetst van de strijd. Middenvoor Jonk man nam ditmaal de job van Lenstra waar en scoorde drie van de vyf doel punten. EDO bood goede tegenstanden wist de stand tot diep in de tweede helft gelijk te houden, maar zakte als een mislukte pudding ineen, toen Heeren veen het in het laatste kwartier op de heupen kreeg. BW had het tegen Haarlem heel wat moeilyker en lange tyd heeft de zege aan een zijden draad gehangen. Zeven minuten voor tyd was de stand nog steeds gelijk (2—2) en ten slotte moest een strafschop de Zuidelyke ploeg de overwinning brengen. Het handsgeval was echter zeer du bieus en het viel voor de scheidsrechter moeilyk te constateren of de Haarlem mer Van Onkenhout opzettelyk de bal met zyn arm speelde bij een aanval van BW, -die een zeker doelpunt zou heb ben opgeleverd, of niet. In ieder geval was de 32 stand wel in overeenstem ming met de krachtsverhouding. In de ontmoeting Go AheadPSV bleven, zoals algemeen verwacht werd, de punten in Deventer. Veel spanning zat er niet in de wedstrijd, hetgeen niet te verwonderen viel, want beide oppo nenten hadden toch geen schijn van 8 6 1 1 13 25—15 8 5 1 2 11 14— 8 8 4 1 3' 9 17—18 8 3 2 3 8 13—16 9 2 1 6 5 14—20 9 2 0 7 4 15—21 kans rrttt?r en maakten zich daarom maar niet al te dik. De stand in de kampioenscompetitie luidt: Heerenveen BW Go Ahead EDO PSV Haarlem In district 5 promoveerde Friesland weer naar de eerste klasse door een 41 overwinning op Zwartemeer. Veendam zal haar geluk nu in de tweede klasse moeten gaan proberen. De promotie-competities zyn in dis trict 2 thans allen afgelopen. Gisteren vielen de laatste beslissingen. Het Haag se voetbal kreeg weer een zware klap, want naast BMT werd ook VIOS naar de derde klasse verwezen. Het Voorburg- se Tonegido speelde de derde beslissings wedstrijd tegen Dindua, die in een ge- lyk spel eindigde. Door dit resultaat handhaafde Tonegido zich in de derde klasse. LISSE KLOPT L.D.W.S. Voor het tournooi om „De Leidse Sleutels" wist Lisse zich in de volgende ronde te plaatsen door na een zware wedstryd over LDWS te zegevieren. De bezoekers namen al spoedig de leiding, waarna v. Rooyen voor de gelijkmaker zorgde Op fortuiniyke wijze kwam Lisse aan een doelpunt, toen na een schot van Wassenaar de bal via een LDWS-back in het doel belandde. Ruststand 21. Met een goed doelpunt vergrootte Lisse door J. van Es in de 2e helft haar voorsprong, maar de vele aanvallen der bezoekers werden eveneens met succes beloond. Hard zwoegde LDWS voor de gelyk- i maker, maar het succes kwam juist van de andere kant, daar by een hachciyk moment voor de Leidse veste hard in eigen doel werd geschoten, zodat het eindresultaat Lisse een 42 overwin ning opleverde. ARC DOOR SIZO GEWIPT. Met 130V2-97V2 wonnen onze stadgenoten Voer slechts een handjevol toeschou- werskoning voetbal aan de Was- senaarse weg kende géén pardon! streden Holland en Pro Patria in een dientengevolge uitermate rustige sfeer op de Leidse sintelbaan hun jaarlijkse strijd. En deze dualmeet 1948 werd een duidelijke zege voor onze Leidse athle- ten. Beide ploegen misten enige crackszo liep de Rotterdammer Hofmeester in Den Haag op de 400 m. selectie voor de O.S., terwijl Van Bakel z'n geluk in Limburg beproefdeen mede daardoor kwramen feiteiyk alle nummers op min of meer tamme wijze uit de bus. Daarbij komt nog, dat in westrijden als deze het „teamlopen" ze ker niet bevorderlijk is voor het ma ken van tyden van betekenis. By de technische nummers waren de krachten vry goed verdeeld, daarentegen waren de meeste loopnummers een „Holland"- se aangelegenheid. Uitslagen: Hardlopen 100 in.: 1. N. Steenbeek P.P. 11.7; 2 H. Kips „Holland" 11.8; 3. C. Wassenaar P.P. 12. Hardlopen, 400 m.: 1. A. v. d. Hou wen „Holland" 54.2. M. Aykens P.P. 54.2; 3. J. F. Pikart „Holland" 54.8. Hardlopen 800 m.: 1. J. J. Jansen „Holland" 2.7.3; 2. J. D. v. Róoyen „Holland" 2.7.8; 3. J. v. Iterson „Hol land"' 2.9.—. Hardlopen 1500 m.: 1. A. v. d. Lin den „Holland" 4.31.4; 2. W. Bonte „Hol land" 4.36.2; 3. A. Bosman P.P. 4.39. Hardlopen 3000 m.: 1. A. Hendriksen „Holland" 10.29.2; 2. W. den Dopper „Holland" 10.30.3. A. Landwaart „Holland" 10.30.—. Kogelstoten: 1. J. van Reeuwyk P.P. 11.64%; 2. M. J. van Wijk PP. 10.57; 3. L. Mulder „Holland" 10.53. Hoogspringen: 1. A. Mieog „Holland" 1.55 m.; 2. P. Sluyter „Holland" 1.50 m.; 3. J. Jagerman „Holland" 1.45 m. Discus: 1. J. van Reeuwijk P.P. 35.60 2. M. J. v. Wyk PP. 29.3. L. Mulder „Holland" 29.—. Speerwerpen: 1. J. van Wyk P.P. 42.50 m.; 2. EL v. d. Star .Holland" 41.03; 3. S. Meerburg „Holland" 40.89 m. Vèrspringen: 1. C. Grauwmeyer PP. 6,05 m.; 2. C. W. v. Venetiën „Holland" 5.93 m.; 3. J. Jagerman „Holland'" 5.79 m. 4 x 100 m. estafette: 1. Pro Patria 46.4; 2. „Holland" 46.5. Zweedse estafette: 1. Holland 2.11.5; 2. Pro Patria 2.13.8. Hardlopen 100 m. (vry): 1. Labordus „Holland" 12.2. Hardlopen 800 m. (vrij): 1. H. v. d. Munnik Here. 2.10. Hardlopen 300 Jun. (vry): 1. P. Ga- rama PP. 41.1. RIJNSBURGSE BOYS UITGESCHA KELD DOOR KENNEMERLAND. De Boys kwamen met 5 invallers in het veld en tot overmaat van ramp moest na 20 min. ook keeper Glasber gen invallen. Het begin was hoopvol, want na 10 min. opende G. Zandber gen met een mooi schot de score. Spoe dig kwamen echter de zwakke plekken aan het licht en de thuisclub maakte daar dankbaar gebruik van. De links buiten had voortdurend vrij spel uit één van zyn voorzetten scoorde de midvoor de gelijkmaker. Vyf minuten later speelde P. Oosthoek terug op kee per Glasbergen, die de bal liet glippen en het was 21. Direct daarop weer een misverstand in de Rynsburgse achterhoede en de Kennemers brachten de stand op 31. Na de rust zetten de Boys alles op alles, doch het wilde niet lukken. Aan de andere kant ging het beter en de invaller doelman Heems kerk wordt voor de vierde maal gepas seerd. Een kwartier voor het einde een scrimmage voor het doel van de gast heren, waaruit Harry v. d. Horst de bal achter de Kennemer-keeper depo neerde. Met nog 6 min. te spelen bracht aanvoerder v. d. Ven ten slotte met een goed schot de eindstand op 43. BRAND OP HET VUC-TERREIN. Hedenmorgen tegen 8 uur werd de Haagse brandweer gealarmeerd voor een zware brand op het terrein van de Haagse voetbalclub VUC. De overdekte tribune stond in brand. Men vermoedt, dat het wegwerpen van een sigaretten peukje de oorzaak is. De tribune is over een lengte van 20 M. vernield. FRANKRIJK SLOEG SCHOTLAND. Het -Franse elftal behaalde een 30 overwinning op de Schotten, welke over winning volkomen verdiend voor de Fransen was. Zy waren veel sneller. Ben Barek toonde zich een strateeg op de linksbinnenplaats, terwijl Flamlon op de vleugel eveneens een groot succes was. Twee van de doelpunten werden gescoord na goed aangeven van Barek door Bongiorni en Baratte, terwyl Fla mlon de derde goal voor zyn rekening R.C.H. TE STERK VOOR QUICK BOYS. Aantrekkelijke wedstryd. Zaterdagavond was de Haarlemse tweede klasser R.C.H. de gast van Quick Boys. Van het begin af namen de be zoekers het initiatief. Fris en open was het spel der blauwhemden, waar de Katwykers geen antwoord op konden vinden. De bal werd geen moment te lang vastgehouden; snel was het tempo en de bezoekers beschikten over een verrassende schotvaardigheld. De Kat- wykse achterhoede heeft deze wedstryd handen vol werk gehad. Bauw in het doel redde vele malen keurig, maar kon toch niet verhinderen, dat de Haarlem mers met de rust een ruim verdiende 20 voorsprong noteerden. Na de hervatting hetzelfde beeld, het tempo bleef uiterst snel en de wedstryd aantrekkelyk. Eindelyk had Zuyderduin succes toen hij een moment eerder by de bal was dan een der Haarlemse ach terspelers en de keeper van dichtby passeerde 21. Even was de homogeni teit van de R.C.H.-achterhoede in de war, en kort achter elkaar brak eerst Verdoes en daarna Zuyderduin door, maar beide malen wist de keeper, zy het met een dosis geluk, het gevaar te be zweren. Door te lang treuzelen en veel te langzaam reageren gingen nog ver schillende kansen te loor, en toen de gasten uit een schitterende aanval de stand op 31 brachten was de kans voor Q. Boys verkeken. Teh slotte brachten de bezoekers de eindstand op 4—1. ARCHIPEL II—ALPHIA II 2—1. Alphia II heeft in Den Haajg een 21 nederlaag tegen Archipel II geleden, waardoc de laatste wedstryd tegen DOSR II in Alphen de beslissing zal moeten brengen. Archipel II heeft zich zz!f door deze overwinning reeds in de res. 3e klasse gespeeld, zodat in ieder geval een der reserve derde klassers het veld zal moeten ruimen. ALPHEN WON VAN BRITS MILITAIR ELFTAL. Onder grote belangstelling werd Za terdagavond op het Alphen-terrein een wedstryd gespeeld tussen het eerste elf tal van Alphen, versterkt met de mid denvoor van Alphense Boys, Brltsemer, en een Engels Militair elftal uit Hoek v. Holland. Het is een party voetbal ge worden, zoals men in geen jaren meer in Alphen gezien had. In de Engelse ploeg bevonden zich een paar voetbal lers, zó goed en zó handig, dat de Al- phenaren uit de weeromstuit zelf ook een prima party gingen weggeven. De toeschouwers hebben genoten van een mooie wedstryd en zagen zelfs hun stadgenoten winnen, want Alphen trad met 43 zegevierend uit de stryd. In een matig gespeelde wedstryd heeft de Alphense Racing Club zich door de vierde klasser Sizo op eigen terrein voor de volgende ronde van de Zaterdagmid dagbeker laten uitschakelen. De uitslag werd 2—2, waarby als enige verontschul- diging kan gelden, dat de thuisclub met verdiensteiyk prestatie geleverd. Onze enkele invallers het veld moest betreden. I complimenten. ZATERDAGVOETBAL. Noordwijk promoveert naar de derde klasse Door een 21 overwinning op haar grootste concurrent Groote Lindt, promoveerde Noordwijk ongeslagen naar de hoogste klasse v^n het Zater dagvoetbal. De roodbroeken hebben die zege ech ter niet cadeau gekregen. Groote Lindt trapte af met het wind- voordeel en zat direct gevaarlyk voor het Noordwykdoel. De defensie hield zich echter voorlopig staande en vooral Smit speelde een goede party. Maar na 10 minuten spelen werd een effectbal letje van Maaskant de Noordwykse doelman toch noodlottig (10). On danks deze tegenslag verloor de Noord wykse achterhoede het hoofd niet, hoe wel een fout van Noteboom kort daarop byna een tweede doelpunt veroorzaakte. L. v. d. Breugel kwam hierdoor vrij voor doel te staan, maar schoot op drie me ter afstand hoog over. Groote Lindt bleef ln de aanval, maar het terugtrekken van rechtsbuiten Duindam was zo'n welkome aanwinst voor de Noordwykse verdedigers, dat zy tot de rust de zaak konden klaren. Na de hervatting waren de rollen om gedraaid en boekte Noordwyk een veld- overwicht. Na 15 minuten kwam dan ook de verdiende gelijkmaker uit een voorzet van Tissing, die op fraaie wyze door Duindam werd ingekopt. Nadat Marijt een tweetal juwelen van kansen gemist had, trok v. d. Wiel er alleen op uit, omspeelde de hele Groote Lindt-achterhocde en bezorgde met een scherp schot zyn club het derde klasse schap. want in de stand kwam geen verandering meer. Noordwyk heeft hiermede een zeer V.N.D. werd opgerold (Van onze sportredacteur) In een van de hoeken van het RFC- terrein staat een keurig bord, waarop met wit geschilderde kegels de stand van de stryd wordt aangegeven. Voor een wedstryd begint, zien de toeschou wers een functionaris met een krui wagen vol doelpunten onder dat ap paraat verschijnen, hij hangt er vast een paar gereed en gaat dan rustig zitten wachten op de dingen, die ko men zullen. Zo ook gisteren bij VND- Roodenburg. Wy zagen de goede man gewoon denken: „hmm, een promotie wedstrijd, dat wordt een rustig dagje. Ik zal er maar vijf klaar hangen, meer presteren ze toch niet". Maar onze goede man had buiten de waard, In casu de Roodenburg-voorhoede ge rekend. Voor er twintig minuten ver lopen waren, moest hij al een duik in zUn kruiwagen nemen cn in de rust hing hij zyn hele blokkendooh maar vast klaar, want de doelpunten wer den aan de lopende band gemaakt. Te gen het einde kreeg onze kegclverzor- ger het zelfs zeer benauwd: van een vyftien stuks had hy er n.l. nog maar twee overEn onder Roodenburg's naam slierden zy reeds ov^r de grond, want de Leidse club promöveerde met overtuigende, ja verbijsterende cy-. fers naar de derde klasse, met liefst 103 werd VND gekraakt. Toch zag het er aanvankeiyk niet naar nam, nadat hy de bal gekregen had van uit, dat Roodenburg met zulke grote cy- Cui-sard. De Schotten verdiend'e de ne- fers zou zegevieren. De strftd was n.l derlaag, daar de gehele voorhoede de mooiste en gemakkelykste scoringskan sen miste. De wedstrijd werd zeer goed door de Nederlandse scheidsrechter Karei v. d. Meer geleid. nog geen kwartier oud of de Hilligersber- gers hadden reeds tweemaal doelman Onderwater gepasseerd. Doelpunten, die totaal onverwachts kwamen, want de Leidse club boekte vanaf het eerste mo- doel van VND was al verschillende ma len in zeer gevaarlyke situatie geraakt, maar binnen enkele minuten brachten v. Dorp en v. d. Weyden de partyen weer op geiyke voet en toen ging het verder van een leien dak. Vooral in de voor hoede vlotte het op byzondere wyze. Fraaie combinaties van Chauffour en v. d. Weyden, snelle rennen van midden voor v. Dorp en linksbuiten Moraal brachten de VND-ers volkomen van de kook. Jammer was, dat de thuisclub zich een slechte verliezer toonde en haar ge brek aan techniek met ruw spel meende te moeten onderstrepen, want nu ging scheidsrechter v. d. Toorn de teugels strak aanhalen en werd de wedstryd stuk gefloten. O.i. mede één van de oor zaken, dat VND tien doelpunten aan de voor haar verkeerde kant van het bord zag verschynen, waarby dan nog kwam, dat de thuisclub een groot gemis aan snelheid en uithoudingsvermogen toon de. Vooral dit laatste was in de tweede helft zó erg, dat de keeper genoodzaakt werd als derde back op te treden en wy hem zelfs een keer op het middenveld in een duel gewikkeld zagen. Veel moois valt er van deze wedstrijd dan ook niet te vermelden. Uit een scrimmage en een ren van v. d. Weyden werd de stand nog met de rust rechtsback Keyzcr trapte een bal in eigen doel op 34 gebracht. Direct na de aftrap brak Van Dorp door en even later nam de snelle aanvalsleider nog twee doelpunten voor zijn rekening. Een goal met een buiten spel-luchtje bracht de achtste kegel aan het bord en Chauffour besloot de voor stelling met twee gala-rennen, die even veel doelpunten opleverden (3—10). Roo denburg had na één jaar in de vierd« klasse te hebben doorgebracht, haar oude plaats in de derde klasse op glans rijke wijze teruggewonnen. Een prachtig succes, waarmee wij de Leidse Hout-be- ment een grote veldmeerderheid en het woners graag feliciteren 1

Leidsch Dagblad | 1948 | | pagina 5